tweede blad VERGADERING VAN DEN RAAD Sri DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 STADSNIEUWS r BLADZIJDE 1 I I (Vervolg) moeten Inkrimpen, acht spr. een het deze DRUNEN: in het verkle- Dat Is de demo- en de van I Is geen AVONDVERGADERING. zyn dat dat dat een i is van L-.". aangezien een gedeelte, groot t 30.000. van het batig slot der rekening over 1930 ad f 159.78130 naar het reservefonds voor bijzondere doeleinden wordt overgebracht. De belastingen zijn geraamd naar de be staande verordeningen en overeenkomstig van de ryksbelaBtihg-admlnlstratie verkre gen gegevens. zal zyn. Voorts vraagt spr. bf B. en W. al eens gedacht hebben -- Hebben zij al ebrifc van 31; in de Ml V.-IAJ Het verzoek van den Bestuurdersbond wordt voor kennisgeving aangenomen Het voorstel—Vogelaar om de suppletolre Begroot Ing met f 5000 te verminderen, wordt verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Vóór de heeren Vogelaar, Langeveld. Covers, Hoy- tink. Stoutjeedijk, Geels en Keesom. Het voorstel van B. er. W. wordt aange nomen z. h. st. De VOORZITTER uit zijn genoegen over het feit, dat vele menschen met Kerstmis iets extra krijgen. Spr. hoopt echter, dat de menschen daarom hun beurs echter niet gesloten zullen houden, als het Crisiscomi té een beroep op hen zal doen, om aan te vullen wat nog aangevuld moet worden. (Instemming). De VOORZITTER schorst hierna de ver gadering tot ’s avonds kwart voor 8. niet toelaten. De heer VAN DRUNEN: Men zegt dit van ons. De VOORZITTER: toch niet 1 n vergadering. De heer ^ZAN zingskrantje^ De heer HOYTINK: Dat komt later. d. VALL: dat komt zeker la- De heer HOYTINK Is tegen de Kerstgave vanwege de gemeente; het is altijd spr’s Standpunt geweest, dat dit by het particu lier initiatief thuis.hoort. 8pr. kan de suppl. Begrootlng goedkeuren, kis deze tot f 15000 verlaagd woidt. De heer VAN DRUNEN bespreekt het standpunt van hen, die zijn voor het par ticulier initiatief en wijst op het geringe bedrag van t 800.— dat door de muziek corpsen is opgehaald. Het particulier initiatief zal in alle op zichten tekort schieten; de een krijgt dub bel, de ander niets; spr, meent, dat M. H. het aangewezen lichaam is om deze ultkee- rlngen te doen. 8Pt. ,clteert Dr Kuiper, die zegt, dat God dat iemand die werkt ot wil wer- n verscjXUénde punten, oa. draagkracht, van hun pro- De Algemeene Beschouwingen werden door den heer SIETSMA geopend, die begon met erop te wijzen, dat de alge- meene beschouwingen na de verkiezingen steeds belangrijk zijn. We zijn er aldus spr. met het meer- derheldsblok niet op vooruitgeaan. Spr. noemde het college autocratisch; de leden van het meerderhcidsbloc noemde spr. de marionetten, die dansen naar de pijpen van den eersten wethouder. Spr. zal den heer Westerhof moeten herinneren aan ver schillende zijner uitspraken van vroeger. Zoo doet de heer Westerhof thans, het geen hij in 1928 het to?nmaligé college van het elftal verweet; autocratisch regeeren. Het getal 13 noemt spr. symbolisch, zoo als de heer Westerhof in 1927 het getal 11 symbolisch noemde; het beleid van het 13-tal zal leiden tot een catastrofe. Spr. is niet voldaan over het antwoord van het college op de vraag inzake de wethoudersverklezlng in de M. Dat is in M. H. niet gezegd; spr. wil op deze geheimzinnig heden niet ingaan. De heer VOGELAAR noemt de handel wijze van den wethouder gehelmz nnig; de ze deelt mee, dat na deze f 30.000, nog f 10.000 gevraagd zal worden. Spr. is tegen een kerstuitkeerlng omdat dit aan bet particulierinitiatief behoort te worden overgelaten. Spr stelt voor de eerste suppl. Begrootlng op f 15000 te stellen. De heer VENNEKER heeft aanhouding van het adres van den Bestuurdersbond gevraagd tot dit punt, om nu te weten te komen hoe het met de flnantiën van M. H. staat; daar heeft de wethouder thans inlich tingen gegeven. Spr. noemt het fantasie, dat f 60.000 nog noodlg zal zijn. Spr. meent, dat t 30.000 noo dlg zal zijn. Spr. wijst er op. dat er meerdere crisis slachtoffers zijn dan de werkloozen. Het is te voorzien, dat voor 1932 minstens een zelfde bedrag voor M. H. noodlg zal zijn als in 1931. Spr. vraagt of niet op andere wijze be- reikt kan worden, wat de Bestuurdersbond vraagt. Het ligt op den weg van het parti- In de avondvergadering waren alle leden behalve de heer Govers aanwezig. De VOORZITTER opende om 8 uur de vergadering en stelde aan de orde de vast stelling van de Begrootlng 1932. Het eindcijfer van de begrootlng voor den gewonen dienst is f 3231333.18 en dat van de begrootlng voor den kapitaaldtenst f 2.345.795.50. Voor 1931 bedroegen deze to talen resp. f 3.182283.12 en f 2 081.795.50. De stijging van het totaal der gewone in komsten en uitgaven bedraagt mitsdien rond f 49.000.—. De werkelijke toeneming der uitgaven be- In de eerste afd hebben wy aldus spr. herhaaldelljk aangedrongen op een finan- Ueel verslag. B. en W. krijgen dat"elke week; waarom «n de Raad dat ook niet krijgen? ®e heer WESTERHOF: Dat zeg ik toe. rekening moet houden, voorts, slechts gaan. Met de begrootlng van het volgend jaar kan dit wil spr. 'Ivast zeggen wor den volstaan; spr. wijst er op, dat het B. A. per maand f 2400 uitgaf, waar M. H. f 2200 uitgaf. Aan de hand van meer cijfers toont spr. aan. dat de uitgaven van M. H. niet hoo- ger zijn dan die van het B. A. Als de crisistoestand niet slechter wordt, zal M. H. er met een subsidie van een kwart millioexi kunnen. inner- vraagt alsnog een nader antwoord. Vervolgens gaat spr. de verschillende ver kiezingen na. daarbij de stemmen van de R. K. Volkspartij bij die van de R. K. Staatspartij tellende. De S.D.A.P. heeft sinds 1927 een terug val ondervonden, waaruit blijkt, dat deze partij niet zoozeer in trek is. De-R. K. Staatsparty is er ook niet bij zonder op vooruitgegaan; spr. toont met cijfers aan dat er een groote achteruitgang in stemmenaantal daarbij valt te consta- teeren. het overschot 31. diensten. Vroeger verzette men zich tegen het ge bruiken van reserves; thans gebruikt men ze zelf, ronder ruiterlijk te bekennen, dat men zich vergist heeft t.a.v. de financieele politiek van het vorige college. Spr. vraagt, of het college sinds kort nog eens heeft geïnformeerd bij den inspecteur, of hij z’n raming der belastingen van Juli nog handhaaft. De Minister van Flnancln denkt daar an ders over. Alleen bij de opcenten op de vermogens belasting heeft tde wethouder rekening ge houden met de opmerkingen van de com missie. Spr. vraagt den weth. van- de llchtbedrfl- ven. hoe dezelfde wlnstuitkeerlngen uit de lichtbedrljven edaan kunnen worden bij een mindere ontvangst van 54.000. Daarna bespreekt spr. de subsidie f 1000 aan het Comité voor Abonnements- voorstelllngen; hoe dit gegaan is, is spr. niet begrijpelijk. Tegen zjjn toezegging in. heeft dc heer Westerhof deze subsidie verstrekt, «ton der den Raad daarin te kennen. Spr. acht thans den tyd geschikt, om deze subsidie te gevenals de tijd er wel voor geschikt was, zou men ook aan andere vereenigingen moe ten denken. Voorts gaat spr. na *t beleid Inzake openb. werken en vraagt naar de asphalteering der Choorstraat en naar de Bloemenklok, waarop men 's zomers moeilijk den tijd kan lezen. Komende tot Onderwijs, waarschuwt spr. tegen veel boventallige onderwijzers. Op on derwijsgebied is nog heel wat te bezuinigen. Van 34 gemeenten, zijn er 4, waar per leer ling meer wordt uitgegeven bij het L. O. Ook met U.L.O enz. is dat zoo en staat Alkmaar niet onderaan. De heer v. d. VALL: Moet dat dan; het lijkt wel een V.-D. lijkrede. De heer SIETSMA zag gaarne verminde ring van den post onderhoud voor scholen. Bjj M. H. zjjn nogal veel ambtenaren werk zaam; spr. vraagt of hiervan na verloop van tijd vermindering is te verwachten. Voorts vraagt spr. naar de kosten van ver pleging van armlastigen in beide ziekenhui zen. Spr. wijst op de vernieling van het Sportpark door het circus en vraagt voorts vooraf een voldoende garantie. De heer VOGELAAR wil aan de alg. be schouwingen deelnemen als lid van de las tige, maar weinig beteekenende minderheid, zooals een lid van het college het eens zeL Spr. noemt de blz. i en 2 van de M. v. A. de beste, omdat er niets ópstaat; de noodlge hatelijkheid ontbreekt in de M. v. A. niet, terwijl hier en daar een loopje met de leden wordt genomen. Verschillende vragen worden niet beantwoord, of er wordt onvoldoende op ingegaan. Zoo is b.v. niet geantwoord op de vraag, of vermindering van personeel bjj M. H. te wachten is. Spr. noemt nog enkele vragen, die niet beantwoord ztfn, terwijl sommige antwoorden op andere vragen aan leiding geven tot de gedachte aan opzette lijk misverstand. Zoo was gevraagd om een opgaaf van het personeel in gemeentedienst; inplaats van dit op te geven, wordt slechts het getal ge noemd. Spr. constateert in dit verband, dat het voor een Protestant-Christelljke ónmo gelijk is in gemeente-dienst te komen. Ook ik geen antwoord gegeven op de viaag naar het gemiddeld aantal werkloozen van 1927- 1928 tot en met 1930-1Ö31. Omdat de tewerk stelling in deze periode minder is dan dat van vroeger jaren, kon de wethouder deze draagtintusschen ^slechts jond J9000.-, cUfers nlet g,.bruiken. ook over de bijdrage van de bedrijven heeft spr. geen genoegzaam antwoord gekregen. Spr. constateert, dat dit de slechtste M. v. A. is, welke ooit uitge geven is. Spr. wil zich voorts beperken tot bespre king van de wethoudersverklezlng. het pro gram van samenwerking en de financiën. Er is een program van samenwerking op gemaakt, waarover aan andere fracties geen bekendheid gegeven is; zoolets noemde men in 1927 immoreel' hoe noemt men dit thans? Volgens de R.K. zou hoofdzaak zijn, het financieel evenwicht behouden en belasting- verhocging voorkomen. Andere punten, die de RJC. er eerst in houden, zjjn er uit ver dwenen zonder eenlg protest der R.K. os. het punt inzake loon naar de grootte van het gezin. Men zag in samenwerking met de C.-H. geen perspectieven. Spr. heeft er bij den heer Ringers op aangedrongen, om zich voor een wethouderszetel. zelfs een ander dan die van P.W. beschikbaar te stellen. Spr. gelooft, dat de R-K. blij waren, dat zij uit dit moeilijke geval zonder kleerscheuren te voorschijn konden komen, en met rood konden samenwerken. Spr. citeert het R-K. verkiezlngsprogram en constateert, dat de eenheid bjj de R-K fractie nog niet bestaat, Spr. vraagt of in bet program voldoende motlveering is gevonden voor de vorming .Aankoop van in den Weezenpolder s gelegen grond. B. en W stellen den Raad voor, gelet op bet aanbod van de N. V. Nederlandsche Bouwmaatschappij in liquidatie, gevestigd te Amsterdam. om, de aan haar toebehoorende fet den Weezenpolder gelegen perceelen wei land, kadastraalbekend gemeente Alkmaar, sectie C., nrs. 3294 en 3296 ter grootte van respectievelijk 1 HA. 45 A 30 cA. en 2 HA. H A 52 cA., voor den prjjs van f 130 per f a, aan dere gemeente in eigendom af te «taan. L de bovenomschreven perceelen welland. Mor een koopsom van t 130 per cA. ten behoeve van de gemeente om mogelijk te maken de uitvoering van het uitbreidings plan aan te koopen. n. de sub I bedoelde uitgave nader te regelen bij suppletolre begrootlng. nL het aangekochte onroerende goed in bet grondbedrijf in te brengen tegen een waarde, welke gelijk is aan de koopsom, ver hoogd met de kosten op den aankoop val lende. De beer GOVERS beeft de situatie ter plaatse opgenomen en hem is gebleken, dat bet aan te koopen terrein niet voldoende ia, is nog minstens 3 A 4 M. noodlg van het terrein van de HoU. Spoor. Alvorens aan te koopen, wil spr. eerst «kerheld hebben van de HoU. Spoor om trent de mogelijkheid dezen grond aan te kunnen koopen. Spr. stelt daarom voor deze bijlage zoolang aan te houden. Weth. VAN SLINGERLAND maakt be- «waar, omdat de' tjjd dringt. In de com- misste is deze zaak ook besloten. Met de HoU. Spoor sUn pnderhandelingen gaande. De heer SIETSMA ptelt den heer Govers grootendeels gelijk; doch in de commissie is de bewuste kaart bezien en besproken. Zonder den grond van de HoU. Spoor wordt weg 15 Meter. De heer v. d. VAIX maakt bezwaar op de wijze, waarop door den heer Govers deze ■aak wordt aangesneden. Weth. VAN SLNGERLAND ontraadt aan houding- Een prijs van f 1.60 zullen B. en W. nooit geven voor het aangrenzend ter rein van Admiraal; liever laten B. en W. bet op een onteigening aankomen. Het voorstelGovers om aanhouding, wordt verworpen met 17 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Govers, Langeveld en Stoutjesdljk. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen z. h. st. Suppletolre begrootlng 1931 vali de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. B. en W. stellen den Raad voor de sup- pietotre begrootlng voor 1931 van de ge meentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, in ontvang en uitgaaf sluitende met een bedrag var. f 20 000.goed te keuren met toekenning un deze instelling van een aanvullingssubsldie van f 20300.-—. Hierbij kwamen in behandeling het ver wek bend om een uitkeering in eens voor aan schaffing van kleedlng. dekking en schoei sel. en een schrijven van den heer Van Gorkum, lid van M. H. waarin deze ver klaart zich met de extra uitkeering niet te kunnen vereenlgen en toezegt eventueel in booger beroep te zullen gaan. Weth. WESTERHOF deelt mee. dat er nog 8en suppl. Begrootlng van M. H. te wach ten is van f 10.000; dan zfjn al de nog te komen uitgaven gedekt voor dezen winter. De heer VOGELAAR meent dat B. en W. het motief naar voren hadden moeten krengen, dat M. H. zelfstandig is. Omdat de samenstelling niét aan de ge stelde verwachtingen beantwoordt voor sommige heeren, willen zU dit adres maar self behandelen. Dat is niet juist. Komende tot de suppl. Begrootlng, vindt spr. het eigenaardig, dat B. en W. in de M. v. Antw. zeggen, dat f 20 000 voldoende is. Weth. WESTERHOF: Daar had een cor rectie op moeten worden aangebracht. De heer VOGELAAR: In de commissie voor financiën was genoemd t 1500. In M H.< is gezegd, dat f 60000 supple toir begroot zal moeten worden. Weth. WESTERHOF: Wie heeft dat ge zegd? De heer VOGELAARMijn zegsman heeft dat van den directeur. Weth. WESTERHOF: krachten in het bestuur van MH. als de hoeren Venneker en Hogtlnk. Spr.’s overtui ging is. dat de 0enst té overhaast is inge steld en Hat de directeur ea'de ambtenaren het vele werk niet hadden Voorzien. Weth. WESTERHOF vraagt de ambtena ren er bülftn te laten. De heer VOGELAAR betwijfelt voorts of de saamhoorigheidsgedachte in het program gedeeld wondt door de geheele RK. fractie. Komende tot de financieele paragraaf, ver klaart rpr. dat het: financieel evenwicht zoo goed door de minderheid als door de overi gen nagestreefd wordt. Een sluitende begroo tlng Willen we allen, maar de vraag is: op welk niveau; daarvan staat in* het program niets, zooals in het RH. program oorspron kelijk wel het geval is; daar houdt men re kening met economische en financieele mo gelijkheden. De R-K Meten belasting naar C gram los. Het punt: belastingverhooglng zooveel mo- gelljk voorkomen, onderschrijven we allen; het gaat er maar om, hoe men dat practise’! uitvoert. Het punt reservevorming is voor som migen in het college een volkomen om draai; dit is ook geen punt, waarop de mede werking van ons aldus spr. behoefde af te stuiten. Spr. verwacht niet veel van de werkzaam heid van het college, inzake beperking van het aantal boventallige leerkrachten. Spr. vraagt voorts, of B. en W. met be zuiniging op onderwijsgebied voor hebben, minder nieuwe scholen, of minder palels achtige schqlen. Daarna bespreekt de heer Vogelaar de ver- klezlngslectuur, waarin de heer J. W. ten onrechte schreef, dat de oppositie tegen een openbare school was en voor het Bjjz. On derwijs. (De heer GOVERS komt ter vergadering). De heer Vogelaar bespreekt vbprts het overleg met schoolbesturen inzake vergoe dingen, Ingevolge art. 72 der L.O.-wet, welk overTeg men thans wil uitstellen tot na de totstandkoming van de wet-Terpstrathans nog wetsontwerp. Spr. vraagt het college, alsnog dat overleg te openen. Ook hun standpunt Inzake gelijkstelling hebben de R.K. in het gezamenlijk program laten varen. Spr. wijst op de onzinnige op voering van de etschen inzake de vakken van onderwijs; daarbij vraagt men meer uren voor sport; daardoor moet men de uren voor onderwijs in andere vakken samen perzen; zelfs onderwijzers waarschuwen daartegen; spr. is niet tegen schoolzwemmen, doch het onderwijs in andere vakken mag daarvan niet lijden; men doe dit op vrije middagen. Voor punt 4 van het program, had ook met andere partijen dan Rood kunnen samen werken. Voorts keurt spr. nog af het ver- waarloozen van Rljkssubeldie bjj werkver schaffing. Spr. zag gaarne de leeftijdsgrens voor dancings gaarne gesteld op 21 jaar, en verbod van alcoholgebruik in dancings, ’n half uur vóór tot ’n half uur na het dansen. De heer v. d. VALL: Wat is de oorzaak, dat men die prikkel zoekt? Zeg dat eens. De heer VOGELAAR: het staat ook in uw program; spr. wijst er voorts op. dat het punt: openbare uitbesteding van groote nieu we werken, is tdoor de R.K. uit het program gelaten; een punt, dat nog iets zou betee- kenen. Bezuiniging van onderhoudsultgaven moet men verkrijgen door de begrootlng van G.W. te verminderen. Spr. concludeert, dat als de RK. fractie met hetzelfde program de voorwaarde ge steld hadden, zelf de wethouders aan te wij zen, de SX>AF. voor samenwerking bedankt hadden. Komende tot het financieele beleid, ver klaart spr., dat ernstige bezuiniging geboden is; spr. geeft toe, dat de toestand van de gemeentefinanclën kerngezond is; wil men daaraan toevoegenondanks dit college, dan heeft spr daar geen overwegend bezwaar tegen. (Gelach). Toch waarschuwt spr. tegen overdrijving. D8 economische omstandigheden hebben zich ernstig gewijzigd. De crisis zal aan Alkmaar niet voorbij gaan, n de eerste plaats is noo dlg een wethouder van financiën, waarvan we weten, wat we aan zijn woorden hebben. De eene keer laat hij optimistische klanken hooren, de andere keer zegt hij, dat de ge ringste bron van inkomsten niet gemist kan worden. Het is de vraag aldus spr. of deze begrootlng de Instemming heeft van het ge heele college. Deze begrootlng sluit absoluut niet in zich zelf, doch steut op overschotten van vorige jaren. De belastingen zjjn minder geraamd f 16.000.—, de uitgaven hooger 48.000. Dit tekort van 64.000 wordt gedekt door Men put dus uit vcrlge eulier Initiatief hier iets te doen. Spr. wijst op hetgeen reeds gedaan wordt door de R- K. en wijst op het te vormen algemeen crisiscomité. De gevraagde uitkeering voor dekking en schoeisel zal individueel behooren te zijn; de ambtenaren van M. H. kunnen zich niet belasten met een onderzoek naar de nood zakelijkheid daartoe. Spr. meent, dat de Raad niet kan over taan tot verlaging van de begrootlng van H. tot f 15000. Temeer nu de wethouder gezegd heeft, waar het voor noodlg is. De heer HOYTINK bespreekt het adres tan den bestuurdersbond en verwondert zich erover, dat de S. D. A. P. tot tweemaal loe zich met aanhouding van dit adres, ran Sept, dateert, vereenlgde Spr. is van oordeel, dat dit adres voor kennisgeving behoort te worden aangeno- I hwn en thuis hoort in M. H. Spr. sluit zich aan bU den heer Venne ker. die meende, dat het gevraagde aan het Particulier initiatelf behoort teworden over- gelaten. Spr. verklaart voorts dat aan spr. en °°b aan enkele anderen enkele maanden geleden officieus is medegedeeld, •0 000 nog noodlg zal zijn. De heer WESTTRHOF vraagt wie gezegd heeft De heer HOYTINK: de secretaris. niet wil, dat iemand die werkt of wil wer ken, honger Ijjdt. Spr. meent, dat op de zich noemende Christenen van toepassing ls.de tekst: dat volk eert mij met de lippen, maar hun hart is verre van Mij. (Protesten). De VOORZITTER kan deze uitdrukking De heer ter. De heer v. DRUNEN betoogt verder en concludeert, dat, waar het particulier ini tiatief tekort schiet, .de gemeenschap tekort schiet. De heer WOLDENDORp wil er slechts op wijzen, dat dit adres by M. H. thuis hoort en niet in den Raad. De heer KEIJSPEÏl wijst erop, dat de flnantieele gevolgen van het verzoek van den Bestuurdersbond niet bekend zijn: daar om wil spr. er in den Raad een beslissing over uitlokken. 8pr. constateert, dat mo menteel het particulier initiatief tekort schiet. Voorts protesteert spr. tegen de uitlating van den heer Van Drunen tegenover de Christel ijken, die zeker de daad niet achter wege hebben gelaten. De heer BULEN8 bespreekt de behande ling van het verzoek om een Kerstgave In M. H. Daar is geconstateerd, dat het particu lier initiatief tekort schoot. Spr. meent niet, dat het op den weg ligt van M. H. om het rekening warden gehouden, dat in dere ge- pdrticulier initiatief akn te wakkeren. Ook ten opzichte van dit verzoek meent spr.. dat bij M. H. dit verzoek van den Be stuurdersbond thuis hoort, dat de finan cieele gevolgen zal hebben te overwegen. Spr. wil dit verzoek niet aan het particu lier initiatief overlaten. Den heer KEESOM lijkt het 't beste het adres voor kennisgeving aan te nemen. Er wordt van particuliere zijde reeds veel ge daan' Het R. K. Crisiscomlté, dat reeds f 2500 heeft, als ook de St. Elisabethver. werken in die richting. Spr. meent, dat de gemeente het particu- van den Alkmaarschen Bestuurders- lier Initiatief niet moet steunen; het ideale van de armenzorg wordt langzamerhand vernietigd. Onze geest moet worden ingesteld op het hoogere; de R. K. doen zeker iets met Kerstmis voor de werkloozen. Spr. wijst op de actie van den R. K. Volksbond. R. K. Crisiscomité, de 8t. Vlncentiusvereenlging en de Ver. van St. Ca th. v. Siëna. Spr. herin nert aan de woorden van Pater de Greeve, die er op wees, dat het particulier initia tief wordt benadeeld door te grooten over heidssteun. Spr. protesteert krachtig tegen de uitla ting. dat de R. K. al dat goede niet dwen uit geloofsovertuiging. De heer GEELS kan zich scharen aan de zijde van den heer Woldendorp; M. H. zal de kosten moeten begrooten en zoo noo dlg den Raad een suppletolre Begrootlng aanbieden. De heer SIETSMA meent, dat het veel beter was, dat deze bijlage nooit in den Raad was gekomen; spr. is voor in handen stellen van M. H. Spr.'s fractie is voor de Kerstgave; het daarvoor gevraagde bedrag zal zeker goed besteed worden. Mr. LANGEVELD sluit zich nemens den V. B. aan bij de heeren Keesom en Sietsma, die voor kennisgeving zijn. Spr. sluit zich ook overigens aan bij den heer Keesom en meent, dat men niet moet zeggen, zooals de heer v. d. Vall bij interruptie zei. dat de werkloore recht heeft op dere uitkeering. De heer v. d. VALL: Daar blijf ik bjj. Mr. LANGEVELD vraagt voorts naar de plannen tot oprichting van een crisisco mité. De VOORZITTER deelt mee dat hjj na overleg met de wethouders, voornemens een crisiscomité te vormen; de weth sociale aangelegenheden heeft zich bereid verklaard mede te werken aan de distribu tie van de in te zamelen gaven. I Spr. meent voorts, dat het onjuist f 5000 voor de kerstgave voor te stellen. Weth. WESTERHOF wil zeggen, dat een erislscomité. voor een plaats als Alkmaar waar een M. H. is, niet noodlg is. Spr. is daar op prtncipleele redenen tegen. Spr. zal persoonlijk in dat comité zitting nemen. Na.v. het gesprokene door den voorzitter, zegt spr., dat, als het cri siscomité, hetgeen het heeft ingezameld, aan M. H. geeft, spr. zal meewerken aan distri butie daarvan. Spr. is het met den heer Keesom eens, dat we in dezen tijd op elkaar zijn aan gewezen. Spr. blijft er by. dat de eenige goede vorm en de hoogste vorm is: de ge meenschap. Toen de R. K. kerk nog alleen was, was zy de gemeenschap. Thans is dat anders; de R. K. Kerk is niet meer alleen; naar spr s opvatting: ge lukkig; spr. constateert dit slechts als fett- M. H. moet het meeste en het voornaamste deel doen; zonder M. H. zullen de armen verkommeren. Uitgezonderd misschien de Geref Kerk, die voor haar eigen armen nog kan zorgen. Spr. stelt vóór het adres van den Be stuurdersbond voor kennisgeving aan te nemen; dit zal voor den Alkm. Bestuur dersbond een wenk zijn een ander adres aan M. H. te zenden. De heer BULENSMorgen al. Weth. WESTERHOF bespreekt voorts de Kerstgave; er zyn tientallen M. H. of Arm besturen, die zulks doen. Wy geven de hal ve uitkeering met een toeslag van minimum f 2.en 'n maximum van t 5.We po gen naar behoefte te steunen. De armenwet, die de armenzorg op hoo ger plan brengt, heeft het zoo gesteld, dat dat men by uitvoering met groepsindeeling JSpr. constateert dat de door hem genoemde cijfers f 5000 verandering hebben onder- heer Sietsma en v B. en W. voor het wijzers; kunnen we 3 opleidingsscholen handhaven en kunnen we een afzonderiyke melsjes-opleldingsschool handhaven? Ook met de kapitaalsuitgaven moet men voor zichtig zyn en bezuinigen; zy vragen reeds direct een groot deel der gemeente-lnkom- sten. Spr. beveelt dere 3 punten aan In de belangstelling van B. en W. Spr. waarschuwt tegen de voorstelling van de hooge wlnSten uit de bedrijven; dit met het oog op het Ingediende voorstel. Spr. wil dit verschuiven naar meer normale tyden'. Spr. gaat mee met vorming van 'n reserve van 100.000. De heer GOVERS zal kort zijn en noqmt de school In den Overdiepolder slecht ge plaatst; vele kinderen moeten een te lan gen afstand afleggen; spr. noemt dit treu rig. dat deze kinderen nog steeds de Vlot brug over moeten. Spr. vraagt, of het te veel moeite was. óf jalouzie tegenover de katholieken, die de school In de Molenbuurt kregen, om een ander terrein te zoeken. Spr. verklaart zich voorts tegen het er doorjagen van sommige besluiten Inzake aankoop van perceelen in comité. Meest onder het motto van werkverschaffing. Wkt is er aan werkverschaffing gedaan by om legging van de Houtvaart en by het stra tenplan by het Lyceum? Spr. bepleit voor te aanleg van een trottoir langs den Seher- merweg. Spr. twüfelt er aan, dat de ga- meenteflnanclën er goed voor staan en vreest een vermindering van Inkomsten uit marktgelden. De heer 8TOUTJESDTJK betreurt bet. dat geen antwoord Is gegeven op de vraag Inzake aanschaffing van gereedschappen over de laatste 3 jaren. Spr. wilde bereiken, dat die gereedschappen by Alkmaarache za kenlieden worden gekocht. Hetzelfde zegt spr. t. a. v. gastoestellen. Mr. LANGEVELD constateert met ge noegen, dat de in het harnas gestoken Til om sen met dankbaarheid herdacht is als een wethouder van goed beleid Spr. onderschrijft het betoog van den heer Thomsen in zyn laatste zitting, die hy mee maakte. waarin hy er op wees, dat de bur gemeester a’s zoodanig bulten de gemeente politiek staat. Spr. citeert prof. Kranenburg, dte den bur gemeester den Rljkskruler noemt; men kan er uit besluiten, dat het brengen van de politiek van een burgemeester in het geding, niet aangaat. Spr. gaat a’s jurist eenige punten na, die met de autonomie in verband staan en haalt aan. wat Oppenheim zegt van de autonomie dat heeft de liberale party tot rlchtanqer ge nomen; de V. B-fractie zal ook zoo mede werken aan het gemeentebelang. Spr. heeft gelukkig een gee t van saam- hoorigheid onder de raadsleden gevonden. Doch men zal ons vinden aldus spr. als tegenstanders van eeA R. K. School, die niet noodlg is: men ral ons vinden by de Kroon, als men een Rykssubsidie verwaar loost.Spr’s fractie zal meewerken met uiterst links of uiterst rechts, als het gemeentebe lang het vraagt. Spr. ziet het feit, dat er 4 wethouders zjjn en geen 3: dat was om de politieke be vrediging. Drie wethouders hadden het best samen kunnen doen: temeer daar zy be schikken over uitstekende ambtenaren. De heer VAN DRUNEN; Men zou ook met de ambtenaren alleen kunnen volstaan. Mr. LANGEVELD vervolgt en constateert, dat men het in den tijd van wijlen Thomsen versmade reservepotje weer in eere hersteld heeft. Er mag wel een wonder gebeuren, als 1933 niet geweldig zal tegenvallen. Vertaging van pacht zal men terugvlndea als een golfslag van mindere inkomsten. Spr. is het eens met den heer Vogelaar, dat be zuinigt moet worden en komt vervolgens op de winkelsluiting, die een achteruitgang brengt van inkomsten voor den winkelstand. Spr. zal zyn stem tegen dit voorstel verhef fen. De wethouder heeft erkend, dat er vermin dering van inkomen is; waarvan hy ver mindering van particuliere liefdadigheid ver wacht. Er komt inderdaad een nog slech tere tyd. Spr. uit zyn genoegen erover, dat men de zwemschool laat zwemmen. Voor de bloe menklok zag spr gaarne, zoo mogelyk een andere plaats; voorts vraagt spr. de ver lichting van de Kroote Kerk niet tot 's mor gens te laten branden; zy. die na 12 uur op straat loopen weten toch wel, hoe laat of het is, of interesseeren zich er niet voor (ge lach). spr. zag hierop gaarne bezuinigd dan de Waagt oren verlicht. Spr. bespreekt voorts de salarissen der llgleuzen-onderwyzers; hy sou ben willen lagen vragen een gedeelte van hun salaris in de gemeentekas te storten; spr. wil dit niet eischen en citeert dt Maasbode, die het zou toe Juichen, als die kloosterlingen dat deden. De heer WOLDENDORP: Men zou het ook kunnen vragen aan de ongehuwde ambtena ren van liberale huize. De heer LANGEVELD: Maakt u er voorstel van. Wat het nresentleeeld der v» w n winst gebruikt wordt by de begrootlng; soo- als by de llchtbedryven. Niet is het zoo by de grondbedryvendaar is het fictieve winst, die men aanwendt. Spr. aag gaarne van het college gemotiveerd, dat de geraamde win sten werkeiyk verkregen worden en vraagt of B. en W. 250.000 gld voldoende achten voor M.H. 6pr. twVfelt daaraan; de admi nistratie koet veel geld; de ultkeerlngen aan over een heel Jaar; hetgeen dit Jaar nog niet het geval is; derdens verwacht spr. met het oog‘op de huidige tUdsomstandlgheden niet veel succes van het verhaalrecht. Dit jaak kostte M.H. reeds 272.000 gld.; spr. vreest daarom dat 250.000 gld- niet genoeg >-»!■ X. Z—W v» WET r de begrootlng 33. wan de uitkomsten iïi bet college daal* nog geen oordeel over te-kunnen vormen, terwyi de wethouder '8 Mei 31 al wist, dat er van 31 een overschot te verwachten was; spr. kan aan die woorden geen waarde meer hechten. Maatschappeiyke krakzlnnigheld. die met De heer v. d. VALL: dat komt van de den dag toeneemt. Weth. WESTERHOF: het overschot 31 zal even groot zyn als dat van 30; nX 160.000; bent u nu biy? De heer VOGELAAR: als ik het gelooven kon, zou ik biy zyn. Spr. wyst voorts op de uitgaven van den kapltaaldlenst. De vorige wethouder van financiën was voorzichtig; doch by lezing van de antwoor? den in de M. v. A. en het gemis aan beset van wat er te wachten is ben den tegen- woordigen wethouder, maakt dat spr. dezen met een struisvogel vergeiykt. Met het oog op den, toestand, die in 1933 nog erger zal zyn, is bezuiniging noodlg; men moet echter nu reeds, In gemeen over leg, zien, wat men kan doen aan bezuini ging van uitgaven, 8j>r. zou dit graag aan B. en W. overla ten; deze kunnen er beter over oordeelén dan de raad. Spr. zou het op prijs stellen als by het college bleek een zucht naar bezuiniging. Spr. wyst ,ln verbind met het ver- waarloozen van Rykssubsldle by werkver schaffing en met het aantal boventallige onderwyzera, hetgeen respectievelyk koj; 6.500 en®/ 22.000 op verkeerde econo mie, in dit college en een verwijdering van den Ryksnorm. Spr. sluit zich aan by den vraagt meer aandacht van it getal boventallige onder we Spr. meent, dat bet geen principe is van de R. K. om niet te doen aan Kerstgave door de gemeenschap; duizenden katholie ken deelen dit principe niet; hetzelfde geldt voor de V. B. en A. R. Vele andere ge meenteraden besloten eveneens een Kerst gave te geven. Als men er tegen is. maakt men, dat de menschen van f 2.tot f5. minder ontvangen. Spr. vraagt den heer Keesom, of hy dat met z’n geweten kan overeen brengen. - Zeker in dezen tyd, waarin ook de parti culieren moeten inkrimpen, acht spr. een ^Kerstgave van gemeentewege opzijn, piakts. De VOORZITTER wil er op wijzen, dat er niets in steekt, dat een ambtenaar in lichtingen verstrekt aan een raadslid; dat spreekt niet ten ongunste van dien amb tenaar. De heer HOYTINK heeft niets ten nadee- le van den ambtenaar gezegd, doch slechts geantwoord op een vraag van wethouder Westerhof. Tegen den heer Van Drunen wil spr. op merken. dat hy vooraan den Bybel uit ae Raadszaal moet laten. Zyn opmerking over de Christeiyke barmhartigheid wil spr. be antwoorden met een protest; zyn bewerin gen zyn onwaar; de christeiykeh laten zeker de daad niet achterwege. Spr. biyft er voorts by, dat het adres eerder had behandeld moeten worden; dan hadden de menschen^ eerder geholpen kun nen worden. Naar spr.’s meening moet voorts de voor- deelige werkwyze van M. H. bulten be schouwing worden gelaten. Men moet de cyfers niet over een bepaald aantal maan den rekenen. De heer VOGELAAR wyst er op. dat zon der de fln. commissie, de Raad niet te we ten had gekomen, dat een gedeelte op de begrootlng 32 zou komen. Spr. wil de suppl. Begrootlng met f 5000 verminderen: M. H. moet dan zien in hoeverre het die Kerstuitkeerlng kan bekostigen. Ondanks den slechten tyd doet het parti culier Initiatief niet tekort; spr. acht een crisiscomité van belang voor Alkmaar, om aanvullend te werken. Spr. betreurt het, dat vooraf reeds een blaam op het crisis comité wordt geworpen, wy nemen- in dit comité zitting, om te voorkomen, dat we weer krygen een soeploods. Spr. handhaaft zyn voorstel tot verla ging van de suppl. Begrootlng tot f 15000. Op het betoog van den heer v'. Drunen wil spr. niet ingaan, doch hem er slechts op wijzen, dat hy niet moet generaliseeren. Mr. LANGEVELD dankt den voorzitter voor zyn toezegging om een crisiscomlté te stichten; de saamhoorigheld, welke daaruit byjkt. Juicht spr. toe. Spr. hgppt. dat de weth. van flnantiën alsnog fh dat comité zal zitting nemen. De heer v. d. VALL heeft de levenser varing. dat de arbeidersbeweging, zich met hand en tand moet verzetten tegen parti culiere liefdadigheid, die in vroeger tyd zoo veel ruggegraten gebroken heeft. Spr. noemt het een recht, dat de arbeider heeft op steun. De Alkmaarsche SD-A.P. zal daarom aan het crisiscomité niet meedoen. De heer WOLDENDORP zit niet alleen als lid van de R. K. Staatsparty, doch ook voor het algemeen stadsbelangdaarom zal spr. stemmen voor de Kerstgave. De heer KEIJSPER verklaart nog, dat het standpunt der katholieken is, om het particulier initiatief te doen voorgaan; overheidszorg moet aanvullend werken. Spr. betreurt het. dat de heer Westerhof zich heeft gestooten aan de inzameling der mu ziekcorpsen en ook. dat de wethouder om prtncipleele redenen niet in het Crtslscoml- té wil zitting nemen; spr. meent, dat als er een noodtoestand heerscht, men zijn principe kan laten varen. Spr. hoopt, dat de wethouder zyn standpunt nog zal wyzl- gen. Spr. zal voor de Suppl. Begrootlng stemmen. Weth. WESTERHOF zegt den heer Hoy- tink van bet B. A. geen kwaad woord te hebben gezegd, doch slechts doen biyken, dat M. H. met een kwart mlllioen toe kan. Aan het adres van den heer Vogelaar zegt spr., dat er niets tegen is een zeker bedrag op de Begroeting 1932 te brengen. M. H. is rekenpllchtig aan de gemeente. Het gemeentebestuur krygt elke week een rapport. Spr. wil niets verzwygen. Met de feiten wil spr. de beweringen van den heer Vogelaar pareeren wy willen aldus spr. het particu lier initiatief niet dooden; by het adres om subsidie voor den cursus voor winkel bedienden waren wy de eersten, die zeiden, dat de particulieren moesten voorgaan. Spr. bepleit het voorstel en hoopt, dat ook de heer Keesom zal stemmen voor de Kerstgave. partijen geen recht op twee wethoudersze- tels. Het verloop van de voorlqopige be sprekingen voor de wethoudersverkiezlngen noemt spr merkwaardig. Spr. gaat die voorloopige besprekingen na; na aanvanke- iyk ’n college uit alle partyen te hebben wil len vormen, gingen de R-K. met de S.D.A.1 samen werken, een party, die volgens de artikelen op pagina 1 van het N. H. D. verderfeiyk is: en welk samengaan op pa gina 5 van het N.H.D. werd goedgepraat. Op 6 Sept. 27 zei de heer WesterhMzoo lang ik leef, zal de E. V. hler-eyn. De heer Westerhof leeft nog maar de E. V. is er thans niet. Toen noemde de heer Westerhof de handelwijze eerloos van iemand, die eerst wel later niet voor E. V. was.. Elders noemt de heer Westerhof een po litieke misdaad, dat men 5000 kiezers geen wethouder gaf, hoe noemt de heer W. het thans, nu dat met 54000 het geval is? Door de E. V. niet toe te passen. aldus de heer W. in 1927 krygt men een college, dat onzinnig is en verwerpeiyk. Spr. uit thar.s zyn afkeuring over de verwyten, die de heer W. in 1927 tot den burgemeester richtte; en vraagt of de bloemen, den bur gemeester aangeboden by zyn herbenoe ming. als excuus daarvoor dienden. De heer WESTERHOF: Dat is gemeen; dat woord trek ik niet terug. De heer SIETSMA verklaart oppositie te zullen voeren tegen een combinatie van Rood en Zwart, twee partijen, die samen gaan, om elkaar voordeeltjes te bezorgen. De heer WOLDENDORP vraagt, of de voorzitter dit toelaat. De heer WESTERHOF: dat is tegen den De VOORZITTER hamert. De heer SIETSMA bespreekt verder het algemeen beleid en vraagt meer vergaderin gen en verzoekt den voorzitter al te lange redevoeringen tegen te gaan en zóo mogelyk middagvergaderingen Indien noodlg ->r- des avonds voort te zetten. Spr. vraagt ook. wanneer het stratenplan by het Lyceum zal worden goedgekeurd. Spr. vraagt voorts de vergunning voor de Turmac-reclame niet te verlengen. Komende tot het financieel beleid vraagt spr. meer bezuiniging en inkrimping der begrootlng; zoolang B. en W. niet aan meer bezuiniging denken, zal spr. overwegen of hy al dan niet zyn stem aan de begrootlng zal geven. '.Weth. WESTERHOF: craat. De heer SIETSMA vraagt de meening van den Raad over een motie, waarby hy. mede namens de V. B.. C. H. en A. R voorstelt een reserve van f 100.000 te vormen, uit de overschotten van vorige jaren en voorts minder winst uit de bedryven te nemen. Spr. vraagt de meening voorts van den J Raad over een principebesluit om B. W. te vragen by een volgende begrootlng geen rekening te houden met winst uit de bedryven. Spr. vraagt voorts bespoediging van samenvoeging van den dienst van Gem. Financiën en de verificatie, vóór het te laat is om dat te doen, spr. vraagt bet standpunt van B. en W. daaromtrent. Men trachtte toch den schijn te wekken, als ~o i intü een sveuaeuu op E.V. Men noemde den burgem. een vertegen woordiger van de minderheidsgroep; dat is niet waar. Men noemde den burgemeester voorts een vertegenwoqrdiger van der V B. in het college. Als hjj dat werkeiyk zou zyn, zouden de BXtJLP. hem wel gauw op zyn vingers tikken.- .iu- Spr. wyst erop, dat men den 8-D-A.P. bur gemeester van Goor vry wil laten; zy willen dus zelf niet, dat een burgemeester In een Raar spr.’» meening hadden deze beitje .gemeentezijn party dient. Waarom vrtllen anypnnen recht op twee wethotidersze- ^^d^i'Wfcjb n tegen de vorgilng van oen meerderheidscol- lege. dat tosn «mzinntg wn'verwierjSeïyk ge vonden werd. Zelfs de Hteer v. d. VkÜ ver klaarde tóen op een vergadering vat! <M party - afd. dat een party in een college niet pieer zetels behoorde te hebban’, dan haa^ rech tens het aantal raadszétels toekwam. Spr. noemt de booze woorden van den hëer Wes terhof in 1927-larie; of aldus spr. —- men meende die woorden wel, maar ultte om dat men zelf de macht niet in handen had. In het program treft apr. aan meèrdoel matige o reorganisatie vwi' den geiqbente- dienst. u' ag Daar moet dus de gedachte vöorzftten, dat er iets hapert. Spr. vroeg naar die hapering in het voorlooptg verslag; doch een nader antwoord kreeg spr. niet; het antwoord, dat dit punt dé voortdurende aandacht van B. en W. heeft, stelt spr. teleur; het bewyst, dot dit programpunt niets in heeft. Spr. vraagt voorts uit welke leden de com missie in M. H. bestaat, die beslist naar wel ke afdeellngen de ingekomen aanvragen moeten gaan. Voorts vraagt spr. naar het Mantal gevallen, door afd. II van M.H. be handeld en vAn advies voor het bestuur voorzien. Spr. noemt de administratie niet doelma tig; een kaartsysteem, dit wel is aange schaft, is nóg niet gebruikt. Waarom wordt geen gebruik gemaakt van de administratieve

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13