vergadering van den raad I I \'n Stijve nek is pijnlijk ife I tweede blad Driehonderd jaren Dominik aansche werkzaamheid in Alkmaar its r s BLADZIJDE 1 VRUDAG 18 DECEMBER 1931 STADSNIEUWS Naar de vrijheid i Geen goud zoo goed” Timmer’s Boterkransjes RITSEVOORT, mouten alt door SMAAK en KWALITEIT, ld cent per ons. i'I AKKER» Kloosterbalsem s. u vla de Alkmaarsche zakenmen- IX (SLOT) ■B 1 I Peter N. A. VAN RUN OJ». Slotwoord. Den 5den Augustus 1890 werd Paf clscus Heüs van HJn prioraat te ontheven, en benoemd tot pastoor maar. Met hem begint de „Hlstotre In te- dat eventueel scben. Spr.’s vraag Inzake mogeiyke vermindering van het bedrag voor zlekenhulsverpleglng van armlastige patiënten, 13 niet In de M. v. A. beantwoord. Spr. had alsnog gaarne een antwoord. Daarna wUet spr. op de hooge onderhouds kosten der gemeentegebouwen, die een totaal van 37.000 beloopen; welk bedrag O.W. ten goede komt; spr. kan niet aannemen, dat dit bedrag de werkeiyke kosten vertegen woordig; z.1. geeft de rekening van O.W. een geflatteerd beeld. Spr. kan de wijze van begrooten voor G.W.'ntet tocjulchen; gaarne had spr. hierover een nadere verklaring van B. en W.. waarvan spr. het zal laten afhan gen of hjj al dan niet een motie zal indienen om deze begroeting voorlooplg met 10 pet. te verlagen. Vervolgens herinnert spr. aan het de laat ste dagen nogal stof opwaaiende voorstel be treffende Kunstsubsidies. Spr. geeft het col lege een pluim, daar waar het betreft om ten tijde van het gereed maken dezer begroo- tlng. ook eens aan een subsldieerlng van de kunst te denken. Inderdaad gelooft spr, dat subsldieerlng van kunst In het algemeen In vorige jaren niet een uitblinkende deugd der vorige college’s was. Toch komt het spr. voor dat het college tekort schoot In ..elegance’’ t. o. v. den raad door, zonder den raad te kennen, subsi dies in t uitzicht te stellen. In het algemeen komt het spr. gewenscht voor een verdeellng van een Kunstsubsidie door den Raad te laten uitmaken, zoo mogeiyk voorgelicht door een commissie. Echter Is vanaf den tijd dat deze begrootlng werd gereedgemaakt en hare behandeling thans, de algemeene toestand steeds meer teruggaande geweest zoodat het spr. gewenscht voorkomt, niet noodzake lijke uitgaven te voorkomen. Spr. legt hier nadruk op de niet-noodzakelijkheid, omdat, hoe nuttig ook kunst-subsldies In ’t algemeen zijn, In de gegeven omstandigheden spr. dit geenszins noodzaltelljk voorkomt. Spr. vraagt B. en W. met nadruk den post van 3800 voor dit doel geheel te schrappen. Mocht het In ’33 mojelljk zijn kunstsubsidies te verstrekken, laat het college dan ook aan andere vereenlglngen denken en advies vra gen aan een eventueele commissie, voor de helft uit raadsleden en voor de helft uit ntet-raadsleden. Als het college deze wen- schen overneemt, wordt een motie voorko men. Spr. zal stemmen tegen de subsidies aan de Ned. Jeugdherberg Centrale; aan de Stichting Landverhuizing Nederland en tegen subsidie aan Medische Sportkeuring; alle volgens spr. niet noodzakeiyk. Spr. beoordeelt subsldlc-aanvragen naar de mate van de noodzakelijkheid. Tav. de volgno.’s 105 en 406 zal spr. by de posten zelf verlaging voorstellen. Ten slotte wil spr. nog Iets zeggen aan gaande een geluld, dat werd gehoord ook alweer tav. de religieuzen, in dit geval de ziekenverpleging. Een geluid wederom uit den liberalen hoek. Deze schijnt de hoogere motieven van anderen wèl te willen exploi- teeren. Het Is aldus spr. niet goed in te sten, waarom het 8t. Ellsabeth-ziekenhuls ver minderde verpleegkosten aan de Gemeente behoort toe te staan nu het neutrale zieken huis daaraan niet alleen niet denkt, maar zelfs verdubbelde verpleegkosten berekent aan gemeenten welke niet subsldleefren. Te genover het St. Ellsabeth-Zlekenhuls Is Alk maar te beschouwen als een n 1 e t-subsidi- eerende gemeente en het Is derhalve al heel mooi dat geen hoogere verpleegkosten wor den berekend dan het neutrale ziekenhuis vraagt van wèl subsldieerende gemeenten. In elk geval blijkt, dat het St. Elisabeths- ziekenhuis heel wat loyaler is dan het neu- verwierf hij de instelling van de broeder schap van het H. Hart en verzekerde daar door aan zijn parochie tal van geestelijke voorrechten. De parochianen toonden daar voor hun herder hun erkentelijkheid, door bij feestelijke ge'egenheden rijke geschen ken aan te bieden, o.a. in 1869 op zijn zil veren priesterfeest een hoogaltaar en een Maria-altaar. Tot veler leedwezen werd pas toor Reynders in 1870 tot pastoor benoemd te otterdam en opgevolgd door pastoor A. Bloem. Ook deze mocht bij zijn prlester- jubilé in 1876 veel blijken van waardeerlnt ontvangen, o.a. een fraai bewerkten preek stoel. Jaren achtereen zou hij op dezen kan sel het woord richten tot zijn parochianen, een woord van onderriebt, van vermaan, van opwekking, totdat zijn verzwakt gO- stel hem verplichtte den herderstaf aan krachtiger handen over te geven. In 1890 vertrok hij naar het klooster te Langenboom, waar hij een jaar later over leed. ook op die dagen zak een weelde zich ont zegde. Groenten en aardappelen, ook voor winterprovisie, teelde hij in den paterstuin buiten de stadspoort, wat overbleef ging naar de markt- Maar bij al die penarie bleef hij tevreden en opgeruimd. De St Domini- cus-kerk, schreef P. Lens, in 1838 begint net even het hoofd boven te steken, toen een zwaar offer van hem geëischt werd: De Provinciaal had een andere pastoors-plaats voor hem bestemd. Dit bericht sloeg de ge- heele gemeente ter neer. De Diakenen van R. C. Gemeente der Banekerk te Alkmaar, de heeren J. Buissink en S. Haarman, rich ten een schrijven tot den Provinciaal en be zwoeren hem dit nood'ottig tjesluit in te trekken. De slag werd gekeenl», pastoor Lens bleef voor Alkmaar behouden.'Met vol hardenden arbeid steeg de ker| in aanzien. Een kostbaar tabernakel en een- preekstoel volgens dén toenmaligen stijl in mahoniehout bewerkt brachtén niet weinig tot opluiste ring bij. Bovendien schonk Veronica Oud- hof. weduwe van den heer J. C. C. Witte. Jiaar kostbaar hoofdtooisel van goud en dia mant tot versiering van een monstrans cn een Mariabeeld. Ook nam het aantal com municanten toe en be'iep In 1855 710- In deze dagen wekte de parochiale verdeeling te Alkmaar veel opspraak. Deze kwestie was niet plotseling opgekomen. Reeds in 1834 bij het overlijden van pater van Beu gen. pastoor der franciscaner statie, hadden eenigen der aanzienlijkste ingezetenen, zich bij den Staatsraad-burgemeester Fontein Verschuir vervoegd en hem voorgesteld het getal der Roomsche kerken van 4 op 3 'e brengen, en bijgevolg de benoeming'van een anderen pastoor te voorkomen. De burgemeester wilde eerst den aartc- priester raadplegen en vcrvo’gens met den Directeur-Generaal voor de zaken van den R. K. Eeredicnst in overleg treden, maar tij dens die onderhandelingen was reeds een nieuwe “pastoor benoemd, n.l. pater Franclt- cus Sparmakerlng. een religieus, die weldra gevierd was als voortreffelijk predikant, hooggeacht als ijverig herder, maar vooral bemind als liefderijk vader der armen. De zolderkerk in de Schoutenstraat genoot meer toeloop dan een der overige statiën te Alkmaar. Tegen het einde van 1838 trad de regeering. in onderhanueling met den nun tius. om door vereeniging van eenige klei ne. dikwijls ongeschikte kerken te komen tot het stichten van enkele grootere en daarbij de subsldiën der ontslagen geeste lijken te regelen. Deze maatregel, waarin een aanslag op a'le statiën der regulieren gevreesd werd, bleef onuitgevoerd. Zonder zich veel om dit streven te bekommeren, vergrootte pastoor Sparmakering zijn kerk door het koppen en aantrekken van buizen en zag hij zijn gemeente tot 960 communi canten aangroeien. Bij het herstel der hiërarchie kwam de parochiale indenting op den voorgrond en moest definitief worden opgelost Mgr. van Vree, bisschop van Haarlem, besloot de statie van St. Franciscus te Alknjaar op te heffen. Die tijding trof de leden dezer ge- I I pe heer VENNEKER vervolgt zyn rede: lieer dan 60 pct. van de kiezers heeft zyn gtem gegeven aan deze beide partyen. Spr. mn dan ook niet het standpunt deelen van hen, die meenen, dat de wethoudersbenoe- mlng niet sluit op den verkiezingsuitslag. Ket eerlijke bedoelingen heeft spr.’s frac- h, alle partijen samengeroepen by de be- fpieklngen die aan de wethoudersbenoeming voorafgaan. Een groot deel der raadsleden geen V.-B.-er in bet college en de yX>. wilde geen voortzetting van de tot dan toe gevolgde Roomsch-Roode politiek. Door de verkiezing van een V..B-er in het college. zou de V3. daarin zitting nemen; jun deze fout van het elftal, wilden wy gldus spr. ons niet schuldig maken. De burgemeester beslist méé in de ver anderingen van B. en W. en zal by die be- rlwringen niet Ingaan tegen zyn beginselen. We mogen van den burgemeester niet ver wachten, dat hy zich met zyn beginselen in een boek zou laten dringen. Als hier een 8.D.AR. burgemeester zou hanen, dan zou men heel gauw aan de hand van de cyfers van den verkiezingsuitslag aantoonen, dat zulks niet aanging. De heer Sietsna neemt een ander standpunt in dan njn partygenooten in Amsterdam. De heer WESTERHOF: die konden een wethouder aanwijzen. De heer VENNEKER wijst er vervolgens op, hoe de AH. en VB. geen wethouder Zonden aanwyzen; de V.B. wilde men niet; bleef over de CN.;; er was echter een votum, dat men P.W. niet aan wethouder Ringers wilde toevertrouwen. De heer RINGERS: ik heb den heer Kresocn gesegd, dat ik loyaal zou handelen. De heer VENNEKER neemt aan, dat de beer Ringers niet gezegd heeft met een an dere portefeuille dan P.W. genoegen te ne men. Met den heer Ringers in het college, zou dit seker een verzwakt college geworden zyn. Deze neemt in vele opzichten een ander standpunt in. Als men nu niet tevreden Is over den uitslag der onderhandelingen, mag men echter nog niet spreken van een „ver- toenlngBovendien is het college toch even redig te noemen. In de vier partyen van de oppositie is niet één lyn; at het moest zyn de ééne lijn, dat Roomsch-Rood niet samen kan gaan. Het aantal wethouders besprekende, ont kent spr. het motief politieke bevrediging. Spr. ontkent, dat het samengaan op ver- «obertng steunde; dit woord is niet gebe zigd door de R-K; wel de woorden, dat be- lastlngverhcoglng moest worden voorkomen. BU samenwerking van RK met VB. zou den deze de democratie van de RK niet no op een goud schaaltje gelegd hebben, als thans gedaan is. De methode, eerst wet houders en dan een program, zooals de op positie gewild had noemt spr. het paard achter den wagen spannen. Deze methode bepleiten, lykt spr niet juist. Spr. kan zich begrijpen, dat sommigen niet tevreden zyn over den uitslag; de heer Vogelaar had echter niet mogen zeggen, dat acht raadsleden zyn uitgesloten; die 8 vorm den geen groep. Als de heer Ringers wet houder was geworden, had men evengoed kunnen zeggen, dat 6 raadsleden waren uit gesloten. De crltiek op het program besprekende, noemt spr. het program de vrucht van on derhandelingen en de RN. hebben niet zon der slag of stoot aan de verlangens der 8JXA-P. toegegeven. Ook de SJJKP. beeft verlangens laten varen, Spr. gelooft niet, dat de heer Ringers met het program mee zou kunnen gaan, zooals hij gezegd had. Spr. toont dit aan met ver schillende punten oa. uurloon, werkverschaf fing. De heer RINGERS: daar staat niets van ia bet program. De heer VENNEKER: In de leiddraad. De heer RINGERS: daar ging ik mee ac- coord. De heer VENNEKER wijst voorts op de moeilijke taak, thans een regeering te vor men. De RK. fractie streeft naar wat an ders dan eng partygedoe. In het orgaan der ons niet gunstig gezln- Stetsma wel de democraat is van vroeger. Spr laakt diens uitlating over de bloemen, door den heer Westerhof aan den burge meester aangeboden. De VOORZITTER vraagt dit buiten be schouwing te laten; dit was een persooniyke attentie. De heer v. d. VALL: Juist daarom zal Ik aan uw verzoek voldoen; ik wilde, dat u dit gister tot den heer Sletsma gezegd had. Het standpunt van de V.B. besprekende, herinnert spr. aan ’t verklezingsprogram dier party, die de S-D-A-P. ervan beticht, vriend jes en klasseg-noaten te bevoordeelen tot in het schandaal. Spr. gelooft, dat de kie zers er recht op hebben, dat deze bewering in het ware—acht "wordt geplaatst. De per soon van den burgemeester Is in het geding gebracht en zegt, dat spr.’s partygenooten voor de persoon van den burgemeester de meeste boogachtig hebben. In landsaangelegenheden heeft deze daar een kyk op als Ryksambtenarendoch in stadsaangelegenheden, zal hy daarin cn dat staat hem te prijzen zyn stem als vertegenwoordiger van den V.B laten gel den. Dat is de juiste basis geweest, waarop wy de onderhandelingen voerden en waarop wy een standpunt Innamen; wat de oppocl- tle ons in dezen aanwryft aldus spr. wyzen wy af. Het is een zichzelf opgelegde discipline, die den wil van de organisatie wil doorgevoerd zien, als de afd. van de SD.AT. besluiten neemt; hier is geen sprake van cadaver- dlsclpllne, zooals de heer Langeveld zeL De persooniyke politiek van de VX>. Is oorzaak, dat er geen drie democratische wet houders zyn. De heer Hoytlnk aldus vervolgt spr. tornt arrogant op tegen de politiek van het meerderheldscollege. Wat hebben de socia listen gedaan, aldus vraagt spr. wat waar is en waarvan d; heer Hoytlnk zegt, dat zy het gezegd hebben. Als christen-mensch had de heer Hoytlnk verheugd moeten zyn over wat groeiende is in de 8.D A P. Spr. hoopt, dat de heer Hoy tlnk zal terugnemen, wat hy in zyn verkie- zingsorgaan schreef nJ., dat de R.K tegen vergoeding van een handjevol zilverlingen de S.D.A.P. in de kaart gespeeld hebben. Er is ook gezegd, dat de S D.A.P duur is. Spr. geeft dat toe; we hebben genoeg van margarine en confectie, ook in de politiek. De heer WOLDENDORP: Nou, een mooi confectiepak je! (Gelach.) De heer v. d. VALL: Neen, als je met een swart confectie pok je in den regen loopt, kan je ook nog wel eens rood worden. (Hilariteit.) Voorts komt spr. op tegen de bewering, dat de 8 D.A.P. den klaseestryd predikt; dat doet de SDA.P. niet; de klassestrijd is er uit harde noodzaak, geboren uit de huidige maatschappelyke verhoudingen. Uit het verkiezingsorgaan der C.H heeft spr. een maanwoord gelezen aan de 8.D.A-P., die dat echter niet wenscht te aanvaarden. Dat had J.V. moeten richten tegen de AJt. De heer HOYTTNK: Zoo heb ik het ook begrepen. (Gelach.) De heer v. d. VALL: Daar ben De biy cm. Spr. besluit voorts met te verklaren, dat dit college op de volle medewerking van de S. DAP. kan rekenen; doch de 8.D_AJ>. sol er fel tegen stryden, dat de gevolgen van deze tijdsomstandigheden worden afgewen teld op degenen, die dat het minst kunnen dragen; spr. hoopt ook op den steun van de RK., om de maatschappelyke en de mo- reele inzinking van die menschen te voor komen, te mogen rekenen. De heer KEIJSPER begint met erop te wij zen. dat de Raadsleden zich by het nemen van besluiten moeten laten lelden door hun diepste levensinzicht; de RK. raadsleden zul len de maatregelen toetsen aan de zedenwet, welke de Kerk leert. Spr. wydt uit over het tweeledig karakter van den eigendom, steeds door de Kerk gepredikt; het onbeperkt eigen domsrecht werd nimmer door de Kerk gehul digd. Daarom teekende Leo xm in zyn Rerum Novarum protest aan tegen de bandelooze uitbuiting van het liberale kapitalisme. Samenwerking van kapitaal en arbeid wordt gewenscht aldus spr. Op econo misch terrein heerscht het egoïsme. De op- perbeerschappy van het geld dient onder worpen te worden aan het gezag dat uit de gemeenschapsordening ontstond, nJ. dat van den Staat. i Spr. wijst op de moeilijkheden op econo misch terrein, die het politiek beleid moei lijk maken Komende tot de samenwerking tusschen Roomsch en Rood, acht spr. deze seer goed mogeiyk; en spr. ontkent, dat, zooals de AR. beweert. Paus Leo xm samenwerking met de socialisten verbood. Dit samengaan in deze gemeente kan niet vergeleken worden met het nlet-samengaan in den lande. De burgery kan omtrent onze beginselvastheid aldus spr. gerust zyn. De V.B. noemde de RK. raadsleden ver dwaalde schapen; wellicht kwamen zy tot deze vergelijking, omdat hun meer en meer het gras voor de voeten wordt weggegraasd. De VB die wel eens de „deftige” party genoemd wordt, moest weten, waar zy zich wèl en waar niet mee bemoeien moet. Ook aldus spr. werd nog twyfel uit gesproken. en wel van de socialistische zyde, omtrent myn democratische gezindheid. Ik wil er met het oog op verdere samenwerking op antwoorden met te verwyzen naar het begin myner uiteenzetting van bet Katholiek standpunt, waar ik zeide, dat de Kerk haar sociale leer baseert op de hooge waardigheid van den mensch als schepsel Gods cn drsger van een onsterfeiyke ziel, een waardigheid dus die eiken mensch geldt, ongeacht of hy Konlng dan wel bedelaar is. De gelykheld der menschen, die de Kerk in dit opzicht predikt en die ons dwingt allen als broeders en zusters te beschouwen, lykt my de meest hechte democratie waarop gebouwd kan wor den. Spr. merkt t.a.v. de wethouders verkiezing op. dat men de houding van de Kath. fractie daarby onbegrijpeiyk vond. Deze bewering 15 niet houdbaar; als het mogeiyk was geweest, zou een evenredig college het meest wensche- lyke zyn geweest. Een eeriyke en gedegen pogtng daartoe kon echter niet slagen, daar om mag men nog niet zeggen, dat by de wethoudersverklezlng het algemeen belang verre ondergeschikt was gemaakt aan het partybelang en dat by de desbetreffende groepen niets anders heeft voorgezeten dan de bedoeling elkander te bevoordeelen ten koste der gemeenschap. Spr. heeft vertrou wen in de eeriyke bedoelingen van de over- zyde. doch elscht dit vertrouwen op voor elk ander raadslid. Spr. brengt voorts een compliment aan B. en W. voor het tydlg Indienen der begroo tlng en vraagt dan verlaging van den post voor offlcleele ontvangsten. Spr. brengt dank aan de Alkmaarsche po litie in het algemeen, doch zag gaarne wat minder een „hautaine” houding door som mige agenten aangenomen. Spr. verwacht, dat na het prae-advies In zake de winkelsluiting de Alkm. Middenstand niet behoeft te zeggen: „Niets werd minder ontzien dan ’t leven". Uit het standpunt van sommige raadsleden t. a. v. de salarieerlng der kloosterllngen-on- derwjjzers maakt spr. op, dat men alleen by religieuze onderwijzers hoogere motieven veronderstelt. Spr. zou dat niet gaarne zeg gen. Voorts citeert spr. de Maasbode, die hier pressie van de publieke opinie uit den booze acht, waaraan spr. wil toevoegen, dat hy het buitengewoon onklesch en ontactisch acht, dat een raadslid publiek het initiatief neemt tot een voorstel, dat alleen van ëén o< van de gezamenlijke onderwijscongregaties sou kunnen uitgaan. Spr^ vraagt voorts vermindering van sub sidie aan Godshuizen, en naar de grootte van de personeelsformatie op 1 Jan. 1931 en die op 1 Jan. 1933. De kosten van de O.OB. zag spr. gaarne verminderd; met het oog op de toegezegde contröle op de opname en het ontslag van patiënten, had spr. een lagere raming van het aantal te verwachten patiënten gerem der gevonden. Op verschillende gronden acht spr., dat de benoeming van een directeur van den G.G.D. niet noodlg was geweest met al de daaraan verbonden uitgaven. Spr. wil daarmee het college aanraden, dat mocht in 1933 noodlg zyn ingrypende wijzigingen aan te brengen In de uitgaven der gemeente dan al vorens loonsverlaging in te voeren, eerst te beginnen met dure functionarissen, die nu juist niet onontbeeriyk zijn voor het alge- «meen belang, te laten écllpeeercn. Voorts vraagt spr. B. en W. mede te wer ken, dat, wanneer een onderzoek wordt in gesteld naar de moeiiykheid tot het leveren van gasbadtoestellen, dit te doen geschieden ligst, en deed ook de geheele orde zeer pijn lijk aan, want indien één plaats haar dier baar was. dan voorzeker Alkmaar, waar zij 4 eeuwen had gearbeid, waar haar klooster lingen tijdens de hervorming als bloedgetui gen waren gestorven, waar de burgerij zich door kerkbezoek zoo verknocht toonde. Als bemiddeling werd voorgeste'd oe kerk te behouden, niet als parochie-kerk, maar als openbare kapel. Dit voorstel, dat ook elders werd ingediend, werd van de hand gewe zen. Pastoor Sparmakering verliet hier zijn trouwe, aanhankelijke gemeente den 26en November 1855. de afwikkeling dezer voor hem zoo droevige zaak overlatende aan zijn opvolger P. L. Straman. Het volgend Jaar, den 31en October 1856, kwam een bisschop pelijkmandaat. bepalend, dat, cangezien 4 statiën voor Alkmaar al te drukkend en 2 alleszins voldoende waren, de statiën van SL Franciscus en St Laurentius werden cp- geheven en 2 parochiën werden opgericht. n-L van St Laurentius en St. Dominlcus. De titel van St. Laurentius. van de statie aan de Laat, zou daarbij overgaan oo de statie van St Matthias, bij de St Jacob- straat- Beide kerken, in de Schoutenstraat en aan de Laat, zouden als hulpkerken dienst doen, totdat. 2 andere zouden ver groot of vernieuwd wezen. Met 1 Januari 1857 moest deze regeling in werking treden. Nog 3 jaren verliepen, voordat de kwestie over de goederen der St. Franciscus-statie. die door het Gouvernement en door den bisschop aan de St Dominicus-parochie wa ren toegewezen, in der minne was geschikt Van het oogenblik der indeeling van onzs gemeente in parochiën schreef P. Lfens den 5en Mei 1860 heb ik niet veel‘ple zier gehad. En geen wonder, in zulk een netelive kwestie, waar verschillende belan gen elkander raakten, konden onaangenaam heden niet uitblijven. Eindelijk kwam April de uitspraak van Rome, en al! loovigen waren te goed katholi-k. d9# zij zich niet eerbiedig bij die beslissing neerlegden. Alle onroerende goederen der voormalige statie van den H. Franciscus te Alkmaar, alsook die kerkornamenten. welke tot dageliiksch gebruik van het uitoefenen van den H. Godsdienst gevprderd worden, zijn het eigendom der parochie van den H. Dominicas. De huismeubgien blijven het eigendom der paters. Het voornaams’e kerkzllver moest bij taxatie door den nieu we parochie worden overgenomen, en dit bedraagt schrijft P. Lens ,iog al een aanmerkelijke som. pl m. 6.000.- maar naar het oordeel van deskundigen ziin wij niet bekocht en mogen wij tevreden zijn. In Februari 1857 had P. Straman de 'aat- ste Franciscaan Albmaar verlaten doch lang duurde het, voordat zijn gemeente-léden Ir- het algemeen zich gewend hadden aan de afwezigheid hunner vereerde paters, daar voor was de svmoathie voor de Serafijn- sche orde met de traditie van verschiferdc famiiiën te Innig samengegroeid geweest. Pastoor Lens liep nu rond met het pita voor een nieuwe kerk.'Het 'verd ook htoc meente, zoowel als hun herder, allergevoe- I tijd, want nu en dan vielen stukken „stikke- u„-. j—a v a,u--i-a-doorsei’’ van het noodlottig plafond naar beneden tot groote ontsteltenis der kerkbe zoekers. Eindelijk kwam er licht. In plaats van de oude St. Matthias was de niéu we St. Laurentius-kerk gebouwd en den 15en October 1851 ingewijd. Daardoor ve*- viel de oude St. Laurentiuskerk aan de Laat, die tot dan toe als hulpkerk had gediend. Thans kocht het parochiaal kerk bestuur van St. Dominicus het geheele ter rein aan de Laat met tuin en annexe huis jes voor den bouw der nieuwe parochie kerk. Aan den reeds beroemden architect P. J. H. Cuypers werd het ontwerpen van een plan opgedragen. Het moest een kerk wor den in vroeg dertiende-eeuwschen styi. be kroond door een hoogen koepeltoren. Der 25en Augustus 1863 werd de. eerste steen gelegd voor den monumentalen bouw. Te gen 9 uur werd in de Banekerk een H. Mis door den hoogeerw. heer van Gent, deken van Alkmaar, opgedragen, waar Zijn Door luchtige Hoogheid. Mgr. Wilmer pontificali- ter assisteerde, en het gemeentebestuur met verschi lende corporaties tegenwoordig was. De muziek van Bree verhoogde de feestelijke stemming, terwijl het welspre kend woord van den feestredenaar P. van Zeeland, pastoor te Utrecht, de hooge be- teekenis der blijde plechtigheid voor het gemengde publiek ontvouwde. Vervolgens werden door talrijke belangstellenden stee nen gelegd tot den avond toe, zelfs door Protestanten en Israëlieten. Inmiddels had P. Lens den 29en Decem ber 1862, op zijn verzoek eervol ontslag gekregen. Hij mocht de voltooiing van den heerlijken tempel niet meer beleven. Den 18en Juni 1864 overleed hij en werd te Hei- k)o begraven. Al is een bidprentje geen onverdacht getuigenis, toch moest iedereen erkennen, dat*'daarop een waarheid van hem stond vermeld: ..Hij heeft zUn hanj voor de behoeftigen geopend en zijn armen tot de noodlijdenden uitgestrekt.” De bouw der kerk vorderde niet zoo spoedig, als men had gehoopt- Moeilijkheden met den aanne mer waren oorzaak, dat de bouw tot groote schade geruimen tijd onderbroken werd. Onder de energieke leiding van den jeug digen bouwkundige E. Margrei werd ein- de'ijk het werk voltooid, het kruis op den koepel geplaatst Den 6en Aug. 1866 werd de Jrerk door mgr. Wilmer plechtig geconsacreerd Zot dra de kerk' haar deuren voor de geloovi- gen had gesloten, werd overgegaan tot den verkoop der vaste goederen van de voor malige St. Franciscus-statie. In combinatie was de onbrengst ƒ6825.—. Terze’fder tijd kwam ook de oude St. Dominicuskerk, de Banekerk. onder den hamer. Alles tezamen bracht de som op van 3.505.—. Met dezen verdienstelijken arbeid begon pastoor L. Reynders. de opvolger van pastoor Lens, zijn vruchtbaar pastoraat. Den 18en Januari 1863 richtte hij de congregatie op van de H. Familie, afdeeling vrouwen, waardoor het godsdienstig leven in het huisgezin krachtig werd bevorderd. Den Sen Jani 1866 Joseph Martinus Bottemanne, de latere bisschop van Haarlem, was. In zijn vrijen tijd had hij de pen opgeno men om leerredenen te schrijven ten be hoeve van zieken en personen, die verhin derd waren het woord Gods te hooren, doch ook dat was hem naar half werk. Hij ge voelde zich tot het Missie-leven geroepen. Uit Noord-Amerika kwam de dringende klacht van zijn orde-broeders, van Mgr Fenwick. Aan de roepstem meende hij ie moeten gehoorzamen. Hij verzocht ontslag uit de pastorale bediening, verliet den 27en Mei 1830 Alkmaar, verleende eenigen tijd hulpdienst te Tiel en wachtte te Gent de gelegenheid af om zich te Antwerpen in ie schepen. In dien tusschentijd leerde hij En- gelsch. verzame’de aalmoezen en verwierf van den Provinciaal, P. van Kampen de vol macht. om zijn reisgenoot, den Eerw. Heer L. de Saille, als novice in de orde aan te nemen. Den I5en Juli 1832 ging hij met een 6-tal missionarissen, onder wie zijn ordebroedei P. van de Weyer, voorheen pastoob te Tiel, te Antwerpen scheep, en kwam, na een voorspoedige reis, den 15den Augustus te Maryland zan. Na een kort verblijf ging ein delijk zijn hartewensch in vervul.ing. De bisschop van Detroit zond hem naar de In dianen te Greenbay- Wat P. van den Brock voor het zieleheil en de beschaving vjn dezen wilden vo.ksstam heeft verricht en tot stand gebracht, grenst aan .iet ongeloofe lijke. Hij is de stichter geworden van de bloeiende Hollandsche kolonie Little Chute in Wisconsin, waar thans nog een prachtig monument zijn naam en herinnering aan zun werk voor het nageslacht bewaart Wegens de verplichting om de bezwaarde nalatenschap des voorgangers over te ne men, was de benoeming tot pastoor der St Dominicus-,statie te Alkmaar voor pater Thomas Lens geen vreugde-wekkende tij ding. Hij gehoorzaamde en aanvaardde zijn ambt den 27en Mei 1830. Pastoor Lens was een eenvoudig en versto/ven religieus, een vroom en plichtgetrouw priester, een her der, bezorgd voor het heil der zielen, en be gaan met het lijden van den evenmensch Zulk een man was in de gegeven omstan digheden op de-juiste plaats. Spoediger dan men had durven hopen, had hij de zaken der statie ten goede gekeerd. Na 6 jaar was hij de schulden te boven gekomen. Nog leeft bij sommige famiiiën de herinne ring voort, hoe des ”ondags een extra por tie vleesch werd gebraden vóór den pas toor, omdat men wist, dat de goede man Gelukkig werd den óen Maart 1820 Th *- d. Broek tot pastoor aangesteld. Hij vond «les in deerniswaardigen toestand; de kerk en het kerkelijke goed verwaarloosd; de pastorie onderkomen en daarbij met schuld beladen. Pastoor van den Broek was ech ter geen man van kleine midde.en; hij was van breede. misschien te breede opvatting; hü hield, zooals men zegt, van aanpakken. Terstond zette hij metselaar, timmerman. smid, schilder, enz. aan het werk. Gesteund door bijdragen van de gemeente en bijzon der van den heer J. C. C. Witte, liet bij de heele kerk schilderen; vloer, ramen en deu ren voorzien; kortom, alles opknappen Daarna kwam de beurt aan de pastorie, bet scheen een hopelooswerk. Voorhuis en level verkeerden in bedroefden, vervallen staat, terwijl het dak dreigde in te storten. De pastoor besloot de twee huizen te ver- 'enigen, de 2 afzonderlijke trapgevels door Wn gevel met patte ijst te vervangen. Nauwelijks was men bezig den ouden gevel •i te breken, of daar stortte den 2en Maart >823 het geheele dak in. Men was nu ge- dworfgen de 4 muren op te trekken, en bet dak met de 2 daaraan liggende daken te vernieuwen. Al dit breken en bouwen kwam op 4.247.te staan. Het pand bestaat n >g *0 is thans bewoond door den heer Wiese Oudegracht 211. Alleen de voormalige pas- torie-deur met den leeuwenkop is verplaatst ■aar de andere zijde van den gevel. Vervolgens werd in 1825 de groote zaal terestaureérd en het binnenwerk ver nieuwd. Juist was men met dit kostbaar werk begonnen, toen den 4en rebr.. den dag van den zoo droevigen watersnood, ook de pastoor door het noodlot werd getroffen. De steenen muur, die van de Baangracht langt de Baansloot liep en tot den koepel der pas torie reikte, stortte over zijn heele lengte •n de sloot. De muur werd door een houten schoeling vervangen. Een onvermijdelijk ge volg van al deze werkzaamheden was, dat schulden hoog stegen en de pastoor niet bij machte was zijn schuldeischers terstond te voldoen. Voortdurend zoo staat er aan- teteekend werd pastoor van den Broek lastig gevallen door leden der gemeente, die •r werklieden aan geweest waren. Dit on- •ëlegen gemaan van den kant der kleine lui- “ïn zeer goed verklaarbaar begon hem ten laatste te verdrieten. Het vermeer- *ün anthipathie tegen een werkkring «te zijn priesterlijken ijver zoo weinig bevre- u'gen kon. Als merkwaardigheid valt nog te vermelden, dat onder de kinderen door pas toor van. den Broek gedoopt^ ook Caspar Het is een ongemak en Ge gaat er niet dood aan. maar pijn doet het. Elke beweging kan U de tranen In de oogen doen ko men.. Als Gij ‘s morgens wakker wordt met een stijven nek. neemt dan dadelijk Akkers Kloosterbalsem. Vanaf de eerste behandeling zal de pijn minder worden en morgen vroeg is het leed weer vergeten. Gij haalt toch dadelijk een pot. itar Fran- ■ymegen rfë Alk- - MM pfcitMK poralne". Byna alle Alkmaarders van heden hebben hem nog gekend, den man van een haast onveivvestiMre constitutie onverzette- lyk. hard soms, waar het gold te berispen, maar meelevend met zijn parochie, vol ijver voor den luister van het huis’ Gods. Man van vooruitzlenden blik als hy was, begreep hy. als zoovelen onder zyn waardige voor gangers. de teekenen des tljds en werd in 1909 stichter van de St. Joeefkerk, die in 1931 tot parochiekerk werd verheven. Pastoor Hey» heeft het eigenlijke parochiële léven, waarvoor zijn beide voorgangers de grondsla gen hadden ge’.egd. gevestigd en gestevlgd in de een-en-dettig Jaren van zijn vruchtbaar pastoraat. HV hëëft den weg ultgeteekend voor zyn opvolgers. Wonderbaar Is de werking van Gods Voor zienigheid In het werken en streven der Do- mlnikanen te Alkmaar. Het Is eer. wisseling van licht en donker, van teleurstellingen en successen, die telkens opnieuw weer door nieuwe tegenslagen werden te niet gedaan Maar het was een werk van helden en dap peren. sterk, door de genade Gods en het apostolisch ideaal, dat zy omhelsd hadden. Het mag zonder overdrijylng gezegd, dat het Katholicisme te Alkmaar nooit dien hoogen bloei bereikt zou hebben zonder hun strijd, hun werk, hun ontberingen. Fier verkondigt dit de hooge toren van de St. Dominicuskerk aan geheel Kennemerland. In zijn massieve fierheid moge hy den komenden eeuwen een symbool sUn van het onveraetteiyke aposto laat en de zegepralende Domlnikaanscaxa werkzaamheid voor Katholiek Alkmaar. de Evangelische Maatschappy wordt met lof over Brüning gesproken als een onbaatzuch- tig regeerder. Ook over Nolens werd na diens overiyden in bladen van alle richting lof gesproken; in belde Staatslieden erkende men de kracht van het geloof. Spr. komt terug op het derde element, door den heer Vogelaar in de RK. Staats party verondersteld; en voegt daar aan toe, dat geen der RK. fractie-leden van zyn principen is afgeweken; en allen hebben nog het vertrouwen hunner kiezers. Komende tot het beleid van het college, wijst spr. op toename van het aantal bars; er cyn er 7 bygekomen; hoe kunnen B. cn W. nu spreken over versobering van dit ge tal. Er zyn 93 verloven; als de nieuwe wet er zal zyn, dan zal het maximum 70 worden dat zal langzamerhand bereikt moeten wor den. Over de mistoestanden in de bars zal de heer Woldendorp iets zeggen. (Hilariteit.) De heer VENNEKERDeze is daarover door iemand ingelicht. Het uitbreidingsplan besprekende, maakt spr. het college er op attent, dat de nu ge dupeerde bewoners aan den Westerweg te laat over rooliynen zyn ingelicht. Inzake de benoeming van ambtenaren in M.H. had de Raad om advies evraagd moe ten hebben: men heeft heele goede krach ten uit de gemeente gepasseerd. Spr. stelt buitengewoon prys op de meenlng van de minderheid van het college hieromtrent. De uitgifte van grond in erfpacht vindt spr. onjuist. Verandering van grondpolitiek acht spr. vooralsnog niet gewenscht; spr. zag gaarne eerst hieromtrent een uitspraak van den Raad. Over de salariskwestie der klooeterllngen- onderwyzers zal spr. niet veel zeggen; daar zal een ander fractielid zich over uiten. Spr. ontkent, dat de RK. Fröbelschool winst maakt en het is hem onduidelyk, hoe sommigen in het V.V. kunnen voorstellen, de Zusters te vragen de verpleegkosten van armlastigen in het RK Ziekenhuis te ver minderen; er is ook nog zoo iets als een Centraal Ziekenhuis, dat de gemeente Jaar- lyks 50.000.kost. Spr. is ook voor meer vergaderen en voor kortere discussie; daar mag vooral de oppositie wel eens aan den ken. (Gelach.) De motles-Sietsma besprekende, zag spr. gaarne door dezen aangegeven, waarvan de 100.000 gld. reserve vandaan moeten komen. Ook de motte Inzake minder winst uit de bedrijven acht spr. ontydig ingedlend. Spr. eindigt met een citaat uit een verslag van de Amsterdamsche Bank, waarin op een herstel vertrouwd wordt. Spr. heeft vertrou wen in het college en zal de voorstellen daar van steunen; spr. is ervan overtuigd, dat ieder goedwillend mensch gesteund wordt door den Almachtige. De heer VOGELAAR vraagt bet woord voor een persoonlyk feit en komt terug op de uitlating van den heer Venneker, inzake spr.’s uitlating over de woorden van den heer Westerhof. Spr. verklaart gaarne, aan de waarheid van diens woorden niet te twy- felen. De VOORZTTER verklaart dit persoonlyk feit als afgedaan. De heer v. d. VALL deelt mee, dat de heer Bakker over de wethoudersbenoeming zal spreken. Spr. vergelykt de discussies van gisteravond by een jazzband. De heer Sletsma sloeg op de groote trom. Die klajjpen deden hem denken aan het val len van de aarde in de kuil, waarin de heer Sletsma s’n democratische beginselen be graaft. Het spyt spr., dat de heer Stetsma s*n me dewerking aan dit bestuur niet wil verleenen. Dat is toch heel anders dan in de provin cie, waarin de heer Kooyman zoo prachtig meewerkt. Spr. herinnert aan de rede van mr. Mar chant op het congres alhier. Die sprak over da houding door de VB. aan te nemen In dezen tyd en zeide, dat de VB. weerstand moest bieden aan de streng doorgevoerde bezuiniging van den tegenwoordlgen tyd. Spr. noemt het verbond van de V.D. met de andere partijen der oppositie een zonder ling verbond en vraagt zich af, of de heer trale ziekenhuis. Wanneer de Zusters en andere krachten in dit laatste ziekenhuis wat spr. intusschen niet kan aannemen haar werk niet om hoogere, doch uitsluitend om flnancieele motieven verrichten, kan dit moeliyk als een voor dit werk pleitende om standigheid worden beschouwd. Ten slotte moeten de vragers on danks de schyn-schoonheid der vraag ook nog niet vergeten, dat deze zustercon gregatie voor Alkmaar en wijde omgeving bouwde eene eerste-klas inrichting voor soo’n slordige anderhalf mlllloen, te algemeenen nutte en ter algemeene verlichting en wel uit eigen middslen. Een compliment vanuit desen Raad was beter op zyn plaats geweest dan dit anti papistisch gedoe. Maar t is alweer de oude liberale zelfge noegzaamheid, die niet inziet, dat ooi an dere g e 1 y k e rechten kunnen hebben en minstens even goede staatsburgers zyn als zy. Ten slotte wil spr. den wensch uiten, dat met wederzydsche eerbiediging van elkaar» princiepen, loyaal kan wordsn samengewerkt met alle grospén, waar dit slechts eenlgszlns mogeiyk is. Het begrip van onze ernstige taak aldus besloot spr. en de liefde voor onze mooie stad waarin wij toch ongetwij feld één zyn, mogen deze samenwerking be vorderen. De VOORZITTER schorst om half 6 de vergadering tot ’s avonds kwart voor 8. Avondvergadering. Vierde Zitting. (Afwezig de heer v. d. VaU). De VOORZITTER heropent om 8 uur de vergadering en geeft het woord aan den heer BAKKER, die de wethoudersverktezlng be gint te bespreken en het standpunt daarbij Ingenomen door den heer Sletsma, die alleen wilde meewerken aan een college van 3, als alleen een bepaald RK wethouder zou war den aangewezen. De 8.D.A.P. waren bereid nadat er van samenwerking tusschen RK ^n C.H. niets kon komen met de RK. samen te werken, waaruit dit college ontstond. Het elftal sloot In 1937 een groep van 6 leden, plus 3 aanverwante leden, uit; zulks is nu niet gebeurd. wy wilden een college, waarvan we de eerste Jareh tets kenden verwachten. De VB. sloot zich zelf uit, doordat ze geen wethouder konden leveren; zy mogen niet beweren uitgesloten te zijn; dat de oplossing van 3 er ntet kwam is aan de VB. zelf te wyten. De V.B. heeft ntet te klagen, daar hy In het college in den burgemeester een warm verdediger zijner beginselen vtndt. De groote groep der Chrlsteiyken Is door de RK gepolst; de tnogeiykheid tót samen werking is er voor de C.H. geweest; sy mo gen dus ook ntet over uitsluiting praten; <9s heer Hoytlnk zal ook ontevreden er over zyn, dat hy niet in het college zit. Er was geen andere mogeiykheld een col lege te vormen, dat democratisch sou regeO- ren; dat er geen ander college kwam, wa8 de schuld voor een groot deel van De heer 8IETSMA: De VriJzlnnlg-detno- craten. (Gelach.) De heer BAKKER bespreekt voorts het werkprogram, waarvan spr. aanneeuii, dat het In overleg met den Voorzitter van het college was samengesteld; spr. bedoelt hot werkprogram, zooals dat In de byiage van half September door B. en W. werd mede gedeeld. De heer WOLDENDORP bespreekt aller eerst de personeelsformatie en constateert, dat de R. K. nog lang niet het aantal van werklieden In gemeentedienst In ver houding met hun bevolklngspercentage be reikt hebben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13