Koster B J I 'I s 12 Bi DECEMBER-A AN BIEDING Winterjas, Ulster of Jekker o o o o o o o o o TWEEDE blad BLADZIJDE 1 VRUDAG 18 DECEMBER 1931 PROVINCIAAL NIEUWS 0 0 HOORN ASSENDELFT w. ZU1D-SCHARWOUDE - I ZWAAGDIJK i' ENKHUIZEN e: - ZIJPE DEN HELDER ANDIJK WESTWOUD HOOGWOUD VENHUIZEN Koopt thans n warme HEEMSKERK H, K Buiskool, Our. ANNA PAULOWNA F W ’An100*'”Donderd*g komen 100 bij. AUen moeten aan 't werk gehouden worden. Waar moet ’t geld vandaan gehaald nietbetalen.kan, ETSTE -Jtaalt wei 50% der onkosten, ’t polder- I oestuur hoeft dus 1--•* - - I o il F toe- •n h den bet klok In plaats van den heer P. Pluisker te Oostwoud, is tot commissaris der N.V. Over haal de Ark bcnoimd, de heer K. Kuiper, en eveneens te Oostwoud. Borgeri. stand Getrouwd: A Lastdrager en J. Quast. Geboren: J. Dukers-Goedhart. d.; J. Geus. Koorn. d.; M. Prins-Morar ,d.; J. M. Lievrrs- Cheret. d. Overleden: B van Praag. 74 Jaar Gewetensgeid BU den ontvanger der directe belastingen, alhier, Is t 313.11 aan gewetensgeld ingekomen. LANGESTRAAT MAGDALENENSTRAAT, KosUr’s Volkszaak ZjkOIOI ■<Z3BC3aC3BC3IC=>ia3IC3aC3IC3aC3aC3aC3aC3aë3> dienst is f 8443.50. Bij de rondvraag vroeg de heer Kuiken wat iemand bij brand verplicht is te dgen Weer een Inbraak Thans Is Ingebroken bjj den heer Govers, die ’n grossierden) heeft op de Westgracht. Eenlge jongens, die uit de bioscoop kwamen, zagen de deur openstaan en waarschuwden de politie, maar de vo gels waren reeds gevlogen. Alles is overhoop gehaald, maar er wordt niets vermist. Geld was niet aanwezig. gehouden o—-T-gtuMaid worden Velen kunnen de polderlasten met betalen. Er bestaat kans dat dan de P?*de.r, het werk neerlegt. De gemeente befalt we! 50 4 der onkosten, ’t polder bestuur hoeft dus maar 3% ct. te betalen, I niet. een voorstel in om gewone maatregelen te nemen. De menschen worden nu in natura geholpen, om te voor komen dat zij het weinige geld, dat zU aan steun krijgen, gebruiken om loopende ver plichtingen te voldoen. Het voorstel van den heer Bossen om bet loon van de werkverschaffing op 25 cent per uur te brengen wilde spr. in stemming brengen. Na eenlge discussie werd op voorstel van den voorzitter besloten het uurloon van 25 cent tot 1 Februari as. te handhaven en de werkloozen een minimum loon per week te garandeeren van f 9. terwijl de feest dagen zullen worden uitbetaald. Het voorstel om het adres van den Wln- keler Bestuurdersbond voor kennisgeving aan te nemen werd met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd aan P en A. Langedljk Cz. te Lambertschaag voor hun kinderen die daarvoor Ingevolge het bepaalde bU artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 lij aan merking komen, een tegemoetkomingin de kosten van vervoer naar de bijzondere la gere school in de Wee re te verleenen bere kend naar 20 per jaar per kind. Verder, daar nog geen definitieve maatregelen ge troffen kunnen worden voor het vervoer van leerlingen van de Langereis naar de Bijzondere lagere school te Hoogwoud, het raadsbesluit tot het verleenen van f 22.50 per jaar pér kind als tegemoetkoming in de kosten van vervoer te handhaven. B. en W. stellen voor het waterleiding net in den Braakweg »n de Molenkolk niet te doen doortrekken, daar verschillende ei genaren hun perceelen niet meer wenschen aan te sluiten, maar wel het waterleiding net in de Tropweere door te trekken. De voorzitter deelde mede, dat eerst al de eigenaren van perceelen in den Braak- polder en de Molenkolk hun perceelen wil den aansluiten, hierdoor zou de gemeente elk jaar hoogstens f 155.05 moeten betalen. Nu hebben verschillende eigenaren gewei gerd het contract te teekenen en daardoor komen de kosten op f 197.06 per jaar. Hier op wilden B. en W. niet Ingaan. De jaar- lillksche kosten voor de Tropweere blijven onveranderd op f 66.33. De heer Bossen vroeg of het niet moge lijk is de waterleiding door te trekken al leen in den Braakweg. De kosten zullen daardoor geringer worden De voorzitter zou dit laten onderzoeken. Met algemeene stemmen werd het voor stel aangenomen. De heer G. Wegdam. lid van de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs, werd als zoodanig herbenoemd. De meerderheid van B. en W. stelde voor de adressen van de gemeenteraden van Noord-Scharwoude en Oterleek om aan Ged. Staten dezer provincie adhaesle te betuigen aan hun verzoek wijziging te brengen in de jaarwedde-regeltng van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers dezer provincie voor kennisgeving aan te nemen, daar Ged. Staten, die de regeling ontworpen hebben, zelf moeten weten wanneer het tijdstip ge komen is om die te veranderen De heer Vjjn was voor adhaesle-betuiglng. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd verworpen met 4 tegen 3 stem men. 'Tegen stemden de heeren Vjjn, Bos sen. Ham en Glas). Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten adhaesle te betuigen aan het adres var Noord-Scharwoude. (Tegen stemden de hee ren Schilder, Klaver en Groen). Met algemeene stemmen werd vastgesteld de in concept opgemaakte verordening tot aanwijzing van een perceel in de gemeente Hoogwoud, waar woonwagens bjj verblijf in de gemeente plaats moeten nemen. De voorzitter deelde mede, dat de tram baan van de voormalige Tramwegmaatschap- pij Schagen—Wognum thans eigendom ge worden is van de Provincie B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te verzoeken te willen bevorderen dat de ge meente dien grond van de trambaan kan koopen voor 100 in totaal. De heer Glas vreesde dat dit te duur zal worden voor de gemeente. Ten eerste krijgt de gemeente dan de zorg voor het onder houd van de slooten en verdere afschei ding en ten tweede is het niet zeker dat al de betrokken eigenaren den grond terug verlangen. De gemeente blijft dan met per ceelen zitten zonder dat zU weet wat zij er mee doen moet. De heer Schilder geloofde niet, dat er één eigenaar is, die zal weigeren den grond te rug te koopen. HIJ is zelf ook belangheb bende en het is hem wel wat waard, den grond terug te krijgen. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Bjj de rondvraag verzocht de heer Schil der, met de Kerstdagen de straatverlich ting weder evenals vorige jaren den ge- heelen nacht te laten branden. Dit werd gozdgevonden. Hierna sluiting. In deze film kwamen goed tot uiting de vreeselijke gevolgen die het gebruik van alcohol met zich meebrengt. Aan het slot dankte mej. Koeman de aanwezigen, waaronder speciaal de parochie geestelijken, voor hun tegenwoordigheid. Reeds hadden zich eenige personen opge- gegeven ah lid der plaatselijke afdeelingen en spreekster vertrouwde, dat dit aantal in de komende dagen nog grooter zal worden. Ijsbond Hollands Noorderkwartier Bovengenoemde vereeniging, afdeeling West woud, hjdd Womsdag in de „Zeven Groene Boomen” een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer T. v. d. Meer, heette in hartelijke bewoordingen de talrijke aan wezigen welkom. Op duidelijke wijze wordt mededeeling gedaan van de te Amster dam gehouden 47ste algemeene vergadering. Het financieel verslag van den penningmees ter wees aan een saldo van f 73.93, dato Mei 1931. De ontvangsten bedroegen f 115.35, de uitgaven daarentegen waren f 43.30. Door een financieele commissie werden boeken en bescheiden in orde bevonden. Het leden tal is vrijwel stabiel gebleven en bedraagt thans tot. De periodiek aftredende leden van het bestuur, F. Veerman en L. Bakker wer den opnieuw gekozen. Door den heer Da vidson werd aangedrongen om de sloot, die nende tot beoefening van de ijssport, op te knappen. Aldus werd besloten. Nog werd be sloten bij ijsgelegenheid een spoedvergadering uit te schrijven om de meening van de leden te kunnen vernemen ten opzichte van even tueel te houden wedstrijden en kinderfeesten. De voorzitter sloot daarna de vergadering. 7. Een woonhuis met erf aan den It. Zee dijk, No. 6a te Hoorn. Kooper J. Tijmens voor f 650. 8. Een woonhuis met erf en steeg, aan het Nieuwland te Hoorn, pl. No. 31. Kooper de heer Jansen voor f 1010. 9. Een woonhuis met erf aan het Nieuw land te Hoorn, No. 33. Kooper de heer P. Hartog voor f 950. De pérceelen 8 en zlerige en aangename samenwerking, aan het bestuur en de leden voor hun groote bereidwilligheid en hij verzocht den leden, ook zijn opvolger altijd ter wille te zijn. De heer Th. Degeling sprak namens de vergadering den aftredenden plaatselljken leider toe en gaf de verzekering, dat ook zijn opvolger op ieders steun mag reke nen. Met een dankwoord werd de vergadering vervolgens gesloten. De heer J. Duin werd benoemd In de Plaatselijke Commissie Venhuizen van den Vrljwljllgen Landstorm. Inschrijving dienstplicht In de maand Januari as. moeten voor den dienstplicht worden Ingeschreven personen, geboren In het jaar 1913. Voor de aangifte ter Inschrijving zal In 't bijzonder gelegenheid werden gegeven ter gemeente-secretarle v. Zjjpe, te Schagerbrug op Maandag 11 Januari as, des voormiddag! van 9.3011 uur en des namiddags van 1.30 4.30 uur en op DlitSdag 12 Januari ts, des namiddags van 1.30 —2 30 uur. Opbrengst collecten Zondag werd in 01 ze beide parochies een collecte gehouden voor de nog te stichten en arme parochies in ons bisdom. Na een opwekkend woord van den kansel was de opbrengst van deze col lecte f 600. Burgerlijke Stand Geboren Klasisn» d. van Klaas Dekker en Maartje Kaij Chris- tianus, z. van Pieter Bossaert en Neeltje Ge luk Jan z. van Pieter Krishamatter en Aaltje Faust Georg, z. van Heertje Man- tol en Lina Eisler. en wat hij betalen moet. De voorzitter antwoordde dat de belang hebbende zelf voor arbeiders moet zorgen. De gemeente helpt alleen met de brandspuit. Doet de man niets en zorgt hij niet voor werkvolk, dan is de brandmeester wettelijk gerechtigd helpers aan te nemen. De kosten zijn voor dengene bij wien de brand isj De heer Koorn vroeg of degene die aan de politie dusdanige aanwijzigingen geeft die leiden tot arrestatie van dengene, die de brand gesticht heeft, ook een belooning krijgt. De burgemeester antwoordde f 35. Nu werd hieromtrent een voorstel inge diend. Daar het den laatsten tijd dikwijls voorkomt dat hooiklampen in brand worden gestoken, werd de belooning verhoogd tot f 100. Tijdens de rondvraag kwam nog bericht binnen dat de Tweede Kamer het voorstel tot steun aan de bloembollenhandelaars te Anna Paulowna en Breezand heeft aange nomen. De heer Koomen wenschte den burge meester geluk met het behaalde succes. Deze dankte hier hartelijk voor, maar het werk is volgens hem hoofdzakelijk verricht door Pastoor Verhoef (Breezand). Hierna sluiting. Opening poststation te Huisduinen Met eenig ceremonieel is Woensdag het nieuwe gebouwde postkantoortje voor de Hulsdulner bevolking en de zomer-badgasten In gebruik genomen. Namens JIuisdulner Belang" werd Burgemeester ter completeerlng van meubilair van het postkantoor, een aangeboden. gedurende den langen tijd als leider heeft gedaan. (Applaus). AU opvolger was de heer O. Dekker bereid gevonden. S|ir. ultte den wenw-h, dat bij de voetstappen van zijn voorgan ger zou volgen. Bij de rondvraag bracht de heer J. Duin dank aan den beer Volden voor de plel- Kerstveiling 1931 De uitslag der gisterenavond gehouden Kerstveiling is als volgt 1. Een woonhuis met erf a. d. Pieterselie- steeg nr. 1. Kooper R. Hemke voor f 1335. 3. Een woonhuis met erf a. d. Pieterselie- steeg. Kooper dezelfde voor f 1135. 3. Een pakhuis a. d. Pieterseliesteeg no. 5. Kooper J. Tijmens voor f 538. 4. Een woonhuis met erf a. d. Pieterselie steeg nr. 7. Kooper J. Lakeman voor f 3030. Alle behooren tot de nalatenschap van den heer C. Roos. Hierna werden de perceelen in combinatie aangeboden en gekocht door den heer D. Tober voor f 5084. 5. Een woonhuis met erf aan het Groote Noord te Hoorn. 6. Een woonhuis met erf aan het Nieuwe Noord. De perceelen 3 en 6 werden niet aangebo den, daar er inmiddels uit de hand ver kocht zijn. ;oed functionneeren I te hunner plaatse, igewenschte toe- houding van de desbetreffende voorzitters, die aan den Par. jeugdraad nog niet die waardeering toe- tennen, als noodig en gewenscht wordt ge acht voor harmonische samenwerking vol- tens bedoeling van den Par. Jeugdraad, tot Kil van de jeugd in de parochie. De voorzitter zeide toe, tot oplossing van bij den Deken alen Jeugdraad ingekomen klachten te zullen medewerken. Algemeene gedachtewisseling ontstond over de vraag, in hoeverre de Graalactie in de verschillende parochie's kans van slagen biedt. Over ’t algemeen werd het succes van de Graalactie nog niet hoog beoordeeld. Ge waarschuwd werd vooral tegen het ontactisch optreden van sommige Graalleidsters. De voorzitter meende dat deze jonge vereeni ging, die nog moet grozien, wil zij kans van slagen hebben wel overwogen en na overleg met de parochiale geestelijkheid en gesteund door plaatselijke invloedrijke leidsters te werk moet gaan. In vele gevallen zal het goed zijn dat de hoogere leiding in de Graal de plaatselijke actie komt voorbereiden en inlelden. De bezwaren van contributie- betaling, vooral in dezen tijd, kan wellicht tot genoegen geregeld worden, alhoewel ge voeld wordt, dat zonder niets, ook niets tot stand kgn komen. Ingeteid door den heer Machielse (Grootebroek) werden daarna uitvoerige besprekingen gehouden over de voetbalsport op Zondag. Alle sprekers waren het er over eens, dat waar in de Streek paro chies op Zondag steeds de vespers gehouden wordt, de aanvangsuren van de voetbal wedstrijden dienen vastgesteld te worden zóó, dat gelegenheid bestaat de vespers bij te wonen. Met eenige medewerking van de Eerwaarde Geestelijkheid kunnen in de wintermaanden de vespers wellicht op 1.30 gesteld worden, waarna dan om 3 uur de voetbalwedstrijden kunnen volgen. Zoo zal de Zondags heiliging het minst in het gedrang komen. De voorzitter verklaarde zich ook thans bereid, zooveel mogelijk in deze te helpen. Als laatste punt kwam daarna in behandeling: „de kinder-uitzending.” Aangedrongen werd dat alle Par. Jeugdraden een comité van kinderuitzending zuilen oprichten. De pa rochies die reeds een dergelijk comité be zitten verklaarden, op prettige wijze, met het in bet Bisdom Haarlem opgerichte Bureau voor kinderuitzending te hebben samen gewerkt. Op de vraag, of dit geen taak was voor de St. Vincentiusvereeniging, werd ontkennend geantwoord daar de St. Vincentiusvereeniging meer de armen zorg ten doel heeft. Na de rondvraag dankte Deken Huibers voor de vruchtbare bespre kingen, die wel hebben aangetoond dat het contact in den Dekenale Jeugdraad van groote waarde is voor een vruchtbare actie in de Parochiale Jeugdraden ieder afzonderlijk. R. K. Ondersteuningsfonds „St. Jo zef” Door het bestuur van bovengenoem de vereeniging is een algemeene vergadering uitgeschreyen tegen Maandag a.s. in café „Halfweg” alhier. De agenda vermeldt eenige zeer belangrijke punten. Gemeenteraad Een epenbare vergade ring van den Raad der gemeente werd Dins dagmorgen gehouden. In verband met het vernieuwen van de brug over de D.eringersloot In de Weere. werd besloten een gedeelte van den grond daar ter plaatse. In eigendom toebehooren- de aan den heer F. Schutte, groot ongeveer 25 M2, voor 25 te koopen in totaal. Het Ambacht van West-Friesland genaamd „de Vier Noorder Koggen" zal al de kosten voor zijn rekening nemen. Vervolgens zei de voorzitter, dat indertijd een aanvraag is ingekomen van den heer P. Kool te Hoorn om vergunning een an- tobusdlenst te exploiteeren van Kolhom naar Hoorn over Aardswoud. Toen deze aanvrage In openbare zitting behandeld werd door Ged. Staten is hij daarbij tegenwoordig ge weest. Hij verzocht toen de vergunning te verleenen. daar Aardswoud hierdoor gehol pen zou wo.den Toen hij echter bemerkte, dat de aanvraag niet veel kans van slagen had, verzocht hij aan Ged. Staten dan te willen medewerken dat vergunning zou ver leend woeden aan de fa. Kestman cn Schoort om een autobusdienst te exploitee ren van Winkel over Aardswoud naar Hoogwoud, die daar ter plaatse aanslui ting geeft op de bussen van die firma, van Winkel over de Langereis. Hoogwoud naar Hoorn. Toen de aanvrage van Kool werd afge wezen. heeft de W. A. c. O. een verzoek ingediend om een autobnsdienst te exploi teeren van Aardswoud naar Hoorn en de tirma Keetman en Schoorl om een auto busdienst te exploiteeren van Winkel over Aardswoud naar Hoorn, zooals door den voorzitter was verzocht. Wordt de vergunning aan de W. A. O. O. verleend, dan gaat er een dienst meer van Aardswoud over de Weere naar Hoorn, en krijgt de firma Keetman en Schoorl de ver gunning. dan krijgt Aardswoud 6 maal per dag verbinding met Hoorn, maar kan men ook aansluiting krijgen op Winkel vanwaar de passagiers ook naar Alkmaar kunnen en naar de richting Schagen. Na eenlge bespreking zei de voorzitter, dat wanneer de W. A. C. O. de vergunning krijgt, de dienst door de Weere naar Lam bertschaag vervalt. HIJ zou er voor zjjn te verzoeken de firma Keetman en Schoorl de vergunning te verleenen en tevens die firma te vragen, ook tienrittenboekjes beschikbaar te stellen. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Een verzoek van de afdeeling Hoogwoud van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, om in verband met de daling van de loonen in den Wleringermeerpolder aan de leden een vergoeding te verleenen voor onderhoud van rijwielen van f 1 per week per lid. Werd In handen gesteld van B. en om praeadvles. B. en W. stellen voor aan alle pachters 'van land In de gemeente over 1931 een reductie te verleenen van 10 pct. van hun pachtsom. De voorzitter deelde mede, dat Keppel om reductie had gevraagd. Hij pacht on geveer 5 HA. van de gemeente voor een pachtsom van 125 per H.A. Met een ire- ductle van 25 voor 3 H.A. zou hij tevre den zijn. Het idee van B. en W. was om alle pachters van land van de gemeente 10 pet. reductie te geven. B. en W. hebben het ook als Burgerlijk Armbestuur gegeven aan pachters van het armenland. met uit zondering echter van den armenbouw. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Met algemeene stemmen werd op voorstel van B. en W. vastgesteld de In concept op gemaakte verordening betreffende het be roep bedoeld In artikel 7 en 9 der Woning wet Met algemeene stemmen werd goedge keurd de afrekening van de inrichting van een 6e lokaal van de bijzondere lagere school In het Zuideind alhier tot een bedrag van 675.52. B. en W. stellen voor het adres van den Winkeler Bestuurdersbond om maatregelen te treffen om in de werkloosheid te voorzien en een Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon te vormen, waarin vertegenwoor digers der vakorganisaties zitting hebben, voor kennisgeving aan te nemen. Wanneer de werkloosheid grooter mocht, worden, dan heeft de gemeente nog voldoen de werk te laten uitvoeren en een commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon is hier nog niet noodzakelijk, daar het Burgerlijk Armbestuur in de gevallen, dat om hulp ge vraagd wordt, kan optreden. Mocht de toe stand zich zoo wijzigen. dat bijzondere maatregelen noodig zijn, dan zullen B. en W. met afgeronde voorstellen komen. De heer Ham wees er op. dat de tijden bijzonder slecht zijn en hij was van mee ning, dat er wel iets gebeuren moest. Hij zou daarom hier een crisiscomité willen op richten. De menschen. die met een klein kapitaal begonnen zijn, komen in de schul den en de regeertng houdt zich achteraf, ofschoon er voorstellen In bewerking zijn om te helpen. De regeerlng zou dan 70 pet. be schikbaar stellen, wanneer de gemeente 30 pet. gaf. De heer Bossen noemde de tljdsomstan- moeilljk. HU kon het niet goed- B. en W. zonder er den raad Vrijwillige Landstorm De afdeeling Venhuizen hield haa. jaarvergadering in het lokaal K. Schipper, te Venhuizen. Oa. was aanwezig de heer P. J. Volders, uit Alkmaar, secretaris aer Gewesteiijke Com missie. De voorzitter, de heer Jac. Ruyter Pz., opende de vergadering met een woord van welkom, In het bUzcnder aan den heer Vol ders, herdacht het overleden lid Jac. Bak ker. m gaf verder bet woord aan den heer Volders. Genoemde heer ging ovsr tot prijsuitrei king. Aan de volgend, personen werden prijzen toegekend, klasse B de heeren G. Mes en G. Lichthart, klasse C de heeren J. Degeling, Jac. Groot en Jac. Smit. In dfn schietwedstrüd te Alkmaar wer den bU den personeeien wedstrUd door de heeren C. Dekker en Jacob Vriend, resp. de 13c en 21e prijs behaald. Spreker zeide ten zeerste getroffen te zijn door de hulde aan hem en zijne echtge- noote gebracht bU zUn 12 S-Jarig jubllé. Verder deelde spreker mede, dat voortaan elke l&ndstormer, die den leeftijd van 50 jaar heeft bereikt, zal worden aangevoerd In de maand October van dat Jaar en hem een getuigschrift zal woiden uitgereikt. Door den heer J Duin, plaatselUk leider, is ontslag gevrar.gd, aldus spreker en hij bedankte hem barte'Vk voor alles wat hU plaatselUk 9 in combinatie ge kocht door D. Bloem voor f 1985. 10. Een heerenhuis met tuin aan den Koe- poortsweg, No. 113. Opgehouden voor f 5960. 11. Een heerenhuis met erf en tuin, aan het Groote Oost, No. 7. Opgehouden voor f 5900. □^01010101010101010101090101 lOlOIOlOJ^O Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente, was een zeker aantal ingezetenen uitgenoodigd ten raadhuize, om te komen tot oprichting van een plaatselijk crisis comité. De voorzitter, de burgemeester, zegde den aanwezigen dank, dat men aan de uitnoodi- ging had gevolg gegeven. De vraag of allen in het comité zitting willen nemen, werd levendigend beantwoord. De burgemeester ging nu over tot de benoeming van een voor zitter. De heer S. de Boer Hz., werd als zoo danig benoemd. Als vice-voorzitter werd be noemd de heer J. Groen (raadslid). Als secretaris de heer J. Th. Kunnen en als penningmeester de heer J. Kramer. Verdere leden van het crisis-comité zijn de heeren G. Bekker, J. de Geus, J. Zeel, C. Swart, B. v. d. Wal, D. van Kleef Az., J. de Bakker en W, C. Bouman. Later werd den secretaris bericht dat de dames mevr. Burten-Kos, mevr. Leek. geb. Bakker mevr. Sneeker- Duits en mevr. Kuiper-Boongés zich een benoeming lieten welgevallen. De voorzitter gaf nu in groote trekken weer wat in hoofdzaak het comité beoogt. Vooral deelde hij mede dat geen geld gegeven, maar in hoofdzaak in natura geholpen zal worden. Na deze uiteenzetting werden verschillende beschouwingen gehouden, waaruit eenige teleurstelling viel op te merken, daar geen geldelijke maar wel steun in natura verzocht zal worden. De voorzitter zei dat men voor financiee- len steun eventueel kan aankloppen bij het Nationaal Comité. Maar niet overal heerscht de noodtoestand, waardoor het mede moge lijk is, financiën te vormen. Ten slotte was men het eens dat het dagelijksch bestuur eerst bij elkaar zal ko men en daarna trachten zal met een uitvoer baar voorstel te komen. Voorgesteld werd ook dat de gemeente zelf met f 100 een voorbeeld zal geven, welk voorstel bestreden werd met de opmerking „dat wij de gemeente aanstonds wel eens meer noodig konden hebben”. Ten slotte werd goedgevonden aan een en ander bekendheid te geven, opdat de menschen zich bij het comité kunnen ver voegen. De voorzitter ging dan tot sluiting over en zegt dat het comité wel een zwar maar toch ook een dankbare taak wacht. GewetensgeU BU den Inspecteur der directe belastingen, alhier, is f 9.40 aan Tuinboewclub V. Z. O. 8. Woensdagavond werd in café L. Henneman een ledenver gadering gehouden van bovengenoemde club. De voorzitter, de heer MuUen opende met een welkomstwoord, bUaonder aan den heer W. de Groot, die dezen avond een praatje hield over het geldwezen in de ge meente. Spr. gaf een uiteenzetting van het geld als ruil- en betaalmiddel en behandelde den z.g. gouden, den dubbelen en den hinken djn standaard. Op onderhoudende wijze werden de di verse onderdeelen, betrekking hebbende op het geldwezen, besproken. Dat de causerie met veel aandacht was gevolgd, bewezen de vele vragan welke nog werden gesteld en het applaus, dat den spreker ten deeb viel. Met een dankwoord werd de vergadering daarna gesloten. DEKENALEN JEUGDRAAD DE JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van Deken J. Hui bers werd Woensdag in het Gezellenhuis de jaarvergadering gehouden van den Deke naten Jeugdraad. De volgende parochies waren ter vergaderingen vertegenwoordigd. Hoorn, Westwoud, Lutjebrozk, Groote broek, Bovenkarspel, Enkhuizen, Venhuizen. Van de groote districtsvereeniging waren er, de Land- en Tuinbouwbond, Districtsbond, Jongenspatroniten, het Gezellen Senioraat, het district van den D.H.V.B. en D.H.G.B. en Sobrietas. Deken Huibers opende de vergadering met den Chr. groet en een woord van wel kom tot de afgevaardigde. Spr. hoopt, dat deze bijeenkomst zal bijdragen tot erkenning van het nut van den Dekenalen Jeugdraad. De uitvoerige notulen van mej. M. Bot man, Hoorn, werden onder dank goed gekeurd. De heer Fluitman Enkhuizen, bracht het financieel verslag uit. De ont vangsten waren f 150.en de uitgaven f 91.37, alzoo een batig saldo van f 58.63. Uit het jaarverslag van mej. M. Botman bleek, dat in alle parochies van het Deke naat Hoorn thans een Parochiale Jeugdraad bestaat. Nadat vorig jaar de Graal-beweging in den Dekenalen Jeugdraad werd behan deld, werd als gevolg daarvan een jeugd- leidsterscursus georganiseerd, waaraan door 24 dames werd deelgenomen. Op dezen cur sus sloot een cursus reidansen. De verschil lende Par. Jeugdraden werden daarop in de gelegenheid gesteld hun jaarverslag uit te brengen. Voor Hoorn deed dit kapelaan C. Pouw, voor Westwoud de heer E. Groot, voor Enkhuizen Pastoor C. v. Baaren, voor Lutje- broek de heer Hoogland. De afgevaardigden de heer Machielse uit Grootebroek, de heer Dijkman uit Bovenkarspel en kapelaan W. v. Lammeren uit Venhuizen hadden echter ernstige klach ten over het minder g< van den Par. Jeugdraad Als oorzaak van deze on. Faillissementen Failliet verklaard: C. Koelman Dz_, Uelnveehouder te Wog num. Mr H. M. Fruln, R.-C. Mr, Ir. N. J van Leeuwen. Our. 8. Korf, landbouwer te Street, gem Btat Maarten. Mr. A. M. Ledeboer, R -C. Mr. J. Propaganda avond Kruisverbond „and werd genoemd, de Uitgaande van de Noordhollandsche Pro- J—-J-- paganda-Commissies voor Kruisverbond en Mariavereeniging is Woensdagavond een goed geslaagde propaganda bijeenkomst ge houden. Zeker driehonderd volwassenen waren in de nieuwe tooneelzaal bijeen. De voorzitter der Noordhollandsche Pro- paganda-Commissie, de heer Korthage uit Amsterdam opende den avond. In de plaats van den Z.E. Pater Ernestus, die door ziekte verhinderd was, trad ah spreker op de Z.E. Pater Adrianus O.M.C. uit IJmuiden. Uit zijn gloedvol uitgesproken rede kreeg men een juist inzicht hoe men tegenover de jeugd van heden moet optreden. Andere tijden vragen andere menschen en juist in onzen tijd heeft men menschen van kara- ter noodig. Aan de ouders is daarom de taak ervoor te zorgen, dat hun kinderen worden opgevoed tot beginselvaste men- schen. Om dit te bereiken moet men de jeugd reeds jong de christelijke deugd van matigheid leeren beoefenen. Na algemeene inleiding kwam de spreker tot het doel waarvoor deze avond werd gehouden nJ. propaganda voor de drankbestrijding. De ellende die uit het gebruik van alcohol kan voortkomen werd door den spreker dui delijk aangetoond. Hij spoorde daarom de aanwezige aan om zich op te geven ah lid der plaatselijke afdeelingen van Kruisver bond of Mariavereeniging. Ter opluistering en illustratie werd door den Eerw. Pater Haarmans O.F.M. een film, getiteld „De trouwe Wachter” afgedraaid. GEMEENTE RAADSVERGADE RING Woensdagmiddag had in het raadhuis Ag gemeenteraadsvergadering plaats. De voorzitter burgemeester Lovink heette allen jjgrtelijk welkom. Aanwezig waren alle leden. Besloten werd voor kennisgeving aan te ymin het verzoek van de raden der ge beenten Noord-Scharwoude en Oterleek om adhaesie te betuigen aan hun tot Ged. Staten gerichte verzoeken om over te gaan tot verlaging der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers, even als het schrijven va/tf het bestuur der afd. ffoord-Holland van den Ned. Bond van ge- oiiente ambtenaren om aan het verzoek van iiê raden niet te voldoen. Eveneens werd voor kennisgeving aange nomen het verzoek van den raad der ge meente Dpendam om adhaesie te willen be- tuigen aan zijn adres aan de Staten van Noord-Holland nopens herziening van de regeling niet rendabele uitbreiding van de waterleiding. Aan de orde kwam het voorstel tot wijzi ging der verordening tot verdeeling der werkzaamheden tussenen de verschillende «m'iteniren van den Burgerlijken Stand. B. en W. stellen voor voor den ten gmbteniar (C. Keijzer) f 300.voor den jen ambtenaar (G. J. Lovink) f 50.voor den 3en ambtenaar (D. Stammes) f 15. voor den 4en ambtenaar (C. Wijdenes- Spaans) f 10. De burgemeester deelde mede dat hij gaarne de huwelijken wil voltrekken, maar wegenX drukke werkzaamheden het ambt van ten ambtenaar niet op zich kan nemen. De heer Komen had er bezwaar tegen om den secretaris, den heer Keijzer te benoemen ab ten ambtenaar. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 83. Op het verzoek van J. P. Most om ver goeding van een rijwiel ten behoeve van het bezoek door zijn zoontje van de Chr. School werd besloten, f 35 te geven; Het voorstel tot onderhandsche verhuur van het huis wijlen A. Tiel aan P. J. Timmer voor f 5.50 per week, werd aangenomen. In behandeling kwam dan het voorstel om toe te treden tot den Noordhollandschen Provincialen Brandweerbond. (Contributie f 6.—) per jaar. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld, 't Kanton Schagen wil ook toetreden. De heer Kuiken vond, dat de gemeente daarvoor niet genoeg bebouwd is. We hebben een goede brandspuit. De heer Smit stelde voor strikken te maken, vooral bij de hooiklam- pen. De heer Raven zegt, dat in den Oost Polder geen water is. De heer Koomen betoogde de dringende noodzakelijkheid om slooten te graven. De voorzitter zegt dat dit behandeld wordt in de eerstvolgende vergadering van B. en W., waarna het voorstel werd aangenomen. Het voorstel tot het aangaan van een tijde lijke geldleening ter aflossing der loopende tijdelijke leening, werd aangenomen. Men zal trachten bij het Rijk te leenen. De rente hiervoor bedraagt 4 3/4%. De Boeren leenbank kan deze leening niet voorschieten I en dan moet nog minstens 4%% rente be taald worden. Angenomen werd het voorstel tot her nieuwde vaststelling van beheersverorde- mngen voor het Grondbedrijf en het Elec- triciteitsbedrijf en tot herziening van het te I dien aanzien genomen besluit. Voortaan moeten de gelden gestort worden bij den gemeenteontvanger. Ook werd aangenomen het voorstel tot wijziging der Bouw- en Woningverordening betreffende het beroep op door B. en W. genomen besluiten. Am de orde kwam het voorstel tot het nemen van maatregelen welke er toe zullen leiden dat de bocht in den weg nabij het Raadhuis wordt verbeterd. De heer A. Dekker biedt aan een gedeelte van zijn winkel met een diepte van 6 M. te sloopen en den grond af te staan onder voorwaarde dat ter gemoetkoming in de kosten voor verandering aan zijn woon- en winkelhuis hem door de gemeente Anna Paulowna wordt betaald een bedrag groot f 1000; en dat de gemeente hem in ruil voor den door hem afgestanen grond bovendien in eigendom overdraagt een strook grond, gelegen ten N. W. van zijn perceel, ter breedte van 6.20 M. en ter diepte van 31 M., te rekenen van af de voorzijde van het pand als daarvan het voorste gedeelte is afgesloopt, en dat de gemeente Anna Paulowna zich verbindt om op het plein bij het Raadhuis geen gebouw te plaatsen op minder dan drie meter afstand van den door hem in ruil van de gemeente te ontvangen grond. B. en W. stellen voor in te gaan op dit voorstel en het stuk grond te maken tot openbaren weg. Voorts, over te gaan tot verlenging van den gewapend betonnen duiker onder de Molenvaart, welke dient voor de waterloozing van den Zuidpolder. Notaris Tillema uit Hoorn heeft namens de K.N.A.C. het terrein in oogenschouw genomen en door deze vereeniging evenals den A.N.W.B. zal waarschijnlijk wel sub- sudie gegeven worden. In verband met het trottoir moet het electriseh net ondergronschge maaktworden De kabel kost per M. f 3.40, dus worden de kosten voor 350 meter pl.m. f 600. In overleg met den opzichter zullen de telefoonpalen verzet worden. Na bespreking werd het voorstel aangeno men met 65 stemmen. Tegen de heeren Stammes, Rezelman, Kuiken, Koorn en Smit. Het voorstel machtiging te verleenen tot bet sluiten van een overeenkomst met den Vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhom, «raarbij gedurende een tijdvak van 5 jaar, ingaande 1 Januari a.s. een bijdrage in het exploitatie tekort van de verwerkingsinrich- üng te Schagen wordt toegezegd tot een bedrag van f 200 maximaal per jaar. Werd na eenige toelichting aangenomen. B. en W. stellen voor het inrichten tot plein van het terrein gelegen tusschen Zandvaart en Zwarteweg. »abi) school II. Dit plein moet stofvrij ge- miakt worden. Ook de heeren G. en J. Borst zijn bereid het voor hun pand ge legen deel stofvrij te maken b. het dempen van de nog in stand ge hou- oen slootgedeelten langs de Z.W zijde van den Meerweg, tusschen Zwarteweg en Zand vaart en langs de Z.O.-zijde van den Zwarte weg, vanaf Meerweg tot de Zandvaart, in begrepen de sloot om het terrein bij school II. De bedoeling is de kosten van rioleering te laten betalen door de eigenaren der belen dende perceelen cn het zand te verkrijgen van het land van Hoogeveen aan den Zwarte weg. dit voor rekening der gemeente. c. het verbreeden van den Meerweg tus- *ohen Zwarteweg en Schoorweg door het dempen van de halve vaart langs een gedeelte van dien weg loopende. De heer Hoogeveen wil dit gedeelte af staan. Dijkgraaf en Heemraden hebben ’temming hiervoor verleend. Deze werken zullen uitgevoerd worden in Werkverschaffing. w*rkloozen werken om beurten van Donderdag tot en met Woensdag, gedurende 8 uren per dag tegen een uurloon van 35 veot, terwijl per halve week aan gehuwden ^n «ostwinners een loon van f 7 wordt gega randeerd. *leer Dekker drukt zijn afkeuring uit dat polderbestuur zonder overleg met de ■toeidsorganisatie het uurloon van 40 CL maar ’t gaat nu eenmaal De heer Smit dient iM uln aan het polderbestuur te verzoeken dit loon te verhoogen. De heer Dekker dient vervolgens een zeer scherpe motie in tegen het besluit van het polderbestuur. Naar langdurige bespreking werd over eengekomen dat B. en W. in overleg met het Polderbestuur zullen treden, waarna de heeren Smit en Dekker hun voorstel en motie intrekken. In behandeling kwam het verzoek van de besturen der verschillende landarbeiders- bonden tot het weder betalen van toeslag op uitkeeringen uit de werkloozenkassen en tot het invoeren van een steunregeling. De Ged. Staten zijn er in beginsel voor. B. en W. stellen voor Aan gehuwde landarbeiders en kostwinners die werkloos zijn en uitkeenng genieten uit een werk- loozenkas, een toeslag op de uitkeering te verleenen van 30 ct. per dag en bovendien van 50 ct. per kind, (beneden leeftijd van 14 jaar en per week) indien het huisgezin uitsluitend op inkomsten van den trek- gerechtigden is aangewezen. Tegen deze laatste regel had de heer Dek ker bezwaar. Dé burgemeester antwoordde dat B. en W. hierbij de noodige consideratie zullen betrachten. Het voorstel werd aangenomen. De regeling is als volgt betaald wordt aan uitkeering ten minste f 6.aan loon ten minste f 7.—, totaal f 13.welk bedrag eventueel verhoogd wordt wegens meerder l<x>n met een maximum van f 1.40, en de hiervoor genoepide kindertoeslag. Vastgesteld werd een suppletoire begroe ting voor 1931. Deze bedraagt f 680.38 en de kapitaal- digheden ooi keuren, dat in te kennen, het uurloon bU de werkver schaffing verlaagd hebben van 25 op 20 ct. Hiertoe moet de raad besluiten en hU stelde voor het uurloon weder op 25 cent te brengen. De voorzitter antwoordde, dat men onder scheid moet maken tusschen werkloosheid en hen die ondersteund moeten worden De zaak Is door B. en W. ernstig behandeld. Voor de werkloozen is naar werk gezocht, maar B. en W. hebben ook verschil gemaakt ‘us- schen werkloozen. die elk jaar vast terug komen. en hen.’die buiten hun schuld werk loos zUn geworden. Voor de werkloozen, die elk jaar vast terugkomen, aan de wegeu werken en boomen snoeien. is het uurloon gebracht op 20 cent, terwUl de werkloozen. die slooten moeten uitbaggeren 25 cent per uur verdienen en 25 cent per dag krijgen voor gebruik van gereedschap. Dan blUven er nog over de personen, die gesteund moeten worden. Dit zUn de tuin bouwers. Werk hebben ze voor zichzelf vol doende, maar ze ontvangen niet voldoende voor hun producten. Deze menschen zitten over t algemeen al in moellUkheden en voor hen moet gezorgd worden, dat zU het be- noodigde voor levensonderhoud hebben. HU Is er geen voorstander van om de menschen In natura te helpen en hij zou bU hulp lie ver geld geven, maar de buitengewone om standigheden maken het noodig om bulten- BloemboUenculluw De afd. Heems kerk vergaderde Woensdagavond in cafe Flora. Tot candidaten voor het Hoofdbestuur werden gesteld de heeren v. Doome, War. naar en Phlllppo. De beschrijvingsbrief gaf gsen enkel punt aan ter nadere toelichting. Na rondvraag volgde sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5