Gemengd Q^Cieuws Voor de Huiskamer PUROL PROVINCIAAL NIEUWS s I VEILING-O VERZICHT BINNENLANDSCH NIEUWS Katholiek I Strijd tegen de onzedelijk* heid Kleine oorzaken, groote gevolgen Prof. Mr. D. P. D. Fabius overleden Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Vrede op aarde aan de menschen, die van goeden wil zijn! Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur De loonen in de havenbedrijven I 167ste Algemeene Vergadering (Vervolg» Vredesbond dat xij niet Ernatig gewond het De inbraak bij den Radioraad Het archief In den ouderdom van 80 jaar 1* te Den «er Kraan gekanteld Drijver levensgevaarlijk gewond der Nationaal Crisis-Comité Misdrijf vermoed Toen Antoon Koning voorbij de kerk in L Drie vingers af gesneden Door de koude bevangen Vronw dood in de heide gevonden. Oplichtersbende aangehouden Goode vangst der Rotterdam che politie vroei bedrag „Ja, zoo heet ik,1 eemi- Kinderen te Amsterdam meegelokt in auto’g <i O •rd gelaten. verbaasd. juist, wat ik weten wou," hernam wen 7” luidde z’n vraag. „Nooit." stilte in on mg gevon. van een cherni- een witte sub- geen Zondag Bjj het Nationaal Crisiscomité is sedert de vorige opgave aan giften 85.787.51 binnen gekomen. waardoor het totaal is gestegen tot 277508.56. in Thans Doos 30 cent Bij Apoth. en Drog- en Jezus Christus is daar tegenwoordig de gedaante van brood. Het H. Saci Te Terneaaen een vronw gearresteerd en een lijk npgegraven overweg nabij Gllze-Reijen. werd De slagersknecht v. H. te Oud-Gastel, die zich voor eenige dagen verwondde aan een slagershaak. is in het 8t. Josephsgesticht al daar aan bloedvergiftiging overleden. N«ar aanleiding van geruchten als zou de tnbrsak in het bureau van den Radioraad te Den Haag niet gepleegd zijn met de be doeling er geld of geldswaardige dingen, maar wel belangrijke documenten te stelen, heeft de H. Crt. een onderhoud gehad met den secretaris van dien raad, den heer E. P. Weber, die het volgende verklaarde: ült den toestand waarin het archief zich op den morgen na de Inbraak bevond, kan met vrijwel absolute zekerheid worden af geleid, dat daaraan geen onbevoegde hand heeft geraakt. De stalen kast waarin de be langrijkste stukken zijn opgeborgen, is ge heel onaangeroerd gelaten. Mocht werkelijk de bedoeling hebben voorgelegen om docu menten te bemachtigen.' dan zou, deze kast zeker In aanmerking gekomen zijn om ge forceerd te worden, iets wat niet al te moei lijk zou zijn geweest. Alles wijst op een inbraak van de gewone soort. Er zijn kasten doorzocht, gevuld met voor den dief totaal waardeloos materiaal. Ook hiervan wordt intusschen niets vermist. Naar het blad van andere zijde vernam, is de politie den dader reeds op het spoor. Er zijn aanwijzingen gevonden in de wijze waarop de inbraak is gepleegd, welke wij zen op een bepaald vertegenwoordiger van het gilde. De werkgever s wenschen 12% loonsverlaging. Verdacht i m?nnen in bewaring gesteld. De bédoe- te in- andere ling had willen advies acht zij Onze Kerstboodschap aan Nederland! ver- aangesloten onder de hoogst deskundige leiding van zijn voorzitter prof. dr. J. B. Kers, O. P. en zijn secretaris mr. D. Beaufort, O.P.M., met alles mee werkt, wat waar, rechtvaardig en noodzakelijk dig de katholieke vredesidee Invoert, waar Sedert JJ. Donderdag wsa te Aldebroek niet in haar woning teruggekeerd de 78- Zjrige alleenwonende mej. Jé v. R. Ze was des middags van huis gegaan om hout te brokkelen in de bosschen in de buurtschap Hulvezand. Een onderzoek leverde geen re sultaat op Zondag echter werd de vermiste in de heide van het schletterreln van de legerplaats bij Oldebroek gevonden, waar ze in de duisternis verdwaald was. De ongelukkige was overleden vermoede lijk door de koude bevangen, daar het in den nacht van Donderdag op Vrijdag sterk genuien heeft. Engelsche stuurman zou aanwezig zijn het goedje in ontvangst te nemen. Op het. laatste moment begon de geldschie ter echter te aarzelen. De zaak kwam hem toen we eenige dage woonlijk voorgij de van den Bosch het over je, en liet blijken, dat hij er ook over had nagedacht. Ik sloeg hem voor, dat we er eens in zouden gaan, meer uit nieuwsgierigheid dan om wat anders. Voor het eerst gingen we dus een katholieke kerk binnen. De kleine lamp zoo eenzaam in de stilte, scheen me een voortdurende hulde aan het Allerheiligste, net zooals je groet meer dan toevallig was, en ofschoon het gebouw en het inwendige arm en gewoon waren in vergelijking met de onze, scheen ze toch iets te bezitten, dat de onze miste. Toen we heen gingen, had het een en ander toch een diepen indruk op ons gemaakt. Om het niet bij dien indruk te laten, besloot ik de katholieke geloofs- en zedeleer ernstig te bestudeeren. Na eenige beproevingen en moeilijkheden schonk God mij de gave des geloofs. Ik werd katholiek en, zooals ik al zei, dacht ik altijd met dankbaarheid aan jou, omdat jij m'n eerste stappen op het rechte pad geleid hebt.” Een poosje heerschte er een diepe den kleinen kring. Mevrouw de Ko een vrome ziel straalde van geluk, haar oogen waren zelfs een beetje vochtig. Antoon zelf keek wat ernstiger dan gewoon lijk. „En hoe staat het met Jan van den Bosch 7" vroeg hij. „Die is nog niet katholiek geworden, maar van dag tot dag voelt hij daartoe grooter Te Veldhoven gpraakte het 4-jarige meis je C. C. met een handje tusschen de bie tenmachine Drie vingertjes werden voor Se helft afgesneden. Qisternamiddag is. naar het Handeisblad” meldt, te Temeuzen op last van de justitie te Middelburg tot het verrichten van een sectie opgegraven het lijk va neen eenige weken geleden overleden huishoudster. Hier bij was tegenwoordig dr. Hulst uit Leiden. Misdrijf schijnt in het spel te zijn. De arts schijnt bi) het overlijden geen algeheele zekerheid omtrent de doodsoorzaak te heb ben gehad. In verband hiermede heeft de rijkspolitie gisteren in voorlooptg arrest ge steld een gehuwde vrouw uit Terneuzen. die gisteren naar het huis vat bewaring te Middelburg is overgebracht. Gisterenmiddag is bij Simon's Scheeps- slooperi) te Pemls een ernstig ongeluk ge beurd. Terwijl de kraandrijver. De R„ bezig was ijzer te ontschepen, kantelde de kraan, waardoor De R. het contragewicht over zijn lichaam kreeg. Met zware uitwendige en in wendige verwondingen is het slachtoffer per auto van den O. G. D. naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. Tegen een trein gevallen De politie te Rotterdam is er in geslaagd een drietal brutale oplichters aan te houden. Het zijn zekere H. J. de B.. de schipper A v. A en diens zoon H. v. A„ .alle drie oude bekenden van de polltie, die met allerlei fan tastische verhalen over een winstgevend smokkelzaakje in cocaïne probeerden men schel te vinden, die de transactie wilden financieren. In het onderhavige geval was hun dit bjjna gelukt. De B. was namelijk dezer dagen in con tact gekomen met een meneer, wlen hij me dedeelde, dat hij een schipper kende die met zijn schip in de Waalhaven lag en die in het bezit was van een flinke dosis cocaïne. Voor deze cocaïne had De B. ook al een gegadigde gevonden, een Engelschen stuurman bij de groote vaart. De zaak zat zoo, dat de schipper voor een Pond cocaïne een bedrag van f 200 vroeg, terwijl de Lngelschman genegen zou zijn een bedrag van 212 dollar voor het gevaarlijke goedje te betalen. De B. vroeg zijn slachtoffer het fkn f 200 voor te schieten en toen deze leatste blijk gaf daar wel ooren naar te heb ben. bracht hjj hem m kennis met den «•hipper. Later werd ook oveneg gepleegd met den Engelgchman die zelfs genegen bleek om twee pond cocaïne te koopen tegen 212 dollai per pond De geldschieter koesterde aanvankelijk niet het minste wint rouwen en toen de B. hem dan ook vroeg oen schip per al vast eer. handgeld van f 40 uit te Stalen, stemde hij- daar onvoorweardelijk in De zaak zou in een café definitief afge- vikkeld worden. De schipper zou de cocaïne meebrengen, de geldschieter de f 360 en de E-ngelsche stuurman zou aanwezig zijn om De overeenkomst tusschen de organisaties van werkgevers en van werknemers in het havenbedrijf is naar men weet, reeds gerui- men tijd geleden beëindigd. werkgevers hebben toen reeds doen weten, dat zij haar niet wenschten te vernieuwen. Loonen en arbeidsvoorwaarden zijn tot dusver in de contractlooze periode niet gewijzigd, hebben, naar het „Handelsblad” verneemt, de werkgevers den wensch geult, de loonen met 12% te verlagen. De vakvereenlglngen staan, naar het blad verneemt, niet volstrekt afwijzend tegenover verlaging. Zij wenschen echter 'n veel minder verregaande loonsver laging. ook medegewerkt tot verspreiding van de onpersoonlijke film, die als zoo goede pro paganda voer het bloembollenbedrijf in het algemeen wordt beschouwd. Het komt het hoofdbestuur derhalve voor, dat de motie der afdeellng Lisse van een onjuist standpunt uitgaat en dat zij niet voor aanneming vatbaar is. Met dit prae-advies komt het de afdeellng Lisse voor, dat het hoofdbestuur deze kwes tie zeer naïef behandelt. Volgens haar meening wordt deze onper soonlijke film door firma's gebruikt om re clame te maken voor den verkoop van „hun* bloembollen en heeft de vertooning van de film voor hen alleen dit doel, eventueele koo- pers bijeen te krijgen. verlangen. Ik ben overtuigd, dat het nog maar een kwestie van korten tijd is." Toen het voor Frits tijd werd om te ver trekken, bracht de Koning hem naar de tram. „En wanneer ben je nu van plan te trou- „Wat 7 Nooit 7 onzin, man En waarom niet 7" „Omdat ik nog alleen het een en ander te regelen heb en dan naar Rome vertrek om voor priester te studeeren. Vaarwel." Toen Antoon aan z'n vrouw vertelde wat Frits voor plannen had, was zij opgetogen van blijdschap. „Maar beste man, is dat niet verrukkelijk 1 En dan te moeten denken, dat jij daar ook een beetje aan hebt meegeholpen Heb ik je niet altijd gezegd, dat ie zoo goed was dat je de beste man bent, die er bestaat 7” riep ze vol geestdrift. „Nu,” lachte Antoon, ,jk ben anders bang, dat daar heel wat aan te kort komt, en wat ik gedaan heb, was maar zeer gering, ofschoon het groote en gelukkige gevolgen heeft ge iad.' de stad kwam, nam hij z'n hoed af. Op den hoek der straat stond een groep jongelui nog even te praten, alvorens na het eindigen van hun dagtaak naar huis te gaan. Spoedig echter gingen ze uit elkaar. Een drie tal liep samen verder af en toe groetten ze vrienden en bekenden, die ook naar huis gingen. Menige nieuwsgierige blik werd op den vreemdeling gericht, want Antoon de Koning was pas een paar dagen op het bankierskantoor in de ongenoemde stad werkzaam, terwijl z’n vrienden er al jaren woonden. Het gepraat hield op, toen Antoon z'n hoed afnam. Onwillekeurig namen z'n met gezellen ook hun hoeden af. „Zeg eens, Antoon,” vroeg Frits Diks hoorn, „wie is die dame, die je hier kent 7 Ik dacht, dat je hier heelemaal vreemd Was 7" „Over welke dame heb je het 7” vroeg de aangesprokene „Dat is juist Frits „de dame die je daareven groette.” „Ik heb geen dame gegroet, zei Antoon, nog steeds verwonderd. „Maar je nam toch je hoed af,” sprak Jan van den Bosch, „want daarom deed ik het ook.” Antoon zei niets meer. Lachend keken de anderen hem aan en begonnen hem een beetje te plagen, „Nu,” glunderde er een, „daar moeten we meer van weten dus, voor den dag er mee mannetje wie is het 7” „Antoon glimlachte. „Och, je zou me toch niet begrijpen." „Zoo, is het te geleerd voor ons nu, laat toch maar eens hooren." „Er steekt niets achter, hoor,” hernam Antoon bedaard „het was eenvoudig omdat we voorbij de kerk liepen." Frits keek hem als in-met-begrijpen aan, maar spoedig bedacht hij zich en zei „Ik wist niet, Antoon, dat je katholiek was bovendien, je bent hier pas drie dagen, en hoe wist je dan....’* „O, dat is zoo vreemd niet je kan meestal wel zien, of het een katholieke kerk is ook heb ik het al gevraagd toen ik hier kwam." „Maar waarom neem je ie hoed af, als je voorbij de kerk komt 7” vroeg Jan nieuwsgie rig. „Ik loop eiken dag m'n kerk voorbij als ik naar kantoor ga, maar het komt nooit in me op, m'n hoed af te nemen. Verklaar je dus nader.” „Ik geloof haast niet, dat je het zult be grijpen,” zei Antoon weer, een beetje ver legen. „Voor een katholiek is het heel een voudig. In onze kerken bewaren we het .H Sacrament of de Heilige Eucharistie, d.w.z. het Lichaam en Bloed van onzen Heer Jezus Christus is daar tegenwoordig onder de gedaante van brood. Het H. Sacrament wordt bewaard in een tabernakel op onze altaren, en het is daarom voor een katholiek niet meer dan plicht, dat hij uit eerbied voor God zijn hoed afneemt, want God woont daar uit liefde voor de menschen.” Frits Dikshoorn scheen in gedachten ver zonken. Ze liepen nog eenige schreden verder, namen toen afscheid, waarna ieder z’n eigen weg ging. Eenige dagen later keerde Antoon de Ko ning naar z'n eigen kantoor in de hoofdstad terug en was al heel gauw z'n kort verblijf in de vreemde stad vergeten. Na drie jaren vinden we hem gehuwd. In een van de buitenwijken had hij een ge zellige woning gehuurd. In korten tijd kon hij met de electrische tram in 't centrum der stad zijn. Op het oogenblik was hij juist bezig met het opmaken der balans, zoodat hij maar een half uurtje tijd had om 's mid dags ergens wat te gebruiken Het was al umelijk laat, de grootste drukte was al voor bij en er zat slechts één heer bij hem aan tafel. Hij keek hem aan, maar herkende hem niet. Z’n tafelgenoot, die niemand anders was dan Frits Dikshoorn, nam hem scherp op en verbrak daarop het stilzwijgen. „Neem me niet kwalijk, mijnheer,” vroeg hij„maar heet u niet De Koning 7” Afslagvereeniglng Beemster, Fwr- merend en Omstreken. Het hoofdartikel van dezen tijd, de sprult- kool. was nogal tamelijk ruim aangeboden; tenminste voor dit seizoen. De dagaanvoeren beliepen zoo n 18 tot 20.000 kg., waarvan een zeer groot deel van uitstekende kwaliteit. Met de prijzen was het weer slecht gesteld, hoewel de laatste paar dagen niet viel te ontkennen. dat de markt even aantrok; waardoor een gemiddelde prijsverhooging van een gulden per 100 kg. bereikt kon wor den. Voor enkele zakken van de minst mooie grove spruiten, waren voor den minimum prijs geen koopers te vinden. De mooiste partijen werden met 6 4 7 gulden, soms nog iets daar boven, betaald. Gewone behoorlijke partijen gingen voor 3 4 4 gulden, dus nog voor een allesbehalve bevredigenden priJa. Neen, het wil niet, al zitten wij reeds in de dagen vóór Kerstmis. Uitgezonderd dan goede kwaliteitsbloem- kool, was het ook met de andere koolsoorten als roode. savoye en boerenkool niets ge daan. Boerenkool werd meestal met 20 4 30 cent per krat van 10 kg. betaald, en ging voor een beduidend deel naar de .Jrippen". Roode en savoyekool ging ook voor een heel klein prijsje, maar over het algemeen viel over de kwaliteit ook niet te roemen. Mooi eerste soort ziet men slechts spora disch. Bloemkool van goede kwaliteit, daar wa ren zooals gezegd wel koopers voor te vin den, maar, uiteraard komt er nu niet veel moois meer: trouwens over bet geheel kwam er weinig meer. De noteerlngen liepen naar kwaliteit, van 2 tot 14 gulden per 100 stuks. In aanvoer en prjjs van uien kwam niet veel verandering. Waar hier de export de markt beheerscht. is er bij meerderen of min deren aanvoer hoegenaamd geen prijsverschil te bemerken. Al sinds weken bewegen deze prijzen zich oin de 5 gulden per 100 k.g. Meestal blijven de grove daar iets beneden, waar tegenover staat, dat de drielingen daar gewoonlijk iets boven blijven. Nep beweegt zich tusschen 7 en 8 gulden per 100 kg. Voor prei toonde de handel goede aan dacht. tegen matige prijzen. Wij zagen dit maal nog tot 9.40 per 100 bos betalen. De aanvoer van dit artikel neemt steeds rui mer afmetingen aan, en al zijn ze niet over zwaar, toch is de kwaliteit prima. De witlofaanvoer bleef op vrijwel gelijke hoogte, bij iets gedrukte prijzen. De notee rlngen liepen ditmaal van 2 tot 15 gulden per 100 kg. B(j teruggaanden aanvoer werd jtndjjvle naar kwaliteit, met 20 cent 4 f 1.35 be taald. Wortelen gingen voor f 1.80 en 2.50 per 100 kg., met over het algemeen een goede stemming. De laatste paar dagen was de frultaanvoer weer wat ruimer; zoowel voor peren als ap pelen. Over bet algemeen viel aan de peren een beter onthaal ten deel dan aan de ap pelen. Aan dit laatste zijn ongetwijfeld be duidende zendingen uit het tbuitenland niet vreemd. Van de peren waren het vrijwel uitslui tend winterjan. touwtjes en comtesse de Pa ris, die werden aangeboden. Als hoogste no- teering voor deze, zagen wij respectievelijk 14, 15 en 16 gulden per 100 kg. Voor appelen zagen wV voor de voornaam ste soorten Present van Engeland en Goud- reinet in de beste kwaliteit tot 26 en 31 gul den per 100 kg. betalen. Voor druiven werd tot 62 cent per kg. uit gelegd. Na oproeping der afdeellngen. waarbij spe ciaal welkom geheeten werd de heer Ir. K. Volkersz uit Lisse, en goedkeuring der no tulen van de 166ste algemeene vergadering, volgde benoeming van een commissie tot het nazien van de rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1931. Hierin werden benoemd de afdeellngen Akersloot. Voorschoten-Veur en Westland. De verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur ter vervulling van de vacatures (He op 31 December 1931 zullen ontstaan door de aftreding van de heeren B. Varekamp en J. A. van der Voort, die niet herkiesbaar waren, had tot uitslag, dat gekozen werden de heeren H. A. van Doorne Jr. te 's-Graven- zande en A. Warnaar Jx. te Sassenheim. Ter vervulling van de vacature, die op 31 December 1931 In het hoofdbestuur zal ont staan door de tuesschentijdsche aftreding van den heer A. Verduyn Jr.. werd gekozen de heer W. A. Phlllppo te^BSnnebroek Het hoofdbestuur deelde daarna met be trekking tot de publicatie van de uitspra ken van het scheidsgerecht voor den Bloem bollenhandel mede, dat de achterstand in deze publicatie in den loop van dit jaar aan merkelijk verminderd is. Hoe gewenscht een zoo spoedig mogelijk verder inholen van den achterstand ook moge zijn, acht het hoofdbestuur de zeer veel hoogere kosten, die aan het publlceeren van alle achterstallige uitspraken verbonden zijn, niet verantwoord. Het heeft daarom na over leg met het Scheidsgerecht goedgevonden dat de uitspraken van het Scheidsgerecht niet meer door middel van het orgaan der Ver. ter kennis van de leden worden gebracht, met uitzondering van sommige uitspraken; dat de uitspraken, die niet in het orgaan worden opgenomen, in afschrift worden me degedeeld aan partijen en een afschrift ter inzage wordt gelegd op het secretariaat der vereeniging: en dat de leden der vereeniging tegen kostprijs afschrift kunnen verkrijgen van een door het Scheidsgerecht gewezen uitspraak. De afdeellng Bovenkarspel gaf in overwe ging, aan den secretaris van iedere afdeellng één of twee exemplaren der uitspraken toe te zenden. De afdeellng Lisse stelde voor, van nu af de uitspraken binnen drie weken te publi- ceeren, althans een resumé daarvan. De voorzitter zegde toe. deze en andere wenschen aan het Scheidsgerecht kenbaar te maken. Verscheidene afdeellngen hadden schrifte- Hjk haar meening over deze zaak bekend ge maakt en de voorzitter en secretaris van het Scheidsgerecht deelden mede Indien hun de keuze in de publicatie zal worden gelaten, daarvan een ruim gebruik te zullen maken. Algemeen werd de wensch geult. dat met publicatie in het orgaan zal worden voort gegaan en wel binnen den kortst mogelijken tijd. De voorzitter lichtte nog nader toe. dat van de juristen van het Scheidsgerecht veel gevergd wordt voor de behandeling en af wikkeling dezer geschillen en dat het daar om zeker noodig zal zijn, het reglement voor het Scheidsgerecht te wijzigen. In behandeling kwam hierna de begroo- ting voor 1932, sluitende in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van 72.950 Aan het secretariaat is een kracht toege voegd, waardoor ondanks het feit, dat perio dieke verhoogingen achterwege moeten blij ven, de post salarissen van 11.200 tot 11360 is toegenomen. De post „orgaan” is gebracht van 1000 op k 2800 Per 1 Juli 1932 moet een nieuw contract voor de uitgave worden aangegaan. De uit geefster is tot voortzetting bereid. Indien de helft van de kosten van drukken en verzen den van het orgaan aan een ledental boven de 4000 door de vereeniging wordt gedragen. Voor 1932 zal dit voor een half jaar een uit gave van minstens 1400 verelschen. Bij zeer matig gebruik van extra-tekst zal in 1932 700 noodig zijn. Tenslotte is. om aan den wensch, uitgedrukt in het voorstel- Heemstede, ter vorige algemeene vergadering aangenomen, eenigermate gevolg te geven, voor bijdragen aan het orgaan van bijzon dere medewerkers een bedrag van 700. uitgetrokken. De afdeellng Grootebroek stelde voor, de salarissen met 10 pCt. te verlagen. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur salarissenverlaging besproken heeft, doch geen aanleiding aanwezig acht, daar toe over te gaan. De ontvangsten laten toe. dat de salarissen op dezelfde hoogte gehand haafd blijven. De begrootlng werd zhst. aangenomen met een post „onvoorzien" van 4000. kan de orde kwam wijziging en aanvul ling van het Handelsreglement voor den bloembollenhandel. Meermalen is van verschillende zijden op de wenschelijkheid van herziening van het reglement gewezen en tevens op de leemte, dat de handel in te velde staande gewassen daarin niet is geregeld. Teneinde aan deze wenschen tegemoet te komen, is een commissie samengesteld, die de noodige wijzigingen en aanvullingen voor het handelsreglement zou ontwerpen. Het gewijzigde handelsreglement, zooals het door deze commissie ontworpen is, werd thans aan de goedkeuring der algemeene vergadering onderworpen. Na bespreking werd het gewijzigde han delsreglement met nog eenige wijziging en aanvulling vastgesteld. De afdeellng Lisse stelde een motie voor, waarin de algemeene vergadering. kennis genomen hebbende van het feit, dat een co- ple der bekende film „Van Bol tot Bloem”, vervaardigd in opdracht van het Centraal Bloembollen Comité en waarvan de vervaar- dlgingskosten gedragen werden door het z.g. „Twee oents-per-Roe-fonds", waartoe de le den der Algemeene Vereeniging verplicht zijn bi) te dragen, op eenlgerlei wijze ter be schikking is gesteld, althans in handen is gebracht van een particulier bloembollen bedrijf, dat deze film op verschillende plaat sen in Nederland vertoont in onmiddellijk verband en tot aanprijzing van zijn pakjes en collecties bloembollen, als haar meening uitspreekt, dat het Centraal Bloembollen Co mité met deze handeling zich begeven heeft bulten zijn statutair duidelijk omschreven veld van werkzaamheden en in strijd is ge komen met mededeelingen omtrent deze film in het orgaan. Het prae-advies van het hoofdbestuur op deze motie hebben wij eenlgen tijd geleden in zijn geheel gepubliceerd. Oa. wordt daarin gezegd, dat van deze film naast de film van „normale” afmetin gen ook een zoogenaamde .smalfilm" werd vervaardigd, die uitsluitend geschikt ia voor vertooning in kleine zalen voor een zeer be perkt publiek. Het doel van het aanmaken van deze „smalfilm" was de bekendheid der film te vergrooten door haar ter beschikking te stellen van reizigers van bloembollenfir ma’s, om haar op hun handelsreizen in het buitenland te vertoonen, onder voorwaarde, dat aan de film niets veranderd mocht wor den. Wellicht zullen deze firma's indirect eenlg voordeel uit het vertoonen der flljn hebben getrokken, maar daarvoor hebben aQ dan toch wel een beetje verdacht voor en toen n« een kennis er over tansprak raadde deze rem aan de politie van het geval in kennis tc stellen. Dezen verstandigen raad volgde de man op. met het gevolg, dat een aantal recher cheurs zich naar het bewuste café begaven, waar xb v. d. B. en den schipper aantroffen en onmiddellijk arresteerden. De politie ver keerde daarbij echter nog in de meening met een bende smokkelaars in verdoovende mid delen te doen te hebben. Al spoedig bleek dat de zaak heel anders zat. Op AvA werden twee flesschen den voorzien van etiquetten sche fabriek en gevuld met stantie.. die bij nader onderzoek echter cocaïne, maar soda bleek te zijn, werd H. v. A. nog aangehouden. P08111* tot oplichting zijn de ling schijnt geweest te ^Ijn de f 360 casseeren om daarmee op de een of wjjze de plaat te poetsen. Deze manier is. volgens haar, volmaakt in strijd met onpersoonlijke reclame. De bestrijding in het prae-advies is, zoo meent de afdeellng een slag in de lucht en laat voor een ieder controleerbare waarheid van haar beweging onaangetast. Gaarne had z(j de motie ingetrokken, in dien het hoofdbestuur ook maar eenigszlns het standpunt van de afdeelt billijken, doch na dit prae-i intrekking onmogelijk. De afdeellng Voorhout kon zich niet ver- eenlgen met het prae-advies van het hoofd bestuur en steunde de motie-Lisse. De afdeellng Oegstgeest achtte het niet juist, dat vroeger niet bekend gemaakt is dat de smalfilms" voor iedereen te koop waren. De voorzitter antwoordde, dat het Oentr. Bloemb. Comité besloten had. de film be schikbaar te stellen vooral voor firma’s in het buitenland. In theaters had zi) niet veel kans vertoond te worden, en daarom werd de particuliere aanvraag om vertooning steeds Ingewilligd. De „Multifllm” heeft de leiding over de verspreiding en nu hebben ook eenige blnnenlandsche firma's de „smal film" gekocht. Wellicht hebben deze op den koop toe eenige ordertjes na deze filmver- toonlng gekregen, doch tevens is de onper soonlijke reclame hierbij gediend. De afdeellng Lisse hield vast aan haar meening. dat het principe onpersoonlijke re clame is overboord gegooid, en het bevreemd de haar, dat het meerendeel der leden er niet van in kennis gesteld is, dat de film voor iedereen te koop was. De afdeellng Castrtcum huldigde het standpunt: „zien doet koopen” en verklaar de zich daarmede tegen de motle-Llsse. De voorzitter zei nog nader, dat bij iedere vertooning moet blijken, dat de film aange boden wordt door het Centraal Bloembollen- Comlté Indien dit weggelaten zou zijn, heeft de firma, welke haar vertoonde, een over treding begaan en zal dit nader onderzocht moeten worden. Nadat een lid nog eenige propagandisti sche woorden voor de vertooning van deze film had gesproken, werd de motle-Llsse, gesteund door de afdeellngen Voorhout. Haarlemmermeer en Oegstgeest, in stemming gebracht en verworpen. De afdeellng Hoogkarspel informeerde bij de rondvraag naar de mogelijkheid van con- tributie-verlaging. ZU achtte dit een middel tot bestrijding van vermindering van het ledental. De voorzitter antwoordde, dat vooralsnog geen voorstel tot contributieverlaging van den kant van het hoofdbestuur te verwach ten is. De afdeellng Lisse stelde voor het ,3 cents per Roe.fonds” te halveeren. De afdeellng Noordwijkerhout wilde het Jk Cents per Roe-fonds" opheffen. De vy»rzltter reide, dat dit ónmogelijk is daar het geld voor reclame zeer noodig is. De afdeellng Lisse drong er nogmaals op aan. dat de reclame onpersoonlik zal zijn. De vergadering wordt hierna gesloten. Haag overleden prof. mr. D. P. D. Pabiu», lid van den Raad van State en oud-hoogleer- aar aan de Vrije Unlversitelt Prof. Fabius werd in 1851 te Garderen geboren. In 1878 promoveerde hy te Lelden op een proefschrift, getiteld: ..De leer SouverelnlteitIn 1891 werd prof. Fabius tot lid van den Amsterdamschen gemeenteraad benoemd, waarvan hij bijna 30 jaar deel uitmaakte. In 1919 werd de thans ontslapene tot lid van den Raad van State benoemd. Prof. Fabius was commandeur in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in het Legioen van Eer. Op den onbewaakten gehucht de Vijfelk, te de heer Asigarenfabrikant te Tilburg, die daar per rijwiel passeerde, verrast door een personentrein uit Breda. Doodat hij krach tig remde, slipte de fiets en sloeg omver. A kwam tegen den trein terecht, waarbij hl) ernstige verwondingen opliep: een zijner handen werd verpletterd, terwijl het hoofd een diepe wonde had. Nadat eerste geneeskundige hulp was ver leend, werd de heer A per auto naar het gasthuis te Tilburg vervoerd. Over twee dagen staan wij aan den voor avond van het groote Vredesfeest bij uit stek. het Heilig Kerstfeest! Niet dan met groote ontroering zullen wij dit jaar de ge wijde uren beleven te midden eener inter nationaal zwaar beukende politlek-economi- sche branding, die van talloozen onder ons aanzienlijke psychische en materieele offers vraagt of alsnog vragen zal! Nimmer nog sedert den laatsten oorlog zijn wij ons over de geheele linie zoo diep bewust geworden van den ernst der tijden als op het huidige oogenblik, waar wij op het punt staan ons vol vertrouwen te scharen rondom den klei nen stal van Bethlehem, van waaruit het Goddelijk Verlossingswerk een aanvang nam! Aangespoord door het treffend voorbeeld van ons doorluchtig Episcopaat, richt zich vsndaag met vurigen aandrang tot u allen de Roomsch-Katholleke Vrederixmd in Ne derland. bewust als hij zich in hooge mate is van zijn plicht tot woorden en daden, en verzekerd van den onmlsbaren moreelen en daadwerl'.elijken steun der gezamenlijke groo te katholieke organisaties! Er staan voor de geheele menschheid bin nenkort raken van groot algemeen belang op het spel. Het jaar 1932 zal er een zijn van wereldhistorische beteekenis. waarin wij voor de keus gesteld worden tusschen vrede op Internationalen grondslag of hernieuwde oorlogsvoorbereiding! Een eventueel mislukken der aanstaande Ontwapeningsconferentie te Geneve zal de meest huiv-rlngwekkende gevolgen na zich stoepen, die een volkomen consequent vervolg zullen blijken van al het voorafgaande, waar onder ook de huidige wereldcrisis valt, wier eerste en fundamenteele oorzaken te vinden zijn in der. als een afgrijseUjke nachtmerrie achter ons liggenden wereldoorlog! De internationale R. K. Vredesbeweging is meer dan ooit urgent, nu de staten ten hoog ste zich bewegen te midden eener philoso- phische „neutraliteit en gelijkheid” op het terrein iv Internationale verhoudingen. Wanneer liet om oorlog of vrede gaat, is er een religieuze en zedeljjke verantwoorde lijkheid Het gaat hier om vitale kwefttles voor de Kerk, om het bestaan of de vernietiging der Christelijke beschaving! Stelt u thans in uienst van den vrede, want vergeet niet, dat als de katholieken zich blUven onttrekken aan dien jdlcht, anderen hem zullen vervul len op een wijze, die ons waarschijnlijk niet zal bevallen of dto wjj voor gevaarlijk en valsch houden! Steunt thans, nu onze tijd nog niet «treken is den internationaal Vredesbond in Nederland, die ginds geruimen tijd zijn er bij de zeden politie te Amsterdam tal van klachten bln- nengekomen van ouders, wier minderjarige tJnderen door vreemden waren meegelokt in ooto’s, waarin zij op den Zuidelijken wan delweg of in de Kalfjeslaan het slachtoffer mren geworden van niet nader te noemen tendelingen. Deze klachten hebben de zedenpolitie be nogen de auto’s, die 's avonds op den Zui delijken wandelweg of in de Kalfjeslaon etllstaan. streng te controleeren. Het resultaat was schrikwekkend. Niet minder dan 318 auto’s werden in één nuand geteld en 37 minderjarige meisjes werden daarin aangetroffen. Van al deze gevallen werd proces-verbaal opgemaakt De politie zal de buitenwegen om de stad zeer streng bewaken en in straf ten gevallen onverbiddelijk proces-verbaal opnaken. De Hoofdcommissaris van Politie waar schuwt echter de ouders met den grootstea nadruk hun kinderen in te prenten niet met vreemdelingen, die hen op straat aanspre ken mede te gaan en zooveel mogelijk te voorkomen dat zij ’s avonds op straat zijn. De politie kan wel ingrijpen en verbal!- zeeren. doch dan is het kwaad reeds ge schied. De ouders zijn dus nogmaals gw- «aarachuwd. deae nog niet wordt geëerbiedigd en aldus dwaling daaromtrent uitsluit! W(j. katholieken, hebben de speciale zen ding deal nemen aan de internationale Vredesbeweging, niet alleen omdat hiermede groot belangen verbonden zijn, maar ook, omdat de universeel-katholieke idee alles be vat. om een dergeljjke actie in werking te stellen, te verheffen en te regelen, omdat de katholiek! gedachte het oude naast het nieu we kan zetten, en het nieuwe kan behoeden voor het kwaad, dat de afwezigheid van tra ditie medebrengt. De Roomsch-Katholleke Vredesbond in Nederland heeft mede het erfdeel van den Vredespa'is Benedictus XV aanvaard en werkt hand in hand met de Katholieke Vre- desbonden in het buitenland, onder de hoo ge bescbeiming van onzen roemrijk regee- ienden Paus Plus XI, wiens wapenspreuk luidt: „De vrede van Christus in het Rijk van Christus!” Daarom, katholieken van Nederland, tee- kent op de lijsten van het Katholiek Ontwa- penlngspetitionnement, dat u nog geduren de drie weken zal worden aangeboden en dat plechtig aan de Assemblée te Genève kort voor den aanvang der zitting zal wor den overhandigd Koopt en draagt uw eigen in Januari uit komend Katholiek Vredesinslgne 1 Wordt lid van den R. K. Vredesbond! Steunt ons financieel door u te abonneeren cp ons internationaal geïnformeerd tijd schrift .Tro Pace" of door een groote of kleine gift te storten op de bankrekening van het Centraal Bureau: Spaamebank N.V. te Haarlem of op giro ho. 133168 van onzen eer sten penningmeester prof. dr. H. A Kaag te Tüburg! Alle gewcnschte inlichtingen zfjn schrif- telljk te krijgen na aanvrage aan de directie van het Centraal Bureau van den R K Vredesbond, Gebouw „Amlcitia”, Westeinde, Den Haag. Kathol leken! Pro Pace! Nu of nooit! HET HOOFDBESTUUR. „Ja, zoo heet ik,” antwoordde Antoon, eenigszins verrast. „Mijn naam is Dikshoorn,” hernam Frits „ik geloof, dat ik u al eenige jaren geleden ontmoet heb, toen u.tijdens de ziekte van Nienhuis diens plaats voor korten tijd waar nam. Ik was toen aan de bank van de heeren B.” Ja, nu herinnerde Antoon zich dat heel goed. Na nog eenige oogenblikken oude herinneringen te hebben opgehaald, noodigde hij z'n ouden kennis uit, dien avond in zijn huiselijken kring door te brengen. Dikshoorn zei, dat hij dit met veel plezier zou doen. Dien avond aan de gezellige tafel bij Antoon thuis, snelde de tijd ge noegiijk voorbij en vanzelf kwamen ze op den indruk dien de stad op den bezoeker ha d gemaakt. Over alles sprak Dikshoorn met veel lof. „’t Is in een woord prachtig,” zei hij glim lachend, „vooral voor zoo'n buitenman als ik ben. Vooral de kathedraal is mooi en voor mij is ze een vroom gezicht. Maar waarvan je zal opkijken,” ging hij ernstig, voort,.„toen ik voorbij de kathedraal kw am nam ik diep m'n hoed af en zei „Geloofd zij Jezus Christus 1" Verbaasd keek Antoon z’n ouden kennis aan. „Wat zeg je daar 7” nep hij uit, „ik wist niet, dat je katholiek was 1” moet weten, mevrouw," sprak Frits, zich tot z’n gastv rouw wendend, „dat ik menschelijkerwijze gesproken m’n katholiek geloof aan uw man te danken heb pas twee jaar geleden ben ik katholiek geworden.” ..Aan mij 7" riep z’n gastheer verwonderd. „Ja zeker, en nu kan je ook wel nagaan, hoe blij ik was je vandaag te ontmoeten.” Toen begon hij over het kleine voorval van drie jaar geleden te spreken. „Dat stille huldeblijk, dat meer zei dan woorden, had indruk op me gemaakt. En ;en later weer zooals ge- j kerk liepen, had Jan De besturen van den Oentralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbeiders en den Ned. R. K Bond van Transportarbeiders ,JBt. Bo- nlfacius” hebben van de besturen van de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid mededeeling ontvangen, dat rij overleg willen plegen, ten einde langs organisatorischen weg tot een nieuwe verlaagde loonregeling per 1 Januari as. te geraken. De gezamenlijke besturen der werkgevers- en werknemersorganisaties zijn daarop dezer dagen over deze aangelegenheid bijeen ge weest. De beide scheepvaartvereenigingen hebben toen mededeeling gedaan van de voorwaarden, waarop men bereid was tot nieuwe overeenkomsten voor de havenbe drijven te komen. De besturen van de arbei dersorganisaties hebben rich bereid ver klaard, het voorstel aan hun leden voor te leggen. Deze week zjjn de leden in vergaderingen bijeen geroepen ter beslissing over de vraag of de besturen de besprekingen over een nieuwe loonregeling kunnen voortzetten. De besturen hebben inmiddels reeds aan de ver tegenwoordigers der werkgevers meegedeeld, dat het hun niet mogelijk lijkt binnen zoo korten tijd als de werkgevers aanvankelijk verlangden overeenstemming te bereiken. De werkgevers verklaarden zich daarna bereid den aanvankelijk gestelden datum van 1 Ja nuari O0 een lateren vast te stellen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 17