4 E ;en en N fen nen BLADZIJDE 1 DERDE BLAD DINSDAG 22 DECEMBER 1931 PROVINCIAAL NIEUWS TEXEL i ZWAAG CASTRICUM SCHOORL ZIJPE VRAGENBUS ENKHUIZEN VEI LING-O VERZICHT EGMOND AN DEN HOEF DEN HELDER 66 SCHAGEN t BREEZAND GROOTEBROEK ANNA PAULOWNA HEERHUGOWAARD- LIMMEN WER VERSHOOF HEILOO HOOGKARSPEL EGMOND-BINNEN Job. H. Rust ZWALUWEN I—VITESSE I 3—4 zijn spoorde e ver- zouden volgde Voetbal kinderen. mollevellet jes ik -s moet door verw in den en dat dit de en kan Burgerwacht Naar wjj vernemen, is de Burgerwacht wederom zoo bereidwillig om tijdens de Nachtmis op len Kerstdag langs de straten de wacht te houden. Burgerlijke Stand Geboren Sjoerd, z. Het door R met 24 f 30 minimi Na langdu stel van het bestuur aangenomen met 66 tegen 10 stemmen blanco. Oa. werd medegedeeld, dat de wachter evengoed moet komen teekenen als de trek ker. Tevens, dat alle werkloozen Tweeden Kerstdag van 1 tot 2 uur verwacht worden in verband met het samenstellen van een alphabetische lijst. Tot contróle-commissie werden benoemd de heeren D. Peerdeman, P. Buysman en C. Rein. Na rondvraag sprak de voorzitter de hoop uit. dat onder Gods aegen de afdeeling eens gezind en sterk voort mag gaan en sloot daarna met den Christel, groet. Kerstmis t De heer Vraag: week bij ten aan- verga- n voor- 1 Markt- veilmj. n. tuur otn eriagea, steunen. om d« Pet. te mmigea 1 zomer veiling, overbo- 1 zomer Cretans trig. De ing. dat den. er ven. de heer dat hq en met Uit de olenaar :t Cen- n. Naar n heer entrari an den Ilig tot salaris n heer verschil t ae deren, wrijven ewone wer- >ot C. plaats- Dek- tors eb. OK- EL- Kerstgave Vanwege de gemeente zal aan hen, die daarvoor in de termen vallen, gedurende drie weken een bedrag van 3 per week en een kindertoeslag van 1 per kina beneden 4 jaar worden toegekend. Voor hen, die bagger op hun land halen met steun van de werkverschaffing, wordt dit bedrag tot 50 pet. verminderd. St. VincenUusbibllotheek Vanwege de Kerstdagen zal de Vincentlus-bibliotheek niet Zaterdagavond geopend zijn tot het ha len en terugbrengen van boeken, doch Don derdagavond van half 7 tot 7 uur. ia t/m 18 Dec. '31. Cornelia Nieuwen burg en IJbeltje NijkampNeeltje, d. v. Cornells Johannes Brans en de Jager Martha Jacoba, d. Kerstgave Vanwege de gemeente zgl aan hen. die daarvoor in de termen vallen, ge durende 3 weken een bedrag van f 3 per week en een kindertoeslag van 1 per kind beneden de 14 jaar worden toegekend. Voor hen, die bagger op hun land met steun van de werkverschaffing halen, wordt dit bedrag tot de helft verminderd. Burgerlijke Stand. Geboren Cornells X. v. Jan Kossen en van Brechtje Kooi) Albertus Willem, x. v. Gerard van Wakeren en van Trijntje van Zanten Gretha Anna, -dochter van Peter Weij en van DieuWertje Schoorl. Overleden Thijs Dekker, oud 78 jaar, weduwnaar van Aagje Bakker. men. welke feestelijk zal worden gehouden, dezelfde wijze te doen plaats hebben het vorig jaar. Deze jaarvergadering, waar* by ook de echtgenooten van de leden wor den uitgenoodlgd, wordt gehouden voor de vasten, ongeveer begin Februari. De aftre dende bestuursleden, de heeren Th. Zwaga. voorzitter en J. Haarsma, penninigmeester. werden bij acclamatie herkouen. Op voorstel van het bestuur werd besloten om, in ver band met de stijging van het ledental, het bestuur uit te breiden tot vijf leden. Geko zen werden de heeren J. Oostveen en E. Vaal By de rondvraag werd besloten pogingen In het werk te stellen om voor de leden dezen winter een cursus te orgsmlseeren ter bevordering van de vakkennis en de alge meene ontwikkeling. Na eenige besprekingen volgt sluiting on der dank met den Christelljken groet. van den d je- k djf -hts met :t baas tin maar pet van daarna en dit te mogen Inhuren. pachters van het grasland ontslaat van huur, laten zU allen het land los. De heer Dekker zei: er zyn menschen. die de pacht van hun bouwland niet kunnen betalen. Daardoor is spr. veranderd van inzicht. Hij stelde voor alles met 10 pet. te verlagen. Na lange discussie kwam men niet overeen en de heer Kuys stelde voor, het bouwland nader te onderzoeken en het adres aan te houden. Aldus werd besloten. Hierna volgde vaststelling van een rege ling, bedoeld in art. 252 der Gemeentewet. Dit art. slaat op de gemeentelijke bedrijven. Vervolgens vaststelling der Strafverordening, bedoeld in art. 208 der Gemeentewet. Ten slotte vaststelling sup. kohier Honden belasting dienst 1931. Als extra-punt der agenda werd Ingediend/ een voorstel, om ingevolge voorschrift van den Minister, in verband met de groote werkloosheid, een cursus te geven voor per sonen van 18 jaar en ouder. Deze cursus zal worden gegeven tweemaal per week, eens per dag en eenmaal des avonds, en zal om vatten tuinbouwvakken, bemestingsleer. Ned. taal en algemeene kennis. De hoofden der scholen hebben zich bereid verklaard, den cursus te geven. Voor het slagen van den cursus zijn noodig 10 leerlingen. De bedoe ling is dezen cursus te houden van begin Januari tot April. Voorgesteld werd een crediet hiervoor te verleenen ad f 100.wat werd goedgevon den. Hierna sluiting Dienstplicht In Januari as moeten voor den dienstplicht worden ingeschreven de in 1913 geboren jongelieden. Hiervoor zal In het byzonder gelegenheid worden gegeven op Donderdag 7 Januari des voormiddags van 1012 uur. Vraag: nacht en Burgerlijke Stand van 11 t m I 7 Dec. '31. Geboren Geertruida, d. v. Cornells Quak en Elisabeth Vriesman Grietje, d. v. Koert Luik en Annigje Nijholt. Getrouwd Cornells Pieter Kalis, a; jaar, banketbakker te De Rijp en Martha Glas, 23 jaar, te Zijpe. Overleden Jan buis, 66 jaar, echtgenoot van Margaret ha Hendrina Swaerts. Konijnendiefstal. In den nacht van jondag op Maandag zijn by den heer J. gchoute zes konijnen gestolen. Van den dader is niets bekend. Burgerlijke Stand. Geboren Flo- rentius Henderikus, z. v. H. Schram en F. C. Verstegen Petrus Hendrik, Z-. v. Johannes Liefting en J. d. Levering Jacoba Johanna d. v. A. Liefting en E. J. Eijking. Ondertrouwd Jan Hendrik de Vries, oud 37 jaren, bloemist en Jeannette Wilhel mine Schonagen, oud 35 jaren, zonder be roep, beiden wonende de Castricum. Overleden Trijntje Brandenburg, oud 87 jaar, zonder beroep, wonende te Amster dam Geertruida Stuifbergen, oud 33 jaren, zonder beroep wonende te Castricum. R. K. Boawvakartteidenbond. Zaterdag vergaderde de afdeeling van den R. K. Bouw, vakarbeidersboud 8t Joseph alhier, U. bet R. K. Vereenigingsgebouw Omstreeks 8 uur opende de nieuwe voor zitter de vergadering met dep Chr. den aankoop van brandstof voor het vol gend jaar. Hierover zal ax. voorjaar beraad slaagd worden. De heer Beemster vraagt nog medewerking van de leden om by werkloosheid op een be paald uur te komen stempelen. Nog werd aangedrongen op oprichting van een afdeeling van den Bond van groote ge zinnen. pastoor Konijn zegt daartoe rijn medewerking toe. Ten slotte vraagt de heer De Boer, wat er gebeurt met een arbeider, die niet kan bag geren. Burgemeester Middelhoff zegt. dat deae bij de werkverschaffing aan ander werk wordt gezet. Eigenlijk zou het loon minder moeten zyn dan voor baggerwerk. Het is een moeilijk vraagstuk, waarover de Commissie tot werk verschaffing nog niet tot een besluit is ge komen ST. DEUS DEDIT. Vrijdagavond was 8t. Deus Dedlt in jaar vergadering bijeen onder presidium van W Nleuwboer. Na de gebruikelijke opening moest spr. tot zyn spyt mededeelen. dat de conferentie in zake de loonen geen resultaat heeft gehad. De penningmeester. A. Pancras. bracht fi nancieel verslag uit. Dit sluit met een batig saldo van 43 16. Vermeld zy dat de werk- loozenkas 2924.10 heeft uitgekeerd. De extra uitgaven waren 625.40 45 leden heb ben daarvoor 2167 werkdagen vervuld. Aan vier zieke werkloozen werd 37.50 uitge keerd. De voorzitter werd met algemeene stem men herkenen. De bestuursleder. P. Jong. A. Pancras en 8. Kroon met groote meerder heid. Dan volgden mededeelingen door den se cretaris, die als afgevaardigde de conferen tie te Lutjebroek had medegemaakt. Zooals de voorzitter reeds zeide. is de loonregeling nog niet klaar gekomen. De arbeiders wil den genoegen nemen met toch al veel meer dan 10 pet. verlaging met f 20 minimum Daartegenover stonden de patroons pal met f 18 standaardloon Verder is geen algemeen collectief arbei- derscontract geslotentusschen de vier plaat sen: Bovenkarspel. Grootebroek, Lutjebroek en Hoogkarspel. Bovenkarspel en Hoogkar- spel wilden er niets van weten. Tot genoegen kon de secretaris mededee len, dat door de handhaving van de beslui ten der <fd. L.T.B. de verhuurtyd is vqrlegd als nu is van 1 Februari tot 1 Februari, In gaande 1932. De werktyden zyn de oude ge bleven. De drie vrije dagen (kermisdagen) welke in het gedrang kwamen door de bollencul tuur, zyn weer verkregen. In het C-K.C. is een clausule met vermel ding. dat de arbeiders het recht hebben, ook wekelyks het Kerstmisgeld te ontvangen. Dan kwam het bestuursvoorstel ter sprake, dat het standpunt wil handhaven nJ. 20 minimum, en de afgevaardigde stelde namens het bestuur de leden voor de keuze tusschen en f 18 standaard. bespreking werd het voor- Even hierna is het rust 2o. De thee blijkt den M. goedgedaan te heb ben, want zij zijn voorloopig sterker en weten na circa 13 min. den achterstand te verkleinen Burgerlijke Stand. Ondertrouwd A. v. Meerten en H. C. Zuelen J. Dijks hoorn en P. F. Gras G. J. Stolk en Ph. M. Orelio P. Rijers ^n R. Esman J. de Roode en N. Stark. Getrouwd A. Lastdrager en J. Quast F. Clowting en C. Meyers P. Joffer en H. van Wijk H. Anchelon en A. J. van Wijhe A. van Stratum en K. C. Lingbeek. Geboren M. Zwagerman-Hirgsma, z. E. Mourik-Ham, d. Overleden H. Schreuder, 69 jaar. sok van ling wel tenmin- 350.^ t Z. even aan en wanneer de back - even treuzelt met wegwerken, doel de Z. m-voor onhoudbaar. 31. komt Z. terug en wanneer de rechts- stemmen >ne al^c. de zaia. ^meester iet S oct idea van la«ea ea eveneeu* >eiichtiag Pzichter- liau.-; tiesuiur*- bestuurs- 2.5(j per t een sa. KJü— en pc, ienomCn, als vei- R. K. Middenstandsvereeniging. Nadat voor eenlgen tijd wederom een R. K. Midden standsvereeniging was opgericht, werden in de deze week gehouden vergadering statuten en reglement vastgesteld en een definitief bestuur gekozen. Dit bestaat uit de heeren; A. Dongelmans. voorzitter; D. Groen, secre taris, J. M Kamp, peningmeester, G. Druy- ven en G. Louter. Zanguitvoering Vrijdagavond gal het -Hoever Vrouwenkoor” onder lelndlng van mevrouw Vter een uitvoering In „De Drie Bgmonden.” De zaal was geheel gevuld. Na het openingswoord van de presidente mejuf frouw A. Nieuwenhuysen, zette het koor In •net Openingslied.” gedicht door mej. M. N. Zwaan, waarin het vijfjarig bestaan van dit koor werd herdacht. Daarna volgde een vlotte afwerking van ®og een negental mooie liederen. Alle num mers vielen zeer in den smaak, en wel niet het mine ^Haarl Kleinkind** van Menna de mee- ui boveo- oodat ae L dat «ie zomer arnemen. van den I 150.-, onk met r 10 pet mde *a- WarmenhBiaeB „C. V. V." van 14 tot en met 1» Dee, Roode kool. Dat de winter reeds zoolang al op zich heeft laten wachten is voor de tuin bouwers uit deae streek» wederom een groote tegenvaller. Zoovelen hadden gehoopt, dat 't begin December eens behoorlijk zou gaan winteren. Nu is het tegen Kerstmis en nog steeds is aan die verwachtingen niet beant woord. Het gevolg hiervan is. dat de prijzen beneden het loonende blyven. Vergeleken met de vorige is in deae week hoegenaamd geen verandering gekomen. De eerste kwaliteit doode kool verkocht men in deze week steeds voor beneden de f 3 per 100 K.O. Hierbij zU opgemerkt, dat in de vorige week slechts één maal een mooi partijtje voor f 3J0 is ver kocht. De rest ging toen ook steeds voor ten hoogste f 2.90 per 100 K.G. De groote roode kool eerste kwaliteit gingen van de hand voor f 1.402.30 per 100 K.G. De prijzen van de tweede kwaliteit of door schot varieerden van f 0.70—1.60 en die van de kale roode kool van f 0.60 tot t IM per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deae week 88400 K G tegen 77425 K.G. in de vorige week. Gele kool. Het lykt er op alsof de voorraad gele kool zeer miniem is. Ten minste de aan voer van gele kool breidt niet uit. in tegen deel hy is by de vorige week vergeleken, ach teruitgegaan. Trouwens de pryzen lokken de gelekool-overhouders ook niet uit een ge deelte van hun voorraad te verkoopen. De eerste kwaliteit is verkocht voor f 0.90 tot f 1.20 per 100 KG en de tweede kwaliteit of doorschot voor f 0.60 tot f 0.70. Hiervan werd in deze week aangevoerd 2400 K.G. te gen 6675 K.G. in de vorige week. Deensche witte kool. Van dit product komt een grooter kwantum aan de markt. De aan- voer bedroeg in deze week 10.500 K.G. tegen 4525 K.G. in de vorige week. De prijzen van de Deensche witte kool zijn maar een tikje hooger dan die van de gele kool. De eerste kwaliteit zijn gedrukt voor f 1 tot f 1.70 per per 100 K.G. Tweede kwaliteit Deensche witte kool is in deze week niet verkocht. Gele uien, drielingen en nep. By al den tegenslag biyven de prijzen van de uien maai-' heel goed. By een normale teelt is opbrengst geen vetpot, doch men kan toch van een be hoorlijke opbrengst verzekerd zijn. De gewone uien zyn in deze week steeds verkocht voor ten laagste f 5 per 100 K.G. De hoogste prijs welke voor de gewone uien besteed is be draagt f 5.50. De grove uien gingen eveneens flink van de hand. De bestede prijzen vari- eeren van f 4.40 tot f 5.00 per 100 K.G. De drielingen uien zyn in deze week ver kocht voor f 4.50 tot t 5.50 en een klein par tijtje nep voor f 6.90 per 100 per 100 K.O. De totale aanvoer bedroeg in deae week 27030 K G. tegen 31775 K.O. in de vorige week. Peen. Groote peen is In deze week verkocht voor f 2—250 per 100 K.G. Deze aanvoer be droeg 750 K.O. tegen 3450 K.G. in de vorige week. Bieten. Ook In deze week waa een kleine aanvoer van bleten. Hiervoor ia betaald van f 1.502.30 per 100 K.O. Hiervan werd aange voerd 850 K.O. tegen 525 KXX in de vorige week. zitter de vergadering met dep Chr. groet, heette allen welkom en hoopte dat in het vervolg op all vergaderingen evenals nu. al len present zullen zyn. In enkele woorden memoreerde hij. dat dit zijn eerste vergade ring was en hoopte, dat hy er nog vele naar ieder» wensch zou mogen leiden. Verder uitte hy den wensch, dat <*e crisis spoedig voor bij zal zijn, want gezien de werkloosheid hier ter plaatse, doet dc malaise zich hier al ge ducht voelen. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Kennis werd gegeven dat de Bonds- raadsvergadering verschoven is naar begin 1932. Besloten werd twee afgevaardigden te zenden. Dan volgde het werkloosheids 'raag- stuk. Er werd aangedrongen toch op tijd en het bepaalde uur te komen stempelei en indien men ook maar een halven uag werk heeft, vooral met te komen stempelen. Betreffende de ziektewet die voor een jaar als proef is Ingesteld, wordt nu reeds mede gedeeld. dat er een belangryke som gcids Is moeten bygepast worden. Wil men wat liand- iiaven, dan moeten commissarissen die met de controle belast zijn streng toezien at er wel van ziekte sprake Is. In de rondvraag werd nog besloten den heer Vollaerts tn de eerst volgende vergade ring te laten spreke.) Medegedeeld werd nog, dat de bonnen ver zilverd kunnen worden van 28 Dec. tot 2 Jan. by den penningmeester. De voorzitter sloot hierna op de gebruike lijke wijze de goed bezochte vergadei:.:g. Voetbaluitslagen In den wedstrijd V. V. W. I.K. O. B. I, beide kampioenscandi- daten, is het in een fraalen en spannenden kamp den bezoekers gelukt de thuisclub met 31 te kloppen en daarmee beslag te leg gen op het kampioenschap in den D.H.V.B. 3e klasse B. De stand der bovenste twee elf tallen is thans: K. O. B. V. V. w. Beide partijen den te spelen en Zondagmiddag werd 't nieuwe voetbalveld, gelegen te Winunenum, plechtig geopend. Zeevogels 1, de Egmondsche club, zou bij deze gelegenheid spelen tegen Meervogels van Akersloot. Zeer veel belangstellenden waren op het terrein aanwezig, wo- ook de Edelachtb, Heer Burgemeester. De Zeereerw. Heer Pastoor van den Burg sprak de beide clubs toe en zeide o.m. heel blij te zijn, zijn mede werking tot de oprichting van deze voetbal club te hebben kunnen verleenen. Spreker deelde tevens mede, dat door Zeevogels bij deze gelegenheid twee medailles waren beschikbaar gesteld, één vergulde voor de winnende partij en een verzilverde als troostprijs voor de verliezende, beide me dailles met inscriptie. Hierna werd het ter rein ingewijd, waarna de bal door den Z. Eerw Heer Pastoor werd afgetrapt en de wedstrijd een aanvang nam. Z. stelt zich volledig op en M. met 3 in vallers. De eerste aanvallen zijn voor M., ze zijn eenigen tijd in den aanval, maar weten het- met in doelpunten om te zetten. Na 10 min. spelens krijgt de Z. m-voor den bal en weet onder groot gejuich de score te openen en 1—o. Het spel golft op en neer, maar de beide keepers laten zich niet verschalken, area 8 min. voor de rust weet de Z. m-voor van een misverstand van beide backs ge bruik te maken en vergroot den voorsprong ZA P. n speelde Zondag thuis Vlos II (Warmenhuizen) maar ver- 43. ^ip. i moest naar Geel-Rood (1 Zand) wist met 2—1 te winnen. jOe Kerstdag moet ZAP. n naar 8RC. n (flehagen). Volgende week Zondag xfjn 1 allemaal gjuiswedstryden en wel; Om 12 uur: ZAT n8R.C. II (Behagen). Om 2 uur: ZAP, IVlos 1 et Zand). Burgerlijke Stand. Geboren Jan Alle, z. v. Alle Wijsenbach en Wijpkje ten Cate Wilhelmina Carolina, d. v. Wij.be Hesselink en Joukje M. H. Taconis Keimpe, z. v. Johannes Pijpstra en Berendina Dik Harry Dirk, z. v. Jacob Baas en Neelte Buy. Ondertrouwd W. S. de Graaf en L de Lange Tj. de Graaf en G. Ham. Getrouwd C. Bart en A. Huizenga Pieter Zwart en Maria Zwart. Overleden Antonie v. Loozen, oud 75 jaar, weduwnaar v. D. Tol Anna Maria A Jonkman oud 3 maanden, d. v. Jan Jonkman en Cornelia Johanna Paardebaar Klaas Goos, oud 81 jaar, weduwnaar van Ge es ie Hovenier. Wy», en .Angelus klept In de verte” van Cath. van Rennes. welke beide nummers ty- dens^het zingen op het tooneel werden ultge- Na de pause volgde een klucht In één be drijf „Jetje zonder zenuwen," dat ook op ver dienstelijke wyze werd uitgevoerd, vooral, wanneer men in aanmerking neemt, dat deze speelsters voor het eerst op de planken kwa men. Aan het slot werd meegedeeld, dat het koor heden voor de laatste maal onder lei ding van mevr. Veter was opgetreden, daar deze de taak niet langer op zich kon nemen, wat door allen betreurd werd. Na een dankwoord aan publiek, koor, leid ster en speelsters, werd het openingslied op verzoek nog eens gezongen. Nu pikt van M. ev( punt Reeds buiten goed voorzet, weet de 1-binnen van Z. te doelpunten 41. Een juweeltje van ren doelpunt Nu is het gedaan met M., steeds komen de Z. terug, maar de M.-kee- M per houd' de diverse schoten uit z'n doei. 7 min voor het einde gaan de 1-binnen en ifc-voor zig-zaggewijze door de achterhoede van M. en wanneer de keeper uitloopt, geeft de 1-binnen goed af aan den vrijstaanden. m-voor en deze schiet in *t verlaten doel. 5—1. Spoedig is het einde daar en heeft „Zee vogels” dezen wedstrijd verdiend gewonnen Maria-eongregaUe. yu. H. FimIHe. Zon dag had alhier de plechtige inkleedlng plaaU van nieuwe leden der Maria-Congregatle. Des middags werden in de melsjes-afdeeling dertien nieuwe leden Ingekleed. De Orego- naansche geaangen werden door de oudere meisjes op stemmige wijze gezongen, onder leiding van den hoofdonderwyzer Des avonds te 7 uur hadden oezelfde plechtigheden plaats voor de jongensafdee- lingen, waar 9 jongena de medaille van de H Maagd ontvingen Voor beide aldeelingen. zoowel dee 'a mid dags als de» avonds, hield de aecreerw. heer Pastoor Van Noort een toespraak en een korte predikatie. Tooneel. In den herfst van dit jaar heeft de R. K. Tooneelvereenlging ,Xk Vra.ad- ichap" (onderdeel van de R. K Propaganda club) een mooien en succesvollen avond ge geven In het nieuwe Parochiehuis. Omstreeks net feest van Driekoningen is een mooie tooneel- en zangavond te verwachten van het damestooneel onder leiding van mej. M. v. d Velde en van bet dameskouc* onder leiding van den heer J. van Schalk. Door de dames is oxi. een frisch dijstel in studie genomen. Het heeren-tSoneel bereidt zich voor op de opvoering van het successpel: „De Roman van een krantenjongen." gargerlijke Stand. Geboren: Catharina jnhMina. 4- v. A J. Bywaard en M. Bakker; M«rtha Geertruida. d. v. J. A Roeloot en j TBn Punt; Bartholomeus Gysbertus. z. v. C. puineveld en A. H. A. Prins; Karei Chris- z. v. Joh. H. v. d. Berg en A. M. Jansen Ondertrouwd: P. Hoensoen en O. Looy; g Groet en A. Dienaar Overleden: F. -X Waunum. 87 jaar. Gemeenteraad Zaterdagmiddag werd hier een openbare raadsvergadering gehou den. Aanwezig alle leden. Na opening en vaststelling der notulen volgde mededeeling der ingekomen stukken. De beslissing over het aangaan eener rekening met de Coöp. Boerenleenbank, was door Oed. Staten verdaagd. Ingekomen was een circulaire van den Armenraad, waarby wenken werden gegeven In gevallen, dat kinderen weigeren hun ouders te ondersteunen. Aan de orde was een adres voor de ge meente üpendam om adhaesie te betuigen aan een tot de Provinciale Staten gericht verzoek. Inzake de watervoorziening. Dat werd voor kennisgeving aangenomen. (De chaos, welke er in Llmmen heerscht op het gebied der waterleiding en welke elk gemeen schapsgevoel afstompt, zal biykbaar nog geen einde nemen). Ingekomen was een adres van een groep tuinders om een steunregeling In dezen crisistijd. Het adres was ongezegeld en werd voor kennisgeving aangenomen. Echter gaf de voorzitter den tuinders den raad om via hun organisatie, dat rijn de R.K. L. en T.- Bond en de Tulndersvereeniglng, hun wen- schen uit te spreken. De nood is zeker groot, en het verzoek bilXjk. maar wil men by de Regeering Iets bereiken, dan moet dit langs organisatorischen weg geschieden. Aan de orde was vervolgens een adres van den L. T. B.. verzoekende vermindering van pacht over het afgeloopen jaar voor de huur ders der wellanden van de Algemeene Armen. Voorzitter zei, dat B. en W. dit adres hebben behandeld en van oordeel rijn, dat de huur van het weiland inderdaad zeer hoog en een restitutie billyk is. Voorgesteld wordt 20 pet. korting te verleenen. De heer Dekker kan zich niet met het voorstel vereenigen en vond het onbiliyk. dat de huurders van bouwland uitgesloten zyn. De heer Pepping merkte op. dat de heer Dekker niet consequent is. U heeft deze week uw volle instemming betuigd, zegt spr. en nu bestrydt u het voorstel. Spr. lichtte vervolgens toe. hoe het bouwland 10 jaar geleden is verhuurd, en de huurders de beste jaren hebben meegemaakt. Daarbij is het bouwland, uitgenomen een paar percee- len. werkelijk niet duur. Het grasland is 4 jaar geleden verhuurd en reeds eenige jaren veel te duur. De heer Valkering zei: het zijn juist de minst financieel krachtige tuinders, die te vens pachter zyn van het grasland. Er zyn pachters van het bouwland die. ondanks de slechte resultaten van dit jaar, gevraagd hebben het land voor denzelfden prjjs weer Als men vandaag de de R. K. Boawvakarbeidersbond De afd. van den R. K. Bouwvakarbeidersbond ,j8t. Joseph" hield een algemeene vergadering in het Vereenigingsgebouw. In zyn ope ningswoord zeide de voorzitter, dat hy een oproeping noodig had geacht om het wel en wee eens Ie bespreken, waarvan bet wee wel het zal uitmaken in verband met de crisis met de daaruit voortvloeiende werk loosheid. Voorzitter spoorde aan tot krachtige samenwerking en hoopte dat de leden zoo veel mogeiyk alles voor elkander zijn, door als er werk is het een medelid mede te deelen. Na goedkeuring van de notulen behandeling van enkele circulaires van het Bondsbestuur, o.a. over de vacantietxmnen, welke voor kennisgeving werden aangeno- Besloten werd de jaarvergadering, OP als H. 8. V. II—W. S. V. III. X—X Onder leiding van scheidsrechter Hink stelden te 2 uur belde partyen zich op. In den aan vang ging het spel gerulmen tyd op en neer, zonder gevaarlijke momenten voor een der doelen. Na een twintig minuten spelen ont staat uit een schermutseling voor het doel het eerste doelpunt voor H. 8. V. gaat in met 10 voor H. 8. V. In de tweede helft zyn de gasten het eerst In den aanval en komt het H. 8. V - doel 'danig in gevaar. By een dezer aan vallen passeert de linksbuiten handig een der backs en met een mooi schot verdwynt de gelijkmaker in *t net. 11. H. 8. V. werkt zich dan los. De voorllnie wordt goed aan het werk gezet. Door een overtreding van den keeper krijgt H 8. V. een vrijen schop te nemen kort voor het doel van de gasten. De rechtsbuiten krijgt den bal goed toegespeeld en met een fraai schot geeft hy den keeper het nakyken, 21. De voorsprong duurt niet lang, want al spoedig daarna scoort de mldvoor van W. 8. V. den gelijkmaker. Allengs nadert het einde en met W. 8. V. In den aanval gaat het fluitje en zfjn de puntjes broederlijk gedeeld. 2—2. H. 8 V. I speelde te Nlbbixwoud tegen 8. E. W. I en verloor met 20. Junioren H. 8. V. wonnen van A. D. O. uit Heemskerk met 3—1. Tweede Kerstdag krijgt H. 8. V. I uit Noord-Scharwoude Voorwaarts I op bezoek Dieuwertje Jan Jacobus dc Jonge en Jantje Vlas Cornel is Hendricus, z. v. Frans Witte en Anna Cornelia Wirie Jannetje, d. v. Jacob Vlaming en Antje Vermeulen Renette en Marie, dochters van Jacob Keijzer en Anna Helena Langeveld. 10 9 0 1 18 51—10 10 5 2 3 12 21—19 hebben nog twee wedstrij- uit het bovenstaande biykt dus dat V. V. W. als kampioeiiscandidaat is uitgeschakeld. De junioren b. wonnen van Wlt-Rood-jun. a. met 40. De andere wedstrijden zijn niet doorge gaan. Vr.: Hoe moet Ik een vilten dameshoed schoon krijgen, die gewoon juli is Antw Afwryven met zeer oud brood of met schuurpapier 0.0. Antw.: 1. f 67J6; 2. die aanslag ia goed. Vr.: Wij hebben een kakatoe van 3 jaar oud. Hy is geheel veerloos. Er komen tel kens nieuwe veertjes, maar hy plukt ze steeds weer uit. Wat is hieraan te doen om bet uitpikken te voorkomen? Antw.: Uw vogel wordt waarschljniyk door vedermyt ondermynd Reinig in de eerste plaats zijn kooi met kokend water en herhaal dat eenige malen telkens om de vier dagen en geef den vogel zelf gelegen heid tot baden. Door reiniging en voejit kunnen de veeren rich ontwikkelen. Vr.: Hoe moet Ik een vetvlek verwijderen uit een glacé handschoen? Antw Roer op een bord magnesia met benzine door elkaar tot een dik mengsel. Bestrijk hiermede de handschoenen en laat stil drogen. Klop daarna de droge magne sia er af en wrijf ze met een schoone prop watten na. Deze behandeling moet gebeu ren in een vertrek zonder vuur en niet in de zon. Vr.: bakker. ken heeft «n of er op no, 3092 een prijs ia gevallen? Antw.: Ons niet bekend. Mijn dochter werkt een dag per Iemand, die haar by verzuim van ziekte en waarvan tijdig bericht is geaoo den. niet uitbetaalt. Is men verplicht dezen dag uit te betalen? 2. Wat voor zegels moet men plakken voor een arbeider van 14 jaar? Van «0. 49 of van 25 cent? 3 Wat voor recht kan ik mti verschaffen, indien een vaste arbeider te ongelegener tyd zonder fcegronde redenen wegloopt? 4. Moet men voor bovenbedoelden persoon nog plakken? 5. Indien men een arbeider been, welke door schuld van den Raad van Arbeid nog geen rentekaart heeft der drie eerste maan den. heeft hy dan nog recht hierop at be hoeft men daar niet meer voor te plakken? Antw.: 1. Ja; 1 by een weekloon van 4 80. Is 25 cent verschuldigd; bij 430tot 8 weekloon 30 cent; by f 8—13 weekloon 40 cent; bti 12—18 loon 50 cent; bij 1» weekloon en hooger 60 cent; 3 u kunt hem laten veroordeelen tot schadeloosstelling; 4. alleen voor hen, die in loondienst zijn, wordt geplakt; 5. u moogt geen arbeider loon betalen, zonder tevens voor hem te plakken Vraag: Myn schoonvader was voorheen van beroep mynwerker In Limburg en is met Augustus als zoodanig gepenslonneerd op een jaargeld van 197 08 Bovendien le hy in het genot van een vrywilllge ouder domsrente van 3 per week (per jaar dus 165> Tezamen ontvangt hy dus 353.08 per jaar. Nu moet hij voor inkomstenbelas ting betalen 7095 Moet hy dit opbren gen van die f 353 08? 2. Moet Ik nu in zijn onderhoud vooralen, daar hy verder onbemiddeld is? Antw.: 1. Volgens de door u verstrekte gegevens is uw schoonvader te hoog aange slagen. Laat hy reclameeren tegen xljn aanslag Maar misschien is het achterstal lige belasting. Laat hjj dan een request om ontheffing Indienen bij den ontvanger. 2 De kinderen, dus ook uw vrouw, rijn verplicht hun ouaers te onderhouden. Het bedrag, dat moet worden betaald, wordt vastgesteld door den rechter, die daarbij rekening houdt met de financiën der kin deren en den stand der ouders. Ik ben in dienst voor da* eo ontvang mijn loon per maand Heeft mevrouw het recht een gedeelte der onkosten van myn loon te houden van een per ongeluk gebroken nïit door mij? Antw.: Neen. Vraag: Hoe lang is een mevrouw verpHchc een vaste werkster by ziekte uit te betalen? Ik ben 3 maal per week in dienst en geniet geen middagkost. Ook is jiieromtrent niets afgesproken. Antw.: BIJ riekte gaat het loon gedurende een korten tyd door, b.v. acht of 14 dagen. Vr. van v. d. 8. Antw.: wy begrijpen uw vraag niet goed, weshalve wy u verzoeken met uw aanslag biljet op ons kantoor te komen. Vr. betreffende loten. Antw.: Geen uitgeloot. Particuliere of handelsadreesen worden in deze rubriek met opgegeven. Vraag: Een huurder van mijn huis is door huwelyk er uit gegaan. HU had nog huw tot Maart. Ook heeft hij nog eenige meu belen er In laten staan. Hy Is 4 maanden achter met de huur en heeft nog meer schulden. Er Is niets van hem te halen. Mag ik nu die woning verhuren en die meubel stukken toeéigenen? Antw.: Neen, wendt u tot een deurwaar der. Vraag: Hoeveel inkomstenbelasting moet men betalen naar een zuiver inkomen van 2600 belastingdistrict Zutphen, gem. Laren? Antw.: Wij kennen de verordening van de door u bedoelde gemeente niet en kunnen u dus niet antwoorden op uw vraag. Vraag: Hoe moet men konijnenhulden verwerken tot bont? Antw.: Zie het antwoord op de vraag: boe moet ik een mollenvel bereiden. Candidaatstlling banne In een verga dering van ..Waterschapsbelyigen" is in de vacature-Valentyn voor Hoofd ingeland can- dldaat gesteld de heer P. Brouwer Lz. ,.St. Deus Dedlt” In het Vereenigings gebouw hield de R. K. Landarbeldersbond ..St Deus Dedlt” een vergadering onder lei ding van den heer Gerritsen. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat het ledental tot 47 steeg. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van 35 72. In de vacature alg. lid der tin. commissie werd benoemd de heer Jac. Hoffer Jacz. De heeren Heilig. Beemster en De Boer werden herkozen als bestuursleden. Als vice-voorzitter en tweede penningmeestr werden benoemd dc heeren J. Noordeloos en P. de Jong. De heer Gerritsen wordt als bode herbe noemd. Aangaande het punt „werkverschaf fing" besprak de heer J. de Boer de Intrek king van de eerst aangenomen regeling, waarvoor tn de plaats gekomen is een loon van 30 ct.. terwyi de kindertoeslag is in getrokken. Hy wenschte pogingen aan te wenden om verandering In de regeling te brengen. De heer P. de Boer wenschte een adres te richten tot het Hoofdbestuur over de onbll- lykheid. dat geen kindertoeslagen worden uit gekeerd. Burgemeester Middelhoff zegt, dat In Den Haag reeds menitrmaal is aangedrongen op kindertoeslag, maar de Minister was niet tot een andere meenlng te brengen De heer J. de Boer zou een kringvergade ring willen houden en daaruit een motie naar het Hoofdbestuur zenden, dat dan de Ka merfractie hiermede in kennis kan stellen. Besloten werd den Minister telegrafisch om wyztglng te verzoeken. Nog vraagt de heer De Boer wat er ge beurt indien vorst of sneeuw den arbeid ver hinderen. waarop de burgemeester antwoordt dat dan de steunregeling in werking treedt. Nog kwam ter sprake den verhuurtyd var. Februari tot Februari te bepalen in plaats van Kerstmis tot Kerstmis. Bovenkarspel blijft den verhuurtyd als van ouds van Kerstmis handhaven. jerakker heeft toegezegd te po gen Bovenkarspel tot andere meening te brengen. De heer Van t Hof stelt voor, boete toe te passen voor het verzuim ter vergadering. De heer Spek vraagt naar de regeling van Muziek. De Fanfare „Eensgezindheid" beeft besloten, deel te nemen aan het cotKours, dat op 24 April en 5 Mei door de muziekver- eeniging „Excelsior" te Amsterdam la bet Concertgebouw zal gegeven worden. Zondagmiddag had in „Krasnapolskjae loting der volgorde van optreden laats Mee gedeeld werd. dat. ofschoon alleen afd. Uit muntendheid. Eere-afd. en 8uperieure-a»d. waren toegelaten, het aantal uischryvlrtgen zoo hoog was. dat 48 corpsen moesten afge wezen worden. Toegelaten werden voor den eersten dag 17, voor den 2den concoursdag 18 vereenlgingen. „Eesgezlndheid" zal op 24 April des middags als nummer drie moeien optreden. Graalwacht. Zondagmiddag werd in het Patronaat een vergadering gehouden van meisjes tot oprichting van een afdeeling van de Oraal, die geleid werd door mej. Velunan en Bak uit Alkmaar. Nadat het doel der vereeniging was uiteen gezet, gaven zich 50 meisjes op. Inderdaad een schitterend begin. De leden zullen In twee afdeellngen worden verdeeld. De meis jes van 13 tot 17 jaar houden haar o veen- komsten in het Patronaat op Zondag van 5 tot 6 uur. De dag voor de ouderen zal nog nader wor den vastgesteld. Nadat de regeling besproken was werd nog voorgedragen „De Wilgen" en iets gere citeerd uit „Wat wy willen." Myn zoon is in betrekking by een Nu Is hy onder dokters behande ling geweest. Wie moet nu de doktersreke ning betalen? Hy zelf of de patroon? Antw.: Als uw zoon intern is. moet «tin patroon voor geneeskundige behandeling zorgen. Is hij extern, dan behoeft zijn pa troon daar niet voor te zorgen. Vr.: Wy hebben een witte leghorn, die van den zomer kreupel was. daarna weer geheel beter is geworden en nu weer op nieuw kreupel is in heviger mate. Verder is zij goed gezond. Kunt u mij de oorzaak opgeven alsmede een middel ter genezing? Antw.: Penseel de poolen eens met jo- dlumtlnctuur. Als vervening optreedt, moet U met de kuur ophouden. Vraag 1: Myn aanslagbiljet geeft aan: Inkomstenbelasting hoofdsom en opcenten f 193.63, Gemeentefondsbelasting hoofdsom f 174.opcenten voor gemeente f 90.48, totaal-generaal t 458.10. 2. Ik heb 2 minderjarige kinderen, en moet daar f 42schoolgeld voor betalen, Is dat juist? Zy genieten byzonder lager onderwys. Antw.; U bent aangeslagen naar een inkomen van f 6500.aannemende dat in uw gezin geen andere personen in de belas ting zijn aangeslagen. 2. Zijn zij belden op school en betaalt u voor elk f 42? Dan Is die aanslag volgens de verordening niet te hoog. Vraag: Hoe moet ik van een bont maken? Antw.: Om een mollevel te bereiden, moet u direct na het slachten het vetvel verwy- zout en aluin in- uur laten intrekken. Tenslotte drogen en uitkloppen. Indien u dit vel reeds gedroogd hebt, moet u dit al lereerst Inweken. Vraag: 1. Wat zijn de kosten per trein van Uitgeest naar Apeldoorn? 2. Waar moet men overstappen? 3. Het is voor één dag. Kan Ik hiervoor dan buurtverkeer nemen? 4. Hoeveel KM Ant.: Wendt u voor deze vragen tot den ambtenaar aan het spoorwegstation. Vr.: Waar kan Ik eenige inlichtingen krij gen over de werkzaamheden van den Wie- ringermeerpolder en het bureau voor de in aanmerking komende personen,Xxn land- bouwwerkzaamheden op zich te nemen? Antw.: Wendt u tot de directie van den Wieringermeerpolder. Kennemerpork, Alk maar. Vraag: Hoe kan een tamelijk groote hoe veelheid petroleum uit een karpet verwij deren? Antw.: Een petroleumvlek verdwijnt in een vloerkleed vanzelf. U kunt het proces verhaasten, wanneer u grauw papier op de vlek en daarover met een heet strykijzer gaat. Met een doekje met benzine bevoch tigd na wryven. Vraag: Ik ben kostganger en betaal we kelijks. Mag ik nu naar eigen verkiezing opzeggen of per 14 dagen? Er zijn geen con dities gemaakt bij het huren. Antw.: De wettelijke opzegtermijn is voor u een week. Vr.: 1. Wat Is het aangewezen blad In bet Westland voor een huur in druivenkassen- cultuur? 2. Waar kan ik een advertentie opgeven voor bedoeld blad? Antw.: Wendt u daarvoor gerust tot de administratie ran onze courant. Vraag: Kunt u mij een afdoend middel geven tegen roode handen? Antw.: Wendt u zich voor het beantwoor den van vragen van geneeskundigen aard tot een dokter. Vr.: Is het u bekend of de loterij bouw Parochiehuis te Zwarteneer reeds gotrok- Het is Vitesse gelukt om Zwaluwen op eigen terrein te kloppen. Het veld was zwaar te bespelen en de gladheid deed veel afbreuk jan het spel Zwaluwen is direct goed thuis op het gladde terrein, zoodat Vitesse’s achter hoede volop werk krijgt. Maar Vitesse houdt «oed stand en vooral de keeper treedt op den voorgrond. Maar tenslotte moet hij toch zwichten bij een schermutseling voor doel, ah de linksbuiten hard inschiet. Vitesse probeert het ook sterk, maar er gaan vele tansen verloren, door slecht schieten Voor de rust weet geen van beide verandering in den stand te brengen. Na de rust hetzelfde spel, en beide geven zich ten volle, want er wordt evengoed vlug gespeeld. Dan weet de voorhoede van Vi tesse door te breken en de linksbinnen maakt met een schitterend schot gelijk. Dit prikkelt Zwaluwen wel even, want ze komen geducht opzetten, en weten ook tenslotte de leiding weer té nemen. Dan gooit Vitesse er nog een schepje op en Zwaluwen krijgt het zwaar te verantwoorden. Spoedig maakt Vitesse gelijk en weet even daarna zelfs de leiding te nemen. Uit een schermutseling weet Zwaluwen weer gelijk te maken. De tijd verstrijkt al meer en meer en we denken, dat de punten gedeeld zullen worden, doch Vitesse denkt er anders over en bij een snellen aanval weet het de winnende goal te maken. Uitstee aanbesteding Alhier u aanbe- steed voor rekening van het R.K. Schoolbe stuur alhier de uitbreiding van het school gebouw onder architectuur van den heer J Btarmans te Utrecht. De uitslag is als volgt: P. Kuln 8900. A. Leeuw 8745, R Doodeman 8498. Jn. Hulsman 7967; M. Bennes f 7383. allen alhier Begrooting 7580. Het werk is gegund aan M Bennes metselwerk zal ullgevoerd wurden Pronk te Zwaagdijk West

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9