I JAN DE VRIES tl NAAR HET LAND VAN OVERZEE I Fa JAN KUHNE bladzijde 1 tweede blad UNDERWOOD-AGENTSCHAP voor NOORD-HOLLAND VAN PUTTEN OORTMEYER ALKMAAR Payglop 18 - Telefoon 658 DINSDAG 29 DECEMBER1931 ALKMAAR MEDEDEELINGEN De Karmel De Prima Blanke BERGER LEVERTRAAN OFFICIEELE St. Jacobstraat, h. Fnidsen DOET UW VOORDEEL! ZIJT GIT NIET TEVREDEN OVER HET SCHRIFT OF DE FVNCTIONNEERINO Burgerlijke Stand van Alkmaar PROVINCIAAL NIEUWS SCHOORL m. ZAADMARKT - ALKMAAR - TELEFOON 324 V. i ra O Zuivere ISDAHL In Heele en Halve Flesschen en per Liter verkrijgbaar. Volks Levertraan 1 1.— per groote flesch en 50 ct. per halve flesch. io - a - s - NIBBIXWOUD ANNA PAULOWNA KOLHORN WARMENHUIZEN Nutsspaarbank Alkmaar BIJ IS het en Woonwagenliefdewerk Voor het R. K. Crisis-Cotnité Geslaagd hoog- Beelden van Italië Tot voorzitter hebben B. en W. aangeno- zal voor Drankwet Aan de gevolgen overleden van DE AVES-TENTOONSTELLING ZAP. I Overreden en gedood o. ft ders. Niet foezelend. VISITEKAARTJES vanaf per 100 met couverts ENKHVIZER ALMANAKKEN vanaf WINKELZAKKEN per kilo, vanaf •O - maat de van middag. En w(J held van den p koude weet en van geen winter. Bij den Inspecteur der directe belastingen alhier, 1ste afdeellng, is 777.73 onder letter E. -aan .gwwetwwslil ingekoenen. Flesch inbegrepen. I SCHRIFTEN vanaf Alkmaarsche Operette- Orkestvereeniging G. Phllipeen Jb Lefjen Fr. Hoek d. Hoek E. Kerkhof C. v. d. Zon B. Leek Fl. Alkemade P. Alkemade P. Looyensteln G. Lemmens. De St. Franciscos fontein te Milaan („Wees geprezen Heer, om onsm goede zuster het water") ..8. E. W. IISparta II, 8—3 In een slecht gespeelden wedstrijd en met een ge havend elftal heeft 8. E. W. haar kans op de bovenste plaats verloren. Het spel der 8. E. W.ers kon ons Zondagmiddag niet be keren. We zijn van hen beter gewoon. Spar ta daarentegen speelde Biet den'wU om te winnen en dit is naar gelukt, alhoewel een gelijk spel de verhouding beter had weer gegeven. Doch door het niet toekennen van een doelpunt is dit hun ontgaan. Scheidsrechter Hinke kon ons maar ma tig bekoren. Door het niet opkomen van W. F. C. TI is de wedstrijd 8. E. W. 4—W. F. C. H niet doorgegaan. WENDELAAR, A. KOEL MA, secretaris Alkmaar, a4 December 1931. 40-28 SO 48 SO 28 TELEFOON 184. men den Burgemeester _B._en W.van Alkmaar, Bwgem. Dienzelfden avond, te ruim 10 nur werd de assistentie van de politie ingeroepen, om eenige lastige personen uit het danslo- kaal van den heer van O. aan de Breed- straat te willen verwijderen. Zekere J. A en A V„ beiden te Heiloo woonachtig, zochten met eenige andere personen ruzie, met het gevolg, dat een fortneele vecht partij ontstond. De politie wist spoedig de rust te doen wederkeeren. In den loop van den avond vervoegde zich nog iemand aan het bureau van poli tie. die bij bedoelde vechtpartij een gapen de wonde boven de neus had bekomen, ten gevolge van een glasscherf. Na te zijn verbonden kon hij weer zijnswege gaan. Het vijfjarig zoontje van den heer Swa- ger. dat Dinsdagmiddag on de Niéuwesioot werd aangereden, is Isten Kerstdag in het St. Elisabethziekenhuis aan de gevol gen overleden. KOOPT GOEDE WAAS VOOR WEINIG GELD DAGKALENDERS SO - SO AGENDA’S groote maat WINKELBOEKEN, 200 bla TABELL. KASBOEKEN vanaf SCHRIFTEN GBCARTONNEERDE Gedurende de Kerstdagen hebben hier en daar eenige wanordelijkheid plaats gehad. Zoo hebben den 2en Kerstdag sen drietal opgeschoten jongens, zekere P. K.. P. O..en R. B. allen wonende te Limmen den hel denmoed gehad uit den winkel van den heer Tol aan de Schoutenstraat een flesch met haring te pakken en deze 00 straat stuk te gooien. Onmiddelliik hierna kozen ze het hazen pad. maar konden later door de politie worden opgespoord. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. gepredikt door den Weleerw. kap. De Wit, die de kampbewoners op deze teer bijzondere gebeurtenis wees en hen aanspoorde van de kapel een dankbaar gebruik te maken. Ont roerend was het moment der H. Consecratie, het oogenbllk waarop God voor het eerst nederdaalde op zijn eenvoudig altaar om lijn heerlijk VredesUcht te doen stralen over hen. die door hun zwervend leven, zoo moeilijk te bereiken zijn. Melodieus klonken de Kerst liederen waarmede de plechtigheden gesloten werden. Moge het gebouw met Gods genade beantwoorden aan het doel, waarvoor het ge sticht werd. Geestelijke en Maatschappelijke opheffing van de kampbewoners en moge Katholiek Alkmaar hiertoe blijven medewer ken. Over de tot-stand-koming van het gebouw komen wij “nog later bjj de offiqieele inge bruikneming terug. Raadsvergadering De Raad dezer ge meente komt Woensdag sa te 3 uur in openbare vergadering bijeen. Os. komt aan de orde een voorstel van B. en W. om voor het welland 25% reductie te verleenen, dat de huur van het bouwland voor de eerste helft vóór 1 December en de rest vóór 1 April moet zijn betaald; nog geen reductie op het bouwland et geven. Ook voelen B. en W. niets voor hertaxatle. Tevens komt in behandeling een voorstel tot verlaging van den gasprjjs met 1 cent per M3 en herziening van de meterhuur. „Vrede op aarde tulens, D. Go- J. Woldendorp. W. aangewezen den heer G. van Slingerland, Wethouder. 9. Tot leden der commissie van bijstand voor het marktwezen en den havendienst, de heeren A Bakker W. J. Bulens. D. Govers Jz., V. P- Keijsper en I. Ringers. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer G. van Slingerland, Wethouder. 10. Tot leden der commissie van bijstand voor het sportpark, de heeren H. van Drunen, D. Geels, Mr. P. Langeveld, A. Sietsma en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den heer G. van Slingerland, Wethouder. 11. Tot leden der commissie van bijstand voor het grondbedrijf, de heeren H. van Drunen. D. Govers Jz., A. Sietsma, W. van de Vall en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den heer G. van Slingerland, Wethouder. IX Tot leden der commissie van bijstand voor het onderwijs, de heeren A. Bakker, S. J. A- Keesom, H. C. Stout jesdijk, J. Vo gelaar en D. J. Woldendorp. wenhuizen en Elisabeth Kamp; Johannes, z. van Willibrordus Hofstee en Catharina Bu- ter. Overleden: Oukje Mantel, gehuwd met Maarten Bankert. 54 j,; Klaas Kleimeer. 48 j.; Jacobus Hendrikus Swager, 5 j.; Wilhel mina Schalkwijk, gehuwd met Marinus Lut- terot. 38 J.; Maart je Bruin, weduwe van Cornells Hoed, 77 Jantje Spaans, gehuwd met Maarten Boot, 55 J. Eerste Kerstdag 1931 zal in de annalen van Katholiek Alkmaar aangeteekend blijven als een dag van bijzondere vreugde, omdat op dien dag het „Vrede op aarde" kon gezongen worden met de woonwagenbewoners van net Alkmaarsche woonwagenkamp. Het gelukkig initiatief van den Bjjz. Raad van de 8t. Vln- centiusvereenlging en van het Comité „Woonwagenzorg" deed op het kamp verrij zen een gebouw geschikt voor kapel en schoollokaal. En op Eersten Kerstdag kon de kapel, zjj het nog niet officieel, in gebruik genomen worden. Des morgens om half acht werd het H. Misoffer opgedragen, terwijl eenige heeren van de Alkmaarsche kerkkoren de tweestemmige MIs van Perosi uitvoerden. „Het vrede op aarde aan de menschen” werd Burgemeester en Wethouders van Alkmaar roepen sollicitante op voor de betrekking van eerste schrijver aan de Waag, op een OKO..HOV» Nu het Noordelijk deel van Noord-HoUand bet voorrecht geniet een klooster van Reli gieuzen van de beschouwende orde in zijn midden te hebben, zal het die groote gunst zeker weten te waardeeren door de arme Zusters Cannelltessen te helpen. Zooals uit de advertentie JX Donderdag in dit blad blijkt, vragen zQ ter liefde Gods geld te leen op voor haar voordeellge voorwaar den, met andere woorden tegen lage rente. De geldleenlng, groot 10.000 gulden, wordt aangegaan met volle goedkeuring van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem. Wanneer men onder meer bedenkt, dat Je Eerw. Zusters zich geheel en al wijden aan gebed en overweging, en geen andere bron van inkomsten hebben dan de geringe bruid schat. welke zjj bjj haar intrede medebren gen an bovendien in de belasting zUn »an- geslagan als renteniersters, kan men gemak- keltfk begrijpen, dat giften en gaven van weldoeners en weldoensters niet alleen zeer welkom, maar zelfs hoog noodlg zijn. Gaarne bevelen wjj dan ook de Eerw. Zus ters van den Kannel in de liefdadigheid van de Katholieken aan. Het adres is: Eerw. Zusters Carmelltessen. Egmond aan den Hoef. Giro No. 39730. Deken Ed. P. RENG8, Bisschoppelijk visitator. L. T. B. en sfdeeling Tuinders. Deser da gen vergaderde de L T. B. met de afdeellng tuinders in het Vereenlglngsgebouw. De voorzitter, de heer N. Kaag, opende de veigadering met den Chrlstelljken groet en heette speciaal welkom den heer Sjerps. van Hein, die zou spreken over de Veeverzekerlng van den L. T. B. De heer Sjerps zette de voorwaarden van de veeverzekering uiteen. Een dankbaar applaus beloonde den spre ker voor zijn rede. Medegedeeld werd, dat In den loop van dezen winter een lezing zal worden gehouden door tr. De Vries, over „Veevoeding” en te vens een boekhoudcursus zal worden gehou den. waarvan de koeten ten hoogste f 3 50 zullen bedragen, mits rich hiervoor genoeg deelnemers aanmelden. Hiervoor kan men zich aanmelden bj) het bestuur. Er zal bij den Raad een request worden Ingediend om op de prijzen der van de ge meente gehuurde landerijen en wegen 30 pCt. reductie te verkrijgen en van de Jaagkade 10 pCt. De heer B. Roosendaal, vroeg of de con tributie verlaagd kan worden, waarop werd geantwoord dat. wanneer de halve contribu tie vóór April binnen is, 40 cent gerestitu eerd zal worden. Op een vraag van den voorzitter of men genegen was om een retraltefonds van den L. T. B. te vormen, werd afwijzend geant woord. Hierna volgde sluiting. Voor het examen boekhouden, gehouden te Amsterdam op 9 en 10 December van wege de Vereenlging van Leeraren in het boekhouden, slaagden de dames G Conljn en J. Kloos, alhier en de heer C. Berst te Castrlcum. Mejuffrouw Conljn slaagde eveneens voor het examen boekhouden diploma Mercu- rlus". Op den feestavond, die ter gelegenheid van bet H. Kerstfeest in het Marthahuis voor de Hollandsche en Duitsche meisjes gegeven werd, zijn ten bate van het RK. Crisiscomité sinaasappelen verkocht, welke f 3.55 hebben opgebracht. Gistermorgen te ongeveer kwart voor elf heeft in de Emmastraat een doodelijk on geluk plaats gehad. De 4-jarige Dikkie Winder, wonende Roe mer Vlsscherstraat. alhier, stak onver wacht de straat over, zonder op het verkeer acht te slaan. Juist kwam een zandauto, bestuurd door dep 39-jarigen chauffeur A. D., wonende te Bakkum, aanrijden. Deze laatste, het gevaar bemerkende, trachtte een aanrijding te voorkomen, even wel zonder resultaat. Het achterwiel ging het knaapje over den bulk. Aanstonds werd het naar het 8t Elisa bethziekenhuis gebracht, waar het opmid- delUJk na aankomst overleed. Den chauffeur treft geen schuld. nog meer mogeltik te maken door een geschikte localiteit, heeft het gemeentebe stuur gaarne dit gebouw te uwer beschik king gesteld. Uit deze bescheiden daad valt m.i. te constateeren, dat het gemeente bestuur uw streven sympathiek gezind is. Het is daarom onnoodig te zeggen, dat wij van harte hopen, dat deze tentoonstelling mag slagen en dat het u een stap nader zal brengen tot het doel, dat uw vereenlging nastreeft *n.L de pluim veefokkerij aan te moedigen en de uitbreiding daarvan te be vorderen. Met deze enkele woorden verklaar ik de tentoonstelling voor geopend. (Applaus). De heer N. Kerssens dankte den heer G, van Slingerland voor de gesproken woor den én bracht een driewerf hoera uit op den Beschermheer. Mr. W. G Wendelaar. Hierna werd de thee geserveerd. Hieronder laten we de lijst van toegeken de hoofd-eereprijzen volgen: No. 1. Zilveren Med., door den WelEd. Gestr. heer Mr. W. C. Wendelaar, burge meester vanAlkmaar, voor hoogste aantal punten T kleur. 1 ras. Winner W. Dijkstra, Enkhuizen. Na. 2. Eerebeker, door, den heer N. Kars tens, Alkmaar,, voor hoogste aantal punten der tentoonstelling. Winner 'J. H. Steggerda, Hoorn. Nó. 3. Beker, door den heer N. Kerstens, Alkmaar, voor hoogste aantal punten op één na, 1 ras, 1 kleur. Wipner H. Deelen, Alkmaar. No. 4. Beker, door „Aves". voor hoogste aantal punten. Lichte rassen, groote hoen ders. Winner C. Korn. Alkmaar. No. 5. Beker, door „Aves". voor hoogste aantal punten midden rassen, groote hoen- Donderdagavond te' 5 uur had de offlcl- eele opening plaats. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op ^thouder O. van Slingerland, de hee ren D. Schenk en W. Voorthufjsen, resp. directeur van het Marktwezen er. Gemeen telijk Slachthuis. Het was den heer Kerssens, als voorzitter van „Aves” hoogst aangenaam deze ten toonstelling te mogen openen. Wel heeft <je vereeniging vele jaren gesluimerd, maar dood was ze toch nog niet Enkele leden hebben toen het initiatief genomen tot het organiseeren van deze tentoonstelling, waarin zij, naar spr.’s overtuiging, ten zeer ste zijn geslaagd. Spr, bracht den wethouder dank voor al hetgeen het gemeentebestuur in deze heeft zedaan en tevens aan de directeuren van de verschillende bedrijven. Zonder aan anderen iets tekort té willen doen, wil spr. speciaal de heeren Van Die pen en v. d. Meulen, die dag en nacht in touw zijn geweest, hartelijk dank zeggen voor het vele werk door hun verricht Na nog de vele schenkers van prijzen. In zenders en de pers te hebben bedankt, geeft spr. het woord aan wethouder G. van Slin gerland. die de volgende toespraak hield: Graag heb ik aan de ultnoodiging van het bestuur van „Aves” gevolg gegeven, om deze tentoonstelling met een enkel woord te openen. En dan wil ik allereerst wijzen op het verheugende feit dat na een paar jaar van rust het bestuur het thans weer aangedurfd heeft een tentoonstelling té organiseeren. Wij zijn er vast van overtuigd, dat die werkloosheid, waarvan het bestuur spreekt in het voorwoord van het program, een door Oventeht 1—U December 1931 In het tijdvak van 118 December werd op de spaarbankboekjes Ingelegd 103.775.73 en terugbetaald 145.917.14, derhalve la minder ingelegd dan terugbetaald 43.141.41. Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 49; Ingetrok ken werden 24 boekjes, zoodat het aantal In omloop zijnde boekjes vermeerderde met 25. Onder de ultgereikte 49 nieuwe boekjes z(fn begrepen 10 boekjes voor jonggebore nen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten Inleg van 1.—). Een overzicht over het jaar 1931 lp ver gelijking met het Jaar 1930 volgt in nummer van morgen. Faillissementen Alkmaar, 24 Dec. Paillet verklaard: H. de Jong, tuinbouwer en bloembollen- kweeker te Bergen <N. H UJtweg 44 Mr. J. Krabbe, R.-c. Mr. A Veldman, cur. Opgeheven het faillissement van: J. H. Vrlellng. voorheen groentenhande laar, thans los werkman te Hypolltuahoef. Wlerlngen. wel: een herinnering In brons aan St. Fran ciscos’ laatste eeuwfeest. Ziehier. Een klein Intiem pleintje. Eenige lage boomen daarop. Onder die boomen is een groote steenen bak gezet, die water bevat, als het bassin van een fontein. Maar een fon tein is er niet. Er is niets dan een kalm wa tervlak, een heldere spiegel binnen den mar meren rand, waarin de boomen hun loover weerspiegelen. En nu staat er naast dit een voudige bekken een even eenvoudige men- schelüke figuur: een beeld in brons: een monnik, met de voeten op de aarde, in zijn pij, steunend met de handen op den rand van steen. Dat is Franclscus, die met teedere lief de op het water staart, waar de vogels flad deren en de paarden drinken. En het is of zijn lippen fluisterden: .Laudato sla, Slgj nore.... Wees geprezen, o Heer, om onze goede zuster het water..,." Franciscaansch eenvoudig, maar zinrijk en ontroerend moot. Wij zagen het toen wij naar het pompeuze station terugreden. En dit leek mij bijzonder mooi in het rijke Milaan: een klein, groen plekje om Hef te hebben. Poëzie in beeld, een beeld dat spreekt en preekt, en den Schepper looft omdat HU ons het water gaf. dat drenkt en doopt en zegent.... Toen stapten wij opnieuw in den trein om naar Trlëst te sporen. Nog even zag ik iets aardigs op het per ron: een bloemverkooper die een stalletje voortbewoog op drie wieltjes, die zich van zelf verplaatsten onder het draaien, zoodat de uitstalling, die zelf op een schijf stond, eigenlijk om en om wentelde. Een rond draaiend molentje, vol anjers, viooltjes en ro zen. Een fleurig gezicht. En welk een statlon- sleraad op half-Decetnber. als er hier nog menschen zitten uit te rusten op de steenen trappen van den dom. Reeds was de sneltrein In vollen gang, toen er nog een passagier opsprong', en het gaf geen opschudding. Hier komt altijd alles te recht. En weldra was het nu avond en gingen we den nacht In, aan Padua en Venetië voorbij, moede en soezerig en half slapend, om acht uur later, half één op de Itallaansche klok, te belanden in Trlëst, waar een vorstelijk ho tel, „Excelsior Palace Savoia", ons gastvrij opnam. Zulk een hotel geeft een hoogen dunk van zulk een stad. Zl) boogt niet op merkwaardigheden. Zij heeft alleen haar ha venkade, met het monumentale plein waar het stadhuis ligt, en de zee. Haar haven bedrijf met de schepen en vreemdelingen en altijd wisselenden luister van het spiegelend water. Maar zij Ugt prachtig tegen de heuvels aan. beschermd door de bergen, die purperig schemerden onder de zilverige morgenlucht van den volgenden dag. Kalm lag de zee daar vóór ons, en zij nam ons als met een glimlach op, om ons kara vaantje heen te dragen naar de gezegende kusten van het Heilige Land van Overzee. Zjj boezemde vertrouwen in. En hoe vaderlandsch deed het gezicht der meeuwen aan, die krtj- schend kringelden om de vlag met het witte kruis van Savoie. Nog zagen wij bU het Inschepen het groot- sche gebouw van den ,JJoyd Triëstfrio", waar de „Carnaro” ons wachtte. Ook bij den in gang van dit zeepaleis triomfeeren de fascis tische pijlbundels, en naast het portret van den konlng siert er het beeld van Mussolini de groote zaal. Dan gaan wij van land in volmaakte orde, zonder het gebruikelijk geschreeuw en geher- rie, dat het zuiden kenmerkt. Ook bulten de havendammen, die er dwars door het water gelegd zijn, is de zet zoo glad als een spiegel. Kreukend satijn, even gefronst onder het zachte, gesluierde licht van een zoelen na middag. En wij drijven uit in de teere schoon- Itlntlgen dag, die van geen Wij wandelen over het prachtige domplein te Milaan, waarboven de kathedraal praalt als een koningin, gehuld in haar Sluierende, witte kanten. Naar de andere zijde toe om ringen monumentale gebouwen de fraaie harmonische ruimte. Onder den voorbouw der paleizen aan de eene zijde beweegt de leven dige drukte, ongedwongen en vrij zooals het Itallaansche volk dat kan. En Ik verheug me stilletjes over het ItaUaansche van deze stad, die als eene zonder veel karakter door de meesten wel een beetje miskend wordt. Offi cieren dragen hun blauwe pélérines niet min der sierlijk over de eene schouder geslagen als de mindere soldaten hun korte capes en de bedelaar zijn .jnantone di Bologna”. Maar laat ik voorzichtig zijn in mijn uit drukking, want bedelaars zijn er niet meer in Italië! Alleen nog maar venters en ver- koopers van prentbriefkaarten. Deze omge ven de trappen van den witten dom als een donkere wolk. Daar worden veel dikke, zware winterjassen gedragen en mantels met bont kragen. Maar waartoe? Want de lucht is zoel en heerlijk. Er is lentestemming over dit plein op dezen vijftienden December. De kathedraal in haar witten bloei, zoo rozig-overschemerd, draagt het hare er toe bij. En daar fladderen vroolljke bonte „nurses" dwars door de drukte heen, bontgekleede voedsters met kleine kin deren In de wagentjes, precies zooals die in Venetië wemelen en ook Rome’s pleinen een blij accent geven met haar wijde, bonte rok ken, haar kleurige hoofddoeken en wit-kanten schorten. In een kroeg bij den dom kan men het echte MUnchener bier genieten; maar in een andere gelegenheid krijgt men bij de toonbank, tegen een kaartje, dat aan de cassa verkocht wordt, een even echt-Itallaanschen ^affe espresso” voor den prijs van tachtig oenteslmt. Vreemdelingen zijn er nu niet. Op het oogenbllk maakt het Italiaansch der in gezetenen hun Milano dan ook beduidend Ita- llaanscher. En ik verheug me stilletjes over lederen zwarten kroeskop dien ik er zie, en over leder paar donker-schitterende oogen, dat het onvervalschte ras verraadt. En in heel diep geheim geef ik me er rekenschap van, dat ik op mijne beurt wel op Italië kan afgeven, maar dat mijn hart toch altijd op de. zijde van dit volk Is, met zijn mooie taal en zijn levendigheid, zjjn kinderlijkheid, en zjjn gracieuse, bevallige bewegingen. En dit is zeker, per.carlté: ik wil er van anderen nooit kwaad over hooren! Maar wat ik te Milaan het mooiste vond? Neen, niet eens het .Avondmaal" van Leo nardo da Vinei.... Maar hoe kan ik dit zeg gen, zoo zonder blikken of blozen? En toch, u zult me begrijpen, wanneer lx het nader verklaar. Dit beroemd „fresco" is niet anders meer dan de schaduw en de sche mering van zjjn oorspronkelijke schoonheid. Het ergste is niet, dat de kleuren verbleek ten. maar de wand zelf, waarop het geschil derd werd, laat los en schilfert af. Het Wiet nu wel als beschimmeld. En het is ontzettend, te zien, het onheil dat hier door den tijd werd aangericht. Want wij kunnen toch niet klakkeloos, zooals onze gids doet, de heele schuld werpen op Napoleon. "Zijn keizerlijke officieren waren ingekwartierd in ditzelfde klooster, waarvoor da Vinei zijn beroemdste werk schilderde gedurende drie volle jaren. Het staat er in de groote eetzaal der monni ken. op den muur die de zaal van de keuken scheldt: en zoo wordt de keuken zelf al mede aansprakelijk voor de ramp. Maar verder stalden de Franache soldaten hun paarden in dezen kloosterlijken „refter". En zoo werd Napoleon voor Milaan de grootste schuldige die er Da Vinci’s kunst vermoordde. Nu Ja, wie een hond wil slaan Maar ik vond te Milaan lets heel moois, en allezlel oorzaken gedwongen werkloosheid is geweest, en het bestuur slechts noode heeft toegezien. dat het vereeniglngsjaar moest afgesloten worden zonder een ten- toonsteHing op dit gebied te kunnen hou den. Ondanks de slechte tijdsomstandighe den die we beleven, staan we thans aan het begin van een tentoonstelling van „Aves", die In elk opzicht verdient gezien te worden. Ongetwijfeld heeft een tentoonstelling als deze haar nut, omdat er wellicht nog velen zijn, die met het doel en streven van de vereeniging niet bekend zijn en zeker djis ook de resultaten niet kennen, die bereikt kunnen worden bij een goede voorlichting en groote vakbekwaamheid. Immers, het doel van de vereeniging is: de pluimvee- fokkerij aan te moedigen en de uitbreiding er van te bevorderen en de belangen van de aangesloten leden te behartigen. En dit doel tracht zij te bereiken, door het houden van tentoonstellingen, bet aan- koopen van rassen en goede tokstammen. het verschaffen van voorlichtingen aan be langhebbenden en het gezamenlijk Inkoopen van benoodigdheden voor de pluimvee-lief- hebberij. En als men dus het houden van een tentoonstelling een paar jaar heeft moetan nalaten, om welke redenen dan ook, dan heeft de vereenlging niet alle mid delen kunnen gebruiken, die voor het be reiken van het doel bevorderlijk zijn. En' daarom verheugen wij zns er over, dat dit jaar althans de tentoonstelling niet Heden is ingekomen een verzoek van H. B. Mors alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop In het perceel Breedstraat no. 30. Binnen twee weken na dagteekenlng de zer kan een ieder schriftelijk bezwaren te gen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 28 December 1931. Burg, en We th. van Alkmaar: WENDELAAR. burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Voor een stampvolle Gulden VUea-zaal ging Zondagavond de tweede opvoering van „Mascotta", opera-comique in drie ac- ten. Het succes was vanzelfsprekend; vroolljke melodietjes en schittering - -- --- costumes, gepaard aan vlot spel, stemde het achterwege behoefde te blijven. En om dit publiek uitermate enthousiast; meermalen hadden de spelers(sters) dan ook een „open doekje" in ontvangst te nemen. Wat de regisseur, de heer Voorhaar, heeft weten te bereiken, staat op een althans voor dilettanten hoog peil. De uitbreiding van het orkest is een niet te verzwijgen verbetering, hoewel men af en toe nog wel eens met ongelijkheid had te kampen. Orkest en koor stonden onder lei ding van den heer Joh. Gerritsen. De heer Theo Groothuizen heeft voor bij zonder smaakvolle décors zorg gedragen, terwijl ook de grime van den heer J. Groot huizen niet onvermeld mag blijven. De coetumes waren van Rldderikhoff te Hoorn WU zijn er zeker van, dat men deze unieke gelegenheid, om hier een vroolljke operette te zien, niet zal laten voorbijgaan en dat voor de 3de en laatste uitvoering op Zondag 3 Januari as. een groote belang stelling zal blijken te bestaan.'De A. O. O. V. verdient het. Voetbalvergadering In de ledenvergade ring van de R. K. Sportvereenigtng Z.A.P. wtrd tot bestuurslid gekozen de heer N. Leyen. Door de elftalcommissie werden de vaste elftallen voor de loopende en komende com petitie vastgesteld: .Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Ve.” meenteraad in zijne op 16 December jJ- gehouden vergadering voor het jaar 1933 heeft benoemd 1. Tot leden der commissie voor het ont werpen van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, de heeren H. van Drunen, D. Geels, G. H. Hoijtink, S.J. A. Keesom en Mr. P. Langeveld. De Burgemeester is ambtshalve voorzitter dezer commissie. a- Tot leden der commissie van bijstand voor de financiën, de heeren A. Bakker, D. Geels, S. J. A. Keesom, A. Sietsma en J. Vogelaar. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer J. Westerhof, Wethouder. 3. Tot leden der commissie van bijstand voor de publieke werken, mej. N. Carets en de heeren H van Drunen. V. P. Keijsper, J. Ringers en W. van de Vall. Tot voorzitter hebben B en W. aangewe zen den heer H. Klaver, Wethouder. 4. Tot leden der commissie van bijstand voor de plantsoenen, mej. N. Carets en de heeren H. van Drunen, V. P. Keijsper, J. Ringers en W. van de Vall. 1 Tot voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den heer H. Klaver, Wethouder. 3. Tot leden der commissie van bijstand voor de lichtbedrijven, de heeren W. J. Bulens. G. H. Hoijtink, V. P. Keijsper, A. Sictsma en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewe zen den heer T. Bonsema, Wethouder. 6. Tot leden der commissie van bijstand voor bet gemeente-siachthjiu de heeren D. Geels, D. Govers Jz.. H. C. Stoutjesdijk W. van de Vall en D. I. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aange wezen den heer T. Bonsema, Wethouder. 7. Tot leden der commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioen- en ongeval lenfonds, de heeren W. J. Bulens, G. H. Hoijtink, S. J. A. Keesom, C. Venneker en J. Vogelaar. Tot voorzitter hebben 3. en W aangewezen den heer J. Westerhof, Wethouder. 8. Tot leden der commissie van bijstand voor den gemeenteremigingsdienst, mej. N. Carols en de heeren W.T Bulens. D. Go vers Jz., W. van de Vall en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer G. van Slingerland, Wethouder. 9. Tot leden der commissie van bijstand Peroonalla Tot onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd mej. M. H. Fraymuth te Bloemendaal, ingaande 4 Ja nuari 1932. jaarwedde van f 550. De benoeming geschiedt voorloopig voor den tijd van één jaar. Inlichtingen verstrekt de Directeur het Marktwezen. Solllcitatiën (vrij van zegel) voor 5 Ja nuari ax in te zenden aan den Directeur van het Marktwezen, alhier. Geen bezoek dan na oproeping. Alkmaar, 28 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. V/EriuELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaria. No. 7.- Zilveren Beker, door Kon. Farm, „de Zandhoeve", Bergen N.-H., voor hoog ste aantal punten Dwerg hoenders. Winner H. Macblolse, Alkmaar. No. 8. Beker door „Aves”. voor hoogste aantal punten Modem Engelsche Vecht- kriel. Winner H: Machfelse, Alkmaar. No. 9a. Beker, door „Aves", voor hoog ste aantal punten Antwerpsche Baardkrfel. Winner W. Dijkstra, Enkhuizen. No. 9. Beker, door H. Deelen, Alkmaar, voor hoogste aantal punten Konijnen, groote rassen. Winner J. van der Aakster, Alkmaar. No. 10. Zilveren Beker, door „Aves", voor hoogste aantal punten Konijnen, kleine ras sen. Winner W. B. Lam, Overschle. No. 11'. Lauwerkrans, door Pluim veevoe derfabriek „Avfcultura", Alkmaar, voor hoogste aantal punten Sierduiven. Winner J. H. Steggerda, Hoorn. No. 12. Lauwerkrans, door „Aves", hoogste aantal punten Postduiven. Winner Jos. van der Kamer, Bergen. No. 12b Lauwertak.' door de konijnen farm „de Zandhoeve" voor mooiste konijn wit van de' tentoonstelling. Winner J. van der Aakster, Alkmaar. Tuinbouwvereeniging „De Noord"’ Woensdagavond hieid de tuinbouwvereeni ging „de Noord” een algemeene ledenver gadering in het Veilingskoffiehuis. Door het bestuur was antwoord ontvangen op het verzoek, dat was gericht aan het Hoogheemraadschap om uitstel van betaling. Het Hoogheemraadschap heeft ^wijzend op dit verzoek beschikt, met dien verstande, dat diegenen, die geheel onmachtig zijn te betalen een verzoek aan het bestuur van bet Hoogheemraad kunnen richten en dan mo- gelijk wel uitstel van betaling wordt verkre gen. In de rokeningcommissie werden benoemd, P. Vlam, Jr., Jon. Berkhout en P. Mosch, Dz. Volgde behandeling van de agenda voor de Al^em. Buitengewone vergadering van De verhooging van het percentage vei- lingskcsten werd goedgekeurd. Ook de aftrek van ao% op de presentiegelden. Besloten werd op de AJgem. Verg, voor te stellen eenige salarissen met 3% te vermin deren. Eveneens ging de vergadeiing met het voorstel van h<t Centr. Bestuur accoord om de salarissen van den Voorzitter en Vèi- lingleider met ao% te vetlagen. Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk een verzoek aan het Gem Bestuur richten om een steunregeling in het leven te roepen. ZA-P. H P. Huibens K. v. Dijk H. Looyensteln P. Smiers Th. Warmendam O. Leek G. de Boer Jan Hoek A. v. d. Berg J. Meijer P. Wlnnubst. Reserve: G Timmer Cor Smiers Th. v. Steyn, P. v. Koeten. Postduivensport. De postdulvenvereenf- ging .Altijd Verder” alhier, die deel nam aan de Nat Bondsconcoursen. uitgeschreven door verschillende vereenlglngen aangesloten bU den Ned. N. B. van P. D. L„ heeft het afgeloopen jaar veel successen behaald. Er werden vier concoursen met oude dui ven gehouden en vier met jónge duiven. De punten die hiervoor werden behaald, werden in generaal genomen. De heer W. Blaauw- boer had het geluk met zijn duiven het gene rale kampioenschap te behalen. Hij won daarbij twee fraaie bekers. Geboren: Jan Alje Herman, z. van Gerrit Stokreef en Augüsta Bomers; Willem z. v. Willem Vuljk en Margaretha Wigman; Cor nells, z. van Pieter Mantel en Cornelia de Waard; Wilhelmus Johannes, z. van Jacobus Lut en Helena Madiol; Johannes Ullke, a van Wybrand Jongsma en Hendrlka Bak ker; Anna Maria, d. van Theodoras Nleu-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5