I TABELLARISCHE KASBOEKEN Alles met uitslaand hoofd VAN PUTTEN OORTMEIJER Bewaar aizt casaabtaa! Za hebbaa waarde! I bep elk' me sell da vet die ligg ble» Vro gew sch< oph gen nlel VrtJ schi P» alj had een reti Maj echt ren, girl trok geil! ter buit D een Holl vaai begi die zuid Holl wen hier were een trsa De 1 wet< dat duet tend ache tuur spijs of u Pree dage DE KWESTIE DER DUITSCHE BETALINGEN IEDEREEN STAAT VERBAASD •ver de groote voorraad, de prima «aalKeM en Unlatoren en de voordeellge prtfoen van oase :n uit onze I •Da H. Colijn over de Bazelsche conferentie Ontwapening en veiligheid Liefdesdrama te ’s-Hertogenbosch BERK VORIGE OPLAGE Groote brand te Altona Het Herstel vraagsti i V Japan wil Mandsjoerije niet PROVINCIAAL NIEUWS Bil I Verkeersongelukken te Alphen aan den Rijn Aanrander op heeterdaad betrapt HYBIOMB ALKMAAR s« pren HEILOO MEDEMBL1K KOEDIJK NIBBIXWOUD EGMOND-BINNEN DEN HELDER SPANBROEK BOVENKARSPEL WIERINGEN SCHAGEN OUDENDIJK LUTJEBROEK UITGEEST gaarne Rede van Kardinaal Verdier van Jongeman doodgestoken Vechtpartij te Groningen de Nationaal Crisiscomité af- Wart good mrntiea Een doode althans rekening houdt met de bepei Duizend personen werkloos geworden De moordzaak-Eschauzier 4 PC dat zoowel het een als het ander onder de Behandeling voer de Rechtbank „Daarover kan ik u geen oordeel geven. 4 Een vreemde passagier. Koffie-gas in Rio’s straten? Droevig ongeluk in een woonwagen Vier kinderen verbrand doen Indl reeds de BU Cuxhaven en by Brunsbuttelkoog beef* f Een voorbespreking tusschen MacDonald, en Laval leden waren dus geen vertegenwoordigers van het land, vanwaar zij kwamen, maar waren daar 4 titre personel. Zij hadden een onderzoek in te stellen naar de positie van Duitschland met betrekking tot de moge- Burgeri. stand Overleden: Jan Kuilboer. 82 Jaren. weduwnaar van Grietje Veldboer. Nlcolaas Way oud 6 maanden. Engelsche heeft f 338M4.87 kwekomen In de afgeloopen week Is b|) het Natio naal Crlsta-Comlté ingekomen een bedrag van f S3 SM 11. In totaal is thana door het comité ont vangen t 330M4A7 de «•»- een aantal kleine schepen bescherming tegen den storm geaochk Hevige storm langs de Noord- Duitsche kust stormachtige de 1- Propaganda tegen het Verdrag van Versailles nn als in be de Ns tredl Dec. werp onde R-K. Bowwvakbond „SI. jozef" Het in leveren van vacantlebonnen kan geschieden Woensdag 30 December, des avonds van 7 tot 8 uur in de bibliotheek. Se «9 7C t6a «34 270 339 385 416 458 55« 6a 1 702 758 802 863 971 1037 1077 .1138 1196 raa6 1246 1381 1316 1350 1388 1467 ijai 1595 1651 1690 1742 1806 1853 >933 Pr Di siere Ot bier prete Wel Eng< heef ders Ju NOOl Nore and« N no. num 198 794 1030 1566 3376 3285 3966 4400 478» 5394 Benoemd Door Z. H Exc. den Blsschop van Haarlem is benoemd als kerkmeester alhier, de heer P. W. Vlaming. Personalia Per 1 Januari 1933 is de heer J. O. W. Groenendaal alhier naar het postkantoor te Den Helder overgeplaatst. verplicht is, niet geschieden kan, zonder den tegenwoordigen toestand te verergeren. Te gelijkertijd échter leest men erin, dat een kwijtschelding of vermindering der Duitsche betalingen het probleem niet oplost, zoolang andere landen verplicht zullen blijven de betaling hunner schulden voort te zetten. Naar wij vernemen is de behandeling van de strafzaak tegen de beide verdachten K. en P- inzaken den in Mei van dit Jaar ge- pleegden moord op den heer Eschauzier, wiens Hik, zooals men zich zal herinneren, gevonden werd in een pakhuis aan de Wes- tezbaanstraat te Den Haag, thans door de Haagsche Rechtbank bepaald op 38 Januari, zoo noodig voort te zetten op 39 Januari. Vanwege het O. M. zullzn 35 getuigen wor den gedagvaard. St. Nicolaasffcest. Zondag werd wader, evenals vorige jaren, in de zaal van den heer Groot alhier een Sint Nlcolaasfeest ge houden voor alle schoolgaande kinderen. Nadat de Sint met zijn knecht te paard door het dorp waren gereden, verscheen hij in de zaal, waar hij hartelijk door de Jeugd werd begroet. Alle kinderen werden getrac- teerd en ieder van hen kon by St. Nlcolaas een cadeautje afhalen. Verder werden eenlge cadeaux verloot. De voorzitter der commissie, de heer P Hart, bedankte aan het eind van den mid dag St. Nlcolaas en zijn knecht voor hun komst, de burgerij voor de giften (in totaal was Ingezameld 180.en alle medewer kers voor hun hulp. Een geweldige brand heeft gewoed in den winkel van de Pennsylvanlér Spoorwegmaat schappij te Altona. De voornaamste gebou wen werden verwoest. De schade bedraagt van 1% tot 2 millioen dollar. Na een strijd van vele uren was men den brand meester doch de pulnhoopen smeulen nog steeds. Bij na 1000 personen zijn, altham vooriooplg, tengevolge van den brand werkloos gewor den. De oorzaak van den brand is onbekend. stuur werd met de stem van Breeuwsma tegen, vastgesteld De beer Bregman werd tot armvoogd her benoemd. De beer Breeuwsma zou f 1.boete wil len heffen van de manschappen, die bij be proeving van de brandspuit niet opkomen waartoe werd besloten. Hierna sluiting. BOERENWONING AFGEBRAND In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 2 uur is brand uitgebroken in de boerenwoning van den heer C. Wijdenes aan de Wijzend. Het pand, dat tot aan den nok gevuld was met hooi, is tot den grond afgebrand. Behalve het vee is niets gered. Burgemeester en brandmeesters waren spoe dig aanwezig. De schade wordt door verzekering gedekt. Katholiek Zlekenhnls-Verplerlngsfonds De Jaarvergadering van bovengenoemd fonds wordt gehouden Woensdag 30 Deoem- be£,_*s avonds hajf 8 in het Bruno-gebouw. Op het politiebureau pleegde de man zelfmoord Brand Maandagmorgen ontstond er in een huis van J P., aan het Mallegat, een schoorsteenbrand. De b: and weer was spoedig ter plaats, doch behoefde geen dienst te doen, daar de brand door t dichtstoppen van de schoorsteen gebluscht kon worden. Burgert, stand Ondertrouwd: J. Lan- geveld en C <7. J de Jong. J. Hot en P. Ple- terse. P. J. M. Loewen en D. Tiessen. G. Stlns en J. Bakker. J. v. Saarloos en M. W. Kramer. O. Schorsy en J W. Endenburg. P. C. Plaatsman en E. Bals. Getrouwd: Th. J. A. de Vries en N. Bern- hard. J. Ch. de Pauw en G. J. Flink. P. Ba. rends en E. Louwinger. J. Vlaming en A. de Boer. J. Dalebaudt en W. Romkes. J. v. d. Berg en E. O Hennekatn. J. aJspers en E. He kst een. Geborenh E. Vlseer-Hendriks. d. T. Kraak. Kok, is. Overleden: D Dulnker, 1 dag. overvallen, die den laatsten tijd te Voorburg werden gepleegd. Na behoorlijk te zijn gefouilleerd la Van R. omstreeks 10 uur op het politiebureau in een cel opgesloten. Zijn verhoor sou Zon dag worden voortgezet. Om 5 minuten over half elf heeft de wachthebbende agent waargenomen, dat Van R. schijnbaar rustig op de krib lag te slapen. Bij de contróle die dertien minuten later plaats had, zag de agent tot zijn ont steltenis, dat de arrestant zich had opge knoopt. Van R. moet in de beide slechts korte onbewaakte oogenbllkken zijn lijfgoed In reepen hebben gescheurd en daarvan een band hebben geknoopt, die hij ter uitvoe ring van zijn wanhopige daad benut hoeft. Uit Rio de Janeiro wordt, volgens „Courant" gemeld, dat do Nlctheroy maatschappij met succes proeven heeft ge nomen voor de vrvaardlging van lichtgas uit koffie. Deze experimenten zijn een gevolg van de pogingen, welke door de Brazillaan- sche regeerlng in het werk worden gesteld om de overtollige koffleproductie kwijt te raken. Het is dus mogelijk, dat spoedig de straten van Rlo door kof f legos zullen worden verlicht. zot» bestaan uit 7 leden, (governors) van de Duitsche Rijksbank, van de Banque de opgevoerd. De muziek was goed versorgd, de zaal was overvol. De Kerstgroet van de Koningin R.K. Tooneelvercenlging „Oefening Kweekt Kennis” Deze vereenlglng heeft tweeden Kerstdag weer een genotvollen avond ver schaft. Het blijspel JD* Unlverseele Erfge- naam" In drie bedrijven werd schitterend Wanneer men deze conclusies rustig leest, zal men ontwaren dat de commissie duidelijk uitspreekt, dat het bedrag van de betalingen Crisis-comiU. Maandagmiddag vergader den de leden van het plaatscliJk Crisiscomi té, onder voorzitterschap van burgemeester W. C. van Breda. De voorzitter oeelde mede, dat voor de le den het gioote werk grootendeels U vol bracht en dat de collecte z. 1. tot volle te vredenheid heeft plaats gehad. Hierna dsed hU de volgend? mededeellng: JDe Burgemeester deelt mede, dat de col lecte welke de vorige week door het Crisis comité is gehouden heeft opgebracht f 1124AC plus 2Q0 K.G. boonen. HQ brengt, ook mede namens het comité aan de gevers hartelijk dank. Personalia Mej. C. A. Dito, onderwijzeres aan de O. L. school te Hhoef alhier, te in ge lijke betrekking benoemd aan de O. L school no. 8 te Den Helder en heeft met ingang van 18 Februari ontslag uit haar betrekking ge vraagd. Banne Spanbroek Bij do stemming voor de banne Spanbroek wegens periodieke aftreding werd herbenoemd de heer A. I Commandeur, voorzitter, als lid van het Dagslljksch Bestuur en de heer P. Klaver als hoofdingeland. De heer P. Stam werd gekozen als hoofdingeland in de plaats van wijlen C. Beerepoot. Inschrijving voor den dienstplicht. De burgemeester maakt bekend, dat in Januari 1932 voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven de mannelijke Nederlanders, die In 1913 geboren zijn en op 1 Januari 1933 woonplaats hebben in Nederland of wier wettige ver tegenwoordiger (vader, moeder, voogd of cu rator) op genoemd tijdstip aldaar woon plaats heeft, en voorts: de mannelijke niet-Nederlanders, die in 1913 geboren zijn en op genoemd tijdstip in gezetene zijn. Zij, die voor den dienstplicht moeten war den ingeschreven, moeten zich zelf daarvoor aangeven ter secretarie. Bij voorkeur op Dinsdag 8 Januari 1932. Zelfs niet ten geschenke De Japansche Minister-President verklaar de aan de journalisten, dat Japan volstrekt Mandsjoerije niet wil bezitten, zelfs niet, als het dit land ten geschenke kon ontvan gen, daar dit enorme kosten met zich sou brengen, alleen reeds voor de verdediging der uitgestrekte grenslijnen. Het eenlge waar Japan naar streft, te, zich de rechten te verzekeren, welke door ver dragen zijn vastgelegd. De Minister-President betreurt ten zeerste, dat verscheidene Europeanen en Amerika nen een verkeerde meenlng schijnen te heb ben, over het doel der huidige militaire ope raties In dc streek ten Westen van Moekdsn. Naar in welingelichte kringen verluidt,' zal binnenkort een verklaring worden gepu bliceerd, waarin nogmaals te kennen zal worden gegeven, dat Japan alleen nastreeft een „open deur-politlek en „gelijke kans voor allen" in MiUMteJoerije. ▼ergaderisig van den Raad. De heer Breeuwsma vroeg in de dezer dagen gehou den raadsvergadering inlichtingen omtrent den vleeschkeu.ingsdlenst, en in t bijzonder omtrent de keurloonen. Voorzitter deelde mede, dat Hoorn aan enkele wenschen van de vier gemeenten is tegemoet gekomen. De hooge keurloonen vinden hun oorzaak hierin, dat er twee dier-sten zijn, één voor de buitengemeenten en één voor het slachthuis. Spr. stelde voor de verordening voor een jaar vast te stel len. waartoe de reed be«loot Den heer Blom te Alkmaar werd opge dragen, tegen een vergoeding van f 30.per jaar de rekening van het G. E. B. te onder zoeken De voorzitter stelde voor de kasgelden niet te beleggen bij de Bank van Ned. Ge meenten, zooals Ged. Staten verlangen, maar bij de Boerenleenbank, waarmede de raad zich vercenlgde. De begrootlng voor het Burgert. Armbe- den heer ontpopte politie..... Onder tranen heeft Van R. Zaterdag avond bekend schuldig te zijn aan ds roof- Do stormachtige wind uit bet Westen langs de Nocrd-Duitsche kust, bereikte Maandagochtend een sterkte van 7 tot 3. Aan de monding van ds Elbe woedt ds storm. Het vuurschip .JSlbe T" meldt wind kracht 9. Te Hamburg staat het water reeds een meter txiven normaal. Bij een verder aanhouden van den storm, bestaat ernstig gevaar bij den mlddagvloed. WH vernemen, dat do ultaonding den Kerstgroet, zoowel in Suriname Curasao en op de Boven-wlndsche eilanden uitstekend is overgekomen. Toonkunst Tweeden Kerstdag gaf de R K. Gemengde Zangvereenlglng een zang uitvoering. afgewisseld met voordrachten. Het geheel stond onder leiding van den directeur, den heer L. Fischer. De voorzitter, pastoor Glelen, sprak een welkomstwoord. De zangnummers zoowel als de voor drachten werden schitterend uitgevoerd. En „Toonkunst” kan met voldoening terugzien op hetgeen zij gepresteerd heeft. Pastoor Glelen achtte het een plicht na mens het publiek dank te brengen voor den kunst- en genotvollen avond, dien Toon kunst gegeven heeft, vooral aan den direc teur voor de vele moeite, aan de voorberei ding en het goede verloop van dezen avond gegeven. Korf na tijn terugkomst uit Bazel had een redacteur van het Ned. Correspondentie Bureau voor Dagbladen een onderhoud met den heer Dr. H. Colijn, die naar men weet deel uitgemaakt heeft van de bekende commisssie inzake de Duitsche betalingen. De redacteur van het N.C.B. vroeg den In een woonwagen In de nabijheid van Colmar is Zondagavond tengevolge van te hard stoken van een kachel brand uitgebro ken. In den wagen sliepen 3 kinderen, wier ouders afwezig waren. Het vuur verspreidde zich zóó snel over den geheelen wagen, dat het slechts aan het oudste kind, een 13-Jarlg meisje met moeite gelukte, zich in veiligheid te brengen. Haar 4 zusjes van 8, 7 en 5 Jaar en een baby van 5 maanden kwamen In de vlammen om. Een 3-jarlg kind, dat toevallig ook In den wagen was. kreeg zulke ernstige brandwon den, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Zaterdagavond Is door een Voorburgachen agent van politie op de Laan van Nieuw Oostelnde een 34-Jarige opperman A. van R. uit Voorburg, op heeterdaad betrapt, toen hij een 19-Jarig meisje aanrandde, haar van de flets trok en op den grond wierp, met de bedoeling haar een hand- arch je te ontrukken. Op het politiebureau aangekomen, bleek dat men met een ouden bekende te had. De aangehoudene pleegde reeds zeven Jaar geleden een reeks overvallen. Hij kon toen worden gearresteerd doordat hij op een voor hem noodlottlgen avond zich ver giste In een slachtoffer. De bedreigde dame zich namelijk als brigadier van De Engelscbe minister-president Mao- Donald beeft den Frenschen minister president Lava! een schrijven laten over handigen, waarin hij den wensch to ken non geeft nog voor de aanstaande regeertngs- conferentie eer persoonlijk onderhoud met hem te hebben. Den ten Januari 1932 treedt in werking de wet tot heffing van een bijzonder invoer recht op benzine ten bedrage van 8.— per 100 K.G. Ten aanzien van de navordering van dit Invoerrecht van voorraden benzine, welke sp 1 Januari 1932 In het vrije verkeer In een opslagplaats hier te lande voorhanden zijn, bepaalt de wet het volgende: De gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats, waarin benzine, met inbegrip van de hoeveelheden benzine, welke met in gang van 1 Januari 1932 naar de opslag plaats in vervoer zijn, in zoodanige ho?veel heid aanwezig is, dat de voorraad voor na vordering tn aanmerking komt, moet hiervan den tweeden Januari 1932 en indien de voor navordering verelschte voorraad door tate ren inslag van reeds vóór 1 Januari 1932 af gezonden hoeveelheden benzine wordt bereikt of verhoogd, telkens den eerstvolgende!! i werkdag na den dag van Inslag schrlftePJk aangifte doen by den Ontvanger der invoer rechten en accynzen. Als gebruiker of hoofdgebruiker van een benzinepomp met ondergrondsche tai.ic wordt aangemerkt degene, die eigenaar is van de in de pomplnrichtlng aanwezige ben- I zlne, of, indien de eigenaar buitenslands is gevestigd-degene, die hier te lande als zijn vertegenwoordiger optreedt. De aangifte, waarvoor geen model is voor geschreven, moet onderteekend zijn en moet J oevatten: den naam en de woonplaats van den aan gever nauwkeurige aanduiding van de plaats of plaat'en, waar de benzine zich bevindt; ds boeveelh:id benzine in kl ogramrren tl liters, die op iedere plaats aumwezig te; d.e hoeveelheden moeten echter voor de ondei stzelfde ontvangkantoor gelegen opslaa- nt-en naar denzelfden maatstaf worden .ntegeven; den julsten stand van de telwerken van Afschaffing der duikbooten? Naar in hooge kringen verluidt, te Groot- Brlttanlé voornemens, op do s^nstaaiMlo Ontwapeningsconferentie te Genève op nieuw voor te stellen, de ondereee-bootesi af te schaffefi. Engeland is van meenlng; dat de duikbooten volgens de bepalingen van het internationale recht, niet kunnM worden gebruikt. Kardinaal Verdier, de aartsbisschop van Parite heeft heden een verklaring afgelegd over ontwapening en veiligheid. HU verklaarde dat het te wenschen was, dat de gelden uitgegeven voor bewapening, voortaan voor menschllevendo doelelndon werden dienstbaar gemaakt. Hierdoor sou voorzeker een betere geest ontstaan dan door het voortdurend ultbrel- den der bewapening. Zoodra de internationale gerot dienover eenkomstig is gewijzigd, moet men van harte een vermindering der bewapening wenschen. waarby natuuriyk aan de staatsorganen het nemen der noodlge maatregelen moet wor den overgelaten. De veiligheid te een natuurlijk recht alle volken en deze moet dan ook de eerzto zorg zijn der Fransche regeerlng. De kardinaal verklaarde ten slotte dat htl evenals alle Franschen. ontwapening en vei ligheid met elkaar verbonden acht Men moet echter de moreele zijde van de kweatta niet van de materleele zijde afscheidt» Gisteren (Zondag) charterde een ongeveer 50-Jarige man op het vliegveld Fuhlsbuet- tel een vliegtuig osn een rondvlucht over Hamburg te maken. HU verzocht den be stuurder over de hoofdstraten der stad zoo laag mogeiyk te vliegen, om daardoor de Kerstdrukte in de straten goed te kunnen waarnemen. Boven het Centraal Station wierp de vreemde vlieger plotseling eenlge duizenden vlugschriften uit. De bestuurder, die dit bemerkte, vloog onmlddellljk naar het vliegveld terug, waar de passagier di rect by de landing werd gearresteerd, daar het werpen van vlugschriften boven Ham burg verboden te. Op één zijde van het vlugschrift bevond zich een gedicht waarop verzen gericht waren tegen het Verdrag van Versailles, en dat eindigde met de woorden: „Weg met het schande verdrag." Aan de andere zVde van het vlugschrift stond van den zelfden schrijver een artikel over Duitsche Kerstmis, waarin gepleit werd voor den wereldvrede. De gearresteerde werd ter beschikking van de politieke politie gesteld. HU bleek te zyn dr. Egon. Wenberg, uit Nlebuelt, die daar zijn practUk uitoefent en voorzitter van de plaatselUke marine-vereenlglng te. Dr. Wenberg was vroeger marine-offlcler en is een der overlevenden van de „Gneise- nau”, waarop hy als kadet voer. Het drukke verkeer langs den Rijksweg LeldenUtrecht heeft met ds Kerstdagen onder de gemeente Alphen a d. Rijn weer eenlge slachtoffers geèischt. In den middag van den Eersten Kerstdag is op den 6teekter - weg het 3-jarig dochtertje van de familie Schonewille aangereden door een luxe auto, bestuurd door den heer D. V. uit Bode graven. Het xigeluk werd veroorzaakt, door dat het kind plotseling den weg overstak Het meisje bleef bewusteloos liggen en werd by een nabyzynden geneesheer binnengedra gen. waarna zy naar het ziekenhuis te Lelden werd overgebracht, waar zy by aankomst reeds bleek te zyn overleden. In den avond van den 2den Kerstdag werd de bestuurder van een luxe auto, de heer W. O. M. F. uit Den Haag, op den Steekterweg verblind door het licht van een hem tegemoetkomenden auto, waardoor hy tegen een boom reed, ver volgens aan den overkant van den weg wederom tegen een boom botste, om daarna in aanrijding te komen met een hem tege moetkomenden auto, bestuurd door P. A J. B., directeur der Rotterdamsche Bank te Nymegen. Belde auto’s, welke vrijwel geheel vernield werden, moesten door een kraan- wagen worden weggesleept. Mevr. F„ die door den schrik in overspannen toestand was geraakt, werd by één der omwonenden binnengedragen, vanwaar zy later naar haar woonplaats kon terugkeeren Op deselfde plaats kwam Zondagavond de autobestuur der H. J. K. uit Boskoop tn botsing met denzelfden boem. Eveneens tengevolge van verblindende verlichting. Ook dese auto werd zwaar beschadigd, doch persoouiyke ongevallen kwamen niet voor. heer Colijn of deze bereid was eenige indruk ken over de Bazelsche conferentie voor de Nederlandsche pers mede te deden. Dr. Colijn verklaarde zich daartoe gaarne bereid, echter „met inachtneming van de voorzichtigheid, welke aan een lid van de Bazelsche commissie past.” Dr. Colijn begon met de opmerking te maken, dat sommige nieuwsagentschappen, welke omtrent deze besprekingen berichten hadden gegeven, meer bezorgd schijnen te zijn geweest over den indruk, dien de werk zaamheden der commissie in hun land ver wekken konden, dan over een nauwgezette weergave der werkzaamheden zelf. „Een merkwaardig voorbeeld daarvan'*, aldus dr. Colijn, „is dat in een van de aller grootste Europeesche bladen een verhaal voorkwam volgens hetwelk een der leden van de commissie, gewapend met rijk statistisch materiaal, zich gekeerd had regen de Duit sche documentatie van fei'en en die documen tatie geheel ontzenuwd zou hebben. De waar heid intusschen was, dat op het oogenblik waarop deze mededeelingen werden gedaan, het bedoelde lid der commissie zich nog geen enkele maal geuit had. Gelukkig heeft de Nederlandsche pers al is zij, gelijk te begrijpen is. niet geheel en al vrij gebleven van de onjuiste berichten, welke verspreid werden toch over het algemeen niet meegedaan aan deze meer op sensatie dan op nauwkeurigheid gerichte bericht geving. Men kan zonder eenig voorbehoud zeg gen. dat de werkzaamheden der commissie voortdurend in een vriendschapjselijken geest verricht zijn geworden. Natuurlijk zijn er ook wel tegenstellingen aan het licht gekomen, en zooals begrijpelijk is. wanneer menschen vijftien, zestien, achttien uur per etmaal werk zaam zijn met zeer ingewikkelde vraagstukken zijn er nu en dan wel eens oogenblikken geweest, dat de zenuwen niet altijd 'egen dc spanning bestand bleken. Dit doet echter me' te kort aan hei feit, dat er met ernst gestreefd is naar het geven van een antwoord op de voorgelegde vragen, waarmee allen konden instemmen." „U spreekt van voorgelegde vragen. Had de commissie dan bepaalde vragen te be antwoorden 7” „Ongetwijfeld. De commissie was niet vrij in dien zin, dat zij zich kon zetten tot een onderzoek van den toestand en een ad vies kon uitbrengen alsof er geen regelingen bestonden. Zooals bekend mag worden verondersteld, bevat het z.g. nieuwe plan, dat vastgesteld werd bij de overeenkomst van Den Haag van 20 Januari. 1930 'wee soorten van beta- een bedrag van 60 millioen mark per iaar, «Ha AfMotunzIawkazJaM (TAOfl ow«AA»A«a worden opgebracht en een ander bedrag, waarvan de hoogte in den loop der taren varieerde, doch dat men gemiddeld op onge- voer 2300 millioen mark per jaar kon stellen. De gelden zyn uitsluitend bestemd voor ondersteuning van behoeftige gezinnen In deze gemeente. De ondersteuning za! hoofdtekeiyk bestaan in levensmiddelen, brandstoffen en kleeding- stukken. Geldelijke ondersteuning alleen by uitzondering. Zy. die alsnog een bijdrage willen geven, kunnen zich hiervoor wenden tot den Bur gemeester of een der leden van het Ootnlte." Hierna deelde de voorzitter mode, dat de Z. E. Heer Pastoor de vergaderingen op dit uur van den dag niet kan meemaken. Hy stelde voor Dinsdag 5 Januari an. we derom bUeen te komen in het R. K. Veroenl- gingsgebouw en ook den Pastoor dan op deze vergadering uit te noodlgen. Hiertoe werd besloten. De vergadering zal oorden uitgeschreven om 7 uur. Voorts word besloten de gelden niet by de penningmee. teresse te laten, doch te plaat sen by een bankinstelling. De voorzlter zou de bedeellng op de vol gende wyze willen zien geschieden. De diverse vereenlglngen maken van hun inzichten een lyst op van personen welke h. 1 voor ondersteuning in aanmerking ko men. Deze personen kunnen zich daarom by bun bestuursleden der vereenlglng b. v. den R. K. Volksbond enz. opgeven. Na vergade ring van het Crislscomlté zullen aan hen. die voor ondersteuning in aanmerking komen, bonnen worden afgegeven. Vervolgens achtte de voorzitter het nood- zakeiyk dat het Comlé totdat ondersteuning niet meer noodig biykt, in tact wordt gehou den. Spr. hoopte op ieders medewerking, wanneer deze noodig biykt, waarna hy de byeenkomst sloot. Gisteravond heeft zich te 1-Hertogen- bosch een liefdesdrama afgespeeld, waarby de aanvaller er het leven by heeft Inge schoten. Waarschyniyk gedreven door minnenijd had zeker J V., wonende te Orthem, zich gisteravond verdekt opgesteld op den weg tusschen Engelen en Den Bosch, waar, naar hy wist, de 23-Jange W. V„ uit En gelen. die verkeerlng had met de vroegere verloofde van eerstgenoemde, de 20Jarlge C. W. uit Engelen, zou passeeren. Toen W. V me< het meisje ter hoogte van de nieuwe Veemarkt was gekomen, sprong J. V. plosellng te voorschijn en begon zyn slachtoffer met een gummistok te bewerken De aangevallene trok zyn mes en bracht J. V. zóódanige verwondingen toe, dat deze korten rijd daarna aan gevolgen overleed. De dader, de 23-jarige W. V., 1* In den afgeloopen nacht ten huize van zyn ouders, te Engelen, gearesteerd. Hy heeft een volledige bekentenis gelegd. Het slachtoffer was 22 Jaar oud. Ingebroken. Tweeden Kerstdag hebben tot nog toe onbekende personen ingebroken in het kantoortje van den beer H. V. mm den Middelweg. In een steeg achter het huis heeft men een deur geforceerd, waarna men het kantoor is binnengegaan. De bewoners waren niet thuis. Daar zy evenwel half elf huiswaarts keerden, moet dien avond vóór half elf de inbraak reeds gepleegd zyn. 1 Kastje van een klein bouten bureautje heeft men met inhoud en al meegenomen, in de veronder stelling, dat zich daarin geld bevond. Daar evenwel geen geld In ’t bureautje wm. moet dit voor de ongenoode gasten een groote tegenvaller zyn geweest. Voomamelyk heeft men papieren en stukken meegenomen, welke voor hen geen, doch voor den heer H. V. wél waarde hebben. Wel bevonden zich in 1 bureautje eenlge mlllloenen waardeloaze marken. Ofschoon Kerstmis te Groningen zeer rustig is vertoopen, Is h»t toch niet hoela, maal zonder bloedverlies gegaan. De 38-Jarige A. H„ en de «-jarige 3. o beiden. woonschlpbewoners, kregen ruste over hun kinderen De ruzie liep sóó boog. Freep> waarmede hy H. te lijf ging. De aangevallene wist de sla gen gedeeltelijk met rijn linkerarm op te vangen, wardoor de pezen daarvan werden doorgehakt. Tevens kreeg hy nog «emg, gebroken ribben Hy te in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opgenomen De dader is gearresteerd en zal ter hq- schlkklng van de .‘ustltte worden gesteld. speciale commissie bijeen te roepen, die lijkheid om de voorgeschreven betalingen te verrichten zij moesten de oorzaken nagaan, die geleid hadden tot de Duitsche mede- deeling en zij moesten ook onderzoeken of Duitschland al het mogelijke had gedaan om zijn verplichtingen na te komen. Daarbij was intusschen in paragraaf 125 van het Young-plan bepaald, dat de commis sie geen bemoeienis had me' de on voor waar- delijke betalingen van 660.000.000 mark per iaar. d.i. met de z-g. herstelbetalingen (reparations). Voorts was in artikel 124 van Het Young- plan bepaald, dal de commissie voor de onderwerpen, waarover zij wei mocht han delen. slechts raadgevende bevoegdheid zat en de beslissingen berustten bij B.I.B.. als trustee voor de crediteur-landen en zoo noodig bij de betrokken gouverne menten. Hieruit volgt dus, dat de commissie in haar advies aan zekere grenzen gebonden was en in dat licht zal men de uitkomsten waartoe zij kwam allereerst hebben »e be- oordeelen. En als men dat doet; kan men zich slechts verheugen over he' resultaat, waartoe de commissie unaniem gekomen is." „Het zal u wel nie' ontgaan zijn, dat in de internationale pers over het rapport nie' eenstemmig geoordeeld is. Is daar een ver klaring voor te geven V „Natuurlijk is daar een verklaring voor »e geven. He' rapport gaat uit van een bepaalde grondgedachte, nl. dat de tegenwoordige crisis, welke Duitschland geleid heeft tot het doen van zijn verzoek, eigenlijk ver uit gaat boven de omstandigheden, die in het Young-plan ais aanleiding to< het doen van zulk een verzoek verondersteld werden. Het Young-plan hield rekening me' betrekkelijk korte perioden van depressies en voorzag in verband daarmede in de mogelijkheid van korte opschortingen van betalingen] echter altijd uitgezonderd de 660 millioen. die ondanks alles steeds betaald zouden moeren worden. Het rapport der commissie stalt nu vast, dat het Duitsche probleem in hooge mate verantwoordelijk is voor de steeds groende financieele verlamming, waaronder de wereld lijdt. Men kan het vraagstuk der Duitsche betalingen dus niet meer als op zichzelf staand beschouwen doch men moet het be zien als een onderdeel van een wereldom vattend probleem. Deze grondstelling was door mij ontwikkeld tn de vergadering van Maandag 14 December en vormt den grond slag van het rapport. Natuurlijk is hier en daar op deze grondstelling afgedongen en de weerslag daarvan kom' in het rapport tot uiting. En nu spreekt het vanzelf, dat bij persbeoordeelingen in de verschillende landen de een meer den nadruk legt op de grondge dachte en de ander meer het licht laat vallen op wat tegen die grondgedachte aangevoerd werd.” „Uw oordeel is dus over het geheel ge nomen, niet ongunstig voor zoover het de resultaten betreft, waartoe de commissie lingen. door Duitschland te verrichten, Uw. is gekomen V „Inderdaad ik meen zelfs te mogen zeggen, dat onder alle omstandigheden zou moeten dat dit oordeel gunstig luiden kan. wanneer men althans rekening houdt met de beper kingen. waaraan de commissie bij haar advies gebonden was. Het beste komt dit misschien tot uiting D« betaling van dit laatste was me» onder in het vierde hoofdstuk, da' de conclusies alle omstandigheden verplicht. Duitschland bevat, kon wanneer het negentig dagen tevoren kennis gaf. het overmaken van deze laatste bedragen stopzetten. Het kan ook een schrij- uuspreeai, uai nci ueuiag u« oci-iuikcu ven richten aan de Bank voor Internationale als waartoe Duitschland onder het Youngplan Betalingen, waarin het in goed vertrouwen verklaarde, verzekerd te zijn, dat de koers van de mark en het economisch leven in Duitschland gevaar zouden loopen. wanneer dit voorwaardeiijk bedrag getransfereerd zou worden. In dezen taatsten zin had Duitach land zich tot de Bank gericht. In beide i I gevallen echter was de Bank verplicht een i De eindconclusie der commissie is derhalve, Mlo» roepen, die dat zoowel het een als het ander onder de haar van advies zou moeten dienen inzake oogen behoort te worden gezien en dat wel de te nemen maarregelen, deze commissie inmiddellijk, indien men nog erger catastrophe wil voorkomen." „Bestaat er eenig uitzicht dat de politieke France, van de Bankof England, van dc Bangne conferentie der betrokken regeeringen tot nationale de Belgique, van dc Banca d’Italia, eenig resultaat zal leiden 1" van de Bank of Japan, en een van de Federal Reserve Banks in de Vereemgde Staten.Deze De moeilijkheden zijn ongetwijfeld groot, zeven leden hadden volmacht om vier overweldigend groot zelfs. Men kan alleen additioneele leden te coöpteeren. Deze vier 1 hopen, dat de verantwoordelijke staatslieden zu^en inzien, dat wanneer geen besluiten van beteekenis worden genomen de toestand van Europa en daarom van de wereld nog veel ernstiger worden zal, dan hij nu reeds is." benzinepompen by den aanvang van den len Januari 1932. Onverminderd de verplichting van den eigenaar van de benzine, of van diens ver tegenwoordiger tot het doen van aangifte, is de beheerder van de ben- >nepomp ver plicht op den 2en Januari 193f oy den ont vanger der invoerrechten en a.riJnzen aan gifte te doen van den stand van het aan de onder zyn beheer staande pomp bevestigde telwerk, by den aanvang van den len Ja nuari 1932. De eigenaar van de in een tankinstallatie opgeslagen benzine, doch wiens opslagplaats door den benzine-leverancier Is verzegeld, moet hiervan melding maken in zyn aangif-e onder opgave van den naam van dien leve rancier en van het bykantoor van dien to- verancler, tot welken rayon hy behoort. Alle beheerders van benzinepompen moe ten peilstokken voorhanden hebben voor het opnemen van de in de tanks der pompen aanwezige benzine. Van de navordering syn uitgezonderd de voorraden benzine, die per opslagplaats, met inbegrip van de hoeveelheden benzine, die met ingang van 1 Januari 1932 naar die op slagplaats in vervoer zyn, niet grooter zyn dan twee honderd kilogram.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6