Voor de Huiskamer FINANCIËN Paleis voor Volksvlijt Dl PROVINCIAAL NIEUWS N. V. ONDERWIJS De dansles GEMENGD NIEUWS ONZE OOST I I 1 k- KOEDIJK De ingekochte loten Geen trekking e= Algemeene Kunstzijde Unie Geen interim dividend. de de Nationaal congres tn Den Haag 4 van Door auto-bestuurder meegelokt Het is er van Jaap, het Is er van Jaap, En 't is er van /aapje sta still is Beroofd van 2000 gulden kost met Brutale diefstal te Amsterdam de mevr. INDISCHE DIENST ■4' be- I 1 H. W. de Rochemont, 1ste luit, der tnf„ Waals, Het is er van Jaap, het Is er van Jaap, En 't is er van Jaapje sta still ders van preferente interim-dividend uit tweede 3 pCt O acht deze mee tale krat bun wijs scht kers Pas prot gem V< WOZl liefs gast er scht Is. I Al ky) chri ontl syst leus dat kan *n vers (20. Wet dag als dim. VOO! d= 1 tooi krat vóoi Ei zusj pep U 1 is keei no3j bro< aan Fra: H naa is n Jont sc hi keH er c tn den Z kin< «o j kim 1 n ste oud D dat mo: kim gen en i Do de: ifti kal MJ1 dul vro wél gez al E te i te Pol af les no’i buf ren de i lich geb jag< E no B dez< dei van wijl ken mee lied Ji zen na i pen Dui; ren het ■n I stee veri 45.01 "een’ D reld Re- V akopleidings vraagstukken kin en borstbeen geklemd houdt, zieg-zaagt hij een paar malen en dan klinkt het een beetje snerpend, maar toch duidelijk door de mangelkamer: Ingekomen stukken. a. Van J. K. Beets verzoek halt jaar ont heffing van den aanslag in de hondenbe lasting over 1931. B. en W. stellen voor ontheffing te ver leenen. Goedgekeurd. b. Van heeren Ged. Staten verzoek wij ziging gemeente-begrooting voor 1932. B. en W. stellen voor, de gevraagde wij zigingen aan te brengen. Alsvoren. c. Van den Armenraad te Alkmaar aan bieding van een verhandeling over den on derhoudsplicht worden de bewegingen sterker en de spron gen stouter, terwijl bij het laatste en alles beslissende stil, de echtelieden daarentegen eensklaps in een treffende houding als aan den gron staan genageld, een houding, die het penseel van den schilder wel waardig zou zijn. „Wat zeg je dürvan?" roept van Bale den dansmeester toe, nadat de pose geëin digd is en terwijl hij zich met de roksmouw de zweetdroppels van het aangezicht wischt. Jeremias bekent dat het waarlijk de moei te waard is. „Dat dunkt me!** roept van Bale, en weer yisschend: „Hè, wat zeg je, JU bent een kenner?" Nogmaals, Jeremias vindt het onverbeter- lijk. Mevrouw glimt van zelfvoldoening. „Jij hebt er verstand van,** verzekert de danser. Haastig tast hij in z'n zak, haalt een blanken rijksdaalder te voorschijn, drukt dien den verbaasden Jeremias in de hand, en als hij in baast heeft verzekerd, dat hü daarop niet dood blijft, dan roept hij: „Nog tens!” en *t krast weer en 't danst weer: met de de Sectie Indien omstandigheden zouden geven. Commissarissen en directie zijn van oer deel dat de tijd-somstandlgheden dermate ab normaal zjjn. dat zü de beslissing over het ulikeeren van zulk een dividend willen over laten aan de eerstvolgende gewone, algemee ne vergadering zoodat derhalve op 2 Januari 1932 geen interim dividend wordt uitgekeerd. In een van de Westlandsche dorpen werd een tweetal leden eener metejesvereeniging door een autobestuurder aangesproken, die hun naar een bekende familie vroeg. De meisjes duldden zoo goed mogelijk de woning van de betrokken familie aan, doch de automobilist deed alsof hjj er niets van begreep. Hij vroeg de meisjes echter met hem mede te rijden in de aangeduide rich ting. Dese hadden geen kwaad vermoeden en vergezelden den bestuurder op zijn tocht. Na gerulmen tijd werden de beide meisjes vermist en zijn de ouders gewaarschuwd. De vermissing verwekte groote ongerustheid. Later op den avond werden de meisjes aan den andren kant van het dorp, dan waarheen de auobestuurder hen sou bren gen, terug gevonden. ZU verklaarden, dat ’s-Oravenhage; mej. A. A. van der onderw. b. h. O.W.LO, Arnhem. J. H. w. de Rochemont, 1ste lult, der inf., ■s.Qravenhage; O. E. H. Koen, 1ste lult, der art„ ’s-Oravenhage; J. W Stoutjesdtfk, lult- kol. der cav„ Haarlem; W. J. Breder, off. van gez. der 2de kl., Arnhem; J. Drewes. lult. kol. van den gen. staf,, St Morits; J. M. L. Roeien, kap. der Inf., Assen. Oepensionneerde N-Indlè: J. Lodde, onderluit der Inf., Chariots. woordde, dat de r-■- _J.~ om steun was afgewezen op grond gezlnsinkomsten. Spr. zag daarin de Bestemd voor uitzending naar N-Indlë: A. C. 8. Moree, adm. ambt. b. h. Blnn. Best.. 's-Oravenhage. Nieuwbenoemde N-Indlé: H. L. van Beuaekom, off. van gez. der 2de kl.. Soest. Verlofgangers N.-Indlè: Mej. HF G Meeng, onderw. b. h. O W. L.O., 's-Oravenhage; A. Th. Keyser en V. T. Hall, adj.-boekh b. d. 8. 8. en Tr„ belden 's-Oravenhage; N Pallllngan, 1ste cooun. b. d. afd. Comptabiliteit te Makassar, 's-Ora. venhage; M. Sichterman, Gouv.-arts b. d. dienst der Volksgezondheid, Meerkerk; C. A. L. Oossow, politleopz., Schevenlngen; P. F. Caslmlrt, techn. opz. 2de kl. b. d. strafgevan genis te Tjiptnang, 's-Oravenhage; mej. A. A. van der Waals, onderw. b. h, O.WL.O., Gisteren to in de Ridderzaal te Den Haag het nationaal congres voor vakopleidtngs- vraagstukken, georganiseerd door de vereenl- glng tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden In Nederland, gehou den In tegenwoordigheid van de oud-mlnte- ters dr. J Th. de Visser en mr. D. Fock, den burgemeester van Rotterdam mr. P. Droog- leever Fortuyn. den chef van de afd. onder wijs der gemeente 's-Oravenhage, prof. Van Poelje, den tnspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs en verscheidene Inspec teurs van het onderwijs, den heer De Groot, den wethouder dr. v. d. 'Meulen te 's-Gra- venhage en vele anderen. De vergadering vereenlgde zich volgende, door de leiding van M. T. O. voorgestelde, conclusie: „De middelbare technische scholen hebben tn het algemeen bewezen, de haar opgedra gen taak goed te begrijpen en op bevredigen de wijze te vervullen. Zij zullen ook in de toekomst dienen te waken, dat de eischen van de technische vakken niet In ongewenschten zin worden opgedreven en dat. vonder aan deze eischen te kost te doen, de practtoche en technische kennis steeds zoo hoog mogelijk wordt opge voerd. ZU mogen en kunnen rich niet tnstellen op de speciale kundigheden, veretocht voor de vele, In de groote verscheidenheid van bedrij ven en diensten te vervullen, functies. ZU dienen leder voor rich, voortdurend en cnvoorwaardelUk, niet door klemmende voor schriften geremd, de ulteenloopende eischen der immer voortschrijdende techniek op den voet te volgen en dus steeds zoo dicht moge lük de practUk te vergezellen.” Nog maar vijf jaren geleden, bestierde mijnheer van Bale een eenvoudigen wind- korenmolen in de Purmer. Destijds droeg hij een grauwe meeljas; nu draagt hij iwart- lakensebe rokken en in 't najaar groene jachtrokken met jachtknoopen er op. Nog altijd volgt hij instinctmatig alle windsver- anderinxen; hij ziet hem 't liefst in den hoek Noordoost ten Noorden geheel in tegen spraak met het meerendeel zijner natuurge- nooten maar 't is den beer van Bale niet kwalijk te nemen. De wind stond in dien hoek en de wieken Joegen elkander dolzin nig na, toen Hent de brievenbesteller hert dien grooten brief bracht Neef Voe.enberg uit Amersfoort die voor een goed» twintig Jaar als bakkersknecht naar de Oost was vertrokken, bad er uitmuntende zaken ge maakt! De Noordoostenwind ten Noorden had den grauwen molenaar de eerste tijding van een vette en geheel onverwachte erfenis in huis geblazen. Gelukkig dat de wind kan zwijgen, en dat er uit dien hoek van de Pur mer nooit een zijner kennissen naar deze streken komt. Maar z’n vrouw, weet je, zijn vrouw! en vooral z'n dochter!. Kasper, z'n jongen zal 't niet licht aan de klok han gen, dat hij van z'n leven meer spek dan kalfsvleesch gegeten beeft; de jongen heeft altijd een hart voor de grootheid gehad, hij hield twee koppel pauwstaarten op den mo len, was toen reeds lid van een handboog- schutterij en heeft later op een beste koste school heel wat geleerdheid en hooge ma nieren opgedaan. Mijnheer van Bale treedt de mangelkamer binnen, en zegt zoo deftig als 't hem moge lijk is, op een bezoeker wijzend: „Wie is die meneer?” Mevrouw geeft de noodige opheldering en als zij gezegd heeft, dat hij Briekol de dans meester is. dan kijkt mijnheer van Bale van Meydervoort wel uiterst verbaasd, maar is toch zoo beleefd om goedig knikkend: „Dag vrindschap,” te zeggen, hetgeen Jeremias met een diepe buiging beantwoordt „Suze, de tuinman beeft twee miljoenen in de bakkes, u zal er aan denken voor 't na-dessert,” herneemt de heer van Bale van Meydervoort in alle deftigheid, en weder tot Briekol: „Wel man, verdien jij den dansen?” Jeremias Briekol beantwoordt die vraag toestemmend en prevelt iets van dank vcor 't vertrouwen. „Je hebt niemendal te bedanken,” is van Bale’s antwoord, „want zie, ik heb ie in 't geheel niet verwacht Niet dat we om de kosten malen, daar niet van; maar de juf frouw komt volleerd van de school en beeft er geen zin in.” Mevrouw van Bale slaagt er met eenige draaierijen gemakkelijk in, haar echtgenoot tot de erkenning te brengen, dat men tn „onzen stand" van alles op de hoogte moet blijven, en ook, dat sprak van zelf, als cr een nieuwe dans was uitgevonden. „Zoo, heb je wat nieuws, vriendschap?” is z'n besluit, terwijl hij deftig op een stoel gazt zitten en z'n kin op den zilveren knop van z'n wandelstok laat rusten, en weder: „'t Zal niet veel bizonders zijn-" Jeremias aarzelt; immers, die vrouw wil iets meer dan ze „invroegeren stand", hij is daar zeker van, geleerd heeft, en echfer er is In de kunst maar weinig vooruitgang: z'n zalige vader sprak altijd van de klassieken, dat waren de menuets, de walsen, galops en deftige contra-dansen. Mijnheer van Bale gewaagde in weerspraak met z'n vrouw, met weinig ingenomenheid van het nieuwe; welnu, de waarheid bovenal! en Jénrie stemt toe dat al wat nieuw gekomen is, verre bij 't oude moet achterstaan. ,^oo, zoo,” zegt van Bale. „Ziet U wel. Suze. precies als met de vreemde talen, geenmensch die ze verstaat Als Kasper met z'n Fransch en Engelsch aan den gang is. dan heb je werk, om je lachen te houden, alles dfommelsche gekheid!' 'en tot Jémie, met Ingenomenheid: „Je meent de Kwadrielje, hè?" „Ja, juist mijnheer van Bale." Van Bale staart een oogenblik met een verheerlijkte uitdrukking op *t blozend ge laat naar den vloer. In zijn verbeelding is het de vloer der gelagkamer in de Roskam, als 't kermis was In Purmerend. Daar beeft hij Suze voor 't eerst ontmoet; hij heeft er naast haar gezeten op één en denzelfden stod, aangesloten! hand M baad! rooie sriia Mededeellncen De Voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen worden alsdan goedgekeurd. Aan de orde is dan de benoeming van een directeur. De heer Monas wordt herbenoemd en wel ▼oor den tUd van 1 jaar. ZUn salaris wordt wederom op 8 mille vastgesteld. De voorzitter licht toe, dat men den heer Monas niet kan missen, aanpezlen met het Paleis ook de boeken verbrand zUn, waarvoor in dé plaats de Inlichtingen van den heer Monas rijn getreden. De heer De Leeuw vraagt nog in hoeverre de boeken door het geheugen van Monas vervangen moeten worden. De voorzitter: „Dat kan moeilUk op een benaald oogenblik gezegd worden.” Tot commissaris werd herkozen de heer J. Ploeger, terwijl als zoodanig werden benoemd de heeren mr. J. H. Polenaar en mr. M. L. Kan. Aan de orde was hierop het voorstel van den heer Hess om een commissie te benoe men om tot vergelUklng te komen met de lotenhouders 1867 om zoo spoedig mogelUk tot liquidatie over te gaan. Mr. van Regteren Altena acht een commis sie uit aandeelhouders niet gewenscht. Com missarissen en directeur verstaan hun zaak. Vobr kennisgeving aangenomen. Aan den Armenraad zal dank worden gebracht voor de toezending van dit be langrijke stuk. d. Van B. en W. van Wehl verzoek ad- haesle te betuigen aan een verzoek aan de Kroon om tot Instelling van een Ministerie van Landbouw over te gaan. B. en W. stellen voor de gevraagde ad- haesie te betuigen. Aldus besloten. e. Van Jb. Hart verzoek om afstand te mogen doen van bet door hem gehuurde gemeenteland. B. en W. stellen voor afwijzend te Voorts deelt de voorzitter nog mede, dat de Directie reeds onderhandelt over een rege ling met lotenhouders. De trustee heeft reeds een concept gemaakt. Ook de heer mr. Van Vugt dringt nog maals op liquidatie en trekking aan. 08 voorzitter is bang, dat een eventueele commissie verkapte lotenhouders zouden zUn. Mr. van Vugt zegt, dat het Paleis rechtens geen bestaan meer heeft en Uquldeeren moet Het voorstel-Hess wordt met groote meer derheid verworpen. De heer Wemer stelt tenslotte voor om over te gaan tot trekking van de loten 1867 volgens het vonnis van de Arrondissements Rechtbank. Na een uitvoerige toelichting van den heer Werner wordt het voorstel met groote meer derheid verworpen. De vergadering wordt hierna gesloten. Neen, de blik van zijn echtgenoote heeft mijnbeer van Bale niet uit de gelagkamer kunnen wegtooveren. HU is er! In verruk king ziet hij den dansmeester aan: „Jü hebt 'm! waarachtig, jij hebt ’m” roept hij Brio- kol toe. Opspringend van z'n stoel trekt van Bale de broekspijpen bij den zijnaad een weinig naar boven, stemt met de viool mede: „En waarom zou ik stille staan?” grijpt z'n aarzelende Suze bij een tip van haar kleed; roept luide: „Kom vrouw, we motten de Jaap nog eens dansen!” en dan met een geweldigen trap op den vloer: „Allo, van voren af sin!” Vier motieven maken spoedig een eind zan mevrouw van Bale's aarzeling. De dans meester had niet gelachen; de dansmeester erkent door 't stukje te spelen, dat de dans niet beneden 't fatsoen is. Van Bale is als de wind. Heeft hij z'n koers bepaald, dan hou j' em niet tegen en eindelijk, was die dans een dans van de grootheid, dan zou de dansmeester eens een „Jaap” zien ver- toonen, zooals hij er vast nooit een beleefd had. Nu staan de echtelieden tegenover elkaar; jammer dat die lange japon mevrouw zoo op den voet hangt, want baar handen moet ze vrij houden. Sterker beweert Je viool, dat bet van Jaapie sta stil Is. Mijnheer en mevrouw van Bale verzekeren dat mede. Daar komen de armen en voeten in be weging. Nu eens klotsen de hakken der laar zen van mUnheer van Bale tegen elkaar, dan weer beschrijven de panden van z'n rok een halven cirkel; zooeven sloeg bij de rech- terhak met kracht tegen den vloer; nu weer wipte 'n llnkerstevel rechtlijnig naar bin nen; do beenen der echtelieden zwaaien rechts en links; „Ik heb van zün leven geen kwaad gedaan.” hun armen en beenen be vestigen dat! Bij het kernachtig refrein: Vergadering van den Raad. De gister middag gehouden raadsvergadering werd door alle leden bügewoond. De Voorzitter opende met een welkom en sprak de hoop uit, dat deze laatste ver gadering van dit jaar aangenaam zou ver- loopen. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer Kramer of er al bericht was gekomen van den inspecteur van het L. O. ten aan zien van de openvallende betrekking van onderwijzer. De Voorzitter antwoordde ontkennend. Waarschijnlijk zal de inspecteur adviseeren dat de onderwUzer de eerstvolgende drie maanden nog in functie zal bhjven. Aange zien er echter nog geen bericht is, kan er geen positief besluit worden genomen. De heer Hart had informaties ingewonnen over de vraag, welke verzoekschriften op zegel moeten worden gesteld. HU vond het een groot offer voor vele vereenigingen als zij alle adressen aan den Raad op zegel moeten schrijven en verzocht B. en W. na te gaan of dit niet achterwege kan blUven. Voorts maakte spr. nog een opmerking over de verlichting in de ochtenduren. Hij vroeg in de notulen op te nemen, dat dit met 1 November zal ingaan en niet op 1 December. De Voorzitter zou met belangstelling kennis nemen van de mededeelingen van den heer Hart inzake de adressen op zegel en deze mededeelingen toetsen aan eigen informaties. De heer J. Visser verzocht nog een kleine aanvulling van de notulen, welke door den Voorzitter werd toegestaan. Hierna werden de notulen vastgesteld. verschillende raadsbesluiten en voorts dat er van de Oudercommlssie te St Pancras was ingekomen een dankbetuiging van in gekomen subsidie. Deze mededeelingen werden voor kennis geving aangenomen. De werkverschaffing bQ Staats- boschbebeer en steunultkeerin- - gen. De Voorzitter deelde mede, dat van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht is ontvangen, met mede- deeling, dat het Rijk als büdrage voor de tewerkstelling van werklooz:n bij het Staatsboschbeheer te Schoor! tot 2 Januari a.s. 25 pet van het weekloon zal betalen. Hierover had spr. zich nader tot den minis ter gewend en daarbij uiteengezet dat het moeilUk is voor Koedijk om accoord te gaan met een ultkeerlng van slechts 25 pet Spr. had gereleveerd, welke offers Koedijk reeds had gebracht aan steunverleening voor tuinbouwers en werkloozen en voor subsi die door de gemeente ten behoeve van de steunregeling en in verband daarmede ver hoogde uftkeering gevraagd. Uitvoerig had spr. dit verzoek bij den minister toegelicht maar deze was niet be reid geweest zijn standpunt te herzien. Dit hing gedeeltelijk af van het aantal opcenten dat de gemeente zal heffen op de gemeente fondsbelasting en voorts van bijzondere omstandigheden, die wel gelden voor tuin bouwers, maar niet voor arbeiders. Vroe ger gaf het Rijk een derde van de werk- loonen en dit had spr. altijd een rationeele regeling geleken. Deze regeling werd ech ter thans door den minister ter zijde ge steld, alsof de tewerkstelling van werk loozen bij het Staatsboschbeheer alleen in het belang van de samenwerkende gemeen ten geschiedde. Als na 2 Januari de steun regeling zal doorgaan (de gemeente Koe dijk zal dan meer opcenten heffen op de gemeente-fondsbelasting) zal een hooger percentage door het RUk worden bijgedra gen. tntusschen blijft de vraag, of voor de 4 weken voor 2 Januari de steunregeling voor de tuinbouwers zal dienen te worden toegepast B. en W. stelden zich voor hier op nader terug te komen om te voorkomen, dat de gemeente voor zeer moeilijke om standigheden zal worden geplaatst. Betreffende de tewerkstelling bij het Staatsboschbeheer was van den minister een schrijven gekomen met tnededeeling, dat er voor den Isten Kerstdag en Nieuw jaarsdag f 1.50 mocht worden uitbetaald en voor den tweeden Kerstdag f 0.75. Spr. zei, dat de samenwerkende gemeenten (Koedijk, Weth. J. Visser antwoordde: twee toren. Hij heeft het pas dit laar gehuurd. De heer Mulder wees er op, dat adres sant bet land kan verwaarloozen, zoodat de gemeente het hem toch zou moeten ont nemen. Spr. geloofde, dat er wel een nleu we huurder komt en anders kan de ge meente tot eigen exploitatie overgaan Spr zou het verzoek willen Inwilllgen. De heer Smit vroeg naar de aanleiding van het verzoek, waarop de voorzitter ant woordde, dat de aanvraag van adressant om steun was afgewezen op grond van gezlnsinkomsten. Spr. zag daarin de aan leiding. Weth. J. Visser vond het advies van den heer Mulder gevaarlUk, het zou anderen kunnen bewegen eenzelfde verzoek te doen De heer Hart wees er op, dat er geen bor gen zUn gesteld bu den verhuur aan H Har» en steunde het voorstel—Mulder. De heer Groen was het er mee eens Weth. W. Visser stemde er mee tn maar wilde opmerken, dat in de toekomst toch aan menschen, die na zoo’n korten tUd de huur willen annuleeren, niet nogmaals land zou worden verhuurd. Weth. J. Visser geloofde dat het verzoek Is gedaan in een booze but Over het voorstelMulder staakten stemmen <de heer Hart hield zich bulten stemming, als zUnde familielid van adres sant). Vóór stemden de heeren Mulder Groen en W. Visser. t. Van Jb. Groot verzoek opheffing van de De balans en de verlies- en winstrekening de bestuurder hen met minder goede be doelingen had mede genomen, doch door kordaat optreden waren zU er in geslaagd tUdtng uit den auto te springen. Een ondersoek naar den automobilist in gesteld. Suppietntre begroeting. In verband met het voortsetten van de steunregeling aan de tuinders, dienden B. en W. een suppletolre begroeting in voor den dienst 1932, groot f 1000, met eenzelfde ver laging van den post voor onvoorziene uitga ven. Goedgekeurd. Een nagekomen adres. Even vóór de vergadering was Ingekomen een verzoek van de pas opgerichte afd. van den neutralen Bond van tuinders en kleine boeren, met verzoek om opneming van leden deser organisatie in eventueele commissies voor deze categorie van gemeentenaren. De organisatie telt 70 leden. B. en W. zegden toe hieraan te zullen voldoen. Werd goedgevonden. De voorzitter sloot hierna, de vergadering met de beste wenschen voor de leden en De heer Mulder zei, dat vfjf maanden uit zending wordt gevraagd. Spr. zou nu voor loopt* drie maanden willen toestaan, als dan nog twee maanden noodlg is, kan men ver der zien. Op een opmerking van weth. W. Visser zei de voorzitter, dat aan Alkmaar is ge vraagd steun te verleenen, maar die gemeen te beroept zich op een Prov. Blad van 1924, waarin staat, dat de piaatseUjke vereenlglng het initiatief moet nemen. Hiermede is niet bepaald gezegd, dat het een Alkmaarsche vereenlglng moet zijn, maar men kan het er uit lezen. Het voorstel—Mulder, overgepomen door B. en W., werd goedgekeurd. Later zal wor den onderzocht wie moet betalen. h. Van J. Blauw verzoek vrUe geneeskun dige hulp, ontheffing van huishuur, licht en waterleiding. Burgemeester en Wethouders stellen voor kwijtschelding van huishuur te verleenen. zoolang de Inkomsten niet boven f 15. gaan. De voorzitter lichtte het verzoek toe en zei O.a. te kunnen begrijpen, dat het adressant moeilUk te aan al zijn verplichtingen te vol- doep. Spr stelde namens B. en W. voor kwijtschelding van huishuur te verleenen tot 1 Maart 1932, de beslissing ten aanzien van geneeskundige hulp is aan B. en W. Het verzoek heeft een gevaarlUken kant. De heer Hart was het hiermee eens en ge loofde dat B en W. wel een weg kunnen vinden om vrije geneeskundige hulp te ver leenen. Spr. wilde het schrijven ter afdoe ning in handen stellen van het Burgerlijk Armbestuur. B en W. vinden dit voorstel goed. Het werd z. h. s. aangenomen. 1. Van R. Koom verzoek vrij vervoer voor zUn zoontje naar de schooi voor buitenge woon lager onderwijs te Alkmaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor vrij vervoer te verleenen vanaf 1 Jan. 1933. Goedgekeurd. Schoor), Bergen, Warmenhulzen en Zijpe) deze ultkeerlng te laag vonden. Het loon is al gering en het is ontoelaatbaar daar nog wat af te. nemen. Wij hebben geprotesteerd in Den Haag en laten uitkomen, dat over leg met de regeering in dezen noodig is om een weg te vinden en bet loon uit te be talen. Twee afgevaardigden van genoemde gemeenten zün naar het Departement ge weest om de zaak te bepleiten. Verzocht werd in een schrijven aan den minister de motieven nader uitvoerig uiteen te zetten. Hieraan is voldaan en daarop Is een tele gram ontvangen, dat wU ons moeten houden aan de voorgeschreven regeling. De minis ter zou intrekking van alle subsidie over wegen, indien daarvan werd afgeweken. Een nader telegram zeide, dat de minister overwegend bezwaar had van de eenmaal door hem vastgestelde bepaling af te wü- ken. Spr. had dit telegram nog niet positief genoeg gevonden en gevraagd, of de minis ter dan niet accoord kon gaan met een tusschen-regeling. En daarop had de minis ter een zeer beslist afwüzend antwoord ge geven. Spr. vroeg nu aan den Raad of, gezien zün uiteenzettingen, de steunregeling aan tuinbouwers, zooals die geldt tot 2 Januari en waarvoor tot dien datum subsidie is toe gezegd. ook daarna zal moeten worden verlengd. De heer Hart constateerde, dat na 1 Jan. verhooging van de subsidie mogelük is en vroeg of daar vrij zeker op gerekend mag worden. Geldt dit dan ook voor de tuin bouwers? Wü doen als gemeente al het mogehjke. eigenlük meer dan mogelük is. Waar blijft nu het christelijk gevoel onzer regeering. als zü de arbeiders vroolijk Kerstfeest wenscht en „vrede op aarde” zingt, en tegelük slechts 75 ct. per dag be taalt voor een verplichten vrijen dag? De zaak is toch zoo. dat, als Koedük tien ar beiders zendt naar het Staatsboschbeheer, zij het Rijk aan goedkoop werkvolk helpt en zelf het meeste nog betaalt Het is met deze regeering noodig, dat wü alles vooruit zeker weten. Of de steunregeling zal moeten voort gaan? Wü hebben wel vèel critiek daarop, maar het is toch nog beter dan niets. Spr. wilde dus doorgaan en direct weer verzoeken om hooger subsidie, omdat de gemeente onmogelük nog meer offers kan dragen. De heer Groen onderschreef dit volko men. Weth. W. Visser was ontstemd geweest over de steunregeling en vroeg of zü de offers van de gemeente waard was. Zooals het nu staat, weten we, dat de werkloos heid nog grooter zal worden en dan meende spr., dat de steunregeling voor de arbeiders noodiger is dan voor de tuinders. De heer Smit zou liever een renteloos voorschot willen dan steun, want dan gaat men niet te gronde. De heer Mulder vond de steunregeling niet goed, maar achtte het gevaarhjk haar te staken, nu uitzicht bestaat op hx>ger subsidie. Laten we probeeren uit te breiden en zooveel mogelük menschen te helpen. Weth. J. Visser vond de steunregeling van nu onbetaalbaar voor de gemeente; er kan zoo niet mee worden doorgegaan. De Voorzitter had van gezaghebbende zü- de gehoord, dat de tewerkstelling in Staats boschbeheer ook na 2 Januari zal doorgaan en dan de ultkeerlng vermoedehjk 75 |>CL zal worden. De steunregeling voor tuinders zal ook wel kunnen doorgaan, totdat de crediet- regeling in werking treedt Voor die steun regeling zal de gemeente dan ook hooger ultkeering krijgen, gebaseerd op het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting. Toen spr. uit Den Haag was gekomen, was hij gelukkig geweest een regeling te hebben kunnen verkrijgen in plaats van de regeling, die de minister niet had kunnen goedkeuren. Verschillende andere gemeen ten verzochten nu eenzelfde regeling. Om die nu een onding te noemen, is toch wel wat erg, terwül er nog 64 tuinbouwers van profiteeren. Spr. meende, dat men haar niet zonder meer zoo maar over boord mag werpen en zou haar nog deze vier weken willen financieren. Inmiddels is al een schrijven naar den minister gezonden met verzoek ook na 2 Januari voort te gaan. Weth. W. Visser herinnerde er aan, dat de eerste steunregeling in het leven is ge roepen om de kool thuis te krijgen. Daarop kregen we de tweede regeling en als de tuinders voor Februari verkoopen, krijgen ze geen steun. Thans kunnen zü geld ma ken, al is het niet veeL Beter is een steun regeling voor de kleine tuinders in het voorjaar, als.zü geen kool meer hebben en dus geen geld kunnen maken. De heer Hart vroeg, of het wel goed Is,, dat de gemeente een prikkel geeft aan de tuinders om den aanvoer van kool te ver- grooten. Daarom moet men met het stop zetten van steun voorzichtig zün, al zal dit meer een zaak zün voor de tuinbouwver- eenigingen. Wü gaan een periode tegemoet, waarin zü zeker wel voor Februari kool zullen veilen en dus geen steun zullen krij gen. Spr. wilde den minister duldelük maken, wat de gemeente thans doet (betalen voor werken in Staatsboschbeheer) en wat zü niet mocht doen (een zelfden steun geven aan bedrijven in eigen gemeente). Duldelük moet gemaakt worden, hoeveel de gemeente al heeft geofferd en dat volhouden er van niet mogelük is zonder hooger steun van de regeering. De Voorzitter voelde we! terdege de woorden van den heer Hart als een goed argument en zou er rekening mee honden. Spr. vroeg of de raad accoord kan gaan met de huidige steunregeling gedurende twee weken, waartoe dan ook aan het be zwaar van den heer W. Visser is tegemoet gekomen. De heer W. Visser achtte voortzetting van de steunregeling op den huldigen grond slag niet mogelük. Weth. J. Visser stelde een amendement voor, waarbü 75 pet. steun van de r-rgee- ring ais voorwaarde wordt gesteld. Aldus geamendeerd, werd het voorstel zonder hoofdelüke stemming aangenomen. In hot portaal van een kantoor aan Heerengracht te Amsterdam, te een vrouwe lijke kantoorbediende beroofd van een acktetasch, waarin zich een bedrag van bijna 2000 gulden bevond. De Juffrouw, die Juist de trap was op gegaan, die naar het kantoor op de eerste verdieping leidt, struikelde daar en kwam te vallen. OnmlddellUk schoot een onbe kende man op haar toe, echter niet, zooals bleek met de bedoeling om haar weer op de been te helpen. HU greep haar aktetasch en maakte zich daarmee uit de voeten. De juffrouw riep hulp en aanstond werd een vervolging van den beroover georganiseerd. De man is echter ontkomen. In de taach bevonden zich 75 bankbiljet ten, te zamen een waarde vertegenwoordi gend van f 1973. De politie beeft 'een uitgebreid onderzoek Ingesteld, doch heeft tot nog toe geen spoor van den dader gevonden. Op de algemeene vergadering van aandeel houders der N. V. Algemeene KunstzUde Unie van 24 Juni 1931, was aan de directie machtiging verleend om krachtens artikel 17 der statuten op 2 Januari 1932 aan de hou- aandeelen een te Keeren van doch met de vrüheid om zulks niet te doen daartoe aanleiding taald, misschien wel aan kennissen. Dit geld had echter bewaard moeten blUven. totdat alle loten aan de beurt waren, er mede van te profiteeren. De heer De Leeuw: „Vindt V, dat de maat* ■chappü de verplichting heeft tot uitbetaling van loten of niet? Daar gaat het om." De voorzitter: „Wanneer wt| aflossen, kun nen wü later niet meer met de andere loten houders in de verdeeling van het Waarborg fonds opkomen. Nu wü ingekocht hebben, kunnen wü wel opkomen met onze vorde ring De heer Bemhard doet een aanval op den post debiteuren van f 152 mHle. Deze post te door aandeelen van het Paleis gedekt. Hoe kan dat, vraagt spr., als mei^ weet, dat dit onderpand ceen sou waard te. De voorzitter geeft toelichtingen hoe die post ontstaan te. Toen de heer Van Hall, van de Fa Schermbeek en Van Hall, toentertüd de kassiers van het Paleis gestorven was, bleek er een groote vordering op deze firma, practlsch Van Hall, te bestaan. Toen bleek, dat deze vordering niet betaald kon worden, heeft de Directie gemeend dit te moeten laten zien De boedel van Hall te beneficiair aan vaard. In dien boedel zat o.a. een post van 2 ton nominaal aandeelen van het Paleis. Deze aandeelen zijn reeds bü Brandt in de veiling geweest, doch bleken onverkoopbaar. Bet belang van de maatschappll te dat de boel niet in elkaar stort, want dan zonden ook de aandeelen u't den boedel van Hall automatisch waardeloos zün. De heer Bernhard: ..Laat het Paleis de aandeelen van wijlen Van Hall toch voor een hannekrats koopen.” De voorzitter: .Dat kan het Paleis niet." De heer De Leeuw vraagt, wanneei de boedel Van Hall wordt afpewlkkeld Kan dat lang duren? Hoe zit het met die 3 pet obligation. De voorzitter acht, dat afwikkeling af hangt van de te treffen regeling. Wat de obligation aangaat, hiervan te na balans datum nog eens ca. 25 mille afgelost Mr. van Vugt vraagt, uit welke middelen deze laatste aflossingen dan zün geéchled: op alle liquidemiddelen der maatschappü was toch beslag gelegd? De directie heeft, toen zü van de beslag neming hoorde, nog gauw aan het deposito een bedrag onttrokken en dat ergens gede poneerd. waar mr. Van Vugt het niet heeft gevonden. De directie was van meenlng. dat men de boel niet kapot kan laten maken door een enkelen crediteur. Daarvan zouden alle andere belanghebbenden <te dupe zün ••worden. De beer Werner doet een voorstel om de balans te wijzigen. HU acht de toelichting geheel onvoldoende. Onder de activa mag b.v. niet de post effecten, bestaande uit loten, voorkomen. Deze post moet naar de V. en W.-rekening overgebracht worden. Aan de passiefzijde moet binnenslüns ruim 8 ton worden op genomen als verplichting uit het Waarborgfonds. Een desbetreffend voorstel wordt door de vergadering verworpen. belasting van zün blllards. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek In hunne handen te stellen om prae-advies. De heer Mulder vond het verzoek gevaar- lük, omdat ook andere caféhouders kunnen komen. De belasting te wel hoog, maar de belanghebbenden hadden eerder moeten ko men. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. g. Van het „Witte Kruis” te St. Pancras vei zoek gelden beschikbaar te willen stellen voor uitzending van een kind naar een sana torium. De voorzitter wees er op. dat het hier een oude geschiedenis te, zü betreft het kind, dat thans gehuisvest te bü den heer Madderom te St. Pancras. De voogdü wordt uitgeoefend door een lichaam te Alkmaar. Aldaar te om geld gevraagd om het kind te kunnen uit zenden en daarop te nu geantwoord, dat al leen geld kan worden gegeven voor een kind, dat door een plaatselüke vereenlglng wordt uitgezonden. Het betreffende kind verbluft buiten de gemeente Alkmaar. Op deze gron den werd afwüzend op het verzoek beschikt. De voorzitter achtte dit standpunt formeel juist, maar op dienzelfden grond zou Koedük kunnen zeggen, geen geld te willen geven voor een kind, dat door een vereenlglng te St. Pancras wordt uitgezonden. Intusschen heeft het kind wettige woonplaats in Alk maar. Maar met dat al zou het kind niet worden geholpen. Spr. achtte het standpunt van Alkmaar niet houdbaar. Er te geschreven aan de ver- eeniging, die de voogdij uitoefent, maar zon der succes. Spr. stelde nu voor, dat het kleine Koedük den knoop zal doorbakken. De heer Hart wilde op grond van recht vaardigheid en billijkheid mogelük maken, dat het kind wordt uitgezonden. Spr. had nog wel zooveel vertrouwen in Alkmaar, dat het niet zal willen, dat Koedük alleen be taalt, als de billükheld aantoont, dat ook Alkmaar mee heeft te betalen, omdat da wettelüke woonplaat» van het kind Alkmaar Kasgeldleenlng* 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het aangaan van een kasgeldleenlng van ten hoogste f 10.000.— voor 1932. Goedgekeurd. Commissie van tueeirht lager onderwüs. Ter benoeming van een lid in de Commis sie van Toezicht op het L. O. dienden B. en W. de volgende aanbeveling in; 1. Mevr. Kikkert—Kostelük. 2. Mej. Van OoUen. Benoemd werd met zes stemmen Kikkert, (1 stem van onwaarde). III. Voorstel tot wijziging van de vastge stelde steunregelingen voor werkloozen, over- eenkomsig circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De heer Hart vroeg of de raad na vast stelling dier regeling nog medezegglngschap aal hebben over de toepassing ervan. Wat betreft de ultkeerlng aan trekkende werkloozen zou spr. zoo spoedig mogelük overleg willen zien gepleegd met den minis ter van Arbeid. De voorzitter zegde dit toe. Het voorstel van B. en W. werd hierna h. a vastgesteld. met suiker! toen, toen hebben ze er ge danst, dat de heele troep er naar kijken moest al z’n leven! en jaar op jaar zün ze d’r weer geweest „Jandorie!* roept münheer van Bale, en dan in verrukking, terwül hü den linkerarm met de gesloten vuist stokstijf naar z'n we derhelft uitstrekt: „Suus! ken je 'm nog. „van Jaapie sta stil?” Een vuurrood overtrekt mevrouw Bale'sgelaat H. E wil: „nee! o foei-” en zooal meer zeggen, doch het stokt haar in de keel. Hoe was het mogelük, dat Gerrit Gerhardus zich zoo kon vergeten? Snel beeft zü een bestraffenden blik op van Bale geworpen, en schier geiüktüdig ziet ze naar den dans- meester, om zich te vergewissen, welken indruk die gemeene uitval van d'r man op hem gemaakt beeft- Maar moeder Briekol heeft recht om haar Jeremias een vluggen en siimmen jongen te noemen. Neen. Jere mias lacht niet en Jeremias trekt zelfs geen spotachtig gezicht. Hü kwam geheel op de hoogte. Terwül hü z’n viool jtüf tusseben Gisteren had te Amsterdam de algemeene Vergadering voor aandeelhouders van de N V. Paleis voor Volksvlüt plaats, onder voor zitterschap van mr. van Regteren Altena. De heer Bronkhorst vraagt tegen welke rente de kasmiddelen zün belegd, bü wlen en welk onderpand men heeft. De voorzitter antwoordt, dat ca. 4 ton bü de Incassobank en de fa. Oyens te gede poneerd voor 1 Jaar vast, tegen 4 pet. rente. Er te geen onderpand. Een gedeelte loopt 16 Februari as. af. De heer Bronkhorst vindt het onverant- woordelük, dat er voor zoo'n groot bedrag geen onderpand gevraagd te. Dezelfde spre ker vraagt uit hoeveel loten 1867 de post effecten bestaat en tegen welken prjjs zü gekocht zün. De voorzitter antwoordt, dat het aflosbare stukken wéren. Het Paleis heeft ze daarom ingekocht, het z n rechten t.o.v. beheer ders van het Garantiefonds en als zoodanig hebben zü voor dé maatschappü waarde, n.L als rechten t.o. derden. De loten vormen der halve een actief. Er zün 650 stuks ingekocht De heer Wemer: „Noemt u de loten be legging?" De voorzitter: „Hadden wü ze niet gekocht, dan was de maatschappij failliet gegaan De heer Wemer: „Zoo, en moest u dat faillissement tegenhouden? Moesten er dan enkele crediteuren boven anderen bevoor deeld worden? Hiertegen zou wel eens een klacht kunnen worden Ingediend. U hebt twintig jaar lang geweigerd de loten te beta len en nu hebt u een aantal volledig ultbe- „Eh pas op voor auto’s als je de straat over steekt." ,Jen je bang, dat Ik overreden zal worden?" J«ee, maar je Heeren zitten anders zoo onder den modder." Het Is er vaa Jaap, het is er vag Hap, Eq 't is er van Jaapje sta still De heer Kramer vroeg hoeveel huurjaren adressant nog heeft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8