1931 1932 w 107’/, 63 2“/„ 5% 3% Informatie KLOOSTER KIEBERT Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 9.70 34.60 8.50 2.49 59.15 48.60 12.60 21.— Laatste Nieuws Verband- en Ziekenverplegingsa tikelen levert U Verbandtrommels in alle mogelljke modellen en afmetingen. Ook volgens de voorschriften van de Arbeids-Inspectle Ver handtrommels voor groote en kleine Bouwwerken. Scholen, Fabrieken, Inrichtingen. Werk plaatsen, Huishouding, Automobiel, Autobussen, enz. BIJ-vulling van ver bandtrommels geschiedt by ons correct, goedkooo en zeer spoedig. Alle v«r- band-artikelen en Instrumenten ook los verkrijgbaar naar gewenschte hoeveelheid en soort. N.V. „VRIESIA” JAN DE VREES tweede blad Van Putten Oortmeijer Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 STADSNIEUWS MIENT 22 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN ONZE OOS7 Catalogi GEMENGD NIEUWS Ernstige brand te IJmuiden 3H De Fransch-Duitsche onderhandelingen 2% Een historische samenkomst W. S. VISITEKAARTEN Payglop 18 - Verdronken Oord 30 2.49tf De ondervinding heeft geleerd dit tyUZIEK HOOREN geen bevrediging geeft, dee ie ZELF MUZIEK MAKEN Het adres voor mime keeze Meziek en olie soorten MnziokinstnmentM ie en blijft ALKMAAR - TELEF. 274 2%* r’.': Nieuwe Operette „Naar Yamatho” Oudejaarsdag. Kaart jesdagü Mazlek vanjac. Prins, tekst van E. Prins. te Werk opgedragen Bom in een kathedraal ontploft Poli tie verordening in Hinderwet voorbeeld. SX1M 7H cent Commissie voor Ontwikkeling wor- Baldadige kwajongensstreek Nutsspaarbank Alkmaar Vergelijkend jaaroverzicht Rectificatie A ves-T entoonstelllnt. van voor De man doodgeknuppeld i#n nieuwe Alweer fraude Administrateur geschorst Jacobus de 20 Gehuwde onderwijzeressen Meubelmakerswerkplaats uitgebrand Gevonden Voorwerpen. Wraak der schoenpoetsers Een driejarig moratorium? 62 180 39 Alkmaarsch R.K. Oem. Koor. Prolongatie Van Zoo noodig binnen 2 uur gereed De man met het monopolie Hoe jongens uit New-York met een oplichter omspringen en Ontspanning van Werkloozen te Alkmaar Het aantal I.:_ï de handeling niet in het worstelt is niet te groot. Quant, met Nieuwpoortslaan A. Kouv. en. eenlgde neden Donderbussen in brievenbussen geworpen Bij beslu't van 28 December 1931 is aan den heer 8. H. J. Swart, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een steen houwerij in het perceel Koomlaan, alhier. Alkmaar, 28 December 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar: WENDELAAR, Burgemeccter. A. KOELMA, Secretaris. Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O S Leather Intern. Nickel 129 164 >4 21% 173 25 Vorige Koereen H2% 63 130 165 22 185 45 37 21 I! 20 14 25 36 61 ver liet Chauffeur aangezien kinderdief 10C»/, 97 93»/, 88 75% 174 37 25^0 36 60% 9.78 34.65 8.49 59.35 48.65 12.70 21. 46.75 47.75 46.25 7.38 53% 56% 74»% Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Spoorwegen Onion Pacific Wabash Chic Mllw St Paul Kansas City South Erie Railr. C. P. G. PERSOON, Locaal-Praeses 4 2»/, 88»% 50 38 26 182% Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Etgena. Kon Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoell Serbadjadl Silau - V I. C O. Al'ied -- Intercontln Rubber WOENSDAG M DECEMBER 1931 Niet veel??? Als iedereen het Dén zou de opbrengst overweldigend zijn! Komt Alkraaarders, geeft het Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4H Neder! 1919 4 H Neder! 4 Nederland 1931 4K NJnd. 1926 B Wjj ontvingen prijscouranten 1932 van de N.V. Zaadteelt en Zaadhandel van den L. T. B.. Zaadmarkt en van de fa. W. Zaad- noordijk, Waagplein, alhier. Petroleum Dorische Petrok um Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Onion OU Eerste Algemeene Gezellendag van het district Alkmaar op 24 Januari Het Departement van Onderwijs en Eere- dienst bepaalde, dat van de 280 gehuwde onderwijzeressen er 117 als kostwinners in dienst kunnen blijven, gedeeltelijk echter als 2/3 in plaats van volle leerkracht. De overige gehuwde onderwijzeressen zullen echter worden ontslagen. Twee opgeschoten straatjongens uit Wor- mer Hebben Zondagavond donderbussen en voetzoekers gedeponeerd in de brievenbus bij ds. H. Britzel. doopsgezind predikant te Wor- merveer. Door de ontploffing werden aan deur en gang groote verwoestingen aange richt. zoo meldt de N.R.Crt. De polltie van Wormer wist de daders nog denzelfden avond aan te houden. Ze werden te Wormer- veer opgesloten en zijn op transport gesteld naar Haarlem. MQnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie 21»/,, Tabak Dell Batavia Oude Den Oostkust Sen em bah Maxwell Gebo-en: Elizabeth, d. van Ridder en Henderika Schuilt. Getrouwd: Jan Jacobus Couvée en Maria Mlslk. Overleden: Dirk Winder, 3 j. de spaarrekeningen ƒ89.747.18 (vurig Dinsdag is In den Kathedraal van Santiago een bom ontploft. Er werd niemand gewond, doch de materieele schade la belangrijk. Nadat de bevolking van Dell verscheidene malen was verontrust door het gerucht, dat een kinderdief (tjoullk) aan het werk was, meende zij op een onderneming zoo'n tjou llk te ontdekken In een Bengaleeschen chauffeur, die wegens motorpech hulp kwam zoeken en daarvoor een Inlandsch erf betrad. De man werd onmlddellük dood geknuppeld. 75% 2% 9^ Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur was de knecht van de firma Keesje in de achter het magazijn in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden gelegen werkplaats aan den ar beid. toen plotseling een hoeveelheid mate riaal in brand geraakte.vermoedeljjk door dat dit brandbare goedje In aanraking kwam met de kachel. De knecht waarschuwde z n patroon die direct de brandweer opbelde, terwijl de jongen de politie waarschuwde. Deze rukte direct met den slangenwagm uit en was, geholpen door eenlge burgers spoedig in staat met een slang op de water- terlelding water te geven. Het vuur had zich inmiddels snel uitgebreid en toen even la'.er de brandweer met de automoblelbrand- spult verscheen, stond men voor een zware taak, te meer omdat het brandende vulsel- materiaal als kapok enz. een verstlkkenden rook verspreidde. Onder leiding van den commandant, den heer A. de Wit en den onder-commandant den heer J. Th. Verzijlbergh, tastte de brand weer het vuur energiek aan. Geweldige rookwolken stegen uit het bran dende perceel op; vooral In de straten „on der den wind” kon men den rook snijden. De bewoners van de aangrenzende straten 45»/. 36"/, 2C»/, 12 19% 13% 25 25 Onze Speciale Afdeellng DROGISTERIJ EN CHEMICALIKNHANDKL Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Ml) De administrateur van de afdeellngs- bank te Sitoebondo is wegens fraude ge schorst Hij verduisterde bovendien 4000 ten nadeele van het fonds der cultuurs- politle. De adjunct-adminlstrateur was van deze fraude's op de hoogte. meer terugkeeren. De Jongens ston- sprakeloos van schrik In het begin. sprong echter een 12-Jarlge jongen voren en Industrieën Onliever X. Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkels Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Op bovengenoemden datum komen In de avonduren de Gezellen van Alkmaar en rendom bijeen, om ook eens een gelegen heid te hebben, naar bulten uit te dragen, de innerlijke kracht, die leeft in de harten van aan hun vereenlg-ng trouwe gezellen. Wanneer eerst onder de voorspraak van Ft Joseph Gods zegen door een gezamen lijk Lof over het Gezellenwerk is afge roepen en voordat de deelnemers In alge- meene vergadering bijeen komen, zullen zij vooral aan de Katholieken van Alkmaar en wel meer bijzonder nog aan die Jonge mannen, die nog maar niet aan den toch zoo ultdrukkelijken wensch van onzen Bisschop gevolg gaven, zich te organlseeren in de Gezellenvereenlgingen, laten zien een vonkje van het oplaaicnde vuur hunner geestdrift, waarmee zij als goede gezellen in het leven voor de Katholieke beginselen durven uitkomen. Als een bliksemstraal soms plets de heele lucht In rooden gloed zet ral zco straks een stoet van Gezellen met brandende fakkels in handen den don keren avondlucht met een rossigen gloed doorzeven, om de aandacht op hen en hun werk te richten. De gezellen van Alkmaar en om geving zullen dien avond een fakkeloptocht houden, om als met een brandende stift op het donkere perkament van Gods onmeet- baren hemel neer te schrijven, den machtigen en goeden Invloed van een goede gezellen- vereeniglng op het leven van een jongeman, die gezonde Ideeën voor zijn leven wil op doen. Om met %en brandende fakkel in de band door met menschen gevulde straten te trekken, mag eenlge durf voor een jonge man zonder meer ncodlg zijn, maar voor een echten gezel is daarvoor zooveel durf niet noodig, daar zulk een daad te stellen zo<- r ebt el en al past in bet plan van z(ja levrn. Hier doe ik dan een oproep aan al de Gezellen van de verschillende vereenigingen van ons district, cm dezen avond voor dit doel vrij te houden en dezen Gezellendag mede te maken. Er moet van Iedere vereem- glng een zoo groot mogelijk getal Gezellen meedoen en niet moet <Lt maar aan enke len worden overgelaten.* daar toch ook het getal de sterkte van ons leger zal hebben te bepalen. Vooruit, dan jongemannen, leden der Gezellenvereenlgingen. maakt u allen cp. om dezen dag te maken tot een dag van groote beteekenls voor het zoo nioole Gezellen-werk. Wilt aan het niet gemakkelijkste onderdeel van ons pro gramma n.l. den fakkeloptocht cok de beste voorbereiding geven, daar deze optocht alleen toch gedaan kan worden, wanneer hü ,«oed gedaan wordt. Reeds is aan uw commissarissen medegedeeld, hoe voor dezen optocht moet worden geoefend. Ik vertrouw dat al de afdeelingen over dezen optocht theoretisch en vooral practlsch zullen wor den Ingelicht. God zegene dan ons eerzaam handwerk kers. Niet veel!! Kan iedereen missen!!! gaf??? Nederland heimstraat 3: mesje. Herman Lindegracht 23: vulpenhouder Groot. 2de Landdwarsstraat 17. Wanneer men weder in het bezit is van het Verloren voorwerp, wordt men zocht hiervan kennis te geven aan Bureau van politie. schoenen schoon te maken. Wsmneer het echter stille tijd is, gaan de Jongens b(j elkaar zitten en prater dan over de nieuw ste sportgebeurtenissen. Eenlge dagen geleden nu, kwam juist op den tijd, dat er zoowat niets te doen was, een elegant gekleed heer In een niet min der eleganten auto aangereden. Hij riep de jongens bij zich en vertelde hun. dat hj] de schoenpoets-concessie voor den heelen om trek gepacht had en dat leder schoenpoet ser hem voortaan 50 cent per dag moest betalen. Hl) van zijn kant zou dan zijn ..belastingbetalers” voor Iedere concurrentie beschermen. Wie zich echter aar deze be paling niet wilde onderwerpen, moest oogen- blikkelijk het plein verlaten en mocht ook nooit den Toen naar voren en schreeuwde brutaal: ,We betalen je niets, idioot!” De man met het monopolie maakte bewegingen om' den jon gen een flinke oorvijg toe te dienen. Maar deze was nog vlugger. Hij lichtte den vreemdeling een been, zoodat deze op den grond viel en op het zelfde oogenbllk kwam de heele bende op hem af en begon er ge ducht op los te ranselen. Juist verscheen een agent, die meende, dat de vreemdeling de Schoenpoetsers het loon van hun arbeid niet had willen betalen. Hij bevrijdde hem en bracht hem naar het politiebureau. Daar zetten eenlge jongens, die meegegaan wa ren, de heele situatie uiteen, maar de poli tie kon den vreemdeling niet arresteeren. want daar was geen enkele reden voor. Met trotsch opgeheven hoofd verliet de oplichter het politiebureau. H!j had echter te vroeg getriomfeerd. Toen hij namelijk uit de wachtkamer kwam, zag hij, dat t heele schoenpoetsers- gllde reeds op de loer stond. Tevergeefs trachlt; hij zoo vlug mogelijk de trappen af te komen. De Jongens waren vlugger dan hij, zi) rutschten de trapleuningen af en be goten hem uit de hoogte met hun vloeibare zwaïte, bruine en roode schoenpoetsmidde len. Toen de bedrieger beneden aan de trap kwam, was hij met allerlei kleuren bedekt: kleine gekleurde beken stroomden over zijn costuum. Nu wilde hij In den eleganten auto vluchten. Maar ook daar zag hij geen kans toe. want een groot aantal Jongens omringden den auto In dichten kring. De man vluchtte ijlings in een zijstraatje en de Jongens begonnen den auto „in orde te brengen”. Zij sloegen de ruiten stuk, ruk ten de spatborden af. verscheurden het be kleedsel en besmeerden de treurige over blijfselen met het overschot van de senoen- c-.ème. Het was de wraak der kleine schoen poetsers. die zich door geen mensch ter we reld laten overbluffen. De bedrieger Was echter zoo bang geworden, dat hij het niet eens gewaagd heeft het auto-wrak 's nachts af te halen. Het moest enkele dagen later door de poLtie opgeruimd worden. Na deze macht-prestatie zal geen bedrieger het meer wagen, de schoenpoetsertjes van New-York beet, te willen nemen. spaarders beschouwing 395.21 (v. 1. slotte weer in het vaderland behouden ar riveert. De Partituur is geschreven voor Kin derkoor, strijkorkest, fluit, piccolo (vrou wenkoor). De muzikale inhoud van deze operette overtreft die van de vorige, wel ke onze stadgenoot schreef. De rhythmisch goed geslaagde thema's, welke in de ver schillende bedrijven terugkeeren geven ongetwijfeld aan het werk een eenheid, welke den totaalindruk ten goede zal ko men. In het eerste bedrijf is de muziek min of meer In volkstrant, o.a. komen er ma trozenliedjes in voor, in het tweede bedrijf wordt de muziek meer illustratief, het Ja- pansche volkslied, en de muziek met Oos- tersche effecten zijn hier goed geslaagd Ook in het laatste bedrijf komen zeer goede vondsten voor, de koren zijn met veel spi rit geschreven. De indruk, dien we alleen van het klavier-uittreksel hebben, kan na tuurlijk niet volledig zijn, wanneer echter de beloften welke de partituur inhoudt, bij uitvoering werkelijkheid wórden, dan zal deze operette voorzeker haar weg vinden, en met méér succes nog dan de vorige. W. S. klnder-operettes, waarvan grijs verleden zoodat een nieuw werk, dat een avontuur van dezen tijd behandet, als zoodanig reeds een aanwinst kan worden genoemd. In drie be drijven wordt op spannende wijze een Hieronder volgen eenige verbeterde uit slagen van de tentoonstelling „Aves" wel ke in ons nummer van Maandag foutief voorkwamen. Beker, door ..Aves”. voor hoogste aan tal punten rubriek midden rassen, groote hoenders. Winner C. Korn te Alkmaar. Beker, door „Aves". voor hoogste aan tal punten zware rassen, groote hoenders. Niet toogekend. De Engelsche financleele dc^undlge Leith Ross wordt aan net einde van deze week te Parijs verwacht, wa<r de Fransch Engelsche onderhandelingen over de schade- vergoedlngskwestle weer zullen worden her vat. Volgens de Fransche bladep hebben de na Kerstmis langs dlplomateken weg gevoerd? onderhandelingen reeds tot een vérgaande toenadering van de wederzljdsche opvattin gen geleld. De bijzondere correspondent van de „Echo de Paris" te Londen weet te me'den, dat ‘n groote l(jnen tusschen Engeland en Frank rijk reeds overeenstemming is bereikt. Vol gens dit plan zou aan Dultschland een mo ratorium voor den tijd van drie jaar worden verleend. Het onbeschermde deel der scha devergoeding zou echter voortdurend «kan de Bank voor Internationale Betalingen worden betaald en vandaar uit In den vorm van een Fransch credlet aan de Dultsche Rljksspoor- wegen worden teruggegeven. Als tegenpres tatie zou de Dultsche regeering zich ver plichten zoowel aan Frankrijk als aan eenige andere staten als Roemenië en JAego-Slavié leveranties In nature. In- beperkten omvang te doen. Na afloop van het ‘driejarig mora torium zou de betalingscapaclteit van Dultschland opnieuw worden onderzocht. Tenminste dat hoopt het Comité. Het tentje weet ieder hier jaarlijks te vinden in de hal van 't postkantoor: daar zijn we ingeburgerd!!! Vele duizendtal len van zegels zijn deze maand weer ver kocht. maar voor den laatsten dag van ’t jaar liggen speciale voorraden klaar van iff cent. Om juist in deze tijden het goede en beste te wenschen aan familie, vrien den en bekenden!!! Een kaartje met onzen naam; ten teeken dat we ze gedenken bij de wisseling der jaren. En op het kaartje een kinderzege!.. Vijf kaartjes aan die wij het liefst mogen: 5X3 cent aan zegels, waarvan SX1K cent aan bet misdeelde kind, dat is 7K ct. voor doove, blinde en verwaarloosde stak- afd. Jeugdige 25 jaar). Aanwezig aan het Bureau van politie. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1727 December 1931: wol len shaw, stang met auto-nummeruord, ta bakspijp. potloodslijper, kerkboekje, pet. mand met inhoud, autowiel, alpinomuts, portemonnaie, ceintuurs, zeiltje inh. brood, handschoenen, damesarmbandhorlöge, zak mesje, rozenkrans in étui, portefeuille, no titieboekje, kinderhandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op: 1727 December 1931: Boodschappentasch, Salie. Achterom 14; handwarmer. M. Noorderkade 14; portemonnaie met in- houd. P. Kaptein. Nieuwpoortslaan 112: gymnastiekschoentje. A. Kouu en, 2de Tuindwarsstraat 11a; kinderhandschoen. J. Adams. Langestraat 75; beiastingtnerk in étui. H. Kruidenberg. Koningsweg 9: her dershond. M. Pool, Gedempte Baansloot 17 leeren étui met medaille. Ci. Lanter, Zo- cherstraat 25; zakmes. F. Uttegering. Stu- artstraat 52: portemonnaie met inhoud, Th. Koomen. Stationstraat 27: handwar mer, B. Kusch, Oudegracht 214; hangertie met halsketting. W. Smit, Laat 173; huis sleutel, J. Lijnsveld, Bloemstraat 26; doos kauwgom. D. 'J. Corneille, Dijkgraafstraar 54; vulpenhouder, H. Snijders. Oosterburg- straat 5; timmermanspotiood, Willy Mooij Augustijnsteeg 1; calotje, H. Langenbere. Iste Landdwarsstraat 3: shawl. J. Oos- terlee. Friescheweg 32: foto. G. Lammers Laat 87; zakkam, J. G. de Jong. N. (i. Piersonstraat 27; damesarmbandhorlöge. C. Mooij. Oudegracht 62: handschoen. H. B. Pierik, Hoogstraat 2a; damesarmband- horloge. C. Weüling. Oudegracht 114; schoolrapport C. Fuhren, Dijkgraafstraat 10; signaalhoorntje. Antoon Buizink. Baan- singel 24: rijwielbeiastingmerk, N. Zijp. Oudegracht 16; portemonnaie m;t inhoud Kroon, Westerweg 298; rijwielbeiasting merk in étui, J. Tjeertjes. 2de Kanaal straat 13; schakelarmbandje. E. Preijer Paul Krugerstraat 15; vulpotlood. J. Fa ber, ESelenburgerlaan 1: heerendas, F. Knossen, Kwakelpad 7; zakmes. A. Zaad- noordijk, Nieuwlandersingel 29; zilveren ringetje. F. Vierkant, Dubbele buurt 8: portemonnaie met inhoud. A. Snel. Fnidsen 121: doublé ring, S. Vreeker Jr., Wognum- schebuurt 24; portemonnaie met inhoud. H.’Blokdijk. Nieuwlandersingel kinder- portemonnaie met inboud. M. Romijn, Wil- demanstraat 20; damesrrmbandhorloge W. Pool Boezemsingel 43; zijden shawl. J. Wagenmaker. Hekelstraat 28; kinder- portemonnale met inhoud. H. Jansen, Vsr- dronkenoord 78; armband. A. Hes. Kin- mesje. Herman Hemels W. de Bovengenoemde Commissie, wrike be reids met de voorbereidende werkzaamhe den is aangevangen, heeft zich het navol gende Bestuur gekozen: C. F. D. Konert, Centraal Voorzitter Sta tionsweg 118. L. R. de Kort, Secretaris afd.: Werkloo- jen, Varnebroek 16. A. J. Klaver, Secretaris Werkloozën (personen onder Spoorstraat 95. A. A. Wiese. Centraal Penningmeester. Ricardostraat 4. De Commissaris van Politie der gemeente Alkmaar brengt ter kennis aan de ingezete nen de navolgende artikelen der Algemeene Politieverordening, luidende Art. 145. Het is verboden den openbaren weg te schrobben, te spoelen of op eenlgerlei andere wijze met gebruikmaking van water te reinigen bij vriezend weer. Art. 146. Het Is verboden water, sneeuw of eenlge andere zelfstandigheid van daken, steigers of andere verhevenheden of uit ge bouwen of goten op den openbaren weg te werpen. Néergeworpen sneeuw moet bulten de be bouwde wijken of In openbare wateren den gebracht. Art. 154. Het is verboden: met bespanoen' rij- of voertuigen (hon denkarren uitgezonderd) te rijden als de openbare weg met sneeuw bedekt Is. zonder dat de trekdieren een of rtieer luldklinkende bellen dragen; als de openbare weg ten gevolge van -meeuw, vorst of Ijzel glad is. dezen te be rijden met paarden, die niet scherp staan, tenzij aangetoond kan worden dat bü het uitrijden de gladheid nog niet was Ingetre den. Art. 183. Elk hoofdbewoner van een per ceel. of als dit onbewoond of ongebruikt is, de eigenaar varf het perceel, is verplicht: le. enz.; 2e. bij gladheid van den openbaren weg ten gevolge van sneeuw, Ijzel of vorst te zor gen, dat de openbare weg vóór en langs die jerceelen ter breedte van tenminste één mefer. zoodanig met arch, zana of turfmolm Is bestrooid, dat daardoor de gladheid ge heel benomen zfj. Voorts is bepaald in het laatste lid art. 184: Is eenlg gebouw bij meer dan een persoon In gebruik, óan komt de hl ?rbedoe',de ver plichting ten larie van de gebruikers der gelijkvloers onmiddellijk aan den openbaren weg gelegen gedeelten, ieoer voorroover het door hem geb-ulkte gedeelte reikt en zoo die gedeelten bulten gebruik zijn, tëh laste van den eigenaar. De Ingezetenen zullen aan hun verplich ting tot strooien, als bedoeld in vorenstaand artikel 184 worden herinnerd Poor het lui den van de klok van den s‘adhulstoren en van den AccHnstoren op de dagen dat zulks noodig wordt geacht, des vconniddags te 8 uur. gedurende een kv artier. Zooals men weet, beschouwen In de Ver stalen alle huisbedienden het be- hun waardigheid, de schoenen van hun heer te poetsen en zoo mag zich het beroep van schoenpoetser in Amerika In grooten bloei verheugen. Natuurlijk komen deze poetsers voor het groctrte gedeelte kleurlingen bijzonder talrijk op de drukke pleinen voor. Zoo is In New-York dé Bat tery Park, het groote punt aan de Zuidkust van Manhallen een plaats waar het van schoenpoetsers wemelt. Tijdens de vacanties worden zij nog ver gezeld door tallooze kinderen van 8 tot 15 jaar, die ook nog graag een zakcentje ver dienen. ZU zijn nog flinker en handiger dan de volwassenen en soms ziet men. hoe jon gens midden op straat in het dichte auto verkeer neerknielen, om nog gauw een paar Schreven we reeds uitvoerig over hel „Kerst-Oratorium" van Jos. Vranken. dat 4 Januari a.s. onder leiding van den diri gent Jac. Al zal worden uitgevoerd, toch 'villen we nog eens iederen muziekliefheb ber aansporen naar dit mooie werk te gaan luisteren. Behalve koor en strijkor kest. zal als soliste medewerken Mevr. Sophie Both-Haas, sopraan, een onzer be kende zangeressen, met een subliem stem geluid. Velen zullen haar vorig optreden hier ter stede nog wel herinneren. De ba riton, de heer Wijnand Beke uit Den Haag, zal hier voor de eerste maal optre den. De klavier-bege’eiding zal wederom door de pianiste mej. Rie Vermeulen wor den uitgevoerd, terwijl de orgel-partij ge speeld zal worden door den heer Jac. A(. Het koor zal de netto opbrengst ten goede doen komen aan de crisis-comité’s. We zijn in de gelegenheid gesteld, de paritunr van het oratorium door te zien, en zouden met klem allen uitdrukkelijk willen aanbevelen, óm dit hoogstaande en Prachtig-Hollandsche kunstwerk te gaan (vorig jaar 2.011.143.11) en terugbetaaid 1.980.173.88 (v. j. 1.682.255.85). zoodat meer werd ingelegd dan terugbetaaid 362.833.92 (v. j. 328.887.26). Voorts werd per 31 December aan rente over 1931 op de spaarrekeningen bijge schreven totaal 89.747.18 (vurig jaad ƒ75.11435). Het tegoed, bij den aanvang van 1931 groot 2.775.122.16 steeg dientengevolge met ƒ452.581.11) tot 3.227.703.26, waaron der 10.657.43 verschuldigd aan school- spaarders. In 1931 bedroeg het aantal posten van inleg 24204 (v. j. 23637), dat van terugbe taling 12698 (v. j. 10964), tezamen 36902 (v. j. 34601). In 1931 werden 1493 nieuwe boekjes, waaronder 200 aan schoolspaarders uitge reikt (v. j. 1835), terwijl 559 boekjes waaronder 66 van schoolspaarders; wer den ingetrokken, (v. j. 528). Bij den aanvang van 1931 bedroeg het aantal in omloop zijnde spaarbankboekjes 8086. Dit aantal vermeerderde in 1931 mei 934 tot 9020, waaronder 880 aan school spaarders. Het gemiddelde tegoed der (de schoolspaarders buiten gelaten) bedraagt thans J 376.94). Het gemiddeld tegoed op de school- spaarboekjes bedraagt thans 12.11 (v. ƒ10.19). drijven wordt op spannende wijze avontuur verteld van een jongmensch dat zich als verstekeling op een schip be geeft en terecht komt in Japan, natuurlijk veel wederwaardigheden beleeft en ten- De eerste bfjeenkomit van generaal Ma en de Japansche afgevaardigden. Van links naar rechte Kumai. generaal Ma en overste ItagakL Den eerste conferentie vond te middernacht plaats, Parijs - Brussel Londen New-York «cable» Berlijn ZUrich -- Rome - Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau In 1931 meer ingelegd dan terug betaald 362.833.92 (v. jaar 328.88736). 1 otaal aan spaar ders verschuldigd 3.227.703.26 (v. j. 2.775.122.16). Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1931 aan spaargelden ontv. 2.343.007.80 Burgemeester en Wethouders hebben het doortrekken van de Dr. Schaepmankade tot den Molentocht en het ophoogen van de aangrenzende terreinen opgedragen aan den heer W. Castricum te Bakkum. stroomden van alle kanten toe. De Prins Hendrikstraat vulde zich spoedig geheel. De politie hield onder leiding van den commis saris en de belde Inspecteurs de menigte echter op een behoorlijken afstand en zorg de er voor, dat de brandweer in haar taax niet belemmerd werd. Het dichte rookgordijn, dat het vuur In sloot maakte het blusschlngswerk zeer moei lijk. Vooral toen het vuur de zolderverdie ping, waarop veel kapok en ander vulsel was opgeslagen, had bereikt, was er van den vuurhaard niets meer te zien 'en spoot men op goed geluk in de rookmassa. Eenlge slan gen werden door de brandgang gelegd, zoo dat de brand ^mslngeld werd. De grooie spiegelruiten aaö de voorzijde van het pand, zoowel beneden als op de eerste étage, be sweken spoedig onder den druk van de stra len. Maar ook aan dezen kant moest men op een behoorlijken afstand blijven, daar ook de showroom vol rook stond. Nadat gedurende anderhalf uur een enorme hoeveelheid water In het perceel was geworpen, had de brandweer het pleit beslecht. Er bleef nog gerulmen tjjd een wacht bij het perceel achter, aangezien ge vreesd werd, dat het smeulende kapok weer zou gaan branden. Er heerscht In het gebouwencomplex een ontzettende ruïne. De showroom bleef welis waar voor het vuur gespaard, maar de hier in aanwezige meubelen zijn door het loet- water vrijwel-waardeloos geworden. Dat is ook het geval in het eigenlijke winkelge bouw, waar all« letterlijk drijft In het wa ter. Het woonhuis en het repetltielokaaltje aan den anderen kant bleven vry van schade. De firma Is tegen brandschade verzekerd. 3%% 89»% 50 28 100»/, 97 93»/, 88 75 90% 10 104

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11