MAIJPÓLE VERFZEEP ’1 DE GEBEURTENISSEN DES JAARS Laatste Nieuws IN HET BINNENRAND NECROLOGIE v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” Burgerlijke Stand Alkmaar BLAD STADSNIEUWS in alle kleuren De run RECHTSZAKEN HA*NDEL EN NIJVERHEID 1 Priesterbe perking in Mexico Wascht en Verft prachtig Maakt oude kleeren als nieuw KERKNIEuWs BLADZIJDE 1 Het vergiftigingsgeval te Bergen DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 De bekeering »»n Kuala nd de particuliere audiëntie. Aanrijding «p De strijd in Mandsjoerije Nieuwe bezettingen door Japan Ongeval De toestand in Engelsch-Indië Rast te Pesjawar AUGUSTUS en FEBRUARI Statuten men- Levering opgedragen Vreedzaam verzet? van Uitspraak Kantongerecht ge- BINNENLAND ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Faillissementen MAART de het Te Arnhem opgericht Twee auto’s met elkaar in botsing Twee gewonden gein- bedoeld was als oprichtingsvergade- MEI De nieuwe K.L.M. verbinding tusscl Nationaal Crisiscomité Tweede gift van de Koningin het Ontsporing te Hoensbroek en loopt nabij Billiton de in- Geen persoonlijke ongelukken L E.E. P.P. Capucijnen verliepen wissels, waarop de ontsporing heeft plaats plaatst. Mexico zoo St. Vincentiusvereeniging Conf. St. Laurentius Inbraak bij den R. K. Volksbond te Amsterdam zaak waarschijnlijk I Februari voor de Rechtbank bedrag van 30.aan postzegels verdwenen Aanvoercijfers op de Alkmaarsche Markt bare kunstschatten gaan verloren. Het pa viljoen wordt op bescheiden schaal her bouwd. ALKMAAR, 31 Dec. Failliet vertelaard: Corn. Koopman, Fzn., landbouwer, Anna Paulowna Middenweg 1. Mr. H. M. Fruln R.c. Mr. A. Leesberg. Cur A. G. V. d. Hllst. Bergen (N.H.) Leo Ges- telwgg 14. Mr. A. M. Ledeboer R.-c. Mr. H. Judell, Cur. Bezetting van Tsjlngtajau Het Japansche Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de Japansche troepen op 1 Janua ri Tsjlntsjau zullen binnenrukken. De Ja pansche troepen zullen niet verder op ruk ken. Na de bezetting van Tsjlngtsjau zullen de Japansche troepen de linie Tsjlngtsjau MoekdenTsitslhar van benden zuiverst. Het belangrijkste spoorwegknooppunt Koe- pangttzoe is thans ook in handen der Ja panners. De N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL TELEFOON 324 ALKMAAR jrhoede van generaal Tamons’ leger Is deêe 'plaats vanochtend binnengetrokken zonder tegenstand te ontmoeten. De Chineezen hadden zich te voren terug getrokken in de richting van Tsintsjou. Alvorens Koepangtzoe te bezetten, hadden de Japanners eerst Njoetsjwang in bezit ge nomen. s «c Nederlandsche Roomsche Reisvereenigjng ng. Thoems wordt beschuldigingen :t een auto ban alle a; inses Juliana kelten Aan de fa. O. J Krol’s en Co. Kunstmest- handel alhier is de levering gegund van 2430 K.G. kalk. 15950 K.G. kallzout en 33400 K.G. slakkenmeel aan den Tuindersbond te Ha- rencarspel. den boven-Rijn De heer van vlucht naar Indië heeft gemaakt, wordt te Amsterdam op grootsche wijze gehuldigd. De Nederlandsche Bank staakt de uit gifte van gouden tientjes in het binnenland. De leden worden er op attent gemaakt, dat morgenavond (1 Januari) de wekelijk-, werden beschadigd.' ligt in het slechte uitzicht Aartsbisschop Pascual Diaz City heeft een decreet ultgevaardig t, meldt een Vaz-Dias-bericht. waarin hij de priesters en de bevolking oproept tot een vreedzaam verzet tegen de nieuwe wet, waar bij het aantal priesters zoodanig wordt ver minderd, dat 50.000 mensenen één priester krijgen. In Mexico-City zouden ten gevolge hiervan 219 van de 244 kerken moeten worden ge sloten. Men vreest, dat hierdoor de gods dienstoorlog opnieuw zou uitbreken. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Konin gin ten tweede male een gift geschonken aan het Nationaal Crisiscomité. De autoriteiten zijn te Pesjawar den toe stand volkomen meester en de bedreiging der Rondhemden is bedwongen. Een aantal hun. ner Is gearresteerd. Nadat zij een belofte hadden afgelegd, dat zij niet meer aan ds beweging zouden deelnemen, werden zjj ech ter weder op vrije voeten gesteld. In Pesjawar hadden gisterenavond 150 ar restaties plaats en In Bannoe 21. Internat. Kunstzijde Verkoopkantoor Op «1. Vrijdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zal de apotheek van Mevr, de Wed, C. M. B. 'wanna, Mient 11, geopend zijn; de nacht dienst echter wordt waargenomen door de apotheek' van den heer Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. De overige apotheken zijn gesloten van hedenavond 9 uur tot Zaterdagmorgen 8 uur. Priesterjubileum Otae vroegere stadgenoot, de Zeereerw Pater Dr. Wlllibrordus Lampen O FM. thans professor aan de R. K. Universiteit te Nlj. megen, hoopt 2 September zijn zilveren priesterfeest te vieren. Gisteravond te ongeveer half 8 heeft ep den Frleschenweg een aanrijding plaats ge had tusschen een tweetal luxe auto’s, resp bestuurd door te Heemskerk achtig v Beide autA De oorzadk tengevolge van den sneeuwval De schade werd onderling geregeld. NOVEMBER De Gemeenteraad van Leiden besluit tot een meervoudige opdracht inzake den bouw van een nieuw raadhuis met behoud van den oorspronkelijken gevel. De notaris W. C. S. wordt in zijn kantoor te Gorinchem vermoord uit zijn brand kast is een groot bedrag aan geld ontvreemd. De dader wordt spoedig gearresteerd. Te Schipluiden bij Delft slaan twee roovers den kassier van de Boerenleenbank neer en ontvreemden f 10.000 uit de kas. Zij worden gearresteerd. De Tweede Kamer keurt de regeenngs- bezuinigingsmaatregelen goed. Besloten wordt dat de salariskortirg in Maart 193a zal ingaan. verder de mensch wil gaan om de wereld te aanschouwen. Zoo ontstond vanzelfspre kend het modern tourlsme. Door vervolma king van de pers, wordt de belangstelling van het publiek veel meer op het buitenland ge vestigd, en gedrongen door deze belangstel- feesten gevierd. Het Nederlandsche Paviljoen op de Ko loniale- Tentoonstelling te Parijs brandt in de nachtelijke uren door onbekende gebleven oorzaak tot den grond toe af. Tallooze kost- Benoemingen Tot Gardiaan van het Capucynenklooster te ’s.Hertogenbosch. werd In ds plaats van Pater Caesarius benoemd Pater Mansuetus, tot Vlcarius aidaar Pater Benvenutus. -n tot Vlcarius var. het Capucynenklooeter te Helmond Pater Anacletus. Hedenmorgen omstreeks 10 uur h’fcft op den Rljksstraatweg te Ede door de gladheid van den weg een auto-ongeval plaats gehad. De auto van den fabrikant Van Vught uit Ulft kwam in botsing met een anderen auto. De heer Van Vught werd ernstig gewond en is naar het Elisabeth-Gasthuis te Arnhem overgebracht. De chauffeur van den wagen. Van RaaU uit Ulft, werd aan belde handen gewond. In 1931 Is op de Alkmaarsche markt aan- svoerd 6.395.884 K.G. kaas en 29.339 var ens. Deze cijfers waren In 1900 resp. 62ZT.139 en 34397. aldus een vermeerdering ■esp. van 78.741 K.G. en 4943 stuks. OCTOBER De Fransche Minister van Koloniën Paul Reynaud brengt een bezoek aan Neder- iandsch-Indië. Mr. G. Vissering treedt al als President der Nederlandsche Bank en wordt begiftigd met het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Beelaerts van Blokland installeert in het Vredespaleis te Den Haag het Eere- Gerechtshof voor Journalisten. Java wotdt geteisterd door een pest epidemie die vele menschenlevens kost. Bij den Pensioenraad te Den Haag worden eenige gevallen van fraude ontdekt. Enkele personen worden gearresteerd. In het Hótel des Invalides te Parijs wotdt een gedenkplaat onthuld, ter nagedachtenis aan de Nederlandsche vrijwilligeis. die tij dens den wereldoorlog in Franschen dienst sneuvelden. Van regeeringswege wordt een onderzoek ingesteld naar den fmancieelen toestand der Nederlandsche Gemeenten. Besloten wordt, dat uit bezuinigingsover- wegingen in 1932 geen herhalingsoefeningen zullen worden gehouden. Minister Reymer opent de nieuwe brug bij het Keizetsveer. Ondertrouwd: Ferdinand Korff en Louise Yan der Meer; Theodoor de Boer en Cor nelia de Graaf; Jan Veis en Helena Stroef; Jan Flokstra en Johanna Dokter; Willem van Empel en Adriana van Mourik; Johan nes Schuit en Wilhelmina Hulskamp. Geboren: Pieter, z. van Jacob Ridder en Wendellna Mensink. Overleden: Maart Je Raven, gehuwd met Oene van der Pol, 67 J. JUNI De beeldtelegrafie-dienst tusschen Ne- derlandsch-Indië en het moederland wordt geopend. De H.B.S. aan de Keizersgracht te Am sterdam, een bouwstuk van Jacob van Cam- pen, stort tijdens de verbouwing nu waarbij de aannemer gedood wordt. De Koninklijke Familie bezoekt te Parijs de Koloniale Tentoonstelling. President Dou- mer wordt begiftigd met het Grootkruis van den NederlandschenLeeuw. De Hooge Gasten vestigen zich voorloopig te Che- vreuse en vertrekken daarna naar de Vogezen. Te Utrecht worden grootsche Lustrura ge vierd. Nederlandsche Paviljoen der Pauselijke Commissie Zijne Heiligheid aan de H. E. P. Gondulphus van Terneu- zen, Deflnltor generaal der Minderbroeders Capucijnen, de volmacht om over te gaan van den Latünschen op den Byzantijnse!) Slavischen Ritus, De -H. Vader gaf bij deze gelegenheid zjjn hooge voldoening te ken nen over het besluit van het Hoofdbestuur der Orde om het werk der bekeering van Rusland te beginnen onder de leiding van regeering niet bereid is de aanspraken krachtens het pondenbezit te erkennen de gouawaarde van den gulden wordt ge handhaafd. Nabij Putbroek in Limburg worden de begraven lijken gevonden van drie jonge lieden, die door schoten om het leven zijn gekomen. Als verdacht van dezen moord worden eenige jachtopzieners gearresteerd. DECEMBER ling trekt men over de landsgrenzen. Daardoor Ontstonden neutrale reisvereenl. gingen welke voor Katholieken om verschil- Ic-nde redenen niet zonder gevaar zijn. Als gevolg hiervan werd 8 Jaar geleden een Roomsche relsvereenlging opg-rlcht, welke tot doel heeft de gelegenheid voor Katholieken om In Roomsch gezelschap te reizen, open te stellen. Dat hieraan behoefte ontstond behoeft geen betoog. Dit bleek duidelijk uit de welwillende houding van den bisschop van Haarlem. In allerlei kringen neemt dp belangstelling voor onze vereeniging toe.sheewel het nut ervan nog maar tot op baalde hoogte wordt ingezien. De reizen moeten cultureel belangrijk zijn; zU moeten meer waardevol worden dan tot nu toe veelal het geval is. Daarom spant de Roomsche relsvereenlglng zich in, haar ledental zoo groot mogelljk te doen zlln en zoekt zij samenwerking met Roomsche Relsvereenlgingen in andere lan den. om zoo 'n internationalen band te vor men, en meer van het wereldschoon te kun nen genieten. Tevens wil de vereeniging meer bekendheid geven aan onze Roomsche cultuur, door het geven van ontwikkelings- a-onden in samenwerking met de R. K. Volksuniversiteit. De noodzakelijkheid van het reizen dnngt thans me»- naar voren als een verheffende en genotvolle ontspanning. Wij dringen het reizen niet op. doch pro- pageeren het alleen door lezingen en film, r vonden en door de leden in de gelegenheid te stellen op voordéellge manier te reizen. Na het twee ie gedeelte van de film maakte de heer Beerends bekend, dat tijdens de pauze een 25-tal personen zich als lid had den opgegeven; daar de vereeniging in Alk maar reeds 40 leden telde, is dit aantal ge stegen tot 65. Het voorbereidend comité zal fungeeren als voorloopig bestuur, totdat de leden een bestuur gekomen zullen hebben. Spr. wekte allen op om lid van de vereeniging te worden. Dr. Bromberg sprak hierna een slotwoord en dankte allen voor hun belangstelling en hoopte dat de heer Beerends nog meermalen naar Alkmaar zou komen om zijn mooie lezingen te houden. Spr. deelde nog me^e dat de heer Mr Ir 1 N. van Leeuwen, Oudegracht 245, zich met het secretariaat heeft belast. Na een kort woord van opwekking sloot spr. de vergadering op de gebruikelijke wijze. De Eerste Kamer keurt het ontwerp- Tarwewet goed. Tengevolge van den hevtgen mist hebben op de Noordzeekust en op de Zuiderzee verscheidene scheepsrampen plaats. In het Moeara-Laboesche richten band jir^ ontzettende schade aan. Dooden en ver misten. Te Heerlen wordt een bende smokkelaars in verdoovende middelen onschadelijk ge maakt. sche vergadering doorgaat; de vergadering zal echter kort duren. Aanvang 8-uur. Het Bestuur: A. LOHMAN, voorzitter. W. VERMEULEN, wnd. secr. De kantonrechter heeft bij schriftelijk vonnis W. E. H. bouwkundige te Bloemen- daal veroordeeld tot f 15 boete of 15 dg. we. gena art. 22 van motor, en rijwiel wet; de ambtenaar van het O. M had vrijspraak gerequlreerd. Het betrof een aanrijding te Castrlcum. den heer H. v. T„ wonende en C. O. te Oterleek woon- De textielarbeiders in Twente procla- meeien een algemeene staking wegens aan- gekondigde loonsverlaging. Prinses Juliana installeert het Nationaal Crisis-Comité. De regeering stelt f 750.000 beschikbaar. In Djambi zinkt de „Ophelia”, tengevolge waarvan 34 personen om het leven komen. De Nederlandsche Bank publiceert een communiqué blijkens hetwelk de Engelsche Amsterdam en Kopenhagen wordt geopend. De Minister van Oorlog de Broqueville verklaart in de Belgische Kamer, dat Bel- [ie’s verdedigings-stelsel niet tegen Neder- and .is gericht en dat overigens een oorlog tusschen België en Nederland monsterachtig zou zijn. Tot Gouverneur-Generaal van Neder- landsch- Indië wordt Jhr. Mr. B. C. de Jonge, oud-Minister van Oorlog, benoemd. Te Den Haag wordt in een pakhuis het van den heer Eschauzier aangetroffen. 'De dader van den moord en zijn medeplich tige worden kort daarop gearresteerd en leg gen een volledige bekentenis af. Hr. Ms. „Sumatra” loopt nabij Billiton op een onbekend rif. pe Eerste Kamer keurt het wetsontwerp tot steunverleening aan de Suikerbietenteelt goed. Missinnarissen In de tweede helft van Februari zullen naar het Apostolisch Vicariaat van Nederl. Borneo vertrekken de Paters Caesarius en David en naar de Apostolische Prefectuur van Padang, de Paters Ludgerus en Re. dempfus. allen van oe Orde der Capu cijnen. Woensdagavona heet* op het statlonsem- placement Hoensbrosk by het rangeeren een ontsporing plaats gehad. Omstreeks half 8 wilde men een drietal wagena rangeeren van het zyspoor naar het hoofdspoor, toen deze wagens van den wissel -ydende cntspojrdm. Twee wagens kwamen buiten de rails te staan, terwijl een derde omsloeg. Dit nad ten gevolge dat het personenverkeer Sittard Heerlen in beide rl'htlngen gestremd werd. Het goederenverkeer werd lijdelijk stop ge zet. De vertraging van de pass?gierstrelnen werd zooveel mogelljk verholpen. De opruimingswerkzaamheden verliepen vlot. Ongeveer half 9 gisteravond waren de 2 wagens weer op het rechte spoor geplaatst. Persoonlijke ongevallen iadden niet piaats. De materleele schade bepaalt zich vooma- meHjk tot de omgevallen wagens en tot de In de particuliere audiëntie, welke de H. Vader op 33 October JJ. toestond aan Z. Excellentie Mons. Michaël d’Herbigny, 8J., President voor Rusland, verleende Onderwijs, Kansten en i^etenschappen. Eduard Jacobs, beeldhouwer. Jan Dunsel man, kunstschilder. L. J. B. Moor, tooneel- spcler. Jan C. de Vos, tooneelspeler. Dirk Schafer, toonkunstenaar. MeJ. M van de: Vijver, leidster van den R. K. Volkszang. Alex. Faassen. tooneelspeler. Aart van der Leeuw, letterkundige, Dorus Hermeen, kunstschilder. Joh. de Meester, letterkundige en journalist. MeJ. C. A van der Willigen, kunstschüderes. Louis ChrispiJn. tooneel speler. Louis Bouwmeester Jr., tooneelspeler. Nabij Echt wordt het lijk opgegraven van een sedert Augustus vermisten man. Bij Bangkok in Siam wordt tijdens den start het retourvliegtuig „Ooievaar” Ver woest Vijf inzittenden worden gedood. In Nederland kenmerken de parlementaire werkzaamheden zich evenals trouwens in andere Europeesche landen door be raadslagingen over allerlei maatregelen van De Eerste Kamer becht haar goedkeuring aan de wijziging van de Woningwet. De Amsterdamsche Gemeenteraad neemt een motie-van den Bergh aan. inzake de bruikbaarheid van het Paleis op den Dam voor gemeentelijke doeleinden. De Raad besluit voorts tot demping van de Vijzelgracht. Het Roktn zal nier gedempt worden In het Gooi woedt over een groote opper vlakte een heidebrand. De Vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers” organiseert een Oniwapenings- petitionnement, waarvoor overal in den lande druk geteekend wordt. Bij meer dan honderd personen te Erica in Drente «omen na het gebiuik van ondeug delijke worst vergiftigingsverschijnselen voor. In Drente blijst een aantal gemeenten in ernstige financieele moeilijkheden te ver- keeren. Te Drachtstercompagnie geraak bus in brand, tengevolge waarv; inzittende meisjes gewqnd worden. -De Koningin en Prinses J n ons land teiug. afgeloopen nacht bemerkte een \^n de A. O. P. N. V. te Amster- .was ingebroken In het gebouw abrlandschen R. K. Volksbond Naar wy vernemen is hëden door den rechter-commissarls de instructie gesloten Inzake het vergiftigingsgeval te Bergen. Waarschynljpf zal de zaak 1 Februari voorkomen. In d> controlei dam, dat eï van den Ni aan. de Hugo de Grootstraat. Op zyn alarm signaal verscheen spoedig de politie ter plaatse. By een onderzoek bleek, dat op een der kantoren de kasten en laden waren openge broken en een geldkistje openstond. De brandkast, die in een ander lokaal stond, was onaangeroerd gebleven, waarschyniljk omdat er een hond aanwezig was. Er wordt een bedrag van 30.— aan postzegels ver mist. Naar wU uit Arnhem vernemen, is door het cohbem A. K. U. Glanzstoff en de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda opgericht de N.V. Internationaal Kunstzyde Verkoopkantoor (International Rayon Tra. ding Cy). De kantoren zyn gevestigd te Arnhem. Tot directeuren zyn benoemd de heeren T. H. Bemsen te Breda, Jac. Danlëls en Emlel Moewes te Ebberfeld. Het doel van deze centralisatie Is, om alle producten van de betrokken maatschap, pijen gemeenschappeiyk op de wereldmarkt te brengen, met uitzondering van Dultsch- land, waar het syndicaat als verkooporgaan optreedt. Men wU ook de exportzaken van de vele dochterondernemingen van de belde concerns in het nieuw opgerichte verkoop kantoor vereenlglgen. Inh^t afgeloopen Jaar kwam achtereen, volgens tot stand het Duitsche Kunstzyde. syndicaat dat ruim 90 pct. van den handel in kunstzyde in Duitschland omvat, het Italiaansche syndicaat, de Italrayon te Mi laan, dat eveneens meer dan 90 pet. van de Italiaansche productie en afzet regelt Ver der het Cupro.Ammonlum Kunstzjjde-Syn- dlcaat te Beriyn Met al deze syndicaten heeft het A. K. U._Glanzstoff-concern,zoowel- als deJf.V. Hollandsche Kunstzljde.Industrie Tlijk APRIL Besloten wordt de ambtsnaars-salarissen in Indië met 10% te verlagen. De Tarwewet-Commissie wordt stalleerd. De „Statendam” van de H. A. L. loopt bij Wight aan den grond. De K< Vlissingen. De verkiezingen der Provinciale Staten worden gehouden. De Partai Nationaal Indonesia in Neder- landsch-Indië wordt ontbonden. te Breda, direct of indirect relatie. Deze nieuwe concentratie kan ongetwjj_ teld geacht worden een belangrijke zijn op den weg tot samef\grklng ematlonale kunstzijde-Industrie: De Hooge Raad concludeert tot verwer ping van het cassatieberoep van den ver dachte in de Bennekomsche moordzaak. Blijkens officieele mededeelingen zijn er tusschen de Nederlandsche en Belgische Generale Staven geen besprekingen gevoerd omtrent de nieuwe militaire ontwerpen voor de Belgische landsverdedigii De Nederlandsche zangefr op grond van gefingeerde uit Saksen geëxterneerd. Bij Blerik wordt een autobus door een trein gegrepen, tengevolge waarvan vier personen werden gedood, acht zwaar en ver scheidene anderen licht gewond. Te Amsterdam wordt in het Rtjksmuseum Rembrandt’s schilderij „De Anatomische Les" door een bezoeker opzettelijk bescha digd. Op de Schotsche kust vergaat de Neder landsche trailer IJ.M. 132 „Noordpool.” De geheele bemanning komt om het leven. Wethouder Abrahams brengt de onder- handebngen met de Ford-Directie tot een goed einde. De Ford-fabriek komt te Am sterdam. De Eerste Kamer keurt het wetsontwerp inzake steunverleening aan de aardappel- meelindustrie goed. De minimum-lengte van dienstplichtigen wordt met ingang van 1932 van t.55 M. tot 1.60 M. verhoogd. De Eerste Kamer keurt het wetsontwerp inzake de verbinding van Amsterdam met goed. Tijen, die een solo-zaken- gehad. De omgevalkn wagens waren heden- tr.orgen nog niet op net rechte spoor ge- Glstermorgen om ongeveer 12 uur vtël de 27-jarige opperman B. de G., werkzaam aan den schoolbouw aan de Vondelstraat en tij. deiyk alhier woonachtig, van een stapel be tonblokken, waarby hy zijn rechterarm kneusde. Per auto van zyn patroon is hy naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar hij is verbonden. Staatslieden en Ambtenaren. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, luit.-generaal b. d., oud-voorzitter der Eer ste Kamer. Mr. H. M. A. Savelberg, vice- president van den Hoogen Raad. Mr. A. J. A. Kolkman, oud-raadsheer Hooggerechtshof Ncd. Indië. Luit.-Generaal F. de Bas, histo ricus. A. Baron van Dedem, oud-lid der Tweede Kamer. Generaal J. A. van der Weyden, oud-lid Volksraad Ned. Indië. F. G. Baron van Lijnden, oud-lid der Eerste' Kamer. Mr. G. w. Eekhout, vice-president der rechtbank te Amsterdam. J. C. Pape burgemeester van Ryswyk. Mr. J. D. C. Ba ron van Heeckeren van Keil, oud-gezant in Zweden, oud-lid der Eerst» Kamer. A. J. Scnölvinck. oud-ourgemeester van Warmond. J. N. Hendrix, lid der Eerste Kamer. Prof. Mr. M. W. F. Treub, oua-mlnlster van Fi nanciën. W. F. Pop. lult.-gengraal b. d. oud-Mintster van Oorlog. Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens, Minister van Staat, lid der Tweede Kamer. F. M. A. van Schaeck Ma thot! oud-burgemeester van Nijmegen. Mr. Dr. A. F. Baron van Lynden, oud-burge meester van Utrecht. Prof. Mr. D. Fabius. Ikl van den Raad van State. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging een propaganda.avond, welke te vens ring. Te ongeveer half negen opende Dr. Bromberg de vergadering met den Christe- lyken groet en sprak een woord van wel kom tot alle aanwezigen. Spr. gaf vervolgens een korte uiteenzetting van bet doel van de Roomsche Reisvereeniging. z^oals dat reeds m onze krant is vermeld geworden. Spe. ciaal de cultureele taak, die de vereeniging op zich neemt, is voor spr. aanleiding ge weest om in. het voorbereidend comité zitting te nemen. Na de opheffing van den Kath Kring lykt het spr. wel wenschelyk dat deze nieuw op te richten afdeeling poogt het cul tureele werk onder Alkmaars ^Katholieken, door het houden van cursussen, lezingen en filmavonden, voort te zetten. Het was nog spr’s. ideaal dat hier een afdeeling van de Kath. Vplksuniversiteit zou worden gevestigd om het boven reeds Ingezette doel beter te kunnen bereiken. Allereerst werd de Zweden-film vertoond. die ons de schoonheid van dat oude land, vol bosch en water en oude monumentale bouwwerken deed aanschouwen, wy konden de mooie steden en dorpen, de breede rivie ren en bruisende stroomversnellingen prachtige wouden bewonderen. WU kunnen ons thans best indenken, dat ■oovelen daar hun vacantie willen doorbren gen. Na de vertooning van het eerste gedeelte van deze film nam de heer Beerends het woord. Als propagandaleider der vereeniging dankte spr. de aanwezigen voor de opkomst, in het bijzonder den Hoogeerw. heer Deken en andere heeren geestelijken. Ook dankte spr. het voorbereidend comité voor zyn wenc. zaamheden. Hierna zette spr. uiteen hoe overal in de laatste jaren het groot tourlsme groeiende is. Het terrein van de menschelyke belang stelling wordt steeds grooter; er is een na- tuurlyke drang in den mensch, om al dat gene te zien wat God en evenmenach heb ben gemaakt. In de middeleeuwen was het een avontuur als men een andere stad besocht. maar te genwoordig zijn de steden aaneengeryd; men melt er met den trein langs zonder dat men er erg in heeft. Hoe meer de tcch’i,ek zich volmaakt, boe voor Kapitein Borren wordt door de Koningin afgewezen. Op Midden-Java worden tallooze In- iandsche woningen door aardschokken ver woest. Vele dooden en gewonden. Bij Groningen* heeft een spoorwegongeluk plaats, waarbij drie personen gedood en twee zwaar gewond worden. De Eerste Kamer aanvaardt het ontwerp van wet tot verhqoging van den accijns op het gedistilleerd. De K.L.M. besluit over te gaan tot het vervoeren van reizigeA op de lijn Amster damBatavia. Te Bilthoven vermoordt een inlandsche bediende zijn meesteres en haar beide kinde ren- JANUARI Verscheidene tollen, osi bij ZaandtjK Vlaardlngen, Deventer, Sneek en Doetln- chem, worden opgeheven. Midden-Java wordt door hevige over- stroomingen getet't^rd, waardoor vele dor pen worden verwoest. Door het stijgen van het Maaswater ko men in tal van plaatsen, os. te Maastricht en Nymegen, overstroomlngen voor. De damwand tusschen de oude en nieuwe Schevenlngsche Haven bezwijkt; geen per soonlijke ongelukken. Het conflict in het Visscherijbedrijf wordt bijgelegd. Tot President van het Internationale Hof te Den Haag wordt Adatsji gekozen. Vice- President wordt *J. Gustavo Guerrero. Een door derden ingediend gratieverzoek koningin opent de nieuwe haven van De „Stscrt.” bevat de statuten van Frzih- kenberg’s boekhandel en drukkerij N. V., alhier. "dezen verdienstelijken Religieus. In het Generalaat der Paters Capucijnen te Rome is bereids een Kapel ingericht volgens de voorschriften van den ByzantUnsch Slavi. schen Ritus en 16 December JJ. droeg Pater Gondulphus voor den eersten keer de H. Mis op in genoemden ritus. Voor het bekeeringswerk der Russen ontvangen verder vier jonge Religieuzen van de Nederlandsche CapucUnenprovincie hun opleiding te Rome aan het Pausel Uk Russisch College en twee hunner hopen in den loop van net komende jaar, met den H. E. P. Gondulphus zich naar het terrein van hun apostolische werken te be. geven. Geestelijken en Religieuzen. H. Verdegaal, pastoor, Diemen. A. Huy- brechts O. Cap.. Rotterdam. A. Vergnes. Csj.R., Roermond. Th. van den Boogert S. J., leeraar St. Ignatius-College, Amster dam. Mgr. Dr. L. Berkvens, ou<l-president van het Groot Seminarie te Haaren. Dom. Weve O. P., Neerbosch. P. Bosch van Oud- Ainellsweerd S J., Nymegen. G. J. M. van der Wielen, kapelaan, Haarlem. C. Vemey O. F. M., Weert X G. van Mil O. S. Cr., Diest. B. H. Ooms S. J., missionaris in China. A. Lambert O. F. M.. Megen. G. Pot ten O. P„ missionaris op Curacao. Fr. Heys O. P., em. pastoor van Alkmaar. A F. L. Ammerlaan, .pastoor te Blokker. J. C. P. Bcc. pastoor te Arnhem. H. Ermann 8. J. te Rotterdam. M. fears, missionaris in Bra- zJië. L. Emond O. S. Cr., Zoeterwoude. *Z. H. Exc. Mgr. E. ter Laak. tlt. bisschop van Parecopolis, vlcarius-apostollcus van Si Wantsje. B. Klümper O. F. M., oud-gene- re.al der Minderbroeders te Rome. J. P. Del- geur O. P., missionaris op Curasao. Chr Boomaars CssR.. 's Hertogenbosch. Mgr Jac. Pompen, prntonotarlus-apostollcus a. 1. p., vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch. W. J. J. van Straelen. pastoor te Oud-Ade. P. Raaphorst O. F. M Vorden. W. van Turnhout, em. pastoor, Zoetermeer. C van Buytenen M. 8. C„ missionaris op de PhllippUnen. Father G. ven Dyk, mis sionarts in Nleuw-Zeeland. H. J. van der Poel, em. pastoor van Ursem. J. F. Schol ten S. C. J. te Rotterdam. P. Groenewegen O. P. te Neerbosch. J. Opmeer, em. pastoor van Nes- en Swaluwebuurt. J. Mutsaers S. J te Maastricht, M. de Ble O. P. te Venray. W. Ummelts, missionaris In Tanganjika. Joh Lipperts S, V. D., missionaris in Nieuw Guinea. A. G. van den Berg, em. pastoor te 's-Hage. economischer! en financieelen aard. In Twenthe neemt het aantal stakers toe. De onderhandelingen met de textiel-in- dustrieelen blyven zonder resultaat en, na dat ook tusschen de vakvereenigingen on derling' overeenstemming is bereikt inzake het uitkeeren van steun aan de stakers, gaat de groote staking in. Hierbij zijn meer dan 14,000 werklieden betrokken. Het Internationaal Hof te Den Haag, uit spraak doende in de zaak betreffende den toegang tot en het verblijf van Poolsche oorlogsschepen in de haven van Danzig, concludeert dat Polen in dezen geen rech ten heeft Te Rotterdam en ook te Amsterdam ko men ernstige werkloozenrelleties voor. Het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt georganiseerd in Binnenlandsche Zaken. Het Departement van Arbeid, Handel en Nüverheid wordt" Departement van Economische Zaken Landbouw. De literaire wereld herdenkt BUderdlJk. TJikalongwetan wordt geteisterd door een longenpestepidemie, welke tientallen schenlevens elscht. De werkgevers In de havenbedrijven be- oogen een nieuwe arbeidsovereenkomst, op den grondslag van eén loonsverlaging van 12 pet. De steenfabrikanten besluiten tot stop zetting der steenfabrieken voor den tyd van drie maanden. In verband met de ongunst dér tyden richt H. M. de Koningin langs radlotelefo- nlschen weg op Eersten Kerstdag een Kerst boodschap tot het Nederlandsche vo'k. Op den avond vóór Kerstmis wordt, door dat de baanwachter vergeten had de afsluit- boon.en te sluiten, op den spoorwegovergang bji De Vink een vrachtauto door een trein vernield; van de twee inzittenden wordt één persoon gedood en de ander levensgevaariyk gewond. Het Westen van ons land wordt door hevige onweders geteisterd, tengevolge waarvan op tal van plaatsen branden en persoonlijke ongelukken plaats hebben. Te Den Haag wordt een plechtige zitting gehouden van de Internationale Academie voor Vergelijkend Recht. De Regeering verstrekt aan den 'Volken bond gegevens inzake de Nederlandsche bewapening. De „Graf Zeppelin” passeert ons land. Het herbouwde Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Vin cennes wordt door Mr. D. Fock geopend. Don Alphonso, de ex-Komng van Spanje brengt een kort bezoek aan ons land SEPTEMBER Het Permanente Hof van Internationale Justitie verklaart de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie in strijd met het Protocol van Ge neve. Te Arnhem wordt door Prinses Juliana een Loientz-monument onthuld. De Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff draagt het bewind over aan zijn opvolger Jhr. Mr. B C. de Jonge. De Staten-Generaal worden met de bruikeiijke plechtigheid geopend. In de Millioenen-nota wordt het tekort op de begrooting-t93a op bijna 200 millioéh geschat. Overwogen wordt dit tekort a.o te dekken door veitaging van de ambtenaars salarissen met 5%, tenefsverhoöging en opschorting van de inpoldering van de Zuiderzeewerken. Bij het Departement van Financiën wordt een- fraude ten bedrage van ennele tonnen ontdekt. De dader blijkt inmiddels over leden te zijn. Te Genève wordt het Ontwapeningspeti- tionnement van de Vereeniging „De Neder landsche Dagotadpers” aangeboden. In verband met de sluiting van de Lon- densche beurs blijven de Amsterdamsche, Rotterdamsche en Haagsche beurzen even eens ge sioten. Spoedig daarop worden zij echter weer opengesteld. De Nederlandsche Banx verhoogt disconto. Op Schiphol heeft de feestelijke viering plaats van de opening der geregelde weke/ lijksche luchtdiensten op Nederlandsch^ Indië. Er wordt een nationaal luchtvaart- monutnent onthuld. y

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 18