GEBEURTENISSEN UIT DE PROVINCIE VOORBIJE JAAR 1931 H BLADZIJDE 1 DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 I r TWEEDE BLAD èf Jubilea Varia I de afwatering tusschen her- Janoari In de heer F. De Alkmaarsche Raad Branden^ wordt der Jaar: Burgïr JJsclub, Jb. Pels, H. Ken- G overs. wordt van bet .JUeuter- het H I Nieuwesloot F aan ter alkmaar en omgeving in het De Laat geasphalteerd, hetgeen ging met verschillende feestelijk- Der traditie getrouw geven we onzen lezers hieronder een kort overzicht van de gebeur tenissen uit onze provincie. In tegenstelling met voorgaande jaren, zullen we thans de verschillende voorvallen te samen nemen en allereerst met de meest treurige lijst begin nen, nJ.: Te Zijdewind verdronk den agen Juli het a */2 jarig zoontje van den heer H. Ursem. Te Castricum had op 31 Juli andermaal een doodelijk ongeval plaats, toen mej. A. Vahl door de tram werd aangereden en later overleed. Te A n na-Pa ulow na vonden arbeiders, op 1 Augustus den 24-jarigen G. N. dood naast zijn motor op den weg liggen. te Lammen had den jen Augustus een motor-ongeluk plaats tengevolge waarvan zekere A. Mellenbergh uit Den Haag aan de bekomen verwondingen is overleden. Te Hem viel op 5 Augustus de heer H. van Kampen uit een boom en werd dood opgenomen. Te Breezand geraakte den jen Aug. de 33-jarige J. H. te water en verdronk. Op denzelfden dag verdronk te Anna-Pau- lowna het zoontje van den heer W. W. Op 13 Aug. geraakte het 4-jarig zoontje van den heer W. Pathuis te De Haukes W. onder een kipkar en werd gedood. Brandweer tot commandant Gouden echtparen Hun 50-jarige e;htvereenlging vierden de volgende echtparen: B. Pekelharing en M. A. Pekelharing Geels; HeinlsKoster. Necrologie De heer A. M Hazes; oud-pastoor F. Heys O.P.; de heer A. F. Thomsen, oud-wethou- der; de heer C. Donath, oud-gemeente- secretarts van Alkmaar; de heer G. Th. M v. d. Bosch, oud raadslid. het Ge- tevens d. Kerk en School Den 8en Februari had de opening van de nieuwe patronaatszaal aan de Langedijk plaats. Te Lutiebroek werd op 17 Februari de nieuwe bewaarschool door Deken Huiberls ingezegend. Op 18 Maart werd door Z.H. Fxc. Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwe kérk in de Schermer geconsacreerd. Te Akersloot werd op 14 April de St. Jacobusschool door pastoor Ign. Wils in gewijd. Te Zwaag werd op 4 Mei door Deken Huiberts het nieuwe kerkhof ingewijd. Te Hoorn werd op ao Mei de 17e Kath. Westfriesche Landdag gehouden. Op zo Februari overleed te Schagen de heer B. G. G. König, lid van het RX Armbestuur en van de Kamer van Koop handel voor Hollands Noorderkwartier. Te Zijpe overleed den gen Februari nota ris W. S. Wegener Sleeswijk. Te Callantsoog overleed op 5 Maart da heer W. Go vers, oud-wethouder, in den ouderdom van 89 jaar. Te Burgerbrag overleed den 8en Maart de heer A. J. Kruïjer op 66-jarigenleeftïjd. De overledene bekleedde vele bestuun- functies. zoontje van den heer C. Peerdeman in de Oosterhaven en verdronk. Te Julianadorp werd op 34 Aug. een j-ja- rig kind van den bakker G. overreden en gedood. Te Warmenhuizen verdronk op 36 Aug. het zoontje van den heer D. te Buck. Te Wijk aan Duin had op 9 September een verschrikkelijk ongeval plaats. De 73-ja- rige J. Dekker en zijn 8-jarige kleinzoon werden door den electrischen trein gegrepen en op slag gedood. Door de duisternis misleid is op 37 Sep tember de heer C. S. te Obdam te water geraakt en verdronken. Te Zuid-Sc hamoude werd den jen Octo ber het 4-jarig zoontje van den heer Gutter overreden en gedood. Eenzelfde ongeval overkwam dien dag het 6-jarig zoontje van den heer M. J. te Wognum. Te Assendelft werd op 6 October de heer C. Weel door den trein overreden en gedood. Te Burgerbrug verdronk den a8en October de heer K. v Te Heiloo sloeg dén gen November de motorrijder G. uit Amsterdam over den kop, waarbij hij nagenoeg onmiddellijk werd ge dood. Te Castricum werd op 10 November den heer K. uit Beverwijk overreden en gedood De heer P. uit Westwoud tegen een boom gereden en levenloos uit een langs den weg loopende sloot opgehaald. Te Stompetoren werd de heer G. Jonk op 5 December door auto aangereden en is later aan de gevolgen overleden. Te Den Helder is den aten December het 10-jarig zoontje van den heer Zoetelief te water geraakt en verdronken. De volgende personen, firma’s, vereenl- glngen en Irfttelllngen 12*4 jaar: Bond van Vrijw. Landstorm, de heer P. Oolders; Pater Alb J. Winkel. 35 jaar: Dr. J. M. van Dam. W. Neefjes Z. Banke, O. du Pau. O. Molenaar, J. EJ- dertxn, J. Jonker Gz., firma Spaander en Co., firma 8. Trijbetz, J. Kommer, P. Har- tog, H. de Groot, H. G. van Beek. J Stoe- llnga. Pater Mol. 40 ter flima J.’ Etadégaard. 50 jaar: Gemeente reiniging. 70e verjaardag: de heer D. *8 raads nestor. 100 jaar: „Kunst zij ons Doel”. Necrologie. Te Winkel overleed op-at Januari burge meester K. Breebaart. Te Edam overleed op 34 Januari de heer W. J. Kernkamp, in onze provincie een zeer bekend figuur. 1 Wanneer we ons zetten aan het schrijven van een jaaroverzicht voor wat betreft Alk maar en omgeving en we laten daarbij de venneldenswaardige gebeurtenissen van 1931 de revue passeeren, dan zien we het voorbije jaar op de eerste plaats als het jaar van de Wgkiezingen en in meer algemeenen zin -r- ah het iaar van de crisis. Wat de verkie zingen betreft was 1931 voor Alkmaar een beteekenisvol iaar. Niet zoozeer, omdat het aantal raadszetels van 19 °P gebracht werd, met het gevolg, dat de R.K. en de V.B. deze twee meerdere zetels deelden, doch veeleer omdat de ge meentelijke regeering van Roomsch en Rcod, «Jte sinds de wethouderscrisis van ’t vorig jaar gevormd was, werd voortgezet en ge consolideerd. Werden die eerste maanden van voor de verkiezingen slechts als een proeftijd be schouwd, na de verkiezingen werd met een vooraf vastgesteld program tot een samengaan voor langeren termijn besloten de R.K. Staatspartij met 7 en de S.D.A.P. met 6 raadszetels, door ongeveer 60% der Alk maarsche kiezers veroverd, zouden voor de bomende periode onzer gemeente besturen. Dat «was het resultaat van de door een nogal vinnigen strijd voorafgegane ver kiezingen. die overigens weinig verrassingen opleverden. Alle zittende raadsleden werden herko zen, ritgezonderd mevrouw Helleman vóór wie de heer v. d. Val] in de plaats kwam. Als nieuwe vroede vaderen deden de heeren Mr. P. Langeveld en V. Keïjsper hun intrede om de veelbestreden meerdere zetels te bezetten. Toen kwam die gedenkwaardige raads zitting van den isten September, waarin oud-wethouder Thomson, die ruim 13 iaar de gemeente-financiën uitstekend beheerd had, in het harnas stierf. Een buitengewone raadsvergadering werd drie dagen later aan zijn nagedachtenis ge- «rijd. I Alkmaar beleefde daarna een, zeldzaam I voorkomend, wethouderloos tijdperk van I een week in de vergadering van 7 Septem- I ber werden de heeren J. Westerhof, H. Kla- I ver, G. v. Slingerland en T. Bonsema tot I wethouder gekozens en kon dit nieuwe college I den Raad reeds zijn eerste eigen begrooting I aanbieden de vorige begrooting was immers I van het oude college overgenomen I Op I October, ruist een maand nadat de I dood zijn voorganger dien raadszetel ont- I nomen had. nam de heer H. C. Stoutjesdijk I den derden V.B.-zetel in. I In ons vorig jaaroverzicht konden wij van I het Roomsch-Roode college nog geen ver- I meldenswaardige daden noemen daarvoor I was het te kort aan het bewind dit jaar I heeft echter bewezen, dat Alkmaar een I' werkend en een vruchtbaar college heeft. I We willen ten bewijze van deze bewering I slechts wijzen op enkele van de voornaamste I raadsbesluiten o.a. inzake Maatschappelijk I Hulpbetoon, de nieuwe St. Bavoschool en I de nieuwe Gemeenteschool no. 4 de ver- breeding van den Bergerweg de afschaf fing van de meterhuur en de herziening van I 7de vastrechttarieven en de werkverschaffing aan crisiswerkloozen. I Voor vealere raadsbesluiten zie men aan het einde van dit artikel. Op het program van dit nieuwe college I staat nog het instellen van een gemeentelijk I bedrijf voor radio-distributie. Dat dit er I zonder slag of stoot zal komen, meenen wij I vooralsnog te mogen betwijfelen. De tegen- I stand, die vanuit de burgerij tegen dit plan I komt, zou wel eens oorzaak kunnen zijn, dat I er in den Raad geen meerderheid vpor te I vinden zal zijn. Of. misschien weet het col- I lege den Raad ervan te overtuigen, dat een I ndio-distributie-bedrijf zulke hooge win sten voor de gemeente afwerpt, dat dit laatste bij de Raadsleden zwaarder weegt, dan de nadeelen, die dit voor de burgerij medebrengt. Bijzondere aandacht schijnt dit college te wijden aan de westelijke stadsuitbreiding, waar wij ons eenmaal het Bergerkwartier denken. In het begin van dit jaar werd be gonnen met de omlegging van de Houtvaart en de verbreeding van den Bergerweg, tot aan den Halverweg. Waarschijnlijk zal bin nenkort het stuk tot aan de brug over de Bergervaart volgen. Jammer is het echter, dat *t stuk tot de Tol geen Alkmaarsch grond gebied is en dat een poging tot annexatie van dit stuk indertijd niet gelukte er had dan wellicht binnen niet al te langen tijd een nieuwe woonwijk verrezen. Wel koestert de gemeente Bergen plannen om den Bergerweg van zijn bochten te ontdoen en op een breedte van 10 M. te brengen, met rijwielpaden aan weerszijden, doch, als wij goed gehoord hebben, zal de uitvoering dezer plannen nog wel ettelijke jaren op zich laten wachten. Intusschen zal de nieuwe woonwijk bij Alkmaar, waar men nu reeds bezig is terrei nen op te hoogen, al een heel stuk gevorderd zijn. Deze uitbreiding ten Westen van Alk maar zal de urgentie van een voor alle ver keer afdoende tunnel onder den Overweg steeds meer doen gevoelen. Reeds eerder wezen wij er op. dat de westelijke stadsen tree er geheel op berekend blijkt, dat de toegang tot de stad aan dien kant moet blij- ven, waar die nu is op den Bergerweg. Dat de veelbesproken Overweg dan op den duur onhoudbaar blijfthij is het eigenlijk allang behoeft geen nader betoog. Het voorne-nen bestaat, om over de ge dempte Houtvaart een weg te leggen naar den Helderschen weg, ter hoogte van het abattoir dat kan echter niet de eindoplos sing van de overwegkwestie genoemd wor den, doch slechts een hulpmiddel om de stad te bereiken. Voor het doorgaand ver keer naar Den Helder moge deze weg al I aenig nut hebben, voor verbinding met de stad zal hij niet de juiste oplossing zijn. Over de tunnelkwestie wordt weinig ge sproken wellicht, omdat het een millioe- nenplan is, waarvoor men het thans den tijd niet acht het uit te voeren. Maar is het juist daarom niet zaak te trach ten dit millioenenwerk thans uitgevoerd te krijgen. Zouden niet vele bedrijven en vele werkloozen in dezen benarden tijd aan werk -u» geholpen worden En zou het geen gun stige factor zijn dat momenteel de materi- aalprijzen zoo laag zijn? t Het zou ons hardwerkend college met zijn tnergieken voorzitter aan het hoofd tot eer strekken, als het kon bereiken, dat met vereende krachten van Spoorwegen en be langhebbende gemeenten zoo mogelijk met ten uitkeering uit het Provinciaal wegen- werd met nieuwe onderhandelingen. met “nontwerpen der definitieve plannen en t lijkt vooralsnog een utopie-uitvoering daarvan. Moge een volgend jaaroverzicht daar iets meer van kunnen vermelden. De Zuidelijke toegang tot de stad zal wel- kwam gereed. 15 Mei kwam de electrtflcatle van de spoorlijn AlkmaarAmsterdam en Alkmaar Haarlem gereed en werd zj) In gebruik genomen. Mel - - - gepaard heden. 28 Mei werd het gebouw der N V. Levens verzekering MIJ. (Het Hooge Huls) geopend door den burgemeester mr. W. C. Wende- la»r. ■r In de week van 2330 April ging Orpheus naar Solingen, hetgeen tot gevolg hadf dat Voor de omgeving van Alkmaar was 1931, wat de verkiezingen betreft, een heel bijzonder jaar. We denken hiet speciaal aan de oneenigheid, die in tal van dorpen in de fciesvereenigingen bestaan heeft en tot noodlottige gevolgen geleid heeft. In Alkmaar dreigde die tweespalt ook. doch door het wijze beleid van bekwame en tactvolle voor mannen is onheil voorkomen. Niet zoo echter in tal van andere plaatsen daar kwam het tot scheuring en tweedracht, waarvan de oorzaak niet zoozeer in het reglement van de Staatspartij, doch veeleer in eigen boezem gezocht moet worden. Hoe het ook zij de wonden zijn geslagen en men tracht ze thans te heelen. Moge het zoover komen, dat over 4 jaar geen wonden meer geslagen worden. De overeenkomst inzake hulpverleening bij brand tusschen Alkmaar en omliggende gemeenten kan van groote beteekenis ge noemd worden. Reeds hebben Heiloo en Oudorp een dergelijke overeenkomst aan gegaan Koedijk echter ontdekte een leemte in die overeenkomst en zag gaarne, dat er altijd, ook wanneer elders brand was, materi aal gereed stond. Wanneer Alkmaar op dezen weg wil door gaan, dient o.i. ervoor gezorgd te worden, dat over zóóveel materiaal beschikt kan wor den, dat men op het ergste voorbereid is. Een gemeente, die een overeenkomst aan gaat, moet o-i. den eisch kunnen stellen, dat er altijd materiaal gereed staat. Van belang voor de geheele provincie, maar speciaal voor Holland’s Noorderkwar tier is het verschenen aanvullend tertiaire wegenplan, waardoor vele wegen, die eerst niet voor uitkeering in aanmerking kwamen, thans wel met steun uit het Provinciaal wegenfonds verbeterd wordert. Dat de uitvoering van het kanaal, Alkmaar StolpenSchagenKolhorn nabij is, zal velen verheugen deels, omdat er een goed kanaal komt, deels om den weg, die er langs komt te liggen want voor vele gemeenten schijnt het belang van de kanalen slechts daarin te liggen, dat er goede wegen langs komen. Van meer dan locale beteekenis achten wij ook het adres van de Ver. van Kaashandelaren aan de Zuivelfabrieken om haar producten niet via een kaasbeurs, doch via de markten, den sinds eeuwen gebruikelijken weg, van de hand te doen. De markt in Purmerend werd reeds ernstig door een kaasbeurs be dreigd en ofschoon er in Alkmaar slechts een symptoom van dit gevaar viel op te mer ken, in de toekomst had de Alkmaarsche kaasmarkt, ondanks haar wereldberoemdheid, hetzelfde lot van die van Purmerend wel eens kunnen treffen. Laten we hopen, dat het adres van de kaashandelaren tot gevolg mag hebben, dat de markten blijven bestaan. Tenslotte willen wij wijzen in dit jaarover zicht op het besluit van den minister om ƒ700.000.crediet beschikbaar te stellen Den gen Juli werd te Egmond atd Heef het Carmelitessenklooster door Mgr. J. D..J. Aengenent ingewijd. Te Schoort werd op ij Augustus de 8e Katholieke Landdag in Hollands Noorder kwartier gehouden. Te Breezand zijn op 13 September door dekfn. Guillonard de nieuwe, kerk en het kerkhof plechtig ingezegend. Te Lammen werd op 30 September het parochiehuis ..St. Maarten” ingewijd. Dien zelfden dag werd te H.H. Waard het paro chiehuis van de H. Familie ingezegend. Doodelijke ongevallen 33 Januari geraakte te Uitgeest een 17- jarig meisje onder den trein, waarbij haar beide beenen en de rechterarm werden afgere den. Het meisje is later tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Te Stolpen geraakte den 3jen Januari het 10-jarig zoontje van den heer J. Bood te water en verdronk. Te Oudcarspel is de 33-jarige W. S., den 8 Februari door gasverstikking om het leven gekomen. 24 Er hadden vallen plaats. Benoemd Ringers. Dit Jaar kreeg de brandweer haar tweede autospult. Vermeldenswaardige branden hadden plaats op: 21 Mei in de werkplaats van den heer J. de Leeuw in de Peterstraat. In het „Wapen van Heepaskerk" op de Breedstraat en op 29 September in de koekfabriek van Gebr. Buisman. zijn. Intusschen is nog het wachten op een nieuwe stadsentree aan de Oostzijde. In verband daarmee wordt een tweevoudige oplossing genoemd een weg benoorden de Vlotbrug, recht op het Victoriepark aan en een brug over het kanaal, recht tegen over de Gedempte Nieuwedoot. Dit laatste lijkt ons, met het oog op de verdere verbin ding met de stad, de beste oplossing men komt dan aanstonds in een breede straat voor doorgaand verkeer. Bovendien-zou het poldertje achter de Noorderkade dan een geschikt terrein wotden voor vestiging van fabrieken en bedrijven. Vooralsnog geloovên wij, dat een oplossing van deze kwestie verre toekomst is. In de stad zelve nam de verbetering en verfraaiing vanwegen gestadig toe. We wil len o.a. wijzen op de verbreede Geestersingel, voor doorgaand verkeer van groot belang de verbeterde Bergerkant als autobus-par- keerplaats de verfraaide Stationsweg mef bloemenklok, de asphalteering van de Laat enz. Meerdere nieuwe winkels werden gebouwd hetgeen een bewijs mag genoemd worden van een bloeiend zakenleven. De Stadsautobusdienst, die over 1930 een exploitatietekort van j 1000.had en dien tengevolge als bijdrage daarin van de ge meente 4000.ontving, had, dank zij den lageren benzineprijs een gunstiger exploi tatie. In September liet het zoch aanzien, dat over 1931 geen subsidie behoefde te worden aangevraagd, doch, als gevolg van de slechte tijdsomstandigheden, nam het laatste kwartaal het passagiersvervoer aan merkelijk af, zoodat een exploitatietekort verwacht wordt van circa ajoo.Het aan te vragen subsidie zal echter ongeveer de helft van die van ’t vorig iaar bedragen. Door elkaar genomen, was het passagiers vervoer gelijk aan het vorig jaar. Als dit niet toeneemt, zal dan ook het volgend jaar, als de benzineprijs weer stijgt, het exploi tatietekort medestijgen en een subsidie van 3000.onvoldoende zijn. Dat de verbinding Alkmaar-Amsterdam en Haarlem werd geëlectrificeerd is een feit, dat in een jaaroverzicht zeker dient te worden aangestipt. Een voor Alkmaar verblijdende gebeurte nis was de derde herbenoeming voor 4 jaar van Mr. W. C. Wendelaar als burgemeester van onze stad, waarbij deze magistraat zijn vierde periode als hoofd dezer gemeente begon. Konden wij er in ons jaaroverzicht van 1930 onze voldoening over uitspreken, dat burgemeester Wendelaar niet elders be noemd was, waarvoor het gevaar niet denk beeldig was geweest, thans kunnen wij er ons oprecht over verheugen, dat deze door de ge'ieele burgerij gewaardeerde persoon lijkheid wederom voor eenige 'jaren onze stad zal besturen moge er door zijn invloed en zijn werkkracht nog veel goeds in Alkmaar tot stand komen. Personalia werd tot commandant der brandweer benoemd de heer F. Ringers. Maart benoemd tot hoofdinspecteur ts Groningen de heer M. Zoll, en tot Inspec teur alhier de heer J. Stlenstra. Eervol ontslag vroeg en verkreeg mr. Van Lockeren Campagne, na 40 Jaren dienst bd het O. M. In verschillende tangen. April veit.ek van pater A_ Verhoeven naar de missie op Porto-Rico. Mei afscheid van den heer C. Schot als sluiswachter aan de Zeswielen, na 13 Jaren dienst. Augustus: benoemd tot Pastoor der Sint Domlnicuskerk Pater L. Ch. Biest: a. O. P. September: benoemd tx raadslid de heer H. C. Stoutjesdijk In plaats van wijlen den heer A. Thomsen. haast geheel aan de eischen van het toene mend snelverkeer beantwoorden. De Kenne- merstraatweg wordt door het Rijk op vol doende breedte gebracht met voet- en fiets paden. Een vermeldenswaardig besluit is ook, dat langs den Munnikenweg een fietspad komt. Dit zal voor de wielrijders, die van dezen, thans gevaarlijken weg, gebruik moeten maken, een welkome verbetering Holland. We zijn daarbij gekomen tot het tweede kenmerkende feit van 1931, de crisis. De stad Alkmaar moge hier niet zoozeer door getroffen zijn de stijging van het getal werkloozen van 180 in 1930 tot 331 in 1931 wijst toch op een crisistoestand en eerst de volgende jaren zal eerst terdege blijken, in hoeverre de crisis in Alkmaar gevoeld werd. De Alkmaarsche Exportveiling had een omzet van 338.356-43 tegen f 388.768.17 in het vorig jaar. Het platteland heeft echter reeds terdege de nadeelige gevolgen van de wereldcrisis ondervonden. De veilingomzetten daalden schrikbarend. De bij de Provinciale Com missie uit de Veilingen aangesloten veilingen (36 in getal) hadden van 1 Juli 1930 tot en met 30 Juni 1931 een minderen omzet van 6Vt millioen gulden. Bij toch al slechte oog sten kwamen lage prijzen den toestand ver ergeren. Duitschland ging nagenoeg geheel als afzetgebied verloren en andere landen maakten den export moeilijk, door contingen- teering of abnormaal hooge tolmuren daar bij werd de binnenlandsche markt door buitenlandsche producten nog gedrukt. Re- geeringsmaatregelen inzake handelspolitiek zijn meer dan dringend noodig. Men moge dan al voorstander zijn van internationale verbroedering der volken, en van vrijhandel, nu blijkt dat Nederland als kleine eenling op dat punt toch niets bereiken kan. schijnt geen andere oplossing mogelijk dan actieve handelspolitiek. Of deze aan de wereldcrisis geen eind zal ma ken. een landelijke maatregel is het. en aan veler verlangen wordt tegemoet gekomen. Dankbaar is door de tuinders en bouwers de crisissteun van de regeering aanvaard moge deze ook tot Kenne netland worden uitgestrekt, waar de nood niet minder nijpt dan in West-Friesland. Het volgend jaar zal zeker nog een verlengstuk van dit cri sisjaar worden. Laten we echter hopen, dat aan het einde van 1933 een zonniger horizont zichtbaar wordt, dan zich nu aan het einde van dit sombere jaar vertoont. Bergfscher Echo uit Solingen een tegenbe zoek aan Alkmaar bracht en hier In de Groote Kerk een prachtig concert gaf. 33 Juni werd de Nazorg-arbeldslnrtchtlng door den burgemeester geopend. 9 Augustus was het een recorddag voor het Alkmaarsche telephoonverkeer; er had den ri.l. vanuit Alkmaar 3513 Interlocal» en internationale gesprekken plaats; tevens bracht dien zelfden dag de Amerikaansche persmagnaat Hearst een bezoek aan de kaa «markt. 10 December werd het nieuwe altaar der Sint Domlnicuskerk Ingezegend door Mgr. Aengenent en op denzelfden dag het Graal- huls aan de Emmastraat. dit Jaar 4 doodelljke onge- aan crisls- Februari werd het 6-jarig zoontje van den heer J. Twiskte Wognum door een auto overreden en gedood, terwijl dien zelfden dag het 3-jarig dochtertje van den heer P. Groot te Wervershoof te water ge raakte en verdronk. Bij het vergaan van „De Noordpool” op de Schotsche kust is de matroos D. Prins, te Egmond aan Zee woonachtig, om het «even gekomen. Te Hoogkarspel viel op 30 Maart de 18- jarige P. Oud van de watertoren en werd dood opgenomen. De arbeider J. K., te Kolhorn bekneld geraakt onder een ijzeren schot van de graaf machine en later aan de gevolgen overleden. Te Edam is den ajen Maart de 8-jarige H. K. door auto overreden en gedood. Te Westwoud is op 28 April zekere P. v.d. H. uit Hoorn te water geraakt en verdronken. Den 8en Mei is het 3-jarig dochtertje van den heer G. Tuin te Heemskerk te water geraakt en verdronken. Te Limmen kwam op n Mei de 18-jarige electricien S. uit Medemblik met electri schen draad in aanraking en werd onmiddel lijk gedood. Te Beemster is den I4en Mei een rijtuig met de stoomtram in botsing gekomen, waarbij de 38-jarige mej. R. v. O. dermate werd gewond, dat zij later aan de gevolgen is overleden. Te Wervershoof geraakte den aten Mei de echtgenoote van den heer Oud te water en 'verdronk, terwijl op 38 Mei de heer Al te Egmond:binnen te water geraakte en ver dronk. Te Oude Niedorp is op 31 Mei het 4-jarig dochtertje van den heer B. door auto over reden en gedood. Te Den Helder reed op 31 Mei de motor rijder S. W. bij het uitwijken tegen een boom, waardoor hij en een duo-passagierster, mej. S. Kooij werden gedood. Den I3en Juni geraakte het 5-jarig zoontje van den heer P. de Boer te Ursem te water en verdronk. Te Castncum werd op 33 Juli het xa- jarig zoontje van den heer A. H. overreden Te Den Helder is de heer D. Grunwald ten gevolge van een beroerte overleden. In leven was hij o.a. lid van dé Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwar tier. Den apen Maart overleed te Wester* Blokker op 75-jarigen leeftijd pastoor A. Th. Ammerlaan. Te Wognum is op ao Mei wethouder K. Winkel plotseling overleden. Te Schagen overleed op 79-jarigen leeftijd de heer P. Buis, Jr„ oud-wetl:ouder. Te Enkhuizeh stierf op ra September in den ouderdom van 86 jaar de heer H. Vlas veld, oud-gemeente-secretaris. 1 Jan. Opheffing van den Kath. Kring. 18 Jan. Het stedelijk muziekkorps. 1 Febr. Instelling van de postagent schappen,. 24 Maart kwamen de plannen tot den bouw van „Westerllchf’ gereed. 9 April hadden de eerste proefritten van den electr. trein plaats op het baanvak AlkmaarUitgeest. 15 April werd het eerste gedeelte van de stationstunnel in gebruik genomen. 3 Mei Begunstigd door mooi weer, namen 4000 mannen deel aan den Stillen Omgang alhier, waarvan 250 uit Amster- dam. 13 Mei werd het tweede gedeelte van de station:tunnel In gebruik genomen; tevens op denzelfden dag de bloemenklok Van de voornaamst’ raadsbesluiten, In 193! genomen, noemen wij de volgende: 8 Jan. De aankoop van grond In ver band met de omlegging van de Houtvaart. Vcrbreeölng Bergerweg. het maken van een nieuwe brug en het omleggen van de Houtvaart. 9 Jan. en 15 Jan. De begrooting1931 dcor het oude college (RingersThomsen Leesberg) samengesteld vordt aangenomen. 15 Jan. De Jaarwedden van het onder wijzend personeel der Opcnb. Lag. School voor buitengewoon L. O. worden herzien. Be loten werd tot aanleg van een par keerterrein voor autobussen. 16 Jan. BIJ motieVan Drunen het Stedeljjk Muziekcorps opgeneven. 19 Febr. Met 14 tegen 5 stemmen wordt de heer A. J. H. Hofman tot directeur der LlchV edrljven benoemd. De naam „Molenkade” wordt veranderd in „Troelstrakade". Besloten wordt de wijzerplaat der Groo te Kerk te verlichten. De presentiegelden van de leden stembureaux worden verhoogd. Besloten wordt tot medewerking den bouw van een R. K. Jongensschool, vervanging van de St. Bavo-school. De gemeente zal medewerking verl*e- nen bij het verstrekken van voorschotten aan tuinders. De meterhuyr voor gasmeters wordt af geschaft. 28 Febr. Het Burgerlek Armbestuur wordt vervangen door een Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 12 Maart. Besmeten wordt tot aanbren gen van een verlichting op den Westdljk, het Zeglls en dan HeilcoSrdljk. Aan den Dekenalen Jeugdraad een subsidie verstrekt van f 150. Besloten wordt een tweede trap In den Waagtoren te doen aanbrengen. Idem tot aanleg van een bloemenklok. Idem tot net doen aanbrengen van sta len rolluiken ter afsluiting van de Sport- paiktribune. 16 April. Tot directeur van recentelijk Bureau voo- Soc. Zaken, tot secretaris van M. H. wordt, de heer Heuvel benoemd. Besloten wordt tot aanleg van een nieuwen toegangsweg naar het afgesnedeu Kanaa’vak. Idem tot subsldieeertng van de R. K Wijk- en Wtjkkraamverpleglng en van W. G. Kruis. Idem tot subsldieering van zorg”; 2D Met. Benoemd worden de leden van het bestuift van M. H. Besloten wordt tot uitkeering eener bij drage van f 4000.wegens bijdrage In exploltatlt-tekort van den StacLautobus- djfnst over 1030. Idem tot het verleenen van medewer king voor den bouw van 42 woningen door de R. K. Bouwveresnlging „Goed Wonen.” Idem tot den bouw van een nieuw schoolgebouw vcor de gemeenteschool nr. 4 Aan het Burgerlijk Armbestuur wordt eervol ontslag verleend. Bes’oten wordt tot reorganisatie van het 7de leeriaar aan de gemeentescholen voor gewoon L. O. Idem tet regeling der rechtspositie van de ambtenaren en tot instelling van een scheid gerecht. 4 Juni. Besloten werd tot hergroepee- rtag der ambtenaren. Idem tot werkverschaffing werkloozen. Idem tot afwijzing van het verzoek om de Zaterdagavondmarkt op de te houden. Idem tot instelling van een commissie van onderzoek naar den gang van zaken bij de Alkmaarsche Exportveillng. 9 Juli. Besloten werd tot aankoop van een automobiel-brandspuit. De naam ..Stadsziekenhuis” werd ver anderd In „Centraal Ziekenhui':.” Met Oudorp werd een gemeenschappe lijke regeling aangegaan. Inzake hulpverlee ning bij brand. Aan een nieuwe straat van de woonwijk „Goed Wenen” werd de naam „Dr. Schaep- manstraat” gegeven. Voor een ge’dleenlng van f 10.090 aan te gaan door de Alkmaarsche Exportveiling verbeende dz Raad een garantie. Besloten werd tot vernieuwing van de brug in de Lindelaan over de oude Zander- sluot. Idem tot aankoop van grond aan de Houtvaart en de Bergervaart. 30 Juli. Besloten werd op den Kenne- merstraatweg een nieuwe verlichting i&n te brengen. Idem tot het verleenen van vergunning tot den aanleg van straten nabij het R. K. Lyceum. 4 S?pt. In deze buitengewone raadsver gadering. gehouden ter nagedachtenis van het lid van den Raad, den heer A. F. Thom sen, over'.edsn tijdens ds raadsvergadering van 1 September, werd be loten, om aan de familie Thomsen van gemeentewege een graf te barer keuze aan te bieden op de algemee- ne begraafplaats. 7 S|pt De vier wethouders Westerhof, Kiavft, Van Slingerland en Bonsema worden met 13 tegen 8 st. herkozen. Inzake aansluiting van hst Zeglls aan waterleiding. Besloten werd tot uitbreiding der gas voorziening te Oudorp. 1 October. De Raad besloot tot werkver schaffing. Idem tot verbetering der van het Sportpark. 33 October. Besloten werd tot verbete ring yan den Kennemerstraatweg de Heilöoerbrug en de Vierstatcn. De electiiclteltstarieven werden zien. Besloten werd de radiodlstribuUe van gemeentewege ter hand te nemen en B. en W. op te dragen, plannen daarvoor uit tc werken en nadere voorttellen tot uitvoering van dit besluit aan den Raad voor te leg gen. 19 November. Besloten werd gelden be schikbaar te stellen voor den bouw en do inrichting van het gymnastieklokaal bij de St. Alcyslusschool aan de Koornlaan. Ai wijzend werd be ctukt over het ver zoek van Volkshuisvesting, om medewerking voor den bouw van 28 arbeiderswoningen; (zulks wegens te klein typz). Besloten werd tot aanleg van rijwielpa den langs den Munnikenweg. Idem tot het bouwen van een nieuwe Bokkcbrug. Idem om adhaesle te betuigen aan het adres van de Ver. van Ned. Gemeenten aan de Tweede Kamer, Inzake het wetsontwerp, betreffende korting op de RUksultkeerlng volgens de wet op de finantleele verhouding 16 December. Besloten werd een geld- leening aan te gaan voor 3 maanden, van f 200.000. Idem tot reorganisatie van de school voor Middelbaar technisch Onderwijs: 1. c. opheffing van de school voor voorbereidend M. T. O. en tot oprichting van tan gemeen- tel^ke school voor uitgebreid nljverhelds-on- derwljs. Idem tot het verstrekken van een Kerst- gave aan werkloozen en het vaststellen van een suppletolre Begrooting voor M. H. van f 20.000. 13 December. De op 7 September aan gebeden Begrooting *33, wordt na vijf zittin gen, vastgestcld op f 3 231 331.18. De begroo ting van M. H. op f 250.000. Voorts nam de Raad diverse besluiten tot aan- en verkoop van grond. Ook dit jaar heeft de roode haan in Noord- Holland weer triomphen gevierd, zooab uit het onderttaande duidelijk blijkt. In den nacht van 11 op 13 Januari zijn te Schermerhorp de woonhuizen van de heeren de Groot, de Reus en v. d. Oord verbrand. Te Schagerbrug brandde op 13 Januari de kapitale boerderij van den heer P. de Boer totaal af. Administratie en kas van de polder gingen eveneens verloren. Te Assendelft verbrandden den xoen Januari de Fordauto van den heer Gaal, den xoen Mei de boerderij van den beer J. Mooy en den 27en Augustus de boerderij van den heer P. Veenboer. Te Heemskerk brandden de bollenschuren van den heer P. Tuijn in den nacht van 36 Januari totaal af. Te Callantsoog verbrandde den 3en Fe bruari de boerderij van den heer Geerling 33 stuks vee kwam om den xgen Mei hét z.g. Armenhuis aldaar. Te Heiloo brandde in den nacht van 8 op 9 FeBruari de woning van de wed. D Willig af tengevolge van vonken, die uit een loco motief vielen, ontstond den ao Maart een boschbrand, waarbij a H.A. bosch verloren ging, terwijl op 1 April de boerderij, bewoond door W. Stoop, verloren ging. Te Anna Paulowna is den xren Februari de boerderij van den heer C. Maars, den 3ien Mei de boerderij van den heer A. Tïel, Azn.. en op 38 September de boerderij, bewoond door den heer G. Bakker, afgebrand. Te Blokker ging den uen Februari het woonhuis van den heer Koedooder verloren en op den i6en d.a.v. het huis van den hear Jb. Dudink. In den nacht van 6 Maart brandde te Den Helder de meubelopslagplaats van de fa. Govers af de schade werd geraamd op 300.000. Te Andijk brandde den xoen Maart de goudsmidswinkel van den heer C. Smit af, terwijl op 14 Maart te Uitgeest een woon huis, bewoond door de gezinnen V. en P., tot den grond toe verbrandde. Te Broek op Langendijk verbrandde den i8en Maart het woonhuis van den heer v. d. Berg te Opmeer den 3en April het café ----- „Concordia” te Krabbendam op 13 Anril Te Enkhmzen viel op 13 Aug. het 3-jarig* het boerenhuis van de wed. C. Paarlberg - a u i- n. 1 j- te Hartncartpei Op Aptil het woonhuis van den heer J. van Veen aan de Kerkbuurt en te Winkel on 35 April de korenmolen van den heer P. Tijsen. Te Heer-Hugowaard brak den iaën Mei b-and uit in de Oude kaasfabriék Vita Nova, die gedeeltelijk verloren ging, terwijl op 30 Augustus de woning van den heer T. C. aan den Middelweg afbrandde. Den ai sten Mei brandde de boerderij van den heer J. Z. te St. Maai ten af, terwijl den jen Juni het'woonhuis van den heer S. van Drunen, verloren ging. Te Oudcarspel brandde den jen Juni de boerderij van den heer J. Smit totaal af te Medemblik den 3pen Juli de conserven fabriek van de fa Kooy en Trompetter, verzekerd op beurspolis te Oosterblokker op 30 Juli de woning van den heer C. Sijp te Texel op 31 Juli de boerderij van den heer P. de Wit en op 38 September die van den heer A. Kooiman (Oosterend). Te Schermer verbrandde den 7en Augustus de boerderij van den heer C. Die?en aan de Zuidervaart te Burgervlotbrug op 33 Au gustus het café van den heer G. Betlem op den 33en Aug. de boerderij van den heer Vriesman te ’t Zandte Egmond-binnen op 31 September de woning van den heer J. Genet te Wieringen de boerderij, bewoond door den heer P. Saai, op 30 Sept den toen October het huis van den heer Vriendjes te Petten te Castricum op 18 October het woonhuis van den heer K. B. te Nieuwe Niedorp het woonhuis van den heer W. de Boer op 38 October te Barsingerhorn den 37en October het woonhuis van den heer v. d. O.te Burgerbrug brandden den 6en November het café van den heer C. Pronk en een 3-tal woonhuizen af, te Ursem den xoen November het winkelhuis en schuur van den heer Th. Koning en te Benningbrogk de boerderij van den heer C. Winkel. Te Zwaag brak den I3en December een felle brand uit in de woning van den heer Bint, die geheel verloren ging.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5