NAAR HET LAND VAN OVERZEE Qïinnenlandsch Nieuws A Winterhanden Voor de Huiskamer GEMENGD NIEUWS Doodelijke mijnongelukken De invoer in Frankrijk De Crisispolitiek Adres Auto in de sloot De on vergeeflijke misdaad RADIO-OMROEP PUROL FF WINTER VOETEN ffiHwns Li V. 6. 3. De reis van Minister Reynaud M to 1831 Ome In p, Man gestikt In een bananenwagen 22. dag 37. voor. Verdwijnend Ameland Wegwerker aan de gevolgen overleden 4 De 6 pet. Staatsleening 1922 Poging tot doodslag 28. 29. Twee auto’s tegen elkaar gebotst Door mtet en gladheid van den weg ,-d IN HET EERSTE KWARTAAL. aan s 18. 1. 39 Toestand van een dame ernstig moeten gaan. niet Zuiderzeeraad k 22. 34. Ir. M. C. E. Bongacrts ondervoorzitter ven- van Vragen van den heer Albania twee mannen 4-24 3—12 wanneer 7—13 sen aan sluit. der Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging De afdeeling Handel en Nijverheid het Departement van Arbeid, Handel Nijverheid maakt bekend, dat, blijkens den tijdelijt zaakgelastigde te Madrid van continj den van den en van Aflossing der eerste tranche ad J 150 mUL per 1 April lag) 0—2 ge- hü Te Assen rijn in arrest gesteld J 3 de N„ afkomstig uit Rotterdam en J. E., af komstig uit Arnhem, thans verpleegden te Veenhuizen, verdacht van poging tot dood slag op den opzichter M Klok.. rekening. :Ufers reep. ROME 441 M. 8.20 Symphonie-coneert onder leiding van A. Casella. o.a. 8ste Sym phonic, Beethoven. ZEESEN I63S M. 7.50 Concert vannit Weenen, sopraan, piano, kwartet en orkest onder leiding van J. Holger, 9.30 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek door Ger hard Hoffmann en zijn orkest. Herziening der Handelsverdragen aanstaande en hü jaar bedraagt 28. Hiervan atsmiinen er vijftien en de en elf op hi 7.20 uit 1—1 0—2 2-0 0—2 0—2 0—2 Ijk) 2-0 1—1 0—2 0—2 r 0—2 0—2 0—2 2-0 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 0—2 0—2 0-2 0—2 0—2 0—2 1—1 Geruchten geschut wmo jPvz Bij Koninklijk besluit is aangewezen als ondervoorzitter van den Zuiderzeeraad het lid van dien Raad Ir. M. C. E. Bongaerts, oud.minister van Waterstaat te ‘s.Graven- hage. Het aantal doodelijke mijnongelukken in het afgeloopen hadden de Sfl particuliere mijl Het vorige jaar bedroegen dese elf en zeventien. Een voorstel van B. en W. van Den Haag In den nacht van Woensdag op Donder- is te Rotterdam de 25-jarige zwerver V. in een spoorwagen, waarin ba nanen werden vervoerd, gestikt. De man IS in Sen wagen gegaan omdat deze ver warmd was. HU heeft de deuren gesloten en Is toen gestikt. Zijn lijk werd s morgens gevonden. MAANDAG 4 JANUARI 1933 HUIZEN 298 M. Uitsluitend NCR De Minister van Financiën maakt be kend, dat op 1 April 1932 zal worden over gegaan tot aflossing van de 6% Staatslee- ning 1923 A. De schuldbekentenissen dezer leenlng zullen van dien datum af betaalbaar rijn met de hoofdsom, vermeerderd met een maand rente. Per April 1932 zal dus de eerste tranche van de 6 pet. Staatsleening 1932, welke tranche 130 millloen groot is en waarvan 1 Januari jl nog 149587.000 uitstond, af gelost worden. Iet verlagen der huren voor de met RUksvoorschotten gebouwde woningen. 4. Verlaging der koeten van overheids diensten: spoorwegen, electriciteit. enz. 5. Ingrijpende maatregelen om de kosten van levensonderhoud te verlagen. 6. Het openen der mogelijkheid om be. paalde categorieën van in aanbouw zijnde bouwwerkenen schepen, die wegens ere. dietmoeilijkheden niet voltooid kunnen worden, met steun of door bemiddeling der Regeering. verder af te werken, indien en voorzoover dat economisch verantwoord is. Adressante hoopt en vertrouwt, dat de Regeering niets zal nalaten, wat er toe strekken kan. om deze crisis In het belang van heel ons volk te overwinnen. Badpaviljoen te HoDum dreigt met het afbrokkelen der duinen in te storten De Directie van den»Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van Hms. Gezantschap te Parijs, het Journal Officie! December a.s. de volgende totaal inten vermeldt, welke gedurende de eerste drie maanden van 193a in Frankrijk ten uitvoer zullen worden toegelaten. Levend gevogelte 400.000 K.G. versch en gekookt schapenvleesch 1.000.000 K.G. versch varkensvleesch 2.000.000 K.G. versch rundvleesch en ander versch vleesch 600.000 K.G. gezouten vleesch, ander dan ham, 440.000 K.G. fijne vleeschwaren (charcuterie fabriqué) 100.000 K.G. ge- slacht gevogelte 400.000 K.G. vleeschcon- «erven 700.000 K.G. eieren in de schaal 1-aoo.ooo K.G. boter 1.200.00b K.G. In laatstgenoemd contingent is een hoe veelheid van 60.000 K.G. begrepen voor het Saargebied. Voor kaas is voor deze periode een zelfde contingent vastgesteld als bij decreet van ig November j.l„ is geschied voor de periode 19 November31 December, derhalve van a.aoo.ooo K.G. voor een aantal kaassoorten wglke speciaal als Italiaansche kaas moet wor den beschouwd en van 3.000.000 K.G. voor alle andere kaas. Voor bloemen is nog geen contingent vast- gesteld. Verwacht mag echter worden, dat zulks thans spoedig zal geschieden. De percentages, welke van de bovenstaande totaal contingenten aan de verschillende im- pocteerende landen zullen worden toegewe- «n, zijn nog niet vastgesteld. Het bericht in het Journal Officiel ver- meldt nog. dat aanvragen om invoervergun- ning vóór 15 Januari aj. aan het Ministerie van Landbouw moeten zijn binnen gekomen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is door de Nederlandsche delegatie zeer on- I laags met de Fransche autoriteiten overeen- gekomen, dat de gecontingenteerde produc- tea uit Nederland op door of namens de Nederlandsche Regeering afgegeven certifica ten in Frankrijk ten invoer zullen worden toegelaten, zoodat daarvoor geen invoer vergunningen noodig zijn. Zonder dergelijke certificaten zullen zij aiet in Frankrijk worden toegelaten De voorbereidingen voor het verkrijgbaar- stellen dezer certificaten, uitsluitend voor exporteeren op Frankrijk, zijn reeds ver ge- vorderd. Binnen enkfele dagen zullen daarom trent nadere berichten worden gepubliceerd- PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05 en 11.50 Gramofoonplaten, 12.50 Or gelconcert, 1.20, 2.20, 3.20 en 4.20 Gramo foonplaten, 5.20 Concert symphonie-orkest van Parijs, onder leiding van Sévi’tsky, met medewerking van Manuel Quiroga (viool), 7.20 Gramofoonplaten, 9.05 Concert Ónder leiding van M. André, o.a. ouvert Diamlleh, Bizet. der leiding van H. de Groot, 10.20 Vervolg concert, 11.2012.00 Vervolg concert, 12.00 tot 2.00 AVRO-kamerorkest ouder leiding van Louis Schmidt, met medewerking van vocaal ensemble „Musica”, onder leiding van J. Hamel, 2.00 Boekenhalfuurtje, 230 4.00 Concert leden van het Omroeporkest en de Italiaansche Opera, onder leiding van Vincenze Marini. o.a. derde acte Bo hème en Butterfly (Puccini), 4.00 Film- praatje door L. J. Jordaan. 4.30 Gramo foonplaten en Vaz Dias, 8-00 Vat Dias, 8.15 Omroeporkest onder leiding van A van Raalte, o.a. Ballet Faust. Gounod. 930 Cllnge Doorenboq. 9.40 Kovacs Lajoe en zijn band. Refreinaatg: Bob Schol te. Inter mezzo: Zang door ,?ghe J winkling Five'', 11.1012.00 Gramofootftolaflrn. DAVENTRY 1854 M. 10.15—11.06 TW- sein, weerbericht. 3.20 Muziek van Quilter door het BBC-theater-orkcsf onder leiding van den componist 4.05 Kerkdienst voor de jeugd. 4.35 Wireless Military-orkest on der leiding van Walton O’ Donnell, 5.50 Viool-redtal Rénée- Chemet, 6.206.35 Bij bellezing. 8.15 Kerkdienst, 9.05 Lieldadig- heidsoproep, 9.10 Berichten, 9.25 „The Song of Songs" voor solisten, koor en orkest on der leiding van St Robinson, muziek van Granville Bantock, 10.50 Epiloog. maar in elk geval heeft het fascisme hiertoe gevoerd. Aanvechtbaar als het systeem moge zijn, zal het echter om héél veel tot in de verre toekomst geloofd worden. Het ugeen geringe -lof voor deze regeering, wanneer iedere Italiaan getuigt, dat men Rome sinds het fascisme niet meer terugkent. En zoo werd hier de glans der Eeuwige Stad tot zelf» in het afgelegen Brindisi toe vernieuwd. H. Mis op Zee. ZONDAG 3 JANUARI 1932 HUIZEN 298 M. 830 NCRV- 9.30 KRO„ 5.00—7.45 NCRV- hierna tot 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding, 9.30 Gramofoonplaten, 10.00 Hoogmis uit de H. Hart-kerk der Pa ters Augustijnen te Eindhoven, 12.00 KRO- sextet, 1.J0 Lezing, 130 Literair halfuurtje, 2.204.00 Concert „Schola Cantorium" on der leiding van H. dBypers, vanuit de Concertzaal Duwaer en rfaessens. Amster dam. 4.00 Ziekenlof, 5.00 Gewijde muziek, 5.50 Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Heino, hierna tot 7.45 gewijde muziek, 7.45 Causerie over de Katb. Neder). Lite ratuur, 8.10 Voetbaluitslagen. 8.15 Operette concert KRO-orkest ouder leiding van J. Gerritsen, o.a. ouverture Zigeunerbaron, J. Strausz en potp. Walzertraum. O. Strausz, 9.00 Vaz Dias, 9.10 „Het Apostelspel", dra ma van Dr. M. Moll, 10.00 Vervolg concert onder leiding van J. Gerritsen, o.a. ViUa- lled van Fr. Léhar. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM 1875 M. 8.05 Gymna stiekles, 8.30 Esperrn'' 'rst'S. R.5§ Voet- balnieuws, 9.30 Concert VARA xkest ou- over vervaardiging voor Duitachland De Op schepen, die naar Palestina varen, werd begrijpelijkerwijze met het oog op de vele pelgrims, die deze wegen gaan, gelegenheid' geboden om de H. Mis te lezen. In de kleine rookzaal wordt dan een klein altaartje ge ïmproviseerd, waartoe al het noodige aan wezig is. De zaal wordt vrijgehouden voor het aangegeven uur, en daar verzamelen wi) ons voor het godsdienstig samenzijn, zittend of knielend tusschen de stoelen en tafeltjes in 't ronde, a Het is een vroom half-uurtje, ondanks de primitiviteit, waarmee het Heilig Offer is omringd. Maar welk een wonderlijke stem ming heerscht erOm dit te beseffen, zou men het tafereeltje moeten zien Daar is het drijvend kapelletje op het zachtjes wankelende, bevende schip. Door de ruiten van het zaaltje zien we de zee. Wi) hooren haar melodisch geruisch, en het ge- krijsch der meeuwen om de vlag aan den achtersteven. Langs de kim, over de azuren golven, drijven de eilanden van den Griek- schen archipel en zooals zij daar voorbij' wolken, is het alsof er het gekringel van wie rook zweefde. De zon geeft haar schittering aan den deinenden vloer van het water, en haar glans aan het rondend hemelgewelf. En er 1$ niets bezields om ons heen, dat mede met ons de geheimen viert. De leege afgrond onder ons, en een andere afgrond boven ons. Ruischende waters, drijvende wolken, en de wind, -die waait door het trillend want. En de morgen, die opgloeit langs de blauwte, terwijl de maan als een watten wolkje aan de andere zijde verbleekt. En hier, op den wankelenden bodem van het ijlend vaartuig, knielen Vrij in vereering en loven God. De ""groote, stem der natuur neemt dit zwakke fluisteren op. De wind draagt het op zijn vleugels omhoog, de bergen der eilanden nemen het op hun toppen, de golven stuwen het voort in het geruisch en het rythme van hun eeuwig lied.... Zoo bidden wij maar zelden maar is dit gebed niet grootsch als dat van den Psal mist, wanneer hij de dingen der aarde, de elementen en al de stemmen der natuur, vereenigt met zijn gezang „Looft den Heer, gij bergen en zeeën, looft Hem, hemel en aarde”. De zang der sferen en het groote orgel der zee, vogelstemmen en het zachte zoeven der winden, begeleiden ons morgen gebed „Looft Hem en dankt Hem, alles wat leeft en ademt....” LANGENBERG 1153 M. 6.20—730 Orkestconcert. 12.201.50 dito onder lei ding van Pensis. 3.505.20 Sted. Kurorkest, Wiesbaden, onder leiding van H. Irmer, 7.20 Werag-orkest onder leiding van Kühn, o.a. uit La Bohème. Puccini. 9.30 Berich ten en hierna'tot 11.20 populair concert Het Ned. Paviljoen toch naar Den Haag? Donderdagmorgen reed in de richting van Capelle a. d. IJssel op den ’s-Oravenweg te Rotterdam een Belgische auto, waarin drie artisten zaten, de eigenaar, de 36-jarlge A. B. uit Brussel en tsUn echtgenoote. de 34- jarige M. B., geboren O. en een Engelech artist, de 38-jarige O. M. 9. Plotaellng moest de auto uitwijken voor een wlelrijd- ster, die van de tegenovergestelde richting kwam. Door de gladheid van den weg slipte de auto, waardoor de wielrijdster in de sloot, aan den kant van den weg. terecht kwam. ZU wist zlchzeH echter spoedig op het droge te brengen; zij was er met eenige onbeteekenende wondje» afgekomen. De atuo was b(j het slippen tot aan den kant van de sloot doorgeschovèn. De wagen kwam met de linkerzijde in de ondiepe moddersloot terecht Voorbijgangers snelden toe en sloegen de ruilen van de rechter zijdeur, die nog een eindje boven het water stak, In en wisten de drie inzittenden, die doornat waren, op het droge te brengen. De twee mannen waren er zonder letsel afge komen, maar mevrouw B was bewusteloos ZU kwam later weer bU. maar moest door den O. O. en O. D. naar het Ziekenhuis Coolsingel worden overgebracht, waar zij Is opgenotnen. I Haar toestand bleek ernstig, daar zij zeer 'veel modderwater naar binnen heeft ge kregen. dat ook in de longen Is gedrongen. Het Belgische echtpaar was In de afge- loopen week in een theater te Rotterdam opgetreden en was op reis naar Hamburg, waar zU gisteravond zouden moeten optre den. Aan den 'Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, is door de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging een adree inzake de crUispolitlek gezonden, in zij betoogt dat de Regeering uit zai moeten zien naar middelen. Om blijvend de basis ven onze industrie te versterken. Voor zoover de middelen daartoe van de Regeering afhangen, vestigt de vereeniging de aandacht op het volgende: I. BU de regeling der internationale ver. houdingen is wel gebleken, dat de rneest. begunatigingsclausule een beletsel vormt In den gemeenteraad van Ameland werd medegedeeld, dat het badpaviljoen te Hollum sedert den laatsten storm op den kant der duinen staat en dreigt neer te storten bU den eersten hoogen vloed. De afneming der duinen moet geweldig zUn. De Rijkswaterstaat zal op de hoogte wor. den gebracht. O. Fessels orkest, 1.20—1 - platen, 2.45—4.20 Radio-orl van I en van - ont~ vangen gegevens, bij een presidentieel be sluit van 23 December jj. in Spanje maat regelen tot contingenteering van den invoer zijn genomen. De artikelen, welke aan contingenteering onderworpen kunnen worden, zijn de na volgende automobielen, zijde en zijdestof- fen. koffie, gekoeld vleesch, meststoffen, versche en gedroogde visch, vischconserven, eieren, hout, ’abak, electrisch materiaal, glas, telegraaf- en telefoontoestellen. Deze lijs» zal uitgebreid worden, de behoeften zulks vereischen. Veruer^i“l di‘ decreet bepM^dat bij de onderhandeiiagen over een handelsverdrag in het vervolg met meer verleend zal gunnen worden de dausuje van meest begunstigde natie roet algemeen Karakter. Genoemde clausule zal slechts kunnen worden toegestaan voor een bepaalde lijst van in elk geval uitdrukkelijk gespecificeerde artikelen. Bmnen den kortst mogeiijken tijd zal worden overgegaan tot de herziening van de handelsverdragen, welke zich niet aanöas- bet bepaalde in bovengenoemd be- Toen de landbouwer J. te Reek op het land aan het werk was, werd zUn paard schichtig. De 73-jarige wegwerker O. van Summeren, die het dier bu den teugel greep, kwam daarbU te vallen en kreeg een trap op den buik, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. Trap van een paard KALUNDBORG 1153 M. 11.20—12.20 JKü Qramofoon- •k?st onder lei ding vaneGröndahl en vocaal kwartet, 7.20 Operette „De kleine prinses" van L. Brandtstcup on Locher. Radio-orkest en solisten, 8.45 Viool-recital, 9.05 Fatnilien Hansen, 9.3010.20 Orkestconcert onder leiding van Reesem o.a. Mondnacht auf der Alster. Petras. 10.20—11.50 Dansmuziek on der leiding van O. Stalla. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.': 1235 tot ,2.05 Gramofoonplaten, 5.20 Orkestcon cert. 6.20 Gramofoonplaten, 6.50 Kamermu ziek Mr. flouquet (viool) en Mr. Broos (alt viool). 7.20 Gramofoonplaten, 8.20 Frag menten uit „Les Cloches de Corneville” van Planquette. Omroeporkest pndef lei ding van Fr. André en solisten, 9.20 Vlaam- sche liederen. 9.50 Vervolg Opera. 338 M: 12.352.05 Gramofoonplaten, 5.20 Orkest concert. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert Omroeporkest’ o.a. Extase O. Ganne, 930— 10.20 Orkestconcert Landing te Brindisi. Het is al donker en Uat. Het stampen der machine stokt. De zee is kalm en de boot glijdt heel stil. De meesten van ons zijn weer op de been en wagen zich nu op het dek. Wij landen te Brindisi. Is dit het oude Brindisi, dat 'k meende te herkennen, daar ik het vóór twintig jaren zag 1 Ik berken het niet. Maar ik staar op de eenige merkwaardigheid, die het kenmerk dezer stad ia de ééne, groote zuil, die deel uitmaakte van de portiek, waarmee de Via Appia, de groote heirstraat, die van Rome kwam, hier eindigde. Toen stond zij op een klein, vies pleintje, binnen de stad op den waL Maar nu is de ééne zijde van dit pleintje, naar de zee toe, weggebroken. Daardoor is een open ruimte verkregen, zoodat men, van de zee uit, onmiddellijk de befaamde zuil ontwaart. En van het plein zelf voert nu een monumentale, breede trap naar het strand toe. Groote kandelabers met electrische ver lichting werpen een vloed van klaarte over het blanke marmer der treden, tusschen de froote huizenblokken in. Het geheel verschijnt in den donkeren nacht als een Stralend altaar, opgebouwd naar het hemeldqnker, waar tegen de zuil van de verdwenen portiek nu in luister praalt. En de vreemdeling die het ziet, evenals de Romein van den keizer tijd, als hij hier uit het Oosten terugkeerde, denkt bij dien aanblik aan Rome en begroet hier reeds de Eeuwige Stad. Maar zelf moet ik hier aan Mussolini denken. Men kan van dezen heerscher en staatsman zeggen wat men wil maar nie mand kan loochenen, dat hij het aanzijn gege ven heeft aan een nieuw Italië. Politiek of géén politiek, om het even, maar dit is een feit, dat overal in dit land een nieu we geest herleefde. Hier schept hij groote, nieuwe werken ten algemeenen nutte, die arbeid verschaffen aan de werkloozen, of het electrische centrales zijn, of nieuwe we gen. Want hij is een groot wegenbouwer ais vóór hem de oude Romeinen waren. En waar hij geen nieuwe dingen deed verrijzen, groef hij de glorie der oude Roma uit den grond op. De onderneming van het Nemi- meer moge dan al een mislukking geweest zijn hij heeft aan de hoofdstad zelve een nieuw aanzijn geschonken. Overal wijst hij, bij den bouw van het nieuwe, op de groo te glorie van het Oude. Door de vernieuwde herinnering aan de oude pracht, dwjngt hij Italië te gelooven aan de mogelijke ver wezenlijking eener nieuwe „grandezza”. Zoo wekt hij met alle middelen den nieuwen im puls, de geweldige energie. Eh daarbij weet de Duce wel, dat de trotsche roem, die Italië draagt en altijd droeg op Rome, een der machtigste hefboomen is, waarmee de volks ziel wordt opgevoerd -tot geestdrift en be zieling. Ik weet niet precies wie Brindisi tot het reataureeren der Roma-zuil gebracht heeft Dooi 30-60,Tube 80ct Bij ApoHten Orejiiion Naar- aanleiding van de vragen van bet Tweede Kamerlid, den heer Wjjnkoop, in verband met. het onderhoud, dat de Fran. sche minister van Koloniën. Paul Reynaud, na zijn Indische.-reis met de Nederland, sche pers heeft’ gehad, antwoordde mi nister Beelaerts van Blokland, mede na mens minister De Graaft, dat bezwaarlijk van de regeering verwacht kan worden, dat ril zich zou begeven In verklaringen van hetgeen de beteekenls zou kunnen zUn van eventueel door den Franschen minister aan de Nederlandsche pers gedane mededeelingen. Op den weg tusschen Montfoort en Oude- water is tengevolge van den mist het autotje van een veehouder uit Gouderak ingereden op een stUstaanden vrachtauto van een asmemersflrma te Amsterdam. De chauffeur ven deeen wagen was juist bezig dezen met een zeil te overdekken, waardoor hU tusschen de belde auto'sbekneld kwam De man, de ongeveer 45-jarige W. Ankel. gehuwd en afkosnettg uit Gouda, heeft een beenbreuk en ernstige inwendige verwon dingen bekoenen. De politie van WUniakop beeft den auto in beslag genomen. Nadat de eerste hulp was verleend door dr. Verhoek uit Hoenkop, werd het slacht offer naar een ziekenhuis te Gouda overge- bracht. De veehouder heeft verklaard door den mist den stilstaanden vrachtauto »e laat te hebben bemerkt, waardoor hM. mede ten gevolgen van de gladheid van den weg, rijn wagen niet rijdig tot stilstond heeft kunnen brengen. Door den heer Albania zün aan Minister van Binnenlandsche Zaken Landbouw, voorzitter van den Raad Ministers, Inlichtingen verzocht betreffen de geruchten over het vervaardigen van gescfiut In Nederland, bestemd voor Duitschland zending. 84X) Schriftlezing, 8.15—9.45 Gramofoonplaten, 10.3011.00 Ziekendienst, 11.00 Chr. Lectuur, 1130—1230 Gramo foonplaten, 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. I. 45 Gramofoonplaten, 3.15 Knipcursus, 4.00 Ziekenuur, 5.00 Concert Mevr. W. Canto— van Amcrongen (sopraan), J. Keessen (viool) en A. Aderna (piano), 630 Vertel- uurtje voor jongeren, 7.00 Causerie over Boekhouding, 7.45 Ned. Chr. Persbureau, 8.00—10.00 Symphonieconcert der H.O.V. onder leiding van F. Schuurman. O.a. Eine Kleine Nachtmusik, Mozart en fragmenten uit „Damnation de Faust", Berlioz, 9.00— 9.30 Causerie door Dr. H. Schokking. Na ailoop: Vaz Dias en tot 1130 Gramofoon- platenconcert HILVERSUM 1875 M. Algemeen pro gramma. verzorgd door de AVRO. 8D0 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 A D. Hilde brand leest voor, 11.0012.00 Orgelcon cert P. van Egrnond Jr„ Jo Immink (alt). 12.00 Concert Winkels-Trio, 2.30 Gramo foonplaten. 3.00 Dina Appeldoorn (piano) speelt eigen werk, 3.304.30 Uit Café- Rest. „Caland”. Concert L. Kipnis en zijn orkest, 4.30 Kinderuur, 5.30. Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte refreinzang, refreinzang. Intermezzo: Draaiorgelmuziek, 7.00 Boekenhalfuurtje, 7.30 Viool-recital Bo ris Lensky. Vleugel: Egb. Veen, 8.00 P.T.T. kwartiertje, 8.15—9.15 Concert Omroepor kest onder leiding van Nico Treep. Dyonis Rusnak (zang). O.a. Kte Hong. rhapsodie. Liszt, 9.159.45 „Kwakzalvers", Vlaamsch hoorspel door Dom de Gruyter, 9.45 Ver volg concert. O.a. Ballgeflüster, wals, Meijer-Helmund, 10.00 Vaz Dias, 10.15— II. 00 Vervolg concert en Gramofoonplaten, 11.00—12.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY 1554 M. 10.35 Morgen wijding, 10.5011.05 Berichten, 1230 Con cert. sopraan en Trio, 1.05 Commodore Grand Orkest, 2.05 Lezing. 2.20 Berichten, 2.25—2.50 Gramofoonplaten, 3.20 Toespraak 4.20 Moschetto’s orkest, 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Berichten, 6.50 De Grondslagen der Muziek. Bach-muziek door James Ching (piano), 7.10 en 7.50 Lezing. 8.20 Vaudeville „Cupid plus two 9.209.35 Berichten, 9.40 Lezing, 10.00 Kamermuziek, S. Wyss (sopraan) en Doré Trio. O.a. Trio van Ra vel en Liederen van Debussy. 11.201230 Dansmuziek door Ambrose's Blue Lvres. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.U5, 12.50, 1.25 Gramofoonplaten, 830 „Un sujet de roman" van Sacha Guitry, 9.50 Qramofoonplatenconcert. Kamermuziek. LANGENBERG 473 M. 6.25, 7.20, 10.40 en 11.55 Gramofoonplaten. 12.251.50 Con cert onder leiding van Pensis, 4.205.20 Concret onder leiding van Wolf, 7.20 „Col legium musicum". Kamerorkest, viool en bariton. O.a. uit „Die verkaufte Braut”, Smetana. Hierna tot 1130 Concert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—130 Concert uit Hotel d’Angleterre, 2.50—4.50 Radio-Blaasorkest. 7.309.10 Koor- en Or kestconcert. Deensche muziek, 9.55—1130 Dansmuziek. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.t 12352.05 Gramofoonplaten, 5.20 Dansmu ziek. 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Vroofljk uurtje onder leiding van Fleischman, 9.20 Gramofoonplaten. 9.3510.20 Cello en Pia- no-Sonates van Beethoven. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 *dito, 6.50 dito. 8.20 Concert onder leiding ':van Meulemans A. Gertler (viool). Ouvert. Helmliche Ehe, Cimarosa. ROME 441 M. 8.20 Lichte muziek door orkest en solisten. O.a. Fragmenten uit J)e Geisha" van Sydney Jones. ZEESEN 1638 M. 6.50 Dansmuziek door Hans Schindler en zijn orkest 830 Hoorspel. 935 1 ezing en Berichten. Hierna tot 11.20 Licht conceit 5 or het Emrè- orkeet. niet in op mede delingen in de pen te nu weer een doodsche stilte. Denhuisge- nooten waren niet wakker geworden. De geluiddempende muren hadden het ge heim bewaard. Er werd niets gehoord dan een langzaam, regelmatig drop, drop, drop.... De wreker kwam overeind Hij glimlach te. Het was gebeurd. Hij had zich voorge nomen zijn slachtoffer te sarren, zich te verlustigen in zijn weerloosheid. Hij na derde de stille gedaante. Plotseling v?randerde zijn gelaatsuit drukking Angst, schrik, vrees verwrongen zijn trekken, hij worstelde tegen een over weldigenden aandrang, een aandoening, die hij niet kon beheerschen. Ziin geheele we zen stond gespannen. Een luide nies scheurde de stilte. Oogenblikkeliik was de kamer gevuld met schreeuwende, tierende mannen, hü wist, dat hij verloren had. Terwijl het succes zóó nabij was. had hü. gefaald. Dat noodlottige niezen had een super-schla- ger-sprekende-fdm bedorven! i veel. Maar alles zal u duidelijk worden, meneer Strong, dat verzeker ik u”. Er kwam meer hardheid in de spottende stem. „Je herinnert je zeker Henry William Jan sen niet meer?" Er flikkerde een vonk van schrik in de oogen van Melville Strong, maar onmiddel- lijk verdween zij weer. Ziin helder brein werkte snel en ingespannen. „Ik denk van niet", ging de indringer voort. _'t Is hej makkeliikste. je slachtoffer in den grond te boren en ze dan maar te vergeten. En Hcnrv William Jansen is dood. Je hebt t wel zóó weten in te rich ten. dat het leven hem onmogelijk werd!" Zijn stem verhief zich dreigend. „En, zoo als rniin vader stierf, zoo zul jij ook ster ven!" Hoe vlug zijn hand ook geweest was, die van Meivi.’e Strong was vlugger. Ter wijl de revo ver te voorschijn kwam uit zijn iaszak. was Strong opgeveerd van ziin stoel, en nu worstelden de een wanhopige worsteling. Een knal, en df greep van den grooten man verslapte. Hii wankelde, deed als in verbazing den mond Jialt open, zijn zicht trok kramp.ici.tig. en toen, alsof heel moe was. zakte zijn hoofd neer naar het bureau. Een dim rood straaltje begon het ijzergrattw e haar te bevlekken, neer te druppelen 00 de verspreide papieren, te lekken op het weelderige Perzische tapijt. Bü den klank van het schot was Jansen achteruit gesprongen, hij bukte zich en met de revolver nog in de hand geklzmd keek hij toe. terw ij! zün vijand stierf. Er heersqh- toftnstelling heeft gekocht. Deee firma biedt aan, om. in samenwerking met de N.V. TentoonstelllncsmaatschapptJ Am. sterdam de tentoonstelling te 's-Graven. hage voor eigen rekening te bouwen en te exploiteeren, zulks o. m. onder de vol gende voorwaarden: De gemeente stelt kosteloos het benoo. digde terrein ter beschikking en wel het gedeelte van *t Westbroekpark. dat niet van een gazon is voorzien en dat bekend is onder den naam ..De Welde’’. ZU zorgt tevens voer de noodige toegangswegen, par keergelegenheid. verlichting, enz. De kos ten, die de gemeente uit hoofde van bo vengenoemde voorwaarden moet maken, worden geraamd op 15.000. Tenslotte verbindt de gemeente zich een subsidie te verleenen ten bedrage van de opbrengst der vermakelükheidsbelastlng, hetgeen niet geldt voor de toegangsbewijzen voor spe. ciale voorstellingen, restaurants met mu. ziek e. d. De artistieke en opvoedkundige Jaidinj van de tentoonstelling zal berusten op een comité van enkele vooraanstaande per sonen, met wier benoeming B. en W. ac- coord moeten gaan, terwijl het der ge. meente vrü staat, harerzijds leden aan dit comité toe te voegen. B en W zün van meening. dat dit aan. bod aannemelük is en de gemeente te zware lasten oplegt. voor landen, die fflch op het standpunt stellen van den vrijhandel, althans onder, ling dat stelsel daadwerkelUk toepassen. Evenzeer is deze clausule een beletsel ge. blekep voor landen met een proteotionlsti- sche politiek, om aan vrijhandelsstaten «on. der bUzondere tegenprestatie concessies te verleenen op het gebied der invoerr.echten. Wanneer het niet mogelük zal zijn cm door middel van een internationale alge- meene conventie hierin te voorzien, dan zou het alleszins aanbevelenswaardlg zijn, om in nieuw te sluiten ha„delsverdragen het voorbehoud op te nemen, dat de meest, begunstiging zich niet behoeft uit. te strek ken tot gunsten, verleend aan bepaald lan den, met wie Nederland een regionale over eenkomst heeft gesloten. II. Nu ook de Japansche munt-eenheid van het goud is losgemaakt. wordt aan veie industrieën, die op den afzet in Indië w»- r en aangewezen, de nekslag toegebracht. Beteekende de val van het pond voor deze industrietakken reeds een groote schade, post, de vergrooling van den voorsprong, dien Japan toch reeds In Indië bezat. 1» niets minder dan een ramp voor een be langrijk deel der Nederlandsche exportnlj- verheid. Nauwere economische sameiiwer. king met Indië is dan ook geboden. Bevoor. rechttng van de verschillende gebiedsdeelen buiten de moeilüke vraagstukken der meest- begunstiging. Met instemming is er dan ook kennis van genomen dat <ie Minister van Koloniën, zoowel hier te lande als in Indië van het Koninkrijk valt vanzelfspreken d studie zal doen maken van een tolunle mev Indië. Adressante ontveinst zich niet dat onder de huidige möeilüke flnancieele omstan digheden Indië niet in staat zal zijn dé0 invoerrechten voor Nederlandsche produc ten te verlagen of af te schaften. ■Een volledige tolunie zal daarom loopig wel uitgesloten zün. De gedachten gaan vanzelfsprekend onder de tegenwoor. dife verhoudingen uit naar het hellen van prefcrentieele rechten als overgangsvorm naar een tolunle. De koninklijke weg om de Nederlandsche industrie voor den ondergang te behoeden, is niet die. welke Uitgaat van Invoerbeper king, maar die. welke lettil naar vergröu. ting van dén uitvoer. III. Wat de herleving der exportorgani saties betreft, blijft men aandringen of> in stelling van een exportcredietregeling, gelüz die in Engeland en Duitschland bestaat. Mocht een andere regeling worden Inge, voerd. zoo zal deze geen krachtige stimu lans voor den export verschaffen en zich bluven beperken tot enkele sporadische ge vallen. IV. Adressanje acht een technische her. zlenlng van de Tariefwet noodzakelük, waarbij enkele posten of onderdeeien vun posten worden verhoogd, andere verlaagd of afgeschaft. Eenige vrijstellingen van In. voerreehten dienen te worden opgeheven. V. Met alle waardcerlng voor de bemoeiin gen van de Rukscommlssle WerkverruL mlng wil het adressante toch toeschijnen dat de Regeering over te geringe bevoegdheden beschikt om overheidslichamen en aëmu overheidsbedrüven te verplichten, bü hun bestellingen voorkeur, te geven aan het eigen fabrikaat. In geen enkel land worden de belangen der eigen industrie bü derge- lüke bestellingen zoo verwaarloosd, als in Nederland. De ondervinding leert, dat de Nederlandsche industrie zoo goed als nooit aan een buitenlandsch publlekrechtelljk lichaam of aan een hultenlr. ndsch openbaar bedrijf een levering doen kan. Naast deze maatregelen van blüvenden aard, wil adressante nog als rrtsi.smMt.re gelen aanbevelen 1. De totstandkoming vaa, bet antLdum- plngswet je. 2. Het Instellen van een clearinglnstituut voor den handel op landen, die het geld verkeer met het buitenland aan banden hebben gelegd 3. Hi Zooals bekend, was het denkbeeld ge- re«en om de gebouwen en verzamelingen die te urnen vormden de Nederlandsche deelneming aan de Tntemationale Kolo- Cltle Tentoonstelling 1931 te Parüs, naar Den Haag over te brengen en te benutten voor een speciaal Indische tentoonstel. Ung In de residentie!, gedurende de maan. den Mei tot en met October 19S2. B. en W. van Den Haag schrijven nu 1 aan den Raad, dat eerst kortge'eden de zaak opnieuw op het tapüt gebracht is en wel door de firma N. V. Grupe. die het tweede paviljoen te Parüs heeft gebouwd en die de gebouwen na sluiting der ten- De storm nam steeds toe in hevigheid. De wind, die in machtige vlagen voort zweepte. rukte aan de luiken, ratelde aan de ruiten sloeg woedend tegen cement en staal, keerde zich dan razend om en viel de weinige stoutmoedige voetgangers aan. hen als gevallen bladeren voortblazend naar de beschermende tramhuisjes en por tieken. En de regen stroomde neer als zen zondvloed. Mike Cassidv. in zijn gewaad van poli- tie-agent. stond tegen een muur aangedrukt en tuurde door het regengordijn heen naar het huis, dat bij bewaken moest. „Wat 'n beestachtige avond", mopperde hü. „Maar hü trekt zich van ons soort tuks an." Hü bleef maar staren naar het huis van Melville Stronz. Melville Strong, die tallooze tnillioenen bezat en meer macht dan de president. Melville Strong! De tooverkracht van dien naam bracht oogenblikkelük eerbiedige stil te in de büeenkomsten der machtigen. Stoutmoedig, hard, gewetenloos, met een leger van volgelingen en niet één vriend. Binnen in het huis zat de groote man in zün studeerkamsr. over ziin bureau gebo gen en verdiept in de rapporten van zijn talrijke agenten. Het geweld van den storm drong niet door de muren van zijn kamer, die klank-proof gemaakt was. Hier was stil als in het graf. De man der millioenen hief het hoofd op en zijn blik van verveling veranderde in een uitdrukking van ijzigen toorn. Er had iemand een fout begaan. Grimmig en hard waren de trekken van zijn gezicht: drei gend en wreed was het licht in zun oogen. Een schaduw bewoog in een hoek van de schfemerig verlichte kamer. Hoe zwak het geluid ook was. Strong hoorde het onmid dellijk en wendde zich naar den kant, van waar het kwam. „Wie is daar?" Zün stem klonk diep., be velend. majestueus. Een man trad zacht en vlug naar voren in den lichtkring die door de lamp op het bureau werd uitgestraald. Hu was slank en gebruind, hü glimlacht» en boog spot tend. maar zün rechterhand bleef in zun „Wie ben ie. en wat wil Je van mij? Er was geen spoor van vrees in de diepe stem. Strong was een uitstekende tooneel- sneler zijn gelaat bleef onbewogen. „Mijn naam". zei de vreemde koel. Js Jansen. Dat v00t oogenblik niet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11