F? HET SKLAREK-PROCES BIJ DEN GENERAAL-DIGTATOR VIERDE BLAD ZATERDAG 2* JANUARI 1932 BLADZIJDE l BRIEVEN UIT DUITSCHLAND r OFFICIEELE MEDEDEE LINGEN GEMENGD NIEUWS Persèesprek met Carmona „Portugal» Dictatuur loopt op haar Eind”. Een ongunstig jaar 1 Een beroemde detectivenfamilie Het Visscherijbedrijf in 1931 54» aao, 345» 570» 707» Daar is de nieuwe onderwijzer. Ik ben blij, dat ik een groote zuster heb. Ijtópt ZU j« «tan O „Nee maar hjj cbanst rg> 11W en ooutk*ii ik geen kwaad doen. er een ernstige crisistoestand pntstood. en «anneer ook date afnemer: Nederland 1. 30 Januari 1930, de Berlijn. 28 December 1931. te Het Sklarek-proces. iets UITJ.OTINGEN De aap als waschvrouw generaal 803, 808, 759. het t 1 de I L I t lengs aan het licht, beroering, veel hoon. dit der van Rijks- xi7» 353. 373, 575» XI35. i4r«. de zich Afgekendifd la het Staatsblad, bevattende de Wet van den derden December 1931, tot overbrenging van twee gedeelten van den Rijksweg Haarlem—Alkmaar in beheer on 16a, 359» 542, 75a. 947» XJ3» 357, 377. 593» 984. IO9«. 77. 345. 458, 584. 786, 1038, 106, 395. 493, 691, 9X4» 16a, 306. 409. 60a. Copyright N. Haarl. Ct. en N.-Holl. Dag. blad cftidon General Press. 874, 926, 1078, 1090, XI47, 1196, 3X4» 1437, 1438, 1480. 1586, 1599, 1617. x6xgt voorloopig oorspronkelijke werd dat de uitvoer daarvan tot uit. September vrijwel onbelemmerd kan geschieden. 505, 619, 630, 37» 18a, 434, 558, 774, 973. 1371, 1385, nummers 1 161, 344. 530, 751» 93°. 1333, De geschiedenis der Pinkertons. De moordaanslag op Abrab^un Lin coln. Hel is thans ongeveer honden! jaar gele den, dat de later soo beroemd gewonden Al lan Pinkerton reeds als jongen van 10 jaar op eigen beenen meost staan. Bij arbeiders- relletjes in Glasgow was zjjn vader, een poli tieagent, kreupel geslagen en geschopt. De jongen werd eerst loopjongen, daarna kelder meester. Maar de omgang met het druiven nat bracht hem.niet tot de zachtmoedigheid, die volgens het woord van den dichter selfs kannibalen uit t druivenbloed drinken, want Allan werd een fanatiek radlcaal-sociallst. Toen hij 23 jaar was, vertrtk hij naar Cana da, en in Amerika ging dan ook «enigen tfjd later ri)n geluksater op, aooala Roman in vaartuigen waren de uitkomsten dus gunstiger dan het vorige jaar. De Deensche motorkotters brachten het erg goed af en maakten ondanks de crisis bevredigende besommingen, nl f 900 per reis, evenals in 1930. Het spreekt vanzelf, dat ook de beugvls- scherjj onder de crisis te lijden had Deae betomdcn gemiddeld* slechts f 1075 tegen f 1350 in 1930. De resultaten der drijfnetvisBcherij waren al bijzonder slecht; de totale opbrengst van de door Hollandsche vaartuigen (stoom, en motorloggers) aangebrachte haring bedroeg slechts de helft van die in 1930. De gemid delde besomming per reis liep terug van f 4000 tot f 3450.. (TusscheA haakjes zijn geplaatst de cij fers van 1930). lieden con amore op de banken voor de groote wijzerplaat neirietten. Schoonmoeder: ,Jk vtnd 1 erg aardig van je om B»U mee te nemen. Ben ik nou bemanning of passagier?" Schoonzoon: ..Nee. ballast." De orang-eetang speelt kamermeisje Chimpansée's kunnen cipier worden Hauff's „Jong Engelachenan" «te aap, die de brave Gruw.enters in hun eenvoudigheid voor een welopgevoed jongeling hielden, is weliswaar tot heden een sprookje gebteven, maar misschien komt het nog wel eene zoo ver, dat wij onze vierhandige neven bij ons mag men gerust soo iets aeggen menschelyker opgaven doen dan die, welke ons in den dierentuin door him aperijen tot lachen brengen. Het begin is gemaakt.. Dat hebben ons reeds de fllmapen bewezen, die bet wan neer ze goed gehumeurd zjjn klaarspelen als kellner op te treden of op een kind te passen. Maar beide, vaatwerk en kinderen, zijn veel te broos, om de open daarmee te laten leeren. Dan is het misschien practisciier te doen, zooals een planter op Borneo, die zijn orang-oetangwijfje tot kamermeisje dres seerde. Het dier zelf bracht hem op de ge dachte. Het had zeker den inboorling, die de slaapkamer van zijn heer in orde hieki. bij het opmaken van het bed gadegeslagen. Op zekeren dag verraste de planter de apin, terwijl ze met dit werk bezig was. ZU wijdde zich met zooveel aandacht en sorg aan dit werk, dat de pluster besloot, de «Ung- oetang voortaan als kamermeisje te ge bruiken. En hjj deed er goed aan, zooals later bleek. Wellicht zijn apen ook geschJct als ge vangenbewaarders. Dat zou men tan minste uit bet volgend voorval kunnen besluiten. Een dierenhandelaar sloeg op zekeren dag een zijner chimpansée’s bij een merkwaar dige handelwijze gade. Het dier morrelde met een stroobabn in het slot der traLedeur. Ongetwijfeld trachtte het te weten te komen, hoe de deur wei opengemaakt kon worden. Be droefd liet het de armen hangen, toen de halm omknapte. De handelaar liet hem toen zijn sleutelbos zien, de chimpansee krijschte van vreugde en greep ernaar. Zijn meester gaf hem den ring. Twintig sleutels hingen er aan. En toch speelde de aap het in een-ge minuten klaar, den julsten te vin den en het slot te openen. Toen de han delaar een paar dagen later de proef her halen wilde, greep de chimpansee direct uit alle sleutels den juiste. De luid gesna terde eisch van zijn kameraden in de an dere kooien, ook hen de sleutels te geven, beantwoordde de aap, die blijkbaar weinig sociaal aangelegd was, door den ring snel aan zijn meester terug te geven. Blijkbaar beschouwde hij het niet wenscheljjk, dat de andere vlerhandigen uitbraken. Een dierenvanger op Borneo, die gaarne iets over het vroeger leven van een handig orang-oetang-wijfje wUde weten, dat eenl- gen tijd in zijn bezit was, droeg op zekeren dag een waschmand met katoenen goed voorbij het dier, dat op het erf hem aan hield en naar de mand greep. ZU hurkte daarmee op den grond neer en begon met alle teekenen van verstandig pUchtabe- wustzijn het katoenen >goed in te zeepen, tusschen de vuisten te wrijven en in- het water te spoelen. Dit proces herhaalde zij een paar maal, tot volgens haar meenlng het goed schoon was. Toen pakte zU het goed aan beide einden en wrong het vak kundig uit, tot er geen enkel dropje meer uit wilde komen. Nu nam het dier een punt tusschen de tanden en streek het goed glad. Tenslotte verliet het de schaduw, waarin rij gedurende het geheele proces bescherming gezocht had en legde bet stuk goed in de zon te drogen! Nu was het voor den dierenvanger geen kunst, zich de jeugd van zijn orang-betang voor te stellen. Hjj had reeds verschillende keeren gezien, hoe vrouwen der inboorlingen naast haar kind een aapje verzorgden. De betreffende echtgenoot rekende erop, dat een Europeaan eenmaal voor goed geld het dier van hem koopen zou. Zeker had de aap, die zoo n liefhebberij in de Wasch had, zijn jeugd in den kring .van een Da jak- familie doorgebracht en van zijn mensche- lijke pleegmoeder het wasechen zfgek eken. In ieder geval kon hij het even goed als de Da jak-vrouwen. De uitvoer naar België bedreigd. Thans is het de uitvoer naar België die bedreigd wordt. De Belgische reederijen, vermoedelük lekker gemaakt door de door Frankrijk ingevoerde protectie, klaagt steen en been over de haar door andere landen aangedane concurrentie. Herhaalde lijk wordt er van deze zijde bij de Belgi sche regeering aangedrongen op beper- •king van den invoer. Zal de regeering voor dezen aandrang zwichten? Het wil ons voorkomen, dat voorloopig nog geen ge vaar dreigt. België is een land, waar veel visch gegeten wordt en het eigen vissche- rijbedrijf kan het land niet van voldoende visch voorzien. Maar de uitbreiding die de visschersvloot van onze Zuidelijke buren heeft ondergaan, heeft een belangrijke ver meerdering van den aanvoer tengevolge gehad, hetgeen duidelijk wordt aangetoond door de stijging van den ontzet te Oosten de. Vol belangstelling volgt men in IJmui- den de beweging in het Zuiden; immers een vierde van de in IJmuiden aangevoer de visch komt In Belgische magen terecht Htt jaar 1931 is zoowel voor het reede- rijbednjf als voor den vischhandel buiten gewoon ongunstig geweest Als we hier bij dan nog in aanmerking nemen, dat de vorurtzichten voor de naaste toekomst door verschillende omstandigheden ver van rooskleurig zijn, ligt het als vanzelf sprekend voor de hand, dat de stemming rondom dé visschersliaven zeer down is. Geringe vangsten, groote concurrentie, geweldige in zinking. De geringe vangsten, gepaard met een sterk toenemende concurrentie op de door Umniden voorziene markten in het bui tenland brachten vooral in den loop van het jaar 1930 een geweldige Inzinking te weeg. toen gedurende vele maanden een «teel van de vloot werd opgelegd. Deze toestand verergerde in 1931 zoodanig, dat welke gedurende het geheele jaar zoowel de reederij als den handel verlamde. Deze toestand was vooral noodlottig voor het reederiibedrijf. waarvoor de uitbreiding der vloot in de laatste jaren zich ernstig begon te wreken. Namen in Januari nog ongeveer 140 trawlers aan de visscherij deel, in Mei was dit aantal gedaald tot een 60-tal. Eerst in Ceptember trad een verbetering in. maar ook in deze maand nam slechts drie vierde van de vloot en dan nog met verlies aan de visscherij deel. De ge volgen van dezen crisistoestand bleven niet uit. Eenige kleine reederijen en ook een met een 9-tal booten geraakten in moei lijkheden en moesten liquideeren. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 29 December jj. zijn uitgeloot van de obligatiën in de geldleeningen ten las& dier gemeente aangegaan krachtens raads besluiten van KM, 387, 477, 635, 900» Groot kapitaalverlies. Het kapitaal, dat in den loop van jaar door de waardevermindering trawlervloot is verloren gegaan is enorm; als we dit taxeeren op 2 millioen zijn w: met onze taxatie zeker niet aan den hoo- gen kant. Bij alle tegenspoeden kwam in den na zomer nog de plotselinge waardevermin dering van het Engelsche pond, waardoor eenige vischhandelaren ernstige koersver liezen leden en de Engelsche consignatie- handel, die reeds door een voortdurend te kort aan de gewenschte soorten en kwali teiten toch al met veel moeilijkheden te kampen had, andermaal 'n gevoeligen klap kreeg. Schrik en ontsteltenis baarde voorts de door de Fransche regeering in gevoerde contingenteering. die onzen uit voer van fijnvisch, speciaal van tong, be dreigde. Gelukkig is het van deze zijde dreigende gevaar voorloopig geweken., doordat het oorspronkelijke contingent voor fijnvisch zoodanig werd verhoogd. 81, 35°, 475» 574, 830, 1074. II10, 1153, 1290, 1296, 1298, 1343. 2. 13 Maart 1931, «V nummers 27, - 173» 179, 307, 318, 447, Vele trawlers uit de vaart Inmiddels is de toestand weer verslech terd en is na September weer een groot aantal trawlers uit de vaart genomen, zoo- dat thans ternauwernood de helft van de vloot in bedrijf is. Vooral de laatste we ken zijn de resultaten zeer treurig. De handel Is lusteloos, waardoor natuurlijk ook de besommingen lager zijn dan ooit. De carrière van den grooten detective be gon, toen hem een arrestatie van een be rechten valschen munter gelukte. Het geld was buitengewoon handig nagemaakt en vol gens bekentenis van Pinkerton self, had hfj toentertijd een harden strijd te voeren met de bekoring, die hem bU het zien van naveel geld overviel. Maar hij overwon zichzelf en leverde de heele geldbult af, waarop hjj tot onder-sherif benoemd werd. HU had toen het geluk hoogmogende beschermers te vinden. Invloedrijke mannen van de spoorwegmaatschappij spoorden hem aan, zelfstandig te gaan werken. En men droeg nu den particulieren detective de be waking van het bedrijf op. dat in dien tijd door misdadigere van allerlei soort voortdu rend bedreigd werd. Dank zU rijn groote arbeidskracht, zQn onomkoopbaarheid en rijn tooneelspelemta- lent, bleek hU voor deze moeilijke taak in het uitgestrekte nieuwe land buitengewoon geschikt. In den Amerikaanschen seceseteooriog werd Pinkerton een gewichtige taak opgedragen nJ. de bewaking der spoorlijn van Washing ton naar bet Noorden. Allan maakte een huls met vier Ingangen In Baltimore tot rijn jMofdkwartier" en hier gelukte het hem ook een moordaanslag op den nleuwgekowen president Abraham Din coin te verijdelen. De oorlog waa toen nog niet uitgebrofcen. Om de onlusten niet uit te lokken, wilde mm de arrestatie der rebellen,'-die van plan wn- ren, gedurende de feesten In Baltimore een rooftocht te ondernemen en in de drukte dm moord te plegen, vermijden. Abraham Lin coln was van alles op de hoogte geteacht en voelde zich tegen deze beproeving van rijn senuwen voldoende opgewassen. Onder voor wendsel, dat hU hoofdpUn had. verwijderde hU zich van het feestbanket In Harrisburg en reed heimelijk In den gereedstaanden ex- pressetreln naar Philadelphia. Dé mannen, die den aanslag zouden plegen in Baltimore, wachtten echter tevergeefs' op berichten, wanneer hun slachtoffer aan sou komen. De voorzichtige Pinkerton had alle telegraaf- leidlngen bU Harrisburg door laten snUden. Later verlegde Allan Pinkertmi den hoofd zetel van zUn werken naar New York. ZUn zonen Willem en Robert stonden hem tar- Bjjzonderen roem verwierven dezen door hun strijd met Adam Worth, den Napoleon onder dé Inbrekers. Deze wist rich 35 jaar lang aan een al te scherpe vervolging te onttrekken en deed dit met de bedreiging, dat hU het Galnsborough-schllderlj. van de hertogin van Devonshiredat hü in Tonden gestolen had. zou vernietigen, indien man hem in het nauw dreef. De misdadiger wist dan ook het aardig sommetje van K mil lioen voor zUn ouden dag te redden en hjj stierf een vreedzamen dood. Maar de Pin kertons wisten toch het gestolen schilderij weer aan de rechtmatige eigenaars terug te bezorgen. Den vader van het beroemde detecttven- gesin was een rustige levensavond ge gund. HU schreef zUn mémoires. Deze be stonden uit 18 deelen, ieder van 800 tdad- rifde. Bovendien itet hu ruim millioen *A- dm na in contanten. De totale omzet. De totale omzet in den Rüksvischafslag is op het oogenblik, waarop we dit jaar overzicht schrijven nog niet bekend. Aan de hand van het omzetcijfer over het tijd vak van 1 Januari tot uit. November kan echter worden vastgesteld, dat het circa 11H millioen gulden zal bedragen of rond 2 millioen gulden minder dan in 1930. Gedurende het jaar 1931 kwamen IJmuiden binnen: Van de treilvisscherij 3243 landsche stoomtrellers met (f 11.131.883) aan besomming, Duitsche stoomtrellers met (f 465.510), 2 (3> Engelsche stoomtrellers met f 3.243 (f 5 087), 1710 (1702) motorlog gers met f 1.135.172 (f 1.087 552), 4 (6) stoomkustvisschers met f 2640 (f 3205), 6578 (4S24) motorkustvisschers met f 523.220 (f 357.076), 228 (248) open booten met f 1203 (f 4088), 22 (1) Duitsche motorkotters met f 15315 (f 396); 43 (14) Belgische mo rt 6707, 153 (32) met f 138.467 torkotters met f 30.480 Deensche motorkotters (f 29 095); ..van de beugvisscherU kwamen binnen 131 (113) stoombeugers met f 140.026 (f 152.450) van de drijfnetvisscherij kwamen binnen 53 <55) stoomloggers m. f 181.666 (f 311.632), 51 (94) motorloggers met f 114.872 (f 278.941), 2 (7) Duitsche stoomloggers met f 1153 (f 13.384) en 642 (192) Engelsche stoomloggers met f 624.801 (f 457.750). De gemiddelde besomming der stoomtrel- er goed af en maakten on-ianks de crisis 1930. 'Deze kleine vermeerdering der reis- opbrengst wordt echter geheel teniet gedaan doordat met een gelijk aantal treiters ruim 1200 reizen minder werden gemaakt. De motorloggers beeomden gemiddeld per reis f 665 tegen f 635 in 1930. Voor deze (4549) Hol- f 8.008.370 80 (100) f 290.822 Toen Donderdag rechters en advocaten in het Sklafek-proces elkaar „ein frohes Pest" toewenschten, achtte de president van de rechtbank het niet overbodig, den aangeklaagden heerën Sklarek een groote mate van matigheid bij het feestvieren aan te bevelen, opdat ze na de feestdagen weer „frisch und munter" voor het ge recht hun plaatsen op het zondaarsbankj; konden innemen. De heeren loopen en rijden vrij, rond, bewonen hochherrschaftüche villa s en tijden blijkbaar niet het allerminst onder den nood dezer barre tijden of den druz van hun strafprocedure. Ze zijn „pleite”, alles wat als het hunne gold, is gerechte lijk in beslag genomen. Willi en Leo zijn dik en rond en sierlijk gekleed. Max. de oudste, leidt chronisch aan Indigestie en kan daarom persoonlijk niet in de rechts zaal aanwezig zijn. Vooral Leo is een grappenmaker, die zeer op de lachspieren der baliekluivers werkt. Af en toe kan hij ook geweldig te keer gaan tegen de cor rupte heeren der Berlünsche Magistratuur 8.D., die den Sklareks inderdaad —het Stedelijk magazijn vol niet te dragen klee- renvoor veel te hoogen prijs toeschoven, ■waarvoor zij echter ook den gebroeders het goud uit de gemeentekas weer rijke- ten toevloeieen, wat ’t edele trio weer be loonde met vrije kleeding, delicieuze maal tijden en aardige douceurtjes in geld. Toen Leo ■weer eens erg grappig was en daarop in groote woede verviel, verzocht de pre sident hem. zich te matigen. Onmiddellijk veranderde hij in het beeld der roerend- ste trouwhartigheid en verklaarde met de hand op het hart „mede namens zijl, broe der Willi, dat zij het proces zouden voe ren met gematigdheid en waardigheid”. Al wil hij voor zijn rechters zich graag zoo voordoen, een onnoozele hals is hu niet, hij is een slechte comediespeler. een gocheme kerel, die zich een bewonderde figuur voelt in een werekf. vol. vol. vol groote en kleine bedriegers. Voor bijna 2 jaar kwamen de zwendelarijen dezer Skla- reks en gemeentelijke Edelachtbaren al- Het verwekte groote n. %pot en bittere vroo- lijkheid. Maar andere schandalen drongen de Sklareks Cle weer spoedig op den achtergrond. Nu een laar geleden vlamde de belangstelling weer wat op door de verschijning van een boekwerk in 4 dikke banden, samen 1802 pagina's, waarin ge trouw beschreven waren al de looze streken, die de Sklareks hebben uitge haald met hun maatjes in het bestuur van de hoofdstad des Reichs. Dat was de dagvaarding. Ettelijke weken reeds wordt nu het proces gevoerd. Hst is met belang stelling tegemoet gezien, maar heeft nu reeds alle belangstelling verloren. We zijn gewoon geraakt aan zooveel corruptie, bedrog en schurkerij, dat het Sklarek-pro- -ces, in zijn oorsprong zoo geruchtmakend, een doodgewoon zaakje geworden is. een kleine ontspanning bU de kou voor balie kluivers. Daar zorgt Leo wel voor. Het bedriegen is den menschen in het bloed gevaren. Grooten stelen en kleinen ste len. Ze stelen en bedriegen allen zooveel en waar zé maar kunnen. Dat begon ai in oorlogstijd, nam toe bij en door de In- flatis en loopt nu alle spuigaten uit mocht ontvallen, zou dat een onherstelbaar verlies voor ons bedrijf beteekenen. De aanvoer van vsrsche haring was dit jaar grooter dan ooit. Kwamen er in 1930 slechts 65 drifters binnen, dit jaar loopt dit aantal naar de 300. Vooral de werkne mers voor wie 1931 ook een slecht jaar was, hebben hierbij welgevaren. Vooral drukte de nood zijn stempel op het Fonds voor Sociale Voorzieningen, dat in het afgeloopen jaar ongeveer 100.000 aan ondersteuning bij werkloosheid uit keerde. Aangezien thans de werkloozen- kassen voor de zeevisschers geopend zijn zijn de ultkeeringén van genoemd Fonds als een extraatje te beschouwen, waardoor de bedragen aanzienlijk verminderd kon den worden. gimex” in 1920 bijna geen visch meer af nam. trad tegen de verwachtingen i.i weer als kooper op en betrok van 1925 af weer een aanzienlijk kwantum. Zij het dan ook niet veel meer dan een derde van dat van voor den oorlog. Naast Duitschland werd ook Frankrijk een goede afnemer, ter wijl België ongeveer het peil bereikte der vóór-oorlogsche jaren. Uitbreiding der vloot als ge volg van herleving van den bandeL De herleving van den handel had tot gevolg, dat de vloot geen voldoende capa citeit had, jd. de markt naar behoeften van visch te voorzien. Dit bezwaar deed zich het eerst gelden in 1928. De vermeer dering der vloot met 8 stoom- en motor schepen bleek onvoldoende om aan het voortdurende tekort een einde te maken. In 1929 echter vermeerderde de vloot met 26 stoomtrawlers, terwijl in genoemd jaar gedurende de periode, val’ende buiten de haringteelt meer dan 150 motorloggers van Katwijk. Scheveningen, Vlaardingen enz. aan de trawlvlsstherij deelnamen, waardoor-vooral de aanvoer van tong en tarbot sterk toenam. Portugal wordt bestuurd door Carmona, den man, die zich in 1927 als dictator opwierp* 4 WU vonden hem bereid, zijn ideeën over dictatuur voor ons uiteen te zetten. „Om den aard van de regeering, die 4 jaar lang het lot van Portugal richting heeft gegeven, te begrijpen, zoo begon hU en te beseffen het goede, dat zjj heeft tot stand gebracht, is een grondige kennis der Portugeesche politiek verelscht. En al. leen degenen, die door hun ervaring in staat zUn, een vergelijking te maken tusschen den tegenwoordigen toestand en dien van vóór den staatsgreep, kunnen over ons re giem oordeelen Daarom zal voor de vrien den van Portugal, die het land werkelUk genegen rijn, een uiteenzetting van onzen arbeid en methoden en van de doeleinden, die we nastreven, van belang blijken. Ik geloof niet, dat er een dictatuur be staat, die op de onze geltjkt. De eerste vraag, welke het bestaansrecht van een regeeringsvorm bepaalt, is wel: is het volk, dat dien vorm aanvaardt, in het algemeen tevredener en welvarender dan onder het vorige regiem? Wat betreft Por tugal antwoord ik Ja". Blaar U zult toch moeten toegeven, dat verscheidene pogingen zUn gedaan, om uw I regeering omver te werpen? .Juist. Maar dit is precies de reden van mijn optimisme! Immers de opstandjes, die de laatste jaren hier en daar uitbraken, bewezen, juist de voortreffelUkheid van ons regiem: in geen enkele dier gevallen stond het volk achter den opstand. Steeds waren de rebellen politici, die hun eigen wil in de plaats hoopten te stellen van de dictatuur. Vóór 1927 gaven de staatslieden zich aan corruptie over, om zooveel mogelUk van hun bevoorrechte positie te profiteeren. Op het oogenblik is voor den partijman geen enkele mogelijkheid meer open, om zich ten koste van anderen te verbeteren. Vandaar dat de vroegere klasse van politic! tegen ons samenzweert. En daar zij enkel kon steunen op haar naaste vrienden en aanhangers, heeft ze nooit veel last veroor zaakt. Te allen tijde konden we rekenen op den volkomen loyalen steun van het leger en de meerderheid van het volk.” Is Portugal in de jaren der dictatuur ook vooruitgegaan? vroegen we. En niet zonder eenige zelfingenomenheid antwoord. de de generaal.dictator „Vergeleken met het Portugal van 1926, U het huidige Portugal 100 procent verbe. terd, niet alleen op het gebied van nationale activiteit, maar ook wat betreft het ver- trouwen en het gezag, welke het land ga. niet. Toen wij ten tooneele kwamen, was het land geruïneerd. Handel en industrie bevonden zich in wanordelijken toestand. Het parlement verrichtte niets van eenige j beteekenis wegens het partijstelsel en schaamteloosheid, waarmede politici ten koste der kiezers verrijkten. Scholen, openbare gebouwen, wegen, ha vens en zelfs paleizen waren verwaarloosd. Het credlet van het land was laag, daar de schulden dikwijls niet erkend werden. Hierin is tegenwoordig overal verandering gekomen. Onze regeering heeft den steun der jeugd gewonnen. Hard en onvermoeid hebben we gewerkt, om onze bestaansbron- nen te ontwikkelen en het land weer op te bouwen. De begroeting is weer in even, wicht gebracht. We betalen onze schulden, ons credlet is hoog. Er is geen enkele bui tenlandsche bezoeker, die niet geïmponeerd wordt door de voortreffelijkheid onzer we gen. het welvarend aanzien van het platte land, de dorpen en stadjes en de goede orde, die overal heerscht Ziedaar, wat we tot dusver tot stand hebben gebracht en ik durf beweren, dat de dictatuur op deze wijze goed werk heeft verricht." Elke eerzame brandatoffenhandelaar is een bedrieger, de kleine kramer, die per maat of gewicht verkoopt, moet gecontro leerd worden. Dat hij zijn eigen graf delft, komt niet bij hem op. want in de groote warenhuizen Is zün methode niet toe te passen. Een moreele crisis. Al wordt de loop van het Sklarek-proces in het al gemeen niet meer zoo belangstellend ge volgd. toch verwacht men dat het ook licht op den -achtergrond zal werpen. Aan vallen van beklaagden en advocaten op verschillende personen met blank register gaven den voorzitter aanleiding te verkla ren, dat hij protesteeren moest tegen be schuldigingen van personen, die geheel buiten dit proces staan en geen gelegen heid hebben, zich te verdedigen. Hij wei gerde naar andere beklaagden en schuldi gen te zoeken. Hij wenschte niet, dat on- schuldlgen in deze „Saustall-Atmosph8re“ getrokken worden. De ridderlijkheid in de ze verklaring wordt erkend, maar men vraagt zich af, of slechts enkele schuldige ambtenaren gestraft moeten worden, ter wijl andere, die misschien veel schuldiger zijn, in ambt en waardigheid blijven. Het Berl. Tageblatt zegt, dat, ais men het Berlijnsche Gemeentebestuur ziet van uit de atmosfeer van het Sklarekproces. men herinnerd wordt aan een met onge dierte besmette woning. Het "eeft toe, dat deze vergelijking niet aangenaam is. maar toch, dat ze den spijker op den kop treft. Is het voldoende, dat enkele wezen tjes, die toevallig in den weg loopen, doodgetrapt worden, of is het beter, de behangsels neer te halen en alles grondig te reinigen? Men interesseert zich al lang niet meer voor de diners, geschenken en fooien, d>e den ambtenaren door de Sklareks werden, aangeboden, men wil van nog meer schul digen hoeren en hoopt, dat ze gevonden worden. Allereerst om den prikkel. Poli tiek is ook hier ingedrongen. Toch wordt terecht betwijfeld, dat de Sklareks dooi omkooping van die paar reeds verooi- deelde ambtenaren zulke belangrijke pri vilegiën konden verkrijgen. Wat kan hen nog meer beïnvloed heb ben! Alle voorname lui gingen bü de Skla reks in en uit, ze verlangden en verkre gen er grootere en kleinere voordeeltjes. Zonder er zich om te bekommeren of het naar eer en recht was. of niet. Wat moet het niet beteekend hebben voor ambtena ren. die door partijpolitiek uit den arbei dersstand bijna onmiddellijk tot hun waar digheid zijn gebracht, als een Duitsch-Na- tionale afgevaardigde en dominee den vriendschapskeik der Sklareks zegende, als professoren en ministers, de eersten uit de burgerlijke kringen van Berlijn, bij de Sklareks aan tafel zaten, aten en dronken en Max, den edelen vriend, om armden. Gnuivend zegt het Berliner "Tageblatt dat men zich toch maar- een$ de psycho logische werking moet voorstellen het feit, dat de Duitsch-Nationale dagafgevaardigde Brahn, de man die de Ritueele moord-hitserij in Duitschland heeft aangeblazen, niet alleen bij den Jood Max Sklarek dineerde maar ook rijkelijk geld van hem ontving. Niets is meer inte ressant aan het Sklarek-proces. Maar het Berk Tageblatt hoopt er toch nog iets van te maken, opdat tenminste ook nog rechtsche partijen geblameerd worden. H. L. Concurrentie voor de UtnuMer kooplieden. De te IJmuiden gevestigde kooplieden, wier afzetgebied beperkt is tot het binnen land hadden weer veel te lijden van de concurrentie der vischauto's, die het heele land afreizen, en waardoor menig koopman zijn omzet zag verminderen. Steeds meer wordt het gewoonte, dat elders gevestig de winkeliers en venters zelf te IJmuiden komen koopen, niet van hun oude leveran ciers, maar in den afslag. De IJmuidenscbe handelaren zijn hiertegen reeds in verzet gekomen, ook al omdat het koopen in den afslag door het groot aantal geaccredi- teerden steeds moeilijker wordt. Dit schrijvende komen we vanzelf aan een teer hoofdstuk: het electrische mijn toestel. Nog steeds is de invoering daar van niet verzekerd, alhoewel het bij den verkoop van versche- en pekelharing reeds vele goede diensten heeft bewezen. De vischhandelaren handhaven hun vroeger gestelden wensch: sorteering van de visch naar kwaliteit en zoolang hieraan geen ge volg is gegeven zullen zich weinig koop- 68, 327, 364, 573, 740 745, 991, 1001, 1014, I043, 1100, IU4, iixf 1317, 1397, 140 1583, 1545, I571 1637, löyr, welke obligatiën met de nog niet verschenen coupons op of na 1 Maart 1932 ter betaling aangeboden kunnen worden van lening sub 1 genoemd, ten kantore van den gemeente ontvanger te Alkmaar en van de Amster- damsene Bank N.V. te Amsterdam. Rotter dam, ’s Graven ha ge en Haarlem en van bet Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. te Alkmaar, Rotterdam. '1 Gravenhage, Haar lem en Hoorn en van d» leaning sub 3 ga- 'noemd, ten kantore van den gemeente-ont- vanger te Alkmaar en op de kantoren van de Nederlandschalndische Escompto Maat schappij. Alkmaar, 30 December 1931. Burgemeester en Wethouders voernoemd WeNDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Moeilijke jaren doorstaan. Het visscherijbedrijf heeft meermalen voor groote moeilijkheden gestaan, doch bij al deze moeilijkheden was er steeds een lichtpuntje te ontdekken, was er steeds de hoop op een spoedige verbetering, wel ke hoop dan ook meestal in vervulling ging Laten we slechts herinneren aan de moei lijke tijden, die aanbraken, nadat een eind was gekomen aan de inmenging van de overheid in de distributie van onze Noord- zeevisch, toen zoowel in het binnen- als in het buitenland de particuliere handel ontredderd was. Ook toen vreesde men, dat IJmuiden er nooit meer bovenop zou komen, een vrees die spoedig zou blijken ongegrond te zijn. De omzet die in 1923 was gedaald tot ongeveer 11 millioen. nam geleidelijk toe. Duitschland, dat i.a de ,JU- En hoe denkt U zich de verdere ont wikkeling van den toestand? ..Hierop antwoord Ik: De dictatuur loopt op haar eind. Hoe weldadig ze ook geweest moge zijn, zij kan niet eeuwig duren. Een dictatuur is immers op haar best een tU- delijk redmiddel, dat zijn doel voorbij zou streven. Indien het zich te lang handhaafde. Zoolang een dictator leeft, aan de dicta tuur blijven voortbestaan en een weldadi- gen invloed uitoefenen, doch steeds blijft het gevaar bestaan, dat zU ontüdlg aan haar einde komt door den dood van den dictator. En dit juist wenschen we in Por tugal te vermijden. In Italië zijn de toestanden misschien anders: In ieder geval verschilt de fascis tische theorie over en de opvatting van regeeren eenigermate van de onze. Men kan zich daarom niet op mij beroepen, om op vattingen te verdedigen, welke in strijd zijn met de uiteenzetting, die ik u juist heb gegeven." Zal de nieuwe regeering. welke u voor, ziet, veel van die dictatuur verachillen? ..Neen, daar kunt u zeker van rijn. ZU zal niet, zooals sommigen hebben verklaard, «ïgedankte regeeringsmethoden weer in het Teven roepen als het parlementarisme, zooals men dat tegenwoordig kent. Natuurlijk ml er een parlement zijn. De menschen hechten nu eenmaal veel aan dat woord en het is in ieder geval een veilige uit laat voor de publieke opinie. Dit parlement zal echter aanzienlijk, van zijn voorgangers verschillen. WU gelooven niet in algemeene verkiezin gen, en denken er beter aan te doen, het stemrecht slechts toe te kennen aan een beperkte groep menschen en de elite van de natie. Practisch zullen slechts de gezinshoofden, mannen zoowel als vrouwen, en burgers in het bezit van een rang of diploma mogen stemmen. Het aldus gevormde kiezerscorps kiest de ..Juntas de Freguezla” of districtsraden, die op hun beurt de gemeenteraden zullen kie zen. Het wetgevende parlement zal tenslotte ge. kozen worden door de gemeenteraden eener. zijds en ten andere door de vertegenwoordi gers der verschillende belangrijke nationale instellingen zooals Kamers van Koophandel en groote »industrleele en commercleele on. dememingen. Het Portugeesche parlement zal aanzien lijk verschillen van andere z.g. constitutio. neele parlementen, daar zUn bevoegdheden zeer beperkt zullen worden Het zal, geen contröle uitoefenen op de uitvoerende macht. In dat opzicht zullen wij dezelfde uitvoe. rende macht behouden als het tegenwoor. dige ministerie bezit. Allej ministers zullen worden benoemd door den president en aan hem alleen verantwoording verschuldigd zijn. Meer kan ik hierover niet vertellen, daar wij practisch nog niet eens de basis hebben gelegd voor de nieuwe grondwet. Waarschijnlijk zal binnen enkele maanden over deze aangelegenheid een volksstemming worden gehouden. Ik geloof echter niet, dat de nieuwe grondwet erg zal verschillen van de ruwe schets, welke ik u heb gegeven. Gaat alles voorspoedig, dan zullen we weldra met de codificatie gereed zijn en de nieuwe grondwet in werking stellen.” Wanneer ik u dus goed heb begrepen, zUt u voornemens de dictatuur neer te leg. gen en langzaam meer normale toestanden voor te bereiden? „Inderdaad. De overgang zal echter zeer langzaam zijn en de meeste leidende begin selen, die we vandaag aanhangen, zullen ook morgen hun kracht behouden."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13