Buitenlandsch Q^Cieuws B K \iltRF4Z). FEUILLETON Pijnstillers Mijnhardt-s Het Kasteel Roche-Noire Kou-verdrijvers MIJN HARDT’S Sanapirin-tabletten I I; f H Tornado in Amerika De Herstelconferentie ni KORT NIEUWS Von Hindenburg’s rede tot zijn volk De instorting in het Vaticaan De onrust in Engelsch- Indië Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. De samenzwering tegen Italiaansche ambtenaren Gemengde Buitenlandsche Berichten Frankrijk en de crisis Droevig einde van sneeuwballen gooien De toestand in het Verre Oosten MacDonald’s Nieuwjaars boodschap Een boodschap van Koning George Vijf personen gedood ■a Financieele moielijkhedeg in Urugay Gedeeltelijke steking der betalingen Nieuwe aanslagen Washington in kennis gesteld Twee jongens gedood »n- Belarigrijke diefstallen te Keulen In den odejaarsnacht Bewondering aan zeide monsieur Guitry 45. ik (Wordt v -■ Besluit tot verdediging van Tsjintsjau Naar uit Bruenn gemeld wordt, heeft een i Dreuningen van motoren der electrische centrale de oorzaak? Doos 60 ct. Bij Apoth. en Indische congres de hervatting ven de cam pagne tot weigering van de burgerlijke ge hoorzaamheid mocht gelasten, dan is de re- geerlng daarvoor gewapend. van het uit. ge- voor de bultenlandsche leenln- larl stop te zetten. Slechts de en zullen dan worden vooct- De bekende filmster Pola Negrt, die kort geleden een operatie heeft moeten ondergaan, is in zooverre hersteld, dat sü 1 het ziekenhuis heeft kunnen verlaten. wordt slechts De eenig dat Immer de kwestie van vertrouwen daders hebben er kans toe gezien, uit grooten bundel kabels juist de lijn te waarover de rijkspresident sprak. Tsjintsjau verdedigen te herstellen mü met bewondering vervuld. Het la in een geest van vertrouwen, dat ik mijn groeten send aan de burgers van Lon den, biddende, dat de Goddelijke Voorzienig heid in het komende jaar het Ucht van hoop en sterkte moge brengen in ons leven en den voorspoed van ons land moge vernieuwen", i De regeering van Urugua is voomemëns, naar uit Montevideo wordt gemeld, den amor- tisatiedlen----- gen in Ji rentebetal geaet. (Naar bet Fransch) door MARIE MARECHAI bij het sneeuwballen gooien door een aantal scholieren een ernstig ongeval plaats gehad. Het ministerie van staat van Wurtemburg en de eerste burgemeester van Stuttgart hebben in een proclamatie den steun versocht bü den wederopbouw van het Oude Slot te Stuttgart. Sombere geeiehten De tekst van het antwoord van den on derkoning op Gandhi’s verzoek om een on. derhoud is niet openbaar gemaakt, doch toen de leden van het al-Indlsch congres comité, na een bespreking van dit antwoord weer uiteengingen, stonden hun gezichten ernstig en somber en de twee voornaamste medewerkers van Gandhi verklaarden rond uit: „De toestand is buitehgewoon ernstig. Houdt u gereed, voor den oorlog." Gandhi heeft op zich genomen, het ant. woord van het congres-comlt? aan den on derkoning op te stellen In antwoord op den gebruikeluken nieuw jaarswensen van den Lord-Mayor van Lon den heeft Koning George een telegrafische Nieuwjaarsboodschap gezonden, waarin hij o_a zegt: „We leven in een tijd van groote mozilükbeden. maar gedurende de angstige dagen, die we beleefd hebben, hebben de moed, de vastheid van wil en de opofferings gezindheid van alle klassen om den voorspoed Doer misdadigen aanslag is in Oostelijk Polen een trein ontspoord, waarbij 3 ambtenaren gewond werden. Het aantal werkloosen in Enge land bedroeg 31 December 3506.710 of 65.883 minder dan in de voorafgaande week en 98.348 meer dan in deselfde periode van het vorig jaar. kabels, nauwkeurig op de hoogte moeten zijn geweest. Men neemt aan, dat personen, die indertijd aan den aanleg of aan repa ratie van den kabel hebben meegewerkt, de hand in het spel hebben. Hierdoor concen treert het polltle-onderzoek zich tot een bepaalden kring van personen. Naar ver luidt zou de politie reeds belangrijke aan wijzingen hebben. ongehoorzaam, en de boycot De konlng van Engeland beeft aan zijn dochter, de gravin van Harewodd, den titel verleend van koninklijk prinses, hetgeen beteekent, dat zij de voornaamste vrouw is ir. het koninkrijk na de koningin. Het nieuwe Australische kabinet Het nieuwe Australische kabinet, is sa mengesteld. De belangrijkste posten zullen als volgt worden bezet: Premier en financiën: Lyons; Procureur-generaalLatham: DefensiePearce DouaneGvlleot Posterijen: Fenton: VolksgezondheidMarr Binnenlandeche Zaken: Park Hill; HandelHawker. Nadat de Rijkspresident de rede had gesproken, werd het Deutschlandlied speeld. bracht heb. Hoezoo dat? Wat wilt u daarmede zeggen? Antoinette moge •jt' morgen die kleine geschiedenis vertellen: heden mogen wij geen tijd verliezen. O. welk een heerlijke muzikale avonden zullen wij dezen winter beleven! Het rijtuig is voor! meldde op dit (jogenblik de bediende met luide stem, ter wijl hij de deur opende. M n waarde heer pastoor! Aangezien ik de regelmatigheid uwer gewoonten ken, heb ik de vrijheid genomen het rijtuig tegen tien uur voor u te bestellen, verklaarde de heer des huizes. Guillaume, u zult mijnheer de pastoor aan de pastorie afzetten: het is voor u slechts een kleine omweg en zal onzen eerwaarden vriend dé moeite van een loop op dien doorweekten weg bespa ren. Gauw een kop thee. Antoinette, opdat de paarden en de arme Francois niet onge duldig worden. De beide dames wisselden een blik van teleurstelling.- Zü hadden gehoopt, dat Guillaume niet slechts voor één avond gast in den familie kring zon zijn, maar dat hij zich een duur zame plaats in het ouderlijk huis had ver overd. Met innig leedwezen zagen zij. dat zulks niet het ggval was. Ach, ma chire, onze arme muziek avondjes! zuchtte madame De Guitry tot bare nicht. I Te Keuten-Poll drongen gemaskerde vers kort voor het sluitingsuur het f! van een coöperatie binnen en terwijl der Indringers met een revolver het wil personeel Jé bedwan* hield, roofdep de deren de dfcs. waarin zich b^aJhOOi bevond. BIJ de W aidmark werd een winkelhor neergeslagen en werd haar een geldb met 1500 mark ontrukt. Na een' langdurige ziekte ia te Kopenhagen op 67. jarigen leeftijd overleden de voorzitter van het Deensche Vakverbond, Lindquist. Vertrouwen, kameraadschap en vaderlandsliefde noodig Het antwoord van den onderkoning O, als het anders niet is, zeide mada me De Gultry. wij hebben er hier op het kasteel wel een stuk of drie. vier. Maar heeft u ook snaren, ging Guil laume OP denzelfdeu vrooiuken toon voort, ik moet u er namelijk op attent maken, dat ik zonder snaren niet spelen kan. Jk hoop, dat ook daariu voorzien zal kun nen worden. Wij zullen trouwens Lebihan eens laten zoeken. Lebihan werd geroepen. Hij ontving zulk een hoop commissies madame de Guitry sprak namelijk in eenen adem van violen, meubelkamers, onbewoonde vertrekken, in den toren, hars, snaren en strijkstokken dat het angstzweet den armen kerel op bet voorhoofd parelde en zijn breede lach plaats maakte voor een ernstig zorgvol gelaat De Amerikaansche zaakgelastigde te Lon. den heeft zijn staatsdepartement er telefo nisch van verwittigd, dat de Britsche regee ring aan de Europeesche regeeringen heeft voorgesteld, te Lausanne een conferentie over de kwestie der herstelbetalingen en der oorlogsschulden te houden. De Amerikaan sche regeering is hiertoe niet ultgenoodigd en zal daarom slechte een waarnemer zen. Yin bepaalde kringen wordt er weliswaar oji gewezen, dat Amerika, als de besprekin genconferentie zich ook zouden uitstrekken tot Duitechland* particuliere schulden, aan het buitenland, de kwestie van zijn deelne ming ter handhaving van zijn belangen ern stig overwegen moét. Men zou echter een dergelijke uitbreiding van de dagorde met leedwezen zien, daar de dringend noodzake lijke stabillseering der Duiteche financiën door de besprekingen over de prioriteit, die onvermijdelijk zeer lang zouden duren, ten zeerste vertraagd zou worden en de confe. rentie dan ook tjjdelijk met de ontwape ningsconferentie zou samenvallen. Men wil hier allereerst een tastbare tege. moetkoming van Frankrijk in het ontwape- nlngsvraagstuk af wachten, alvorens men de kwestie gaat bespreken, of Frankrijk zijn volgens de verdragen aanvaarde schulden werkelijk niet betalen kan Naaar alle Waarschijnlijkheid staat ook Engeland op het standpunt, dat Europa het eerst onderling over de herstelkwestle eens moet zijn, want doe- het Britsche voorstel de dagorde der conferentie, waartoe de Europeesche regeeringen werden ultgenoodigd, uitdrukkelijk tot de kwestie der herstel- en oorlogsschulden beperkt. Te Lausanne Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat Frankrijk. Duitechland. België, Griekenland en Italië het voorstel van Engeland tot het houden van de internationale herstelconfe. rentie te Lausanne op 18 Januari reeds heb ben aanvaard. Twee jongens kwamen met elkaar in botsing en op dat moment had een ontploffing plaats, waardoor de belde jongens soo ern stig gewond werden, dat «tl na korten tijd stierven. Uit het onderzoek bleek, dat een der beide jongens een zelf vervaardigde bom in zijn schooltasch had. die bij de botsing was ont ploft. Nieuwe arrestaties Ofschoon in het district Peshawar weer honderd nieuwe arrestaties hebben plaats gehad, maakt de pacificatie van de N -Wes telijke provincie goeden voortgang, hetgeen voor een goed deel te danken is aan den steun, dien de goedgezinde dorpsbewoners den autoriteiten bieden. Wederom zijn te Rangoon zeven rebellen ter dood veroordeeld, terwijl veertien déren levenslang gedeporteerd worden. Te Jackson (Missouri) werden door i tornado, die werd gevolgd door een ot Etrooming. vijf personen gedood. Er w veel schade aangericht. Meer dan vijl personen werden ernstig gewond, van wiel drie stervende zijn. De burgerlijke h eids - cam pagne opnieuw afzekondigd. Het uitvoerend -comité van het Al-In disch Nationaal Congres heeft besloten, op nieuw over te gaan tot de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en boycot van Britsche goederen en personen Terstond na afloop van de zitting, waarin dit besluit genomen werd,heeft Gandhi den Onderkoning. Lord Willlngdon, een ultima tum gezonden, waarin hij hem mededeel ing doet van het Congres-besluit en hem nog. maal* om een onderhoud verzoekt, met de mededeeling. dat het Congres bereid is te wachten met het afkondigen van de onge hoorzaamheids campagne tot het onderhoud heeft plaats gevonden. In antwoord op dit ultimatum heeft de Onderkoning Gandhi medegedeeld, dat hij in principe tot een onderhoud bereid is, doch dat daarbij de Jongste, door de regeering genomen anti-terreurmaatregelen niet in be. spreking kunnen komen. Gandhi heeft hier, op geantwoord, dat hij het schrijven van den Onderkoning onbevredigend acht en het be schouwt als één afwijzing van zijn voorstel. Hij herhaalt zijn verzoek om een onderhoud zonder bepaalde voorwaarden. In wel.ingellchte kringen te Bombay ver wacht men dezer dagen de afkondiging van een antl-terreurverordenlng, die oa. de ar restatie van tal van vooraanstaande Con. gres-.leiders, misschien ook van Gandhi, zal Inhouden. In een vergadering heeft Gandi verklaard, dat hem misschien nog slechts enkele dagen van vrijheid te vrachten ston. den. Het Congres zal waarschijnlijk een resolu. tie aannemen, waarin alle groote mogend heden worden opgeroepen om hun aandacht te wijden aan de gebeurtenissen in Indlë en eventueel ten gunste wan Indlë in te grijpen. Rijkspresident Von Hindenburg heeft gis teravond voor de radio een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij als volgt sprak: Duiteche mannen en Duiteche vrouwen! Wegens mijn ambt van rijkspresident en wegens het feit dat Ik als hoogbejaard man een naar verhouding groot gedeelte van de Duitsche geschiedenis heb meegemaakt, voel Ik mij gerechtigd heden, aan, het einde van een jaar vol beproevingen, eenlge weinige, maar eerlijk gemeende woorden tot u te ichten, om u allen te helpen den nood der tijden te dragen. Ik ben er mij ten volle van bewust, welke groote offers van elk van ons verlangd wor den, opdat wij kunnen trachten door eigen kracht de tegenwoordige crisis te overwin nen Het Duiteche volk verdient oprechten dank en groote waardeering voor de toe nog toe bewezen offervaardigheid en voor het geduld, waarmede het, in het besef van de harde noodzakelijkheid, alle leed en lasten heeft gedragen. Dat behoort hier in de eerste plaats gezegd te worden. Maar de grootte van de offers, die wij brengen, geeft ons tegenover het buiten land het recht te eischen. dat het ons her. stel niet door het opleggen van onmogelijke vorderingen tegenwerkt. Ook bij het ontwapenlngpvraagstük mag Duitechland zijn goed recht niet onthouden worden. Onze aanspraak op gelijke veilig heid is zóó duidelijk, dat zü niet bestreden kan worden. Onwillekeurig denk ik terug aan Tannen berg. Onze toestand was toen ook zeer moeilijk. Zeer gedurfde besluiten moesten genomen worden en hooge eischen aan den troep gesteld om zooveel mogelük zeker te zijn van succes. Toen heeft misschien me nigeen innerlijk getwijfeld, maar de band wederzüdsch vertrouwen, trouwe kame- - - bet te na hevige worsteling Kok«rs40en75ct Proefpakje lOcL Bij Apoth en Drogisten. De rede werd niet alleen ever alle Dult- S'-he stations uitgezonden, maar ook over zenders in Amerika. Engeland en Denemar ken. Overal waren de woorden van Hinden burg goed verstaanbaar Op één plaats, zoo meldt Wolff, werd door onbekenden ge tracht door interruptie de rede te verstoren, maar een zeer groot gedeelte van de luis teraars heeft daar niets van bemerkt, ter wijl de anderen bü de ontvangst vrijwel geen hinder van de stopgiis ondervonden hebben. Een mededeeling van Senator Borah Het Deensche dagblad „Politiken" brengt ter gelegenheid van de jaarwisseling verkla ringen van verschillende vooraanstaande personen omtrent zaken, die in het brand punt der publieke belangstelling staan. De Amerikaansche Senator Borah geeft als zijn persoonlijke meenlng te kennen, dat de Europeesche vraagstukken niet opgelost kunnen worden, zoolang het Verdrag van Versailles niet zekere wijzigingen heeft on dergaan en de oorlogsschulden verminderd zün. De vrede, die thans heencht, is geba seerd op wapengeweld. Vermindering der bewapening is ondenkbaar zoolang er -a- ren bestaan als de Poolsche Corridor, het verscheurde Hongarije en de dreiging van Rusland, die zelfs op een afstand van 5000 zeemijlen angst inboezemt en het feit ver klaart, dat de Vereenlgde Staten tot nog toe steeds hebben nagelaten, de Sovjet-Unle te erkennen. De Vereenlgde Staten zijn niet in staat, zonder samenwerking met Europa, de crisis te overwinnen. In economisch opzicht zün de belde werelddeelen nauw met elkaar verbonden. voor de opofferingen Doch na verloop van een half uur kwam hij werkelijk terug met drie langwerpige kis ten. een pak snaren en zoo’n grooten hoop hars, dat een geheel orkest weken daar aan genoeg zon gehad hebben. De handig heid, waarmede Guillaume de snaren op bet instrument spande en ze stemde, deed In het gemoed van madame Gultry de hoop volste verwachtingen ontstaan. Men ziet terstond, dat gij een goed musicus moet zijn, reeds aan de manier, waarop gij het instrument hanteeit; ik ver heug mij er op. met u te spelen. Alles was gereed: vier fraate handen la gen op het klavier te wachten op het tee lten van den kapelmeester. Een, twee, drie, vier en bet allegro begon onweerstaanbaar met zijn parelende loopjes en ging weldra over in een gracieus mollig en bevallig adagio, dat wonderschoo- ne toonzettingen in overvloed bracht. - Bravo, Guillaume. Je speelt prachtig van het blad. O, mama. Deze sonate van Mozart leest men nooit van het blad! men kent haar daarvoor te goed. Zij is een oude, neve vriendin van eiken musicus. Nu volgde bet liefelijke, weemoedige an dante. dat slechts sober door het klavier begeleid werd. De pastoor begon verstrooid te worden bij zijn schaakspel en klopte met zün vingertoppen de maat - Wij kunnen wel een ©ogenblikje pau- seeren, om te luisteren als het u belieft, Een nieuw plan. het oog óp de groote bezwaren van fCDPfjpx de Londensche City tegen een nieuwe-ver- \Mlenging van het moratorium voor de her- - IDas stelbetallngen te. naar de „Daily Heéald" Qy VJ/Tz*jf meldt, in financieele kringen een nieuw y’D'** -• ?lan “Peédcken, dat o.a. de Instemming zou BV nebben van Montague Norman. Dit plan houdt in. dat de herstelconferentie. ter stond na haar eerste büeenkomst, voor zes maanden zal worden verdaagd, om na deze periode de situatie nogmaals door deskun digen te doen onderzoeken. Het morato rium zou dan slechte voor deze korte pe riode verlengd moeten worden. De betalin gen van de oorlogsschulden aan Amerika vervallen pas in December, zoodat hiervoor geen nieuwe overeenkomsten noodig zün. Klaarblükelük hoopt men in bankkringen. mat het over zes maanden gelukken zal, de deskundigen te bewegen tot het doen van definitieve voorstellen. Een aantal bankiers heeft verklaard, dat zü In geval van het tot stand komen Van een tüdelüke regeling nieuwe credieten aan Duitechland zullen weigeren en de reeds verleende credieten zullen terugtrekken, wanneer daartoe de mogelükheid zich voordoet ..Daily Herald", die op dit bericht commentaar geeft, is van meenlng, de dreigementen der bankiers op het oogenbllk niet zoo ernstig genomen behoe ven te worden. Uit Calcutta wordt gemeld, dat, naar van betrouwbare züde verluidt, de onderkoning In zün antwoord aan Gandhi zal verklaren, dat de regeering bereid is, mét Ctendhi con stitutionele vraagstukken te bespreken, welke uit de Round Table conferentie voort vloeien. Zjj aal echter in geen geval ingaan op vragen, die tn verband rrt de laatste ver- ordeningen worden gesteld. Indien _het al- Minister.president MacDonald richtte een Nieuwjaarsboodschap aan het Britsche volk, waarin hü om. zeide: De taak, waaraan allen moeten medewer- I ken te den geest van vastberadenheid en dapperheid in stand te houden, totdat wü j ons zegevierend door de moeilükheden van i thans hebben heengeworsteld naar een bete. ren tijd.' I De moet, wljae. tan raadschap, innige vaderlandsliefde en vertrouwen In ons zelf heeft ons vast samen gehouden, zoodat de beslissing verscheidene dagen van ten onzen gunste uitviel. Ook heden roep Ik, weer in een moeilijken tijd, en thans geheel Duitechland. op XM. eenzelfde trouwe, door één lot verboniMn eendracht! - Laat ons hand in hand onversaagd de’ toekomst met haar zorgbrengende beslissin gen tegemoet gaan! Moge geen uwer kleinmoedig zün. maar moge een leder een onwrikbaar vertrouwen nouden In de toekomst van ons vaderland! God heeft Duitechland reeds vaak uit den nood gered: Hij zal ons ook nu niet ver laten! En thans wensch ik het Duiteche volk in zijn geheel en eiken Duitscher apart ganscher harte veel heil en zegen in nieuwe jaar! mijnlieer pastoor, voorkomend. Mijnheer de baron, deze Mozart was een door God begunstigd kunstenaar, riep de eerbiedwaardige geestelijke uit: in zijne tonen spreekt hij de taal der engelen: hij verheft ons van de aarde en voert ons naar hemelsche sferen, waar vreugde en vrede heérschen. Het is, alsof men niet met li chamelijke ooren. maar met zijn geheele ziel luistert. Hoor toch eens. mijnheer de baron, welk een smeekende bede. Wanneer ik een vijand had en hii zou mij met deze muziek om vergiffenis verzoeken, al zou hij ook ds slechtste christen zijn ik kon zc hem met weigeren. Heeft u de geloofsbelijdenis van onzen goeden pastoor gehoord? vroeg Guillaume danks alle hinderpalen, moedig voorwaarts schreed. Is de bergstroom wellicht minder schoon, wanneer hü. zün woeste kracht beteugelend, kalm en vreedzaam tusschen zijn oevers heenvliedt. welke zün loop in dammen, dan wanneer hij buiten de pajen treedt en onheil en vloek verspreidt op zün teugellooze baan? In dezen tijd van worsteling en soms plaats hebbende nederlagen, was de studie voor Guillaume een krachtig hulpmiddel. Van lieverlede werd zijn gemoed totaal gezond; verveling kende hü niet meer, aan gezien hü de waarde van den arbeid had- loeren kennen en hoogachten en^di^n tot fundament van zün nieuw levenygemaakt had. Da't was niet tneer de droefgeestige, ge blaseerde, die zich te malden der luidruch tige vermakelükheden van het Parijscne le ven niet voor verveling kon vrijwaren, ook niet de onvruchtbare dweper die hü in den eersten tüd züner verbanning naar deti ouden toren geweest was, wiens verwach tingen geen vasten grondslag, wiens wen-, seben geen bepaald doel gehad hadden. regeering gaat het nieuwe jaar tege- vastbesloten, om te handelen op een die het vertrouwen waardig te, dat haar in zoo rijke mate bewezen werd en jk hoop, dat het volk het moeilijke en gecom. pliceerde karakter der vraagstukken, die wjj moeten trachten op te Igeaen, zal begrijpen en ons ook in de toekomst zün steun zal schenken. Het zou een zegen zjjn, wanneer in 1933 j een betere internationale samenwerking zou tot stand komen. Ik wensch den menschen een Jaar toe van magistrale actie en inter nationale samenwerking. Dit werk moet wor den gesteund door de yoorgelichte publieke opinie van alle landen. Ik heb mü nooit beleedigd gevoeld, omdat ik immers wist, dat het monster, hetwelk je haat je voorspiegelde, niet de minste gelijkenis had met de arme onschuldige Germaine de Fresnaye. Wanneer je er ech ter op staat, müne vergiffenis in allen vorm te ontvangen, laat ik je dan zeggen, dat ik je die reeds lang geleden persoonlijk ae- Te Keulen is de Sylvesternacht rustig ver. loopen. althans wat betreft de gewone orde. verstoringen, die op den laatsten nacht van het jaar gebrulkelük zün. De mtedadigers- wereld heeft zich echter danig geroerd en gebruik gemaakt van de uithuizigheid van velen, die den Sylvester»vond buitenshuis vierden. Bij <*n inbraak in een leegstaand huis viel den dieven voor een waarde van 30.000 mark aan juweelen, een groote hoe. veelheid kleeren en linnengoed en 3500 mark baar geld in handen. Uit Cleveland (Ohio) wordt gemeld, dat. naar het schijnt, er een uitgebreide samen zwering bestaat, voornamelijk gericht tegen de Italiaansche consulaire autoriteiten in de Vereenlgde Staten. Niewe aanslagen zün mislukt. Men ontdekte te Cleveland een helsche machine in een pakket, uit New-York ge zonden, dat ontplofbare stoffen bevatte, voldoende om een blok huteen in de lucht te doen vliegen. De communistische storing Omtrent het onderzoek naar de commu nistische uitzending tüdens de radioreoe van rükspresident Von Hindenburg, wordt nader gemeld, dat de oorzaak van de sto ring in een zoogenaamden kabelbundel ligt een grooten bundel kabels juist de Hin te Vinden, waarover de rükspresident sprak. Daartoe te behalve een langdurige voorbe- reding ook een noodig gevonden De Chineesche regeering heeft besloten, onder alle omstandigheden te tegen de Ja panache troepen. Maarschalk Tjang Hoe Liang heeft order gekregen, het bevel tot ontruiming der stad in te trekken en alle reeds uit Tsjlngtsjau vertrokken Chineesche troepen weer op de stad terug te trekken. Te Tjtngtsjau wordt in koortsachtlg' tempo gewerkt om de stad weer in staat van verdediging te brengen. De Japanners bereiden een omsingeling van Tjingtsjau voor. Vliegtuigen hebben 400 man Japansche troepen overgebracht naar de Llensjan Baai, die zjjn afgemarcheerd naar het gebied ten Zuiden van Tsjingtsjau. ook een groote technische kennis Wanneer eenmaal de .Juiste kabel 1 Is. zijn er slecht* geringe techni sche hulpmiddelen noodig om het tusschen de uitzending door spreken over eenzelfden zender mogehjk te maken Uit dtt alles leidt men af, dat hier lieden het werk zün geweest, dié niet alleen met de telefonie en de radiotechniek, doch bovendien ook met den plaatselijken toe stand. zooals de positie der onderaardsche Bet gaat in Ehgelsch-Indië niet goed. Wel heeft MacDonald bü het sluiten van de Tweede Ronde Tafelconferentie gesproken van een wü gunstigen toestand en wekte >4jn Bede naar bulten eenlge hoop op de toekomst, maar voor wie toen tusschen de regels door las, was het reeds duidelijk, dat de zaak niet zoo klaar was, als men wilde laten dóórschemeren. En kort daarop deed Gandhi mededeélin- gen, waaruit viel af te leiden, dat de toe stand somberder was dan ooit. De dreige menten uit Ekigelsch-Indié onderstreepten dit’ nog verschillende malen gedurende den laatsten tijd en enkele aanslagen accentu eerden op hun beurt weer die dreigementen. Gandhi had nu de laatste dagen een on derhoud verzocht met den onderkoning van Britsch-Indié en thans wordt bekend ge maakt. dat deze dit onderhoud wel wil loe- stean, maar in geen geval zal toelaten, dat de fwestie der jongste ordonnanties ter spra ke gebracht zullen worden. Volgens het niet-officieel bekend gemaakte antwoord zou Lord Willlngdon daarbü een waarschuwing gevoegd hebben tegen de po litiek; van ongehoorzaamheid, terwijl de re- geering gereed zóu zijn tot bestrüding dier politiek. Na onderzoek van dit antwoord heeft een tweetal der voornaamste volgelingen van Gandhi verklaard, dat de toestand ernstig te en dat men zich voorbereid moest houden op oorlog. Dat is geen prettige Oudejaarsavondbood- schap geweest, waarvan we slechte kunnen hopen, dat de verwezenlijking niet aal plaats vinden. Er heerscht in Engelsoh-Indie niet de goede wil, om tot overeenstemming te komen. De leden van het Indische Nationale Con gres willen slechte verwezenlijking zien van hun eischen en sluiten bet oor voor de be- sprekingen met en de toezeggingen van de Engelsche regeering. Toenadering te tot nu toe ónmogelijk gebleken en de onwil aan den kant van Gandhi's volgelingen laat niet veel hoop op de toekomst, te meer niet, nu - het i-'..Indisch Congres besloten heeft, opnieuw over te gaan tot de campagne van burgerlüke ongehoorzaamheid en boycot van Britsche goederen en personen. Japansche pantsertrein ontspoord Het Japansche Ministerie van Oorlog heeft uit Moekden telegrafisch bericht ontvangen, dat de Japansche troepen hun opmarsch in de richting van Tsjlngtsjau voorteelten. De Japansche voorhoede bevindt zich nog slechts op 30 K.M. afstand van de stad. Op hef traject TsjangtsjoenMoekden werd een Japansche pantsertrein geheel vernield. Acht Japansche soldaten werden gedood, zeventien zwaar gewond. Gevoelig voor solidariteit Men schrüft uft Rome aan de ,Msb In verband met de instorting der .Bala Sistina" wordt van particuliere züde nog, een interessante mededeeling' gedaan. Eenlge dagen voordat de instorting plaiftsi bad, deelde de H. Vader aan Zün omgeving1 en ook aan eenige technici der Vatlcaan- sche Stad mede, dat Hü vreesde, dat de driuningen, die door de gröote motoren van de electrische centrale veroorzaakt worden, misschien voor de tegenover de centrale gelegen gebouwen der bibliotheek, der mu seums en zelfs voor de Sixtijnsche kapel schadelijk zouden kunnen zün. Zjjne Heiligheid gaf als Zün meening kennen, dat, .al werd dè veiligheid der bouwen self niet in gevaar gebracht, tc in ieder getal de fresco's in de Bixtünsc kapel door de zware dreuningen beschadigd zouden kunnen worden. Zooals bekend, werd de electrische cen trale der Vaticaansche Stad eenlgen tüd geleden verplaatst naar het gebouw der oude ..Zecca dat niet ver verwijderd ligt van de gebouwen tan Sixtus IV'en van de beroemde „appartamenti Borgia”. Inderdaad konden de bezoekers der Va- ticaansche museums een sterke dreunlng van de muren, vooral bü den uitgang van j. de lange gslerü boven de bibliotheek, waar- nemen. Alle vensters trilden daar voortdu- I rend en ook de muren trilden mee. De H. Vader vestigde dus de aandacht der deskundigen op een verschünsel, dat thans, zooals van zelf spreekt, meer dan ooit onderzocht wordt. Naar verluidt, zouden in de Sixtünsehe' kapel alsook in dat gedeelte der galerijen, - dat bet meest aan dreuningen is blootge steld. speciale instrumenten worden opge steld, om de sterkte der trillingen të re- gistreeren. Minister Maginot ernstig ziek De toestand van den Pranscben Minister van Oorlog Maginot, die reeds eenlgen tüd ziek is, te zeer bedenkelljk. Het jongste me dische onderzoek heeft uitgewezen dat hjj lijdende is aan bulktyphus. Dat zal wel niet mogelük zü", ant woordde Guillaume mpt een vriendelük lachje, zelfs al wilde en kon ik het, bezit helaas geen viool. Te Parijs heeft op het Elysée de receptie plaats gevonden van het diplomatericorp*. In naam der souvereinen en staatshoofden, waarvan zü de vertegenwoordigers zün. sprak de Pauselijke nuntius. Z. H. Exc. mgr. Maglione. een nieuwjaarswensen tot den Pranschen president. De nuntius wees in zün toespraak ook op de economische wereldmalaise. die steeds ernstiger wordt, en die met offers, door ge- ■meenschappelüken arbeid voor den vrede en door intensiever internationale samenwer king bestreden moet worden. Dank zü de hulpbronnen en zün bewon. derenswaardige arbeidzaamheid, aldus mgr. Maglione. kon Frankrijk de crisis in eigen land schitterend weerstaan, zóó zelfs. dat het Ufkt. alsof het land er nauwelijks ctoor getroffen is, maar Frankrijk is .ofschoon het. zooals heel natuurlük is en normaal, aan zün eigen belangen het eerst denkt, zeer gevoelig voor de solidariteit, die de volkeren verbindt. Het wenscht een pohtlek van samenwer king. welke onmisbaar is, om den vrede te verzekeren, den vrede, voor de handhaving waarvan het nog onlangs heel ztjn machti gen invloM InZétte. - Wij twijfelen er niet aan. of Frankrijk zal een eerste plaate blijven Innemen onder de heropbouwers der wereldeconomie. President Doumer beantwoordde de geluk- wenschen met een korte toespraak, waarin hü os. zeide, dat. Indien de crisis de volken tot grootere samenwerking zal breneen. uft iets kwaads nog iets goeds zal voortkomen. Frankrifk is bereid actief mede te werken aan de maatregelen, waarvan verlichting van den nood t? verwachten is en heeft reeds herhaaldeliik onwederleebare bewüzen daarvoor gegeven. Frankrijk is' ook in de toekomst bereid med^1 te wedren aan alle maatregelen, die de menschheid van haar lijden kunnen bevrijden. Lieve tante, laten wü voorloopig met den huldigen tevreden zijn! Het psychisch herstel van Guillaume duurde lang en ging, gelijk zulks na een zware ziekte altoos het geval pleegt te zün, van herhaalde wederinstortingen verge zeld. Dikwijls kwam de oude', oproerige geest weer In hem boven: doch hü had nu ge leerd. dien te over winnen: hij bleef be daard en eerbiedig, zonder evenwel daarbü de onafhankelükheid van den geest prijs te geven en het ongedwongen voorkomen, het welk zijn bijzondere bekoorlükheid uit maakte. te laten varen. Alleen had deze voortdurende zelfoverwinning, die besten dige strijd tegen zün ontstuimige Inborst, Zijn gelaat bleeker gemaakt, hem een uit drukking van een zekere vermoeidheid ge geven. welke echter hém des te meer aan trekkelijk maakte. Ernstig, terughoudend, een beeld van mannelijke schoonheid, leerde Antoinette hem in deze dagen nog te meer liefhebben, aangezien zü maar al te goed besefte, hoe moeilük de InnerHjke ommekeer aan deze weerbarstige natuur gevallen moest zün. Ook wist zü zeer goed, dat het geen zwakheid van ziel of karakter kon zün, wel ke hem nu voor het hem heilig geworden vaderlijk gezag deed buigen, maar de Ijze ren wil van een gemoed, dat geleerd had, zichzelven te beheerseben en ten leste de juisten weg gevonden had. waarop het, on zeer zacht aan zijn stiefmoeder. Wanneer ik denken zou. zooals I ij. dat dit andante in staat is verzoenend te stemmen, dan zou ik het u nogmaals van het begin tot het einde voorspelen. O Guillaume, je hebt geen Mozart tot voorspreker noodig! viel Germaine hem met haar bekoorlijk glimlachje in de rede. h d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2