ONS BLAD NAAR HET LAND VAN OVERZEE ii DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN No. 2 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG Walter Bosshard verwekt VOORNAAMSTE NIEUWS sensatie Beroemd Italaansch kasteel afgebrand Ernstig ongeluk in een circus De ex-keizer ongesteld en sneeuw Audiëntie Hevige koude in Europa Gruwelijke moord op Spaansche politie-agenten DE HERSTEL- CONFERENTIE JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR °~u‘1 40, Het ongeluk met de „Ooievaar” Mandsjoerije een zelfstandige republiek MAANDAG 4 JANUARI 1932 f 3000 - vertier v»n beid* armen belde beenen o» hei-’e nocen f doodeliikeif' ■flóT.p f 250.. X f 125.- f 50. AAMGIFTE MOEI, OP STUAFFE VAM VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Culemborgsche moordzaak Een nieuw verzoek van Sweeris. plan Toestand zorgwekkend. 11 gewonden Noodlanding in Frankrijk Dichte mist dwong van Dijk tot daling. Aanrander gearresteerd Barometerstand 9 uur v.m.768 stilstand Ontwikkelen en Afdrukken -ft Langs de knal van Hellas Eenige ongerustheid te Doom Door den Griefcschen Archipel... Huis ingestort Meisje in het ziekenhuis opgenomen Door communisten te Badajoz al te der van Vertraging in het verkeer De opbrengst der collecte 356.606 tal en uit barnsteen gesneden. Alle a bonne’s op dit bied lijn in«evolRe de ▼erzekerinjtvvoorwearden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer in een Het rapport der Siatneesche commissie bestond. Nieuwe Door Tsjang Tsjoeng Hoei uitgeroepen Z H. Exc. de Bisschop van Haarlij as. Woensdag geen audiëntie verleenen. In het groote circus Medrano te Parijs is Zaterdag tijdens de voorstelling een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij 11 bezoekers min of meer ernstig werden gewond. Eert groote schijnwerper, die op het dak van het gebouw was aangebracht, geraakte door nog onbe kende oorzaak los en kwam midden in de toeschouwers terecht. Een ernstig gewond meisje verkeert in levensgevaar. 2. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 25. Na de besetting van KinUchau door de Ja- pannen i* Zaterdag de zelfstandig heid ge. proclameerd van de Mandsjoerijschc Repu bliek. Overleden de heer H. A. Burgerhout, o.m. directeur van „Avtolanda'*. ABONNEMENTSPRIJS-. Fe» kwartaal, voor Alkmaar Ï-— V'oor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 hoogvr 'at de -gma< losk’ Monteur in brand gevlogen De uitspraak der Siameeache eommlssiz ia sake het ongeluk met ..De Ooievaar”. Centraal opieldingshuis roer catechisten in het Aartsbisdom. De toestand in Engelsch-Indië. Gandhi ea Patel gearresteerd. ge- de Communistische moord op politie-agenten te Bajadoz. Het Klein-Seminarie in het Aartsbisdom noord-hollaïIdsch dagblad Naar de „Msb" verneemt, heeft de coi- kete, welke in het geheele Aartsbisdom is gehouden ten behoeve van den bouw van het nieuwe Klein Seminarie te Apeldoorn een bedrag van 350.000 opgebracht. Dese opbrengst is inderdaad seer meege vallen De ramtng toch was 300 000. Vooral in de grootere steden is royaal geofferd, waarbij nog verschillende afzonderlijke groote giften zijn gekomen. Dese opbrengst betee- kent een gulden per katholiek. Het Aarts bisdom telt toch gemiddeld 350.000 Meien. Zijn moeder in dronkens*’ vermoord Wreede zoon. Te aosnowitz heeft de 28-jarige Anton Zuc. zinskl, die als dronkaard bekend stond. Zijn moeder op beestachtige wijze vermoord. Des nachts kwgm hij in beschonken toestand en In gezelschap van een vriend thuis en mis handelde zjjn moeder zoodanig, dat de vrouw bewusteloos in elkaar zakte. Toen sleepte htj haar naar het portaal en trapte haar met eenige schoppen de trap af. De vrouw kreeg een schedelbreuk, waardoor zij onmlddellljk overleed. De dader werd evenals zijn vriend, die de misdaad had aangezien zonder een hand uit te steken, gearresteerd. In een dorp tn de provincie Badajoz heb ben communistische elementen de bewoners tegen de autoriteiten opgehitst. Een demon, stratieve optocht, waarin veel gewapende mannen meeliepen, volgde niet de aanwUzin. gen van dê politie. Er werd uit den ootocht op de politie geschoten, waarop de politie terugvuurde. Vier politieagenten werden ge dood en vele ftersonen werden gewond De regeering heeft versterking gezonden om de orde te handhaven. Bjj een dergelijke botsing in een ander d«>rp van dezelfde provincie werd één arbeider» gedood en werden twee politie .agenten ge wond. x: n deren vinjur Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi verliet van beide armen, beide beenen erf hrWe oocen ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f IJS: elke regel meer f •-**■ RECLAME per regel f 8.7S voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 6 56 RUBRIEK „VRAAG EN AANBÖD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.66 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 6.12 Verschrikkelijke bijzonderheden. De thans bekende bijzonderheden over den moord op de vier politie-agenten te Badajoz laten zenl. dat de bevolking zich als dieren gedragen hebben. De ochtendbladen te Mad rid melden, dat de agenten door meer dan 200 schoten doorboord zijn. Men heeft de lij ken e oogen uitgestoken, de hoofden zijn met geweerkolven ingeslagen. Alsof dat nog niet genoeg was. bewerkten jonge mannen de lij ken met zakmessen en buksen Tot dusver zijn 30 personen gearresteerd. In San Sebastian hebben communistische optochten tot botsingen met de politie aan. leiding gegeven. Er werden verscheidene per sonen gearresteerd. Het Holland Indië-vliegtuig. dat 24 De cember uit Batavia is vertrokken, heeft gis teren om 1..K1 uur wegens het slechte zicht als gevlg van den dichten mist een nood- landnig moeten maken op het gebied van de gemeente Valence-sur-Rhóne. Het vliegtuig werd bestuurd door de piloten van Dijk en Viruly. Alles liep zonder ongelukken af. De be. manning en de aviateurs zouden, als het weer gunstgi was, heden opstijgen Vreeselijk bloedbad bij Springfield Zes detectives en ren sheriff gewond. Op een farm in de omgeving van Spring field (Missouri) heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. Een langgezochte Bsoorde. naar, die ten slotte 4» politie werd ont dekt, barricadeerde zich tn een far* «8 opende uit een machinegeweer bet vuur op zijn achtervolgers Daarbij werden nes detec tives en een sheriff gednod. Het is den moor denaar ten slotte nog gelukt te ontkomen. Het vreeselijk gebeuren heeft b(j de bevol king van de geheele omgeving ontzaglijke opwinding veroorzaakt. De politie heeft een achtervolging aangevangen, waarbij zij door talrijke burgers wordt bijgestaan. MOERDEN. 2 Jan. iEig entelegram). De persconferentie van heden in het Japansche hoofdkwartier is een groote sensatie gewor den. De spreker namens de legerleiding loo chende herhaaldepjk en zeer beslist, dat op Koe pan gtse bommen waren geworpen. 7r zou. den jjoor de Japansche vliegtuigen enkel pamfletten verspreid zijn. Daarop meldde ik mij als ooggetuige van het luchtbombardement. Toen Ik stukken van groote luchtbommen op tafel legde, ver- klaarde de spreker, dat hij thans voor het eerst, van het bommen werpen door Japan ners hoorde. Alle oultenlandsche correspondenten wa ren sterk onder den indruk van he tvoorval. Alle vertrouwen In de offlcieele Japansche berichtgeving is verloren. WALTER BOSSHARD Naar uit Charbin wordt gemeld, heeft ge. neraal Tsjang Tsjoeng Hoei Zaterdag de zelfstandige Mandsjoerijsche republiek uitge roepen. In een telegrafische circulaire heeft hij de geheele overheid in Mandsjoerije ge sommeerd slechts de verordening van de Mand»joe-regeering uit te voeren en geen relaties meer te onderhouden met de regee. ringen van Nanking en Peking. Het beroemde Castellano-kasteel, dat in de Lagarma vallei (Italiei ligt is door brand geheel verwoest. Het was gebouwd in de 14e eeuw en werd lot de national- monumenten gerekend. Nog ia het voorjaar niet gekomen in dit land. De wingerd ia er nog dor. De amandel boompjes zuilen eerst later bloeien. Maar cypreaaen beuren de altijd groene toppen, donker tusschen het zilverig.schemereud loot der olljvenbozchjes En eindelijk doemen als ontzagwekkende burchten van aametagebal- de kracht de kortingen onder deze bergen hun altijd besneeuwde hermelijnen krui nen. half bewolkt, half door den zonneluis ter bestralad. de machtige Helikon eerst en dan de majestatische Pamaasos. Het is avond als wij de groote schutmu. ren naderen, die, als uitgebreide armen de opening van het kanaal van Corinthe voor afgaan. Dan neemt de holle koker ons op. De wanden rijzen aan weerszijden omhoog tot ontzaglijk gevaarten Daarover heen ligt de spoorlijn, die Patras met Athene ver bindt, en over de hooge masten van ons schip heen, rijdt de trein over de brug. die de eenige verbinding is over de door, gegraven landengte, zoo diep in de rotsen ingesneden. De kapitein kijkt bezorgd Geen sterren aan den hemel. MogelUk regen. Ja, heel best mogelijk, dat het weer stormig wordt en de zee gaat woelen. In geheel Z. O. Frankrijk, zoomede in de provincies der Pyreneeën heerscht hevige koude. Uit de Vogeezen wordt 20 gr. koude gemeld. Bijna 48 uur achtereen valt reeds sneeuw Ook uit de Jura wordt sinds Zater. dag voortdurend sneeuwval gemeld. De ther mometer wijst 19 gr. beneden het vriespunt. Te Grenoble vriest het tien graden. De Mlddellandsche Zee wordt thans door een hevigen storm geteisterd, waardoor het scheepvaartverkeer ernstige stagnatie onder, vindt. De passagiersschepen op Algiers heb ben vertraging tot 12 uren toe. terwijl de uit. i vaart naar de Noord Afrikaanache havens in I verband met de meteoroligsche omstandig. I heden is uitgesteld. De Sovjet-regeering heeft het Roemeen- ache voorstel aangenomen, directe voorbe sprekingen aan te vangen nopens een nou- agrcssiepact in verhoudingen van Europa tot Amerika, over het ver bond van de intergeallieerde schulden en de herstelbetalingen en daaraan zit ten weer allerhande politieke vraag stukken vast en ook dat der beperking van de bewapening. In dit licht beschouwd ligt het voor de hand, dat de herstelconferentle voor enorme moeilijkheden zal komen te staan en dat zij van een buitengewoon groote beteekenis is voor de geheele wereld. De nood Is hoog gestegen; het Nieuwe plan kan niet gehandhaafd worden, maar als we nagaan hoe daar aan gedokterd Is gedurende de twee Haagsche conferenties, dan lijkt het ons onmogelijk, dat men thans binnen een veertien dagen een oplossing zou kunnen vinden, tenzij in eens alle ge delegeerden broeders werden en over alle nationale gevoeligheden heen stapten om den vrede en de welvaart weder te brengen aan de volkeren. Zulk een wonder zou echter mooi zijn! Het dateerde uit de 14e eeuw Door de politic is te Wagenborg (Gr.) aan gehouden zekere H. J. G., welke er van ver dacht werd, meisjes aangerand te hebben. De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd en tevens medegedeeld dat hij in de Ned. Hgrv Kerk te Nieuwwolda eenige affer- bussen had gelicht. Maar het gaat niet stormen. Er komt geen regen. Ook den volgenden dag is de zee als een spiegel. Ja. deze zesde dag onzer reis, Zater. dag, is nog blauwer, nog mooier, nog zach ter dan al de vorige waren. Wij denken aan de verre vrienden in het nevelige, koude Hol. land Ze verkleumen misschien wel op straat. en kruipen bjj de gloeiende kachels. Wij hier daarentegen zitten in de hemdsmouwen op het dek. luisteren naar de mandolines onzer jongste medereizigers en koesteren ons in de weldadige warmte. Begint vandaag dan de winter niet? Maar wjj lachen om den winter. Wij genieten zomersche geneugten. Dezen morgen woelde de donkere massa van het eiland Naxos uit het duister om. hoog, en herinnerde ons Ariadne. Tegen den middag zien wij den rosstgen top van het eiland Patmos, waar S. Jan zijn geweldige visioenen zag en zun Apocalyps te boek stel, de. Wij vergeten de thee om vier uur, om uit te spieden naar het langzaam naderen van Rhodos, de stad op het uiteinde van het eiland van dien naam, waar de Kruisvaar, ders zich terugtrokken. nadat de laatste christenen verdreven waren uit het Heilig Land. Wij varen door den Griekschen Archipel als door een bloeiend wonder. door een land van legende en geschiedenis, van schoonheid en schoonen droom. Maar wij vergeten heelemaal, dat wij va ren. Wij drijven op dit bloeiend water als werden wij gedragen. De zee is als een blau wt zaal, overwelfd door den blauwen hemel De zee is als een groote tuin. Er is niets dan zilver en blauw om ons heen; en daarin stij- gen de prachtige vormen der verre en nabije eilanden, in den luister van hun herinnerin. gen. Bloemen der mythologie, bladzijden der historie; zelfs een adem der heilige boeken rust op deze zee. in Pat mos purperen scha, duw Maar nu staart ons oog op Rhodos. terwijl’ de zon aan de kim raakt. Breed ligt de stad achter haar oude zeepoorten uitgedijd, bul ten haar antieke grenzen uitgevloeid. Een medereiziger, die bij ons is en haar vrpeger bezocht, vertelt van haar monumenten en herinneringen. Er rijzen minaretten op, en slanke cypressen naast roomsche torens. Het kleurig verhaal der kruistochten, met hun ridders en vorsten, hun pelgrims en boete lingen, hun heiligen en helden, met heel zijn grootsche en droeve menschelljkheld. rulscht 1 Kil oa.irbf „„w. KatH/—Iran- 1 teelen uit de golven op en de oude verheel. De rotsen staan langs de kust als uit ivoor dingen krijgen nieuw leven voor onze sta. rende oogen. K. Sweeris. wiens naam. zona Is men weet, herhaaldelijk is genoemd in verband met de Culeniborgsche moordzaak, heeft zich thans wederom met een brief gericht tot het Ge rechtshof te Arnhem. Daarin zegt hij. dat hij die „door een massa menschen nog wordt aangezien als de moordenaar van Wiggens. niet rusten zal of deze zaak zal ook eenmaal door rech ters worden ten einde gebracht". Voorts spreekt hij er zijn verbazing over uit. ..dat hij op een kleine aanwijzing is op gesloten en twee aren vastgehouden, ter wijl de Cllé's en Auke Opdam, tegen wie veel bewijs is. op een andere wijze worden behandeld, dan in iedere moordzaak pleegt te gebeuren." Zondagavond, omstreeks achtu ur, 1» te Lelden het perceel Bouwe Louwesteeg 34, be woond door de Wed Sinteur en kinderen, op een benedenachterveirtrekje na, geheel Inge- stort. Wonder boven wonder zijn van de zeven aanwezigen slechts twee gewond en kwamen de overige familieleden met den schrik vrij. De zoon, J J Sinteur. bekwam eenige itch te verwondingen aan rechterbovenann en rechterbeen, terwijl de 19-jarige dochter, Lena Sinteur, dusdanig aan het hoofd door vallend gesteente werd getroffen, dat zij naar het Nieuw Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Hetd ak is schuin omlaag over de smalle straatg eschoven, waardoor alle verkeer is af gesloten, terwijl de geheele voorgevel, die uit steen was opgetrokken, is ineengestort. Vrijwel d geheele inboedel is onder balken en steenen bedolven en weinig zal er van te redden zijn. De politie zette den weg. aan beide zijden van het ingestrote pand, dat een beneden- en bovenverdieping bevatte, die door de fa milie S. geheel werd bewoond, af. Vrijdag, de vijfdag dag onzer zeü. Na de zen dag zulten we er nog drie op zee door brengen Maandag landen we te Jaffa, en ’s middags komen we dan aan te Jerusalem. Zulten er betere dagen komen dan die van gisteren, die velen van ons in de war bracht en de magen aan het schudden zette? Deze Vrijdag ploo.t open als een bloem. Ik ben verwonderd b;j het ontwaken, dat de boot niet schommelt. Zijn wjj dan niet in volle zee? En de verrassing is aeer groot voor mij zelf en voor ons allen. Het programma heeft er ons niet op voorbereid Ik beb de moge lijkheid niet voorzien, dat de vaart zal gaan tusschen de eilanden. Maar het is de koet ste weg. naar ik hoor, en deze kortste is de mooie, de zoo interessante route langs de kust van Griekenland en 'door het kanaal van Oorlnthe. Korfu gleed langs ons. in het donker van den nacht. Maar nu. bij het lichten van den morgen, werpt Ithaka. het eiland van Odysseus, de schaduw zijner zware rotsen over onzen weg. En de z:_> is sn.ctc glad. ZU is lichtgroen. De hemel is doorzichtig en klaar Hier en daar glijden enkele wol kenbanken laag over het water en de lij nen der eilanden. Griekenland daagt voor onze oogen wild en woest, met sneeuwtop pen oprijzend uit de diente van den einder in het Oosten* louter kalkrotsen, schraal begroeio, maar kleurrijk, paarsig ovemeveld door hun eigen schap >v, en c.ai v gelijnd tegen de witte sneeuwkammen der verte. Het is heerlijk uit te zien naar het wisselen der Jierspektieven en het wentelen der lij nen. De zee zingt met zachte stem het land haar melodische fluisteringen toe. en dit land zelf ontplooit zich, strofe aan strofe, als een wondere muziek, die beeld ge worden in het b'oeiend r-->—en’’-ht, voor onze oogen staat gebeeldhouwd. Land der za*.„en, ixnd «_ar sonheid. Wonderlijk ts bet. e dis kt t*n lokken zonder blee’end» ronder paradijsgezicht van palmen en oederbos- schen. Met niets dan alleen zijn zange- r»ge on.u.j^tau, s; ee_scne Hjn aie laaz glijdt en vloeit langs de kust, al naai te toppen rtj’en en de de’lirjen afdolen, is dit land als een wenken en een roep. Als een fantastische tuin, waarin alles kleur is. bloesem van plastische vormen, deint het, dioomt het daar op de go'ven. in den blon den glans van den zonnigen dag. De stem Sirenen is hier, in deze oloeiende wate ren, nog niet tot zwijgen gekomen. De be toovering van het land der Hellenen komt over ons als een tooverdroom. Aldoor die prachtig gesneden kust: aldoor de eilanden, die ze beschermen en eindelijk zijn wij ingesloten door louter land. De zee is nu binnen vaste oevers gebonden Wij zun in de golf van Patras Vóór ons ligt de stad langs het strand gestippeld. Daarach. ter rijst het grootsch gebergte, dat Olympia verbergt. De wolken dalen er op de bergkrui nen En reeds zoek ik aan de andere zijde van de Golf van Corinthe naar de vage om. trekken van den Parnassos en den Helikon. En aldoor prachtiger bloeien de kleuren; ze wisselen op het gelaat der zee. ze wisse, len op de flanken der bergen. Nu eens is het water diep.blauw en dan weer is het éven donker groen. De sneeuwige kammen nemeii licht.rose en goudige tinten aan. De valleien, die zich met schaduw vulden, staan als blau we grotten tusschen de helder stralende berg, ketena En daarboven volgen de wolken dit spel van glans en schaduw, zooals zij er om de hooge kruinen legeren, din zilverig wit. dAn somber en paarsig. dAn gedrenkt in een weerschijn van oker en matgoud. Alles wat beschenen wordt door het licht, kaatst dat licht terug met kleuren en tinten aangedaan bij het gezicht dier grauwe bastions en kan- De zee geeft den hemel zijn glimlach terug. -- - De ex-keizer van Duitachland heeft een zware koude gevat, zoodat hu gisteren het bed heeft moeten houden. De ex.keizer is op Oudejaarsavond voor het laatst bulten geweest. Op dien dag heeft hij nog zijn gewone dagelijksche bezig heid. het hakken van hout, verricht. Op Oudejaarsavond de intreding van het Nieuwe Jaor werd op Huize Doorn op zeer eenvoudige wijze gevierd voelde de keizer zich met zeer goed én sindsdien is hu binnenshuis gebelven Zondagochtend «as zun toestand in die mate slechter geworden, dat de lijfarts van den ex.keizer hem voorgeschreven heeft, het bed te houden Hoewel er geen direct gevaar beslaat, bestaat er op Huize Doom, in ver band met den hoogen leeftijd van den ex. keizer. toch eenige ongerustheid. BUREAUl HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na. 433 Redactie No. 633 Zaterdagmiddag te half vier is op de Pic- terskerkgracht te Leiden e enernstig onge luk gebeurd. De 17-jarige monteursleerling G. v. d. Mark was bezig met het herstellen van een auto, die geplaatst was voor de rcparatieitirichting van den heer van Eek. Met een ijzeren kwastje kwam de jongen in de nabijheid van den starterknop, waardoor vermoedelijk contact werd gemaakt. Een vlam vloog uit. waardoor de benzinetank in brand vloog. De kleéren van den jongen raakten in brand. Omstanders hebben ge poogd de vlammen met e endeken te doo- ven. doch zij konden niet verhinderen dat <le jongen ernstige brandwonden opliep In zorgw ekkenden toestand is hij naar het Dia conessenhuis overgebracht. De heer van Eek. die zich in de nabijheid bevond, kreeg brandwonden in het gelaat. Het vraagstuk der herstelbetalingen, dat binnen een paar weken ter oplos sing zal worden voorgelegd aan de re- geeringsconferentie, die door Engeland. Frankrijk, Duitschland, België, Japan en Italië bijeen fnoet worden geroepen, is van zoo groote beteekenis, dat voor het al of niet slagen het ontstaan van een algeheele wereldchaos afhankelijk is. De conferentie Is de grootste en meest belangrijke vredesconferentie die ooit gehouden is, omdat als zij slaagt daarmede een einde kan komen aan de heerschende crisis, welke niets an ders is dan een economische oorlog, waarbij heel de wereld betrokken is en niet alleen maar de oorlogvoerende sta ten, zooals bij den vrede van Versailles. Deze conferentie zal een oplossing moeten vinden voor het geheele inter nationale schuldenprobleem, dat het economische leven van alle staten in de war heeft gestuurd. Heel duidelijk Btaat dat in het vierde hoofdstuk van: het Bazelsche rapport, dat daags voor Kerstmis verscheen. In het slot van een der conclusies heet 't, „dat de aanpassing van het geheele internationale schul denprobleem (herstel- zoowel als an dere oorlogsschulden) aan de gewij zigde omstandigheden van de wereld een aanpassing, die zonder verwijl tot stand moet komen als men nieuwe on heilen vermijden wil de eenige doel matige stap is, die op duurzame wijze het vertrouwen herstellen kan, dat de otunisbare voorwaarde is vóór econo- misbare stabiliteit en werkelijken vrede. Op het Bazelsche rapport, opgesteld door de directeuren van de rijksban ken van de 7 landen hierboven ge noemd, waarbij Amerika gekomen is en vier genoodigde deskundigen, zullen we nu niet verder ingaan, maar de vraag beantwoorden hoe deze regeeringscon- ferentie tot stand is gekomen en welk vraagstuk zij op te lossen krijgt. In de verdragen van Versailles na den grooten oorlog werd slechts een voor- loopige regeling getroffen van de her- stelbetalingen in geld en natura aan het overwonnen Duitschland opge legd. Later zouden die bedragen door Engeland. Frankrijk, Italië en België nader worden vastgesteld, waarbij men er rekening mede moet houden dat Amerika zich rechtstreeks aan die taak onttrok door buiten het verdrag van Versailles te blijven. In het begin had men de meest fan tastische denkbeelden omtrent de aan Duitschland op te leggen schadever goeding. In 1920 hadden de geallieerden zelfs een plan opgesteld, waarbij Duitsch land zou moeten betalen 269 milliard goudmark, ongeveer het bedrag dat de geheele wereldoorlog volgens schatting van deskundigen gekost had. Eenig denkbeeld van dit fabelach tige cijfer krijgt men als men nagaat dat de totale goudvoorraad van de we reld geschat wordt op 60 milliard goud mark en de totale geldrijkdom van de wereld op het drievoudige van dit be drag. In 1920 meende men aan Duitsch land te kunnen opleggen een jaarlijks^ i te betalen schadevergoeding van 6.4 milliard. We behoeven niet te zeggen dat dit een onmogelijke eisch zou blijken. In- tusschen betaalde Duitschland jaarlijks hetgeen het verplicht was volgens de voorloopige regelingen in geld en In natura, waartoe het in staat was door de gesloten buitenlandsche leeningen; Hierdoor vloeide dit land ongeveer 25 milliard goudmark. binnen. Van 1924 tot 1929 betaalde het aaki herstelbetalingen 10 milliard en de zeer aanzienlijke leve- ringen in natura. In 1929 hield ech ter het toevloeien van buitenlandsche gelden naar Duitschland op, en nu moest dit land door eigen middelen betalen, wat niet mogelijk was. We kunnen niet alle phasen van de herstelbetalingen nagaan sedert 1920, maar op 16 September 1928 werd te Genève een commissie Young inge steld en in begin 1929 werd te Par ij.) onder voorzitterschap van den Ameri kaan Young een nieuw plan uitge werkt. Dit plan ging uit van de ge dachte dat de wereldhandel steeds toe zou nemen. Een, eerste groote fout was, dat men aannam, dat het goud steeds van gelijke waarde zou blijven, wat ook niet geschied is; dc goudpfljs is sterk gedaald. Een belangrijke kwestie was, dat in het Youngplan de voorloopige regelin gen van het Verdrag van Versailles ver vangen werden door een vast bedrag van de herstelbetalingen. Dit bedrag werd vastgesteld op 116 mlllard R. M dat afbetaald moest worden met mlddeld 1697 millioen per jaar. In eerste jaren meer, later minder. In de twee Haagsche conferenties werd het Yiyngpian aanvaard, zoodat De commissie, welke door de Siameeglhe regeering was benoemd om een onderktjek in te stellen naar de ramp, welke de „Ooie. vaar" te Bangkok overkwam heeft rapport uitgebracht. De commissie is van toren, welke beletten. op juiste wijze van dei waren: het noodluik stond open. De machine was niet op de juiste in goeden staat gebracht. De machine uitgerust met een stabilisator en deze na het ongeluk in neutrarlen stand gevtm- den. De machine was zwaar beladen, doch niet overbelast. Het terreinpersoneel heeft voor den start de aandacht der piloten gevestigd op bet feit, dat het noodluik openstond. Dit luik had afmetingen van 90 bü 50 centimeter men kon zeggen, dat er sedert Januari 1930 een definitieve regeling De naam veranderde in het plan. Volgens dit Nieuwe plan moest Duitschland In dit jaar,betalen de an nuïteit van 1866 millloefï R. M. Deze annuïteit bestaat uit twee deelen en wel de onbeschermde, zijnde 660 mil lioen R. M. en de beschermde zijndv 1200 millioen R M Het verschil bestaat hierin, dat de on beschermde annuïteit steeds moet wor den betaald, maar dat 't nieuwe plan er in voorziet, dat voor het beschermde deel een zoodanig moratorium kon wor den afgekondigd, dat de betalingen ten hoogste twee jaren kunnen worden ver schoven. Zoover is het echter niet eens gekomen, want op 21 Juni stelde presi dent Hoover naar aanleiding van beta lingsmoeilijkheden in Duitschland voor om een uitstel van een jaar te geven aan alle betalingen van regeeringsschulden, reparatie en herstelbetalingen. Feitelijk dus een moratorium tot Juli 1932. Frank rijk hield er echter aan vast, dat het Young of Nieuwe plan zou worden ge- ;volgd voor wat de onbeschermde annuï teit van 660 millioen R. M. betrof. Duitschland moest betalen, maar kreeg het geld van de Bank voor Internatio nale Betalingen te Bazel direct terug in den vorm van een krediet, aan de rijks- spoorwegen. Duitschland was voorloopig gered, maar ten spijt van alle bezuinigingen is het niet in staat om ook in Juli 1932 te betalen en nu heeft dit land gebruik gemaakt van het recht, vastgelegd in 1 Nieuwe plan om zich op 20 November te richten tot de Bank van Internationale Betalingen met een memorandum, ten einde v<w <je onbeschermde annuïteit een moratorium te vragen van twee ja ren. Als gevolg daarvan is nu de commissie te Bazel bijeengeroepen en deze heeft volgens de regelen, gesteld in het Nieuwe plan, de geheele financieele situatie in Duitschland onder de oogen gezien en ’t rapport uitgebracht aan de zes in het begin genoemde staten. Dit rapport toont aan, dat Duitschland niet betalen kan; Nu is de groote vraag wat de confe- iRntie kan doen en wat zij moet doen. 34èn moet goed begrijpen dat het vraag stuk niet is opgelost door aan Duitsch land kwijtschelding te geven van de schuld, die betaald moet worden. Op de details, waaruit zou blijken dat het vraagstuk ür het bijzonder Frankrijk en Duitschland aangaat, zullen we nu niet ingaan, alhoewel de Fransch-Duitsche verhoudingen in dezen een groote rol spelen. Dat Hitler hierbij als een booze geest boven de besprekingen zal zweven, behoeven we niet te zeggen. Het voor naamste in het vraagstuk is. dat er geen oplossing is, als men Duitschland niet laat betalen, terwijl al de andere landen van Amerika wel de aflossingen op de oorlogsleeningen moeten voldoen. Bij de conferentie gaat het dus eerste instantie over de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1