Informatie Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs éi: Krijtwit, Portland enz. N.V. Vuurvaste specie, Marmerslijp, Brusselsche aarde, „VRIESIA” JAN DE VRIES Zaadmarkt 58 f a J SOCIAAL LEVEN DE TRAGIEK VAN HET TWENTSCHE CONFLICT Alkmaar Telef. 324 PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN GEMENGD NIEUWS Shackleton’s sterfdag MARKTNIEUWS RECHTSZAKEN Voor den Politierechter te Alkmaar ONZE WEST -2%% Gemaskerde indringer op de vlucht gejaagd DE INDISCHE POST- VLUCHTEN DE RELLETJES TE PARAMARIBO 57H 74% Onieo Padrie Wabash -- Chic. Mil*, m. Paal iranaa» city Booth Erie Rallr. BLOKKER 74*/. 2»/M 2*/M Profcmgatie-r- EGMOND-BINNEN ASSENDELFT Kordaat optreden van een vroaw ge. 4 A 'z deze m moet DINSDAG 5 JANUARI IMS Bekenden, die jubileeren den De betoovcring der Poolstreken. pr. L TWEE BEKWAME ENERGIEKE GROE. pen; die elkaar niet begrijpen en ELKAAR NIET WAARDEEREN In den loop van 1931 werden ingeschre ven 331 m. en 569 vr„ terwijl geboren wer- - Verlas Koersen 55 193 De „Raaf Is om 12.50 (Hollandsche tijd) te Parijs geland en om 12 23 weer vandaar ver. trokken. Het vliegtuig werd omstreeks drie uur he. denmlddag op Schiphol verwacht. 36% 62 Striker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tatak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Rubber A'dam Rubber Bandar -- Deli Batavia Rubb. Rott. Tapanoell Serbadjadi Sllau V. L C. O. Allied Intercontln Rubber 127% 169% 22% 190 23 Indnstr. Buitenland Anaconda - Bethlehem Steel O. 8. Leather Intern. Nickel 173% 6% 37% 26.40 9.85 34.65 8.45 2.49% 59.— 48.65 12.70 21.10 Petroleum Dorische Petroleum Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Onion OU 20% 95 7% 108»/. 67 2“h. 59/,. 3“/.. Burgerlijke Stand. Geboren: Petros Fhimotheus, zoon van P. Th. van Stralen ;n A. Schutte; Dieuwertje Allda, dochter van K. Smit en M. Roele; Suzanna Eva Tertrud. dochter van G. Konijn en M. G. Deckwitz. Overleden: Gerbrand Bot, oud 72 jaren. ichtgenoot van Antje Tesselaar, overleden te Grootebroek; Geertje van Straaten, oud 75 laren, weduwe van L. Verwer; Maar- je Louw», oud 88 jaren, weduwe van P. Ie QrooL Knoeierij met een nummerbewijs en plaat. Verdachte vrijgesproken. De 27-jarige monteur N. J. R. te Den Hel. der had op eenlgszlns wonderlijke wijze om gesprongen met een nummerbewUs. dat ten name stond van den heer C. J. Best en dat door hem weer werd gebezigd bij een ande ren motor, die hij verstuurd had aan zeke ren heer J. Bakker, stoker 2e klasse bij de K-N.M. te Dx Helder. Een nogal ernstige aanrilding op het Ritseloord te Alkmaar gaf aanleiding tot de ontdekking door de Alk- maarsche politie van de gepleegde onregel matigheid. Elsch 10 boete of 10 dagen. Uitspraak; niet bewezen. Vrijgesproken. De .West" komt in baar nummer van 11 December terug op haar lezing van de relletje» te Paramaribo Het blad, dat In zijn eerste verslag voor een deel was afge gaan op inlichtingen van bulten, erkent. Scheepvaart HolL Amerika Lfln dito Gem. Elgand. Kon Ned. Stoomt» Scheepvaart- Unie Marine cotnm. Marine pret. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie 44 36 sa si 26 25 l’/i. NOORD. SCHAR W OUDE, Veiling van 5 Januari: 300 K.O. wortelen ƒ250, 1700 K.O. kroten ƒ0.80—250, 173.600 KG. Roode kool ƒ1.30—ƒ3.10, doorschot ƒ0.60—ƒ250, 37.400 gele koel ƒ0.80—ƒ180, doorschot 0.60— 150, 68.400 Deensche witte kool 150 2.20,d oorschot 0.70—1.60, 26.000 K.O uien ƒ8.40—ƒ9.10, grove 750—ƒ850, Drie, lingen ƒ7 50—ƒ840, nep A60, 100 K.G. ra pen 1.30, 60 K.G. spruitkool 750. IndustrieCn Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Bertel's Pat. Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford- Burgerlijke Stand December. Geboren: Antemius, z. v. Hermanns Admi raal en Jacoba Strik; Martlnus Hendrikus en Maria Handrina, z. en d. van Hendrikus Hou- Maria Hendrina z. en d. v. Hendrikus Hou- drikus, z. van Cornells Braak en Agatha Lou_ we; Nicolaas Wlneboud, z. v. Cornells CastrL rum en Aatje Hoogland; Johannes Petrus, z. van Anton Hof en Maria G. Stuifbergen; Ja cobus Cornells, z. van Cornells Baltus en AH da Zutt; Nelly Johanna, d. van Pieter van Duin en Maart je Blok; Petronella Johanna, d. van Engelbertus Hopman en Petronella J. Bakkum. Ondertrouwd: Johannes Wortel te Alkmaar en Cornelia J. Boots, alhier; Johannes Nico, laas Schuit, alhier en Wilhelmina Hulskamp te Alkmaar (ondertr. te Alkmaar). Overleden: Nicolaas Wilhelmus Zuurbier, 9 mnd. 10l«/M 98 95% r>- volle anderhalf Jaar was verdwenen, keerde bij eindelijk, in 1917, in het vaderland te rug. Zijn derde vaart zoa zijn noodlot wor den. Reeds zijn tweeden tocht was hij niet Zonder aarzeling bezonnen, omdat toen de oorlog was uitgebroken In 1921 bezon hij dan zijn laatste vaart in de Zuid-Pool- zee. maar hij zou aiet meer terazkomen. Op den 5en Januari 1922 is hij te GrytViken in Zuid-Georg gestot ven. Shackleton heeft, in verschillende wer ken, zijn wederwaardighecen van zijn on- derzoeKingstochten vet teid. Heel w»t op zjjn kerfstok. De 18-jarige metaalbewerker Cornells K. te Medemblik verscheen In tamelijk onvoor- deelige positie voor den politierechter, aan-, gezien hij volgens dagvaarding In den nacht van 28 op 29 Nov. In de eerste plaats een raam met glas en al had ingetrapt In het hotel van den heer Van Orsbeek. Voorts had hij den riiksveltfwachter Brouwer met een stuk uit Ait ream gerukte hou teen slag toegebracht en den gem. veld wachter VUae- laar een schop tegen den buik gegeven, ter wijl hij. om de kroon op het werk te zetten, zich bij zjjn overbrenging naar het arres. tantenlokaal allergeweldigst verzette door rukken, trekken, enzoovoort. De jonge wilde man herinnerde zich niets van al Un pekel zonden en beriep zich op zijn dronkenschap. Voorts had hy later zijn excuses aangeboden en toonde zich bereid de schade ee vergoe. <fen. De officier noemde verdachte met zijn gladde gezicht een watertje met een diepen grond en verzocht een voorw. straf voor hem van 1 maand en civielrechtelijk onder tae- zichtsteUlri'g. Uitspraak confom en 1 jaar onder toezicht. De gezinsvoogd zal nader worden aangewezen. Schitterende door afwezigheid. De heer Alex W. W.. niet verschenen, in gezetene van Den Helder, had op 1 Nov. den politie.agmt De Glopper gequallflceerd als een groeten zwerver, hetwelk deze ambte naar beleedigend achtte. De politierechter ultte echter zijn twijfel omtrent de beleedl- gende beteekenls van deze geïcarmlneerde woorden. In verband evenwel met de om standigheden, gaf de officier echter den ge tuig® gelijk en vorder f 20 boete of 20 dagen. Vonnis conform elsch. Schietwedstrijd. De uitslag van den dezer dagen bij gelegenheid der jaarver gadering gehouden schietwedstrijd van den Vrijw. Landstorm Aid. Bergen luidt als volgt: Korpsbaan. Klasse A: le prijs A. Smit. 50 punten, 2e pr. C. Dikker Pz„ 49 p„ 3e pr. W. Kleverlaan, 48 p.. 4e pr. S. Roosen daal, 46 p., 5e pr. C. Ellis. 46 p.. 6e pr. v. d Kamer 45 p., 7e pr. J. C. Pnnt 44 p., 8e pr A. Apeldoorn 43 p.. 9? pr. B. Hof 37 punten. Klasse B; le pr. Th. Dingerdls, Ze pr. K Min. 3e pr. D. de Koning. 4e pr. S. Sehot ten. 5e pr. H. Burgering. 6e pr. A. Gekker 7e pr. P. Winder. 8e pr. A. Kleverlaan. 9e pr. O. Sik ma 40 p. Kl®sse C: -Te pr. C. Wokke. 2e pr. C. Schotten. 3e- pr. Grolman, 4e pr. O. Roo sendaal, 5e pr. J. Ellis, 6e pr. C. van Won deren. Klass: D. Veteranen: le pr. Olders. 2e d. Velden, 3e pr. J. van Reenen. 4e pr. K Schotten. Vrije baan: le pr. J. Ellis, 2e pr. J. Smit, „Mijn man heeft mij vaak geschreven welk een buitengewone en onverklaarbar? betoevering de eenzaamheid van de Pool streken op bem uitoeient. tiet is. als vormt de Pool een magneet; welker krachten hem steeds weer aantrekken' Deze woorden, welke de echtgenoote van den Zuidpool-onderzoeker Sir Ernst Shackleton tot een toumalist sprak, in den zomer van 1916. bij het terugkeeren van den reeds als verloren beschouwden pool- onderzoeker, gelden niet alleen Shackle ton, maar oik aiie mannen, die. zonder te letten op de grootst? ges aren, waa'.r.ede de Lswoestijnen aan de Polen de man'.en bedieigen, door drang naar ondeizoek ge dreven. telkens weer worden aangetrok ken. Dat geldt o-jk op gJIjke wiise voor l.en, die vliegtuigen als hut» onderzucKings- middel gebruiken Reeds op 27-jarigen leeftijd ging Shackle ton voor de eerste maal naar de Pool streken. en wel als deelnemer aan de Zuidpool-expeditie van Walter Scott, op de „Discovery” in 1901. Reeds drie iaat na zijn terugkeer rustte hij zijn eigen ex peditie uit. die in 1907 vertrok en op den 19en Januari 1909 het voor de toenmalige tilden znidelukste punt bereikte, n.l. t»- graden 23 minuten Zuiderbreedte, ongeveer 170 K.M. van de Pook Zijn tweede onder zoekingstocht. welken hij 26 October 1914 van Buenos Aire» begon had ter> doei, te -ogen den nauwen samenhang vast te stel len. we'ke bestaat msseben 't karaktefde’ aargetijden in de Weddelzee en den regen val in Chili én de s’udt.- de« mrreoroio- vische veis, rtjnink-.n m is WedJelzee en de nabu ter landen Deze tocht was ee» mislukking.-Zig» whip we’d in de nabijheid van de Oostelijke Zuid Shetlandeilanden door drljfijs ingedrukt en zonk. Met eigen lijke planTover de Zuidpool, waar de Union Jack zou worden neergelegd, tiaar de Vic- toria-eilanden te komen, kon zelfs niet tot een begin van uitvoering komen. Nadat hij ~89% 52 38% 25% 87 10»/, >83% 61»/, Mr. A. C. Josephus Jltta. die als secretaris van den Rjjksbemiddelaar Ir. H. A. van IJs- sielsteyn diens pogingen tot voorkoming van het conflict in de Twentsche textiel industrie heeft gesteund en onder wiens leiding het bekende boekenonderzoek aangaande de loo- nen heeft plaats gehad merkte In ..De Groene Amsterdammer” omtrent -de sfeer van het Twentsche conflict onder meer het volgende op: Herhaaldelijk zjjn In Twente omvangrijke en langdurige arbeidsconflicten uitgebroken. Vruchteloos hebben Indertijd de bekende Delftsche industrieel Van Marken en de Minister-president dr. A. Kuyper pogingen aangewend, om partijen tot elkaar te bren gen. Ook het huidige conflict Is eerst uiige, broken, nadat herhaa’delijK mislukte pogin gen zijn aangewend om een oplossing te vin den. Dit Is de tragfek van het Twentsche con flict. Tier struden twee groepen, die op el kander zijn aangewezen, doch elkander ne. laat niet begrijpen, laat staan waardeeren. Het zijn tn de eerste plaats de fabrikanten. die door hun bekwaamheid en energie hun Industrie en daarmede heel Twente tot wel. vaart hebben gebracht. Zij staan door de crisis, maar niet alleen door de crisis, voor buitengewoon groote moeilijkheden. Hun ex- port loopt zeer groot gevaar. De katoencon- sumeerende landen zjjn tengevolge van óen oorlog katoenproduceerende landen gewor den. Op de Indische markt kunnen de Ne- derlandscbe exporteurs zich nauwelijks staande houden tegen den Invoer uit Japan en Amerika. Het loslaten van den gouden standaard In Engeland en in Japan en de steeds stijgende tarlefmuren in het buiten. verzwaren de concurrentie in booge Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Broek op LangendUk. Veiling van 5 Jan. 3700 Kg. Wortelen f3.203.80, kleine wor telen f 1.202.10. 100.000 Kg. Roode Kool f 1.203.30. doorschot f0.702 60, 39.000 Gele Kool f 0.60—2 10, 50.000 Kg. Deensche Witte Kool f .70—2 70, 33 500 Kg. Uien f7.8.80: Gro ve ƒ7.50—8.30: Drielingen ƒ7.80—8.10: Nep 8.10—9 300 K.G. Bleten ƒ2.60. Kamer, lie pr. K. Min. 12e pr. J. Ellis. Voor deze wedstrijden werden van de 56 winkeliers in deze gemeente aardige prijzen ontvangen, waarvoor het bestuur van den Berg. Vrijw. Landstorm begrijpe lijkerwijze zeer erkentelijk is. Minder mooie praatjes. De niet verschenen Enkhulzer eereburger N. C. Gr. had te Enkhulsen op.den open baren weg onderscheidene beleedlgende woorden naar het hoofd p.sltngerd van brigadier Laagland. Hij handelde blijkbaar onder stimulans van het genoten „spraak water”. Elsch tegen dezen onhebbelijken snuiter, meermalen veroordeeld, 50 boete of 50 dagen. Vonnis overeenkomstig requisi toir. Niet gewaardeerde clementie. Een succesvol venset. De heer flustaaf P.. die 'n miniatuurvilla op vier wielen bewoont en zich dus met al zijn hebben en houden op eenvoudige wijze kan verplaatsen naar alle deelen des lands, bevond zich in den nacht van 15 September onder den rook van Spanbroek en maakte natuurlijk alstoen gaarne gebruik van de schoone gelegenheid, de kermis aldaar mede te vieren. Hjj amuseerde zich zonder twijfel kolossaal, doch omstreeks een uur of 5 In den mrgen, toen hij zich bevnd In het café van den heer Byman. kreeg hjj eenig ver schil van méentng met den landbouwer J. J. Deen uit Obdam en eindigde hij dit ge animeerde debat, door gezegden heer Deen "n fllnken tik toe te dienen met een bier plas. Een voor den heer XJustaaf P. zeer onverstandig optreden, aangezien deze woon wagenbewoner al eens meer met de justitie" In aanraking kwam. De heer officier toonde zich dus, toen op 23 November deze strafzaak contra den niet verschenen heer heer Gustaaf P werd be handeld. niet Inschikkelijk en requlreerde niet minder dan twee maanden gevangenis straf. De plltierOchter was van meenlng, dat men von das Gute auch zuviel kon krijgen en was zoo clement de straf op één maand te bepalen. Maar deze edelmoedigheid bleek echter den veroordeelde -niet voldoende, al. thans hij kwam in verzet, hetwelk heden werd behandeld. Thans was de verdachte present om mede te deelen. dat de dagvaar ding hem niet had bereikt. Hij ontkende de mishandeling gepleegd te hebben opzettelijk, doch beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Dit was ddor verschillende aan wezigen bevestigd. De getuige J. Deen maak te trouwens op den officier geen gunstieen indruk en requlreerde Z.Ed. vrijspraak. Uit spraak conform. De politierechter gaf in deze zaak zijn af. keer te kennen over de verderfelijke boeren kermissen, diet tot Vele* rumoerige tooneelen aanleiding geven. ALKMAAR 4 Jan. N. V. Alkmaarsche Exportveiling. Andijvie per 100 stuks 0.40 3.60, Bloemendaler kool per 100 stuks 150 4.10, Bloemkool I per 100 stuks 5.0012. Boerenkool per 100 1.605.50, Gele kool p. 100 stuks 0 80—2.70, Groene kool per 100 st. 1.6Qr-3.10, Kropsla per 100 1.80—2.80, Knol- selderie per 100 1.001.70, Peren per 100 pond 69, Roode kool per 100 stuks 0.80 3 20, Selderie per 100 bos 1.604.10, Spina zie per bak 057, Spruiten per zak 0.30 155, Uien per 100 K G. 4 90—750, Witlof I per 100 pond 6—10, Witlof n per 100 pond Een „permanente” verdachte tot rust gekomen. De timmerman Joh. J., wonende te Alk maar en gedetineerd In de strafgevangenis te Haarlem, tengevolge veroordeeling ter zake een zedendelict, heeft nog meerdere van dergelljke misstappen op zijn kerfstok en is een niet geheel onreebtihatlgen twijfel gerezen omtrent zijn toerekeningsvatbaar, beid, zoodat een psychiatrisch onderzoek lz ingesteld en de verdachte voortdurend van Alkmaar moet worden overpebracht Een transport, at wel een moeilijkheden oplevsrt en In ieder geval allesbehalve „efficient" lz, dank zij den de zuinigheid de wijsheid be driegenden maatregel, om de hier bestaande strafgevangenis geheel op, te heffen. De uit spraak in het thans eflnltief afgewerkte pro ces luidde 1 dag gev. en ter beschlkkingstel ling deL.regeering van dezen onmlskenbaren ptjTchcpaato Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MJj. PURMEREND s Jan. 193X Aangevoerd pl.m. 701 K.G. kaas. 2 Stapels Kleine Boe renkaas 2350. Handel matig. 840 K G. melk- boter 150—150 per K.G 324 K.G. weibo- ter 0.86—65 per K.O 234 vette runderen 0.70—0.80 per Kilogram, 75 melk- en gelde 140—320 per stuk, handel matig, 15 Stieren 0 520.64 per Kilogram. *7 Paarden 100 150 per stuk, handel matig. Vette kalveren 24. 1—150 pei kilo; Nuchte re kalveren 238, 8—26 per stuk, stag: Fok- kalveren 16—22 per stuk. Vette varkens 517. 032—037 per kilo, vlug; Magere varkens 117, 9—20 per stuk; matig; Biggen 196, 6— 11 per stuk stug; Schapen 501 1626 per stuk; Zwanen 33. 350: Piepkuikens 050— 0 70 per KG.; Klpeleren 350450; Eend- eieren 3.25 per 100 stuks. DINSDAG - JANUARI 1912 9.75 34.55 8.35 2.48% 58.80 48.55 12.50 21.— Het brulloftspaar Simon Mooij en Aleida Scheerman 3e pr. J. C. Punt. Voorts werden in deze afdeellng prijzen gewonnen door C. Ellis. W. Kleverlaan. Th. Dingerdis. G. Roosen daal, v. <L Kamer. Jb. Leijen, A. Dekker S. Roozendaal, K. Min, D. de Koning, P. Winder. C. Schotten, C. van Wonderen. C. Schotten, L. v. d. Velden, Grolman. Th van der Steen, C. Dekker, S. Schotten, B Hof, Sikma. A. Apeldoorn. Oolders. Jb. van Reenen. W. Ellis, A. Kleverlaan en K. Schotten. Bij den laatsten plaatselijken wedstrijd werden de prijzen gewonnen air volgt: le pr. S. Roozendaal. 2e pr. J. C. Punt. 3e pr C. Ellis, 4e pr. Alb. Dekker, 5e pr. Th. Din- gerdis. 6e pr. Sikma. 7e pr. P. Winder, 8e pr. J. Smit. 9e pr. C. Dekker, 10 pr. v. d. Het echtpaar Simon Mooij en Aleida Scheerman, tegenwoordig wonende aan de Stroomerlaan 10 te Bergen, herdenkt as Donderdag 7 Januari der dag. waarop het 40 jaar geleden in den echt werd verbon den. De bruidegom Is voor de tweede maal getrouwd, zoodat dit jubileum dus wel merk waardig mag genoemd worden. Simon Mooij Is geen onbekende Hij is begonnen als schildersbaM in Akersloot, waar bij ook werd geboren. Daar heeft hij 25 jaar ge woond en la toen een lunchroom begonnen In de bedevaartplaats van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Van dezen tijd dateert de goede bekendheid van den bruidegom, want hjj was niet alleen een goede bekende, maar ook een goed vriend der talrijke pelgrims, die daar In den loop der jaren kwamen. Later heeft hjj zich in Bergen gevestigd ên wilde daar een zaak voor zich zelf begin nen, maar als mm» op een leeftijd van 66 Jaar ia gekomen, alt dat niet mede. De schilder was gewend goed werk te leveren voor weinig geld en aan den veranderden aard van de werkzaamheden kon hjj zich niet zoo goed meer r npassen. Het Is dan ook hartelljk te hoper., dat het den oudjes In de xwa’e dagen, ale zij beleven, op dezen Filmavond Zondagavond was de nieuwe tooneelzaal ge. heel gevuld, toen de Eerw. Pater Haarmans O.FM de voorstelling opende met het af draaien van de door hem zelf vervaardigde film van ons dorp, waarin opgenomen cenl- ge belangrijke gebeurtenissen uit het paro. chlale leven In 1931. Menigeen zal de uitroep ontsnapt zjjn: „ik wist niet dat ons dorp zoo mooi was.' De film begint bjj Buitenhuizen, waarbij een uitstekend geslaagde kanaalopname, te. vens de werken ter verbreedlng van het Nocrdzeekanaal. het oog voorbij gaan. De groote baggermolens doen in een ééntonig be weeg him werk. Dan gaan we den dijk af en worden we gewaar hoe mooi ons dorp is in den vollen zomer, wanneer de dorpsweg een laan gelijk is, met hier en daar een spel van zon en schaduw er doorheen. De O. L. schooi en de melkfabriek „De Hoop” zien we dan in het Zuldeinde als de belangrijke gebou wen vastgelegd, waarna in de kerkbuurt het Gemeentehuis, begroeid met het door de wind speelsch bewegende klimop, heel mooi uiL komt. In een opname van een veehoudersbedrljt wordt aangetoond, hoe mooi het landelijke, leven is dat reeds tal van jaren door aan vele Inwoners brood heeft verschaft. De kwa liteit van het Assendelfer vee kwam er goed in uit. Het katholieke centrum van exis dorp, met kerk, St. Jozefscholen en vereeniglngsgebou. wen, volgde. Hier is bijzonder veel werk van gemaakt. In alle posities, os. van den toren der kerk kreeg men een goeden Indruk van dit machtige gebouwencomplex. De bevolking van de St. Jozefscholen werd ook vereeuwigd en voor de ouders was deze opname zeker interessant De In aanbouw zijnde peroeelen, als gym. nastififrloiraal, concertzaal en de restauratie der kerk met den omsteigerden toren gaf een goed Idee, van wat er in 1931 Is tot stand ge bracht. In de 5 deelen valt nog veel meer te be. wonderen. Laten we eindigen met er op te wijzen dat ook het 25.jaiig Priesterfeest van den Zeereerw. heer Pastoor Nagel weer In de herinnering werd teruggebracht met zeer geslaagde opnamen van receptie enz. Het verdere deel van den avond werd aan gevuld met aardige ontspanningsfilms. die bij het publiek wel In den smaak vielen. Ter afwisseling en begeleiding werd de muzikale medewerking van den heer J. Jak cp prijs gesteld. Een avond die volkomen geslaagd mag heeten. I dat deze niet altijd even juist zijn gebleken. „Zoo bijvoorbeeld, vervolgt het blad, ten aanzien van de verwonding van den be ambte van politie van Rltter. De stad was er vol van. dat deze doodelijk gewond was. Een familielid, die des avonds In het hos pitaal was toegelaten om den verwonde te bezoeken, vertelde ons. dat zijn schoonzoon bednekelük was. Ook het feit, dat de jus titie denzelfden middag aan den verwonde een verhoor afnam, schee ner op te wijzen, dat levensgevaar aanwezig werd geacht. Het was dus niet op losse gipnden. dat wij ver meldden. dat zijn toestand ernstig was. Toch bleek later, dat van den aanvang af elk levensgevaar hier uitgesloten was. Het rapport van den chef van het Militair Hos pitaal luidt terzake: „De beambte Van Rltter werd licht ge wond; hij kreeg een steek In den linker, schouder, waardoor slechts huid- en spier, weefsel beschadigd werd. Omdat de wond vrij sterk gebloed had. werd hü een week In het Militair Hospitaal gehouden. n.l. van 28 Oct. tot 3 Nov. 1931. Er Is geen functie stoornis achtergebleven.” De Gouverneur, die door zijn posttie het eerst en het best werd ingelicht, kon dus terecht ten aanzien van dezen beambte seinen, dat hij licht gewond was. Hetzelfde geldt voor de andere verwonden. De be. a mb te Gaddum kreeg een slag op het oog me-t een Ijzeren stok. Aanvankelijk meen de men, dat het oog doorboord was. doch la. ter ontpopte de verwono.ng zich in een let- selr van weinig beteckenis. zoodat zelfs geen hospitaalverpleging noodlg was. Ramadln liep een verwonding aan den linkerringvinger op. Er was sprake van. dat rde vinger moest worden afgèzet. Ook hier was ten srlotte de genezing zoo voospoedlg, dat de patiënt ont slagen kon worden urit het Hospitaal en slecrhts een na behandel ring moet ondergaan voor een lichte stijfheid van den vinger. Ook de erharge waarbij de hoofdinspecteur werd ontzet, was meer een schitterende de monstratie dan een ernstig wapenfeit. Wjj mogen nu wel verklappen dat de militaire maerht die door een geweldigen Uewang- a an val het volk deed urlteenspatten, bestond uitdrie man. Wel een bewijs wat men soms kan bereiken met erïkele vastberaden manschappen I In ons verslag hebben wij vermeld, dat. waar de gummistok voor een dergeljjk oproer onvoldoende bleek, de politie des avonds werd voorzien van sabels en karabijnen. Ook hier hebben wU. zonder het te willen, medege werkt tot een onjulsten indruk naar bulten. De waarheid Is. dat reeds een uur nadat de relletjes begonnen waren, de politie op het bureau voorzien werd van karabijnen. Elke beambte kreeg ti enpatronen. docrh met de opdracht om slechts In uiterste noodzake lijkheid van het vuurwapen gebruik te ma ken. Men kan van meenlng zijn dat men bij het uitbreken van relletjes er maar dade lijk op los moet schieten, de Gouverneur deelde die meenlng niet. HU overwoog, dat by het schieten, op een groote volksmassa, gewooniyk onschuldigen getroffen worden, en gaf om die reden last om slechts in uriterste noodzaak van de vuurwapenen ge bruik te maken. Om diezelfde reden werden de militairen, die opgeroepen waren, in hoofdzaakals reserve gebruikt, later meer in het bhzonder voor bewakingsdiensten. Toen een urtje na het uitbreken der relle tjes berichten inkwamen van „verwonding van beambten” werden strengere orders gegeven. Aanleiding om van de vuurwape nen gebruik te maken ontstond echter eerst den volgenden middag. E enpaar uren na het uitbreken der relle tjes om drie uur des middags, was de rust voor het grootste deel hersteld. pOenlQk verzet vond weinig meer plaats. Wel doken, nu hier en dan daar, telkens groepjes op die baldadigheden bedreven, maar waar de truks verschenen met gewapende beambten, haast) te men zich ex veilig heenkomen te zoeken op de erven”. Ten aanzien van de persoon van Gouverneur schrijft de „West” nog: „Het spyt ons, dat ons verslag den In druk heeft gewekt alsof het rapaille feitelijk heelemaal de baas was. Want dit schynt vooral het uitgangspunt geweest te zyn voor de beschuldigingen aan het adres van den Gouverneur, die het gezag te grabbel zou hebben gegooid, en voor vergelijkingen met het gebeurde op Curacao, die r'len grond missen. De persoon van den Gouverneur bljjft door het gebeurde onaangetast.” Staateleeningen 5 Nederland 1918 4K dKNederi. 1916 454 Neder! 1917 4 Nederland 1931 4H NJnd. 1936 B bruiloftsdag niet aan. belangstelling zal ont breken. De bruid ook verdient deze belang stelling ten volle. Zy heeft haar geheele leven haar man voortreffeiyk geholpen, maar is nu 73 jaar. zy zou recht hebben op een paar rustige laatste levensjaren, de zorgen zijn haar door O. L. Heer niet be spaard gebleven. Nog vele jaren. Strafbfere melk vei tlnuwiwff De veehouder Paulus K. ,te Heer Hugo, waard, had op 6 October aan den getuige H. Veenboer afpeleverd z.g. volle melk, die ech ter door Paulus naastigiyk met aqua pompa was versneden. Een kunstbewerking, die hy cellier verzwegen had en deze geheimzinnig, held deed hem <k?n das om. Hy stond al thans heden terecht en tegen hem werd ge vorderd, mede op grond van zijn onsymna- thieke houding, ook tegenover den heer Wig. gors, twee maanden gevangenisstraf. De timide verdachte, die eerbiedlgiyk voor politierechter wilde knielen en hem ..eerwaarde” noenide, werd echter nog niet direct veroordïeld, doch stelde de politie, rechter het vonnis uit. teneinde een uitvoe rig onderzoek In te stellen naar de finan cieel® draagkracht van den verdachte. Hervatting van het onderzoek op 29 Febr. Ultgeeeter kermisnapret. Een ingezetene uit Beverwyk, zekere Ge brand N„ die ter gelegenheid van de UIL geester kermis een ander bezoeker, J. van Lieshout, het kermisgenot grootendeels had bedorven, door hem op een messteek te ont halen, was ng altijd nlèt voor dit bloedige feit veroordeeld, omdat men maar steeds bleef preteeren over het opleggen eener voorwaardeiyke straf. Doch heden scheen het, dat er kans was op een definitieve be slissing. De heer Wlggers, ambtenaar der reelasseerlng, werd gehoord als rapporteur en deze heer adviseerde met eenlge bezorgd heid en twyfelzucht een voorw. straf. Indien het jonge mensch. Inmiddels gehuwd, wilde medewerken. Het magere resultaat was heden, dat de zaak opnieuw werd uitgesteld tot 5 Februari, teneinde de zedelyke kracht van verdachte te toetsen. Zaterdagavond om elf uur beeft te Nij megen een overval plaats gehad In de wo ning van mej. v. M. op Achter Valburg, een straat met onaanzlenlUke huisje». Mej. v. M. had zich op genoemd tydstip reeds ter ruste begeven toen er aan de deur der woning werd geklopt en een on bekend persoon de slaapkamer binnentrad. De man droeg een zwart masker en bewoog zich, daar hy op gymnastiekschoenen ging, vrijwel geruischloos. Hy naderde het bed. waarin de vrouw gelegen was en stelde ver volgens de vraag: „Is v. d. K. thuis?” Op het ontkennende antwoord van mej. v. M. riep de onbekende uit: „Dan zul je me 16 gulden geven.’’ De vrouw, nog steeds te bed liggende, antwoordde geen geld in huls te hebben. Plotseling stortte daarop de onverlaat zich op haar en greep haar by de keel. Mej. v. M. verloor echter haar koelbloe digheid niet wist zich los te rukken en sprong het bed uit. De man blUkbaar ver rast door deze tegenweer, trok zich eenlge schreden terug en schreeuwde vervolgens, met geweld met de vuist op tafel slaand: „Ik kom direct terug en je zult zorgen, dat het In orde Is.” Mej. v. M. bleek echter voor geen klein geruchtje vervaard, greep een ixx>k en wierp die den indringer naar het hoofd, waarop de man yiings uit de woning vluchtte. Mej. v. M. heeft hem niet weer gezien: blijkbaar was hem een al te warme ontvangst bereid. Aan de kordate houding der vrouw, die bij de plaats gehad hebbende worsteling geen noemenswaardlg letsel opliep, is het ongetwyfeld te danken dat de man zonder bult de wyk heeft moeten nemen. De man droeg, zooals gezegd, een zwart masker, waarvan een zwarte kap afhing; hy was gekleed o m. In een kort grijs col bertje, bericht de „Telegraaf”. Het onderzoek der rechtbank zaak is In vollen gang. •i» PURMEREND, 4 Jan.: Brabantache Belle fleur 414; Zoete Beoe’ieur 410; Present van Engeland 6—18; Relnette, goud 6—16; Reinette, oranje 5—10; Relnette. zoete grauw» 15 ct. per K.O.: Comteese de Pari» ƒ18; Winter jan ƒ650l'L Witlof 6—15; Rcode Kool 080—3.50; wit te kool ƒ40, savoye kool ƒ050—ƒ240 alle» per 100 KG. spruitkool 050—4.p0 per 15 K G. boerekool 055—0.00 p. kist (10 K Oandyri» 055—1.IC per kist: peterselie ƒ26; Sel. dery Rabarber ƒ12 per 100 bos: bleten 9 per 1000; wortelen 0.40—0.71; uitn 1.63—1.82,Uien drielingen 1.116158, uien nep 160 per 25 KG. Prei 4.—10 20;. WARMENHUIZEN. 4 Jan. Gewone Uien ƒ8.10—850; groote uien ƒ750; drielingen ƒ7 40; Stek uien ƒ350—3.90; roode kool I 150—2.70; roede 3de soort L10—1.60; Deenache witte 170 per 100 K.G. land mate. Tegenover die fabrikanten staan de arbel. ders, die reeds sinds jaren het gevoel heb ben, dat van hen het uiterste wordt ge vergd, dat zy kunnen prestoeren, zonder dat daartegenover een belooning staat, die even redig is aan die Inspanning. De werktuigen worden thans, om aan de moeliykheden te gemoet te komen, sterk gerationaliseerd. Een wever, die vroeger zes getouwen bediende moet thans voor acht, tien of twaalf getou wen zorg dragen. ZUn risico wordt daardoor vergroot, omdat hy alleen betaald wordt In evenredigheid naar het afgeleverde product, of naar het aantal bewegingen der machine, zoodat elke hapering van de machine, elk breken van pet tftren, elk wachten op grond, stoffen, zich ln^[jn"~eindloon doet pevoelen. Zoozeer Is hy ervan doordrongen, dat zyn werk inspannender wordt, en de kansen om zyn eindloon te halen geringer, dat hy voor de energie, die zijn patroon aan den dag legt om de buitengewone moeilijkheden, waarmede het bedrUf te kampen heeft, het hoofd te bieden, niet voldoende waardeeiing beeft. Hier staan twee groepen tegenover elkan der, In feilen strUd gewikkeld. Elk buiten staander, die k-nnls neemt van de omstan digheden, waaronder de strijd wordt gevoerd, bewondering koesteren voor de be kwaamheid en de energie van belde joartyen. Maar Atj slaakt deze verzuchting: hoe lang zal het nog duren, vóórdat deze partyen. die van nature op elkander zijn aangewezen, el kander zullen weten te begrypen en te waardeeren. Elders betoogt de secretaris van den RUks- temlddelaar dan nog, dat de tweede loons verlaging van 5 percent ongetwyfeld juri disch geoorloofd, was misschien zelfs eco nomisch verantwoord, maar „het was een groote tactische lout. Die verlaging droeg het karakter van een straf voor een mis- dryf, waarvoor het overgroote deel van hen. die er door getroffen werden, niet verant- woordeiyk was”. Het Is Juist deze sfeer, welk het zoo moei- I lijk maakt, tot een spoedige oplossing van het conflict, welke van zoo ontzaglijk belang is voor de geheele textiel-industrie en der- halve voor belde partyen, en, om de betee- I kenis dier industrie, van belang ook voor het geheele land, te geraken. In de huidige sfeer kunnen de partyen elkander zoo moeiiyk vinden, maar can mag toch de vraag wel eens worden gesteld of anderen geen pogin gen hebben te doen om te bereiken, waartoe partyen zelve wis weet voor hoe lang, zich niet bereid gevoelen en of niet langs den weg van arbitrage moet worden getracht niet slechts arbeiders en fabrikanten, maar de hee Twentsche industrie voor den ondergang te behoeden. vr. m. en 26 vr.. en 436 xj. to- Meer ingeschreven dan afgeschreven 87 m. en 177 vr.. totaal 264. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1932 derhalve uit 2691 man nen en 3288 vrouwen, totaal 5979. Bevolking. De bevolking dezer ge meente bestond op I Januari 1931 uit 2604 mannen en 3111 vrouwen, totaal 5715. den 57 m. en 44 vr., totale vermeerdering 388 in. en 613 vr. Afgeschreven werden 272 m. en 411) terwijl overleden- zijn 29 m. en 26 totale vermindering 301 m. taal 737.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9