B. W. G. LIENESCH BALANS UITVERKOOP BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. J. VERRIET O.P. De plechtigheden te Venray KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER •- ^TWEEDE BLAD WOENSDAG 6 JANUARI 1932 BLADZIJDE 1 STADSNIEUWS B.. N. R. V. AFD. ALKMAAR Biljart-examen Motorrijwiel ontvreemd KRACHTIG OP Indische leiders alle DAMESCONFECTIE Langestraat 41-43-45 ALGEMEENE GEZELLENDAG VAN HET DISTRICT ALKMAAR OP 24 JANUARI Per I 70-80 «3- -4.70; -4.10; ■MO; NIEUWJAARSREDE ENGELAND TREEDT - gearresteerd DE „UNION JACK” OP HET CONGRESBUREAU n IBÏ F i A een verre van rooskleurig jaar Toonkunst „Die Geisterbraut”. ne- I Bloembollen. HET WAPEN VAN MGR. I. V ERRIET O.P. Ontworpen door een oud-stadgenoot. Eer prijs Prijs ervan op. Gisteravond Bwf prof. Drost in de keurig ingestelde biljartzaal van het café van den heer London aan het Verdronkenoord een biljart-séance tegen den heer Molenaar. De voorgift was 475 op 600 caramboles. Prof. Drost wist zijn partij te winnen door aan het eind een serie van 278 caramboles te maken. Na afloop gaf hij nog eenige fantasie- en kunststooten, die zeer in den smaak vielen. ta- van roer. TUS- al- itieve 22256 dag. Om- 1507 leren 1.20- Voor na^enoed alle bedrijfsgroepen was 1931 Middenstand. In den Middenstand teekent de ongunst der tijden zich af door mindere ontvangsten. Als groot bezwaar blijft de winkelier de on mogelijkheid gevoelen om tot vermindering der algemeene onkosten te geraken, daar de uitgaven voor gas, electra, water, salarissen, vrachten en vooral ook belastingen en recla. me niet daalden, zoodat bij een gelUkbljjven. den stukomzet de verkoopsprijs niet voldoende aan den inkoopprijs kan aansluiten. Algemeen is men van gevoelen, dat rijk, provincie en gemeente, evenals de monopolistische particu liere bedrijven nog te veel leven in de sfeer der boom_periode. te houden fdeelingen dit in eigen ver- toch kan Op 1215 533 l, 80 Calf- rzen den >elen I. 2e f 70 stuk. i—15 tiling Pre- ppe- inet- iren- tjes- pici Zuiderzeewerken. Hieraan waren in September 4 904 arbeiders werKzaam, tegen 5.136 in 1930. Van den Wie- ringermeerpolder kwam tot half December een oppervlakte van 11.400 H A. gereed. 2.000 arbeiders vcnden er het heele jaar regelmatig werk. Het gemiddelde uurloon varieerde van 50 tot 59 cent. Handel en industrie vonden in den nieuwen polder een ruim afzetgebied. Vooral de draineerbuizen. industrie, die er het grootste gedeelte van haar productie plaatste; voorts de bouwmaterialen-handel en andere industrieën, ook uit het district der Kamer. Twintig woningen kwamen in het eerste kerndccp gereed, terwijl verder 180 woningen en 33 schuren in aanbouw zijn. Nog zijn er 100 artieiderswoningen aanbesteed Begin 1932 zal begonnen worden met de uitgifte van bouwperceelen in erfpacht voor neringdoen den en klein.industrieelen. Bankbedrijf. Het bankbedrijf heeft natuurlijk den terugslag van den algemeenen toestand moe. ten gevoelen. Het had te lijden van het on. dermijnde vertrouwen van het geldbeleggend publiek. De slechte toestand in de bedrijven ging gepaard met eén ruime geldmarkt voor het geld op korten termijn, zoodat de prclon- gatie.rente daalde. Over het geheele jaar. 1931 was de prolongatiekoers gemiddeld 1.60 tegen 2.17 in 1930. Geheel tegenovergesteld was het met de uitzetting op langen termijn. Het emissle-bedrijf stond de laatste maanden nagenoeg stil. Dit ging gepaard met een scherpe koersdaling der vroeger geplaatste obligaties. Ook door de Provinciale bankin stellingen is de stilstand in ’t emissie-bedrijf gevoeld. Bij grooter risico’s waren de winsten minder. Het was heden een groote dag voor het kleine Venray; in de uit 1401 dagteeke- rende parochiekerk van St. Petrus Banden had door den Aartsbisschop de plechtige B.sschopswijding plaats van Z. H. Ex. Mgr. P I. Verriet, benoemd tot Apostolisch Vi caris van Curacao. Het stadje was in feesttooi. Van den toren der kerk, waarin de plechtigheid plaats vond, wapperde de Nederlandsche driekleur, omgeven door een viertal witgele vlaggen, terwijl ook de Ingang tot de kerk fraai ver sierd was. evenals het huis, waarin de nieuwe bisschop verblijf hield. Van dat huls tot aan de kerk waren de Patersstraat en de Grootestraat met over den weg gespannen vaantjes en wimpels versierd, die echter door het slechte weer veel te lijden hadden gehad. Het regenweer der laatste dagen had aan de geheele versiering veel schade toege bracht. Onder deze versiering ging heden morgen om halfnegen de niet minder kleu rige stoet, waarmee Mgr. Verlet naar de kerk werd gebracht, waar hij in 1880 ook gedoopt is. Bouwbedrijf. Alhoewel voor het bouwbedrijf 1931 nog een betrekkelijk gunstig jaar was, kan vrij zeker worden aangenomen, dat voor dit bedrijf bet ergste nog moet komen. Kenmerkend zjjn de aannemingscljfers, die vergeleken met 1930 een teruggang van ruim 17 pCt. of ruim 34.000.000.doen zien. Een ongekend scher pe concurrentie heeft de bedrljfsmogeUjk- heden ernstig aangetast. De prijzen der bouw, materialen zijn ongeveer als voor den oorlog. De werkloosheidscijfers, hoewel boven de nor male verhouding uitgaande met ongeveer 30 procent, geven geen aanleiding tot pessi misme. De huidige toestand in de bouwbedrijven in Hollands Noorderkwartier kan als tamelijk gunstig worden beschouwd. gename herinnering. Het woord van dank door den voorzitter aan den heer Sietsma was op z'n plaats. In de tweede helft van den avond hield me). M. 'Bierman als Maartje van West- Friesland eenige aardige voordrachten in West-Friesch dialect, waarmee het publiek zich kostelijk amuseerde en de declamatrice veel succes oogstte. Visscherl). Voor de visscherü sluit 1931 met een lager opbrengstcljfer dan 1930, dat trouwens een recordjaar was. Van de gamalenvangst in de eerste vier maanden, waaraan ook door vis- schers uit Zuid.Holland en Zeeland werd deelgenomen, was, ondanks grcoten aanvoer de uitkomst goed; de prijzen waren geregeld hoog Ook van haring en ansjovis was de vangst groot, doch deze konden geen hooge prijzen behalen. Ansjovis was soms bijna waardelcos. Geep, en sardljnvangst waren beter dan in 1930, maar ook deze artikelen hadden bijna geen waarde. De Noordzee-vls. scherlj levert helaas minder goede vlsch voor menschelijk voedsel, waardoor de vooruitzlch. ten van de visschers van schol, tong en tar. bot slecht zijn. Wil men deze visscherb be houden, dan zou de regeering door proefne. mingen moeten trachten daarin verbetering te brengen. Het tweede halfjaar kenmerkte zich door zeer slechte uitkomsten. De gama. lenvisscherU bracht niets op door gebrek aan vraag. De lage prijzen maakten het vlsschen niet loonend. Ook voor paling, alikruiken en wulken waren de prijzen laag. De zeegras- oogst was normaal, maar de vraag naar dit artikel gering. De vischexport ondervond veel nadeelen van den algemeenen crisis.toestand en van de contingenteeringsmaatregelen De vooruitzichten van den vischhandel zijn don ker. Verwacht wordt dat door de afsluiting van de Zuiderzee Den Helder zich als vls- schershaven met zijn neven_bedrljven verder zal ontwikkelen. Een krachtige medewerking van de overheid zal daarvoor echter niet ge. mist kunnen worden. het hoofdaltaar in het Priesterkoor het altaar voor den wijdeling opgericht; ter wijl aan weerszijden in het priesterkoor het wapen van den nieuwen bisschop prijk te. Het wapen bestond uit vier kwartieren. In den linker bovenhoek het wapen der Do- minlcanr-orde. In den rechter bovenhoek St. Petrus Banden. Patroon der Parochie kerk van Venraay. In den linker beneden hoek de vredesduif met weegschaal der rechtvaardigheid in den snavel. In den rechter benedenhoek de heliotroop, symbool der godsvrucht, omgeven door een kroon. De wapenspreuk van den nieuwen bisschop luidt: Pax Justitlae et honor pletatis. (De vrede der rechtvaardigheid en de eer der Godsvrucht). wapen van Z. H. Exc. Mgr. I. Ver riet O. P., benoemd tot Titulair Bisschop van Elenterna en Apostolisch Vicaris van Curasao, is ontworpen door onzen oud- stadgenoot, den Zeereerw. Pater C. Kühne O. P., leeraar aan het St. -Dominicuscollege te Neerbosch. Het bestaat uit een gevie rendeeld schild, dat vertoont: l..het wit- zwarte kruis def Dominicaner Orde, 2. St. Petrus Banden, patroon der parochiekerk te Venray, waarin de nieuwe bisschop, het hei lige doopsel otftving; 3. een vredesduif met in den. snavel de weegschaal der rechtvaar digheid, 4. een heliotroop, omgeven door een met robijnen bezette kroon in den rechter benedenhoek, symbool van de godsvrucht. Het wapenschild is voorts met de teekenen van de bisschoppelijke waardigheid versierd, terwijl de wapenspreuk van den nieuwen bisschop van Willemstad luidt: ,,Pax justi- tiae et honor pietatis” (de vrede der recht vaardigheid en de eer der godsvrucht). BOMBAY, 6 Jan. (Reuter). Onder be. scherming van gewapende politiemannen, werd de „Union Jack” hedenmorgen op ce- remonleele wijze geheschen op het gebouw van het Congres, ten einde aldus te kennen te geven, dat de zetel van het Indische Con gres (het Orgaan der Nationalistische Partij) door de regeering in bezit was genomen. De politie heeft later vier leiders van het Congres gearresteerd. Te Bombay bedraagt het aantal arrestanten totnogtoe veertig, ondzr wie negen vrouwen. Te Vllleparle heeft de politie heeft de poli, tie in het gebouw van het Congres een huis zoeking verricht. Nader meldt Reuter uit Bombay, dat als gevolg van talrijke nieuwe arrestaties, thans alle leidende persoonlijkheden van de Indi sche nationale partij, In hechtenis zijn geno. men. Woensdagmorgen in alle vroegte reden verscheidene pohtie-auto’s onder bevel van Inspecteurs naar de verschillende deelen der stad uit, om de leiders te arrvsteeren. Deze arrestaties hadden Ue oo hetzelfde oogen- blik plaats, soodat de familieleden der ge arresteerden de andere leiders niet konden Gecondenseerde melk. Hiervan bleef de export enorm groot. De omzet van dit artikel is niet door de crisis beïnvloed. Door de depreciatie van de bul- tenlandsche valuta deed zich de concurren tie op de exportmarkten bulten Engeland sterk gevoelen. De prijzen stonden reeds ge durende den zomer op zeer laag niveau. Eind December waren de prijzen nog weer belang, rijk lager. Door beschermende maatregelen van andere landen werd de handel in ge condenseerde melk en boter niet weinig ge handicapt. 7 uur belanghebbenden zijn deze gegevens inte ressant; wegens de uitgebreidheid kunnen wij echter niet overgaan tot name ervan In onze kolommen. Landbouw. Voor ’t landbouw- en veehoudersbedrijf was 1931 een ongelukkig jaar. Tengevolge van buitenlandsche toestanden kwam er sterke prijsdaling van boter en kaas. De vetweider!) verloor kapitalen, terwijl oo- de varkensmesterij niets dan nadeel tot resultaat had, zulks voornamelijk tengevolge van den onbeperkten Invoer van Deensch en ander buitenlandsch vleesch. De graanbouw was ook niet gunstig, al bracht de tarwewet aan velen steun, doch torens uitbreiding der tarwe-cultuur. Alleen een hooger maalpercentage zal In staat zijn, om voor het kwantum goede inlandsche tarwe nog plaatsing te vinden. Vele veehouders en landbouwers geraken in groote finantieele moeilijkheden en om ht evenwicht te vinden, zal er veel gewij zigd en vereenvoudigd moeten worden, wil er nog kans op een bescheiden loonend bedrijf zijn. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tuschen 1 en 1 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 25 Januari 1932: dhmestaschje, cein tuur. schoenen, kinderportemonnaie, dames- handschoen. lorgnet 4n étui, passer, heeren* handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 25 Januari 1932C. Ureum. Koningsweg 76, kinderportemonnaie met inhoud, J. Sa ven! js, Koorstraat 8. heerenhoed, L. Punt, Westerkolkstraat 6. damestasch met inhoud, O. Fnkensleper. Fnidsen ill, tompouce, S. Sloothoofd, Heerenstraat C 2, rijscherm van auto. R. Popma. Leeghwaterstraat 5. bril in koker, Lulling, Kanaalkade 28, reservewielen met banden, J. Z. Bieman. Oudorperdijkje 44, sleuteltje. Peereboom, Eilandswal (Stoel) reservewiel met band, W, J. de Jong, Popel' manslaan 2, vaarhaak van vlet, J. Haken, Kennemersingel 21. rozenkrans, A. Crcve- coeur, v. Houtenkade 22, kinderportemon naie. D. Liefhebber. Zeglls 53, autosleutel tje. C. Sijm, Oeverdiestraat 38, heerenhand' schoenen, W. Boon. Stationstraat 83. rijwiel- belastingmerk. H de Rover. Fndsen 41. handschoen, W. Klaver, Baanslngel 42a, bril, A. Braak, Hulststraat 12, heerenpara-» pluie. C. Dekker, Kanaalkade 46a. vulpen houder. Wanneer men weder In het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Grootsche fakkeloptocht om Westfriesche kanalen. Ten opzichte hiervan was 1931 een jaar van afwachting. Tegenover hen. die de kanali. satie met het oog op het toenemend auto verkeer «itraden, geeft spr. als zijn mee. ning te kennen dat naast het toenemend autoverkeer voor het massale vervoer de vaaryeg in ons land steeds noodig zal blij, ven. In verband hiermede wees spr. erop, dat bijna 57.000 schepen in 1930 de Vlotbrug te Alkmaar passeerden. Uit een en 'ander blijkt, dat 1931 voor het bedrijfsleven verre van rooskleurig was. Spr. memoreerde voorts het overlijden van de leden van de Kamer, de heeren D H. Grunwald, en B. G. Kömg te Schagen. De economische voorlichtings dienst der Kamer deed veel en vruchtbaar werk. Voor de wegencommissie is er nog veel werk, daar de wegen in Hollands Noor, derkwartier en de verbindingen met den nieuwen Wieringermeerpolder nog veel te wenschen overlaten. Met allen leden der Kamer in zaken en huiselijken kring een nieuwjaar van vrede, voorspoed en geluk toe te wenschen, eindigde spr. (applaus). Aan de nieuwjaarsrede van den vocrzltter was door het bureau der Kamer een over, zicht tcegevoegd van eenige In 1931 door het buitenland geheven invoerrechten en beschermende maatregelen, die den export van artikelen uit dit district treffen. Voor Gevonden voorwerpen reeds bij aan onzen Kaashandel. De Noord-Hollandsche Kaashandel had met vele moeilijkheden te kampen. Doordat de Meikaas van ’30 nog tegen redelijken prijs van de hand is gegaan, kan voor de opzet- kaas van 1931 nog f 35.per 50 K. G. be steed worden. Mede door de betalingsmoei lijkheden in Duitschland daalden de prijzen geleidelijk tot een niveau van f 28.ter wijl door de daling van het Engelsche pond en den contlngenteerings-maatergel van Frankrijk een daling tot f 20.volgde. Daar de zomerkaas hoofdzakelijk voor Frankrijk bestemd is. staat het er met den handel in oude kaas slecht voor. In tegenstelling met Purmerend waar zich een kaasbeurs ontwikkelde kon de Alkmaarsche kaasmarkt zich ongerept hand haven. Aangevoerd werden ter Alkmaarsche kaas, markt 5.286 stapels, wegende 6.300.421 kg. De uitvoer uit Nederland van Edammer 40 plus kaas bedroeg van Januari tot December 1931 21.725 tons, ter waarde van f 14.400.000. tegen 21993 ton voor 17357.000.— In 1930. Tengevolge van de minder gunstige bloe- menpnjzen in het Buitenland, waren de prijzen der bloembollen tamelijk laag. Be gin Augustus liepen deze Iets op, om ujdens de finantieele crisis in Duitschland weer snel te dalen. Alleen de prijzen voor hya- cinthen stegen belangrijk door een tekort van dii, artikel. Bij den val van het Engel sche pond stortte de handel geheel ineen en stonden de exporteurs voor een groot ver lies. Vooral ook, toen de Scandinavische lan den eveneens den gouden standaard ophie ven. Waren deze factoren niet ingetreden, dan zou de handel zich tamelijk goed ont wikkeld hebben, ofschoon de doorsnee-prij zen op een zeer laag niveau stonden en zelfs voor vele artikelen beneden den productie prijs waren. Naar crocussen en hyacinthen bleef de vraag tot het einde van het han- delsseizoen goed. De stoet. Het was een grootsche stoet, die werd geopend door marechaussees te paard en waarin verder meeliepen verschillende schutterijen, o.a. de schutterij H. Anna in haar blauwe en de schutterij Zandakker in haar groene kostuums; verder bsturen van allerlei patronaten en congregaties, vakver- eenlgingen, fanfarecorps, bruidjes enz. De ajj. bischop, benevens zijn consecrator, den Aartsbisschop Z. H. Ex. Mgr. Jansen, liepen onder baldakijns in den stoet mee. H H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda A. F. Diepen, biscchop Van ’s-Her- togenbosch en J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, reden in een auto in den stoet mede. Als'verdere ass^tentle werd medewerking verleend door den pastoor der parochie, den Z£. Heer Thielen, als presbyter ass. en kapelaan Geurts als ceremoniarius, be nevens door een 16-tal paters Dominicanen. In de eenvoudig, maar smaakvol met dundoek, In hoofdzaak licht-blauw. geel en wit, en met bloemen versierde kerk, was voor waarschuwen. Het aantal arrestanten be draagt thans honderd. Onder de hedenmorgen gearresteerde lei ders is ook Vithalbhal Patel, de vroegere president van de Indische Wetgevende ver. Eadering en de voorzitter en vice-voorzitter van het plaatselijk Uitvoerend Congrescomlte zijn, alsmede redacteur van de „Bombay Chronicle”. De Parsees (kleine kooplieden) te Bombay hebben organisaties gevormd voor het ver dedigen van de rechten der Parsees, die handel drijven in Britsche goederen, spiri tualiën en linnen, daar hun bestaan door de campagne van het Congres bedreigd wordt. In het Congres.orgaan, de „Freepress Journal" wordt de vorming van een neven- regeering aanbevolen. Ook te Cawnpore heeft de politie Woens dagmorgen het plaatse lijke bureau van bet Indische Congres gesloten en zestien leiders, onder ede de plaatselijke voorzitter, heeft gearresteerd. Sedert de afkondiging van het bevel tot het ultdooven van licht en vuur, waarop de politie streng het oog houdt, is de toeMand te Cawnpore aanmerkelijk verbeterd. Gewapend met den gummistok, moest de politie gisterenavond tweemaal een charge uitvoeren, om de opgewonden menigte te verspreiden. Hierbij werden eenige personen gewond. De boycot-beweging tegen de Engelsche goederen neemt in geheel IncBë scherpere vormen aan. Vanuit de gevangenis te Jeravoa beeft Gandhi, naar Reuter meldt, een telegram gezonden aan den vroegeren onder-konlng van Indië, Lord Irwin, waarin hij verklaart, dat hij vasthoudt aan de met Lord Irwin Vannacht tusschen 12 en 1 uur is in de Spoorstraat een motorrijwiel ontvreemd, merk ,-Ariël”, toebehoorende aan en staande voor de woning van den heer J. L, alhier. Met medewerking van het Alkmaarsch Strijkorkest zal de uitvoering van dit werk <de tweede in Nederland) nu plaats hebben op 12 en 13 Januari e.k.; voor de pianobe geleiding heeft Mej. Truus Tuyn zich wel willend beschikbaar gesteld. Dvorak heeft deze compositie geschreven voor soli, gemengd koor en orkest. De hoofdpersonen, die In deze Ballade han delend optreden, zijn „Die Geisterbraut” ep de vermeende Bruidegom, in werkelijkheid een booze Geest. Deze solopartijen zullen vertolkt worden door Mevr. Ankie Wickevoort Crommelin. sopraan uit Den Haag en den heer Kees Smulders, tenor uit Baam. ter wijl een derde solo-partij, het verhalende en beschrijvende gedeelte uit den tekst, vervuld zal warden door den heer J. van Duuren. Bariton uit Nijmegen; het koor zal hem hierbij begeleidend en aanvallend ter zijde staan. De Sopraan en de Bariton zijn voor de Alkmaarders geen onbekenden meer, en zullen zeker met veel instemming begroet worden, zich nog het groote succes herinne rende, waarmede dezen in de laatste paar jarn alhier op„etreden zijn. De zeer gun stige critieken over den Heer Smulders bij diens optreden in verschillende plaatsen van ons land, waarborgen ons. dat ook deze solist veel tot een goede, mooie uitvoering, van genoemd nieuw werk zal bijdragen. Wanneer hierbij nu nog opgemerkt wordt, dat deze muziek van Dvorak, buitengewoon interessant is. zoowel Wegens de vele prach tige melodieën, als door het bijzondere, eigene karakter, dan is het zeker wel over bodig. de belangstellende muziekliefhebbers nog op te wekken, deze uitvoering toch vooral bij te wonen Wat den tekst dezer Ballade betreft, is het zeer aan te bevelen, hiermede van te voren kennis te maken; de tekstboekjes zijn weder te verkrijgen bij den Boekh. N.V. Herm. Coster en Zn.; en des avonds aan de zaal. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Velen der trouwe bezoekers van de Toon- kunsl-uitvoeringen zullen tot hun groote verwondering en tevens tot hun teleurstelling merken, dat de naam van Mej. A. M Oort thans niet op het programma vermeld wordt; een als verplicht gevoelde verklaring hier van moge op deze plaats gegeven worden. Mejuffrouw Oort heeft gemeend wegens bijzondere, persoonlijke omstandigheden, tot haar groote spijt, het besluit te moeten nemen zich terug te trekken en voortaan de medewerking bij de uitvoeringen niet meer te mogen verleenen. Dat dit voor „Toonkunst" een groot ver lies is. zal men kunnen begrijpen, als men bedenkt, met hoeveel ambitie, liefde en op gewektheid Mej. Oort haar muzikale lenten aan den bloei en het welzijn onze afdeeling gewijd heeft. Gedurende een lange reeks van jaren heeft zij haar zoo zeer gewaardeerde, welwillende en belange- looze medewerking verleend, niet alleen bij alle uitvoeringen, doch ook bij de repeti ties der zangvereeniglng. zoodat een Toon- kunstultvoering. zonder Mej. Oort, thans nog niet goed denkbaar is. Het is voor de afdeeling Alkmaar van „Toonkunst” een dure, doch ook een zeer aangename plicht, Mej. Oort hiervoor op rechte hulde en warmen dank te mogen betuigen. haar tevens toewenschende, dat zij nog lange jaren In de gelegenheid moge zijn, om op allerlei andere wijzen van de Toonkunst te kunnen genieten. In de kerk. In de kerk werd de stoet ontvangen met het Ecce sacerdos van Haller, uitge voerd door het koor der parochiekerk, onder leiding van den W.E. Kapelaan Strijkers, dat ook de overige gezangen uitvoerde. Gezongen werd de Missa Reginam Mar- tygram van Refice, het Te Deum van Pe- rosi en de Cantate Domino van Hassler. Het orgel werd bespeeld door Henri Hel- ting. De plechtigheid, die het gewone ver loop had dat bij elke bisschopswijding wordt gevolgd, maakte diepen indruk op alle in de avervolle kerk aanwezigen, onder wie wij opmerkten, behalve de reeds genoem de, aan de plechtigheid zelf deel hebben de Bisschoppen, In de eerste plaats ZA Exc. Mgr. Aengenent, die plaats had genomen in het Priesterkoor aan de Epistelzijde; Mgr. dr. Poels, Mgr. Bekkers uit Voor schoten, de Commissaris der Koningin in Limburg, baron van Hövell tot Wester, filer; L. A. Fruytier, oud-gouvemeur van Suriname. O. v. d. Loo, burgemeester van Venray, Jan Poels en Jos. Manen, leden van Gedep. Staten van Limburg: dr. Verhoe ven, dlr. vn het R.K. Centraal Bureau van Onderwijs, ’s Gravenhage; dr. Schimon v. d. Loeft, dir.-geneesheer van het krank zinnigengesticht St Anna te Venraai, P. Groenen, secr. der Indische Missie, '8 Gra venhage; Pater C. Kuhnen St Dcminicus van het college te Neerbosch, die het wa pen van den nieuwen bisschop conclpri- eerde) prof. dr. Alph. Mulders v. h. Groot Seminarie Hoeven, J. Bourgogne, voorz. v. h. Apostolaat ter zee; Zr. Hyacintha, HuL ze Bethlehem te Nijmegen; Pater Gardi aan der Franciscanen te Venray. D. Pernot en Pater Vlcarius van id. Menardus Broerse pater rector van der Veen, van het gym nasium te Venray; Pater van Rijswijk, pro. vlnclaal der Carmelieten te Boxmeer; pa ter Camlnada, prov. der Franciscanen te Weert Zr. Hortensia, alg. Overste der Do minicanessen te Voorschoten. de superior generaal der Fraters te Tilburg. Tharcisick pater Peetere, missiepater van Steyl, pater Kolkman, dir. van het 8t. Dominicus-col- lege te Nijmegen, Jhr. de Bouvier districts, commandant der Kon. Marechaussee te Nijmegen, Zuster Valgentia, alg. Overste van „Onder de Bogen” te Maastricht zuster van den aj. Bisschop, Kanunnik Th. Cree. mere, deken van Horst, als vertegenwoor diger van Mgr. L. Schrijnen; dr. Cassianus Tentzen OJJI., uit Maastricht. Receptie. Na afloop der plechtigheden was er om elf uur receptie in de Landbouwbank. De gevel van de Landbouwbank, waarvan de zwager van Mgr. directeur is, en waar hü den laatsten tijd vertoefde, was keurig ver sierd en in een kasteel herschapen, waarop een schild was aangebracht met bet voigend opschrift: „Door Plus werd GU uitverkoren Bisschop te zijn van Curasao, dat U voor Christus is beschoren een lange dienst in heil'ge trouw.” Om drie uur vereenigden zich de autori teiten en verdere genoodigden aan een noen- maaL De Bisschopsstaf werd aangeboden, door de parochianen der kerk van St Petrus Ban den te Venray. De ring is uit Curasao gekomen. .Verder heeft de familie Nolens hem het borstkruis van Mgr. Nolens z^. geschoukcm. Aan de algemeene bijeenkomst van de Gezellen van Alkmaar en de bij dit district aangesloten vereenigingen op 24 Januari is een fakkeloptocht verbonden. Op het laatst in Amsterdam gehouden commissarissen-congres is ook door de Gezellen van die stad een dergelijke tocht georganiseerd, om te demonstreeren voor de honderden commissarissen van de over de honderd G ezellenvereenigingen. diedaar gedurende twee dagen het congres kwamen meemaken. Ofschooh ik zelf geen getuige was van den Amsterdamschen fakkeloptocht, maar eerst zoo iets zag van de Graal hier ter stede bij haar lampions-optocht, stond reeds bij mij vast, dezen fakkeloptocht districtsdag te verbinden. Ik wist ook, dat de jongemannen daar misschien nog wel niet allen zonder uit zondering aanstonds voor warm zouden loepen het meisje doet zoo iets gemakke lijker dan de jongeman maar toch ook, dat zij op slot voor zoo iets nog wel te vinden Zijn. In Amsterdam was het „af”. Zoo moet het ook in Alkmaar zijn. Wanneer ik de verzekering had, dat het niet ging, dan zal nieder zeggen, is het beter zoo iets maar nit te doen. Omdat ik niet alleen deze verzeke ring niet heb maar zelfs met vele anderen de vaste overtuiging deel, dat het zeer goed kan, daarom zulk een optocht gehouden. Zelf», al zijn wij niet in die gunstige conditie, door ook maar één algemeene repetitie en zal «elk der afdeelingen dit in band alleen moeten repeteeren, en moet de tocht slagen. Voor de afd. Alkmaar van de N.R.V. was gisterenavond in De Harmonie een avond georganiseerd, welke echter een matige belangstelling ten deel viel. ,De voorzitter der afdeeling, de heer van der Meulen, opende met een welkomst- woordje en de beste wenschen voor 1932. Nadat spr. het program voor het winter seizoen ontvouwd had, leidde spr. den heer Sietsma in, die aan de hand van een serie lantaarnplaatjes een causerie hield over de reis naar Heidelberg, door de N.R.V. van 2329 Augustus 1931 georganiseerd. In kort bestek gaf spr., hetgeen zoo’n reis aan genoegens biedt de lichtbeelden gaven slechts een ietsje van al het schoons dat in en om Heidelberg te genieten valt. Ofschoon de lichtbeelden niet al te duide lijk waren, is het ons niet ontgaan, dat we een tiental keeren een plaatje te zien kregen van de groep deelnemers was dat niet „etwas vom guten zuviel Voor wie al eens de reis naar Heidelberg gemaakt had, was het een avond van aan- In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, hield de voorzitter, de heer 8. W. Arntz zijn nieuw jaarsrede, waaraan wij het volgende ont- leenen: Na het algemeen verloop van de wereld crisis In 1931 te hebben geschetst, wees spr. erop, hoe, door den economUchen strijd, die tusschen de verschillende landen ontbrand de, ook ons land leelijk in de knel kwam. Onze veel-geroemde zuivelproducten, waar men In de oorlogsjaren om smeekte, werden nu eenvoudig geweerd en de geheven in voerrechten en beschermende maatregelen, door het buitenland genomen ten aanzien van onze zuivel, grove- tuinbouw- en vls- scherij producten, doet ons huiveren; en de vraag rijst, hoe bet mogelijk is, dat er nog naar het buitenland verkocht kon worden. Mét het Comité voor Economisch Ver weer stelt spr. de vraag, of de Nederland sche Regeering niet krachtiger van zich af heeft kunnen slaan, hetzij door sterker mid delen van tegenweer aan te wenden, of te trachten met de vier overige Oslo-SLaten, die met ons land samen circa 30 millioen inwoners tellen, daartegen stelling te men? Wat betreft de noodmaatregelen van het buitenland, die onzen exporthandel vrijwel hebben genekt, achtte spr. terugkeer tot den gouden standaard noodig, om een vaste ba sis te geven aan het internationale goede ren- en geldverkeer. Komende tot de belangrijke bedrijfsgroe pen, waarvoor 1931 een verre van gunstig jaar was, besprak spr. allereerst de Grove tuinbouwproducten. Van wlnterkool was de oogst slecht, ter wijl de voorraden In de pakhuizen ongeveer een derde, of 3500 wagens minder waren dan in het jaar tevoren; dank zij dezen kleinen voorraden zijn de gemiddelde koolprijzen niet zoo heel ongunstig geweest. Uien en worte len bleven laag in prijs, de oogst ervan was slecht, zoodat de fipantleele resultaten voor de tuinders treurig waren. Voor den handel is de wintercampagne niet mo ongunstig geweest; door de kleine aan voeren aan de veilingen geraakte de markt in het afzetgebied niet overvoerd. De in- maakfabrieken konden hun zuurkool tegen redelijke prijzen van de hand doen; met in gezouten snij- en slaboonen was dit niet het geval; wegens weinig aanvoer en hoogen prijs in den afgeloopen zomer wordt van dit product in het thans begonnen winter seizoen een betere prijs verwacht. Wat de vroege aardappelen, zomer- en herfstkool betreft, waren de uitkomsten voor den handel slecht en voor den tuinbouw al lertreurigst. Aardappelziekte was oorzaak, dat sommige tuinders In het geheel geen oogst hadden; door de kleine aan voeren vond nagenoeg geen export plaats. Voor het geen nog geëxporteerd werd, kon, door den mis-oogst in Engeland, een goede prijs ge maakt worden. Duitschland bleef geheel uit de markt; pootaardappelen gingen voor goeden prijs weg naar België, Frankrijk en Italië. Van de Zomer en Herfst is door gebrek aan ex portmogelijkheid het grootste gedeelte op het land blijven staan. Tomaten uit warme kas sen brachten goede, die uit koude kassen lage prijzen op. Van uien waren oogst en prijzen goed; doch door minderen uitzaai is de wintervoorraad niet groot. Van wlnterkool is de voorraad thans groot; de prijzen zijn echter laag, terwijl de voor uitzichten. wegens uitblijven van vorst verre van rooskleurig zijn. In de duinstreek was di oogst van aardbeien groot; de prijs laag', van boonen was de oogst slecht, doch de prijs hoog. De zuurkoolfabrieken ontvangen voor haar versche product een lagen prijs. Neten afdeelingen zullen een zoo groot mogelijk getal Gezellen voor dezen Gezellen dag mobiliseeren. Hierbij zijn vereenigingen met meer dan honderd leden. Hiervan zullen er zeker verhinderd zijn en ook, die behooren bij het getal, dat de legers verliet, toen Gedeon, een van de rechters van het Oud Verbond, van God moest afkondigen, dat degenen, die bevreesd waren, het leger moesten verlaten. Ook van deze, die over bleven, kon hij ze nog niet allen gebruiken en alleen die het water aan de beek uit de holle hand slorpten, mochten blijven. Wij zullen nu eens zien, wie van de Gezellen het water uit de holle hand willen slurpen. Ik heb veel meer dan 300 fakkels besteld. Ik ben dus op méér berekend. Maar voor alles moeten het allen zijn mannen van Gedeon, die fier met hun fakkel in de hand, recht voor zich uit en een weinig naar boven gericht, willen uitbeelden het ideaal, waar voor zij in hun leven willen strijden en ook hoe hun strijd zal zijn. Wanneer deze optocht slaagt, zal er zeker een groote invloed voor de Gezellenvereeni- gingen van uitgaan. Reeds twee vereeni gingen, ofschoon nog wel niet bij het Cen traal Verband in Amsterdam aangesloten, willen ook meedoen, en zullen zoo straks ook bij ons district worden ingelijfd. De invloed, zeker hier voor Alkmaar, moet meer zijn. Vele jongemannen zullen ook zich moeten aansluiten bij onze Vereeni- ging. Het is te betreuren, dat velen vooral nier, op dien leeftijd nog geen Katholiek verband hebben. Dat na eenigen tijd dat anders moge wezen Iedere vereeniging oefene zich verschil lende malep in het fakkelloopen zoodat Zij een goed onderdeel vormt in heel den stoet. Iedere groep draagt fier haar Kolpingsvlag met zich mede en sluit zoo mogelijk nog andere Kolpingsvlaggen in haar groep in. Iedere afdeeling zorgt, dat één de leiding van de groep heeft. Deze heeft te zorgen volor het vlugge en geregelde verloop van de opstelling en vooral op gelijken afstand marcheeren. De afdeelingen sluiten achter elkaar aan. Behalve Voorzang wordt goed geoefend het lied Den Gezellenvader. Wanneer dat lied door allen te zamen goed zal worden gezongen na de aankomst aan het Gulden Vlies zullen zang en taal een machtigen indruk maken. Alles moet een vlug verloop hebben. Er wordt rekening mee gehouden, dat sommige afdeelingen weer spoedig uit de stad moeten vertrekken. Vooruit nu Gezellen, laten ook wij eens zien, wat we kunnen als Katholieke jonge mannen en vooral als goede lede n van ed Gezellenver eeniging. LOCAAL-PRAESES.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12