KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ALKMAAR [- en Tuinbouw in LANDBOUW EN VEETEEL T PROVINCIAAL NIEUWS P West-Friesland if 1 NOORD-SCHARWOUDE s KOEDIJK o o t SCHAGEN EGMOND-BINNEN ST. MAARTENSBRUG HOORN TOONEELVOORSTELLING. BEEMSTER Zwervertje. NIEUWJAARSREDE o 3 Van onze Noord-Hollandsche J>9 Proefvelden Hoe groot zal het tekort zijn? O Is fosforzuur rendabel bit aardappelteelt? -■ 1 5 o- X k» Thomasslakkenmeel Ie >t B 9 op per s per per bracht, was de per H.A. eersten avond was de zaal geheel is S. V. -» at 95 f „72.998 .94, aard- herfst producten 251 punten; 2e prijs C. de Vries, Alkmaar, 241 punten; 3e prijs D. Bakker, Oud Carspel. 238 punten. Serieprijs F. Meutenboom. Oud- 20 ’s Middenstand. In den Middenstand toekent de ongunst der tijden zich af door mindere ontvangsten. Als groot bezwaar blijft de winkelier de on mogelijkheid gevoelen om tot vermindering der algemeene onkosten te geraken daar de uitgaven voor gas, electra, water, salarissen, vrachten en vooral ook belastingen en recla. me niet daalden, zoodat bij een gelljkblljven. den stukomzet de verkoopsprijs niet voldoende aan den inkoopprijs kan aansluiten. Algemeen is men van gevoelen, dat rijk, provincie en gemeente, evenals de monopolistische particu liere bedrijven nog te veel leven in de sfeer der boom.periode. Omzetten: 1921: 3.689.879.25 1922: 2.431.243_93 ie 30 )5 t- m t e 1923c 1924: 1925: 1926: 1927: 1928: 1929: 1930: 1931: weer hya- tekort ‘t e a i. Ü- irt - 35 markt; prijs Van 0- .00 30 en IO- N. 30 00 fl an ti ls. :l; o. re 11-. 55 ii- in n. Gecondenseerde melk. Hiervan bleef de export enorm groot. De DE OUDSTE INWONER. Nu de heer E. Flumans is overleden, blijkt de heer Pieter Grin aanspraak te maken op den titel ..oudste in wooer". Geboren 24 November 1836 wordt deze Ingezetene, die verblijft in het Oudelieden-tehuis van de Diaconie, met November as. 96 jaar. 3.041.650.02 4.718.896.94 4.730.448.14 3^58.660X3 3.546164 A6 3.997.078.48 3.259.363.67 2.606.328.29 1.896.103.18 Bankbedrijf. Het bankbedrijf heeft natuurlijk den terugslag van den algemeenen toestand moe ten gevoelen. Het had te lijden van het on dermijnde vertrouwen van het geldbeleggend publiek. De slechte toestand in de bedrijven ging gepaard met een ruime geldmarkt voor het geld op korten termijn, zoodat de prcfon- gatie.rente daalde Over het geheele Jaar. 1931 was de prolongatlekoers gemiddeld 1.60 tegen 2.17 in 1930. Geheel tegenovergesteld was het met de uitzetting op langen termijn. Het emissie-bedrijf Mond de laatste maanden nagenoeg stil. Dit ging gepaard met een scherpe koersdaling der vroeger geplaatste obligaties. Ook door de Provinciale bankin stellingen is de stilstand in t emissie-bedrijf gevoeld. Bij grooter risico's waren de winsten minder. iring „at. 2SGAg.B9. TT-4 Ca Kaashandel. De Noord-Hollandsche Kaashandel had mei. vele moeilijkheden te kampen Doordat de Meikaas van '30 nog tegen redelijken prjs van de hand is gegaan, kan voor de opzet- kaas van 1931 nog f 35per 50 K. G. be steed worden. Mede door de betalingsmoei lijkheden in Duitschland daalden de prijzen geleidelijk tot een niveau van f 28. Waaneer er een categorie personen is, die met 'n zorgelijk hoofd rich zal neerzetten om de balans per 1 Januari 1932 op te maken, dan is het wel de land- ep tuinbon wende bevol king in Went-Frjesland. In verschillende verslagen en artikelen heeft men in. het afgeloopen jaar kennis kunnen nemen van toestanden <vi feiten, waaruit dui- leek, hoe hoog de nood gestegen was hoe geringe waarde de met zooveel .15 .30 est id- 5— .00’ .45 na .00 >u- têt (2 les tr- .39 Burgerlijke Stand over de maand Decem ber. Geboren: Gabriel Klaas.^s. van A. Sloof en M. A. Boon; Theodoras Adrlanus, z. van G. J. W de Moei en J. J. de Greef. Getrouwd: Klaas Kramer. 27 jaar en Grietje Glas, 22 jaar. Overleden: Anna Hes. wed. C. Tak 55 j.; Willem van Duin. 22 jaar. Tooneel Zondag- en Maandagavond werden in het patronaat voorstellingen ge geven, waarvan het voornaamste deel be-, stond uit 14 bijbelache beeldengroepen. Deae levende beelden waren alle genomen uit het leven van Jezus. De verschillende figu ren waren zeer juist getypeerd, prachtig opgesteld. De costumeering was buitenge woon schitterend. We kunnen niet de afzonderlijke groepen bespreken, maar willen toch den Christus figuur noemen, die heel mooi getroffen was, en dan h-t kl^in Christuskind jeeenlg! Aan verlichting en décor waa veel zorg be steed. De muzikale leiding was in uitste kende handen. Bij iedere groep werd een passend ge dicht of bijbelverhaal gedeclameerd. Als afwisseling werden zangnummers in costuum en met gebaren en gymnastische rijen gegeven, terwijl als slot xpor aptheden een groot belet werd gedanst Alles was een keurig, sierlijk en bekoorlijk. We staan er verwonderd over, dat zoo iets met dorps kinderen is te bereiken. Daar is een leiding noodig geweest met een geweldige volhar ding. Den eersten avond was de zaal geheel uitverkocht, en ook Maandag was zij goed gevuld. Het publiek, blijkbaar onder den indruk, volgde alle tafereelen met de groot ste aandacht. Deze voorstelling was een succes. Personalis Mej. P. A. Visser onder wijzeres aan de O. L. school te 6t- Maar- tensburg. is in verband met het vertrek van den heer C. van den Beidt, aangesteld als tijdelijk hoofd (her school. De heer J. Kllfrtn. onderwijzer aan de o. 1. school te Schagerbrug, is tijdelijk neer geplaatst naar da a L school te SL Maar- I tensbrug. ..Zijn Testament*. De daad, om het u,t<aai>d hb< insch publiek van tijd tot lijd van werkelijk goed, hoogstaand tooneel- spel te doen .genieten, is gisterenavond we derom een groot succes gebleken. De N. V. Het Schoouwtooneel mocht voor een geheel uitverkochte zaal oovoeren het tooneelspel in 4 bedrijven „Zijn Testament" Een zeer eenvoudig gegeven, waarin het sublieme spel ruimschoots aanvulde, wat aan actie ontbrak. Een verscheurd en in de rivier gewoVpen testament en daarom heen de strijd tusschen een hoogdravende plannen makende, hebzuchtige familie en het kind van den overledene. HelaTi Torn- hill (Dogi Ruganl): een moeilijkebeken tenis en een psychologisch goed uitge werkt. verzoenend slot Dat was alles. Een eenvoudig, doch, voor de spelers en speel sters moeilijk te vertolken gegeven. Wij doen aan niemand van hen onrecht, als we het gröote succes van dezen avond, bij zonder toeschrijven aan het snel van de dames Dogi Rugani eri aan Marie Holtron en aan de hceren Ko van Dijk en Jaap van Dezer dagen werd aan den Nekkerweg al hier, aangetroffen een 12-jarige jongen, die bij ondersoek een deserteur bleek te zijn uit het St. Jozefhuls te Amsterdam. Door de goede zorgen van de politie kwam hij denzelfden dag nog op de plaats van her komst terug. ..Verkooplng. De uitslag van de verkooplng van een boerenhofstede met landerijen, erf en boomgeard 'van de wed. 3. Boots is: koo- per W. J. Nobel te Utrecht voor f 38.360 KOLF WEDSTRIJD. Bij den heer Jac. Bakker werd een 25- slagen-w edstrijd gehouden. Deze wedstrijd, waarvoor de prijzen bestonden uft fraaie kunstvoorwerpen, mag goed geslaag 1 wor den genoemd. Br werd prachtspel te zien gegeven, in 't bijzonder in de eerste klas. Dit wijst het aantal punten der prijswinners we!“ulL Sue. 279 275 door den heer Langedijk en Ooet. dus meer dan gemiddeld 11 punten. Den uitslag laten wij hierop volgen: be Klas: le prijs: C. Langedijk Pz N. Scharw^ude 279^ punten; 2e prijs J. Ooet. Alkmaar, 275 punten; 3e prijs K. Quant, Warnicnhuizcn, 244 punten. Serieprijs P. Molenaar, Z.- Scharwoude, 54 punten. 2e Klas: geleidelijk tot een niveau van f 28.ter wijl dóór de daling van het Engelsche pond en den contingenteerings-maatergel van Frankrijk een daling tot f 20volgde. Daar de zomerkaas hoofdzakelijk voor Frankrijk bestem 1 is, staat het er met den handel in oude kaas slecht voor In tegenstelling met Purmerend waar zich een kaas beurs ontwikkelde kon de Alkmaars^he kaasmarkt zich ongerept hand haven. Aangevoerd werden ter Alkmaarsche kaas, markt S.286 stapels, wegende 6300.4-1 kg. De uitvoer uit Nederland van Edammer 40 plus kaas bedroeg van Januari tot December 1931 21.725 tons, ter waarde van f 14.400.000. tegen 21 903 ton voor 17357.000 In 1930. gelijk 56 punten. 3e Klas: le prijs K. Booz Jz., N.-Scharwoude, 240 punten: 2e prijs D. Ryper. Z.-Scharwoude, 218 punten; 3e prijs A. Ryper. Z.-Schar- woude, 211 punten. Serie sj. Makal. Broek op Langedijk. 49 punten. Bij loting met D. Zijp gelijk 49 punten. A. Ryper is 14 jaar oud en dus een veel belovende kolver. Het tweede veld lag in Ursem. De brengsten waren als volgt: Perc. 1 en 5 100 K.G. slakkenmeel H.A. gem. 14.266 K.G. aardappelen. Perc. 2 en 4 zonder slakkenmeel H.A. gem. 11.700 K.G. aardappelen. Perc. 3 en 6 1000 KG. slakkenmeel H.A gem. 14.500 K.G. aardappelen. Ook hier dus een mooi verschil door 1000 K.G. Thomasmeel. n.l. 2800 K.G. aardappelen. Nu is dit veld zeer vroeg gerooid, omdat hier en daar een kletn stukje reeds ziekte in het loof vertoonde. Als men bedenkt, dat het gewas nog hl het zetten der aardappelen was. begrijpt* ieder, dat de verschillen dagelijks grooter werden. De prijs was eerst hoog en heeft, volgens proefveldrapport. gemiddeld f 10 bedragen. Per H.A. werd dus 280 meer verkregen. Na aftrek der kosten aan be mesting kunnen we veilig aannemen. dat ruim 200 overbleef ais winst Wij zien hier, dat zelfs bij een prijs der aardappelen van ƒ2 per 100 K.G. er voer dient gewaarschuwd, meer te bezuinigen op fosforzuur. Het derde veld bevatte late aardappelen bij den heer W. Best te H. H. Waard. De opbrengsten waren: Perc. I met 600 K.G. slakkenmeel per H.A 49.284 K.G. aardappelen. Perc. II zonder slakkenmeel 38.018 K.G. aardappelen. Perc. Ill met 1000 K-O. slakkenmeel per H.A. 49.013 K.G. aardappelen. Hier deed zich een eigenaardig ver schijnsel voor. n.l. dat 600 slak beter was dan 1000 K.G.. doch met het trekken van een conclusie in deze moeten wij voor zichtig zijn, want dit veld is pas aange legd en er kunnen allerlei factoren zijn ge weest die de opbrengst beïnvloed hebben. Tevens zij opgemerkt, dat het oerceel met 1000 K.G. slak aan de sloot ligt en het terrein nabij den slootkant ernstig door de ziekte was aangetast. Tusschen geen en 600 slak was een verschil van ong. 11.000 K.G. per H.A. wat gerekend naar een op brengst van ƒ6 per 100 K.G. mei aftrek der bemestingskosten. een voordeel van 650 beteekent. Dit Is toch een geweldig verschil. De prijs kan echter nog veel la ger om rendabel te zijn. Men vertelt wel eens. dat met kunst mest de kwaliteit vermindert doch de heer Bes heeft alle aardappelen voor de con sumptie verkocht en allen waren over de kwaliteit zeer tevreden. Wij hebben dus deze proeven eens na der beschouwd en kunnen zien, dat wij met fosforzuur ook niet te zuinig moeten zijn. Men mag niet direct zeggen: .Mijn grond heeft voldoende fosforzuur. ik zie geen groote verschillen.” Daarom zou ik even de aandacht willen vestigen op hetgeen ir. Heymeyer schreef in het Weekblad van den L. T. B. van Oct '31. .De werking der stikstof is af het beste te constateeren. van kali moeiiijker, voor al als de verschillen niet groot zijn, maar fosforzuurgebrek is nog slechter te ziea aan de planten. Men bedenke voorts, dat oogstverschit- len van 10 pCt en soms nog hooger. moei lijk met het oog te constateeren zijn.” Dus eerst na juiste weging is de con clusie te trekken. Nu het slakkenmeel zoo goedkobp Is. Is het m l. niet verantwoord, om op de ge ringe kosten van een fosforzuur- en kalk- be me sting in den vorm van Thomasslak- kenmeei te snaren Integendeel! VtsscherQ. Voor de visscherjj sluit 1931 met een lager opbréngstcijfer dan 1930, dat trouwens een recordjaar was. Van de garnalenvangst In de eerste vier maanden, waaraan ook door vls- schers uit Zuld.Holland en Zeeland werd deelgenomen, was. ondanks grooten aanvoer de uitkomst goed; de prijzen waren geregeld hoog Ook van haring en ansjovis was de vangst groot, rioch desa konden geen hooge prijzen behalen. Ansjovis was soms bijna waardeloos. Geep, en sardljnvangst waren beter dan In 1930, maar ook deze artikelen hadden bijna geen waarde. De Noordzee-vis. scherij levert helaas minder goede vlsch voor menschelljk voedsel, waardoor de voorultzlch. ten van de v&schers van schol, tong en tar. bot slecht zijn. Wil men deze visscherU be houden, dan zou de regeering door proefne. mingen moeten trachten daarin verbetering te brengen. Het tweede halfjaar kenmerkte zich door keer slechte uitkomsten. De gama. lenvisscheril bracht niets op door gebrek aan vraag. De lage prijzen maakten het vlsschen niet loonend. Ook voor paling, alikruiken en wulken waren de prijzen laag. De zeegras- oogst was normaal, maar de vraag naar dit artikel gering. De vischexpoct ondervond veel nadeelen van den algemeenen crisis.toestand en van de contlngenteeringsmaatregelen De vooruitzichten van den vischhandel sUn don ker. Verwacht wordt dat door de afsluiting van de Zuiderzee Den Helder zich als vls- schershaven met zijn neven.bedrijven verder zal ontwikkelen. Een krachtige medewerking van de overheid zal daarvoor echter niet ge. mist kunnen worden. Schijnbaar een «eer gunstige uitzondering op den regel vormt de veiling „Bangert en Omstreken” te Zwaag. .Bedroeg verl.-den jaar de totaal-omcet 677.19988, dit jaar is dit on geveer 20.0QU hooger. Hoewel men hier be trekkelijk over ’t verloop IsvrMen kan rijn,, mpet men toch dien hoogeren omzet niet al» rooskleurig beschoüwen. ’t Is bekend, dat na <h-n val van het Engelsche pond de prijs der druiven leelijk bedorven wss, zoodat dit pro duct, dat zich tot nu toe goed gehouden had, niet meer loonend was te maken. De teelt van groene en zwarte bessen werd esn gropte mis lukking door de ongekend la^e prijzen. Het andere fruit hield zich vrij goed, maar dan zijn 't bier meestal slechts enkelen, die daar van voldoende profiteeren. Te Obdam is, naar we reeds schreven, de toestand uiterst slecht. Wethouder de Boer zeide. het aldus: Als we nu eens naar Den Haag zouden gaan om te demonstreeren, zou den we het doen evenals eertijds de christenen in de arena „Morituri te salutant. „Zij, die' gaan sterven, groeten u”. ’t Ergste is, dat Regeering en Provincie voor de vele klachten meestentijds doof ’blijven. Zoo was er op 1’ Juli een request verzonden aan Ged. Staten om vrijstelling van grondbelasting. Tot nu toe was ook maar eenig antwoord achterwege ge bleven. Typeerend zijn wel de volgende voorbeel den: Iemand in die gemeente bebouwde 4 H.A. land in gewonen tijd zeker voldoende om zich 'n bestaan te verschaffen waarvan de bruto-ppbrengst nog geen f IfMM) bedroeg. Als men nu in grove trekken een eXplóitatio- rekening wil opmaken, komt men op ven post van 1500 voor loon, sociale lasten 100, kunstmest minstens 500, rente of hunr pl.m. 700. Daarbij komt dan natuurlijk nog zaai- en pootgoed, onderhond van materiaal enz„ en men heeft ongeveer een beeld, boe hoog het tekort is in een dergelijk bdnjf. De veilingsomzet gaf. in de laatste jaren**hel volgende beeld te zien: Bloembollen. Tengevolge van de minder gunst.ge bloe- menprijzen in het Buitenland, waren de Prijzen der bloembollen tamelijk laag. Be gin Augustus liepen deze iets op. om tijdens de finantieele crisis in Duitschland snel te dalen. Alleen de prijzen voor cinthen stegen belangrijk door een van dli, artikel. Bij den val van het Engel sche pond stortte de handel geheel ineen en stonden de exporteurs voor een groot ver lies. Vooral ook. toen de Scandinavische lan den eveneens den gouden standaard ophie ven. Waren 0eze factoren niet ingetreden, dan zou de handel zich tamelijk goed ont wikkeld hebben, ofschoon de doorsnee-prij zen op een zeer laag niveau stonden en zelfs voor vele artikelen beneden den productie prijs waren. Naar crocussen en hyactnthen bleef de vraag tot het einde van het han- delsseizoen goed. Landbouw. Voor 1 landbouw- en veehoudersbedruf was 1931 een ongelukkig jaar. Tengevolge van buitenlandsche toestanden kwam er sterke prijsdaling van boter en kaas. De vetweider!) verloor kapitalen, terwijl oo„ de varkensmesterlj niets dan nadeel tot resultaat had, zulks voornamelijk tengevolge van den onbeperkten Invoer van Deensch en ander buitenlandsch vleesch. De graanbouw was ook niet gunstig, al bracht de tarwewet aan velen steun, doch tevens uitbreiding der tarwe-cultuur. Alleen een hooger maal percent age zal in staat zijn, om voor het kwantum goede inlandsche tarwe nog plaatsing te vinden. Vele veehouders en landbouwers geraken in groote finantieele moeilijkheden en om ht evenwicht te vinden, zal er veel gewij zigd en vereenvoudigd moeten worden, wil er nog kans op een bescheiden loonend bedrijf zijn. O, J 7 Voor na^enoe^ alle bedrijfsgroepen 'was 1931 een verre van rooskleurig jaar Ji - omzet van dit artikel is .-niet door de crisis beïnvloed. Door de depreciatie van de bui tenlandsche valuta deed zich de concurren tie op de exportmarkten bulten Engeland sterk gevoelen. De prijzen stonden reeds ge durende den zomer op zeer laag niveau. Eind December waren de prijzen nog weer belang, rijk lager. Door beschermende maatregelen van andere landen werd de handel In ge condenseerde melk en boter niet weinig ge. handlcapt. '1 r; A In de gistermiddag gehouden Vergadering van de. Kamer van Koophandel en Fabrie- kén voor Hollands Noorderkwartier, hield de voorzitter, de heer S. W. Arntz zijn nieuw jaarsrede, waaraan wij het volgende ont- leenen: Na het algemeen verloop van de wereld crisis in. 1931 te hebben geschetst, wees spr. erop, hoe, door den economischen strijd, die tusschen de verschillende landen ontbrand de, ook ons land leelijk in de knel kwam. Onze veel-geroemde zuivelproducten, waar men in de oorlogsjaren om smeekte, werden nu eenvoudig geweerd en de geheven In voerrechten en beschermende maatregelen door het buitenland genomen ten aanzien van onze zuivel, grove- tuinbouw- en vis- scherlj producten, doet ons huiveren; en de vraag rijst, hoe het mogelijk is, dat er nog naar het buitenland verkocht kon worden. Mèt het' Comité voor Economisch Ver weer stelt spr. de vraag, of de Nederland- sche Regeering niet kra-.htiger van zich af heeft kunnen slaan, hetzij door sterker mid delen van tegenweer aan te wenden.' of te trachten met de vier overige Oslo-Staten, die met ons land samen circa 30 mlllloen inwoners tellen, daartegen stelling te ne men? Wat betreft de noodmaatregelen van het buitenland, die onzen exporthandel vrijwel hebben genekt, achtte spr. terugkeer tot den gouden standaard noodig, om een vaste ba sis te geven aan het internationale goede ren- 'en geldverkeer. Komende tot de belangrijke bedrijfsgroe pen, waarvoor 1931 een verre van gurutig jaar was, besprak-spr. allereerst de Grove tuinbouwproduc^pi. Van winterkool was de oogst slecht, ter wijl de voorraden in de pakhuizen ongeveer ten derde, of 3500 wagens minder waren dan in het jaar tevoren; dank zij dezen kleinen voorraden zijn de gemiddelde koolprijzen niet zoo heel ongunstig geweest. Uien en worte len bleven laag in prijs, de oogst ervan was slecht, zoodat de finantieele resultaten voor de tuinders treurig waren. Voor den handel is de wintercampagne niet zoo ongunstig geweest; door de kleine aan voeren aan de veilingen geraakte de markt in het afzetgebied niet overvoerd: De in- maaklabrieken konden hun zuurkool tegen redelijke prijzen van de hand doen; met In gezouten snij- en slaboonen was dit niet het geval; wegens weinig aanvoer en hoogen pril» In den afgeloopen zomer wordt van dit product in het thans begonnen winter seizoen een betere prijs verwacht. Wat de vroege aardappelen, zomer- èn hertstkool betreft, waren de uitkomsten voor den handel slecht en voor den tuinbouw al lertreurigst. Aardappelziekte was oorzaak, dat sommige tuinders in het geheel geen oogst hadden; door de kleine aan voeren vond nagenoeg geen export plaats. Voor het geen nog geëxporteerd werd, kon, door den mis-oogst in Engeland, een goede prijs ge- maakt worden. Duitschland bleef geheel uit de pootaardappeien gingen voor goeden weg naar België. Frankrijk en Italië, de Zomer en Herfst is door gebrek aan ex portmogelijkheid het grootste gedeelte op het land blijven staan. Tomaten uit warme kas sen 6^achten goede, die uit koude kassen lage prijzen op- Van uien waren oogst en prijzen goed; doch door minderen uitzaai is de wintervoorraad niet groot. Van winterkool Is de voorraad thans groot; de prijzen zijn echter laag, terwijl de voor uitzichten wegens uitblijven van vorst verre van rooskleurig zijn. In de duinstreek was d^ oogst van aardbeien groot; de prijs laag; van boonen was de oogst slecht, doch de prijs hoog. De zuurkoolfabrieken ontvangen voor haar versche product een lagen prijs. In dezen tijd, nu door de buitengewoon moeilijke omstandigheden in den tuinbouw, op alles noodgedwongen moet worden be- rulnigd. vrkagt men zich wel eens af.'iof het niet mogelijk is. ook <ft> bemesting: te bezuinigen. Deze vraag, die door velen ge steld wordt, is niet zoo gemakkelijk te be antwoorden.' Ik geef toe. dat de nood dwingt maar toch meen'ik te moeten waarschuwen tegen een nog meer bezuinigen op de bemesting. Reeds de laatste twee jaar gaat het kunst- mestgebrulk sterk achteruit en verder In grijpende bezuiniging zou zeer veel schade kunnen berokkenen. Mijn ervaringen, opgedaan op vele proef velden. leeren mij. dat ovfer het algemeen gesproken, sterke bezuiniging uit den booze is. Onze bedrijfsuitkomsten zijn echter zóó. dat wij onze uitgaven moeten- inkrimoen. n^er deze bezuiniging grooten'ecls op be- mestingsonkosten te zoeken, ‘s absoluut on juist. Dit kan onmogelijk in be: voordeel van ons bedrijf zijn en er dient dan ook aan andere, bezuiniging te wo den gedacht. Wij w illen hier even herinneren aan het prae-advies van prof. Minderhout, die op de studieweek in Wageningen o. a. het vol gende naar voren bracht: „Tot de aller- grootste bezuiniging op arbeidskracht wordt iedere boer gedwongen, de verple ging van bet gewas dient meer met een Franschjen slag te gebeuren, enz.” Men zal wel niet in de allereerste plaats op fosforzuur gaan bezuinigen, voor al niet, nu het slakkenmeel zoo geweldig goedkoop is. Maar toch hoort me‘n nog vaak: Nuv dit jaar kan ik wet vrij; men merkt het toch bijna niet, ik zie nooit re sultaten aan mijn gewas, als ik eens een strook niet heb bestrooid. Zeer zeker ik geef toe. dat men aan zijn gewas niet zoo spoedig kan zien, als er tekort aan fosforzuur aanwezig is. Doch ik zon hier willen opmerken, dat men een fosforzuurbemesting niet op het oog kan beoordeelen. Als men de werking daarvan ziet..is er een heel groot gebrek. Belangrijke oogstverschillen zijn dit Jaar op enkele proefvelden aan den dag geko men. Ik wil die eens nader uitwerken. Jam mer’zijn van de onder mijn-leiding staande velden vele door de aardappelziekte mis lukt. maar toch zijn er nog enkele over gebleven. die wij eens nader zullen be kijken. Het eerste veld is bij den heer S. VÏaar te H. H. Waard. De proeven bestaan alle uit 6 veldjes, die naast voldoende kali .en stikstof bovendien ontvingen: Peft. 1 600 K.G. Thomasslakkenmeel 13.118 K.G. opbrengst per H.L Perc. 2 0 K-G. Thomasslakkenmeel 9312 K.G. opbrengst per H.L. Perc. 3 1000 K.G. Thomasslakkenmeel 14.907 K.G. opbrengst per H.L. Perc 4 600 K.G. Thomasslakkenmeel 12.614 K.G. opbrengst per H.L. Perc. 5 0 K.G. Thomasslakkenmeel 9.724 K.G. opbrengst oer H.L Perc. 6 1000 K.G. Thomasslakkenmeel 14.816 K.G. opbrengst per H.L. Er is hier dus een verschil van gem. 3848 K.G. per H.A. door 600 K-G„ slak» kenmeel. terwijl 1000 K.G. slak een meer opbrengst gaf van 5443 K.G.» De aardappe len hebben opgebracht ƒ8 per 100 K.G.. zoodat dus een gift slakkenmeel een meer opbrengst aan geld- gaf van ƒ435.Na aftrek van ongeveer ƒ30 aan bemesting met slakkenmeel. bleef er toch een winst van ongeveer ƒ400 per H.A Intusschen is de prijs van slakkenmeel gedaald, zoo dat de kosten ni^t meer bedragen dan J20 per H.A Opgemeókt dient dat zonder dat ons land minder ontvangt, reeds een bezuini ging van 33_ pCt wordt verkregen^ Carspel, 56 punten bij loting met J. Zijp, croliilf mirt ié* n *1 In 1928: 8t*pelgroente^ f 137.787-18, aard appelen f 214.423.39, kool X 236J59.&7. Totaal 588.370.14. In 1929: Stapel groenten-/ f ll»l.S19.(J»Jf aard appelen 139.181.25, hcrfstproducten f 114.554.25. Totaal 415.585.10. In 1930: Stapel groent en appelen *^*J4>3.6;»5^9, 92.652.94. Totaal 329.307.47. In 1931: Winterproduct en 82.028.53, aard appelen 38.88U.09, kool 74.595.14. Totaal 195-503.76. Is het wonder, dat een groot deel van de beTolking moet worden ondersteund, dat, zooals wethouder Henselman zeide, do werk verschaffing is als een sneeuwbal, die naar beneden rolt^pn steeds grooter wordt f Men moet wel een groote dosis optimisme bézitten, om weer ter veiling te komen, als men b.v. den dag te voren voor een partij roode kooj (2500 K.G.) de bomma van 10. ontvangt en van dit bedrag de vracht en andere kosten wnog moeten worden betaald. Voor 15000 K.G. witte kool bracht iemand dezen zomer f 90.thuis. - Een veiling, die ook nog al van de ongun stige aardappelprijzen te lijden had, is die te Wognum. De omzet van de Coöp. Markt- vereeniging „Volharding” bedroeg over 1931 126.0til.36; in 1928 was dit 152.793.55, in 1929 152-308.79, in 1930 135^46.15. Oogsn- schijn lijk is het verschil met verleden jaar zoo grept niet, doch men moet niet vergeten, dat in den loop van dit jaar meer aanvoer ders toetraden. Voor den groven tuinbouw is Medemblik, dat twee flinke veilingen bezit, een belang- '*le prijs P. Langedijk Cl.. N.-Scharwoude, rijk centrum. Verder is er nog een veiling te Opperdoes. De omzet van 'de marktvereeni- Joseph” bedroeg in 1931 In 1930 was dit 435.077.69. Het groote verschil moet ook hier gezocht worden in de aardappelziekte der Poll. Ontroering was er in de zaal van hun. dikwijls zoo zuiver en menschelük spel. Er zat climax in. Levendig en mooi was het derde bedrijf. toen men reeds meende derf buit binnen te hebben, en dan plots die bekentenis, die aan alle droomen over weelde en groote zaken den bodem insloeg. Een lust was het vierde bedrijf, waarin berouw en edelmoedigheid zoo heer lijk om den voorrang streden. Natuurlijk waren er ook aanmerkingen te maken, zoowel op het stuk als op de spe lers. Doch critiek zou hier maar onnoo- dig afbreuk doen. Alleen lijkt het noodig hier eveil"; te reageeren op de moraal die zich zoo gemakkelijk liet opdrineen door het stellen van het dilemma: „Wat zal God eerder vergeven: een gezin ongelukkig maken of een meineed laten afleggen?” Er is geen keus tusschen beiden daar beiden verkeerd zijn. Doch dit is een aanmerking op het stuk.'We denken nog gaarne terug aan dit fijne, soms zoo teere tooneelspel. waarvaan zelfs de kleinste rollen tot een goed einde wérden gebracht *t Was een succes-avond. delijk bl< en tan 1 «°Tg geteelde producten op de markt waren. De onzekerheid van bestaan is een typee rend feit voor den land- en tuinbouwer, M&ar- mede wel degelijk rekening wordt gehouden. Deze onzekerheid beïnvloedt veelal zijn doen en laten; zijn mentaliteit is verzoend geraakt met het idee, dat omtrent den uitslag, de op brengst enz. van' het gewas niets van te voren valt te zeggen. Een meer of minder slecht jaar komt dan ook wel meer voor en maar zeer weinigen zijn er, die dat niet te boven komen, vooral ook in verband met ’t gemakkelijker verkrijgen van crediet en borgstelling. Waar echter de economische de pressie reeds meer dan één jaar blijft aan houden, begint voor velen^een zeer moeilijke, hachelijke tijd. Voor den land- en tuinbouwer in West-Friesland was het jaar 1931 wel het moeihijkste jaar tot nu toe. Dit geteld bij de twee voorafgaande sléchte jareo, kon *t niet anders, of er moest nood ontstaan. Hadden velen nog gehoopt, dat 1981 Zich zou beteren in die verwachting had men crediet opge nomen, was ruimschoots gebnjik gemaakt van de Provinciale voorschotten aan deze hoop werd leelijk de bodem Ingeslageh, zoo dat men nu niet meer weet, hoe zich uit den financieelen chaos te redden. ’t Is ónmogelijk in' een kort artikel de vele crisisverschijnselen in den tuinbouw te be spreken. Alles is zoo anel in het werk ge gaan, dat het wel zeer moeilijk is zich een juiste voorstelling te maken omtrent den om vang der ellende, die het platteland thans moet doormaken. Natuurlijk zijn er ook uitzonderingen; niet overal sijn de klappen even hard aangeko men en er is zelfs een veiling, waar men over den gang van za^en betrekkelijk nog tevreden kan zijn, in vergelijking met het verloop aan andere veilingen. Vol goeden moed is men 1931^ beginnen. Pootgoed en kunstmest werden weer besteld op hoop van zegen. Z^>o bestelde de Veilingsver- eeniging te Obdam den kunstmest voor de bij haar aangesloten leden met gevolg, dat men nu nog een belangrijk bedrag te vorderen heeft, ondanks, dat de schuld geleidelijk van de opbrengst der producten aan de veiling werd afgehouden. De vroege aardappel encampagno begon. Voor West-Friesland altijd een goede en flinke bron van inkomsten, waaruit de reke ningen worden betaald. Het gewas stond er prachtig voor, totdat de aardappelziekte op trad en vele velden vernietigde. Het hevigst trad deze ziekte wel .op te Obdam. Dit blijkt Wel zeer duidelijk uit het volgende. In 1928 werden ter veiling aldaar aangevoerd 440 wa gons van 10.000 K.G., in 1929 was dit 498 wagons, in 1930 130 wagons en in 1931.... schrik niet lesetr, 48 wagons. In de Streek was het wel iets, maar niet veel beter. Bedroeg in 1930 de aanvoer van aardappelen 690.000 baal, in 1931 was dit 350.550 baal. Dit was met enkele schomme lingen vrijwel overal hetzelfde. Wat was het gevolg f Tengevolge van de vorige crisisjaren was er reeds een groot geldgebrek. Men wachtte op een goede teelt van de vroege aardappelen om van de achter stallige schuld tenminste iets te kunnen af lossen. Dit was nu voor zeer velen onmoge lijk. Bakker en kruidenier, de gebeele plaat selijke middenstand heeft nog groote bedragen te vorderen en ontvangt die niet. In Midden- standskringen is hierover reeds veel te doen geweest en ook op den gewestelijken Hanze- dag, die op 13 Januari a.s. te Hoogkarspel wordt gehouden, zal mr. Bach, directeur van het Centraal Hanzebureau, dit zoo moeilijke vraagstuk bespreken. yVan de gemeente Obdam werd ons bekend, dat de Middenstand aldaar nog 33.000 te vor deren heeft van de door de crisis zoozeer ge dupeerde tuinders. Ondanks dit slechte resultaat ging men toch weer met voorbeeldigen moed en godsvertrou wen verder, eiken dag weer naar het land. De bloemkoolteelt was best. Het gewas stond goed. Maar de prijzen aan de veiling waren van dien aard, dat op sommige dagen hon derdduizenden stuks eerste klas bloemkool ver der vervoer niet meer loonden en bij groote hoeveelheden werden weggeworpen op de bol ken. Eerste soort bloemkool bracht zelfs nog geen cent per stuk op. Desondanks, zoo zeide onlangs burgemees ter 8fcbrijnder van Grootebroek, moet men de menschen bewonderen, die eiken dag weer op nieuw het land intrekkdh en het met zorg be werken, hoewel men zeker weet, dat ’t resul- taat ontmoedigend zal zijn. Onder den groven tuinbouw neemt ook de kool een groote plaats in. Doch ook deze teelt mag in één w oord slecht genoemd worden.Van ook maar eenigszins loonende prijzen mag niet worden gesproken. Er liggen nog groote hoeveelheden bewaarkool, die bij het natte, regenachtige weer eiken dag meer van bun waarde verliezen, die eiken dag veel arbeid koeten en die ter veiling waardeloos zijn. Zoo is het verloop geweest in 1931 en geheel deze rustige, noest werkende West-Friesche bevolking vraagt zich angstig af, waar het heen moet, 1932 laat zich somber aaftzien. Overal hooge tariefmuren, zware lasten en be drijf «onkosten en nergens eenig licht. Waren het in het begin van 1931 do getrok ken tulpen, die tenminste nog iets konden goedmaken, ook deze bron van inkomsten zal dit jaar wel niet rijk el ijk vloeien. De uitvoer i daarvan is in hoofdzaak gebaseerd op Enge land, welk land echter op dit artikel zulke hooge invoerrechten heft, dat de invoer thans vrijwel onmogelijk is geworden. De crisis-gevol gen zijn dus wel met verplet terende hardheid neergekomen op de tuinders i in dit gewest, ’t Is reeds meermalen gezegd en geschreven, als niet spoedig verbetering in In verband hiermede wees spr. erop, den toesiand intreedt, of daadwerkelijke steun wordt geboden, zullen vele uitstekend beheer- de bedrijven spoedig ten gronde gaan. Waar land- hoofdbronnen van bestaan vormen, daar moet 1 't wel duidelijk zijn, dat ook de andere groe pen der bevolking we' noemden den mid- denstand reed» met zeer groote zorgen thans te worsteleh hebben. Plaatsen als Hoorn, Enkhuizen en Medemblik, die geheel zijn in- gesteld op het zaken doen met het platteland, i ondervinden maar al te zeer den terugslag van de economische depressie, die hier soo krach- j tig heeft uitgewerkt. Een goed inzicht geven de eindcijfers der i diverse veilingen, die ons met de meeste wel willendheid werden verstrekt. Het overzicht van de Vereeuiging J)e Tuin- bouw” te GrootebroekBovenkarspel publi ceerden we reeds. Het volgende staatje geeft ►echter de cijfers der totale omzetten over de laatste 10 jaar. Het cijfer van 1931 werpt wol i «*en heel schril licht op de poovere resultaten van het afgeloopen jaar. en in de lage prijzen der bloemkool, die vooral'wordt aan gevoerd vanuit Onderdijk. De aardappelaan- voer bedroeg in 1930 voor 6.965.760 groote en 651.000 kleine. In 1931 was dit slechts reap, 2.598.300 en 411.500.Waar de bloembollenteelt nog te hulp bad kunnen schieten, daar zorgde de snelle daling van het Pond Sterling, dat ook hier groote verliezen werden geleden. lie andere Veilingsvereeniging te Medem blik, „De E*’ndracht”, behaalde 'n omzet van 135.000— (vorig jaar 170.000). Al lijkt dit verschil niet zoo groot, men mag niet ver geten, dat een omzetcijfer van f X>0.000 nor maal genoemd mag worden.Dat *t nog be trekkelijk goed geloopen is, is te danken aan het feit, dat in het rayon van deze Veiling de aardappelziekte niet zoo hevig optrad en dat men geen aanvoer van bloemkool kreeg. De veiling te Opperdoes behaalde een om zet van 150.000.in 1930 was dit 200.000 en in 1929 230.000. De aardappcl- 'aanvoer was hier ongeveer de helft van het normale. Een veiling, die het er vrij behoorlijk af- Veilingsvereeniging „Op Hoop van Zegen” te Blokker, waar de om zet dien van 1930 (159.416.70) overtrof. Deze was nJ. 178.379.3». Al waren de prijzen voor de druiven slecht, men had 'n belangrijken aanvoer van pruimen, waarvoor zeer goede prijzen werden besteed. In het geheel hield het fruit zich goed. De Marktvereeniging „De Zniderkogge” te Hem had zich voor het afge loopen jaar een omzetcijfer ad 350.000. ingedacht, hetgeen vrijwel werd benaderd, n.l. met 338.275.915. In vorige jaren was dit cijfer 371.865.89 in 1930, in 1929 445.190.44. in 1928 590.91687 en in 1927 537.540.1S. Onder de aardappelen trad niet voel ziekte op, zoodat de omzet daarvan f 190.677.49 bedroeg (ia 1929 was dit pl.m 195.000.De scha depost bleek voor deze veiling de vroege kool. Het volgend staatje geeft daarvan een duide lijk beeld. In 1928 bedroeg de omzet van dit artikel f 59.500.—, in 1929 f 70.940 en in 1930 23.000.In het afgeloopen jaar be droeg de omzet slechts f 16303. Al het voorafgaande illustreert wel zeer duidelijk, dat het met den land- en tuinbouw in West-Friesland slecht gaat. De patiënt verteert zijn laatste krachten en ziet smach tend uit naar genezing. Wat zal 1932 brengen f ’t Ziet er niet hoopvol uit. Toch gelooven we zeker te weten, dat de stoere, vlugge werkers van het land den moed niet zullen laten zinken, doch met taaie volharding zullen doorwerken. Maar dan is tevens noodig, dat anderen begrip toonen voor de groote moei lijkheden, waarmede de plattelandsbevolking in West-Friesland heeft te kamp«’u: dat steun wordt geboden waar mogeiyk, vooral moreele steun. Intusschen klagen ook reeds de veehouders over de gevolgen der crisis, die zich ook hier openbaart in de groote waardedaling hunner producten. Moge in 1982 alles zieh toch weer eenigs zins ten beste keeren, want ook hier geldt de spreuk der onden: fervet opus er haast bij het werk- Bouwbedrijf. Alhoewel voor bet bouwbedrijf 1931 nog een betrekkelijk gunstig jaar was. kan vrij zeker worden aangenomen, dat voor dit bedrijf het ergste nog moet komen. Kenmerkend zijn de aannemlngscljfers, die vergeleken met 1930 een teruggang van ruim 17 pCt of ruim 34.000 000.doen zien. Een ongekend scher pe concurrentie heeft de bedrijfsmogelljk- heden ernstig aangetast. De prjjsen der bouw, materialen zijn ongeveer als voor den oorlog. De werkloosheidscijfers, hoewel boven de nor. male verhouding uitgaande met ongeveer 30 procent, geven geen aanleiding tot pessi misme. De huidige toestand in de bouwbedrijven In Hollands Noorderkwartier kan als tamelijk gunstig warden beschouwd. Zuiderzeewerken. Hieraan waren in September 4.904 arbeider» werkzaam, tegen 5.136 in 1930. Van den Wie ringermeerpolder kwam tot half December een oppervlakte van 11.400 H.A. gereed. 2.000 arbeiders veelden er het heele Jaar regelmatig werk. Het gemiddelde uurloon varieerde van 50 tot 59 cent. Handel en industrie vonden in den nieuwen polder een rv n afzetgebied. Vooral de draineerbulzen-lndt—vrie, die er het grootste gedeelte van haar productie plaatste; voorts de bouwinaterlalen-handel en andere Industrieën, ook uit het district der Kamer. Twintig woningen kwamen In het eerste kerndorp gereed, terwijl verder 180 woningen en 33 schuren in aanbouw zijn. Nog zijn er 100 arbeiderswoningen aanbesteed Begin 1932 zal begonnen worden met de uitgifte van bouwperceelen in erfpacht voor neringdoen den en klein-lndustrieelen. Westfriesche kanalen. Ten opzichte hiervan was 1931 een jaar van afwachting. Tegenover hen, die de kanall. satie met het oog op het toenemend auto verkeer ontraden, geeft spr. als zjjn mee. nlng te kennen dat naast het toenemend autoverkeer voor het massale vervoer de vaarweg in ons land steeds noodig sul blij ven. dat bijna 57.000 schepen In 1930 de Vlotbrug te Alkmaar passeerden. Uit een en ander blijkt, dat 1931 voor het bedrijfsleven verre van rooskleurig was. Spr. memoreerde voorts het overlijden van de leden van de Kamer, de heeren D H. Grunwald, en B. G. Kömg te Schagen. De economische voorlichtings dienst der Kamer deed veel en vruchtbaar werk. Voor de wegencommissie is er nog veel werk, daar de wegen in Hollands Noor, derkwartier en de verbindingen met den nieuwen Wieringermeerpolder nog veel te wenschen overlaten. Met allen leden der Kamer In zaken en huiselijken kring een nieuwjaar van vrede, voorspoed en geluk toe te wenschen, eind:gde spr. (applaus!. Aan de nieuwjaarsrede van den voorzitter was door het bureau der Kamer een over, zicht to.gevoegd van eenige In 1931 door het buitenland geheven invoerrechten en beschermende maatregelen, die den export van artikelen uit dit district treffen. Voor belanghebbenden zijn deze gegevens inte ressant; wegens de uitgebreidheid ervan kunnen wij ecMer niet overgaan tot op name ervan In onze kolommen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3