BALAKS-UITVERKOOP Stofbindende Vloerolie B. W. G. UENESCH en Veegpoeder Laatste Nieuws 1 Amsterdamsche Beurs 1 1 Burgerlijke Stand van f’kmaar Wisselkoersen STADSNIEUWS Bijlagen tot den Raad Zaadmarkt Schouwburg „Harmonie” DEN MIKADO DE KEIZER ONGEDEERD De „Graal” KAN BRIAND NIET MEER MEE? WEER EEN ROOF OVERVAL Laval zoekt een nieuwe combinatie Alleenwonende man te Oldenzaal gekneveld Conferentie St. Dominicuskerk Opgedragen Welkome Conferentie- drukte I no% PROVINCIAAL NIEUWS GEEN DICTATUUR IN SPANJE Civiele Garde betrouwbaar BOMAANSLAG OP Paarden voor zijn rijtuig gedood MGR. L SCHRIJNEN Toestand onveranderd DAMESCONFECTIE Langestraat 41-43-45 VOOR LAUSANNE 20 2‘/-. Wat de borstel is HF—. voi dot is' «.UsaMat1 70 l‘/s M.KATER ALKMAAR MI&NT24# MEDEMBL1K Jongens-Congregatie „St. Dominicus” ANDIJK BROEK OP LANGENDIJK ENKHUIZEN Stormweer. 22% 2C 2“/„ 8% 2*'.» 8 2% KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLANDS NOORDER KWARTIER VERDACHTE TE ZUTPHEN AANGEHOUDEN ANNA PAULOWNA „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Alkmaar. - Telefoon 324 „Naar Yamato**. 12 VRIJDAG 8 JANUARI T 1 4 Rubber politiek van 62 174 HET BESTUUR. STATUTEN. Prolongatie 1 n r t De ,Stcrtbevat de statuten van de N.V. Dameshoedenmagazijn v.h. H. Llnd, alhier. den spoorlijn naar Den Helder. de Zuiderzee het vuil en nsterdam heeft geen uitweg Vonae Koersen 131 16C 55 57 71 36% 47 36 2% 4 1 I 9.75 34.50 8.50 2.49 59.10 48.50 12.50 20.90 1761/, 6 38 25 55 57% 75 1 1 Spoorwegen Union Pacific waoasn Jtuc Maw Si Paui Kansar City óoutti Ene Ram -....„ 36i/t 99% 53 43 25 871/, 11% 185 1 1 I i t 4 t 1 Suiker H V A. - Poerworedyo Vorstenlanden Actions idem 99% 8 112% 64% 3 6% 3T/. 3% 2% 15 62% 3*'» 22% 20% 2% 35% 20% 13 21 14% 25% 25 Tabak Den Batavia Oude Dell Oostkust Senetnoab Maxwell 95% 54 42 25 90 185 9.85 34.70 8.60 2.50 59.30 48.70 12.70 21.20 .e. J Burgemeester en Wethouders van Alphen aan den Rijn hebben aan de 11 ma P. van Maarleveld en zoon, alhier, opgedragen het demonteeren en vervoeren van de bestaande Bokkebrug van Alkmaar naar Alphen aan den Rijn. respectievelijk Kleinbedrij: Indmtr Buitenland Anaconda Bethlenetn Steel O 8 Leather Intern Nickel Petroleum Dorische Petrolrum Oaboes - Kon Olie Perlak -- Peudawa Continental OU Shell Union OU Igt- Chr. H. j als voor- leinbedrijf herkozen. Samenwerking. Op initiatief van den heer Evenhuis vergaderden onder presidium van den Burgemeester de besturen der twee middenstandsvereenigingen, om te komen tot federatief samenwerten op het terrein van het Handelsonderwijs. Het b>eek. dal beide besturen op het standpunt stonden. VRIJDAG 8 JANUARI Gewetensgeld. BIJ den inspecteur der directe belastingen a'hler, 1ste afd. Is onder letter 8. 23.aan gewetensgeld ingeko men. beth Cornelia d. van Cornells van der logt en Ellsabet Luljten. MADRID, 7 Jen. Senor Arana, Spanje'a premier, ontkent met kracht de mogelijk heid van een nieuwe dictatuur. In een dra matische rede voor de Cortes heeft de mi nister-president de geruchten, als zou gene raal Sanjurgo, de commandant van de ci viele garde, kans maken om tot dictator te worden uitgeroepen, tegengesproken. Azana verklaarde deze geruchten als een beweging om de civiele garde in een kwaad daglicht te stellen. Van vele zijden wordt het hardhandig optreden der garde gelaakt Azana wil echter liever aftreden, dan toe te Ontslag en benoeming onderwijzend personeel gem. scholen voor nijverheids onderwijs. (Bijlage Nr. 338) Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie De wandeling door de stad, welke gesteld was op Zondag a.s.. zal 14 dagen worden uit gesteld. dus tot Zondag 34 Jan. In plaats daarvan. Zondag om 12 uur groepleidstersvprgaderlng. De groepleldsters worden verzocht, allen met kedrig Ingevulde lijst aanwezig te zijn. Zaterdag om acht uur kunnen de meisjes wier uniform besteld is. komen passen. ZIJ worden Zondag aj. om half één Ingekleed, waarbij ook de andere Graalleden aanwezig kunnen zijn. De meisjes, die zich aanboden voor het theezetten enz., worden verwacht om 5 uur in den namiddag te zamen met degenen, die op zich namen berichten rond te brengen. Excelsior, Alleluja, Vooruit. 100% 98% 95», 89“ 74% Nachtpostdlenst. De Andljker Midden stands vereenlglng heeft onlangs aangedron gen op vervro?glng van de eerste postbestel ling. Thans mocht zij van den inspecteur der Posterijen het volgend schrijven ont vangen: Vanaf 5 Jan. 1932 zullen de hulppost kan toren AndUk-Oost, Andljk-West en Wervers- hoof worden opgenomen In den na:ht-auto- dienst Amsterdam-Purmerend-Enkhulzen- Medembllk. In verband hiermee ra! de eer ste bestelling van die kantoren van Dinsdag tot en met Vrijdag ts 730 kunnen aanvan gen. Op Zon- en feestdagen, Maandag en lederen dag na een Chr. feestdag Is de dienst als thans. laten, dat de openbare orde verslapt. Over tuigd als hij zich noemt, dat de Republiek gevestigd Is op den wil van het volk, acht hij een dictatuur tot haar handhaving over bodig. De minister van Handel, senor Marcelino Domingo, heeft verklaard, dat het geheele ministerie vertrouwen stelt In de civiele garde, overtuigd, dat de garde werkt in het welzijn van de Republiek en niet voor één man. De civiele garde, aldus de minister, geldt als een der meest krachtdadige politie organisaties ter wereld. De procureur-generaal der republiek heeft In een circulaire den procureurs-generaal tn het geheele land aangespoord het houden van politieke redevoeringen met een extre mistisch karakter, waarin de bevolking tot geweld wordt aangespoord, zwaar te straffen. De minister van Arbeid deelt mede, dat de staking der havenarbeiders In Santa Cruz ‘Tenenfle) en het conflict met óe electri- citeitscentrales een bevredigende oplossing gevonden hebben. Het Madrlleensche communistische dag blad .Mundo Ibero" mag gedurende 14 da gen niet verschijnen en is beboet met 1000 Peseta's wegens de hevige aanvallen op het gezag. Te Valencia zijn drie Spaanschc cavalerte- offlcieren gearresteerd, die ervan worden verdacht een samenzwering te hebben voor bereid, om de regeerlng ten val te brengen. TOKIO, 8 Jan. (V.D.) Tijdens een rit van den Japanschen keizer door Tokio, hebben onbekenden een bomaanslag op den keizer gepleegd. De helsche machine ontplofte Juist vóór zijn rijtuig, met bet gevolg, dat de [warden voor bet rijtuig werden gedood Als de bom 1 seconde later was ontploft, zou de keizer ongetwijfeld bet slachtoffer van don aanslag zijn geworden. Thans kwam keizer Hirohito echter" met den schrik vrij en liep hij zelfs geen enkele verwonding op. De dader van den aanslag was een Koreaanscb communist. De Koreaan nau nog een tweede Oom öjj zich, ooch nad geen gelegenheid meer deze te werpen, aangezien hjj terstond door de politie werd gearres teerd. De politie had moeite om den men tegen de opgewonden menschenmemgte te be schermen. Ongeval. Door het uitwijken voor een wielrijder, geraakte Woensdagmiddag de heer W. uit Zuld-Scharwoude, met Mjn auto In het Ijzeren hek voor het woonhuis van den heer A. Glas, met gevolg dat de vooras geheel werd omgebogen Daar ter plaatse de straat over de eene l.elft was opgebroken werd het verkeer geheel belemmerd. Met vereende krachten werd het vehikel achteruit ge trokken en later weggesleept. Parijs - Brussel Londen New-York (cable) Berlijn ZUrtcb Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen - Praag Weenen Warschau Door den storm waalde Woensdag de kruin van een boom, slaande asm den Burg wal. Dit takkengevaarte kwam terecht op een schultenhok van den Enkhulzer hout handel, dat werd vernield. In verschillende doelen van de stad waren van de daken pannen afgewaaid. Een stuk zinken dak goot kwam terecht in een raam. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Naar wij vernemen Is In den toestand van Z. H Exc Mgr. L. Schrijnen, blzschop van Roermond, nog geen verandering ge. komen. Scheepvaart Holl Amerika Lijn dito Gem Eigeno Kon Ned Stoom o Scheepvaart- unie Manne comm Marine prei 100% 98% 95'»,,, 89“,,. 74% 130 167 20 187 24 «I 7 4% 2% Industrieën Onliever --- Calve Delft Alg Kunstzijde Van Be ra el Pat Nieuwe Philips Kuch Accouftiek Ned. Ford Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Ml) Ten Stadhuize te Alkmaar vergaderde Woensdag onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz, de tamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Afwezig de heeren Jm. Blaauboer en Schmalz, de laatste met bericht van verhin dering. De Voorzitter heette allen welkom, spe ciaal de nieuwe leden, de heeren M.A.Grun- wald, Den Helder, en H. Leber, Texel. Spr. hield voorts zijn nieuwjaarsrede, waaraan wij reeds in ons nummer van giste ren een en ander ontleenden. De heer Kolster dankte den voorzitter voor zijn rede en bood hem wederkeerig namens de Kamer een gelukkig nieuwj'aar. (instemming). Vervolgens werden de notulen van de 9 Dec. gehouden vergadering conform vast gesteld. A De heer S. W. Arntz werd als algemeen voorzitter, de heeren M. A. Kolster en Schmalz werden zitter van Groot- en Higrna werden de commissies voor 1932 Steeds dichter nadert de voor onze con gregatie zoo belangrijke dag van 10 Ja nuari. Voor een goeden gang van zaken zet ten we hier het programma nog even nader uiteen. Des morgens te 8 uur algemeene H. Com munie in de St. Dominicuskerk. *s Avonds te HALF ZES, dus NIET om 6 u. de feestcongre'e*’". met preek van kapelaan Simon uit Bergen en opdr-cht van nieuwe leden. Het bestuur heeft het aanvangsuur voor het Lof vervroegd, om de leden ruim schoots In de gelegenheid te stellen, voor de uitvoering nog den Inwendlgen mensch te kunnen gaan versterken. Allen dus op tjjd present; we rekenen op Jullie. Wat den feestavond aangaat, daarover valt moeilijk nog Iets nieuws te vertellen. Een ding echter stemt tot blijdschap en wel, daC de kaartenverkoop in verhouding tot het> vorige jaar. veel beter gaat. Hiermede Is niet gezegd, dat we reeds zijn uitverkocht; van daag, morgen en ook Zondag zijn bij den heer Joh. Besteman, Laat, kaarten verkrijg baar, zoowel voor Zondag- als Maandag avond; voorts bestaat hiertoe de gelegenheid Zondagmorgen van 12 tot 1 uur, In het Gul len Vlies; benevéns de mogelijkheid tot het bespreken van plaatsen en des avodns aan de zaal. De congreganlsten moeten het zich tot een plicht rekenen er voor te zorgen, dat belde avorflen slagen en ordelijk verloopen. Men spore dus een leder aan ook te komen genieten en zorgt er voor zelf ook aanwe zig te zijn. PARIJS. 8 Jan. Aan de Qual d’Orsay wor den de geruchten als zou de gezondheids toestand van Briand hem niet toestaan nog langer de leiding van het Departement van Buitenlandsche Zaken te houden, onjuist genoemd. Er wordt .aan toegevoegd, dal Briand niet voornemens Is af te treden. De geruchten, die van een verergering van zijn toestand spreken, zijn dan ook volkomen on gemotiveerd, de geneesheeren die Briand se dert Jaren behandelen, hebben Inderdaad ver klaard, dat hl) onder geen omstandigheden aan de Inspanende werkzaamheden te Lau sanne en te Genève kan deelnemen, en dat hij zich meer dan ooit moet ontzien Ook heeft Briand niet deelgenomen aan de Ka- blpets-zitting van gisteren en was hij zelfs nipt In staat de laatste eer te bewijzen aan bet stoffelijk overschot van den overleden Minister van Oorlog Maginot. Dit beteekent rchter slechts, dat Briand op het oogenbltx zooveel mogelijk rust moet houden om zoo volledig mogelijk te herstellen. In parlementaire en andere politieke krin gen handhaven zich de geruchten, dat Mi nister-President Laval het vaste voornemen heeft Dinsdag as. de ontslag-aanvrage van het geheele kabinet In te dienen om dan te trachten een concentratleregeering te vor men. Naar verluidt zou hU reeds contact met dc socialisten en radicaal-socialisten hebben gezocht om belde partijen over te balen aan de nieuwe regeerlng deel te nemen. Indien dit bericht juist is. geeft men in het alge meen Laval weinig kans van slagen, aange zien volgens hun pers de belde genoemde partijen er niet aan denken nog vóór de verkiezingen de verantwoordelijkheid voor de regeerlng te aanvaarden en op deze wijze hun eigen verkiezingscampagne te bena- deelen. In welingelichte kringen wordt zelfs be weerd. dat Laval erover zou denken zelf de leiding van buitenlandsche zaken te nemen en zijn adviseur en aanhanger Tardieu het zij de portefeuille van oorlog aan te bieden, hetzij hem een andere plaats in het Kabi net te geven In hoeverre al deze berichten Juist zijn, kan niet worden nagegaan, temeer omdat van verschillende andere zijden ook nog andere namen worden genoemd. Zelfs schijnt men in sommige kringen aan den oud-Presldent der republiek Gaston Dou- mergue te denken als Minister van Buiten landsche Zaken, terwijl voorts de wensch te kennen Is gegeven, dat de Minister van Ko loniën, Paul Reynaud, zich wederom zal be lasten met de leiding van het Ministerie van Financiën. Men meent te weten, dat Laval, Indien Briand om gezondheidsredenen niet langer minister van buitenlandsche zaken zou kun nen blijven, hem zou verzoeken het kabinet als minister van staat zijn medewerking te blijven verleenén. om de regeerlng ook In de toekomst met zijn gropte ervaring ter zijde te kunnen staan. De ..Oeuvre" raadt den premier aan zich geen illusies te scheppen. Het land heeft een meerderheid noodig. waardoor een politiek gevoerd kan worden, welke rekening houd’ met de Fransche belangen en. tevens met de handhaving van den vrede. Zulk een politiek is de Briand 1 Een nieuwe zwenking in de Fransche poli tiek kunnen pas de algemeene verkiezingen brengen. Laval zelf moet zich de moeilijk heden van zijn taak duidelijk voor oogen stellen. In vele bladen komt tot uitdrukking, da: Laval wellicht den uitweg zal gebruiken Unks-georiënteerde onafhankelijke persoon lijkheden voor zich te winnen, om daardoor de achter dezen staande parlementaire krin gen te binden. In dezen zin schrijft b.v. de .Matin”, die als candidaat voor het ministerie van bui tenlandsche saken. Paul Boncour, en voor Oorlog Palnlevé noemt. Te Oldenzaal Is lr< den afgeloopen nacht een roofoverval gepleegd op den alleenwo- nenden brandstoffenhandelaar D. Borghuis aan de Vestingstraf. Omstreeks twee uur zijn twee mannen zijn woning binnengedrongen en hebben zich begeven naar het bed van -ien beer B. On der bedreiging met een revolver en een mes hebben de bandieten den verschrikten man de plaats gevraagd, waar zijn geld lag De beer B. gaf den aanvallers daarop 100.—, welke om. in het bed waren verborgen. De manner, bonden toen de handen van den heer B. met een gordijnkoord op zijn rug vest, terwijl zijn meenen op drie plaatsen werden vastgesnoerd. Een zakdoek werd hem oaarop nog voor den mond gebonden en een handdoek voor de oogen. Na de woning doorzocht te hebben, heb ben de bandieten het huis door de voordeur verlaten. Tegen 5 uur was het aen heer B. mogelijk zóó luid om hulp te roepen, dat een voorbijgangers hem hoorde. Deze waarschuw de terstond dé marechaossée. die oen man uit zijn benarde positie bevrijdde, waarop een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Een signalement van de daders Is heel vtag bekend. Op verzoek van den mare chaussee te Oldenzaal is vanmorgen te Zutphen een verdachte aangehouden, die reeds vroeg In der. morgen O'ienzaal had verlaten. De man Is naar Oldenzaal over getracht. Dëli Batavia Rubb Ftott Jfcpanoeu SehrfSjadl 9ilau V 1 C O.- A l'ted Intercontln Rubbei Voor de hotelhouders van Lausanne Is de as. Herste'.conferentle, die er in de tweede helft van Januari zal worden gehouden, een buitenkansje In dit magere seizoen. Er zijn al een driehonderdtal kamers besproken voor de verschillende delegaties. Bovendien worden er ongeveer driehonderd Journalis ten uit alle hoeken van de wereld verwacht. De voltallige vergaderingen van de con ferentie zullen gehouden worden In het kas teel van Ouchy aan de oevers van het Jeer van Genève. Dit Is niet ver van hotel Beau- rlvage, waar het secretariaat der con.eren- tie zal z <n gehuisvest. De hotels hebben besloten de prijzen te verlagen om tegemoet te komen aan de eischen van den huldigen economjjchen toestand. De zes-en-zestigste zitting van den Val kenbondsraad zal op 25 Januari te Genè'e bijeenkomen. De ministers van b ’riuland sche zaken zullen dus gemakke’.ijk contact kunnen houden met de gedelegeerden i*n hun landen te Lausanne. Slaatslceningen 5 Nederland 1919 4t* Nederl 1916 H Nederl 191? 4 Nederland 1931 «K N.Ind. 1926 B Heden-, Vrijdagavond om kwart na 8 pre cies, Nieuwjaarsconferentle voor aid. A van de Meisjescongregatie der beide Dotnlnlka- nerparochles. Onderwerp: „Onwankelbaar als een zuil. of: de houding van de ka tholieke jonge vrouw In de groote geestes- strootnlngen van onzen tUd. Toegang alléén boven 17 Jaar. Om hinder lijk geloop te voorkomen, zullen de kerk deuren bij het begin van de preek gesloten worden; dus dringend verzoek, op tijd te zljnl Duur ten hoogste een half uur. Nogmaals worden ouders en andere be langstellenden verzocht, deze Conferenties bü te wonen. Burgerlijke stand. Geboren: Covert, k. v. L- H. Blom en H. H. Wiggers; Theresia Maria, d. v. P. Hulberts en Ch. M. Schilder; Cornells Olof, z. v. O. Hulberts en C. M. Roosen; Wilhelmina Christina Theodora, d. v. A. C. van der Vlught en Th. M. Bosman. On hertrouwd: R. J. Blaauboer en G. M. Smit. Getrouwd: P. Hoensoen en G. Looy; E. Groet en A. Dienaar. Overleden: N. Kuiper, echtgenoot* van J. Cornelissen. Ondertrouwd: Simon Krom en Antje Schttsman Jan Joosten en Aaltje Barker Nlcolaas van der Veer en Allda Blom Geboren: Maria Agatha, d. van Nlcolaas Stoop en Anna Consttnt Johanna Hille. gonda Ma garetha, d. "an Martlus Pool en HlUegoda van der Kolk Petronella Ell- Den 16en December JX heeft de Raad aan gehouden de beslissing over de voorstellen betrekking hebbend op ontslag en benoeming van onderwijzend personeel aan gemeentelijke scholen voor nijverheidsonderwijs, zulks naar aanleiding van een op dien dag Ingekomen adres van C. F. D. Kohnert cs., om het voorstel F niet ongewijzigd goed te keuren en den inhoud zcodanig te willen wijzigen, dat ook met de rechtspositie en de belangen der leeraren rekening worde gehouden. Dit adres ontvingen B. en W. van den Raad om bericht en raad. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, dee- len B. en W. den Raad het volgende medï: Ingevolge artikel 15, 5e lid, van het Ko ninklijk Besluit van 9 Januari 1930 (Staats blad nr. 8) moet bij ongevraagd ontslag aan personeel van door het Rijk gesubsidieerde scholen voor nijverheidsonderwijs tusschcn den datum van opzegging en dien van ont slag een termijn van tenminste drie maan den liggen. Er bestaat echter geen voorschrift omtrent de wijze, waarop en door wie(n) de opzegging moet plaats hebben, cn welke maatregel van den werkgever als ontzegging is aan te merken. En juist over deze punten gaat, naar het B. en W. voorkomt, het ver schil tusschen adressanten en de gemeente. In de eerste plaats is te letten op de be doeling van het betreffende voorschrift. En deze is uiteraard geen andere, dan dat de betrokkenen vooraf tijdig op de hoogte zijn van hetgeen hun te wachten staat, en zij dus niet plotseling zonder van Iets af te we ten, voor een voldongen feit wordzn gesteld. En in de tweede plaats Is het van belang van wie(n) de wensch tot reorganisatie of opheffing (en dus van ontslag) uitgaat. In het onderhavige geval was het niet de ge meente, die èen en ander wenschte, doch de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Deze stelde B. en W. daarmede in kennis bij brief van 13 April 1931. Met be trekking tot het door hen in deze aangelegen heid in te nemen standpunt vroegen B. en W. het advies van den directeur der school bij brief van 23 April da.v. Diens advies hield in de bestaande school zoo mogelljk onveranderd te handhaven. B. en W. ston den nu voor de keuze: óf aan den wensch van dan Minister voldoen, óf het advies op volgen. Zjj kozen het laatste. B. en W. had den uiteraard in de eerste plaats op het oog voorkoming van verslechtering van dit deel van het nijverheidsonderwijs hier ter stede, doch de belangen van de leeraren liepen daarmede parallel. Zjj trachtten met het geen zij deden, tevens hun positie te hand haven. De getroffen maatregelen maakten het dus niet mogelijk vóór 1 Juni 1931 pan de leeraren mede te deelen, dat zU met in gang van 1 September d.a.v. zouden worden ontslagen. Het eenlge wat gedakan kon wor den was hen met den wensch van den Minis ter in kennis te stellen, en dat het gevolg geven aan dien wensch hun ontslag op 1 September 1931 beteekende. En dit heeft tij dig plaats gehad. Het lag voor de hand, dat de directeur geen advies zou uitbrengen dan na voorafgaand overleg met de leeraren. B. en W. nemen aan, dat allen vóór 1 Mei 1931 met den Inhoud van den brief van den Mi nister bekend waren, vooral ook, omdat deze aangelegenheid niet alleen hier, doch ook in andere plaatsen aan de orde was en In vakkringen de aandacht getrokken iMd. Deze kennisgeving had in leder gewil drie maanden vóór 1 September 1931 plaats. De directeur riep hen in vergadering bijeen op Dinsdag 2 Juni 1931, des avonds 7-30 uur In de leeraarskamer der Ambachtsschool, met mededeellng van het te behandelen punt: ..Bespreking Ingekomen brief betreffende Voorber Mlddelb Techtn Cursus” en ver zond de betreffende kennisgeving, blijkens zijn mondelinge mededeellng, eenlge dagen te voren. Het komt B. en W. dan ook voor, dat met het stellen van den datum van in gang van het ontslag op 1 September 1931, ten volle aan het betreffende voorschrift is voldaan. Ook wanneer B. en W. de reorga nisatie hadden gewenscht, kon gen positieve msdedeeling van het ontslag worden gedaan, voordat de Raad een voorstel daartoe had aangenomen. B. en W. hebben hier nog eens uitvoerig den gang van zaken uiteengezet om den In druk weg te nemen, die wellicht door den Inhoud van het adres kan z^jn gewekt, dat zij met de reehtsjxjsitie van de leeraren geen rekening hebben gehouden. Na al hetgeen B. en W. hebben gedaan doet het Integendeel juist vreemd aan, dat de leeraren het college ter zake een verwijt maken. Eerder zou een woord van dank daarvoor op zijn plaats zijn. Het Is Intusschen vanzelfsprekend, dat bij reorganisatie of opheffing van welken tak van dienst of welke onderwijslnrivchtlng ook, de datum van ontslag van het personeel sa menvalt met dien van de reorganisatie of opheffing. Ten overvloede merken B. cn W. nog op, dat de vijf adressanten sinds 1 Sep tember 1931 in hunne betrekkingen aan de school geen dienst hebben gedaan. Ook het verwijt, dat wellicht uit het adres kan worden gelezen, als zouden B. en W. met de belangen der leeraren geen rekening heb ben gehouden, willen zU nog even weerleg gen. B. en W. betreuren het, dat zij hen niet onverkort In hun positie kunnen handhaven, en willen al het mogêlljke doen om hen scha deloos te stellen. Zoo hebben zjj reeds mede gedeeld, dat zij voornemens zijn de vijf adres santen met ingang van 1 Augustus 1932 voor een benoeming aan de gemeentelijke school voor uitgebreid nijverheidsonderwijs voor te dragen, zoo zij daarop althans prijs stellen. Verder hebben B. en W. twee van de leera ren, die door de reorganisatie werden gedu peerd, benoemd tot tijdelijke leeraren aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheids onderwijs, toen zich daartoe de gelegenheid voordeed, en zullen zU den Raad voorstellen deze lijdelijke aanstellingen te verlengen. In verband met het bovenstaande hand haven B. en W. dan ook hun voorstellen, ge noemd onder de letters F en G in bijlage nr. 221, en steflen zU voor dienovereenkom stig te besluiten. Andermaal was de groote schouwburgzaal gisteravond b(j de tweede opvoering zan Ce Japansche Kinderoperette „Near Ynmato”, stampvol. En even vanzelf sprekend v^s het éclatante succes dat de heer Jonker meU zijn koorklassen oogstte. De door Jb. Prins Wervairdlgde muziek leent zich bjj uitstek voor <1 aderkorenbij serieuze studie valt hiermede veel te berei ken, zooals gisteravond duidelijk is geble ken. De vroolljke wijsjes, die telkens weer te rugkeerden, gezongeq door z’ lvere kinder stemmen, gepaard aan correcte orkest-be- geleidlng, met daarnaast de schittering van costumes jnaak thet publiek Litermate en thousiast, waarvan het veel e.*. langdurig blijk gaf. Jan Moeskops mOLSt „Het ló> d van de Vrijheid" herhalen, wat bij de vol gende opvoering wel weer het geval zal zijn, terwijl ook de Matrozen dans tweemaal moest worden. De tekst Is in het algemeen vlot geschre ven, waarvoor EU Prins een woord van lof niet mag worden onthouden. Wij zijn er van overtuigd, dat ook de der de en laatste opvoering voor een voile zaa. zal worden gegeven. benoemd. Voor kennisgeving werd aangenomen het adres van de K.v.K. te Nijmegen aan den Raad van Ministers, verzoekende, maatrege len te nemen ter bevordering van het gebruik van baksteen. De heer Grondt ma wees op het geringe uiterlijk onderscheid bij nat weer tusschen asphalt wegen en de daarnaastgelegen sloot en men zou de asphaltwegen wat lichter van kleur moeten maken, of van een witten band aan den kant voorzien. Wat het slipgevaar betreft, meent spr., dat wanneer klinkerwegen denzelfden onderbouw hadden als asphalt wegen, deze zeker zoo goed zijn spr. pre fereert dan klinkerwegen. De heer Ringers meent, dat de kosten dan 50% hooger zijn. De heer Grondsma wil een adres zenden, waarin gevraagd wordt, dat de asphaltwegen minder donker worden gemaakt en van witte banden worden voorzien langs den kant. Besloten werd, dit punt in handen te stel len van de verkeerscommissie, die in studie zal nemen of klinkerwegen te prefereeren zijn voor asphaltwegen. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was bericht ingekomen, dat hij niet kan voldoen aan het verzoek van d: Kamer om de delegatie ter behartiging van de Nederlandsche landbouwbelangen, wat betreft de export naar Frankrijk, met een of meer kaasexporteurs uit te breiden, daar ”z.i. de belangen der zuivelindustrie bij den export van zuivel, waaronder kaas, naar Frankrijk, in genoemde delegatie vol doende vertegenwoordigd zijn. De heer Grondsma brengt dank aan den Bond van Zuivelfabrieken voor zijn mede werking in dezfn en de moeite, gedaan om den heer Stuijt toegevoegd te krijgen aan de Ned. delegatie. Spr. zette den stand van zaken uiteen en uitte de verwachting, dat het contingent wel opgevoerd zal worden tot 1 milliqen K.G. N.a.v. een adres van de K.v.K. van Hil versum aan den Middenstandsraad inzake misleiding van het publiek bij veilingen, wijst de heer De Raat er op, dat de Alknuar- sche Middenstandsvereeniging in een derge lijk geval een veroordeeling heeft uitgelokt spr. wil Hilversum hiermee in kennis stellen hiertoe wordt besloten. De heer Nobel deelde namens de ^Suiderzee-Commisste mede, dat deze op -één uitzondering na is voor totstandkoming van den afsluitdijk besloten werd adhaesie hieraan te betuigen voorts is de Commissie voor bespoediging van den aanleg van de spoorlijn over den afsluitdijk. Voorts zou de commissie in overweging willen geven bij aankoop van gronden reke ning te houden met mogelijke aftakking van den spoorlijn naar Den Helder. De heer Kolster wees op het nadeel voor de visscherij o, afvalwater uit l als thans. De heer Nobel wees daarentegen op de voordeelen. Besloten werd aan den minister een adres te zenden als door den heer Nobel bedoeld. Besloten werd op voorstel van den heer Grondsma den minister van Binnenlandsche Zaken en L. te verzoeken alsnog een lid der Kamer in de delegatie tot behartiging van de exportbelangen van Nederland bij de conringenteering van Zuivelproducten-invoer in Frankrijk. Bij de rondvraag verzocht de heer Moens, het lid van den SpoorwegraSd, den heer Kolster in dat college de aandacht te vesti gen op het spoorboekje dit moest z.i. veel eenvoudiger en goedkooper geleverd worden, terwijl voor sommige lijnen gratis gidsen verspreid konden worden de kaart kan z.i. gevoeglijk wegblijven uit het dikke boekje, dat veel te duur is. De heer Kolster wees er op. dat het spoor boekje voor de Spoorvgegén een winstobject is er zal moeilijk verandering in gebracht kunnen worden. De heer De Raat laakte eveneens deze monopolistische handelwijze iets wat men vaak den middenstand ten onrechte verwijt. De heer Kluitman vestigde de aandacht op den Berger overweg, waar veelal lang gewacht moet worden z.i. kon het openen en afsluiten vlugger functioneeren. De secretaris wees er op, dat van den Inspecteur alleen maatregelen verwacht kun nen worden als-men met feiten komt spr. adviseert daarom automobilisten e.d. steeds tijd op te nemen en daarvan kennis te geven aan het bureau der Kamer. De heer De Raat achtte dit een van de meest urgente zaken, die voor Alkmaar te doen staan, èn met het oog op het verkeers- balang en wat betreft de uitbreiding der stad. Zoo ergens voor, dan zal hiervoor de Icapitaaldienst der gemeente uitgebreid dienen te worden. Spr. zou willen, dat de Kamer zich tot bet gemeentebestuur wendde. De Voorzitter wil de nieuwjaarsrede van den burgemeester afwachten voor den handel in het btzonder acht spr. dezen toe stand een ramp, terwijl ook het verkeer een verbetering vraagt. Besloten wordt een af wachtende houding aan te nemen tot de volgende vergadering. Voorts werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres van den Bond van Steenhou- werspatroons aan den Minister van Water staat, om te verbieden, dat een postbesteller op Wienngen zich niet mag belasten met het maken van orders voor een firma in deze branche. Hierna sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14