ZELDZAME VONDST DE WOEDE DER FRANSCHE DAMMERS ONEENIGHEID IN DE MACHTELOOZEN S. D. A. P. I Dl VOETBAL NOG ZITPLAATSEN! Tegen den kaartenhandel BINNENLANDSCH NIEUWS MGR. DR. A. C. M. SCHAEPMAN Z|n vijf GEMENGD NIEUWS BRAND IN MEUBELFABRIEKJE KORFBAL NEDERLAND—BELGIË ONZE OOST BOERDERIJ VERBRAND NOTARIS BEDREIGD WIELRENNEN A D Het einde der Compromis- politiek De Poolsche Franschman Raichenbach HET PUBLIEK MOET MEDEWERKEN DE VOORMANNEN IN HET NAUW STRAF VOOR HET KOPPEL- VAN KEMPEN DE ZESDAAGSCHE TE DORTMUND BIJ Ir een bun lijn nu gedt dag won spoe ever ven bout DE SPEURTOCHT NAAR BENZINE I ROOVERSBENDE GEKNIPT l NEDERLANDSCH SKI-SUCCES R.K. WERKLIEDENVEREENI- GING IN HET AARTSBISDOM ROODE DUIVELS— ZWALUWEN Rumoerige vergadering der S.D.A.P. HOOGE WOORDEN Krachtige maatregelen tegen den Linkervleugel Het bestuur der BJJ.A.P. heeft, naar de soclaal-democratiBchc bladen berichten, Za terdag te Amsterdam vergaderd. I De zolder vernield van 6e. is be- 100 44 40 16 128 Totaal Van Kempen R V< Alle tegei 12. 13. 14. 3 3 3 4 1 4 7 6 5 9 0 1 0 o o 1 1 1 3 2 9 2 1 3 0 0 1 1 Zoo zekere en aange- België". Hoofdklasse-competitie Nederlandsche Dambond 7 6 6 5 6 4 2 2 2 1 2 1 0 0 17 15 15 14 13 12 11 10 9 5 4 3 0 0 g 0 T< Vi eerd Et nlst< inst; toeg keiy sou sou sake verli en t niet nere verb in d Slch ▼ere be gr orde rapt wore in d ceml vern king De wat was Mini vóór gesel bewi gaar Het port bene duet wacl blijft iets lykh oven bewi geels Int spral word weer de c prod spool ste i mini beglr voer, In blik terwl We BChe teger langi Duits den, in oi Jarer alsof He 700.01 er v< prodi Bij e der d ar et expoi He schiji tarie’ is er coma leerd landt Coliji eenm maat bouw word* Dit dag i geen droef vrede woon geme hand Wa wach datui maak geluk 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Nieuwe hoeveelheden in beslag genomen Op last van cn Inspecteur der directe bela ringen der He afdeeling te Breda, werd door diens ambtenaren in samenwerking met de maréchaussees een visitatie verricht in de gemeente GUze-Ryen, in verband met de aanwezigheid van benzine. By ver schillende personen werden groote hoeveel heden gevonden, in X geheel meerdere duizenden liters. Natuurlijk volgde een be keuring voor de betrokken personen. achterzijde wie ze uit werden aan het Bond*- d. Spiegelstraat 21) toesezonden, zoodat de K.N.V.B. in de mo- en Pijnenburg twee ronden achter „Waar staat het deel van het proletariaat dat nog gewonnen moet worden, links of rechts van ons? Tegenover de nog geen 100.000 communisten, anarchisten, syndica listen of hoe ze meer mogen heeten aan den linkerkant Dij wijze van spreken staat zeker een klein, misschien wel een groot, mlllloen aan den rechterkant. DAirheen moet onze propaganda gaan, déar ligt het groote probleem, dat om oplossing vraagt. Een oplossing die nog wel als eisch zal stel len, dat wü allerhanden ballast overboord gooien, dien de traditie ons heeft vermaakt en die een hinderpaal is om de klove die deze massa van ons scheldt, te overbrug gen. Men denke als voorbeeld aan de reli gieuze kwestie. „Komt de partij in handen van onze link- schen, dan is elke kans op die overbruggtag voor onafzlenbaren tijd verkeken, dan krijg! de beweging weer een sektarisch karakter, wordt ze weer een beweging waar groote woorden de plaats van de vruchtbare daden vervangen. „Zoo is mijn kijk op de zaak, en het groo te gevaar is dat in dezen tijd van econooi- sche ontreddering door de negatieve zg re- volutlonnalre woordenkraam ■’ar. de »g llnkschen de vaste gang in die richting aortt onderbroken. JDAAr en niet in het verlies door de partij van haren zg. linkervleugel zie ik de ramp van de duurzame proletarische verdeeldheid en dus van de socialistische oiunacnt dró gen.” staat. Zonder een wordt goede trouw nomen. Het Bestuur van Maandag is te Vlerllngsbeek de boerde rij van A. M. onder Groennigen deels sfge. brand. De Belgische Wielerbond heeft de straf, opgelegd coor de wedstrjjd-commissarissen van den Zesdaagschen Wielerwedstrijd aan het Nederlandsche koppel Piet van Kem penJan van Kempen, bekrachtigd. Dit koppel was een boete van 1000 francs op. gelegd wegens herhaaldelijk gebrek aan strijdlust. Het Kalendercongres van den Belgischen Wielerbond zal plaats hebben op Zondag 17 Januari te Brussel. In den Zesdaagschen wielerwedstrijd had het koppel GoebelSchoen Maandagavond neg steeds de leiding. Onze landgenooten Pijnenburg hadden twee ronden. Des avonds om elf uur was de stand: 1. Bchön—Göbel 136 p 2. Van Kempen —Pijnenburg 126 p 3. Dülberg—Tietz 86 p; 4. MaidomKroll 76 p. Op één ronde: 7. Charlier—Deneef 66 p.; 6. Rieger —Schenk 65 p. Op twee ronden 7. RauschHürtgen 159 p.; 8. Llnard— Dinale 104 p.; 9 Pützfeid-Meier 49 p.; 10. Wambst—Broccardo 22 p. Op vier ronden: 11. Manthey—Oszmella 112 n. Op negen ronden: 12. Volpel—Kortmeier 100 p. niet met Dultschland ten gronde gaan. Indien echter Brünlng voor Hitler zou lijn gezwicht, zou Frankrijk dit op de allereerste plaats aan zich zelve hebben te wijten, want ware het tegenover Dultschland toeschltelljker geweest, dan zou het nationaal-soclallsme nooit zulke afmetingen hebben aangenomen als thans. Het lijkt ons echter juister in Brü ning’s verklaring een logische conse quentie van zijn langverzwegen politiek te zien, waardoor Brünlng Hitler een der sterkste troeven uit de hand slaat. In tusschen blijkt de nationale opposi tie in Dultschland nog te zullen ontko men aan de mazen van het net, waarin de Rijkskanseller haar door het aan dé orde stellen van de verlenging van Hin denburgs ambtsperiode als Rijkspresi- dent heeft trachten te vangen. Hitler zou nJ. verklaard hebben, dat niet de Rijksdag daarvoer heeft te beslissen, maar een „Volksentscheid”. De grondwet zou den niet behoven gewijzigd te wor den er wordt voor den Rijksdag geen precedent geschapen, waarop deze zich later zou kunnen beroepen, en op deze manier ontkomt Hitler aan een methode van beslissing, welke als een motie van vertrouwen In het beleid van het kabl- net-Brünlng zou kunnen worden uitge legd. De Duitsch-natlonalen onder Hu- genberg zouden ook tegen een beslissing van den Rijksdag in deze kwestie zijn, doch met geen enkel woord zinspelen op de mogelijkheid van een referendum. Op welke wijze het aanblijven van president Hindenburg wordt mogelijk ge maakt, zal Dr. Brünlng echter vrij onver schillig zijn. Hoofdzaak is, dat het ge beurt, en behoudens onvoorziene om standigheden is het vrijwel zeker, dat een „Volksentscheid” zich met een over weldigende meerderheid zal uitspreken ten gunsten van den grijzen veldmaar schalk, die de Incarnatie is van het nobalste en „Füchtlgste”, dat in Dultsch land tegen alle verdrukking In nog deeft. (Ongecorrigeerd de weken, voorafgaande aan een interland wedstrijd. het personeel van het Bonds- bureau overstelpt is met werkzaamheden, zoodat uit een niet-onmiddeliyk beant woorden van correspondentie geen verkeerde conclusies dienen getrokken te worden. Heb ik het in mijn vorige artikeltje gehad over de activiteit der Fransche officials, thans sullen we de verrichtingen der op den voorgrond tredende spelers eens aan een na der onderzoek onderwerpen. De jonge Poolsche meester, M. Raichen bach, sinds eenlge weken genaturaliseerd Franschman, trekt momenteel ongetwijfeld de meeste aandacht. Raichenbach is eerst zestien jaar (hij is in 1915 geboren) en zijn prestaties en meer nog zyn buitengewone speelsterkte in aanmerking genomen, zon men hier zonder overdrijving van een won derkind kunnen spreken, Indien niet de fou ten, die hij in sommige zijner voortreffelijk gespeelde partijen maakt en die zoo geheel bij zijn jongen leeftijd passen, zich hiertegen zouden verzetten. Ik heb Ralchenbaeh's ontwikkeling als damspeler van nabij gevolgd en het Is mij steeds opgevallen, dat zijn vorderingen wells, waar buitengewoon snel, doch overigens zeer regelmatig en natuurlijk en bijna zonder In spanning gemaakt werden. Hij speelt zeer veel, vrijwel dagelijks en dikwijls tien tot twaalf uur per dag. Studeeren doet hij daar entegen maar zelden. Hij heeft echter een aangeboren posltiegevoel en standenbegrip, waardoor hij iedere stelling onmiddellijk kent en begrijpt, terwijl zijn buitengewoon sterk geheugen hem in staat stelt, dat wat hij in de partij leert, voor altijd te onthouden. Maar wat hem vooral gevaarlijk maakt, is zijn, ik zou haast zeggen ongeëvenaarde, comblna- tle-vermogen. De manier waarop hij slagzet. ten weet te vlechten tot in de eenvoudigste standen, is verbluffend en maakt van hem den meest spectaculairen speler, dien de damwereld sinds Welsz' glorietijd gekend heeft. De Zoogenaamde vrije partijen tus schen den vier en zestigjarlgen ex-wereld- kamploen en den jongen Pool trekken dan ook gewoonlijk meer publiek dan de met veel publiciteit aangekondlgde matches der groot meesters. Na den wedstrijd om het wereldkampioen schap in September jj., waar hij zooals men zich zal herinneren den vierden en vijfden prijs gedeeld heeft met den Chinees, King, heeft Raichenbach een tournée ge. maakt door Noord-Frankrijk, waar hij de sterkste stedelijke spelers in matches en to urn ooien versloeg. Tijdens deze tournée speelde hij natuurlijk ook simultaan en de resultaten, die hij in deze specialiteit be haalde ^evenaren die van beroemdheden als Springer, Fabre enz.' In Parijs teruggekomen, daagde hij Sigal en Kravietsky, die In het „Classement mo bile” der Damler-Parlslen voor hem geplaatst waren, uit tot de reglementaire matches van vier partijen. Beide spelers behooren tot de sterkste Fransche hoofdklassers, maar tegen het geniale spel van den jongen Pool waren ze toch bij lange na niet opgewassen. Sigal •verloor met 62 (3 verl. 1 gew.) en Kra vietsky die In den laatsten wedstrijd om het kampioenschap van Parijs derde was, o.a. voor Bélard en Dumont met 8—0.... Door deze overwinningen bezette Raichen bach de vierde plaats op de ranglijst dër groote Parljsohe vereeniglng, achter: 1. Fa bre, 2. Herm. de Jongh, 3. Bizot. Daar De Jongh en Bizot weinig lust bleken te hebben in een match tegen den geduchten Pool, en Fabre daarentegen onmiddellijk bereid was hem in een tweekamp om de eerste plaats te ontmoeten, k ./am deze buitengewoon interes sante wedstrijd zonder veel moeite tot stand. Over he. resultaat dezer; match 'én het in de partijen vertoonde spel, komen wij in de damrubriek nader terug. Wat Raichenbach betreft, moeten we hier volstaan met de voor spelling, dat de Fransche Dambond want door zijn naturalisatie maakt hij deel uit van dien bond in hem een toekomstig wereld kampioen bezit. Het schijnt, dat bij eenlge Hollandsche clubs het plan bestaat, Raichenbach een tour née door ons land te laten maken. WIJ hopen, dit plan verwezenlijkt wordt, want deze tour née zal ongetwijfeld succes hebben en veel bijdragen tot de propaganda van ons spel. Wat de overige Franschen betreft: Bizot schijnt het wedstrijdspel er meer en meer aan te geven, zoodat het beroemde Fransche vijftal binnenkort wel als volgt samengesteld zal zijn: Fabre, dr. Mollmard. Bonnard, Weisz, Eolchenbach. Want Welsz schijnt het geheim tot de eeuwige jeugd gevonden te hebben en zijn positie In de Fransche Groot- meesterklasse Is mede door het falen van Bélard, Dumont-flls, Sigal, Abel Verse, Ri- cou enz. nog steeds onaantastbaar. HERM. DE JONGH. Het Tweede Kamerlid Vliegen schrijft fa het weekblad „De Sociaal-Democraat”, é»t volgens bovenstaande resolutie als eenlg er- gaan voor vrije meeningsuitlng zou worden gehandhaafd: Van Kempen en een achterstand van Maandagavond omstreeks half elf is brand uitgebroken in een meubelfabriekje aan dm Lauwerecht te Utrecht. Het vuur vond greüf voedsel in de houtvoorraden en materiaka, die op zolder lagen opgeslagen. Met zes stralen op de waterleiding bestreed de brandweer het vuur, dat zij na ongeveer een uur meester was. Zij kon echter niet verhoeden, dat de zolder geheel uitbrandde Het blusschlngswerk, dat moest geschledu bij het licht van fakkels en schijnwerpers, werd ten zeerste bemoeilijkt door het fdt, dat het meubelfabriekje tusschen huizen complexen In stond. De oorzaak van dm brand is onbekend. De eigenaar was laaf verzekerd. Tijdens het blusschlngswerk is nog am commandeur door een straalpijp aan het hoofd gewond. De man werd naar het Aca demisch ziekenhuis ter behandeling ver voerd. De burgemeester was op het terrein aanwezig. Tegelijk met dezen brand werd nog een tweede gemeld, n.l. In het rookhok van een slager. Dit brandje was echter van geringen aard en werd zeer spoedig gebluscht. Vergadering van den Qistrictsraad De Districtsraad van den Bond van R. K. Werklledenvereenlglngen in het Aartsbis dom heeft vergaderd onder leiding van den heer H. Bekker, wethouder te Utrecht. Me degedeeld werd, dat het bestuur in onder- handeling is met Z. H. Exc. den Aartsbis schop, om weer een nieuwen dlstrictsadvi- seur te krijgen als opvolger van den tot pastoor te Deventer benoemden kapelaan A. Spitzen. De heer Bekker hield vervolgens een In leiding over de huidige steunregeling voor uitgetrokken werklooten. HIJ wees daarbij op de wenschelljkheid van verbetering der werkverschaffing. Deze geeft thans vaak re den tot verbittering, waarvan dan verkeer de elementen profijt trekken door ontevre denheid te zaaien. Door een overspannen vrouw Op het kantoor van notaris Van de Vti* te Tholen vervoegde zich een echtpaar besprekingen te voeren over een overeen- komst met familieleden. Toen het echtpaar g*en geld ontving. dat er door de familie niets was gedspr neerd, ontstak de vrouw In hevige woede «I wilde den notaris te Hjf en beleedigde hem «9 grove wijze. Het kantoorpersoneel, dat de herrit hace* kwam toeloooen, waa-op de vr^uw den m®" didaat-notaris Jonk een glas naar het bc»“ gooide, gelukkig «onder hem te treffen. Met veel moeite wist men met vier de slaande en schoppende vrouw In bedssM te houden. Politie mojst haar buiten de dó» zetten. Het was geruimen tijd een groote eon*2 natie op het marktplein, daar de vrouw op straat allerlei scheldwoorden richtte S»8 het adres van den notaris, en zij telken» «F nieuw trachtte binnen te gaan. Door overredende woorden gelukte het (Br delijk de man, zijn vrouw mee te krijgen. ziet er als volgt uit: No. 5 Spelers v. Dartelen Sluiter Jr. De hoofdklasse-competitie van den Ne- derlandschen Dambond is thans geheel beëindigd. Wij kunnen thans hieronder een overzicht laten volgen van de resultaten, welke door de spelers van het eerste tien tal in deze competitie zijn behaald. Deze scoringslljst Machine 7 Nr. b.no. L 4 10 8 9 5 7 6 3 2 J. W. J. B. I H. Greeuw J. van Loolj J. P. van Eljk J. van der Gissen J. Poppen Joh. Fabel Jr. P. O. van Engelen A. de Jong 11. Res. J. Wielenga H. v. Lunenburg J. Balk F. W. de Pater gsp. gw r. vrl. p. 10 10 10 10 10 10 9 10 8 7 2 Jr. 2 1 1 Op 8 Mei te Den Haag De korfbalwedstrljd NederlandBelgië zal plaats vinden op Zondag 8 Mei as. te Den Haag op Houtrust. De stedenwedstrijden zullen worden ge houden op 5 Mei (Hemelvaartsdag). Voor deelneming zullen worden ultgenoo- digd: Amsterdam Den Haag, Zaansch twaalftal en Hilversum-Bussum. Deze wedstrijden zullen worden gespeeld in het Sportpark te Wormerveer. De keuzewedstrljd NoordOost paald op 10 April te Zwolle. en zeventigste verjaardag Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, oud-pre- sident van het Groot-Seminarie in het Aartsbisdom Utrecht, vierde Maandag zijn 75sten verjaardag zonder feestvertoon in het 8t. Joseph-gestlcht te Rljsenburg, waar hij zijn intrek heeft genomen. Ook een offi- cieele receptie bleef uit. Slechts eenlge vrienden kwamen den jarige de hand druk ken. of thans met agressief geweld de weg het socialisme beter en sneller, dan met beproefde strijdmiddelen der eoclasü-dsa»! era tie zou kunnen worden gebaand; dat Inzonderheid moet worden gewaakt tegen het gevaar, dat de arbaidersKlasseaog handh*. van de Bevolking van een plaag bevrijd Maros en omstreken werden sedert gerui men tjjd onveilig gemaakt door een bende rampokkers, welke, zooals meer voorkomt. et niet tegen opzag een moord te plegen om zich in het bezit te stellen van eigen- noch om haar niet goedgez'nde naar andere gewesten te helpen Te ZermAtt werden wederom de JaarllJk- sche sklwedstrljden om den Matterhorn- beker gehouden. De eerste prijs werd behaald door den heer dr. P. Dobbelman uit Nijmegen. D< Matterhombeker kwam daardocr voor de derde maal in zijn bezit. De heer V. Dobbelman, eveneens uit Nij megen, bezettede tweede plaats verzwakken in haar strijd voor de ving en de verdere ontwikkeling democratie, die een wezenlijk besUnödsZ is van de beg.nselen en de Idealen der pan»? 5. spreekt als zijn wil uit, dat de atv.' lingen en de leden der partij trouw zuta blijven aan haar grondslagen, strijdwljaTm doeleinden en dat haar actie niet zal ww den geschaad door tegenleiding van tot ha.. behoorende personen of groepen; 6. erkent als een belang voor dé party het recht van alle leden, om inzichten, vereend baar met de beginselen der partij, doch v wijkende van die barer meerderheid en hu rer leidende organen, te sljn toegedaan «v aan deze op organisatorische wijle uiting ta geven; 7. stel vast, dat zoowel in de afdeeUng* der partij Als in haar pers, met name in hét daarvoor uitgegeven weekblad ,De «^«7 Democraat”, de vrije meeningsuitlng gewaar borgd is; 8. elscht van alle leden der partij, dat m zich sullen onthouden van de vorming én de instandhouding van bijzondere groept ringen, alsmede van andere handelingen, die ’.e eenheid der partij in gevaar bretwén en haar strijdkracht schaden; 9. elscht derhalve, dat de bladen „De 8a. elallst” en ,X>e Fakkel" zullen worden on geheven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkomsten van groepen partijgenot», ten. die ten doel hebben de taktlek dir partij te behandelen en belegd zijn door an dere dan de daartoe door de party bevoegd verklaarde Instanties; 10. draagt aan het partijbestuur op. voor de naleving van deze eiachen met gestreng heid te zorgen, voorzoover de afdeellngen daartoe geen gebruik maken van haar ita- tutaire bevoegdheid, en machtigt het party, bestuur om zoo noodig hen, die tegen dit congresbeslult handelen, den partyraad ge- hoord, als lid der partij te royeeren; 11. roept alle leden der party op, om op den grondslag der sociaal-democratle den stryd voor de bescherming van de arbei dersklasse tegen de gevaren van de crtai en voor de verwezenlijking van de sociaal, democratie eendrachtig te voeren. welke daarop stond aangegeven, is niet on verhoord gebleven. Tal van kaarten (aan de daarvan stond aangegeven, aan gereikt werden), v. bureau (Den Haag, In de Officleele mededeellngen van den K.N.V.B. lezen wij o.a.: Naar aanleiding van het feit, dat het nog herhaaldelijk voorkomt, dat in toegangs kaarten voor interlandwedstrijden handel gedreven wordt, of ten verkoop worden aangeboden, met de bedoeling daarop winst te maken, wenscht het bestuur van den K.N.V.B. er nog eens nadrukkelijk de aan dacht op te vestigen, dat het die kaarten aan het publiek aanbiedt, uitsluitend met de bedoeling om voetballiefhebbers In de gelegenheid te stellen de Interlandwedstrij den by té wonen. De gelden, die het daarvoor ontvangt, ko men na aftrek van de aan het organiseeren van dergeiyke ontmoetingen verbonden kosten, uitsluitend aan een ideëel doel: de bevordering van het beoefenen der voet balsport, ten goede In verband met dit standpunt meent het K.N.V.B.-bestuur daaraan het moreele recht te onüeenen om met alle hem ten dienste staande middelen te mogen verhin deren. dat toegangskaarten verhandeld worden tégen hoogeren prijs dan daarop staat aangegeven, overtuigd zijnde daar mede tevens te handelen In het belang van het voctballievend publiek. Een beroep op dit publiek om den KU.V. B. hierin te steunen en hem de gevallen te melden, waarby kaarten tegen hoogeren prijs werden van de hand gedaan dan die, De jaariyksche wedstrijd tusschen de Roode Duivels en de Zwaluwen, zal naar de ,,Sp. Kr.” bericht op Dinsdag 9 Febr. plaats hebben In het fraaie Heysel-Stadion te Brussel. gelijkheid verkeerde die gevallen te onder zoeken en waar mogciyk en noodig de ver- eischte maatregelen te nemen. Hoezeer dit op prijs gesteld wordt, toch meent het Bestuur van den K.N.V.B., dat zulks nog niet in voldoende mate geschiedt. Immers, indien ieder geval onmlddeliyk gerapporteerd werd, zou aan het euvel bin nen korten tijd een einde kunnen gemaakt worden. Ten aanzien van de preventieve maat regelen, die genomen worden, diene het vol gende le. Alle kaarten worden voorzien van den naam van den bond, vereeniging. official of persoon, aan wie ze uitgereikt zün. 2e. Kaarten, waarop die naam onleesbaar gemaakt is of daardoor verminkt zün, zyn waardeloos. 3e. Staanplaatsen worden voorzien een doorloopend numnaercijfcr. 4e. Bonden, vereeniglngen of personen, aan wie de kaarten uitgereikt worden, zijn gehouden een register aan te leggen van de namen der personen, aan wie ze verder wer den afgegeven. Tevens dienen zü by het uitreiken der kaarten de voorwaarde te ver binden, dat ruiling of overdracht alleen kan geschieden met hun goedvinden. 5e. Indien biykt, dat kaarten tegen hoo geren prijs verhandeld werden, worden der- geiyke bonden, vereeniglngen of personen in het vervolg van de kaartendlstrlbutle uitge sloten. Bovendien kan straf worden uitge sproken. Indien blijkt, dat het verhandelen der kaarten tegen hoogeren prys dan er op staat aangegeven geschied is tegen den wil en zonder medeweten of door onachtzaam heid van de lichamen of personen, aan wie de kaarten in eerste Instantie werden uitge reikt, dan kan het Bestuur bepalen in- dien het van de goede trouw overtuigd is dat voortaan alleen toegangskaarten wor den uitgereikt onder voorwaarde, dat na af loop van den wedstrijd de kaarten (ontdaan van de souche) weer ingeleverd worden by het Bonusbureau. Ir.dien deze verplichting niet nagekomei) wordt, komt de betreffende bond, vereeni ging of persoon niet meer in aanmerking voor de distributie van kaarten. ,7e. Overdracht of ruiling van kaarten kan alléén geschieden met goedvinden van dengene, wiens naam op de kaart verme.d dergeiyke goedkeuring ten deze niet aange- dommen, personen indien die personen voor de bende een ge vaar vormden. werd eenlge weken geleden een Tomblo het slachtoffer der bende deze moordaanslag werd oorzaak van haar val, want waar bevolklngspatroullles en politie geen succes hadden gehad by de opsporing der bende, werd nu de hulp der militairen ingeroepen en een infantcrie- patrouille onder commando van den Isten luitenant, kreeg opdracht de roovers op te sporen en te vatten. Nu had de bende een zeer tactisch punt uitgekozen als ver blijfplaats, nJ. de omgeving van Taboeng Lampo E, een knooppunt van de afdeeling- gen Maros, Slndjal en Bene, en vanuit dit punt werden de strooptochten in de ge noemde afdeellngen ondernomen. Terwijl men nu in de eene afdeeling naar de rampokkers zocht, zaten zy rustig in een ander aan bet knooppunt grenzende afdee ling. De militairen hebben dan ook geen gemakkelfjk werkje gehad, doch bet ge lukte haar toch de rampokkers op te jagen en in bet nauw te drijven, waarop het hoofd van Rabceng Lampo E. met een bevolkings- patrouille er op uittrok en de in het nauw gedreven bendeleden wist te arrestee ren De bevolking, die door de economische crisis sterk wordt gedrukt, 1» nu tenminste voorloopig van een plaag bevrijd, wy zeg gen „vocrloopig” want het zal ons niets verwonderen, als in verband met de tijds omstandigheden binnenkort een nieuwe bende gesignaleerd wordt. In „Libel”'hield de Rotterdamsche fede ratie van de 8. D. A. P. een ledenvergade ring, waarin het standpunt besproken werd van B. en W. en de raadsfractie der 8. D. A. P. ten opzichte van de loonvoorstellen. die den Raad zijn gedaan en welke neer komen op een verlaging van 3 pCt. der in komens. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, had een zeer rumoerig verloop. Een groot aantal der aanwezigen bleek het met de houding der voormannen van de 8. D. A. P. in Rotterdam niet eens te zyn. Wegens het groote rumoer moest de ver gadering tenslotte geschorst worden. Een definitief resultaat is niet bereikt geworden, al bleven vele aanwezigen er op aandringen, dat over de schorsing der vergadering eerst gestemd zou worden. Het is hiertoe echter niet gekomen. De vergadering, die om half acht was begonnen, ging tenslotte omstreeks 1 uur uiteen, hoewel de gemoederen nog zeer bewogen waren. Zooals men weet, zijn Engeland en Frankrijk het over een eventueele rege ling van de Duitsche herstelschulden op teer belangrijke punten niét eens. Fen der voornaamste van deze punten is wel de vraag, welke schulden den voorrang verdienen: de zgn. politieke (herstel- en oorlogsschulden) of de particulier? scul- den (de door de Duitsche handels- en industrie-ondernemlngen opgenomen leenlngen en de aan het Duitsche Rijk bui het herstelvraagstuk om vverstrekte eredieten). Engeland heeft bij Duitsch- lands particuliere schulden het meest? den erkend zien, te moer daar de Engel- belang en wil dus de prioriteit dier schul- sche eredieten, particulier aan Dultsch land verleend, voor pen groot deel ge bruikt zijn voor het doen der herstel betalingen. Frankrijk daarentegen, dat de internationale verdragen, ook die, welke niet meer op de huidige omstan digheden passen, heilig en onaantast baar verklaart, zit als een heroïsche Don Quichote hoog op het afthandsche paard van een juridisch illusionisme. Het elscht voor de herstelschulden de eerste plaats op, zelfs al zijn die herstelschulden practlsch niet meer te innen wegens gebrek aan actief van den schuldenaar. Gezien deze Fransch-Engelsche con- troverze en gezien ook de pogingen van Frankrijk om Engeland in vóórbesore- kingen over te halen tot zijn stanrpunt. krijgt het een bijzondere beteekenis, dat de Duitsche Rijkskanseller zijn opzien barende verklaring over de onmoeglijk- heid der politieke schuldenbetalingen niet in een openbare rede of voor de radio, maar in een onderhoud met den Engelschen gezant te Berlijn heeft afge legd. Ook zijn zinspeling, dat de herstel schulden geschrapt dienen te worden, opdat Dultschland daardoor alleen in staat zal zijn aan zijn particuliere ver plichtingen te voldoen, 13 in deze bij zonder illustratief. Brünlng heeft daar door de onder Franschen druk wanke lende Engelschen een riem onder het hart gestoken en de mogelijkheid van een gemeenschappelijke tactiek van Frankrijk en Engeland ten opzichte van het herstelvraagstuk aanzienlijk ver kleind. De Parljsche bladen zijn zich hier van wolkomen bewust en beschouwen Dr. Brüning’s verklaring dan ook als een handige schaakzet tegen de Fransch- Engelsche samenwerking. Zoo betrekke- lijk kalm els Amerika, Engeland en Ita lië Brüning’s verklaring, welke eigenlijk niets anders is dan een krachtige en of- ficiëele herhaling vap hetgeen officieus in gansch Dultschland reeds maanden lang werd betoogd, hebben opgenomen, zoo wild van woede toont men zich in het nationalistische Frankrijk. Tegen den uitslag van het deskundigen-rapport wan Bazel in beticht men Dultschland ervan, dat het niet betalen wil, ofschoon het dat wel zou kunnen. Men verklaart er het woord van Brüping, dat de on houdbaarheid van hdt Verdrag van Versatile, en het Youngplan aan den kaak stelt, als de uiting van een typisch Duitsche „rücksichtlosigkeit”, welke in ternationale verdragen beschouwt als waardelooze „vodjes papier”. Het Verdrag van Versatile, dat een eenzijdig dictaat is van de overwinnaars aan den overwonnenen, kan juridisch en moreel echter nauwelijks anders be schouwd worden dan als een document van het vermeende recht van den tijde- Hjk sterkste. Met het Youngplan is het echter eeatgszins anders gesteld. Dit was een vrije’, tenminste voorzoover er in de politiek iets vrij kan zijn, internationale overeenkomst, waarvan de onderteeke- ning van Dultschland niet als te Ver- nu de daarbij aangegane verplichtingen sallies werd afgeperst. Dultschland zegt op. Niet echter omdat het die werpllch- tlngen niet langer wil, maar niet lan ger kan dragen. En men mag zich met recht afvragen, of het niet in strijd is met de moraliteit handhaving van rech ten te 'vorderen, die door de verandering der omstandigheden en verheldering der inzichten tot een klaarblijkelijk onrecht zijn geworden. De felste nationalisten in Frankrijk toonen door de beheerschlngloosheid hunner woede, hoe machteloos zij eigen lijk door Brüning’s verklaring geworden zjjn. Zij noemen de conferentie van Lau sanne nu verder overbodig, elschen een nieuwe bezetting van een deel van Dultschland, ’n aanklacht tegen Dultsch land bij het Permanente Hof voor Inter nationale Justitie te Den Haag, en het opzeggen der Fransche eredieten aan het Duitsche Rijk. Wat ervan dit alles zal komen, moet nog worden afgewacht, maar veel zal het wel niet zijn. In ieder geval heeft Brüning’s verklaring een nationale aaneensluiting der verschil lende .'politieke partijen in Frankrijk tot onmiedellijke reactie gehad. Maar zal de ze syè.nd houden? Zal op het laatste oogenblik het gezonde verstand tegen over de naakte en onveranderbade feiten ook in Frankrijk niet zegevieren? Het Is wel merkwaardig, dat juist thans het be richt komt, dat Brland, de groote man van Locarno en de Fransch-Duitsche toenaderingspolitiek, plotseling weer zóó gezond blijft, dat zijn ontslag-aanvrage als minister van Buitenlandsche Zaken nog allerminst als definitief mag wohien beschouwd. Ifpdien Frankrijk tot dwang maatregelen tegenover Dultschland zou besluiten, zó< zijn isolement volkomen worden. In Engeland heeft men er zich enkel over verbaasd, dat Brüning’s verklaring reeds thans werd af gelegd. Men had verwacht deze eerste te Lausanne te zul len hooren. Déze verbazing kenmekrt het gevoel der Engelschen voor „fair play”. Internationale overeenkomsten als het Youngplan dienen ook internationaal te worden herzien of afgeschaft. Maar de Engelschen vergeten daarbij, dat Brü- ning door den blnnenlandschen polltle- ken toestand In Dultschland gedwongen werd om vóór zijn vertrek naar Lau sanne open kaart te spelen. Hij kan nu rustig het Rijk aan zijn mllnster van Binnenlandsche Zaken en Rljksweer Grönen overlaten, in het besef, dat zijn onomwonden verklaring de groote onge rustheid van het Duitsche volk over zijn buitenlandsche politiek heeft weggeno men. Of deze verklaring onder invloed van Hitler is afgelegd of niet, doet fei telijk weinig terzake. Zij constateert een voudig onloochenbare feiten, waaruit de andere mogendheden de noodzakelijke conclusies dienen te trekken, willen zij den K.N.V.B. wenscht hl’raan nog toe tc voegen: le. De aandeelhouders van het Stadion i.ebten contractueel het recht een vastge steld aantal toegangskaarten by te koopen. Hoewel de KK.V.B. niet verhinderen kan, dat zy deze kaarten weder verkoopen tegen hoogeren Prijs, doet hy een dringend beroep op hen cm zich daarvan te onthouden. Deze kaarten zyn gemerkt „Sportpark”. 2e. Aan den Kon. Belg. Voetbalbond wor den op zyn verzoek een aantal toegangs kaarten verstrekt. Aan dien Bond is veraocht een register aan te leggen van de namen dergenen, aan wie hij de kaarten uitreikt en zal alsnog ge vraagd worden dezelfde preventieve maat regelen toe te passen als hierboven geven. Deae kaarten zyn gemerkt 3e. Hedere wyze van medewerking van de zyde van het publiek zal ten zeerste op prys worden gesteld. Echter wenscht het Bestuur er by voorbaat op te wyzen, dat in Er ■werd een ontwerp-reeolutie voor het as. partycongres besproken en vastgeeteld. Een uitvoeriger uiteenzetting zal, als toe lichting op deze ontwerp-resolutle, spoedig in druk verschynen. De tekst van de ont werp-resolutle volgt hieronder. Het congres der 8.D.A.P., gehouden te Haarlem op 26. 27 en 28 Maart 1932; 1. overwegende, dat het oeconomlsch le ven, zoowel in Nederland als in de meeste andere landen der wereld, door een hevige inernationale crisis getroffen is, welke voor landbouw, nyverheld, hendel en verkeer on gekende moeiiykheden heeft veroorzaakt en voor de arbeidersklasse een zeer uitgebreide en langdurige werkloosheid heeft medege bracht; dat bovendien, mede onder den invloed der oeconomische crisis, in verscheidene landen tusschen klassen en groepen poli tieke spanningen zyn ontstaan, die slch kunnen ontladen in hevige uitbarstingen, waarvan ook in andere landen de uitwerking gevoeld zal worden; 2. verklaart opnieuw, dat het in deze ern stige omstandigheden nog meer dan ooit de taak der sociaal-democratle is de belangen der werkende en die der werklooze arbei ders, der kleine boeren en der andere nood lijdende groepen, in de crisis zeer ernstig bedreigd, met al haar kracht te bescher men; dat de macht der vakorganisaties en die der party moeten Worden aangewend om het levenspeil der arbeidersklasse zooveel mo- geiyk te handhaven, door verdediging van den loonstandaard en van de verruiming van de werkgelegenheid en van den steun, waarop de werkloozen aanspraak mogen ma ken; 3. stelt vast, dat uit deze groote oeconomi sche verwording de onhoudbaarheid van het kapitalisme voldoende biykt, in die mate, dat het vertrouwen in de houdbaarheid dier productiewyze by breede groepen, ook bul ten de sociaal-democratle, ernstig is ge schokt: dat evenwel hieruit niet mag worden af geleid. dat het kapitalisme reeds nu in de bedryfswereld heeft afgedaan en tydeiyke opleving van de bedryvlgheid sou s*n uitge sloten; dat het belang van de arbeidersklasse slechts gediend is met den opbouw van een nieuw stelsel van voortbrenging, ter vervan ging van het kapitalisme, terwijl de totale Ineenstorting van het oeconomlsch leven thans voor de arbeidersklasse onnoemelyke ellende zou medebrengen, zonder de oecono- -mieejte en geestelijke voorwaarden voor het socialisme gunstiger te maken; 4. is van oordeel, dat wilde bewegingen van groepen grootendeels ongeorganiseerde arbeiders, welke uit de crisis ten deele spon taan voortkomen en ten deele worden ge kweekt. de kracht van de arbeidersklasse voor de bescherming van haar levensbelan gen en voor de verwezeniyklng van het so cialisme niet vergrooten, veeleer zullen lei den tot uitkomsten, voor de arbeiders en het socialisme nadeelig; dat de party in deze moeliyke omstandig heden onwrikbaar moet biyven vasthouden aan haar beginselen en aan haar strijdwyze en niet wankelen mag in haar overtuiging, dat slechts door toenemende scholing en groeiende organisatie, op den grondslag der sociaal-democratle, het proletariaat het ver mogen zal verwerven om zyn socialistische doeleinden te bereiken; dat derhalve door de party ook geen voed sel mag worden gegeven aan den waan, als- Gouden keten uit de 13e eeuw Kaar het „N v. d. D.” meldt, heeft een Javaansch» tanl. Moeridjan geheeten. wo. nende in de dessa Kresikan, onderdistrict Kandawln, district Ngoenoet, regentschap Toeloengagoeng, enkele dagen geleden, tij den» het patjollen in zlhf tuintje een prach tige gouden halsketen gevonden. Het sieraad is van byna zuiver goud, heeft een lengte van meer dan een halven meter, een ge wicht van ongeveer 500 gram en dateert uit de Hindoe .Javaanache periode van de 13e eeuw. Het bestuur werd van de zeld zame vondst in kennis gesteld en op last van den Gouverneur-Generaal van Oost- Java is de haüsketen Inmiddels opgezonden naar het hoofd van den Oudheidkundigen dienst te Batavia, die de directie van het Koninklijk Batavlaansch Genootscrap uit. noodigde het sieraad te koopen voor ’t Mu seum aan het Koningsplein. De ketting vertegenwoordigt een goudwaarde van on geveer duizend gulden, welk bedrag den dessaman Moeridjan toekomt, indien het Genootschap zün vondst overneemt. De aan koop zal zeer waarschijnlijk wel plaats heb. ben. aangezien het Genootschap over vol doende fondsen beschikt, nu de verzekering van 100.000 voor de in Parijs verloren gegane schatten bereids werd uitbetaald. 2 12 JANUARI

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16