L JACHTWATER EN HOOFD-EAU DE COLOGNE N. V. Drogisterij JAN DE VRIES 4 PROVINCIAAL NIEUWS EGMOND-BINNEN Gorgel droog met ANDIJK ANNA PAULOWNA ASSENDELFl ONDERDIJK TEXEL HE1LOO BEEMSTER WIERINGEN SCHAGEN BLOKKER UITGEEST SCHOORL HOOGKARSPEL INGEZONDEN CASTRICUM WARMENHUIZEN OBDAM SPANBROEK F ft EGMOND AAN DEN HOEF HEERLIJK, FRISCH EN GEURIG ALKMAAR TELEFOON 324 BLINDENAVOND. tf- BELASTINGSCHULD VOETBAL Burgerlijke Stand over December 1931. de EEN TERUGBLIK IN 1931 de BOOTDIENST NAAR DEN HELDER DE Nijs oud, 51 jaar, BorgerlUke Stand over December 1931. SPARTA I—BEVERWIJK 1. R K. VOETBALCLUB SJt.C. er R. K. KIESVEREEN1GING van Konijn Obdam, 11 Januari 1933. R. K. MIDDENSTANDERSBOND. on- van l Dirk tanen 1 ta n. id k i r Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk 5* ze de lat T- ib I e 1 t t t i i. i L i 1 rUk der ken rende Zoowel SRC I als 8RC H hadden vrij af. De SRC-adspiranten wisten tn een thuis wedstrijd te winnen met 53. Crisis-Uomlté. Woensdag is op initiatief van burgemeester N. Dekker opgericht een crlsls-comlté. De volgende beeren hebben er zitting in: J. de Boer Wz.. voorzitter; H. P. de Wijs, 2e voorzitter; KlokkemeUer, secr.- pennlngmeester; T. de Boer, P. Groenland, Jn. Steltenpool. W. de Pater, M. Dekker Oz., N. Baltus en C. de Haan, leden. De bedoeling van dit comité is. hulpmid delen te verschaffen in die gezinnen, die on danks anderen steun, gebrek lijden aan het allernoodzakelijkste. Verder zal het comité aansluiting zoeken bij het Nationaal Crisis- Comité. Nog werd besloten twee keer per maand te collecteeren aan de hulzen. Vermeld zij nog, dat de R. K. Bond voor Groote Gezinnen in zijn vergadering besloten heeft 5 voor dit doel beschikbaar te stellen. Ter navolging. ca e- id er te voor- en «t d. ie K re n. I- sl a th tn tü ar >d ar ir- tn Só en ff •*it de- bon - -:d tiet als r- tn de in es de ■1- rd a. t»i a. at 01 n. n- n- F. METTB8, Obdam. R. K. Klesvereenlging Tot voorzitter der R. K. klesvereenlging werd benoemd de heer J. ot, tot secretaris de heer J. van Leeuwen en tot penningmeester de heer Th. Koedooder. Uitvoering „St. Caecilia" De R.K Oem. Zangvereenlgtng „St. Caecilia” gaf in de zaal van der heer Bruin haar jaarlijksche uit voering. Behalve eenlge kleinere nummers werd als hoofdnummer opgevoerd het be kende Driekonlngen-oratorium van H. A. Müller. De belde keeren, dat het oratorium werd uitgevoerd, werd het zeer goed ver- -tolkt. Jammer echter dat het niet voor volle zalen geschiedde. Pastoor J. J. van Santé sprak zijn voldoe ning uit over de opvoeringen en niet minder over de prestatie van den directeur, den heer R. M. Moeskops. Een goede gedachte van „St. Caecilia” Is het geweest om de tooneelclub ..St. Gangul- phus” te laten zorgen voor opluistering. Haar komisch stukje viel bijzonder In den smaak. ESV I speelde Zondag te Nlbblxwoud tegen SEW I. Daar E. den toss wint, speelt zij het eerst met den vrij sterken wind In den rug. Het doet terstond eenlge snelle aanvallen en weet reeds in da eerste minuut te doelpun ten, wat evenwel wegens buitenspel niet wordt toegekend. Daarna zet 8. even op, maar de backs zuiveren spoedig weer het terrein. Opnieuw valt E aan en de rechtsbinnen weet te doelpunten, zoodat de rust met 20 voor E. ingaat. Na de rust speelt E. tegen den wind, maar houdt moedig stand, doet een snellen aanval en maakt 30. Hierna dringt 8. weer op, krijgt een penalty tegekend, die In een punt R. K. BEGRAFENISVEREEN1GING „ST. BARBARA” Alhier wordt 13 dezer een kunstavond door blinden gegeven. Zang, voordracht, muziek en declamaties zullen elkaar af wisselen. Tevens zal een toespraak worden gehouden door den bondspropagandist J. A. v. d. Berg uit Oosterbeek. Ongetwijfeld zullen velen dezen avond bij wonen. Concert. De R.K. muzlekvereenlglng J3t. Pancratlus” gaf Zondagavond in het Patronaat een concert oJ.v dirigent Leo Koning. Het samenspel en pittige rhythme van bet korps, dat wij een jaar niet hoorden, troffen ons reeds bij het eerste nummer. Van het met zorg samengestelde programma noe men wij in t bijzonder „Nuptial Cortege” van Gadenne, hetwelk in nuanoeerlng gn sameMpel perfect was. In het forte waren de ptftons soa» wat scherp, de pianissimo’s waren fijn en getuigden van ernstige studie. Souvenir d’Ostende met barlton-solo werd correct uitgevoerd, de begeleiding was corns wat te sterk. Met een briljanten marach werd het muzikale gedeelte gesloten. Ne de pauze werd opgevoerd: ..Tante Er ne’s laatste wil". De vertolking was boven verwachting en het geheel goed afgewerkt. Resumeerend kunnen we getuigen dat ..St. Pancratlus” met voldoening kan terugzien op dit concert, hetwelk een mooi resultaat was var degelijke studie en artistieke leiding een concert ook dat voor de toekomst veel verwachting Inhoudt. Jong L T. B. Dezer dagen hield de ver eenlglng Jong L. T. B. haar maandvergade ring. De voorzitter van den L. T. B. opende, wegens afwezigheid van den voorzitter der vereenlglng, de vergadering en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Spre ker was verheugd over de goede opkomst en constateerde, dat Jong L.T^B. zich steeds meer In ieders belangstelling mag verheugen Hierop volgde lezing der notulen. Een der leden sprak zijn voldoening uit over de laatst gehouden retraite te Bergen Spreker zag gaanre dat er spoedig weer ge legenheid werd gegeven en raadde een teder aan om deel te nemen. Ook andere leden J Benoemd werd mej. Ch. de Ridder. Uit de verder ter tafel gebrachte stukken bleek, dat de Minister van Onderwijs er niet In toestemt, dat te Hpendam een derde leer kracht aan de school te werk zal worden gesteld. Dit werd door den Raad betreuro terwijl er aan herinnerd werd, dat In dezen door den Minister feitelijk een belofte Is gedaan. Voorts bleek uit gedane mededeellngen, dar Wethouder Koster met het bestuur der Ban- ne Landsmeer heeft onderhandeld over hei voor gezamenlijke rekening uitdiepen van ae wegsloot. Het Bannebestuur heeft tekort aan geld en kon daarom aan dat verzoek met voldoen. Steenregeling In den raad alhier R be sloten alleenwerkend tuinbouwers, die zich zonder flnancleele hulp het noodlge voor hun gezin niet kunnen verschaffen, steun van gemeentewege te verstrekken. Zij. die daarvoor In aanmerking meenen te komen, kunnen zich schriftelijk bij den burgemester opgeven. Om ten behoeve van de eerste uitkeerlng een beslissing te kun. nen nemen, is het noodlg, dat voor as. Woensdag het verzoek moet zijn ontvangen. SL Elisabethstentoonstelling Evenals vorige jaren hield de Sint EHsabethsvereenl- glng ook dit jaar weer een expositie In het Gezellenhuls, van de aangekochte en door haar leden vervaardigde kleedlngstukken voor behoeftige geloofsgenooten En ook dit jaar waren weer tal van genoodlgden aan wezig bij de offlcleele opening, welke na de Hoogmis plaats had. Dopr vertegenwoordi gers van 8t. Vincentlusvereenlglng, Volks bond, Herwonnen levenskracht, klesvereenl- glng en ook door den Weleerw. adviseur, werden de gebruikelijke speeches bij die ge legenheid afgestoken, waarna de presidente der afd. Uitgeest van den R. K. Vrouwen bond de tentoonstelling voor geopend ver klaarde en de aanwezigen ultnoodigde de expositie te bezichtigen. Veel is door de Ijverige leden der St. Ellsabethsvereenlglng vervaardigd en zal straks door haar onder <"e armen der parochie worden uitgedeeld. Hiervoor komt mllden gevers en ijverige damesleden een woord van harte lijken dank toe. .8t_ Deus Dedlt: De voorzitter wenschte op de eerste vergadering In het pas begonnen jaar allen een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toe. op de eerste plaats den gees telijken adviseur, dan het bestuur en den spreker van edse navond, den beer Kuyper. Hierna werd besproken de vraag kinder toeslag bij de gemeente. De spreker zette uit een, dat de gemeente toeslag op het werk- verschafflngsloon krijgt van het Rijk, waar, bij echter de bepaling Is. dat bet Rijk beslist welk loon mag worden uitgekeerd en hierbij geen kindertoeslag. Zou de gemeente het Rijk niet noodlg hebben, dan kan de ge meente zelf dit loon bepalen. Er wordt nu bij den Minister dringend op aangedrongen, kindertoeslag voor de ge. meente te verkrijgen. Geeft de Minister toe stemming, dan zal ook het hoofdbestuur zijn beet doen voor deze gemeente, komt het er echter niet door, dan moet dit niet het hoofdbestuur als een verwijt worden aange rekend. omdat hier door de patroons haast geen premie wordt betaald, dus ook geen kindertoeslag wordt uitbetaald. Spreker zei voorts, dat er op het oogenblik bij den bond ongeveer 7000 werkloozen zijn en dat, wanneer er vorst komt, dit getal wellicht zal oploopen tot 10.000. In dit geval zou er door den Bond 90.000«- moeten wor den ultbetaald. Spreker zou bang zijn, dat zelfs met de 300 pCt. toeslag van het Rijk, de bond geen 13 weken zou kunnen uitbetalen De heer de Waard vroeg hoe het komt, dat de werkloozen, die ter liefde Gods aan het klooster hebben gewerkt, dus gewerkt hebben voor niets, op die dagen niet mogen stempelen. De heer Kuyper antwoordde: De Minister zegt, wanneer er wordt gewerkt, wordt er niet uitgekeerd. Spreker zegde toe er met het hoofdbestuur over te spreken, men zal dan den uitslag nog vernemen. De geestelijke adviseur dankte hierna den beer Kuyper voor zijn duidelijke uiteenzet ting. Ook de voorzitter dankte den spreker ▼oor zijn leerzamen uitlegt waarna sluiting met den Ohr. groet. Wornum eonhangers wercT weer afgetrapt doch spoedig hierna was het rusten. Na de thee was Victoria veel sterker, het spel- gehalte werd er echter n'et beter op. Sparta kwam sporadisch over de helft, doch wist den dmk te weerstaan. Ongeveer een kwar tier voor het einde maakte een der Spar- blj een algemeens doelworstellng gaven hun groote voldoening te kennen. .Balde Fancy Fair Zooals reeds gemeld, was de bruto-opbrengst van de fancy-fair rond 1850.Na aftrek van de verschil lende onkosten is als volgt uitgekeerd: a. /500 aan den naalkrans St. Anna, deraid. RJC. Vrouwenbond: b. 500 aan de afd. Wlt-Gele-Kruls en 100 aan den naalkrans voor de mis sie van onsen vroegeren dorpsgenoot, den weleerw. pater Schut, thans In Oeganda. Voetbal Zondagmiddag speelde E. 8. V. II tegen W. 8. V. n uit Wormer. Er stond een flinke wind dwars op het veld, zoodat van mooi spel geen sprake kon zijn. Er is echter flink gewerkt. Voor de rust had E. het meeste last van den wind, zoodat alle krachten noodlg waren. In het begin vlotte het spel niet best, maar later wist de E.- midvoor een doelpunt te maken. W. pro beerde het ook wel. maar de backs van E. wisten goed stand te houden en kansen voor W. bleven uit. Even voor de rust wist de mldvoor van E. het tweede doelpunt te maken. Na de rust was E. wel in de meerderheid, maar kon het niet tot doelpunten brengen. Er werd te veel op rechts gespeeld. De backs van E. drongen soms erg op, zoodat W. wel eens doorbrak, maar dit leverde geen ernstig gevaar op. Nadat nog een speler van E. er uit gezonden was, kwam W. nog eens goed opzetten, maar, vond E.’s doel niet, zoodat het einde kwön met 20 voor E. Scheidsrechter J. Commandeur had de leiding goed In handen. Dienzelfden middag speelde E. 8. V. I te Nlbblxwoud tegen 8. E. W. I en won met Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd eenlge plaatsruimte in uw veel gelezen Dagblad waan oor mijn dank. Zoo zijn dan de geruchten, welke hier de laatste dagen dp ronde doen, bewaarheid. Onze Zusters gaan weg. In een onderhoud, dat ondergeteekende met de Eerw. Priorin heeft gehad, werd hem dit ontzettend woord gezegd: „wij vertrekken den 22sten Decem ber as.”. Maar Zuster, riep ik uit. waar moe ten wij dan met onze kinderen heen? Zeker zullen er dan mannelijke krachten komen, maar waar moeten dan die 140 kleine peu ter» heen? Want is het geen zegen te noemen, dat een moeder van een groot gezin, waar er onder zijn van drie jaar oud, deze don op welk een voorbeeldige wijze de zusters kan toevertrouwen. Is het niet een zegen, op welk een voorbeeldige wijze, de zusters ook met kleine kinderen kunnen omgaan. Meermalen heeft ondergeteekende met eigen oogen kunnen constateeren, hoe ordelijk en netjes ook dit gedeelte van onze school wordt bestuurd. Welk« een ontzaglijk stuk werk neemt de bewaarschool voor de groote gezinnen weg. Hoe klein ze ook zijn, maar bidden kunnen ze zonder dat je er erg in hebt. En wat Is de reden van dit voor ons zoo onverwacht vertrekt? Zeer zeker zijn de besprekingen In de laatste vergadering van de Hanze de aanleiding dat dit vertrek zoo bespoedigd Is en uitgevoerd zal worden. Doch hoe het ook zij, T komt er weinig op aan. Do vraag is, kunnen wij onze Zusters behouden? R. K. ouders van de Parochie .Bint Vic tor”, sluit u aan en probeert met alle macnt onze zusters hier te houden; onze Zusters, die hier onafgebroken 10 Jaar lang hebben gearbeid voor uw kinderen I R. K. Bond voor Groote Gezinnen, hier staat een stuk werk voor u gereed. Op u rust de plicht het onrecht, de zusters aan gedaan, te herstellen. Zeer zeker zal. volgens mijn inzicht, rond gaan met lijsten by de R. K. ouders, om *t Moederhuis in Neerbosch te bewegen, dat wij onze zusters mogen behouden succes hebben. Verder stelt ondergeteekende er prijs op te verklaren dat in de R. K. school en op het plein de grootste orde en tucht heerschen. daar hij dit meermalen heeft kunnen oon- stateeren, In zijn werkzaamheden rond de school. Dus parochianen van Obdam, met den grootsten spoed aan t werk en onze zusters moeten wt) weten te behouden. Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor uw- verleende plaatsruimte, teelten ik Voetbalnieuws Zondag speelde het eerste en derde elftal voor ós competitie. Het eerste tegen W. F. C I en het derde tegen V. V. W. 3. Het eerste won met 1—0, terwijl het derde gelijk, 2—2, speelde. wordt omgezet, en brengt den stand op 31, waarmede ook het einde kwam. Scheidsrecht ter Van den Broek leidde zeer goed. In een vlug gespeelden wedstrijd, waarin vóór de rust door belde partijen een aantrek kelijk spel te zien werd gegeven, wist Sparta na een klein half uur spelen na de rust de leiding te nemen door Lutjeharms, die er in zijn eentje vandoor ging en juist in den bo venhoek scoorde. Niet heel lang hadden de Spartanen daar plelzier van, want vijf minu ten later lag de gelijkmaker In de touwen. Vooral Beverwijk zette er alles op om te winnen, maar steeds ontkwam het Sparta- doel op een gelukkige wijje aan een door, boring. Na de rust was Beverwijk sterk In de meerderheid en wist wel weemaal te sco ren, maar deje goals werden seer terecht door den scheidsrechter geannuleerd wegens ‘buitenspel. Ook had eBverwjjk pech, toen een penalty van de bovenlat terugsprong. Het einde kwam met 1—1, waarmede Spar ta onverdiend een puntje In de wacht sleepte. hands, dus penalty. P. Schouten maakte geen fout en plaatste den bal hard in het doel, onhoudbaar voon den keeper. Nu begon onder luide aanmoedigingen van het publiek een vinnige strijd om de lei ding; het spel werd uiterst spannend en aantrekkelijk, doch hoe men ook zwoegde., doelpunten bleven uit. Wel noteerden wij aan be de zijden nog eenlge gevaarlijke aan vallen. ook nog een zeker schijnend doelpunt voor Victoria doch door de bijzondere ac tiviteit van belde keepers, bleef de eind stand 1—1, waarmede vooral Sparta ten zeerste tevreden kan zijn. gehuwd met P. Stam Maart je Boot, oud 86 Jaar, weduwe van C. van der Hoorn Dirk Smit, oud 74 jaar, ongehuwd Theo- doris van der Laan, oud 67 Jaar, weduwn. van O. Snijder Bruno Willlbrordus NooU, 93 Jaar, weduwn. van M. Timmer Corne lls Krom, 63 Jaar, gehuwd mtt Grietje Poel. Is ons, reeds alom bekend Een beslist afdoend middel voor levend hoof donrein; het doodt zelfs de onzichtbaarste kiemen; verwijdert roos en vettigheid; bevordert In hoege mate den haargroei. LEDIGE FLACONS HEBBEN WAARDE Vraagt cadeau-lljst aan bij Uw winkelier, of, bij hem niet verkrijgbaar, direct bij ons. ALOM VERKRIJGBAAR EN GROS „Katholieke Kring” De bijeenkomst van den „Katholieken Kring" wordt gehou den Woensdag 13 Januari ’s avonds half acht in het Brunogebouw. De heer F. T. Cedee zal spreke- over het onderwerp: .Lucht en Wolken" BibUcteek De R. K. Leesbibliotheek U In het vervolg alleen geopend ’s Zondags na de Hoogmis. penningmeester; Th. Zoon, vice-voorzitter; Jn. Kok, 3e secretaris. Aan het einde van deze vergadering sprak de heer Mol de hoop uit. dat deze afdeeling steeds In bloei zal mogen toenemen, en dat de oprichting moge blijken te zijn geweest In het belang der R. K. Middenstanders van Warmenhulzen. Ten slotte werd nog bepaald, dat de eerstvolgende ledenvergadering zal plaats hebben op Donderdag 21 Januari aa. des avonds 7.30 uur In het Patronaatsgebouw met als agendapunt: Bespreking en vaststel ling statuten-reglement. Alle R K. Middenstanders van Warmen hulzen zijn op die vergadering welkom. Na eene voorafgaande bespreking is dezer dagen In eene vergadering van de R. K. Middenstanders van Warmenhulzen beslo ten tot het oprichten van een afdeeling van den Dlocesanen Haarl. Mlddenstanders- bond. De twee vergaderingen welke hiervoor gehouden zijn werden geleid door den heer Mol, propagandist van het hoofdbestuur. In deze twee vergaderingen werd door enkele middenstanders de huidige moeilijkheid naar voren gebracht om de contributie te vol doen. Het hoofdbestuur vraagt nJ. van Iedere afdeeling f 5.vaste contributie per lid per Jaar. Daarenboven moet nog een extra-contrl- butle betaald worden voor de plaatselijk te voeren actie. Zeer terecht werd door den heer Mol opgemerkt dat waar actie gevoerd moet worden het geld zal kosten. In ver band met den ernst der tijden heeft het hoofdbestuur de toezegging gedaan, dat. wanneer een Ud absoluut niet In staat Is de contributie te voldoen, het hoofdbestuur voor zoo n lid geen contributie zal vragen en aldus vrijgesteld kan worden. Het bestuur heeft de taak on zich geno men om In zoo’n geval ernstig te overwegen of het al of niet In staat Is de contributie te voldoen. Om flnancleele bezwaren Is het thans voor de R. K. Middenstanders van Warmenhuizen niet meer mogelijk zich van deze organisatie afzijdig te houden. Prlncl- pleele of moreele bezwaren kunnen er voor de R. K. Middenstanders niet bestaan om- dat deze organisatie werkt voor de geeste lijke en lichamelijke belangen van de leden. Ook stelt deze afdeeling zich, voor plaa'selljk eene actie te voeren om zoodoende de Mid denstanders van Warmenhuizen h-x>ger op te voeren. Vooral is het in deze tijden van emstlgen nood, waarbij ook de Middenstand betrokken Is. hard en hard nood'g om zich aan te sluiten, teneinde zich door en met de organisatie met hand en tand te ver zetten te-’ n,,es wat den Mida»-'af breuk doet Met het oog hierop werd door den heer Mol voorgesteld de contributie te stellen op 0.60 per maand en per Ud. met als gevolg, dat van de f 130 contributie 2.20 ten goede komt aan de plaatselijke ':as. Staande de vergadering geven zich 15 R. K. M’ddenstanders als Ud op. Voorwaar een mooi succes. Algemeen is men van genen die eerst nog eens de willen kijken, spoedig het g hunner collega's zullen volgen, e.i eenling blijven staan In den levénsstorm. Het met meerderheid van stemmen geko- sen bestuur bestaat uit: W. Bakker, voorzit ter; A. J. Relnders, secretaris; M. Oomea, Vrijdagavond was een propaganda verga dering belegd op Initiatief van het bestuur van de R. K. Klesvereenlging. Als spreker trad op de heer Vullnk, zitter van ,JBt. Paulus” te Amsterdam van de Prov. Staten van Noord-Hol- VoetbaL H. 8. V. I—D. 8. V. I Onder mooi winterweer speelde Zondag H. 8. V. I—U. 8. V. I een vriendschappellJken wed strijd. Als om kwart over tweeën de scheids rechter de elftallen in het veld blaast, waarna U. 8. V. I den toss wint en verkiest de eerste helft voor den wind te spelen krijgt men een echt vriendschappelijk spel te zien. Na een H uur spelen is het H. 8. V., die den keeper van U. 8. V. weet te verschalken en alzoo leidt met 10. doch U. 8. V. komt ook uit den hoek en na 5 minuten Is de stand 11, waarmee de rust Ingaat. Na de rust ontplooit zich een vlug spel van belde kanten en Is het de linksbuiten van H. 3. V- die er 2—1 van maakt. Dan komt U. 8. V„ die het geducht probeert, op het H. 8. V.-doel, maar backs en keeper waren niet te passeeren. Na een kort tijds verloop maakte H. 8. V. er 31 van en na dat U. 8. V-, naar het scheen, er eenigs- zlns uitraakte, maakt: H. 8. V. van de gele genheid gebruik en maakte er 41 van. Doch U. 8. V. kwam weer opzetten en pro beerde het nogmaals, maar het geluk was hun niet gunstig, zoodat deze vriendschap pelijke wedstrijd eindigde In het voordeel van H. 8. V. I met 51. H 8. V. n speelde tegen*U. 8. V. II en won met 42. Junioren H. 8. V. speelde tegen Junioren D. E. M te Heemskerk en verloren onder protest met 0—1. Y B E R T beschermt U iéder jaar tegen v«r- koudheid en catarrh. leden: 30 mannen en 25 vrouwen. Totasü 55 Personen. Vertrokken: 154 mannen en 159 vrouwen. Totaal 313 personen- Vermindering door overlijden en vertrek 368 personen. Aantal inwoners op 31 December 1931: 3563 mannen en 2428 vrouwen. Totaal 4991. In 1931 werden er 28 huwelijken voltrok ken. Echtscheidingen 3.' Als levenloos aan gegeven 9. Burgerlijke» Stand van 14 Dec.11 Jan. Geboren: Nicolaas Marie. Z- van Jb. Rljk- hoff en M. Mulder Johanna, d. van J. Schoorl en M. Duivenvoorde Hendrlka. d. van C. Buljs en H. van Dijk Cornells, s. van O. Wouda en G. Haas. Ondertrouwd: Cornells Hos en Jannetjï Havik (van West zaan) M. Boon weduwn. van A. Mastellng en L. M Betjes C 8mlt (van Wormerveer) en M. Wobben. Getrouwd: Jb. Havik, weduwn. van C. C. Melk en P. J. O. Hoogenhulsen J. Bra- kenhoff, weduwn. van A Neeft en A. Vrou we, weduwe van H. Kramer. Overleden: Dirk de Boer, oud 34 jaar, Feestavond Herwonnen Levenskracht Zondagavond organiseerde bovengenoemde vereenlglng haar Jaarlijkschen feestavond lii de zaal van den heer Swaerts. De voor zitter opende den avond met den christe- lijken groet, waarna het bondslied gezongen werd. Hierna nam de heer Haver, afgevaar digde van het hoofdbestuur van Herwennen Levenskracht het woord. Spreker begon met een algemeen over zicht te geven van den stand der vereenl- ging. Thans Is men bezig met den bouw een nieuw sanatorium te Bllthoven. kosten hiervan bedragen 1.400.000. lid land. Pastoor Konijn opende de bijeenkomst waarna de spreker het woord verkreeg. Eerstens behandelde hij de meest voor de hand llgger.de oorzaken van de wereldcrisis Verder sprak hij over de waarde van den arbeid en vroeg zich af of de arbeid wel genoeg waardeerlng vindt. In het tweede deel van zijn lezing be sprak hij het communisme, dat door velen wordt aangewezen als het geneesmiddel voor deze zieke maatschappij. Ten duidelijkste liet hij uitkomen, dat de zen weg de onze niet kan zijn. Wat er ook gebeure, wij moeten den weg naar boven nooit uit het oog verliezen. Pastoor Konijn was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij In zijn slotwoord den wensch uitsprak, dat de spreker hier nog meermalen zou optreden. Terwijl juist een der aanwezigen Iets ging vertellen over de Zuiderzeewerken en den Wlerlngermeerpolder, kwa mde voorzitter van Jong L. T. B. binnen, die de leiding on der woorden van dank overnam. De spreker over bovengenoemde werken wist op onderhoudende wijze wat te verhalen over de machtige exploitatie. Voor velen was het zeer Interessant. Na eenlge oogenbllkken van rust hield een ander lid een lezing over „Het Gemengde Huwelijk." Den spreker was van bevoegoe zijde toestemming verleend een lezing ovei dit onderwerp te houden. De Inleiding was echter van hem zelf. Hierna werd behandeld de samenstelling van een blbllotheek-commlssie. Door omstan digheden zal de bibliotheek op kleinere schaal worden Ingericht dan de bedoeling was. Besloten werd zoo spoedig mogelijk een commissie samen te stellen. Nog werd mede gedeeld, dat een vragenbus Is geplaatst, die lederen maand wordt geledigd. BIJ de rondvraag deelde een er leden nog mede, dat hij een lezing zal houen over so ciologie, met aanhalingen uit de Encycliek „Quadrsgeslmo Anno”. Nadat nog eenlge za ken besproken waren, volgde sluiting. Geboren: Cornelia Maria, d. v. Jacobus van den Berg en Catharina Maria Stet; Jacobus Nicolaas, z. v. Cornells van den Berg en Guurtje Molenaar; Klaas, z. v. Pleter Dissel en Aagje Bulk; Geertje Bregtha d.v. Pleter Vlam en Neeltje Margaretha Buisman; Cor nells Benjamin, z. v. Frans Stam en Euphe- mla Punt; MarUtje, d. v. Plet Wlldeboer en Jannetje Koedüker; Adrianus Theodorua, z. v. Theodorua Smit en Margaretha Ooie vaar. Ondertrouwd: Hendrik Klok, wonende te Harenkarpeel en Catharina Aukje de Geus. Getrouwd: Hendrik Klok en Catharina Aukje de Geus. Overleden: Aagje de eebtgenoote van Klaas Mosch. Kolenvervoer. Het vervoeren der steen kolen benoodlgd voor het Gem. Gasbedrijf alhier is aangenomen door schipper Jn. Schrijver, voor den tijd van 2 jaar. De kolen worden nu rechtstreeks aangevoerd uit Am. sterdam. Aangifte dienstplicht. De aangifte voor de dienstplichtigen lichting 1933 Is bepaald op 13 Januari. Gebo~en: Kees, z. var J. F M. Alma en J. M. E. de Ror.de Bresser; Inge, d. van A. Henkel en F. W. Bergmann; Ettje, d. van H. Nleland en E. dr Vries; Jantje, d. van H. Hekman en 1 Panjer <te Oude Pekela)Ailda d. van J. Bakker en J. C. A FHjs; Grietje, d. van C. v. Kalsbeek en G. Bakker; Aaltje, d. van C. Halfweeg en D. Metselaar; Nelll RoelofUia Eiisaoeth, d. v. 8. Poel en K. PlagmeUer, Relnouwtje Adriana, d. v. J. Tijsen en B. v Heukelum; Anna Cornelia, d. van P. Tijsen en L. Bril; Fransje, d. van F. Bos en M. Orsel: Johannes Reinler, z. van Joh. v. Dommelen en E. Luiten; Franclscus Adrianus, z. van P. J. Stoop en A. A. Mus ters. X Qvprfeden: J. Post, m 79 J., echtg, van gg. Lont; C. Brugman, m„ 65 echtg. van G. Klem: J. Hekman, vr 1 week, d. van H. Hekman en J. Panjer (te Oude Pekela); A. v. d. Welle, m.. 58 j„ echtg. van G. Visser; G. Wiegman, vr. 84 Jwed. van D. Post; 6. Klnne, m„ 67 j..: A. Muit, m., 69 j., wed: tan M. Halfweeg. Ondertrouwd: J. Boster en A. Spgckman; J Lissenburg en Th. J. K. Remmer^; J. W. Koom en P. T. Tijsen; G. Portegjjs en M. Wiegman; D. Couwenhoven en P. Mooi. Getrouwd: Jb. Duijnker en K. Schrilltz; M. Veerman en A. v. d. Veile; H. P. Groote- maat en O. Koorn. Voetbal. Het le elftal van victoria speelde JJ. Zondag op eigen terrein de re turnmatch voor de competitie tegen Sparta I uit Wognum. Scheidsrechter was de heer Entlus uit Hoorn, die zeer correct leidde. Sparta won den toss en verkoos met den sterken wind me schuin in den rug, te spelen. Belde elftallen ontwikkelden direct een zeer snel en vinnig spel, waarbij de doelen beurtelings In gevaar verkeerden. Vooral de Vlctorianen hielden zich voor de rust uitstekend, ondanks den sterken tegen wind. Keer op keer wisten zij het de Spar ta-defensle met goed opgezette aanvallen, danig lastig te maken en enkele malen ont snapte het Spartadoel ternauwernood aan doorboring. Het wilde echter niet lukken. In laatste instantie was Vrouwe Fortuna met Sparta of trad de Spartakeeper nog reddend op. Steeds sneller ging het spel op en neer, tot even voor half time aan Sparta een penalty ten deel viel. Onder groote spanning werd deze gewonnen en bulten bereik van den keeper, keurig In het doel geplaatst. Onder luid gejuich van de Bijna verdronken- In een onbewaakt oogenblik geraakte het 3-jarig aoontje van den hoer C. M. In bet breede Kleingouw achter het huls. Het zusje wist in allerijl de ouders te waarschuwen en met behulp van toegeschoten omwoners wist de vader het knaapje, dat reeds zinkende was, van een wissen dood te redden. R. K ToonrrJ Zbndag gaf de dames- tooneelvereenlglng, onderafdeling van den R. K. Vrouwenbond een goed bezochte uit voering In t Gezellenhuls. Opgevoerd werd bet tooneelspel In twee bedrijven „Famllle- juweelen” en een leuk blijspel ,Ken gezellige bt rekking.” 1 Was, alles bijeengenomen een goed geslaagde avond, waarbij de aanwezi gen volop hebben genoten. Maandagavond werden dezelfde stukken opnieuw opgevoerd voor het andere publiek. van De Het hoofdbestuur heeft een leenlng gesloten. De leden betalen per week slechts 1 ct. contri butie. Vcor iedere patiënt moet per dag 3.50 betaald worden. Een kuur duurt 8 maanden, soodat voor iedere patiënt 840 betaald moet worden. Aan contributie en giften wordt per jaar 60 A 70 dulaend ontvangen. Men kan dus begrijpen, dat vele patiënten dus op hulp moeten wachten. Er zijn wel tijden geweest, dat er 226 op de wachtlijst stonden. Dit Is nu gedaald tot 100, maar zU moeten tcch minstens 8 maanden wachten. Daarom wekte spreker leden op vooral deel te nemen aan de stulveractle en zoo veel te steunen als men kan Hierna trad de tooneelvereeniglng Kunst na Arbeid op, onder den naam van: „The Singing Boys”. Alle spelers hebben hun beste krachten gegeven. Het luid applaus en het herhaaldelijk schaterend gelach van het publiek getuigden wel, dat de stukken zeer in den smaak vielen. De avend werd besloten met een gezellig samenzijn. Naar wij vernemen, zullen alle arbei ders, die thans in gemeentedienst zijn, wor den ontslagen. Indien op het loon wegens het niet betalen hunner belasting door den Rjjksambtenaar beslag moet worden gelegd Leep der bevolking over 1931 Aantal Inwoners op 31 December 1930 2549 m., 2411 totaal 4960. Ingskomen 134 m., 133 vr„ totaal 367. Geboren 64 m„ 68 v„ totaal 133. Totaal 2747 m.. 2612 v., totaal 5359. Vertrokken 154 m„ 159 v„ totaal 313. Overleden 30 m.. 25 v., totaal 55. Totale vermindering 164 m., 184 vr- totaal 368. Aantal Inwoners per 31 Dec. 1931 3563 m., 3428 V., totaal 4991. Er werden 28 huwelijken voltrokken en 3 echtscheidingen ingeschreven, terwijl er 9 levenlooze kinderen werden aangegeven. Loop der bevolking in 1931. Aantal In woners op 31 December 1930 2549 mannen en 3411 vrouwen. Totaal 4960. Geboren: 64 mannen en 68 vrouwen. Totaal 132 personen. Inpekomen: 134 mannen en 133 vrouwen. Totaal 267 personen. Vermeerdering door geboorten en vestiging 399 personen. Over trachten tot onderling overleg met Schillende vereenlglngen te geraken. Tevens werd besloten bij verzuim vergaderingen een boete te stellen van 25 ct„ met dien verstande, dat leden onder 35 en ouder dan 60 jaar, benevens alle vrouwelijke leden hiervan vrl’gesteld zijn. Eén afgevaardigde uit het huisgezin is voldoende. De heer C. Kaandorp stelde voor, het ar tikel luidende: Voorstellen moeten 14 dagen voor de vergadering Ingediend zijn, te schrappen. De heer Groen steunde dit voorstel en zou er voor in de plaats willen voegen: Voorstellen kunnen op de vergadering wor den ingediend. Dit werd aangenomen. Nog werd vastgesteld, om de prijs van den dragerspennlng vast te stellen op f 3, zoolang de kas dit toelaat. Na nog eenlge bespreking volgde Isuttlng met den Chrlstelljken groet. Uitvoering Zondag as. zal In het „Gouden Hoofd" een uitvoering worden ge geven door het R. K. dubbelmannenkwar tet „Zang en Vriendschap" uit Hoorn ol.v. de heer R. Hoeekope. terwl ook zullen medewerken het bekende klarinetten kwartet van de harmonie „ApoUo” uit Hoorn. Beide kwartetten behaalde reeds verschil lende eerste prijzen. Het geheel wordt af- gewlsseld door den „Glgolo-Band. Bovengenoemde vereenlglng vergaderde Vrijdag In het R. K. Vereenlgingsgebouw. De voorzitter, de heer A. Dongelmans opende de vergadering met den Chrlstellj ken groet. Na goedkeuring van de notulen deed de penningmeester, de heer J. Dekker, reke ning en verantwoording van zijn geldelijk beheer. De ontvangsten plus kassaldo be droegen over het jaar 1931 f 599.17 54, de uitgaven f 473.10; het kassaldo bedraagt dus thans f 106.07 y,. Namen» de flnancleele commissie brac’.'t de heer J. Timmer Jzn. rapport uit en verklaarde de bescheiden van den penning meester In de beste orde te hebben be vonden. Den penningmeester werd dank gebrach*. De voorzitter werd bjj acclamatie herbe noemd en dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. Vervolgens sprak de heer D. Groen over een eventueel op te richten federatie. HoofdzakelUk naar aanleiding van ‘t feit, dat men. wanneer men op gevorderden leef tijd wil verhuizen, moeilijkheden tegen komt bij het zich over laten schrijven in een andere vereenlglng. Na eenlge besprekingen werd besloten ‘e ver- Docr de werkzaamheden In en bij de Texelsche haven, in verband met de Zui derzeewerken. was het met de verbinding met Den Helder naar hier zeer treurig gesteld 's Morgens om 8 uur vertrekt de eerste boot eerst uit de Texelsche haven, terwijl de Ir.-X'te boot reeds m 2.35 ven Texel ver wekt. Met Ingang van 25 Januari komt hlerm een flinke vergetering. De eerste boot vaart vanaf dien datum op werkdagen om 6 uur van Texel, terwijl ze om 7 uur uit Den Helder vertrekt. Met 1 Maart zal ook de laatste boctdlenst weer worden In gevoerd, nJ. om 5.35 middag» van Texel en om 6.55 uit Den Helder (op Zondagen om 5.20 van Texel en 6 30 van Den Helder). Met 1 April zal ook op Zondag de boot weer om 6 uur van Texel en om 7 uur uit Den Helder varen. We achten het wel Interessant voor onze lezers de belangrijkste gebeurtenissen op verschillend terrein, in onze gemeente ge passeerd. in het kort weer te geven. Op politiek gebied was 1931 een belang- jaar. Bepalen we ons tot den uitslag gemeenteraadsverkiezingen, dan den- we nog met vreugde aan het schltte- resultaat .dat het eendrachtig op trekken der RK. klezers(essen) heeft doen bereiken. n.l. de versterking der R.K. frac tie tot 5 leden. Hierdoor werd het verlies van vier jaar geleden weder goed gemaakt. De V-D. fractie verloor een zetel, waardoor de samenstelling van den raad werd: 5 Staatspart'jers, 4 8.DAJ*. en 2 V-D. De heeren E. Boon (katholiek) en D. Bijl (8X>.) werden als wethouder weder herkozen. Was door een verstandig en zuinig beheer bet groote tekort der laatste jaren op de gemeentebegrooting weggewerkt, de flnan cleele gelijkstelling tusschen RUk en Ge meente was voor ons dorp een voordeel, daar de uitkeerlng uit de gemeente-fonds- belastlng er mocht weaen. Hierdoor werden de belastingen belangrijk verlaagd. Kon men het In 1931 zonder opcenten stellen, die moeten ten gevolge van de steun ver- leenlng aan de werklooze Ingezetenen waarvoor een aanzienlijk bedrag noodlg is en de daling der Inkomsten wel geheven worden voor het komende belastingjaar. Deze opcenten zullen progreeslef geheven worden, wat echter door den raad nog moet worden vastgesteld. Als werkverschaffing werd in de Lange Helt een groot gedeelte van de wegsloot ge dempt en gaven ook de werken ter verbree- ding van het Noordzeekanaal veel vertier en drukte In de gemeente. Door deze ver- breedtng bestaat het gehucht Buitenhuisen In werkelijkheid niet moer, daar de hulzen zUn verdwenen. Het aamden van het dorp daar ter plaatse heeft dan ook een groote verandering ondergaan. Werden door brand twee kapitale boérde- rijen In 1931 met den grond gelijk gemaakt, daartegenover staat, dat de nieuwbouw aan ons dorp weder veel verfraaide. Speciaal de Lange Heit schijnt als woonplaats In trek te wezen en daar verrezen dan ook verscheidene nieuwe peroeelen. De lande lijke rust van onze plaats oefent blijkbaar op vele Inwoners van naburige Industrie- gemeenten een groote bekoring uit, waar door men zich hier gaat vestigen. Ook stond 1931 in het teeken der groote werken, waarmee we dan bedoelen den bouw van een naar de eischen des tijd» Inge rich te tooneelzaal, die aan een lang gevoelde behoefte in het katholieke vereenl- glngsleven voldoet Dan de groote restaura tie van de RJC. kerk en den bouw van het gymnastieklokaal achter de Bt. Joeefsecho- len, die aan velen arbeid en brood ver schaften. Voor de parochie Assendelft kan het op dit gebied een belangrijk jaar ge noemd worden. Bekijken we ten slotte nog in hoeverre onze gemeente met de werkloosheid te kam pen heeft gehad, dan durven we gerust te zeggen, dat dit in verhouding tot andere plaatsen nogal Is meegevallen. In bet voor jaar was er voor de crisiscommissie druk werk, doch de zomer bracht verademing daar velen weer aan den slag konden gaan Dit veranderde tegen den winter en op het oogenblik is het niet zoo rooskleurig ge steld. Een lichtpuntje vormt echter weer het feit, dat aan de Kanaalwerken dezer dagen een aantal werklooze plaatsgenooten »Un aangenomen. Alles bijeen genomen Is 1931 voor onze gemeente nog niet zoo slecht geweest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3