Ui I els Rijwielpad Bergen rechtdoor - Schoorl us tweede blad 4E er M b 180 II „DE VALK” MAANDAG 18 JANUARI J932 BLADZIJDE i STADSNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS R. K. Crisis-Comité ■rende tR I Voor een Heldere Wasch Stoom wasscherij HEM THERES1A-KAPEL Comité voor Tooneeluitvoeringen HOORN hi Willy Derby in ’t Gulden Vlies r aan- Voorloopiff eindpunt buurtschap Hargen. Vorige opgaaf steil duin nabil he* dorp Schoorl. Gezicht op het dorp Groet. Gouden echtvereeniging de Auto te water ON» men, Situatie. tegenwoordig do da 140 1» irstelling worden gegeven Bernard Shaw door het Het comité wijst EN» voor- dezer zoo en is het. wat van ons gevraagd wordt, leid zal geleerd hebben men. dan zal de crisis SOOHDERkXdF67 6S Al KMA AR - TELEFOON 120«* i 20 2.50 3.— 25 3.05 21.63 3.— 10.— 207.80 DINSDAG, Maria-Congrgatie voor de af- deellng mannen. ZATERDAG van 3—8 uur biechthoren. ZONDAG a.s. te half 8 H. Mts voor Ja cob Meiland, Agnes Mulder en Cath. Hoog land; te 10 uur voor de parochie, Rijwielpad-Vereenlging in de tweede helft propaganda-avond f 295.98 4113.37 Eerste Districtsdag der Gezellenver- eeniging van het District Alkmaar op 24 Januari 1932 Programma. 1. In eigen parochiekerk Algemeene Hell- Communle met intentie: „Oroei en bloei der Gezellenvereeniglngen". Insigne op! 2. In Alkmaar n.m. om 6 uur plechtig Lof ter eere van St. Joseph met korte toespraak door den Loceal-praeses in de kerk van 8t. Laurentlus, Verdronken Oord. Volgorde van het Lof1. O salutaris Hos- tla; 2. Te Joseph celeb rent; 3. Magnificat (gezamenlijk); 3. Toespraak: ..Het fakkellicht van uw Gezellenleven"; 4. Alma Redempto- ris Mater en Tantum ergo (gezamenlijk) Na het Lof: Lied no. 1. Voorzang uit Ge zellenliederen. (Luisteren naar het orgel). N.B. Gezellen-llederen verkrijgkbaar 15 cent bij het Centraal-Verbahd, Stadhouders kade 55 Amsterdam en op den dag zelf aan de deur van de kerk. Iedere gezel hebbe de zen bundel. Collcte wordt heel bizonder aan bevolen. Plaats Alkmaar en ten gelegen samenwerkende gemeenten aanleggen, zoodat daardoor eerie Men schrijft ons: Donderdag 21 Januari as. zal vanwege het Comité als volksvi ..Pygmalion” van Rotterd. Hofstadtooneel. er met nadruk op, dat de bezetting dezelfde is als in de groote steden (dus met Fientje de la Mar en Louis Glmberg in de hoofd rollen) en dat voor dit stuk eigen décors worden medegebracht. Voor alle rangen is een uniforme prijs van 1 0.60 (alle rechten inbegrepen) Ingesteld. Op den dag voor de voorstelling is er tegen bijbetaling van f 0.05 per plaats gelegenheid tot reservjeren Le den van vak- en middenstandvereenlgingen kunnen dit door bemiddeling van hun or ganisatie doen. R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND De afd Hoorn van den R.K Bouwvak, arbeidersbond hield gisteravond een feeste. lijke bijeenkomst in het Gezellenhuls, die door den voorzitter, den heer v. d. Berg, werd geopend met een bijzonder woord van welkom tot den oud-advlseur, pastoor M. v. d. Eem, die op dezen avond de feestrede hield. en Egmond aan Zee voor het Rijwielpad al daar in 1931 een goed voorbeeld gaven door leder 7.000.te verschaffen, opdat ook door de Provincie en andere autoritei ten subsidie verleend worde, zoodat de Rij- wlelpad-Vereenlfelng „Noord-Kennemer- land” aan wie het beheer en onderhoud komt en blijft, weldra met den aanleg van dit bij uitstek productieve werk kan aan vangen! bij uitstek productieve werk; dat door den aanleg van dit pijn. 5.5 K.M. lange rijwielpad niet alleen bereikt wordt, dat deze aan natuurschoon zoo rijke streek gedurende het geheele jaar een veilig pad zal zijn, waardoor de smalle hoofd wegen (Duin- en Hpersweg) met haar druk autoverkeer enz. ontlast worden; dat nu in deze moeilijke tijdsomstandig heden reeds ruim 100 arbeiders uit de ge meente Zljpe (N.-H.), Warmenhulzen. Koe dijk en Schoorl tijdelijk bij het Staats- boschbeheer voor gemeenschappelijke re kening zijn tewerkgesteld, een dergelijke werkverruiming, als de aanleg van dit rjj- Totaal 4409.35 Met hartelijken dank aan de gevers worde hier meegedeeld, dat ook in de afgeloopen week wederom talrijke verzoeken om steun bij het comité Inkwamen. Namens het Comité. D. C. J. VAN DIJK. Pennl ngmeester Postrekening 1495. Alkmaar, 15 Jan. 1932. in de kerk: Gezellen van Alkmaar voor het dwarspad. Gezellen van buiten van het dwarspad af in bet middenschip en zoo veel mogelljk bij elkaar. De afdeelingen Slui ten aan. 3. Om 6.45 Fakkeloptocht. Opstelling in de Nieuwstraat. Na het lied worden alphabe- tisch de afdeelingen afgelezen. Deze verlaten dan op zij aan den rechterkant X kerkge bouw. Na het verlaten van de kerk ontvangt Iedere gezel zijn fakkel, die eerst wordt ont stoken, wanneer alle afdeelingen uit de kerk zijn. Het getal fakkels wordt van iedere af- deellng afzonderlijk opgenomen. Iedere fak kel kost 25 cent. Het bedrag wordt tezamen van iedere afdeeling afgedragen. Route: Nieuwstraat, Verdronkenoord. Zöüt- straat, Keetgracht, Oude Gracht. Koor straat. Laat, Huigbrouwerstraat, Langestraat, Koor straat, Gulden Vlies. Het marcheeren: De fakkel recht voor zich uit en de hand een weinig naar boven ge richt. Men loopt met drie naast elkaar. De twee rijen aan den buitenkant de fakkels in de buitenste hand en de mlddenrij in de rechterhand. Hoed of pet heeft men niet op. maar in de hand. Men loope een meter van elkaar. Tijdens de-stoet den afstand bewa ren. De vlaggen in den middelste rij. Aftocht: Iedere leider zorgt, dat eigen af deeling spoedig is opgesteld. Als de muziek inzet, trekt de stoet af. Van de goede marschorde hangt af het welslagen v. d. op tocht. Aankomst: Wanneer het muziek-corps vlak voor het Gulden Vlies is. houdt de stoet stil. Het gedeelte, dat in de Langestraat zich bevindt, loopt op zij langs het eerste deel tot voor den Ingang van het gebouw Door een kwartdraai rechts, maken allen op het gegeven teeken front naar het gebouw Dan wordt gezongen het lied: „De Gezellen- vader”./In dezelfde orde, als waarin de stoet was aan gang belangrijke daar er gééne plaats vinden. en ander gaf in de Bestuursverga- duinyoet, geene bezwaren zullen ntaken of «ommen vragen, te minder, schadesnljdlngen zullen Sedert de vorige opgaaf werden de vol gende bijdragen ontvangen: N. N G. v. 8. O. Lyceumleerlingen R. K. Alkm. Gemengd Koor Van een bruiloft N. N Busjescollecte en beheer heeft, thans in overleg met de bij haar aangesloten „Schoorlsche Rijwlel- pad-Vereenlglng”, besloot om een rijwiel pad aan te leggen van Bergen (N.-H.) grens, over de dorpen Schoorl en Groet langs den Dulnvoet naar het zich ont wikkelende badplaatsje Camperduin, ten einde het einddoel, een net van rijwielpa den in deze streek, weder naderbij te ko men; dat blijkens de hierbij gevoegde, gewij zigde 6 teekenlngen dit rijwielpad grooten- deels langs den dulnvoet zal worden aan gelegd op gronden welke het Staatsbooch- beheer daartoe wil afstaan, terwijl ge noemde Staatsinstelling mede bereid is. om de aarden baan onder leiding van hare deskundigen door werklooze arbeiders uit Noord-Westen daarvan te doen technl- Een - - - - derlng der Vereenlging „Noord-Kennemer- J»™* gehouden op 12 December JJ. '-■-•‘-ig om met eenparige stemmen het na- id verzoekschrift aan Zijne Excellen- Den 29en Januari herdenkt het echtpaar H. Puttenaar-c. Huberstock den dag, waar op «U voor 50 jaar in het huwelijk traden. De bruidegom is voor de Alkmaardera en de vele schippers, die onze stad aandoen, geen onbekende, daar hij gedurende ruim 31 jaren gemeente-brugwachter was. Het echt paar woont reeds gedurende 42 jaren In het perceel Zaadmarkt C 10, waar dien dag van 3 tot 4 uur receptie zal zjjn. Mogen jubulea als de hlergemelde, zich steeds in veler belangstelling verheugen, thans zal dit in nog grooter mate het geval zijn. De krasse oudjes onzen gelukwensch. ïsteld, trekke men de zaal binnen, zijkant van het gebouw. Bij den in- jrden de fakkels in het water ge doofd en in de zich daar bevindende kist geworpen. 4. Om 7.45 feestelijke bijeenkomst in zaal van bet Gulden Vlies. Agenda: 1. Opening door den Locaal- Praeses. 2. Muziek van St. Louis. 3. Spreker: N. de Rooy, vice-praeses van Llmmen. 4. Korte pauze met muziek van St. Louis band. 5. Klucht: „De Onwillige Erfoom". 6. Sluiting om 10.15. Men schrijft ons: Deze gevierde humorist, die het vorige Jaar zulk een succesvjlle tournée door Ne derlandse!)-Indlé heeft gemaakt, is zooals men uit de dagbladen heeft kunnen lezen, bfj zijn terugkomst in Hol'and in den Haag met oagekend enthousiasme ontvangen. Op het moment dat de Ind.^che trein zou arriveeren geleek he' groote stationsnleln aldaar een groote menschenzee, en toen Derby met moeite In zijn auto plaats had kunnen nemen, daverden de toejuichingen door de lucht Er is dan oo'< bijna geen hu morist in Holland, die zulk een grooten'aan hang telt als Willy Derby Ook Alkmaar telt tallooze vrienden en vereerders. Wij herin neren ons nog. dat twee jaar geleden bij zijn optreden in t Gulden Vlies alhier de zaal totaal uitverkocht was. Het zal iedereen wel verheugen, dat hij nu na zijn terugkeer ook Alkmaar nog niet ver geten is. Hij komt n.l. Donderdag 21 Ja nuari a s. met zijn uitgebreid gezelschap in „X Gulden Vlies”, waar u een avond van uitbundige vroolijkheld wacht. In verband met het feit dat de plaatsbespreking reeds heden aanvangt is het aan te bevelen spoe dig kaarten te koopen. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur geraakte op de Zaadmarkt een vrachtauto van de firma Blokker, te Uitgeest, te water De bestuurder had de wagen even ver laten en deze aan den kant van het water laten staan. De handrem waarmede de wgen vaststond, schijnt echter te zijn los geschoten, met bet gevolg, dat de wagen in beweging kwam en het water inreed. De meelwaren, waarmede de waaen geladen was, kunnen als verloren worden beschouwd. Later is de auto door de firma Met weer op het droge gebracht. wielpad verschaffen zal, ten zéérste ge- wenscht is, Immers blijkt uit de hierbij tevens aangeboden begroeting dat de daarop geraamde gelden grootendeels voor arbeidsloon zijn bestemd; dat de rjjwielpadvereenlging „Noord- Kennemerland" echter ten eenenmale on machtig is, om de belangrijke som van 39.000.uit eigen middelen te verschaf fen. hoewel het aantal Jeden zich uitbreidt; dat dit zóó nuttige werk toch tot stand kan komen, indien Rijk, Provincie en de belanghebbende gemeenten, met de ver schillende vereenigingen en particulieren ieder naar zijn/haar vermogen in de ge raamde kosten willen bijdragen, zoodat de verelschte som bijeengebracht wordt; redenen, waarom zij zich tot U wenden, met het eerbiedig, doch dringend verzoek, aan bovengenoemde Vereenlging. bij wie stand te brengen pad zal berusten, eene bijdrage in de kosten van tenminste gulden te willen verleenen, mocht het zijn spoedig, opdat nog dezen winter met den arbeid kan worden aangevangen, waardoor tientallen werkloozen met hunne gezinnen gebaat zullen zijn. X Welk doende, enz.” O_a. wordt aan de provincie Noord-Hol- land eene bijdrage van 20.000, aan de ge meente Schoorl, over 5.5 KM. lengte; 7.000.en aan de gemeenten Alkmaar en Schoorl leder onderscheidenlijk f 2.000 subsidie gevraagd. Het in het verzoekschrift genoemde to taal bedrag van f 39.000.is zoo belang rijk, omdat er veel grondverzet moet plaats vinden, in het bijzonder déAr, waar het rijwielpad om of over een vooruitspringen de duin moet worden aangelegd, maar juist dat hooge bedrag voor arbeidsloon komt In deze moeilijke tijden ten goede aan de werkloozen in deze streek, waarvan er oa. ruim honderd bij het Staatsboschbeheer zijn te werk gesteld, zoodat ook als werk verschaffing de aanleg van dit Rijwielpad op een gunstig oogenblik ontworpen is! Geen overwegend bezwaar zal het zijn, al was opening in den zomer van 1932 natuurlijk in het belang der streek zeer gewenscht, als dezen winter de aanleg van het geheele aantal kilometers niet voltooid wordt, doch in ieder geval in den winter 1938'33, waardoor ook de te ver leenen subsidies over twee jaren verdeeld kunnen worden, hetgeen in deze tijdsom standigheden gemakkelijker draagt. Als wij juist zijn Ingelicht, is het Be stuur onzer nemens, om maand een mogelljk met lichtbeelden, in de gemeen te Schoorl te houden, waarin een en ander nog nader zal worden toegelicht. Mocht dit mooie en nuttige rijwielpad in 1932"33 tot stand komen, dan zal In den zomer van 1933 in deze streek de alge meene vergadering gehouden worden van de in ons vaderland samenwerkende „Rij wielpad-Vereenigingen", waardoor uit „de vier windstreken" geestdriftige wielrijders in onze omgeving zullen verblijven. En thans is het woord aan de belang hebbenden in onze mooie duinstreek, en in het bijzonder aan de gemeenteraden in zake den geldelijken steun, waarin Heiloo „Alkmaar Packet" te Alkmaar, Kennemer- straatweg no. 11, mr. H. Judell, advocaat en procureur te Bergen (N.-H.), Van Ree- nenspark en A. G. Bos, administrateur van het Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantlekolonles te Bergen (N.-H.), Hjtweg, in hunne hoedanigheid van on derscheidenlijk Voorzitter, Secretaris en Penningmeester van de Rijwielpad-Vereenl ging „Noord-Kennemerland”. gezeteld te Alkmaar, van welke Vereenlging de Statu ten goedgekeurd zijn bij Koninklijk Besluit van 25 Juli 1921 (Staatscourant No. 220). dat hunne vereenlging. welke reeds aan gelegd heeft het rijwielpad tusschen de Franschman en Bergen aan Zee en tus schen Heiloo en de Egmonden, welke pa den zij sedert 1927 en 1930 in onderhoud Het zal onzen lezers en lezeressen, welke «o nauw betrokken zijn bij den aanleg bovengenoemd rijwielpad, ongetwijfeld aangenaam zijn, om Iets meer hieromtrent te vernemen, dan tot heden het geval was. Het ijverig bestuur der „Schoorlsche Rljwielpad-Vereeniglng", welke thans pijn. gO leden telt en sedert 1931 aangesloten ts bij de Rijwielpad-Vereenlging „Nocrd- Kennemerland”, vond onmlddeüijk volle medewerking bij het .JBtreekbestuur", toen het plan geopperd werd, om een Rijwiel pad van Bergen, langs den dulnvoet over Schoorl en Groet naar Camperduin aan te feggen, waartoe eerder reeds pogingen waren aangewend, waarbij de gemeente Schoorl zich in beginsel bereid had ver klaard, om in het onderhoud belangrijk bij te dragen. Voorloopig echter zal het rijwielpad be- leldipg L-l volgénf tie den Minister van Waterstaat, aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zti~ ken en Landbouw, het College van Gede puteerde Staten dezer Provincie, de ge meenteraden van Alkmaar, Bergen en Schoorl, en aan de Besturen van den N. W. B.” Toeristenbond voor Nederland en de .Koninklijke Nederlandsche Auto- moblelclub" te richten: „Geven eerbiedig te kennen: Mr. J. P. Bosman, directeur der N. V. «tiwwn tah de BergérgretM en eindigen op het Provinciaal-pad naar zee in de buurtschap Hargen, doch het ligt in de bedoeling, het zoo spoedig mogelijk te ver engen naar Camperduin (langs den duln voet) eenerzijds en naar Bergen aan Zee (Waterleldingsweg) anderzijds; nabij het strand zal vermoedelijk eene bergplaats werden Ingericht, waarvan de opbrengst aan de Vereenlging ten goede komt. Maar twee voorname punten gaan aan dien aanleg vooraf, n.l. het verkrijgen der gronden, waarover het pad moet loopen, en het voorzien in de kosten van aanleg, aooals bij de stichting der Rijwielpaden van: de FranschmanBergen aan Zee en Heiloo—De Egmonden duidelijk bleek. Met geestdrift ging men aan den ar- Levensidealen. Levensidealen, daarover wilde Z.eerwaarde heden spreken. Het gebouw, waaraan men het eerst moet beginnen te bouwen, is het gebouw van het leven, het gebouw, dat ten hemel reiken moet en waarvan we hopen, dan het den prijs zal opbrengen, dien we ver wachten. Het levensgebouw opbouwen, dat is het schoonste, wat een mensch kan doen. De groote Bouwheer legt het plan van het gebouw voor ons neer en stippelde de lijnen voor dat leven uit, een leven vol idealen. Idealen! Een mensch zonder Idealen is een sufferd. Geen toekomstdroom, geen vooruitzicht, neerzittend bij den levensweg zonder vertrouwen. Een mensch zonder idea len is een doode, die een nietsnut ter is worden voor de wereld. God zelf is de grootste Idealist Er zijn zooveel idealen in de wereld, de wereld heeft zooveel idealen nagestreefd en daaraan is misschien te wijten de ongun stige beteekenls. die dl» woord wel eens heeft gekregen. We hooren het zingen door de stof, vergoders: rat s ons heilig Ideaal! Hoeveel duizenden en millioenen streven naar het verkeerde ideaal. Een ideaal ligt zoo hoog, dat we het nooit uit de stof kunnen optrekken. Spr. schetst dan het ideaal van den so cialist, communist en godloochenaar. Vergankelijke idealen! Wij hebben een beter Ideaal, het christe lijk Ideaal, dat afhangt van het eeuwlghelds- begrip Christus’ leven is tenslotte het le vensideaal van lederen werkman. In heerlijke woorden schildert spr. het le ven van den werkman Christus, het verge lijkend met dat van den hedendaagschen arbeider. De hedendaagsche wereld wil den Chris tus wel erkennen ils een idealen mensch, doch meer niet. Een levensideaal, alleen door menschen uitgeteekend, houd); geen stand. Het Christus.ideaal is ter verwezenlijking opgedragen aan de Kerk,, die deze zending al de eeuwen door heerlijk vervuld heeft Zij ook geeft de vele middelen aan, om het gebouw van het levensideaal op te trekken. Doch zij wordt zoo slecht gehoord en ver staan. Wie zou nog zonder Ideaal willen staan langs den weg? En daarom moet men luisteren naar de stem der Kerk. Dan wordt het doel bereikt. Spr. zet dan uiteen het idealisme, dat zich in de vakbeweging moet uiten door een krachtig Idealisme, niet alleen maatschappe lijk. doch ook door een geestelijk voorbeeld. Rechtvaardigheid en srtf verloochening, dat Wanneer de menschhi zich zelf te verloochei zijn opgelost. De menschheid zelf zal zich moeten redden, want dóór het verstand der grooten van deze wereld, zal ze zeker niet gered worden. Met een krachtig, enthousiast en bezie lend woord besloot Z.eerw hierna onder ap plaus zijn rede, waarvoor hem door den voorzitter hartelijk* dank werd gezegd. Vermelden we, dat naast het afdelings bestuur ook het Volksbondsbestuur aanwe zig was. Voorts waren Hoogeerw. heer Deken J Hulbers en geestelijk adviseur kapelaan C. Pouw. Na dit meer ernstige gedeelte van den avond, was het woord aan den heer C. van Straten, die I een aardig programma door ernst en luim de stemming er zeer goed wist in te houden. Het V.O.P orkest zorgde voor de rest, door afwisselend oude en nieuwe melodieën, die telkens een dankbaar applaus oogstten. De heer J. Haverbusch maakte van deze feestelijke gelegenheid met goed succes ge bruik voor steun aan het fonds „Hulp in Nood”. In zijn antwoord dankte de voorzitter on der hartelijk applaus den oud.voorzitter J. Oud. waarna deze feestavond met den CiuM» telljken groet werd gesloten. X Was een welgeslaagde feestavond. Mandolineclub „Amicltia”. Zaterdagavond gaf de Mandolineclub „Amicltia” een concert in de zaal van de „Witte Engel” alhier, welk concert slechte matig bezocht was. Na een kleine aarzeling bleken de uit voerenden hun instrument al spoedig mees ter te zijn en werd reeds de eerste wals een succes, zoowel voor den directeur, den heer R. Wassenaar, voor wiens opvatting we bewondering hadden, als voor de spelenden bijzonder de mooie bas-partijen. De hooge verwachtingen werden bij bet tweede num mer wel even, doch niet lang teleurgesteld. In den Nachtegalenzang viel bijzonder X ememblespel te prijzen: jammer, dat in dit nummer de tweede mandoline, die den nachtegaal speelde, er niet goed in was. Na de pauze volgde het eerste optreden van „Jong Amicltia", waarmee de directeur een bijzonder succes mocht behalen. „Amicltia" zelt voerde nog op voortreffe lijke wijze uit den „Kloostertuin" van Ke- telbey dat een dankbaar applaus oogstte en tot slot de pittige Excelslor-marsch. Tusschen enkele nummers kreeg de heer v. Straten <retegenheid de lachspieren in beweging te brengen, hetgeen bijzonder ge- lukte. Moge X resultaat van deze uitvoering een versterkt ..Amicitia” zijn, want eenlge me dewerkenden kan dit ensemble nog wel ge bruiken. MM, beseffende het groote belang voor deze streek en in het bijzonder voor de gemeenten Schoorl en Bergen, verbonden aan dezen aanleg, waardoor de drukbere- den, nog smalle hoofdweg ontlast zal wor den, er»-voor vreemdeling en ingezetene een prachtig gedeelte wordt ontsloten, waar men veilig kan wlelrijden. Men was. na eenlg onderhandelen, zoo gelukkig, om de volle medewerking van de (hoofd)-ambtenaren van het Staatsbosch beheer te verkrijgen, terwijl ook afdoende bleek, dat de autoriteiten van den Pro vincialen Waterstaat zeer sympathiek te genover het plan staan, zoodat men ver- troudt. dat gunstig beschiet zal worden omtrent het gebruik van den b noodigd» n grond langs den dulnvoet en riet verlee nen van subsidie. Voorts verwacht men, dat ook de ge meente en particulieren tegen het gebruik KAMPQRDUin GROET FUXTRYP RyWIE-LPADVERËEniGinG r<OQRO~KE.HnE.MERLAnD Ie A I1 cr PLAH VOOR EEH RYWIELPAD LANGS DEM VOET DER DUINEN VAN AF OE GRENS BERGEN - SCHOORL TOT CAMPERDUIN BLAD N? SCHAAL j: 50 000 9

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5