I I 1 Superfine Borst-Siroop Laatste Nieuws 1 B I N.V. Drogisterij JAN DE VRIES II „DE VALK" 1 PROVINCIAAL NIEUWS GEVANGENISOPROER IN ENGELAND DE ENKHUIZEN GROOTEBROEK De Politie te Krommenie DE GEMEENTE HENSBROEK Samenvoeging met Obdam HOOGWOUD MARKTNIEUWS ALKMAAR R. K. Crisiscomité t Steun aan tuinders COMMUNISTISCHE OPSTAND Twee steden in Salvador bezet La Ontbindingsdecreet uitgevaardigd Bloedig gevecht tusschen muiters en politie JEZUÏETENORDE IN SPANJE ASSENDELFT Voor coulante bediening Stoomuasscherij II II „DE VALK’’ noorderkadi: 67.68 alkmaar TELEFOON 1 ?0Q - Totaal f 4754 09 alle gevers hartelük GEBOUWEN IN BRAND GESTOKEN 4 DEN HELDER TEGEN DEN STRENGSTEN HOEST BEREID MET MALAGA Verkrijgbaar in flacons f 0.40. f 0.65. f 1. Het goedkoopste en het beste tegen. HOEST EN HFESCHHEID ALKMAAR TELEFOON 324 9' ié Voor een Heldere Wasch Stoomuasscherij II NIEUWERAMSTEL URSEM WARMENHUIZEN LONDEN, 35 Januari. fV.D.). Het ministe rie van oinnenlandsehe zaken publiceert een offtcleele verklaring over de gebeurtenissen in de Dartmore-gevangenls te Prlncetown. In deze verklaring wordt ontkend, dat ge vangenen zijn neergeschoten, evenals de be- wemg. dat eenige gevangenen erin zouden zijn geslaagd te ontvluchten. Van de onge veer 20 gewonden, bevinden zich nog twee in levensgevaar. De „Daily Tel. schrijft, dat het feit, dat na de muiterij verschillende misstanden zijn ontdekt, er on wltet. da» de toestand in de gevangenis onhoudbaar was. De aangerichte schade wordt op ongeveer 12.000 pond sterling geschat. OBDAM MIJDRECHT PURMEREND Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken '1 Bescherm Uw keel I WERVERSHOOF BOVENKARSPEL LUTJEBROEK SCHAGEN HEEMSKERK Y I '1-■ Congres. or- 4 6 dat de chauffeur dank van BAAD 8-AGENDA der van 252 10.— 182 22 150.— Geen particulier bonwerediet meer. Door B. en W. is naar aanleiding van het feit, dat geen hypotheken meer door de banken worden verstrekt, een telegram aan den Mi nister van Blnnonlandsche Zaken en Land bouw gezonden van den volgenden Inhoud: „Verzoeke maatregelen te treffen voor het verstrekken van credleten voor particulieren woningbouw. De bouwondernemers moeien den bouw stop zetten, omdat zij van hypo theekbanken of op andere wijze geen parti culier bouwcrediet verkrijgen. Hierdoor ont staat ook groote werkloosheid. Brief volgt." De mm van „Herwonnen Levenskracht". Deze film zal thans vertoond worden op ‘onderdag 38 Januari, ’s avonds 8 uur in bet f 3.44.74 4409.35 ALOM VERKRIJGBAAR 7 draaien jonteun 20 opperlieden, 11 pakhuisknechts 3 plaat werkers, 1 radlo-monteur, 2 reizigers, 1 rij wielhersteller. 1 scheepsbouwer. 35 schilders ld sigarenmakers. 2 sigarensorteerders. 1 slgarenk.plakker, 1 sigarenringster, 3 smeden. stoffeerders. 6 stekers, 9 stucadoors, 2 sla gers, 1 suikerbewerker. 1 straatmaker, 1 tee- kenaar, W timmerlieden, 8 tuinlieden. 1 voegers, 1 vormer, 1 vuurwerker. 2 wagen makers, 1 werktuigkundige. 5 winkelbedien den, 7 ijzerwerken, 181 losse-arbeiden, 36 transportarbeiders. Geplaatst: 21 werkzoekenden. Alkmaar. 23 Januari 1931. De Directeur v.n„ ED. VAN DEN HEUVEL. NOORDERKADE67-68 ALKMAAR TELEFOON 1209 Ziekengeld bij werkverschaffing. Bü mi- nisterieele beschikking is bepaald, -dat voor berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij de werkverschaffing te werk ge stelde arbeiders voor deze gemeente geldt het bedrag van ƒ3. 63-64 f 400—€80. 8000 eendeneieren —7 -3 1 1 —2 VATICAAN8CHE STAD, 24 Jan. (Reuter). Ter gelegenheid der voorlezing van het de creet, Inzake den Esrbiedwaardigen Vincent Pallotti hield Z. H. de Paus een rede, waar in hü o.a. zelde: Dit oogenblik is wel zeer droevig, daar mü steeds treuriger en somberder berichten be reiken uit het verre Rusland, steeds ernsti ger uit het ongelukkige, armé Mexico en bo vendien uit het arme Spanje, vanwaar wl) het zeer pijnlijke bericht ontvingen van net decreet tot ontbinding en verbanning Sociëteit van Jezus en tot confiscatie de goederen dezer orde. waarvoor aan wordt gezegd Velen blijven nog. wachten met het verzen den hunner bijdrage. De aanvragen om steun nemen echter toe! De penningmeester, D. O. J. VAN DIJK, postrekening 1495. Sinds de vorige opgaaf werden de volgende bedragen ontvangen: Collecte K. V. NJi. Busjescollecte Bonnen V. en D. Totaal Vorige opgaaf Het jaarlijksche congres van den Centra- len Neder la ndschen Ambtenaar, sbond zal hier ter stede worden gehouden op 2. 3 en 4 Juni. Vrouw In brand geraakt. Bij het ver- richten van huiselijke bezigheden vatten de klseren van de wed. B., uit de Breestraat. die te dicht bü de kachel kwam, vlam, waar door zij ernstig gewond werd. Met zware brandwonden overdekt werd zij in de St. Ll- dwlna-stlchting opgenomen waar haar de 'satste H. Sacramenten moesten worden toe- dlend. ZIEKENFONDS E.M.M. Vrijdag werd er een belangrijke vergade ring gehouden vcor de leden, aangesloten bü het Ziekenfonds, dat tal van jaren als onder- afdeeling van de winkelvereeniglng E M M heeft bestaan. Door het feit dat EMJ4 het vorig jaar is veranderd In een coöperatieve vereeniglng kon het fonds in den ouden vorm niet meer bestaan, daar de Inkomsten ver achter bleven bij de uitgaven. In een ver gadering van ENM was een commissie ge vormd, die de opdracht kreeg een zoodanige regeling te treffen, dat het fonds los van E5IJ4 en als zelfstandige vereeniglng zün nuttig werk zou voortzetten. De voorzitter der commissie, de heer Bijl, zeyf in zijn openingswoord den toestand uiteen, waarna de bestuursverkiezing aan de orde kwam. Na eenige stemmingen werd het bestuur als volgt samengesteld: W. Jonge jans, voorzitter; D. Boeket, secretaris en air leden G. de Vries; J. van *t Veer en J. de Boer. Tot lioekhouder, tevens penningmees ter. D. van 't Veer en als bode F Jongejans Het fonds blijft aangesloten bij de NV2 omdat bü veranderen van woonplaats A leden dan dadelijk recht op uitkeertng hebben bij een in hun nieuwe woonplaats gevestigde vereeniglng. De oude contrtbutieregellng bleef gehand haafd, doch in den duur der uitkeeringen u verandering gekomen. Was dit voorheen 2e weken per jaar, nu werd de volgende regeling vastgesteld: Het le jaar 16 weken, 3e jaar 4 weken en het 3e jaar 4 weken. Met de verkorting van den ultkeeringsduur is een rendabele werking van het fonds verzekerd Voorheen paste EMM de tekorten bij docr een 4^»*<lie. wat nu niet meer het geval Is Deze subsidie bleek echter ook niet toereikend dit jaar en het kapitaal van het fonds moest een flinke aderlating ondergaan Het kanfocr blijft gevestigd bü EMU waar *s Maandag? tusschen 7 en 8 uur de uitkeeringen worden verstrekt. Een bewijs van den werkgever moet men tevens overleggen, waar uit blijken moet, dat men gedurende een seker aantal dagen door ziekte verhinderd is geweest, het wrek te verrichten. Dit om misbruiken tegen te gaan. K Op voorstel van en der leden werd besloten, om aan het fonds den naam van „Zieken - zorg” te geven. Na rondvraag volgde sluting. Uitvoering. Het R.K. Tooneelgezelschap n T NSCSNHdaMHMHMHMHMHMHH „Eendracht Maakt Macht", alhier, heeft be sloten. mede in verband met het groote suc ces van Zondagavond, en in verband met de tlidsomstandlgheden, Dinsdagavond aa. aan de Ingezetenen vrij entrée te geven tot bij woning van het blijspel „Het duistere Punt”. Het publiek wacht dien avond bovendien een verrassing. Op de voordracht Onze plaatsgenoot, de heer I. Hoekstra, hoofd van de openbare lagere school in de Kerkelean. alhier, Is als no. 1 geplaatst op de voordracht voor hoofd der O. L. school te Blokker Voetbal. Zondag speelden de VIOS-re- serves een vriendschappelijken wedstrijd in 't Waarladn tegen Con Zelo II; met niet minder d:in 60 wist VIOS II te zegevieren. De VIOS Jun. a trokken naar Heer Hugo waard en brachten de I.V.W. Jun. een 41- nederlaag toe. De VIOS Jun. b speelden tegen S.R.C. Jun. en deelden heel broederlijk de puntjes 11. H-H. Priesterwijdingen De Eerw. heeren Ant. Hinke en S. Schaper zullen Zondag 31 Januari door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans tot priester worden gewijd in de kapel van het Missiehuis te Teteringen. Het plechtig Offer der H. Mis zullen de Neomisten voor den eersten keer opdragen in de St. Jans-kerk op het Hoogfeest van Paschen stuur aangenomen, om een 5000 aan te gaan voor Misstanden de oorzaak? Feestavond Kmisverbond en Mariaverev- niging De jaarlijksche feestavond van het Krulsverbond en de Mariavereenlging is Vrijdagavond gehouden en keurig geslaagd. De groote Patronaatzaal #as tot in de hoeken gevuld met leden der belde vereenj- gingen. Het was den voorzitter, den heer A. Llgthart, een genoegen, dezen avond te openen. Spr. verwelkomde In het bijzonder den Geestelijken Adviseur, kapelaan Beme- feld en pastoor Gielen. Kapelaan Bemefeld was verheugd kennis te mogen maken met de leden van het Z.E. „Werkdadige Naastenliefde.** Docr deze vereeniglng werd Vrijdagavond in het Pa rochiehuis een algetneene vergadering ge houden. De bijeenkomst werd geopend met den christelijken groet door den voorzitter, den heer Jb. Tromp, die alle aanwezigen van harte welkom heette en de vergadering er op wees dat het de gewoonte was om bU de opening van deze jaarvergadering een blik te werpen op de resultaten van het afge- icopen jaar. Spreker memoreerde hierbij den slechten toestand in de bedrijven en deelde mede dat de vereeniglng „Werkdadige Naas tenliefde" kan bogen op een alleszins goed jaar. Weinig zieken, waarvoor de leden ge middeld ongeveer 2% dag hadden gewerkt. Vacantlekolontes. De. afdeellng Mij drecht van het Centraal Genootschap voor Klnderherstelllngs- en vacantlekolonies zal Woensdagavond 27 Januari In het Nutsge- bouw haar eerste jaarvergadering houden. Dtetric ts- Arbeidsbeurs. Geopend van 9—12 uur. Voor werkgevers van 912 en van 3—5 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag en Don derdagavond. Voor vrouwelijk personeel af zonderlijke ingang. De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 autog. lasscher, 8 bakkers, 12 bank werkers. 3 beh. naaisters. 3 betonwerkers, 3 bloemisten. 3 boekbinders, 1 boekdrukker. 2 boerenarbeiders, 1 borstelmaker. 11 chauf feurs. 3 chem. reinigers. 6 electriclens, 1 eta leur. 38 grondwerkers. 1 instrumentmaker, 2 incasseerders. 3 kappers. 9 kantoorbedienden 3 kellners, 2 ketelmakers. 3 kistenmakers. 6 klinkers, 3 koetsiers, 2 letterzetters, 6 lood gieters, 4 mach, houtbewerkers, 6 machinis ten, 4 magazijnbedienden. 4 metaal 27 metselaars. 17 meubelmakers. 9 n Schaken. De Schaakclub „Mijdrecht” hield alhier haar eersten speelavond. Direct werd begonnen met competitie-wedstrijden te spelen om de spelers in klassen te kunnen Indeelen. De uitslagen waren als volgt: A. Rauh—W. Linseisen 10. 1L. W. Bax—F. Dys 1—0, 0—0, M. v. d. Vaart—A. v. d. Helm 1—0, 1—0, A. Rauh—L. W. Bax 1 -0. 0 1, W. BroerH. Koeleman 10, 0,1, A. Korver—M. Meyer 10, 10, W. R. de Prie D. van Acquoy 10, 10, T. de Graaf M. y. d. Vaart Jr. 1—0, 1—0, J. Nagtegaal— J. v. d. Vaart 0—1, J. Kranenburg—A. Kor ver 10. 01, L. Koelerman—L. W. Bax 1—0, M. v. d. Vaart--C. èroer 1—0, Mè vè dè Vaart—Ph. Dys 1—0, C. BroerJ. Kranen burg 1—0, 0—1. Been gebroken. Mej. B. aan den Ka naaldijk bü de Sluis stond Zaterdag op een stoel de ramen te lappen. Eensklaps viel zij van den stoel, waardoor zü een been brak. Dr. Batenburg was spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Daarna werd de juffrouw naar de St. Lidulna Ziekenverple ging vervoerd. RJL Volksbond. De rfdeellng Den Hel. der hield Vrüdagavond een ledenvergade ring. Dev oorzltter deelde mede, dat de beer PARUS, 24 Jan. (Reuter). Het Zaterdag avond gepubliceerde decreet Inzake de op heffing der Jezuïetenorde bepaalt, dat leden der Sociëteit van Jezus in het vervolg noen in gemeenschap noch afzonderlijk- zich in Spanje mogen ophouden. Het geheele bezit der Jezuïetenorde wordt'geconfiskeerd. De regeering heeft In het büzonder aan de gouverneurs der Basklsche provinciën opge dragen, eventueele onlusten, welke men ver wacht wegens dit decreet, onverbiddelijk te onderdrukken. Personalia Tot leeraar In de Neder- landsche taal en Geschiedenis aan het Gym nasium te Assen is benoemd de heer J. H. P. Colpa Jr. en Htt. doctr. alhier. Wel betrouwbaar en geschikt, geen rotte toestanden. De Burgemeester van Krommenie ver klaart ons dat het politiecorps te Krommenie volkomen betrouwbaar %n geschikt is, wat niet alleen in de gemeente zelf, maar tot in de verre omgeving algemeen bekend te. Inzonderheid kan dit gezegd worden van den Chef van polltie L. van der Stelt. Van eenigen misstand bü het corps Is In geen enkel opzicht sprake. Naar wü vernemen, zou het zeer wel mo gelijk zün, dat de gemeente Hensbroek bin nen afzlenba en tid wordt gevoegd bü de gemeente Obdam Dit In verband met den zeer slechten financieelen toestand van Hensbroek. Zullen deze plannen, welke reeds eerder ter sprake zün gebracht, nu worden doorgevoerd MADRID, 24 Jan. (V.D.) Op besluit van den ministerraad heeft de minister van Jus titie een decreet uitgevaardigd, dat in over eenstemming met de Grondwet de uitvoe ringsbepalingen bevat nopens de ontbinding van de Jezuïetenorde In Spanje. Hlerbu wordt bepaald dat de Jezuïeten binnen tien dagen hun gemeenschappen moeten opge ven. Iedere nieuwe vereeniglng in een of an deren vorm te verboden. Sinds heden (Zon dag) heeft de orde geen beschikkingsrecht meer over haar vermogens en bezittingen. De provinciale gouverneurs moeten direct nauwkeurige schattingen doen verrichten, waarna alle roerende en onroerende bezittin gen van de orde overgaan op den staat. Alle handelsondememlngen, met Inbegrip van de banken, zoomede alle In aanmerking komende particulieren moeten bü het mi nisterie van Financiën nauwkeurige gege vens verstrekken over de zich In hun bezit bevindende bezittingen der Jezuïeten, Voor de doorvoering van de onteigening wordt een büzondere commissie gevermd, die bestaan zal uit de vertegenwoordigers der ministeries. De kerken en ritueeie voorwer pen zullen worden overgedragen aan de bis schoppen. R. K. Knapenkoor opgericht. Op Initia tief van het R. K. Kerkkoor alhier Is een knapenkoor opgericht. Tot directeur is be noemd onze plaatsgenoot de heer P. Schou ten. Met ruim 20 jongens zal worden be gonnen. .„St. Deus Dedlt”. Vrüdagavond hield de R K. Landa: beidersvereenlging .JBt. Deus Dtdit" een algemeene vergadering In het vereenlgingsgebouw, ter bespreking van een contract. Na opening deelde de voorzitter, de heer Doede Kok, mede, dat naar aanleiding van de besprekingen met de besturen van de Chr Ziekengeld bü werkverschaffing. BÜ mini: terleele beschikking te bepaald, dat voor berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bü de werkverschaffing te werk gestelde arbeiders vop{ deze gemeente geldt het bedrag van 3.50. Van Slingerland, die zou spreken over: „Leo XIII en het sociale vraagstuk”, wegens fa. mille-omstandigheden niet aanwezig kon zün. De geestelük adviseur, pater Verhaar, hield daarom een lezing over „Organisa tie". Daar het de eerste vergadering in dit jaar was. wenschte de voorzitter de leö?n een gelukkig en zalig nieuwjaar. HU hoopte dat de narigheden zullen verminderen. De steunbeweging voor de stakende textiel arbeiders in Twente beval hü bü de leden warm aan. Nadat nog eenige mededeelingen waren gedaan, was het woord aan den geestelük. adviseur, die ren uiteenzetting gaf van or. ganlsatle in den rulmsten zin. Niet alleen toonde spr. aan het nut van organisatie In den tegenwoordigen tüd van allerlei uit spattingen tegen het wettig gezag én vooral tegen de Kerk in dit verband wees spr voomamelük op hetgeen In Spanje plaats greep maar hü gaf ook aan. wat noodig te om een goed organisatieman te zün en dan moet men voornamelük zün een over, tulgd katholiek. Ook gaf spr. de richtlünen aan, waaraan een bestuurder van een ganlsatle moet voldoen. Ten slotte werd het voorstel van het be. leening van een eventueele verbouwing van het Bondsgebouw. Na rond vraag volgde sluiting. Veel animo Voor de betrekking secretarte-penningmeester voor den polder ..Het Orootslag" hebben zich 45 sollicitanten aangmnelrt Oaarne vermelden wü nog even dat tuin ders. dlc in aanmerking wensenen te komen voor den heden Ingaanden steun zich moe ten aanrielden bü den heei E. Mak, Alk- maarsche Exportveiling, Priesterwüding De Eerw. heer Nic. Visser zal Zondag 31 Januari door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans tot priester worden gewüd In de kapel van het Missiehuis te Te teringen. Het plechtig Offer der H Mis zal de neo mist voor den eersten keer opdragen In de St. Nicolaaskerk op den tweeden Paaschdag. Het ongeluk op den onbewaakten over, weg. In aansluiting op net door ons reeds IJ. Zaterdag medegedeelde omtrent het -ingeluk op den onbewaakten overweg aan den Lagedljkerweg, kunnen wü nog mededeelen. dat de auto, die van de rich ting Schagerbrug kwam en bestuurd werd door D D., in vollev i art gegrepen werd door de daar passeerende locomotief van de tram. Het uitzicht is aldaar geheel vrÜ. De cabine met den chauffeur werd van d enwegen gerukt. D. kwam een eter van de rails terecht en kwam wonder boven wonder met alleen wat pün aan het been en een kleine handwonde vrü- Het onderstel van den auto werd een 40- tal meters medegesleurd. De melkbuseer» welke her en der lagen verspreid, waren büna allen nog ledig. Het te onbegrijpelijk, dermate onoplettend te geweest, daar, soo- als gezegd het uitzicht geheel vrü te Voor den betrokkene Intusschen te het geval een groote schadepost, daar de man. naar wü vernemen, niet verzekerd te. Men wis ons ook nog mede te dëeien, dat de tram geen signaal zou hebben gegeven. Er werd gebeden voor het overleden lid den héér C. Bakker. De heer P. Groenland bracht een keurig jaarverslag uit. Hieruit bleeit on-ier meer, dat de vereeniglng op 31 December 1931 reeds 76 leden telde. Het bezit van de ver eeniglng bedroeg aan contanten en inlage Boerenleenbank, ongeveer f 309. Een harte lijk applaus viel den heer Groenland ten deel voor zün verslag. Een commissie stelde een onderzoek In naar de boeken, welke in orde werden bevonden. Door h«t bestuur werd voorgesteld, in ver band met de treurige tüdsotnstandighedsn, dit Jaar evenals het vorige, géén contributie te heffen, omdat de toestand van de kas zulks nog toellet. Met graagte nam de ver gadering dit voorstel aan! Hierna volgde bestuursverkiezing. De pe riodiek aftredende leden, de heeren J. Kaag en P. Groenland, werden herkozen met res pectievelijk 51 en 58 stemmen. In de vaca ture S. Koopman, die zich niet meer beschik baar stelde, tf*erd na herstemming gekozen, de heer Ki. Rood, met 39 stemmen. De geest, adviseur Pastoor J. Hl. Eg kwam nu ter ver gadering en werd verwelkomd door der. voor zitter. BU monde van laatstgenoemde werd den heer S. Koopman hartelük dank ge bracht voor het vele en gcede werk gedu rende een lange reeks van jaren voor „Werk dadige Naastenliefde” verricht. Wederom werden eenige nieuwe leden aangenomen, w.o. een zoon van den heer S. Koopman. Ingekomen was een verzoek van het criste- comité, om steun. Na eenige besprekingen werd besloten tot een bijdrage groot f 5. Het voorstel om weer een H. Mis te laten lezen werd goedgevonden. Aan den secretaris zal een douceurtje wor den gegeven voor het vele werk In het af- geloopen Jaar door hem als zoodanig ver richt. Op zün verzoek zal echter slechte de hflft besteed worden van hetgeen gewoonte was geworden. BU de rondvraag werden nog eenige min der belangrijke zaken besproken en besloten de vergadering welke slechte ééns per jaar voorkomt, te houden in het Parocmehute. De Zeereerw. Heer Pastoor sprak nu nog een woord, hetwelk aller instemmlnj had. Vervólgens ging de voorzitter over tot slui ting. waarbü hü den geestelijken adviseur dark bracht voor diens aanwezigheid en het gesprokene, terwül hü zün dank betuigde ar n de leden voor de medewerking tüdens de vergadering ondervonden. en Moderne Landarbeldersvereenigingen te Andük een program is opgesteld. Dit concept-contract werd door den vrügestelde van het hoofdbestuur ingeleld. Het concept, dat daarna in behandeling kwam, werd uitvoerig besproken en onder ging enkele wüziglngen. Een voornaam punt der besprekingen was, In het contract te doen opnemen een huur- tlidsverlegging, nl. van Maart tot Maart: ge- woonlük te de huurtüd van Januari tot Ja nuari. Alleen wanneer de huurtüd wordt verlegd, zal voorgesteld worden een mini mumloon van 18 per week. Ook zal worden geprobeerd om In den zomer bü het verrich ten van de 6 weken seizoenarbeid ƒ4 per week boven het vast'te stellen loon te krij gen. De kwestie der Jongeren werd ampel be sproken en men was er sterk voor, vasten dienst, zoowel voor de ouderen als de jonge ren, krachtig in de hand te werken. Voor losse arbeiders zal getracht worden te ver- krügen, dat zü vooral niet minder sullen verdienen dan de vaste. De vergadering gaf het bestuur vrü man daat om in de as conferentie naar goed dunken te handelen. Er werd op gewezen, dat hieruit volgt, dat bepaalde beslissingen kunnen worden genomen, wanneer even tueele omstandigheden zich voordoen. Voorzitter zegt, dat het contract, zooals de afdeellng het zal aanbieden, zeer aanneme lijk te en gaf de verzekering, dat naar den wensch der leden zal worden gehandeld De vrijgestelde wees er nog cp dat zooveel mo- gelük moet worden getracht een contract tot stand te krügen, ook wanneer er bepalingen worden opgenomen die eenigszlns tegen den zin der arbeiders zün. Naar aanleiding der notulen werd beslo ten dat het bestuur nogmaals een ccidernoud zai hebben met B. en W. inzake het bagge ren. Uit de vergadering werd er op gewezen dat er ook nog wel werk te te verrichten voor werkloozen bü de kerk, wat dan van de pa rochie zou kunnen uitgaan. Besloten werd in de volgende vergadering een punt van be spreking te doen uitmaken het overgaan van de afdeellng In een hoogere klasse. Daarna vclgde sluiting. Loop der bevolking over 1931. Aantal Inwoners volgens de elfde volkstelling: 1697 mannen en 1719 vrouwen, totaa 3416. Geboren: 57 jongens en 58 metejes. Ingekomen: 62 mannen en 58 vrouwen. Totaal geboren en Ingekomen 235. Vermindering door vertrek: 73 mannen en 77 vrouwen. Overleden: 15 mannen en 11 vrouwen. Totaal vertrokken en ove-leden 175. Vermeerdering: 235 175 60. Bevolking op 1 Januari 1932 3476. Aantal gesloten huwelüken bedroeg 21. Aantal gedane huwelijksafkondigingen 30. NEW-YORK, 24 Jan. (VJJ.). Naar uit San Salvador wordt gemeld, hebben commu nisten aanvallen ondernomen op de steden Santa Teclam Gorgoza en La Libertad. De telefoonkabels en de spoorrails werden ver nield. Nadere büzonderheden zün nog niet bekend. De kruiser ..Rochester’ en twee torpedo jagers der Vereenlgde Staten, zoomede twee Canadeesche torpedojagers en een Brltsche kruiser zijn naar San Salvador ter bescher ming van de vreemdelingen. Volgens een nader bericht uit Guatemala over den communlsttechen opstand in San Salvador, beheerschen de opstandelingen de steden La Libertad, Zatagossa en Santa Tecla. Tal van regeeringsofficieren werden door hen vermoord; de hoofden der ver moorden werden op palen gesplesd. De troe pen zün de regeering trouw gebleven en hebben zich verschanst in de hoofd* tad San Salvador. Alle vreemdelingen hebben naar deze stad de wük genomen. Voor het geheele land te de staat van beleg afgekondigd en de censuur Ingevoerd Alle communisten, die men In handen kan krügen, worden terecht gesteld. De vreemde oorlogss?hepen, die in La Libertad zün aangekomen, wachten op bevel om troepen te landen. leden Krulsverbond en van de Mariavereen. zal medewerken om deze ideale vereenigin- gen in haar schoone taak te steunen. De kracht van het werk ligt niet altüd in het vele vergaderen. Hier wordt een groot werk in stilte verricht en wel dat van naasten liefde en opoffering. Z.E. hoopte, dat deze avond een aanspo ring mag zün om dat mooie werk met en thousiasme voort te zetten. Het damestooneel bracht hierna voor het voetlicht: „Haar eerste offer”, tooneelspel m drie bedrijven. Het mooie spel werd met aandacht gevolgd. Om ,.De nieuwe gezelschapsjuffrouw”, blijspel in drie bedrijven, is hartelük gela chen. Met recht mocht de Weleerw. heer kape laan de dames-artteten bedanken voör den moolen avond van ernst en luim gebeuw van den R.K. Volksbond. De heer H Vulster, uit Utrecht, zal de film toe lichten. R.K. Far. Ziekenfonds. Maandag 1 Fe bruari. des avonds T uur, wordt de jaarver gadering van bovengenoemd fonds gehou den. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Jaarverslagen secretaris en penningmees ter. Verslag Verificateurs. Behandeling be groeting 1932. Bestuursverkiezing, aftredend en herkiesbaar H. v. d. Zon J. Th. v. d. Maat. Vacature B. Beentjes. Voorlezing pre- centieltjst. Benoeming veriilcateurs. Voor stel contributieverlaging. Déze- vergadering te bpetepHehtig 6 025- H. Familie. Van Woensdag i --ond werd voor de leden der H. Familie in onze paro chie een triduum gehouden, waarvan de oefeningen werden geleid door een Pater Redemptorist. De oefeningen mochten zich in een groote belangstelling verheugen, zoowel des mor gens als des avonds. De kroon van het In alle opzichten ge slaagde triduum was zeer zeker de H. Mis op Zondagmorgen halfzeven, waaronder H. Communie der leden met des namiddags half drie opdracht van een flink aantal nieuwe leden en huldiging vau vier zilveren jubilarissen. ALKMAAR, 25 Jan. V e e. 50 vette koelen i 130270; 5 vette kalveren 40—70 p, stuk; ld p. kg. ƒ0.701; 28 nuchtere kalveren 8 2C per stuk; 566 vette varkens, zware, p. Kg. 3335 ct.; ld. zouters. 28 ct. p. kg. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Jan. 30000 K G Roode kool 0.60-150. door schot 0 60—090. 28500 K G. Gele kool 0.60—1.30. 27000 K.G. Deensche Witte kool 0.80-1.30. 12000 K.G. Uien 8—8.60, Grove 7.307.60, Drielingen f 8.40—890. WARMENHUIZEN. 25 Januari. Roode kool 1 0.60. Deensche witte kool f 0.80—190. NOORD-SCHARWOUDE. Veiling van 25 Januari 30200 K.G. Roode kool l 0.70—1.60, ld. doorschot f G 60—0.80 450 K.G. Öele kool doorschot f 1 10. 2’<400 K G Deensche witte kool t 0.801.6v. ld. doorschot f 0.60—1.50. 1150 K G. uien f 8.44. Drielingen f 8.60. ALKMAAR 23 Jan N.V. Elervelling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 185000 kipeieren 56-58 f 3.50—3.70. 58-60 f 3.70— 4.00. 60-62 f 3.80—4.20. Klein 50-55 f 3.30—3.50. L 3.50—3.70. LEIDEN. 23 Jan. Botermarkt. Prima fa_ brieksboter 1.20. irlma boerenboter f 115 —125 per kg. Aangevoerd 4.6, 33-8, 12-18 vaten, wegende 660 kg. Handel goed. LEIDEN, 22 Jan. Coöp. Groenten.. Fruit en Bloemenelllngsvereen. „Lelden en Onu streken". Roode kool per 10< stuks 150 4 90, savoye kool 1.103.80, groene kool 1.00—2.90. pieterselie 180—250, prei 1.30 —3.40, selderie f 1.40310, knolseldene 140—4.00, kroten 100 kilo 210—8. kroten gek. 48. boerenkool 48, spL nazie 2024, uien 5.408. wortelen 16, spruiten I 37, sp plten II 13. ENKHUIZEN 23 Januai 1932 Bloemen Copland I f 0.70—1.00; Copland II 0.50 —0.60; Victor I f 1.30—1.90; Victor II 0.80 —1.10; Victor m 0.50—0.70; Ibis 020; Prins van Oostenrijk f 0.701.00; Generaal de Wet 1 1.60—1.80; BrlUant Star /0.40— 0.60; Anemone 0.70120. HOORN, 23 Januari 1932 Veemarkt 7 Schrammen t 13—18, 44 Biggen t 8. 16 Schapen I 1820. Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 33 Jan. ’33. Marktbericht „De Tuinbouw" Uien, Groote Gele f 4 104.35 per baal, Drielingen f 3.60 3.90 per baal, Roode Kool per 100 kilo f 0.70-130, Gele kool per 100 kilo f 0.60— 1—, Witte kool per 100 kilo 0.60—1, Tul pen: Copland f 0.70—1.60, Moore f j Reine f 0.60—0.70, Victor f 130—221 v. Oostenrijk f 1.70, Flamingo l 0.50. perlty f 0.70—0.80, Siegel f 1, Wilt f 1.80—1.90, Fermilioen f 0.90. alles per 100 stuks. 1168 doaün. ALKMAAR. 23 Jan. Piepkulkenmarlrt. Aan. voer 65 kisten en 23 korven. Prijs 5570 ct. Handel matig. DONATEURR UITVOERING Zaterdagavond went aan de donateurs van het Fanfarecorps „Harmonie" de jaar- Iksche muziek-voordracht avond aangebo den. Vcor een tot In de uiterste hoeken bezette zaal van het hoteF ’t Hus Assumburg sprak de voorzitter van „Harmonie", de heer J Veente, een hartelük welkomstwoord, waarna met de afwerking van het programma werd begonnen. In het eerste gedeelte voor dc pauze kregen we o.a. de nummers, die Har monie” op Hemelvaartsdag in het concert gebouw te Amsterdam moet blazen vcor het nationaal concours. Het verplichte werk .Jules César”, Overtutre Symphonlque van F. Andrleii en de overture „Brlttannicus” van J. Furgiot. Daar men deze werken pas eenige weken In studie heeft, haperde er begrijpelük nogal vael aan. dat was dan ook meer de bedoeling het publiek een voor proefje te geven. Na de pauze kon men weer genieten var oude bekende werken, die er goed Inzaten en een vlotte afwerking ten deel vielen. Met een dankbaar appluas toonde het publiek, dat het gegevene op prijs werd gesteld. Ter afwisseling trad de humorist Bartouf voor het voetlicht en deze wist er met be schaafde voordrachten de gezelligheid in te houden. Woensdag 27 Januari, *s avonds half acht komt de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: L Opening en notulen. 1 Ingekomen stukken. 8. Benoeming van een lid der Ccnunte- sto voor de bouwterreinbelastlng in de plaats van den heer F. K. Jongejans. 4. Benoeming van een lid der Commis sie van toezicht op het L. O. wegens perio dieke aftreding van den beer W. H. G Noom. 6. Voorstel tet bet verleenen van bouw- eredieten van 2400.— aan P. van *t Veer Jk. en B. van t Veer Jz. 6. Vaststelling van de voorschotten op de gemeentelüke vergoeding, bedoeld bü art. 101 der L.O. wet 1930 aan de Büzondere scholen voor 1932. I. Adres van den raad der gemeente Noordscharwoude inzake verlaging der Jaar- wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. 8. Schrijven van den raad der gemeente Upendam, Inzake watervoorziening van be paalde deelen der provincie. 9. Verzoek van mej. W. M. Kaper om eervol ontslag als onderwijzeres aan de open bare lagere school. 10. Benoeming! van een onderwüzeres aan de O. L. School. II. Adres van den raad van Oterleek inzake verhaal van pensioenbijdragen op de jaarwedden van burgemeesters. secBBtarteeen en ontvangers. 12. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning no. 370. 13. Wüziging rekeningcourant overeen komst met de N.V. Bank voor Nederlandse!» gemeenten. IA Verzoeken van A. Scheierllnck en A Crombeen cm toepassing van artikel 13 der L O. wet 1920. 15. Vaststelling kohier zakelüke belasting op het bedrijf voor 1932. 18. Wüziging Begrooting 1931. LONDEN, 24 Januari. (Reuter). De ge vangenis Dartmoor te Princeton te vanoch tend -het tooneel geweest van woeste ge vechten turschen gevangenen en gevange nisbewaarders. De politie werd te hulp geroepen ep de troepen werden gealarmeerd. Een twaalftal bewakers werden ernstig gekwetst en onge veer zeventig gevangenen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De bewakers stonden tegenover meer dan drie honderd muiters, die, voorzien van al lerlei geïmproviseerde wapenen, het oogen blik afwachten van het kerkbezoek dat om 9 uur plaats heeft, om hun aanval te be ginnen. Het gevecht duurde meer dan twee uren. Een groep muiters verliet het gevechts terrein om het bureau van den gevangenis directeur In brand te steken. Men meent, dat de directeur Inderhaast moest vluch ten, terwül het vuur zulk een omvang aan nam. dat de gloed op een afstand van ver scheidene mülen kon worden waargenomen. Spoedig verscheen de brandweer ter plaat se, maar de woedende strijd hield aan on der het geloei en geknetter van vlammen en gewet choten, terwül een onbeschrijfe- lüke chaos binnen de gevangenismuren heerschte en iedere bewaker zag tegenover zich verscheidene’ muiters, die trachten over de muren te klimmen. Eindelük kwamen nieuwe versterkingen aan en na verscheidene pogingen konden de autoriteiten oen toestand meester war den, terwül de brand werd ingeperkt. Tüdens het gevecht hadden de muiters zich weten meester te maken van de ar chieven in het bureau der gevangenis en verbrandden deze. Men zegt, dat de muiterij sedert verschei dene dagen werd beraamd en de gevange- nte-autoritelten. die hiervan de lucht had den gekregen, hadden verschillende bewa kers geweigerd met verlof te gaan. Officieel wordt bericht, dat het oproer van de gevangenis Dartmoor bedwongen Is. Geen der officieren werd ernstig gewond. --3 -8 -2 1-0 —5 r-0 r-2

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3