btsmarck thuis HETV VAN D HXTON r I I LANGS DONKERE PADEN I I I RADIO-OMROEP ■;.<F 1 WEERWRAAK 9 L UCHTVAART LUCHTBALLON GEDAALD i i i NOG GEEN OPLOSSING GEVONDEN ADV ERTEER EN DOET VERKOOPEN f 1 ‘feil Naar het Engelsch door J. Scheepens -- - beteekenen alle kans op succes verspelen; toegeven was hier winnen. „DE TRIBUNE” EINDELIJK UIT DE LEESZAAL HET HISTORISCHE SLOT TE FRIEDRICHSRUH MET LUCIFERS GESPEELD Niet om de politieke richting doch om den schandelijken inhoud i'i, DE ONBEWAAKTE OVERWEG Harlekijn wordt door een sneeuwval èered 8 a DINSDAG, 26 Janaari INI 1 sind> 49 jaar in ▼VW Ijitan Het be de ZEVENDE HOOFDSTUK. ZOU Waarom? Hij Sophy?’’ r gaf zü 'Wordt vervolgd'. I l met zich Het was onvergeefl'Jk dom van Ja. dat tevoren niet te zeggen. rte niet lett In- zijn, terwijl daarbij kwetsende en beleedl- gende afbeeldingen worden opgenomen, mee nen zl), dat het lezen van dit blad slechts het moreel kan schaden en daarom in een openbare leeszaal niet thuis behoort. Op grond hiervan heeft de Commissie voor de bibliotheek en leeszalen bericht, dat hare commissie, welke ingevolge het bepaalde bij art. 3 der Verordening, is belast met de keuze van de voor de bibliotheek en de leeszalen aan te koopen boeken, tijdschriften, couran ten en plaatwerken, voornemens is om in het vervolg het dagblad „De Tribune” uit de gemeente-bibllotheek te weren. De meerderheid van het College kan zich met hel door de Commissie voor de biblio theek en leeszalen ingenomen standpunt ver- eenlgen. ontdekking van haar geloofsovertuiging, of schoon een onaangename verrassing voor hem, toch geen verandering brengen aou in hun aangename relaties. Thans werd xU Om ter voortzetting van de Maandag jJ. afgebroken behandeling van de begrooting te komen, heeft de burgemeester den Ge meenteraad tegen Donderdag a.s. bijeen ge roepen. Op de agenda staat dan de benoe- Het station is te ver van Linfold. om u op tijd in Llntown te kunnen brengen, zei hij. Maar als ge mij wilt zeggen, hoe laat uw kerkdienst begint, breng Ik er u natuur lijk met den auto even heen. De Hoogmis begint te half elf, zei Ca rina, die deze bijzonderheid In Londen reeds had uitgezócht In het Katholiek Directorium. Iets wat zü gewoon was te doen, voordat zü den Zondag in de provincie doorbracht. Miss Mallory kwam voor het eerst tus- schen belden. Je kunt beter Miss Ramsden alleen la ten gaan. Jlm. Als JU naar Llntown gaat, mis je zelf den dienst hier. Jlm kleurde even. Werkelijk, waar be moeide zijn zuster zich mee. Na een oogen- blik stilte ging hij voort: O, ze zullen het zonder mjj óók wel klaar spelen, de predikant en de voor zanger zijn er toch ook nog. En Ik kan ge- makkelijk In Llntown naar de kerk gaan. Als ge maar zorgt om half negen gereed te zijn, miss Ramsden. Dank u weL Het spijt me. dat ik u zooveel last veroorzaak, mompelde Carina. Gedurende dit korte onderhoud had zij Jim bewonderd om zijn koelbloedigheid en vindingrijkheid. Zij zag thans, dat zelfs de «TV?.. Zondagmorgen te ongeveer kw?rt over elf daalde op een weiland te OverasoZlt een luchtballon, waarin drie heeren en een dame gezeten waren, leden van de Dusseldorfer Aero Club. Zij waren des morgens te half tien Dultschen tijd te Düsseldorf opgestegen. De ballon had gedreven op 800 Meter hoog te. Na een half uur oponthoud steeg de bal lon weer op en verdween In Noord-Weste- HJke richting. De Inzittenden waren van plar> een tocht over de Zuiderzee te ma ken. De ballon trok veel bekijks. „Nu kunnen jullie wachten, tot dat de lijfwacht van den Konlng komt, om jullie uit de sneeuw te trekken en gratis logies te bezorgen.” Men stelt zich „Frledrichsruh” eigenlijk geheel anders voor: in elk ge va Inlet als een bezit, gelegen aan een spoorlijn, waar eiken dag tweehonderd treinen overheen rijden ten tijde van Bismarck waren het er slechts zesentwintig én vlak bij een drukken en stofflgen landweg, die voorbij het Slot loopt. Te Frledrichsruh gaat het U als In het Niederwald. Men denkt steeds: Vandaag is het zekér een stille dag. Het Is Maandag. De hemel is bewolkt. Er zal vandaag wel nle- Tot nu toe bestond bij de openbare leer zalen te Rotterdam de gewoonte „De Tri bune” ter lezing te leggen, doch exemplaren, waarin kwetsende of beleedigende artikelen of afbeeldingen voorkwamen, terug te hou den. De gemeente-bibliothecaris oefende der halve een preventieve censuur uit. In de Raadszitting van 27 November jj. werd om praeadvles in handen van B. en W. gesteld een adres van de Christelijke Man- nenvereenlging „Gij züt allen broeders”, waarbij zij vroeg het dagblad „De Tribune" uit de krantenleeszaal van de gemeente-bi- bliotheek te weren. Tevens kwam onder dag- teekenlng van 4 November j.l. bij het College een schrijven in van de Kerkeraden der Ned. Hervormde Gemeenten van Rotterdam, waarbij eveneens op verwijdering van ge- ncemd blad uit de gemeente-bibllotheek werd aangedrongen. Over deze aangelegenheid heeft de Com missie voor de bibliotheek en leeszalen advies uitgebracht. Eén lid verklaarde zich te kun. nen vereenlgen met de door den Bibliothe caris tot op heden gevolgde gedragslijn en bet noch principieel noch tactisch juist te achten om dit blad, hetwelk het officieel or gaan is van een politieke partij, geheel uit de leeszaal van de openbare bibliotheek te verwijderen. De overige leden der genoemde Commissie waren van meening. dat de politieke richting van ..De Tribune” geen reden is om dit blad Een paar bandieten hadden Har lekijn met een touw om z’n middel aan een boom gehangen. „Nu kan je je kunsten vertoonen,” spotten ze, „totdat er iemand voorbli komt.” klaverblad. hooge cy- overtulgd. dat hij haar alleen op Linfold had uitgenoodlgd om haar te vragen zijn vrouw te willen worden. Op dit oogenbllk werd zij sterk aangetrokken door Linfoldpark. en al les wat zoo verrukkelijk en romantisch was In ’t huis en in de omgeving. Jim scheen deel uit te maken van alles; In zijn eigen omge ving kwam hü het voordeellgst uit. Zij ge voelde thans, dat Jim haar dingen kon ge ven, waaraan zij behoefte had. waaraan haar kunst behoefte had. Rust en kalmte en die vrijheid van elke zorg, welke, een schrij ver zoo dikwerf in staat stelt tot het geven van zijn beste werk. Zij gevoelde, dat zij hier, misschien, in staat zou zijn, dat mooie boek te schrijven, waarvan zooveel schrijvers droomen. Het leven, dat Jlm haar kon aan bieden. was er een. dal zij slechts terloops, en voor korte oogenblikken. had genoten. Haar oogen ontmoetten de zijne over .tafel, en zl) werd zich bewust, dat zij hem zwij gend had uitgenoodlgd dien avond, om voor haar een offer te brengen, een uitnoodiging. waaraan hij onmiddellUk edelmoedig had gehoor gegeven. Zij hield nu meer van hem dan ooit. Zondagmiddag te ongeveer half een ont stond brand In de twee jaar geleden ge bouwde boerderij van den heer B. Staal te Amsweer onder Delfzijl. Eenlg vee kon wor den gered, doch het huis en de inboedel, zoo mede een zeer groote hoeveelheid stroo, hooi en vlas werd een prooi der "vlammen. Zij verdacht er Jlm van, dat het hem bit tere ernst was ditmaal met deze miss Rams den. Zij was er volstrekt niet tegen, qat ham broeder voor de tweede maal eed huwelll» aanging, indien er zich pen goede partij voor hem voordeed. Naar hare overtuiging echte, was Carina dit niet. Behoudens het weinige, wat zij met haar letterkundigen arbeid ver diend had. bezat zü niets. En miss Mallory had ouderwetsche overtuigingen genoeg, om een vrouw zonder geld te verkiezen boven een vrouw met verdiend geld. Zij sloeg Jlm scherp gade, doch deze gedroeg zich ulters. voorzichtig en nam heden vooral notitie van lady Murray. Miss Ramsden was Immers veel te jong om slotvrouwe te worden op Linfold. Zjj ge leek meer op een jongen dan op een vrouw, met die kortgeknipte haren. Ze was niet oua genoeg om Peters stiefmoeder te zijn. Jim ‘5’3 .Ja. ziet u. die kleurIk moest mis schien Hij frommelde in de plooien van zijn om vangrijke jurk en bracht een klein metalen spiegeltje te voorschijn. Toen scheen hij op een andere gedachte te komen en hij stak het weer weg. .Misschien is t toch maar beter van niet” zei hu zacht bij zichzelf, en toen luider tot mij: „Heb je een vrouw of misschien een moeder?" Ik ben geen lafaard, maar Ik moet eerlijk erkennen, dat Ik lag te beven. „Waarom?" riep Ik. „Vind je, dat ik ae moet laten roepen?” ..Laten roepen?" herhaalde hü roepen? Terwül je C.SM hebt! Dat zou gekkenwerk zün moord!” Het koude zweet brak mü uit, maar Ik hield mUn zinnen bü elkaar. „Neemt u een appel, meneer Burnett." HU koos den grootsten uit en begon er in stilte aan te knagen stilte tenminste in zoover het de spreektaal betreft. „Zeg eens”, stotterde Ik. „w-wat Is C.8.M.? En kan Ik m’n gezicht niet even kUken?’ HU peinsde. „Zou ik?" mompelde hü. .Ja. ik gelóóf, dat hü 1 maar weten moet.” Toen vielen heel rustig, begeleid door het klokhuis van den appel, de noodlottige woorden van zUn lippen: „Cerebro-spinale meningitis”. Tegelükertljd reikte hü me het spiegeltje toe en koos op één na den grootsten appel Ik bekeek mUzelf. MUn haar stond recht overeind, mün gezicht was geelwit, mijn oogen schitterden van onm'skenbare koorts. Een baard van drie dagen verhoogde het griezelige effect. „Heb je pün dAAr?” Een van zün groote weeke handen greep mün züde en kneep er hard in. de andere koos op twee na den besten appel. .Ja”, kreunde ik. „het dééd pün.” „Zoo!” Hü schudde het hoofd. „En dAAr?” HU ging met een schok op mün rechterenkel zitten. Hü is een man van gewicht. „Geweldig”, klaagde ik. „Al! En In je hoofd Iets dat klopt als een hamer?" vroeg hü. terwül hü met het me talen spiegeltje op mün brein trommelde. Ik knikte dof. Hü stond op, trok met zijn schouders. „Alle verschünselen. geloof Ik. Zoo is t bü dién armen Simpson ook opgekomen. Hü heeft In dit zelfde bed gelegen laat 'ns kükenIn 38 geloof ik. Ik heb t later heel licht gehad echt komen en gaan; Ik was de eenlge. dien ze er door gehaald heb ben maar Ik bad 't maar héél licht, zie je niet zóó. Maar je moet er den moed In houden. Ik heb gehoord, dat In de zaal hier naast een man er doorheen gekomen is hü is nu natuurlük Idioot, maar hü is er niet aan gestórven. Je hebt die andere ap pels zeker niet meer noodig. hè? Nee goed t is de moeite niet.” En hü ging naar het volgende bed. Toen de echte dokter kwam, een paar minuten later 'zegt Burnett) kon hü t met zün eigen thermometer niet redden en moest hü den grooten halen, waarmee de temperatuur in de zaal wordt opgenomen Toen hü dien uit ihün mond nam. stond hü niet ver meer van l kookpunt, en de dokter ging direct een artikel over me schrijven; en ze moesten er een sneltekenaar bühalen. om mün pols te tellen. Een heelen tüd vóór ik bijkwam was Ellis ontslagen, de zaal lag vol nieuwe patiënten (behalve Bumett natuurlük) en Edison was dood. Toen ik goed genoeg was gaven ze me een brief, dien Ellls voor me had achtergelaten. „Beste El", stond er In. ,Ja, de konüntjes hebben al eten gehad. 1 Grootste exemplaar heeft alles heel netjes geslikt. Je toegenegen Elite.” vroegere bladen van gelüke politieke richtirtg. o.m de „Communistische Gids” hebben steeds toegang tot de openbare leeszaal ge had, terwijl de litteratuur over het commu nisme allerminst uit de bibliotheek word ge weerd. Maar deze leden wezen er op, dat de openbare bibliotheek ten doel heeft de ont wikkeling en cultureele verheffing van het volk, zoodat de eisch mag worden gesteld, dat alle lectuur, welke voor het publiek ter lezing wordt gelegd, aan deze voorwaarden voldoet. Waar evenwel „De Tribune” dikwijls bü- dragen bevat, welke door hare krenkend- anti-godsdienstlge strekking en onbehoor lijke, grove taal uitermate weerzinwekkend «Jj ken und Errinnerungen” met verbeteringen van de hand van Bismarck. Naast schitte rende onderscheidingen ligt het eenvoudige, gestopte vest, dat Bismarck droeg bü den in 1868 door Cohn-Bllnd op hem gepleegden aanslag. Men ziet nog de sporen van den kogel. Ook de witte handschoenen, die Bis marck bü deze gelegenheid droeg, liggen hier, alsook zün pistolen en pülen. een olüf- tak. geplukt te Avignon enr*met de bemer king ..noch verfrüht zum Ueberreichen” op geborgen in een notitieboekje.... Pennehou- ders en potlooden, die hü nog kort voor zün dood heeft gebruikt; het kleurige lint van zün studentencorps uit de zorgelooze dagen van Göttingen, een oud nummer van de „Vosslsche Zeitung” met de advertentie, waarin de geboorte van Bismarck staat aan- gekondigd politieke photo's en caricaturen uit de ..Punch". ..Der Handlanger”.... ■Dropping the pilot"Bismarck verlaat het schip”. De Duitsche keizer met de kroon op het hoofd kükt hem over de verschan sing na.... Het museum te Aumühle wordt minder druk bezocht. Maar wie naar Frledrichsruh gaat, kan men slechts den raad geven, de korte wandeling door het bosch te maken, om dingen te zien, die ons meer vertellen van leven en strijd van Bismarck, dan zün stille studeerkamer, zün leege schrijf tafel en zün sterfvertrek in het Slot van Frledrichs ruh. Ide grapjas harlekijn! Tüdens het diner, dan avond na haar aankomst, wierp Carina voor het eerst roet in 't eten. Zü had de kwestie reeds van zien afgezet, met de bedoeling, er bü gelegenheid op terug te komen, indien het noodig was. Jlm Mallory aanziende, vroeg zü opeens: Is hier In de buurt een katholieke kerk* Een katholieke kerk? keek vrü verbaasd op. In haar boek dat hü gelezen had, waren wel toespelingen, sympathieke toespelingen gemaakt op het katholieke geloof, maar hu had deze op rekening gezet van haar verblüt In Rome, waar zü misschien in contact was gekomen met de Katholieke Kerk, aan wier betooverlng, naar hü meermalen had ge hoord, het moellük is te ontkomen. Maar over godsdienst had hü met Carina nog niet gesproken. Behalve dat hun kennismaking nog van te korten duur was geweest om al te dalen tot zulke diepzinnige onderwerpen, was Jim een dier vrij oppervlakkige men schen. wlen geestelüke dingen weinig belang Inboezemden. Ik geloof niet, dat er een te. Ik heb er althans nooit van gehoord, antwoordde hü Ik weet, dat er te Llntown een kerk is. maar dat te meer dan acht mülen en Ik veronderstel niet, dat er Zondags treinen hier gaan, zei miss Ramsden. Het kwam Lady Murray niet ondienstig voor, tusschenbelde te komen. Nauwelüks hadden ze dit gezegd, of een geweldige sneeuwvlaag stortte naar beneden; de schurken lagen tot aan den hals in de sneeuw begraven. „Mooi zoo!” juichte Harlekün; die HUIZEN. 298 M. (Uttel KRO-ultzendlng». 8.009.15 en 1000 Gramofoonpl. 1130 Godsd. Halfuurtje. 12 15 KRO-Trlo. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.004.00 iJilpcursus. 4.15 Gramofoonpl. 5.00 Concert KRO-Kunstensemble. 6.45 Engelsche les. 7.10 Causerie over de ge schiedenis der chemie. -. 7.45 Verbonds- kwartiertje. 8.00 Concert KRO-orkest oJ.v. Gerritsen M.m.v. Truus Boersse i piano) en W. d’Ablaing (toelichting). O.a. Ouverture .Echauspieldlrektor”, Mozart, en Balleteulte, Gretry-Mottl. ca. 9.00 Vaz Dlas. 11.00 12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM. 1875 M (Uitsl AVRO-ult- zendlng.) 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgen- wüding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Piano recital Egb. Veen. 11.00 Knipcursus Kin- derkleeding. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Concert Winkels Trio. 2.00 Pauze. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 4.00 Uit „Bordelaise”. Amsterdam: Russisch orkest oJ.v. Sergei Sedoft. 4.30 Kinderuur. 5.33 Kovacs Lajos en zijn orkest. Betty v. d. BoschSchmidt (zangl. 7.00 Anna Klaas- sen; Transvaal. 7.25 Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les. 8.00 Omroeporkest oLv. Treep. Os .Die Schönbrunncr”, wals, Lan- ner. Ca. 835 „Microfoon-soUiCilanten", schets door Koos Koen. 9.30 Uit .Scala". Den Haag: John Reed en Partner (plano- syncopations)Jules Bledsoe 'zang). 10.00 Vaz Dlas. 10.1511.00 Vervolg Omroep orkest. M.rt.v. de Cavellis 'accordeon'. O.a. Potp. Grl-Grl, Linéke. 11.00—12.00 Gra- mofoonplaten. DA VENTRY. 1554 M 1035 Morgenwijding 10.50 Tüdsein. berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Edward O'Henry 'orgelconcert). 130 Leonardo Kemp's orkest. 235 Voor Scholen. 4.50 Trocpdero-orkest. 535 Kinderuur. 630 Berichten. 630 Liszt- recital doer M. Reeve. 7.10 Fransche cau serie. 7.40 Dansmuziek Parkington kwin tet en piano-syncopations door Patricia Rossborough 8.50 Causerie. 9.209.35 Berichten. 9.40 „New songs for old”, oude favorieten. 10.3012.20 Jack Harris' Band. PARIJS „RADIO JARIS". 1725 M. 8.05; 12.50; 1.25 Gramofoonpl. 830 Concert door de Rosati en gewüd aan Boulogne-sur-Mer. LANGENBERG. 473 M. 6.25—730 en 11.55 Gramofoonpl. 12.25130 Concert oJ.v. Wolf. 4.20—5.20 Concert o.l.v. Wolf. 7.20 Es-dur Symphonic Nr. 1. Haydn. Norag- orkest oJ.v. Prof. R. Krassle. 8.00 Engel sche muziek. Werag-Kleinorkest oJ.v. Eysoldt. Oji. Ouvert. .MaritanaWallace en Mimosa- wals, Jones. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—130 Strükconcert uit Palace-Hotel 2.204.20 Radio-orkest oJ.v. Gröndahl. M. Barrilt (voordracht). 730 Famllien Hansen. 7.30835 Concert oJ.v. Reesen. O a. Baccha- nale uit ..Samson et Dalüa”, Saint-Saëns. 8.25 .Nattergalen" (Nachtegaal), hoorspel van T. Halton. 9.10 Zang door Dagny Mol ler. 9351030 Septet es-dur, Saint- Saëns. ROME. 441 M. 730 Gramofoonpl. 8.20 Concert m.m.v. Arngo Serato (viool) O a. Vioolconcert in e-moll. Op. 64. Mendelssohn. ZEESEN. 1635 M. 6.50 Populair concert door Arkadi Flato en zün orkest. 7.35 Le zing. 830 Berichten. 830 Walsen en walsliederen. Omroeporkest oJ.v. Bruno Seidler-Winkler m.m.v. Cida Lau )sopraan). 9.50 Berichten en hierna tot 1130 Concert door het Norag-orkest o.l.v. Horst Platen. BRUSSEL, 508 en 3.38 M. 530 Orkestcon- cert. 6.50 Gramofoon. 8 201030 Or- kestconcert. 12.35 ^Gramofoon. niet. Zün Slot is zeer eenvoudig en eerst na zün dood te het vergroot en vernieuwd, wordt thans meestal bewoond door zün erf genamen. Onder de oude eiken ziet men nog de eenvoudige bank, het lievelingsplekje, waar de eerste Rijkskanselier met voorliefde uitrustte, steunend op zün stok en met zün Zaterdagavond te op den onbewaakten overweg te Dulvendrecht een man door een ufit Amsterdam komenden trein gegrepen en gedoo. Het ongeval geschiedde te kwart voor negen. Enkele honderden meters afstand heeft men het rüwlel van het slachtoffer gevon den. Dit was ongeveer 600 Meter door Oen trein meegesleurd. De machinist heeft van de aanrijding niets bemerkt en reed door. Het slachtoffer, wiens Identiteit niet kon worden vastgesteld, was ongeveer ^0 jaar oud. dog aan zün voeten.... Boven den Ingang van het Mausoleum hangt Bismarck's wa pen: drie eikenbladeren Rechts en links verheffen pressen. Een oude kastelein, die dienst van de familie Bismarck te. opent de poorten van bet stille, ernstige oord. Twee marmeren zerken. Links rust Bismarck. Rechte zün gemalin. Groote kransen liggen aan hun voeten. Kransen uit laurier- of eikenbladeren. Vele kransen zün nog frtech. De zon valt op de linten. „Akademischer Tumerbond”, Alte Orenadlere”Vater- landischer Frauen verband”.Zwart-wit- roode linten.... Boven aari den wand prijkt de belüdenisspreuk van Bismarck„Alles, was Ihr tut, das tut von Herzen als dem Herrn und nicht den Menschen" Stoelen staan er In plechtige rijen, zooals ze bü zijn begrafenis hebben gestaan. Een voudig en massief, zooals hü zelf was, te zün mausoleum. Geen pronk, geen praal. Alleen 1 zün lükktet. Men leest: „Ein treuer deutscher Diener Kaiser Wilhelms I” De vele huldeblijken, die hü tijdens zün leven ontving, heeft men ondergebracht in het „Bismarck-Museum” te Aumühle, het volgende spoorwegstatiorf, dat ook langs een schaduwrijken, gemakkelüken boschweg In een half uur kan worden bereikt. Hier krijgt men fiog een zweem van de persoonlükheid van Bismarck te bespeuren. Men ziet hier zün portretten, geschilderd door Lenbach, photo's uit de dagen van zün polltieken strüd. zün ridderorden, zün uniformen en Interessante herinneringen uit den oorlog van 1870, zün wapens uit zün studententijd, zün schaakspel In een glazen kast staat een zwaar kuras, schitterend als een middel- eeüwsch harnas. Een verwelkte roos, geplukt voor Johanna, zün vrouw. .JLetzte Rose die ses Sommers, 1883". Een ruiker uit denne- groen en heidekruid, heden rood en verdord, door Bismarck zelf geplukt In het nabüge- legen veen. Photographieën uit de laatste, stille dagen van zün verbanning: Een fak keloptocht door het Sachsenwald. huldiging dóór de studentenDe oude Bismarck spreekt van zün balkon zün aanhangers toe. Daar staat de kleine rieten stoel, eenvoudig en versleten, waarop Napoleon zat tüdens de onderhandelingen te Donchéry. Bismarck heeft hem gekocht van den eigenaar van de herberg. Daar staat ook de mahoniehouten klaptafel, waarop, op 26 Februari 1871. de vrede van Versailles werd onderteekend. Het interessantste van dit Museum zün echter de brieven en handschriften. Men ziet hier, büvoorbeeld. een brief van Konlng Ludwlg n van Beleren, het merkwaardige, jfcschrift van een hypernerveus mensch. Jlem lieber Fürst". In den brief spreekt de vorst zün leedwezen uit over den op Bismarck te Kte- singen gepleegden aanslag. Een lauriertak, die keizerin Augusta aan Bismarck zond. Een lang gedicht van Richard Wagner over de „vergessenen Helden des Krieges "70. 'Tee- dere brieven van Johanna, de vrouw van Bismarck. .Mein Gellebtes.Got segne Dich.... Meln Herzblatt'.De toenmalige Prinses van Pruisen schrijft uit het Marmeren Paleis over de ziekte van Keizer Friedrich: „Ich verstehe nur nicht dass man melnen Mann in dlesem Monat abrelsen litsst". De toenmalige Kroonprins schrijft: „Verehrter Herr Graf, Ich will lieber das Schlimmste wissen, als dass man es mir varenthS.lt”. Een afgescheurd „Verkehrszettel" van den stemloozen Kelzer Friedrich uit diens laatste uit de gemeente-bibllotheek te weren. Ook dagen, geschreven met onzekere hand.... .jnöchte geme Friedberg, Justlz. den schwar- zen Adler verlelhenDe lange, gewetens volle brief, waarin de jonge Bismarck zün lateren schoonvader Von Puttkammer om de hand van zün dochter Johanna vraagt: „das Höchste, was Sie auf dieser Welt zu vergeben haben”.... De beroemde brief van Bismarck aan Johanna over Sedan en Donchéry en Napoleon, wiens origineel door de Franschen werd onderschept en afgedrukt werd In de .jngaro". Het „Gastenboek" van Frledrichsruh ligt hier ook, open geslagen. Voorts ziet men een bladzüde van het ontwerp van de „Gedan- Die ezel van een Elite te een stakker, en echt stakkerig hangt hü aan me als een klit Ik denk, dat hü een straf te, mü opgelegd voor een vroegere wandaad. Een poosje geleden kreeg ik de griep. Na tuurlük was Ellls de eerste, dien Ik verdacht, maar ik moet toegeven, dat ik t nooit heb kunnen bewijzen. Zelfs moest Ik hem heelemaal vrüpleiten toen hü me twee dagen later volgde naar het ziekenhuis en In 't bed naast het müne gelegd werd. De eerste opmerking, die hü maakte, toen hü dat stadium van de plaag bereikt had. waarin men zich geneigd voelt tot het ma ken van opmerkingen, laat duldelük zien, wat hü voor 'n soort mensch te.” Hü be schuldigde m dat Ik hem had aangesto ken! Ik beantwoordde zün uitbarsting met de minachting, die ze verdiende. ..Brutaliteit”, zei ik. Ik deed er nog een paar toespelingen bü waarop hü naar best vermogen antwoordde Maar Ik was. medisch gesproken, twee dagen ouder dan hü. dus toen de zuster het lawaai hoorde en toesnelde, was hü 't. die bevel kreeg niet te spreken. Daarop beslechtte zü het geschil door hem een thermometer In den mond te steken. Ik tart Iedereen, om met zoo n belemmering te küven. Ik sprak dus alles uit. wat Ik te zeggen had en verviel toen in een afwachtend stll- zwijgen. Na een poosje kwam de zuster terug, zü las den thermometer en verdween zonder te spreken. Toen zü langs mün bed ging zag ik van terzüde, dat Elite haar angstig nakeek. Toen kreeg Ik een Inspiratie. Ik hield haar tegen, en vroeg zachtjes, of ze haar konüntjes al gevoerd had. De zuster mAg geen konüntjes houden, maar ze doet 't toch. Zooals ik gehoopt had legde ze een vinger op haar mond, knikte en liep door. „Arme kerel!” mompelde Ik zoo zonder erg de zaal In. „Honderd-en-zeven, en nog stü- glng! Arme goeie Ellls!" Ellls gaf een kreuntje en verdween onder de dekens. Een uur tatër maakte Bumett zün ronde. Bumett te de dokter niet te de offlcieele. Ik zal u omtrent lichten. Hü te de grootvader van de zaal. Hoewel hü nog een Jonge man te, werd hü dik door het lange in bed liggen. Zooals Ik gehoord heb te hü tegen het einde van 1926 met Influenza In t ziekenhuis gekomen. Sinds dien te hü ten prooi gevallen aan alle denk bare ziekten, om nog te zwügen van een serie denkbeeldige kwalen. Hü had de ge woonte. viermaal j?er dag de zaal, rond te toeren in zün bouwvallige kamerjapon, en met leder bed de verschünselen te bespre ken. In ruil voor je portie pudding nam hü je temperatuur op. en t Uet je den uitslag weten, en voor een trosje druiven vertelde hü je het waarschünlüke verloop van j» ziekte en toonde hü Je de geringe kans op volledig herstel. Niemand stoorde hem. Bur nett was geen geval meer, ziet u, hü was een instelling. Hü bleef langen tüd bü het bed van Elite. Ik vermoed, dat Ellls zich op dat moment niet erg puddingachtig voelde. Ik kon niet goed verstaan waar ze 1 over hadden, maar Elite snaterde, zooals alleen Elite snateren kan, en de mollige Bumett suste hem klaar blijkelijk. door er nu en dan tussclien te voegen: „Best hoor kerel! Ik zal zien, wat ik voor je doen kan." Eindelijk waren de druiven op en de ko lossale gedaante van Bumett doemde boven mü op. „Nu meneer El", zet de sussende stem, ,Jk wil u niet ongerust maken, maar.... heusch „Wit heusch?" riep ik, opschrikkend door zün ernstigen stemklank. Vermoedelijk te de brand ontstaan doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. De schade welke ongeveer 15.000 gulden draagt, wordt door verzekering gedekt. mand zün.... Maar er zün altüd menschen. Met eiken trein komen vreemdelingen aan. die Bismarck een bezoek willen brengen. Veel buitenltanders. Uit Nederland, Dene marken en Zweden. Veel Japanners en Zwitsers. Amerika te sterk vertegenwoordigd. Te Bad Kissingen kan men voor een hal ve Mark alle kamers bezoeken, die Bis marck, als Kurgast, hier heeft bewoond: Zün ontvangst-, woon-, studeer- en slaap kamer met de voorwerpen, die hü heeft ge bruikt en met vele herinneringenTe Friedrlchsruh blüft de Slotpoort gesloten Alleen het mausoleum te altüd geopend. De vreemdelingen, die meenen, dat zü te ^Frledrichsruh". dat men van Hamburg uit per trein In een uur bereikt, door een kas telein worden rondgeleid door de door Bis marck bewoonde vertrekken van zün Slot, -r- die hopen, dat zü zün studeerkamer of zün sterfkamer te zien zullen krijgen, worden wel teleurgesteld. Er te geen kastelein en niet voor lederen nieuwsgierigen staat het huis open. Men moet schriftelük om toe stemming vragen, het Slot te mogen bezich tigen. MPn kondigt per brief aan het secre tariaat van het Slot zün bezoek aan. Doet men dit niet vooraf, dan zal men niets an dere te zien krijgen dan den gelen gevel van eeh eenvoudig landhuis In een verzorgd park. Door de poort reed Bismarck eiken namid dag om een rit te maken door het aan de overzijde van de spoorrails beginnende Sach- s Senwald. waarin thans het Mausoleum met f BÜn graf staat, 's Ochtens wandelde Bis marck met voorliefde langs de schaduwrüke wegen van dit uitgestrekte loofbosch, dat de oude ketzer Wilhelm I hem had geschon ken. Te Frledrichsruh bracht hü zün vacan- tles door. Hier vierde hü Kerstmis en het Paaschfeest Veel comfort verlangde Bismarck ming van de wethouders, ter voorziening van de twee opengevallen plaatsen, ontstaan door het aftreden van de heeren Brautlgam en de Zeeuw. In de afgeloopen week heoben de verschil lende partijen herhaaldelijk vergaderd om onder het oog te zien de door de crisis ont stane situatie en na te gaan, op welke wüze deze tan worden overwonnen. De bezetting van het wethouderschap voor de f.nanclén was wel de voornaamste moei lijkheid, welke te overwinnen viel. Na langdurige besprekingen heeft de rech terzijde hiertoe een beroep gedaan op den katholiek, mr. W. F. C. Baars, die eenlge da- gi n van beraad zich vcertehleM, doch ten slotte gemeend heeft in verband me», moeilijkheden van eigen werkkring toch te moeten bedanken. ’t Is rluldelük. dat. door deze weigering de cplosslng der crisis er niet gemakkenjker op Ls geworden. En of de Raad reeds as. de wethouders zal kunnen benoemen, een groote vraag. T I Mün nicht is katholiek. Ik dacht, dat jc dit wist, sprak zü- Op het gezicht van bibeder en zuster tee- kende zich veroazhig af en zelfs afkeuring. Lady Murray dacht metverontwaardiging „Carina had hem dit mee moeten deelen. Zü meent al te gemakkelük. dat dit een uit gemaakte zaak teEn in haar binnenste keurde zü het gedrag van Carina af. die op haar beurt schik had in deze zoo plotseling opgeworpen kwestie. Het v as voor haar ver- makelijk, de uitwerking gade te slaan, welke de woorden van haar tante op Jim Mallory hadden. ZU was nog volkomen vrü en vrees de nog In geenen deele te verliezen, wat zü nog niet gewonnen had. Den ganschen dag had Jim zich voorkomend jegens haar ge dragen; hü had haar gezelschap gehouden In den tuin gedurende de warme ochtend uren, en in den namiddag, toen het wat koeler geworden was, had hü haar in den auto meegenomen en hadden zü samen de mooiste plekjes In de omgeving bezichtigd. Büna den geheelen dag waren zü samen ge weest. Lady Murray had zich büna niet laten zien. Carina, die niet wist, dat Jlm reeds tot verschillende maatregelen was overgegaan welke hem gekost hadden, voelde nochtans, dat zich hier een zeer moellük geval voor Jlm voordeed, en was benieuwd, hoe hü deze proef zou doorstaan. Deze van zijn kant was zich bewust, dat een ontzeilen der mo^i'ijkht'id voor hem zou twee kinderen op te voeden hebben In plaats van één Miss Mallory was slechts ten deele op de hoogte van de verschillende gebeurtenissen, welke tüdens den Eton-Harrow wedstrüd hadden plaats gegrepen. Van de bedienden had zü vernomen, dat Peter ongetwüfeld een afstraffing met de zweep had gehad.... En rtu zü een en ander met elkander In verbana bracht, meende zü te begrüpen. dat de oor sprong der oneenlgheid tusschen Jim en Peter moest worden gezocht In de jaloezie van den laatste. De oude geschiedenis. Peter had ongetwüfeld een woord van pro test laten hooren. Maar ofschoon zü bedek- telük bü beiden had nagevorscht, hadden noch haar broer, noch haar neef haar ook maar het geringste meegedeeld. Ongetwüfeld had Peter de afstraffing verdiend, maar te vens scheen het haar meer en meer dulde lük, dat Jlm geen Inmenging duldde, waar het Miss Ramsden gold. Toen Jlm haar dan ook bü het goeden nacht wenschen luchtigjes vroeg: „Wat den* Je van miss Ramsden, droogjes ten antwoord: Zü ziet er werkelük artistiek uit. Jlm. Ik heb niet veel uit haar kunnen halen, maar Ik geloof, dat zü wel aardig te. Terwül Zü sprak, lachte zü Jim toe. alsol zü wilde zeggen: .Meen je nu heusch. bra ve oude jongen, dat ik je niet doorzie?!” Jlm kuste haar goeden nacht en zei ver der niets meer. 3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5