GISTEND ALBANIË Opmaken van balansen r Alcmaria Victrix I - Longa I GAAT NIET DOOR S. J. A. KEESOM Accountant - Leeraar M.O. Itali ondank VAN LAMPEN EN LICHT Grooter zuinigheid Meer licht iaansche belangstelling met beloond MIERT 25 - ALKMAAR DE WEDSTRIJD I 9 jr TWEEDE BLAD ZAÏERDAG 30 JANUARI 1932 BLADZIJDE 1 Een kwarteeuw Alkmaarsche Hanze Allan. Boys IUitgeest II TELEGRAFISCH WEERBERICHT STADSNIEUWS LIEFDADIGHEIDSPREDICATIE a werkt als gorgelen Zondag a.s. 2 uur ZONDAGSSHTTING APOTHEKEN. 1 Entrée 25 cent, jongens 10 cent. Buurt vereeniging ,.S. I. S.” C. W. Bruinvisatraat e.o M. te Italiaanach protectoraat M. te tets OFFICIEELS MEDEDEELINGEN Steunt Posterijen Nieuwe zaak het Albaneeache leger Correctie Kerkbericht Hondje te bekomen St. Laurentiaa Alkmaar. to veel goede is tot stand gekomea. x*’' Een attractie Film-nieuws VICTORIA THEATER Viktoria end Ihr Hnsar. met AlcmariaLonga gaat niet door Deze Collectrices gevraagd k HET PROGRAMMA DER ALKMAARSCHR VEREENIGINGEN. van des avonds 8 uur ot den volgenden tnor- :»ia u 1* BI) den heer Verwer. Baanstraat alhier, is een 2-jarig hondje, langharig (reu) te beko men op Maandagavond sa. tusschen 7 en 8 uur Indien het beestje niet wordt afgehaald, zal het naar het gaskastje worden gebracht. Op aa. Zondag 31 Januari zal de apotheek van den heer dr. H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1, geopend zijn; de andere apothe ken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend De andere apotheken zijn behalve 's Zondags en op feestdagen ook ge sloten op werkdagei Cs Zaterdags 9 uur) gen 8 uur. po- dle over den. waarbij de leider der gendarmerie, de Nederlandsche kolonel Thomson, sneuvelde. Na het uitbreken van den Wereldoorlog verliet Wilhelm von Wied Albanië en werd het land bezet door een Italiaansch leger corps, dat de zelfstandigheid van Albanië onder te hervormen, waarvan dan ook een druk gebruik Is gemaakt en nog gemaakt wordt. In Albanië (en ook daarbuiten) beschouwt men deze hervormingen van Italië evenwel als een bedreiging aan bet adres van Joego slavië. Geen wonder dan ook. dat oe natio nalistische Albaneezen alle mog .’lijke moeite doen om de Italianen uit het land te ver drijven. Zij voelen er allerminst voor om als stootblok In een eventueelen oorlog met Joe- go-Slavië te dienen. Toch kan niet worden ontkend, dat in Albanië door den Itallaanscnen Invloed kon geen tempera- hooger dan 1800 gr. C. dat de aan gezelschappen belangloos hadden daarvoor zyn In het café van den heer Bakkum het die De verschillende Alkmaarsche vereenlgin- gen zijn morgen weer druk In actie en 't Is een geheel programma, dat morgen afge werkt wordt. Ale Vlctrlx I speelt morgen niet voor de competitie en heeft een vrijen Zondag. Alc. Vlctrlx n speelt uit tegen R. C. H. II. In Alkmaar wisten de Alcmaria-reserves een kleine overwinning te behalen. In Haarlem zal dat niet zoo gemakkeljjk gaan. A. R. C. I speelt dan eindelijk weer eens thuis. Het is gerulmen tijd geleden, dat men A. R. C. aan het werk heeft gezien en wij verwachten, dat de wedstrijd A. R. c.A. D. O. wel' belangstelling zal trekken. AlkmaaY I .(Go Ahead) gaat naar Bergen om daar de club van dien naam te bekam pen. Gemakkelijk zullen de Alkmaarders het daar niet hebben, want reeds In Alkmaar hadden zij veel moeite met de Bergenaren. De Alkmaar Boys spelen op het Alkmaar- terreln tegen Uitgeest n. De Boys zullen wel voor een overwinning zorg dragen. Zondag 31 Januari is de solemneele Hoog mis bij gelegenheid van bet zilveren jubllé van de Hanze op het gewone uur. namelijk te half elf, dus niet zooals abusievelijk in de Kerklüst staat te 11 uur. Deken RENG8. Na de Hanze een prettig feest te hebben toegewenscht. willen wij eindigen met den wensch, waarmede de voorzitter in het Ge denkboek eindigt, dat de Alkmaarsche Han ze moge uitgroeien tot een krachtig deel van den Nederlandschen Bond; bloeien moge in tool van energie, toewijding en Roomsche onbaatzuchtigheid, opdat de gouden toe- komstzon haar moge beschijnen als een tem pel. opgebouwd God ter eer; als een rots, waarop het door God gewilde geestelijk en wereldlijk gezag zijn medesteun vindt en als een gebied van vrede, waar doorheen arbeid en kapitaal In onderling zelfrespect elkander ontmoeten. - - De Alkmaarsche Hanze: ad multos annos! In het Victoria-theater van den heer We ber Jr., Langestraat, draait de eerstvolgende dagen de beroemde film: „Viktoria und Ihr HusarDeze film, die gedurende de Kerst week dag aan dag stampvolle zalen in het Amsterdamsche Tuschinski-theater trok, is vervaardigd naar de bekende gelijknamige operette van Paul Abraham. Dat wil dus zeggen, dat het een klank film Is. Vol met de allernieuwste en alleraardigste „Schla gers" en andere melodieuze liederen. Doch dat Is niet het eenlge goede In deze film Zfj voert ons ook naar het altijd inte ressante Magyarenrük, met z'n kleurige klee- derdrachten. Z'n hartstochtelijke Zlgeuner- muziek en wilde csardas, z'n opwindende volksdansen. Obk de sneeuwvelden van Siberië en de sprookjespracht van bet „hemelscheChina gaan onze bewonderende blikken voorbij. Deze rolprent speelt aan het einde van de groote wereldverdwazlng van 1918 en In de jaren toen pas de vrede was ..uitgebroken Ritmeester Koltajr behoort tot de velen, die als „vermist" worden opgegeven en van trien men aanneemt, dat zij gesneuveld zijn. Dit valsche bericht maakt, dat zijn treuren de verloofde huwt met een Amerikaanse!) diplomatiek ambtenaar. Koltay echter is gevangen In Rusland en is tdoor de Sovjets ter dood veroordeeld. Een oude connectie van zjjn oppasser, die onder zijn burgerpet Zigeuner-primas is, redt bel den en al vluchtend bereiken zjj China, waar aan Rltsevoort Is een attractie geplaatst, weer iets nieuws brengt op het gebied van cafe-muziek. In een piano, met volledig orchestrion, Is een gepatenteards harmonica Ingebouwd, die door electrische kracht wordt voortbewogen. Door kleur- belichtlng wordt een aardig effect gesorteerd. Het geheel is uitgevoerd door de firma Stróber te Amsterdam. Wat zal de volgende nieuwigheid op dit gebied zijn? 1 Men verzoekt ons mede te deelen. dat we gens ziekte van enkele Alcmaria-spelers de aangekondlgde wedstrijd van Alcmaria tegen den Tilburgsche eerste-klasser Longa mor gen aiet doorgaat. Districts - Arbeidsbeurs. Geopend van 913 uur. Voor werkgevers van 913 uur en van 35 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 78 uur Bemid deling voor kantoorpersoneel op Maandag en Donderdagavond. Voor vrouwelijk perso neel afzonderlijke Ingang. De directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 autogene lasscher, 11 bakkers, 15 bank werkers. 3 beh. naaisters, 3 betonwerker», 3 bloemisten. 3 boekbinders. 1 boekdrukker. 3 boerenarbeiders. 1 borstelmaker, 14 chauf feurs, 2 chem. reinigers, 5 electriclens. 1 éta leur. 42 grondwerkers, 1 Instrumentmaker, 2 Incasseerders, 3 kappers, 9 kantoorbedienden. 3 kellners, 2 ketelmakers, 3 kistenmakers, 8 klinkers. 2 koetsiers, 3 letterzetters. 4 lood gieters. 5 mach, houtbewerkers* 7 machinis ten, 5 magazijnbedienden. 5 metaaldraalers. 30 metselaars, 19 meubelmakers, 10 monteurs, 19 opperlieden. 13 pakhuisknechts. 3 plaat werkers, 1 radlo-monteur. 3 reizigers. 1 rij wielhersteller. 1 scheepsbouwer, 1 scheeps timmerman, 36 schilders, 3 smeden, 1 steen houwer, 5 stoffeerders, 4 stokers, 9 stuca- doórs, 3 slagers, 3 suikerbewerkers, 1 teeke- naar. 34 tabaksbewerkers. 53 timmerlieden. 8 tuinlieden. 9 voegers, 3 wagenmakers. 1 werktuigkundige. 4 winkelbedienden, 8 Ijzer- werkers, 171 losse arbeiders, 33 transportar beiders Geplaatst 23 werkzoekenden. In den loop der jaren, sinds Edison zijn baanbrekende uitvinding deed, is de elec- trische gloeilamp ontwikkeld tot de lichtbron b(j uitnemendheid. Geen andere lichtbron is zóó eenvoudig, zóó gemakkelük te bedienen, zóó gevaarloos en zóó zindelijk In het ge bruik. Geen andere lichtbron ook leent zich zóó bij uitstek voor het maken van een ver lichting. die aan alle eischen. welke de mo derne mensch stelt, beantwoordt. De gloei lampen zjjn tegenwoordig verkrijgbaar in elke gewenschte sterkte, in verschillende soorten, helder, mat- en melkglas. voor di verse toepassingen en in speciale uitvoerin gen. zooals b.v. de „zonllchttamp". welke gebruikt wordt in gevallen, waar blzondere eischen worden gesteld Sedert de eerste bruikbare electrische gloeilamp brandde in het laboratorium van Edison thans ruim een halve eeuw gele den heeft de gloeilampen-industrie zulk een vlucht genomen, dat tegenwoordig de wereldproductie ongeveer zeshonderd mllll- oen stuks bedraagt. De electrische gloeilamp Is een tempera- tuurstraler. dvx dat de straling afkom stig is van een op hooge temperatuur ge bracht lichaam. Dit lichaam is de dunne gloeidraad van de lamp. Wordt een electjJ- sche stroom gezonden door een materiaal, dat de electricltelt geleidt, dan wordt warm te ontwikkeld en onder bepaalde omstan digheden kan deze warmte zóó groot wor den. dat het materiaal begint te gloeien en lichtstralen gaat uitzenden. De groote uitvinder Edison vond dit eerst na vele mislukte proeven en nadat velen aan de resultaten van deze proeven hadden ge twijfeld. Het was het gedenkwaardige jaar 1879 dat de eerste lamp brandde. Gaarne herinneren wij nog even aan de collecte, welke Zondag as. in de Sint Jo- sephkerk gehouden wordt ten bate der Slnt-Vlncentlusvereenlglng In dese parochie. Een Weleerw. Hater Franciscaan zal de pre dicate vooraf houden. Wij bevelen onze lezers-parochlanen van Slnt-Joeeph warm aan, deae collecte bijzon der te gedenken De directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Turfmarkta- brug op Maandag. Dinsdag. Woensdag en Donderdag 1, 2, 3 en 4 Februari as. voor het rij- en voetverkeer zal zjjn afgesloten. Een owd-gediende Als gloeilichaam diende 'n kooldraad. van zuivere cellulose vervaardigd. Deae kool draad heeft een tamelijk hoogen soortelijken weerstand, wat tengevolge heeft, dat hij tn het aigetpeen betrekkelijk kort kan zjjn en tevens een niet te kleine doorsnede behoeft te hebben. Zoodoende is de draad vrij stevig en kan Bonder baswaar aan trillingen en schokken worden baxHgesteld De kooldraadlampmo hebben echter nooit veel opgang getaaakt. daar zü zeer scha delijk waren In het gebruik en de techniek er in geslaagd Is haar door betere te vervangen. Wij bedoelen hier de welbeken de metaaldraadlampen. Door den gloeidraad van de lamp gaat een electrische stroom, die den draad op aeer hooge temperatuur brengt (bü de moderne gasvulllngs-wol- fraamlampen bedraagt deze meer dan 3500 gr. C). waardoor de draad een fel licht gaai ulUtraJen. Behalve jicht, straalt de gloel- laatsten tijd wordt er weinig meer over den toestand van Albanië gesproken en oogenschijnlijk zou men denken, dat het lr. dezen kleinen Balkanstaat geheel rustig was. Niets is echter minder waar dan dat. De nationalistische, antl-Itallaansche bewe ging neemt hand over hand toe en zet het geheele land in vuur en vlam. Deze nationa listische actie Is het sterkst In het zuiden van het land. Hier hebben zich nationalis tische legers gevormd, geformeerd uit afge vaardigden der verschillende dorpen. Deze bonden trekken het land door en zetten de bevolking overal tot verzet en opstand aan tegen de Itallaansche overheerschlng. Be grijpelijkerwijze verwekt deze toestand vooral bjj de Italianen veel ontstemming. De nationale weermacht in. Albanië, welke zooals men weet hoofdzakelijk onder Itall aansche leiding staat, is druk doende de op standelingen meester te worden, dóch steeds komt zU voor nieuwe moeilijkheden te staan en in regeeringskrlngen is reeds de vraag" ge rezen, of deze toestand geen breuk met Italië tengevolge zou kunnen hebben. En als het werkelijk tot een conflict tusschen deze twee landen zou komen, staat het nog te bezien, of Albanië aan *t langste eind zou trekken. Maar ook voor de internationale politiek is dese kwestie van het meest urgent belang, cmdat In de wereldgeschiedenis reeds zoo dikwijls de onderlinge berrie der Bwlkansta- tsn aanleiding werd tot een uitgebreid In ternationaal conflict. Zooals de toestand momenteel Is, kan het niet langer blijven en zal men, In welke rich ting dan ook. naar een oplossing moeten toeken. De Albaneezen zijn een volk met een sterk nationalistisch gevoel, dat zich kant tegen Iedere vreemde overheerschlng. Dit biykt duidelijk, als men eenigszins met de geschiedenis vin het laj^flbekend is. Albanië is verschillende malen v*overd en onder- hoorig gemaakt, doch telkeha kwam de be- vriking In opstand en verzette zich tegen de vreemde macht. Wel is Albanië gedu rende meer dan vier eeuwen in Turksch bezit geweest, doch de Turksche gebieders hadden niet veel macht In dit woeste berg- land en zij waren dan ook zoo verstandig In de maatschappelijke verhoudingen niet veel verandering te brengen. Tijdens het Turksche regime namen veel Albaneezen dienst In het Turksche leger en brachten bet tot aanzien. Zoo werd o. a. Mehemet All In het begin der 19e eeuw pacha van Egypte- In 1867 werd het eerste voorstel gedaan om proclameerde Tegen deze Itallaansche Utlek verzette zich president Wilson, hoogstens van een Italiaanach mandaat Albanië wilde weten. In 1920 moest Italië van alle gezag over de Albaneezen afzien. Hoewel de toestand in Albanië gedurende de eerste jaren na den oorlog vrij rustig bleef, braken al spoedig woelingen uit, welke In 1934 leidden tot omverwerping van de re- geering en het uitroepen van de republiek. Slr.ds 1928 werd <fe republiek echter weer vervangen door een koninkrijk en staat ko- nlng Zogoe aan het hoofd der Albaneezen. Men zal zich herinneren, hoe het vorig jaar te Weenen een aanslag werd gepleegd op het gevolg van konlng Zogoe, welke aanslag feitelijk op den konlng gemunt was. Bij het proces, dat hiervan het gevolg was en het welk eind verleden jaar met gesloten deu ren werd behandeld, verklaarde een der ver dachten. dat het slechts In zijn bedoeling had gelegen door die misdaad de aandacht der wereld op de toestanden In Albanië te wiMen vestigen. Vermoedelijk was dit ook een vingerwijzing naar de gesties van Italië. Italië heeft 11. de laatste jaren geen poging ongemoeid ge laten om Albanië opnieuw aan zich te bin den. hetgeen te meer begrijpelijk is, als men bedenkt, dat wanneer Italië in Albanië de macht In handen beeft, bet beer en mees ter is van,de Adriatlsche zee, hetgeen vooral zijn positie tegenover Joego-Sla ,-ië zou ver sterken. daar de verhouding ItaliëJoego slavië nu Juist niet een van de meest vriend schappelijke is. Op welke wijze Italië zijn invloed in Albanië tracht te versterken, moge o. a. blijken utt het volgende. Albanië lijdt n.l., geluk de meeste jonge staten, aan geld gebrek. Hierin werd door Mussolini tege moet gekomen, die den AUöaneeschen staat 24 millloen gulden leende, evenwel op „ze kere voorwaarden". Deze voorw^arden be helsden. dat Italië het recht zou krijgen het ook al niet pluis is. Ten slotte vinden zjj een onderkomen bijden Amerikaanschen diplomaat. Na heel wat up-and-downs. waar bij door de Sovjetheeren nogal raar met de ex-terrltorlalitelt van vreemde legaties wordt omgesprongen, komt in de schoone Hongaar- i sche poesta alles weer op z’n pootjes terecht. Dat de scenarlo-schrijver om dit happy-end te bereiken niet anders weet uit te vinden dan bet moderne echtscheldlngsmiddeltje zij het dan een vrijwillige is wel eenigs zins jammer. Maar dit is dan ook het eenlge, wat wij op deze film zouden kunnen aan merken. Ook het bu programma maakt een bezoek aan Victoria en haar naamgenootelijk thea ter, overwaard Noemen we slechts de schitterende natuur opnamen uit Canada, de sensatloneele film opname per vliegmachine boven New-Yock, de aardige uitbeelding van Richard Btrauss. de beide journals en natuurlijk de immer aantrekkelijke Screensong, die ditmaal een oud-Engelsch sprookje van de tooverboon tot onderwerp bad. In het eerst zoo woeste land zijn thans reeds verschillende goede wegen en ook en kele spoorwegen aangele fd, waartoe Italië 250 Instructeurs en Ingenieurs afstond, ech ter mede om het Albaneesche leger van 12.000 man op te leidpn. Zelfs bezit het land te Durazzo een vliegveld met een luchtlijn; deze laatste behoort echter aan den Italiaan- schen Adria Aero-Lloyd. Deze schijnbaar opofferende belangstelling van Italië wordt echter, ondanks Het verdrag Tan Tirana <11*26) en het defensief verbond (1927), door het overgroot deel van het Albaneesche volk met een uiterst geringen dank vergolden Zelfs konlng Zogoe is niet zoo Italiaanach gezind, als men hem veelal voorstelt. En bet is dan ook van belang de nieuw opbrulsen- <fe nationalistische beweging in Albanië te volgen. ook zjjn spimtane hulde bracht. Een groot deel van den avond werd in beslag genomen door de tooneelvereeniging Falkland" met een tooneelspel „Machten” en een blijspel ..Buren twee een-acters van Herman Heijermans. In het eerste ver loochende Heuermans zijn natuur niet; het tweede was een amusant ding, ..Falkland" mocht voor haar prestaties een stormach tig applaus in ontvangst nemen. Er worden gevraagd: honderd collectrice's boven de 16 jaar. om op Zaterdagmiddag 6 Februari van 2 30 tot 6 uur ten bate van een algemeen belang binnen de gemeente Alkmaar te verkoopen: 4000 loten k 25 cent per lot. van het eerste biljart met toebehoo- ren hetwelk door de lucht vervoerd is van Schiphol naar Urk. Zij. die zich daarvoor beschikbaar willen stellen, worden verzocht zich op te geven bü de onderstaande voor zitters of secretarissen der muziekvereenl- gingen. die zich allen vru willig beschikbaar hebben gesteld, dit zijn de heeren: H Groot. Eendrachtstraat 10. St Cecllta J. Alfrink, Rogdalestraat 10. Excelsior J. Vermeer, Kmheimstr. 6, SoU Deo Gloria J. P. Besteman, Markstraat 19, Saint Louis J, Hoed. Scharloo L, Hoogste barometerstand 780.2 m Scllly. Laagste barometerstand 738.4 m. Vardö. Verwachting Matige tot zwakken Westelijke tot N.-W. wind, aanvankelijk nog nevelig, later op klarend, waarschijnlijk droog weer* zachter. Steeds meer zuinigheid Nu doet zich het verschijnsel voor, dat In verhouding meer licht wordt uitgestraald, naarmate de temperatuur van het gloeien de lichaam hooger is. Zou de techniek èr dus in slagen, lampen te vervaardigen, waarvan de gloeidraad op hooger tempera tuur gloeit dan in de thans gebrulkelüke lampen, dan zou dit voor ons een belang rijke verlaging van den prijs van het elec- trlsch licht beteekenen. Immers, met den- zelfden stroom, dus met dezelfde kosten, zou meer licht worden verkregen. Als b.v. de gloeidraad de temperatuur had van het op pervlak van de zon (ongeveer 6200 gr. C.>, dan zouden wü met lampen van de In huis kamers gebrulkelüke wattsterkte büna twin tig maal zooveel licht verkrijgen, als nu het geval is, ofwel wjj zouden voldoende licht hebben met lampen, die twintig maal min der stroom verbruiken. Nu make men echter de gloeilamffen- industrie geen verwüt, want haar treft geen schuld. Zü is gebonden door het feit, dat er geen materiaal bekend Is. dat legen der- gelük enorm hooge temperaturen ook maar een oogenblik bestand is. En daarom zullen wü het voorlooplg nog wel met onze tegen woordige gloeilampen moeten doen, die trou wens wat betreft de zuinigheid, vergeleken vroeger, al veel verbeterd zün. Men denke slechts aan de hierboven genoemde kooldraadlamp. 'tuur verdragën hooger dan 1800 gr. C. en gaf daardoor ongeveer vüf maal minder licht dan een moderne gloeilamp van hetzelfde trattverbruik De verbeteringen, die daarna aan de gloeilamjien werden aangebracht waren vooral gericht op het vinden van een materiaal, dat hooger temperaturen kou verdragefi. waardoor de lamp dus zuiniger zou kunnen branden. Tenslotte kon als ma teriaal voor den gloeidraad het wolfraam worden genomen, dat eerst wordt gehamerd en daarna tot zeer dunne draden wordt getrokken. De wolfraamgloeldraad verdraagt In het luchtledige wolfraam-vacuum-lam- pen) een temperatuur van 3000 gr. C„ en In de moderne gasvulllngslamp, waarin de gloeidraad een blaonderen vorm beeft, een temperatuur van 3500 gr. C. In den loop der taatste jaren heeft de gJoeltampentechnlek dus wel groote vorde ringen gemaakt. Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken ..Spruit band vulde de pauzes aan haar vroolüke muziek. Zü 8*f a's extraatje een paar harmonica-nummers, welke zeer in den smaak vielen Voordat dc pauze begon gaf de voorzitter het woord aan den heer Reurslag. secre- rarls van den Turnkring voor Alkmaar en Omgeving, die mededeelde, dat de Turn kring jonge werkloozen in de gelegenheid stelt gymnastiek te beoefenen Voor dat doel beschikt zü reeds over een zaal en zü za'. voor een goede leiding zorg dragen Men kan zich opgevep bü de onlspannlngacom- mlssie (applaus). Evenals den vorlgen ontspanningsavond had ook ditmaal de fa. Ringers voor cacao ge zorgd. waarvoor de Melk Centrale de noo- dige melk beschikbaar had gesteld. Voor waar een royaal gebaar van belde firma's. En ter gelegenheid van het zilveren hu welijksfeest van onzen burgemeester, had deze voor een füne sigaar gezorgd, welke met smaik werd opgerookt. Aan hei. slot van den avond dankte de voorzitter nogmaals allen, die tot bet wel slagen van dezen avond hadden bijgedra gen: in bet büzonder den heer Mooy. die zün zaal voor dezen avond gratis had afge staan en de chocolade had klaargemaakt (applaus). Een welgeslaagde avond, waarvoor de commissie een woord van hulde wel toe komt. Men schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging, die leder jaar op 8 October kinderft^a* ten organiseert, besloot de maant Februari speciaal te wüden aan de propaganda, en om deze te doen slagen, wordt begohnen met een ex tra-feestavond voor de kinderen van 8 tot en met 14 jaar op Dinsdag 2 Februari >s.. 's avonds half 8 (zaalopening 7 uur^ in de bovenzaal van den heer Theo van Güzen. Breedstraat. Het bestuur Is er in geslaagd een buiten gewoon mooi programma samen te slelier.. waarbij zij krachtig gesteund is geworoen door de medewerking der ouders en kinde ren zelve. De clou van dezen feestavond mag zeer zeker genoemd worden de revue ,.'t Kan er niet af!”, zangspel In één bedrijf, door Piet Raat, met muziek van Nico Snel. Juist omdat deze avond zooveel moois be looft, heeft het bestuur besloten de leden en donateurs op vertoon var programma dezen avond te laten bijwonen, om juist daardoor te laten zien, hoe het wakkere be stuur van ,B. I. 8.” de belangen der vereeni ging behartigt en voor de kinderen het nut tige en leerzame aan het aangename wil verbinden. Verwacht wordt, dat de maand Februari de vereeniging vele nieuwe leden en dona teurs zal brengen. Laat een ieder in eigen kring propagandist zün voor .JB. I. 8."! Het is en blüft een vereeniging voor het kind: al de gelden worden aangewend uitsluitend voor de kinderen. Voor de kleinere kinderen zal Woensdag 3 Februari om 2.30 uur optreden de bekende goochelaar Emil Moretti, terwül alle kinde ren zullen worden getracteerd. Daarom! laat het parool zün: ,JB. 8 8.”. zooveel te grootscher kunnen de kinderfeesten wprden. De Directeur van het Postkantoor, alhier, maakt bekend, dat met Ingang van Maan dag 1 Februari, de bestellingen van het kan toor zullen vertrekken te 7 uur, 13.45 en I8 30„ Met ingang van bovengenoemden datum wordt van 15.1515.30 gelegenheid gegeven tot het kosteloos afhalen van corresponden tie aan het postkantoor. Belanghebbenden, die van deae gelegen heid wenschen gebruik te maken, worden verzocht, hiervan schriftelük kennis te geven. Na dit woord van herdenking past een woord van gelukwensch. Geluk wenschen wü de wakkere Hanze met het heerlüke feit, een kwart-eeuw ac tief vereenigingsleven te kunnen afsluiten, om na dezen mijlpaal een nieuwe. God geve nog schoonere toekomst tegemoet te gaan. Een harielük „profleiat"'richten wü tot het bestuur en In het büzonder tot zün actleven voorzitter, die meer dan 23 jaren In het Hanze-bestuur zitting heeft en reeds een zestal jaren den voorzittershamer hanteert Hu verdient aldus zeide terecht de Bonds voorzitter In het gedenkboek aller innige dank en hulde, want hu heeft het goud van zün idealisme geofferd voor dc zaak der mooie Roomsche middenstandsbeweging. Geluk wenschen wü. mét den jubileeren den voorzitter, die andere Hanze-jubilaris sen. die vanaf de oprichtingsvergadering lid zün geweest, trouw aan hun vaandel: we vinden hunne namen In meergenoemd Ge denkboek vermeld en willen ze hier gaarne even noemen. Het zün de heeren: A. Over toom. C. v. d. Meer, G. Pedroll. J. F. M Endel, J. J. Hofstee. J. C. L. Wüdeman. H. Elckholt, J. J. A. Netten. J G. J. Kueter en J. WeüUng; en verder de heeren C W. Keys- per. P. Stroomer, C. Meyer, A van Diepen en J. Bel. die vanaf de eerste ledenvergade ring onafgebroken lid zün geweest. Ook de andere 208 Hanze-leden van harte geluk gewenscht; dat zü geen zilveren jubi laris zün, ligt waarlük niet aan henzelf. Wü gelooven zelfs, dat als zü 25 Jaar geleden ook In de gelegenheid waren geweest reeds draad ook warmte uit; deze warmte be- teekent bü de gloeilamp een verlies, dat nu ommen' op den koop toe genomen m oet warden. De electrische stroom door den gloeidraad, dien wü moeten betalen, wekt hierin zoowel warmte als licht op en aan de ontwikkelde warmte hebben wü niets. Hedenavond te 6 uur heeft de opening plaats van een filiaal van de Groots Ban ketbakkerijen, In het perceel Huigbrouwer- straat 6. Bü het binnenkomen valt aanstonds de keurige inrichting der winkel op, terwül de groote verscheidenheid banketsoorten en chocolade-artlkelen op overuchtelüke wüze langs de wanden en In vitrines geplaatst zün. De fraaie verlichting doet een en ander nog meer tot züh recht komen. Voor de aangeboden openings-reclame verwüzen we naar de In ons nummer van gisteren voorkomende advertentie. De voorzitter van de commissie voor ont wikkeling en ontspanning voor werkloozen had gisterenavond wel reden om een op- lewekt gezicht te zetten, de zaal was tjok vol. Hü heette allen harteluk welkom en zei dat het m deaen mlsëre-tljd noodzakelük is eens een verzetje te hebben, daarvoor was deae avond dan ook opgezet. Maar de com missie had niet alleen tot doel voor ont spanning te Borgen, doch ook voor ont wikkeling Op het oogenblik beschikt m n over een lokaal tn de Doelenstraat, waar ge legenheid voor ontspanning bestaat, doch dit is niet voldoende Daarom heeft de com missie de beschikking gekregen over de bovenzaal van de „Oude Doelen", welke als 'ees- en studiezaal zal «'orden Ingericht. Verder heeft de heer Waalewün zich bereid verklaard een cursus in bet timmeren te geven, waarin vooral de moeilüke onderdee- len van dat vak zullen worden behandeld Deze cursus zal in de ambatsschool aan den Bergei-weg worden gehouden. Tevens zaï er een cursus In houtsnijden gegeven wor den door den heer Vredenburg. terwül de beerOooykaas om de 14 dagen een schaax- avond zal hoifaen, waar men zich in het schaken can bekwamen. Spr. verheugde zich er over, dezen avoid medewerkende Heh zoo spontaan en aangeboden en bracht hun hartelüken dank (applaus). Het programma zelf was vol afwisseling en alleszins de moeite waard. Daar was bet gezelschap „Ooykaas" dat op zeer ver dienstelijke wüze een aantal muzieknum mers ten gehoore bracht, hetgeen zeer op prü» eerd gesteld, getuige het hartelüke ipptaUB. „Tumlust' gaf eenlge staaltjes van het kunnen barer leden De nummers waren uit- «etana venorgd. waarvoor het puhUek dan Ontspanningsavond voor werkloozen TERREIN GO-AHEAD een autonoom Albanië te vormen. Dit voorstel ging uit van den Rvsctachen minister Oortchakof en werd nog e- proken op de conferentie van Reich stadt In 1876. Tot een zelfstandig Albanië kwam het evenwel nog niet, al blëef het streven daartoe onder <fe Albaneezen wel bestaan. Toen de revolutie van 1906 een einde had gemaakt aan het absolute bewind van sultan Abdoel Hamld. werden er In de volksvertegenwoordiging 25 Albaneezen ge kozen. Steeds verder gingen de Albaneezen op den weg der onafhank lükheid en elsch- ten toen van de Turksche regeerlng het ge bruik van de eigen taal en meer zelfstandig heid. De Turken voelden hiervoor niet erg veel, waarop de Albaneezen in verzet kwa men. Tenslotte moest de Turksche regeerlng hen tegemoet komen met het toestaan van het bezetten van regeeringsposten door Al baneezen. Op de conferentie in Londen In Decem ber 1913, na den eersten Balkan-oorlog. werd bepaald, dat Albanië een zelfstandige staat zou vormen, waarvan tn 1913 de grenzen werden vastgesteld Als vorst van Albanië trad op prins Wilhelm von Wied, terwül er een gendarmerie werd gevormd, onder lei ding van Nederlandsche officieren. De Al baneezen wilden zich echter niet voegen naar het gezag van den nleu ven vorst. In het bti.itenland ontstonden verschillende opstan- Zoo er ooit reden is, het 35-Jarig bestaan van een vereeniging te vieren, dan Is dit wel het geval met de Hanze, de RK Mldden- standsvereenlging. die voor een kwart-eeuw door enkele pioniers van de katholieke zaak hier ter stede werd opgericht. Die red enls er, omdat er toenmaals een zekere dosis moed toe noodlg was. om zich Roomsch-Katholiek te organlseerenén. omdat er moed en opoffering voor noodlg Is geweest, om 25 jaar tang die organisatie in stand te houden en te doen groeien. Zooals er voor de pioniers van de Ka tholieke emancipatie moed en zelfverlooche ning noodlg was. om temidden van de toen malige samenleving zich kathollek-van-de- daad te toonen. zoo was het ook een daad van moed van de Hanze-pionlers, toén zü gehoor gevende aan den Blsschoppelüken wensch. geult op den eersten dlocesanen Ka tholiekendag ta Delft zich Roomsch-Ka- thollek gingen >organlseeren. Het ptaatselük K.8.A -bestuur en met waardeering zü hier den naam genoemd van den heer Kenter, een van de pioniers van Katholiek Alkmaar gaf aan dien Bls schoppelüken oproep gehoor en nam het initiatief tot de oprichtingsvergadering, waarop 47 leden toetraden tot de Alkmaar sche Hanzevereenlging, de tweede In dit bisdom. En morgen is het juist 25 jaar ge leden, dat op de eerste ledenvergadering nog dertien nieuwe leden toetraden, waardoor het ledental tot 60 gestegen was. Voordien bestond hier ter stede de Alk maarsche Wlnkeliersvereeniglng en. of schoon deze door de oprichting van de Han ze In haar bestaan ernstig bedreigd werd, viel er van het begin af aan een zeer hoffe- lüke en prettige samenwerking te consta- teeren, hetgeen oau wel hieruit moge blü- ken. dat de tegenwoordige voorzitter van de Hanze. de heer Endel, de eerste drie jaar - toe te treden, zü het zeker hadden gedaan, secretaris was van belde vereenlglngen. zulks om den overgang te vergemakkelüken. De niet-Katholleke winkeliers begrepen het goed-recht van hun katholieke collega's en. dat deze zich In eigen organisatie vereenlg- den. was voor hen nog geen aanleiding alle samenwerking prüs te geven. Integendeel. gedurende deze vocrbüe kwart-eeuw is die prettige samenwerking bestendigd; men denke slechts aan het ge- zamenluk adresseeren aan den gemeente raad. aan het gezamenlük Initiatief om te komen tot oprichting van de Handelsschool en aan de gezamenlük georganiseerde Ga- mlt-weken, welke zoo'n goeden roep in wüde omgeving genieten. De Hanze zelf nam in bloei toe en er ont wikkelde zich een actief vereenigingsleven. getuigen het bevredigend vergaderingbezoek. de plaataelüke Middenstandsbank. het U. B. O.- en het Santos-fonds, een tiental vakorganisaties, een vüftal Instellingen op verzekeringsgebled en, tast not least, een uitstekend geoutilleerd Informatie- en ad viesbureau op het secretariaat. Het ledental Is gestegen tot 223 en het ligt waarlük niet aan de vereeniging of het bestuur, dat dit nog niet het dubbele be draagt, hetgeen, naar de voorzitter ons mededeelde, mogelük Is. Mogen bü de viering van het vüftlg-jarig bestaan ook die andere 50 pCt. van de R.K. Alkmaarsche middenstanders in de Hanze georganiseerd zün. De afdeeling Alkmaar, die in den Bond meermalen van zich deed hooren. was een van de acht eerste vereenlglngen. die samen den nu 100 afdeellngen tellenden Dlocesanen Hanze-Bond vormden. De Jubilee rende Alkmaarsche Hanze-af deeling kan dus op een vruchtbaar tijdperk terug zien en viert niet zonder reden haar zilveren Jubileum.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5