Binnenlandsch Nieuws DROEVE PLECHTIGHEID OP ZORGVLIED NA DE RAMP TE BANGKOK r 1 AGENDA TWEEDE KAMER E besteld ERNSTIGE AUTOBOTSING CRISISJNVOERWET DE POSTVLUCHTEN RECHTSZAKEN POGING TOT DOODSLAG KERKNIEUWS GODSDIENST-EXAMEN LUCHTVAART ONDERWIJS DE „EKSTER” TE BRUSSEL GEMENGD NIEUWS TEGEN DE 45-SCHAAL OM HET VERSCHE KADETJE STRAFZAAK KAMPER BANK TARWE SMOKKELHANDEL BOEKBESPREKING Stoffelijk overschot van T. Wiersma ter aarde HOFBERICHT SCHOLENBOUW IN HEERLEN De Bur. 'den c zette een Twee auto’s zwaar beschadigd in versla- Hachelijke redding te Meppel aan Demonstratie Koning Albert voor Subs. de bijzondere uitspraak zal doen. i Aartsbisschop Dr. Pascal Diaz aanwezig HET EUCH. CONGRES TE DUBLIN SLAGERSWONING UITGEBRAND DE WETHOUDERSCRISIS TE ROTTERDAM AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN keld. vnl. ti bijzonder L van rechtsvervolging en subsidiair vrijspraak. Na re- en dupliek deelde de kantonrechter mede, dat hij op 6 Februari aj. schriftelijk Subsidiair was den verdachte ten laste ge legd dat hij de overtreding niet had verhin derd. De ambtenMr van het O.M mr. Jacob gaf In zijn goed gedocumenteerd reouisitoir zijn meenlng te kennen over de bedoeling van den wetgever Inzake deze materie, dsarblj concludeerend. dat z.l. het primair ten laste gelegde bewezen is. Spr. vorderde cén gulden boete of één dag hechtenis. De verdediger mr. A. J. Herzberg wees er fllmap- mlddelen ge voegelijk aks et A bi dl Cl K ei D b K n U o b d K T d K se wi de KI tn OP he vo Uj 8t ml ph de nli eei be vol de Be da ste riji pa; wU de dm Beu net te Dei I we hel det gez wai var zou hel en stei en not is gel fra sal len sell goe gas afli pac zwi I vie: eer rini pac wei op del Ml res de Hie Eei en°Tli wie de tarwe niet weten,'vam bestemd is. Eén boer liep er evenwel in: deze man had een grooten stal met vee. en kocht te weinig tarwe en rogge om zijn koeien daarvan vol doende te kunnen voeren. BU een inval van de commiezen werd by dezen boer een groote partij Hollandsch roggemeel gevonden, waar van hU de herkomst niet kon opgeven. Deze boer werd verbaliseerd. Een smokkelaar uit Kleef, die handlangersdientsen bewezen had aan de slulkers, werd dezer dagen door het Schoffengericht te Kleef veroordeeld tot 7000 RM. boete en een maand hechtenis. Naar het graf. Na dezen rouwdienst werd de kist met het stoffelijk hulsel, gevolgd door den lan gen stoet van treurenden, naar het op het nieuwe gedeelte van de begraafplaats gele, gen graf gedragen, dat den nabestaanden van den overledene door de gemeente Nleu. wer-Amstel is aangeboden. Op den gapen den kuil, welke met groen was afgezet, wa. ren de andere In den vorm van kransen en bloemstukken os. door de directie van den Rotterdamschen Lloyd gezonden blij ken van deelneming in het verlies, neerge. legd. Omwikkeld met de driekleur stille 'hulde van het gansche vaderland werd de kist in de groeve neergelaten, welke daar, na met de weelde van groen en bloemen werd dlchtgedekt. Velen, die niet in de aula konden zijn, hadden in de omgeving van het £Taf gewacht, om deze oogenbllkken te kunnen bUwonen. Een familielid van de weduwe dankte nifet een kort woord voor de aan den overledene bewezen eer. Zeer onder den indruk verliet men den doodenakker. Een rehabilitatie In aansluiting op ons bericht, dat In ons eerste verslag van bovengenoemde strafzaak, behandeld voor de ZwoUche Rechtbank, een naamsverwisseling had plaats gevonden, stellen wij er prijs op alsnog mede te deelen, dat de heer 8. MUersoo, accountant te De venter, met de laatste onware balans der Kamper Bank niets heeft uit te staan De heer MUerson had in de strafsaak, volgens opdracht van den Rechter-Oommlssarls, een rapport uitgebracht, hetwelk hij ter terecht zitting heeft toegellch. De accountan Mun- nlk uit Hilversum, door de verdediging ge dagvaard, was het met het rapport van den heer MUerson geheel eens. De „Valk” Voorts is bü de K.L.M. bericht ingekomen, dat de „Valk” Zondag te 8.45 uur uit Medan is vertrokken, te 12.55 uur te Palembang is geland, vandaar te 13.25 uur is vertrokken en te 15.50 uur te Batavia is gearriveerd. Te 16.35 uur steeg het toestel weer op en land de te 17.15 uur te Bandoeng De „Specht” BU de KLM. is bericht ingekomen, dat de „Specht” Zondag te 6.21 uur uit Bangkok is vertrokken en te 9,18 is geland. Vandaar ver trok het vliegtuig te 9.45 uur uit Rangoon en landde te 12.45 te Akyab.' Te 13.11 uur steeg het toestel weer op en landde te 16.14 uur te Calcutta. Het toestel heeft thans 1 passagier boord. 248 K.g. post en 47 K.g. lading keuken van een hotel Met het geheefe stel bepalingen heeft de wetgever een bescher ming in het leven willen roepen van den bakkersnachtarbeid in ondernemingen en in broodbakkertj-ondernemingen; voor de ho tels heeft de wetgever een speciale regeling gemaakt. Het versche brood, dat des morgens in „Suisse" op tafel komt, is gebakken met volledige handhaving van de bU de wet ge regelde arbeldstUden, zoodat dus niemand benadeeld wordt. PI. Concludeerde tot ontslag Meer spreken. Vervolgens getuigden van hun groote deeL neming in dit zoo droevig verlies de hh. E. Enthoven, voorz van den Raad van Bestuur der Kon. Ned. Indische Luchtvaart Mü„ A. O. Coiyn, burgemeester van Nieuwer-Am- stel, op het grondgebied waarvan piloot Wiersma gewoond heeft, kaptein Schl immer, namens de militaire Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. luitenant Boogh, namens de Luchtvaartafdeellng Andir in Ned. Indlë en W. M. O. A. Beekman, namens de pilo, ten dér K L M. Zondagmorgen omstreeks zes uur brak brand uit in het woonhuis van den slager M. RUkeboer te Meppel. RUkeboer werd wakker door een verstikenden rook en bemerkte spoedig, wat er aan de hand was. Op zyn hulpgeroep schoten een paar omwonenden toe en wisten met behulp van een ladder R. met vrouw en kind te redden. Het geheele per ceel, dat bestond uit woonhuis en winkel, is uitgebrand. De Inboedel ging geheel verlo ren. De slagerij bleef behouden. De oorzaak is onbekend. Alles was laag verzekerd. Zondagmiddag te omstreeks drie uur reed dr. Boerebach uit Naarden met zün auto op den Brediusweg te Bussum en wilde den Rüksweg oprijden bü „Jan Tabak”. Een mo torrijder, die uit de richting Naarden kwam, stopte voor dr. B. Vanuit de richting Laren kwam op dat moment met groote snelheid een auto, die bestuurd werd dpor W. L. G. uit Zeist, zoodat zij tegelijkertijd op 't kruis punt waren. G. haalde, om een botsing te voorkomen, naar rechts uit en remde met alle kracht, maar kon niet verhinderen, dat dr. B. van achteren werd aangereden, terwty tevens een boom, die riEast het rijwielpad stond en een verkeersbord werden omverge- reden. Beide auto s werden zwaar beschadigd. Dr. Boerebach en de bestuurder van den auto uit Zeist, alsmede de inzittenden van laatstgenoemden auto, bleven ongedeerd. Daarna in brand gevlogen Zondagmorgen omstreeks negen uur is te Bussum op den RUksweg tusschen de Gooi- sche Boer en Crailo ter hoogte van den Noord-Crailoschen weg, tengevolge van de gladheid een auto, komende uit Amsterdam en op weg naar Laren, geslipt en over den kop geslagen. De vier inzittenden wisten zich uit hun oenarde positie te bevrijden. Hoewel de rui ten waren gebroken zUn hun verwondingen niet van ernatlgen aard. Een der dames klaagde over Inwendige pünen en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Terwül de Inzittenden den wagen verlieten vatte de benzine, die uit den motor was ge- loopen, vlam, waarna de geheele wagen in vlammen opging. Hoewel de Bussumsche po litie- brandweer spoedig ter plaatse was, viel er niets meer te redden. De auto behoorde aan Pool's Garage te Amsterdam en werd bestuurd door den chauffeur C. W„ eveneens uit Amsterdam. het brood meegaat, de wetgever precies zegt wat daarmede wel en niet mag gebeuren, zoodat moeilijkheden en misverstanden ver meden kunnen worden. Mede ook in dit ver band betoogde pl. dat in de dagvaarding niet is ten laste gelegd, dat het in het onderha vige geval verstrekte brood is gebakken in een onderneming. Voor de strafbaarheid van verdachte zou, naar pl. meende, het brood niet alleen gebakken moeten zijn in een on derneming, doch in een broodbakkerij, als door de wet bedoelt. Zelfs al ware in de dag vaarding van een onderneming gesproken, dan zou verd. nog niet strafbaar zün omdat hier van een broodbakkerij, waarop de voor deze materie geldende bepalingen van de Arbeidswet alleen en uitsluitend betrekking Behandeling in een nieuwen vorm voor het Kantongerecht De Commissie van Advies Crisisinvoerwet (de Contlngenteerings-commlsslei wenscht aan het navolgende algemeene bekendheid te verleenen: lies werden hierdoor in diepen rouw gedotn peld: de nabestaanden van de twee passa giers Baudart en Borg, van den gezagvoer, der Wiersma, van den tweeden bestuurder Van Onlangs en van den werktuigkundige Kotte. Onze oprechte deelneming gaat naar hen allen uit; de namen van de gevallen slachtoffers zullen by ons in eerbiedige her. innering bjjven. De omstandigheden waren des te tragl- 'scher, nu zü vielen in een ver land, waar wij hen niet ter hulp konden snellen. Even wel verleenden de Siameesche regeering en de Siameesche militairen liefderijken en bekwamen bijstand. Thans zün wü hier bijeen, om de laatste eer te bewijzen aan onzen vriend Wiersma HU hield van zUn vak en was zUn taak ten volle toegewüd. Onder zün collega's en bij zün meerderen was hu zeer gezien en een. leder erkende, dat hü een flink en betrouw baar gezagvoerder was. HU zelf zal nooit vermoed hebben, dat op deze wijze een einde-aan zijn leven zou komen en hoewel wy niet vragen mogen naar het „hoe” en het „waarom”, zoo kun. nen wij toch wel veronderstellen, dat Wiers ma het vinden van den dood, met de han den aan het stuur, zou hebben verkoren bo ven het normale sterfbed. ZUn jonge vrouw en kinderen kunnen hem echter niet ontbe. hard en zwaar. ren en de slag, welke hun Is toegebracht, Is WU allen weten, hoe Wiersma naast zyn taak, zün gezin was toegewijd. Ons diep medegevoel raat dan ook uit naar zün vrouw en kinderen, zün'ouders en ventere familie. Nu zal Thaeke Wiersma niet meer reizen en als vllagtulgbestuurder onmeteiyke af standen afleggen; nu heeft hy hier zün laat, ste rustplaats bereikt. HU ruste In vrede. door minister Terpstra voorgestelde uniforme 45.1eerllngenschaal. Algemeen was men van gevoelen, dat wanneer artikel 28 der L.O wet wordt ge wijzigd overeenkomstig het aanhangige wets, voorstel, zulks voor het platteland met zün talrijke minder-groote en kleinere scholen in zün uitwerking fataal en funest moet zijn. Het valt toch niet te ontkennen, dat de uniforme schaal tot gevolg moet hebben, dat zeer vele scholen gedwongen zullen zün klassen te vormen, waarvan het aantal leer lingen aanzlenlUk grooter Is dan de norm 45 aanheeft, terwty in het sterk-stijgend getal één., twee- en drlemansscholen klasse, combinaties zullen plaats vinden, welke vruchtdragend onderwijs zoo goed als bui tensluiten. Hierdoor worden vooral gedupeerd de kin deren, die aangewezen zün op een kleine school, dat zün in het algemeen de kinderen van het platteland, die toch evenzeer als anderen recht hebben op zoo goed mogelUk onderwijs. Naar het oordeel der vergadering is de bezuiniging, welke met de 45-schaal kan worden bereikt, betrekkelUk gering, terwijl de schade, welke door dit stelsel aan het volksonderwüs onzer dorpen en dorpjes wordt toegebracht, zeer aanzienlijk is. De onderhavige bezulniging'-maatregel houdt dan ook niets meer of minder in dan een bedreiging van het onderwUe ten platte, lande, waarvoor hü beduidt: achterstelling en achteruitgang. De Dlstrlctsve:gadering was eenparig van meenlng, dat er speciaal ten opzichte van het platteland een mildere maatstaf diende te worden aangelegd voor de minder-groote en kleinere scholen en zü verzoekt U daar. om met aandrang te willen bevorderen, dat1 voor deze scholen een norm worde inge voerd. welke aanmerkeiyk gunstiger la dan de thans voorgestelde. Voor het onverhoopte geval, dat dit ón mogelijk mocht blUken, zou de vergadering H. M de Koningin is voor enkele dagen naar Het Loo vertrokken. Bezichtiging van de machine. De Koning besef zich daarna naar het vliegtuig, waarbü de bemanning stond op- gesteld. ZUne Majesteit herkende Dulmelaar, met wien hü reeds enkele malen gevlogen had en begroette den piloot op hartelüke wüze. Geruimen tüd bleef de Koning in de ca bine. Tot tn büzonderheden stelde hü zich op de hoogte, niet alleen van de technische accommodatie van de „Ekster”, doch ook van alle comfort, dat het vliegtuig den passa giers biedt. Dulmelaar moest in de cockpit plaats ne men en ZUne Majesteit de verschil lende onderdeelen uitleggen, daarna nam de Koning zelf plaats in den bestuurders stoel en stelde zich op zakelijke wüze op de hoogte van alles. Ook het radlo-toestel. de kaartentafel, de heerlUke gemakkeiyke fauteuils, de pro- viand-bergplaats nam de Koning in oogen- schouw, daarbü voorgelicht door de heeren Plesman en Martin. het ten zeerste op prüs stellen, indien door O werd getracht het 45-stelsei In al zün gestrengheid door te voeren, zoowel voor de groote steden als voor de dorpen. De groote steden, die thans voor haar scholen een veel lager maximum per klas handhaven, zag zü eventueel gaarne bü wetsbepaling verplicht de 45_schaal te acoepteeren. Ook dit denkbeeld zü tenslotte ten zeerste in uwe welwillende belangstelling aanbevo len.” De R.K. Klesvereenlging „District Hel mond" heeft onderstaand schrüven gezon den aan het bestuur der RK. Staatsparty en aan de RK. Tweede Kamerfractie: ,Jn de yergadering van de R.K. Kiesver- eenlglng „District Helmond”, gehouden te Helmond op 16 Januari 1932, kwam by de rondvraag het nieuwe ontwerp tot herziening De rechterzüde uit den Rotterdamschen Raad zal in de heden te houden vergade ring als candldaten voor de bestaande wethoudersvacatures stellen de heeren J. A. Hanemaayer (AR.) en A. H. 8. Btemer- dlng (CR.). Opgemerkt dient te worden, dat de anti revolutionairen, wier fractie uit zes leden bestaat, onder wie één wethouder, slechte noode dezen tweeden wethouderszetel aan vaarden. De heer Hanemaayer, die 49 jaren oud is, is voorzitter van den Chr. Bond van Ar beiders in het bedrüf der Voedings- en Genotmiddelen. De heer Btemerdlng, die eerst in Sep tember daarin sitting kreeg, te nog een nieuweling In den gemeenteraad. hebben, geen sprake te, doch alleen tan de. dividendhepallng, *noeming en van de huuropsegging door den aandeelhouder-huurder. Mr. M. Meijer vervolgt zün beschouwin gen over Inbreng in Naamlooze Vennoot, schappen, bijzonderlijk over art. 40b In ver. band met Inbrengovereenkomsten. In deze slotbbschouwing releveert hü bet bezwaar dat aan de huidige regeling kleeft, doosdat geenerlel waarborg wordt gegeven voor een reéelen Inbreng, d.wz. tn overeenstemming met de nominale waarde der daar tegen over uitgegeven aandeelen. Mr. R Polak beschouwt verhouding, neergelegd In de trustakte tus- schen obllgatlehouders en den obllratie- schuldenaar, erop wüzend, dat de trustee zich meestal onderscheidt door een tot‘het uiterste doorgevoerde passiviteit, verklaar baar uit het feit, dat de trustee bulten eenlge zeggenschap, der obllgatlehouders be. noemd wordt door den schuldenaar. Prof. Russel, crtt'f erend de wüze waarij de fiscus ten strüde Lekt tegen de besloten naamlooee vennoot sharpen, ten einde bas* den doodsteek der civlelrechterlUke nietig heid toe te brengen, bespreekt in zün ert1- kel ,De Opbouw van besloten Naamlooze Vennootschappen” een arrest van den Hoo- gen Raad, waarin deze er op wijst, dat ar. 1665 B. W. niet voorschrift dat personen die een maat- of vennootschap aangaan, iets in gemeenschap brengen, doch enkel óen etech stelt, dat die personen zich verbinden om iets in gemeenschap te brengen. In haar Waardeerlng voor de Successie van incourante Fondsen wüst mevrouw Du. chateau-Fennema op welke factoren bü de waardeerlng van Interessante fondsen moet gelet worden, b.v. büzondere rechten aan het bezit verbonden, de hoeveelheid aan deelen en de daaruit voortsprultende macht, de positie waarin de N.V. zich ten sterfdag» bevindt, mogetyke Invloeden aan het over lijden verbonden, aard van de revenuen enz. Om absoluut .safe" te zün, verdient bet aanbeveling een mlnnelüke waardeerlng aan te vragen. Wel heeft men dan de kosten van deskundigen te betalen, doch men 1’ gevrüwaard voor boeten. Drs. J. Brands geeft zün gewoon maan, deiyksch steeds actueel conjunctuur-ovar. - - -- zicht. In de gebrulkelüke rubrieken worden verhooglng van opcenten op eenlge belas- zeer Interessante beslissingen opgenomen. STEENWIJKERWOLD. Geslaagd de da mes M. ter Beke (Wlerden), T. Boelens (Groningen). N. Bourgonje (Oldenzaal), M. Daniels (Apeldoorn). R. Engelbertlnk (Ol den zaai), O. Graafsma (Leeuwarden), A. van Hout (Beek bü Breda). M. Hasslnk (Rob- sum), A. Jansen (Musselkanaal), J. Meulen- broek (Kampen), M. Ollemeulen (Olden zaal), R. Rooth (Dedemsvaart), L. Schelling (Dulvendrecht). N. Snel (Rossupi). M. Tij huis (Lichtenvoorde), R. Verheüe (Groenlo) B. Wasser iSteenwykerwold), M. Wlspelwey (Zwolle) Vanuit alle lagen der bevolking uit de hoofdstad en uit haar omgeving, hebben Zondag velen door een gang naar de alge meene begraafplaats ..Zorgvlled* eer bewe. zen aan de nagedachtenis van den heer T. Wiersma, een der omgekomen leden van de bemanning van het K.LM.-vllegtulg „Ooie vaar”, dat op 5 December bU Bangkok is verongelukt. Aan al diegenen Is gelegenheid gegeven even langs de kist met het stoffe- lyk hulsel te gaan, welke on de als „cha- pelle ardente” Ingerichte rouwkamer van het nieuwe aula-gebouw was geplaatst. De In de aula liggende registers werden door ongeveer 300 personen geteekend. B‘f de aankomst uit Rotterdam van den auto met het stoffelük overschot, Zaterdag middag, was op „Zorgvlled" aanwezig de heer A. Colün, burgemeester van Nieuwer. AmsteL Hedenmiddag is het stoffelük overschot van T. Wiersma op de begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. De zwarte, met de driekleur bedekte plaatyzeren kist, die het stoffelUk hulsel omsloot, was van daag lovergebracht naar de groote midden zaal. Geheel door een groot zwart kleed be dekt, waarop slechts twee kransen lagen, een van de weduwe en de belde jonge kid. deren en een van de Kon. Luchtvaart Maat. schappU. stond zü daar in het midden der ruimte op een katafalk. Het Bureau van den Nederl. Euch. Bond deelt ons mede: De paters Jezuïeten van Milltown Park, Dublin, zullen de eer hebben gedurende het Congres als gast te mogen ontvangen den beroemden Aartsbisschop van Mexico, ZUn Hoogwaardige Excellentie Mgr. dr. Pascalls Diaz, wiens naatu over de geheele wereld bekend werd gedurende de bloedige ver volgingen onder de Ca!les* tyrannle en on langs nog toen hü optrad tegen de onrecht vaardige en antl-godsdlenstlge wetten ten opzichte van het aantal priester in Mexico. Mgr. dr. Diaz Is gewüd In de bekende Mexlcaansche Basiliek van O. L. Vrouw van Guadaloepe In 1923 tot Blsschop van Ta basco, maar werd uit zün diocees verjaagd en gedurende eenlge maanden achtervolgd. In 1929 werd hü gepromoveerd tot Aarts bisschop. Op zün schouders werd de zware taak gelegd van 't herstel der geschokte kerk te Mexico. bende, die de tarwe eerst van Holland naar Dultschland bracht en ze dan weder in om gekeerde richting terug voerde om ook be slag te kunnen leggen op de bekende uit- voerpremle. De smokkelaars waren zóó bru taal, dat ze zelfs zakken gebruiken, waarop het controlemerk van de grensbeambten stond. Het merkwaardigste is, dat de boeren, bü gebracht wordt, meestal zelf lAar die komt en voor wie ze De In zekere kringen met groote hardnek kigheid gevoerd wordende strüd om het ver sche kadetje bü het ontbüt heeft zich voor een bepaald geval uitgestrekt tot het ter rein van de rechtspraak Het was ditmaal weer de heer J. F. Staal, directeur van het hotel .JSulsse" in de Kalverstraat te Am sterdam, die zich voor den kantonrechter, mr. Fontein, te verantwoorden had omdat hü zün gasten een ontbijt had willen voorzetten met versche kadetje». In een vorig geval had de Arbeidsinspectie proces-verbaal tegen den heer Staal opgemaakt, omdat hü als hoofd of bestuurder van het hotel In de hotelkeuken brood had doen bakken, zonder dat in deze ruimte een arbeldsiyst was opgehangen. De Arbeidsinspectie stelde zich n.l. op het stand punt dat het In die keuken verrichte werk dit vertrek tot een bakkerU stempelde, welke opvatting tn de over deze materie gewezen vonnisten niet werd gedeeld. In gemeen- schappelük overleg met den betrokkene ten einde een prlncipleele beslissing te verkrij gen, wierp de Arbeidsinspectie de raak over een andere boeg, met het gevolg dat de heer Staal er thans van beschuldigd werd dat cp 2 October IJ. een in zün dienst zijnde kellner op zijn last of met zijn medeweten of goed vinden des morgens kort na acht uur eenlge jiroodjes, die na 8 uur des namiddags van óen vorigen dag waren gebakken of opgewarmd, in de ontbytzaal van het hotel had afgele verd aan een daar aanwezigen hotelgast, hetgeen in strüd zou sün met artikel 36, lid 6 der Arbeidswet 1919 of lu elk treval met de Arbeidswet. Hoewel de weerberichten ook Zaterdag ochtend nog verre van gunstig luidden, be sloot de directie der K. L. M. den tocht met de „Ekster” naar Brussel ter demonstratie voor koning Albert toch door te zetten. Ota half twee waren de heeren Plesman I------ i en Martin, directeur en Secretaris van de en <1* I K. L. M. en een redacteur van het Nederl. Correspondentlebureau op Waalhaven aan wezig en eenlge minuten later ging de „Ek- ter”. bestuurd door Dulmelaar, de lucht in. Na een voorspoedlgen tocht landde men op het vliegveld Haren bü Brussel om streek» kwart over twee. De Kontng was toen nog niet aanwezig. Eenige oogenbllkken later verscheen Z. M. echter, vergezeld van zün adjudant, graaf de Patoul. De Hollandsche heeren werden aan den Koning voorgesteld door den di recteur der Belgische Luchtvaartmaat- schappü B'abena, den heer Cornelius. Eerst begaf men zich naar de kamer van den heer Cornelius, waar een aantal kaarten, statistieken en grafieken, op de Indlé-route betrekking hebbend, waren geëxposeerd. Met groote belangstelling bekeek de Ko ning deze gegeven», waarbü de heer Ples man verschillende dingen nader verklaarde. DE NAAMLOOZE VENNOOT. SCHAF. Aflevering 15 Januari Groote verscheidenheid en belangwek. kende beschouwingen levert deze Januari, aflevering. In een artikel „De Personeele Belasting” wijst prof. Polak er op hoe de heffing en Onaangekondigde bezoeken In den korten tüd van haar bestaan is de Commissie van Advies Crisisinvoerwet reeds gebleken, dat het ondoenlük Is aan allen die zich zonder voorafgaand overleg aan het Bureau der Commissie vervoegen voor het Indienen of ondersteunen van contlngentee- ringsaanvragen, het vragéh van Inlichtingen als anderszins, een mondeling onderhoud toe te staan. Teneinde vooral personen, die op verren afstand van Den Haag wonen een vergeef- sche reis te besparen, maakt de Commiss-e hierbü bekend, dat de voorzitter en de se cretaris in het algemeen uitsluitend op lede ren Donderdag des namiddags van 2 uur af voor belanghebbenden te spreken zün ten kantore der Commissie, Bezuidenhout 97, 's-Gravenhage. Tot goed begrip van zaken wordt hieraan toegevoegd, dat de Commissie reed» als ge dragslijn heeft aangenomen om zich ten aanzien van die artikelen, welke zü op de wenscheiykheld van een contlngenteerings- maatregel In onderzoek heeft, op ruime schaal door belanghebbenden (fabrikanten, importeurs, grossiers, enz.) te doen voor lichten, zoodat mag worden vertrouwd, dat met alle belangen zooveel mogeiyk rekening wordt gehouden. Toezending van bescheiden Dringend wordt aanbevolen om alle op conttngenteering betrekking hebbende brie ven en verzoekschriften van eenlgen om vang, welke direct of Indirect aan de Com missie van Advies Crisisinvoerwet zün ge richt, alsmede bezwaarschriften tegen een eventueelen contingenteemigsmaatregel, be schouwingen, cüfermaterlaal, enz. enz., vol ledig in achtvoud aan de Commissie te doen toelromen, hetgeen een vlotte behandeling door het Bureau der Commissie kan bevor deren. Heeft verd. in overspannen toestand gehandeld? De Rechtbank te Dordrecht heeft den zes en twintig jarigen varensgezel H. B. uit Blie- drecht,,..wegens het voortgeaet misdrijf van poging tot doodslag, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en ter be schikking stelling van ae Regeering. In den nacht van 31 Augustus 1931 is B. op den Rlvlerdük te Slledrecht door de politie uit een volksoploop verwijderd, doch hü weigerde aan bet bevel tot doorloopen te voldoen. Toen de politie hem daarop eenlgszins hardhandiger aanpakte, werd hj) zoo woezt,. dat hü zich als een dolleman ge droeg, waarbü hü klappen Kreeg. Dit was olie op het vuur, want U. ging naar het huis van zün oom, waar hü zich van een hamer voor zag. Langs den dük ging uü terug en wachtte daar achter een stoep op de komst van de agenten V. en H. Zoodra deze In de nabü- heid kwamen trad H. op hen toe en sloeg met kracht op het hoofd van den agent V., op, dat, als men In deze kwestie maar met die geraakt werd, terwül hü vervolgens den hamer slingerde t geti bet hoofd van den agent H., die eveneens getroffen werd. Ver dachte, die in hooger beroep terecht stond, zeide in zoodanigen overspannen toestand te hebben verkeerd, dat hü niet wist wat er gebeurd 1*. Na verhoor van de getuigen, onder wie de deskundige dr. Meenk, die verklaarde dat B lüdende was aan een zlekeiyke storing züner geestvermogens, requlreerde het OM. overwegende dat B. én door zün onge remde opvliegendheid én door zün buitenge wone lichaamskracht, gevaartyk voor zün omgeving moet worden geacht, bevestiging van het vonnis der Dordtsche Rechtbank. Mr H. 8. Wety betwistte dat B. van «is-* dadigen aanleg zou zün, en hü rich aan pp- 1 ging tot doodslag zou hebben schuldig g®- i maakt, waarvan hü naar pleiters meenlng moet worden vrijgesproken. Subs, vraagt pleiter clementie. Arrest 10 Februari. In de vergadering van de Tweede Kamp op Dinsdag 9 Februari a.s. te een uur zal da voorzitter voorstellen een aan vang te maken met de beraadslaging over de be groeting van het Zulderzeefonds voor 1932. Daarna: de interpellatle-Boon over de voor geschiedenis van het zendtüdbesluit van 15 Mei 1930L de Interpellatie-Van Dük inzake de radlo-zenaapparatuur; het ontwerp in zake tüdelüke kortingen op de ultkeeringen aan gemeenten en provinciën Ingevolge de wet op de financieele verhouding tusschen rük en gemeenten en tenslotte de Surinaam- sche begrooting 1932. Voorts zal de voorzitter voorstellen om tegen Vrijdag 12 Februari bü den aanvang der vergadering aan de orde te stellen eenl ge kleinere wetsontwerpen en een groot aan tal concluslën omtrent adressen gen. De rouwdienst. Het was in deze zaal, dat de zeer velen, die behoefte gevoeld hadden aan het zoo beminde lid van het vliegercorps der KLM. de laatste eer te bewijzen, ter büwonlng van den rouwdienst waren byeengekomen. Waar deze in een besloten ruimte geschied de, kon slechts aan ben, die In het bezit waren van een kaart, toegang worden ver leend. Zeer zeker ware anders de belangstel, ling nóg grooter geweest. Thans waren on geveer tweehonderdvüftlg belangstellenden en autoriteiten bü de plechtigheid aanwezig. Onder de laatsten merkten wü. behalve de hier te noemen sprekers om. op den heer tr. A. Wurfbaln. die den Raad van Bestuur van de KLM. vertegenwoordigde; den heer Van Ede v. d. Pais, vertegenwoordiger van den luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat den heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam. Verschillenden der aanwezigen waren hun ontroering nauweiyks meeeter, toen, kort nadat men zich qm de baar had geechaard, de echtgenoote van den overledene, rijn ouders en nog eenlge familieleden de rouw, zaal werden binnengeleid. OnmiddeUUk daarna begaf, al» eerste van de rü der sprekers, de beer A. Plesman, directeur der Kon. Luchtvaart Mty zich naar den tegen over de baar geplaatsten katheder. Een bijzondere ontroering ging door de bevolking van Nederland en van Nederl.- Indië aldus spr. toen bekend werd, dat In den vroegen morgen van 6 December het. vliegtuig „Ooievaar" op het vliegterrein nabü Bangkok was verongelukt. Vty faml- Koning Albert opgetogen oVér de uitrusting van het vliegtuig. redacteur van het Ned. Corr. had gelegenheid eenige oogenbllkken met Koning te spreken en vernam, dat Z. M. opgetogen was over de prachtige uit rusting voor de tropen, welke de K. L. M - vliegtuigen bezaten. De Koning zeide in den loop van het gesprek, dat men het plan had een lün te openen naar Belgisch Congo. Men wilde deze route echter in étap pes vliegen, daarby steeds gebruik makend van andere machines en andere piloten. Z. M. wa» zeer verrast te vernemen, dat de K. L. M. de geheele route wekeiyks vliegt met dezelfde piloten en het zelfde vliegtuig. Het weer was Intusschen zoo slecht^ ge worden, dat van een proefvlucht boven Brussel en omgeving niets kon komen. De Koning informeerde of de „Ekster” Zaterdag in Brussel bleef en toen de heer Plesman hem verzekerde, dat het in zün stellig voor nemen lag nog Zaterdag naar Rotterdam terug te keeren, ultte Z. M. zün ernstige bezorgdheid over het weer. Toen de heer Plesman echter van meenlng bleef, dat de terugtocht mogeiyk was, stond ZUne Majesteit er op dat men dan dadelük zou vertrekken. De heer Plesman gaf daarna order de motoren aan te slaan en even later was alles voor den start gereed. De Koning bedankte de heeren Plesman en Martin zeer voor alle moeite, welke zü zich voor Hem gegeven hadden en ultte nogmaals zün bewondering voor de.Rkster*’ welk vliegtuig hü voor het eerst In tropeh- ultrustlng had gezien. Terwül het vliegtuig over het veld voort- rolfle. wuifde de Koning den inzittenden een vriendelük vaarwel toe Om half vüf landde de „Ekster” weer op Waalhaven. Uit alles bleek, dat de Koning niet al leen groote belangstelling beeft voor de luchtvaart, doch dat hü ook zeer goed op de hoogte Is van den stand der moderne vliegtechnische wetenschap. Daarna begaf het gezelschap zich weer naar buiten en bekeek de Koning nog eenl ge oogenbllkken de bergplaats voor de zak ken met post.. ting uiteraard steeds tot bezwaar hebben dat zü de fouten der belastingen verster ken. Dit klemt te meer bü de Personeele Belasting, omdat hier dlfferentleele opeen, tenheffing mogelük Is. Als verteringsbelas ting heeft de Personeele Belasting ten aanzien van de belastingen naar het inko. men een corrlpeerende werking. Ten aan, zien echter van <fe grondslagen huurwaarde en dienstboden, wanneer men daarbü Obk gezondheidstoestand van het gezin in aan merking neemt, wordt de onzuiverheid der inkomstenbelasting versterkt In plaats van gecorrigeerd. Bchr. merkt ten slotte op, dat radlo-tee- stellen, automatische muziekinstrumen. ten (phonola’s, gramophoons), paraten en dergelijke moderne voor amusement, hier gevoegetyk naast meubilair en biljarten als kenmerk van draagvermogen kunnen worden beschouwd In een beschouwing over de bevoegdheid van den aandeelhouder als zoodanig noemt mr. Wolfsbergen dit punt vooral van be. lang, wanneer de aandeelhouder aan den president machtiging verzoekt om toepas, sing van art 43d K door een aandeelhou dersvergadering uit te schrijven. Daarbij kan het paan over de nietigverklaring van van een directeursbs. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Heerlen werd voortgegaan met de algemeene beschou wingen begrooting 1932. De heer I. v. Raedts (RK.) zette zün rede voort en stond geruimen tüd stil bü de bedrijven. Spreker drong aan door deskundig persoon buiten de bedrijven een rapport te laten uitbrengen, waardoor 1e raad in tal van zaken, de bedrüven ra kende. een beter inzicht krügt. Voorts be toogde sperker de noodzakeiykheld van de aanstelling van een adjunct-dlrecteur. De kwestie van de meterhuur wil spreker voor leggen aan den deskundige Inzake de ta rievenherziening. De heer Spükers (Kath. Volksportü) be sprak tal van zaken van practlsche ge meentepolitiek en bracht verschillende wenschen in het belang der caféhouders naar voren en was tegen de aanstelling van een adjunct-dlrecteur bü de bedrüven. De heer v. d. Poeg (8. D. V.) wil de op centen op de vermogensbelasting verhoo- gen en dezen tüd gerust uit het reser-fonds putten. Spr. vond het dringend noodlg om over te gaan tot de benoeming van een adjunct-dlrecteur bü de bedrijven. De heer Kramer (S. D. A. P.) vond het beneden peil, dat de Kath. fractie met het oog op de tilden de school voor achterlüke kinderen heeft losgelaten. Spreker stond uitvoerig stil bü het o|>enbaar onderwys en betoogde, dat dit niet anders dan geduld wordt. Men doet het voorkmen, dat er geen belangstelling is.vor het openbaar on- derwüs, maar bet feit, dat de school van „Neutraal Volksonderwijs" meed dan vol Is, bewijst het tegendee. Spr. drong aan op openbare bewaarscholen en kindervoeding en klnderkieedlng van gemeentewege. Ver der bracht spreker tal van onderwüsaange- legenheden ter sprake en drong aan op werkgelegenheid voo rinvallde münwerkers en diende in verband hiermede een motie In. De heer Pelzer (R. K.) wees aan de hand van feiten verschillende verwüten af, ge richt aan de Kath. Staatsparty en de Kath. fractie, zoowel door de S. D. A. P. als de Kath. Volksparty. Van de zUde van de Kath. Staatsparty ia geen medewerking te verwachten om nog meer openbare bewaar scholen op te richten. De Kath. fractie voelt nlg alles voor een school voor achterlüke kinderen, maar degeiyk voorbereid en met haastigen spoed. Sprjter glfig uitvoering In op de beschouwing van den heer Kramer Inzake de openbare school en trachtte hem met bewüzen aan te toonen, dat bet open baar onderwys in Heerlen verwaarloosd wordt. Het betoog van den heer Kramer leek er op om de Neutrale School goed te praten. De heer Pelser zette tenslotte uit een het standpunt der Kath. fractie Inzake kindervoeding en kinderkleding en betoog de, dat de Invalide münwerkers alleen ge baat rijn bü werkgelegenheid met een vas ten ondergrond. De vergadering werd verdaagd tot Dins dag. wanneer het college aan het woord komt. Brutaal optreden van smokkelaars Reeds geruimen tüd was het den commie zen opgevallen, dat er In de hoeven aan de grens groote partyen werden binnen geamok- tusschen Gogh en Kleef en in het boeide deze smokkelhandel in Ga esdonk en op de Hulmerhelde. De smok kelaars trokken zich van de schoten der com miezen niets aan. Ten einde de slulkers op heeterdaad te kunnen betrappen, werden de toegangswegen tot de smokkelboerderyen af gezet. En op een goeden morgen ontdekten commiezen een verdacht spoor, dat eindigde in een schuur in de richting Hulm. Deze schuur werd doorzocht en hier werden niet minder dan 22 zakken meel en 1500 K.g. tar we in beslag genomen. Het grootste deel der zakken bleek van Hollandsche afkomst en vermeldde een Hoi- landschen firmanaam. Hierbü kwam vast te staan, dat we weer te doen hebben met een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 18