HETV HET DRAMA TE ECHT VAN DE I IDE GRAPJAS HARLEKIJN, LANGS DONKERE PADEN [Naar het Engelsch door J. Scheepens Hoe zal de rechter oordeelep DE AANWIJZINGEN IN HET TRAGISCH GEBEUREN I RECHTZAKEN FINANCIËN - RADIO-OMROEP GELDKIST OPENGEBROKEN r- VEREENIGING VOOR DEN EFFECTENHANDEL ▼▼▼V sprong uit ld ik. i i Ruim f 1600 buit gemaakt TIENDE HOOFDSTUK te één (Woedt vervolgd). T» t 5 Commissie voor de Zuid- en Midden- Amerikaansche fondsen, 1 I 1 1 i i tie’tei oen o» sporen HU zette Simon In een kruiwagen zonder hem wakker te maken en bracht hem midden in ’t woud; daarna liet hü hem zachtjes in 't gras vallen. 1 met hét :n zü hem toon Ik Vale- O T D W 8’ E S L E R E E N E E T V B R D D I C I I Toen Simon wakker werd, keek njj verbaasd rond. „Wat is me nu overkómen?” Jammerde hü; ,4k heb zeker honderd jaar geslapen; kük maar eens, hoe zwaar die boomen ge worden zUn!" verborgen voor het oog der menschelüke ge rechtigheid. reeds thans kunnen worden gene De Commissie Js er zich van haar taak zich althans voorloog ten beperken tot hl E i F L V O 81 R D ’8 81 8< om onmlddellük Llnfold te verlaten. Jim kon haar in Londen bezoeken. Maar zij had reeds plannen gemaakt cm den zomer door te brengen en er viel geen tüd meer te ver liezen. LJim w*s het niet eens met haar. Waarom konden ze den zomer niet op Llnfold door brengen Waarom moest Carina eigcrlük weg? Hü wenschte zoo spoedig mpgelük te huwen in de eerste week van September bijvoorbeeld. Er was Immers geen reden om We keeren morgen naar Londen terug! _tlanger te wachten. kondigde lady Murray aan. Je 'wilt zeker wel zorgen, dat de auto vroeg te onzer be schikking Is, nietwaar Jim? ZUn gelaat veranderde van kleur. Ach! Ik had zoo gehoopt dat je nog wat zoudt blij ven! zei hü. Carina aanstarende. Peter zou nog minstens een week weg- blljven en In de gegeven omstandigheden stelde hü er weinig prijs op, nog dikwüls "n onderhoud onder vier oogen te hebben met «*n zuster Sophia. Telkens zou hem worden verweten, dat hü een dommen streek beging. 2n wat sou het leven op Llnfold vervelend worden zonder Carina!.... Hü moest lady Murray eens alleen spre- ken, zien, of hü haar niet van gedachte kon doen veranderen en haar vertrek enkele da gen kon doen verschuiven. Vi Ik ben bereid alles te beloven en na te komen, sprak hü- Wil Je mün vrouw wor den. Carina? HU had thans de armen rond haar ge slagen en vlilde haar tegen zich aan. Ja, sprak Carina. Gisternacht werd in de werkplaatsen van de Turmac te Nijmegen een inbraak ont dekt. De daders hebben met een breekijzer de deur doorgeslagen en zün binnengedron gen in de kantoren. Daar bevond zich een ijzeren geldkist met 1650, bestemd voer loon, dat heden zou worden uitgekeerd. Het geld Is verdwenen. Vermoedelük beeft men met bekenden ie doen. De politie stelt een uitgebreid onder- - zoek In. „Wat zie ik daar?” verwonderde zich Harlekün; „daar ligt die luie Simon te slapen in plaats van de boomen te snoeien; dat zal ik hem eens afloeren.” x ten rade, staat het maximum van levens lange gevangenisstraf of 20 Jaar. Of dit misdrijf bij het gebeurde te Put- broek zal kunnen worden ten laste gelegd. Is een groote vraag: voorzoover de aanwüzln- gen, (naar ons weten) strekken en de feiten Ultwüzen, zal van moord hier wel geen spra ke zün. Intusschen, de mogelükheld van ver dere ontdekkingen of onthullingen Is vanzelf niet uitgesloten, zoodat hier een vaste con clusie niet kan worden getrokken. De tweede mogelijkheid van beschuldiging is: doodslag, in vereeniging gepleegd, op meerdere personen; zooals de zaak nu staat, is op $en dergelüke ten laste legging meer kans. Het maximum op dit misdrijf is 15 jaar. trok me terug. Toen gebeurde het. Elly werd wakker en ging rechtop in bed zitten. Haar oogen ke ken geamuseerd naar het beest. „Oh, wat een lief beestje", zei ze. Ik zal het bulten zetten, anders stoot het zich hier ergens aan.” Haar kleine handjes pakten het, stapte uit bed en liep op haar bloote voetjes naar het venster. Daar liet ze het beest wü in de avondschemering. Valeria en ik slopen beschaamd naar be neden. De verloving wetd onmlddellük aan lady Murray en aan Sophia bekend gemaakt. De eerste was in de wolken over het succes dat zü in deze zaak had behaald. De andere was veel minder geestdriftig en ofschoon koel beleefd tegenover de nicht en de tante sprak zü Jim onder vier oogen er over aan; zü zeide hem dat zij hoopte dat hü wist wat hü ging doen. Jim, die het maar al te goed wist, vond het vervelend om aldus door Sophia tot de orde te worden geroepen. Haar woorden Doch lady Murray Het zich niet vermur wen. Je kun in elk geval niet trouwen voor dat Peters mantle om is! sprak zü- Waarom studr je hem niet naar Noorwegen, zooals eerst je plan was! Als Carina in October trouwen wil, heeft ze toch nog heel wat te doen! Pas in October? vroeg hü gemelük. Dat duurt nog eeuwen. Ik had gedacht, dat Sep tember al laat genoeg was! Bü het inderhaast opmaken züner plan nen had hü eenvoudig om zün zoon niet gedacht Peter zou In Llnfold kunnen blü- ven bü Sophia. Of hü kon op reis gaan zoo als hü zoo dikwüls deed, naar Schotland, bü een züner vrienden. Mallory had hem nog nooit genoopt zün vacantledagen op het kasteel door te brengen. Er was geen enkele reden, waarom hü het dit jaar zou doen. Hoe het ook zü, merkte lady Murray op, Carina zou overigens onmogelük in Sep tember klaar kunnen zün! Er bleef Mallory dus geen andere keus over dan zich tot Carina zelf te richten, wat hü den Volgenden morgen reeds .vroeg dan ook deed, toen hü haar, onmlddellük na het ontbijt, in den tuin volgde. September.... Het móest beslist in Sep tember gebeuren. Hü kon geen dag langej- wachten dan de eerste week in September Canna toonfte zich lichtelük verbaasd over zün heftigheid. Wat haarzelf betrof, zü aou zich gemakkeljjk hebben verzoend idee nog een jaar te wachten, ’toen beloofde, zün vrouw te zullen worden, had sü althans nimmer gedacht, dat hü hun hu- welük bijna onmlddellük zou willen doen vol trekken. Je tante zegt, dat het onmogelük is dat je nog te veel te doen zult hebben. Kun Je dat dan niet doen nadat we getrouwd zün? Later kun je toch alle Japonnen en hoeden bestellen die je wilt. Over zün gelaat lag een ontevreden uit drukking. Tante Nora heeft volkomen gelük, «1 Carina, die de heele kwestie met haar tante besproken had den vorigen avond, voor het naar bed gaan. Als het dan moet, kan net toch niet vóór October gebeuren. Wat mi) betreft, zou ik gerust tot de lente van ha» volgend jaar willen wachten. Tot volgend Jaar lente? In zün toon sprak zoowel ongeloovlgheid als ontevredso- held. En j? hebt me gezegd van plan te zijn geweest, Peter mee naar Noorwegen te ne men, dezen zomer! Daar dome ik ai niet meer over! ik sou et niet meer aan kunnen denken! Peter zal vel t-ieurgesteld zün! Verwacht niet van me, dat ik nog reke ning houd met wat Peter denkt of voelt DINSDAG 2 FEBRUARI 1932. HUIZEN. 298 M. Uitat KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Uit het Missie huis st. Michael te Bteyl: Missa populi van Scheel (Koor van 380 jongens). 1130 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KRO-Trio. 1.45 Qramo- foonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Knip cursus. 3.30 HoedenmaakcUrsus. 4.30 Cursus „De moderne zakenman”. 4.55 KRO-Kunst- ensemble. 8.46 Engelsche les. 7.10 Causerie over de as. Ontwapeningsconferentie. 7.45 Verbondskwartlertje. 8.00 KRO-8alon-orkest o. L v. M. van ’t Woud. Oa. Kalman-pot- pourri. 9.00 Vaz D!a$. Hierna Tooneeluurtje door het KRO-Kleintooneel. Entr’acte-mu- ziek door Jack Hylton. Oramofoonplaten 10.00 Vervolg concert. Oa. Suite ,Jm Zir- kus”, Armandola. 11.0012.00 Gramofoon platen. zoek practisch nog lang niet beëindigd is. zoodat van een volledig deskundig rapport zeker nog geen sprake is. De onderzoekingen zooals die door dhr. Van Waegeningh wor den gedaan, vereischen zulk een nauwgezet en scherp, steeds opnieuw controleerend en vergelykend werk, dat daarmede inderdaad een lange tüd kan verloopen. Zooals de zaak er thans voorstaat, zün we van ineenlng, dat de resultaten van ’t des kundige materialen-onderzoek voor den voortgang van het proces van zeer groot, zoo niet alles-beheerschend, belang zün, zonder hetwelk een resultaat hebbende ten laste leg ging onmogelük zal blüken, tenzü nieuwe aanwüzlngen, of misschien wel directe getui genverklaringen over het misdrüf zelf, wor den gevonden. HILVERSUM. 1875 M. Vital. AVRO-Uita. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwüdlng. 10.15 Gramofoonplaten 10.45 Annie de Hoog Nooy: Levensvreugde in kleine dingen. 11.15 Gramofoonplaten. 12.00 Concert Win kels Trio en Gramofoonplaten. 130 Liederen door Harry Collin. 1.45 Gramofoonplaten. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Concert. Hollandsche componisten. Egb. Veen (piano), J. Sevenstern (fluit), J. Helden (viool), Max Rodriguez (cello). 430 Radio- Klnderkoorzang. 5.00 Gramofoonplaten. 530 Kovacs Lajos en zün orkest. Zang door Neke Hildebrand. 7.00 Het Haydn-kwartet speelt drie deelen uit het strijkkwartet. Ravel. 7 30 Engelsche les. 8.00 Gedeelten uit de opera „Alda”, Verdl Leden van de N.V. Italiaan- sche opera. Omroeporkest o. L v. Vincenzo Marini. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Omroeporkest o. L v. N. Treep. O.a. Potp. Klokken van Corneville, Planquette. 11.00 Uit Res. „Haeck” den Haag: Orkest o. L v. Pali Tot. 1138— 12.00 Gramofoonplaten. DA VENTRY. 1554 M. 1035 Morgenwüdit» 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert E. O Henry. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.25 Voor scholen. 4.50 Trocadero-orkest o. L v. Van Dam. 5.35 Klnderuur. 630 Berichten. 650 Orgelconcert O. H. Peasgood. 7.10 Franscba causerie. 7.40 Vaudeville. O.a. Jack Payne’s dansorkest. 8.50 Lezing 9.20 Berichten. 9.40 Cowen-programma. BBC-orkest en May Huxley (sopraan), o. 1. v. den componist, 10.501230 Bertini’s Dance Band. PARIJS „RADIO-PARIB”. 1725 M 8.05: 12.50 Gramofoonplaten. 830 Radio-tooneal -De Beer” van Tchekow. 9.06 Gramofooo- platen. O.a. Engelsche suite in e-moll, Bach. KALUNDBORG. 1153 M. 1130—130 Con cert vanuit Hotel Palace. 230430 Radio- orkest o.l.v. Reesen. 7.20 Radio-Strükorkest oJ.v. Gröndahl. O.a. Traumerei, Schumann, 7.35 Samenkomst naar aanleiding van de a.s. Ontwapeningsconferentie. 9.35 Symphonlt Nr. 1, c-moll, Op. 5, Gade. (Radio-orkestiw 103011.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.2» Orkeet- concert. 1130 en 1135 Gramofoonplaten. 1235—1.50 Concert oJ.v. Wolf. 4.20—539 Concert. (Bas-twee vleugels-declamatie). 730 Populaire muziek „Volk muslzlert". 8.10 Sym- phonie-concert. O.a. 4de Symphonic, es-dur, Bruckner. 'Hierna Berichten en Sluiting. ROME. 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 838 Lichte folkloristische muziek. O.a. Estudlan- tlna. Waldteufel. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M. 1235— 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert o. L v. André. 630 Gramofoonplaten. 830 Opera „Carmen”, Bizet (Gramofoonplaten). 338 M.: 12.353.05 Gramofoonplaten. 530 Omroeporkest o.l.v. Kumpe. 630 Dansmuziek (Gramofoonplaten). 830 Berlioz-concert o. L v. Kumps. M. m. v. Rubeau (tenor). Oa. uit .Damnation de Faust”. ZESSEN. 1635 M. 730 Selma Lagerlöf leest Jeugdherinneringen. 7.50 „Von Drel-KUnig héSjjrirchweib” vroolüke tafereelen uit bet Belersche Boerenleven. 8.55 Concert door het Omroeporkest o. L v. H. A. Winter, m. m. v. R. Queling (viool). 935 Berichten en hier na tot 1130 Concert. Norag-Kleinortest a L v. Platen. Menigeen heeft zich reeds de vraag ge steld, welke straffen kunnen opgelegd wor den bü een veroordeelend vonnis tegen de daders van het gruwelük drama te Echt. Er zün twee verdachten, waartegen het on derzoek thans loopt, maar waarvan natuur- lük de schuldvraag nog dient te worden uit gemaakt. 9 De onderzoekingen en verhooren worden Intusschen met kracht voortgezet, tengevol ge waarvan telkens het besef levendiger wordt, dat in het gebeurde veel onbegrüpe- lüke dingen voorkomen. Naar wü reeds aan de ..Limb. K.” ontleen den, zijn reeds in voorverhoor genomen een aantal personen over de schoten, welke in den bewusten nacht van 4 op 5 December zün gehoord door menschen te Eschbroek, De Vorst, aan den rand van Putbroek en habü de Duitsche grens. Op moord, dus doodslag met voorbedach- Valeria ontdekte het toen ze, als laatste avondbezigheld. de slaapkamer Inging om te küken. of Elly. onze zes-Jaar-oude gast, vei lig en gezond was. Ze beheerschte zich met Uzeren zelfbeheerschlng en durfde niet gil len, uit Vrees Elly wakker te maken. Ze rende naar beneden en klampte zich aan mü vast, waar Ik zat in mün studeerkamer. ,Xen vreeselük iets Elly’s kamer vlug!” hügde ze. Binnen eenige oogenblikken was ik in onze logeerkamer, waarin een eentonig gezoem weerklonk, nu en dan onderbroken door het tikken van iets zachts, dat in aanraking kwam met meubileering. Bü de avond schemering zag ik een vliegend insect in snelle beweging bü het plafond, maar toen ik naar boven keek om het in zün bewegin gen te volgen, kwam het met verwonderlUke snelheid naar beneden en sloeg mü tegen den mond. Nu ben ik geen lafaard, maar mün zenuw achtige vrouw achter mü. het onschuldige kind In bed. het schemerdonker, en het wal- gelük zachte, dat ik gevoeld had. toen het beest mü op den mond sloeg, werkte op mün zenuwen. In plaats van een plan te maken, om het beest te drüven in de richting van het raam, sloeg ik er zwakjes naar, lederen keer, als het in müntiabüheld kwam en zelfs ontweek Ik het een keer, ofi heelemaal niet laf ben. Gelukkig 1 ria een veilig plaatsje gevonden aeftter de gordünen en bemerkte dus mün zwA niet. Het schuifelend geluid misleidde en ze dacht, dat ik een meesterstukje van krügskunde had uitgedacht. „Heb je het gepakt?” riep ze vanuit schuilplaats. .Jfdfc niet heelemaal. Ueve”, antwoordt „maar ik was er dicht bUF’ Is bewüsvoering mogelük? Ook deze vraag, aldus het blad, is herhaal- delük gesteld, vooral met het oog op de al gemeen als zeer waarschünlük aangenomen meening, dat in deze zaak de verdachten, de mogelüke daders, blüven zwügen. Men moet niet vergeten, dat er geen di recte getuigen van het misdrüf kunnen op treden: immers de aangevallenen zün dood, en degenen die als verdachten worden be schouwd zwügen tot nu toe. Van dien kant is dus nog geen wettig bewüsmiddel kunnen ge vonden worden. Daar zün echter verschillende aanwüzin- gen, welke duiden op de groote mogelükheld van schuld der verdachten, tengevolge waar van voor de Rechtbank een overtuigend schuldbewüs zou kunnen worden gevormd, b.v. het ontbreken van een degelük alibi, de algemeene houding der verdachten, het ge tuigenis van verschillende personen, die de verdachten dien avond bü het verlaten van het café in de richting van de plaats waar het drama zich heeft afgespeeld, hebben zien gaan. Tegenwoordig worden echter de z.g. „stille getuigen" dat zün aanwüzlngen in rapporten van ter zake als deskundig aangemerkte per sonen t.a.v. bloedsporenonderzoek, voetaf drukken, vingerafdrukken, stofonderzoek, wapenkenmerken, enz., als wettig bewijsmid del toegelaten. Een uitgebreide verzameling van materia len als schoppen, geweren, browning, para bellum, jacht-patronen en -hulzen, kleeren en parabellum-hulzen zün door de Justitie bü het onderhoek in AÜt drama bijeenge bracht en vo^r deskundig onderzoek opge zonden naar dhr. Van Waegeningh te Maas tricht, die op het gebied van criminologische scheikunde reeds jaren zün sporen beeft ver^ diend. Is het resultaat van dit onderzoek al bekend?.,.. We gelooven niet onbescheiden te zün, als we mededeelen, dat dit onder- Niet ongerust over wegblüven! In ’t oog dient te worden gehouden, dat de mentaliteit van de bewoners in deze’ streek ten aanzien van de afwezigheid van hulsge- nooten zeer büzonder Is. Herhaaldelük ge beurt het hier toch, dat zoons of vaders da gen lang wegblUven, wanneer ze bü smok kelen worden betrapt of wegens een of an der vergrijp door de politie of marechaussee worden vastgehouden. Zoo was het mogelük dat over het slachtoffer Roebroeks door de familie eerst veertien dagen na zün verdwü- nlng bü de politie navraag werd gedaan, en dat no< wel nadat toevallig van in Poster holt wonende familie werd gehoord. dat Willem in die plaats niet tüdelük verbleef. Ook de familie Kerstens en Wehrens schünen aanvankelük, zeker op den dag na het weggaan van de jongens uit het huis, geen ongerustheid te hebben gevoeld over hun wegblUven. en zeker niet aan het ergste te hebben gedacht, toen ze ’s Zaterdags avonds bü de politie informeerden of huh soons daar soms werden vastgehouden. Het waren de wachtmeester Houtermans uit Echt en de rüksveldwachter Paulussen gestationneerd te Posterholt, die bü het hoo- ren van de praatjes over het hooren der tal rijke schoten des nachts in het bosch hler- tusschen en tusschen het verdwenen zijn der jongens eenig misdadig verband gingen leg gen en ten slotte des Zondags. 6 December een aantal bewoners uit den omtrek opwek ten een nauwkeurig onderzoek in het boech in te stellen, met het bekende, gelukkig spoedige gevolg. Het motief Het motief van de daad en in leder geval zit een beweegreden is onverklaar baar; een zekere animositeit van jachtopzie ners tegenover stroopers wordt als de meest aannemelijke reden aangevoeld, ’t Motief tot roof schünt uitgesloten, wül het niet zeker is, of de slachtoffersi geld bü zich hadden. Dit staat vast, dat geen der drie jongens geld of een portemonnale bü zich hadden: een ervan had zün geld thuis achtergelaten. Hoe het met het geldbezit van dg beide an deren zat, schünt moeilijk uit te maken te zün. Herhaaldelük hebben we _ln dit artikel melding gemaakt van W. Roebroeks, die eenige maanden vroeger werd vermist, maar een week na de drie andere slachtoffers werd gevonden. Bestaat er verband tusschen het gewelddadig ombrengen van de personen in de genoemde gevallen? Ieder voelt voor zich, dat hier Teer zeker een verband ligt, hü heeft die overtuiging ten volle. Viaar of het geval Roebroeks ooit tot klaarheid zal kunnen worden aangebracht met de aanwijzingen, welke thans bestaan, is zeer de vraag. We gelooven niet, dat dit verband wettig zal kunnen worden vastge legd. en dat aan de verdachten in de zaak van de drie kameraden van de families Ker stens en Wehrens ook het ombrengen van Willem Roebroeks met succes zal kunnen worden ten laste gelegd. Zoo staat dan het moorddrama te Echt momenteel in zekeren zin op een dood punt: alles wacht blijkbaar op de beëindiging van ’t onderzoek van dhr. Van Waegeningh. te Maastricht die in dit onderzoek wordt büge- staan door dhr. Coenen, mr. geweermaker bü het 13e regiment te Maastricht, en die mede als deskundige is benoemd. Ten slotte is het niet onmogelük. dat de verdediger der verdachten, mr. Tripels te Roermond, de be noeming van een of meer deskundigen a dé charge In overweging zal nemen. De mogelükheld om maar bü benadering aan te geven, wanneer de openbare benan- deling voor de Rechtbank zal plaats vinden, Is in dit verband natuurlük uitgesloten. ..Het is een verschrikkelük ding. Laat het niet op Elly gaan zitten. Leg de lakens over haar hoofd en maak haar niet wakker, ze zal sterven van angst!” Ik liep naar het bed en dekte Elly op de voorgeschreven manier toe. Plotseling zoen de het ding rond mün hoofd en ik ernaar met de vlakke hand. „Je hebt het toch niet doodgeslagen op het nieuwe behang?” riep Valy angstig. ,Jk vind het anders ook niet noodig tet tapüt vuil te maken", antwoordde ik. „Kun je er niets over heen gooien, een hoed of zooiets?” .Misschien wil JU er een soepbord over heen gooien!" antwoordde ik sarcastisch. Op dat oogenbllk Was het monster gaan zitten op het bed, een groot bruin beest, net lange trillende vleugels en dikke, vooruit stekende oogen. „Het kind!” gilde Valeria en haar schuilhoek te voorschün. Ik duwde haar beschermend achter mjj. „Laat maar aan mü over”, fluisterde Ik. Ik ademde nauwelüks. Eén verkeerde be weging en heL beest zou weer gaan vllegsn, of onder de dekens krulpen. Mün hart stond stil. Mün polsen klopten. Ik wilde slaan en hief de hand op. Valeria gaf een gil en Naar aanleiding van het feit, dat achter eenvolgens vele staten van Zuid- en Mid- den-Amerika geheel of gedeeltelük in ge breke zün gebleven ten aanzien van den dienst hunner buitenlandsche leeningen. heeft het bestuur besloten de bescherming van de. belangen der Nederlandsche houd^s van obUgatien. dezer staten op zich te ne men. Het bestuur heeft dezen vorm geko zen, aangezien zx deze organisatie het meest voor het beoogde doel geëigend is. De ge bruikelijke wüze om ten behoeve van hou ders van obligatlën behoorende tot eene in gebreke zünde leening een commissie te vor men, waarin behalve leden van het bestuur ook door de obligatiehouders gekozen ver tegenwoordigers zitting hebben, verdient naar het oordeel van het bestuur in dezen geen aanbeveling. Deze werkwijze zou de oprichting van een zeer groot aantal com missies noodig maken, hetgeen de kosten aanrienlük zou verhoogen. en de wüze van werken belemmeren. Aan de Fondsen-Commissle uit het be stuur is opgedragen om, telkens In samen werking met de emittenten der desbetref fende leeningen, de noodige maatregelen ter uitvoering van dit besluit te treffen en de bescherming van de belangen der Neder landsche houders ter hand te nemen Op deze wüze zal het mogelük zün de indivi- dueele belangen van iedere leening tot hun recht te doen komen, en wordt tegelük de organisatie zoo eenvoudig mogelük gehou den. Dezer dagen heeft de eerste büeenkomst van de Commissie voor de Zuid- en Midden- Amerikaansche fondsen plaats gehad. In de- se büeenkomst werd de vraag onder de •ogen gezien of en zoo ja, welke stappen lüken niet meer kan worden nagegaan; an ders is uit de ligging van het lichaam soms heel wat af te lelden. Nu is het slechts gis sen. Ook in welke richting de jongens op hun nachtelüken tocht in deze omgeving hebben geloopen, nadat zü het huls hadden verlaten, Is niet met zekerheid te zeggen. Wel kan men veronderstellen, dat de jongens niet den ge- heelen boechweg vanaf hun huls tot aan de plek waar de dood hen verraste, hebben ge volgd, want dan zouden zü kort langs een boerderü hebben moeten paaseeren, waar ’n zeer waakzame hond hun aanwezigheid op dit nachteiük uur zeker zou hebben verraden door geblaf: dit nu is, voorzoover men bü nauwkeurige navragen heeft kunnen nagaan, niet gehoord omstreeks den tüd, dat de jon gens den dood tegemoet gingen. Trouwens nog om een andere omstandigheid ie het waarschüniüker, dat ze langs een omweg via brandgangen op het bewuste stukje bosen- weg zün gekomen, n.l. het feit, dat in een der boech-brandgangen een lantaarn Is ge vonden, welke aan een der slachtoffers heeft toebehoord, en welke hü vermoedelük op zün tocht daar heeft verloren. Uit het maken van dezen omweg zou weer blüken, dat de daders van den doodslag, als ze al óp den ultkük hadden gelegen, de jongens eerst kon voor den overval hebben kunnen zien, waar mede de moordbeschuldlging eventueel zeer verzwakt zou worden. Door sommigen wordt het feit, dat groef werktuigen voor het maken van den kuil zün gebruikt, aangevoerd als een aanwüxlng. dat de overval zou zün voorbereid. Dit zegt niets: Immers het is zeer wel mogelük, dat eerst tia het gewelddadig ombrengen van de drie on gelukkige slachtoffers, schoppen of Iets der- gelüks ergens zün gehaald. Dat men na het volvoeren van het misdrijf nog een korteren of langeren tüd op de plaats van het ge beurde heeft getoefd, zou o.a. hieruit kunnen .worden afgeleid, dat dicht bü de plaatsen, waar de bloedsporen op den weg zün gevon den, omstreeks 10 jachtpatroonhulzen zün gevonden op een hoopje verborgen onder een bosje heide. We willen in het midden laten, wat deze vondst voor mogelüke aanwüzlngen in zich houdt. Een wel niet op te helderen büzonderheld in dit gruwelüke drama zal misschien wél blijven (tenzü er bekentenissen komen van de(n) dader(s) van het gepleegde misdrüf' de wüze waarop het lugubere transport der doode lichamen van de slachtoffers naar het minstens een 500 M. verwüderd Inderhaast gemaakt of toen nog te maken gemeenschap- pelük graf onder masthoornen is geschied Het gruwt ons, als we ons even rekenschap geven van de mogelükheden, hoe in het nachteiük duister, in de diepe zwartheid van het hooge mastbosch, het ovetbrengen van de lichamen der pas gedoode Jongemannen is geschied; dat dit transport heeft plaats ge had kort na het intreden van den dood, dus na het lossen van de genadeschoten, heeft de ligging van de lüken uitgewezen. Eigenaardig is, dat ten spüt van een zeer nauwkeurig onderzoek van den omtrek van de grafkuil nergens ook maar het mlnsie spoor is gevonden aan boomen of op den grond van dit transport. Dit moet wel wüzen op een ontstellend-zorgvuldlge. Ja cynische wüze, waarop het vervoer tusschen de vrü dicht op elkaar staande masthoornen is ge schied. Een groote moeilijkheid doet zich bü het rekenschap geven over het gebeurde vooral hierin voor, dat de dader(s) het risico heeft (hebben) moeten loopen tüdens dit trans port een of meer lichamen aan oen open baren boschweg achter te laten. Want men heeft ook de mogelijkheid onder ’t oog ge zien, dat de lüken tusschen de eerste boo men van het mastbosch zün gelegd, waar ze tenminste niet direct door toevahge voorbü*-_ gangers zouden worden ontdekt. Dit onderzoek naar dèn zeer w=l mogelüke bloedsporen gaf geen enkel resultaat. Dit zijn, voorzoover we weten, wel de voor naamste aanwijzingen, welke ter plaatse konden gevonden worden. De kuil was ge graven op een plaats, waar vroeger waar- schünlük reeds e«i vrü groote natuuriüke inzinking bestond, zoodat weinig grond is behoeven weggehaaid te worden om de lüken in den ontstanen kuil te leggen en deze weer dicht te maken. Toen wai de grond vrijwel gelük metzden omtrek, zelfs een klein beetje hooger, hetgeen tot de spoedige ontdekking heeft geleid van de plaats waar de slacht offers van den overval door de daders waren dien avond. Hü gevoelde, dat zü van plan was hem te vertellen, dat hü een zeer gevaarlük ding deed door in huwelük te treden met een katholieke vrouw, en te beloven dat zün. kinderen Indien er ooit mochten geboren worden zouden worden opgevoed in het geloof hunner moeder. Het leek hem alsof hü een met scherpe doornen bezaaid pad betreden ging om Ca rina te veroveren, en hü was in de worste ling met zichzelf reeds ernstig genoeg ge wond, zonder de terechtwüzlng van zün zuster Sophia. v. Maar de zaak was het waard, zoo bekende hü zichzelf, als hü dacht aan het oogenbllk, waarop hü zün armen naar Carina had uitgestrekt, en hü haar, terwül zü zich vhjde aan zün borst, had omhelsd. Sophia stond op en begaf zich naar het venster. Het is allemaal zoo overhaast gegaan! sprak zü, met haar mooie, donkere altstem,, i Maar lady Murray bleef bü haar besluit dat ik maar hoop, dat het spreekwoord In jouw geval niet in vervulling zal gaan. Miss Ramsden ziet er uit als een kind nog, maar bet is een vepwend kind en een kind met een wil, zooals ik nog zelden heb ontmoet, w En zoo gemakkelük als je arme'ïrls zal zü ’V voorzeker niet te lelden zijn, Jim! Jim werd gelukkig bespaard het scherpe antwoord te uiten, dat hem op de lippen lag, want op hetzelfde oogenbllk traden C.- rina en haar tante binnen. Doodsangst! bewust, dat n zal moe- ilen >an de noodige gegevens omtrent de betalingscapa- citeit van de staten. De betalingsmoeilük- heden, welke deze staten thans in sterke mate ondervinden, houden ten nauwste ver band met de economische factorep* welke ook andere staten in soortgelüke moellük- heden hebben gebracht. Tot dusver strekken de onderzoekingen van de Commissie zich uit tot ter beurze genoteerde leeningen der volgende landen: Bolivia, de Vereenlgde Staten van Brazi lië en de staten welke daarvan deel uitma ken, Chili, Peru en San Domingo. De Commissie heeft de bevoegdheid om haar werkzaamheden uit te breiden tot lee ningen van andere Zuid- óf Midden-Ame- rikaansche staten, indien daartoe aanleiding mocht ontstaan. Intusschen is reedsf contact gezocht met de buitenlandsche organisaties, teneinde te bereiken, dat wederzüds gegevens worden uitgewisseld en voorts om, indien de om standigheden dit wenschelük mAen, geza menlijk voor de belangen van de bbligatie- houders in de bres te treden. smartelük gepünigd hart. De strijd, dien hü met zichzelf had gestreden, had zün sporen op hem achtergelaten: zün opge ruimdheid was verdwenen, en hü was een ernstig man geworden. Het benieuwt mü te vernemen wat Peter zeggen zal! ging Sophia voort. Broeder en zuster zaten alleen in de eet- kamer voor het diner. Het was de eerste gelegenheid welke Sophia had om haar broeder alleen te spreken. Ik ben niet gewoon Peter's opinie te vragen! sprak Jim en fronste de wenkbrau wen. t Goed, dat weet ik. Maar je hebt hem altüd veroorloofd, vrü zün meening te zeg gen. Ik heb wel altüd gemeend, dat het erg onverstandig was. Wanneer ga je trouwen, Jim? Daarover noet Carina Ramsden be slissen. We hebben over den datum nog niet gesproken. Maar ik hoop, dat het zoo spoe dig mogelük zün zal. Binnen enkele we ken misschien. Er is geen reden om wachten. Zün zware wenkbrauwen vormden zwarte lün boven de stalen oogen. Jelui kent elkander nauwelüks; ik ge loof niet dat het kwaad zou zün. indien je niet zoo'n haast maakte, zei Sophia. Zü was drie jaar ouder dan Jim en de eenige ter wereld, die hem raad durfde ge ven of er durfde berispen. Nog nooit had Jim zich tegenover haar Wat blükt uit de aanwijzingen. Op den openbaren boschweg, gaande van Annedaal naar Maria-hoop, tusschen de wo ning van Reinders en die van de families Kerstens en Wehrens, zün door de Justitie terzüde van den landweg in het met heide begroeide gedeelte vrü duidelüke bloedsporen gevonden op twee plaatsen, terwül tegen den dam achter de volbegroeide greppel (dus vlak tegen het mastbosch aan) een derde bloed spoor werd ontdekt. Opmerkelük was daarbü dat de grond onder deze bloedsporen op alle drie de plaatsen over een betrekkelük geringe oppervlakte was doorzeefd met hagelkorrels. Met een bus werd de grond hier voorzich tig uitgelicht, waarbü het onderzoek van de aldus verkregen aarde aangaf, dat zich in een kleine hoeveelheid grond twintig tot der tig hagelkorrels bevonden. Uit een en ander heeft men met vrij groote zekerheid afge leid, dat de drie slachtoffers hier zün aange schoten, althans, dat ze hier van hun aan vallers. de genadeschoten hebben ontvangen. Uit de medische verklaringen is komen vast te staan, dat de op kórten afstand geloste hagelschoten van zeer dichtbü, ja zelfs vlak op het lichaam, zün gelost, valt hieruit af te leiden, dat in twee gevallen de prop van de lading door het lichaam en in deri grond is gedrongen, terwül bü een ervan zelfs het kartonnen afsluitdekseltje boven op de pa troon voor een gedeelte in den grond werd terug gevonden (onder het bloedspoor). Op de ongelukkige slachtoffers zün een groot aantal schoten afgevuurd, zoowel revolver- als jachtgeweerschoten, terwül dk zg. gena deschoten ontzettende verwondingen hebben veroorzaakt. Volgens de medische verklaringen vertoon den de revolverschotwonden; een wat vad achter naar voren oploopend wondkanaal; tengevolge waarvan kan worden geconclu deerd, dat de schoten eenigszins van bene den naar boven zün gelost. Aanvankelük meende men hieruit de gevolgtrekking te hebben kunnen maken, dat de aanvallers zich ergens terzü van den weg (b.v. bü een bietenkuil in het aangrenzend akkerland) verdekt in hinderlaag hadden gelegd. Latere nasporingen hebben die conclusie Intusschen niet bevestigd. Van welke plaats is gescho ten ligt tot nu toe nog in het onzekere. Een der slachtoffers heeft misschien bü het los sen der eerste schoten zich in veiligheid willen brengen In het boech, doch hü werd door schoten achterhaald en neergeveld op den dam, waar hü, evenals zün makkers langs den weg, op zoo gruwzame wüze ’t ge nadeschot heeft ontvangen. s^yoor de Justitie was een soort reconstruc- in de opeenvolgende handelingen van (herval zeer moeilük, wül alleen bloed- i zun gevonden, doch de ligging vap de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6