Het ontwapenings-vraagstuk IN SPANJE NEDERLANDSCHE KUNST man, man. lijfe SOCIAAL LEVEN HET GOOISCHE RESERVAAT HET HAVENBEDRIJF MIJNWERKERSPENSIOENEN Zal de fabriek dit jaar draaien? ONZE OOST DOOR EEN AUTO OVERREDEN LUCHTVAART DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Beperking van invoer theepiuk? en Tentoonstelling te Brussel geopend Zijn verhouding tot den Middenstandsraad THEE-INDUSTRIE IN MOEILIJKHEDEN DE LOONSVERLAGINGEN ONAANVAARDBAAR ■GEACHT COÖPERATIEVE SUIKER FABRIEK „ZEVENBERGEN” Geen weg over de heide a. u. b. Oproep tot krachtig verzet Hoe de verhouding zal worden geregeld Het remt protesten een de uner- RusMsch geld neen. jMOb igen. igen. igen. Barbaarsch optreden igen. i Si- srin- Mgr. Vidal verdedigt de Jenieten lelde risls. Geen stopzetting verlangd. elk land afzonderlijk. aan aangekomen. om NUtu Beslechting vin geschillen niet door oorlog maar door recht dere Deze aan het onderwijs of deel te nemen dustrieele of handelsondememlngen. 'gen. igen. lente igen, igen. groeiende gebondenheid en saam- - --1 het De vrijmetselarij weet wat ijj doet Het boord npe- szn., tens sdr4 larii gaan. Mislukking een ramp voor den vrede. Vervolgens voerde het woord mr. J. Lim burg, lid van den Raad van State en oud- voorzitter van de Union van Volkenbonds- vereeniglngen. Hij noemde, wat thans te Genève staat te gebeuren, het feit, dat zoo vele landen samenkomejj om het ontwape- ningsvraagstuk onder de oogen te zien, een prestatie op zichzelf. Als deze conferentie zou mislukken, zou dat een ramp zijn voor vrede, Volkenbond en elk land afzonderlijk- Een motie. Deze mededeeling was den heer Damen, uit Terheijden, aanleiding, de vergadering voor te stellen, op hetzelfde standpunt te gaan staan als de heer Vogelaar. Hij diende een motie in, waarin het bestuur werd op gedragen den heer Vogelaar, als oud-voor- zitter, en zoo noodlg het geheele oude be stuur, eveneens in rechten aan te spreken voor het aanzienlijke verlies, dat door hun toedoen werd geleden als gevolg van de bietenkooptransacties met de Centrale Ble- tenvereeniging. Een der aanwezigen merkte op, dat nog niet definitief vaststaat of Vogelaar Inder daad de vereeniging zal aanspreken; daar over moet nog beslist worden. De heer Smit, directeur der fabriek, advi seerde deze motie niet aan te nemen. De heer Damen wilde de zaak ook laten rusten, onder leiding evenwel, dat ook de heer Vogelaar afzag van zjjn voornemen. Balans en Exploitatierekening werden nu goedgekeurd. Tot leden der financleele commissie voor dit jaar werden gekozen de heeren: J. Janse .(te Zegswaard) en Adr. Backx Gz. (te Ze- venbergsche Hoek). In verband met de daling der vrachtprij zen meende het bestuur de vrachten en pre mies, welke door de vereeniging betaald wor den. te kunnen verminderen. Diensvolgens werd besloten: a. in de eerste alinea van art. 3 van het Reglement, bedoeld in art. 26 der statuten, te lezen: f2.per 1000 K.G.; b. in de erste alinea van art. 8 van het hiervoren bedoeld Reglement, te lezen: 1. en ƒ030 per 1000 K.G. in geval de fabriek te Zevenbergen werkt; en c. het bestuur te machtigen om, in geval de fabriek te Zevenbergen niet mocht wer ken, de premie voor as-levering naar bil lijkheid te wijzigen. Slotwoord van den voorzitter. De voorzitter, Jhr. van Karnebeek. zelde vervolgens tot de vergadering: Weent niet ontmoedigd. Want er is het feit eener da- Zal de uitslag der conferentie van invloed zjjn op den eeo- nomischen toestand? Dr. H. Colijn. voorzitter der anti-revolu- tionnaire fractie van de Tweede Kamer, stelde de vraag, of de uitslag der confe rentie van invloed zal zijn op den economi- schen toestand. De uitgaven voor bewape ning hebben aan bijna alle volken een zwa nen last te dragen gegeven. Op 1 milliard pond sterling worden de jaarlüksche bewa- peningsuitgaven der wereld becijferd. Een vermindering van die lasten zal met een zucht van verlichting worden begroet. Maar het belangrijkste economische ele ment is de mogelijkheid, dat een gunstige uitkomst der «onferentie een heilzamen in vloed zou kunnen oefenen op den tegen- woordigen economlschen toestand der we reld. Een verbetering in de politieke ver houdingen zal ook aan de economische ten goede komen. Daarbij hangt de economische crisis ten nauwste samen met de bijzondere crisis, die Duitschland teistert en waarvan de kern is de aan Duitschland opgelegde betalingsverplichting. De resultaten der con ferentie te Genève nu kunnen de hefboom zijn, die de openbare meening in Amerika in beweging brengen met betrekking tot een wegnemir tegenwooi Zaterdagmiddag is in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ’s Graven- hage vanwege de Vereen, voor Volkenbond' en Vrede een openbare vergadering gehou den In verband met de opening van de Ont wapeningsconferentie. De zaal was geheel gevuld. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, voorzitter van het hoofdbestuur der Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede, presi deerde de bijeenkomst, welke werd bijge woond door vele autoriteiten onder wie werden opgemerkt de ministers Ruys de Beerenbrouck en Verschuur, de professoren Francois en Rutgers enz. Het koor van „Die Haghe Sanghers", on der leiding van Job. Vranken Jr„ verleende muzikale medewerking Jhr. van Karnebeek heette de aanwezi gen welkom. Hoe men moge denken over conferentie an ontwapenlngsvraagstuk, aldus spr., in deze dagen maken zestig landen zich op om het moeilijkste vraagstuk onder de oogen te zien, dat de samenleving op dit oogenbllk kent, en van die gebeurtenis moet men wel onder den indruk komen, door de groote be- teekenis en den diepen ernst ervan. Een on twerp-verdrag zal dienen als grondslag voor de conferentie. De bedoeling van deze vergadering is dan ook het ontwapenlngsvraagstuk als zoodanig te beschouwen. SOERABAJA, 29 Jan. (Aneta). Gister avond is te Tjepoe het zevenjarig dochter tje van den opperhoutvester ir. Fernandes, toen zij uit een autobus stapte; door een auto, bestuurd door den heer Vink van de Bataafsche Petroleum-Maatschappü. overre den. BATAVIA 30 Jan. (Aneta) De thee- planters zullen aan den Gouw vneur -Gene raal een uiteenzetting doen toekomen van de erttieke situatie der theeindustrie. Zij zul len beperking van den uitvoer of beperking van den theepiuk bepleiten Aile eventueel te nemen maatregelen zullen moeten worden genomen In overeenstemming met de produ centen in Britsch-Indië en Ceylon. De theepldhters in Ned.-Indie wenschen geen maatregelen van één zjjfie. Zij zijn er van overtuigd dat door vrij eenvoudige mid delen de situatie kaa worden verbeterd. Dr. J. Schokking, voorzitter der Christelijk- Hlstorische fractie van de Tweede Kamer, daarna het woord nemende, betoogde, dat de volkeren zelven, moeten inzien, dat hun be langen slechts worden gediend door een be slechting van geschillen niet door den oorlog maar door het recht. De basis vaa het recht, waarop de verhoudingen zijn gebouwd tus schen de burgers van een staat, zal ook moe ten worden gebruikt voor de betrekkingen tusschen de Staten. Dr. F. M. Wibaut, lid der Eerste Kamer, als volgende spreker optredende, verklaar de dat het pacifisme geen kracht is. die het wereldgebeuren beheerscht. nu de lan den hun militaire weermacht nog hebben versterkt en elkander het leven economisch ondragelljk moeilijk maken. De veiligheid, zegt men. smeekt om een oplossing, maar spr. voegoe er bij; het baat niet. Men zegt dat de zedelijkheid een op lossing eischt, maar spr. meent, dat zij niet sterk genoeg is. Maar, zegt men ook, de noodzakelijkheid dwingt er toe, gebiedend. En daarop gronden wij onze verwachting Dat allen dan medewerken aan het maken van een begin om een grondslag te leggen wahrop de ontwapening kan worden ver haast. (Applaus). In de vergadering der Pensioencommissie hebben de vertegenwoordigers van den Prot. Christ. Mijnwerkersbond en van de Centrale van Werknemers in het Mijnbedrijf de voor stellen hunner organsiaties betreffende de herziening der pensioenregeling nader toe gelicht. Na de h<erovef~ge voerde gedachtenwisse ling verklaarden de vertegenwoordigers der betrokken organisaties geen prijs meer te stellen op handhaving van de belde ge noemde voorstellen, vermits hunne organi saties zich inmiddels hadden aangesloten bij het voorstel van den RK. Mijnwerkersbond. Vervolgend werd besloten, dat thans aan de leden der commissie gelegenheid zal worden geschonken om op het aanhangige voorstel van den RK. Mijnwerkersbond amendementen in te dienen. Nadat deze amendementen zullen zijn in gekomen zai de commissie weder zoo spoe dig mogelfjk vergaderen. Binnenland Te Sallana, in de omgeving van Valencia, hebben de communisten den rector van een middelbare school gruwelijk mishandeld. Een van hen klopte aan zijn deur en vroeg hem met aandrang mee te gaan, daar een gewonde dringend om geestelijke hulp verzocht. Maar de priester, die zijn slechte bedoelingen doorzag, weigerde hem te volgen. Hierop werd de woning van den rector met geweld opengebroken, waarna de communisten hem begonnen te achtervolgen. Hij werd geschopt en geslagen, waarom hij zich trachtte te redden door het venster uit te springen. Eenige communisten, die bul ten waren gebleven, vuurden toen op hem, zoodat hjj vreeselijk gewond werd. Nadat de communisten het dorp verlaten hadden, werd de gewonde priester naar een zieken huis in Valencia overgebracht. BRUSSEL, 30 Jan. (Reuter). Heden ochtend is in het Museum van Moderne Schilderskunst in tegenwoordigheid van de Belgische Koninklijke familie de tentoon stelling van Nederlandsche schilderskunst in de vorige eeuw geopend. Bij hun aankomst werden de koning en de koningin door Terpstra en Petitjean, de Nederlandsche en Belgische ministers van Kunsten en Wetenschappen, van Nispen tot Sevenaer en Maskens, de gezanten te Brus sel en Den Haag, en het organiseerend co mité ontvangen. Onder gelelde van den hoogleeraar aan de Amsterdamsche Unlverslteit Woltjer, Sluyter, den voorz. van bet schilderkundig Genootschap Pulchri Studio te ’s-Graven- hage en den directeur van het Haagsch Ge meentelijk Museum van Gelder, bezichtig den Hunne Majesteiten de tentoonstelling, welke 200 schilderijen van 80 nog levende meesters bevat. Onder de personen, die de opening bij woonden, werden opgemerkt: de ministers Hymans en Van Dlevoet. Nens, de gouver neur van Brabant, Destree, Theunis, de oud- mlnisters Vermeylen en Francois, de sena toren Lam botte en Glesener, alsmede de Nederlandsche consul-generaal te Antwer pen, Huys. van de moeilijkheden, door de ge betalingsverplichtingen van Europeesche landen jegens Amerika ver oorzaakt. Wordt Duitschland van zijn beta lingsverplichting ontheven, dan blijven de verplichtingen der andere desbetreffqpde landen tegenover Amerika bestaan. Zonder een doeltreffende regeling van het Internationale schuldenprobleem zullen de financleele en economische spanningen tus schen de landen toenemen. Ons werelddeel staat voor de keuze, of de Amerikaansche bereidwilligheid te winnen en een practische regeling tot stand te bren gen met als gevolg een geleidelijke terug keer tot het oude welvaartspeil, óf den toe stand nog te zien verergeren, met een be- langrijke verlenging van den duur der we- De „Leeuwerik” in Mersamathru De „Leeuwerik" is om 5.50 van Bart ver trokken, can 10.40 in Athene i om 1130 vandaar vertrokken en om 15.50 in Mersamathru geland. Bij de hierna volgende rondvraag verzocht de heer v. Eek van het bestuur te mogen vernemen, wat er dit jaar met de fabriek zal gebeuren. De voorzitter antwoordde hierop, dat het bestuur unaniem van oordeel was, dat de fabriek moest werken als het maar eenigs- mogelijk is. Hierover dient overleg te wor den gepleegd met de Vennootschap. Het be stuur zal rekening moeten houden met de motieven. die mogelijk van andere zijde worden aangevoerd, trant de belangen van beide partijen dienen te worden nagestreefd. De heer v. Eek meende, dat, als het aan .Dinteloord" ligt, de „Zevenbergen" niet zal draaien. Wanneer evenwel de vergadering thans op duidelijke wijze zou te kennen ge ven. dat zij een campagne wil, dan zou dit wellicht zeer van invloed zijn op de bespre kingen. Spr. stelde daarom voor, een motie aan te nemen, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat by een rjjkssteun van 835 per 100 K.G. bieten 3.75 booger dus dan verleden jaar) de bietenteelt een teelt ge worden is met beperkt risico, dat als gevolg daarvan de leden der coöperatieve „Zeven bergen" voornemens zijn een voldoend kwan tum bleten te verbouwen, zoodat de fabriek overvoldoende grondstoffen zal beschikken om met de as. campagne in werking te worden gesteld, en dat indien door onvoor ziene omstandigheden het economisch wer ken der fabriek te Zevenbergen niet mogelijk zou zijn, het niet-laten-werken dan beslist zou worden door een algemeene ledenverga dering der vereeniging. De directeur, de heer Smit, was van oor deel, dat het bestuur van de ..Dlnteloord”, wanneer de nadeelen niet overwegend zijn, „Zevenbergen" niet zal tegenwerken als de leden dezer vereeniging zich vóór een cam pagne uitspreken. Een der leden meende, dat men de ^Dln- teloord" maar eens stil moest leggen en de fabriek te Zevenbergen laten werken! Hij zou „echtscheiding” van de „Dinteloord” willen aanvragen. De heer C. van Beek (Klundert) had er niet veel hoop op, dat de fabriek te Zeven bergen zou draaien. De heer Eek meende, dat, wanneer de fabriek nu weer niet zal draaien, men haar wel als verloren zou kunnen beschouwen. De directeur verdedigde de leiding van be stuur en directie tegen een aanval van een ■der leden en zelde, dat eigelijk pas in April kan worden uitgemaakt of het gewenscht is de fabriek in bedrijf te stellen of niet. De motie werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Een der leden verzocht het bestuur nog zich te willen uitspreken over het samengaan met de „Dlnteloord", dat door velen ongaar ne wordt gezien. De voorzitter antwoordde, dat de bespre kingen met de .Dlnteloord” gaande zijn en dat het bestuur hoopt in de volgende ver gadering met mededeelingen, of nog liever met voorstel! ente kunnen komen. Hierna werd de vergadering gesloten. natuurlijk, dat de Sociëteit van Jezas bet eerst den weg der ballingschap opgaat, om den berg van Calvarle te bestijgen. Voor de uitstekende diensten van allerlei soort, die de Jezuïetenorden aan de Kerk bewezen heeft, voor de edele houding, die zij aanneemt, wanneer telkens opnieuw de slagen op haar neerkomen, heeft Z. H. de Paus, die zich steeds meer en meer doet kennen als een groote Paus, zijn grooten dank openlijk betuigd aan de Sociëteit van Jezus. Het Madrileensche blad .Lux” bevat reeds enkele bijzonderheden over de nieuwe wet, waardoor de verhouding tusschen kerk en staat geregeld zal worden. De redactie van het wetsontwerp werd opgedragen aan staatscommissie onder voorzitterschap van Sr. Jimenez Asua. Waarschijnlijk zal commissie nog deze week het rapport harer werkzaamheden bij de regeerlng In dienen Volgens dit wetsontwerp zal aan de Katholieke Kerk rechtspersoonlijkheid wor den verleend: zij zal het recht hebben hare bedienaren te benoemen. De staat behoudt zich echter het recht voor bij de benoemin gen van bisschoppen zijn veto uit te spre ken. Het uitoefenen van den godsdienst Is al leen toegestaan binnen de kerkgebouwen: voor het houden van processies en andere godsdienstige manifestaties moet drie da gen tevoren verlof worden aangevraagd. Dit verlof zal als regel steeds worden verleend tenzij gevreesd zou worden, dat de openbare orde zou worden verstoord. De Katholieke Kerk zal 't recht hebben gelden te beheeren ten einde de uitgaven te kun nen bestrijden, die noodlg zijn voor den eeredienst en het onderhoud der geestelijk heid. Aan de overige kerkgenootschappen zal hetzelfde recht worden verleend. De religieuze orden en congregaties zul len alle onderworpen zijn aan de desbetref fende wet op de vereeniglngen: zij zullen o.m. verplicht zijn om iedere drie jaar een verslag uit te brengen aan de regeerlng, omtrent hun ledental, den aard en de waarde hunner oezittlngcn. Volgens ge noemde wet 'mag een vereeniging niet meer goederen beheeren dan noodlg is om het doel dat de vereeniging zich gesteld heeft te bereiken. Er zal een lijst worden aange legd van de bestaande vereeniglngen: de vereeniging moet ee.st erkend zijn alvorens zij op deze regeerlngsiijst geplaatst kan worden. In de wet zal tevens een artikel opgenomen worden, waarbij aan de congre gaties verboden wordt om zich te wijden aan Vrijdagmiddag hield de Vereeniging Coö peratieve Suikerfabriek „Zevenbergen” in gebouw „Unie” te Roosendaal haar jaarlijk sche algemeene ledenvergadering. De vice- voorzltter, J. M. Gielen, Oudenbosch, leidde deze vergadering wegens ziekte van den voorzitter. Deze wekte in zijn openingswoord de leden op. de strubbelingen in het verle den te vergeten en In de toekomst, welke naar zijn meening een nieuwe periode zal brengen in de suikergeschiedenis. samen te werken om de vereeniging er bovenop te helpen. Bij de behandeling der notulen, welke zonder aanmerkingen werden vastgesteld, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur meende om bezuinlgingsredenen geen notu len meer te moeten laten drukken, doch te volstaan met een beknopt verslag, waart? de genomen besluiten zijn opgenomen. Dit voor stel verkreeg de algemeene instemming der leden. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de diverse bestuursfuncties als volgt zijn ver deeld: Dagelüksch bestuur der vereeniging: D. den Engelsen. voorzitter; J. Gielen. vice- voorzltter, Ant. van Eek, J. den Engelsen en J. van Dis, leden. Leden van het Dagelijkse!) bestuur der Vennootschap tot Exploitatie van Suikerfa brieken: D. den Engelsen en J. Gielen. Leden in het algemeen bestuur der Ven nootschap: Ant. van Eek, J. den Engelsen, Chr. Backx en J. van Dis. Met betrekking tot de interne aangelegen heden der vereeniging verklaarde spr., dat het bestuur hard gewerkt heeft om ten aan zien van verschillende punten klaarheid te verkrijgen. Desniettemin kon het thans nog weinig positiefs mededeelen. Op sommige punten moet zeker reorganisatie plaats heb ben en op de eerste plaats moet een oplos sing gevonden worden voor het feit, dat steeds meer leden nalatig worden hunne verplichtingen na te komen. Ook moet ge streefd worden naar wijziging of verandering der overeenkomst met de Vennootschap. Be sprekingen dienaangaande zijn reeds ge voerd. Eveneens zijn vertrouwelijke bespre kingen gevoerd met de .Dlnteloord", welke laatste het bestuur van de „Zevenbergen" met onwelwillend is tegemoet getreden. De ze besprekingen verkeeren evenwel nog in een zoodanig stadium, dat er nog niets over kan worden medegedeeld. De voorzitter wees vervolgens met voldoe- geljjks L' hoerigheid tusschen de volkeren. Dat nationalisme hoogtij viert, is Juist, maar tegen deze tendenz verheft zich de drang der feiten. De werking in de geesten wordt versterkt door het feit, dat de volgende oorlog een verdelging in korten tijd zal brengen, dien den dertig jarigen oorlog in 'zijn dertig jaren niet gekend heeft. De menschheld is steeds langs den rand van den afgrond gegaan en zelfs al zou het spel verloren worden, dan zou dit nog geen de finitieve beslissing beteekenen. omdat in de laatste plaats het woord zal zijn aan wat ligt in de lijn eener natuumoodwendige ontwikkeling. (Applaus). Hiermede was de bijeenkomst geëindigd. toen hjj verklaarde, dat men tot elzen prijs moet slagen en zulks zonder reserves, en dat een mislukking van *de ontwapeningsconfe rentie een zwaren schok zou toebrengen aan het vertrouwen der volkeren in het werk van Genève. Onze medewerking wordt ge vraagd. Wij zijn geroepen vanuit Genève. Aan den vooravond der conferentie willen wij onzen wil overgieten in onze afgevaardig den naar Genève. Niet de minste twijfel mag mogelijk zijn, dat Nederland voor en tijdens de conferentie al het mogelijke doet om een goed resultaat te bewerkstelligen. Het werk, dat hier gedaan moet worden, staat in het teeken des woords van de Kerstboodschap. Het is voor alle menschen, die van goeden wille zijn. Zoo ooit, dan ligt nu de conclusie voor het grijpen, dat alles moet worden ge daan ter wegneming der ellende, die over At wereld gekomen is. Mogen onze afgevaar digden te Genève als echte Nederlanders vol houden tot het laatste toe en moge zij hand haven en versterken Volkenbond ar Vrede. (Applaus), Naar aanleiding van de verbanning der Jezuïeten schrijft de bekende Gustave Her- vé in de „Viftorë”: „Terwijl de Vrijmetselarij de Jezuïeten tracht te treffen, weet zij heel, goed, dat zjj daardoor ook het hoofd slaat. En zij treft daardoor niet alleen de keurbende, die zich toegewijd heeft aan Rome en aan de ka tholieke eenheid, maar zjj bedreigt daarmee ook een groep uitgelezen intellectueelen, die voor het Pausdom een eerste klasse ge- neralen staf vórmen. Tegelijkertijd wordt daardoor ook getroffen een schitterende congregatie, die zooveel inrichtingen van onderwijs bezit, die kan concurreeren met de beste universitelten. Ten slotte wordt door de opheffing van de Jezuïetenorde in Spanje ook aan de missie een zware slag toegebracht, daar de Jezuïeten een der beste missiecongregaties vormen, die ooit aan de uitbreiding van het christendom bulten Europa werkzaam was. In den strijd op leven en dood, dien de heidensche vrijdenkerij door de Vrjjmetse- tegen het christendom beeft aange- is het alleszins vanzelfsprekend en Een hooggeplaatst ambtenaar, tevens af gevaardigde der Spaansche Republiek, ver klaarde aan eenige journalisten, dat uit Rusland twee millioen peseta’s zijn aange komen tot steun van de communistische woelingen. Flnsche douanen vonden bij eenige Russen, die door hun land wilden reizen, documenten en brieven, waarin tot in bijzonderheden was voorgeschreven, welke taak zjj in Spanje zouden vervullen. De afgevaardigde zelde ook nog, dat de twee millioen peseta’s door Trotzki verdeeld waren en dat deze vanuit het buitenland de algemeene leiding had gehad van de op standige beweging in Spanje. Aan mededeelingen omtrent het in de laatste vergaderingen van den Midden standsraad besprokene wordt ontleend, dat de Minister van Arbeid den Raad diens advies heeft verzocht over de vraag, of een internationale middenstandsorganisatie be staat, voldoende representatief om verte genwoordigd te worden in het Raadgevende Economische Comité van den Volkenbond. In verband hiermede Is de beteekenis van eenige internationale organisaties in den Raad besproken Volgens den Raad zou voor de totstand koming van een mlddenstandsvertegen- woordiging in het Raadgevend Comité uiter aard regeerlngssteun in de onderscheidene landen noodlg zijn, maar in de eerste plaats zou van de verschillende nationale midden standsorganisaties de drang moeten uit gaan om daartoe te geraken. De Raad besloot, aan het Economisch In stituut voor den Middenstand mede te dee- len, dat hij wel gaame door een onderzoek zou uitgemaakt zien, of door onderling over leg der middenstandsorganisaties in ver schillende landen ten deze Iets bereikt kan worden. Ten zeerste erkentelijk Is de Raad voor het werk van het Economisch Instituut voor den Middenstand. Aangenaam is de samen werking tusschen het departement en de zgn. commissie van contact, waardoor her haaldelijk de stoot tot een initiatief is ge geven. De contactcommissie heeft o.a. In overleg met de nijverheldsconsulenten na gegaan. hoe het afzetgebied van den in- dustriëelen middenstand verbreed kan wor den. Gedacht Is aan collectieve inzendingen op de jaarbeurs. Op de Voorjaarsbeurs heb ben toen 31 smeden werkstukken ingezon den. De resultaten daarvan zijn bevredi gend geweest, zoodat een volgende maal verschillende branches van de klelnnjjver- heid zullen worden aangezocht om voort brengselen te toonen. Om den middenstand meer profijt te doen trekken van de gegevens, verkregen door die samenwerking tusschen departement, insti tuut en contactcommissie, moeten de vak- en standsorganlsatles nagaan, wat het ma teriaal haar leert en hoe zjj het aan de practjjk dienstbaar kunnen maken. De Raad besloot, dat deze zaak nader zou worden be sproken met vertegenwoordigers der orga nisaties en dat getracht zou worden, ze in den raad van beheer van het Economisch Instituut te doen behandelen. In verband met het in het leven roepen van een Economlschen Raad door de re- geering hebben commissies uit Njjverhelds- raad en Middenstandsraad van gedachten gewisseld, waarbij belde de wenscheijjkheid uitspraken, dat het onafhankelijke karakter van genoemde raden zou worden gehand haafd. De Middenstandsraad is door den georganiseerden middenstand gesticht en door de Kroon als soclaal-vertegenwoordi- gend lichaam erkend. De drie nationale bon den kiezen de leden zonder eenige inmen ging van de regeerlng.. Indien de Economi sche Raad een orgaan wordt, als genoemd in art. 78 der Grondwet, past zonder meer de Mdidenstandsraad in dit kader niet. Einde 1931 heeft de Minister van Arbeid met de besturen der drie nationale midden standsbonden een bespreking gehad over een zooveel mogelijke aanpassing van de klein handelsprijzen der eerste levensbehoeften aan de algemeene prijsdaling. Het daaromtrent verstrekte communiqué heeft in verschillende kringen den Indruk gewekt, dat het de bedoeling van den mi nister is geweest, den middenstand te beka- plttelen. Naar aanleiding hiervan heeft het departement van Arbeid In no. 7 van zijn .Mededeelingen aan den Middenstandsraad” het volgende opgemèrkt: ,Dat dit persbericht In mlddenstandskrin- gen ontstemming zou hebben gewekt, ware alleen verklaarbaar. Indien daaruit op te maken zou zijn, dat de minister van eenig wantrouwen ten opzichte van den midden stand bljjk gegeven zou hebben. Zulks blijkt uit het communiqué intusschen allerminst; bij aandachtige lezing zal dit aan belang hebbenden ongetwijfeld duidelijk worden.” De heeren Wouter Hamdorff. Henri Polak en vele andere Ingezetenen hebben aan den Gemeenteraad van Laren een adres gericht met het verzoek om aan het plan van B. en W. om over de heide, van het Zevenend naar den Nieuwen Rijksweg een verbindingsweg aan te leggen, zijn goedkeuring te onthouden. Het aanleggen van dezen weg zoo schrij ven zij beteeken t het vernietigen van een stuk bijzonder natuurschoon, ten eerste door oen weg zelf, ten tweede door de bebouwing die onvermijdelijk zal volgen als de weg zal aangelegd zijn. Het verkeert vordert dezen weg niet. Als het de bedoeli.ig mocht zijn een deel van het automobielv"j keer, dat thans om het dorp heengaat, door het dorp te leiden, dan kan dit met geringe kosten worden verwezenlijkt, door het Oostelijk deel van de Vredelaan een ruime verbinding met den Rijksweg te geven. Werkverschaffing kan volgens adressanten bulten het geding blij ven daar er in Laren gelegenheden tot werk verschaffing In ruime mate aanwezig zijn. Het bestuur van de Katholieke Sociale Actie in Catalonië heeft den Gouverneur der Provincie als vertegenwoordiger der Regeerlng schriftelijk geprotesteerd tegen de ontbinding der Jezuïetenorde. Het bestuur heeft ook een telegram van deelneming gezonden aan den Generaal der Jezuïeten-Orde te Rome bracht de heer P. J. Timmers rapport uit over de Balans en Exploitatierekening van het boekjaar 1930—1931. De commissie adviseerde tot ongewijzigde vaststelling van beide. n.l. de balans op een totaal bedrag van 3.610.46880%, en de exploitatierekening op een eindcijfer van f 764371.60. De commissie kon over den loop van zaken tevreden zijn; zij moest het zelfs op prijs stellen, dat de bieten te Dinteloord zijn ver werkt. maar van den anderen kant wilde zij ook eens aan de eigen fabriek denken en dan indachtig zijn het spreekwoord: Rust Roest. De heer Adr. v. Eek, Zevenbergen, vroeg hoe groot het verlies is op den aankoop van bleten voor rekening van de Dlnteloord. De voorzitter zelde, dat dit verwerkt is In de exploitatierekening van Dinteloord. Het bedraagt 86 cent per 1000 K.G. De heer v. Eek wilde echter een globale rekening. HU kreeg daarop ten antwoord, dat het verlies In totaal ƒ378.000 bedraagt, om te ■laan over de ledenbleten van .Dinteloord" en „Zevenbergen”, wat den vrager aanleiding gaf het bestuur te verzoeken er toch eens by de .Dinteloord" op aan te dringen, der- gelUke transacties te staken. De accountant zette uiteen, dat er ver schillende aanleidingen voor den aankoop^ van bieten zUn geweest, o.m. moest reke ning^ worden gehouden met de contlngen- teering. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden is oorzaak geworden, dat verlies werd geleden. Een der aanwezigen stelde de vraag, of het oude bestuur niet aansprakelijk kon worden gesteld voor het nadeel, dat berokkend is door dien aankoop. De voorzitter verzocht de oude dingen te laten rusten en liever In de toekomst te zien. De heer v. Eek wilde toch niet nalaten mede te deelen, wat hU dezer dagen had ge hoord. De oud-voorzitter heeft onlangs In de vergadering van de Bietenvereenlging me degedeeld, dat hU de verliezen, welke het Bletenbureau geleden heeft op de coöperatie, wil verhalen, door deze laatste daarvoor In rechten aan te spreken. Nu de beide confessioneele transportar- beidersbonden besloten met de Scheep- vaartvereeniglngen „Noord” en „Zuid" een contract af te sluiten voor de havenbedrij ven op de basis van 7 pCt. loonsverlaging en andere verslechteringen tn de arbeids voorwaarden, terwyi het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders weigerde het contract op voormelde voor waarden te teekenen, heeft het bestuur der Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders zich per brief gewend tot het be stuur van den Centralen Bond met het voorstel gezamenlijk de havenarbeiders en zeelieden voor de laatsten eischen de reeders 15 pCt. loonsverlaging voor den daadwerkeljjken strijd op te roepen. In het schrijven van de Federatie wordt er aan herinnerd, dat zich thans hetzelfde voordoet als in 1920, toen het ook de be sturen der confessioneele transportarbel- dersbonden waren, die den strijd ontweken^ terwUl toen de Centrale Bond en de Fede ratie samen in staat bleken den strijd tegen de reeders en havenondememers te kunnen aanbinden. Verder wordt er in het schrijven op gewe zen, dat de leden-havenarbelders en zeelie den van den Centralen Bond besloten de werkgevers voorstellen af te wijzen Dezelfde stemming is waargenomen in de door de Fe deratie gehouden vergaderingen. Maar afwü- zing van de loonsverlaging is onvoldoende. Als de werkgevers straks de verlaging van de loonen toepassen, dan zal alleen een zoo algemeen mogelijk georganiseerd verzet in staat zijn om daartegen met succes stelling te nemen. Het Federatiebestuur acht in de ze gemeenschappelijk optreden van den Can- tralen Bond. Rede mr. Goseling. Volgende spreker was mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter van de Staatspartij en lid van de Tweede Kamer. Spr. zeide, dat jhr. Loudon als voorzitter der voorbereidende conferentie duidelijke taal heeft gesproken. De „Duif’ te Athene De „Duif” is om 6.05 uit Cairo vertrokken om 8.45 in Mersamathru aangekomen; 930 vandaar opgestegen en om 14 25 Athene aangekomen. Mgr. Vidal y Barraquer, de Kardlnaal- Aartsblsschop van Tarragona, heeft op 25 Januari een herderlijk schrijven gericht aan de geloovlgen van ZUn Diocesen. Overtuigd van de Instemming der Bis schoppen, en van al de Katholieke Span jaarden, achten wU ons, volgèns onze Apos tolische Zending en ook uit vaderlands liefde verplicht de volgende verklaringen af te leggen. ”1. Wjj protesteeren plechtig tegen de be- leediging, die de regeerlng den Paus heeft aangedaan door aan de Jezuïetenorde de rechtspersoonlijkheid te ontnemen, alleen onder ’t voorwendsel dat deze zich ran alle andere orden onderscheidt door een bijzon gehoorzaamheid aan den H. Stoel motiveering houdt tegelijk een bU- zondere eer in voor de ontbonden Sociëteit. 2. WU vragen aan al onze Katholieken, dat zU hun geweten en in de praktUk van het leven, eerbied, trouw en gehoorzaam heid zullen blUven betoonen aan den H. Vader. 3. wy lijden met de Sociëteit van Jesus en prUzen baar, omdat rij moet lUden om hare gehocraamhei-1 aan den Pauseiyken Stoel Niets maakt zoo sterk als de berus ting In het lUden, vooral wanneer het niet voortkomt uit zwakheid van karakter, maar uit bovennatuuurlUke liefde en uit het onwankelbaar vertrouwen op het herstel van het gepleegde onrecht. 4. WU hopen, dat de hoogste burgertyke' autoriteit van het land de grondslagen van het internationaal publiek recht zal toepas sen, zooals die zUn neergelegd in de Spaansche constitutie, en zooals die door het juridisch geweten van de beschaafde wereld als onschendbaar worden beschouwd In alle Staten. 5. WU vermanen onze gloovlgen zich stipt te houden aan de regels, zooals het Spaansche Epicopaat die uitgevaardigd heft In het herderlUk schrijven van 20 De cember jj. Hoe moeilUk de tUden ook zfjn en hoe donker de toekomst er ook ultzlet. nooit mogen de Katholieken afwijken van den rechten weg, die de kerkeiyke autori teiten hun hebben gewezen en die hen voeren zal naar betere tijden. De „Specht” te Bangkok De „Specht" is om 5.56 uit Medan ver trokken en om 8.36 te Alorstar geland. Vandaar vertrok het toestel om 9.11 en landde om 14.32 te Bangkok. toestel heeft 233 K.G. post

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8