Binnenlandsch Nieuws DE SPAANSCHE JEZUÏETEN Gastvrij Limburg ontvangt de ballingen NAAR EEN STAKING? Bl PROVINCIAAL NIEUWS Mr. J. R. H. VAN SCHAIK SOCIAAL LEVEN EEN REFERENDUM RECHTSZAKEN i PREFECT DALMAN VERTELT ROZEN UIT HET ZUIDEN BUS IN DE BINNENSTAD DE DE JEZUÏETENVERVOLGING GE 1 De loonsverlaging in de haven DE WETHOUDERSCRISIS TE ROTTERDAM DE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT- KWESTIE GEEN VERBETERING SOEST- DIJKSCHEN WEG? DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Utrecht zet de proef voort Ingrijpen noodzakelijk geacht De Nederlandsche Maatschappij voor NJJ- I verheid en Handel heeft zich met het vol- I gend adres gewend tot de Ontwapenlngscon- I terentie te Genève: LUYF. secrétaire. HEEMSKERK HEILOO In kort geding opheffing van het beslag geëischt KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR WEST-FRIESLAND «o boter in 1031, tegen 83.000 sterke in geloopen .Samson een een evenals bank werd behandeld, bepaalde de president na re. en dupliek de uitspraak op Woens dag aa. D n<xx leek Rus com tege ter 1 nen wak> katt Hl van niet daai Bl verj der VIU| de verl D H R. Ont der: ges] (Hc cun en doo H 5.00 D kali prijs, hooge Pr over de 1 den lleke prop ook apoe tijd Er trail idea O| «al tolai leek, ging laat voor de 1 da 1 Di voor der Ben kele BI in v man zouc Vad zjjn Pi orga Chr! V< gen how D wer< ring M hou, bon. den wan- 1 St. ven Pro 0. k seu adv Ii een jaai den ver V den dier ven ven Oss •tig een E Elo 11 stlg den kon vooi H oprl prol moe der D keu lede schi H Pat Voll ken in d bev< Ir Kat tra» en dan »pa Dl ven als Chri Eind opdi O Volk dat maa aller het De stuk Rooi te ii riste staa: even Pr sprei As Om kiezi ledei een geen Burgerwacht. Donderdag 4 Februari des avonds 7 uur zal In Café J. Dam de Jaar- lljksche uitreiking plaats vinden van de oU de in de afgeloopen maanden gehouden schietwedstrijden gewonnen prijzen. R. K. Volksbond. Donderdag 4 Februari houdt de R K. Volksbond afdeeling Heems- kerk in het R. K. Vereenigingsgebouw zQB jaarvergadering, des avonds 7 uur. Op de agenda komen o.a. voor jaarversla gen secretaris en penningmeester; verslag Hulp in Nood, en behandeling begroeting 1932. Mr. J. R. H. Van Schalk, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft Zondag onder blijken van belangstel ling van veie zijden zijn vljftigsten verjaar dag gevierd. Op uitdrukkelijk verlangen van den Ja rige heeft de viering plaats gehad in den kring zijner familie. Een protest van de beide R. K. Onderw.federaties Door de Commissie van Pa menwerking tuachen de beide Federaties van Katholieke OnderwjjBeravereenigingen in Nederland w onderstaand telegram ve "zonden aan den Pre. steent van de Spaansche Republiek, terwijl een gelijkluidend telegram ook verzonden is aan den Bpaanaehen Gezant te '«Graven ba^ Naar wij vernemen is in de Zondag te Am sterdam gehouden huishoudelijke vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, welke was belegd ter bespreking van de 8 Februari aa. Ingaande loonsverlaging met 7 pCt, het besluit genomen om met betrekking tot 'de vraag of al of niet zal worden gestaakt, een referendum onder de leden dezer afdeeling uit te schrijven, ten einde op deze wijze een definitieve beslissing te verkrijgen. Zooals men zich herinneren zal had de Cen trale Bond de aangekondigde verlaging der loonen afgewezen en was alleen met de Roomsch Katholieke en Christelijke organi saties, die dit niet hebben gedaan door de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid een collectief contract afgesloten. Ook te Rotterdam heeft de moderne orga nisatie vergaderd. Te Utrecht zal men de proef met ge- meente-autobuslUn B (Lorentzlaan -Stati onsplein) nog twee maanden voortzetten. Op stille uren zal de tien minuten- In een kwartiersdienst worden omgezet. «De Nederlandsche Maatschappij voor NJJ- I verheid en Handel richt zich namens een I groot deel van het Nederlandsche bedrijfs leven tot Uwe Conferentie. Xn de handen van Uwe Conferentie is een I uiterst moeilijke, maar uiterst belangrijke taak gelegd. De verantwoordelijkheid die deze op Uwe Conferentie legt, is groot. Mocht I Uwe Conferentie tot een resultaat kunnen I leiden, dan zou in deze tijden van economi sche en politieke verwarring en verval, bl) de aan alle zijden dreigende conflicten, een lichtpunt gegeven zijn, dat nieuwe hoop en kracht geeft, dat een begin kan zijn op den eenlgen weg. die Europa kan redden: den weg tot samenwerking tusschen de landen, den weg tot vermindering van wantrouwen. Mocht Uwe Conferentie echter onverhoopt gedwongen zijn uiteen te gaan zonder eemg praktisch resultaat oereikt te her.ben. dan zou dit onvermogen om In de meest dreigen de oogenbllkken der geschiedenis zelfs naar een begin van verbetering te brengen, toestand aanzienlijk verergeren, het trouwen der volkeren vergrooten, de kans op conflicten doen toenemen. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel is. evenals het grootste deel van het Nederlandsche volk, overtuigd, dat dit niet het geval zal zijn. Dat een mo gelijkheid gevonden kan worden om tot een plotseling aanzienlijke beperking van bewa pening te komen, zal wel niemand verwach ten, die eenigszins of de hoogte is van de te overwinnen moeilijkheden. Maar dat geen middel gevonden zou kunnen worden om aan den voortdurenden groei der bewape ning een einde te maken dit mag niemand verwachten, die Inziet hoe het juist deze bewapening Is die het onderlinge wantrou wen vergroot, hoe Juist deze bewapening onvermijdelijk tot oorlog moet lelden, hoe deze bewapening op de schouders der vol keren ondraagbare lasten legt en jaarlijks In alle landen een zoo aanzienlijk deel van het volkstnkomen verslindt, dat dit, pro ductief aangewend, reeds nu een aanmer kelijke vermeerdering van welvaart en van levenspeil zou kunnen brengen. Ook in Nederland worden de moeilijk heden beseft die een vérgaande beperking van bewapening In den weg staan, daai deze door sommige latteen als een zoodanige bedreiging van hun veuigheld gevoeld wordt dat zij voor hen onaanvaardbaar zou zijn. De historie heeft echter geleerd, dat de methode om de veiligheid te verzekeren door steeds verder opgevoerde bewapening Juist de grootste bedreiging voor de veiligheid is: deze leidt noodwendig tot een oorlog, die. mocht zU in Europa uitbreken, voor beide partijen, en voor geheel Europa vernietigend aal zfjn. De steeds opgevoerde lasten voor bewape ning verzwakken bovendien steeds meer de economische kiacht der verschillende vol keren en van Europa als geheel. Mocht beperking van bewapening onaan vaardbaar geacht worden, wanneer niet eerst volledige waarborgen voor veiligheid zijn verkregen dan zou slechts met den onder gang van Europa, waartoe zij moet leiden, aan deze steeds verder opgevoerde bewape ning een einde zjjn gekomen, daar Juist deze wederzjjdscbe bewapening veiligheid ultslult. Er is niet één bepaald punt aan te wijzen, waar aangevangen sou dienen te worden schen de volkeren, met vermindering van met de Verbetering van de verhouding tus- het wantrouwen en van het oorlogsgevaar. Alles Is ten nauwste onderling verbonden. Slechts door op één punt van den vieleusen cirkel radicaal in te grijpen, kan een begin worden gemaakt met de zoo dringend nood zakelijke verbetering, kan de vicieuze cirkel doorbroken worden, die anders ons geheel dreigt in te sluiten en te vernietigen. ]Les Instltuteurs cathollques de la Hol lande protestent a vee indignation contre les meeures du gouvernement espagnol a l'égard de» cathollques. des réligieux et spécialement des Jésuites. WIJNEN, président. Burgerlijke Stand. Geboren: Nelly, d- Johan Simon Blees en Trijntje Jut, Hen drik Simon, z. van Ja:obus Kul/wga:d en Trijntje Dalenberg. Wilhelmus Helnrieb Gerardus, z. van Pieter Willem Govert van der Heijden en Theresia Johanna Mech- tllda Bonnes. Louise, d. van Laurens Blauw en Ma-garetha Femée. Aafje, d. van Cor nells Nap en Bijtje Brouwer. Cpmelia Aga tha. d. van P. Mulder en Maria Braken- hoff. Ondertrouwd: Jan Joortrn, boekhouder, 27 jaar te Alkmaar t Aalje Bakker, 29 j. Teunis Heijn, drukker, 35 Jaar te W ormer- veer en Maria Nelly Twisk, 29 jaar. Getrouwd: Jan Joosten en Aalje Bakker. Teunis Heijn en Marte Nelly Twisk. Overleden: Arie Cornells Meuldijk, echt» gen. van Hendrika Zwaan. Cl jaar. Dirk Boontjes, wed. van Maartje Francis, ST J. Cornelia Agatha Mulder, 2 weken. Jooster te Aal- iburgache oud- relraitanten wel bekend vóór den bouw van het retraltenhuis te Spaubeek werden daar, voornamelijk Aider leiding van de be- Kende Jezuïeten, de Z. E. paters Qramer en v. d. Hove de retralten gegeven voor de be woners der mijnstreek, niet het minst voor de mijnwerkers zijn thans reeds de eerste ,paansche Jezuïeten aangekomen.. Donderdag in den laten avond arriveer den vrij onverwacht, 2 paters, 3 broeders en studenten, in totaal 18 personen, oenooren- de tot het Jezuieten-college te Barcelona Sarrte, die Woensdaghun vaderland had den verlaten, om als banneling met open armen te worden ontvangen door hun ordes- genooten, die vóór 60 jaren door den Kul- turkampt uit hun Heimat waren verdreven. Boven den hoofdingang van het klooster van welks gevel de Nederlandsche en de Spaansche driekleur wapperden, riep een „Blenvenldos” het bartelUk welkom toe. tusschen een eenvoudige versiering van den- r.egroen. Vrijdag en Zaterdag arriveerden weer 18 bannelingen. In totaal worden in Aalbeek verwacht 106 paters, broeders en studenten, tr w.e 12 a 13 Jezuleten-paters. De ove rige bevolking van het college te Barcelona Sarrte is deels naar Bombay, Argentinië en Vals (Frankrijk) vertrokken. Het college tel de in totaal 210 a 212 personen: priesters, broeders, studenten. Wij hadden Zaterdagnamiddag, toen over het heuvelachtige iandschap een trieste mot regen viel, een onderhoud met den Z. E. pater Josef Maria Dalman, den prefect der studiën, waarbij nog tegenwoordig waren en Du.ts^n „e ue. <n een öpaansch Jezuïet, die reeds eenige jaren in het klooster ver blijft. Het onderhoud had plaats in het zich sterker te organlseeren. Doch Duitach: wjj stelden vragen in de Dulteche taal die door den Duitschen Jezuïet in bet Latijn aan pater Dalman werden overge bracht, door dezen in bet Latijn werden be antwoord. weer in de Dultsche taal overge- zec en door ons in het Nederlandach werden genoteerd. WH zullen dit -interview'* niet in den vorm van een vraag- en antwoord-artlkcl weergeven, doch in het kort mededeelen, wat wjj zoo al vernamen. Van "de provincie Sarris vestigen zich vele bannelingen in België, en in Italië. Het grootste deel der Spaansche bannelingen zat zich naar België begeven. In ons land zullen de Spanjaarden zich uitsluitend in Aalbeek vestigen. De ZE. Pater-rector Josef Mundo komt met het laatste -transport". Allen hadden slechts eenige handbagage bl) zich. Aan de grens werd niet de minste last ot ouaangenaunbeid ondervonden. Alleen de noviciaten enz. zullen Spanje Burgerlijke Stand van 1631 Januari Geboren: Petrus, a van Joh. Vrenegoor en A. Koper Jan Jacobus Friedrich Eg- mond, z. van Jac. J. de Wilde en R. M. S. 8. Kramer e- Cornells Gerardus, z. van J. F. Vet en J. W. Brasser Engelina Sieuw- tje, d. van B. Kluft en Cath. van Brulns- waard Theodorus Laurentius, z. van Joh. W. Stnnige en A. M. van Roon Petrus Albertus, z. van Adr. Blefjendaal en M. ju Telleman Ma: te Catharina, d. van Joh. Schellekens en A. M. Hoogerwerf. Ondertrouwd: Joh. Ger. Hilbers van Haarlem, onlangs van WJJk aan Zee en Duin en Com. Cath. Schuurman, alhier. Getrouwd: Gjjsb. de Ruijter, 28 jaar. al hier en M H. Smolenaars, 25 jaar, alhier, onlangs te Beveiwijk Gezonde streek Gedurende de maan den December en Januari hebben in deze gemeente geen overljjdens plaats gehad. En dit op een bevolking van ruim 4500 zielen. Of het in Heemskerk ook „gezond” wonen isl en Moot als Maandagmorgen werd in kort geding voor den vice-president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. Huyslnga, de etsch van het Paleis voor Volksvlijt behandeld, waarbij deze bij monde van haar advocaat mr. Polenaar. de opheffing vroeg van het beslag in,Juli JL gelegd ten verzoeke van mr. M. van Vugt namens zijn cliënt M. H. de Castro, houder van 2000 Paleisloten 1867 voor een wiskun. stig uitgerekende vordering van 58.500. Sub- sid'air vroeg het Fal-is de orlrefting van h-» beslag tegen zekerheidstelling tot een bedrag van 58 500 Het beslag ligt echter op on. geveer drie ton Mr. van Vugt voerde om. het volgende aan: De houders van nog uit te loten obligaties hebben samen te vo deren 1849.700.Bl) vonnis van de rechtbank van 23 November 1931 werd het Paleis tot trekking veroor deeld. Het Paleis is dus insolvent, want de activa bedragen ca. 300 000 gn in het waar- borgfonds bevindt zich ongeveer 1000.000. Het doel van het beslag was de gelden vast te leggen ten behoeve van alle crediteuren daar het geld bij het Paleis niet veilig was. dat beweaen beeft alle gelden weg te be- heeren. Het beslag was gelegd toen en omdat de advocaat van het Paleis te kennen had ge geven, dat het voornemen bestond, om per 1 Augustus 1931 van de aangeboden obligaties drie procent werkelijke schuld te gaan af- lossen. Deze beliepen samen nog ruim 90000 gulden. Hoewel er herhaaldelijk met klem op werd gewezen on deze aHoving nog wel bjj vervroeging (de betreffende leening loopt tot April 1932) beteekende een bevoordeellng van sommige crediteuren boven anderen, wilde men van uitstel dezer aflossing niet weten. Het Paleis verkeert namelijk in liquidatie, toestand wat de dagvaarding zelf ook stelt. Niettemin wenscht een groep aandeelhou ders, die de lakens uitdeelt, niets te llqul- deeren. Het Paleis heeft voor de beslagleg ging een gedeelte van het deposito bfj de In. cassobank teruggetrokken en daarvan de ge noemde drie procent obligaties afgelost Zoo werd een nieuwe ongerechtigheid op de vele reeds bestaande gestapeld. Pletter wilde de gelden niet tegen borg, stelling vrij geven, deze gelden namelijk worden vastgehouden voor de geheele com binatie lotenhouders met 9000 loten. Wanneer pleiter een borgstelling van 58.500 aan vaardde zou hU zijn cliënt bevoorrechten, wat niet de bedoeling is. Gezien de activa en passiva zjjn de loten thans niet me?r dan f 20 waard, kreeg pleiters cliënt de garan ties voor zjjn loten, dan zou hij 28.per lot krijgen. Het beslag hindert het Paleis in geen enkel opzicht. Er wordt ook van de zijde van het Paleis aangevoerd, dat de reL ligheld van de gelden, waarop beslag is ge- lepd, twijfelachtig is. Pleiter bood overbren. ging naar een andere bank. bijv. De N>- derlandsche Bank aan, onder verband van bet beslag. Het Paleis, aldus pleiter, heeft steeds be wezen en bewijst nog. dat e'ke cmt waarover het vrij beschikt in gevaar is. Nog onlangs Is de directeur, die aeer weinig te doen heeft, herbenoemd tegen een salaris van.. 6000.I Daarom moet aan het Paleis reeds uit een oogpunt van publiek belang de vrlle beschikking van haar activa onthouden wor den. De gelden komen anders toch maar op een of andere wijze in den zak van een groen zich zelf zoekende aandeelhouders; hiervoor moet men. althans gezien d: histo-le. be dacht zlln. Pleiter concludeerde tot handha ving van het be~!ag. De opheffing tegen borg stelling is ook in strijd met de parttas-cre. ditoren. Opheffing zonder borgstelling zou geheel ten onrechte zjjn. Hierop was het woord aan mr. Polenaar tot toelichting van de dagvaarding waarin de opheffing van het beslag op twee gronden werd gevraagd. 1. Zou de gegoedheid van de bankinstelling waar het geld berust niet Een bedenkelijke regen Het bestuur van den Dletschen Bond heeft aan de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer een lijst gezonden van Ne derlandsche onderdanen, die in de tweede helft van 1931 een Belgische of Franache ridderorde hebben ontvangen en er het ver zoek bij gevoegd te willen overwegen, of het niet wenschelijk moet worden geacht aan deze beïnvloeding van Nederlanders, die te meer bedenkelijk is. omdat zQ bijna geheel van één zijde komt, een einde te maken door een verbod, waarvoor een kletne wij ziging van artikel 67 der Grondwet noodtg zal sUn. en tomaten brachten Tooneeluitvoering Zondagavond werd de groote zaal van het Brunogebouw een goedgeslaagde tooneeluitvoering gegeven door de R. K. Tooneelvereeniglng -St. Wilii- brordus". Opgevoerd werd wonderdokter". Er werd goed spel gegeven en de tooneells- ten waren rolvast. Voortdurend waren de lachspieren van de talrijke aanwezigen In beweging en <fe rpelers oogstten zeer veel bijval. Het kluchtspel is trouwens wel ge schikt om de toeschouwers te vermaken. Tusschen de bedrijven speelde de jazzband en bracht stemming Ir. de aanwezigen. De regie was toevertrouwd aan de heeren C. J. Berkhout en J. Th. v. Diepen, terwijl de gnmage werd verricht door den heer G. Rozlng. Deze heeren hebben eer van hun werk; zoowel regie als grlmage waren keu rig verzorgd en droegen ongetwijfeld het hunne er toe bij. dat deze avond zoo uit stekend geslaagd is. De voorzitter, de heer v. d. Heyden, cper.de den avond met een hartelijk woord van wel kom en na afloop spraK de voorzitter een dankwoord tot de talrijke aanwezigen de zaal was tjokvol waarbij aan verschillende heeren, die het hunne er toe hadden bijge dragen om de uitvoering te verzorgen, als re gisseurs, grimeur e.a.. eenige kleine cadeaux werden geoffreerd. Aan mevrouw Berkhout werd een bloemstuk aangeboden. ’t Was een mooie avond dien velen zich met genoegen zullen gedenken. In het voorjaar zal deze vereenlging noj eens een uitvoering geven, waarvoor wij haar een minstens even groot succes toe- wenschen. De zonen van den" H. Ignatius die in den loop der eeuwen Spanje zooveel goed hebben gedaan, op het gebied van het onderwijs, de liefdadigheid, de opvoeding, moeten bet ge boorteland van den grooten stichter der So ciëteit van Jesus verlaten, ais -staate-gevaar- Ujke” menschep, tengevolge van een decreet van de republikelnache volksvertegenwoordi ging, bekrachtigd nota bene door de signa tuur van den „Katholieken” president Za mora. En ook het gastvrije Nederland zal gedeelte dier Spaansche bannelingen veilige verblijfplaats gaan bieden, in de zeventiger jaren, toen Bismarck de Dultsche Jezuïeten uit bun vaderland over de grenzen joeg. In het Dultsche Jezuïet beekHalsberg, bjj de voorjaar was voor de snijbloemen bevredigend, hoewel de prijzen van de chry santen lager waren, dan die van verleden De prijzen van de glasgroenten waren vrij goed, vooral van de hoofdproducten sla en bloemkool. Druiven lage prijzen op. Het glasbedrljf, dat zich in de voorafgaan de jaren zoo sterk heelt ontwikkeld, heeft zich in 1931 slechts wemig uitgebreid. Zaadteelt en zaadhandel gaven in het af- geloopen jaar onbevredigende resultaten, terwijl de naaste toekomst weinig hoopvolle verwachtingen op gunstige uitkomsten wet tigt. Da Eerste Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank behandelde Maandag in Raadka. mer In een langdurige zitting de door mr. F. Heemskerk namens een cliënt Ingediende aanvrage tot het in staat van faillissement verklaren van de N.V. Paleis voor Volks vlijt. De Rechtbank zal heden uitspraak doen. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht aam het gemeentebestuur van de Bilt om te bezuini gen op den kapltaaldienst, is een deel van het College van B. en W. van plan af te zien van de uitvoering ddr verbeteringen en vernieuwingen van den Soestdijkschen weg te BUthoven. De rechterzijde uit den Rotterdamschen Raad zal in de heden te houden vergade ring als candldaten voor de bestaande wethoudersvacatures stellen de heeren J. A. Hanemaayer (AR.) en A. H. 8. Stemer- dlng (C.H.), Opgemerkt dient te worden, dat de anti revolutionairen, wier fractie uit zes leder, bestaat, onder wie één wethouder, slechts noode dezen tweeden wethouderszetel aan vaarden. De heer Hanemaayer, die 49 jaren oud is. is voorzitter van den Chr. Bond van Ar beiders in het bedrijf der Voedlngs- en Genotmiddelen. De heer Stemerding, die eerst in Sep tember daarin zitting kreeg Is nog een nieuweling in den gemeenteraad. 1.128 ttipels kaas, wegende 1.437.123 KG. In 1931, tegen 1.501 stapels kaas, wegend- 1.725.855 KG. in 1930; 18224 koppen boter KG.) in 193; tegen 20.895 koppen boter (X KG.) In 1930 In Purmerend werden gemarkt: 160.149 dieren in 1031, ongeacht 537.368 st. gevogelte, tegen 147.438 dieren In ia>n ongeacht 483 291 st. gevogelte; 1.058 stapels kaas, wegende 742.096 K.G In 1931, tegen 1.450 stapels kaas, wegend» 1241.470 K.G. in 1930; 93.326 KG. K G. in 1930. Aan de Hoomsche markt was de hoog ste noteering voor vette varkens 51 «nt per KG. (vorig Jaar 81 cent) en de laag ste noteering 30 cent per K.G. (vorig w»- 47 cent). De hoogste noteerlngen op de Hoomsche kaasmarkt waren voor: Kleine fabriekskaas f 38 vorig jaar 46 50; kleine boerenkaas f 41.50, vorig jaar 49; fabriekscommlssie 39, vorig Jaar f 46; boerencommissie f 42, vorig jaar 50. De laagste noteerlngen op de Hoomsohe kaasmarkt waren voor: Kleine fabriekskaas 20.50. vorig jaar 34.Kleine boerenkaas 2250, vorig Jaar 36.—; Fabriekscom- mlssle 31.vorig jaar 38.Boerzu- comrr.lssle f 23.vorig Jaar 35. De gemiddelde noteerlngen op de Hoom sche t.aasmarkt waren voor: Kleine fa briekskaas 32.vorig jaar 40.50; Klei ne boerenkaas f 33.vorig Jaar 41.—; Fabriekskaas 36.vorig jaar 43. Boerencommissie 35 50. vorig jaar 44.— Voor boter bedroeg in Hoorn de hoogste noteering f 2.04 per K G., (vorig jaar 2.50) en de laagste 1.10 per KG. (vorig Jaar 130).’ Opgemerkt wordt nog.e dat in den loop van 1931 de aanvoer ter kaasmarkt te Pur merend beduidend verminderde, doordat de markt gedeeltelijk is vervangen door een kaas beurs. De uitkomsten van de VlsscherU zijn nog boven verwachting goed geweest. Vooral de Hoomsche visschers hebben een best jaar gemaakt, in het bijzonder geldt dit voor de harlngkotn-visschers. De vangst was zeer groot, terwijl de prijzen hoog waren. Er is 41938 tal haring meer aangevoerd, dan ver leden jaar. Van de overige vischsoorten was de vangst over het algemeen minder dan het vorige Jaar. De totale besomming bedroeg aan den vischafslag te Hoorn f 121.973.46 (vorig jaar f 163.374.60). In Enkhuizen was de totale besomming f 406 407 54 (vorig Jaar f 600 423.90). In 1931 werd In Hoorn f 6814 38 aan ha vengeld ontvangen (vorig jaar ƒ7971.40). Al is 1931 voor den middenstand niet gun stig geweest, toch moet worden gezegd, dat h(j niet ten volle heeft gedeeld in den alge meen slechten toestand. Door den verminderden omzet, de lagere prijzen en de scherpere concurrentie wordt de toekomst voor den Middenstand niet rooskleurig ingezien. Spreker eindigde zijn rade met de gebrui kelijke dankbetuigingen en de beste wen- schen voor 1932. erlaten. Ongeveer 600 personen in totaal De paters, die voor de zielzorg arbeidden, blijven in Spanje. De vrl)-metselarlj speelt ook in de verbanning der Jezuïeten een groote rol. De kath. Spaansche bladen schre ven ronduit, dat de Spaansche Kath. minis ters vrij-metselaars zijn. Voor de republiek Werd uitgeroepen ondervonden de Jezu ïeten niet den minsten last. Een twintigtal jaren geleden was er ook sprake van een verdrijving der Jezuïeten, doch deze heeft toen geen succes gehad. Met grond worat vermoed, dat ook andere kloosterorden Spanje zullen moeten verlaten. Volgens art. 26 van de constitutie van 36 October Is net ook den Kloosterbroeders en Zusters verbo den onderwijs te geven Ee hebben dus veel al geen werkkring meer. De katholieken in Spanje zUn niet zoo ge organiseerd als b.v. in Nederland. Ze onder vonden geen moeilijkheden en trokken zich dus van het vereenlgingsleven weinig of niets aan. De Katholieke pers beeft in Spanje 00c niet zooveel invloed als in Holland. Het be kende Kath. dagblad Ji Debate” te Madrid mag sinds 25 Januari op last der Regeerlng niet meer verschijnen. Als de Katholieke bladen protesteeren tegen de daden der Re geerlng, worden ze gestraft met geldboeten en het verschijnen wordt geheel of voor een bepaalden tijd verboden. Daartegenover staat dat de communisti sche en socialistische bladen kunnen schrij ven wat ze willen; ze hebben als bet ware carte blanche en worden niet in het ge ringste lastig gevallen. Als vasfstaande kan werden aangenomen, dat Sovjet-Rusland met flinke sommen geM de revelatie steunde en steunt. Het eemme- nisme breidt sleb dan eek voortdurend tn Spanje uit. Doordat de socialistische partij versplinterde onder de socialisten bevin den zich ook vele intellectueelen zijn tal van socialisten de gelederen van de commu nisten gaan versterken. De Spaansche socia listen zijn veel radicaler en anti-godsdienstl- ger dan b.v. de socialisten in Engeland of Holland. Den Katholieken is het vergaderen verboden. De Regeerlng van Primo de Ri vera heeft de socialisten niet onderdrukt. Onder dezen dictator hadden de Katholie ken het beduidend slechter dan voorheen. P. d. R. was zich blijkbaar niet bewust, dat hij tegen de Katholieken ageerde; de vrij- metselarU beeft hem uitgebuit. Vóór de re volutie werkte de vrijmetselarij in het ge heim, thans treden de vrijmetselaars open lijk op den voorgrond. De meeste intellec tueelen zijn lid der maqonnerte. De Katho lieken trachten nu, zoover als het mogelijk de regeerlng onderdrukt alles Velen zijn de meening toegedaan dat er nog wel een con- tra-revolutle komt en Jat de republikelnsche Regeerlng omver zal worden geworpen De Regeerlng staat nA niet erg vast- Ze verze kert zich den steun van de arbeiders, de troepen voor het communisme. Ze is meer tyranniak, dan deaaueijOiach. Velen hopen, dat bet in Spanje gaan zal als bij de revolutie in 1868. Na 6 jaren was de toestand in Spanje weer normaal. In 1868 werden de Jezuïeten eveneens uit Spanje verdreven. Toen Je monarchie weer hersteld was, konden de Jezuïeten weer te- rugkeeren. We hebben dus voorlooplg 6 jaren oen tijd, merkte pater Dalman lachend op. De economische verhoudingen in Span je zijn aeer slecht. Vóór 1 gulden heeft men thans 8 pesetas, vroeger maar 3. Alles 1b iets duurder geworden. De industrie heeft veel door da revolutie te lijden. De Zuivelindustrie werd dus ook gevoelig getroffen door de algemeene malaise. De prijzen voor de producten boter, kaas en melkproducten daalden tot een niveau, dat nog lag beneden dat van vóór den grooten wereldootlog van 1914. Om verschillende politieke redenen liep vooral de afzet van Noord-Hcdlandsche Vaas naar Dultschland, Engeland en Spanje reer terug, terwijl België goed bleef koopen. Ten aanzien van de marktaanvoeren kan bet volgende worden medegedeeld: In Hoorn werden gemarkt: 29.962 dieren in 1931 tegen 25,787 dieren in 1930; Aan de rede van den heer M. A. Emmer, llng, voorzitter der K. v. K voor West-Fries- land, uitgesproken op de vergadering van 30 Januari, ontleenen wij het volgende: Na In zijn inleiding uitvoerig gewezen te hebben op den slechten economlschen toe stand, gaf spreker aan, dat nog nimmer in de geschiedenis de groote massa der volke ren zóó vertrouwd was met de wetenschap omtrent de ware oorzaken van en genees middelen tegen een economische wereld- zlekte als wij nu doormaken. Voornamelijk wat de toe te passen remedies betreft zijn bijkans allen het ééns: schrapping der her stel- en oorlogsschulden, slechting der ta- rlefmuren, beperking der bewapeningen, re geling van het goudprobleem en aanpassing van het economische apparaat aan de nor male behoeften. Betreffende de vooruitzichten, zeide spr. dat de slag, die speciaal ons land en zijn export heeft getroffen. nA dat Engeland en de Scandinavische Staten den gouden stan daard hebben losgelaten, gevolgd door de Inzinking van de valuta's dier landen, nog niet voldoende was. Nu hangt ons nog een algemeen Britsch invoertarief boven hei hoofd. Voegen wij daarbij de contlgentee- ring in Frankrijk. België en andere landen, en vooral Dultschlands volslagen flnancleele ontreddering, dan moet het toch elkeen duidelijk zijn en dat de groote massa niet genoeg doordrongen kan taken van de nood zakelijkheid van de oplossing der groote problemen. Na in groote lijnen Iets gezegd te hebben over de hoofdproblemen, ging spr. de toe standen In bet eigen district na. Bijna elk bedrijf ondervindt mate den terugslag. Om nu nog eenige onderwerpen aan te roeren die ons bijzonder Interesseeren. zou ik allereerst willen memoreeren. dat de af sluitdijk tusschen Noord-Holland en Fries land op het punt staat gereed te komen. Zonder twijfel een grootsch en bewonderens- waardlg werk! Het belang van West- Priesland echter zou zonder twilfel wezen De afsluitdijk eenmaal gereed, dan ook da delijk doorgaan met de inpoldering, want anders verdwijnt de Zulderzeevlsscherlj en --A- krijgen wjj er niets voor In de plaats. We gaan er dus op achteruit. Er la in den laat- sten tijd nog actie gevoerd om de Zulderzee- vlascherlj alsnog in stand te houden, doch dit stuitte reeds dadelijk af op ernstige bezwaren. Wat de Weet-Frlesche kanalen bereft, was 1931 in hoofdzaak een jaar van voor bereiding. Onze Kamer heeft de plannen steeds, zoo goed als zonder voorbehoud, ge steund. Men moet zich echter thans ernstig bezighouden met de vraag, of wU, onder de gewijzigde omstandigheden en vooral met het oog op de haast onbeperkte mogelijk heden die voor het auto-vervoer blijken op:n te staan, osas standpunt daaromtrent niet dienen te herzien. Teméér. waar die openbare lichamen. In hoqfdzaak gemeenten en waterschappen, die van den aanvang af volledigen steun hebben toegezegd en de voor hen bestemde lasten hebben aanvaard, thans blijken óók te zullen moeten opkomen voor de bijdragen der openbare lichamen die verklaard hebben niet te zullen mée- doen. Zoodoende zal voor verscheldenen hunner de medewerking wellicht financieel onmogelijk blijken. Noch doet zich in ons district een even eigenaardig als belangrijk verschijnsel voor, nl. dat Westfrlesche telers en exporthan- delaren groote complexen grond in Dultsch land, b.v. In de nabijheid van Keulen pach ten en de daar door of voor hun geteelde producten. In hoofdzaak vroege aardappe len en bloemkool, veelal via West-Frlesche markten, aan Dultsche afnemers verkoopen. Alhoewel hiertegen van het standpunt van business en activiteit weinig valt In te brengen. Is het toch een feit, dat door der- gelilke maatregelen, nog méér dan door den verkoop van ons aardappelpootgoed naar Frankrijk, onze positie als West-Frlesch productie- en velllngscentrum ernstig wordt verzwakt Immers, de Dultsche telers leeren de beproefde methodes van de Hollanders, de omvang van den aanplant neemt toe hetgeen trouwens den laatsten ti’d reeds sterk heeft plaats gehad er worden vei lingen opgericht en de Weet-Frlesche pro ducten kunnen door het groote verschil in veroorzaakt door hooge vracht en Invoerrechten, op geen stukken na meer concurreeren. Let wel: Hier dreigt n héél groot gevaar voor een West-Fiesch be lang van de éérste orde! Een misstand, die nooit zóó ernstige gevolgen zal kunnen heb ben. doch die In principe m l. minstens ever, erg is. lijkt mij het broeien van bollen in West-Friesland en elders met het doel de getrokken bloemen te exoprteeren. Het is moeilijk te begrepen, dat men. op enkele gezaghebbende uitzonderingen na. niet éér der beseft heeft, hoezéér wU daarmede on zen goeden afnemers van onre leverbare bollen, nl. de broelers in het ’’buitenland, concurrentie aandoen en tegen ons In het hamen Jagen! WU zouden verstandig doen, het onlangs ingevoerde zéér hooge Britrehe invoerrecht op snUboonen als verdiende straf te aanvaarden en de export-broeierij te abandoneeren. Een offer, dat. in zjjn gehéél, in geen verhouding staat tot het be’ang van onzen bollenexport! De uitkomst van het Tuinbouwbedrijf is zeer slecht. Niet alleen, dat onder de aard appelen de ziekte zich reeds vroeg open baarde, maar ze trad bovendien met een zeer groote hevigheid op. Ook de groenten teelt bracht teleurstelling. De bloemkool en de alultkool waren dikwijls onverkoopbaar. Niet alleen de telers hadden daaronder te lijden, maar ook voor den handel, die zich bovendien bemoeilijkt zag door de betalin gen uit het buitenland, was het Jaar slecht. Een en ander kwam sterk tot uiting in den omzet aan de veillngn Van 13 in het gebied der Kamer gevestigde veilingen zijn dien aangaande berichten ontvangen. Zij geven een totaal omzet aan van 496751822 gul den, tegen een omzet van f 6.085.11990 In 1930 voor diezelfde veilingen. Het De resultaten, verkregen door de Bloem- bollenveilingsvereenlglng „West-Friesland” te Bovenkaispel. geven een duidelijk beeld van het verloop der Tulpenteelt. De aanvoer van leverbare tulpen bedroeg 134 345 000 stuks. van leverbare lilium 535.900 stuks. van leverbare gladiolus 49.468.000 stuks en van plantgoed 512.400 Kg. De totaal omzet bedroeg f 2.422.227.66 tegen f 3.481.532.40 in 1930 en van f 4228542.12 In 1929. De doo:rsneeprUs van leverbare tulpen bedroeg in 1929 f 4.66 per 1(10: In 1930 f 291 per 100: in W31 f 153 per 100. De doorsneépriis van plantgoed bedroeg in 1929 f LOIS per Kg.; In 1930 f 0.45 per Kg.; In 1930 f 0.269 per Kg. De veehouderij had goede resultaten. De hooioogst was overvloedig en ook de kwali teit. was uitstekend. De veeprljzen waren dit voorjaar zeer goed, doch met den herfst waren ze bedui dend lager. Voor beste koeien betaalde men niet meer dan 220—2.30, zoodat 't meeste vee beneden de 200 werd verkocht. Voor cxnort is zeer weinig verkocht. De vetweiderü was dezen zomer zeer slecht. De wo was zeer laag in prijs. De hoogste noteering was ongeveer 0.70 per Kilogram. De schapenfokkerij was daarentegen iets beter. Voor de lammeren werden dit voor jaar flinke prijzen besteed. De varkensmesterU was heel slecht. Aan het einde van het jaar kon men geen hon ger prijs bedingen dan 18 cent per pond, soms nog minder. De varkensfokkerij was vrjj goed; deze gaf ten minste geen ver lies. De melkglft was zeer goed. De zulvelprijren waren het geheele jaar matig, aanmerkelijk slechter dan het vori ge jaar. terwijl ze bij het ehide van het jaar zeer slecht, waren. In het begin van het jaar kon men voor eerste kwaliteit kaas ƒ3350 bedingen, ter wijl einde Februari ƒ36— werd besteed. Begin September begonnen de kaasprlj- zen langzaam In te zinken, totdat begin October de hoogste marktnoteering f 28 was, een prijs, die einde December was te- ruggeloopen tot 21.2 2050. Dit betee- kent. dat de meeste kaas toen is verkocht beneden 20. Voor de melk werd gemiddeld 58 tot 6 ct. per Kg. netto betaald. De pachtprijzen zijn aanmerkelijk lager dan verleden jaar. De arbeldsloonen op het platteland zijn 10 k 15 pCt. lager dan het vorige jaar. bankinstelling waar het geld berust zonder twijfel zijn. 2. Zou er geen gevaar voor bevoordeellng van crediteuren ztjn by opheffen, want men zal. .zoo noodtg. pondspondswljze verdeelen. Mr. Polenaar merkte bij zijn toeïchting op, dat houders van loten heelemaal geen vor dering hebben, waarop de president ant woordde: „dan zou het Paleis zich dus eigen lijk aan oplichting hebben schuldig ge. maakt?” Pleiter lichtte zijn opmerking nader toe. hij meende, dat de loten onder de lote rij wet vielen en'de houders dus geen vorde- rtng hadden. Er wordt aangevoerd, dat, wan neer het beslag wordt ongeheven teren borg stelling één der lotenhouders bevoordeeld wordt. PI. s'elde daarom voor een borgstelling van ca 40 000 te reven, zoodat het nrln. ctpieel bezwaar van bevoordeellng uit den weg is geruimd. Het beslag dient slechte om te zorgen, dat het geld niet wegraakt, doch er is nog genoeg actief om mr. van Vugt's cliënt, op wiens vezoek het beslag is gelegd, volkomen te voldoen. Het Paleis wordt door het beslag ernstig gedupeerd, daar de kas middelen ontoereikend zjjn om de loopende uitgaven te dekken. PI. concludeerde opheffing van het beslag, subs, opheffing tegen borgstelling. In verband met de aanvrage tot falUlaae ment van bet Paleis voor Volksvtyt die Maandag voor de eerste kamer der reent- studiehuizen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10