Binnenlandsch Nieuws El DE SPAANSCHE JEZUÏETEN Gastvrij’ Limburg ontvangt de ballingen GEZIN VERGIFTIGD Twee kinderen overleden Mr. J. R. H. VAN SCHAIK GRANAAT ONTPLOFT DO VAN HET SMOKKELFRONT GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN AUTO-ONGEVAL PREFECT DALMAN VERTELT ROZEN UIT HET ZUIDEN HOI DE ZIGEUNERS BUS IN DE BINNENSTAD DE GEVAARLIJKE DRONK DE JEZUÏETENVERVOLGING DE TRAGISCHE BRAND TE DEN HAAG LAATSTE TOCHT DER OOIEVAAR-BEMANNING AAN DE «GEVOLGEN OVERLEDEN LANDBOUWERS, DIE ZELF SLACHTEN DE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT- KWESTIE GEEN VERBETERING SOEST- DIJKSCHEN WEG? DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Ingrijpen noodzakelijk geacht A Een sergeant gewond Groote tarwe-buit der (commiezen dal Za- Een bedenkelijke regen niet de Brabantsche grens Meisje met hagel beschoten In kort geding opheffing van het beslag geëischt rei Vo Te Oude-Pekela is het kind van J-, dat vorige week werd overreden, aan de gevolgen bezweken. van aan. BI Tei naar den wan- Alle teas De met Do. Verre een 1 De genot daan flauw De van van l van i kritie stand Chlnt sprak oorlof logsvt den i Chlnt lange Engel ken 1 Ind de Je sen g deden Tokio rein i stand troept heder tional een a van c beden cozmr evenn ontzie Het ren c Down oogen spreid ultgeg kunne ge beu waard u ben bijzon WMW tittel hagh. Ben. Wa om de nng zekere steppe en we WH aardig geven. Den door Japan Tua bestas rivallt tot v het V het O Stille Daa door bande Zelfs bonds is tus genoo staan. De verdn door ferent aanzy dragei ook d door gewas Engel Maar niette welke aange One Voer Parijs het I wt was, leed. Omtrent het vergiftlgingsgeval te Raalte vernemen wij nader, dat de toestand van de vrouw en het kind In den loop van den avond vrij goed was te noemen. De vrouw kon ech ter nog geen positieve verklaringen over het gebeurde afleggen. Dat mm van de snjjboo- uen gegeten heeft staat echter vast. Van de Brabantsch-Belgtecbe grens wordt ons bericht, dat thans opnieuw contingen ten Zigeuners in de richting der Brabant sche grens zijn gesignaleerd. Het schijnt, dat ook deze lieden naar de „Alkmaarsche markt" willen. Zullen zü er ooit komen? iht spoor, dat eindigde richting Hulm. Deze Toen Zondagavond een tweetal meisjes op den Uiterdijk te Pernis wandelde, liep al daar een man, die in staat van dronken schap verkeerde. Toen de meisjes naar hem keken, bleef hü staan en begon te schelden, waarna de meisjes op de vlucht gingen. Zü liepen naar de ouderlijke woning, doch daar er niemand thuis was, gingen zü bij de bu ren binnen. Toen zü later het huls van de buren wilden verlaten, om nisr net ouder lijk huls te gaan, keek een der meisjes eerst een een evenals Paniek op straat. Het was. zooals te begrijpen is, een groote consternatie. Men hoorde jjngstige gillen en kreten van de menschen, die in doodsangst verkeerden voor hun eigen leven en goed. Een ware paniek heerschte op straat, gevolgd door 'n doodsche en trieste stilte, toen bet geknetter der vlammen minder werd en door de brandweer de lüken der slachtoffers naar beneden gebracht werden. Van het perceel staan eigenlijk alléén nog maar de muren omhoog, terwijl een vorme- looze massa een aanduiding is van kamers, keuken en trap. Een verkoolde plano, met een eveneens ge heel verbrand biljart staan In de benedenzaal Mr. J R. H. Van Schalk, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal, heeft Zondag onder blijken van belangstel ling van vele zijden zijn vjjftlgsten verjaar dag gevierd. Op uitdrukkelijk verlangan van den ja rige heeft de viering plaats gehad in den kring zijner familie. Het bestuur van den Dietschen Bond heeft aan de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer een lijst gezonden van Ne- derlandsche onderdanen, die In de tweede helft van 1931 een Belg^;’)« of Fransche ridderorde hebben ontvangen ei: »r het ver zoek bjj gevoegd te willen overwegen, of het niet wenscbelük moet worden geacht aan dere beïnvloeding van Nederlanders, die te meer bedenkelijk is, omdat zij bijna geheel van één zijde komt, een einde te maken door een verbod, waarvoor een kleine wij ziging van artikel 67 der Grondwet noodig zal zijn. Les Instltuteurs catholiques de la Hol lande protestent avec indignation contre les mesures du gouvernement espagnol a et nende 's-Gravenhage, streaks 9 uur. In de Hobbemastraat door een vrachtauto, vermoedeiyk doordat deze slipte, is aangereden en In zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Zuldwal werd overgebracht, Is des avonds aan de bekomen verwondingen overleden. Rundvleesch voor een prikje Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht aan het gemeentebestuur van de Bilt om te bezuini gen op den kapitaaldienst, Is een deel van het College van B. en W. van plan af te zien van de uitvoering der verbeteringen en vernieuwingen van den Soestdjjkschen Heg te Bllthoven. In verband met de uiterst lage prijzen van het slachtvee, hebben in Zeeuwsch- Vlaanderen hier en daar de landbouwers besloten zelf tot het uitslachten van hun vee over te gaan. Voor twee kwartjes per pond is de runderhaas en het bief te koop, c'e mindere vleeschsoorten zelfs nog voor de helft lager. Uit den aard der zaak is er vlotte afname. A - den winkel» gekochte waren, wordt onwaar- Maandagmorgen werd in kort geding voor den vice-president van de Amste-damsche rechtbank, mr. Huysinga. de eiSch van hst Paleis voor Volksvlijt behandeld, waarbij deze bjj monde van haar advocaat mr. Polenaar, de opheffing vroeg van het beslag in Juli ji gelegd ten verzoeke van mr. M. van Vngt namens z}jn cliënt M. H. de Castro, houder van 2000 Paleisloten 1867 voor een wiskun. stlg uitgerekende vordering van 58500. Sub sidiair vroeg het Paleis de opheffing van het beslag tegen zekerheidstelling tot een bedrag van 58 500. Het beslag ligt echter op on. geveer drie ton. Mr. van Vugt voerde om het volgende aan: De houders van nog uit te loten obligaties hebben samen te vo-deren f 1 849.700Bij vonnis van de rechtbank van 23 November 1931 werd het Paleis tot trekking veroor deeld. Het Paleis is dus insolvent, want de activa bedragen ca. f 300 000 en tn het waar, borefonds bevindt zich ongeveer f 1 000 000. Het doel van het beslag was de gelden vast te leggen ten behoeve van alle crediteuren daar het geld bij het Paleis niet veilig was, dat bewezen heeft alle gelden weg te be- hee-en. Het beslag was gelegd toen en omdat de advocaat van het Paleis te kennen had ge geven, dat het voornemen bestond, om per 1 Augustus 1931 van de aangeboden obligaties drie procent werkelijke schuld te zaan af lossen. Deze beliepen samen nog ruim 90 000 gulden. Hoewel er herhaaldelük met klem op werd gewezen on deze aflo- lng nog w l bü vervroeging (de betreffende leening loopt tot April 1932) beteekende een bevoo'óeeling van sommige crediteuren boven anderen, wilde men van uitstel dezer aflossing niet weten. Het Paleis verkeert name'ilk in liquidatie, toestand wat de dagvaarding zelf ook «telt." Niettemin wenscht een groep aandeelbou- ders. die de lakens uitdeelt, niets te Haul. Utrecht zet de proef voort Te Utrecht zal men de proef met ge- meente-autobuslün B (LorentslaanStati onsplein) nog twee maanden voortzetten. Op stille uren zal de tien minuten- in een kwartiersdlenst worden omgezet. Hoe da dienstbode omkwam. Onze mededeellngen over de dienstbode, die met het. kind In 4* armen -x> het Jak gevonden werd, zijn, naar ons later werd verzekerd, onjuist. De dienstbode had het kind naar het dak gebracht en het daar neergelegd, omdat zij meende, dat daar geen oogenbllkkeUjk gevaar bestond. Het meisje keerde daarop terug om te zien of zij op de andere étages nog tets zou kunnen redden. Toen zij echter de zol dertrap af wilde gaan, sloegen de vlammen haar in het gezicht. Zij kon er niet meer doorheen en ook achter haar was het een vuurzee. Het meisje vond zoo een verschrik- keltjken dood in de vlammen. De man, die bij een poging om langs een ladder naar beneden te komen, viel en een been brak, was een werkman van de gasfa briek, die bij menschen, naast het café, in den kost was. l’égard des catholiques. des réligleux gpéclalement des Jésuites. WIJNEN, président. LUYF, secrétaire. zag. Op hetzelfde oogenbllk werd in haar richting geschoten. Het meisje bleef onge deerd, doch de hagel drong op enkele plaat sen in de deur en het raamkozijn binnen BIJ onderzoek bleék, dat het schot gelost was door den dronken man. De verdachte F. V. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zijn dronkenschap was de oorzaak van zijn daad. Teraardebestelling Kotte en Van Onlangs Maandagmorgen is een luxe auto op den Bosch dijk tegenover het Rljkskrankzinnl- gengesticht onder Eindhoven op een vrachtauto gereden welke te laat het toe- ken gaf naar links te willen afslaan, luxe wagen reed tengevolge hiervan zulk een kracht tegen een muur, dat deze scheurde. Een inzittende dame werd ern stig gewond en moest naar het ziekenhuis te Eindhoven worden overgebracht. De an dere inzittenden bekwamen lichte verwon dingen. De auto werd zwaar beschadigd. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft zich met het vol gend adres gewend tot de Ontwapeningscon ferentie te Genève: „De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel richt zich namens een groot deel van het Nederlandsche bedrijfs leven tot Uwe Conferentie. In de handen van Uwe Conferentie is een Uiterst moeilijke, maar uiterst belangrijke taak gelegd. De verantwooraelijkheid. die deze op Uwe Conferentie legt, Is groot. Mocht Uwe Conferentie tot een resultaat kunnen telden, dan zou in deze tijden van economi sche en politieke verwarring en verval, bij de aan alle zijden dreigende conflicten, een lichtpunt gegeven zü?. dat nieuwe hoop en kracht geeft, dat een begin kan zijn op den eenlgen weg. die Europa kan redden: den weg tot samenwerking tuaschen de landen, den weg tot ve|7ntndering van wantrouwen. Mocht Uwe Conferentie echter onverhoopt gedwongen zijn uiteen te gaan zonder eenig praktisch resultaat bereikt te hebben, dan sou dit onvermogen om in de meest dreigen de oogenbllkken der geschiedenis zelfs een begin van verbetering te brengen, toestand aanzienlijk verergeren, het trouwen der volkeren vergrooten, de kans op conflicten doen toenemen. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel is. evenals het grootste deel van het Nederlandsche volk, overtuigd, dat dit niet het geval zal zijn. Dat een mo gelijkheid gevonden kan worden om tot een plotseling aanzienlijke beperking van bewa pening te komen, zal wel niemand verwach ten. die eenigszins of de hoogte Is van de te overwinnen moeilijkheden. Maar dat geen middel gevonden zou kunnen worden om aan den voortdurenden groei der bewape ning een einde te maken dit mag niemand verwachten, die inziet hoe het juist deze bewupenlng Is die het onderlinge wantrou wen vergroot, hoe juist deze bewapening onvermijdelijk tot oorlog moet lelden, hoe deze bewapening op de schouders der vol keren ondraagbare lasten legt en Jaarlijks in alle landen een zoo aanzienlijk deel van het volkslnkomen verslindt, dat dit, pro ductief aangewend, reeds nu een aanmer kelijke vermeerdering van welvaart en van levenspeil zou kunnen brengen. Ook In Nederland worden de moeilijk heden beseft die een vérgaande beperking van bewapening in den weg staan, daai deze door sommige landen als een zoodanige bedreiging van hun veiligheid gevoeld wordt dat zij voor hen onaanvaardbaar zou zijn. De historie heeft echter geleerd, dat de methode om de veiligheid te verzekeren door steeds verder opgevoerde bewapening juist de grootste bedreiging voor de veiligheid is: dere leidt noodwendig tot een oorlog, die. mocht zij In Europa uitbreken, voor beide partijen, en voor geheel Europa vernietigend zal zijn. De steeds opgevoerde lasten voor bewape ning verzwakken bovendien steeds meer de economische kracht der verschillende vol keren en van Europa als geheel. Mocht beperking van bewapening onaan vaardbaar geacht worden, wanneer niet eerst volledige waarborgen voor veiligheid zijn verkregen (Jan zou slechts met den onder gang van Europa, waartoe zü moet lelden, aan deze steeds verder opgevoerde bewape- ntnr een einde zijn gekomen, daar juist deze wederzljdsche bewapening veiligheid uitsluit. Er is niet één bepaald punt aan te wijzen, waar aangevangen zou dienen te worden achen de volkeren, met vermindering van met de verbetering van de verhouding tus- het wantrouwen en van het oorlogsgevaar. Alles Is ten nauwste onderling verbonden. Slechts door op één punt van den videuaen cirkel radicaal in te grijpen, kan een begin worden gemaakt met de zoo dringend nood zak el ijke verbetering, kan de vjcleuze cirkel doorbroken worden, die anders ons geheel dreigt in te sluiten en te vernietigen. Een protest van de beide R. K. Onderw .federaties Door de Commissie van Samenwerking tuschen de belde Federaties van Katholieke Onderwjjzersvereenlgingen in Nederland is onderstaand telegram verzonden aan den Pre. sldent van de Spaansche Republiek, terwijl een gelijkluidend telegram ook verzonden te aan den Spaanschen Gezant te 's Graven- aan uen p ku in de deur of zjj den dronken man nog na ge. ------- De zonen van den H. Ignatius die In den loop der eeuwen Spanje zooveel goed hebben gedaan, op het gebied van het onderwijs, de liefdadigheid, de opvoeding, moeten het ge boorteland van den grooten étlchter der So ciëteit van Jesus verlaten, als „staats-gevaar- lijke” menschen, tengevolge van een decreet van de republlkeinsche v ulksvertegenwoordi- glng, bekrachtigd nota bene door de signa tuur van den „Katholieken" president mora. En ook het gastvrije Nederland zal gedeelte dier Spaansche bannelingen veiligs verblijfplaats gaan bieden, In de seventiger Jaren, toen Bismarck de Duitsche Jezuïeten uit hun vaderland over de grenzen joeg. In het Duitsche Jezuïetenklooster te Aal beekHalsberg, bij de Llmburgsche oud- retraltanten wel bekend vóór den bouw van het retraltenhuis te Spaubeek werden daar, voornamelijk onder leiding gan de be kende Jezuïeten, de Z. E. paters Cramer en v. d. Hove de retralten gegeven voor de be- s-oners der mijnstreek, niet het minst voor de mijnwerkers zijn thans reeds de eerste "aansche Jezuïeten aangekomen. Donderdag In £en laten avond arriveer den vrij onverwacht, 2 paters, 3 broeders en studenten, In totaal 18 personen, oehooren- de tot het Jezuïeten «college te Barcelona Sarria, die Woensdag hun vaderland had den verlaten, om als banneling met open armen te worden ontvangen door hun ordei- genooten, die vóór 60 jaren door den Kul- turkampf uit hun Heimat waren verdreven. Boven den hoofdingang van het klooster van welks gevel de Nederlandsche en de Sjjaansche driekleur wapperden, riep een „Blenvenldos" het hartelljk welkom toe. tusschen een eenvoudige versiering van den- r.e groen. Vrijdag en Zaterdag arriveerden weer 18 bannelingen. In totaal worden In Aalbeek verwacht 106 paters, broeders en studenten, Ier wie 12 13 Jezuïeten-paters. De ove rige bevolking van het college te Barcelona Sarria is deels naar Bombay, Argentinië en Vals (Frankrijk) vertrokken. Het college tel de in totaal 210 A 212 personen: priesters, broeders, studenten. Wü hadden Zaterdagnamiddag, toen over het heuvelachtige landschap een trieste mot regen viel, een onderhoud met den Z. E. pater Joeef Maria Dalman, den prefect der studiën, waarbij nog tegenwoordig waren .en Du.tsch Jezuïet en een Spaanscn Jezuïet, die reeds eenige jaren In het klooster ver blijft. Het onderhoud had plaats in het Dultsch: wij stelden vragen in de Duitsche taal die door den Duitschen Jezuïet in net Latijn aan pater Dalman werden overge bracht, door dezen In net Latijn werden be antwoord, weer In de Duitsche taal overge- set en door ons In het Nederlandsen werden genoteerd. Wij zullen dit „Interview" niet in den vorm van een vraag- en- antwoord-artlkcl weergeven, doch In het kort mededeelen, wat wij zoo al vernamen. Van de provincie Sarria vestigen zich vele bannelingen In België, en in Italië. Het grootste deel der Spaansche bannelingen zal zich naar België begeven. In ons land ztfllen de Spanjaarden zich uitsluitend In Aalbeek vestigen. De Z.E. Pater-rector Josef Mundo komt met het laatste „transport". Allen hadden slechts eenige handbagage bij zich. Aan de grens werd niet de minste last of onaangenaamheid ondervonden. Alleen de studiehuizen, noviciaten enz. zullen Spanje gekeerde richting terugvoerde om ook be slag U kunnen leggen op de bekende ult- voerpremle. De smokkelaars waren zóó bru taal, dat ze zelfs zakken gebruiken, waarop het contrólemerk van de grensbeambten stond. Het merkwaardigste Is, dat de boeren, bij wie de tarwe gebracht wordt, meestal zelf niet weten, vanwaar die komt en voor wie ze bestemd Is. Eén boer liep er evenwel in; deze man had een grooten stal met vee, enn kocht te weinig tarwe en rogge ofn zijn koelen daar van voldoende te kunnen voeren. Bij een Inval van de kommlezen werd bij dezen boer een groote partij Hollandsch roggemeel ge vonden, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Deze boer werd geverbaliseerd. Een smokkelaar uit Kleef, die handlangersdlen- sten bewezen had aan de slulkers, werd de zer dagen door het Schöffengerlcht te Kleef veroordeeld tot 7000 RH. boete en een maand hechtenis. deeren. Het Paleis heeft voor de beslae’eg- glng een gedeelte van het deposito bij de In. cassobank teruggetrokken en daarvan de ge noemde drie procent obligaties afgelast Zoo werd een nieuwe ongerechtigheid op de vele reeds bestaande gestapeld. Pleiter wilde de gelden niet tegen borg, stelling vrij geven, deze gelden namelijk worden vastgehouden voor de geheele com binatie lotenhouders met 9000 loten. Wanneer pleiter een borwt-'lllng van f 58 500 aan vaardde zou hij zijn cliënt bevoorrechten, wat niet de bedoe’lng Is. Ge’len de act'va an passiva zijn de loten thans riet me r dan f 20 waard, kreeg pleiters cliënt de garan ties voor zijn loten, dan zou hij f 28 per lot krijgen Het beslag hindert het Paleis In geen enkel opzicht. Er wo’dt ook van de zijde van het Paleis aan gevoerd dat de 'WL llgheid yan de gelden, waarop beslag is ge leed, twijfelachtig is Pleiter bood overbren ging naar een andere bank, bijv: De Ns- derland'che Bank aan. onder verband van het beslag. Het Paleis, aldus pleiter, heeft steeds be wezen en bewijst nog. dat waarover het vrij beschikt In gevaar is. Nog onlangs Is de directeur, die zeer weinig te doen heeft, herbenoemd tegen een salaris van f 6000.—I Daarom moet aan bet Paleis reeds uit een oogpunt van publiek belang de vrije beschikking van haar activa onthouden wor den. De gelden komen anders toch maar op een of andere wijze In den rak van e-n groen zich zelf zoekende aandeelhouders; htenocr moet men, althans ge-len ds hirto-le, be dacht zijn. Pleiter concludeerde tot handha ving van het beklag De opheffing teven b-rg- stelling Is ook In strijd met de paritas-cra- dltoren. Opheffing zonder borgstelling zou geheel ten onrechte zijn. v Hierop was het woord aan mr. Polenaar tot toelichting van de dagvaarding waarin de opheffing van het beslag op twee gronden werd gevraagd 1. Zou de gegoedheid van de bankinstelling waar het geld berust zonder twijfel zijn. 2. Zou er geen gevaar voor bevoordeeling van crediteuren zijn bij opheffen, want men zal. zoo noodig. pondspondswljze verdeelen. Mr. Polenaar merkte bij zUn t-e ichting op, dat houders van loten heelemaal geen ver deling hebben, waarop de president ant woordde: „dan zou het Paleis zich dus eigen lijk aan oplichting hebben schu’dlg ge maakt?" Pleiter lichtte zijn opmerking nader toe, hü meende, dat de loten onder de lote- rijwet vielen en de houders dus veen vorde ring hadden Er wordt aangevoerd, dat wan neer het beslag wordt ooeeheven tegen borg stelling één der lotenhouders bevoordeeld wordt. PI. stelde daarom voor een borgstelling van oa. f 40 000 te geven, zoodat het ortn- ctpieel bezwaar van bevoordeellng uit den weg is geruimd. Het beslag dient slechts om te zorgen, dat het geld niet wegraakt, doch er Is nog genoeg actief om mr. van Vugt's cliënt, op wiens vezoek het beslag is gelegd, volkomen te voldoen. Het Paleis wordt door het beslag ernstig gedupeerd, daar de kas middelen ontoereikend zijn om de loopende uitgaven te dekken. PI. concludeerde onhefflng van het beslag, subs, opheffing tegen borgste’llrg. In verband met de aanvrage tot faillisse ment van het Paleis voor Volksvlijt die Maandag voor -tie eerste kamer der recht bank werd'behandeld, benaalde de president na ré. en dupliek de uitspraak op Woens dag as. De Eerste Kamer van de Amsterdam’che Rechtbank behandelde Maandag In Raadka. mer in een langdurige zitting de door mr. F. Heemskerk namens een cliënt Ingediende aanvrage tot het In staat van faillissement verklaren van de N.V. Paleis voor Volks vlijt. De Rechtbank zal heden uitspraak doen. schjjnlijk geacht, daar In dat geval wellicht meerdere personen, ook uit andere gezin nen, vergiftigingsverschijnselen zouden hebben vertoond. Het onderzoek van de uitwerpselen, die naar het Centrale Labo ratorium te Utrecht zijn opgezonden, dient te worden afgewacht. Ook de politie be moeit zich met het geval, dasu- het bekend de vrouw aan zwaarmoedigheid als de treurige overblijfselen van vreugd* B jolijt, welke hier zoo dikwijls hoogtij vier den. De oude naam Is café ,J> Lelie", th*n* was het verdoopt in café „Charley". Opnieuw aan Maandagmiddag heeft bij de oefen ineen in granaatwerpen In het kamp WasUsdorn een ongeluk plaats gehad. „r-p Een der leerlingen, de dienstplichtig sergeant-tltulalr van het 13e reg. inf., w Het. na de ontsteking een der handgrana-* ten uit zijn hand vallen, tengevolge waatC van deze in zqn onmlodellijke nabijheid ontplofte. De sergeant werd aan bulk en linkerarm gewond. De officier van gezondheid, die de oefe ningen bijwoonde, verband hem ter plaatse, waarna hij per auto naar het ziekenhuis te Den Haag werd overgebracht. Vermoedelijk brandstichting Zooals reeds eerder gemald te, heeft de po litie een uitgebreid onderzoek Ingesteld naar de oorzaken van den emstigen brand, welke In den vorigen nacht In een café aan den Trekweg te Den Haag heeft gewoed. Tot een positief resultaat te men daar bij nog niet gekomen. De politie heeft ver schillende menschen gehoord, voornamelijk buren en ook eenige sc -pers, die aan den wal, tegenover het terrein van den brand met hun schepen lagen Naar ons door deze getuigen werd ver zekerd, zijn er verschillende aanwijzingen, welke het vermoeden wettigen, dat brand niet het gevolg is van een ongeluk, doch dat er hier Inderdaad brandstichting In het spel te. Ook dit zou echter een zeer dramattechen achtergrond hebben. WJj vernamen daaromtrent het volgende Alle personen werden In een toestand van vluchten aangetroffen; ook de houding waarin de lijken van de dienstbode en de echtgenoot* van den heer Jorna werden gevonden, wees uit dat belden al hetemo gelijke gedaan hadden om aan de woeden de vlammen te ontkomen. De eenige die volkomen passief in zijn bed was blijven liggen, was de knecht R. Nu stond deze R. bekend als een imbe ciel, die, hoewel niemand kwaad doende, zich steeds uiterst zonderling gedroeg. Gis teren heeft hij zich nog zonderlinger dan anders gedragen; hU had beneden In het café gezeten en vroeg steeds om bier, ter wijl hfj ook herhaaldelijk om lucifers vroeg. Toen allen naar bed waren gegaan, hoor de de heer Jorna nog iemand loopen en nep naar beneden, wie er was. De knecht antwoordde, dat hü nog niet naar bed ging. De heer Jorna zelde hem toen dadelijk naar zijn kamer te gaan, daar het tijd was om te slapen. Hü hoorde toen R de trap op kernen en even later was het rustig in huls. Een schipper, die recht tegenover het café ligplaats heeft, verklaarde, dat hü voor het eerst vuur beeft gezien vlak bü de trap, welke naar boven leidt. Uiteraard te deze raak niet te bewüasn. maar uit de verschillende getuigenver klaringen te toch wel zooveel gebleken, dat men spreken kan van „ernstige verdenking tegen den knecht." Wat er in de oogenbllkken, voorafgaande aan de ontdekking van den brand zich in het café heeft afgespeeld, zal wel nooit vol komen opgehelderd worden. De mogelijk heid bestaat ook. dat de knecht beneden nog Iets wilde drinken en daarbij onvoor zichtig met lucifers Is te werk gegaan. Maandag heeft zich in de gemeente Raalte een ernstig geval van vergifti ging voorgedaan. Het wekte des middags bevreemding, dat men niemand van het gezin van de weduwe Van Leusen. wonende aan de Marktstraat, had gezien of gehxrrd. Men heeft toen de voordeur van de woning opengebroken en trof dé vrouw des huizes in eenigszins wezenloozen toestand aan. terwül twee van de drie kinderen, een Jon gen van ongyeer negen jaar en een meisje van ongeveer vüf Jaar bleken te zijn over leden. Het derde kind, een meisje, was er eveneens erg ja«n toe De vrouw en het kind, dat ongeveer ze ven jaar oud te, zün naar het RK. Zieken huis te Raalte overgebracht. Hun toestand was van dien aard, dat zü nog niet konden worden gehoord. Omtrent de oorzaak van den dood der beide kinderen en den toestand, waarin de twee andere leden van het gezin verkeeren, is nog niets met zekerheid te zeggen. Aan genomen wordt, dat het gezin is vergiftigd ten gevolge van het nuttigen van ondeugde- lüke zelf-lngemaakte snüboonen. Een ver giftiging. ontstaan door het eten van In Maandagmiddag zün de Rotterdamscbe slachtoffers van de ramp van de „Olevair" de tweede bestuurder J van Onlangs en de mecanicien J. F. O. Kotte leraarde besteld. Omstreeks elf uur werd het stoffelük overschot van Kotte uit de rouwkapel In een der loodsen van den Rotterdamschen Lloyd aan de IJselhaven, waar de kisten na aankomst waren ondergebraebt, uitge dragen om naar zün woning aan het Hel man Dullaertpleln te worden overgebracht. Even later werd ook het stoffelük over schot van Van Onlangs naar de ouderlüke woning aan de Van Weelstraat vervoerd. In de rouwkapel waren aanwezig Mr. Slo tenmaker als vertegenwoordiger van de K. I*. M. en de heer van Vollenhoven namens den Rotterdamschen Lloyd, terwül bü de loods en bü de sterfhuizen zeer veel be langstelling bestond. Ook op schepen in de IJselhaven waaide de vlag halfstok en dit was ook het geval bü het passage-bureau van de K. L. M ln belde stoeten reed een afzonderlüke koets met bloemen mee. Toen het stoffelük overschot van den heer Kotte op Crooswük aankwam waren hier zeer veel belangstellenden samen gekomen. In de kapel bevonden zich de heer Hans Martin van de K. L. M. Gulllonard; mr. Blotemaker en Jhr. Rendorp, directeur van de K. N. I. L. M. en nog zeer veel andere vertegen woordigers op luchtvaartgebied. Allereerst heeft hier het woord gevoerd de heer Ouilonard namens de directie van de K. L. M. Met groote droefheid vervuld aldus spr. moet ik hier de wreede werkelükheld er kennen van bet noodlot dat Kotte en zün lotgenooten heeft getroffen. Wü begrüpen dp groote smart van de familie, want wü weten dat zü zeer op je gesteld waren om je oprechte karakter en Je flinkheid. Op Jeug digen leeftüd kwam Je in dienst en wist je al dadelük zeer te onderscheiden. Je was dan ook nog zeer jong toen je werd aangewe zen om de verantwoordelijkheid als werk tuigkundige de Indlë-vluchten mee te ma ken, op je te nemen Op uitstekende wüze heb Je Je van die taak gekweten. Allen in het luchtvaartbedrijf kennen de moellüke om standigheden, waaronder een werktuigkun dige werkt en weten dezen belangrijken ar beid te waardeeftn. WÜ «ün dan ook altüd trotsch op je werk geweest. De groote ver slagenheid, die alom heerscht bewees het medeleven van ons volk met onze mannen, die er op uittrekken om den afstand tus schen Nederland en Indlë te verkleinen. Het volk Is trotsch op mannen ais Kotte en ral hen dan ook met waardeering blüven ge denken. Daarop sprak Jhr. Rendorp namens de K. N. L L. M. woorden van deelneming tot de familie. In Indlë weet men het werk van Kotte te waardeeren Bpr. eindigde met woorden van troost tot de weduwe en het achtergebleven kind. De heer Vin der Heide sprak namens de directie van F. T. T., die zich bü deze droeve gebeurtenis had willen doen vertegenwoor digen daar mannen als Kotte pioniers zün van de luchtpost. Uit naam van de collega's bracht de heer J. O. Dunk een laateten groet aan den over ledene. Een broer van den overledene, de heer G. Kotte, dankte namens de familie en her dacht tevens de kameraden Wiersma en Van Onlangs. Daarna bracht spr. dank voor de bewüsen van deelneming van H M de Koningin; de K. L. M. en den Rotterdamschen Lloyd. De 'kestienjarige wielrijder G. N, wo- •in de Joan Maetsuyckeratraat, te die Zaterdagavond qtn- Meri meldt ons van de Qeldersch-Dultsche grens, dat in de afgeloopen week door de kommlezen duizenden Kilos tarwe- en roggemeel In beslag eün genomen, welke van Hollandsch gebied naar het Duitsche werden gesmokkeld. Met auto’s, karren en rijwielen werd door Hollandsohe en Duitsche smokkelaars de tarwe weer in groote hoe veelheden over de grens gebracht. Reeds gerulmen tüd was het den konunie- sen opgevallen, dat er In de hoeven aan de grens groote partüen werden binnen ge smokkeld. voomamelük tusschen Goch en Kleef e nbüzonder bloeide deze smokkelhan del in Gaedonk en op de Hulmerheide. De smokkelaars trokken zich van de schoten der kommlezen niets aan. Ten einde de slulkers op heeterdaad te kunnen betrappen, werden de toegangs wegen tot de smokkelboerderüen afge zet. En op een goeden morgaen ontdekten kommlezen een verdacl In een schuur in dï schuur werd doorzocht en hier werden niet minder dan 22 zakken meel en 1500 K.G. tarwe in beslag genomen. Het grootste deel def zakken bleek van Hollandsche afkomst en vermeldde een Hol- landschen Usmanaam. Hierbij kwam vast te staan, dat we weer te doen hebben met een bende, die de tarwe eerst van Holland naar Dultschland bracht en ze dan weder in om- i laten. Ongeveer 600 personen in totaal De paters, die voor de zielzorg arbeidden, blüven In Spanje. De vrü-metselarü speelt ook In de verbanning der Jezuïeten een groote rol. De kath. Spaansche bladen schrè- ven ronduit, dat de Spaansche Kath. minis ters vrü-metselaars zün. Voor de republiek werd uitgeroepen ondervonden de Jezu ïeten niet den minsten last. Een twintigtal Jaren geleden was er ook sprake van een verdrijving der Jezuïeten, doch deze heeft toen geen succes gehad. Met grond wordt vermoed, dat ook andere kloosterorden Spanje zullen moeten verlaten. Volgens art 26 van de constitutie van 26 October is net ook den Kloosterbroeders en Zusters verbo den onderwüs te geven Jte hebben dus veel al geen werkkring meer. De katholieken in Spanje zün niet zoo ge organiseerd als b.v. In Nederland. Ze onder vonden geen moeilükheden en trokken zich dus van het vereenlgtngsleven weinig of niets aan. De Katholiek* pers heeft in Spanje ook niet zooveel invloed als in Holland. Het be kende Kath. dagblad „El Debate" te Madrid mag sinds 25 Januari op last der Regeerlng niet meer verschünen. Als de Katholieke bladen protesteeren tegen de daden der Re- geering, worden ze gestraft met geldboeten en het verschünen wordt geheel of voor een bepaalden tüd verboden. Daartegenover staat dat de communisti sche en socialistische bladen kunnen schrij ven wat ze willen; ze hebben als het ware carte blanche en worden niet In Jiet ge ringste lastig gevallen. Als vaststaande kan worden aangenomen, dat Sovjet-Rusland met flinke sommen geld de revolutie steunde en steunt. Het commu nisme breidt zich dan ook voortdurend u> Spanje alt. Doordat de socialistische partü versplinterde onder de socialisten bevin den zich ook vele intellectueelen zün tal van socialisten de gelederen van de commu nisten gaan versterken. De Spaansche socia listen zün veel radicaler en anti godsdlenstl- ger dan b.v. de socialisten In Engeland of Holland. Den Katholieken te het vergaderen verboden. De Regeerlng van Primo de Ri vera heeft de socialisten niet onderdrukt. Onder dezen dictator hadden de Katholie ken het beduidend slechter dan voortleen. F. d. R. was zich blikbaar niet bewust, dat hü tegen de Katholieken ageerde; de vrij metselarij heeft hem uitgebuit. Vóór de re volutie werkte de vrljmetselarü in het ge heim. thans treden de vrijmetselaars open- lük op den voorgrond. De meeste Intellec tueelen zün Ud der maconnerie. De Katho lieken trachten nu, zoover als het mogelük te, rihh sterker te organiseeren. Doch de regeerlng onderdrukt alles Stelen zün de meening toegedaan dat er nog wel een con- tra-revolutie komt en Jat de republlkeinsche Regeerlng omver zal worden geworpen De Regeerlng staat nl. niet erg vast. Ze verze kert zich den steun van de arbeiders, de troepen voor het communisme. Ze te meer tyranniek, dan democratisch. Velen hopen; dat het in Spanje gaan zal als bü de revolutie in 1868. Na 6 jaren was de toestand in Spanje weer normaal. In 1868 werden de Jezuïeten eveneens uit Spanje verdreven. Toen de monarchie weer hersteld was, konden de Jezuïeten weer te- rugkeeren. We hebben dus voorlooplg 6 jaren den tüd, merkte pater Dalman lachend op. De economische verhoudingen in Span je zün zeer slecht Vóór 1 gulden beeft men thans 5 pesetas, vroeger maar 3. Alles te iets duurder geworden. De industrie hoeft veel door de revolutie te lüden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 18