de Outwapenings-conferentie behoort te bereiken EN WAT IK GELOOF DAT ZIJ ZAL BEREIKEN JAPANSCHE PASSENCONTROLE I tweede blad Wi BLADZIJDE 1 MAANDAG 8 FEBRUARI 1932 DE STAATSGREEP IN HET MEMELGEBIED Het rapport der consulaire commissie ERNSTIGE POLITIEKE BOTSINGEN TE BERLIJN Meer dan 150 arrestaties EEN BOTSING? DE STRIJD IN HET OOSTEN Bijeenroeping van den V olkenbondsraad ERNSTIG MIJNONGELUK F DE FRANSCHE AFRIKA- VLIEGERS GEVONDEN Heftige aanval van David Lloyd George, oud-premier van Groot-Brittannië, op de Fransche veilligheids-these Twintigtal slachtoffers I verplicht den Volkenbondsraad de Amerikaansche is besloten de 14 den dat nog men dat te vinden, is opgegeven. worden 13 oor- naar Dat een KOWN getroffen kringen politieke kringen geeft men de onrechtma tigheid er van zelfs toe, doch men gelooft de maatregelen te kunnen rechtvaardigen door het feit, dat indien Boettcher in zijn functie zou worden gehandhaafd, de open bare orde in het Memelgebied zou worden in gevaar gebracht. 1 i te ii- iis op It- ik. hevigheid de ontploffing heeft plaats gehad, moge blijken uit het feit, dat een geheel verkoold kadaver van een paard op 300 M. afstand van de plaats des onheils werd ge. borgen. dat de Volkenbondsraad een inbreuk op de onder zijn auspiciën gesloten Memelcon- ventle onder geen omstandigheid kan toe staan. De in Fransche Fransche Inschallah gebracht. CHEMNITZ, 7 Febr (V. D.) Hedenmiddag hebben 800 a 1000 leden van de Rüksbanier een demonstratleven optocht gehouden. De vooroploopenden kregen oneenigheid niët eenlge 8.A.-lieden. Er ontstond een vecht partij, waarbij twee SA-menscben ernstig werden gewond en in het ziekenhuis moesten I warden opgenomen. I De mijn wil mij niet hebben! Germain Namèche is de eenlge mijnwer ker van de nachtploeg, die gered werd, zon der dat hij noemenswaardlg letsel opliep. De andere zes geredden werden allen min of meer ernstig gewond. Hij woont te La Bocherie. een voorstad van Marchiennes, in een huis van de rue Sainte-Catherine. Een lage kamer, waar oude kleeren hangen te drogen. Namèche la een van de oudste mijnwerkers van het dis trict. Hij is 58 jaar. 44 jaren was hij in de mijnen. Kleine, ineen gedongen gestalte. Hij is zwijgzaam en zeldzaam kalm en rusig. „Wat wilt u weten?” vraagt hij. ..Ik ben weer eens den dans ontsprongen. De nnju wil mjj niet hebben. Dat is nu de derde ont. ploffing die ik mee.-aak en nooit heb ik meer dan onbeduidende verwondingen gehad." „En de kameraden?” Nameche haalt de schouders op. „Ik kan er niets van zeggen. Toen de ont ploffing gebeurde, waren wij bij een lucht gat. Wü kropen, versuft als we waren, een heel eind. Toen kwam de reddingsbrigade. Wij waren gered voor we 1 wisten." Maar de andereen, ik geloof dat die in groot gevaar zijn. Er zal daar niet veel lucht zijn.” Tsjapei geheel door brand verwoest. MOSKOU, via Kowno. 7 Februari (V.D.) Volgens een officieel Russisch bericht uit Sjanghai zijn de gevechten bü Tsjabei nog niet ten einde. Zaterdag is de stad Tsjapei geheel afgebrand. De schade wordt ge. raamd op ongeveer een milliard gulden. De Chineesche troepen hebben versterkingen ontvangen en willen den strijd voortzetten. uit de zullen I, 9 Febr. (V.D.) De door Merky maatregelen, worden in politieke goedgekeurd. In toonaangevende De Woesoengforten toch nog niet bezet? LONDEN. 7 Febr. (V D.) Te Londen is nog geen bevestiging ontvangen van het bericht Inzake de bezetting van de Woesoeng-forten Een korte wapenstilstand. SHANGHAI. 7 Febr. (V.D.) Zaterdagmid dag trad te Sjanghai een volledige wapen stilstand in, die werd toegeschreven aan het feit, dat de Japanners op versterking wacht ten. terwijl het voor de Chineezen Nieuw jaarsdag was. De rust was echter slechts van korten duur, want reeds vroeg in den mor gen begonnen de Japanners Zondagochtend weer met de beschieting, die door de Chinee zen beantwoord werd. KONINGSBERGEN. Volgens hier ont vangen berichten, zou de politie in het Memelgebied krachtig zün «versterkt, omdat men gelooft, dat de bevolking den staats greep zou kunnen beantwoorden. Te Konings bergen is men evenwel veeleer van meening dat jeugdige Llttauers er naar wuucu streven door hun optreden uit te lokken dat de staat van beleg zal moeten worden afgekondlgd. BRUSSEL, 7 Febr. Zondagmorgen heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in du kolenmijn Bois.Longpré bij Marchiennes. Zeven mijnwerkers werden op een diepte van 1260 M. zwaar gewond geborgen. Drie hunner zijn later overleden; 18 mijnwerkers werden door instortingen in de mijn inge sloten. Men vreest het ergste. Verstikkende temperatuur. Omtrent de ontploffing in de mijn bij Marchiennes kan nader worden gemeld, dat de Ingeslotenen zich tusschen twee druk- vlakken bevonden, waar zij waarschijnlijk reeds bij de verstikkende temperatuur van 60 graden zullen zijn omgekomen. Met welke Een nieuwe Japansche verklaring te Genève. GENEVE, 7 Febr. (VB.) De secretarisgene raal van den Volkenbond heeft heden een nieuwe Japansche verklaring ontvangen, waarin de Japansche regeering nogmaals haar reeds bekende standpunt Inzake het conflict in het Verre Oosten uiteenzet De Japansche regeering herhaalt, dat zij te Sjanghai geen politieke bedoelingen nastreeft, en dat zjj de belangen der andere mogendheden niet scha den wil. door de Japanners Volgens de laatste be richten hebben de Chineezen verklaard, alles erop te zullen zetten, dat deze forten niet in Japansche handen vallen. Neutrale waarne mers zouden hebben geconstateerd, dat bij de gevechten om de forten 30 man der Chinee sche bezetting zijn gedood en 50 gewond. Een groot deel van het Chineesche geschut is echter tot zwijgen gebracht. Zij doen tegenwoordig zelfs nog stappen hun militaire krachten te vergrooten. Frankrijk, om zijn aanvalskrachten nog meer te ver sterken tegen zijn ter aarde liggenden vijand, 't is geheel en al opgegaan in de militaire al lianties met de nieuwe landen, die Duitsch- land en Oostenrijk geheel omsingelen. Het zegt dat het niet in staat is om zijn schulden te betalen aan Engeland en Amerika, maar intusschen smijt het reusachtige sommen weg om zjjn geallieerden te voorzien van ka nonnen en ander oorlogstuig. Het Fransche leger is heden ten dage zon der twijfel de verschrikkelijkste oorlogsma chine die de wereld ooit heeft aanschouwd. Met zjjn afgerichte reserves bedraagt het Fransche leger totaal vijf millioen man en is het voorzien van de geduchtste vernieti gingswapens, die ooit een leger heeft be zeten. Daar komen nog bij België en Polen, en de kleine Entente het zijn allemaal Fransche militaire vazallen, toegerust met legers v6n verscheidene millloenen man, ge heel gedrild naar Fransch systeem en soms zelfs door Fransche missies. Met hun actieve krachten en afgerichte reserves kunnen Frankrijk en zjjn geallieer den meer dan tien millioen manschappen tegen Duitschland in het veld brengen. In l hun tuighuizen hebben zij voldoende wapens I en munitie om al die millloenen in het veld I ten volle uit te rusten en wel binnen korten tijd na het uitbreken van den oorlog. Duitschland heeft maar een armee van 100.000 man en daar de militaire dienstplicht is afgeschaft, is zijn reserve geheel en al ver schrompeld. Verder heeft het in zjjn arse- I nalen alleen de magere krijgsvoorraden, die het volgens het Verdrag van Versailles mag hebben. Ik kan niet onder de suggestie ko men, dat de veiligheid van Frankrijk ver- elscht, dat het een overmacht op zijn vroe- geren vijand moet hebben van 5000 percent of met die van zijn geallieerden mede een van 10.000 percent. Dit is het werkelijke pro bleem voor de Ontwapeningsconferentie. Zal het moedig onder de loupe worden genomen? De ervaring van de vroegere Geneefsche conferenties is niet bemoedigend. Zal deze conferentie ten opzichte van de ontwapening met dezelfde energie én efficiency optreden als de Volkenbondsraad dit heeft gedaan ten opzichte van de militaire invallen van Japan in China? Terwijl deze ophooplng en uitrus ting van kolossale legers aan den gang was, zijn Frankrijk en zjjn geallieerden vertegen woordigd geweest in een ontwapeningscom missie te Genève, die wel niets anders was dan een plechtige voor den mal houderij. Hadden de Fransche militairen daar maar half zooveel bekwaamheid ten toon gespreid als tijdens den grooten oorlog tijdens het lostrekken van de indringers van hun ge boorteland, als zij hebben laten zien te Ge nève bij het afslaan van de aanvallen op hun overdreven groote legers, dan zouden de Duitschers wel nooit over de Maas zijn ge komen. Terwijl zü bezig waren met doode lijke wapenen te organiseeren en te vermeer deren, hebben zü hun staatslieden met een glimlach allerlei vriéndelijke verklaringen over den vrede laten teekenen. Arbitrage en ontwapening moeten afhangen van de veilig heid! De liefdesbetuigingen van Locamo, die overgingen in den flonkedendfen climax van het Kellogg-pact, dat voor eeuwig den oorlog buiten de wet stelde, werden gevolgd op den voet door een schaamteloos opdrijven van de oorlogstoerusting. Europa Jym zich deze openbare schandalen niet meer permitteeren. Dit alles voert tot een last van bewapeningen die het geldwezen van Europa dreigt in stuk ken tk doen vallen. Indien de huidige conferentie geen werke lijke en omvangrijke mate van echte ont wapening brengt is dat erger dan als zij niet was gehouden. Zü zou reeds het uitgangspunt kunnen blüken te zün van een nieuw tüd- perk van bewapeningswedstrüd. Indien een groep van landen, die partü zün in het Ver drag van Versailles, daadwerkelük de plech tige belofte verscheuren, die zü hebben ge geven om te ontwapenen kunnen zü niet verwachten, dat Duitschland in alle eeuwig heid aan zün verplichtingen zal vasthouden. Indien de rest van Europa er niet eerlük toe overgaat te ontwapenen, hebben wü te ver wachten, dat de centrale mogendheden bin nenkort zich zullen herbewapenen. De inter nationale toekomst zal dan inderdaad een ernstige zün. Het is nergens goed voor, ons van het gevaar af te maken met een schimp scheut op de comedianten van het Hitleria- nisme. Deze beweging is de uiting van de eerlüke woede der Duitsche Jeugd over de manier, waarop het Vaderland gefopt werd. de Lyblsche woestün verdwenen vliegers zün gistermorgen door vliegtuigen gevonden en naar Lloy<f George is een van de 4 „groote Vier- 1 Wilson, Clemen- ceau, Lloyd George, Orlando) 1 geweest, die in Parijs het die- -4 taat van Versailles hebben op- gesteld. In dit artikel komt de Engelsch? oud-premier, amb- teerend tijdens den oolrog en in 1 de eerste „vredesjaren", op voor de inlossing der beloften op het gebied der ontwape- 2 ning, destijds aan Duitschland 4 gedaan en hekelt op sensatio- neele wijze het schenden dier 1 beloften, vooral door Frankrijk, 4 dat vast blijft houden aan de zoogenaamde „veiligheid”. a 4 |.>AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAèèèè) J| De paspoorten van Walter Booshard, onsen correspondent In Mandsjoeriie door een Japaapch officier aaA een nauwgezet ondersoek onderworpen. GENEVE. 7 Februari (V.D.) Het Vol- kenbondssecretariaat heeft heden 't rapport ontvangen van de consulaire commissie te Sjanghai, die op verzoek van den Volken, bondsraad een onderzoek naar den toestand heeft ingesteld. voorzichtige taal in de diplomatie, en zonder kans te loopen na zün thuiskomst den mantel uitgeveegd te krügen door een chef, die schrikwekkend beslist is in woord en daad. De voorzitter van de conferentie is in een onafhankelüke positie. Hü staat bekend als een vriend van den vrede. Toch zal Frankrük hem niet hoonen. want hü verloor een dapperen zoon in den strüd voor de vrüheld van den Franschen bodem. Hü kan zich veroorloven züne onop gesmukte welsprekendheid te laten gaan, welke hü tot zün beschikking heeft, en hü heeft vertrouwen van den Volkenbond ge wonnen door zün eerlükheld en evenwichtig oordeel. (Nadruk, geheel of gedeeltelik, verboden). van den van het schending is, lüdt volgens de opvatting der Duitschers geen twüfel. en schaften den dienstplicht af en Engeland stelde zün geheeïe legercontingent beduidend lager dan het voor den oorlog was geweest. Een belangrijke maatregel der vermindering der bewapening ter zee werd in 1921 op de conferentie van Washington bereikt. Zü leidde tot de schrapping van 70 slagschepen der marine van Engeland, Vereenigde Staten en Japan en tot een restrictie wat het bouwen betreft van groote slagschepen in de toekomst. En op de conferentie van Londen van 1930 werd een accoord bereikt ter be perking der oorlogsschepen van alle klassen tusschen deze drie mogendheden. Wanneer men zün blikken richt op de be wapeningen te land der Europeesche mo gendheden buiten Duitschland, dan ziet men, dat het totaal van haar gewapende krachten en toerustingen in feite voor den oorlog veel kleiner was dan na dien wereld oorlog, die toch was begonnen om het mill- tairisme te vernietigen. Toen de Duitschers ten opzichte der ontwapeningsparagrafen van het voorgestelde verdrag van Versailles vra gen stelden, kregen zü officieel ten antwoord, dat de geallieerde en geassocieerde mo gendheden ten opzichte van Duitschland op het gebied der ontwapening alleen die voor schriften gaven, om „de eerste stappen te doen, die zouden leiden naar algemeene ver mindering of beperking der “bewapening en daardoor zouden vormen de beste pref en- tieve maatregelen tegen den oorlog, welke zouhen behooren tot de eerste plichten van den Volkenbond”. De Raad van den Volken bond kreeg de verplichting bü een acte, die onderteekend werd dtoor 55 naties, om plan nen te beramen voor zulk een vermindering en er propaganda voor tc maken bü de ver- schillende volkeren. .Waar en wat zün de plannen voor ont wapening?” Dertien jaar zün er nu heen gegaan om tot een formule te komen. Deze dertien jaren -hebben in de wereldgeschoede- nis geen parallel aan te wijzen van ’n record van schaamteloos uittarten van plechtig aan gegane beloften van natie tot natie. Duitsch land en Oostenrük waren met alle gestreng heid beroofd Van al hun wapenen, behalve van de schrale bewapening die hun bü het verdrag van Versailles werd gelaten. Dit verdrag was gedicteerd door een meedoogen- loosheid die niett te wenschen oveliet. Duitschland was tot de uiterste hulpeloos heid gekomen. Frankrük en zün Europeesche geallieerden deden niets om hun belofte in te lossen, "W alles om ze te verdraaien. Nog kans op redding? MARCHIENNES, 7 Febr. (B.T_A.) Tegen alle verwachtingen in, blükt er toch nog kana te zün, dat eenlge der ingesloten mijnwer- kers levend kunnen worden geborgen. Eén hunner heeft ten minste door klopsignalen getoond nog in leven te zün. Men heeft in. tusschen reeds twee dooden onder het ge steente uitgehaald. De naties der geheele wereld zün thans vereenigd in de Ontwapeningsconferentie, waarvoor geweldige voorbereidingen zün ge maakt door commissies, comité s en plenaire conferenties. Nooit heeft de publieke wereld opinie zoo angstig uitgezien naar de resul taten van een conferentie als thans. Een verarmde wereld steunt onder de verwach ting, of er dit jaar een einde zal komen aan de uitgaven van meer dan negen honderd millioen Pond, die per jaar worden uitge geven voor menschelüke slachtingen. Zal die hoop worden verwezenlükt? Ik voor mij hoop ernstig, dat dit zal ge beuren. Maar ik kan het feit niet ontkennen dat de historie der ontwapening sinds het einde van den wereldoorlog in hoofdzaak heeft bestaan in gevoelsopweülngen en fraaie phrasen ten gunste van de zaak des- vredes, die gemaskeerd worden door het uitsluitend geloof aan de wapenen en oorlogsmethoden. Hoe het er eigenlük uitziet sinds den oor log, kan in het kort worden opgesomd. Bü het sluiten van den vrede dwongen de overwinnaars de volledige ontwapening der centrale mogendheden af te land, ter zee en in de lucht en zü beloofden, dat zü dit voor beeld zouden volgen, zoodra die ontwapening der overwonnenen een feit zou zün gewor den. Hun systeem van militairen dienstplicht werd afgeschaft en hun staande legers wer den teruggebracht op een maatstaf, die vol doende zou zün enkel en alleen om de bin- nenlandsche orde te handhaven, maar die geheel ontoereikend zou zün om aanvallen zelfs van den kleinste hunner naburen af te weren. Hun oorlogsschepen werden in beslag genomen en hun werd in de toekomst slechts de bouw van een tonnage toegestaan, vol doende voor de kustverdediging. Amerika en Engeland demobiliseerden hun groote legers De bezetting van Woesoeng bevestigd. MOSKOU, vla Kowno. 7 Febr. (V.D.) Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie bevestigt thans officieel dat Woesoeng door de Japansche troepen is bezet. Zaterdag zün ongeveer 3000 Japansche infanteristen en 800 marinesoldaten te Woesoeng gedebar- keerd. Alle forten werden verwoest. De Ja panners trachten thans de Chineesche troe pen bü Tsjapei te omsingelen. BERLIJN, 7 Febr. (VD). In den afgeloo- pen nacht en hedenmorgen vroeg hebben in verschillende deelen van Berlün politieke op stootjes plaats gehad, waarbü enkele perso nen door revolverschoten zün gewond. In to taal zün 150 personen gearresteerd, waarvan 110 natlonaal-soclallsten, 20 communisten, twee Stahlhelm-leden en een twintigtal par- tüloozen. De politie deelt mede, dat een groote vechtpartü tusschen natlonaal-socla llsten en communisten plaats vond in een restaurant in de Ebertstrasse, waar de ge heele inventaris vernield werd. Een politie agent, die wilde ingrijpen, liep een lichte verwonding op, terwül drie andere personen eveneens gewond werden. Er werden hier 36 nationaal-soclalisten gearresteerd. In een lokaal in de Wartenburgstrasse ont stond eveneens een vechtpartü tusschen na tlonaal-soclallsten en de overige gasten, waarbü vüf nazi’s werden gearresteerd. Een nationaal-sociallst, die in een gang in de Grosbaerenstrasse door politieke tegenstan ders bewusteloos was geslagen, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hedenmorgen vroeg ontstond wederom een vechtpartü tusschen communisten en nazi's in de Weinstrasse, waarbü 42 natlonaal-so clallsten gearresteerd werden. Een commu nist kreeg een schotwond in het been. Bü een andere vechtpartü, waarbü een natio naal-sociallst met een mes een steek in de lip kreeg, werden acht communisten gearres teerd. Versterking van Aziatische vloot, WASHINGTON' 7 Februari (V.D.) Er ,1 Manilla gestatlonneerde Aziatische vloot te versterken met twee kan- nonneerbooen en een kruiser welke Centraal Amerikaansche wateren worden gezonden. De voorgenomen terugroeping van logsschepen van de Aziatische vloot hun basis is voorloopig uitgesteld. daarmee overeen- Bijeenroeplng Volkenbondsraad GENEVE, 9 Febr. (VD.) De Duitsche Rüksregeering heeft besloten met het oog op de schending van de Memelconventie door de regeering van Llttauen aan den secretaris generaal van den Volkenbond het officieele verzoek te richten den Volkenbondsraad onverwüld büeen te roepen voor een b'jmn- dere Raadsbüeenkomst ter behandeling van het geval. Deze Is büeen te roepen. Wanneer de Raadszitting zal worden ge houden. staat nog niet vast, aangezien de secretaris-generaal allereerst de regeering van Llttauen-telegrafisch, op de hoogte moet stellen. Mocht de regeering van Llttauen den hier aanwezigen gezant Sidsikauska niet willen opdragen haar in den Raad te ver tegenwoordigen, zal waarschünlük minister Zaunius naar Genève komen. In dit geval zal de aanvang der zitting een of twee dagen moeten worden uitgesteld, aangezien Zanlus te Kowno vertoeft. De Duitsche delegatie zal Maandagmorgen met de vier onderteekenaars van de Memel conventie Engeland, Frankrük, Japan en Italië besprekingen hebben. Het optreden der Llttausche regeering heeft groote opwinding veroorzaakt. Algemeen wordt geëlscht. dat de Volkenbondsraad krachtige maatregelen zal nemen. Men ver wacht. dat de groote mogendheden zich zullen aansluiten bü de zlenswüze van de Rüksre geering. i Een groot volk, dat tot wanhoop wordt ge bracht, is een gevaar voor de wereld. Müns inziens moest de Ontwapeningscon ferentie zich beslist ten doel stellen: de be perking van alle bewapeningen tot een ni veau dat voldoende is voor de bescherming in elk land van de binnenlandsche orde en voor de beéthermlng der grenzen tegen aan vallen door evenredig ontwapende buren. Doch een zoodanige beperking, dat de be wapeningen in kwantiteit en kwaliteit onvol doende zouden zün om groote aanvallende operaties uit te voeren. In zooverre het oor logswapenen betreft, brengt dit het opgeven mee van machines, die enkel van waarde zün voor den aanvalsoorlog zware artillerie, tanks en series van bommenwerpers, ook grootere slagschepen van het dreadmought- en van het super-dreadnought-type. Wat de landmacht betreft, brengt het de afschaffing mee van stelsels van algemeenen dienstplicht en zün vervanging door kleine vrüwilligers- legers van mannen, die het leger als hun roeping beschouwen en komstlg worden betaald, of anders een lo- tingstelsel. dat slechts een klein deel der jeugd van een land in den wapenhandel oefent. De voorraden van oorlogstuig en de ma chinerieën voor 't aanmaken ervan moesten dan evenzeer worden beperkt. Toen wü Duitschland ontwapenden, namen wü niet enkel alle ammunitie weg, doch tevens alle werktuig^ en machines voor de ammunitie- fabrikatie en wü dwongen 6900 fabrieken zich om te zett envan oorlogs- tot vredes- industrie. Er moeten pogingen worden ge daan om tot een compromis te komen bü het einde van deze ontwapeningsconferentie in den vorm van een budgetaire beperking van de totale uitgaven voor oorlogsdoel einden. Dit is tenslotte een knappe uitvlucht om niets te doen, terwül de schün wordt ge wekt, dat al het noodlge gedaan wordt. Iets kon er bereikt worden volgens dit program, want iedere inkrimping van de huidige ver kwistende uitgaven voor ontwapening zou evenveel gewonnen zün door den terugkeer van de wereldwelvaart./ Doch terwül de budgetaire beperking belangrijken invloed uit oefent op de vlootbewapenlngen, is zü geheel onbruikbaar voor den maatstaf voor de land- strüdkrachten, b.v. tusschen landen met een mllltleleger en landen met een vrijwilligers leger. De vredessterkte van het leger in Groot- Brittannië is 148.900. De jaarlüksche kosten van deze troepen bedragen 13.203.000 Pond Sterling. De Europeesche troepen alleen van ’t Fransche leger op vredessterkte tellen 269.575, dit is büna tweemaal zooveel (afge zien van de Koloniale en overzeesche strijd krachten en de vüf millioen reservisten), doch zü kosten slechts 6.662 000 Pond Sterling of nauwelüks meer dan de helft van de Britsche begroeting. Met andere woorden: de maat staf van betaling in het Engelsche leger is büna vier maal zoo hoog als in het Fransche milltieleger en bovendien zün de barakken, de kleedlng en ander comfort bü de Britsche troepen beter. De maatstaf van betaling in het Amerikaansche leger is zesmaal de Fransche en de proviandeerlng kost meer dan tweemaal zooveel, want de reusachtige voor raden daarvan komen op de Fransche be groeting nauwelüks voor. Hieruit volgt duidelük. dat een een voudige budgetaire vermindering der mili taire uitgaven totaal onbruikbaar is om tot algemeene ontwapening te komen. Indien wü er werkelük op uit zün een definitieve ont wapening te bereiken, en niet alleen een fraai gebaar willen maken, of een aanneme- lüke formule te vinden, moeten de volken erin toestemmen af te zien van hun mach tige aanvalwapens en de methoden opgeven om een militaire opleiding te geven aan groote groepen van hun burgers. Zü moeten afzien van hun ammunitiereserve en van de middelen om deze snel en in groote hoeveel heden te fabriceeren. Ben ik van meening. dat de huidige confe rentie dit zal bereiken? Openhartig gezegd, neen. In alle voorbereidende besprekingen is tot nog toe geen enkel teeken van bereid willigheid van de züde van Frankrük en zün geallieerden op het vaste land om maatrege len te aanvaarden, die werkelük vruchtdra gend zouden zün op dit gebied, gebleken. Italië, dat na Frankrük komt in militaire macht heeft zün bereidwilligheid te kennen gegeven om iedere mate van beperking te aanvaarden, die algemeen wordt gevolgd. Doch Frankrük, gewapend tot de tanden, spreekt voortdurend van veiligheid en brengt de meest belachelüke en misleidende cüfers te berde om zün betrekkelüke zwakheid te bewüzen. Als er een staatsman ter conferentie den moed toonde en de openhartigheid had om de naties te stooten uit haar cocon van hum bug en dubbelzinnigheid en ze dwong om de feiten onder de oogen te zien, zou er iets kunnen worden bereikt en zouden er funda menten gelegd kunnen worden voor een waren vooruitgang in de ontwapening in een verder stadium. Onmiddellüke resultaten zul len niet bereikt worden en er kan nog veel ongenoegen worden veroorzaakt. Doch de feiten mogen niet worden bedekt onder een blinkend dekschild van beleefdheden, zü moe ten uitgestald worden voor het oog van het publiek. Anders vrees is, dat de resultaten van deze conferentie enkel zullen zün een uiteindelük bewüs te leveren van beschuldi gingen vban kwade trouw, welke Duitschland uit en dat land de machtiging te geven om zün eigen ontwapeningsverpllchtlngen ge heel en al te ontduiken met vernietigende gevolgen voor de toekomst der beschaving. Er is één veelbelovend teeken op deze con ferentie. Mr. Arthur Henderson, door geen boeien en muilkorf gehinderd, zit op den voorzitters-zetel. Hü zal voor de eerste maal vrü zün om zün eigen meening te zeggen, zonder ambtenaren met blauw potlood achter zich te hebbel, die geoefend zün in de over- Nacht van ontzetting. Half vier in den nacht van Zaterdag op Zondag. De nachtploeg, uit 25 man bestaan de ,had nog maar anderhalf uur te werken. Om 5 uur zou het werk gedaan zün geweest. Het was op dat oogenblik, dat een vreese- lüke ontploffing de arbeiders in hun werk verraste. Bü het krieken van den dag, schrijft een redacteur van .Jje Soir” van Zondagavond, komen wü te Marchiennes aan. In de stad, zelf schünt alles in rust. Niets wekt de ge dachte aan de vreeselüke ramp van Bois- Longpré, maar hoe dichter men bü de mün komt, hoe drukker het op den weg wordt. Vóór de kantoorgebouwen van de mün staat een dichte menigte zwügend op tüding te wachten uit de mün. Enkele polltie-agen. ten en een aantal gendarmen handhaven de orde, maar deze stille toeschouwers bewe. gen zich niet, heen en weer slingerend tus schen hoop en vrees. Er zün een twintigtal menschen in de mün. Hun lot Is onbekend. De reddingsploeg geeft maar vage berichten. Zü gelooft dat vüf of zes van de opgesloten münwerkers geen gebrek aan lucht Hebben en dat zü uit alle macht aan het werk zün, om, van hun kant, de reddingspogingen te vergemakkelü- ken. De toestand van de kameraden is ern stig, zegt een van de münwerkers. De mees ten van hen hebben misschien heelemaa! geen bruikbare lucht meer, of maar heel weinig, die niet door gas vergiftigd is. De heer Malegem, burgemeester van Mon ceau, het hoofd van den hulpdienst voor de münen, vertelde ons: „Men probeert op het oogenblik voor de Ingeslotenen door buizen te slaan .de lucht te ververschen, maar dit is een buitenge woon lastig werk.” „Zün de instortingen ernstig?” ,JBr valt niets van te zevven. Wit tasten heelemaal in het duister. Er zün niets dan vage veronderstellingen. In ieder geval is de toestand heel zorgerlük.” De mannen van de reddingsbrigade zün zwügzaam. Zü verloren de hoop nog niet. ,,’t Zal zwaar zün,” zei een van hen. „Als we bü de instortingen aan het werk gaan, kan het heel goed zün, dat we op een hee- len dag niet meer dan drie meter vooruit komen.” De namen van de ingeslotenen heeft men voorloopig geheim gehouden. Men probeert een paniek te voorkomen bl.’ de bevolking, die zich Zondagmiddag, uiterlük, nog even kalm toonde als 's morgens. Geen kreet, geen geluid. De lippen op elkaar. MaA de blikken gespannen op 't ééne punt: de schacht, waar mannén van de reddingsploeg heen en weer loopen en waar de Ingenieurs hun orders geven. Achttien bedolven mijnwerkers verloren geraakt. CHARI J*1ROI, 7 Febr, De hoop, om de achttien bedolven münwerkers levend terug De reden van de Putsch In verband met de arrestatie van landspresldent van Memel, schnjft het Lltauscha telegraafagentschap „Elta”, de stap van den gouverneur gedaan is op grond van het voornemen van Böttcher om naar Berlün te gaan, waar hü onderhande- lingen heeft willen voeren met de regee ring van een vreemden staat. Volkenbond tn' hei geding In politieke kringen te Berlün neemt aan. dat de rüksregeering onmlddel- lük in de Memelsche kwestie bü den Vol kenbond aanhangig zal maken. Uit Genève verluidt, dat in de kringen van onderteekenaars van het Memelstatuut, Engeland, Italië en Japan verklaard wordt, Duitsch protest In Llttauen GENEVE. 7 Februari (V.D.) De Duit sche delegatie te Genève êeelt mede, dat de Duitsche gezant te Kowno opdracht heeft gekregen, bü de regeering van Llttauen ten scherpste te protesteeren tegen de gebeur tenissen in het Memelgebied en de Lltlau. sche regeering mede te deelen. dat Duitsch land de zaak voor den Volkenbond heeft ge bracht. De Rükskanselier zal aan de zitting van den Volkenbondsraad, waarin de Me. melkwestie ter sprake komt, persoonlük deelnemen. Indien hü daartoe, In verband met zün voornemen om Dinsdag te vertrek ken. gelegenheid zal hebben. haar aanleiding van het Duitsche beroep op den Volkenbond wordt van Llttausche züde verklaard, dat Duitschland tot een dergelük beroep geen recht heeft, aangezien het pas na de onderteekening van het Me. melverdrag lid van den Volkenbond is ge worden. Bovendien is het Memelverdrag niet geschonden. De Duitschers achten het echter vanzelf, sprekend, dat zü als permanent lid van den Volkenbondsraad op grond van artikel 17 het Memelverdrag het recht hebben. Volkenbond te betrekken in elk geval schending van de overeenkomst. huidige optreden van Llttauen 3d. m. !T- M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11