HETV VAN DE A<7 HXTOttf PUROL DE GRAPJAS HARLEKIJN! LANGS DONKERE PADEN Mocie.fytondeHuid /Alle ruwheid en roodheid, pukkeltje* en uitslag, worden weggenomen door BINNENLANDSCH NIEUWS nuttig ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Gederailleerd STUURLIEDEN-EXAMENS TWEEDE KAMER RADIO-OMROEP HET WARME KADETJE BACONBEREIDING Mu- van (Wordt vervolgd' DE VOORTZETTING DER ZUIDERZEEDROOGMAKING GENERALE COMMISSIE ZUIDERZEESTEUNWET Naar het Engelsch door J. Scheepens Gewenscht en Regeling van werkzaamheden Hoe Harlekijn den hond Hector in een tijger veranderde verkoopaten e B. om vereischte TWAALFDE HOOFDSTUK Hij had gezien, dat het hek pas gevend was en duwde Hector flink tegen de natte verf. De hond was op deze wijze geheel beschilderd. riété door ..The Tea-time Four" 's-ORAVENHAOE Geslaagd voor le stuur man groote stoomvaart de heren P. W. de Haan. A. H. M. Jansen, 3. C. L. Heeren, C. J. Brouwer en P. W. Borst. en wals. baten gesteld en U 2.25 820 SAROV-uitzending m. mandoline-orkest en koor. Monti, en Standchen. Schubert. Je bent veranderd! zei Richard Grove. Hij zag Carina doordringend aan door de enorme blauwe brilleglazen. Bij deze woorden werd Carina eenigszins onrustig. Dat is omdat ik te veel en te vroeg geschreven heb. Ik ben vermoeid. Ik heb je er altijd voor gewaarschuwd! Het zou je toch geen van beiden het leven ROME, 441 M. 720 Gramofoonplaten. 8.20 Lichte muziek m. m. v. orkest en so listen. ten einde zou zijn, sprak hij, terwijl hij haar nog steeds onderzoekend aankeek. Hjj was bang voor haar: zij had noch een te vreden noch zelfs een onverschillige uit- ver- waarom reless Military orkest O’Donnell. Mjn.v. Trevor Watkins O.a. Divertimento no. 11 zart. 10.5012.20 Ambrose's Blue Lyres. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 28 Januari tot 3 Februari zijn geslacht voor bagonberelding 6795 varkens Avoorafgaande 7 dagen 6635». terwijl we:d uitgevoerd bacon, afkomstig van 5818 (5921) varkens. Volgens telegrafische mededeeling van het Deensche Departement van Landbouw wer den in Denemarken in diezelfde periode ge slacht nog niet ontvangen (154.713) stuks. De totale invoer van ba(?on in Groqt-Bri. tannlë beliep in de week van 2530 Januari 233.698 (196.720) ewts. Daarna de aanrukkende vijanden op. die onder den uitroep: ..Help! help! een tijger! een tijger!" het hazenpad kozen. „Ik heb nog nooit zoo n goeden inval De Urkerpolder Ofschoon de regeering thans geen raming van de kosten van den Urkerpolder geeft is uit vroegere stukken vnj nauwkeurig na te gaan, om .welk bedrag het hier gaat. In 1924 werd de kostprijs van de Wieringermeer, Inclusief rente, geschat op j 3200 per HA Blijkens de stukken I of een overschrijding polder werd alzoo DINSÖAG 9 FEBRUARI 1932 HUIZEN. 298 M. Ultst. K.R.O.-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00—11.30 Gramofoonpl. 1130 Godsd. Halfuurtje. 12 15 KR.O.-Trio. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 knip cursus. 3.30 Hoedenmaakcursus. 3.45 Knip cursus. 4.00 Pauze. 4.30 Cursus „De mooeme Zakenman". 455 K.RX).-Kunstensemble, o. 1. v. P. Lustenhouwen 5.45 Gramofïnp!. 6.15 Vervolg Kunstensemble. 6 15 Engelse hc les. 7,10 Causerie „Sacramentalia of Prullaria' 745 Verbondskwartiertje. 8.00 Hoog uezcek van Prins Cameval aan de K. R. O.-studio. 9.00 Vaz Dias. 9.1512 00 Cabaret-prcgmm- ma. Tholen van Lier, Liaan Gray, K. R. O.-Salonorkest enz. 26 Zij wachtte tot de prachtige wagen ge- niiachloos wegreed. Dan slenterde zij lang zaam. in gedachten verzonken, het tuinpad «weer af naar huis. In de'veranda trof zV lady Murray, die klaarblijkelijk op haar wachtte. Dat afscheid duurde lang, merkte zv droogjes op. Inderdaad, antwoordde Carina. Hebt u gemerkt dat ik vend-ag ie's heb ged. an om Jim zoo wanhopig onaangenaam te treffen’ Neen. Ik merkte er eerst niets van tot dat bet te laat was om je te waarschuwen dat hij jaloersch was op Richard Grove. Dat had ik nu wel t minst van alles verwacht. s^Ik denk ook dat het alleen maar ja- InenwWhrUl wws. zei Carina, opgelucht door de gedachte dat baar tante niets in haar handelwijze ontdekt had, waarin zij te kort geschoten was. DELFT.' (Technische Hoogeschool.) Ge slaagd voor het cand.ex. voor werktuigk. ing. A. J. Gideonse, geb. te Velp (gem. Rhe- den); en F. M. Oberstadt geb. te 's-Graven- hage. stelling van de algemeene regelen voor den Zuiderzeesteun, bij het algemeen beleid en bij de voornaamste punten van uitvoering en' beheer. Bjj dit laatste zal de toepassing van de voorschriften nopens de tegemoet koming wegens waardevermindering, in den eersten tijd vooral, veel van uw aandacht vragen. Intusschen zie ik daarbij niet over het hoofd dat uw taak daarbij in zooverre is vergemakkelijkt, als gij door de instelling van de plaatselijke commissies u beter zult kunnen oriënteeren. omtrent de inzichten en wenschen van de belanghebbenden. Ik ver trouw, dat er tusschen die plaatseljjke com missies en uwe commissie een aangename samenwerking zal ontstaan. Het was mij aangenaam, toen ik u eenlgen tijd geleden voorstelde die taak op te dra gen aan een nieuw in te stellen Rjjksdienst. onder de bevelen van den verantwoordelijken Minister, te mogen ontwaren, dat gij aan dit voorstel uw steun gaaft. hebben gekost, je huwelijk enkele maanden uit te «tellen. Hij wierp een blik op den bundel getypte vellen papier voor hem. Jim wilde van geen wachten weten. Hjj wilde zelfs al in September trouwen! Ben je altijd van plan te doen wat Jim wil’ vroeg Grove haar ernstig. Ik zal het probeeren. antwoordde Cari na: haar stem klonk hoopvol. Kent hij je boeken? Houdt hij ervan? Hij geeft geen zier om romans. Ik ge loof dat hij. hoopt, dat wanneer ik mevrouw James Mallory ben. ik noch lust noch tijd zal hebben om te schrijven! Grove zuchtte. Zóó, dus hij is van plan je te onderdrukken! Laten we daar niet over spreken, Ri chard. Ga liever voort met m'n boek. Ik geloof dat je ’n krankzinnigen streek gaat doen. Carina, sprak Grove, het wordt een uiterst conventioneel huwelijk met een rijken Philistijn. t Is waarschijnlijk dat hij zich diep schaamt over het feit dat z’n toe komstige vrouw schrijft, Hjj zal zeker alles in X werk stellen om je te beletten nog oott te schreven. Hij zal het schoone talent dat je bezit onder de korenmaat willen houden! Je bent wel vol sombere gedachten, vandaag, zei Carina, in een zorgelooze bui. Ze trachtte wel er niet al te zwaar «ver te denken, maar zijn woorden schenen de in drukken te bevestigen, welke zij tijdens het korte bezoek van Jim had gekregen. Ik mag er niet aan denken) dat je loop- baan op vijf en twintig jarigen leeftijd reeds Harlekijn was met Hector, den lieve lingshond van den Koning, aan X wande len. toen hij een troep vijanden zag aan komen. „Mooi zoo," lachte hij, „ik zal dien heeren eens den schrik op 't lijf jagen." Blilk van vertrouwen in de toekomst. Wat voor spr. echter den doorslag geeft, is het feit, dat juist een tijd van malaise, als wjj thans doormaken, bij uitstek ge schikt is om een zoo groot werk tot stand te brengen. Voert men dit uit in een tijd De kantonrechter Mr. Dr. A. Fontein heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van den heer J. F. Staal, directeur van de hotel- maatschappij „Suisse" te Amsterdam, die de vorige week heeft terecht gestaan wegens het op 2 October j.l. vóór tien uur voormiddags 41 de eetzaal van gemelde maatschappij aan de Kalverstraat aan een hotelgast doen afle veren van eenige broodjes, welke na 8 uur des namiddags van den vorigen dag waren gebakken, althans opgewarmd. Blijkens de dagvaarding acht het Openbaar Ministerie dit in strijd met artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet, althans met het bij de Arljpids- wet 1919 bepaalde. Daar de Arbeidswet zelve bepaalt, dat zij koffiehuizen en hotels niet brengt onder fa brieken en werkplaatsen, volgt daaruit, dat geenerlei bepaling geschreven voor den ar beid in fabrieken of werkplaatsen tot wel ken arbeid zoo krachtens de in de wet voor komende begripsomschrijvingen als blijkens de structuur der wet de arbeid in broodbak kerijen behoort van toepassing kan zijn op den arbeid in een koffiehuis. Op grond, dat de handeling van den ver dachte niet in strijd is met de arbeidswet, noch met eenige andere wettelijke bepaling of wettige verordening, heeft de kanton rechter die handeling verklaard niet te zijn een strafbaar feit en den verdachte te dier zake van alle rechtsvervolging ontslagen. Op een desbetreffende vraag van den kan tonrechter, verklaarde de verdediger, Mr. A. J. Herzberg, geen appèl tegen dit vonnis te zullen aanteekenen: de ambtenaar van het O. M. deëlde mede, dit wel te zullen doen. LANGENBERG. 473 M. 625—7 20 Or- kestconcert. 11.20 en 11.55 Gramofoonpl. 12.251.50 Concert door orkest o. 1. v. H. Salger. 4.205.20 Namiddagconcert. 7.20 Vastenavomjconcert. Groot en Klein Werag- orkest o. 1. v. Buschkötter en Eysoldt. 8.30 .Mörder”, hoorspel van Schmidtbonn. ziek van H. Ebert. 920 Berichten, sluiting. ZEESEN, 1635 M. 6.50 Acoustische proefnemingen in de groote zaal van de Berljjnsche Funkstunde. 7.35 Lezing. 820 11.20 Vastenavond-Bal m. m. V. solisten. Omroeporkest o. 1. v. Bruno Seidler-Winkler en Hans Schindler’s Dansorkest. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 2.05 Gramofoonpl. (Acte I en II „Tosca”, Puccini). 2.45 Verslag van den Voetbal wedstrijd .Roode Duivels-Zwaluwen” in het Heyselstadion. Brussel. 5.20 Concert o. 1. v. Kumps. 6.20 Verslag van het Carneval te Blnche en Gramofonpl. 820 Carnavalscon cert o. 1. v. Arthur Meulemans. 338 M 1225—2.05 Gramofoonpl. 620 Zie 508 M. m. v. solisten, O.a. Czardas, PARIJS, „RADIO-PARIS”, 1725 M. 8.05; 1250 Gramofoonpl. 820 Radio-con - eert. O.a. Potpourri „Pariser Leben Offen bach. 8.50 Gramofoonpl. O.a. uit ..Love Pa rade”, Schertzinger. 920 Radlo-tooneel. Je ziet dus, dat Je in t vervolg wat voorzichtiger zult moeten zijn, sprak lady Murray levendig. Want deze was een oogenblik bevreesd dat haar nicht er zelfs nu nog over zou kunnen denken, niet tot een huwelijk met Jim Mal lory over te gaan. Indien ooit een man bezig was geweest, z'n eigen zaak te bederven, dan was het vanavond geweest. Had zij er maar aan gedacht, hem een wenk te geven: dan had de kleine scène misschien vermeden kunnen worden. Op eenmaal viel Carina met ’n hartstoch telijk gebaar haar tante om den hals en riep snikkend uit: O. tante Nora! Wat haat ik het, ver loofd te zijn! De menschen beweren altijd dat het zoo heerlijk is. en er is niets van waar! Niets! En na deze verwondering barende open hartigheid verdween zij in huis, lady Murray alleeA latend, in overpeinzing over de al gemeene slechtheid der mannen als ze ver liefd zjjn. nlg voorover gebogen vol aandacht Te doen inzien hoe lief hjj me had, besloot Carina. Want het was natuurlijk een groot offer. U moet weten dat hjj op Linfold de voorganger is. En voordat wij in Linfold kwamen wist hij niet dat ik katholiek was. Dus, toen was het te laat, zei Grove geheimzinnig. Het is eigenaardig, dat iemand van zijn type mü wil huwen, sprak Carina in ge dachten. Zie in den spiegel! ried Grove. Ach! We houden beiden van zoo ver schillende dingen. Hij houdt van sport in de buitenlucht ik van eenzaamheid en boe ken! En je ziet daarin geen enkel gevaar? Het gevaar dat er is in elk huwelijk. En dit is een .gemengd" op den koop toe! Wat zou de oude Alfred daarvan Wel zeggen? Ik weet zeker, dat hij van Jim zou houden, sprak Carina vol vertrouwen. Hjj zou je minstens geraden hebben te wachten. Je had hem toch nog slechts drie maal ontmoet voor je verloving? I Richard, wil je beproeven onze verlo ving te elfder ure te breken? Laat ik je dan vertellen, dat elke poging daartoe ver- geefsch is. Ik treed met Jim in het huwelijk. Ik heb er rijpelijk over nagedacht. Ik weet even goed als gij het vóór en tegen. Maar, ik houd van leem en ik voel, dat we van elkaar zullen houden. Carina sprak met ongewone beslistheid en geestdrift. Zóó had zU Grove nog niet dik- uit en betaalde Carey. Toen die weg nam Rosenstein den boekhouder apart fluisterde hem. op een toon van vrees, in het oor: „O, wat ben ik bljj, dat ik gisteren de brandkast niet open gehad heb!" De boekhouder keek hem met groote oogen aan. „U hebt 1 wel geprobeerd, meneer,” zei hij. „Weet u niet meer dat u zei: „De num mers willen niet stilstaan”, en dat u mij vroeg, of ik hem open kon krijgen? En ik zei. dat ik de combinatie niet wist." Rosenstein keek hem verschrikt aan. De kamer werd benauwd. Hij ging In de deur opening staan snakken naar adem. Op straat, vlak voor den winkel, stond een wit paard. Een sjofel heer stond op het trottoir, met de leidsels in de hand, en keek Rosen stein vol verwachting aan. .Morgen baas”, riep hij opgewekt. Rosenstein keek hem aan. „Ga weg!" riep hij. „Ik wil geen paarden voor mijn winkel hebben staan. Zet 'm ergens anders!" ,Jk zal 'm zetten waar u wilt, baas," zei del man. zjjn pet aanrakend, ..maar u hebt nog niet voor heth betaald.” „Heb ik dat paard gekocht?” vroeg hij fier. „Dat heb je zeker,” zei de man, „voor je schillenwjjk.” .Maar ik heb geen schlUenwjjk.” antwoord de Rosenstein. De oogen van den man scho ten vonken. Rosenstein liep onvast den winkel in en sloeg den arm om den hals van den boek houder. tot Spr. men. grooting-1924 met 55 pet. wordt Overschre den en komt dan op een kostprijs van f 3500 per H.A.. inclusief rente, of voor den geheelen polder. groot 53000 HA. 190.000 000. Het werk duurt 12 A 15 jaar. Wij hebben dus voorlooplg zeker niet met meer dan 15 mlllloen gulden per jaar te rekenen. wjjls geantwoord. Het was. alsof zjj hem niet het recht toekende, zich in deze zaak te mengen. En tante Nora vindt het óók goed! voegde zjj er nog bij. Dat zou ik denken! Ze heeft de heel» zaak op touw gezet! Een huwbare nicht en een rijke weduwnaar, die ’n vrouw wenschte. Wat denk je van dien jongen van Mal lory? Ik heb hem nog slechts ééns ontmoet, antwoordde Carina vqprzichtlg. Hij zou de zaken wel eens voor je kun nen bederven! Vandaag ben je beslist zwartgallig, lachte Carina, maar van Peter ben ik vol strekt niet bang. Ik weet zeker, dat ik zal bereiken, dat hjj van me gaat houden. Jim is veel te streng jegens hem. Beste kind, je Jjm is een hardvochtig man, die het hart zijner eerste vrouw heeft gebroken. Goed, maar ik ben niet van plan hem het mijne te laten breken! zei ze. Een lieve vrouw, merkte Richard in gedachten op. ze heette Iris, geloof ik. Een mooie naam, die haar goed paste. land en Overijsel ontstaan. Eindelijk is het moreele beteekenis, dat wenscrisis als wij die thans doormaken Staat blijk geeft zelf niet alle vertrouwen in de toekomst van ons land te hebben verloren. Mevrouw Rosenstein zat op de trap te breien, stralend van vreugde. Toen ze haar mag zag. snelde ze hem tegemoet. Er stonaen tranen in haar óogen. ..Schat dat je bent! Lieve royale man! Eerst starf je me voor mijn koppigheid, en dan overstelpt ie me met geluk door mijn lief sten hartewensch te vervullen! 1 Is te veel! Ik verdien het niet! Ik was met één kamer al bltf geweest!" „W-w-wat is er dan?” vroeg hij slapjes. Zjjn vrouw glimlachte. „De behangers zjjn al aan X werk." zei ze vrooljjk. „Ze zelen, dat je t absoluut op één dag klaar wou hebben, dus ze hebben twin tig man gestuurd." De heer Rosenstein zonk neerslachtig op de treden neer. ..Lieverd.” zei mevrouw Rosenstein na een lange pauze, als je me één ding belooft, zal ik m’n leven lang gelukkig zijn.” Rosenstein zij niets. Hij was vaag be nieuwd of die belofte steunde op t een of ander van gisteren, dat hem nog niet ge openbaard was. Re loof me," ging zijn vrouw voort, „dat )e, onverschillig wat er gebeurt, nooit meer dronken zult zijn.” Hij gorgelde hulpéloos: ,2a, ik beloof X.” _Eji_hjj hield die belofte. afsluitingswerken, niet had i- zette uiteen, hoe de omstandigheden, naar het oordeel van het meerendeel Commissieleden, aanleiding hebben tot een reorganisatie van heden. Spr. geeft voorts te kennen, dat hij als voorzitter van de Generale Commissie uit volle overtuiging kan verzekeren, dat alle ledender Commissie en de secretaris, Ir. Houbén, den laatsten tijd zeer verdienste lijk bijgestaan door mr. v. d. Werf met de grootste toewijding zich hebben gegeven aan de uitvoering van de taak, waartoe zij ge roepen waren en dat die personen ieder in hun richting, ook voor de toekomst, ten volle bereid zijn hun beste krachten daaraan te wijden. Züxc. hield hierna een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: De Koninklijke Besluiten van 7 Februari jl. hebben in de organisatie van de Zuider- zeesteunverleening een belangrijke wijziging gebracht. De thans afgesloten periode van ruim zes jaar heeft veel van de toewijding en van het inzicht der Generale Commissie gevraagd. Naar het mij voorkomt is men, in onderlinge, samenwerking, in de toepassing, welke aanvankelijk aan de Zuiderzeesteunwr.t is gegeven, niet ongelukkig geslaagd en wan neer wjj dus thans met gepaste voldoening op het afgeloopen tijdperk terugzien, dank ik dit voor eën goed deel aan de loffelijke wijze, waarop de Generale Commissie haar taak heeft opgevat en ieder uwer, ook uw bekwame en onvermoeide secretaris, moge zich ver zekerd houden van mijn erkentelijkheid voor ieders aandeel in het werk, dat In 1925 werd begonnen. Voor uw onverflauwde belangstelling onverzwakten steun betuigt de Regeering gaarne haar waardeering. Ook tot den ondervoorzitter, den heer De- foer, richtte Z.Exc. waardeerende woorden, terwijl hij mededeelde, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den heer Defoer te tx noemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau* Als den voomaamsten arbeid van de Com missie beschouw 'ik. aldus vervolgde de Mi nister, Uw raad en voorlichting bjj de vast- De baten Welke baten kunnen tegenover deze uitgaven gesteld worden? Spreker merkt op, dat ook de regeering niet als eisch stelt dat deze baten ten volle den kostprijs moe ten dekken; men is het er over eens, dat er daarvoor veel te groote indirecte voordeelen aan het toevoegen van nieuwen grond aan ons land verbonden zijn. De commissie-Lovink, waarin een aantal onzer beste landbouwkundigen zitting had den. is op grond van een diepgaand onder zoek tot de conclusie gekomen, dat op den duur dergelijke grond een waarde heeft van 2500 gulden per H A. Op het oogenblik is ten gevolge van de landbouwcrisis de prijs lager, maar de grond van den Urkerpolder komt eerst na 12 A 15 jaar aan de markt. Het is wel een zeer pessimistische opvatting om aan te nemen, dat in 1945 A 1948 de landbouwcrisis nog steeds zal heerschen. Wanneer nu gedurende de uitvoering de polder niets opbrengt in 1924 schatte men deze opbrengst nog op 23 mlllloen gul- dwn dan zou de Staat dus circa 53 mil- lloen moeten bijpassen te besteden over 12 A 15 Jaar, hetgeen neerkomt op 3‘< A 4 mil- lioen per jaar. Spr. meent, dat dit geen be dragen zijn, die het financieel evënwicht van den Staat in gevaar kunnen brengen In de vergadering van de Tweede Kamer van 9 Februari zal de voorzitter aan de te benoemen Centrale Afdeeling voorstellen om op Woensdag 24 Februari mede te doen onderzoeken het wetsontwerp tot instelling van een Economlschen Raad Voorts zal de voorzitt?r bij de regeling van werkzaamheden voorstellen, het kortings- wetje op de uttkeeringen aan gemeenten en provincies niet te behandelen na de in terpellatieVan Dijk, maar na het wets ontwerp Begroeting van het Zuiderzeefonds voor 1932. van hoogconjunctuur, dan maakt men de zaak onnoodig duur en jaagt men ook de prijzen van andere werken op. zooals in de jaren 1927—1931 is gebleken. In een tj)d van depressie echter kan men profiteeren van het groote aanbod en verschaft men aan vele duizenden, die men anders werkloozen- uitkeerlng moet geven, behoorlijk werk en bestaan. Slechts een gering deel der kosten gaat naar het buitenland. Schat men het aantal direct werkzamen op eenige duizen den, nog veel talrijker zijn zij, die indirect van het werk profiteeren; zoo is tijdens de werkzaamheden bij Medemblik de bovo’ king daar met duizend zieb^n vermeerden.’ De Urkerpolder zal op Urk in Zuid-Fries- overal nieuw leven doen van onschatbare bij een vertrou- de KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—120 Concert uit hotel Palace. 220420 Radio- orkest o. 1. v. Gröndahl, m. m. v. solisten. 720 Les grandes PAques russes, van Rims- ky-Korsakoff. 'Radio-orkest o. 1. v. Hee sen). 7.359.35 „Het levende lijk". van Tolstoi. 9.5010.20 Strijkkwartet E-dur. op. 125, nr. 2, Schubert (Rafn-kwartet). 1020 Dansmuziek. is dit geworden 5000. [Xnet 55 pet. De Urker- in 1924 geschat op 2300 gld„ veel minder dan de Wieringermeer. By de uitvoering van den Urkerpolder staat men er in allerlei opzichten veel gunstiger voor; men heeft veel meer ervaring, men werkt achter deij beschuttenden afsluitdijk, men heeft geen ander Zuiderzeewerk tege lijk onder handen, terwijl de Wieringer meer, in afwijking van Lely’s plan, gelijk met den afsluitdijk werd uitgevoerd. Einde lijk is de Wieringermeer uitgevoerd in een tijd van „hoogconjunctuur”. Dit alles heeft de groote kostenoverschrijding geleid, wil echter voor het oogenblik aanne- dat ook bij den Urkerpolder de be- zelfs een onverschillige drukking. En indien zij zich in deze loving niet gelukkig gevoelde, maakte zij er dan geen eind aan. ’n Mensch droogt uit! lachte zjj ge maakt. En zij noemde enkele namen van lieden die een of twee schitterende romans geschreven hadden en van wien men daarna niets* meer had vernomen. X Is zoo mijn ge voelen, dat ik met Jim een nieuwe loopbaan begin. Ik zal trachten er iets goeds van te maken. Öpeens vroeg Grove: M'n kind, hou Je van dien man Carina aarzelde. Even slechts; dan her nam ze eenvoudig: Ja. X Is geen half-god! Hij heeft zelfs heelcmaal niets een god! Heb je van hem gedaan gekregen, dat hij de door de Kerk vereischte beloften doet? Ja, hij is onmiddellijk na onze ken nismaking een priester op gaan zoeken oir. te vernemen wat men van hem verlangde Ik dacht dat hij mij wel op zou geven, als men hem verteld had wat men van hem verwachtte. Diezelfde gedachte of hoop had ook Grove gehad. Doch in plaats daarvan scheen het hem alleen te.... Carina zweeg. Ja, zeg het eens? vroeg Grove, een wel- „U hebt ons ieder vijf dollars gegeven, en u vroeg, of we een mopje voor u zongen, enWat is er meneer Rosenstein? Bent u ziek?” „Ga ga!” hijgde Rosenstein. „Trommel ze bij elkaar en doe den winkel weer open. Gauw. En zeg ze dat er niet gesproken mag worden, over wat er gisteren gebeurd is. Ze ze. ze kunnen (slikbeweging) het geld houden. Maar de zaak moet open, en ze moeten hun mond houden." Hij wankelde de straat op. Zjjn hoofd draaide, zijn hart was ziek van plotselinge vrees. HU liep een heel eind om, en voelde zich weer meester van zichzelf, toen hij den winkel bereikte. Die was nu open, en alles ging zijn gewonen gang. En er stond een man een vreemde op hem te wachten. Toen de vreemde Rosenstein zag, klaarde zijn gezicht op. „Goeden morgen!” riep hij vroolijk. Jk kom wel 'n beetje vroeg, maar ik heb het geld noodlg ik moet vandaag huur be talen." Rosenstein werd bleek. De verkoopsters keken een anderen kant op met een beschei denheid, die pijnlijk duidelijk was. snel knipperde Rosenstein eenige malen met de oogen. Toen vroeg hjj heesch: „Welk geld?" De vreemde keek hem verbaasd aan. „Weet u X niet meer?” vroeg hij, en hij liet een kaartje zien. „Da's mijn kaartje,” zei Rosenstein. „Wat zou dat?" „Kijkt u maar eens aan den anderen kant.” Rosenstein deed het. Deze letters staarden hem aan: „Ik beken schuldig te zijn aan den heer Carey 36 dollars, ik. Ro senstein.” Het was ontwijfelbaar zijn schruu En opeens kreeg hij een vage, verre, droom achtige herinnering aan een bergtop, waar op hij had gestaan, met een muziekkorps om zich heen, en meneer Carey, die hem geld gaf. „Ik dacht, dat ik dat vroeger eens ge droomd had,” mompelde hij. En toen vroeg hij aan den vreemde: „Wie bent u?” „Ik?” zei de vreemde verwonderd. ,Jk ben Carey van Café Carey. U zei. dat ik maar komen moest, zoodra ik het...." ,Bt.!” riep Rosenstein. „XIs in orde.” Hij deed een brandkast open, nam er het geld was en Mevrouw Rosenstein wou een kamer rood laten behangen en meneer Rosenstein vond, dat het gele papier, waarmee de muren ver sierd waren, nog best een jaar meekon. Hoe langer zijn vrouw aanhield over het roode behangsel, hoe koppiger zijn tegen stand werd, tot hij, op den ochtend na een opgewonden gedachtenwisseling, waarin hjj niet één redelijk argument te berde had kunnen brengen, plotseling en kwaadaardig toegaf. „Uitstekend,” zei hU, terwijl hij zijn hoed opzette en naar, de deur ging, „neem jij Je rooie papier. Doe maar' wat je wilt. Maar van dit oogenblik af ben ik een dronkaard." Mevrouw Rosenstein werd bleek. „Man! Man!” riep ze smeekend, zich tot hem wen dend met saamgevouwen handen. Maar Ro senstein zei niets meer, stapte de kamer uit en sloeg de deur achter zich dicht. Mevrouw Rosenstein viel ontsteld op een stoel naar. Intusschen wandelde Rosenstein naar de meest nabije herberg. Hjj was er duizend maal langs gekomen? maar nog nooit bln- nengetraden. De oogen van den kastelein gingen wat wijder open, toen hjj zoo'n pa triarchale figuur voor de toonbank zag staan met een vastberaden gezicht. „Geef me een borrel!" beval Rosenstein. „Wat voor een borrel wou u hebben?" vroeg de kastelein. Die flesch daar die groote zwarte." Het was Benedictine. De kastelein goot er enbeetje van in een klein likeurglaasje, maar Rosenstein fronste. „Ik wou een borrel hebben," zei hij. „geen druppeltje. Schenk een groot glas vol.” De wijze kastelein debatteert niet met zijn klanten, zoolang die de middelen heböen. om te betalen, wat ze bestellen. Zwijgend vulde hjj een klein emmertje met de stroo- perige lekkernij, en even zwijgend zwolg Rosenstein het in. De kastelein zag het met verbazing, berekende vier glaasjes, en mom pelde. terwijl Rosenstein met een hooge borst het terrein verliet: ,Jk laat me han gen. Rosenstein liep doelloos maar vroolijk de straat door, naar links en «echts buigend tegen de menschen, die hem zoo vriéndelijk toelachten. Toen hij aan den hoek kwam, verbaasde het hem. dat het heele aanzicht van de straat dien nacht veranderd was. Toen leek het hem, dat ef een regiment soldaten kwam aanmarcheeren; elke man hield hem een dampenden beker toe; n;j trad in het gelid en marcheerde mee. en ze kwamen in den schittergloed van eenige hon derden zonnen. Daarna werd hjj door een kanon afgeschoten, en toen hij tot bewust zijn kwam-, herkende hij de trekken van me vrouw Rosenstein en voelde hij de verkwik kende koelte van de natte servetten, die zij teeder op zijn koortsende hoofd legde. Het was bijna middernacht. Rosenstein kreunde angstig. „Wat is er gebeurd?” vroeg hij. ,2e bent dronken geweest.” antwoordde zjjn vrouw. .Maar X is nu over. Slaap maar eens flink uit. dan zullen we er nooit meer over praten. En we zullen X nog wel een jaar met het gele behangsel doen.” Toen viel hij vredig in slaap. Den vol genden morgen zag hjj zjjn vrouw onder do oogen en wees haar op de ontzettende les. die hjj haar geleerd had. .Nu zie je, hoe ver je koppigheid me drij ven kan," zei hjj. Zjjn vrouw klemde zich aan hem vast en huilde en zwoer, dat ze nooit meer zou aan dringen op iets, dat hun uitgaven opdreef. En toen kusten ze elkaar en maakten het goed, en Rosenstetq ging naar zjjn winkel, een beetje zwak in de beenen, en een beetje duizelig, en met een raar gevoel in zjjn hoofd, maar opgewekt, omdat hij zoo goed koop een volkomen meesterschap had ge wonnen over zjjn koppige bruida De winkel was gesloten. Rosenstein keek bot naar de dichte deur en luiken. De boekhouder was verplicht, om acht uur te komen en den winkel te openen. Het was nu negen uur. Waar was de boek houder? En waar waren de drie verkoop sters? En de jongste bediende? Zoo snel hjj kon stapte Rosenstein naar des boekhouders woning. De jonge man was zich aan het aan- kleeden, vrooljjk fluitend. De boekhouder keek verbaasd, toen hij zjjn patroon gewaar werd. „Wat moet dat?’"vroeg Rosenstein. „Waar om ben je niet aan de zaak? Waar zjjn de sleutels?” Het gezicht van den jongen man betrok. Hij keek Rosenstein vreemd aan. Toen vroeg hjj: .Meende u X dan niet?” „Of ik X meende?” vroeg Rosenstein. „Wat Hoe? Wanneer? Je bent .toch niet gek?” „U hebt gisteren gezegd, dat we de zaak moesten sluiten, en dat we het er maar eens goed van moesten nemen, en dat we de eer ste week niet terug hoefden te komen.” Rosenstein zocht steun bjj den deurpost. Hjj probeerde te spreken, maar er klemde iets in zjjn keel. Eindelijk, op zjjn borst wij zend. bracht hjj zwakjes uit: „Ikke?" De klerk knikte. „En wat heb ik nog meer gedaan?” vroeg Rosenstein verslagen. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwtf- ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert O'Henry. 1.20 Leonardo Kemp s4 orkest. Voor de scholen. 4.50 Midland Studio-orkest o 1. v. F. Cantell. 5.35 Kinderuur. 6 20 Be richten. 6.50 Reg. Faul speelt Haydn’s pia nomuziek. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Va- .JStreet Pavement Artists”. 825 (pianoduetten en zang). 8.50 Lezing. 9 20 Berichten. 9 40 Wi- oJ.v. B. Walton (tenor). (K. V. 251). Mo- Rcde Nlimster P. Rcijmer Zaterdag vergaderde de Generale Commis sie Zuiderzeesteunwet te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. G. Vissering. Op de agenda kwam het volgende punt voor: „Be spreking van den toestand, geschapen door de in werkingtreding van de Koninklijke Be sluiten van 7 Januari 1932. betreffende de reorganisatie van de Generale Commissie, de Instelling van den Rjjksdienst ter Uitvoering van de Zuiderzeesteunwet en de herziening van het Zuiderzeesteunbeslult." De behandelng van d tpunt werd bijge- woond door Zijne Excellentie d~n Minister van Waterstaat, mr. P Reymcr, de ver gezeld was van den referendaris, mr J. Draaier. De voorzitter heette den Minister welkom en leidde de besprekingen in. Hjj wijst er op hoe de arbeid der commissie, weke o.m ge richt was op een zoo spoedig mogeljjk helpen van de visschersbevolking aan een nieuw be staan, verzwaard werd door de gunstige re sultaten van de visscherjj. welke men aan vankelijk in verband met de ^ordering van de 1 verwacht. Spr. ook der gegeven haar werkzaam- Voor het Departement Amsterdam der Ned. Mjj. voor Nijverheid en Handel heeft Zaterdagavond mr. K Jansma secretaris van den Zulderzeeraad te Amsterdam, een lezing gehouden over het onderwerp: „Is de voortzetting der Zuiderzeedroogmaking ge wenscht?” Spr. begon met er op te wijzen, dat de geheele Zuidenee-onderneming bestaat uit vijf afzonderlijke deelen. n 1. den groote-j afsluitdijk en de vier daarachter door Lely geprojecteerde polders, waarvan alleen de beide Zuidelijke samenhangen. Overigens ■taan deze werken ieder op zichzelf. De afsluitdijk en de Wieringtrmeenxilder zijn beide grootendeels gereed en worden ongetwijfeld afgemaakt; ook de regeering wil dit. Andeizjids dringt niemand er op aan thans reeds de Zuidelijke polders ter hand te nemen. Het eenige punt iri kwestie is of men in 1933 met den Urkerpolder zal beginnen. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. A. V. R. O.- uitzending 8.00 Gramofoonpl. 13.00 V-Ior- genwjjding. 10.15 Gramofoonpl. 10.35 Voor drachten door mevr. E. de Vries-Kellers- mann. 11.00 Orgelconcert P. van Egmond Jr. Mm.v. Bram Mendes (vlooi-. (2.10 Gra mofoonpl. 12.15 Kovags Lajos en ;yn or kest. 2.00 Pauze. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital Egbert Veen. 4.30 Kinderuur. 5.30 Avro-Kamerorkest o. I. v. Louis Schmidt. Mjn.v. Willy Vos Men des (zang). 6.006.30 Onderwijsfonds Bin nenscheepvaart. 7.30 Engelsche les. 3.00 Gramofoonpl. 8J59.15 Uit den Dier"ntuln Den Haag: Concert Lllll Qyene-s én haar 20 Zigeunerinnen. O.a. Hongaarsche Dans no. 5. Brahms, en Fant. „Griifin Mmiza”, Kalman. 9.15 Optreden van Nono. 9.35— 10 00 Omroeporkest o. 1. v. N. lieep „De Fremersberg”, Kocnnemanh. 10 00 Vaz Dias. 10.15 Vervolg Omroeporkest. O.a. Fant. Manon Lescaut”', Puccini en .Aa der schónen blauen Donau”, wals, Strauss. II. 3012.00 Gramofoonpl.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16