QUO VADIS HISPANIA? I BRILLEN Voor den Alkmaarschen Kantonrechter Strafzitting van Vrijdag 5 Februari. BREUKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN N.V. JAN DE VRIES II „DE VALK Laf optreden der Regeering te Madrid TWEEDE BLAD MAANDAG 8 FEBRUARI 1932 STADSNIEUWS RECHTSZAKEN PROVINCIAAL NIEUWS ZAADMARKT 58 TEL. 324 ALKMAAR 1^ p. K. Crisis-Comité, Alkmaar Vorige opgaaf torigtroiM*. Helen Henschel en Lijk opgehaald Film-nieuws 30 Januari. Benoemd hou' Districts-Arbeidsbeurs. ingekomen: He* Oeral Kosakkenkoor la Victoria Theater. -Hoe kunt u nog t'jd vinden om te werken met alle maal van die he?rlUke bla den en magazüns cm te leaen zoo rond c i u." NIET DE STEM EENS ROEPENDE IN DE WOESTIJN. 5315.78 Waarvoor allen gevers hartelijk dank wordt ƒ231.91 ƒ5 06387 1) Generaal Sanjurjo wordt als leider der civiele garde vervangen door generaal Caba- nellas en zal voortaan fungeeren als direc- teur-generaal van bet corps carabinieri. t Bestuur der Broeders te Oudenboech heeft benoemd tot Overste van 8t Louis te Rot terdam den eerw. Br. Sylverius, hoofd der St. Adelbertusschool alhier. En in rijn plaats tot hoofd dier school benoemd den eerw. Br. Her manns, uit Lisse. hü een door den melkhandetaar H. Troost- fieide bestuurd aangespannen voertuig voor bij wenschte te tuffen op den nogal «mailen rijweg een van de andere rijde naderenden jeugdigen wielrijder, v. d. Belt genaamd, van de sokken, met gevolg dat diens rijwiel werd beschadigd. De houder van dien auto werd opgespoord, doch beweerde van niets te we ten. Het rijbewijs O. No. 82470 stond ten na me van zijn echtgenoot* Evenwel werd deze heer B., al hield hü zich van den domme, toch maar te pakken genomen en heden op hoop van zegen veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen. Hij moet zich dan maar verant woorden als de wissellooper van de firma Justitia hem de kwitantie presenteert. Zulke klanten kan men missen als kiespijn. Het RK Crisis-Comité: D. O. J. VAN DIJK. Pennlngm Aangesloten bij’ het Algemeen Ziekenfonds - 25 10 „16791 Voor een Heldere Wasch Stoom wasscherij NOORDF.RKADF.67 68 ALKMAAR - TELEFOON 1200 - De geheimzinnige autobestuur der. De bestuurder van den luxe-auto G. No. 82470, genaamd A. H B. en van beroep ker misreiziger, zonder vaste woonplaats, reed op 19 Augustus te Broek op Langvndijk. toen gfSert de vorige opgave zijn bij den pen- 10 - 10.— Weer 'n vrachtauio-chauffeur voor *n half jaar van den rij weg geworpen. Het wordt een zaak van beteekenls voor heeren vrachtauto-chauffeurs om de noodige voorzichtigheid te betrachten, aangezien zoo wel ambtenaar als kantonrechter met roe rende eenstemmigheid hebben saamgezworen tegen eventueele wegmisbruikers krachtdadig op te treden, niet alleen door het opleggen van zware geldboeten, doch ook door het ontzeggen van de rijbevoegdheid, n bjjko- De werklooze heeren J. C. en J. K te Alk maar kortten Zich op 8 November aange naam den ledigen tijd met de beoefening der edele hengelsport, doch bezigden als ope- ratieterreln het door den heer Klaas Ruiter te Koedijk gepachte vlschwater. Deze be- roepsvissscher had edelkarper uitgezet en was dus op de belangstelling van dérgelijke ama teurs zonder vergunning niet hevig gechar meerd. Bovendien werd hU door mijnheer K. speciaal nog wel eens uitgescholden en be dreigd. wat hem ook niet lekker smaakte. Bedoelde visschers, die erkenden op de baars ie zijn uitgeweest, stonden heden terecht en werden ieder veroordeeld ttot 6 boete of 6 dagen. De heer K. werd bovendien aange maand in ’t vervolg zijn mond te houden. De goede Intentie werd niet al te best betoond. De heer J. R, chauffeur op een vracht auto, te Alkmaar woonachtig, presenteerde zich als verdachte omdat hij op 3 October op de Noordervaart onder Schermerhorn met zjjn vrachtauto door een begrafenisstoet was gereden, zoodat een achter de lijkkoets rij dende volgauto krachtig moest remmen, teneinde een aanrijding te voorkomen. In dezen auto bevond zich echter een veld wachter. die niet aarzelde den onverschilli gen Chauffeur het leven zuur te maken door procesverbaal tegen hem op te maken. De heer R gaf evenwel heden een plau sibele verklaring van zijn zondigen tegen de regels der burgerlijke beleefdheid door mede te deelen. dat hjj in den allerhoogsten spoed bezig was geweest om een dokter te zoeken voor een vrouw, die accoucheurshulp drin gend noodlg had. Hjj overlegde tot staving van zUn bewering een schriftelUke mededeeling van een ge neesheer. Ten einde deze opgaven te controleeren, werd de zaak aangehouden tot de volgende zitting. Het is dan te hopen, dat de spükers van den chauffeur passen In de gaten van den ambtenaar. Stedelijke autobus contra motorrij der. Een aanrijding met een zeer ongelukkig gevolg. De heer C. Spruut. reiziger te Alkmaar, reed in rien middag van 21 November, onder het geven van signalen en uitsteken van zijn richtlngwUzerr nabij de Vlerstaten den Rüks- straatweg op. doch werd als toen met grof geweld aangereden door een In woeste vaart aankomenden vrachtauto, die echter nog een eind doorreed en eerst tot stilstand kwam, toen ook een ijzeren hekje voor het perceel van den hAr Van Loon was vernield. De inspecteur Steenstra, die Juist bezig was met op het Ritsevoort een andere aanrUding uit te zoeken, begaf zich na kennisneming on- middellljk naar de plaats des onheils en nam den vrachtauto-chauffeur mede naar zün bureau, niet om hem te onthalen op een kopje thee en *n fijne sigaar, maar om met redenen van wetenschap zich te overtuigen' van de waarheid van zijn vermoeden, dat deze chauffeur. J. B. uit Castricum, onder Invloed verkeerde van genoten alcoholhou dende dranken. Dit vermoeden bleek hem juist te zijn en heden stond de chauffeur te recht ter zake overtreding art. 22 B Motor en Rijwielwet. Verdachte ontkende het snelle rijden en den invloed, doch een bericht van de politie te Castricum omtrent zün bierllefde en zjjn .eigen erkentenis, dat hü dien Zaterdag ver schillende café’s had bezocht, gaven hem dén genadeslag en werd de man veroordeeld tot 40 boete of 40 dagen en 6 maanden ont zegging rijbevoegdheid. mende penitentie, die voor velen werkloos heid beteekent. De 35-jarige vrachtrijder Pieter B. uit Stompentoren ondervond heden in niet geringe mate de gevolgen van die ver bitterde stemming, toen hü terecht stond ter zake een door hem veroorzaakte aanrijding met een van Hoorn komende autobus op 2 December, welke aanrUding plaats had op de Noordervaart gem oterleek. Het was dien dag tamelUk mistig en de autobus was uit voorzorg volop geïllumineerd, doch de vracht- rljder had die moeite niet genomen en reed bovendien onverantwoordelUk snel met het hierboven omschreven gevolg. Niet alleen werd de autobus, bestuurd door den heer J. Mol, wonende te Hoorn. belangrük bescha digd. doch werden eenlge zich in de bus be vindende passagiers, duchtig doorelkaar ge rammeld en zelfs door glasscherven licht ge kwetst. De roekelooze chauffeur werd dan ook duchtig onder handen genomen en ver oordeeld tot 40 boete of 40 dagen, benevens ontzegging rijbevoegdheid voor den tüd van zes maanden. Dit bet Noord-Holtandzch Kanaal tegen over de Kanaalstraat is Vrijdagmiddag op- gabaald bet rijk van de 3-jarige A. P. M. dochtertje van den heer M., alhier, dat 12 ■ovember was vermist. de regeering schorst voor onbepaalden tüd het katholieke dagblad .XI Debate", een vechtpartU heeft te Bilbao plaats de lei ders der traditionalisten worden achter de tralies gezet; een staking dreigt in Galiclë; een bekend bankier en de president van de mUncompagnle worden gevangen geno men; de zwarte vlag wappert in Manresa de minister van blnnenlandsche zaken ver klaart, dat dit geschied is op aanstichten der geesteiuken en bedreigt een conservatief af gevaardigde uit Navarro met verbanning; de revolutie schünt voor de deur te staan men ontzegt den Jezuïeten het grondge bied der republiek! Onder deze omstandig heden hebben de opstandigen inderdaad alle aanleiding op den Ingeslagen weg voort te gaan. Voor hun wandaden worden hun tegenstanders gestraft! Deze zonderlinge wüze van optreden ken merkt de zwakheid van het huidige bewind De radicaal-socialistlsche ploeg in Madrid is bang voor de anarcho-syndicalisten. Zü brengt haar zoenoffers, L c. de kapitalisten en de religieuzen. Onvoldoende zün die of fers zeker; Azana wint er niets mee, tenzü wat tUd. En hU slaagt er in zich te hand- D. <3 sa MOS. Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 912 en van 25 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Don derdagavond. Voor vrouwelUk personeel af- ■onderlUke ingang. De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 autogene-lasscher, 10 bakkers, 13 bankwerkers, 3 beh.naaisters. 1 beh. stoffeer der. 3 betonwerkers. 1 bloemist, 2 boekbin der», 1 boekdrukker, 8 boerenarbeiders. 1 borstelmaker. 14 chauffeurs, 2 ebem. rel ni tre», 7 electriclens, 1 etaleur. 42 grondwer ken, 1 instrumentmaker 2 incasseerders, 3 kappen, 9 kantoorbedienden, waaronder 2 •teno-typistes, 4 kellners. 3 ketebnakers, 3 kistenmakers. 1 kleermaker. 7 klinkers, 1 koetsier. 3 letterzetters, 6 loodgieters, 4 mach, houtbewerkers. 7 machinisten. 5 magazijn bedienden. 4 metaaldraalers, 23 metselaars. 19 meubelmakers, 8 monteurs, 17 opperlieden. 12 pakhuisknechts. 5 plaatwerkers. 1 radio monteur. 1 rijwielhersteller, reizigers. 1 ■cheepsbouwer. 38 schilders. 20 sigarenma ker». 1 slgaren-sorteerder. 1 rikarenkist jes- plakker. 1 sigarenringster. 4 smeden. 2 steen houwers. 5 stoffeerders. 5 stokers, 11 stuca- doors. 3 slagers, 1 suikerbewerker, 1 teeke- naar, 54 timmerlieden, 3 tuinlieden. 1 tand- technlker, 7 voegen. 1 vuurwerker. 3 wagen makers, 1 werktuigkundige. 4 winkelbedien den, 11 Userwerkers, 183 losse-artoeiders. 33 riansport-arbeiders. 1 bouwkundig-opzichter Geplaatst: 13 werkzoekenden. Alkmaar. Februari 1931. De Directeur VJU KD. VAN DEN HEUVEL. Dese zaak was nog niet wat men noemt: Voor den Hakker. Een te ZUpe resideerende chauffeur, de 33-jarige heer Piet B. zou op 11 Nov. oijder de gemeente Schoorl met een door hem be stuurden auto een aanrijding hebben ver oorzaakt, toen hU vanaf een particulier erf den rijksweg oprijdende zich niet voldoende had vergewist of de weg wel vrü was. De verdachte chauffeur kon zich echter niet met deze tenlaste leggingen vereenigen. In de eerste plaats werd het uitzicht belemmerd en secundo was hij niet van een erf, doch van een openbaren rijweg komen rijden, zooals hü op een meegebracht primitief schetskaartje trachtte te verduldelüken. De heer ambtenaar wist alsnu niet beter te doen, dan zün stalenboek maar dicht te klappen en de dagvaarding in te trekken. Later komt deze zaak, beter voorbereid, dan opnieuw aan de orde. Overtreding art. 22B RUwielwet. De kantonrechter. achriftelUk vonnis wij zend in de zaak contra den landbouwer Pieter K. te Oterleek (Noordervaart) veroordeelde dezen verdachte ter zake het besturen van een tweewielig motorrijtuig. terwUl hU ver keerde onder zoodanlgen Invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hU niet in staat moest worden geacht dit motor rijtuig naar behooren te besturen, tot ƒ35 boete of 20 dagen hechtenis, benevens ont- ■egging van bet recht om motorrijtuigen te besturen voor den rijd van 4 maanden. Geen broodsgebrek. maar sigaretjestrek. De jeugdige chauffeur Engel 8t. uit Eg- mond aan Zee is geen geboren strooper. doch de omstandigheid, dat hU als de kostwinner van zijn geheele werklooze familie geen geld kon overhouden voor een sigaretje, bracht hem op het Idee, zich door het bemachtigen van een konUntje. wat bUverdienste te ver- schaffeft Zün vriend Butter, die nogal sug gestie schünt uit te oefenen op zün omge ving. moedigde hem krachtig aan, echter met het droevige resultaat, dat Engelmun- dus werd gesnapt in de duinen van den heer v. d. Vliet met een hond en zich heden hoor de veroordeelen tot 10 boete of 10 dagen. Van een timmerman uit de Heer-, Hugowaard in de Heerenstraat op’ een motor met een driekwart ver lamde handrem. De 18-jarige timmerman G. J. B. uit H.H. Waard maakte met een dikke lederen mo- torjas zooveej .stos". dat de Kantonrechter hem bijna voor een ..kampioen wegrenner” observeerde. HU bleek echter slechts een houtbewerkend amateurtje, dat dezer dagen In de Heerenstraat te Alkmaar rüdende. door een motoragent werd aangehouden, die na inspectie der remmen, concludeerde dat de handrem geen noemenswaardlg effect sor teerde. De zaak was echter, zooals de sports man opgetogen verklaarde, nu weer dik In orde en vergenoegde de heer Kantonrechter zich slechts 6 boete of 6 dagen op te leg gen. De heer Ambtenaar, die, waar het de fl- nancieele belangen van den Staat betreft, de kracht van een citroenpers verre overtreft, had 15 boete of 15 dagen gerequlreerd. ANNA-PAULOWNA Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob. C. Konlng en C. Dekker; Jan, z. v. 8. Doel- stra en J. Ham; Jacobus Comelus, z. v. J. Langelaas en E. 8. M. V. Schle; Sint, z. J. v. d. Kooy en A. Aaltje; Anna, d. v. Schllderman en M. Dekker; Gerardus Jo hannes Maria, z. v. H. Karst en J. jf M. Zee- bregts; Johannes Gerardus Maria, z. Verresen en A. C. Disco; Willem, z. Grin en H. E. Hooimeüer. Getrouwd: F. Vlaming en G. J. Kossen; O. Timmer en J. A. Hoogeveen. De burgemeester van Egmond binnen is zoowel bezorgd voor t geestelük heil züner gemeentenaren als voor de veiligheid hun ner glasruiten, hekpoortjes. voortuintjes en pasgeverfde huisdeuren. HU heeft dan ook in samenwerking met zün vroede vaderen een verordening in het leven geroepen, die voorschrijft, dat genotllevende pierewaaiers, na sluiting der cafés en beëindiging van tooneel, dans en andere wereldsche verma ken, zich onmlddellük en zonder dralen huiswaarts moeten begeven. En de politie, niet het minst de brigadier titulair der Rüksveldwacht G. Miné handhaafd met toewijding en energie deze verordening, al valt deze dienstüver niet in den smaak van sommige feestgenooten. die graag na afloop nog een slippertje willen maken. Daartoe behoorde ook in den nacht van 7 October de grondwerker Joh. K.. welke student in de praktische aardrijkskunde, ondanks de dringende vertoogen van Miné, met spoed te eclipseeren. voortdurend talmde deze aan sporing op te volgen, tot de brigadier, wiens geduld niet zoo rekbaar is als een charatel, aan dat ..zuigen" ‘n einde en proces-verbaal maakte. De heer Miné, heden als getuige tegen K. gehoord, liet niet onduldelük uitkomen dat hü het jonge rnensch niet van balds- dlgheidssmetten vrü verklaarde en de kan tonrechter onderschreef die meening door den mopperenden beer EL te veroordeelen tot U boste oC 12 degen. Op Zaterdag 14 November had op den hoek Steün- en Emmastraat te Alkmaar, zoo on geveer voor de woning van notaris Verkade, een ernstige aanrUding plaats tusschen een motorrüder, den 39-Jarigen betonwerker M. v. d. Broek en een stadsautobus, bestuurd door W de J. Deze reed in richting Nleuw- landersingel. geheel links van den weg. zoo- dat de uit de Emmastraat komende motor- rUder niet meer in staat was de bus te ont- wUken. De motor sloeg om en v. d. Broek geraakte met het rechterbeen onder de ouderwetsche Indian, met gevolg dat dat lichaamsdeel ernstig werd gekwetst en nog steeds niet bruikbaar was. De autobuschauffeur, heden terecht staan de, werd juridisch bijgestaan door mr. Wynne. HU ontkendè de schuld aan het on geluk. dat hü toeschreef aan de omstandig heid. dat zich rechte van den weg een hand kar bevond, die hü moest ontwüken, waar door hü met zün wagen aan den linkerkant van de straat geraakte. Een goed geslaagde sltuatiekaart was ter zitting aanwezig. Besloten werd evenwel, na een geani meerd debat tusschen ambtenaar en verde diger over niet gedagvaarde getuigen, waar na verdediger zich dankbaar betoonde voor het genoten college In strafrecht, om de zaak aan te houden tot 19 Februari, eenlge niet gehoorde getuigen op te roepen en het verloop van het gebeurde te reconstrueeren en ter plaatse in scène te zetten. De requisieten zullen op rijd aanwezig zün. Biertjes pimpelen en ■tuurkrans draaien kunnen moeilük santen- gaan. De directie van het Victoriatheater heeft toae week muzlekllevend Alkmaar wel een groote verrassing bereid door op het tooneel bet beroemde Oeral Kozakkenkoor te laten optreden! Het gebeurt wel eens meer, dat we in een toaknop ter afwisseling een of ander variété- nummer te zien krijgen, maar dlkwüls is het dan zoo, dat men blü is. dat zoo*n nummer tje is afgeloopen en de film weer gaat draaien. Hier echter Is bet omgekeerd: de Kosak- heuzang is hoofdzaak en de film nemen we ep den koop toe. Want ongetwüfeld is bet optreden van dit zeventien man sterke koor oen gang naar dit theater overwaard. De Oeral Kozakken zijn geenszins de min ste van de verschillende Russische koren, welke in den na-oorlogstüd Europa dóór trekken. Het is een büzonder muzikaal en semble. gedlciplineerd op een wüze als we Mg zelden zagen. Het stemmenmaterlaal, zoowal ha earn als tenoren is prachtig. Bui tengewoon mooi is de samenzang, terwUl bet ïoor, als begeleiding van den solouang moei- Uft overtroffen kan worden. Nu eens klonk die als sonoro orgelbegelei ding, terwUl daarna het lichte klokgeklepel Wonderbaarlijk geïmiteerd werd. Gezongen werden een viertal liederen, die •De voortkwamen uit de Russische volksmu- elek. Muziek, die den eenvoud en weemoed der wijde Russische steppen doet aanvoelen. Na het laatste nummer kregen dirigent en ■angers een ware ovatie, zoodat ze er niet ■onder een toegift afkwamen. De film, welke hierna volgde was een pro duct van Ramon Novarro, die speelde in bet vóór-oorlogsch Weenen. Dese filmacteur is een hartenveroveraar reeds ir gewoon bur ger. Hoe hü dus hier is. nu hü de flattee- rende uniform draagt der koninkrijk-keizer lijke garde, kan men zich voorstellen. Als een dartele vlinder fladdert hü door het leven, onbezorgd de bloempjes nemend die hem aanstaan. Een van die bloempjes is een eenvoudig planomeisje. wie hü niet tot haar voordeel het ,Jeven” leert kennen. Hü wordt nu echter In ernst verliefd, betaalt zün schulden, verlaat den dienst en de slot scène doet als ..happy end” een huwelük ver moeden. Het büprogramma is ondanks het optreden der zangers, weinig minder ultgebreid en goed verzorgd. Wegens de hoofdfilm moeten we onze aan beveling jammer genoeg beperken tot volwassenen. Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken haven,-.jdaar de republlkelnsche partüen in de Cortes hopeloos verdeeld zün. Tot een groote nationale republlkelnsche partü schünt het voorloopig nog niet te kunnen komen. De pogingen van Micquel Maura heb ben tot dusver schipbreuk geleden. Melquia- des Alvarez van zün kant heeft aangestuurd op een „entente” met de liberalen van Ler- roux, maar hü is er alléén in geslaagd scheu ringen in de gelederen van zün eigen vol gelingen te bewerkstelligen. En toch, zoo lang deze groote nationale republlkelnsche concentratie niet tot stand is gekomen, kan de stabiliteit van de republiek niet verze kerd heeten. Opnieuw heerscht volgens de bekende optimistische uitdrukking, die de verant- woordelüke ministers bü voorkeur in den mond nemen .een volkomen kalmte in het geheele land”. Het is de kalmte na den storm en vermoedelük een kalmte vóór een nieuwen storm. Want, de revolu- tlonnalre beweging, die de .sociale revolu tie" op het oog had. moge thans mislukt zün, ontmoedigd zün de revolutionnairen geenszins en het is zeker, dat zü in een niet ver verwüderde toekomst opnieuw en met grooter kracht zullen beginnen. De „al- gemeene repetitie", die zü gehouden heb- ben, heeft hun een en ander geleerd. Of ook de heeren In Madrid geleerd hebben het is méér dan twüfelachtlg. Bü de verkiezingen voor de constituante schreven de bladen triomfantelük,Xr zün slechts 17 communisten in Madrid en Alexandro Lerroux heeft meer dan 70.000 stemmen op zün naam vereenigd. Het zoo genaamde gevaar-van-links is een belache- rijk sprookje.” En hoe is de toon thans, nu het „nlet-bestaande” gevadr-van-links met eenlge moeite bedwongen Is? Niet anders. ..Het communisme” verzekert ..La Luz" (het vroegere „Crissol”) dat door de pro paganda zoo geëxploiteerd is, bestaat In Spanje niet. Dat is een vaststaand feit." Men vraagt zich met verbazing af of men in kringen, die toch beter weten konden, ziende blind is. Heeft de gouverneur van Sevilla niet dezer dagen naar Madrid ge schreven. dat hü alléén in zün provincie 35.000 anarchisten en 19 500 communisten heeft? Is het een geheim, dat de gouver neur van Cordoba in zün laatste rapport op zeer emstigen toon gewag maakt van de groote resultaten die de communistische propaganda in deze streek te boeken heeft? Zün de 33 dooden en de 93 gewonden, die de laatste .relletjes" dachten, reeds thans vergeten? Als deze feiten en cüfers niet grooter indruk maken uit welke nood lottige gebeurtenissen zullen de regeering en haar pers dan wüsheld moeten putten? Wat reedsr voorgevallen Is spreekt toch wel duldelüke taal. De revolutionnaire stakingen waren in het laatste kwartaal van 1931 reeds talrijk genoeg, maar sinds 2 januari groeide de beweging met de snelheid van een rollenden sneeuwbal. Zü begon op een lawine te gelüken. Op den 2en Januari werden de burgerlijke gardes te Castllblanco vermoord, op den 8en zag Arnedo het bloe dig antwoord der ..guardia civil”; op den lOen werd de algemeene staking te San Se bastian uitgeroepen, op den 12en knalden de geweren in de straten van Bilbao, op den 18en begonnen 20.000 arbeiders Ti reeks stakingen te Barcelona, terwUl ook te Va lencia revolutionnaire woelingen plaats had den. Daarna werd de toestand dag na dag nngunstiger. De opstandelingen maakten zich van een aantal kleine plaatsen mees ter en de troepen hadden Manresa te be legeren om de zwarte vlag der anarchisten opnieuw voor de kleuren van de republiek te vervangen. Nauwelüks was in het Noor den de kalmte eenlgszins hersteld of de be weging sprong over naar Malaga en Se villa. waar alleen de ontplooiing van aan zienlijke militaire machtsmiddelen betreu- renswaardige gebeurtenissen voorkwam. Zoover zün wü thans. De beweging Is voorloopig mislukt en tot een algemeene staking is het niet gekomen. Anarchisten en communisten voorzagen de nederlaag en hebben hun volgelingen voor het oogenbllk tot kalmte en voorzichtigheid aangemaand. Maar zü hebben van de ervaring geprofi teerd méér dan hun tegenstanders. Hoe weinig men In Madrid aan een we- xenlük gevaar gelooft, blükt wel uit de hou ding. die men er tegenover den directeur der „Guardia civil", generaal Sanjurjo, in neemt. Zeer geschokt door den moord op vier züner manschappen, had de generaal op uiterst energieke wüze. de regeering ge wezen op haar plicht wat grooter energie bü de beteugeling van dergelüke wandaden te betoenen. Premier Azana. weinig over Sanjurjo’s optreden gesticht, had den gene raal voor den vorm niettemin eenlge vol doening moeten schenken. Maar, op het oogenbllk dat hü Sanjurjo de noodige vrij heid gaf om enkele zeer noodzakelüke maat regelen te nemen, nam Azana zich tevens voor zich van dezen al te Overigen en ener- gleken dienaar der republiek te ontdoen, zoo spoedig het oogenbllk gunstig mocht «Ün, De Cortes Azana weet het zal hü daarbü in meerderheid achter zich vin den: de parlementaire schapen keeren zich tegen den hond, die hen tegen de wolven beschermde. En de ergeerlng, anti-katholiek en antl-conservatlef. volgt de oude taktlek: de grondoorzaak van de woelingen wordt niet geweten aan de anarcho-syndlcallsten, maar aan.... de katholieken en de par tijen van rechts. Iedere Unksche geweld daad wordt met mathematische zekerheid gevolgd door een regeeringsmaatregel te gen recht*. 1) De •narebiatan hebben de gardes vermoord Dzt voor d enderden avond in dit seizoen to Ksunermuziek-Vereeniglng een avond toeft georganiseerd, welke ongetwüfeld in- Mctoant belooft te worden, moge blüken uit een citaal van een kunstrecensie uit ,De Telegr*eT"- D»t is toch maar heel wat prettiger, dan een gewone lieder-avond, zoo te hooren zln- gm als Helen Henschel het doet. Dit musl- eeeren met zün huiselük en intiem karakter km moderne werken van groote kunstwaar- to «onder stoornis samenbrengen met een- modlge volksliederen. Al» zü nog eens terugkeert, verdient zü een voile «aal en den mooisten winteravond van tot jvr. De opposant kon zich niet op snecea beroemen. Een Haarlemsch chauffeur, genaamd P. N. C.. had op 13 September onder Limmen op den rüksstraatweg door zün onachtzaam rijden het personenwagentje, bestuurd door Bakker Rotertng van Castricum onderste boven gesmakt en was hü bü verstek ver- oord .ld tot ƒ40 boete of 40 dagen. Tegen dit xonnls kwam de chauffeur In verzet, dat heden werd behandeld HU beweerde destüds de dagvaarding niet te hebben ontvangen, wat echter geen wonder genoemd kon wor den. want hü bevond zich alstoen tn „re traite” In het huls van bewaring en was de dagvaarding aangeplakt op het daarvoor be stemde bord aan het rechtsgebouw te Haar lem. De hoofdzaak van zün verzet was, dat de boete hem te peperig toezeheen. doch dit motief, alsmede de andere bezwaren, die hü ahnvoerde, vermochten geen wüziging te brengen in rechten oordeel en werd het vonnis mitsdien bevestigd. Twee schriftelUke vonnissen. Landpad te Schoort. De kantonrechter vonnis wUzende in de strafzaak contra den landbouwer Dirk Zw te Schoorl. ter zake de wederrechterijke af sluiting en versperring van een weg. door het gemeentebestuur als openbaar aange merkt. sprak den verdachte vrü van het hem ten laste gelegde op grond dat het den kantonrechter bü persoonlüke waarneming was gebleken, dat niemand een büzonder be lang had bedoeld pad als openbaren weg te qualiflceeren, aangezien door andere open bare wegen In de communicatie voldoende werd voorzien en de gemeente Schoorl naar de meening van den kantonrechter het recht miste het vrije genot van dien weg te be perken. Verdediger in deze zaak was mr. P. Lan- geveld. DE ANATOMISCHE LES REMBRANDT WAS ER COMPLEET „NIKS” BIJ. De 65-jarige veehouder Mathijs B. te Broek op Langenduk was in het bezit van eenlge schapen, die blükbaar afgedaan had den met de leus ..schept vreugde in *t leven” en onmiskenbare teekenen van physlek ver val vertoonden. De verontruste eigenaar had alstoen een der schapen geslacht en het vleesch cadeau gegeven aan eenlge uit verkoren schepselen, doch stond tot loon züner edelmoedigheid heden terecht we gens het slachten van een schaap op 25 Juli, zonder daarvan aangifte te hebben gedaan. Persoonlük aanwezig, verklaarde de heer B. dat hü Inderdaad een schaap had „ge opereerd" na het vooraf de keel te hebben afgesneden. Een radicale methode, die alle verdoovingsmiddelen overtreft. Hü had na minutieus onderzoek der organen, waartoe hü zich volkomen deskundig beschouwde, geen ziekerijke afwüklngen geconstateerd en had hü het schapenlljk geheel compleet af geleverd aan den noodslachter. De veehou der achtte hiertoe volkomen gerechtigd te zün. doch de ambtenaar was een andere meening toegedaan, verzocht’ en verkreeg aanhouding der zaak tot volgende week, teneinde den verbalisant als getuige te hooren. De uitwüzlng van de P. P. Jezuïeten moest i gezien de gedragslijn, die Madrid sinds lang volgt noodzakelükerwüze het ant- woord op de anarchistische beroeringen zün i Het besluit, dat op grond van art. 26 der nieuwe grondwet te eeniger tüd genomen i moest worden, was sinds lang voorzien Reeds vóór het uitwüzingsdecreet werd af- gekondlgd, had een aantal Jezuïeten Span- je's ongastvrüen bodem verlaten, om zich naar het Belgische Turnhout te begeven, dat van hun komst grooterijks profiteeren zaL Deze maatregel, vermoedelük de eerste van een lange reeks met antl-katholieke lenden zen. verarmt Span te onmiskenbaar. De Sr>- pagnie van Jezus was, In het verleden, het kort begrip van de beschaving, die Spanje aan de Nieuwe Wereld bracht; haar Invloed in Latünsch Amerika is nog altüd groot. Ook thans nog speelden de Jezuïeten in het Spaansche cultureele leven een groote rol: het biologisch laboratorium vad Sar ia en het observatorium van Granada waren door hen gesticht. Hun 19 groote colleges en hun 6000 leerlingen legden getuigenis af van hun arbeid op het gebied van het hoogcr onderwüs. Hun zuigelingenbewaarplaatsen. hun melaatschenhuizen. hun Inrichtingen tot hulp ver leening aan behoeftigen. kwamen de tasten van duizenden armen, die thans ten laste van den Staat komen, dagelüks verrichten. Een héldere flambouw, die tal- looze Spanjaarden, en niet de minsten, met haar richt heeft geleld, dooft uit. De regeering, die daarvoor ongevoelig schünt te zün. rekent op de eigendommen’ der orde, om de groote kosten, die thans te haren taste komen, goed te maken. Zon der twüfel rekent zü hier niet, maar dat zal haar niet beletten straks een ander punt van haar antl-clericaal programma uit te 'voeren: de voorbereiding van een wetsvoor stel, dat de overige congregaties aan banden legt en belangrijke wijziging brengt in de verhouding tusschen Kerk en Staat. Echt- Eheldlngswet. ontkerstening van scholen, zie kenhuizen en kerkhoven ziedaar nog unkele etapes op den weg die naar een zoo volledig-mogelüke „de-Kathollsatle” lel den moet. Mocht het huidige bewind te eeniger tüd voor een gematigder plaats moeten maken, dan zal dit laatste voor vol dongen feiten staam. waarin zeer bezwaarlük wüziging te brengen is. De Katholieken, die de komst der repu bliek bevorderd hebben, beginnen langzamer hand den omvang hunner onvoorzichtigheid in te zien. Het is voor hen een weinig op wekkend schouwspel aan den voet van het decreet, dat de krachtigste en meest-histori sche der Spaansche orden het tand ontzegt, de handteekening te zien van den ..goeden katholiek" Alcala Zamora, den grooten man van de nieuwe vrüheld die zün overtuiging voor den schotel linzenmoes van bet presi dentschap verkocht. HEEMSKERK R.K. VOLKSBOND. Vrijdagavond hield de R K Volksbond zün jaarvergadering in het R.K. Vereenlglngs- gebouw. De Voorzitter, de heer A. Zuurbier, open de de vergadering en heette de aanwezi gen hartelük welkom. Vervolgens werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Een schrijven over het Crisls-Cotnlté was ontvangen van het hoofdbestuur, om naast het Burgerlük Armbestuur een Crisis-Comi- te uit den Volksbond te benoemen. Hierover was al meermalen geschreven aan den Raad, maar tot nu toe Is er een andere commissie benoemd, niet uit dep Volksbond. Een schrijven vaw de Patronaatscommis- sle, inhoudende een klacht over de beschik baarstelling van de Patronaatszaal aan da werkloozen. nl. dat de mannen zich niet behoorlijk hebben gedragen, zoodat de «aal niet meer beschikbaar gesteld is en daarom gesloS.-n. Hierover werd nogal breedvoerig gesproken en de voorzitter betreurde dezen stap ten zeerste. Vervolgens werd een schrijven gericht aan den Burgemeester, om alsnog drie leden van den Volksbond te benoemen naast het Bur gerlük Armbestuur. Uit het jaarverslag door den secretaris bleek, dat het ledental met 43 is toegeno men. De voorzitter bracht een woord van dank aan den secretaris. Het verslag van den pen ningmeester sluit in ontvangsten op 820.77, in uitgaven op 813.55. dus saldo 2.12. Op 31 December bedroeg het bezit van den Volksbond 570.15. Vervolgens werd het verslag uitgebracht van den fabrieksarbel- dersbond. De ontvangsten bedragen 375.30, uitgaven 265.93. alzoo saldo 109.37, het bezit van den bond bedroeg 31 December 1931 469 37. De kas van ..Hulp in Nood” sluit met een batig saldo van 25.67, het verslag Spaar- londs sloot met 10. Thans volgde bestuursverkiezing. Daar er geen candid aten waren binnen gekomen, werden de aftredende heeren A. Zuurbier. 8. P. Kossen. J. Kloes en J. Nüman bü accla matie herkozen. Voorzitter dankte de verga dering voor het vertrouwen, dat zü in bet bestuur stelt. Daarna werd de begroottng 1932 vastge- steld in ontvangsten en uitgaven op «72.75 Na enkele op- en aanmerkingen werd de begroeting goedgekeurd. Na de roniwraag bracht de voorzitter een woord van dank aan den geestelük adviseur en de leaen en sloot de vergadering met dan christehjken groet. F. Sn M. Mr Kr gch. Opbrengst busje»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5