GEMENGD NIEUWS noodlottig schot BRAND TE NIJMEGEN OETELDONK ONGELUK OF MISDAAD? CARNAVAL TE MAASTRICHT PRINSES JULIANA VAN EEN DAK GEVALLEN NATIONAAL CRISISCOMTTÉ DIAMANTEN BRUILOFT AUTOBOTSING TE O VERSCHIP KNAAPJE OVERREDEN GEEN ONDERZOEK GELAST HULDIGING DR. N. P. VAN SPANJE BINNENLANDSCH NIEUWS IN HET WATER GEVALLEN ALBERT CARRÉ f BRAND TE HEERENVEEN SCHEEP VAARTCONFERENTIE TE ’S-GRAVENHAGB 25* jaar R. K. Herstellings oorden DE DADER IN ZIJN HUIS GEARRESTEERD UIT EEN MOTORRIJWIEL GESLINGERD SCHIETPARTIJ BIJ SCHINVELD MET ZIJN AUTO TE WATER GEREDEN JEUGDIGE FIETSER AANGEREDEN VOOR ^IJN WONING NEERGESLAGEN BRUIGOM ONVERHOEDS GESTOKEN INBREKERS GEARRESTEERD Arm van jachtopziener verbrijzeld KNAAPJE ONDER EEN AUTO GERAAKT J. J. VAN CAPELLE 75 JAAR PLECHTIGHEID OP „DEKKERSWALD” ernstig te se- be. het De belde oudjes zijn 89 en 85 jaren oud. ▼Ier drle-jarig toUe Twee personen gewond w En verdronken di Ned. Roomsche Reisvereeniging waardig Geweer niet gevonden. Tweede i •aa Am- De bewoners konden bijtijds vluchten den voor en na uit stroopen gegaan. vervoerd Tn den loop van den Zondag hü overleden. Te Steenberge ts de loodgieter A. D. uit de dakgoot gevallen van een huis aan de Kruis poort. De man kwam met zijn hoofd op de steenen terecht. Hevig bloedend uit neus en mond en met ’n diepe wonde aan den slaap werd de man opgenomen en In bewusteloo- zen toestand naar het R. K ziekenhuis over gebracht. Hoewel onmiddellijk levensgevaar niet aanwezig is. baart de toestand van D., die ongehuwd Is, ernstige zorg. Besloten In dezen uit- In de afgeloopen week Is door bet Natio naal Crisiscomité ontvangen 25.750 48. a. totaal is thans ontvangen f 465.68131. 5 I 1 Moordaanslag te Maastricht Ziekere P. van der H„ 30 jaar, wonend? Kwadevllegenstraat te Maastricht, is Zondag voor zijn woning neergeslagen. De hersen pan is verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos De vermoedelijke dader W. is aangehouden. d b b a h Vl I I I 1 1 1 waarin de cultureele belangen waarbij velen, die thans nog lid zijn vereeniglngen. zich zullen he zo ke ge 1* >01 lil g« in st B Ui R or or ar ds al n h dl n vi M ■B dj gen, van van ta da ^ter, no« veaiug waarmede Uit het Muntendamsche diep Js het lijk opgehaald van den 38 jarigen gehuwden I. Reiken te Meeden. Even later is ook zijn rijwiel opgehaald. Men vermoedt, dat de man Maandagnacht tegen de brugleuning is opgereden cn zoo te water is geraakt, doch daar het lijk een diepe snijwonde ovrr het voorhoofd vertoonde en het frame van de fiets is verbogen, beeft men het parket uit Winschoten erbij gehaald, om de doods oorzaak vast te «tellen. Gemengd. Maadagmorgen vroeg hebben twee mare chaussees te Enschede drie mannen aange houden, die zware zakken torsten, welke gevuld bleken te ajjn met allerlei huishou delijke voorwerpen. Een van de mannen wist te ontkomen, doch werd later weer ge grepen Bjj onderzoek is gebleken, dat de voor werpen afkomstig waren van inbraak in een theehuisje onder de gemeente Lonhe- ker. De politie meent de hand te hebben gelegd op de personen, die den laatsten tijd in verschillende buitenhuisjes onder Lonne- ker inbraken hebben gepleegd. Zij worden ter beschikking van de Justitie gesteld. uur hij zijn kamer binnendrong. Hij spoede zich naar bulten en zag. dat de woning van ejjn buur man. met wlen hij onder een dak woont, in lichter laaie stond. Onmlddelljjk maakte hü alarm en de bewoners, nit him slaap opge schrikt. vluchtten In nachtgewaad naar bul ten. terwijl zij hun kinderen in dekens wisten te wikkelen. Buren begonnen onmiddellijk met emmers water het vuur te bestrrüden en toen later de brandweer ter plaatse kwam, slaagde men er met vereende krachten In het vuur mees ter te worden. De woning brandde voor het grootste gedeelte uit. terwijl de meeste In boedel verloren ging of ernstige waterschade bekwam. Ook de heer Z. bekwam belangrijk- waterschade. De schade is zeer belangrijk en wordt door verzekering gedekt. De gewinnen zijn bü buren ondergebracht. Een der bestuurder» ernstig gewond Zondagavond had op aan hoek van den Kanaalweg en den Rotterdanischen Ruweg te Overschie een ernstig auto-ongevai plaats. Op dat punt reden n.l. twee auto’i, de een uit de richting Overschie en bestuurd d'or de nheer L L. M. uit Rotterdam, <1e ander uit de richting Rotterdam en bestuurd door den heer B. uit Pijnacker, door tot nog toe onverklaarbaar misverstand in vaart tegen elkaar. De beer 8. v. d. B„ die naast den heer L L. lï. uit Rotterdam zat, vloog door de voorruit en liep - daardoor epnstlge verwon dingen op, bericht de „Courant"’ De noiltie uit Overschie, alsmede dr. Bremer, werden gewaarschuwd, waarna den gewonde de eer ste hulp werd verleend. Later is hü met een anderen auto naar Rotterdam vervoerd. De zwaar beschadigde wagen werd door een kraanwagen weggesleept. De andere auto liep slechts weinig schade op. Aan de Nederlandsch-Dultsche grens tus- Op het kruispunt bU den weg naar Noot dorp. op den nieuwen verkeersweg tusschen Den Haag en Delft, is Zondagmorgen om circa elf uur een ernstig ongeluk gebeurd. Een drietal vriendjes, onder wie de 17-jarige Adr. van Velzen, afkomstig uit Den Hoorn, bli Delft, reed op dezen weg per flets in de richting Den Haag. Op genoemd kruispunt wilden zij oversteken, van het eene fietspad naar het andere. Daar ter «plaatse is de aan nemer N?ult Delft bezig een benzinestation te bouwen, waardoor het uitzicht op de we gen vrijwel belemmerd is. Wel was er nog als waarschuwlngsslgnaal een roode zakdoek op gehangen en tevens nog met blauw krijt op de schutting „Pas op" geschreven, doch be- grUpelijkerwijse was zulks op dit zoo drukke verkeerscentrum geheel onvoldoende. Hier had verkeerspolitie moeten staan. Toen dan ook de auto van den beer O. V. O. met een vaart van circa 80 K-M. dit kruis punt passeerde, werd genoemde v. V., die juist met zijn vriendjes deze schutting pas seerde, gegrepen en over den weg geslingerd. De automobilist remde onmiddellijk en verleende, hoewel hü zeer onder den indruk was, met een juist passeerenden geneesheer de eerste hulp. Zwaar gewond werd van V. opgenomen. Hij had een ernstige beenbreuk, waarbij de beenderen door het vleesch heen naar bulten staken; voorts had hij ernstige wonden aan hoofd en handen. Zijn vriendjes, die ternauwernood aan het ongeluk ontsnap ten. stonden er bevend en geheel van streek bij. Na ongeveer 20 minuten was de Deutsche politie met den ziekenauto aanwezig en werd het slachtoffer naar bet gasthuis te Delft overgebracht. 1 tb de <U| de sa Is. rei an of 1 aa: gel pai Itk zei «m die I de me tie: da dal JU nee nie is ui ter De 36-jarige C. de Braber uit Hlllegom is Zaterdagnacht te Rotterdam van het Haringvliet in het water geraakt. Door schippers werd hij op het droge gebracht en daarna door den Gemeentelijken Ge. neeskundlgen Dienst in bewusteloozen toe stand naar 1 ziekenhuis op den Coolslngel te Er komt hulp. Een zoon van de wed. Wlegersma, die op 50 meter afstand van de plaats van den aan slag woont, kwam na het schot naar bulten en verleende met nog een paar personen assistentie, waarop het slachtoffer naar diens woning gebracht werd. Hier verleende dr. Boerema uit Hoprnsterzwaag, die Inmiddels was gewaarschuwd, de eerste hulp. Per boot ::fcn’verder per auto werd de getroffene, die ’•hevige pfjnen leed, en veel bloedverlies had. naar zijn eigen woning vervoerd, waar dr Berghuis uit Wünjeterp een voorloopig ver band legde, waarna het slachtoffer per auto naar het ziekenhuis te Heerenveen werd ver voerd. Onmiddellijk togen omwonenden er op uit om de politie, die op het platteland zeer ver spreid woont, te waarschuwen, terwijl ook de heer Bleeker, burgemeester van Opsteriand, spoedig ter plaatse was en als hulp-officler van justitie het onderzoek leidde. Een uitge breid onderzoek werd ingesteld en naar alle richtingen werd de politie gewaarschuwd, daar men vermoedde dat de dader, die veel In België en Duitschland gewerkt heeft, en die in het bezit was van Belgische papieren, de wijk zou nemen naar België. Ook was vla den politieomroep de aanhouding verzocht. Bü tal van personen werd huiszoeking gedaan terwijl ook btj een broer van den verdachte een onderzoek is ingesteld. Hier was de ge zochte wel geweest, doch tegen den nacht was hü weer vertrokken. Toen de politie ten hutze van de ouders van den dader kwam, weiger den deze haar den toegang, zoodat eerst een bevel tot huiszoeking door den hulp-officier van justitie moest worden verstrekt. In alle richtingen werd gedurende den nacht de omgeving afgezocht, doch aanvan kelijk zonder resultaat. Zondagmorgen trof fen de rüksveldwachters De Vries en Jonk man en de gemeente-veldwachter Vogelzang, die reeds vroeg op pad waren gegaan, te on geveer. acht uur den verdachte in de ouder lijke woning aan. terwijl hü rustig een boter ham zat te eten. Hü ging gewillig mee. In dr woning van Vogelzang werd hü aan een voor loopig verhoor onderworpen. Hij bekende hier, dat het schot gelost was. waarna men hem naar Beetsterzwaag wide overbrengen, om "hem daar voor den hulp-officler van justitie te lelden. Hierop werd een rijwiel geleend, omdat verdachte zeide er zelf geen te heb ben, en daarop werd hü tusschen de politie in naar Beetsterzwaag overgebracht, waar hem door den hulp-officler nogmaals een verhoor werd afgenomen. Ook bier gaf hü toe dat het schot gelost is.doch zeide, dat het geweer hetwelk hü naar zijn zeggen in de linkerhand droeg, per ongeluk ris afgegaan op het mo ment. dat hü het uit elkaar wilde nemen. Hiertegenover stpat de pertinente verklaring van het slachtoffer en van den jachtopziener Jonker, die hebben gezien dat verdachte heeft aangelegd. Bovendien zeggen zü. zou data het schot een heel andere richting hebben geno men. Naar het Corr-bur. van den Procureur-Ge- neraal bü den Hoogen Raad. mr. A. Tak ver neemt, is het bericht in de .Avondpost”, om trent het gelasten van een justitieel onder zoek naar de handelingen van dr. A. G. Kröller, In verband met de C. V. Wm. H. Muller en Co. en de Rotterdamsche Bank- vereeniging voor zooveel hem betreft, vol komen uit de lucht gegrepen. Voorts werd van den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof, jhr. mr. v. d. Brandeler, vernomen, dat de heer Heyne indertüd een klacht tegen dr. Krdller bü de Justitie heeft ingediend. Na overleg met den procureur- generaal bü het Gerechtshof heeft de Offi cier van Justitie deze klacht sinds eenigen tüd in behandeling. De feestavond. Des avonds bood de afdeeling Haarlem haar gasten een feestavond in den Stads schouwburg aan. die verzorgd werd door de vereenlglng „Vrije Werkkring" te Amster dam. Een zeer gevarieerd programma werd ultgevoerd. De avend werd geopend met e;n proloog, die gezegd werd door den heer C. F. Holman. Een groot deel van het lief en leed der Reisvereeniging liet hü hierin de revue passeeren. De heer W. Schatens zong eenige liedjes, waarvan de Schotsche aparte vermelding verdienen, om de zeer gevoelvolle ’t)w. waarop zü werden ten gehoore ge bracht. Dan voerden de heeren Holman, Mus en De Wilde de klucht „Op Manoeu vre" uit waarmee de aanwezigen zich kos telijk hebben geestige spel In de Treveszaal ta ’s Gravenhage te Maandagmiddag balfdrie de internationale conferentie geopend, welke wordt gehouden tusschen afgevaardigden van Nederland, Denemarken, Finland. Zweden en Noorwe- onder auspiciën van het verdrag Kopenhagen van 1928, ter bespreking verschillende punten ter uitvoering van het Verdrag van Londen van 1939, ter beveiliging van menschenleveni op zee en het verdrag van Londen van 1930, tot in ternationale regeling van de uitwatering van koopvaar düscbepen. Als van ouds klonken de elf schoten uit het kleine Morrus-kanon op het Vrüthof te Maastricht en kondigden Zondag om twaalf uur het Carnavalsfeest aan. Een Lentezon zette het Vrijthof in gou den lichtgloed en duizenden Maastrichte naars genoten van deze nooit hare attractie verliezende gebeurtenis. In de geweldige menachenmaaza miste men echter de veelkleurige en bontgetinte groepen van „verkleieders”. Het waren slechts de kinderen, wier fleurige kleedü iets gaf van den „bonten storm" van weleer. En ook later op den dag bleef het merk waardig stil. Men merkte de groepjes Car- navalvierder». die hossend uit de danszalen de straat optrekken nauwelük op. Binnen, in de drukbezochte dansgelegen heden, merkte men minder van de proc’a- matle lan den burgemeester, die op den ernst der tüden wees. Het leek daar of ma laise en nood verre waren. Droevig einde van bruiloft Op den Lichtenberg onder de gemeente Wierden is de 22-jarige J. Nüendük op de bruiloft, ter gelegenheid van zün huwelijk Zaterdagnacht omstreeks half twaalf door een Inwoner uit Nüverdal met een mes in den bulk gestoken. De dader, die met een tweetal buurjongens van hem die niet op de bruiloft waren uitgenoodigd. ree<j den geheelen avond de bruiloftgangers had las tiggevallen was omstreeks half twaalf op het erf, toen de bruidegom buiten kwam. Zonder eenige voorafgaande woordenwisse ling stootte de dader Nüendük plotseling een mes in het onderlijf. Na déze laffe daad ging hü op de vlucht. Een geneesheer uit Rijssen constateerde een diepe vleeschwon- de. die echter niet levensgevaarlük was. De gemeentepolitie van Rüssen stelde on- mtddellük een onderzoek in. Volgens de „Courant” verluidt, dat een oude liefde* geschiedenis de aanleiding tot het drama is. De dader had met de bruiloft niets uit te staan De toestand van het slachtoffer is redelük. der redenen, dat zü tot heden nog niet Blsschoppelük is goedgekeurd. Blüft bin nen de perken uwer statuten, dat zal de Reisvereeniging grooter maken. Dat de Roomsche Reisvereeniging zal blüven en in nog grootere mate worden een vereefilglng, vóórstaan. van aan- De «-jarige J. v. de Lely te Rotterdam is op den Nieuwen Binnenweg uit een zü- •pan van een motorrijwiel geslingerd, toen de bestuurder plotsllng met kracht remde. In bewustelooeen toestand en met een her senschudding is hü naar het ziekenhuis aan den Coolslngel overgebracht, waar hij eenige uren later aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Te Someren. in de Peel, herdacht echtpaar Christiaan van den Bosch en Wil- hemlna Hurkmans zün zestigjarige echtver- eenlglng. schen het Nederlandsche Schinveld en het Duitsche Gangelt ligt het gehucht „Op den Hering”. Vlak aan de grens op Nederlandse!) grondgebied staat een woonwagen ingericht als boet Daarin woont een berucht smokke laar, die de schrik is van de grensstreek. Van hier uit overziet hl de Duitsche grens en leidde er menige smokkelpartij. De Duitsche politie en tolbeambten hiel den hem in de gaten, bericht de „Courant” Zü loerden op hem, daar hü nog eenige jaren gevangenisstraf te goed had, wegens poging tot doodslag. Ruim een jaar geleden is hü voor dit misdrüf veroordeeld en werd in de gevangenis te Aken opgesloten. Toen hü echter van Aken naar Geilenkirchen werd overgebracht, wist de man den begeleiden den politiebeambte te ontsnappen en nam de vlucht naar Schinveld. Zün onverschrok kenheid maakte hem berucht. Van zijn boet uit tartte hü de Duitsche tolbeambten en nauwelüks had-'en zü zich gekeerd of hü wipte de grens over om het café, dat op de neutrale strook gelegen is, te bezoeken. Dezer dagen waagde de man zich weer in het café. Plotseling traden vier Duitsche grensbeambten binnen en wisten den smok kelaar na een worsteling te arresteeren. Te lefonisch werd de politie te Gangelt gewaar schuwd. die onmiddellijk met een auto ter plaatse was. Toen de gearresteerde naar den auto werd overgebracht, hoorde men eens klaps vuren. De politie was genoodzaakt van de revolvers gebruik te maken. Er viel plus minus een twintigtal schoten, terwül twee personen werden gewond. Door welke per sonen is gevuurd, is nog niet bekend. Een streng onderzoek wordt aan beide züden der grenzen ingesteld. zoon van den bekenden Oscar Carré Wülen de vermaarde clrcus-directeur Os car Carré had vier zoons, van wie Albert, de tweede, steeds het circus en vooral de paardendressuur trouw gebleven is. Menig maal hebben de oudere Amsterdammers hem nog met zün zuster Kttchen, in de roem ruchtige jaren van de mooie voorstellingen in het bekende gebouw aan den Amstel, lauweren zien oogsten. Nadat zün vader nch ..rustend’ te Hees bü Nümegen gevestigd had. is de toen nog jonge Albert gaan -elzen en trekken. Hü trad in het huweiük met een dochter van den eveneens bekenden circus directeur Schumann en stichtte later zelf een gezelschap. Directeur Albert werd overal met zijn fraaie paarden gaarne gezien, want hü wirt den naam Carré hoog te houden, schr'jft de „Courant’Enkele tent-voorstellingen gaf hü hier te lande, maar meeren ieels vertoefde hü in het buitenland, rensiot'e is telegram gezonden aan HM. de Konlnglng Montfermell bü Parüs zün vaste woonplaats i en Hunne Hoogeerwaarde Excellenties Mg», geworden. Daar had hü een aardig landhuis j A. F. Piepen en Mgr. J. D. J. Aengenenk Zondag werd te Haarlem de algemeen* ledenvergadering der Nederlandaehe Room- ache Reisvereeniging gehouden. Allereerst werd des morgens een H. Mis gecelebreerd, waarna allen In vergadering büeenkwamen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de beer Joh. Beük, heette allen welkom en sprak er zün vreugde over uit, dat ditmaal Haarlem de eer te beurt viel de verschil lende afdeellngen voor de algemeene verga dering te mogen ontvangen. De waarnemende bondsvoorzitter, de heer B H. F. 8 turn pel. sprak hierna het openingswoord, waarin hü in het büzon- der welkom heette den bondsmoderator, rector H. A. C. M. Wennen, den geestelük- advlseur der afdeeling Haarlem, rector Timp, en den propagandist der vereenlglng. den heer Jan Beerends. Dan was bet word aan den bondsmode rator H. A. O. M. Wennen, die zeide toe te willen lichten het feit, dat de vereenlglng thans plotseling een geestelük raadsman heeft. Over de benoeming hiervan te een uitvoerige correspondentie gevoerd met Z. H. Exc. den Bisscbop, aangezien het moeilijkheden meebracht, daar de vereenl glng nog niet de Blsschoppelüke goedkeu ring heeft. Mgr. heeft ten slotte goedge keurd, dat rector Wennen zich als geestelük raadsman aan de vereenlglng verbond. Vervolgens zette spr. het doel der ver- eenlgtng uiteen. Hij besprak de wüze. waarop men zich kan en mag vermaken, zooals het Roomsch-Katholieken betaamt. „Wanneer de Roomsche Reisvereeniging danscursussen. dansavonden en bals arran geert, streeft h»*r doel voorbü. Dat de vereenlglng dit laatste te veel doet, is een Gisternacht te ongeveer twee ontdekte de kunstschilder Z.. terwül bezig was met schilderen, dat er rook met entni^m geamuseerd, evenals met het van het „Lieberman-Trio". Nog verdkmen vermeld te worden de heer Henn Klünveld en de heer Boele. wan wel ke belden vooral de eerste 'n voornaam deel tuft het welslagen van den avond heeft bügedragen. Een dans van de dames Hol man en Meüer viel eveneens goed in den smaak, terwül de schets ..Met z"n Twee” van J. W Broedelet een waardig besluit van den avond vormde. De V. W. Follies hebben weer bewezm hun goed reputatie volkomen waardig te zün; zü hebben voor *n uitstekenden amu- santen avond gezorgd. Zoo is dan de algemeene vergadering, dank zü het kranige organisatorische werk van ’t bestuur der efd. Haarlem schitterend geslaagd en zonder ook maar één hapering verloopen. De verschillende afdeellngen zul len prettige herinneringen aan dezen dag naar hun plaatsen hebben meegenomen, en de afdeeling Haarlem kan er met zeer veel voldoening op terug zien. Belangstelling voor de crisishulp H. K. H. Prinses' Juliana ontving Maan dag den wethouder voor maatschappelijke aangelegenheden, te Utrecht, den heer H. Bekker, die aan de Prinses InllchUngtB verstrekte over den arbeid van het plaat- selük crisiscomité aldaar. We schrijven weer Oeteldonk! Al heet het Bossche Carnaval afgeschaft door verbod van masker, optocht en georganiseerde mu ziek. toch wordt er van gemaakt «rat kan en is er in de danspaleizen, restaurants en cafés een drukte en pret als waren er geen malaise crisistüd en werkloosheid. In „Casino”, het middenpunt-der jolüt en zottemü. werd Zondag Prins Camaval ont vangen met tradltioneee Oeteldonksche hul de. verwelkomd door den Raad van Elf en de „kéls en durskes uit het „moerassige ge bied” der dwaasneid. In de rijk, bont en grillig versierde zalen werden varieerende programma’s afgewerkt en de „drink- en smulpartüen” waren spe ciaal Oeteldonkscb. Vooral in den avond en een gedeelte van den nacht was bet overal druk. Zelfs Zaterdagavond, toen de pret zoo hier en daar reeds werd Ingezet. Kwamen de vreemdelingen er op af en reden er enorm vele auto s Den Bosch binnen. Knlllis, ne kluchtige bogr met bolle roode wangen en op een voetstuk van knollen, wortelen en sa vooien, most z’n plaats op de Markt prijs geven. maar „nou emme ze 'm blnne gezet" en springen en hossen er om heen! Prins Carnaval ral weer zün vermaarde troonrede houden en Peer van den Muggen heuvel z’n „aonspraok." Zelfs de jeugd heeft haar bal en niets wordt nagelaten om de carnavalsstemming er in Den Bosch maar in te houden. Den geheelen dag is naar het geweer ge zocht en naar een haas, die verdachte bü zün vlucht in een sloot zou hebben geworpen, doch daar de wateren met een dikke laag üs zijn bedekt, werd bet onderzoek, dat met een sterke magneet plaats vindt, ten zeerste be lemmerd. Omtrent den verdachte, die thans te Beet- sterrwaag in voorlooplge hechtenis wordt ge houden, vernam het blad, dat deze nu niet bepaald ongunstig bekend staat. Zün jonge lingsjaren heeft nü grootendeels in België doorgebracht en twee Jaar geleden was hü thuis gekomen. Hü werkte nu om de veertien dagen in de werkverschaffing en was Zater- verdaehte goed bevriend met een jachtopziener Idzenga. De familie dzchte. die met een gezin van een tien in een klein hutje aan de Dwarsvaarf te Wünjeterp woont, staat minder gunstig be kend, hetgeen ook wel bewust dat niemand van de omwonenden den dokter durfde te halen omreden men vreesde, „dat er dooden zouden komen." Toen ten slotte de jachtop ziener Jonker dringend vroeg, geneeskundige hulp te halen, was elndelük het dochtertje ven den heer Meier naar dr. Boerema te ■oornsterzwaag gegaan. Het slachtoffer zwaar gewond neutrale sluiten.” Een nartelük applaus dankte den Eerw. spreker, terwül de bondsvoorzitter dank in woorden namens allen sprak. Thans volgden eenige mededeëlingen van hulshoudelüken aard. De notulen werden goedgekeurd, evenals bet jaarverslag van den secretaris, den heer J. Walta. Uit bet jaarverslag blükt o m„ dat nieu we afdeellngen werden opgerlcbt te Apel doorn, Zutphen, Doetlnchem en Alkmaar, dat het ledental met «7 is gestegen en thans bedraagt 6570. dat de beer Jan Bee- rends tot propagandist der vereenlgtng werd benoemd en dat de vereenlglng zich heeft aangesloten bü de Vereentging „Geloof en Wetenschap" en de Volksuniversiteiten Arnhem. Door de contróle-commissle op het cretariaat werd gunstig rapport uitgebracht, bracht. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester. den heer C. Koenraad, blükt. dat het batig saldo der vereenlglng 31 Dec. 1931 f 2870.33 bedroeg. Door de commissie van kascontrole werd tot déchargeering geadviseerd, hetgeen geschiedde. Na uit voerige besprekingen betreffende de finan ciën. werd de vergadering tot den middag geschoist. Na heropening werd de begrootlng handeld. die in ontvangsten en uitgaven sluit op een bedrag van f 12.700. De pen ningmeester lichtte een en ander uitvoerig toe, waarna goedkeuring volgde. Ook het verslag van de ommlssie voor de reizen werd goedgekeurd. Overgegaan werd tot verkiezing van een voorzitter van het hoofdbestuur, in de door het bedenken van den heer Menging ont stane vacature. De heer B. H. F. Stutnpel werd bü enkele Candida afstelling gekozen De penningmeester feliciteerde allereerst de vereenlglng met deze benoeming en ver volgens den heer Btumpel. die reeds vroe ger voorzitter van het hoofdbestuur te ge weest. De heer Stumpel sprak hierna eenige worden, terwül hü dank bracht aan heer Menging, voor het vele dat deze de vereenlglng heeft gedaan. Bü de nu volgende verkiezing van werden de en J. Walta hü schitterende dresseer kunst durende de wintermaanden, eg wel meest’in Oez wtnsn met zün juj- twee r geleden trad hü nog in het circus te achZ veningen op en in het afgeloopen Jaar hü langen tüd te Blackpool. Dezen winter had hü een engagement aaa. genomen in het Hypodrome-Clrcus te Gi«Z gow. Daar is hü een dezer dagen enuït ziek geworden Voor een blindedarmoperatï moest hü ui het ziekenhuis worden opgenA. men. In den nacht van JX Vrüdag u km daar slechts 54 jaren oud overledt* dagmiddag te halfeen van het werk gekomen, gegeten te hebben om een uur of twee De politie heeft nog nooit last van verdachte gehad. Zelfs was zoon vzn van ver man of leden voor het hoofdbestuur, heeren A. F. Schaars (Velp) fAmsterdami herkozen en mej. J. Braam (Arnhem) en de heer Joh. Beük (Haar lem) gekozen. De voorzitter feliciteerde de gekozenen met hun herbenoeming en benoeming. In de commissie voor de reizen werden benoemd de heeren Dleges en Nieuwen huls. Aangenomen werd het voorstel van de afdeeling Amsterdam, dat wanneer een reis wordt uitgevoerd met meer dan 30 deel nemers, zooveel mogelük voor elk 30-tal een leider zal worden aangewezen, werd ieder jaar op een Zondag In den zomer een reunie te houden van alle af deellngen. Het voorstel van de afdeeling 's-Graven- hage. de contributieafdracht van het hoofdbestuur aan de afdeellngen van t 030 op f 030 te brengen, werd na uitvoerige discussies, bü stemming verworpen. Besloten werd bü wüze van proef voor één jaar leden van andere vereeniglngen die overkomen tot de Roomsche Reisvereeni ging. vrü te stellen van het betalen van entréegeld. Het voorstel van de afdeeling Haarlem de naam „Roomsche Reisvereeniging” te wüzlgen tn „Roomsch-Katholleke Reisver eeniging”, zal nader worden behandeld bü de aanhangige herziening der statuten. Nog eenige minder belangrijke voorstellen werden aangenomen. Besloten werd de volgende algemeene le denvergadering te Maastricht te houden. Na de rondvraag, waarin nog verschei dene piAten werden besproken, volgde slui ting met den christelüken groet. Zaterdagnacht is te Nümegen aan den weg door het Jonkerbosch de boerenwoning van G. St. tot den grond toe afgebrand. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. viel aan redding niet te denken. De Inboedel verbrandde totaal. Verzekering dekt de schade. Het blad had nog een kort onderhoud met den jachtopziener Jonker Reeds 48 jaren was boschwachter geweest en meermalen had hü. naar zün zeggen, voor heete vuren ge staan. doch nimmer nog was er op hem ge schoten. Zeer verontwaardigd was hü geweest toen hü hoorde dat verdachte wilde ontken nen te hebben aangelegd; dit heeft hü per tinent gezien. Verdachte was nog met hem geconfronteerd, maar ook toen bleef hij ont kennen aangelegd te hebben. Zün collega staat als ’n zeer plichtsgetrouw en goed ambtenaar bekend, hü is zeer gezien in de geheele omgeving en hü is geen ..zoe ker". Omtrent zün toestand werd nog medege deeld. dat er misschien geen direct levensge vaar bestaat, maar dat de verwondingen van zeer ernstlgen aard zün en dat het vrijwel zeker is. dat het slachtoffer voor altüd het gebruik van den arm zal moeten missen, deze zal misschien geamputeerd moeten worden. Gisternacht is de ongeveer 25-jarige boerenzoon Z„ die met zün auto van een danspartü naar huis terugkeerde, bü de Kilbrug te Nieuwe Pekela waar _e weg een bocht maakt de vaart in gereden eo verdronken Z. chauffeerde zelf en aat alleen in den wagen. Vermoedelük verkeerde hü onder Invloed van sterken drank. Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur heeft Kch, zooals reeds kort gemeld, te Wünjeterp •en stroopersdrama afgespeeld, waarbü de W-jarige jachtopziener Jelke Idzenga. in dienst bij den heer Bieruma Oostlngh rwaa- gewond is. Toen wü. aldus de „Telegraaf”. Zondag morgen op de plaats van den aanslag kwa men, waar de wit bevroren weidevelden aan de omgeving een vredig aanzien gaven, stond de bevolking in groepjes het geval te bespre ken dat veel opschudding in déze anders zoo rustige omgeving heeft teweeggebracht. Het blad vernam het volgende; Den laatsten tüd werd er tn de omgeving Van Wünjeterp zeer veel gestroopt en hoewel de jachtopzieners en ook de politie voortdu rend surveilleerden, was het succes nog niet groot geweest. Zaterdag echter ontdekten de Jachtopzieners, de 58-jarige J. Idzenga en de 76-jarige S. Jonker, strikken tn *t veld, zoodat zü besloten daarbij een oogje In het zeil te houden. Te ongeveer halfvi?r sagen zü iemand in Jagende houding over het veld gaan Zü hoor den een schot lossen en zagen dat de strooper iets opraapte. Zü berekenden waar de man zoo ongeveer zou passeeren en stelden zich in een greppel op een afstand van 18 meter van elkaar verdekt op, waarbü Idzenga het groot ste risico voor zün rekening nam en zich in de onmiddellüke nabüheid van den dam neer zette. Een kwartier later kwam de strooper inder daad hun richting uit en toen hü over het prikkeldraad van ongeveer 130 meter was ge klommen, hetwelk den boschrand omgeeft, sprong Idzenga te voorschün en riep, daar bü den strooper reeds herkend had: halt Jan Fokkema. Het eenlg antwoord dat volgde was een schot. Dit trof Idzenga In den bovenarm er schouder. Het werd gelost op zeer korten afstand, want de hagel was over een opper vlakte van ongeveer een kindervuist ih het vleesch gedrongen. Direct daarop sprong ook Jonker te voorschün. waarop de dader, die den tweeden jachtopziener blükbaar niet ver wacht had. op de vlucht ging. Jonker zond hem vier schoten uit zün revolver na. doch deze troffen geen doek Direct daarop snelde hü naar Idzenga, die vreeselük gewond bleek te zün. Het schot had den geheelen bovenarm vernield. Maandagmiddag geraakte het achtjarig zoontje van den heer Melerink te De Krtm onder den auto van den heer Nüland uit Lutten. Het knaapje werd met een zware hersenschudding en ernstige Inwendige kneu zingen opgenomen Men vreest voor zün le ven. Zondagmiddag te omstreeks 5 uur is het drle-jarig zoontje van den neer reu, ge meenteveldwachter te Echt, bü het spelen onder een vrachtauto der firma Heiligers uit Heerlen. ser«>kt. Zwaar gewoxd werd bet ventje ««aar het ziekennuis te Roermond ge bracht, waar het laat in den avond is over leden. Op Dinsdag 9 Februari a. a hoopt de heer J. J. van Capelle. te Noordwük Zee, eere-voorzltcr van de afdeeling sterdam van .JSchuttevaer”, oud-voot- sitter van de Vereenlglng „Het Binnen scheepvaart Congres" en oud-Ud van da Staatscommlsle voor de Blnnens?heepv«ait. zün 75-jarigen leeftüd te bereiken, Op Initlottef van dr. N. P. van Spanje en naar aanleiding van ?en door hem te Utrecht gehouden rede voor de Vereenlglng ter bevordering van de Wetenschappen onder de Katholieken, werd op 30 December 1908 tot oprichting van de Vereenlglng Roomsch-Kaholleke Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen besloten, zoodat deze vereenlglng thans 25 jaar be staat De Raad van Bestuur meende zün voor zitter en oprichter op eenvoudige wü»e te moeten huldigen, waarvoor men op Zondag jj. op „Dekkerswald” büeen was. In de hal van het Sanatorium was een bronzen plaquette aangebracht, waarin het portret van Dr. N. P. van Spanje, vervaar digd naar het ontwerp van pn»f. Huib Luns. De secretaris der Vereenlglng, dr. P. W. C. M. Busch, sprak den jubilaris toe en aan gezien hü reeds 25 jaren de historieschrijver van de Vereenlglng was. kor. hü wel bet allerbeste de vele verdiensten van den voor zitter opnoemen. Is „Dekkerswald" intusschen een der beste Sanatoria in Nederland geworden, nieuwe moeilükheden. ’n nieuwen strijd beeft Dr. van Spanje durven beginnen door de oprichting van het Sanatorium „Heliomare* te Wük acn Zee, voor laders aan been- en gewrichtsiuberculose. Ook dit Sanatorium vnagt weder heel veel zorgen. Spr. wenschte Dr. van Spanje nog heel veel kracht en een lang leven, opdat hü zou mede maken, het nieuwe Sanatorium geheel gereed en ook gehtel bewoond te zien. Na eenige g>assende woorden, werd ver volgens de in den muur bevestigde plaquett? door een jeugdig patiëntje onthuld. Het «I een eenvoudig smaakvol kunstwerk, waarop bet sprekend gelükend portret van Dr. van Spanje. Notaris B. H. Grijseels, hierna het woorl verkrüger.de. kon zich volkomen bü de hulde aansluiten doch volgens zün meenlng, die ook de meenlng der jongere leden van den Raad was, mocht hier niet vergeten worden, dat de aan Dr. van Spanje gebrachte nulde tevens geldt voor de andere bestuursleden, die sedert de oprichting der Vereenlglng hnn krachten daarvoor gege.en hebben. Een extra woord van hulde komt zeker toe aen de heeren F. Th. Everard, dr. P. W. C. M. Ljsch. pcutoor L. Stolk. allen te Amster dam, dr. J. G. M Mastboom te IGraveh- hage en prof. dr. A. K. M. Noyons te Utrecht. Groot zün de verdiensten v,an de heeren oprichters want door hun werkzaamheden was het Sanatorium in staat meerdere dui zenden personen gezond aan de maat schappij terug te geven. Niet minder dan 8000 patiënten werden er in dien tüd ver pleegd met ruim 1 mllhoer. verpleegdagen. Hulde bracht spreker tevens aan Dr. van Spanje en aan de mede-oprichter» der Ver eenlglng. omdat zij het hebben aanjedrafd het Sanatorium „Heliomare” te bouwen voor lüders aan been- en gewrichtstuberculoee. Jammer is het, dat deze werkzaamheden zoo zeer te lüden hebben van de tijdsomstandig heden, maar de durf zal ongetwüfeld be loond worden en evenals voor „Dekkker»- wald" vaak mooie giften Inkwamen, zal dit, naar spreker vertrouwt, ook wel het geval zün w»r „Heliomare”. wat hü van harte toewenscht. Staande de vergadering werd een hulde- en bracht hü zün vrijen tüd door. Directeur waa hü evenwel jaren niet meer. Toch had hü i prachtige paarden aangehouden. vertoonde bet circus Médrano te Parijs, toog Albert Carré nog w») i naar het buitenland. Ongeveer

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10