Binnenlandsch Nieuws I F ONZE OOST SOCIAAL LEVEN KERKNIEUWS IN MEMORIAM Z. H. EXC MGR. L VERRIET 11 Februari 1907 I Een RECHTZAKEN MET EEN MES GESTOKEN DR. J. TH. DE VISSER DE BANKOVERVAL TE SOEST PATER M. FRANSEN STAATSCOURANT ONDERSCHEIDINGEN ROODE KRUIS POSTERIJEN MR.SCHOKKING STAATSRAAD MALAISE IN DEN MIJNBOUW LEGER EN VLOOI BEVORDERING BIJ DE MARINE GEEN VRIJSTELLING VAN BILJARTBELASTING DE ONGEREGELDHEDEN TE PARAMARIBO DE WESTLANDSCHE BLOEM BOLLENHANDEL DE SPOORLIJN GOES— HOEDEKENSKERKF ZILVEREN PASTOORS JUBILEUM KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR GOUDA EEN VERDIENSTELIJK BREDANAAR HET DREIGEND TEXTIELCONFLICT TE ALMELO DE R. K. BOUWVAK. ARBEIDERSBOND EN DE WERKLOOSHEID DE SPAANSCHE JEZUÏETEN IN AALBEEK - WERKVERRUIMING IN OOSTELIJK NOORD- BRABANT VERKOOP BENEDEN BANDEROLLENPRIJS Zijn nagedachtenis geëerd Een ernstig exploitatietekort DEPARTEMENTSWIJZIGING grcotsche huldebetooging PADVINDERSHULDE Zijn opvolger als Kamerlid Eisch tegen beide verdachten een jaar en zes maanden Slechts klaagtonen over 1931 Verslag van den Gouverneur Subsidieering werkloozenkassen Geschiedde dit tijdens een vechtpartij? L ss i Een Bisschoppelijk woord. 13- H. MO3MAN8 CssR en Internationale communistische orga nisatie aan het werk. Ben. tot ridder Oranje Nassauorde H. F. Demes, voorz. van de Conferentie van den H. Vincentlus i Pau'.o, te Dokkiun. In gezelschap van directie en bestuur be zichtigde Mgr. vervolgens de geheele Inrich ting, waarover hy nogmaals zijn groote be wondering en waardeering uitto. herin when toe Wcensche de b maar de hl al tjjd (i dlploi I dn USt bui elr. afn d?l HJk Tei Hg I ant diei gen dier jan; nu sett zoo wet» van; blnr nem Dl van •El nalii z. Een gelai send steid we te tooge gen Jourr gekn O7er, was, gema h»* neer j 1 Es dat t den n name: 1 1 daarin 1 nota eprak dig m was ee het Jczuïe; vatte c verslte dusver is, zooi gen ht Het t verzacl eersten eenlge die In straat waar b nen w een aai self In D Wjjskra W h. mog «neensc Ze zijn Worden Zi deld w< W Mak vc H< - Oi memora Men, me lacht- t Ho opzichte - Zei Anderzijds moet rekening gehouden woe den, ook voor de toekomst, met het feit, dat er een internationaal werkende, recht streeks tegen het gezag gerichte communis tische organisatie bestaat, die blijkens het bedekt verspreiden van Tribune", ook in Suriname haar handlangers heeft. De daartoe behoorende en daaraan verwante elementen hebben het uitlokken en bevor deren van relletjes als die van 38 October als één der strijdpunten op hun program. Het is niet wel denkbaar, dat zjj zich dit maal geheel onbetuigd gelaten zouden heb ben ersook voor het vervolg moet met hen o rekening gehouden worden. St. Petrus Catiisius Retraitenhuis Bergen N.-H. 10—13 Febr.: Meisjes «niet beneden 25 Jaar) Jongenspatronaten <15—17 J.) De gemeenteraad van B. "s besloot met algemeene tlemn.en om het pi ‘n vóór de nieuw op te richten parochiekerk Christus Koning in den Belcrumpolder te noemen: Pestoor Pottersplein. Daarmede werd hulde gebracht ran de nagedachtenis van den po- pulairen en geleerden priester, die in 1021 overleed als pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, aldaar. Onder de vele telegrammen, welke dr. J. Th. de Visser Dinsdag o a. mocht ontvangen ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag, waren er ook van de zijde van Ministers en van leden der beide Kamers. Dokter: „Heeft u twee vensters in uw kamer open gelaten zooals ik u gezegd htb?” Patiënt: „Nou niet heelemaal, dokter, want ik heb maar één venster, doch dat heb ik dan ook tweemaal achter elkaar opengedaan.' (Everybody's Weekly). munlteltsleven Op den steun steeds rekenen. Daarna sprak de burgemeester namens de gemeente, de kapelaan der parochie en een arbeider, allen in de Franschë taal. Pater Mundo, rector,was onder den indruk dtzer treffende huldiging. Hy dankte, diep geroerd, in de Fransche taal de verschillende sprekers en was zeer dankbaar over de harte lijke ontvangst in het gastvrije Nederland. De sympathie de hartelijkheid en de liefde, in Hulsberg ondervonden, overtrof de stoutste verwachtingen. Door het fanfarekorps en het kerkelUk zangkoor werden nog enkele muzi kale nummers uitgevoerd. Aan den Spaanschen gezant in Den Haag werd een protest-telegram gezonden, tegen de onrechtvaasdig* en tyrannieke maatrege len van het Spaansch gouvernement ten op zichte der katholieken en vooral der Jezuïe ten. Op de exploitatie van de locaal-spooriyn GoesHoedekenskerke (Zuid-Beveland) wordt een exploitatieverlies geleden van on geveer een ton per jaar. Vooral het perso nenvervoer laat zeer te wenschen over. Er «yn onderhandelingen geopend tusschen de Nederlandsche Staatsspoorwegen en de be treffende locale instanties om tot een sterke inkrimping van het verkeer op deze Ujn te geraken. Voor vijf Jaren benoemd tot: le. Hoofd commissaris van het Ned. Roode Kruis gep. Lultenant-Generaal Ned.-Indische l.gsr H. Bakker, onder gelijktijdige verlcenlng eervol ontslag als Legercommlssaris van het Ned. Roode Kruis; 3e. Legircommlssaris Ned Roode Kruis Lultenant-Generaal Infanterie P. J. van Munnekrede, lid Hoog Militair Gerechtshof, onder gelijktijdige verleenlng eervol ontslag als commi'saris Ned. Roode Kruis by He Divlsiegroep. BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). De regeering overweegt de overbrenging van de afd. Han. del van het Departement van Landbouw. Nijverheid en Handel van Buitenzorg naar Batavia. „Ze verdienen genoeg aan hun borreltjes” In den gemeenteraad van Nuland <Oost- Noord-Brabant) kwam een verzoek der her bergiers van het dorp in behandeling, om vrijstelling van biljartbelastlng. Het verzoek kon bij de vroede vaderen geen genade vinden. Een der leden was van oordeel, dat „de kasteleins al genoeg ver dienen aan hun borreltjes van 15 centen’! Met slechts één stem vóór werd beslist, dat de biljartbelastlng te Nuland aal blijven gewillig en gewetensvol ge- stille aanbidding van de vaak vernederende leiding Bjj Koninklijk Besluit is de referendaris bij het Hoofdbestuur der Posterijen Tele grafie en Telefonie, mr. dr. J. O. Blink be vorderd tot admlnlstratiunen is hem gelijk tijdig op zijn verzoek ^ervol ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen dien sten; is benoemd in vasten dienst tot school opziener voor het lager onderwijs in de in spectie Rotterdam: P. Tazelaar, hoofd eener lagere school te Bilthoven. Hoofdbestuursvergadering der arbeidersorganisaties Dinsdagmiddag vond te Almelo een hixifdbestuursvergadering plaats van de vier textlelarbeidersorganisatles, JJe Eendracht" ..Unltas", „JBt. Lambertus’ en de politlek- onafhankeiyke textlelarbeldersorganisatie, ter bespreking van de door de Almeloscbe Fabrikantenvereniging voorgestelde loons verlaging van ca. 10 Over den te volgen weg werd volledige overeenstemming bereikt. Nog deze week zal men zich in een schrijven, wiarln de houding der organisa tie» wordt bepaald, tot de werkgevers wen den. WIJ vernemen, dat de Ned. R. K. Veree nlging van Sigarenfabrikanten zich met een uitvoerig adres tot den Minister van Justitie heeft gewend met het verzoek in de wet op de oneerlijke concurrentie eene bepaling op te nemen houdend verbod van verkoop van sigaren beneden den banderolleprljs. Niet ten volle en met zekerheid is te be antwoorden de vraag, of invloeden van bui ten Suriname op de gebeurtenissen hebben ingewerkt. Vast staat, dat de feiten voor een deel verklaard worden door de invloe den, door de uit Curacao teruggekeerde werkloozen aldaar ondergaan. Daarnaast is bekend, dat exemplaren van „De Tribune" hun weg vinden naar Para maribo. Het is aannemelijk, dat deze rela ties mede in verband met de ook hier het publiek in ongunstlgen zin ontwikke lende films voldoende zijn om de wijze van optreden bjj de wanordelijkheden te verklaren. De katholieken van Hulsberg hebben een grootsche hulde-betooging gebracht aan de in het klooster te Aalbeek, ge.n. Hulsberg, verblijvende Spaansche Jezuïeten. Een lange stoet, met de harmonie voorop en de parochiale geestelijkheid in t midden, melden gemeenteraad, het kerkbestuur en de schooljeugd begaf zich onder klokkengelui naar het klooster der Dultsche Jezuïeten, waar de Spaansche bannelingen onderdak hebben gevonden. De hera^r der parochie, pastoor Kerckhoffs, sprak de Jezuïeten in keurig Fransch geestdriftig en begeesterend toe, nadat een bruidje bloemen had aange boden onder het reciteeren van een Fransch gedichtje. De pastoor heette de Jezuïeten welkom in hun nieuw vaderland en protesteerde tegen het grievend onrecht hun obor de Spaansche Regeering aangedaan. De pastoor hoopte, dat de Jezuïeten rustig in het huls hunner Dultsche confraters hun studie en het com- zouden kunnen voortzetten, der parochianen konden ze plechtige waarna het Dobbelsteen bracht. Bjj monde van den voorzitter der feest commissie, oen heer A. van Dijk, had in den namiddag de overdracht plaats van het H. Hartp- cld, het geschenk der parochianen. Na de inzegening daarvan werd door de leerlingen der belde R.K. Bijzondere scholen het Intron -satlelled gezongen. Van de gelegenheid om den jubileerenden pastoor geluk te wenschen werd een druk gebruik gemaakt, ook door vele belang stellenden van bulten de parochie. BATAVIA, 9 Febr. (Aneta). Gisteravond hebben de inlandsche padvinders buide ge bracht aan de nagedachtenis van Dipo-Ne. gore. Een en ander had een rustig verloop. Met ingang van 5 Februari bevorderd tot luitenant fer zee 2e klasse bij de Kon. Ma rine-reserve luitenants ter zee der 3e klasse bU die reserve L. Krakenburg, A. P. Blok. B. Knopper, J. de Bruyn en C. J. Rameau. Mr. Schokking, die nu. In verband met zijn benoeming tet lid van den Raad van State, als lid van de Tweede Kamer en als burgemeester van Katwijk moet aftreden, aal in de Kamer worden opgevolgd door ds. Joh. Langtnan, predikant te Wassenaar, die van September 1925 af reeds eenlge jaren lid van de Tweede Kamer is geweest. Op da mijnen „Julia” en „Laura" en „Ver- eeniging" te Ejjgelshoven zullen voorloopig iedere week één twee vrije diensten wor den ingelegd, wegens gebrek aan voldoenden afzet. 13—16 Febr.: Jongenspatronaten <15—17 J.) 18— 19 Febr.: Vrouwen Derde Orde. 20—23 Febr. Mannen H. Familie. 5— 8'Maart: H.H. Middenstand.. 811 Maait: Meisjes. 13—16 Maart: Kosters. 19— 22 Maart: Mannen Derde Orde. 26—29 Maart: iPaschen) 8t. JoeephsgezeUen 6— 8 April: Meisjes. 12—15 April: Dames Middenstand. 18—22 April: Gereserveerd. 23 —26 April: Mannen en Jongelingen. Dinsdag stonden voor de Arr. Rechtbank te Utrecht terecht de twee Italianen, met name de 45-jarige mijnwerker A. R. en de 34-jarige broodbakker F. C., die op den 9en Januari jj. te Soest een bankoverval pleeg den, doch dank zjj het kranig optreden van den directeur, daarin werden belemmerd. Er waren twee getuigen in deze zaak. Wegens poging tot diefstal door inklim- ming eischte het O. M tegen beide verdach ten een jaar en zes maanden gevangenis straf. Pater M. Fransen, uit de Peel parochie VUerden, Is naar de missie op de Phlllp- pijnen vertrokken. In de heden(Woensdaglmiddag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken heeft de voorzitter, de heer Hermann A. Schreuder een nieuwjaarsrede uitgesproken, waaraan wUu het volgende ontleenen: Het afgeloopen jaar was voor het Goudache district zeer slecht. Vele werkgevers waren gedwongen hun bedrijven In te krimpen, waardoor het aantal werkloozen schrikbarend toenam. Er heeft dan ook op ongekende schaal kapitaal-lntering plaats gehad. Vooral bij de land- en tulnbouwende be volking is de nood zeerh oog gestegen. Met uitzondering van de kaarsen- en vet tenindustrie. van welke fabrieken de directie geen vrijheid kon vinden gegevens te ver schaffen zijn het slechts klaagtonen geweest, welke de Kamer hebben bereikt. De Kaashandel ligt geheel lamgeslagen. Duitschland met zijn deviezen-verordeningen, evenals Oostenrijk, beide tot nu toe steeds flinke afnemers, zijn vrijwel uitgeschakeld. Frankrijk stond Nederland een contingent toe, dat neerkomt op slechts een deel van vroegere leverlngen, nadat bet eerst door de minder juiste vooi bereiding zijner maatrege len groote verwarring had gesticht. Engeland en de landen, die in Engelsche munt betalen, zijn na den val van het Pond voor de Neder- landsche Kaasexporteurs vrijwel verloren. Evenzoo is het met den handel in boomen en planten gesteld, terwijl de aardewerklndustrle evenals zoovele andere takken van bedrijf, een kwijnend bestaan leiden. Uit het jaar verslag, dat straks zal verschijnen, zal een en ander duidelijker blijken. De Kamer had. juist door de moeilijkhe den een druk jaar, waarin vele malen, zoo wel van Overheidswege als voor handel en Industrie haar hulp werd gevraagd. Alleen door de Dultsche devlezen-verordeningen moest de Kamer in 28 gevallen ambtelijke verklaringen afgeven; 1241 certificaten van oorsprong werden uitgereikt. Meii» De Bondsraadsvergadering van den wr Bouwvakarbeiders bond ,JBt. Joseph", in ver gadering bijeen op 9 Februari 1932, onder schrijvende den inhoud der motie, aangeno men door de buitengewone Vrr bonds vergade ring van 29 Januari 1932 van het R. K. Werk liedenverbond, terzake van de subsid leering, door de Regeering. der werkloozenkassen en niet in het minst dat gedeelte waarin sterke afkeuring uitgesproken wordt over het feit, dat nog niet alle kassen voor een verhoogd subsidle-percentage in aanmerking komen; I constateerende. dat door de Regeering nog altijd het stand punt wordt Ingenomen ■•at m de bouwbedrij ven niet van een crisls-toestand kan worden gesproken, terwijl naar het oord'el dlerzelfde Regeering daarin zoodanige hooge loonen worden verdiend, dat op dien grond geen bij zondere hulp aan de werkloozenkas van den R. K Bouwvakarbeidersbond kan worden ge boden; kennisnemende. van het schrijven d.d. 5 Februari 1932 van Z.Exc. den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid, waarin aan het Bestuur van meergeno-mden Bond wordt medegedeeld dat voor 1932 een hooger subsidie dan 100 pet. niet mogehjk zal zijn en, naast het gebrui ken van de geheele reserve, in overweging ge geven wordt de bijdrage met ongeveer 36 pet te verhoogen. waardoor alleen deze bijdragen voor de volwassen leden zouden worden ge bracht op 4€ tot 63 cent per week; vaststellende, dat de Regeering voor haar meenlng In zake de afwezigheid van crisis en de aanwe zigheid van de hooge loonen, tot nog toe in gebreke gebleven is daarvoor eeulg bewijs bij te brengen, of zelfs maar eenlge motlveering te geven; van oordeel. cat in de bouwbedrijven minstens een toe stand aanwezig is als in andere bedrijven, waarvoor de Regeering wel een erisie-toe- stsnd aanwezig acht, voor welks oordeel de Regeering cijfers en feiten ter kennis zijn ge bracht; dat met de grootst mogelijke stelligheid moet worden ontkend, dat in net bouwbe drijf zoodanigeloonen worden verdiend, dat het gerechtvaardigd rou zijn, op dien grond de werkloozenkas van den R. K. Bouwvak arbeidersbond van bijzondere hulp uit te slui ten; dat voor deze opvatting ook voldoende fei tenmateriaal ter kennis van de Regiering is forsche daadkracht, plotselinge intuïties of meesle pende welsprekendheid uitscheen, maar die Ingekeerd, zwijgzaam, bijna schuchter zijn weg door het leven ging, is geheel hierin te zoeken, dat hl) uit deugd heeft behoord en heeft willen behooren tot wat Sint Pau lus neemt „het zwakke der wereld". Dat God nu dit zwakke der wereld uitkoos om een grcotsch en nog steeds zegenrijk werk ook weer vooral voor het zwakke der we. reld tot stand te brengen 1» iets, wat Mgr. Savelberg niet heeft gezocht, maar waartoe hij zich eerder leend -heeft in soms pijnlijke, zijns Meesters. Een dagblad Is zeker niet de plaats om voor datgene, waarin Mgr. Savelberg's groot, heid eerst en vooral doorstraalt: zijn deug- denrijk zleleleven de aandacht van het le zend publiek te vragen. Wel willen wij hier den door velen ge koesterden wensch onder schrijven. dat binnen een niet al te lang tijdsbestek, zijn deugdenrijke leven in een kerkelijk onderzoek worde vastgelegd. Maar wat op dezen gedenkdag ten volle ïn een dagblad verantwoord mag heeten is: een dankbaar bewonderende blik op zijn levenswerk: de dubbele St. Joseph.Congre gatie Klein begonnen, nu juist 60 Jaar geleden, heeft de dooi; Mgr. Savelberg gestichte St. Jcseph-Congregatie zich niet alleen alom In ons vaderland, maar ook in België en tot in China verbreid in dienst van de verhe- venste en moellükste christelijke charitcs. Wie zal ons zeggen hoevelen zij ten zegen is geweest door haar huishoudeliJken ar beid In Gezellen- en Retraitenhulzendoor haar zorg voor epileptici en neurasthenicl door de varptogtng van ouden en gebrekkl. gen in eigen en missieland; door de op voeding van voogdij- en onwettige kinde ren; door de bescherming en verbetering vim roekelooze moeders: door het onderwijs en de bescherming van het kind in school en patronaat en vooral door de liefderijke en gewetensvolle verpleging der zieken in monumentale ziekenhuizen als (om slechts enkele te noemen) Heerlen. Bussum, Roer mond en weldra Eindhoven? Dit alles nu dankt de katholieke zaak in ons land en elders vooral (wij willen ande ren niet uitschakelen) aan het initiatief van Mgr. Savelberg. van den man. over wlen getuigd kan worden, dat hij geen en. I kei goed werk nallet. hetwelk zijn hand te doen vond. HU Is nu een kwart eeuw ter ruste Inge- I gaan, maar onverpoosd groeien en bloeien zijn werhen. die het ons ten plicht maak- I ten, hem op dezen dag weer eens in dank- gebracht; baar-bewonderenden eetbled te gedenken. Mogen zijn werken blijven groeien en htj zelf, de rechtvaardige, ook daardoor steeds in alles voortdurend in aandenken zijn. Bezoek aan „Luctor et Emerge” Van de gebouwen van het Katholiek Te huis „Luctor et Emergo" te Nijmegen, hingen Dinsdag de Nederlandsche driekleur en de geelwitte en paarse wimpels uit ter gelegen heid van t hooge bezoek van Z.H. Exc. Mgr. I. Verrlet OF*., Ap. vicaris van Curasao. In de groote receptiezaal, welke verlucht is door de schilderingen van de parabel over den Verloren Zoon, door den Domini caner kunstenaar pater Van Bergen„ waren de huisgenooten en de bestuurderen van „Lector et Emergo" samengekomen om den missiebisschop, die met den innemendsten eenvoud de mannen begroette, waardig te ontvangen. In de ontvangstzaal was een troon opge richt overhuifd met het bisschoppelijk paars en omgeven door palmen. Het bestuur van „Luctor et Emergo" was zooveel mogeUJk vertegenwoordigd en de huisgenooten hadden In wijden halven kring zich geschaard voor den bisschoppelljken troon. Toen Mgr. I. Verrlet, vergezeld door den zeereerw. pater L. Jansen OP. pastoor der H. Domlnlcusparochie, begeleid door den di recteur van „Luctor et Emergo", de zaal be trad, rezen allen van hun stqel. De d'recteiir. de heer A. H. Jansen, sprak een kort, hartc- Hjk begroetingswoord, waarin hij vooral deed uitkomen hoe Mgr. allen voor zich had in genomen om deze sociale stichting te be zoeken. Mgr. L Verrlet werd verwelkomd door den directeur van „Luctor et Emergo", den heer A. H. Jansen, die wees op den bloei van „Luctor et Emergo”, het nationaal reclas- seeringsinstitui^t, dat nu geheel In Katho liek beheer is en de hooge bescherming mocht ondervinden van het Nederlandsche Episcopaat. Jongejuffrouw Jansen bood aan Mgr. bloe men aan. De geestelijke-leider van „Luctor et Emer go", de weleerw. pater C. Schol broek, sprak zjjn groote genoegdoening uit, dat ygr. I. Verriet zooveel belangstelling toonde voor het Katholieke sociale werk, dat hier verricht wordt in het belang van de geslagenen der samenleving. Belangrijke werken in het Stroom gebied van dc Aa Eenlge belangrijke werken in het Stroom gebied van de Aa. waaraan verscheidene landarbeiders-werkloosen productieven ar. beid zullen vinden, worden binnenkort be gonnen. Het eerste dezer werken zal door het waterschap „Het Stroomgebied van de Aa" worden ultgtvoeid in eigen beheer. Het betreft bet graven van een afleidings- kanaal onder de gemeente Erp. Hier sullen ongeveer tweehonderd werkloosen gedu rende circa negen maanden werk vinden. Een tweede werk zal bestaan in het ver broeden en uitdiepen van de „Goolloop" tusschen Erp en Llerop. Ook bij dit werk zullen een paar honden* werkloosen kunnen worden te werk gesteld. De Minister van Koloniën heeft thans aan de Kamer overgelegd een uitvoerig ver slag, dat de gouverneur van Suriname in aansluiting aan zijn vroeger reeds gepubli ceerde telegrafische mededeellngen aan den minister heeft doen toekomen over de on geregeldheden te Paramaribo op 28 en 29 October 1931. Aan het verslag wordt ontleend, dat van eenlg vooraf beraamd opzet tot verzet of van voorafgaande organisatie ook bij het voortgezet politioneel en justitieel onder zoek geen bewijzen zjjn gevonden en dat de klachten en verwijten in de bekende ver gadering van 28 October niet In de eerste plaats waren gericht tegen het bestuur, maar tegen het steuncomité. Inzake de wijze van steunverleenlng aan gouddelvers en kleine landbouwers. Daarnaast kwamen verwijten aan het adres van kapitalisten en werkgevers, die de werknemers trachten uit te bulten, met de opwekking hoogere loonen te eischen. De ongeregeldheden richtten zich dan ook niet tegen het bestuur, even min tegen de gouvernementsgebouwen, maar men trok op naar de gasfabriek op dat oogenblik de grootste werkgeefster. Het bestuur van den Surlnaamschen Volksbond tracht te doen uitkomen, dat het de geesten In een andere richting wil lel den. Daartegenover staat, dat bij een ze kere groep blijkbaar het voornemen be stond, op Woensdag 28 October een betoo- glng te houden,- en waarschijnlijk by en kelen ook het vooropgezette doel, wan ordelijkheden te plegen, al dan niet zon der Invloed van buiten. Aanwijzingen daar voor zijn te vinden in een samenloop van verscheidene Ófnstandlgheden. Gewezen wordt o.a. op de, in de verga dering door verschillende sprekers gebruik te taal, welke tot dusver in Suriname in het publiek niet gangbaar was. en by enkele sprekers nog maar Juist bullen het bereik der strafwet viel. Met groote opgewektheid heeft de kerk buurt Dorst by Breda Dinsdag 9 Februari bet feit herdacht, dat haar pa.toor, de wel eer*". heer A den Ronden, vóór 25 Jaren daar als zoodanig werd benoemd. De geheele parochie hield ‘s morgens een algefheene H. Communie ter Intentie van haar Jubileerenden herder. In de feesteiyk versierde kerk droeg deze cm half 10 een H MIs van dankbaarheid op zangkoor de feestcantate van verdienstelijk ten gehoore het Jaarverslag dat uitgebracht het afgeloopen jaar geveild: 2.083.890 stuks leverbare bollen (V. j. 1.978.535) en 20.835 kg. plantgoed (v. j. 10.651 kg.). De gemiddelde prijs van de leverbare bollen was in het afgeloopen Jaar slechts 1A2 tegen 2,77 in 1931 en 433 in 1930. Dit is dus wel een bewijs welk een enorme prysveriaging van bloembollen heeft plaats gehad. De vereenlging besloot in principe om dit Jaar drie veilingen van leverbaar, twee van plantgoed en gemengd te houden. In <je Bondsraadsvergadèrlng van den R.K. Bouwvakarbeidersbond ,J3t. Joseph” te Utrecht, op 9 Februari gehouden, werd door den Bonosvoorzltter. den heer J. Andrlessen. een uitvoerige inleidlngsrede gehouden, muu3 in een belangrijk deel gewyd werd aan da werkloozenkas en de situatie daarvoor ont staan door de groote en aanhoudende went- loosheid. Daarna werd een algeheel overzicht nge- ven van hetgeen *t Bondsbestuur gedaan om van de Overheid den noodigen steun te krijgen, teneinde de werkloozenkas, waar voor al zeer hooge premies worden betaald, op de gewone wyze te doen functlonneeren. Over de resultaten daarvan zeer ontevre den, nam de vergadering met algemeene stemmen de volgende door het Bondsbestuur voorgestelde motie aan: Een los-werkman stond voor hit Amster- dumsche Gerechtshof terecht wegena mis handeling. Hy was in hooger beroep geko men van een vonnis van de rech’bank te Utrecht, waarby hy tot acht maanden ge- Z H Exc. Mgr. I. Verriet vond er een edel ge noegen in hier onder deze mannen te mogen zyn. Veel had Mgr. van „Luctor et Emergo” gehoord, maar de diepere beleekenis van dit Katholiek sociaal en charitatief instituut, had hy nu nog nader begrepen. Gaarne had Mgr. de uitnoodiging van pater Scholbroek aanvaard. En Mgr. had slechts bewondering voor dit werk, dat de nieuwe Missiebisschop, schoon, edel en verheven noemde. Het is ook een mooi en heeriyk werk zich te wuden en zyn beste krachten te geven voor de verheffing der maatschappy en het lenigen van sociale nooden. Meer dan twintig Jaar heb ik gewerkt op Curacao en de laatste jaren mocht ik my, aldus Mgr., meer bewegen op sociaal gebied Velen leden schipbreuk ook op Curacao maar werden weer gered door de kracht des geloofs. De kracht van het Katholieke so ciale werk is zoo groot, bracht zoovelen weder nader tot het geloof. In ruim 20-jarigen missie-arbeld op Cura cao werd het volk geheven tot hooger geeste- lUken en maatschappeiyken welstand. De arbeid van Nederlandsche missionarissen voor zeventig Jaar in onze West, heeft daar een volk verlost uit de slavemy en den West- Indiërs een menschwaardlg bestaan ver zekerd. De Curacaoenaar is nu tot beschaafd menach gevormd, die gerespecteerd wordt, die eerbied heeft voor het gezag, en eerbied voor het geloof en in en door het geloof God eert en den priester hoogacht Het geloof leerde hem lijden en verdragen, ook in tegenslag en armoede God dienen en in Hem vertrouwen; het geloof geeft hem houvast. Het geloof is dan ook ons aller grootste geluk en ons behoud. Een mensen met geloof is rijk en heeft idealen welke boven het aardsche uitgaan. Het geloof is een weldaad van God en we moeten mede lijden hebben met de arme stakkerds, die* zonder geloof door de wereld moeten en hun lyden nog zwaarder voelen doordat ze geen hoop hebben. Hoe meer wy. Katholieken, mededeelen van ons geloof aan anderen, hoe meer liefde we onzen evennaasten bewijzen. Als priester ben ik naar het vaderland gekomen, vervolgde Mgr. zyn indrukwekken de toespraak tot de aandachtig luisterende mannen, als blsschop sta ik thans ook voor u. Ook ons. aldus Mgr., drukt een zwaar kruis van verantwoordelijkheid. We kunnen het gebed van het Christenvolk, ook van u mannen, niet missen. Bidt een Wees Ge groet voor ons, ik zal het voor u doen. Mannen van diepe geloofskracht kunnen veel dragen en werken het zyn trouwe dienaren van hun God, die zelf mensch ook God dienen. Biyft uw geloof bewaren mannen, als een sterke' kracht en innige troost Mgr. eindigde mfll zyn groote bewonde ring uit te spreken voor het sociale chari tatieve werk van Eucter et Emergo, waar over Mgr. Gods zegen voor directie en huis genooten afsmeekte. Alle aanwezigen knielden eerbiedig ontvingen den btsschoppeiyken zegen. Op alle mannen hadden de eenvoud en de goedhartigheid van den nederlgen missie bisschop zichtbaar diepen indruk gemaakt. Mgr. had hun harten ontroerd en in menig oog blonk een traan. Voor Inlichtingen en aanvragen tot deel name kan men zich wenden tot den Direc teur van het Retraitenhuis te Bergen (N.-H.). dat een geheel verbruisen van ds reseme, gedurende 1 jaar 1932. den toestand voord» werkloozenkas op 1 Januari 1933 uiterst pre-* calr maakt, dat gedurende de masnd Januari honderdduizenden guldens moeten worden uitgekeerd; dat zonder ernstig gevaar voor het insti tuut der werkloosheidsverzekering zelf, als mede voor den Vakbund een verhooglng van de bijuïage niet kan worden Ingevoerd, daar deze blldrage reeds zeer hoog en in feite een crisis-bydrage IS terwyi de uitkeeringen voor de volwassen leden, voor gehuwden en onge- huwden slechts vnrieeren reap, van f 1 40 en f 3 35 en van f 1.10 en f 1.75 per dag. gedu rende 50 dagen per jaar, verdeeld in twee termynen van elk 25 dagen; stelt vast. dat door het standpunt der Regeering en datvan Z Exc. den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid tienduizenden bouw vakarbeiders worden gedupeerd en de werk loosheidsverzekering voor bet bouwbedrijf wordt ontwricht; protesteert tegen deae behandeling der le den van den R. K. Bcuwvakarbeldersbond: verwacht van de Rijksoverheid alsnog een gewijzigd standpunt, waardoor ook aan de werkloozenkas van den R. K Bouwvakarbei dersbond een verhoogd subsidle-percentage wordt toegekend, teneinde voor 1932 de regle mentaire uitkeeringen te kunnen verstrek ken; draagt het Bondsbestuur op daartoe alle geoorloofde middelen aan te wenden; deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en de pers en gaat over tot de orde van den dag. Roemruchtige mannen in aandenken hou den is een eereschuld, die tot een dank- schuld uitgroeit als oe weldadige invloed van hun leven en werken na hun heengaan velen tot zegen, nog blijft voortduren. Wy meenen daarom den dag van morgen niet onopgemerkt te mogen laten voorby- gaan. De 11 Februari Immers 1» de dag. waarop voor een kwart eeuw een groot man zyn tachtigjarig leven besloot, t Is de sterf, dag van een vroom priester en ordestichter, van een weldoener der lichamelijk en moreel lUdende menschheid: van Mgr. P. J. Bavel- berg. Niet ten onrechte mag hy een groot man genoemd worden. Hoewel uit een aanzienlyk Limburgsch geslacht gesproten en door God met vele talenten uitgerust, ligt toch zyne grootheid niet in een voor de wereld schitterende loopbaan noch in een geruchtmakend op treden. De grootheid van dien vromen wer ker. die niet door stouten opzet. vangenisstraf was veroordeeld. De verdachte zou door handtasteiyk optre den tegen iemand, £ie in gezelschap van twee andere personen vertoefde, een vechtparty hebben uitgelokt en daarby den man dien hy geslagen zou hebben, ook met een mes een steek in den rug hebben toegebracht. By het getuigenverhoor kwam vast t.e staan, dat de politie de vechtenden had ge scheiden en de steekwond eerst was ont dekt het slachtoffer had het niet ge voeld nadat beide partijen leder in eigen huis waren teruggekeerd In d‘t verband bracht de verdachte de mogelijkheid naar voren, dat de tegenparty thuis daden zou. hebben begaan, waarvan verd. nu werd be schuldigd. Van de 12 get. a charge en 5 décharge ver klaarden er twee, dat verd. het mes in de hand had gehadgeen hunner had echter gezien, dat gestoken was. De verklaringen van de twee getuigen die den verd. een mes hadden zien hanteeren. meende de procu- reur-gen. voldoende voor het wettig en over tuigend bewijs; bevestiging van het vonnis werd geëlscht. Mr. B. J. Etokvls hield een uitvoerig plei dooi. stelde daarbij de betrouwbaarheid van enkele getuigenverklaringen aan twijfel on derhevig en merkte op, dat het feit, dat volgens twee getuigen verd. een mes zou hebben gehad allerminst In zich sluit dat verdachte óok'heeft gestoken. Ten aanzien van de veronderstelling, dat ten huize van de tegenpartij moedwillig een wonde was veroorzaakt waarvan verd als dader zou worden beschuldigd, wilde pi. slechts opmerken, dat valsche aangiften men heeft er den laatsten titd enkele malen van kunnen lezen geen onwaarschyniyk- heden en ook geen uitzonderingen zijn. PI. concludeerde tot vTli'n’-nak. subs, een clementere straf. Arrest: 23 Februari. be Westlandsche Vereenlging van Bloem bollenkweekers heeft Dinsdag onder voor zitterschap van den heer J. v. d. Berg uit ‘s-Gravenzande, de algemeene vergadering gehouden. Biykens werd, wa»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 20