BLAD/aju TWEEDE BLAD DINSDAG FEBRUARI 1932 PROVINCIAAL NIEUWS BLOKKER BOVENKARSPEL DEN HELDER ENKHUIZEN HEER-HUGOWAARD UITGEEST MEDEMBLIK SCHERMER i WARMENHUIZEN In I OUDORP Provinciale Bond van Rundveefokvereenigingen Noord-Holland SPIERDIJK SPANBROEK KOEDIJK NIEUWE NIEDORP WORMER WIJDE WORMER WIERINGEN SS in van R. K. Kiesve-eenigrtng. een over de heer A. Breed, 2356 19. na 1.50 tot werd door spr. O. L. s hool te dan is r c vee- weg spr onvoldoend verkle-dngswerk. om zo> Polderverkiezing. Bij de gisteren gehou den verkiezing zijn de aftredende hoofdinge landen D. de Boer Dzn., M N. de Konlng en W. J. Konlng herkozen. communisme organisaties. /teer len Lezing L.T.B. A. s. Woensdagavond zal door den heer Jac. Groen, van Zuld-Schar, woude. in het Pat: onaatsgebovw een lezing gehouden word’n voor de p'aatselijke afdee. ling van den L.T.B. De vergadering begint te zeven uur. Het bestuur van de R. K. Klesvereeniglng alhier heeft een vergadering uttgeschreven tegen Donderdag 25 Februari des avopds 7 uur. Onderhandsche Verfccoplng, *De in deze gemeente gelegen boerderij „De fuik" is dezer dagen onderhands verkocht aan den heer C. Vethaak, koopman te Alkmaar. De boerderij is groot ongeveer 28 H.A. en was sinds menschenheugenis eigendom van de familie Heinekens te Amsterdam. R. K. Klesvereenlglng Dezer dagen werd alhier een drukbezochte vergadering gehou den van de R. K. Klesvereenlglng, waar als spreker optrad Dr. Kortenhorst. De voorzitter, de heer Jn. de Groot, wees er in zijn openingswoord op, dat het in de zen tijd van algemeene entiek op de leiding handelspolitiek had moeten meestbegunstlgingsclausule en R. K. GEITENFOKVER-ENIGING. In de dezer dagen gehouden Jaarvergade ring van de R. K. Geitenfokvereeniging werd het jaarverslag door den secretaris uitge bracht en onder applaus aanvaard. Het verslag van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo ad 2.77. De periodiek aftredende bestuursleden W. Komen en Jac. Appelman werden herkozen. Het salaris van den secretaris werd op diens voorstel gesteld op 20.in plaats van 25. Na uitloting van eenige rentelooze voor schotten, Inwisselbaar bij den secretaris penningmeester Jac r ppelman te Wogmeer -Spierdijk volgde sluiting met den chris- telijken groet. zitter voor vertrouwen L. T. B. De Jaarvergadering van den L. T. B. werd dezer dagen gehouden. De voorzitter, de heer A. Bijman, opende haar met den Chr. groet, waarna de leeraar der school dank betuigde aan het bestuur en de leden van Jong L. T. B„ voor de goede verstandhouding en prettige samen werking in het afgeloopen jaar ondervon den. alsmede aan de R. K. Rijwielclub. Daarna werd het jaarverslag ultgeb.acht. De voorzitter dankte den secretaris voor het keurig verzorgd Jaarverslag en gaf ver volgens het woord aan den spreker van dezen avond den heer Ganzeboom, die als onderwerp had gekozen ..Het Communis me". Spreker leidde zijn rede in met te zeggen, het buitengewoon aangenaam te vinden voor den L. T. B en Jong L.T.B van uit de 3tad van Keizer Karei naar het hooge Noorden te zijn gekomen. In het bij zonder wel omdat Juist de afdeeltrg Span broek zich zoo beijverd heeft om nieuwe abonné’s voor het vakblad „De Katholieke Boerenstand” te winnen. Thans begint spr. het eerste gedeelte van zijn lezing met het beantwoorden van de vraag Wat is het Communisme’ Spr. ken merkt het communisme o.a. als een val- sche leerstelling. Als middelen tegen gaf spr. aan de heer Ganzeboom, voor het uitspreken van het tweede gedeelte van zijn rede Waarin hij nog eens in het bijzonder behandelde de Katholieke organisatie. Behalve de reeds aangevoerde punten in het eerste deel zijner lezing, wilde spr. hier vooral nadruk leggen op het steunen van de katholieke organisatie. Als middel hier voor wees spr. aan het lezen van goede lectuur, in dit geval het Katholieke vaKblad „De R.K. Boeienstand”, het lezen van ab soluut katholieke dagbladen en het steunen van den Katholieken Radio-Omroep. Spr. wenschte ten slotte meer vertrouwen in de organisatie en de geestelijke leiders te hebben gewekt. Uit het daverend applaus na en het a»n- dachtlg gehoor tijdens de rede was te con- stateeien dat het voor de aanwezigen een leerzame en tevens aangename avond was. Na door den Geestelijken Adviseur en den voorzitter hartelijk te zijn bedankt, vertrek de heer Ganzeboom. Hierna spiak de voorzitter over de reor ganisatie van het Bondsblad hetwelk voor taan bij den R. K. Boerenstand zal worden gevoegd en de contributie. Belde voorstellen werden met algemeene stemmen aangeno men. De periodiek aftredende heer Boots werd met algemeene stemmen herkozen. Na bespreking werd met grqote meerder heid van stemmen besloten een greppe'.ploeg aan te schaffen. Deze zal geplaatst worden bij den Iheer Jac. Klaver te Zandwerven. Volgde mededeeiing omtrent den melk- cursus, dezen zomer door de afdeeling te geven. De theoretische lessen hieraan ver bonden, zullen worden gegeven door het Hoofd der Lagere Landbouwschool. Als lei der van den cursus zal optreden de heer Th. Schipper. Gegadigden voor dezen cursus kunnen zich nu reeds bij het bestuur opgeven. Vervolgens werden de vragen, ingekomen in de vrager.bus. door het Hoofd der Lagere Landbouwschool beantwoord en sloot de voorzitter de vergadering met den christe- lijken groet. Prijsverlaging. Naar wij vernemen hebber, de slagers het koevleesch met 5 ets. per pond verlaagd. afgevzardigde en plaatsverv. afgev. bij het Stamboek voor 1932 werden gekozen resp. de heeren K. Metselaar te Twisk en P. Konijn te Venhuizen. Voor drie leden van de Commissie voor het nazien der rekeningen over 1932 wer den volgens aanbeveling gekozen de heeren C. Kramer GHjnis te Stompetoren, C. de Wit te Texel en G. Blokker te Opperdoes. Tot plaatsvervangers de heeren J. v. Twuy- ver te Uitgeest. F. Veul te Hem en W. Mos- tert te Westerland Wierfngen. Na de pauze hield de Rliksveeteeltconsu- lent voor NooM-Ho''end Ir. L. de Vries, een Inleiding over: De beteekenlz van mi niet aange- heer Groot werd aan- Landstorm. Vrijdagavond heeft de Landstorm zijn Jaarvergadering gehouden. De Plaatselijke Commandant H. J. de Wildt opende de vergadering met een welkom aan de leden, vooral tot de trouw opkomende schutters en verder aan den heer P. J. Ool- ders. secretaris verband Alkmaar. Spr. deelde mede, dat ieder, die op den laatstgehouden wedstrijd geen prijs behaald heeft een troostprijsje zal ontvangen, wat lederen aanwezige goed aanstond. Daarna kwam de heer Golders aan het woord. Spr dankte de landstormen voor de belangstel ling en feestgave, by gelegenheid van zijn koperen Jubileum als secretaris van het ver band Alkmaar. Hierna had de prijsuitreiking plaats;' Klasse B: le prijs P. C. Goeman Cz. met 98 pnt.; 2e prijs H. Twaalfhoven Jz. met 97 pnt.; 3e prijs J. Verduin met 96 pnt.; 4e prijs P. J. Mul met 96 pnt. Klasse C. le prijs J. Groen met 93 pnt.; 2e prijs M. Berkhout met 93 pnt.; 3e prijs M. Kapteln met 87 pnt. Klasse D. le prjjs M. Reulen met 76 pnt. Daarna werd het brevet uitgereikt van scherpschutter met een woord van aanmoe diging aan de heereiï Th. Kroon, P. C. Goe man Jz. en J. Palmboom. Vervolgens werd door den heer Oolders het een en ander aangaande den landstorm in het midden gebracht, alsook een aanspo ring om trouwe leden van den B V. L. te blijven. BIJ de rondvraag slechts een paar vragen door de leden, die naar genoegen werden beantwoord. Daarna sloot de pl. commandant de ver gadering met een woord van dank aan de leden, en aan den heer Oolders voor zijn aangename leiding. Verder moedigde spr. de schutters aan dit Jaar de schietoefeningen en wedstrijden weer met goede stemming te bezoeken. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Kooltelllng: per 15 Febr. was tn d L. T. B -afdeeling Heer Hugowaard Noord de vol gende voorraad groenten aanwezig, n.l.: roode kool 109 wagons <per 15 Dec. 1931 .203 wagons; gele kool 45 wagons, (per 15 Dec. 1931 75 wagonsê; deensche witte 140 wag (fier 15 Dec. 1931 226 wagons); uien 1% wag, (per 15 Dec 1931 5 wagons. „Witte Kruis”. In het lokaal van J. Nieuwland alhier werd de algemeene leden vergadering gehouden van de afdeeling Koe dijk van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Knd«." Uit het Jaarverslag blijkt, dat het totaal aantal leden op 31 December 1.1. bedroeg 280. Het materiaal werd aangevuld met een zuurstofapparaat; 2 patiënten werden uitge zonden naar een sanatorium. Vervolgens komt aan de orde de rekening van de t.b.c. bestri*di~<’. Ontvangsten en uit gaven bedroegen 832.38, waarin is begrepen een bijdrage van „het Witte Kruis" van j 117.88. De rekening van ..het Witte Kruis" geeft aan in ontvangst en uitgaaf 1465.12 met een batig saldo van 799.39. De rekening werd goedgekeurd. Bli de verkiezing van een bestuurslid werd de aftredende geneesheer J. H. den Hartogh met 9 stemmen (1 blanco) herkozen. By de rondvraag bracht de heer Sloof naar voren de subsidie voor de klnderultzendlng en hl) vroeg of dit paar een subsidie van 35 kan worden verleend. Na toelichting werd besloten de subsidie voor het jaar 1932 te verleenen. In verband met de tijdsomstandigheden werd besloten, geen Emmabloem-collecte te houden. Hierna sluiting. werden 523 zeeschepen met een afvaart schepen afvaart Jaarverslagen n Uit het jaarverslag van den secretaris over 1931 vermelden we, dat aangesloten waren 33 vereeniglngen met 675 leden en 76 donateurs, d.i. 6 leden minder dan het jaar daarvoor. Al was in het algeméén 1931 nog niet zoo slecht, de inzet van 1932 is wel ongunstiger. De verschijnselen van de cri sis zijn nu wel merkbaar. Betreurd wordt, dat bü jonge boeren veel te weinig animo bestaat voor toetreding tot den Bond, bit is in het nadeel van de betrokkenen zelf, doch ook van de organisatie. Aansluiting bij de organisatie is de beste weg om den zeestsoel op het gewenschre peil te brengen en te verbeteren. Met vergelijken 1 cijfermateriaal over de jaren 1910 en 1929 toont de secretaris dui delijk aan de resultaten van hei werk der organisaties. dezen dank gebracht. De N'euwe R. K. lagere school De nieuwe R. K lagere school, gebouwd naart de parcch'ekerk te Ooster-Blokker. zal zoo mogeliik begin Maart worden ingewijd en geopend. Het prachtige gebouw met nieuwe speel plaats. ook overdekt, is ontworpen door architect S. B. van Santé te Zaandam en uitgevoerd grootendeels door de vakmens schen uit deze gemeente. Het geheel maakt een levendigen indruk en Is zeker een aan- w’nst niet het minst voor het R. K. onder wijs. Burgerlijke Stand van 411 Febr. 1932. Geboren- Martlnus. z..van Hielke Slujjter en Trijntje Mulder Ondertrouwd: Derk Stegmeijer en Hen- drika de Jong. Overleden: Maart Je Davidson. 46 jaar, echtgenoote van Adolf van der Zande; KI:as Molenaar, 70 jaar. weduwnaar van Aaltje Stroomer. KAMER VAN KOOPHANDEL Uit het verslag van de Kamer van Koop handel over 1931 ontleenen wij wat Den He’der betreft het volgende: Door de Koopvaardersschutsluis geschutopvaart laadvermogen van 82715 ton. afvaart 443 met 75934 ton, totaal 966 schepen met 158619 ton laadvermogen. afvaart 5731, 468646 ton laadvermogen, totaal 11294 vaar tuigen met 900321 ton laadvermogen. Aan zeevlsch is in 1931 aangebracht door 9044 vaartuigen voor een bedrag van 641.568 80 In 1930 was dit 725.115.75 door 8742 vaartuigen. De aanvoer op de eiereriveiling bedroeg in 1931 812.742 stuks voor een bedrag van 36.710.10. In 1930 was dit 638.127 stuks voor een bedrag van 35.083.21. het katholieke omdat alleen door organisatie iets te berei ken valt. Alleen dan is het mogelijk het com munisme met alle verschrikkelijke gevolgen den kop in te drukken. De voorzitter gaf dan het woord aan den secretaris, tevens penningmeester, voor het uitbrengen van het financieel verslag over het afgeloopen jaar. Vervolgens was weder het woord aan den wel eens goed is iemand te hooren als Dr. Kortenhorst en heette allen welkom. Dr. Kortenhorst zeide. dat net van groot belang is dat het contact met onze vertrou wensmannen zooveel mogelijk wordt bevor derd Tot zijn onderwei p Komende. n.l. den nood In den tuinbouw, zegt spr. dat het steeds het streven van de katholieke Ka- merclub is geweer t. paai en perk te stellen aan de artikelen die hier ingevoerd worden. Zoo pas is de contigenteerlngswet tot stand gekomen, een van de eerste artikelen die hier onder viel was het Deensche vleesch. Er wordt zoo graag gezegd, de Regeering doet niets, maar dat de Regeering toch nog we! tets doet bewijst wel dat de Regeering In 1930 de aardappelindustrie heeft gesteund met twee millioen. suikerbieten met 7 mil- lioen. terwijl er een invoerrecht op suiker is vastgesteld. De tarweverbouw is gesteund door het maal- en menggebod en de'tarwewet maakt het mogelijk dat de tarwe 12.50 opbrengt. In 1931 werd de verbouw van aardappelen gsteund met 2.400.000.—; voor de suikerbie ten opgevoerd tot "14 millloan, terwijl er een tuinderscrediet wordt gegeven van 700 000. Spr. betreurde het dat trots alle interpel laties de verlaging van de spoorvrachttarle- ven nog geen voortgang heeft gevonden. WIJ, buitenstaanders, denken wel eens dat het beter zou zijn als de gulden zakt. Spr. was het hier niet {nee eens. Dan zal ook Indië de gevolgen ondervinden. Ook in de groote steden is de ellende groot door werkloosheid, loonsverlaging en verkorten arbeidsduur. Op het plateland is voor den werkman gezorgd door allerlei ver zekeringen, de zelfstandige boer of tuinder is echter vrijwel aan zijn lot overgelaten. Dit is oorzaak dat het communisme vooral optreedt. Ook dat kan den toestand ech ter niét veel beter maken. W(j hadden gemeend dat de Volkenbond de handelsbelemmeringen zou weten weg te werken, doch het schijnt dat ook hij hier machteloos tegenover staat. Sprekers stand punt is altijd geweest dat onze regeering een actieve handelspolitiek had moeten voe ren. De meestbegunstigingsclausule heeft ons niet geholpen en is door de deviezen zoo goed als teniet gedaan Spr. ziet echter r.og een middel waarmee nog iets is te be reiken; dat in ons contingenteerlngswetje. Spr. heeft verlof gekregen nlerover in de Kamer een interpellatie te houden. De lin kerzijde in de Kamer heeft echter nooit willen medewerken aan een meer actieve handelspolitiek. In minimumprijzen op de binnenlandsche markt ziet spr. geen heil, daar deze steeds zullen worden ontdoken. Er moet echter hulp komen van de regee ring al weet spr. niet precies in welken vorm. De kern van onze natie mag niet tot wanhoop worden gebracht en terecht komen in de armen van het communisme. (Luid applaus) De voorzitter bracht spreker dank voor zijn mooie rede en gaf het woord aan de vergadering De heer K. Molenaar zei dat deze verga dering staa- in het teeken van nood. Spr. weet als directeur van de Boerenleenbank en als lid van den road dat er tuinders zijn die op een vondertje loepen in de hoop dat er iemand is die hun de helpende hand toereikt. Er zal gesteund moeten worden met crediet: dit is echter een druppel in de zee Door den z.g. Vierbond is aan de Regeering gevraagd één gulden toeslag per 100 KG. bewaarkool. We mogen, zei spr., toch wel eenig recht doen gelden, daar wij in de oorlogsjaren de regeering hebben ge steund door hooge belesting. O. W. en door onze bijdragen in de voedselvoorziening. De heer Kortenhorst gaf den organisaties den raad, zich in verbinding te stellen met de commissie-Lovlnk. Deze heeft groot en in vloed in de agrarische politiek. Ook zou men desnoods een audiëntie kunnen aanvragen bU de katholieke Kamerfractie en ook bij den Minister. De /leer Molenaar zei dat twee maanden geleden het request reeds is verzonden en er reeds eenige malen over is geschreven doch we krijgen nooit antwoord. Dit werkt zeer ontmoedigend. Op een vraag van den heer Kortenhorst deelde de heer Molenaar mede dat er on geveer 10.000 wagons bewaarkool bii de tuin ders ziin opgeslagen. Als we dan 1.per 100 KG. toeslag krijgen zal er een millioen mee gemoeid ziin. In Warmenhuizen en omstreken ziln 1500 wagons opgeslagen, hier zou dus f 150 000 voor noodig zijn. Als we nagaan dat er in vier maanden tijds voor slechts 70 000 is geveild dan blUkt wel dat dit een tamelijke steun zou beteekenen. Ook zou spr. graag willen dat er een toe slag op het loon wordt verkregen, 't Is titer dat de werklieden in het bedrijf werken dan In de duinen De regeering staat hier echter afwijzend tegenover, gezien de consequen ties. Het verschil tu-sch^n tuinbouw en Industrie is echter dat het land moet be werkt worden. De buTemeester betwijfelt spoedige uit- keering van de credieten. Alle bescheiden liegen nog rustig op de secretarie. Boven dien wordt de hee’- rrr-’i“t-eveling in gevaar gebracht door de 30% die de gemeente moet bfipa-sen. Dit Is ondoenliik voor de meea- »e gemeen ten. Spr. vroeg den heer Korten horst. er bij de reeeering oo aan te drin gen dat deze het geld aan de gemeenten zal voorschieten. Daar niemand het woerd meer veri-ngde.' sloot de voorzitter na een waord van dank aan den heer Korter.borst/ ep den heer Molenaar de geanimeerde vergadering. gelijk is in de werkverschaffing het af] graven van de wegbermen te doen plaats vinden. De bedoeling hiervan is de afwate-i ring van de straat te verbeteren, hetgeen vcoral aan het Oosteinde der gemeente noodig zou zijn. Over deze aangelegenheid zal een schrij ven aan het gemeentebestuur worden ge richt. Burgemeester Oostveen wilde een adre^ gericht zien aan Drechterland, om te ver krijgen. dat de afloopende kanten van den straatweg zullen worden bestraat. Bij de verzakkingen, welke thans op vele plaat sen bestaan, is dit niet goed m-gelyk. Ook met dit voorstel, gaat men accoord. Onder dank sloot de voorzitter de ver-' gadering op de gebruikelijke wijze. Samenstelling bestuur Het bestuur der R. K. Klesvereenlglng ..Recht en Plicht”, is thans als vdigt ge formeerd: C. P. Jong, voorzitter; J. Bol- ten. vice-coorzitter; A. Rood. secretaris; C. Sijm. 2e secretaris en A. Groot, pen ningmeester. aantal zijn beter wordt te weinig steun verleend aan hmet propa gandawerk. Reden waarom spr. een hoog ernstig beroep doet op de Jongens van Oosterb'okker, om in flink aantal tot de pronagandaclub toe te treden. Na de heeren A. Groot, D. Oud en H. van Westen a’s leden van het stembureau te hebben benoemd, was de verkiezing van een voorzitter aan de orde. Van de 49 uit gebracht zijnde strmtren. werden er 40 or- de aftredenden uitgebracht. Deze dankte voor het vertrouwen. Verder werden berko en de aftredende heeren: A. Rood. J. Bol ten. J. Sachs, P. Blauw. J. Bot en C SUm. In de vateatures P Hoogland, dr. J. J. Barnhoorn J. Obdam en A. Breed, waar van de drie laatstgenoemden ulet meer in aanmerking wenschten te komen, wer den benoemd de heeren Van Westen. A. Groot. P. Ruijter en C. Kooter t De voorzitter dankte de afgetreden leden voor hun vaak moei ■’nam werk en feli- cl’eerde de nleuwbenoem-’en. honend met allen In goede harmonie te mogen sa menwerken aan het belang der vereeni ging. De heer P. Buisman dankt voor de r.aardeerende froorden aan het adres der proragandac'ub gericht. De heer D. Oud vroeg nog of bet mo- het gesticht, volgens instructie, de verkiezing van bepaalde personen voorkeur geeft. Spr. stelde voor de bedoel de stemmingen op andere plaatsen, in een der cafs te houden. Burgemeester Oostveen kon zich met de bezwaren van den vorigen spreker ver- eenigen. daar door het gewraakte punt z. 1. een overwegmden invloed kan uit gaan. hetgeen spr. in het belang van de goede verhouding gaarne wenscht te voorkomen Het voorstel-Schaper ernstig ontraden. Nog volgde een uitgebrelde discussie over genoemde punten. Het voorstel-Schaper .werd namen, terwijl dat van den bij meerderheid van stemmen genomen. Alvorens tot de reglementaire bestuurs verkiezing over te gaan, dankte de vcor- net tot heden ondervonden Wat de ondervonden crittek betreft, wil spr. de feiten nader weerleg gen. Geldgebrek en krachten voor het z. 1. corzaak. dat de uitslag niet was. Vooral van uit Ocst-rblokker Vakgroep Tuinbouw. De Jaarvergade ring van de vakgroep Tulnbcow. afd. Spier dijk van den L. T. B werd Vrijdag gehou den. De voorzitter, de heer Klaver open de de vergadering met den christelijken groet en heette allen welkom De secretaris, de heer Jac. Appelman, las de notulen der a'gemeene vergadering van 11 Juni 1931. die onveranderd werden vastgesteld. In het Jaarverslag spoorde de secretaris de leden aan leden te werven voor den L. T. B. Het Jaarverslag van den penningmeester sluit met een nadeelig saldo van 36.35. De financieel- commissie, bestaande uit de heeren «L. Oudegam. J. Dekker en Joh. Schuit, adviseerde tot dechargeering. het geen geschiedde. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Kla ver werd herkozen met 12 van de 14 uitge brachte stemmen. Besloten werd het salaris van den secre- tarts-pennlngr cester voor 1932 niet vast te stellen, doch te zien hoe het dit Jaar zal “gaan. Nu werd besproken het vervoer van aard appelen naar de veiling te Avenhorn of Ob dam. Een beslissing kon niet worden geno men wegens te weinig eden. Wel werd be sloten een aanbesteding -e houden. In de rondvraag werden eenige punten van huishoudelUken aard besproken, waaronder een voorstel van A. Kok om de nog in het bezit zllnde ho'veelheid bewaarkool op te geven. De secretaris ral Zondag 14 Febr. van Vroeg- tot Hoogmis zitting houden om opgaven. De secretaris zeide alhoewel hij nu geen vastgesteld salaris heeft, toch evengoed ge lijk zoo vele jaren zijn beste krachten te zullen geven tot'bloei der vereeniging. (Ap plaus.) De voorzitter dankte en sloot christelijken groet. met den R. K. Klesvereenizing. De algemeene vergadering van genoemde vereen; ging, ge houden in het Patronaatsgsbouw, was goed bezocht. De voorzitter, de heer C. P. Jong, opende met den Christelijken groet. Bjzonder wel kom heette spr. pastoor Hermans en de leden van de R. K. raadsfractie. Sp-, zegt niet over den tegenwoaidigen toestand uit te zullen weiden, doch meer aandacht aan het verleden te willen schenken. Allereerst aan de Roomsche politiek en de mannen die deze behartiden en wel bijzonder aan Mgr. No’.ens z.g. den grooten staatsman, die de katholieken zoo bijzondere verd ensten had en aan wiens nagedachtenis een eer biedige groet werd gebracht. Ook op lokaalterrein is een groote kracht van ons heengegaan in den persoon van Pastoor Ammulaan. die in ons midden altijd is geweest niet alleen priester, maar ook een geestelijken vader die voor alle organisaties een beschermheeg was en terzijde stond als huip noodig was. Spr. meende namens allen te spreken als hij eerbled'ge hulde aan de nagedachtenis van deze twee mannen bracht. Hij hoopte dat hun spoor door allen zal worden gevolgd. Komende tot de gemeenteraadsverkiezing wees spr. met voldoening op het feit da’ de candidaten der kiesvereeniglng met vlag en wimpel zijn gekozen. Ongetwijfeld heb ben hun handelingen de sympathie der kiezers bevestigd. Spr. fe'.citeerde de aan wezige raadsleden met deze onde sc.leiding en hoopte at zij met den raadsvoorzitter, die wegens 12ü-jarig ambtsjubileum zijn verdiensten, in het verloopen jaar spontaan is gehuldigd, in de eerstvolgende jaren mogen besturen tot heil var Blokker en de gemeentenaren. De vergadering stem de in met applaus. Onder mededeeiing. dat de secretaris, de heer A. Rood, wegens ongesteldheid af wezig is, werd het jaarverslag door den tweeden secretaris gelezen. Aan dezen en den samensteller, werd xraw 1 penningmeester, deed hierna verantwoording over de finan ciën. Ontvangen was f 217.78. terwijl de uitgaven waren. 4- K6.85 In kas .was alzoo f 11093. Door de heeren P. Lakeman en P. Ruijter. werd de rekening nagzzien, waarop, bij monde van eorstgen«em*e. tot gredkeiibitig geadviseerd werd. Devoorzitter dankte de commissie voor de moeite en den penningmeester voor zijn beheer. Als gevolg van meermalen tot uiting gebracht ztjnffle weiistfhétl. kwam ir. bespreking éeif 'wijzi^irij van art. 10, handelende over de gêfnéentefaadsverkie- zing. De voorzitter zei. dat in het bestuur, wegens staking der stemmen, geen voor stel is opgemaakt. Persoonli’k is spr. voor de wijziging. welke betreft de rangorde voor de groslijst, welke thans alphabetisch wordt opgemaakt. Spr. is het eens met hen, die hiervoor wijziging wenschen en is van gevoelen, dat de a’gemeene verga dering de rangorde bepaalt volgens het 'Verkregen stemmenaantal. De nieuwe red'ctie van art. 10, alinea 6. wordt vervolgens voorgelezen en gevoerde discussie vastgesteld. De heer Jb. Schaper ocert het idee om op de vergadering reeds de offlcieele candidatenliist op te maken. De heer De Groot heeft bezwaar tegen de plaats waar de nummering wordt ge houden. daar volgens gerucht de bevolking van het gesticht, volgens instructie, aan de neralen voor de voeding onzer landbouw huisdieren. Spr'; wees er op. dat dit nog een zeer in gewikkelde studie is van jongen datum. Zeer zeker zijn vast komen te staan de groote voordeelen van de an-organlsche bestand- deelen i.c. de mineralen. Directe resultaten voor de praktijk heeft deze studie nog niet opgeleverd. Dan bespreekt Ir. de Vries de beteekenls van de mineralen voor het oeganiseme in het algemeen, om daarna aan«elk der minerale ttoffan afzonderlijk een korte beschouwing te wfjden, in hoofdzaak gebaseerd op het geen door Prof. Wester en Prof. -Sjollema dienaangaande is gepubliceerd, aangevuld met enkele eigen proefnemingen. Conclusies in den vorm van bepaalde normen konden door spr. nog niet worden verstrekt. Uitvoerig werd nog nagegaan de in vloed van kalk en phosphorzuur op de pro ductie enz. De lezing werd met de grootste aandacht gevolgd Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter een woord van dank tot Ir. L. de Vries en sloot hierna met een kort woord deze algemeene vergadering. Raad’agenda. Een openbare vergade ring van den Raad d zer gemeente wordt Donderdag 18 Februari nam. 7 uur in het gemeentehuis gehouden. Onderwerpen: i. Adres van G. H. Roos e.a. namens de werklcozen, om verhoog ng van uurloon en verbetering’ steunregeling. 2. Wijziging raadsbcslu t verleen ng b Jdra- ge woningbouw A. Nroy 3. Verorden ng heffing opcenten op de hoofdsom gem. fondsbelasting. 4. Wtfzlg.ng raadsbesluit re- kening-courant 'overeenkomst. 5. Vaststel ling boekwaarde pronden grondbedrijf. 6. Vaststelling prijzen en voorwaarden ver koop bou»terreinen. 7. Verlenging rijka- kasgeldregejing. 8. Voorschot en vergoe ding art. 101 der L. O. wet 1020. 9. R e a- me zakelijke bedrijpbe as Ling. 10. Afschrij vingen aanslagen schoolgeld. Waterschap Wijde Wanner. De publieke verhuring van grasgewas van dijken en wegen had tet uitslag, dat de opbrengst van ’t grasgewas in 193? is f 3193 Die van het vorig Jaar was f 3969. Derhalve f 776 minder dan velleden Jaar. De nawelde bracht thans op f 337. 1931 bedroeg deze f 391. Een bedrag van 1 54 minder dan het vo rig jaar. Opbrengst vlschwater aan Ingezetenen In 1932 f 10.—. In 1931 f 6.—. Derhalve f meer dan vorig jaar. St. Vlncentiascollecte. De Sint-Vlncen- tiuscollecte. Zaterdag gehouden, heeft in totaal ruim f 135.opgebracht. R. K. Voetbalnitslagcn. Helloo IIU. S. V. II (Uitgeest) 24; Meervogels Jun.U. 8. V. Jun. 1—1. De gewone rekening vermeldde aan ont vangsten f 2270 20 en uitgaven t 1658.17. Het batig saldo ad f 609 03 zal worden ge stort in het fonds Centrale Fokveedagen. De Centrale Fokveedagen te Hoorn kostten den Bond in totaal f 2583 91. Van 7498 dieren werden melklljsten opge maakt. Van deze warm er 3913 met erkende, ’én'-SSSS zonder erkende afstamming. In totaal waren 373 stieren ter beschik king. waarvan zeer veel 1 jarige stieren. Aangespoord werd om toch meer aandacht te schenken aan de twee- en meerjarige stieren. Voor melkonderzoek en administratie werd uitbetaald f 2356.19. voor salarissen enz. f 25675.53. voor verdere huishoudelijke kos ten f 31.4w.76. Dit is tflles bijeen ruim f 400 minder dan het voorgaande jaar. Het verslag, waarvoor de secretaris en kele cogenbllkken de aandacht had ge vraagd, doch dat ruim 1 uur duurd». werd onder applaus goedgekeuid. De voorzitter sprak een woord van dank tot den secretaris voor dit verslag en mede voor het vele, door hem verricht tijdens de Fokveedagen te Hoorn. Volgde nog een kort verslag van de na- jaarsveemarktkeuringen te Schagen en Hoorn. Deze keuringen verloopen tet nu toe goed. Het nut van gecentraliseerden aan voer wordt blijkbaar steeds meer aangevoeld en begrepen. Enkele besprekingen werden gevoerd ov?r de plaatsing van het vee op de markt te Hcorn. die veel te wenschen overlaat. Een oplossing bleek wel moeilijk. „Als de» naam van de Leur genoemd wordt.” aldus de se cretaris." dan is 't niet gemakkelijk een uitweg te vinden Hierna kwam in behandeling de begroe ting voor 1932. De afd Schellinkhout deed het voorstel om de contributie van f f 1 te verlagen. De voorzitter ontried dit voorstel. Dear het voorstel niet werd ondersteund en geen verdere besprekingen werden gevoerd, werd de begrooting z. h s. vastgesteld op een bedrag ad f ?046 Besloten werd de Koninklijke goedkeuring aan te vragen op de statuten van den Bond met ingang van 20 Mei 1932. op welken d? turn deze goedkeuring is afgeloopen. Wr.-r de Bond een kantoor bezet te Alkmaar, wordt voortaan domicilie gekozen aldaar en niet te Hoorn. Voorts werd aangenomefl een voorstel van het Bestuur om het huishoudelijk regle ment zoodanig te wijzigen, dat het Bestuur wordt gemachtigd om in verband met de omstandigheden jn plaats van twee, éen al gemeene vergadering te houden. Bij de rondvraag drong de afgevaardigde van de afdeeling Schagen-Barsingérhorn er op aan, dat degene, die zal worden afge vaardigd naar de' vergadering van het N R. S. daar zal pleiten voor meer bezui niging bij die vereeniging. De voorzitter hoopt echter, dat de afgevaardigde géén be zuiniging zal bepleiten, die de bestaansmo gelijkheid der vereeniging in gevaar zou kunnen brengen. Namens de Holl. Mij. van Landbouw spreekt de heer Kuiper een woord van waar- deering voor het werken der organisatie. Tijdens de pauze werden verschillende stemmingen gehouden. Als lid van de Comm. v. d Coop. Aan koop werd gekozen de heer IJ. Pool te Hau- wert. Tot De leden van de bij bovengenoemden Bond aangesloten vereeniglngen kwam gis teren In algemeene vergadering bijeen te Hoorn. Deze 56e algemeene vergadering werd door den voorzitter, den heer Jn. Blaauboer Kz., geopend met een woord van welkom in het bijzonder tot de heeren Ir. Wibbens, Ir. de Vries, Hartog en Kuiper. Door de huidige malaise, aldus spr., wor den aan het beoefenen der rationeel- fokkerij allerlei moeilijkheden in den gelegd. Niettegenstaande dat, hoopt toch, dat de leden, ges’aald door allerlei te genslagen. met alle energie willen trachten om de bezuiniging slechts op ie allerlaatste plaats toe te passen op de veefokkerij. Voorzitter gelooft, dat men de belangen der rundveefokkers gerust aan de organi saties mag overlaten. .Aan de organisatie moet men vasthouden ondanks de slechte Isedrjjfsuitkomsten. De hoop wordt uitgesproken, dat zij, die het nut van den Bond nog niet inzien, en die alleen nog maar bij verschillende con- trólevereenigingen zijn aangesloten. Juist tijdens de crisis zullen toetreden als lid en dus op die manier zuilen meewerken dé productie te verhoogen. Ook moet men doorgaan alle aandacht te besteden aan het exterieur der dieren. In dit verband spreekt voorzitter een woord van waardeering voor het werk van den heer Hartog. Laat men in dezen tijd trachten om met alle mogelijke middelen te oehouden, wat verkregen is en zoo mogelijk dit te vei bete ren. Na goedkeuring der notulen werden eeni ge mededeelingen gedaan en ingekomen stukken behandeld. De vereeniging van Stompetoren werd verzocht haar verslag aan alle, leden van den Bond toe te zenden, omdat dit van be lang kan zijn voor de richting, welke men in de toekomst zal inslaan. Namens de Commissie van Onderzoek werd geadviseerd, de rekening over 1931 van den penningmeester en van den administra teur van den Co5p. Aankoop, onveranderd goed te keuren. Conform besloten. Personalia. Met Ingang van 18 Februari s. zal als tijdelHk onderwijzer aan de Hippolvtushoef In dienst treden de heer J. G. Keuss te Alkmaar, zulks in verband met het vertrek van mej. C A. Dito VEEFONDS Algemeene vergadering van het Onderling Veefonds in café P:lns Maurits. alhier. Aanwezig 13 leden, benevens de sec:etarls- penningmeester J. Hart en de heer D. Pool als oud secret arts, penningmeester. Als waarnemend voorzitter opent de heer S. van de- Wal ce vergadering en heet allen welkom. Voorzitter memoreert het heengaan, van den te vroeg overleden directeur van het Fonds en spreekt zijn leedwesen uit over dit verscheiden. Waardeerende woorden zi|n het. welke spr. uit over de nagedach tenis van wijlen óin heer Visser. Alhoewel de opkomst niet groot is. hoopt; voorzitter, dat- de besprekingen van heden avond in 't belang van het Fonds zullen zijn. De notulen worden goedgekeurd en getee- kend Overeenkomstig het advies der com.: missie wordt de rekening goedgekeurd. De ontvangsten bedragen 325194% en de uitgaven 3219.68, alzoo een voordeelig sal do van f 32.26%. De aanslag per koe heeft bedragen 4.55. wat als een buitengewoon lagen omslag kan worden beschouwd, te meer daar in dezen omslag ook is begrepen vrij arbitrage, vrij veever'.oskundlge, vrij veea: t^enljkundige be handeling en vrije behandeling tegen melk- ziekte. Afgekeurd werden 9 runderen, waarvan 1 ongeschikt voor de consumptie. Totale op brengst f 820. Bij 5 omslagen is ontvangen 1880.87%. Aan geleden schade is uitbetaald 215490. Verzeke d waren gemiddeld 378 koeien en 70 stuks jongvee. Verder is uitbetaald aan aan veearts.deskundige hulp bij het kalven, salarissen commissarissen, boekhouder, bode. vergaderlngkosten, drukwerk en zegels 621.18. Achttlerwnaal is deskundige hulp bij het kalven ingeroepen. Op 1 Januari 1931 telde het fonds 64 deelhebbers en op 1 Jan. 1932 63 deelhebbers. Over 1030 zijn verzekerd ^04 koeien en 65 stuks jongvee. Over 1931 zijn verzekerd 430 koelen en 96 stuks Jong, vee. Over de laatste drie Jaar heeft de om- siag bed agen: 1929 5.55, 1930 9.60 en 1931 495. .De heer Nleuweboer vraagt naar de uitbe talingen van de verwerkingslnrlchting. Vol ans mededeelingen wordt veelal niet meer uitbetaald dan huidengeld. Hoewel de voorzitter altijd een voorstan der is geweest van de verwerkingslnrichting. staat hij er thans, gez en de verschillende uitbetalingen, niet heel optimistisch meer tegenover. De heer Nleuweboer zegt, dat de gemeenschap ook al niets doet voor de vee. houders en dat d-ior het slecht organlseeren yan de boeren, dus door eigen schuld, zij op zich zelf zijn aangewezen. Wy moeten er dus zien uit te slaan wat er uit te slaan is. En waar het hier gaat om de rond.1, die wij tegenwoordig zoo bitter noodig hebben, moe ten de af gekeurd? koeien weggemaakt wor. den op de meest voordeelige manier In «dezen benarden tild kan niet alles gedaan worden voor de hygiëne. Naar aanleld ng van een en ander zullen eommlssa: issen in deze op de belangen van Jiet Fonds letten. Ook dylngt de heer Nleuweboer aan op aankoop van melkspulten. zoodat ty geval len van melkzlekt. dc dieren kunnen wor den behandeld door het Fonds zelf Spr. acht zulks financieel voordeellger voor 't Fopds. Alvorens echter hieromtrent nade e maat regelen worden genomen, zal het bestuur eerst in onderhandellng treden met dieren, arts Rempt. In het verloopen jaar zyn 15 5 16 gevallen behandeld; het is ech’er niet be kend wat hiervoor door den heer Rempt in rekening is gebracht. Met op é4n na algemeene stemmen wordt de heer Van der Wal herkozen Wegens aftreding van den heer A. Broer, sen wordt tot lid der commissie,, belast .-ne* het nazien der rekening aangewezen de heer C. Nleuweboer. Medeleden zijn voor 't vol gend Jaar J. le Clercq en J. Ter: a Thans is aan de orde benoeming directeur (wegens vacature). De heer Pool wordt met algemeene stemmen tot directeur van het Veefonds benoemd. De heer Pool dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt deze functie nog een aantal Jaren natrr ge noegen en in 't belang van het Fonds te mogen waarnemen. In éi rondvraag brengt de heer P'.antlnga het lidmaatschap Arbitrage in besp eking en zou hierover gaarne eenige inlichtingen ont vangen. De heer v. d. Welle zegt om het lidmaat schap van Arbitrage weinig te geven. Hy zelf heeft hieromtrent minder -aangename ondervinding opgedaan met een koopman, die geen lid was van de Arb tragevereeniglng. Na bespreking en toelichting biykt het lid. maatschap toch wel dcelmatig. indien de be. treffende koopman ook lid is. Aangeraden wordt hiernaar steeds grondig te lnformee:en, alvorens tot koop of verkoop over te gaan. De heer Van der Welle Informeert naar het feit, dat een afgekeurde koe voor 't Fonds tweemaal verkocht is. waarvan het Fonds 35 schade zou hebben gehad. Na toelichting biykt. dat er Inderdaad iets dergelyks heeft plaats gevonden, maar dat een en ander op een misverstand berust en geheel is voortgekomen uit een samenloop van omstandigheden. De heer v. d. Welle uit over dit feit mln of meer onsympathieke woordin aan het adres van den heer P. Groot. Ons inziens biykt echter, als er tenminste een fout ge maakt is, dat deze fout berust niet bij oen heer Groot, maar by een dér andere com missarissen. De heer J. Poland zou gaa-ne zien, dat voortaan inplaats van het afgekeurde vee by huis te verkoopen, dit zelf, te markten te Purmerend, aangez:en hy meent dat er fi nancieel dan meer voor piernaakt kan wor den. Volgens eommlssa: issen zal een en an. der ook wel weer moeilijkheden opleveren. Dit punt zal door het bestuur nader onder de oogen worden gezien. Door de vergadering wordt besloten om des zomers by schadevrije maanden, toch een kleinen omslag te heff“n. Zulks tot vorming van een reserve, wat ten goede kan komen by eventueele zware verliezen. De voorzitter zegt dat het lidmaatschap by de Ccöp. Boerenleenbank nog nooit voor elkander is. Op een desbetreffende vraag zegt de nieuwbenoemde directeur deze zaak in orde te zullen brengen. Omreden zulks tot heden verschillend werd gedaan, wordt vastgesteld dat voor het ne men van ’koelen voor het vildersfonds. met de opname op 't einde van het jaar, hier- voor «ie koeien zullen worden opgenomen. welke in het afgeloopen Jaar hebben gekalfd Hierna niets meer aan de orde zynde. sluit de voorzitter de vergadering.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5