rechtszaken bloedmiddel N.V. VOOR DEN VEESTAPEL „FRIESIA5-’ JAN DE VRIES I Voor den Alkmaarschen Kantonrechter ^oB'^^^tKATER alkmaar M I E NT2V Alkmaar Telefoon 324 BURGERLIJKE STAND OUDORP PROVINCIAAL NIEUWS kssendelyt: ALKMAAR HOOGKARSPEL ZOGDRANK EEN BELANGRIJKE ONTDEKKING i DEN HELDER Autobusdiensten naar den Wieringertneerpolder Aanrijdingen 4 MOER VAN ROODE WIJN - VUILPOEDERS enz. ONDERDIJK De fundamenten van de oude Geesterpoort te voorschijn gekomen GROOTEBROEK WER VERSHOOF TEXEL ■■■•■■■■■■■«■■■■I Strafzitting op Vrjjdag 12 Februari. de oude Een noodlottig auto-ongeva] :en op tot staan SCHOORSTEENBRANDJE Een combinatie van lijnen? dat De zwakheid zal verliezen. was opge- op den Christelüken Vrijdagavond om 6.10 uur kwam een met een paard bespannen wagen, welke bestuurd werd door K V. van Helloo, in botsing met de auto van den heer A. J K. uit Bergen Bet gevolg hiervun was. dat *t paard op hol Boeg, doch gelukkig kon het spoedig weder SchriftelUke uitspraken. P. T. C., M. V. de W.. te Egmondbinnen. overtreding Jachtwet, de le ƒ7 boete ot 4 dagen hechtenis, de 2e 20 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer en konijnen. tot verdeuiger pleitte, waar gerechivaar- twyfel bestond, vrijspraak. zijii jeiiSK* >ps 4 ïv.s:- Zaterdagavond te ongeveer half 9, ont- ri'-nd een sehoorstenbrandje in den winkel van de fa. Bervoets aan de Laat. De politie wist met een Total-apparaat erger te voor komen. De schade was gering. E.a door de gemeentelijke autoritei ten niet getolereerde verfrisschlng. Onze goeie Piet 8 inwoner der gemeente Alkmaar en handelaar in seizoenartikelen, ’s zomers ijsco en 's winters korte turf, had het op 5 Juli gewaagd om de Inwoners van Bakkum zijn gerenommeerde jjswafeltjes aan te bieCrn. zonder echter te beschikken over een venters vergunning. Op den Zeeweg werd hü, tijdens het bedienen van eenlge klanten, door den veldwachter gesnapt en heden ver oordeeld tot 1 gulden of 1 dag. Waar ieder in het gezin werkloos is, zal het den annen maar doodeerlljken veroordeelde wel moeilijk vallen ook het kleine bedrag (uit strafrech. telljk oogpunt bezien) bijeen te scharrelen feur de partij l“ :t punten achter en werd veroordeeld tot R. K. Artsenvereeniging Onlangs is alhier opgericht de afdeeling .noordelijk Noord-Holland" van de R. K Artsenvereeniging. Deze afdeeling omvat alle R K. medici In Noord-Holland boven het Noordzee ka naai. Tot voorzitter werd gekozen Dr. Barahoom te Helloo: tot secretaris Dr. J. O. A Kersse- makers. Emmaatraat 85, en tot penningmees ter Dr. Basjou te Hoorn. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent benoemde dezer dagen tot Geestelijk Adviseur dezer afdeeling de zeereerw. Rector C. Vis. met een belangrijk aantal boete of 20 dagen. 1 20 8 gulden boete zal aftikken, waartoe de win kelier werd veroordeeld. *t Wm knudde met de remmen. De chauffeur Pieter M. had op 6 Februari rondgehost in een vrachtauto, waarvan de remmen in verregaanden staat van onbruik baarheid verkeerden. Elsch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis 7 of 7 dagen. Het is voor dergelUke overtreders te hopen. Pat onze kantonrechter nog lang in functie biyftl Ze zouden hem leelljk missen! Later zitten ze weer op zwart zaad. De heeren gebroeders C. en N. D., werk lieden te Bergen, zijn niet afkeerlg van een flinke hartversterking en als zjj op die wijze overmatig gesterkt zijn, lastig en vechtlustig. Ook in den nacht van 26 op 27 December, toen zij zich te Bergen in een café bevon. den, verkeerden zij weer in opgewonden toe stand en wilden een ander be-oeker, die niet de ee- g noot in hun s— te vallen, met alle geweld te lijf. Andere bezoekers traden tusschen belden, om dit onrustig broederpaar tegen te houden en de inmid dels gearriveerde politie maakte proces.ver- t-ial op met gevolg dat belde heeren leder tot 7 boete of 7 dagen werden veroor deeld. En nu niet weer doen, hoor, zei ver. manend de kantonrechter tc* broer Nico, die als vertegenwoordiger der firma present was. Een chirurgisch ingrijpen, waarmede de wetgever geen g.voegen nam. De vorige week stond terecht de 65-jarig.? heer Matnljs B., veehouder te Broek op L., wien men ui oe betoenen haa g&scnuven. dai hü een schaap had geslacht en het vleescn daarvan door schenking in de consumptie R.K. Vrouwenbond Bovengenoemde Bond hield zyn jaarvergadering. De vice- presldente herdacht in het openingswoord de overleden presidente Mevr. SmeetsSnel als een harde werkster voor den R.K. Vrou wenbond. Ter intentie van de overledene werd gebeden. Uit de jaarverslagen bleek, dat de Vrou wenbond in het afgeloopen jaar op verschil lend gebied met succes was werkzaam ge weest. Het ledental was dit jaar tot ruim 250 gestegen. Het financieel verslag sloot met een nadeelig saldo. Hierna volgde de rede van den Zeergel heer Dr. Berger, die als onderwerp had ge kozen „de taak der ouders by de opvoe ding hunner kinderen." Ten slotte had nog bestuursverkiezing plaats, welke tot resultaat had. dat de af tredende bestuursleden, n.l. de dames Hoo- genbosch. Lelmonard en Wittebrood, werden herkozen. Een gezellen-strükje luisterde de verga dering op. Geen smoesjes of uitvluchten verkocht. De vrachtrijder Jacob B. te Castricum. wiens rijbevoegdheid dé vorige week werd Ingetrokken. Is in den grond vast geen kwa. de kerel. HIJ stond nu terecht naar aan leiding van het feit, dat hij op 12 Januari onder de gemeente Helloo met een snelheid van 45 kilometer zou hebben gereden De vrachtrijder gaf de overtreding direct en volkomen toe en werd hem tot loon voor zijn openhartigheid slechts ƒ4 boete of 4 dagen Automobilisten, let op uw zaak en vraag vroegtijdig vernieuwing van rijbewijs aan. Automobilisten, wie op allerlei manieren de duimschroeven flink worden aangedraald, zjjn ook verplicht tegen vergoeding der on misbare kosten natuurlijk, om de twee jaar hun rijbewijs te hernieuwen en de heer J C. T„ assuradeur te Zaandam, die deze forma, lltelt had verzuimd, ondervond daarvan den last, toen hij op 4 Febr. op den Kanaaldijk onder Bergen door de controleerende politie werd aangehouden. Zijn beurs werd heden ter vereffening van zijn schuld aan de blinde dame met de weegschaal met 5 pop verlicht. De plaatsvervangende 5 hechtenlsdagen werden, zooals vanzelf spreekt, bulten be. schouwing gelaten. Schrifelijk vonnis, P. Th. L., Egmond-Binnen overtreding Jachtwet, /7 boete of 7 dagen. K". N. de W.. mede aldaar, als boven, 20 boete of 20 dagen. Voor 't niet verzekerde geweer 20 boete of 10 dagen en net konijn 0 60 boete of 2 dagen. Platte landsplaaggees ten Een tweetal gymnasiasten uit Llmmen. de heeren Joh. en Wilh D. hacden zich op Januari geamuseerd, door bij de verlofhoud. ster mej. Oudhuis qp Duseldo; p de deur van het café met geweld open te gooien. Mej Oudhuis en haar dochter hadden zulks ge. zien, doch het feit werd heden door boven gemelde jongelingen hardnekkig ontkend De heeren maakt enechter op den kantonrechter geen aangenamen indruk en werd de zaak aangehouden, terende as. week brigadier de Koekkoek eens te raadplegen omtrent hun antincedenten. Vrijdagmorgen om 9 50 had een aanrij ding plaats tusschen een tweetal luxe auto’s, welke bestuurd werden door M. v. I., van Hello en J. C. K. van Zaandam. De auto van den beer K bekwam schade aan bum pers en reenter spatbord. De oorzaak moet vermoedelük gezocht gorden in de gladheid van den weg. De po litie stelt een onderzoek In. had gebracht, zonder dat van de slachting f aangute was gedaan. Le heer B. stelde echter —e zaak eenl~‘ns anders voor dan oe ambtenaar in zijn dagvaarding. hy haa bedoeld schaap, dat ziekeiy-. scheen, door afsnijding van den hals het leven benomen. T dier verder „geopereerd”, de organen on derzocht en bevonden dat er niets aan scheelde, waarop hy het schaap ter verde.e behandeling had vervoerd naar den nood- slachter, mcenende alzoo absoluut geen straf baar pielt te hebben gepleegd Die te. genspraak was voldoende om aanhouding der zaak te bewerkstelligen en werd het pro ces heden voortgezet. Het verloop van deze voortgezette behan deling viel echter niet uit In bet voordeel van den schapenhouder. De gemeente.veldwachter Nieuwenhuls be vestigde in alle opzichten zyn proces, ver baal en gaf nog nadere toelichtingen, die wel door den verdachte minder hoffciyk wer den gequalificeerd als leugens, doch die den kantonrechter voldoende betrouwbaar toe schenen, om den ouden heer te veroordeelen tot maar even 60 boete of 60 dagen. naar den Wierlngermeerpolder. waren verschillende bezwaren omdat er reeds autobuslïjnen name vermeld in een kohier van 1519, in het gemeentearchief berustend. In 1537 en 1538 werd by werken daar ter plaatse door 1 Oude en Mlddelbegynhof be dongen, dat de stadsmurenaan dc Geesterpoort zouden Aansluiten. In 1551 behoefden verschillende stukki der vestingwerken der stad voorziening. De Vroedschap besloot 21 Februari 1551 a a. ook de „Geestpoort" te repareeren, ter wijl 9 April van dat jaar de aanbesteding der werken werd goedgekeurd. Wy lezen dat o. a. de „wangen” (beeren' van de Geesterpoort toen gerepareerd wer den. Dit een en ander valt af te leiden, dat de Geesterpoort reeds van ouder datum dan de 16e eeuw moet zyn geweest, aangezien hel verval van zulk een stevig bouwwerk niet binnen eenlge tientallen jaren zal zyn inge treden. Wy komen dus tot de conclusie, dat de gevonden fundamenten moeten behoc-en tot de oudste vestingwerken der stad en zeer waarschyniyk resten zyn van een der reeds in de 15e eeuw genoemde stadpoorten. De steenen zyn van zeer groote afmetin gen. roode en gele baksteen. Deze steensoor ten heeft men in de 18de eeuw ter plaatse van Torenburch ook aangetroffen. 8. Eikelenberg spreekt hierover in .Alk maar en zyne geschiedenissen” iblz. 11) en zegt, dat zulke steenen na dien tyd niet meer zyn gebakken. De nieuwe Geesterpoort. gewooniyk Ber- gerpoort genoemd, werd in 1862-63 afgebro ken. Tot nog toe was de juiste plaats der lig ging van de oude Geesterpoort niet bekend Daar behalve de fundamenten ook de schoellng der oude vestinggracht daar ter plaatse is gevonden, is de vondst uit oud heidkundig oogpunt derhalve niet onbelang rijk. Het gaat niet aan om een eigen tekortkoming op de schouders van een ander te wentelen. De 31-jarige chauffeur G. B. tilt Broek op Langend ijk was op 7 December op weg naar Beverwijk, doch lag zich onder de gemeente Heiloo verplicht plotseling te stoppen, omdat een voor hem rcïyende vrachtauto banden- pech kreeg en de weg niet vry was we gens een uit audc;e richting naderende auto, mobiel. i Het bleek evenwel dat zyn stoplicht haper, de, zoodatrie heer J. B. Groot uit Groote- broek, die in een luxewagen achter B. san- reed, op dezen plotselingen itllstand niet was verdacht, tegen den wagen van B. aan reed. toen het bosch Instoof en tegen een boom botste, waardoor de auto zwaar werd - beschadigd. f De chauffeur B.. ter zake de nonchalance om niet behooriyk zyn stop-intenties kenbaar f te maken, terechtstaande, trachtte deze on achtzaamheid zijn „achtervolger” gratis en f.anco over te maken. Deze heer had naar zijn meening beter uit moeten kyken. Doen -- 1* - i wetsartikel vastgelegd, derhalve was de luurder uit Br^k de p'sang en werd hy veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen. z. t. B. In het lokaal van „De Toe komst" hield de afdeeling van den L.T.B. haar algemeene jaarvergaderin Het jaar- en financieels vci*’ag werden uitgebracht. Het batig saldo bedroeg ruim 220. De commissie tot nazien der f ening verklaarde alles in de beste orde te hebben bevonden, waarna een dankwoord van den voorzitter volgde. Omtrent de circulaire van fc 4 hoofdbe stuur over het bondsblad „De Boerenstand” werd besloten, dit zonder prysverhooglng te doen bezorgen. Door de afdeeling zal worden bygepast. Omtrent het aanbod van het Na tionaal Crisis-Comité inzake zwavelzuren ammoniak zal het bestuur een en ander uitwerken. Het verslag der analyse van de kunstmest werd in orde bevonden. Het aftredende bestuurslid, de heer C. Weel, werd herkozen, terwul in de vacature 3. Paay benoemd werd de heer Byvoet. De voorzitter bracht een byzonder woord van dank aan den heer Paay voor al hetgeen hü voor de afdeeling heeft gedaan Tot leden van de commissie tot nazier. der boeken wer den benoemd d heeren K. Meester en J. v. Velzen. Als afgevaardigden naar de alge meene vergadering werd benoemd de beer C. Dekker, plaatsvervanger de heer K. Mee'ter. Na de gebruikelijke verloting en rond vraag volgde sluiting. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 12 Februari 1932. J. 8. en A. 8. te Hee Hugowaard. straat- schendery, leder teruggave aan de ouders. P. H. te Amsterdam, overtreding art. 444 W. v. 8., 8 boete of 8 dagen hechtenis. N. D. en C. D. te Bergen, in staat'van dronkenschap de orde verstoren, leder 7 boete of 7 dagen. M. B. te Broek op Langendyk, overtreding vleeschkeuringswet, 60 boete of 60 dagen. J. Th. V. te Akersloot, overtreding open bare .middelen van vervoer, 5 of 5 dagen H. 8.. K. Z., H. D„ te Egmond aan Zee. overtreding Jachtwet, de le 20 boete of 20 dafcen hechtenis; de 2e en 3e leder 15 boete of 2 weken tuchtschool. J. L. te Heiloo. Ad. M. te Alkmaar, C. 8. te Den Helder. A. G. te Zydewlnd, C. B. te St. Pancras, C. de B. te Wlerlngerwaard, dronkenschap, de le, 3 dagen hechtenis en 6 maanden opzending; de 2e ƒ8 boete of 8 dagen hechtenis; de 3e. 4e. 5e en 6e leder ƒ3 boete of 6 dagen hechtenis. B. A. M., J. 8., L. T. V. 8., G. C„ J. P. te Alkmaar, G. S te Leerdam. W. F. te Hoorn. H. B. te ’s Gravenhage, A. W. te Schagen. overtreding politieverordening, de le terug gave; de 2e 1 boete of 1 dag hechtenis; de 3e 12 boete of 12 dagen hechtenis; de 4e ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis; de 5e en 7e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis; de 6e. 8e en 9e leder 2 boete of 2 dagen hech tenis. A. V. te Helloo. J. v. 't H., J. B. te Cas tricum. G. B„ A. B. te Uitgeest, N. V„ J. H. B„ te Bergen. P. M. te Llmmen. G. A. de P., J. R., G. 8., K. B J. R.. K. J. D. B„ te Alk maar, D. B„ te Akersloot, G. B te Broek op Langendyk, A. M. te Zuldscharwoude, J. C T. te Z. andam, M. Z. te Oudendyk. J. de J. te Ursem, C. 8. te Koog a. d. Zaan. P. J. R-, D. L. te Schermerhorn. A. L-, P. W. te Heer Hugowaard. P. Z. te Wqrmenhuizen, D. W. te Oude Niedorp, overtreding Motor- en Ry- wlelwet, de le en 10e leder 20 boete of 20 dagen hechtenis; de 2e ƒ4 en ƒ8 boete of 4 en 8 dagen hechtenis; de 3e. 4e. 5e, 6e, 11e. 13e. 14e. 17e, 21e, 22e, 23e en 24e ieder ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis; de 7e en 18e leder ƒ5 boete of 5 dagen hechtenis: de 8e en 26e ieder ƒ7 boete of 7 dagen hechtenis: de 9e en 12e leder 10 boete of 10 dagen hechtenis; de 15e 3 boete of 1 week tucht school; de 16e en 20e leder 8 boete of 8 dagen hechtenis; de 19e 6 boete of 6 dagen hechtenis; de 25e ƒ2 boete of 2 dagen hech tenis; de 27e 15 boete ot 15 dagen hech tenis. R.K. Fabrieksarbe’dersbond Zaterdag avond vond in het Vereenigingsgebouw de jaarvergadering plaats van de afdeeling As sendelft van boven genoemden bond. De voorzitter de heer J. van Gelderen heette de aanwezigen harteiyk welkom. Nadat de notulen waren goedgekeurd, volgde bespreking „Beleid bestuur”. Dit werd goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester toonde een groot nadeelig saldo, wat zyn oorzaak vindt tn het feit dat voor de ge- deelteiyk werklooze leden een toeslag is ge- gegeven op de contributie uit de plaatseiyke kas. Om de kas niet geheel uit te putten, deed het bestuur nu een voorstel om dezen toeslag niet meer te verstrekken. Na lang durige discussie was de vergadering echter van meening dat men hiermee nog wel drie maanden kon doorgaan en tevens werd be sloten de uitgetrokken werklooze leden ge heel vrij te stellen. De controle-commlssfe bracht een gunstig rapport utt, terwyi in de plaats van den heer C. Kroon in de commissie werd ge kozen de heer A. Schoenmaker. De bestuursverkiezing had tot gevolg dat de aftredenden de heeren N. C. de Jong en J. Huypen. werden herkozen. De heer K. Stam bracht verslag uit van het werken der fabriekscommlssle aan de N. L. F. Tevens richtte hy eenlge waardeeren- de woorden aan het adres van het bestuur voor de moeite en opofferingen, In het af geloopen Jaar voor de afdeeling getroost. Staande de vergadering werd een gebed ge stort voor de zielerust van wyien het lid C Weel. Hierna werd de vergadering door den voor zitter onder dank en met den chlsteiyken groet gesloten. VERGADERING CRI8IS-COMITE. Zaterdagavond vergaderde het Crlsis-co- mlté hier ter plaatse ouder voorzitterschap van burgemeester Middelhof!. Uit de besprel-ingen bleek, dat was opge haald door mteekening per circulaire 714 terwyi per busje was ontvangen 125.05 S in totaal 839 05J4. Voor goedkoope ammoniak was een aan vrage tot 90 000 kgr. Zoowel het Crisls-comité als het pl. comité vonden deze aanvrage sterk overdreven. Door het pl. comité zal worden aangevraagd 30.000 kgr. waarvoor f 600 moet worden betaald. Deze ammoniak zal voor de tuinders ver krijgbaar zyn A 2 per 100 kgr. mits bU ontvangst der bon het bedrag wordt vol daan. Verder werd nog besloten aan diverse Instellingen bonnen beschikbaar te stellen ter verkrUging van natura en brandstoffen ter leniging van den hoogsten nood. Ten slotte werd nog besprokfn de levering van goedkoope brandstoffen. De voorwaar den hiervoor zullen by het crlsis-comlté worden aangevraagd. Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland werd gistermorgen te Haarlem behandeld een aanvraag van de N.V. Autobusdienstonderneming Noord-Hol- lands Noorderkwartier, om vanaf Alkmaar, Hoorn. Medemblik en Schagen een gecombi neerd on autobusdienst in het leven te mo gen roepen Hiertegen ingebracht, bestaan. Zoo merkte de burgemeester van Winkel op. dat de richting in de concessie-aan- vraag, aangewezen door het gemeentebe stuur van Winkel, juist wordt geacht. Een wethouder van Wlerlngerwaard merk te op, dat de weg, waarover de autobus zal moeten ryden, voor autobussen niet ge schikt Is. Namens de Kamer van Koophandel te Alkmaar werd opgemerkt, dat het plan zeer Is toe te juichen, maar dat vooral nadruk moet worden gelegd op het belang van een dienst Den HelderWiertngermeer. De heer Mr. Buiskool zette het groote be lang uiteen, dat dit plan zl. heeft, omdat hiermee bereikt wordt, concentratie van het autobvsverkeer in het Noorden van N.-Hol- land. Vele kleine ondernemingen worden op deze wijze geconcentreerd In één hand, hetgeen het verkeer ten goede moet komen. Het gemeentebestuur van Wlerlnger waard en de tram leggen z.l. te veel nadruk op het belang van de tram, dat toch een ondergeschikt belang Is ten aanzien van het geheele verkeer in die streek. 8pr. merkte op, dat op verschillende door hem genoemde geóeclten geen bezwaar is tegen een door Ged. Staten te stellen ver- voerverbod Hy zet uiteen, dat Hoorn niet bevreesd behoeft te zijn in een hoek te wor den gedrongen Een afzonderlijke dienst Hoorn-Wfenngermeer zal niet noodlg zyn. Spr. betoogt ook. dat de spoorwegen geen nadeel maar voordeel van uitvoering van dit plan zullen hebben. De trein komt niet in die streek, waar de bussen zullen rijden, dus zullen de bussen juist den trein voordeel be zorgen, omdat ze passagiers aanvoeren. Spr. Is overtuigd, dat de onderneming Noord-Hollands Noorderkwartier dit gedeel te van een zeer goed autobusnet zal voor zien. Spr. bestrijdt verschillende bezwaren door exploitanten van kleine trajecten en enkele gemeentebesturen aangevoerd. Spr. meent, dat deze concentrate ook voor Ged. Staten meer waarborg geeft van goede exploitatie dan vele kleine ondernemingen. Het publiek zal er door gediend zijn en er is zekerheid van goed materiaal. Er zal min der autoburgery op de wegen zyn; het post vervoer zal in één hand komen en er zal feiteiyk niets meer voor het vervoer over- biyven, waarin door deze concentratie niet zal werden voorzien. De burgemeester van Alkmaar merkte op. dat hier geen bezwaren voor Alkmaar zyn gehoord, maar wel zou dat mogelyk zyn by een andere aanvraag, n.l. die voor Hoorn Wterlngermeer. Alkmaar heeft daartegen niet het minste bezwaar, mits het belang van Alkmaar niet uit het oog worde ver loren en er zekerheid bestaat, dat er ook een verbinding Alkmaar—Wterlngermeer zal komen. Ged. Staten zullen later een beslissing ne men. Verwacht wordt, dat de aanvraag zal wor den toegestaan. Sedert eenlgen tyd is men druk bezig graafwerk uit te voeren op een terrein aan de Gasthuisstraat, een d<y oudste gedeelten van Alkmaar, alwaar het magazyn van „Het Witte Kruis" zal worden gebouwd. By het graven stiet men op groote steen klompen. ongeveer ter hoogte van perceelen 3 en 5 in genoemde straat en vlak by den rijweg. Al spoedig bleek, dat hier resten van zeer zware muren in den grond zaten. De ge meentearchivaris de heer Dresch, die met den directeur van den Bouw- en Woning- dlenst. den heer Vos, ter plaatse een onder zoek instelde, deelt ons omtrent zyn bevin dingen het volgende mede; Het zware metselwerk, hetwelk hier ter plaatse werd aangetroffen, is stellig afkom stig van de oude Geesterpoort. Aangaande ligging en omvang der oudste vestingwerken der stad in de periode vóór den bouw van de sterkte Torenburch (1255) is niets met zekerheid bekend. In de 15de eeuw bestonden er reeds poor ten, welke tot de verdedigingswerken be hoorden. Zulks biykt uit een vonnis van 13 Aug 1426, waarby. in verband met den opstand der Kennemers, o. a. Alkmaar door Philips van Bourgondlë. ruwaard van Holland, ver oordeeld werd tot bet volgende: „dat alle die poorten, mueren ende ves- tlnge van Alcmair neder geworpen ende ge slecht sullen worden gelyc der eerden, so dat si voortaen een open dorp wesen ende bllven sullen." Deze straf is 8 Juli 1455 ingetrokken, toen werd aan Alkmaar vergund weer deuren In de poorten te mogen hangen. De oudste vestinggracht, aan de Westzyde der stad, het Geestwater genoemd, lag dwars door de Gasthuisstraat, liep Zuid waarts tot aan de Scheteldoekshaven en Noordwaarts in de richting van de voor malige Mallegatssluls (in 1899 is het Geest water gedempt). De bolwerken en de Geagtersingel beston den toen nog niet. DeZe dateeeren eerst uit de dagen van Alkmaars beleg. Zoowel op den plattegrond van Alkmaar door Van Deventer <c. 1566) als op dien van Drebbel (1597) kan men deze situatie zeer duldeiyk zien. De oude Geesterpoort. ook wel Gasthuis poort genoemd, werd In 1573 binnen de be wailing der stad getrokken. De nieuwe Geesterpoort dateerde van 1580 dus van iets later datum dan de grachten en wallen. Dit was een veel grooter bouwwerk dan de oude, die slechte laag van bouwvorm moet zyn geweest. Vóór de oude Geesterpoort lag een val brug. terwyi de nieuwe Geesterpoort werd gebouwd vlak tegenover de brug over den Geesterslngel, die in 1573 gegraven werd. Langen tyd is naast de nieuwe Geester- piort de oude intact gebleven. In 1621 is de oude Geesterpoort gesloopt, daar toen, met toestemming der stad aan de regenten van het naby gelegen Gasthuis vergund werd om de poort af te breken, en het matenaal te gebruiken om er een muur, ter afschei ding van het erf van het Gasthuis, mee op te bouwen. De oude Geesterpoort moet ongetwijfeld deel hebben uttgemaakt van de oude ves tingwerken der stad. Men vindt haar al met Door een lijkstoet heengereden. De chauffeur Joh. R. uit Alkmaar, In dienst van een zandtransportfirma, had op 3 October met een ledigen vrachtauto op de Noordervaart onder Schermerhorn door een begrafenis van een persoon, die door ver. drinking was omgekomen, heen gereden, wat hem door den veldwachter, die had plaats genomen in een volgauto, zoo uitermate kwa- iyk was genomen, dat proces, verbaal werd opgemaakt en de verstoorder van den droe. ven tocht naar het graf, verleden week te recht stond. De comparant erkende toen het feit ten deele, doch beweerde ten zeerste gepresseerd te zyn geweest, omdat ny er op uit was, yllngs een dokter te nalen, ten be. hoeve van een vrouw, die ten spoedigste me dische hulp noodig had. Door den chauffeur werd ook nog een schryven overlegd van dr. Heringa van Stompetoren. Dit verweer werd belangryk genoeg geacht om den ver. balisant te hooren en de verdersr behande ling werd aangehouden tot de zitting van heden. De rUksveldwachter Weyland uit Hem. die zich in een volfauto bevond achter de lijk koets. waarmede het stoffeiyk overschot van een drenkeling werd vervoerd, legde evenwel voor den chauffeur een zoodanig ve: zweren de verklaring af, dat diens verweer werd ter. zyde gelegd en een veroordeeling tot 20 boete of 20 dagen volgde, op grond van het feit, dat verdachte met het verkeer van rechts voorrang had verleend en geen rich ting had aangegeven. Recbts of links? Licht of donker? Deze sVWvragen. geen betrek’- 1 hebbin- de op militaire oefeningen of Münrhe. f ner bier, werden heden behandeld in een I strafzaak tegen den timmerman Albert v 5 uit Helloo, die in den vroegen morgen van f 16 November omtrent kwart over 6 uur met j zyn personen -uto in aanraking was gekomen F met een door den landbouwer J. Kuy» te I castricum bestuurden aangespannen melk- I wagen omdat hü met voldoende naar links E had ui’tgehaald onder het passeeren. Volgens veidachte reed Kuys links van den weg wat door den hee? Kuys en diens zuster Trijntje werd bestreden. Voorts beklaagde öv chaul. feur er zich over, dat het rütulg van Kuyi geen licht voe de. doch volgens broeder en zuster -■« was zulks overbodig, omdat het Bal klaarlichte dag was; achter was een ƒ•- 1..retor aangebracht. Omtrent deze ve«c 1- l,ende meenln^n was geen Ite krügen, doch tenslotte verloor de chauf- Ge boren: Hendrlka Rensina, d. van Hendrik de Vries en Lummlgje Stegeman. Petrus Cornells, r. van Pieter Doodeman en Helena Winter. Eglantine Jeannette, d. van Hendricus Kramer en Maria Robert. Maria Cornelia, d. van Cornells Kramer en Maria van den Berg. Cornells, z. van Jo hannes Mors en Catharina Spaans. Fre- derik Hendrik en Albertus Johannes, zn«. van Albertus Vos en Alida Davelaar. Jo hannes Adrianus, z. van Gerardus Vfcnne- ker en Cornelia van LeUen. Adriaan Pie ter, z. van Adriaan de Wit en Maria van Dyk. Theresia Marla Cornelia, a. van Frederik Rike en Alida Koeman. - Maartje. d. van Arte Visser en Wlgertje de Jong. Bekroning. De heer Th. Rood, alhier, behaalde een diploma met pan- en vloer- brood op de tentoonstelling in Hoorn ge houden. Je moet maar dienstvaardig zijn. De gemeenteveldwachter van Ursem was zoo vriendelijk geweest den heer J. de J. een zlekeiyken winkelier aldaar in te wüden in de kunst van autobesturing. De nieuw bas. ken automobilist werd echter op 4 Febr te Alkmaar aangehouden, omdat de voetrera »an. zyn niet al te koatbaren luxewagen oniol- doende werkte. Heden voor deze overtreding van art. 14 van het motor, en rywielregle- tnent terecht staande, beklaagde de compa- -ant zich dat de veldwachter, die wist dat die voetrem niet In orde was. hem daarop niet had gewezen. Govolg van die onvoor. zlchtlge uitlating kan dus sün. dat de hulp vaardige gemeenteveldwachter ter verant. woordlng zal worden geroepen. Misschien verwacht men van hem nog wel dat hü de Aanstelling. Wegens op verzoek eervol ontslag van Zr. Smit als kraamverzorgster bü de St. Llduina-vereeniging is thans als zoodanig vast aangesteld mej. G. Schout- sen, gediplomeerd kraamverpleegster te Andyk-West. R. K. Propagandarlub. Woensdag 17 Fe bruari zal In het vereeniging’gebouw, des avonds te zeven uur, door de R. K. Pro pagandaclub de jaarvergadering gehouden worden. Ontwikkrllnr4vond Door de R. K. Pro pagandaclub .Benedlctus XV" werd de vierde ontwikkelingsfond gehouden, thans in de zaal van den heer J. v. Velzen. Als sprekers waren aangekondlgd de Z Eerw. Pater Grent en Dr. Plnxter. doch de voor zitter. de heer A. v. d. Geest deelde mede, dat de dokter zijn spreekbeurt had uitge steld tot een volgende maal. In zyn ope ningswoord sprak de voorzitter zijn genoe gen er over uit dat zoovelen aanwezig wa ren op dezen ontwikkellngsavond, wat spr. als een hulde beschouwde aan den plaats genoot, pater Grent, die thans in de pa rochie vertoeft. De Z.Eerw pat r Grent hield hierna een causerie over het missiegebied waarin hü heeft gearbeid nl. als overste van de mis sionarissen op de Kei-ellanden en Nieuw- Guinea Z E. besprak in een mooie en on derhoudende causerie het vicariaat van Nleuw-Gulnea dat in vijf districten ts in gedeeld. Z.E. dankte aan het slot den Z. Eerw. pastoor, den Oeesteiyken adviseur en het bestuur voor de gelegenheid om hier te spreken. Een applaus volgde op de mooie woorden die met spanning waren gevolgd. De geestelük adviseur, kapelaan van Vliet, dankte den ZEerw pater voor zün schoone rede en twyfelde er niet aan of allen zün voor zoover zü het nog niet wa ren. dezen avond mtssievrienden geworden. Spr deelde nog mede dat de Z. Ee’Tr. Pater heeft toegezegd, na Pas-hen nog maals op een missleavond te zullen spra ken. Hierna sluiting met groet. opgelegd. We willen hopen dat hü. In dien hü weer eens komt tn het bezit van zün rü- bewüs, hü dlt waardevolle document, zün bestaan vertegenwoordigend, niet meer door zün 50-Jarig jnbileam De heer A. Geus, vuurwerker by 'sRykswefir alhier, hoopt 27 Februari den dag te bedenken, dat hy 50 jaar geleden in ‘sRyks dienst trad. oe Nieuwe Sloot by ae Lombaj’dste^g stak, zoodanig aan te ryden, aa', de ar-ne kleine na eemge dagen aan <ie gevolgen overleed. Het ongeluk aon niet voorkomen worden enden enauifeur trof geen scnuid. Hij deed integendeel aües, an het .yden van het kind te verzachten. Ma^r nvt bieek na polit.e.onderzoek, dat de remmer, van den wagen niet voldoende werkten eu ter zaae dat feit stond óe heer b. thans tereent. ais raadsii xb en verdeaigei oy gestaan door m. Dt G:oot. -r-j verdacri* zelf was van mee ning, aat de remkabeis waren gereat dóór het nevige remmen, dat hy had gedaan, óoch de deskundige, de heer A. Dam, haa gecon stateerd dat die remmen te vet waren. De verdediger bestreed zulks krachtig en toonde zich voor een leek byzonder des kundig. Zoowel door ambtenaar als veidedlger werd een woord van deernis uitgesproken met het slachtoffertje en de zwaar ge schokte oucters. Overigens verschilden deze hee. en geheel van meening met betrekking tot de onvoldoende werking der remmen. Mr Brucs Tack vorderde schuiargvergtarmg en veroordeeling tot 50 boete of 50 dagen. I doch verdetuger pleitte, waar gerechtvaar digde twyfel bestond, vryspraak. Evenwel wera besloten tot aanhouding en zal op 2ó Eebr. het onderzoek worden voo. tgezet. De verboden vracht smaakt het lekkerst De 18.ja:lge thans werklooze werkman G. A. du P. is biykbaar een hartstochteiyk minnaar van motorryden. maar is niet in net bezit van een rybewys, omdat dit de bruine niet kan trekken en tot dusver nog geen kosteloooe rybewyzen worden uitge deeld. Evenwel is dit jonge mensch al eenmaal veroordeeld wegens het motorryden. alvorens hy den 18-jarlgën leeftyd had bereikt en nu paradeerde hy weer voor den kanton rechter. omdat hy op 10 Januari was be. trapt zonder dybewys. Een aanryding met een auto in de Langestraat was oorzaak dat de politie hem weer te pakken kreeg. Deze taaie sportman werd thans veroor- oordeeld tot 10 boete of 10 dagen. worden gebracht. De aangerichte schade aan beide voertuigen was aanzien lijk, doch persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek Inge steld. Geen rotkrenpel op Texel. Naar aanleiding van een vergadering van het Schapenstamboek te Alkmaar gehouden, zijn dezer dagen in een vergadering van de H. M v. Landbouw te Texel besprekin gen gehouden. In genoemde vergadering van het Schapenstamboek was n.l. de opmer king gemaakt, dat Texel als de haard van de besmetteiyke veeziekte jotkreupel” be schouwd wordt; en dit is geheel ten onrech te. Een afgevaardigde van Texel, de heer C, Keyser, had in die vergadering heftig hiertegen geprotesteerd, wetende dat deze veeziekte hier slechts sporadisch voorkomt Een bekend persoon op veehoudkundlg ge bied had hem echter medegedeeld, dat Eexei lang niet vrij van deze ziekte was. Het be stuur der Texelsche Landbouworganisaties heeft zich toen gewend tot den heer V. de Klauw, Inspecteur der Veeartsenijkunde, om een onderzoek hiernaar in te stellen De heer Trap die dit onderzoek leidde heeft ten stel ligste verzekerd, dat hü na onderzoek geen enkel geval van rotkreupel ontdekt heeft, terwül juist bijzonder de boerderijen onder zocht zün, waar deze ziekte volgens deskun dige verklaring zou heerschen. Ook de rijksveearts van Texel heeft naar aanleiding dezer meening een streng on derzoek ingesteld In een anonlemen brief was den heer Noordük een met deze ziekte besmette boertterij aangewezen; doch bü geen enkel schaap was ook maar eenlg spoor van rotkreupel ontdekt. Een onplezierig geval had zich naar aanleiding van deze beschuldi ging voorgedaan. Een partijtje lammeren van Texel was op de markt verkocht en werd naar de Beemster vervoerd. De veearts constateerde daar bü deze dieren rotkreupel. De veehan delaar verklaarde direct bereid te zijn ze terug te nemen, doch Het ze bij terugkomst direct door den veearts van Texel keuren. Na eerf herhaald onderzoek kon deze geen spoor van rotkreupel ontdekken. De Ryks- veearts. de heer Noorditk verklaarde dan ook ten stelligste, dat zich thans op Texel geen enkel geval van rotkreupel voordoet. 22 December. De 22e December was voor den chauf. feur H. T. 8. te Alkmaar een droevige dag. die hem wel nimmer uil de gedachten zal gaan. Hy had toen, geheel buiten schuld, het ongeiuk een kind, dal Door een kleine afwijking komt de dokter soms tot ontdekking van ern stiger gebreken. Een ??-jarlg isoleerder uit Castricum. de heer J. v. *t H„ bevond zich in den avond van 9 Januari met een motorrijtuig te Alk maar en werd aldaar op de Friesche brug, "n byzonder gevaariyk punt voor automobt listen, die motief hebben om een meer In tieme kennismaking met de politie te vree, zen. aangehouden, omdat geen verlichting aanwezig was. Voorts werd geconstateerd, dat de bestuurder niet in het bezit was van een rijbewijs; wel had bü. zooals de heer V. t. H. heden voor dan kantonrechter be weerde, een bewüs van rüvaardlgheld. Het rijbewijs was echter aangevraagd en nog al- tyd onderweg. Misschien is dit wel via Pa rijsMarseille naar Castricum verzonden In ieder geval, de ambtenaar vond dat het erg lang wegbleef en requljeerde 6 boete of 6 dagen voor het afwezige licht en 12 boete of 12 dagen voor het dito rübewüs. Uitspraak: 4 om 4 en 6 om 6. Het lot valt steeds op Jonas. De koopman in alles waaraan wat te ver. dienen is. Gerrit 8. te Alkmaar, is een goeie sjouwer, maar heeft nog al eens te tobben met kleine overtredingen, die hem voor den strafrechter brengen en hem geld uit zün n’atte portemnnale kloppen. Zoo trachtte hü nu de heeren met alle kracht van zijn vurige welsprekendheid te overtuigen, het op 11 Januari. '8 avonds om 5 uur 20 nog helder dag was. toen hü te Helloo werd ver. baliseerd wegens wielrijden zonder licht door een poltieman, die niet eens precies wist hoe laat het was. Maar er was niemand die zün betoog serieus nam en hü werd dan ook veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. R. K. Kissvereeniging. In een dezer dagen gehouden bestuursvergadering wer den de functies van het bestuur als volgt verdeeld P. N. Leering waam. voorzitter; Jan Kunst, secretaris Jb. Kunst Cs., penning meester; C. Hoogzaad. 2e voorzitter; J. M. v. d. Laarschot. N Vermeker en C. Groenland, commissars! Terzake het waarnemend voorzitterschap werd bepaald dat de vrüe stemming over een deflrJtleve benoeming zal plaats heb ben op de eerestvolgende jaarvergadering. i deze noodzakelükheid is echter .nog niet m S 'een kxb? I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6