LAATSTE NIEUWS HET VAN DE HXTON DE GRAPJAS HARLEKIJN LANGS DONKERE PADEN Naar het Engelsch door J. Scheepens 34 a RADIO-OMROEP REBELLEN OP ARUBA SPORT EN SPEL genomen OLYMPISCHE WINTERSPELEN Duitsch naar BILJARTEN TOT ONDERHAN- DELINCEN BEREID WIELRENNEN Loopgraven model TAAIE TEGENSTAND DER CHINEEZEN GOUVERNEUR VAN SLOBBE - ONDERWEG KORTING OP SALARISSEN TE ROTTERDAM? China bekent zijn militaire onmacht JEZUIETENVERVOLGING IN SPANJE - Een 32-tal gevangen EUROPEESCH BILJART-KAMPIOENSCHAP DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN Zijn verjaardag nu?” vroegen Johan“i 1. 3. het ontbtft Harlekijn rijdt op den stier huis naar aan Peter vandaag niet (Wordt verreisd). weigeren, gelden te -1 baar te verrich- Clara een eekenenden De Katholieke Nederlandsche Boeren, en Tuindersbond heeft het volgende telegram gezonden: Ze hielden zich in evenwicht op den rug van het woedende dier, dat heen en weer rende, totdat het uitgeput was. Toen bond Harlekijn een touw om z’n nek en reed zoo naar 1 kasteel, waar ae be- 8JANGHAI. 15 Febr. (Eigen telegram) Met het oog op den ongeregelden en on- zekeren toestand van het oogenbllk en de mogelijke gevaren, gaf de Duitsche consul- generaal heden den Dultschen staatsburgers die Westelijk van de concesslegrens en langs de buitenwijken van Sjanghai wonen, den raad zich te begeven naar veilige gedeelten der concessie. Duitsche en andere buitenlandsche ban ken worden ten zeerste getroffen door de pressie, welke door Chlneesche banken op den bultenlandschen handel wordt uitge oefend. Negentig procent van den Invoer- handel wordt tot stand gebracht met Chl neesche firma’s, die betalen met cheques van Chlneesche banken. De buitenlandsche hul zen zijn niet in staat, gelden over te maken aan vreemde banken of naar Europa, daar Landenklasseertng De rangschikking der deelnemende landen naar het aantal behaalde punten is: 1. Amerika 103 punten; 2. Noorwegen 77 pnt.: 3 Canada 49 pnt.: 4. Zweden 26 pnt.; 5. Finland 25 pnt.; 6. Oostenrijk 15 pnt.; 7. Duitschland 12 pnt.; 8. Frankrijk 10 pnt.; 9. Zwitserland 9 pnt.; 10. Hongarje 7 pnt.; 11. Roemenië 4 pnt.; 12. Polen 3 pnt.; 13. Italië 3 pnt.; 14. België 1 pnt.; 15. Tsjecho-Slowa- kjje 1 pnt.; 16. Engeland en Japan 0 pnt. Een afschrift van dit telegram is mede verzonden aan den Spaanschen gezant bij het Nederlandsche Hof te Den Haag en aan den Hoogeerwaarden Pater Provinciaal der Jezuïeten in Nederland. Op danif ting Gem< kracl 1929, tenge •peni In tegen aan i elkaa ken c zich were! tegen die r vuur Minis «terv< party Bei bami Staat hulde en te ttek” woorc niets Hngsc salari verba op 's en c maati genh« treft, betoo ridlsc Dit wijze bet s vend: by. d opeen kunm Rijks, men. zuinig straft Zei prof, mr. c zich neerli dlep- toch len d lieke schat zijn Wa stuur zal harm schen als geval! afstul delen 1929, eene len tl sonce teerd' Dat benut gemet Gesel: lands* zwaar meest on will depu t. meent art. 1 Een punt beeft gevolg Jhr. 1 ken. I als l gaat, knoop kort in fonds feit. d dergat ling i is. Dit knap ache t op he tate q landsc sou tc dien i wedde Rif kst wP’en Mas betoog aankn noodlg zocht" der ei punt, bezuln verban Ier de soneel! Toer verhou regeldi dat re borgini uitkeei balast ten ai ▼erg dit jai in, in cm bl Kathol heel v de koi Ook Tempe dezelfd uit de schen nog ee zij te wil. hi »eg voegdl gebrul benutt geacht dkAror ten, d Want gemeei uit bil ambtei wel w( Het was prachtig weer ea Harlekijn maakte een wandeling door de velden met Juffrouw Hermentrude, toen eensklaps de groote stier aan kwam rennen. ..Vrees niet." zei Harlekyn; „ik zal hem wel terug duwen.” President van de Republiek Madrid, Spanje. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, omvattende nagenoeg 80.000 boeren en tuinders, verontwaardigd over de verdrijving van de leden van de Sociëteit van Jezus van den Spaanschen bodem, be treurt ten zeerste deze onrechtvaardigheid, door het nieuwe bewind begaan, in tegen, spraak met het traditloneele ridderlijke ka rakter van het Spaanscbe volk en hoopt, dat niets zal worden nagelaten, om den geestelijken zonen van den gz%oten Span jaard St. Ignatius van Loyola weer toe te staan, terug te keeren naar hun vaderland en er hun prachtigen arbeid in dienst van het geloof en de wetenschap voort te zetten. VERHEGGEN, voorzitter. VAN HAASTERT, sec- iris PARUS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl 9.05 dito. 9.20 Concert oJ.v. Walther Straram. oa. 4de Branden- burgsche concert, Bach en Symphonie. Haydn. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—120 Con cert uit Hotel Palace 2.50 Deensche liederen. 3.10420 Concert uit Rest. Wives. 730935 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Oskar Fried en m.m.v. Ivar Andresen (bas), oa. uit .Die Zauberflöte" en Entftihrung aus dem Serail, Mozart, hierna Wagner-programma. oa. tót Meistersinger, Vliegende Hollander en Rienzi. 10.1011.50 Dansmuziek o.l.v Kal Julian. LANGENBERG, 473 M. 6.25—720 Concert uit Hamburg. 112012.10 Populair concert uit Breslau. 12251.50 Werag-orkest o. L v. Kühn. Dansen en marschen. 150 Gramo foonpl. 4.20520 Concert. Mlttman (viool). Knecht (viola). Feldln (cello). Werag-strljk- kwartet. 720 .Don Carlos”, dramatisch ge dicht van Schiller, muziek van Hans Ebert. Regie: Hardt. 102011.20 Concert uit Hotel Zur Post. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.1235— 2.06 Gramofoonplaten. 520 Concert o. L v. Meulemans. 6.50 Gramofoonplaten. 820 Om roeporkest o.l.v. Kumps, o.a. Ouverture Ver- kaufte Braut, Smetana, en Fant. Traviata. Verdi. 338 M.12.35—2.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 820 ..Het spel van de 7 Slot- ten”, naar Hans Sachs van Lindemans. 835 Gramofoonpl. Ouvert. Land des Lachelns. Léhar. 9.50 Léhar-concert. Gramofoonplaten. ROME, 441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Symphonieconcert oJ.v. O. de Fabrltlus, os. Ouverture Oberon, Weber, en Schotsche symphonie, Mendelssohn. ZEESEN. 1635 M. 720 Zie, Langenberg. 9.50 Laatste uur van de Beriynsche Zesdaagsche. hierna berichten en tot 1130 dansmuziek door Gerhard Hofmann en zijn Orkest. bijna zijn vader zelf, wiens koude onbarm hartigheid hij zoo vreesde, als hij dacht aan wreede herhaling van de eerste afstraffing. Geen licht blonk in de omgeving. De don kere. sterrenlooze winternacht drong door tot' zijn ziel. Tranen ontwelden zijn oogen en hij deed geen moeite ze te bedwingen. Als een schim liep hy daar en gevoelde hy zich uitgedreven uit een zoo heeriyk tehuis, waar warmte, licht en vreugde vroeger zoo vol komen zyn deel waren geweest. g Het scheen Peter, dat hy den weg door het park nu al sinds uren telkens weer op nieuw aflegde, en met eiken toer zyn lichaam nog in weerstandsvermogen toenam, terwyi zijn ziel daarentegen leed vreeselyk leed en uitgeput raakte door de ontzettende zelf kwelling. Hy aanbad zyn vader als 1 ware; jarenlang was hy hem alles en alles ge weest. en nu kende hy nog alleen maar den harden, stuggen kant van zyn heerschers- natuur. die hy vreesde. Hy was verstooten van zyn oude plaats op Linfold! Hy was immers niet meer dan een sta-in-den-weg voor zyns vaders volkomen geluk met Ca rina. Peter zuchtte met een onbedwongen heftigheid, welke iets klnderiyks in zich had. Hy schaamde zich voor zyn tranen en was toch niet in staat ze te bedwingen. Het begon te regenen: een koude, yzlge regen. De wind loeide nu in de boomen, want de storm was opnieuw opgestoken en won nog met leder oogenbllk in kracht en hevigheid. In de verte vernam men dulde- fiehuis waar hy een enkele maal met een paar vrienden een party biljart spAlde, en zoo was het vry laat toen hy thuis kwam. Na een korten groet wierp hy zich in z’n leunstoel en verborg z’n gezicht achter een krant, toch zoo nu en dan eens tersluiks kykend of Clara nu werkeiyk by het mid dageten ook net zou doen, of hy in t geheel niet jarig was. Ja hoor, daar had je het. Aardappelen met een klein schaaltje groenten en een gewoon stukje rund vleeschWas bet niet om uit je vel te springenj&aar ze zou niets aan hem merken, dat stond vast. Met een stalen gezicht ging hy aan tafel zitten en te biddentoen schaterlach uit- ook op dit onderdeel der uitgaven dwingt. Het ligt in de bedoeling de korting op 1 Maart as. te doen ingaan, terwyi de regeling wordt bedoeld als van tydelyken aard, het geen voor het personeel het voordeel zal medebrengen dat de pensioengrondslagen vooralsnog niet zullen behoeven te worden verlaagd. In de raadsvergadering van a s. Donderdag zal dit voorstel reeds in behandeling komen. United Press bericht uit Willemstad (Cu. raqao) d.d. 16 Febr. aan de ..Telegraaf": Op het eiland Aruba, een van de eilanden Onder den Wind, zyn 32 „rebellen" gevan gen genomen. Naar gemeld wordt, waren zy meer uit op roof en brandstichting dan op omverwerping van het bewind. Enkelen dér gearresteerden zyn reeds gedeporteerd, an deren worden in verzekerde bewaring gehou den, in afwachting van een nader verhoor De gouverneur van Curasao, de heer Van Slobbe, is heden aan boord van een Neder- landschen torpedojager uit Willemstad naar Aruba vertrokken. Protest van de Katholieke boeren en tuinders Voorstel van B. en W. van Rotterdam hebben thans by den Raad een voorstel Ingediend tot toe passing van een aftrek van 3 pCt. op de loonen en salarissen van het gemeenteper- soneel. Hoewel in de centrale commissie van overleg geen overeenstemming tusschen de vertegenwoordigers van organisaties en de delegatie van het gemeentebestuur is bereikt, meenen B. en W. toch deze loons- en salaris vermindering by den raad aanhangig te moe ten maken. Naar onze meening. aldus B. en W., wordt die vermindering ten volle gewet tigd. eenerzyds door de huidige economische omstandigheden, speciaal ook door de ver laging van de kosten van het levensonder houd. en anderzyds door den toestand van de gemeenteflnanclën. die tot bezuiniging haar niet aankyken en ontweek haar blik, zyn uitdrukking was nu als versteend, door de harde bejegening van zyn vader. Het was van geen nut, zoo peinsde hy, dat zy trachtte verbetering te brengen in den toestand, dien zy zelf was komen bedreven. Ze moest niet hier zyn. om tegen hem te glimlachen en hen belden yoor den mal te houden, met die eigenaardige zachtheid, die de hare was Welnu, dan moet hy zorgen, dat hy het niet verdient, klonk het een weinig zach ter van Jim’s lippen. Maar hy zag zyn zoon scherp aan, terwyi hy sprak. Hy hoopte maar, dat hy zich niet volkomen on verzoen- lyk zou betoonen. Hy wist, «jat in zulk een geval alleen harde maatregelen in staat zouden zyn, die onwillige houding te ver anderen. Het was jammer, dat Sophia, zyn zuster, den jongen niet een paar dagen had kunnen hebben, zyn tegenwoordigheid thuis gaf aan hun thuiskomst iets gedwongens, iets onhuiseiyks. Na de thee verwyderde zich de jongeman ongemerkt uit de kamer. Hy deed een win terjas aan en begaf zich naar bulten, in het donker van den avond, want maan noch sterren verspreidden eenlg achynael. Een koude wind was van den zeekant opgestoken en blies onophoudeiyk als een eentonige mu ziek in de toppen der pynboomen. In den strengen wind liep hy eenige malen de lange laan op en neer, vervuld met die verschrik- keiyke pyniglng en die vreeselyke weerbar stigheid van de jeugd. Hy haatte Linfold. haatte de vrouw van zyn vader. Ja, haatte DAVENTRY, 1554 M. 1035 Morgenwyding. 12.20 Orgelconcert Reg. Foort. 1.20 Gramo foonpl. 1.35 Concert Sted. Ork. Birmingham oJ.v. L. Heward. o.a. Voorspel 3de acte .Meis tersinger". Wagner. 2.05 Lezing. 225 Voor scholen. 3.20 Middagkerkdienst 4.25 Radio Dameskoor oJ.v. J. Lewis. 4.45 Grosvenor- orkest oJ.v. J. Meeus. 535 Kinderuur. 620 Berichten. 6.50 Brahms’ strykkwartetten 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezing. 8.20 .Bongs from the Shows”. Revuelledjes oJ.v. Woodgate. Theater-orkest en Revue- koor. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert. 8. Logan (bariton). P. Cochrane (viool) en Ray Lev (plano), o.a. Gultarre, Moskowsky, en liederen van Brahms en Wolf. 10.50 Vas- ten-kerkdienst. 11.1512.20 Jack Payne’s BBC-dansorkest. nog eenlgszins onwillig, tot baar dreef. Ze trad naar bulten, hem tegemoet, geen acbi slaand op regen of storm. En ze stak hand uit en zocht de zyne. Lieve Peter! sprak ze. Ik kan de ge dachte niet verdragen, dat je zoo ongelukkig bent, en dat het myne komst hier is, die je ongelukkig heeft gemaakt! De jongen stond als een marmeren beeld voor haar, en keek haar met gefolterden bUk aan. Dan zoudt ge het beter aan myn «ader kunnen zeggen, als ge het niet kunt ver dragen. Dan kan hy me weer slaanl zei Peter schor. Hy zal je nooit meer slaan, als Ik het B. en W. DONDERDAG 18 FEBRUARI. HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 KRO; 1030 NCRV; 11.00—12.00 KRO; Hierna NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Zieken dienst; 10.45 Gramofoonpl 1130 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 KRO-orkest oJ.v. J. Gerrit sen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00330 Vrou wenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Han- denarbeidcursus voor de jeugd. 5.45 Celll- concert door H. v. d. Horst Jr. en K. F. Ber gers. Piano: J. Morrissen. 6.45 Knipcursus. 7.00 VragenhalfuurtsJe. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.00 Zendingspraatje door J. Schuur mans. 8.30 Concert Harmonie-orkest der NCRV, oJ-v. P. v. d. Hurk, mm.v. Dubbel- kwartet der Kon. Utr. Mannenzangvereenl- ging 9.00 Causerie over Marocco. 930 Vervolg concert, o.a. Gelsterchor uit .Jtosamunde", Schubert en Les Préludes. Llszt. 10.00 Vaz Dlas. 10.451130 Gramofoonplatenconcert. HILVERSUM. 1875 M. Uitat AVRO-ultzen- dlng. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramofoonpl. 1030 Concert. E. Matthei (zang) en J. Callenbach (piano). 12.00 Gra mofoonpl. 12.15 AVRO-Kleinorkest oJ.v. N. Treep en gramofoonpl. 2.00 Pauze 230 Gra mofoonpl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl 4.00 Ziekenuur. 5.00 Omroeporkest oJ.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Vervolg Omroeporkest. 730 Engelsche les. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Uit den Stads schouwburg te Amsterdam: Caecllia-concert Concertgebouw-orkest -oJ.v. Pierre Monteux. Helene Cals (sopraan), oa. Ouvert.- „Wil helm Tell”. Rossini en 7de Symphonie In A gr. t.. Beethoven. 1030 Vaz Dlas. 10.45 Gra mofoonpl. 11.0012.00 Uit het Carlton Hotel: Dansmuziek door Billy Mason en zyn Band. SJANGHAI. 14 Febr. (Eigen bericht). By de huidige ontvangst der buitenlandsche correspondenten door den divisie-comman- dant der nieuw gearriveerde Japansche in- I fanterietroepen. Uyeda. zette deze uiteen, dat het doel van zyn komst was de heerschende oneenigheid by te leggen en de vryheid en onafhankeiykheid van Sjanghai te herstellen, zyn wensch was de bestaande verwarring tot k-n oplossing te brengen zonder een enkelen soldaat er aan op te offeren. Toen hem ge vraagd werd, hoe ver de Chineesche troe pen zich moesten terugtrekken, antwoordde hy: „Hoe verder hoe beter”, De generaal ontkende beslist, dat by den nachteiyken aanval op Woesoeng van 14 Fe bruari duizend Japanners gedood zyn. Hy zeide. dat door de Chineezen een aanval was gedaan, waar by een officier en dertien man gedood werden en een-en-vyftig gewonden vielen aan de zyde der Japanners. De Chl- oeesen verloren hunnerzyds vyf-en-dertlg man. Het gerucht loopt, dat het Chlneesche leger byna geen munitie meer heeft, doch niettemin Woesoeng biyft verdedigen. Vol- gej^ het Japansche communiqué zyn de Chlneesche loopgraven aangelegd naar het [voorbeeld van die, welke de Dultschers aan het Westeiyk front groeven. De stedeiyke commandant van Sjanghai bevestigt, dat de duizend Japansche soldaten, die in den afgeloopen nacht de Wensaopang overschreden hebben, door twee Chlneesche regimenten letteriyk uit hun stelling zyn ge zweept. De beide regimenten waren in alleryl ontboden. Ook wordt verzekerd, dat de Ja panners een klein stuks langs den Tholr- spoorweg wilden vooruitkomen. Zü werden daarby omsingeld en ondanks heftigen tegen stand bleek terugtrekken hun onmogeiyk. WALTER BOSSHARD „Neen Clara, maak nu maar geen drukte met myn verjaardag. Ik hecht er volstrekt niet aan en heb het heusch liever niet. Er komt Immers toch niemand om te fellcitee- ren en tusschen ons beidjes is T even goed, of we er een feestje van maken Of niet. Bovendien, de kinderen weten er nog niet van. en we kunnen het geld in dezen duren tyd wel beter besteden." In dezen toonaard had de jonge man al een paar keeren gesproken, en z’n vrouwtje was er toch wel wat verdrietig onder, dat hy verklaarde zoo heelemaal niets om een hulseiyk feestje te geven. Maar toen hy er voor de derde maal over begon, kwam er een nadenkende trek, en toen een guitige glim lach op Clara’s lief gelaat. Zou ze haar heer en meester eens een lesje geven? Och. het kon eigenlyk in het geheel geen kwaad, en hy zou achteraf wel moeten bekennen, dat het ongelyk aan zyn kant was. Ze besloot dus het idee, dat haar zoo opeens voor den geest gekomen was, uit te voeren om man lief van z’n Ietwat zwartgallige verjaardags- en feestjesbeschauwlngen te genezen. Het was de vooravond van den 20sten November. De vorige keeren had Jonan het telkens wel een beetje kunnen merken, dat er ver rassingen op til waren. Het was echter waar, dat Clara het vorige jaar niet bijzonder ge lukkig geweest was met haar keus en bovendien meer geld had uitgegeven dan eigenlyk wel lyden kon. Dat Johan de eer ste had moeten wezen om dit te verontschul digen. begreep hy toen niet.tot zyn schande. Enfin, dit jaar was de vooravond van den 20sten November een avond, wanhopig pre cies als alle andere. En de jonge man merk te dat heel goed, al zei hy er niets van. - Den volgenden morgen feliciteerde Clara hem met een harteiyken kus, maar daar bleef het dan ook vrywel by. „■k Heb een paar nieuwe zwarte dassen voor je gekocht en een half dozyn zakdoe ken." zei ze ietwat gemaakt onverschillig en ze reikte hem twee eenvoudige pakjes over „Zooals je ziet, net wat je altyd gebruikt. Je moest ze toch hebben, ‘en we hadden afgesproken voor je verjaardag geen extra- onkosten te maken." Dat viel den jongen man toch wel wat al te koud op ’t lyf. maar 1 was waar, hy kon er moeliyk wat tegen inbrengen. In zyn ontstemming verliet hy haastiger dan an ders z’n woning, zonder te bemerken, hoe gemaakt Clara’s manier van doen was en hoe hardnekkig ze de schuifdeuren van de voorkamer, die anders al by opengingen, gesloten hield. Het was de jonge vrouw niet gemakkeiyk gevallen, haar man zóó te laten gaan met z’n blykbaar groote teleurstelling, maar ze hield zich flink. Ook ’s middags aan de koffie was het juist als andere dagen. Zelfs het extra-koekje ontbrak. Met een gezicht van .Jioe heb ik het nu met je?” had Johan z’n vrouw een paar maal aangekeken, maar ze slaagde er zóó goed in om heel gewoon te doen, dat hy in het minst geen vermoeden kreeg van haar bedoeling. Zich beklagen? Dat nooit. Eigenlyk had hy z’n verdiende loon en Cla ra zou niet aan hem merken, dat hy er toch eigenlyk wél om gaf of zyn verjaardag feestelyk gevierd werd. Op het kantoor was hy dien middag in een alleronmogelykste stemming en als z’n collega’s geweten hadden, dat zulks van z’n verjaardag kwam, zouden ze zich niet wei nig vrooiyk over hem gemaakt hebben. In z’n booze bul ging hy. wat hy anders nooit deed, vóór den eten nog even naar het kof- kan voorkomen, sprak ze. (- Dat kunt gy niet! Het is omdat gy hier zyt, en hy alleen aan u denkt! Neen, neen, we zullen beiden ook aan jou denken. Peter! jy moogt er niet bulten biyven. Peter laten we vrienden zyn! Ge loof je me dan niet? Ik kan de gedachte niet verdragen, dat Je my als n vyandln zou beschouwen! Ik heb nooit vyanden gehad, Peter.... In haar stem klonk even een lichte beving, die roerde door de op rechtheid. Laten we vrienden zyn en trach ten samen gelukkig te zyn. Het is te laat voor my. en haar stem klonk vrooiyk. met toch een zweem van droefheid er in, te laat- voor my om nü nog teruj te trekkénl hy wou al beginnen vrouwlief opeens in een barstte. „Wat hebben we verbaasde oogen. „Och man, wie van ons zou het best oo- medie kunnen spelen?” vroeg Clara, nog steeds schuddend van t lachen. „Comediespelen? Wat bedoel Je?" klonk het verbaasd. „Ja zeker, comediespelen, jy met je goed te willen houden en ik.... met net te doen of ik Je verjaardag zoo maar gewoontjes wfl laten voorbygaanZeg man, dat kon je toch ook wel beter begrypen. is 1 niet?’ En opstaande, liep ze naar de suite-deuren, schoof ze met een ruk open en.... daar stond nóg een gedekte tafel, die slechts met de aardappelen en de andere gerechten mt de achterkamer gecompleteerd behoefde te worden om een echte feestdlsch te zyn. Wat stonden die rozen daar mooi midden tus schen het fraaie porcelein, en hoe uitlok kend fonkelde de wyn in de mooie karaf... En.... Johan overzag het al heel gauw.... allemaal juist z’n lievelingsgerechten. Zoo smakeiyk en gezellig had hy nog nooit gedineerd. De plotselinge overgang van onverschillige gedruktheid tot de prettigste stemming van de wereld, deed daar onge twijfeld het zyne toe. Na den maaltijd een heeriyke kop koffie met room en toen.... daar kwamen de twee dreumesen aandren telen. leder met een pakje in de hand. De vierjarige Jo bracht een heel mooien hor logeketting. waar de jubilaris allang een zwak op had gehad en Bertha hield een fraalen tabakspot in de hand. „Wel man..." Informer oogenbllk later met een ve blik. .Kom hier vrouw", sprak Johan harteiyk, „geef me nu maar gauw een kus en zeg maar dat je niet boos bent op je ontevreden mopperaar van een man...,” Maar Johan was nog niet aan t eind van z’n verrassingen. Toeta ze een oogenbükje gebabbeld hadden, werd er gebeld en een oogenbllk later kwamen twee van z’n kan- toorkennissen binnen, met wie hy t meest op had. ,Ja.” zei de oudste van hen, „we hadden gehoord, dat je vandaag jarig sras en dat meenden we maar niet zoo stilletjes, te mogen laten voorby gaan." .Maar van wie heb je dan....’ „Niet zoo nieuwsgierig, vriend," klonk het lachend; .Je wilt ook graag alles weten..." Maar toen een half uurtje later ook de Kapelaan der parochie nog even kwam aan- loopen, begreep de Jonge man alles. Trou wens, de priester maakte er geen geheim van. dat Clara hem uitgenoodigd had, een uurtje te komen praten. En toen, aan het einde van dien meer dan gezelllgen avond, allen weg waren en de jonge echtgenooten nog een oogenbükje na praatten, toen bekende Johan dat *hy nog nooit zoon gezelllgen verjaardag gehad bad. keren reishoed was klein en bleek, maar van een wonderiyke fynheid van hjn. En die donkere oogen onder de fraaie boogiyn der wenkbrauwende plooien om haar mond als zy glimlachte.... die heeriyk warme stern.... dat glanzende, zachte haar.... Geen wonder, dat zyn vader haar had lief gekregen. Ze zag nu veel schooner dan den vorigen zomer.... Gelukkiger ook.... ja. en jonger. Jong genoeg byna. om de dqchter te zyn van den man. die haar met byna aan biddende vereering gadesloeg. „Ze wandelt in schoonheid als de nacht....” Deze woor den uit een gedicht schoten Peter te bin den. In haar oogen was iets als de schoon heid der sterren, en over haar gelaatskleur iets van de zilveren bleekheid der maan Peter1 Je slaapt en droomt, jongen! Waar zyn je manieren? Mallory’s stem. hard, bevelend, sneed de stilte als met een mes. Hier geef m’n vrouw een versnapering n warm gebakje of een koekje. Carina? n Gebakje, alsjeblieft, sprak mevrouw Mallory, ‘n weinig geschrokken door de on verwachte verandering in de stem van haar echtgenoot. Peter bracht haar de schaal met gebakjes en bood ze haar aan. Hy sprak geen woord. Toen hy den schotel weer op de tafel neer zette, zei z’n vader weer: Laten de menschen niet den indruk krijgen, dat Je een Jong, onopgevoed mensch zyt. Jlm, je moet op grommen, zei Carina. gn gy glimlachte, maar de jongen wilde Maar het bleek, dat Harlekyn meer beloofd had dan hy kon volbrengen. Daarom sprong hy op den rug van het beest. De stier stoof nu op juffrouw Her mentrude los. en juist toen ze op t punt Jlm raakte even haar arm aan en leidde baar naar de sofa, by het vuur, waar zy zich neerzette op de zachte kussens. Peter was hen in de kamer gevolgd, de banden in den zak. op z’n gezicht een onverschillige uit drukking. Maar toen hy dat gebaar van zyn vader zag. trotsch. als dat van een bezit ter, en van een teederheid tevens, waartoe hy hem niet in staat geacht had, was het. alsof een scherpe pyn hem plotseling door het hard sneed Een koude rilling overviel hem. ondanks de byna overdadige hitte en den heeriyken bloemengeur in de kamer. Hy zag Carina aan. Wat was ze schoon, gehuld in haar met bont gevoerden man tel.... Zulk een kostbare pels.... zy had hem "n weinig losgemaakt, en hy kon nu zien hoe een ry blanke paarlen baar hals sierde. Haar gelaat onder den kleinen, don- lyk het donderend geraas van de opgezwiep te zee. De regen gutste neer in stroomen en van zyn onbedekt hoofd droop het water en mengde zich met zyn tranen. Opeens, toen hy weer het huis naderde, zag hy een zy- deur zich openen, en een kleine figuur zich scherp afteekenen tegen den lichten achter grond. Men had hem dus gemist en men kwam nu naar hem zoeken, was het niet? Het moest al laat zynbyna etenstyd mis schien? Vooral vanavond zou zyn vader verstoord zyn. Indien hy niet op tyd aan tafel verscheen. Misschien ook waren zy zenuwachtig geworden over zyn lange ult- blyven’n Weinig beschaamd over zich zelf by die gedachte, slenterde Peter lang zaam op het huls toe, en bemerkte eerst toen, dat het Carina was, die naar hem uitzag. Ze was alleen, het hoofd onbedekt, terwyi de wind by vlagen haar de haren voor de oogen blies, zy was gehuld in een korten pelsmantel. Peter.zei ze. Ze sprak op diepen, zachten toon, zoo diep en zacht, dat wat hy hoorde, hem als een echo scheen. Aarzelend kwam hy naderby. Ze kon zien, nu. hoe :yn gelaat door het schreien scherp geteekend was. en de oogen rood omrand. Nog talmde hy. terwyi het licht uit de zy- gang nu zyn slanke jongensfiguur geheel bescheen. Peter.... sprak Carina opnieuw. Er was tets in die stem, dat hem otactiooB Op Donderdag 18 Febr. as. vangen te Rotterdam de wedstryden om het Euro- peesch kampioenschap groot-biljart aan, welk toumool georganiseerd wordt door de Biljartvereenlglng JHillegersberg”. Naar wy vernemen hebben Ingeschreven de heeren Corty (Frankrijk), Roth (Zwit serland), Soussa (Egypte), Dommering, (Nederland); Forster (Duitschland), Sevil la (Spanje), Van Belle, en Baltus (belden België). Baltus zal vermoedelyk vervangen wor den door den Belgischen kampioen Gabriels. De mogeiykheid bestaat verder dat Portu gal vertegenwoordigd zal worden door Fer- roz. Daar deze echter gerulmen tyd na de sluiting van de inschryvlng zich als deel nemer heeft opgegeven is het niet zeker dat Ferraz te Rotterdam zal kunnen uitkomen. Oostenrijk en Hongarije zullen hoogstwaar- schyhlyk niet vertegenwoordigd worden. De vyf hoogstgeplaatsten in dit toumool zullen deelnemen aan de wereldkampioen schappen welke te Maart aa. te New York worden gehouden. De Internationale Biljartbond zal worden vertegenwoordigd door den penningmeester den heer Avé, die tevens secretaris van den Franschen biljartbond is. Donderdagmiddag om twee uur zullen de wedstryden aanvan gen met een tweetal partyen. terwyi Zon dagavond om zes uur het toumool beëindigd zal zyn Aruba is een van de Nederlandsche Kleine Antillen onder den wind, op ongeveer 30 K.M. van de kust van Venezuela gelegen Het eiland kwam in 1740 onder ons bestuur en was destijds een waardelooze door enkele Indianen bewoonde rots. Het eiland is on geveer 26 KM. lang, doch niet meer dan gemiddeld een kilometer óf zes breed. Het klimaat geiykt op dat van Curasao. De hoofd, en havenplaats is Oranjestad aan de Paardenbaal. Een tweede dorp is Santa Cruz, meer in het binnenland gelegen, te", wyi in het Zuidoosten St. Nicolas lip.. Aruba ligt vry geïsoleerd van het Neder- landsch gebied en was herhaaldelyk een toevlucht voor politieke vluchtelingen uit Venezuela. Het zyn vermoedelyk dezen, die zich thans roeren. de plaatselyke banken tri gireeren of betalingen in ^te^S^aTm^C^^ a^rekenen en, ofschoon gezand, zich ontbinden. Groote orders moeten worden geschrapt, waardoor de geheele invoerhandel volkomen is gedesorganiseerd. Duitsche firma’s verkeeren in by zonder ongunstige positie, daar zy geen exterritorlalltelts- rechten meer te Sjanghai bezitten. Het aantal Japenscl e troepen, die de twee laatste dagen weer zyn gearriveerd, wordt op meer dan 15.000 geschat. Vandaag arri veerden 8 transporten met infanterie artil lerie, militaire uitrustingen en gereedschap pen. Verder 10 groote en 6 kleine tanks, alsmede bergartillerie en geschut van klein kaliber, welke vanavond aan land werden gebracht. De nleuw-aangekomen troepen hebben de rangen ingenomen, welke totdus- ver door Japansche marinesoldaten werden bezet. Toen zy zich hedenavond in de buurt van het Noordstation vertoonden, werden zy door de Chineezen met kanonvuur begroet, hetgeen een totdusver nog niet voorgekomen aantal dooden veroorzaakte. Aan het Woesungoont heerschte sedert vanmorgen vroeg de grootste activiteit, ’s avonds echter waren de stellingen der belde tegenstanders onveranderd. De Chi neezen vuurden op de over de rivier pas- seerende troepentransporten, waaronder zy groote verliezen te weeg brachten. De Ja pansche militaire autoriteiten bestryden op nieuw, dat zy by Woesung sedert eind Januari zware verliezen hebben geleden, zy beweerden dat hun verliezen slechts 80 dooden en 450 gewonden beliepen. Verder "tryden de Japanners de bewering, dat >r hen gifgas by de aanvallen op Woesung j. jebezlgd. Vandaag vonden belangrijke byeenkom- sten plaats tusschen de oudministers Soong Kung, Eugen Tsjen, den burgemeester van Sjanghai Woeth Tsjen en anderen. TSjang- kai-sjek wordt eveneens binnenkort in Sjanghai verwacht. Het heet, dat hy gun stig denkt over onderhandellngen met Japan. In n verklnring, die door Wang-Sjln- Wei, het hoofd der Executieve der Yuan Loyang-regeering werd afgelegd, wordt ge zegd. dat Wang vast besloten is, zich op de deelneming van het geheele Chlneesche volk te verlaten, welke absoluut noodzakelyk is voor een effectieve zelfverdediging. Woor- deiyk zei hy: „Toegefeiykheid zou betreu- renswaardlg zyn, doch alleen grootspreken zou tot niets voeren. We moeten het nuch tere feit onder de oogen zien, dat China wat betreft militaire en economische pres taties ver beneden andere naties staat. China is bereid te onderhandelen, wanneer Japan zich geheel ontdoet van zijn hoop, China te dwingen tot onderteekening van verdragen onder voorwaarden, welke een verlies zyner souverelnlteltsrechten zouden meebrengen en zyn nationale vernedering zouden beteekenen.” WALTER BO6SHARD. Nadruk verboden. Gisterenavond luidde de stand van den Berlynschen Zesdaagschen Wielerwedstrijd als volgt: 1. Schön-Gobel 155 p.; 2. Broccardo-Tietz 128 p.; 3. Rieger-Preuss 125 p. Op één ronde. 4 Piet en Jan van Kem pen 253 p.; 5. Kroll Funda 136 p. Op twee ronden: 6. Rausch-Hürtgen 179 p.; 7. Thierbach-Siegel 168 p.; 8. Charller- Deneef 137 p. Op zeven ronden: 9. Dinale-Miethe 111 p.; 10. Düllberg-Braspennlnx 62 p. Op tien ronden: 11. Ehmer-Nickel 104 p. Een later bericht meldt weer twee ron den achterstand voor de gebr. v. Kempen, terwijl Braspenninx en zyn maat een ronde «aren ingeloopen. Daar de stand zich nog herhaaldelyk wy- zlgt, valt er van het eindresultaat met geen mogeiykheid iets te zeggen. Het eindresultaat De successen in het toumool der Olympi sche Winterspelen werden als volgt verdeeld: Ijshockey: 1. Canada; 2. Amerika; 3. Duitschland. Schoontijden heeren: 7. Schftfer (Oosten rijk); 2. Grafström (Zweden); 3. Wilson (Canada); Schoonryden dames: 1. Sonja Henle (Noorwegen); 2. Tritzi Bürger (Oostenrijk); 3. Maribel Vinson (Amerika). Schoonrijden paren: 1. de heer en mevr. BrunetJoly (Frankrijk); 2. mcj. Beatrix Loughran en de heer Badger (Amerika)3. mej. Baby Rotter en de heer Szollas (Hon garije). 18 KM. skiloop: 1. Utterstrdm (Zweden); 2. Vlkström (Zweden); 3. Saariner (Finland). 50 K.M. skiloop: 1. Saarine (Finland); 2. Likanen (Finland); 3. Rrudstadstuen (Noor wegen). Skl-springen: 1. Blrger Ruud (Noorwe gen) 2. H. BecK (Noorwegen)3. Wahlberg (Noorwegen). Gecombineerde ski-wedstrijd: 1. Gröt- tumsbroaten (Noorwegen)2. Vinjarengen (Noorwegen); 3. Kolterud (Noorwegen) 500 M schaatsenrijden: 1. Shea (Ameri ka); 2. Evensen (Noorwegen); 3. Hurd (Ca nada). 1500 M. schaatsenrijden: 1. Shea (Ameri ka); 2. Hurd (Canada); 3. Loghan (Cana da). 5000 M. schaatsenrijden1. Jaffee (Ame rika); 2. Murphy (Amerika); 3. Taylor (Amerika). 10.000 M. schaatsenrijden: 1. Jaffee (Ame rika); 2. Ballangrud (Noorwegen); 3. Stack (Canada). Twee persoonsbobs1. Stevens (Amerika); 2. Capadrutt (Zwitserland); 3. Heaton (Amerika). Vier persoonsbobs: 1. Fiske (Amerika); 2. Homburger (Amerika); 3. Kilian Duitsch- land).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8