GEMENGD NIEUWS HET VAN DE HXTOH AC I IDE GRAPJAS HARLEKIJN! LANGS DONKERE PADEN Naar het Engelsch door J. Scheepens 38 I Na de Wasch i heeft men vaak last van schrijnende] handen. Dit schrijnen houdt dadelijk oa door Purol. BLADZUC VUFDE BLAD MAANDAG 22 FEBRUARI 1932 ROOFOVERVAL TE VREEMD GEVAL TE NIEUW-HELLEVOET VOORBURG BRAND TE VRIES LUCHTVAAR! DOODELIJK ONGEVAL LANDBOUW EN VEETEELT J» SMOKKELDRAMA BIJ NIJMEGEN KANTOORBEDIENDE TE BERLIJN GEARRESTEERD VROUW DOOR AUTOBUS GEGREPEN DE TOESTAND IN DEN TUINBOUW DE POSTVLUCHTEN NEDERLANDINDIË DE INBRAKEN IN BERGEN EN OMGEVING Inbraak en gaslucht RADIO-OMROEP -- Een krasse grijsaard a De laatste toevlucht bU waren Café uitgebrand ernst igen inge- Een actie-comité Doodelijk ongeval o. ■■■■■■■■■■■■■■BB 5 ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. we (Wordt vervolgd). de gedachte opgekomen, mogelijke bekeering van haar echtge- Carina was nog niet beneden, dien Kerst morgen, toen Jim Peter In de hall ontmoet te, gereed om naar den dienst in de Linfold- kerk te gaan. Kqjn mee, zei Jiir Peter zag verwonderd op. Wacht u niet tot Carina komt? vroeg een de Zaterdagavond is te Goch (Gld op den Asperdenschenweg te Nijmegen de kellner J. 8. uit Goch. 36 jaar oud en vader van een aanloopje, omvatte den verbaasden rid der met z’n voorpooten en tolde zoo lang 1 rond, totdat hjj om genade Alsof van <J. Een goede vangst De „Reiger” te Akyab Bij de KLM. is bericht Ingekomen, dat de ..Reiger” op de uitreis, om 6 05 uit Alia, habad is vertrokken en om 11.28 uur te Calcutta is geland. Vandaar vertrok het toe. stel om 12.10 en landde om 15.58 te Akyab. Naar te Utrecht verluidt, zou de kan toorbediende van een buiten de stad ge vestigde firma, welke Vrijdag met mede neming van een bedrag van ongeveer 6200.spoorloos verdwenen was. te Ber lijn gearresteerd zijn. on- van oude, 'ingekankerde, vooroordeelen te over- De „Uil” te Cairo Aneta Vaz Dias meldt, dat by de K L M. bericht is ingekomen, dat de „Uil” op de reis Zondagmorgen te 7.25 uur uit Athene is vertrokken en te 13.08 uur te Mersa Naruth is geland. Vandaar vertrok het vliegtuig te 12.40 uur en landde te 16 uur te* Cairo. Eind November werd te Bergen broken in de bewoonde villa van den heer O. aan den Bergerweg aldaar. Dezer dagen is de dader. P. W., afkomstig uit Beverwijk en veelal te Amsterdam verblijf houdende, te Beverwijk gearresteerd. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan, daar W. den omtrek van Bergen herhaaldelijk onveilig maakte en verdacht wordt van in braken te Beverwijk, Velsen. Haarlem IJmul- den en Bergen. De man heeft bekend zich aan de inbraken te hebben schuldig ge maakt. Door zijn verklaringen kwam de politie op het spoor van een opkooper te Amsterdam, bij wien de te Bergen vermiste party tafelzilver door de politie uit Bergen Zondag nagenoeg geheel werd teruggevon den. De dader is naar het Huis van Be waring te Haarlem overgebracht. In een perceel aan de Van Watheringhe- In een perceel aan de Van Wathelnghe- iaan in de gemeente Voorburg. In de on- middeliyke nabyheld van Den Haag, heeft zich Zaterdagavond een raadselachtig geval voorgedaan. De familie L„ die in het bedoelde perceel woont, was Zaterdagavond uitgegaan en de kinderen en het dienstmeisje bleven thuis en gingen vroeg naar bed. Tegen elf uur ging de bejaarde moeder van den heer L., die in een aangrenzend huis woont, even kyken. Zy bemerkte gaslucht in het huis en begreep dadelyk, dat er een ongeluk ge beurd was. Nadat zy de buren gewaarschuwd had, ging zy terug in huis en vond de kin. deren en ook het dienstmeisje bewusteloos In bed. Dadelyk werd getracht de levens, geesten weer op te wekken en dit mocht zoowel by de kinderen als by liet dienst meisje gelukken. De groote vraag, waarvoor de politie ook geen oplossing gevonden heeft, is echter,* of men hier wel met een ongeluk heeft te doen. In de keuken was de gasslang van de pijp gevallen en ’t kraantje stond open. Dit zou op zichzelf ook geen reden zyn om aan een ongeluk te denken, maar een verder onder zoek wees uit. dat ook in de woning van den heer L. Is ingebroken. In de vertrekken was alles overhoop ge haald en uit een kast was een flink bedrag aan geld weggenomen. De mogeiykheid be staat natuuriyk. dat de inbraak en het geval van gas op zichzelf staande gebeurtenissen zyn, welke toevallig geiyktydlg plaats ge had hebben. Echter is het geenszins uitge sloten, dat de Inbrekers hieraan schuldig zyn. De Voorburgsche politie heeft den hee. len nacht en een groot gedeelte van den Zondag naar een oplossing va^ het vraag stuk gezocht. Echter is het haar niet gelukt ondanks de verklaringen van de hulsgenoo- ten eenlge positieve verklaringen van het gebeurde te vinden. Een merkwaardigheid is nog, dat eenlse maanden geleden in hetzelfde huis zich ten gevolge van een lek in de gasbuis een geval van gasverstikking heeft voorgedaan, waar, by twee meisjes het leven hebben verloren. De „Valk” op Schiphol Het retourvliegtuig „Valk" is Zondagmid dag te 14.05 uur vlot op Schiphol geland. Vanmorgen was het vliegtuig te 8.10 uur uit Marseille vertrokken. De bemanning bestond uit de heeren: J. J. Hondong, eerste bestuurder, J. van Steen, bergen, tweede bestuurder, H. de Jonge, monteur en J. Stodieck. marconist. De heer Wormser vloog als passagier mee. met hem smeekte. Te Rotterdam is de 48-jarige tnej. C. F. Maate—Kleyn op den Schledamschen weg, toen zy achter een tram om den weg over stak, gegrepen door een autobus van den dienst op Vlaardingen. De vrouw werd over zoover gegaan, als^maar eenigszins mogehjk was? Er waren oogenblikken, waarin hy zichzelf gevoelde als een verdwaalden geest aan den zelfkant van wonderlijke, boven- natuuriyke gebeurtenissen, bemerkte hij ook dat het in zyn macht lag om de geestelyke hindernis tusschen hen beiden uit deg weg te ruimen. Zyn gansche leven lang zou hy dien eer sten Kerstnacht te Lintown niet vergeten, dien hy aan de zyde van Carina in de kerk had doorgebracht. Hy luisterde naar haar stem, toen zy met de verzamelde geloovigen het „Adeste fldeles” meezong, en bewonder de er de wonderiyke zoetheid van. Hy ge voelde geen ongeduld om te vertrekken, maar “liet zich gaan en gaf zich over aan de zeer byzondere emoties en indrukken, welke de plechtigheid op hem maakte. Later echter deed telkens de herinnering aan dien nacht van verminderden weer stand hem opnieuw het besluit maken, dat, zoover het in zyn macht was. Peter nooit aan dien roep, aan dien invloed zou worden blootgesteld, welke de Katholieke Kerk in staat was uit te oefenen, zelfs op vreem delingen, op buitenstaanders als hy zelf was. i - - -- - - muziek door Blaas-kwintet. O. a. Kwintet Es-dur, Mozart. LANGENBERG. 473 M. 6.25—7.20 Concert uit Hamburg. 10.40 GramofoonpL 12.25 —1.50 Concert o. 1. v. Wolf. 4 205.20 Gramofoonpl. 7.20 Oxford-Symphonie. Haydn. (Uit Breslau7.50 Werken van Julius Einödshofer. Werag-Kleinorkest -O. 1. v. Eysoldt. 9.25 Berichten en sluiting. BRUSSEL. 508 en 338 M. 508 M.12.35— 2.05 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. A. Meulemans. 6.50 Richard Strausz- concert. (Gramofoonpl). 8.20 Concert o. l. v. André, m. m. v. A. Michot (viool). O. a. Ouvert. „Vrooiyke Vrouwtjes van Windsor”. Nicolai en „De dochter v. d. Tambour- majoor”, Offenbach. 338 M.12.35—2.05 Gramofoonpl. 530 Orkestconcert o. 1. v. Kumps. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert m. m. v. orkest en solisten o. 1. v. K. Walpot. Evangelies van den dag in een klein boekje, dat Carina Hem gegeven had. Eens zag hy in het gelaat van den cele- breerenden geestelyke en herkende in hem pater Pemberton, dien hy verleden zomer om raad had gevraagd, en van wien hy de voorwaarden had vernomen, welke de Kerk stelt by het aangaan van een gemengd hu- weiyk. zyn toegeven aan die elschen had van hem een daad van moed gevergd, maar nu hy zoo op zyn vrouw neerzag. zooals zy daar naast hem knielde, in al haar schoon heid. bekende hy zich zelf, dat al wa-on die voorwaarden nog duizendmaal zwaarder ge weest, hy er aan voldaan zou hebben, om haar tot zyn vrouw te kunnen maken. En eenzelfde geluk als op den eersten Zondag voor hun verloving doorhuiverde hem. Doch, toen hy Carina op zag staan en met eerbiedig gebogen hoofd en gevouwen handen zich naar het altaar begeven, kwam hy ook vqpr het eerst pas goed tot het be sef hoe diép de kloof was, welke hen beiden scheidde, zy zou die kloof nooit kunnen overbruggen om hem te bereiken; elke be weging, om te komen tot eenheid van gees telyke overtuiging moest komen van zijn kant. En in zyn zwakheid, door zyn liefde, die eiken dag dieper scheen te worden en als een levensbehoefte voor hem zoozeer, dat hy zich geen leven in kon denken, waarin zy geen deel had, geloofde hy zelf byna aan de mogeiykheid van een oplossing In dezen zin. Hjj schudde zlgg^etf wqj£er. W«s iyj niet Tenslotte stelde hy de vraag: „Mogen wy zwygen? Er volgden nog twee sprekers die op den emstigen toestand wezen, maar vooral ook op de zware sociale lasten, en evenals de voorzitter den wensch ultte, dat er Staats pensioen ingevoerd moest worden. Een van hen betoogde dat de tuinders hun bedryven anders maar aan de Staat moesten geven, dan, werden de tuinders ook ambte naren met acht weken vacantle. We geven hier enkele bloempjes uit den ruiker die de twee aanwezige overheidsper sonen, nJ. het Tweede Kamerlid, den heer Krijger en het lid van Prov. Staten in Zuid- Holland, den heer Gardenier (S.D.A.P.) wer den aangeboden. Tenslotte maakte de voorzitter het zoo bont, dat beide genoemde heeren heftig aan hun verontwaardiging uiting gaven over óen onzin die werd verteld. Er gaver zich 150 personen op als ild van.Waarvan weten we niet, vermoede- lyk van het Comité. De volgende week wordt het Westland op een tweede dergeiyke ver gadering vergast. Nogmaals, dat de tuinders van hun moel- lyke positie, die we heusch niet licht aan slaan doen biyken, is niet alleen hun goed recht, maar ook hun plicht. Maar dan niet op een dergeiyke onorganisatorische wijze, die toch geen effect heeft, maar op een wyze, die den toets der critlek kan doorstaan. vyf kinderen, die met een vriend, den 16- jarlgen H. de H., eveneens uit Goch, een paar pond tarwe over de grens wilde smok kelen, door een commies betrapt. De com mies loste eerste eenige waarschuwings schoten en toen de beide smokkelaars daar op doorliepen, richtte de Dultsche douane beambte scherper, waardoor J. 8. in de borst werd getroffen. De man overleed na ’n half uur. De andere smokkelaar kreeg en kogel in den linkerbovenarm en werd naar het hospitaal te Goch overgebracht. De veront waardiging van de bevolking was groot. een afstand van 10 M. medegesleurd. Zij bleek op slag te zyn gedood. Volgens getui genverklaringen zou den chauffeur geen schuld treffen. Toen het ongeluk geschiedde, was zy in gezelschap van haar echtgenoot. Niet veel pleizier beleefd. Nader vernemen wy, dat de arrestatie van den met f 6200 voortvluchtigen kantoorbe diende uit Utrecht als volgt in zyn werk is gegaan. De man was naar Rotterdam gereisd en had daar passage genomen op een vliegtuig naar Parijs. By zyn aankomst aldaar bleek hy echter zoo zenuwachtig te zyn m zijn optreden, dat de Parijsche stationschef hierop opmerkzaam werd en de politie te Amsterdam opbelde om te informeeren of er misschien iets met hem niet in den haak was. De man reisde n.l. onder zyn eigen naam. De politie van Amsterdam lichtte den Parijschen stationschef volledig in over het recente verleden van den ontrouwen kan toorbediende. Intusschen was deze reeds weer met en ander vliegtuig naar Beriyn vertrokken. Telefoongesprekken gaan echter vlugger over een grooten afstand dan vlieg machines met het gevolg, dat, toen hy op het vliegveld Tempelhof te Beriyn aankwam, er eenige heeren van de Beriynsche politie gereed stonden om hem een harteiyke ont- v angst te bereiden. De Utrechtsche politie heeft zich onmid- deliyk tot de Berlijnsche politie gewend met het verzoek, den man in arrest te houden tot uitlevering zal zyn verzocht. winnen. Maar zyn: „Als je zoo tot me komt is het my zoo moeiiyk. je iets te weigeren”, had haar in zekeren zin de overtuiging ge schonken. dat zy toch wel eenige macht en overwicht had over hem. In den beginne echter zou het hem stryd kosten tegen zich zelf, en zou hy trachten weerstand te bie den, en zy was er nog niet zoo zeker van, dat hy als overwinnaar uit den stryd zou treden, dien iedere bekeerling met zichzelf heeft te voeren. Samen betraden zy het kerkgebouw. Hy knielde of stond naast haar gedurende de drie H. Missen, welke achter elkander wer den opgedragen. Jim las de Epistels en DINSDAG 23 FEBRUARI. HUIZEN. 298 M. Uttsl. K.R.O.-uitzendlng. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO.-orkest o. L v. P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 2.00 Knipcursus. 3.36 Hoedenmaakcursus. 3.45 -4.00 Knipcursus. 430 Cursus „De moderne Za kenman”. 4.556.45 K.R.O.-orkest o. 1. V. J. Gerritsen. 6.45 Etigelschc les. 7.10 Causerie door dr. C. T. Kortenhorst (psy chiater). 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Lydet'sme-..rujtie door pastoor Th. J. van Noord uit de kerk van St. Jan den Dooper te Langendyk (N.-H.). 9.30 Vaz Dias. 9.45 - I’ 00 K R.O.-Kunster-semble o. 1. v. P. Luster.houweio. a. Ouv. Titus, Mozart, en Humoreske, Dvorak. 11 '50 -12.00 Gramo foonpl. HILVERSUM. 1875 M. Uttsl. AVRO-uit- zending. .30—7 00 R. V. U. 8.00 Gramo foonpl. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gra mofoonpl. 10.30 Orgelconcert Feike Asma. Soliste: Corry RummerHeeroma <zang). 11.00 Kookpraatje J. Kaan. 11.30 Vervolg orgelconcert. 12.00 AVïiO-Kamer-orkest o. L v. L. Schmidt en gramofoonpl. 2.00 Pauze. 2.30 Gramofoonpl. 3 00 Knip cursus. 4.00 Piano-recital door Egb. Veen. 4.30 Klnderuur. 5.30 Omroep-orkest o. l. v. N. Treep. 6.30 R. V. U. 7.00 Ver volg Omroeporkest. O. a. Accelerationen. wals, Strausz. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gevarieerd programma. Kovacs Lajos en zyn orkest; A. de Haas (liedjes), Garrick (imi taties); o. a. „De Waarzegster" van Nono, m. m. v. mevr, de la MarKley. 10.00 Vaz Dias. 10.1511.15 Tweede deel van L. Bouwmeesters Revue „Wat doe je in de kou”. (Vanuit „Tivoli”, Rotterdam), o. a. Buziau, Nieuwenhuyzen. Mimi Boesnach. 11.1512.00 Gramofoonpl. QAVENTRY. 1554 M. 10.35 Morgenwy- ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert E. Ó’Henry. 1.20 Leonardo Kemp en zyn orkest. 2.25 Voor scholen. 4.50 Midland Studlo-orkest o. 1. v. F. Cantell. 5.35 Kin- deruur. 6.30 Berichten. 6.50 Oude En gelsche liederen door John Morel. 7.10 Fransche causerie. 9.40 Vaudeville. O. a. Marius B. Winter s Dance-Orchestra. 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-orkest o. 1. v. V. Hely-Hutchinson. O. a. Holberg- suite, Grieg en Ma mère l'oye. Ravel 10.5012.20 Roy Fox en zyn Band. PARIJS „RADIO PARIS”. 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 8.20 Radlo-tooneel: „La Peur des Coups”, Courteline. 9.05 Ultz. van de Comédie frangalse. 9.50 „Puisque je t’aime” van Brieux Radio-too- neel). KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Hotel Palace. 2.204.20 C. Ry- dahls orkest. H. Bus (zang). 7.20—8.35 „De Denen in Parus”, Vaudeville van Hei berg. 8.55 Klassieke Fransche strjjkmu- zlek o. 1. v. Reesen. O. a. Concert vóór strij kers Nr. 1, Rameau. 9.4010.20 Kamer- Er is niets tegen, dat de tuinders eens hun nooden speciaal onder de aandacht van de Regeering brengen, want inderdaad is by zeer velen de nood hoog gestegen. Een comité had tegen Donderdagavond te ’s Oravenzande een vergadering beleed, waarin de verschillende grieven besproken zouden worden. ->■ De vergadering was door pl.m. 300 per sonen bezocht. De voorzitter, de heer J. v. d. Hout Jzn., hield een rede, waarin hy wees op het groote gebrek dat z.l. de tuin bouw en landbouw niet voldoende is geor ganiseerd, en voorts beoogde hy van de „crisis-winst", die de ambtenaren maken door goedkoope groenten. „Waarom heft m“ii geen crisiswinst?” riep spr. uit. De voornaamste grief was echter de so ciale lasten. Een tuinder had tegen spr. ge zegd, dat hy niet onder» de crisis zou hebben te lijden, indien hy maar niet van -de so ciale Jasten te dragen had gekregen. Alles wordt op ons verhaald, meende spr. lyk steekspel had Harlekyn zich voorge nomen den verwaanden ridder Hugo een lesje te geven. Met dit doel voor oogen was hy bezig z’n beer af te richten. Jim’s gedachten waren gedurende dien nachteiyken tocht naar Lintown verre van aangenaam. Het eenige, wat hem in zeke ren zin tot troost strekte, was de overtui ging, dat hy door deze daad een zeer vurig verlangen zyner vrouw vervulde. Het zou ook niet aardig zyn geweest, haar iets te weigeren op dezen eersten Kerstdag, dien zy samen als man en vrouw mochten vie ren. Hy zou haar in den loop van den mor gen een prachtigen ring, met diamanten be zet, ten geschenke geven, doch hy was over tuigd, dat dit haar niet zulk een welkom geschenk zou zyn, als hetgeen hy thans voor haar deed. Carina, gehuld In den langen, donkeren pelsmantel, in welks hooge kraag buna haar gansche gelaat schuil ging, zat naast hem tydens den langen, stillen rit naar Lintown. De groote lampen wierpen haar felle achyn- in het strydperk bracht, zette de op- snuerige ridder Hugo een hooge borst. ..Bah!” riep hy verachteiyk uit: „Ik ben niet bang voor geheimzinnige kamp vechters! Ik daag ze allen uit!” sel ver vooruit en deden spookgestalten op doemen langs den smallen, aan weerszoden door struiken begrensden weg. Heel in de verte, door een byna ondoordringbaren mistsluier heen, pinkten de lichten van de stad. Het geruisch der zee en het koken der branding werd heviger, naarmate zy de badplaats naderden en was als een rhythmi- sche begeleiding by het brommen van den zwaren motor: kouder en kouder voelden zy den zeewind in hun rood gloeiende ge zichten blazen. Voor Carina was dit een wonderbare, zon derlinge nacht. Voor de eerste Anaal was bjj haar vanavond ü- eener noot. Tot op het oogenblik had het haar mogeiyk geschenen, die hindernissen Een doode hy. Neen, zei Mallory, die zal niet komen Ze traden naar bulten. Er was een tuin pad door het park naar het kleine dorpje Llnfold, waar zich de kerk bevond. Peter was een weinig teleurgesteld; men kon het hem aanzien. Hy had zich al voorgestéld, hoe prettig het zou kunnen lyn, met Carina in hun midden den dienst by te wonen. Is zy ongesteld? vroeg hy belangstel lend. Neen. Ze is vermoeid vanmorgen, maar dat is de reden niet. De waarheid is. Peter, dat je stiefmoeder katholiek is. Wanneer zy naar de kerk gaat, gaat zy naar Lintown. O ja, dat begryp ik. zei Peter naden kend. Daar had ik nooit aan gedacht. Op Eton-College zyn ook twee katholieke stu denten. Een van hen is een boezemvriend van me. Hy kwam naast zyn vader loopen. Mal lory's wenkbrauwen waren niet meer saam- geknepen. Het had hem een zelfoverwinning gekost, deze mededeellng aan zyn zoon te doen, en nu was hy dankbaar, dat Peter de zaak zoo eenvoudig opvatte. Het zou anders wel aardig zyn. als ze met ons mee had kunnen gaan. Ik had er al op gevlast! zei de jongen. Ja, antwoordde Mallory, we zouden haar zeker gaarne in ons midden hebben geh„d Intusschen keek hy strak voor zich uit. Zaterdagavond vond te Rotterdam in de Stleltjesstraat een ernstig ongeluk plaas. De drie en veertig jarige schilder H. Sto ker uit de Papaverstraat reed daar op zyn flets en kwam plotseling te slippen, waar door hy tegen den grond gesmakt werd. Door den val geraakte hy met zyn linker been in de spaken van het achterwiel te recht, waardoor hu hevig met het hoofd tegen den grond gesmakt werd. Met een schedelbreuk werd hy in emstigen toe stand per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Cool- slngel overgebracht. waar hy by aankomst reeds bleek te zyn overleden. Zaterdagavond tussenen negen en tien uur heeft te Nieuw-Hellevoet een poging tot roof plaats gehad op een alleenwonenden 82- jarigen man. Door verbreking van een deur in een schuur zyn de daders zyn woning bin nengedrongen. Door het omvallen van een opgestelde rattenval werd de bewoner echter wakker. Hy bedacht zich geen oogenblik en laadde een tweeloops-jachtgeweer, dat hy altyd by de hand heeft, en bedreigde daar mede de indringers. Deze sloegen daarop ijlings op den vlucht. Zy struikelden hlerby over een steen en hebben in hun groote baast een splinternieuw breekyzer. dat te vens als hamer kan worden gebruikt, ach tergelaten. Er is niets ontvreemd.. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Uit het onderzoek Is reeds komen vast te staan, dat Vrydag 11 twee personen, die voorgaven uit Den Haag te zyn gekomen, by den man zyn geweest, z.g. om 200 eier- kisten te koopen De politie vermoedt, dat men hier met de daders te doen heeft gehad, die zich op de hoogte wilden stellen van de situatie van de woning. Het onderzoek wordt voortgezet. Te Vries (Dr.) is Zaterdagavond om streeks 10 uur brand uitgebroken in het van ouds bekende café .Het Wapen van Lelden", bewoond door den heer O. Homan. Het vuur grep zeer snel om rich heen en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. is het gebouw geheel uitgebrand. Ook de inventa ris werd een prooi der vlammen. De brand- wer kon, mede dank zy den gunstigen wind, de belendende pereeelen behouden. Ook de achter het café gelegen woning en de by het café behoorende zaal werden vernield. Vermoedeiyk is de brand op den zolder uit gebroken. De oorzaak is onbekend. Maar de dienst in Ltnfold had zUne aan-W trekkeiykheid voor hem verloren. Die vurigeV vonk van geloof, welke dien nacht in hem had gebrand met ongewone warmte, konl hy niet meer in zich waarnemen. Aan de toespraak van dominee Humphrey ontbrak de precisie van het dogqia, het ka rakter van onfeilbaar zeker geloof, dat de korte, maar vurige toespraak van pater Pem berton kenmerkte tot de geloovigen. Het koor in Linfold zong uitstekend, maar hy hoorde toch liever Carina's zoete stem rich mengen met de stemmen der anderen by A het „Adeste fldeles”. Er ontbrak iets aan J deze godsdienstoefening, die tot nu toe nog i steeds zyn geestelyke behoeften had kun nen bevredigen. Eén of twee maal verroerde hy zich ongeduldig in zyn bank. Het werd laat. Werkeiyk, dominee Humphrey moest tbch weten, waar de grens was.... De beleefdheid eischte. dat hy even acht ter bleef na het beëindigen van den dienst om den predikaknt en diens familie te be groeten en de Kerstwenschen in ontvangst te nemen en te beantwoorden. Jim deed, zooals gebrulkeiyk, sprak even met de twee jongste jongens, die iets jonger waren dan Peter, en informeerde naar den toestand van mevrouw Humphrey, die nog niet volkomen hersteld was na de geboorte van haar zesde. O. a. Solvejg’s Lied, Grieg en Fant .Jolig Weeuwtje”, Lehar. ROME. 441 M. 7.35 Gramofoonpl. 8J Comédie „La Dinamo dell’eroismo” van D Stefani. ZEESEN. 1635 M. 6.50 Populair coneej door Arkadi Plato’s orkest. 730 Toespraf door den Ryksmlnister dr. Stegerwald. f 7.35 Actueele uitzending. 8.20 Rykszem „Schwaben”, rn. m. v. solisten, koor en or van den zender Mühlacker. 9.50 Bei ten en hierna tot 11.20 populair concert v. Gerhard Maasz. Op een bank zat een oude man. Vlak achter de bank verhief zich een gryze muur, die een kerkhof omsloot. De graven versierd met kransen en bloemen. Voor de bank bevond zich een klein een voudig plantsoen van kastanje, eenige den nen en struikwerk. De verwarde takken stonden zwart en kaal in de vochtige koude nachtlucht. Midden op het plein brandde een enkele lantaarn. De oude man had een dunne schamele zomerjas aan. Hy zat voorovergebogen en voer met de punt van een dun stokje over den grond heen en weer, tot hy een klein plaatsje van bladeren gezuiverd had. Toen trok hy weer enkele bladeren op de gezuiverde plaats en probeerde ze in een cirkel te leggen. De kring ontstond, zonder dat hy er lets by dacht. Intusschen kwam een andere man langs den muur van het kerkhof, nog jong, doch in gebogen houding en met zwaren tred, als iemand, die een grooten last op den rug meesleept. Hij zag op de bank toe, liet er zich met een kreunend geluid op vallen en zuchtte diep. De oude onderbrak zyn spel en keek naar zyn buurman, waarby zich de kleine, In diepe kassen liggende oogen nog meer sa mentrokken. Biykbaar trachtte hy te ont dekken. wat er met den jongeman aan de hand was. Hy zag een bleek. Ingevallen gezicht, waarin meer dan één trek op een trooste- looze ontreddering wees. Elndeiyk zei de oude man: „Nu, ge schynt het byzonder zwaar te hebben!" Een diepe zucht was het antwoord op de bemerking van den oude. „Nounóuzei deze opbeurend. En toen: „U was zeker daar binnen?” Hy wees met het stokje achter zich. De jongen knikte. De oude vervolgde: „Geen aangenaam verbiyf. Iedereen kan aan een graf staan heden. Iedereen! Ook hy. van wien niemand gestorven Is, heeft een graf.” Hy ging wat dichter bij den ander zitten, als wilde hy daarmede aandulden, dat hy dat, wat hij zeggen ging, alleen voor hem zeggen wilde. „Niet waar, leder mensch heeft een graf van verwachtingen? By wien was In zyn leven geen hoop gedood? Van alle schepse len is de mensch het ellendigste, omdat hy met menschen geboren Is en als eerste de ontevredenheid heeft leeren kennen. Hl) moet juist op tyd beginnen, wenschen te leeren begraven of droomen, of doelen In één woord: verwachtingen. Dat komt echter omdat wy onze verwachtingen altijd te hoog spannen en hoogst zelden weten ons doel met ons kunnen en onze kracht in overeenstemming te brengen. Vandaar dat er zoo, vreeselyk veel graven zyn.” Hy lachte een weinig: „Zou men voor Iedere begraven hoop een kruis oprichten, lieve hemel, dan had iedere stad een onoverzien baar massakerkhof Hy zweeg en knikte zachtjes, zyn eigen woorden bevestigend, voor zich. Nog altyd sprak de jongere man niet. Na een poosje hervatte de oude weer: „Ziet u, mynheer. Ik zit daar en wacht, tot men my daarheen draagt. Ik ben biy, dat het niet lang meer duren zal, want ik heb geen verwachtingen. En dat is Juist het erge. Erg is, wanneer men zoo oud Is. dat menigeen verwachtin gen. geen wenschen meer heeft. Dan is men reeds dood, is men een levend iyk.” Hy trachtte zyn stem een zachten toon te geven: „Gy zijt echter nog jong.... Gy zijt echter nog levend en moet verwachtin gen hebben. Weet u, wat de kunst is?*Af te sluiten, mynheer, een slotstreep te kun-’ nen maken, zyn vroegere leven een kogel door den kop te schieten. Begrijpt u?.... Een nieuw leven te beginnen." De Jonge man richtte zich langzaam op en keek' den oude aan. Zyn doffe oogen drukten thans een verwonderde nieuwsgie righeid uit. de ontwakende belangst^H den ander niet bemerkte. vervolg^H oude man: „Wie kan dat zoo gemak^H het oude leven afwerpen? De geliefde^B loopen Iemand na als de erfzondtf M<^B daar niet aan ontkomen, wel’ Ik be.^H In Amerika geweest en Ik heb In eer^H zwerversleven veel menschen leeren nen: Ik heb de gemakkeiykheid der B schen van deze nieuwe wereld bewoqjB Een bankroet b^teekent daar^nlets. 1 thans In New-York ten gronde gaat, ka] met zyn laatste geld een spoorkaartje begint ergens een nieuwe zaak. Welllc komt hy als gemaakt man terug. Gelu hem dit niet, dan begint hy een derde, vierde maal. Het eenige wat wy van b daar leeren kunnen is die biyde gemi lljkheid. waarmee zy al die materieele J series?van het leven passeeren.” Weer schoof hy dicht by. zoodat h» dicht naast den jongere zat, die biykH opmerkzaam luisterde. „Misschien.... schlen waart ge juist by het graf vaJ moeder?” Met een ruk hief de jongeman het 1M op. „Hoe weet u dat?” „Ik weet het niet. Ik vermoeddcH slechts. De moeder Is altyd onze laJN toevlucht als alles verkeerd Is.” Zeer Itl zaam en zacht, blijkbaar In diepe ontroefl vervolgde hy* „Moeder....! Moeder! staat er nog een woord, dat zoen beteekenis heeft? Wat zyn eer, roem.M wachtlngen. wenschen In vergeiyklng cfl mee? Niets dan woorden! Maar moed«M moeder is tehuis en tehuis is moeder!” W Hy zweeg. De jongen verroerde zich xfl weluks. Zacht vroeg hy: „Wie zyt ge?" De oude scheen niets te hooren. Hy va volgde, alsof hy in zichzelf sprak: ,JL<e« is bevestigen, hoe zwaar het Iemand gemaakt wordt. Misschien hebt gy aarfl graf uw moeder gesmeekt: Haal me tfl moeder! Dat hadt ge niet moeten doerM hadt moeten vragen: Moeder, help miM een nieuw leven te beginnen!” W „Dat Is niet zoo eenvoudig. Het is I gemakkeiyk. „Praten is altijd gemakkeiyker dan da maar beste vriend, de wereld is groot. 1 ook op u wachten misschien nog talloc mogelukheden." De grijsaard staarde voor zich uit. g gedachten roerde hy met zyn stokje] bladeren weer door elkander. „Maar u zelf? Hebt gy zelf ook wel^>l een nieuw leven begonnen?” I Heftiger sloeg de grysaard de bladel door elkander. I „Neen. Ik heb het me vemakkellik 1 maakt. Ik keek te Ik behoefde nooit een nieuw leven M gtnnen. omdat Ik me nooit illusie* vorm Ik stelde me tevreden met dat wat ik w 20 jaar begonnen was. Misschien had aanleg gehad om kapitalist, of veldheer minister te worden.... Maar....!" Hy zweeg, terwyi hy een verachteiyk baar maakte, „En wat zyt gy in uw geheele leven woest?” De oude man liet plotseling de Nader met rust en boog zich diep naar den grol Hy nam langzaam een vuil stuk papier streek het op zyn knie glad en droog hield het in zyn spitse vingers voor s uit. Het was een papiertje van 10. „Misschien heeft een arme drommel verloren.... armer dan wy belden.” Hy stond op. Terwijl hy dit briefje n een onnavolgbare nonchalance den Jont overreikte, zei hy: „de grondsteen voor nieuw leven. Men moet ook geluk hebbel Hy keerde zich op om heen te ga draaide echter nog eenmaal om: „Zoo.... wat ik geweest ben? letna; die het leven in den grond heeft leei kennen: een vagebond! Vaarwel!” Hy v verdwenen in den mist. Toen Harlekyn een groote kist

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11