Rapport der Commissie-Vliegen MET OVERHEIDSSTEUN GEBOUWDE WONINGEN DE EXPLOITATIE VORM „BERLIN”-RAMP Bij het Duitsche graf GEMENGD NIEUWS ONZE OOST ROOVERBENDE TE PARE DE GOUVERNEUR-GENERAAL DE DEFENSIE-UITGAVEN DE &UIKERBOND Luchtpijp doorgesneden BEDRIJFSRADENWET KERKNIEUWS PATERS MINDERBROEDERS AUTO GEKANTELD Drie lichtgewonden KAPELAAN C. A. A. KROFT ST. JANSKERK TE GOUDA WET OP DE WINKELSLUITING BOERDERIJ-BRAND PRIESTERWIJDING OP BRAKKENSTEIN Hanze-afdeeling te Oudenbosch als resultaat DE BRIEFSCHRIJVERIJ OVER ZANDBERGEN VROUW VAN DE TRAP GEVALLEN BRANDSTICHTING TE ROTTERDAM Z. K. H. PRINS HENDRIK LEGT EEN KRANS WERKLOOZEN- DEMONSTRATIE TE LEEUWARDEN COÖP. MELKFABRIEK FIJNAART G. A. -9- DE LINKERVLEUGEL IN DE S. D. A. P. Conferenties met regenten BURGEMEESTER BARON VAN RANDWIJCK H.H. Wijdingen te Weert Botsing met de politie OUD-ZOUAAF JAC. VAN DEN BRANT f De inboedel met brandbare vloeistof overgoten Nieuwe klokken-luidinstallatie teernaten endergelijke. ultzonderingsbepalingeen Weer een beleedigende kaart Een bruiloftsstoet overvallen door het van en voor on- Des aanvi keu De meerderheid der commissie, bestaande uit de leden Vliegen, H. P. J. Bloemers, W. J. Bossenbroek, C. Frida Katz en H. C. Ny- kamp, heeft haar voorstellen neergelegd in een wetsontwerp. Verwarring in de financieele jaarstukken SOERABAJA, 20 Febr. (Reuter.) Het „Soe ra bayaasch Handelsblad” deelt mede, dat de financieele jaarstukken van den Suikerbond dermate verward zijn, dat ze volgens den accountant onbruikbaar zijn voor een goed overzicht. Derhalve kunnen deze jaarstukken niet op de as. vergadering worden behan deld. doch zullen zij later in een afzonder lijke vergadering worden behandeld. BUITENZORG, 20 Febr. (Aneta). De Gou- verneur-Generaal is van plan, om op nader te bepalen dagen, vermoedelijk in de tweede helft van de maand Sept. 1932, conferenties te houden met de regenten in de provincies West-Java, Midden-Java en Oost-Java. Om aan de minder gesitueerde leden in het nakomen hunner verplichtingen tege moet te komen, ligt het in het voornemen een comité van steun op te richten, bestaan de uit vooraanstaande personen uit West- Brabant. dat door het verleenen van Yinan- cleelen steun zal trachten de maatschappe lijke positie van deze leden te redden. Burgemeeser M. Baron van Randwljck, sinds 1889 hoofd der Bommelerwaardsche ge meente Rossum. heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. leiding stond was bezocht onder den heer Edo Fünmen, personen, vertegenwoordigende de Terwijl zij van den zolder naar beneden kwam met een waschkom In de hand, strui kelde Zaterdagmiddag de 34-jarige onge huwde mej. H. Z„ wonende Carpentierstraat 127 te Den Haag. Zy viel en een scherf van de gebroken waschkom sneed haar de lucht pijp door. t. Zij wist de tweede trap echter nog af te komen en de buitendeur open te trekken. Daar vonden haar buren bewusteloos. In zeer zorgwekkenden toestand werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Zondag avond was er nog geen wijziging in haar toe stand gekomen. SOERABAJA, 20 Febr. (Aneta). Uit Pare wordt vernomen, dat aldaar een rooverbende opereert, 's Avonds worden wandelaars over vallen en van hun kleedlng en sieraden be roofd, terwijl dezer dagen op klaarlichten dag een bruiloftsstoet werd aangehouden. De feestgangers werden van alles, zelfs van hun kleedlng beroofd. Thans is verschenen het rapport van de door de ministers van Fianclën en van Ar beid, Handel en Nijverheid Ingestelde en de zer dagen met dankbetuiging weder ontbon den commissie, aan welke was opgedragen een onderzoek van de vraag, a-elke moeilijk heden zich voordoen bij de exploitatie van de met financieelen steun van het Rijk en de gemeenten gebouwde woningen, welke maatregelen van overheidswege ter gemoet- koming aan die moeilijkheden zouden kun nen worden genomen en welke gevolgen die maatregelen voor de geldmiddelen van het Rijk en gemeenten zouden hebben. Aan dit rapport wordt het volgende ont leend: De commissie heeft gemeend* haar onder zoek zooveel mogelijk te moeten beperken tot de woningen, voor welker totstandko ming van Rijks- en gemeentewege steun in gevolge de Woningwet was verleend, en de woningen, waarvoor van overheidswege steun bulten de Woningwet om was gegeven, niet nadrukkelijk in haar onderzoek betrokken. Evenwel heeft zij laatstbedoelde woningen bij haar arbeid niet geheel buiten beschou wing gelaten. Aan de noodzakelijkheid van een enquête bij de gemeentebesturen bleek niet te ont komen. Deze enquête, del noodwendig een omvangrijk karakter aannam, moest zich uit strekken over 593 gemeenten met bijna 2900 woningcomplexen Tijdens de werkzaamheden der commissie is ontstaan de economische wereldcrisis, waarin ook ons land werd betrokken. Hoewel omtrent de mogelljke gevolgen van deze cri sis thans nog weinig te zeggen valt, lijkt het toch zeer onwaarschijnlijk, dat zij op den duur zonder invloed zou blijven op het huur- peil der woningen. Desondanks heeft de commissie gemeend de mogelijkheden, welke in dit opzicht be staan, niet in haar onderzoek te moeten be trekken en zich te moeten beperken tot de moeilijkheden bij de wonlng-exploltatie, wel ke het gevolg zijn van de achter ons liggende oorlogscrisis. Betere kost en verdee ling gevraagd BATAVIA. 22 Febr. (Aneta). De Volksraad heeft de motie, waarin de wenschelljkheid wordt uitgesproken, om Nederland te belas ten met alle vlootuitgaven, verworpen. Het college heeft de andere motle’s, waarin een betere verdeeling van de defensie-kosten tusschen Nederland en Ned.-Indië wordt ge vraagd, aangenomen. Naar wij vernemen is kapelaan O. A. A. Kroft van de parochie van den H. Vincentius k Paulo benoemd tot pastoor te Cocksdorp. Zaterdag zijn door Mgr. A. Diepen In de kloosterkerk van Brakkensteln vijf jonge priesters van de Congregatie van het Aller heiligste Sacrament gewijd. Zondag droegen de neomisten een plech tige eerste H. Mis op in de rectorale kerk van Brakkensteln. De geheele landelijke be volking leefde met deze bijzondere' kerke- Ijjke plechtigheid mede. De neomisten waren de paters: Molen schot, Westgeest, Hoogstraten, Loerakker en De Groot. Op Zondag .Laetare” 6 Maart as. zal Z. H. Exc. Mgr. P. I. Verriet OJ»., titulair-Bisschop van Eleutema en Apostolisch Vicaris van Curacao, in de kloosterkerk S. Hieronymus, van de Paters Minderbroeders te Weert de H. H. Wijdingen van het Diakonaat en Pries terschap toedienen aan de volgendë fraters: Het H. Diakonaat aan: Pr. Guldo Roor- dlnk uit Amsterdam: fr. Nicetas van Wor- kum uit Arnhem; fr. Mariophilus Celle uit Nieuwer-Amstell fr. Livarius Versteeg uit Hilversum; fr. Aloysius Bodewes uit Baarn; fr. Gedeon Stol uit Leiden; fr. Clarentlus Straathof uit Leimuiden; fr. Massaeus Tous saint uit Kerkrade; fr. Sllvanus van der Meer uit Rijnsaterwoude; fr. Ascanius Wil lems uit Slttard; fr. Aemillanus van Heel, uit Amsterdam; fr. Sebaldus Linders uit Mook; fr. Severianus van Waesbeghe uit Rotterdam; fr. Bartholus Gelauff uit ’sHage; fr. Sigibal- dus Hogenboom uit Oudewater; fr. Tobias Bastiaansen uit Roosendaal; fr. Felix Janszen uit Delft; fr. Angelus Stokman uit Haarlem mermeer; fr. Trudo de Ruiter, uit Amsterdam Het H. Priesterschap aan: Fr. Adam van der Veldt uit Sloten; fr. Ivo Terhell uit 'sHage; fr. Modestinus Pöttgens uit Kerk rade; fr. Amandinus Janssen uit Blerik; fr. Arthur Mertens uit Teteringen; fr. Natalis Ruys uit Utrecht; fr. Dignus Koot uit Delft; fr. Narcissus van Simmeren uit Nijmegen; fr. Ceslaus Tljnagel uit Rotterdam; fr. Her- mas Kersten uit Rotterdam; fr. Josue Groen uit Rotterdam; fr. Delcola Rodermans uit Amsterdam; fr. Florinus Verhagen uit Schljndel; fr. Edoaldus Berden uit Blerik; tr. Claudlanus van Veldhuizen uit Bode graven; fr. Venantius Wortelboer uit Rotter dam; fr. Dionysius Boers uit Weert; fr. Hlla- rinus van Rooy uit Megen; fr. Patemus Gelse uit Rotterdam; fr. Patritius Mikx uit Rot terdam en fr. Parmenlus Biller uit Voorburg; allen van de Orde der Minderbroeders. Minderheidsnota. De minderheid der commissie, bestaande uit de leden J. Bakker, ir. H. van der Kaa. mr. L. Lietaert Peerbeelte en J. Th. Peters, heeft in een afzonderlijke nota haar afwij kend standpunt uiteengezet. Deze minderheid, haar voorstellen samen vattende, is van meening, dat aan de moei lijkheden, welke ook naar haar oordeel aan wezig zijn, op de volgende wijze zouden kun nen worden tegemoetgekomen: Na regeling van de huren op rationeelen grondslag en onderzoek en zoo noodig ook herziening van alle ten laste der exploitatie komende uitgaven, worde het geheele exploi tatietekort door Rijk en gemeente gedragen in de ter plaatse geldende verhouding. De aldus toegekende bijdrage worde voor den verderen looptijd van het voorschot ge fixeerd, waarbij het recht wordt voorbehou den om Ingeval van een wijziging van de omstandigheden in gunstigen zin, de bijdra gen te herzien en opnieuw vast te stellen. De minderheid meent dat een dergelijke her ziening zou kunnen plaats hebben, wanneer een huurverhooging van ten minste 10 pCt. mogelijk en redelijk is. Het Rijk houde in opperste instantie zeg genschap over de huren en toezicht op het financieel beheer. Na toepassing van deze maatregelen zal aan de gemeenten en aan de corporaties de grootst mogelijke vrijheid zijn verzekerd, welke haar kan worden verleend. In het bovenstaande is bedoeld aen rege ling te treffen, welke zoo ver mogelijk tege moet komt aan de werkelijk bestaande be zwaren. De gemeenten, welke deze regeling wenschen te aanvaarden, kunnen daarvan gebruik maken; zy die de regeling niet doel treffend achten, zijn vrij haar te verwerpen, en den bestaanden toestand te handhaven. De anonieme briefschrijver!), waarvan ds. R. te Winterswijk werd verdacht en waar voor hij, zooals men weet, tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld, heeft nog geen einde genomen. De redactie der Winterwijksche Courant ontving dezer dagen een met potlood in blokschrift geschreven briefkaart met een inhoud, beleedigend voor de stichting Zand bergen bfj Amersfoort. Op den hoek van de Spuistraat en de Paleisstraat te Amsterdam heeft gister avond een ernstige autobotslng plaats ge had. Een van de wagens kwam met vijf passagiers ui| de Raadhuisstraat en reed de Spuistraat in. Deze hield links van den weg, waar juist de Haarlemsche tram stilstond. De andere wagen kwam zonder passagiers van t singel door de Paleisstraat. Deze laatste reed dwars tegen den eersten wagen aan, zoodat deze kantelde. Van de vijf passagiers werden drie licht gewond. Zij werden in het gasthuis verbonden en kon den daarna huiswaarts keeren. De twee chauffeurs liepen geen letsel op. De wa gens hadden ernstige schade bekomen. Eenige weken geleden vonden op de werk verschaffing te Hoornsterzwaag (Fr.) ern stige relletjes plaats, waarbij een der op zichters werd mishandeld. Dit had tenge volge, dat een vijftiental werkloozen werd gearresteerd en naar Leeuwarden overge bracht, van wie er thans nog twaalf in voorarrest bevinden. Naar aanleiding hier van werd Zondag te Leeuwarden ’n demon stratie-vergadering gehouden, waaraan een vierhonderdtal demonstranten uit de dorpen Jubbega en Hoornsterzwaag deelnamen. Na afloop der vergadering besloot men naar het Huis van Bewaring te trekken en aldaar de „Internationale" te zingen. Dit werd hun door de politie verboden, die hen tevens sommeerde om door te loopen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, voerde de politie, onder aanvoering van den hoofdinspecteur Homring, een charge uit, hierbij van sabel en gummistok gebruik makend. Verschillende betoogers liepen ver wondingen op, echter niet van emstigen aard. De menschen vluchtten tenslotte naar alle kanten, zoodat de politie weer spoee 1 meester was van het terrein. Arrestaties vonden niet plaats, avonds was de stad volkomen rustig. Te Kaatsheuvel (N. B.)heeft onder veel deelneming de plechtige uitvaart plaats ge had van den oud-zouaaf Jacobus van den Brant, die aldaar in den ouderdom van zes en tachtig jaren is overleden. Deze oud-soldaat uit het Nederlandsche keurkorps der dapperen, die voor de rechten van den Paus hun leven veil hadden, wist tot op hoogen leeftijd van de wapenfeiten van het Pauselljk leger te verhalen, alsof ze pas gebeurd waren. Helder van geest kon hij zijn toehoorders boelen door uiteenzet tingen der roemrijke wapenfeiten van de Nederlandsche zouaven, o.a. uit den strijd by Mentano, dien de overledene mfeemaakte. Een korstondige ziekte heeft dezen oud- zouaaf. een der nog weinig overgeblevenen uit het Nederlandsche vrijwilligerskorps, ten grave gevoerd. By de plechtige uitvaart bracht de dorps- harmonle .Apollo’ den overledene ’n laat ste eeresaluut vreemdelingen te Oudenbosch. in verband met de vele instellingen ter plaatse, als in- Voorts werd ook overeenstemming bereikt ten opzichte der voor byzonder drukke Zondagen, als de Zondagen voor het St. Nicolaasfeest en die welke anderen feest dagen, als Kerstmis, Paschen en Plnksteren en dergeiyke voorafgaan. Deze bespekingen ter behartiging dezer gemeenschappeiyke belangen leidden tévens tot het instellen van een comité bestaande uit* de heeren Jac. Ditvoorst. H. Geerts, C. v. d. Kerkhoven. Jan Mol. Alb. v. Rest en P. de Wlldt dat tot opdracht kreeg, in overleg met het Diocesaan Hanze-bestuur, de nóodige voorbereidingen te treffen tot het oprichten van een R K. Middenstandsver- eeniglng te Oudenbosch. Kranslegging door Z. K. H. Prins Hendrik. Hierna betrad Z. K. H. Prins Hendrik het graf, en legde een krans neer. „Ter nagedachtenis van de 125 gevallenen by de ramp van de „Berlin”, vyf en twintig jaar geleden, leg ik hier dezen krans neder." Spr. merkt op het reddingswerk by deze ramp een nacht te hebben medegemaakt, en vol dankbaarheid gedenkt spr. de redders. „Van de gereden, aldus spr., zyn niet al len meer in leven, twee van hen zyn in den kryg gevallen, en twee gestorven. By myn laatste bezoek aan Beriyn ontmoette ik vyf geredden, zy hebben mij verzocht ook na mens hen deze hulde te brengen.” Hierna volgden kransen van het Duitsche Gezantschap, de Duitsche Vereeniglng te Den Haag, Vereen, van Duitsch sprekende Katholieken. Duitsche Handelsbediendenver- eenlging, Duitsche Vereeniglng van Chr. Jongemannen, Duitsche Turn- en Zwemver- eeniging, Duitsche Madchen Helm te Den Haag, terwyi mevr. Eysbergen-Zandstra lelies op de graven legde. Ds. Herbst besloot de plechtigheid met het bidden van het „Onze Vader". Te nemen maatregelen Teneinde de moeliykheden. welke zich by de exploitatie van met Rykssteun ingevolge de Woningwet gebouwde woningen voordoen, voorzoover doeniyk uit den weg te ruimen, acht de commissie verschillende maatrege len noodig, die hieronder worden uiteengezet. In de eerste plaats acht de commissie het noodzakeiyk, dat de huurbepaling voor al deze woningen berust op één algemeen gel denden grondslag en dat aan de In dit op zicht bestaande onderlinge verschillen een einde wordt gemaakt. Als basis voor de bepaling hiervan dient aangenomen te worden de reproductiehuur (d.l. de huur, die geiyk is aan de exploitatie kosten der woning, wanneer zy zonder bydra- 'jgëfi onder de huidige, als normaal te aan- - vaarden, omstandigheden was gebouwd), met dien verstande evenwel, dat de huurprys niet geheel wordt los gemaakt van de bewe ging der marktpryzen en dat met byzondere omstandigheden wordt rekening gehouden. In geen geval mag een plaatseiyk tekort aan woningen aanleiding zyn, dat de huren van Wonlngwet-wonlngen worden opgevoerd. Teneinde het hierboven uiteengezette standpunt in de practijk te kunnen toepas sen, dienen de huren van alle met Rykssteun ingevolge de Woningwet gebouwde woningen hieraan te worden getoetst. Het ligt voor de hand, dat het betrokken departement daarby te werk gaat in over leg met de gemeentebesturen en via deze met de betrokken corporaties. Met inachtneming van de hierboven aangegeven richtiynen wor den dan de huren opnieuw vastgesteld, het- zy dat zy worden gehandhaafd op het oude bedrag, hetzy dat zy hooger of lager worden gesteld. Met de toetsing der huren dient gepaard te gaan een toetsing der exploitatie-uitgaven, opdat deze tegeiyk met de huren opnieuw worden vastgesteld en daarmede definitief wordt bepaald de omvang van het exploita tietekort, respectleveiyk overschot. Naar de meening der Commissie dient ge streefd te worden naar de uniformiteit in de rentetypes der Rijksvoorschotten In ver band hiermede acht zy een herziening van de rente van alle voorschotten, welke van Rykswege zyn verstrekt voor de vóór of ty- dens de oorlogscrisis tot stand gekomen wo ningen of gekochten grond, gewenscht. De nieuwe rente zal voor al deze voorschotten dezelfde moeten zyn en geiyk gesteld worden aan de rente, die het Ryk geacht kan wor den voor de kapitalen, waaruit deze voor schotten zyn geput, gemiddeld zelf te hebben betaald. Naar de Commissie daarby aan neemt, zal deze herziening plaats vinden na conversie der in 1922 aangegane 6 pCt. Btaatsleeningen. Het exploltatle-tekort dient voortaan door Ryk en gemeenten te worden gedragen In de verhouding, die by de toekenning der by- drage was bepaald. Dit wil dus zeggen, dat als regel 75 pCt. van het tekort ten laste komt van het Ryk en 25 pCt. ten laste van de betrokken gemeente. In de gevallen, waarin dit zonder bezwaar kan geschieden, wil de Commissie de jaar- lyksche bydragen afschaffen en vervangen door een z.g. afschryving van het door de oorlogscrisis veroorzaakte exploltatie-verlles. Voor een zeer groot deel der tydens de oorlogscrisis gebouwde woningen, de normale gevallen, beteekent de afschrijving een finale afrekening met de door deze crisis veroor zaakte financieele moeliykheden. Ten aan zien van het overige deel dezer woningen de nlet-nonnale gevallen, heeft zy tot resultaat, dat althans dat deel der exploitatieverliezen, hetwelk aanwysbaar van de crisis het recht- streeksche gevolg is, wordt weggewerkt. Enkele leden der Commissie gaven de voor keur aan een andere wijze van dekking der exploits tie-tekorten, n.l. in den vorm van z.g. gefixeerde bydragen. Het ligt voor de hand in het stelsel -der saneering ook te betrekken de exploits tie- overschotten der vóór den oorlog of in de eerste oorlogsjaren gebouwde woningen, voor zoover deze Inderdaad het gevolg zijn van de oorlogscrisis. De Commissie is van oordeel, dat de op brengst der byschryving aan Ryk en be trokken gemeenten ten goede dient te ko men, doch acht bet biliyk, dat een deel ervan, te stellen op 20 pCt., in het bezit biyft van de betrokken corporaties. Het resteerende deel dient naar evenredigheid, d.w.z. in dezelfde verhouding, waarin het crlsisverlies wordt gedragen, ten goede te kon en aan Ryk en betrokken gemeenten. Ten slotte wordt nog een tweetal maat regelen in overweging gegeven ten opzichte van vraagpunten, die niet onmiddeUyk met de oorlogscrisis verband houden. Met het oog op de in werking tredlng van de wet op de Winkelsluiting op 1 Mei a.s„ w d te Oudenbosch eeft vergadering gehou den van winkeliers aldaar, welke vry goed bezocht was, om een gemeenschappeiyke ge dragslijn vast te stellen ter advies aan den gemeenteraad voor wat betreft de vaststel ling van een plaatseiyke verordening, hou dende de uitzonderingsbepalingen, waartoe de wet aan de gemeente bevoegdheid geeft. Ten aanzien van de Zondagsluiting werd besloten den Raad te adviseeren te bevorde ren dat de winkels zullen mogen geopend zyn van 7 uur v.m. tot 5 uur nm.; dit met het oog op het veelvuldig Zondagbezoek yan De eerste betreft de vervaldata van de an nuïteiten. Ook al zullen door de sterke in krimping der bydragen-verleening de groot ste moeliykheden in dit opzicht vanzelf ver- dwynen, toch blyft het een administratief bezwaar, dat elk Ryksvoorschot een eigen vervaldag heeft. Geen bezwaar kan er even wel bestaan tegen het vaststellen van één vervaldatum voor alle complexen van één vereeniglng. in niet te groote gemeenten zelfs voor alle voorschotten in de gemeente. De woningbouwvereenigingen zullen daartoe, ten einde den datum, waarop het boekjaar eindigt, te doen samenvallen met den ver valdatum der annuïteit, het boekjaar zoo noodig moeten wyzigen. Voorts acht de Commissie het gewenscht, dat de In 1919 ten aanzien van nieuwe voor schotten Ingetrokken voorwaarde, op grond waarvan de exploitatie-rekeningen van ge meente-woningen werden belast mët een be drag wegens kapitaalvorming, ook voor de vóór dien tyd gebouwde complexen komt te vervallen en dat het verlies aan de betrok ken gemeente wordt vergoed. Aan de leden van de Coöp Fabriek van Melkproducten te Fynaart G A. is door den bewindvoerder en het bestuur een schryven gericht, waarin hun is medegedeeld, dat zy alsnog op 1 of 2 Maart gelegenheid zullen hebben tot het voldoen van den te betalen omslag. Tevens werd hun hierin gemeld, dat, wanneer op een van deze beide data geen betaling la gedaan, in welk geval ook een vordering zal worden ingesteld tot veroor- deeling tot betaling ook van de daaruit voort vloeiende kosten. Ter informatie wordt den leden in het Schryven er op gewezen, dat de rechtbank te Breda reeds in 9 gevallen de nalatige le den heeft veroordeeld tot betaling van den omslag en de hiertoe gemaakte proceskosten. Zondaga^rfd omstreeks 8 uur werd brand ontdekt in pand 60 B, aan de Van Ooster- zeestraat te Rotterdam. Op de belétage wa ren eenige gordynen in brand gevlogen. De brandweer was spoedig ter plaatse kon het vuur in den aanvang stuiten. Een onderzoek wees evenwel uit. dat hier van brandstichting sprake was. Gordynen, beddegoed, tafelkleeden, alsmede het meubi lair. alles bleek overgoten te zyn met een vloeistof, die zeer brandbaar is. De bewoner, J. B., was omstreeks half acht uitgegaan en op het moment, dat de brand uitbrak, afwezig. Na blussching werd een agent voor het pand geplaatst, opdat niemand toegang zou kunnen krygen. Hedenmorgen by daglicht, zou het onderzoek worden voortgezet. Woningen, gebouwd met anderen dan Rykssteun Ingevolge de Woningwet. Met betrekking tot de woningen, gebouwd met een bydrage of premie a fonds perdu is de Commissie van oordeel, dat het Ryk geenerlel aansprakelykheid kan geacht wor den te hebben ten opzichte van eventueele latere verliezen op of moeliykheden by de exploitatie. Anders staat het ten opzichte van de wo ningen ten aanzien waarvan nog een van Rykswege verstrekt voorschot loopende is, welk aantal betrekkeiyk klein is. Voor zoo ver bedoelde voorschotten zyn verstrekt tegen een rente, welke onder de huidige omstan digheden als abnormaal moet worden be schouwd, acht de commissie het niet onbil- lyk. dat deze rente wordt herzien, zoodra de rente, welke het Ruk geacht wordt zelf voor de desbetreffende gelden te betalen, veran dering ondergaat. Ten slotte wyst de commissie op de wen- scheiykheld dat ten opzichte van de huur bepaling der met ryksbydragen k fonds perdu ingevolge het K. B. van 6 November 1919 voor den bouw van middenstandswo- ningen en met rykspremies ingevolge het K. B. van 8 November 1920 voor den bouw van woningen gebouwde woningen, voorzoo ver deze door gemeenten of woningbouwver- eenlgingen worden geëxploiteerd, zooveel mogeiyk dezelfde gedragshjn wordt gevolgd als zy ten aanzien van de met Rykssteun Ingevolge de Woningwet gebouwde wonin gen heeft aangegeven. Financieele gevolgen voor Ryk en Gemeenten. De aard van deze maatregelen, bij welker toepassing veel zal moeten worden overge laten aan het inzicht van de instanties, die met de uitvoering ervan zyn belast, brengt mede, dat de financieele gevolgen welke zy voor de financiën van Ryk en gemeenten zullen hebben, tevoren niet nauwkeurig be rekend kunnen worden zonder dat de huur waarde en exploitatie-kosten van elk com plex afzonderlek worden nagegaan. Na de door haar voorgestelde toetsing en eventueele herziening van huren en exploi tatie-uitgaven zullen de met Rykssteun in gevolge de Woningwet gebouwde woningen een verlies opleveren, waarvan de grootte niet met zekerheid kan worden opgegeven, maar dat is te stellen op rond 13.395.000 per jaar. Hiervan komt ten laste van het Rijk rond 10.046.250 en van de betrokken ge meenten gezameniyk rond ƒ3348.750. Dit beteekent een meerdere uitgave het Rijk van rond 1.471.000 per Jaar. voor de betrokken gemeenten daarentegen een ongeveer even groot gezameniyk voordeel, daar dit meerdere verlies tot dusverre prac- tisch voor haar rekening kwam. De opbrengst der byschryving, evenmin met zekerheid aan te geven, is te stellen op een bedrag van rond ƒ1.005.000 per jaar, waarvan rond 603.000 ten goede komt aan het Ryk en rond ƒ201.000 aan de betrokken gemeenten gezameniyk. dèrlng gehouden van A. P., die zich geschaard hebben links-socialistisch weekblad „De onder redactie van de heeren F. Goes. J. de Kadt 'en P. J. Schmidt, ter be spreking van de maatregelen, Partübestuur der S. D A. P. tegen deze het met Paschen te houden Zaterdagmorgen ontstond brand in de boerdery van den heer J. Veerenkamp te Klarenbeek. De Apeldoomsche brandweer die spoedig ter plaatse was, kon niet voor komen dat de boerdery tot den grond af brandde. Wel kon zy de schuren, pakhuis enz., die bedreigd werden, behouden. Het vee kon men tydlg In veiligheid brengen. De brand Is vermoedelijk door een lek in den schoorsteen ontstaan. .Verzekering dekt de schade. kei”. De vergadering, die van door 318 i- werkersgroepen voor het weekblad °De Fak kel" in 53 plaatsen van het land. Na een uitvoerige discussie werd de vol gende resolutie aangenomen: „De werkersvergaderlng yan het links- socialistisch weekblad „De Fakkel”, byeen te Amersfoort op 21 Februari 1932; gehoord de discussies over de crisls-resolu- tle van het Partybestuur en over de oprich ting van „De Fakkel” spreekt uit, dat de genoèmde „crisis-reso- lutie” van het P. B. voor den linkervleugel volstrekt onaanvaardbaar is en dat daarmede slechts wordt bevestigd, dat dit Partybestuur niet in staat is in deze beslissende tyden leiding te geven aan de socialistische bewe ging in Nederland; stelt vast, dat de Partijleiding door schen ding van het hoofdpunt der gemaakte over eenkomst de oprichting van „De Fakkel noodzakeiyk heeft gemaakt, terwyi juist in dezen tijd de linkervleugel meer dan ooit den waarborg moet hebben, dat hy onbe lemmerd de links-socialistische opvattingen kan biyven propageeren; protesteert met den grootsten nadruk te gen de scheuringspolitiek van het P. B„ zoo als deze tot uiting komt zoowel In de P. B - resolutie zelf als in het feit, dat het P. B. alle bemiddelingspogingen zonder meer af wijst; verklaart, dat voor de links-socialisten elke beslissing van het Congres, welke hun niet de volkomen vrijheid van het woord en vrij heid van onderling overleg waarborgt, ribaar is; de oprichting van „De Fakkel” goed; wust de ontoelaatbaarverklaring van dit blad door het P B. onvoorwaardeltjk af; en roept alle links-socialisten op, zich met alle kracht te wyden aan de groot making van „De Fakkel” en aan de propaganda voor de opvattingen van den linkervleugel." Vrydagmiddag 4 uur Is te Gouda de elec- trische Installatie voor het lulden der vier zware klokken der 8t. Janskerk in het by- zyn van' Heeren Kerkvoogden en de Direc tie der Gemeentewerken officieel In bedrijf gesteld. Machtig en schoon klonken hunne bronzen stemmen over de oude Gouwstad en allen waren vol lof over het bereikte resul taat, daar zuiverheid van aanslag en accoor- denwisseling mooier waren dan ooit tevoren. Slechts weinig menschen zullen zich het luiden der vier klokken tezamen herinneren, daar dit sinds de begrafenis van Z. M. Ko- nlng Willem III niet meer plaats vond. De grootste klok werd sedert dien niet meer geluld. 32 klokkenluiders waren toen noodig, terwyi nu 4 kleine electrische ma chines datzelfde werk veel beter en mooier doen voor ongeveer 4 cent stroomverbruik per klok per uur. De Installatie werd uitgevoerd door de firma J. A. Elderhorst en Zonen te Zoeter- woude. groep aan 1 iu Partijcongres voorgestêld en o.a. inhouden- ?e...den eisch opheffing van ,J3e Fak- Voor grootmaking van „De Fakkel” Zondag werd te Amersfoort een verga- die leden der S. D. om het Fakkel”, van der Het graf. Het gerestaureerde graf is gelegen naast het Engelsche 'graf, dat zich op het kerk hof bevindt. Het monument omvat twaalf graven, waarvan 5 van de slachtoffers van de ,Uerlin”-ramp en één van een matroos omgekomen by de zeeslag op ’t Skagerak. In den achterwand van het monument prykt In zwart mozaïk de Duitsche adelaar, waar onder de spreuk ..Lebet welter In Gott.” Een eenvoudige aanplanting is verder aan gebracht. Het grafmonument is uitgevoerd door de fa. Linterlau en Ingretto te Den Haag. Zondagmiddag heeft In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik en vele autori teiten op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage de herdenking plaats gehad van de ramp van het s.s. .Berlin”, dat op 21 Februari 1907 op de Noorderpier te Hoek van Holland is geslagen en vergaan. Deze herdenking viel samen met den jaariykschen rouwdag, welke in Dultschland wordt ge houden ter herdenking van de In den werrtd- oorlog gesneuvelden. Onder groote belangstelling, ook van Duit sche zyde, had de onthulling van het mo nument en de overdracht van het graf, waar in thans nog de slachtoffers van de „Ber- liri’-ramp rusten, en dat kort geleden geheel is gerestaureerd, aan het Duitsche consulaat plaats. Slechts dén genoodigden werd toegang ver leend tot de algemeene begraafplaats, daar buiten werd1 een menigte belangstellenden door de politie, versterkt door marechaussee, op een afstand gehouden. Precies drie uur arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, die was vergezeld van Jhj. Termy- telen. zy werden verwelkomd door den burge meester van 's Gravenzande, mr. P. Brunt, alsmede door de leden van het Comité, dat de restauratie van het grsf heeft bewerk stelligd, n.l. de heeren Wenderlch. Rinck en v. Schure. By het graf hadden zich o.m. opgesteld dr. Boltze. vart het Duitsche Ge zantschap te Den Haag, de gemeente-secre- taris van ’s Gravenzande, de heer van Nie- rop. de heer v. d. Pauw, zoon van den voor- maligen Duitschen gezant te Hoek van Hol land. mr. D. I. v. d. Oever uit Den Haag, de Kerkeraad der Duitsch Evangelische Ge meente. de heer J. van Kan namens de N.Z. Hollandsche Reddings-Mu; voorts de oud- redders van de reddingsboot ..President van Heel”, de heeren J. van Maastricht, stoker, B. Blokland. A. Boon. P. Hoogenraad. ma trozen, benevens tal van'verdere belangstel lenden. Nadat de Prins was gearriveerd, werd de plechtigheid geopend door het Mannenkoor der Duitsch Evang. Gemeente te Den Haag, dat onder leiding van den heer W. Heggen uitvoerde: „Wie Sie so sanft ruhen”, waarna de voorzitter van het koor een kort begroe tingswoord sprak. Eerst werd een stille hulde gebracht. Spr. merkte op dat we thans staan aan het graf van hen, die ver van hun vaderland ter ruste zyn gelegd. Maar toch zyn zy niet vergeten en dankbaar is spr.. dat zoovelen zyn gekomen om hen te gedenken, in welk verband in het byzonder Z. K. H. Prins Hendrik wordt welkom geheeten. Vyf en twintig jaar geleden zyn zy. die hier rusten, gevallen als slachtoffers der zee. Thans brengen we allen aan hen, die ook voor het vaderland het leven hebben gelaten, de harteiyke groeten van ons vader land over. Tenslotte betuigde spr. dank aan allen die hun medewerking hebberi ver leend tot de restauratie van het graf. Het koor zong vervolgens „Ecce quomodo moritur”, waarna Ds. Herbst naar voren trad, voor het houden van de gedachtenis rede. „We gedenken thans”, aldus spr.. „hen die 25 jaar geleden in den stryd met de zee zyn gevallen. Ver van him vaderland zyn zy ter rust gelegd, en in hen willen wij. evenals by den onbekenden soldaat, allen gedenken, die in den grooten wereldoorlog het leven heb ben gelaten. Th hen willen we allen eeren die gevallen zyn in den wereldoorlog. Een groot aantal van hen hebben hun laatste rustplaats ge vonden ver van hun vaderland, en in ver schillende landen zyn zy begraven. Maar dat zy niet door ons vergeten zyn. getuigt thans ook de onthulling van dit graf. Zij die geval len zyn zullen in onze herinnering biyven vodrtleven. Er is reden om te treuren, er zyn zooveel jonge mannen gevallen in den oorlog, en wy vergeten hen niet, zy zyn getrouw geweest tot in den dood. We leven juist in de dagen waarin we gedenken het lüden en sterven van Christus, die ook zyn kruis op zich heeft genomen. Ook Hy was getrouw tot in den dood. Laten we ons in dezen ern- stigen tyd begeven naar het kruis van Gol- kotha, om daar al onzen nood en leed tot Jesus te brengep. „In God te sterven, beteekent te leven", zoo besloot Ds. Hérbst: Hierna betrad Z. K. H. Prins Hendrik het Adres van de Alg. R. K. Werkgeversvereniging De Algemeene R. K. Werkgeversvereni ging heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin zy een korte samenvatting geeft van het afwyzend standpunt tegen over het ontwerp-Verschuur. 1. Het ontwerp van den Minister beoogt ,.de instelling” van bedrijfsraden en niet „de erkenning1! van hetgeen in het maat- schappeiyk leven is opgekomen. Onderge- teekenden zien hierin een verstoring der natuurlijke orde. Deze natuuriyke orde eischt, dat hetgeen de individuen op eigen initiatief kunnen tot stand brengen, hun niet ontnomen mag worden en in handen eener gemeenschap gesteld. 2. Als gevolg daarvan bestaat by onder- geteekenden de verwachting, dat de ervaring opgedaan met de Kamers van Arbeid en de Raden van Arbeid, zich zal herhalen en dat deze goedbedoelde poging der Overheid, om den bedrijfsvrede te bevorderen wederom op een teleurstelling zal uitloopen. 3. Bovendien wondt gevreesd, dat deze semle-overheidslichamen een beletsel zullen vormen om de historische iyn der wetgeving in de richting van collectieve rechtsvorming (collectieve arbeidscontracten, bedryfsver- eeniglngen, de Ziektewet, artikel 28 lid 7 der Arbeidswet) voort te zetten. 4. Het in het vooruitzicht gestelde pers pectief, dat in ce verre toekomst de ar beidsvoorwaarden niet meer door collec tieve contracten, maar door bedryfsveror- deningen zullen geregeld worden, lokt onder- geteekenden allerminst aan. onder meer omdat zy van de toepassing dezer methode een verzwakking, ja zelfs een denatureerlng der vakbeweging en een verslapping van het verantwoordelijkheidsgevoel bij werkgevers en arbeiders voor de loonpolitiek vree zen. 5. De R.K. werkgevers zyn van meening, dat de ervaringen opgedaan met de ont wikkeling van het instituut der collectieve arbeidsovereenkomst en van de bedrijfsver- eénlgingen .der Ziektewet geen aanleiding geven voor de pessimistische veronderstel ling, dat in de toekomst de georganiseerde samenwerking tusschen werkgevers en ar beiders zonder rechtstreeksche inmenging der overheid niet verder mogeiyk is. zy zyn ervan overtuigd, dat de wetgever aan die samenwerking den besten dienst bewyst, door in afzonderiyke wetten zoo als onlangs in het ontwerp-Veiligheidswet de mogeiykheid te openen van „erkenning” der organen, die de belanghebbende groepen uit vrijen wil in het leven roepen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16