klaar voor dén Strijd 40 Oorlogsschepen richten hun Kanonnen op Sjanghai IN JAPAN WISSELENDE voor HET OFFENSIEF VAN KRIJGSKANSEN Succesvol verzet der ONDER EEN AUTO GELOOPEN Chineezen DE COMMUNIST REUDERINK SPAANSCH BISSCHOP VERMOORD? POLITIEKE BOTSING AUTOBOTSING FINANCIËN BLOEDVERGIFTIGING COLLEGES DER WITTE PATERS Kiang-Wan nog in hun handen PRODUCTIE STEENKOLENMIJNEN BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT FRANSCH POSTVLIEGTUIG IN-NOOD TWEEDE EEUWFEEST VAN GEORGE WASHINGTON DE NIEUWE 5 PCT. STAATSLEENING VAN f 186.000.000 I EEN PIJNLIJKE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD LIJKDIENSTEN VOOR EX-KONING FRIEDRICH DE „VAN GALEN” NAAR SJANGHAI I Groote overwinning de regeering? UIT ARUBA TERUGGEKEERD ^ATERDAG Geen beslissing Verontrustend telegram uit Pamplona AUTO DOOR TRAM GEGREPEN I I doen gelden van een nationale pretentie.** Belangrijke materieele schade zóO overbodlp JAN HOEK. ver- be- By de moeten nog niet van dan Spaan- In van Buitenlanders naar Hongkong? MOSKOU 21 Febr. (V.D.). Het officieele Sowjet-telegraaf-agentschap meldt uit Sjan- BATAVIA. 22 Febr. (Aneta). De torpedo- bootjager „Van Galen" is gisteravond 20 uur uit Soerabaja naar Sjanghai vla Hongkong vertrokken. Het oorlogschip staat onder com mando van den kapiteln-luitenant ter zee E. A. Vteede. Een beangstigend probleem. 1 BRESLAU, ochtend had Evangelische waren, der TOKIO, 21 Febr. (Reuter). Een overwel digende overwinning voor de regeering bU de algemeene verkiezingen schijnt thans wel zeker te zijn, al zullen de volledige resul taten eerst mogenavond bekend zijn. Te middernacht was de stand aldus: Regeeringsparty 96, Oppositie 60, Prole tariërs 3, Koreanen 3. (Deze cyfers zeggen nog niet veel, daar het totaal aantal zetels 466 bedragt Red.) PARIJS, 21 Febr. (V. D.) De bekende Fransche postvlieger Mermoz was op zyn vlucht van Noord-Afrika naar Frankryk wegens motorpech gedwongen op zee te dalen. Zondagmorgen deelde de marconist van het watervliegtuig het ongeval mede. Hy verzocht om directe hulp. De kuststatlons hebben direct alle maatregelen genomen om den vlieger te kunnen redden. Eenige stoomschepen hebben koers gezet naar de plaats waar het vliegtuig is neer gestreken. Uit Bizerta is een torpedoboot ter assistentie vertrokken. De totale nette-productle van de gezamen- lijke Nederlandsche Steenkolenmijnen be droeg gedurende de maand Januari 1.026.491.743 ton; vorig jaar 1.057.656.208. Het totaal aantal arbeiders bedroeg op 1 Februari 26.696 ondergronds, 11.278 boven gronds, totaal 37.968; vorig jaar 67.690. Het aantal dagen waarop het bedrijf ge durende de maand Januari regelmatig werd uitgeoefend, bedroeg: Staatsmijn 25, Doma- nlale mijn 22. Laura 18, Oranje-Nassau- mijnen I en IV 20, OranJe-Nassau-tnhnen II en III 23 en da Willem Ronhi» a» WILLEMSTAD (Curacao), 21 Februari. (Aneta). De Gouverneur van Curacao is Zaterdagmiddag uit Aruba teruggekeerd. Een dramatisch oogenblik. Eindelijk nemen de veertien leden plaats rond de blauwe tafel. Dr. Yen zetelt, uiterst nerveus, links onderaan. Sato, die tusschen Engeland en Ierland zit, byt zijn mond dicht en zyn gezicht staat strak. De stemming onder de twee-honderd diplomaten vóór en achter hun, onder de zeshonderd journalisten aan gene zijde van de balustrade, en onder het publiek dat de tribunes overlaadt, is hem geen raadsel meer en voor het eerst schynt hy die stemming te ondergaan, In een drukkende stilte opent Paul Bon- cour de vergadering om dadel yk het woord te geven aan dr. Yen. De Chinees begint, als steeds, de laatste officieele telegrammen welke hy van zijn regeering ontvangen heeft, voor te lezen, rir is een splnnery gebombardeerd: een aantal vrouwen werd gedood. Japansche vlieg tuigen hebben een concentratle-kamp aan gevallen waarin vluchtelingen van de laatste groote overstroomingen waren onderge bracht: 50 dooden. Japan heeft brandbom men en gas aangewend tegen een mlllloenen- stad als Sjanghai is. Medici hebben op de lijken van gevallen Chineezen geconstateerd dat de Japanners met dum-dum-patronen schoten. Het tweede rapport der neutrale consu laire commissie waarom de Volkenbond ver zocht liad en dat dezer dagen binnenge komen is. zegt dat sinds 3 Februari te Sjanghai de staat van oorlog heerscht en brandmerkt Japan als den aanvaller. Vanuit Tokio wordt het bericht verspreid dat het* 19de legercorps, hetwelk Sjanghai verdedigt, grootendeels uit communisten bestaat. De waarheid is dat een goed deel van dit legercorps onlangs uit de provincie Kiangsl terugkeerde waar het de benden van muitende en roovende communisten be streed. Thans heeft Japan aan China een ulti matum gesteld. Het Chlneesche leger moet het fort van Tsapel ontmantelen, Woesoeng verlaten en twintig kilometer terugtrekken: dat wil zeggen dat het Sjanghai op genade en ongenade moet overgeven aan Japan. Aan Japansche „bleu jackets" (zee militie) en Chlneesche soldaten van het 19de legercorps staan er ruim 100.000 man tegen over elkaar; 40 oorlogsschepen liggen in de haven en richten hun kanonnen op Sjanghai. Zaterdagmorgen om zeven uur loopt de ter- mUn af van het Japansche ultimatum dat China niet inwtlllgen kan. Zaterdagmorgen om zeven uur! Myne heeren, volgens den Zwitserschen tyd is dat vanavond om twaalf uur..-.." En terwyi dr. Yen welke hij. rommelend in zyn paperassen, moedwillig rekte, sloeg de klok in de zaal, langzaam, zeven malen. *t Was of er een huivering liep door de drukkende stilte. Teleurstelling te Tokio; nieuwe versterkingen? TOKIO. 21 Febr. (VP.) De ontwikkeling van de militaire operaties der Japgnsche troepen in Sjanghai heeft groote teleurstel ling gewekt in militaire kringen en in regee- ringskrlngen. Heden werd een vergadering gehouden van hooge militaire autoriteiten, die besloten, dat militaire versterkingen naar Sjanghai zullen worden gezonden indien de Japan sche bevelhebber te Sjanghai, Generaal Oeyeda, daarom zou verzoeken. Naar verluidt, zou Generaal Oeyeda reeds verzocht hebben, nieuwe divisies naar Sjan ghai te zenden. Van officieele Japansche zijde wordt mede gedeeld. dat de Japansche regeering er niet aan denkt hare diplomatieke betrekkingen met China af te breken. Zondagmorgen werd een auto, komende van den Boulevard te Zeist op den onbe- waakten overweg aan den Dalweg door een van Amersfoort komende tram aange reden. De achterinzlttende dame, de moeder van den heer G. die den auto bestuurde, werd ernstig verwond, zy mocht echter, na ver bonden te zijn, naar de woning van den heer G. worden vervoerd. Receptie te ’s-Gravenhage Ter gelegenheid van de herdenking van den 200sten geboortedag van George Was hington, heeft de Amerlkaansche gezafff. de heer Lourits S. Swenson, hedenmorgen ten zijnen huize aan de Sophialaan No. 4 te s-Gravenhage een receple aangeboden, waar vele leden van het corps diplomatique Nederlandsche autoriteiten, bekende per sonen uit de kringen van den handel en vertegenwoordigers van Nederlandsch-Ame- nkaansche organisaties hun opwachting kwamen maken. De onmacht van den Volkenbond. Dr. Yen had den Raad .gevraagd om met het oog on het ultlmatu mvan Japan en de korte spanne tyds welke het afloopen daarvan nog zou duren: „onmlddeliyk de; maatregelen te overwegen en ten uitvoer te brengen, noodig om het bloedvergieten dat: morgenochtend beginnen zal tengevolge van het vernederende ultimatum der Japanners en waarvan zy de geheele verantwoordeiyk- held dragen, alsnog te voorkomen," En het antwoord van den voorzitter. Paul Boncour, was zyn derde openiyke proclama tie der onmacht van den Volkenbond: „Meneer de Vertegenwoordiger van China. U is eenigszins wreed jegens den Volken bond wanneer U hem op dit oogenblik de noodige maatregelen vraagt. Welke? U weet, heel goed dat volgens de termen van het Pact de noodige maatregelen niet anders kunnen zyn dan het resultaat van een over eenkomst der partyen. De partijen zijn er.J Hun regeerlngen echter zyn verre. Een over eenkomst, hoe zou die tot stand kunnen komen?" En tochAlle redenen welke den Vol kenbond tot een optreden niet slechts mach tigen. maar ook dwingen, zyn aanwezig. Als Japan China ean ongeorganiseerden staat noemt en als zoodanig zyn rechten niet erkent, dan heeft Japan ongelyk. China is lid van den Volkenbond en zijn toelating tot dit lidmaatschap moest, nood- zakeiykerwyze geschieden met de instem- ming van alle andere leden en dus ook van Japan. Japan heeft de rechten van China welke het thans loochent, eenmaal plechtig i erkend en op zoo’n beslissing kan men niet terugkomen. Als Japan toegeeft, aan de dezer dagen geproclameerde onafhankelijkheid Mandsjoerye te hebben medegewerkt, heeft Japan ten tweede male ongelijk. Af men te Tokio deze onafhankelijkheid I al autonomie noemt, doet niets ter zake. I Het Negen-Mogendheden-Verdrag van Was- I hington dat ook door Japan onderteekend I werd, zegt letterlijk dat „door de contrac- I teerende partyen uitdrukkelijk overeenge- I komen is de souvereinitelt en de onafhan- I keiykheid. alsook de territoriale en admi- I nistratieve integriteit van China te eerbie- I digen.” De Chlneesche souvereinitelt nu In I Mandsjoerye is met de medewerking van I Japan verloren gegaan, zooals door de ge- I beurtenissen van 18 September en later de I administratieve integriteit geschonden, en 1 de territoriale integriteit mlnsens bedreigd is. Als Japan tegen het rapport der neu trale consulaire commissie in beweert tei Sjanghai niet de aanvaller te zijn, daar heeft Japan ten derde male ongeiyk. Behalve toch dat het gezond menscheWk j verstand Japan’s doen en laten sinds 28 I Januari dadelyk van beschermende politie- maatregelen te onderscheiden vermag, is er bovendien het Verdrag van Parijs, het ook door Japan onderteekende Briand-Kellogg- Pact dat deze definitie geeft van den aan valler: „het aanwenden van geweld voor het Hnpn crf»lrfon vnn national* Zondags bombardement SJANGHAI. 21 Febr. (V D.) Zondeg is de strijd te Sjanghai wederom in alie hevigheid ontbrand. In den nacht op Zondag hebben de Chineezen Kiang Wan den .sleutel van het Noorden van Sjanghai, heroVenl De Japan ners hebben slechts de renbaan en eenige strategische punten behouden. Kiang Wan werd Zondag den geheelen dag door met zwaar geschut gebombardeerd De Chineezen hebben evenwel hun stellingen behouden. De Japanners melden dat het bombarde ment een goed? u’twerking heeft gehad, zoo- dat de vooruitzichten op een Japansche door braak verbeterd zijn. Zondag hebben de Japanners troepen ge concentreerd uit de omgeving van Woesung. Er werd een legergroep gevormd, welke be vel heeft de linies bij Kiang Wan en Tasang te doorbreken. Een tweede groep is ten Zui den van Kiang Wan overgegaan tót den aan val op Tsjen Joe. waar het hoofdkwartier van den Chineeschen opperbevelhebber is ge vestigd Er werden geen vorderingen gemaakt, hoewel gebruik werd gemaakt van tanks. Het is den Japanners Zaterdag gelukt de Woesungkreek over te steken. In den nacht op Zondag zyn de Chineezen daar ter plaatse tot tegenaanvallen overgegaan, welke volgens Japansche mededeelingen geen succes hadden. De Japanners hebben Zondag de aanvallen by Woesung gestaakt en bepaalden zich er toe door oorlogsschepen en vliegtuigen de Woesunrforten en de Chlneesche stellingen' te botnbardeeren. SJANGHAI. 20 Febr. (Eigen telegram). De Japansche aanvallen op Kiang Wan werden vandaag, ondanks een hevige, twee uur lange beschieting met zwaar geschut, afgeslagen. De Japansche generale staf verklaart, dat de spooriyn Sjanghal-Woesung overschreden is. Te Sjanghai bevinden zich 1200 Chlneesche gewonden Ik bezocht verscheidene propvolle lazaretten. Drie vijfde deel der opgenomenen was gewond door luchtbommen. SJANGHAI, 10 Febr. (Eigen telegram.) De eerste dag van het Japansche offensief heeft geen belangryke beslissing gebracht. Beide partyen verklaren overwonnen te hebben, doch tot dusver bedekt nog een dicht mys terie het slagveld. De groote aanval der Ja pansche armee begon langs het ggheele front SjanghaiWoesung, ’s morgens vroeg. De laatste voorbereidingen voor den op- marsch werden ’s middemachts ingezet, toen Japansche strydkrachten uit de gebieden van Woesung, Jangtse-poe en het park van Honkloe naar Kiangwan oprukten. Groote afdeelingen infanterie, veldartillerie en tanks zeten zich vanuit deze verschillende punten in beweging. De Japansche infanterie ver liet, nadat de achter hare linies geposteerde artillerie een uur lang een heftig bombar dement had doorgevoerd, haar weinig diepe loopgraven, om over het vlakke veld tegen de renbaan van Kiang Wan op te rukken. De Chlneesche infanterie, die zich in deze renbaan had ingegraven, bood slechts tegen stand en trok op het dorp Klang Wan terug, voorzichtig vermydend de door hen gelegde landmynen tot ontploffing te brengen, waar mede ze de oprukkende Japanners wilden ontvangen. Na de ontploffing der mynen, waardoor drie Japansche tanks werden ver nield, stormden de Chineezen weer in de stellingen op de renbaan terug. Volgens het Japansche legerberlcht werden zy heden avond opnieuw eruit verdreven. Ondanks het zware geschutsvuur vanach ter de Japansche infanterie, hebben de Chi neezen zich met den moed der vartwyfeling staande gehouden in de huizen van het dorp Kiang Wan. By het bombardement van het dorp werden shrapnells (granaatkartetsen), brandbommen en granaten met schokbulzen gebruikt; de Chineezen hielden echter toch stand en volgens de laatste berichten zyn ze nog in het bezit van hun stellingen in het dorp. De 19e Chlneesche armee heeft, inplaats van het ultimatum van generaal Oeyeda op te volgen en zich uit de frontlinie terug te trekken, de Chlneesche strydkrachten in al haar stellingen versterkt. Uit het hoofd kwartier verluidt, dat de versterkingen in de sectoren van Tsjapei en Woesung gearri veerd zyn, terwyi ook nieuw oorlogsmateriaal uit Nanking is aangekomen, dat reeds heden morgen in gebruik werd genomen. In alle vroegte vlogen Japansche vliegtui gen over den sector van Tsjapoi. om de positie van het Chlneesche geschut te verkennen. De Chineezen verklaren, twee Japansche bombardementsvliegtuigen omlaag te hebben geschoten, doch te middernacht was hier omtrent nog geen ambteiyke bevestiging te verkrygen. Sterk ontplofbare granaten heb ben de totdusver nog overeind staande „ge bouwen rondom het vroegere uitgevershuis van de „Commercial Press" in puinhoopen herschapen, hetgeen echter niet van invloed is geweest op de Chlneesche verdedigings linies. De Chlneesche stukken geschut zyn goed gecamoufleerd en men verwacht, dat zy niet voor hedennacht in werking zullen worden gezet, teneinde hun positie niet te verraden. Het verloop der vyandelykheden van van daag bewyst, dat de te Sjanghai ingegraven troepen slechts door locale gevechten uit hun stellingen kunnen worden gedreven, ingeval de verdedigingstroepen tot tegenstand zyn besloten. De Woesungforten werden door zeven Ja pansche torpedojagers gebombardeerd en het vuur van het door de 19e armee zoojuist in den stryd gebrachte geschut werd zoo hevig mogeiyk beantwoord. Tydens de heden gevoerde gevechten kwa men verscheidene granaten in het gebied der internationale concessie terecht. Een projec tiel trof de door Amerlkaansche soldaten be zette katoenspinnery, gelukkigerwyze juist op een oogenblik, dat de wacht werd afgelost en het gebouw leeg was, zoodat niemand ver wond werd. Alle toegangen tot de concessie worden goed bewaakt door de buitenland sche troepen, die versterkt worden door vrij willigers; deze liet men enkele dagen gele den „huiswaarts” keeren, doch werden giste ren opnieuw te wapen geroepen. By eiken toegang tot de concessie zyn plakkaten aan geslagen, waarop bekend wordt gemaakt, dat terugtrekkende troepen de wapenen hebben neer te leggen, alvorens te kunnen worden toegelaten. Gebeurt dit niet, dan hebben de buitenlandsche wachtposten instructie tot vuren. Dit is zoowel van toepassing op Chl neesche als op Japansche troepen. Duizenden vluchtelingen uit Honkloe en Jangtsepoe zyn vandaag weer naar de vei lige gedeelten der concessie gestroomd. Mid dernacht berichtten de Chineezen een nieu wen nachteiyken aanval te Tsjapei, waaraan een zwaar bombardement van het Japansche geschut vooraf ging. WALTER BOSSHARD. (Nadruk verboden.) De landbouwer J. Oudland te Steenbergen had het ongeluk zich by het snoeien van een heg aan de hand te verwonden, waar door hy een ernstige bloedvergiftiging aan dit lichaamsdeel opliep. Binnen een uur zwollen de hand en de arm zoodanlgop.dat de behandelende geneesheer een operatief ingrijpen noodzakeiyk achtte, waarom de man onmlddeliyk naar het St. Ignatius- ziekenhuls te Breda werd overgebracht, waar de operatie met goed gevolg werd verricht. Intusschen is de toestand van den man nog steeds zorgwekkend. De architect Jos. Tonino te Breda heeft onderhands aanbesteed de uitbreiding van een school te Sterksel en het werk gegund aan den laagsten inschryver J. v. d. Bree te Heeze voor 13.897. Aan den zelfden aan nemer werd gegund het bouwen van een Zusterklooster met kai>el en wasscherlj al daar voor f25.794. Voorts is onder dezelfde architectuur by onderhandsche aanbesteding aan den laagsten inschryver F. H. Heesewyk te Best voor f 8.670 opgedragen de uitbeet* 800 dooden? MOSKOU. 21 Febr. V.D) Volgens een of ficieel bericht van het Russische Telegraaf- agentschap. hebben de Japansche aanvallen op Tsjapei en Woesung Zaterdag geen suc ces gehad. De Japanners hebben Zondag het bombar dement van Woesung hervat. By de bestorming van Kiang Wan door de Japanners werden het dorp en de renbaan verwoest. Ook eenige wyken van Tsjapei zyn door Japansch artillerievuur vernietigd De ver liepen der Chineezen en Japanners' Zaterdag geleden, zyn nog niet vast te stellen. Tot nu toe worden zij geschat op 800 dooden en eenige duizenden gewonden. Er waren zeer vee! dooden onder de bur gerbevolking te Kiang Wan. DORTMUND, 21 Febr. (V. D.) Na een nat.-soc. vergadering te Obermassen is het in den nacht op heden tot botsingen geko men tusschen nat.-soc. en communisten Ongeveer 50 nat.-soc. raakten slaags met communisten, die ■'hen blijkbaar hadden op gewacht. Er vielen 15 revolverschoten. Een nat.-soc., de 20-jarlgfe Wilhelm Sengotta, werd door een kogel in het hart getroffen en gedood. 6 communisten werden gearresteerd. MADRID, 20 Febr. (V.D.) De bisschop van Pamplona. Mgr Semlnario. is door ver scheidene revolverschoten getroffen en ge dood. De moordenaar kon gearresteerd wor den. 3 Maart aanstaande voor de Voltallige''Ver gadering van den Volkenbond te brengen. Sato was het daar ook mee ééns. Tyd gewonnen is veel gewonnen! Wat zal er nog voor dien tyd gebeuren? Toen de Raad de langste zitting welke hy ‘I tot heden hield, om half tien sloot, scheid- I den ons nog 150 minuten van het drama dat onvermydeiyk leek.... Het aanbod van een pacifistische vereeni- ging om de deelnemers aan de Ontwape- 1 nings-Conferentie op een voorstelling van l de film „lm Westen nlchts Neues” te ver- i gasten, werd te recht door de Algemeene f Commissie van de hand gewezen: er is niets wy publiceeren .dit bericht onder voorbe houd. aangezien de naam van den bisschop van Pamplona niet Semlnario is, doch Pa- blas. Mogelijk is hier van een njamverwisse- ling sprake en is de bisschop inderdaad aan een moordaanslag ten offer gevallen .Immers in Pamplona, by katholieken vooral bekend door het beleg van de Franschen in 1521 en de verwonding, welke by die gelegenheid de H. Ignatius van Loyola opliep, heerschte de laatste dagen veel onrust. Telefooniynen waren doorgesneden en het gepeupel wierp zich op de auto’s, waarmede de overheidspersonen, radeloos, zich wilden verplaatsen. Deze onlusten waren verwekt door zekere elementen van de uiterste llnkerzyde. Z. H. Exc„ die den 30sten Januari 1874 in een klein plaatsje van het aartsbisdom Se villa werd geboren, werd den lOen Maart 1928 tot bisschop van Pamplona gekozen Het bis dom Pamplona dateert uit de 5e eeuw. Sinds 1851 is het vereenigd met het bisdom Tudela, waarvan de bisschop van Tavazona aposto lisch administrator is. Het gezamenlijke bis dom telt 300.000 katholieken. Het ressorteert onder den metropoliet van Saragoss Pamplona is de hoofdstad van d< sche provincie Navarra. In de heeriyke, Gothische styi opgetrokken kathedraal O. L. Vrouwe Ten-hemelopneming bevindt zich het oeroude beeld der H. Maagd, waar voor de koningen van Navarra eertyds ge kroond werden. en zyn diplomatie slechts één naam dien J van huichelaryi waardig gemaakt, maar bovendien heeft het alle internationale ver- bintenissen welke het sinds den oorlog aan- ging, met voeten getreden. Het is Immers van geen beteekenis of de Japansche belangen in Mandsjoerye door 1 Knaapje op slag gedood Zaterda fmiddag om kwart over drie wa ren te Bergen op Zoom een drietal kinderen naby het Protestantsche kerkhof op den Wouwschen straatweg aan het spelen. Op een gegeven moment liep het 8-jarig knaap o, De Koning genaamd, den weg op om zijn tol. dien hy spelenderwyze had weggeworpen, op te rapen. Op het zelfde moment pas seerde aldaar de &Uto van Dirven uit Roo sendaal. geladen met bloemen. Een aanrij ding was niet te voorkomen en het knaapje botste tegen den rechter voorlantaarn op. waarna het werd overreden Het knaapje was op slag dood. Dr. van Zelm uit Bergen op Zoom was nog ter plaatse gekomen, doch diens hulp mocht niet meer baten. Het stoftefljk overschot werd later naar het Al gemeen Burger Gasthuis vervoerd. Het voor- looopig onderzoek heeft uitgewezen, dat den autobestuurder, die geheel rechts van den weg reed, geen schuld treft, ondanks het feit, dat de remmen niet geheel en al goed functionneerden. Sybillenort rouwdienst plaats voor den overleden Koning van Saksen. Vanmiddag werd een rouwplechtlgheid gehouden waar het lyk is opgebaard, werd verricht door den ex-kroonprins werd inspanning van. alle aanwezige’ krachten gelukte het de auto’s van elkan der te scheiden, die zoo zwaar beschadigd dat zy op eigen krachten niet ver konden. Geen Nederlander? Vrydagavond na de gemeenteraadszitting van Rotterdam riep de burgemeester, aldus „De Courant", het communistische raadslid Reuderink by zich om hem in het byzyn van den gemeente-secretaris mede te dee- len, dat er van het departement van Bui tenlandsche Zaken een mededeeling was ontvangen, dat de heer Reuderink. die zoo als bekend eenigen tyd in Rusland vertoefde, daar in staatsdienst was geweest. Voor het lidmaatschap van den raad is het vooreerst noodzakeiyk dat men Nederlander Is. Doch dit Nederlanderschap komt te vervallen zoo- dra Iemand zonder toestemming byv. in het buitenland in staatsdienst gaat. Zou het dus waar zijn dat de heer Reuderink in staats dienst was geweest, dan zou hy als lid van den raad moeten bedanken. Over een en ander zou de heer Reuderink nog een offi cieel schryven ontvangen. Na dit schryven, dat van het college van B. en W. moet uit gaan, zal de heer Reuderink nog acht dagen gelegenheid krygen om in beroep te gaan, waarna de zaak in den gemeenteraad zal moeten worden behandeld. ding van het Coll»“re St. Charles te Esch j spoedig mogellik kosteloos zullen worden bil Roorbal. aatwisMlH Blijkens een advertentie in dit blad stelt de Regeering op 2 Maart a.s. van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's middags de inschry- vlng open op de 5 pCt. vrijwillige geldleenlng van den Staat der Nederlanden tot eer. be drag van 186.000.000, waarvan geplaatst: 34.570 100, terwyi de deelneming Is verze kerd tot een bedrag van f 35.000 000. Den inschryving staat open ten kantore van de in de advertentie vermelde bankin stellingen en den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. De schuldbewijzen aan toonder zyn groot 100. f 500 en 1000 en worden Uitgegeven tegen den koers van 100 pCt. Op de 6 pCt. obllgatlën van de leenlng 1922A wordt een voorkeursrecht verleend. De aflossing van de nieuwe leening begint op 1 April 1933 tot ten minste 0.83 ten hon derd van de geheele schuld, vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossin gen vrygevallen rente. De aflossing geschiedt A pari. De schuldbewijzen worden by loting in de maand December ter aflossing aange wezen. De leening zal in uiteriyk 40 jaren zyn afgelost. De aflosbaargestelde obllgatlën verJaren^30 jaren na den eersten dag waarop zy aflos baar zyn. De formulieren voor de inschryving zyn verkrygbaar vanaf 23 Februari aan de kan toren van inschryving. De inschrijvingen moeten beloopen bedra gen van 100 of veelvouden daarvan. De Inschrijvingen waarvno- de 6 pCt obli- gatiën van 1922A worden gebezigd, zullen ten volle worden toegewezen. egot storting aangeboden obllgatlën ‘jKvoegd worden de bybehoorende, vervallen coupons van September 1932 en volgende, waarvan de rente over de maand Maart nog wordt verrekend. De storting moet geschieden op Vrydag 1 April 1932 ten kantore waar de inschryving is geschied. By elke storting worden voorlooplg rece- plssen aan toonder uitgereikt, welke zoo Meeningsverschii tusschen de Japansche commandanten MOSKOU. 21 Febr. (VJ>.) Volgens een Russisch bericht uit Sjanghai is het tusschen generaal Oeyeda en den commandant van de Japansche vloot Nomoera tot ernstige meenlngsverschillen gekomen over het op treden in Sjanghai. De Japansche marlne- leidlng heeft geeischt, dat de infanterie niet by Tsjapei, maar alleen tegen Woesung zou worden gebruikt. Generaal Oejeda heeft de eischen van den vlootcommandant afgewe zen. Het Japansche Ministerie van Oorlog heeft besloten den voormaligen minister van Oorlog, Minami, naar Sjanghai te zenden,' teneinde het conflict by te leggen. Zaterdagnacht had te Apeldoorn op het kruispunt DeventerstraatHoofdstraat een auto-botsing plaats, welke, behalve belang ryke materieele schade te veroorzaken, on gemeen goed is afgeloopen. Van Het Loo kwam aangereden een groote zeswiellge vrachtauto van Kuiper uit Olst. toen een luxeauto van de garage L., waarin de heer en mevrouw H. K. gezeten waren, uit de richting •Korenstraat naderde. Het is den bestuurder van den vrachtauto ontgaan, dat een agent van politie hem op dien luxe auto wees, waardoor de vracht auto zyn zwakkeren broeder van ter zijde aangreep en hem circa een meter of 10 mee trok. Van den luxe-auto brak een der ruiten, waardoor het echtpaar K. eenige lichte ver wondingen opliep, terwyi ook mevrouw K. klaagde over pyn in de borst. Met inspanning van. alle Sato verklaart China den oorlog. De Japanner begint, zyn gewoonte ge trouw, de telegrammen der Chlneesche re geering zonder een schyn van bewys tegen te spreken. Er zyn geen dum-dum-patronen gebruikt en ook geen gas: wat men daar voor heeft aangezien, was een rookgordyn. Hy biyft gelooven dat er communisten on der de Chlneesche soldaten schuilen, ’t ^s zeer onbillijk om Japan als aanvaller te be titelen, want Japan doet niet anders dan zyn belangen beschermen en het heeft alles gedaan wat in zyn vermogen was om den vrede te bewerkend „De preambule van het Volkenbonds- Pact", vertelt Sato dan, onder de aan ont steltenis grenzende verbazing der vergade ring: „zegt duldeiyk dat dit Pact alleen van toepassing is op georganiseerde landen. Het regelt de relaties tusschen die landen Ik moet u verklaren, meneer de VoorzitMr, dat wy het in het Verre Oosten te dóen' hebben met een land het is pyniyk om het te zeggen, maar t is de waarheid dat meer dan tien jaren leed onder een burger oorlog en dat onderhevig is aan een vol maakte oroeloosheld en aan een groote anarchie. „Het is onder deze omstandigheden dat de moeiiykheden ontstonden tusschen Japan en China. Wanneer die moeiiykheden rich hadden voorgedaan met een ander land, in het bgzit van een goed geordende en vol doende administratie, zouden wy anders gehandeld hebben. Het zou niet noodig ge weest zyn zoo ver te gaan als wy nu ge gaan zyn. Wy zouden elke vreedzame rege ling van het conflict aanvaard hebben. Wy zouden de bepalingen van het Pact aange nomen hebben zooals ze zyn; ongelukkiger- wyze echter is dit niet het geval." Het was ook in dezen geest dat Sato der sprak. Men maakt er Japan een verwyt van dat het de onafhankelijkheid van Mandsjoeryee. zy het onder zekere voorwaarden, heeft er kend. Men moet dat woord „onafhankeiyk- heidechter, niet in zyn Weetersche betee kenis verstaan. In het Oosten beteekent het veel meer „auonomie" en in dien zin ont kent Japan nifet meegewerkt te hebben aan het totstand komen daarvan. Japan is tot alles bereid wat de bescherming zynir be langen ten goede kan komen. Japan was ook met de beste bedoelingen bezield om het incident van Moekden zoo gauw mogeiyk te regelen. De boycot en de anti-Japansche agitatie eechter maakten een ander optreden noodzakeiyk, en momen teel kan Japan zich niet alleen uit Sjanghai, maar evenmin uit Mandsjoerye terugtrek ken zonder zelfmoord te plegen. Japan is gedwongen om zelf zyn eigen zaken te regelen. Alleen wanneer een neu trale staat een regeling kan treffen welke aan de regeering van Tokio voldoening geeft, zou Japan bereid zyn om die te aanvaarden. Tentoonstelling van voorwerpen uit den bevrijdingsoorlog. By deze gelegenheid heeft de Amerikaan- sche gezant een tentoonstelling georgani seerd van verschillende curiositeiten uit den. tijd van den grooten bevrijdingsoorlog. Deze verzameling is zeer bijzonder en be hoort toe aan den heer Walton White Evans von Hemert. een afstammeling van generaal Anthony Walton White, den ad judant van George Washington. Naar pns medegedeeld werd, is een verzameling als die van den heer Von Hemert bykans eenlg in haar soort. Wellicht, dat er in de V. S. nog op een of twee plaatsen een dergelyke collectie gevonden wordt. Japan heeft aan alle kanten ongeUjk. Door het conflict in het Verre Oosten te dryven tot het stadium dat thans bereikt is, heeft het niet alleen de laaste vyf maanden aanhoudend zijn woord gebroken, j 21 Febr. (W.B.) .Heden in de Katholieke en in de kerk te Sybillenort een ex- Genève, 20 Februari. Eigenlijk rekende men er op dat Zaterdag avond, na het beëindigen der Algemeene Beschouwingen van de Ontwapenings-Con- ferentle, een zitting van den Volkenbonds raad volgen zou ter bepaling van den datum waarop de voltallige vergadering byeen zal komen. Deze berekening faalde. Zooals de berichten over het Japansch ultimatum trouwens Vrijdagmorgen reeds waarschyn- lyk maakten, belegde de Raad een spoed- eischende vergadering voor den zelfden avond om 5 uur 30. De voorbesprekingen der „Twaalf”.de Raad zonder de vertegen woordigers van China en Japan; duur den intusschen zoo lang dat de aanvang dér zitting nog een vol uur moest worden uitgesteld. ghai, dat alle Sjanghalsche bladen verklarin gen publiceeren van de buitenlandsche con sulaten, waarin de buitenlanders opgeroepen worden zich gereed te houden om onmiddel- lyk uit Sjanghai te kunnen vertrekken. De termijn van het vertrek zal afhangen van de verdere ontwikkeling van den toestand De meeste buitenlanders zullen waarschijniyk naar Hongkong gaan. In de Fransche nederzetting worden koorts achtig verdedigingsmaatregelen genomen. In de straten worden barricaden opgeworpen en loopgraven aangelegd. Het bevel is gegeven zich gereed te houden tot den strijd. een pauze maakte in het slot, De absoute pater Jezuïet, Georg, terwyi de lykrede gehouden door Z.Em. Kardinaal Bertram. Vannacht wordt het lijk per auto overgebracht naar Breslau en vandaar per extratrein naar Dresden, waar de be- gafenis zal plaats hebben. Gemeld wordt, dat ex-Koning Friedrich met alle militaire eer, die hem als generaal-veldmaarschalk van het vroegere leger toekomt, zal worden leraarde steld. Het hoogedruk-gebied verplaatste rijn kern J naar den Oceaan ten Westen van Ierland, 1 maar biyft overigens merkwaardig stand- :l vastig. I Een diepe depressie, die over Scandinavië J trok, heeft de van Ijsland komende zachtere .1 luchtstrooming tot over ons land doen door- J dringen, maar in Scandinavië zelf heeft de J vry strenge vorst zich weer hersteld en over 1 Finland uitgebreid, terwyi ook in Zuid- en ’1 Midden-Europa nog een gebied van matig*. J plaatseiyk zelfs strenge vorst ligt, i De tydeiyke drukstyging in Scandinavië zal weer eenige daling van temperatuur in onze omgeving brengen, maar het toenemen van de depressie op den Oceaan zal daarop bin- nenkort weer styglng doen volgen. Krachtige Noordwesteiyke winden waaien in het Oostzee-gebled. op de Britsche eilan- i den is de lucht grootendeels betrokken, in Dultschland valt regen of sneeuw, in Zuid- Frankryk is het helder windstil weer, zoo- dat overdag de temperatuur daar boven het vriesDunt ëtltat China benadeeld worden of niet. Het gaat '1 er niet om of de boycot en de antl-Japan- sche agitatie in Noord- en Mldden-China '1 ook vóór het conflict in beduidende mate I bestonden. Japan had die kwesties voor den Volken- I bond kunnen brengen en een onderzoek 'I kunnen eischen. Japan had als groote mo- I gendheid en als permanent lid zyn rechten op alle manieren kunnen doen gelden. Al- I leen zelf zyn eigen zaken regelen, dat had I het volgens het nieuwe internationale recht I niet mogen doen! J Nu het dit toch gedaan heeft, valt het 1 onder het Kellogg-Pact dat den oorlog als J middel van internationale politiek afschaft en tot een internationale misdaad verklaart. 1 Japan is volgens het Verdrag van Parijs thans een internationaal misdadiger. En dit harde vonnis draagt ook de handteekening d der regeering van Tokio! J Wat nu? Eenstemmig besloot de Raad de kwestie Reconstructie der Chlneesche regeering? SJANGHAI, 21 Febr. (VX).) Officieel wordt medegedeeld, dat te Sjanghai een óhi- neesche nationale conferentie zal byeen- komen ter beraadslaging over den militairen toestand. Aan de conferentie zal deelgenomen wor den door vertegenwoordigers van eenige par tyen en politieke groepen. Ook Tsjang Kal Sjek zal aan de conferen tie deelnemen en voorstellen Indienen in zake een reconstructie der regeering. De Chlneesche regeering heeft de cen suur bevolen op telegrammen en postzen- dlngen in China.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 17