s BEDDEN-RECLAME I NOG NOOIT GEZIEN ALCMARIA GARAGE I FEIJEN’s i SIDONluf DE JONG Stookt Holl. kolen ADVERTENTIEN IN EN OM ALKMAAR GARAGE JAC. MET 48 et. ALKMAARSCH WARENHUIS TE KOOP AANGEBODEN ELECTRISCH BENZINESTATION HET HUIS MET DE LUIFEL et Behoedt 38.000 mijnwerkers en hun gezinnen voor Werkloosheid STEEMAN’S KOLENHANDEL N.V. 24 ct Tjit den Alkmaarschen Raad an 12.90 16.90 23.90 39.85 18.50 25.90 29.50 52.50 Mient 19, recht tl o de Langestr., Alkmaar Achterweg, Alkmaar, Tel. 572 en 873 KAM BAKJES HUIGBROUWERSTRAAT VERHUUR Een Chevrnlet-besteiwagen, Model 1930 zeer geschikt voor bakkers, kruideniers, slagers e.d. Schoenmagazijn Langestraat 59 Door omstandigheden TAXI’S 1 d I II „DE VALK” RECTIFICATIE Voor botore en Maatschoenen ALKMAAR LEZING OVER CACTUSSEN BEDSTEL I-pers.> 3 deelen. HET KOOPEM BIJ ONS WAARBORGT U KWALITEIT ■f I PROVINCIAAL NIEUWS 1 r. i te zien en te bevragen bij: Gediploa. Schoenhersteller TELEFOON 1038 ALKMAAR MAAR I i I f 1 Stoom wasschertj BEDSTEL 1-pers.’ 3 deelen. schuin peluw. 1 kussen met kapok gevuld BERGEN BEDSTEL. 2-pers- 3 deelen- schuin peluw, 2 kuss. m. kapok frev., prima damast oveftr. BEDSTEL. 2-pers:.,3 deelen> schuin peluw, 2 kus's. gev. m. prima kapok en linnen dsffti. BEDSTEL’ 2-pers.. 6-deelig. geheel gev. m. prima Java-kapok en de beste linnen damast MEDEMBLIK ASSENDELFT schuin peluw, 1 kussen met kapok gevuld, m. prima damast BEDSTEL 1-pers.- 3 deelen, schuin peluw, kussen m. kapok gev.* prima linnen damast BEDSTEL, 2-pers., 6-deelig’ geheel gevuld met prima kapok en gebloemd linnen damast BEDSTEL. 2-pers 3 deelen- schuin peluw. 2 kapokkussens M In de advertentie van het 4 8- n ZIET ONZE ETALAGE EN KOOPT IN n r r l r I r 1 l 'i I u 1 R. ede de den er, jen K irta rta ing den ide re- rd d. dl te in te Aangehouden. Door de politie te Bever wijk is aangehouden een zekere P. W„ ver dacht van de onlang plaats gehad hebbende Inbraak bij den heer O. aan den Bergerweg in deze gemeente. ng '31 ng !t- in Men mag uit het bovenstaande niet aflei- den, dat de geheele zitting gewijd is geweest aan deze beide wegendrama's. Er zijn ook nog wel andere gewichtige besprekingen gehou den. Zoo 'l I. r i’ F i I it 1 lan oor ijn ikt, sen jg- ne- IT r 2 4 d Gegund. De levering van 2400 stuk di verse plantsoenboompjes is door het gemeen tebestuur gegund aan C. Zwakman Dzn. al hier. la an >8 ld i- 6. ot 1 wij in de 8- sr it 4 rd n- !lk er sft rs 1 in 111- er- lag ■aal T ke fa- 1 un Voor coulante bediening NOORDERKADF67 68 ALKMAAR TELEFOON 1709 nde niet irta lost dat lat. den iter nd- tast den dijk om den Kraspolder, naar den nieu wen weg. We zouden hiermee de bespreking over dit punt gevoegeljjk kunnen eindigen.maar er moet ons nog iets van het hart. En wel over de houding van wethouder Klaver. Niet, dat hij als wethouder van publieke werken tegen deze plannen was. Zoo iets komt bij menschen, die er een eigen meening op na houden, gelukkig méér voor. Maar wel willen we onze spijt uitspreken over enkele punten, die hij in het debat bracht. Eerstens ware het fraaier geweest, wanneer hij. het volledige cijfermateriaal, waarover hij in den Raad bleek te beschikken, allereerst in het college had gebracht. Het moge uit de stuk ken te halen zjjn geweest, hU had ze déAr behooren te bespreken. Terecht vond de burgemeester deze handelwijze weinig aan- bevelenswaardig. Ernstiger fout vonden we echter, dat de wethouder blijk gaf. weinig waarde te hech ten aan een rapport van z'n eigen directeur. Was dit met opzet onjuist, dan zou een der- geljjke functionaris geen dag langer in ge meentedienst gehandhaafd mogen worden. Berustte het echter op een vergissing, en had de wethouder, als onmiddellijk chef, deze fout gezien, dan had hU opdracht moe ten geven voor een nieuw, verbeterd, rap port. Nóch het een, nóch het ander is echter aangetoond. We hebben reeds eerder hier ter plaatse betoogd, dat de ambtseer van een stadsdienaar een te teere zaak is, om er roekeloos mee om te springen. De feesten te Bergen aan Zee. Gister avond werd in Hotel Kreb de slotvergadering gehouden van het Comité voor de vienng van het 25-jarlg bestaan van Bergen aan Zee. Met inbegrip van 4.814.78 aan vrijwillige bijdragen, hadden de ontvangsten bedragen ƒ10.344. De uitgaven 10.434.89 X- Alzoo een nadeelig saldo van 263 15J4, hetwelk, over eenkomstig raadsbesluit, door de gemeente is gedekt; bovendien had de gemeente ƒ1800 voor de herdenklngslantaarn bijgedragen. Wat de overige cijfers betreft, vermelden we nog, dat de tentoonstelling in het Rus senduin een voordeelig saldo van 104.87 had opgeleverd, hetwelk, overeenkomstig een af spraak, aan de stichting-Bio Vacantleoord, die het gebouw ter beschikikng stelde, is af gedragen Het bestuur werd gedéchargeerd met een woord van dank, speciaal aan den heer Macdonald, voor zjjn omvangrijk werk als penningmeester. Nadat nog eenigen tijd over de goedge slaagde festiviteiten gesproken was, werd het comité ontbonden en de vergadering geslo ten. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN Districts-Arbeidsbeurs Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 912 en van 25 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 7é-8 uur. Bemidde ling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Donderdagavond. Voor vrouwelljk personeel afzonderlijke' ingang. De Directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 autogene-lasscher, 9 bakkers. 13 bankwerkers, 3 beh. naasters, 1 beh.-stof feerder, 3 betonwerkers, 1 bloemist, 3 boek binders. 2 boekdrukkers. 5 boerenarbeiders, 1 borstelmaker, 19 chauffeurs, 2 chem. rei nigers, 7 electriclens, 1 etaleur, 51 grondwer kers, 1 Instrumentmaker, 2 incasseerders, 4 kappers, 10 kantoorbedienden. 4 kellners, 3 ketelmakers, 2 kistenmakers, 2 kleermakers, 8 klinkers, 2 koetsiers. 2 letterzetters, 7 lood gieters, -3 mach, houtbewerkers. 7 machinis ten. 5 magazijnbedienden, 2 metaaldraalers, 29 metselaars, 12 meubelmakers, 8 monteurs, 18 opperlieden, 15 pakhuisknechts, 5 plaat werkers, 1 radiofhonteur, 5 reizigers, 1 rij wielhersteller, 4 scheepsbouwers, 34 schil ders, 25 sigarenmakers. 2 sigaren-sorteer- ders, 5 smeden, 1 steenbikker, 2 steenhou wers, 2 stoffeerders, 4 stokers, 6 stucadoors, 4 slagers. 1 suikerbewerker, 2 teekenaars, 54 tinrtnerlleden, 7 tuinlieden, 1 tandtechnlker, 9 voegers, 4- vormers, 4 vuurwerkers, 3 wa genmakers. 1 werktuigkundige, 5 winkelbe dienden, 18 jjzerwerkers, losse-arbelders 216, 32 transport-arbeiders. Geplaatst: 23 werkzoekenden. herhaaldelijk advertenties, den goeden zaken te Verkoop terrein oude Openbare SchooL Men verzoekt ons te berichten, dat in de Advertentie van gisteren inzake verkoop ter rein van de oude Openbare School een fout voorkomt. Aanbiedingen moeten n.l. niet geschieden op zegel van 030, doch van 0.50. ,Wilhelmina”-Anthraclet, gegarandeerd goed, II of III, a f 2.75 per HL. thuisbezorgd. DB ANTHRACIET dik VOL DOET! Bestelt U eens één HL als proef Belt dan even 915 op I - Kantoor en magazijn Woonhuis HELDERSCHEWEG SCHARLOO 17 A Het was te verwachten, dat het grootste deel van den raadsmiddag zou besteed wor den aan de '„wegenplannen”, waaronder we dan ook verstaan het uitbreidingsplan aan den Westerweg. Allereerst kwam in behandeling het z.g KanaaldijkKraspolderplan. We mogen als bekend veronderstellen de voorgeschiedenis van deze zaak. Provinciale waterstaat had de medewerking van Alk maar verzocht voor den aanleg van een weg voor doorgaand verkeer, aansluitend op den grooten provincialen weg PurmerendAlk maarSchagen. Lang heeft over deze plannen begrij pelijk overigens, uit vrees voor grondspecu- latie de sluier der geheimzinnigheid ge hangen. Totdat enkele dagen vóór de raads zitting van 21 Januari de bijlage terzake Hadden B. en W. althans de meerder heid den slag aan den Schermerweg met glans gewonnen, anders zou het loopen met den strijd om den Westerweg. Wanneer hier het college z'n stellingen niet op het laat ste oogenblik achteruit gelegd had. ware zonder den minsten twijfel 'n nederlaag ge volgd. Alvorens we dezen veldslag gaan beschrij ven. een vriéndelijk verzoek. Men vrage ons au.b. niet precies te omschrUven wat er nu eigenlijk is aangenomen. De debatten waren zóó verward en zelfs bij de stemming bleek zóó veel verschil van meening te bestaan over de strekking der verschillende voorstellen, dat we hier slechts een persoonlijken indruk willen geven, waar voor we geen enkele verantwoordelijkheid wenschen te aanvaarden. Ook hier eerst een brokje geschiedenis. Een kleine 10 jaar terug is men begonnen huizen te bouwen aan den mooien, echt ian- deljjken Westerweg, van Krocht tot Regu- lierslaan. In strijd met het karakter van de zen verbindingsweg tusachen Hout en Hel- looërbosch werd, alsof het een gewone straat betrof, een aaneengesloten bebouwing toege past. Er was echter niets aan te doen, omdat een wettig uitbreidingsplan voor deze omge ving ontbrak. Wel schijnt later in een publi catie te zijn medegedeeld, dat een dergelijk plan op komst was, en dat eventue-le bou wers er rekening mede hadden te houden, dat hier de weg verbreed zou worden* maar men verzuimde aanvragers van een bouw vergunning hier nog eens nadrukkelljk op te wijzen. Gevolg Is, dat een reeks woningen is neer gezet. met een aardig voortuintje, maar toch tamelijk dicht aan den weg. In de herfst van vorig jaar verscheen ein delijk het bewuste uitbreidingsplan. Groote ontsteltenis voor ieder, die hier woonde of bouwgrond had liggen. De weg zou verbreed, waarvoor een belangrijk deel der tuintjes geofferd moest worden. Gesloten bebouwing zou ophouden en er moest komen een open bebouwing. Er werd door belanghebbenden wie mag hen dat kwalijk nemen stevig actie ge voerd De raadsleden werden met argumen ten en teekeningen overstelpt, met het ge volg, dat meerderen zich lieten overtuigen van de ondoelmatigheid van dit uitbreidings plan. Toen B. en W zagen aenkomen, dat hun plan met een nederlaag bedreigd werd trok ken z}j zich eenigen tijd terug om de situatie nog eens te ovzrzien Gevolg van dit beraad was, dat twee keien des aanstoot» terug wer den genomen: de weg zou op de oude breedte blijven dus geen annexatie van tuintjes, en de gesloten bebouwing zou mogen voortge zet worden tot aan den K ilkovensweg. De heer Ringers stelde tegenover deze con cessie een amendement op het oorspronke lijke plan voor: men zou geleidelijk, via half open bebouwing komen tot een geheel open bebouwing zooals door B. en W gewild. Een verwarde en steeds meer verwarrende discussie ontstond toen over de vraag, welk voorstel <je verste strekking had en of de concessies van B. en W bij aanneming van het amendement Ringers gehandhaafd ble-„ ven. Zoo erg was het dat de stemming on derbroken werd om nog nader uitleg te vra gen en te geven. In deze ómstandigheden betwijfelen we het wel eenigszlns of leder raadslid precies zóó gestemd heeft, als hij bedoelde. Enfin, met één st»m meertferheld werd het amendement-Rlngers verworpen en was het gewijzigde plan van B en W aangenomen. Wij voor ons achten deze wijzigingen zon der twijfel ook verbeteringen. Men moet de zen weg die naar onzen smaak speciaal wandelweg is en voor klein verkeer door te groote breedte niet aanlokkelijk maken voor snelverkeer. Bovendien is net gedeelte door het Heilooerbosch waarover wij geen zeggenschap hebben veel te smal om daar voor te dienen. En wat de bebouwing betreft, we zijn het allen eens, dat hier bij de Krocht de zaak grondig bedorven is. Dat maakt men niet meer goed door verderop open bebouwing voor te schrijven. Met een dergelljk voor schrift bereikt men alleen maar, dat de grond daar onverkoopbaar wordt want het is onze vaste overtuiging, dat niemand er aan zal denken, hier huizen van plm. f 15.000 neer te zetten. Was het misschien juist het doel der voor standers, om dit stukje landelijkheid aan de Peripherie der stad te behouden? 't Is mogelijk en over zulk standpunt ware te praten, maar men gebrulke dan geen zwa re woorden als „woeker door grondspeculan- ten”. Dit was te meer ontoelaatbaar, omdat het hier speciaal een bepaa"* familie gold, welke echter deze landen al heel lang bezit. Er kan dus geen sprake zijn van welland koo- pen voor twee kwartjes den Meter, met de vooropgezette bedoeling er als bouwgrond woekerwinsten mee te behalen. onthoude zich van dergelijke kracht termen. die noodeloos beleedlgen. verscheen. In die paar dagéh. die nog be schikbaar waren, hebben belanghebbenden toen alle hulpkrachten gemobiliseerd, met het gevolg, dat de behandeling tot de vol gende zitting verdaagd werd. Uitstekend werden deze weken benut. Een bekwaam organisator deed een reeks van adressen in zee gaan, welke alle op ver werping van het nieuwe plan aandrongen. Om de ontstemming der diverse adresseer- ders te doen begrijpen, zullen we trachten populair dus niet in waterstaatsbewoor dingen de voorgestelde plannen uiteen te zetten. Den tegenwoordigen toestand kent natuur lijk ieder Alkmaarder. Br bestaan 4jdaar thans drie groote wegen Burgerlijke Stand Geboren: Tonlo. dochter van Johannes Lodewijk Adrianus Doornbos en Elsje Z wane veld; Johan nes Antonius, zoon van Petrus Josef Street en Cornelia Schilder; Fran- ciscus Cornells, zoon van Berend Dijkhuis en Maria Petronella Kemper; Anna, zoon van Holter van der Wal en Trijntje Hof man. Overleden: Dievera Anna Koopman, 32 laar, echtgenoote van August Molenaar terwijl onder Èmalllewaren verzuimd werd te"'vermelden voor snelverkeer naar Alkmaar: ten eerste langs de Noordervaart, in de” Schermeer. welke over den Schermerweg een rechten toegang geeft naar Alkmaar; ten tweede de weg over den HulgendljkBreelaan en ver volgens óf over den Hoornscheweg. welke geheel voor het snelverkeer is vernieuwd en nu nog weer wordt verbreed, óf langs den Munnikenweg. welke weg door de autobussen wordt gevolgd; ten derde de Middelweg, die uitkomt bij het punt ten Zuidwesten van den polder Heer-Hugowaard, waar de daar bestaande brug verbinding geeft ook met de Breelaan en al het verkeer opvangt, dat uit de Heer-Hugowaard komt met daarachter gelegen gebieden in de richtingen._Rcti««gen en Medemblik. Volgens de nieuwe plannen komt daar de volgende verandering In-. Van een bepaald punt in de Schermeer gaat een nieuwe weg plm. 300 M. benoorden den Omval over de tegenwoordige rlngsloot. in de toekomst het kanaal Hulgendljk—Om val. Door den Kraspolder loopt dan de weg naar het Oudorperdljkje, waar hij tenslotte op den Kanaaldijk, tegenover het Victorle- park uitkomt. Vervolgens gaat de weg langs den Kanaaldijk, tot de nieuwe Frieschebrug. die een 50 M. meer Oostwaarts gedacht is dan de oude. Aan de stadszijde komt die brug uit in het Victoriepafk en zoo op den Achterweg, ongeveer ter hoogte van de schil derswerkplaats van den heer Langedijk. Het gevolg van deze plannen zal onver mijdelijk zijn, dat twee hoofdaders van het verkeer, nJ. de Munnikenweg en de Scher merweg. degradeeren tot wegen van tweeden of derden rang. De laatste al heel erg. Want niet alleen gaat de Vlotbrug weg en wordt vervangen door een soort hulpbrug voor voetgangers, maar doordat de brug bij den Omval verdwijnt, loopt de Schermerweg hier tegen het nieuwe kanaal dood. Heel begrijpelijk, dat de zakenmenschen aldaar er weinig voor voelen, hun weg te zien verworden tot een soort appendix; begrijpe lijk .ook. dat de Omvalbewoners ernstig pro- testeeren. omdat hun rechtstreeksche verbinding met de stad zij zijn toch óók Alkmaarders eenvoudig afgesneden wordt. Er is over deze plajjnen Donderdagmiddag een felle kamp gevoerd. Voor- en tegen standers gaven elkaar weinig toe. De eersten waartoe, hoe is 1 mogelljk. alle raadsleden behoorden, die Statenlid zijn konden argumenteeren met het alge meen belang, waaraan kleinere belangen en belangetjes ondergeschikt moeten zjjn. Alge meen belang is het bezit van goede water wegen, met zoo weinig mogelijk Bruggen; algemeen belang is het, te liggen aan een gropten weg voor snelverkeer. De tegenstanders stonden echter óók sterk. Niet alleen betoogden zij, dat het al gemeen belang ook met hun plannen ge diend was (een verbeterde Schermerweg met een nieuwe brug tegenover den Tienewal), maar ook, dat deze rekening hielden met de gerechtvaardigde belangen van Omvallers en industrleelen aan den Schermerweg. Men verwachte van ons geen uitspraak in deze kwestie. Daarvoor zouden we. behalve journalist, ook nog civiel Ingenieur moeten zjjn. Bovendien hebben we niet, of slechts heel vluchtig, kennis kunnen nemen van de teekeningen en situaties. Wij hopen alleen maar, dat de met 13 tegen 8 stemmen genomen beslissing (dit was niet het gewone dertiental!) in het wer kelijk belang moge zjjn van Alkmaar, en dat de gevreesde bezwaren in de praktijk mogen meevallen. Een verbetering zou het In ieder geval zjjn, als werkelijkheid kon worden, wat de heer Ringers per motie die door B. en W. werd overgenomen heeft voorgesteld: een ver- Herwonnen Levenskracht Woensdag avond 24 Febr. a.s. wordt in de concert zaal afgedraaid de nieuwe film van H. L., getiteld: „Uit Berg en Bosch” in vijf acten. De heer Vulster uit Utrecht zal het werk van „Herwonnen Levenskracht" nader uit eenzetten. Aanvang acht uur. Deze groote massa sponsen voor zoo’n lagen prijs Prima toiletsponsen 15, 18, 21, 29 «ns. ens. Prima kwaliteit zeemlappen vanaf 48 ct. Huishoudzeep, dubbele groote stukken 15 ct. Mooie zwarte steelkanunen 17 ct. Mooie zwarte kammen, grof en fijn 18 ct. Restant witte kammen, koopje 25 ct. Prachtige nachtnetten 12 15202530 ct. Zij-kammen vanaf 29 ct. per paar Donderdag is weer eens overtuigend be wezen, dat, als er groote belangen op het spel staan, de Alkmaarache raadsleden niet aarzelen het klokje van gehoorzaamheid te vergeten. In normale omstandigheden im mers begint er omstreeks half zes een geest van onrust in den Raad te heerschen; men ziet dan aan allerlei manipulaties met stuk ken en actetasch, dat er een groot verlangen komt, om den inwendigen mensch op een ot andere wijze te gaan versterken. Iets, wat na vier en een half uur vergaderen heusch niet kwalijk te nemen is. Donderdagmiddag echter was men zóó ver diept in groote strijdvragen men zou óók kunnen zeggenzat men zoo diep in den put van alle mogelijke misverstand en verwar ring dat zelfs 's Raads nestor, de meest punctueele op dit gebied, vergat, dat het uur van zessen reeds lang geslagen had. Laten we achtereenvolgens eens bekijken wat onze vroedschap die vjjf lange uren zoo onderhoudend had bezig gehouden. 'De lange lijst van ingekomen stukkén ze liep namelijk tot h.h. gaf ditmaal niet zooveel oponthoud, met één uitzondering Ingekomen was een brief van mej. M. Koek- man. adj.-directrice van het Centraal Zie kenhuis, verzoekende haar salaris op het be staand bedrag te handhaven. Een heel eigenaardig verzoek, omdat voor- looplg er toch nog niemand aan denkt, de Alkmaarsche gemeente-salarlssen te verla gen. Inderdaad, maar het eigenaardige verzoek is dan ook ontsproten uit een meer dan eigenaardig geval. Men zou het een blljspe> van de meest enorme vergissingen kunnen noemen, als het voor de betrokkene niet meer van een treurspel weg had. Hoe ligt, in grove lijnen geschetst, de zaak. Toen de Alkmaarsche Raad had besloten tot stichtlfig van het nieuwe Stads-, later Centraal-Ziekenhuis, stelde het toenmalige college van regenten voor, het salaris der directrice in verband met meerder werk en grooter verantwoordelijkheid, te verhoogexi met f 500 's jaars en te brengen in maxi mum op 3100. Het college van B. en W. óók al weer het toenmalige behandelde dit verzoek en vond het wel billijk, zoolang de direc trice ook werkelijk directrice was. Men had nj. toen reeds het voornemen een geneesheer-directeur aan te stellen. Uit drukkelijk werd in een schrijven van B. en W. aan regenten medegedeeld, dat zU bereid waren de verhooging te verleenen tot het tijdstip, dat de directeur in functie zou tre den. 'r't zoover is alles volkomen in orde. Nu echter komen de fouten. Deze, voor zuster Koekman zoo belangrijke brief, is haar door regenten niet ter lezing gegeven. Men meent zich wel te herinneren, dat haar de zakelijke inhoud is medegedeeld, doch ook dat wordt door de> betrokkene ontkend. Ondertusschen werd door den Raad in 1929 een geneesheer-directeur aangesteld, die na enkele maanden in functie trad. Automa tisch zou nu de 500.verhooging van zus ter Koekman opgehouden hebben. Doch helaas, niemand denkt meer aan zooiets ais een brief van B. en W. en het verhoogo» salaris wordt regelmatig uitbetaald. Een nieuwe begroeting wordt opgemaakt. Alweei met het te hooge salaris. Niemand der re genten, stadhuis-ambtenaren, wethouders ot raadsleden bemerkt de fout. Totdat begin van dit jaar een tot nu nog onbekende verlichte geest de tragedie aan het licht brengt. Gelukkig zijn B. en W. dan zoo menschelijk om met mededeellng ervan aan de betrokkene, nu gedupeerde, te wachten, tot zij haar jubileum gevierd heeft. Maar daarna had de burgemeester, als voorzitter van het regenten-college, de hoogst-onaan- gename taak de pijnlijke geschiedenis aan mej. Koekman mede te deelen. Waarop deze reageerde met het hierboven gememoreerde adres aan den Raad. B. en W. hadden voorgesteld het adres at te wijzen. Hiertegen stak vanuit alle hoeken regeering zoowel als oppositie - een soort stormpje op. Toch hadden B. en W. formeel gelijk. Men moet de zaak nuchter weten te bekijken. Door een betreurensw*aardige vergissing is aan een gemeente-ambtenaar eenigen tijd te veel salaris betaald. Dit geeft evenwel geen enkel recht om daarop ook voor de toekomst aanspraak te maken. Wil men dat salaris handhaven, dan beteekent dit in rechte en in feite een salaris verhooging. En waar B. en W met instemming van den heelen Raad, als regel hebben aangenomen in dezen tijd geen salarisverhooging toe te staan, was het voorstel tot afwijzing volkomen gemoti veerd. De Raad stelde zich echter niet op het koude rechtsstandpunt, maar wilde ook het hart laten medespreken. De zaak werd daar om nog eens om prae-advies naar B. en W gezonden, terwijl ^aaraan nog de extra voor waarde verbonderBwerd, dat het college het Georganiseerd Overleg moet raadplegen. Of dit alles veel zal helpen? We betwij felen het. Hoewel we toegeven, dat een sala risverschil van ƒ300.— tusschen hoofdver pleegster en adjunct-dlrectrlce wel wat wei nig is, zouden we het een zeer gevaarlijk precedent vinden, wanneer hier werd afge weken van den zoo hoog noodlgen regel: in dezen tijd geen extra-salaris-verhoogingen Zoo ooit, dan moet in tijden als we nu beleven, het verstand de opwellingen van hev goede hart In toom houden. Opdracht Aan de firma Koom en De Jong alhier is opgedragen het bouwen van een landhuis te Bergen voor rekening van notaris A. Nottelman te Bodegraven voor 3996. geplaatst In de courant van gisteren, komt ojn. voor Kamerstoffers 54 ct. Voor dezen prijs gelieve men te lezen Zaken die vooruit gaan OU kunt het niet alleen constateeren In hun steeds groetenden welstand, maar ooE In hun terugkee rende waaraan zij gang van hun danken hebben. Tot slot zU nog gemeld, dat de heer Hoy- tink ons inziens ietwat buiten de orde een ernstig requisitoir hield tegen Maat schappelijk Hulpbetoon. Juist omdat het bulten de orde was. wei- geroe wethouder Wejterhof te antwoorden. Wat ons de beproeving bespaarde van het zooveelste debat over de loonen in werkver schaffing. is er bijvoorbeeld een kwartier ge praat over het aangaan eener geldleening van een slordige twaalf ton. Natuurlijk mocht het provanum vulgus deze financiee.e be sprekingen niet bijwonen en kunnen we dan ook geen bijzonderheden vermelden. Na her opening der openbare zitting evenwel, ver namen we van den wethouder een korte mo- t:veering Alkmaar bezit nog steeds een kern gezonde kas-posltie; maar toch eischt voor zichtig beleid, dat eenige .Jcorte” schulden geconsolideerd worden door een leening op langeren termijn. Het eenige wat we te weten kwamen is, dat de leening wordt uitgegeven tegen een rente van 5K pCt Dit percentage HJkt vrij hoog, maar wie de geldmarkt voer gemeenteleeningen van den laateten tijd gevolgd heeft, weet, dat de tijd van 4 en 4% al weer ver achter ons ligt, en dat enkele uitgiften tegen 5 ten 100 vrijwel een mislukking zijn geworden Men heeft hier waarschijnlijk het zekere voor het on zekere willen names, terwijl ook de voor- looplg onbekende koers van uitgifte nog wel mee kan vallen. Wie geld over heeft, reserveere dit nog even en koope eerstdaags Alkmaarsche obli gaties 1932! Voor de werkloozen De coöperatie „Werkmanskracht” heeft voor de werkiao- zen. die gebruik maken van de ontspan ning in het R. K. Vereenlglngsgebouw 5 pond Haka-rooktabak, 5 pond Haka-koffle er 21.4 pond Haka-thëe geschonken. Dat dit geschenk door het bestuur der R. K. Volksbond in dank is aanvaard, laat zich begrypen. Men schrijft ons; De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde, die zich ten doel stelt de liefhebberij voor bloemen en planten te bevorderen, en dit o.a. doet door het houden van excursies, tentoonstellingen en lezingen, is er wederom in geslaagd voor de liefheb- bers(sters) van bloemen e« planten een bij zonder mooien avond te organiseeren, door het doen houden van een lezing over „Cac tussen en Succulenten”. Hiervoor is aangezocht de zeer deskundige heer G. Schoonderbeek. Hortulanus aan den Rotterdamschen Planten- en Dierentuin. Eén eh ander zal door lichtbeelden verdui delijkt worden. Wij kunnen dan ook niets anders doen, dan de llefhebebrs van „Cactussen” aan te raden den avond van 27 Februari vrij te houden. Voor de bezoekers bestaat gelegenheid om hun „Cactussen” op naam te laten zetten De gelegenheid hiervoor gegeven, is bepaald ’s avonds van 7. tot 8 uur, terwijl de planten *s avonds om 6 uur in de groote zaal van het Landbouwhuls te Alkmaar aanwezig moeten zijn. Voor verdere bijzonderheden zie men advgytentie in dit nummer. De tqegang is vrij. Met genoegen hebben we gehoord, dat en kele leeraren bij het Nijverheidsonderwijs, op wie de vorige maal de Raad nogal veront waardigd was. van de dwalingen huns weegs zijn teruggekeerd ZIJ hebben zich neerge legd bij het gegeven ontslag en zullen de ge meente geen proces aandoen. ZIJ werden dan ook door den Burgemeester volkomen gere habiliteerd. De verklaring van hun vroegere oppositie deed ons toch werkelijk wat naïef aan. Onder hen was er n.l. één geweest, met een.buiten gewoon fUn-gevoelige huid; iemand, wlen de ..rechtspositie” boven alles ging. Deze had ben allen meegesleept. Zoo dierbaar was hem die rechtspositie dat hij alleen maar wilde berusten, wanneer de Raad nadrukkelijk ver klaarde. dat het ontslag formeel op een la- teren datum had behooren in te gaan. Na tuurlijk verklaarde de Raad dit met plezier, omdat het slechts een gebaar was, hetwelk geen financieele gevolgen meebracht. We hebben hier gelukkig met mannén van eer te doen; anders ware zoo’n verklaring een scherp wapen tegen de gemeente bij een eventueel proces. Nu we het toch hebben over gemeentelijke leerkrachten mag nog wel even vermeld, dat de heer Bakker bittere woorden sprak, omdat het Rijk dwong' de salarissen van gymna sium- en handelsschoolleeraren met 3 pCt. te verlagen. Hij noemde dit aantasten der gemeentelijke autonomie Zoover gaan we niet, al vinden ook wij het onprettig voor de betrokkenen, dat zij niet gelijkgesteld kunnen worden met andere gemeente-dlenaren Evenwel, het behoud van het Rjjks-subsidle voor deze onderwijs instellingen is afhankelijk van dit op ge lijk niveau brengen dezer salarissen met die van het Rijk. Goed beschouwd, ligt de’ zaak bij de bij zondere schoolbesturen niet anders. Ook daar dwingt men met den subsidie-stok achter de deur de rijksregellng der salaris sen te aanvaarden. Toch spreekt niemand dan van aantasting der bestuurs-autonomle.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9