de TIP der TIPS Uw merk is GIBBSW* BOEKBINDERIJ STADSNIEUWS HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE BERGEN OFFICIEELS MEDEDEELINGEII N.V. NOORDER BANK DE ROEKELOOZE JEUGD OPBRENGST COLLECTE FRED FRY’S PHONO-METHOD „DE GRAAL” FILM-AVOND PROVINCIAAL NIEUWS ZWAVELZURE AMMONIAK LIJK OPGEHAALD DE ALKMAARSCHE KRUIDENIERSBEURS CACTUSSEN EN SUCCULENTEN veer Toilet- artikelea - BURGERLIJKE STAND BERGEN PLECHTIGE UITVAARTDIENST DRANKWET -1- provisie van De officieele opening wef. mooiste Een lezing met lichtbeelden Mr. Moller Marcis aan het woord ook Bede burgemeester Wendelaar Het O.M. repliceert. held. Excelsior, Alleluja, Vooruit! hadden verd. E. Wat Der'tohrn Mr. Muller Mastos hy De Kruyt- belang in eer. laid een Ujk. tnaal llggen- De opbrengst van de gisteren door het lo- raëlletlsch Armbestuur gehouden collecte be draagt ƒ4683314, waarvoor langs desen weg aan de milde gevers hartelyk dank wordt gezegd. voor- van neme Toen de 11-jarige 3. Narold gistermiddag cm 4 uur met s'n makkers op bet weilandje aan de Nassaulaan aan het voetballen was, brak hij spelenderwijze zyn linkerbovenarm. Dr. H. verleende de eerste hulp en bracht den jongen naar het Centraal Ziekenhuis ter verdere verpleging. Om kwart voor negen vanmorgen wilde da 10-jarige 3. Bosman, van achter een paard en wagen, waar hy achteraan holde, vandaan loopen, toen vanuit de tegenover gestelde richting in de Patemoeterstraat een auto, bestuurd door 3. K. kwam aanrijden. De jongen kwam gelukkig niet onzacht met den auto in aanraking en bekwam een lichte schaafwond aan zyn rechterbeen. Het scheelde maar weinig, of de roekelooze jon gen was onder den auto terecht gekomen. geweest, i.’ i zeker-. Op ultnoodlging van de afd. Alkmaar van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, trad gisteravond In de groote zaal van het Landbouwhuis op de heet Schoondeibeek. hortuJenus der Rotterdam- ache diergaarde, met een lezing over boven staand onderwerp. De groote liefde voor het kweeken van cactussen, welke in de laatste paar janen valt waar te nemen bij een zeer groot deel van bet publiek, bleek wel uit de groote opkomst: de zaal was vrij goed beset Na een kort openingswoord van den voor- siter, den heer J. W. Teerink, waarin deze zijn voldoening uitsprak over dese groote opkomst, kreeg de spreker het woord. De heer Schoonderbeek behandelde, sooals te verwachten was, zijn onderwerp met groo te deskundigheid en gaf den Herhebben (sten) van bedoelde planten tal van nuttige wenken. wy zullen in het hierna volgende een greep doen uit die raadgevingen, omdat bet geven van een geregeld verslag van de lezing vrijwel onmogelijk is voor den leek, vanwege de vele vaktermen, die hij zou moeten gebruiken. Na erop gewezen te hebben, dat de familie der cacteeta en succulenten zeer groot Is, stelde spr. in bet licht, dat het fout is te meenen, dat men een dergelijke plant goed kan kweeken in een klein potje met een beetje aarde. Men onderschelde goed de drie groote groepen, waarin de cacteeta zijn te verdoe len: a. die welke gewoon in den grond groeien, b. die, welke groeien op andere ge wassen, maar niet ten koste daarvan, c. die. welke op een steenbodem leven. Voor het met succes kweeken is dit van belang. woonde ook was na- aan ----van den over^den oud-pastoor werd uitgereikt. propaganda-avond Genootschap voor De belangstelling grond gereinigd te hebben. Luizen (wol- en schildluizen) kunnen bestreden worden door een middel, dat In den handel verkrijgbaar ia Dit veldt voor de zoogenaamde tripa die ontstaat Getrouwd: Weyert Wortel en Maria van der Neut; Johannes Polak en Trijntje Kel- holt; Cornells Klugt en Cornelia Kaal; Al- bertinus van Laar en Anna Kootje. Geboren: Leendert, a van Gerard Jonge- jan en Wilhelmina Visser; Johannes Jaco bus, z. van Johannes Baltus en Maria van Dfik; Jacoba Hendriks Johanna, d. van Ja cobus Spaans er Anna Haaker; Anna Cedlia Theresia, d van Pieter Zuurbier en Anna Kraakman; Trijntje en Anna, dochters van Carel de Waard en Meinoutje Jonker. luut noodig. dat de dader zelf beeft gehan. deld. E. heeft echter nooit Br. iets toege- dtend. Verd. is slechts medeplichtig aan bena- deeling van gezondheid. Dat staat niet in de dagvaarding Met de wijze van toedie ning heelt E. zich nooit bemoeid. Als opzet niet bewezen wordt, dan is niets bewezen; dus moet vrijspraak volgen. PI. geeft toe, dat de recht bank zoowel met het oog op de letten als wat betreft de Juri dische zaken, een moeilijke taak heelt. De indruk, dat deze man de oorzaak is van den val van deze vrouw, mag niet geves tigd worden. De ware gedaante van verd. E. is, zooals de getuigen a décharge deze schetsten; de gedaante, die hij bij deze zaak toonde, is een alwjjktng. - Met genoegen vernam pl-, dat de officier de goede zorg van verd. voor zijn vrouw in het licht stelde. Als de oll-cler echter spreekt van een overspe.igen bedrieger, zegt pL: wie zonder zonden is. werpe den eersten steen. Het is psychologisch aan te nemen, dat bil verd. B., voor wie bjj sympathie had, wilde helpen. Dat verd. geen berouw toont, wil nog niet zegge», dat h ongevoelig is. Hy citeert een brief van verd. aan diens vader, waann hy oip vergiffenis vraagt, voor bet verdriet.' zyn vader aangedaan. Verd. voelt dus wel degelijk, dat hy verkeerd gedaan beeft en hy toont dus wel berouw. PI. vraagt de rechtbank verd. niet als den demon te beschouwen. Hy biyft erby. dat op öïze dagvaarding geen veroorde-llng kan vol gen. PI. hoopt, dat verd. B. niet zwaar ge straft zal worden, doch M er termen ge vonden worden E. te straffen, dan noopt pi. dat de rechtbank in uiterste mate van bet recht gebru.k zal maken, om E. ais mede plichtige een mindere straf te geven, welk recht hem bjj de wet gegeven la. gen baarden, krompen onze effectenzaken in en droegen derhalve minder dan in de laatste Jaren by tot onze provisie- en cem- mlssie-rekenmg. Ook de ongekende rentestandaard in 1931 beïnvloedde de uitkomsten van het afgeloo- pen jaar ongunstig. Het promessendisconto by de Ncderlandsche Bank bedroeg achter eenvolgens 33 pCt., 3 pCt., 23 en 33 pCti, terwyi de gemiddelde prolongatlerente slechts 1.8 pCt. was. De balans per 31 Dec. 1931 vermeldt als: Activa: Kas. coupons en vreemd geld f 47.653.16; tegoed by banken 18.089.74, eKecten 11.203.gedisconteerd handels- papier 85.448.74; debiteuren in rekenlng- courant en tegen accept 2.870 186,01; in ventaris 1.gebouw ƒ68.000. Passiva: Maatschappen kapitaal ƒ750.000. Reserve 250.000; onverdeeld dividend Ao Po. f 9.93338; Crediteuren In Rekening-cou rant en deposito’s 1396.148.73; Interest en onkosten nog te betalen 19.634.82; kassiers Wat de medeplichtigheid betreft, verd. E. wilde de vrouw helpen. De aard van de han deling kan nooit tot mededaderschap lelorn. Voor medeplichtigheid is noodig te weten, wat het gegeven middel Inhield en waarvoor het noodlg is. Dit is met verd. 8;., niet bet geval. Medep.lehrgheid van pbging tot moord kan hem dus niet ten laste worden gelegd. De opzet ontbreekt. PI. concludeert, dat niets is bewezen, dat er geen sprake is van mededaderschap en geen opzet aan medeplichtigheid tot poging van moord; op deze gronden moet vrijspraak volgen. r Voor de benadeellng van de gezondheid, wam van de dagvaarding spreekt, is abso. door een te droge lucht. By bet aankondigen van een pause deelde de voorzitter mede, dat de afdeellng gaarne meerdere avonden als deze ten dienste van de llefhebbery-kweekers wil organlseeren. zy vraagt daartoe wenken van wat men dan Uefst behandeld wil zien. Spr. wekte tevens op tot steun der afdeellng, zoo mogeiyk door toetreding als lid. Na de pauze werden zeer vele lantaarn plaatjes vertoond met foto’s van verschillen de soorten cactussen, waarvan de heer Schoonderbeek telkens den naam noemde en mededeellng deed van de eigenschappen des plant. Verschillende vragen werden den spreker gesteld, die alle meer of minder uitvoerig werden beantwoord. Vele van deze vragen hadden betrekking op persooniyke ervaring van de vragers en het antwoord was meestel reeds re vinden in de rede. Als» het oj. belangrijkste ant woord op een der vragen deelen wij de sa menstelling van goede cactus-aaide mee: goede bladaarde met ouden koemest, een flinke dosis scherpzand en wat kalk. Aan het einde van den avond bracht de heer Teerink den spreker een hartelyk woord van dank voor bet gebodene, er daar by nog op wijzende, da de beer Scboonder- beek zulk een goed werk heeft verricht dijbr de cactussoorten op naam te stellen, waar mee hy vooral de kweekerswereld aan zich heeft verplicht. Verschillenden der aanwezigen hadden ge bruik gemaakt van de geboden gelegenheid om dezen avond de In hun bezit zynde soor ten by hun waren naam genoemd te krtj- gen. J nieuwen rouw. Het zangkoor voerde de Requiemmis Perosl uit. Behalve de kerkmeesters, Deken Rengs de H. MIs by. De kerk genoeg geheel gevuld met geloovigen, wie een gedachtenisprentje met portret eenlge propaganda-films, waarby beer Bos eenlge toelichtingen gaf. In Mr. de Groot betwist alsnog het onderzoek van get. Wanna. Het is niet bewezen, dat eer.zeJfde vocht is toegediend. Wat de parsoon van verd. B. betreft, heeft de rechtbank de bevoegdheid haar al of niet toereteenlbgsvatbaar te verklaren aan de hand van het medisch rapport. Al is dr. Kr. een bevoegd psychiater, neemt pl. er geen genoegen mee dat hy alleen uitmaakt wat het alg. belang vordert. Pl. vraagt -ie rechtbank voorts met ver zuchtende omstandigheden rekening te hou den. legde hy den na- J zaad wordt aan geboden, dat wel tot ontkieming kan komen, maar plantjes geeft die groene of rose blaad jes hebben en na hoogstens een jaar reeds sterven. De meest voorkomende cactussen zyn de aardbewoners. Men neme voor bet zaaien goede bladaarde, vermengd met scherpzand. De zaden worden 24 uur vóór hetz aaien geweekt in water met een warmte van 20 gr C. Na het zaaien bedekke men bet zaad met een dun laagje aarde. Na pijn. 14 dagen op een temperatuur van 15 tot 18 gr. C. te heben gestaan, zal bet ontkiemen. Zyn de jonge plantjes daarvoor ryp, dan worden- ze overgeplant in een anderen bak met nieu we aarde als boven. Men zal goed doen er grond door te mengen, waarin een andere cactus goed gegroeid beeft. Deze schaal af dekken met glas ter bevordering van een goede temperatuur. Het kan voorkomen, dat de aarde groen wordt, wat dan wyst op de aanwez-gheld van algen daarin, die men be- Strydt met vyf gram sallicylzuur in water. De meeste voldoening beeft men als men in den herfst zaait. Een andere wyze van vermenigvuldigen is de ongeslachteiyke voortplanting (het stek ken). Een voordeel daarvan Is. dat men de soort sulver houdt, maar daar staat tegen over, dat de plant minder sterk is dan de zaailing. Bovendien kan niet van alle cac tussen gestekt worden, b.v. niet van de bol- soorten. Na het afsnyden moet het stuk, dat men wil planten, goed gedroogd worden door bet b.v. een 14 dagen op een droge plaats te bewaren. Het planten geschiedt In aarde als bovengenoemd. Men kan stekken van een blad of een deel van een blad, van een ,J>og" of van een uitlooper, zooals die vaak over den grond voortgroelen. Door verwon ding van de plant kan men de cactus wel dwingen tot het geven van zulke ultloopers. Een derde wyze van vermeerdering is het enten, zooals dat ook by andere planten wel gebeurt. Soorten, die moeliyk tot bloei kun nen worden gebracht, zal men door over brenging op een andere soort vaak bloemen zien voortbrengen. Men bedenke daarby, dat de onderstam dezelfde eigenschappen moet hebben als de plant, die men erop wil enten. De jonge cactusplanten moet men gelei delijk aan een lagere temperatuur wennen. By het kweeken van cactussen bedenke men, dat de baren en doorns, die men erop aantreft, een beteekenis hebben, voorname iyk om verdamping tegen te houden en vocht uit de lucht op te vangen en naar de wortels te laten loopen. De van bladeren voorziene cactussen bebooren meer vocht te hebben dan de andere. Uitvoerig stond spr. stil by bet importee- ren van cacteeta, waarby hy er b.v. cp wees. dat vele jonge planten sterven tengevolge van een onoordeelkundige verpakking, zoo- dat men bet beste doet te koopen by een vertrouwd handelaar. De pas Ingevoerde planten moeten goed worden schoonge maakt, opdat geen vuil of luis tusseben de In de gemeente zype, tusschen St Maar- tensvlotbrug en Burgervlctbrug is uit net Noordhollandeeh Kanaal opgehaald een lyk. dat zich bevond op een In dat den auto. Naar wy vernemen is h»t opgehaa'.de lijk dat van een jongeman uit Den Hel ier die sinds eenlge dagen vermist werd. Reeds op verschillende plaatsen bad mm gedregd, doch steeds zonder resultaat. Ook per radio waren pogingen gedaan om den vermiste op te sporen. De oorzaak van oog niet bekend. Aan het Jaarverslag over het boekjaar 1931 ontleenen wy bet volgende: Het jaar 1931 zal, ongetwyfeld. niet al leen voor het bankbedryf als een ongunstig Jaar In herinnering blyven. Ook op de door ons behaalde resultaten bleef de malaise niet zonder Invloed. Hoewel, ondanks de enorme inzinking der koersen, de by ons binnen zeer beperkte grenzen gehouden effectenposities geen zor- meestal vertroeteld, met als gevolg, dat bloei achterwege bhjft en bet beele ulteriyk van de plant niet meer in overeenstemming is met haar karakter. Een veel voorkomend kwaad is te groote warmte. Men bedenke, dat vele soorten uit koude gebieden komen, soms wel uit de streken van de eeuwige sneeuw, en daardoor best een kou van zeven graden onder nul kunnen doorstaan. Spr. gaf hiervan een aardig voorbeeld door te vertellen van een cactus, die hy aan een temperatuur van 17 graden vorst had bloot gesteld en die den daarop volgenden zomer heeriyk had gebloeid. Over het verkrygen van jonge cactussen was spr. zeer uitvoerig, hy liet daarby de succulenten bulten bespreking, omdat daar voor dezelfde regels gelden. Men kan dan voorttelen uit zaad, dat we kunnen krygen door de plant tot bloei te laten komen en overigens door het te betrekken van een ver trouwd handelaar. Hierop 1 druk, omdat er dikwijls oud De 6000ste inwoner. De heer ?D., foto graaf alhier, werd gisteren aangernam ver rast toen hem, by de aangifte der geboorte eener dochter, aooi den ambtenaar van den Burgeriyken Stand werd medegedeeld, da', deze jonggeborene de 6000ste uiwona- van Bergen was, aan welk feit de gemeente een kleine herinnering wenschte te verbr.len Deze herinnering bestond uit etn zuveren rammelaa welke door den betcjzken u**b tenaar me» een'ge toepasseiyke wovioeu aan den vauer werd terhandgesteld. Kiezerslijst Volgens dc voor deze ge meente vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aant-I kiezers voor de Tweede Kamer 3U5. voor de Prov. Staten 3042 en voor den Ge meenteraad 2814. De IMS»ti ksessksr gegarneerd. Slechts weinigen hebben kunnen vermoe den, dat de eerste Alkmaarscbe Kruldenlers- beurs een zoo groote belangstelling sou weten te trekken. Gisteravond om 9 uur reeds is de 1000ste bezoeker de contróle gepasseerd. Dit feit zegt reeds genoeg voor degenen, die nog niet een bezoek aan de Harmanle-zaien hebben ge bracht. We vertrouwen, dat niemand ten achter zal blyven en een ieder zich uit z'n dageiykscbe beslommeringen zal weten los te maken en even gaat „beurzen', lis er reuze gezellig. Voorts kan nog worden vermeld, dat de commissie, belast met bet toekennen van u tspraak heeft gedaan: pryzen voor den moolsten stand, de volgende le prys: 8. K. S. Koelfabriek te Hoog- carspel; 2e prys: .Mellona" .Honing. Sant poort; 3e prys: J. H. Wlgleven, Zeep en Zeeppoeder, Rotterdam. Zaterdagavond aa. komt mej. Lies Hilling voor alle Graal-leden een les geven in „volkszang". Wie graag veel leuke liedjes (vooral wandellledjee) wil hooren zingen en leeren zingen, geve zich spoedig op, en bale een toegangsbewysje op ,X>e anaal" tegen het gewone contrlbutie-geld. Alle Graal- leden worden verzocht en zjj mogen heer zusjes en vriendinnen meebrengen. Dus: Zaterdagavond 730 uur .Wijze Mie ren sparen". Zaterdagavond 8 uur—035 uur .Volkszang" Tekstboekjes op JDe Graal" verkrygbaar.' De collecte, die tevens gehouden, werd, bracht de som op van 26,78, een bedrag, dat voldoende is om een kind 5 weken wln- terverpleglng te geven. Na afloop dankte de voorzitter namens alle aanwezigen den heer Bos hartelyk voor zyn interessante lezing en sprak nog een woord van opwekking tot allen, waarna spr. de vergadering sloot. Vlug. Net en Goedkoop 1 Fnidsen boek St. Jacobstraal 1 TeL 184 - Fa. JAN KLHNt Voor een groot aantel belangstellenden de nieuwe zaal van „Het Wapen van Münster" was tot in de uiterste boeken be zet heeft Fred Vry op de hem eigen innemende wyze, het belang van de ken.us der Engelsche taal uiteengezet en in het byzonder de aandacht gevestigd op de thans docr hem in den handel gebrachte leer platen. Volgens deze methode, uit 24 lessen be staande, kan men in 6 maanden de Engel- scho taal bebooriyk onder de knie hebben, waarbij komt, dat men de lessen zooveel als men zelf wil, kan repeteeren; de gramo- phoon is geduldiger dan de beste leermees ter. In een 12-tal by de platen behoorende boekjes zijn de 24 lessen op byzonder prac- tische wijze vervat, wyze vervat. We kunnen een ieder, die nader kennis wil maken met de Engelsche taal, aanbevelen met dit nieuwe systeem kennis te maken. De causerie over Landen, welke Fred Vry na de pauze aan de hand van een ser.e lichtbeelden hield, viel wel in den smaak. Door het Centraal Crisls-Comité is toege- wesen op de basis der tulnoouwtelllng van 1930. Voor de gemeenten: St. Maarten 1300 Kg Harenkarspel 2300 Kg.; Winkel 1800 Kg.; Warmenhuizen 900 Kg Oudkarspel 1000 Kg.; Noord-Scharw ude H00 Kr Zuid- Scharwoude 1000 Kg. zwavelzure ammoniak. De distributie voor bovengenoemde ge meenten is opgedragen aan den Handelsraad van den L. T. B. te Oude Nledorp Verlaat. Voor de gemeente Heer Hugowaard Is zy opgedrag.-a aan de coöp JJe Goede Ver-- wachtlng," voor Nieuwe Nledorp aan de coóp. J2e Toekomst als zynde leaen van het „Centraal Bureau" te Rotterdam. De mlddagzlttlng ving aan om IK uur. Het publiek vocht weer om de plaatsjes op de tribune. De Pres, begint met get. dr. boseb te vragen of het openbaar bepaaldeiyk vordeit, dat verd. B. psychopathena-yl moet worden opgentmen Get. Kr. antwoordt ontkennend; moge- iyk kan het in belang van verd. zyn. Op een andere vraag van den Pres., zegt get., dat z. L bet openbaar belang niet elscht. dat verdachte in de byz. straf gevangenis te Bcheveningen wordt onder gebracht. dupliceert uitvoerig en wijst er nog eens op, dat er een minimum van bewys aanwezig is. objectieve vraag uiyft' Wat is er nu elgeniyk gebruikt? Dat is niet bewesen. Óm te weten, of er een pcglng tot vergif tiging heeft plaats gehad, moet men weten, wkt er gebruikt Is Opzet staat by verd. E. niet vast. Alleen die daden komen In aan merking, die de medeplichtige self beeft ge wild. De beele zaak wordt beneerd door het op zet. De eenlge conclusie zou moeten lelden tot vryspraak. Pl. schetst nog de persoon van verd. B. van wie juist, omdat zy abnormaal is, een groote suggestie ultginK. E. is niet de oor zaak van alls geweest. Nadat de Pres, den belden verdachten nog de gelegenheid gegeven bad zich te uiten en verd. E. nogntaais uiting had gegeven aan zyn berouw, sloot de Pres, de zitting. De uitspraak volgt op Dinsdag 8 Maart a-s. dit verarinkingsgeval is e.a si i*. sbtMiStsv Na een woord van dank voer -de hem ge brachte hulde, zegt de officier niet over ap preciatie van de gegevens te zullen repll- ceeren. De eerste verdediger zegt, dat niet be wezen is, dat verd. B. Paryscb-groen aan gewend beeft; zy wist wel, dat er vergif In zat; zy wist alleen den naam niet. De ge brekkige ontwikkeling van verd. kan wel. d-óch moet niet leiden tot een lichtere straf De medicus kan zelfs niet adviseeren om hair ter beschikking te steden. T. a. v. verd. B. persisteert spr. by zyn eisch. Wat verd. E. betreft, staat vast, dat Faryach groen is gebruikt, dit geeft verd. toe. Dat spr. verd B. meer gelooft dan verd. E. steunt op het rapport van dr. Kruytboseb. die wél een tekort aan Intellect en moreel, doch niet een tekort aan waarheidsliefde by baar constateerde. Het is misschien een biyk van fyngevoe- llgheld, dat E. bet laudanum, dat bestemd was voor zyn vrouw, niet voor een ander wilde gebruiken. Medeplichtigheid aan benadeellng der ge zondheid kon t niet ten las»e gelegd wor den; dan zouden belden hetzelfde opzet ge had moeten hebben Dat was volgens den verdediger niet het geval. r Spr. handhaaft zy. meenirg dat t’ mede plichtigheid was In den opzet van poging tot dooden. Van den door mr. Muller geclteerden brief van verd. E aan zyn vader, neemt rpr. met genoegen acte. De brief aan Br. was, naar spr, meent geschreven, omdat spr. Br. een bezoek gebracht had en toen vroeg, of E. hem wel eens een teexen van deelneming heeft gegeven. Verd.: Knikt neen. Dc Officier eindigt met te perslsteeren by zyn eisch. 82393; Nederlandsche Bank. Disconto-re- kenlng 108300. De verlies- en winstrekening staat: Debet: Onkosten en salarissen ƒ53315.68: 'verlies bultenlandsche valuta ƒ3.11534; af- schryvlng gebouw 4.000. Credit: Interest 107370.43; 46337.18. De netto-winst bedraagt ƒ94.178.72, waar van 13.110 op de reserve-rekenlng en ƒ51064.73 naar reserve debiteurenrekening wordt overgeboekt. By goedkeuring van de balans en winst en verliesrekening en aanneming van de voorgestelde winstverdeeling zal dividendbe wijs no. 35 der aandeelen groot 500 betaal baar zyn met 36 by onze kantoren te Alk maar en Hoorn, alsmede by de Incaaso- Bank te Amsterdam. In de Woensdag gehouden aandeelhou dersvergadering werden de balans en verllas- en winstrekening goedgekeurd en bet divi dend op 5 pCt. bepaald. De heer J. J. P. Sprayt te Alkmaar werd als commissaris herkoeen. Tb 2 uur gisterenmiddag had In de Dan cing van „Harmonie" de of.ldeale open ng van de 1ste AUmaaxscbe KruKlenlersbeu.» plaats. Onder de aanwezigen merkten we op burgemeester Mr. W. O. Wende aar, de ge meentesecretaris Mr. A. Koelma en cchtg.. Wethouder T. Bonsema en de raadsleden V. Keysper, H. van Erui.en en H. St^utjes- dyk. Voorts de heeren v. d. Linden en Van Gurp, reep, voorzitter en secr-ta-ls van den Ned. Kruideniersbor.d; de heeren Endel er. Goes van „de Hanze”, de he.ren De Raat, Burger en Rentenaar van den Hand.liry- venden en Industi lesten Middenstand, dr. Mol; verschillende a.gévaardlgden van an dere afdeelingen, standhoud.rj en leden. De voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel hadden bericht van 'verhindering gezonden. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer H. hayieina Fzn.. heet oe a-nwexgen we-koni en in het byzonder burgemeester Wende.aar. dien spr. bartel „k oaz.k keg; voor de bereidwilligheid om de tentoonstel ling te oftenen. Voorts he.t spr. ds verschil lende aanwezige personen afzonderlyk wel kom en dankt de pe.-s vcor d’ ondervonden medewerking. Toch sou het beoogde doel niet bereik; kunnen worden. Inden er geen standhouders waren, die voor bet dien sla gen van deze beurs zo;g dragen. Door hel bestuur zyn ko.ten noen mo.iien gespaard om deze beurs te doen s.agen, docr hst ver strooien van rec-amebil.etten en versenden van toegangsbewijzen a„n de mee-te wji- kellers In Nooideilk Noord-Ho.land. Dit alles ia gedaan, om de beurs te doen slagen, de fabrikanten in de gelegenhsid te ste len mee; bekendheid aan hun producten te geven. maar ook in het be.ang van de Winkeliers aeU. Voorts is een commissie, bestaande uit 3 personen ge found, die de ctands zuLen be- oordeelen, waarvoor het bestuur 3 pry.en hee,t beschikbaar gesteld. Spr. geeft hierna het woord aaa burge meester Wende-aar. (Applaus). Linden voor de gesproken woerden heeft be dankt, werd da tentoonstelling in oogen- schouw genomen. hart onder den rism heeft gestoken. De beer Ned. Krulden! ersbond, afdeellng Alkmaar meC sche Kruldenlersbeurs, en horpt, cat bet verloop dermate moge zyn, dit dc stand houders in alle opzichten tevreden kunnen MJa. Naast flnancleele belangen zijn aan een dergeiyke tentoonrt'l ing ook mo.ee e be langen verbonden. Hier tich wordt de ge- legenhe.d gebeden om vele or gïorganlseerde kruideniers op het belang van organisatie te wyzen. Spr herinnert aan den fe .en rtryd die thans in het distrlbutle-wezen wórdt ge voerd en aan de meermalen gehoo.ds op merking, dat de klelnhar.drl zoo duur Is. Toch is spr. van meenlng, dat In do kleinhande. nog te dikwyis voor te Ir ge* prijzen wordt verkocht, gezien dc hooge expl.ttot ekoeten. die op het klelnbedrjf rusten. De pryzen In den klevihandel kunnen niot goljk da en met die in den grootaande’, omdat de klein handel te veel la ten heeft to dragon. In dit verband noemde spr. ook gas- en electilcl- teltsprijzen. Door organlsa.lo alleen zal de kleinhandel op ge waxen blyken te zyn tegen net grootwinkelbedrijf. De middenstand moot dan echter zorgen, dat de zaken er zoo uitzien, dat h.t pub ex geen beboe te gevoelt, om rasr h:t groot bedrijf te gaan, en hierin va.t nog wel wat verbeteren. I Spr. eindigt met Men wensch, dot de af- eilng Alkmaar met*vreugde op deze eerste uldenlertbeurs zal mogen terugzien. (Ap- 'aus). Nadat de heer Haytema den beer v. d. Kinderherstellingsoorden Gisteravond organiseerde de Centrale Ou- deroommlsaie een propaganda-avond ten bate van bet Centraal Kinderherstellingsoorden was bevredigend. De voorzitter, de heer K. Gootjes, heette alle aanwezigen hartelyk welkom, In het by zonder den heer A. C. Bos, die dezen avond het woord zou voeren. Spr. richtte ook nog een woord van dank aan de autoriteiten voor hunne medewerking. Hierna g»d spr. het woord aan den heer A. C. Bos uit Bergen. (Applaus). Wanneer wy voor 700 jaar hier ta het Kennemerland zouden rondwandelen, nou ons het groote aantal bolwerken en kastel len zyn opgevallen. En voor 350 jaar zou den wy Alkmaar gezien hebben als een sterkte, die de geheele omgeving beheersch- te. Nu is dat alles voorby, maar toch vin den wy nog bolwerken in ons schoon Ken nemerland. De bolwerken van kinderverzor ging, de kindertehuizen. En overal zyn die hulzen over het geheele land verspreid. Spr. ging de ontwikkeling na van het begrip Jtlnderultzendlng". Nog niet lang geleden waren er maar weinig van die te huizen en dan nog meerendecls zeer primi tief Ingericht. Het buitenland, In *t byzon der Zwitserland, was ons vèr’ vooruit. De eerste stoot voor klnderultaendlng is van Alkmaar uitgegaan. Een aantal onder- wyaers waren hier de Initiatiefnemers. In het begin floreerde het „Centraal Ge nootschap" niet best, zoodat er stemmen opgingen de vereenlglng maar weer te ont binden. Tot er plotseling een snelle vooruit, gang plaats vond, zoodat het Genootschap uitgroeide tot wat bet nu Is. Het jaar 1931 -ras buitengewoon goed te noemen. De kolonlehulzen kunnen zich gerust me ten met de beste bulten land.y.he. Ook aan het personeel worden nu zeer strenge eischen gesteld. Spr. memoreert de buitengewone verdien sten van dr. Dykhuizrn voor het Genoot schap. Spr. wensebt Alkmaar geluk met zoon ingezetene. Spr. stelt ook nog In het licht, dat de Katholieken. Protestanten en Israëlieten uitstekende tehuizen hebben, die voor niets onder behoeven te doen. Op het oogenblik zUn «r meer dan 80 tehuizen In Nederland. Spr. staat uitvoerig stil by de groote volksziekte, de tuberculose, de ziekte, die deze buizen in bet byzonder noodzakeiyk maakt. Spr. gaat de ontwikkeling na van karakter, deze ziekte, haar oorzaken en gevolgen en ook hoe zy te voorkomen of te genezen is. Zon, licht lucht en reinheid zijn de beste voorbehoedmiddelen. Spr. noemde in ’t by- ronder onze Hollandsche ztndeiykheid van schoone straatjes en seboone gordyntjes. Uur men moet niet naar de menschen zelf kykenl Ook goed en degeHk voedsel een voor- name factor voor de gezondheid (applaus). Hierna werd overgegaan tot bet vertoonen van eenlge propaganda-films, waarby de beer Bos eenlge toelichtingen gaf. In de pauze sprak dr. Korteweg een woord van op wekking om lid te worden van bet Alk- maarsen Genootschap. In de 8t. Dominleuskerk werd vanmorgen de plechtigs Uitvaartdienst gehouden voor den oud-pastoor C. Mlcklinghoff OP. Het B. Misoffer werd opgedragen door den zeereerw, pater L. Ch. Biesta, pastoor der parochie, geassisteerd door de weleerw. pa ters B. A. Slemes en E. Teppema, resp als diaken en sub-diaken. Het altaar prykte voor het eerst in den Burgemeeretr Wendelaar dankt in d? eerste plaats de voorzitter, voor de vrién delijke woorden tet hem gericht en zegt, dat het zün eebtgenoote byzonder spyt h_er niet aanwezig te kannen zijn. Met gencegen heelt spr. zyn steun aan deze nieuwigheid verleend, In de eerste plaats omdat, hetgeen hier alg.meen be kend is, spr. groote be.angstel Ing hesft voor hetgeen de Middenstand in deze stad pres- teert. De Middenstand beleeft moellyke tyden. maar spr. heeft altld gemeend, dat bjj sell de handen uit da mouwen moet steken, om er uit ts geraken. De Alkmaarscbe Midden stand heett het ook altyd ioo ingezlen en meermalen biyk gegeven o ter de nood ge energie te baschl .ken. Een nieuw bewijs daarvan ziet men thans: dit is wal niet een uiting van den gshealen Middens-and. maar van «.en gedeelte ervan. Spr. richt vervolgens eenlge erkentelijke woorden tot den heer Haytema, de er m betrekkelUk korten tyd In geslaagd to hter een zoo krachtige mdezling te stichten en tevens deze 1ste Alkmaarscbe K.uldeiuerz- beurs heaft weten te bewerksta-iljsn. De kruideniers hebben er brho.fte aan gevoeld het publiek wat meer op de hoogte te brengen van wat er in bat vak omgaat en hun de ove.tulging by ta brengen, dat de artikelen geleverd kunnen werden tegen con curreer ende pryzen. De tyden van thans zyn veel gecompliceerdst dan vooraeen. Thans kan men een maaltJd op mear ge. afleerde wyze «mnens.teilen, dan vrosg.r mrga.yk was, maar het staat ni.t vast, dat het pu bliek daarmede algemeen bekend Is. Er Is daarom a.les_lns aanleiding om het publiek deze artikelen te laten zien en s. r. hoopt dat vooral de vrouwen in greoten getale naar deze tentoonstelling zul.en komen, waarvan wy mannen later, naar spr. hoopt, de resul taten zul.en mogen ondervinden dbor maai- tyden, die pan smaak gewonnen hebben (Gelach). De bedoeling van deze tentoon:tilling to ook bet belang van eigen zaak te bevorde ren. Deze tentoonstel.ing to er dus in de eerste plaats voor het a.gemeen belang en voorts hoopt spr. van ganscher harte, dat zy ook voor de organisatie rtjke vruchten moje vóórtbrengen. Hlcnneds verklaarde burgemeester Wendelaar de eerste Alkmaar- sche Kruldenlersbeurs voor geopend. De voorzitter dankt den bargmasestsr voor de we gsmeends woorden, die hy heeft gesproken, waardoor hy de Middenstanders een hart onder den riem heeft gestoken. d. Linden, vosr.ltter van den ipteert de Alkmaar- sche Kruldenlersbeurs, en hoept, dat Heden zyn ingekomen verzoeken van de C. V. Van Woerden 8c 90.. de C. V. Colauto 8c Ce. en de C. V. Wessels 8c Co., alle alhier om verlof tot den verkoop van alcoholhou- denden drank, anderen dan sterken drank veer gebruik ter plaatse van verkoop, res- pectieveiyk In de perceelen Llmmerhoek nr. 34a. Laat nr. 81 en Langestraat nr 94. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een leder schrlfteiyk bezwaren tegen het verleenen van deze verloven Indienen. Alkmaar, 34 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, wKr»Dm~,AAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. doorns kan blijven, de wortels worden gesneden en dan zet men de plant op een goed verwarmd kweekbed van flink gewas- schen zand en turfmolm. Aan bet slot zyner voordracht behandelde spr. de ziekten der cacteeCn. die vooral voor komen by het kweeken In huls. Verka 1 k e n. gevolg van ondeskundig Vól worgen ten aanzien van temperatuur vocht, standplaats, enz. Geelzucht ontstaat door het te veel In de xon staan. Wegvallen der Jonge plant op de mal- schaal is een gevolg van gebrek aan versche hecht, te veel vocht of te veel stikstof in den grond. Inkrimpen van de plant, vaak komend in de huiskamer. Is een gevolg de aanwezigheid van wortellulzen. Men dan nieuwe aarde met wat kalk en plaatst daar de plant In, na haar van alle vorlgen De verdediger van verdachte E., mr. Muller, sluit zich aan by de hulde door zyn medepleiter aan pres., otflc.er en dr. Pameyer gebracht. Ook brengt pl. hulde aan het pleidooi van zyn medep.eiter, die zeer sober de schuld van spr.'s cliënt in het geding bracht ten gunste van zyn cliënt. Na een woord van deernis met net slacht offer, wijst pl. er op. da' het objectief en juridisch niet vaststaat, wat aan Br. eigeniyk Is to:gedlend. Is het objectief vol doende, dat verd. E. gezegd heeft, dat hy Par. Groen aan verd. B. gegeven heeft? De verklaringen omtrent kleur en samen stelling van de oplossing zyn niet alle ge- iyk. Het Is niet In rechten bewezen, dat Par. Groen is aangewend. Wat het onderzoek betreft in Utrecht, is de mogelykheid niet uitgssloten. dat het I>otje verwisseld to; bet was geen justitio neel onderzoek; de identiteit van de faeces is niet in rechte bewezen. Bij bet urlne-onderzoek to geen rekening genouden met wat de patiënt gegeten had: dit had volgens get. Kam wel dienstig 1 Ook hier heeft bet resultaat geen heid. Als men zich houdt aan de rapporten vari de medici, dan is er nog geen sprake Van Parysch Groen, waar de dagvaarding van spreekt; als de officier dit uit de dagvaar ding laat, valt deze uit elkaar. Op alen grond moet reeds vryspraak volgen. Voorts is omtrent het gehalte van het door verd. E. aan verd. B. verstrekte af treksel niets gebleken; hét onderzochte monster was een andere flesch. PL vraagt nu, welk opzet belde verdachten en wie van belden moe ten we gelooven? Dit is pen uiterst moel lyke kwestie. Belde partyen beschuldigen elkaar, zy verd. B., bekent poging tot moord, verd. E. békent medeplichtig heid aan het benzdeelen van Br.’s gezond heid. Niet alleen verd. E., ook verd. B heeft In den beginne alles ontkend. Is de waarheid en wat is de mcgeiykhild? Heeft verd. B. niet tegenover E. gecamou fleerd, dat zy van plan was haar man helmeiyk op te ruimen? Pl. vraagt slechts, doch beschuldigt niet. Is het logisch als zy den opzet had haar man te dooden en 1 Mei weer op de toerdery t» gaan wonen? PL vraagt de rechtbank voorzichtig te zyn met verklaringen van verd. B. Deze kwam op de zitting met een fonkelnieuwe mede deellng, een voor Pl.’s cliënt bezwarende uitdrukking dat haar man haar (ook) be dreigd heeft; dus uitlokking. Br. beeft onder eede verklaard, nooit haar met den dood te hebben bedreigd. PL neemt aan, dat verd. B. verd. E. suggereerde, dat het goedje, dat zy d'r man gaf, niet noemenswaardige uitwerking had. In bet doen en denken van verd B. ziet pL veel tegenstrydlgheden. De off neemt niet aan, dat verd. E. slechts beeft willen helpen Br. lusteloos en kwynerig te maken. Als hy had willen dooden, had hy geen jodium gegeven, doch het zware ver gif laudanum, dat hy In zyn bezit bad, met het oog op de ziekte van de vreuw. Toen het jodium niet hielp gebruikte hy ParUsch Groen, echter uit het zakje waar niet „vergif" op stond en meende, dat be: alleen voor Insecten dood:iyk was. Dat in Par. Groen arsenicum zit weten de leeken met, ook de practiscbe tuinders weten het niet. PL gelooft niet, dat zyn cliënt begrepen heeft, dat het vergif doodeiyk was. ook omdat, het zoo gemakkeiyk te krijgen was. Is de off„ is de rechtbank overtuigd, dat hy het wel wist? Dat Is niet bewezen. Dat de drogist het zakje, waai niet „vergif" op stond, verkocht heeft, weet hy niet. De verd. E. Jaloersch was en verd B voor zich wilde hebben, is een veronder stelling. die niet bewezen is. Met z'n eigen vrouw had hy een harmonisch leven. Hy had van Br. geen last, zoodat hy hem uit den weg wilde ruimen. Het is aannemeiyk, dat hy slechts Br, wat suf wiide maken. PL wyst op de verklaringen van den get. S décharge, die ten gunste zyn van vstek's

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10