PILSOEDSKI de geheimzinnige Zijn romantische Madeira-reis THANS EEN RUSTKUUR BIERSTAKING TE BERLIJN IN EGYPTE? ONZE OOS7 DE PEST Breidt zich uit WIJZIGING VAN DE KIESWET KERKNIEUWS MGR. A. J. N. VERMEULEN f PATER BONIFACIUS O. M. WANORDE IN DEN RIJKSDAG DE BEGROOTTNG VAN EMMEN SOCIAAL LEVEN UIT DE SIGARENINDUSTRIE OOK EEN JAARVERGADERING TE INFLUENZA BINNENLANDSCH NIEUWS Toch eenige politieke resultaten Omtrent basis van debat in Genève FRANSCH-DUITSCHE TEGENSTELLING ECHEC VAN OPROERLINGEN IN MAROKKO EEN NIEUW SNELHEIDS RECORD VAN SIR CAMPBELL HAMBURG IN HET DONKER DE WERKLOOSS HELMOND INSPECTEUR VOLKSGEZONDH GEGEVENS WERKLOOZENZORG DE NATURALISATIE VAN HITLER INSPECTEUR VAN DEN LANDBOUW AMOKMAKER OP MANILLA MOORDENAARS GEKNIPT CAP. f Tot lichtstaking besloten regeerlng-Brüning zal de gemeente. onder- Op z’n het Slotwoord van Henderson te Genève tot tot in Een tekort van ruim drie ton 4 ittiij 1 -J— Van Amerikaansche alcohol- smokkelaars Een circulaire aan de besturen Wetsontwerp binnenkort te verwachten De Nazi’s in de Rljksweer Niettemin zyn er Woensdag twee belang rijke politieke resultaten bereikt. Ten eer ste de uit de wegruiming van het incident tusschen Gröner en de socialisten wegens het toelaten van Nazi's in de Ryksweer. De minister beantwoordde de kritiek hier- BERLIJN 34 Febr. (WA) De vertrou wensmannen van den bond van Caféhouders hebben besloten een verlaging der blei belas ting tc elschen. Vanaf hedennacht drie uur zal geen bier meer geschonken worden en de schenkstaklng, die sedert Maandag door de radicale groepen alleen gevoerd werd, sou hiermee algemeen kunnen worden. Aan Ir. R F. Bonthuis. RUtadandbouw- consulent in algemeenen dienst te ’s-Ora- venhage, la de persoonlijke titel van inspec teur van den landbouw verleend. op dat het aanvaarden van het ontwerp verdrag als basis van onderhandellng zutVer van zakelyke beteekenis is. Van belang is dat het dekenaat Druten en in December 1911 door Z. H. den Paus tot eere-kamerheer be noemd. Eind December 1*31 werd aam Mgf. Vermeulen op zijn verzoek eervol Ontslag verleend als deken. MANILLA, 24 Febr. (Reuter). Een amok- maker heeft heden 10 personen gedood en even zoovelen gewond. Ten slotte werd hl) zelf door een soldaat afgemaakt. Het geval op met de verklaring, dat de leiders der Na- heeft groote beroering verwekt LONDEN, 24fTebr (VD.) De Engelsche recordryder Sir Campbell heeft beden volgens een telegram uit Dayton Beach een nieuw snelheidsrecord op zijn naam ge bracht. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 408 525 KM (253* mijl). Het oude re cord. dat eveneens op zijn naam stond be droeg 394905 K.M. (245 mijl). Tb Bomen is overleden de Hoogeer». heer Mgr. A J. N. Vermeulen, pastoor aldaar. Pastoor Antocius Johannes Norbertus Ver meulen werd geboren te Waalwijk den 21en October 1843. Hy bezocht de seminaries van het bisdom Den Bosch en werd priester ge. wijd den ISden Juni 1887. In 1868 werd hl) benoemd tot kapelaan te Nijmegen (par. H. Augustinus), waar hy verbleef tot zijn be noeming tot pastoor te Horssen in 1886. Den risten Juni 1*10 werd hij Deken van bevorderd. RABAT, 24 Febr. (Reuter). De aanval op het Fransche lump te Macisal in den nacht van 21 op 22 Februari, beteekent een episo de in de actie tot omsingeling van de laat ste oproerlingen, die zich verscholen heb ben in bet hooggebergte van den Atlas. De aanvallers lieten 25 lijken achter en 8 gevangenen. Dit ^phec van de oproerlingen had een deipen Indruk in de geheele berg streek tengevolge. Sedert is er geen enkele nieuwe verdachte beweging in de streek uit gevoerd. Uit Oostelijk Noord-Brabant wordt ons bericht, dat de gang van zaken in de belang rijke sigarenindustrie dier streek tamelijk be vredigend is. Er wordt vooral een goede vraag naar goedkoope. zoogenaamde „volksslgaren" (8 oents-slgaren) geconstateerd. Dit feit is een typisch crisisverschijnsel, ook onder dit opzicht, dat het dure sigarettenrooken tn volkskringen terrein verliest aan de meer economische goedkoope sigaar. Over bet algemeen gaat het in de sigaren industrie, ook uit hoofde van het bovenver melde, vrij goed, al vallen, met name in en kele kleine bedrijven, nog wel ontslagen. op de snelste wijze een practlsch uitvoer bare definitieve oplossing van het ontwape- nlngsvraagstuk tot stand komt. Ambassadeur Nadolny las vervolgens een verklaring voor, volgens welke de Duitsghe delegatie zich accoord verklaart met 't eer ste deel van het Engelsche voorstel waarbij het ontwerpverdrag het algemeens kader zal vormen voor de verdere onderhandeljn- gen. Tardleu. opnieuw aan het woord komende verklaarde dat de vertegenwoordiger der Dulteche regeering het Engelsche voorstel heeft aangenomen, slechts onder voorbehoud dat de Dulteche ontwapenlngs-voorstellen de afzonderlijke bepalingen van het ontwerp verdrag van den Volkenbond zouden ver vangen. Spr. acht het evenwel zijn plicht volledige klaarheid te brengen over bet feit dat Frankrijk dit onder geen omstandigheden zal toelaten. De Fransche regeering kan niet toestaan dat de Dultsche of andere voorstellen de bepalingen van het ontwerp verdrag van den Volkenbond vervangen. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken. Tewfik Roeschdy Bey eischte aller eerst een beslissing over het Sovjet-Russl- sche voorstel inzake volledige en algemeene ontwapening, aangezien daardoor de bespre king over het verdrag ontwerp overbodig wordt. De Japansche ambassadeur Matsoedelra verdedigde het ontwerpverdrag van den Vol kenbond. Vervolgens werd besloten Donderdagmor gen in zitting bijeen te komen ter behande ling van het Sovjet Russische voorstel in zake algemeene ontwapening. De zitting werd hierna verdaagd. basis als het ontwerpverdrag ?zlen zij anders tn een anarchie overgaat. Spr. behoudt zich zijn houding je gens zekere verklaringen van zekere dele gaties. Si’s zich verplicht hadden met uiterste ge strengheid op te treden tegen alle oowet- j* verbonden met verregaande waarborgen voor 'de betrouwbaarheid van de weermacht. Uit den toon van Breltscheld's rede bleek ge- BRUN8WIJK 34 Februari. (V. D.) Woens dagavond heeft te Brunswyk een vergadering plaats gehad van het dagelyksch bestuur van de Dultsche Volks-Partlj. waarin uitslui tend de kwestie omtrent de naturalisatie van Hitler werd besproken. Na uitvoerige bespre kingen werd geconstateerd, dat de voorge stelde oplossing geen schjjnbenoemlng te, maar dat het bij de benoeming van Hitler tot Brunswljksch ambtenaar ernst is. Hier mede zijn de bezwaren welke de D. V. P. tot nu toe beeft gehad, opgeheven. NEW YORK, 24 Februari (VD.) De rum-smokkelaars aan de Noord-AUantlsche kust zijn op het oogenblik te Halifax op Nieuw Schotland bijeen in een soort jaar vergadering. Tal van vooraanstaande Azne- rikaansche alcoholsmokkelaars zijn in een hotel gelogeerd, waar conferenties worden gehouden over den zakelyken toestand. Men besloot echter de aankomst van den New Yorkschen alcohol-koning Higgins af te wachten, alvorens men tot bespreking van de eigenlijke agenda overging Inmiddels maken de smokkelaars het zich zoo gezel lig mogelijk. Gisterenavond vond In hotel „New Scotland” een rumoerig avondfeest plaats. In totaal nemen 25 groote alcohol smokkelaars aan het congres deel. Alge meen wordt de stand van zaken goed ge noemd. 'lijk heden voor (meebrengen. MEDAN, 23 Febr. (Aneta). De politie te Tandjong Balei heeft een bende van vijf Javaanacbe oud-contractanten gearresteerd, zy hebben bekend schuldig te zijn aan den drlevoudlgen moord, welke, naar op 17 Febr. geseind werd, tn kampong Blojambl nabij Tandjong Balei beeft plaats gehad. De meest tegenstrijdige geruchten doen den laatsten tijd de ronde omtrent maarschalk Pilsoedski. hetgeen er mede op zou wijzen, dat de kansen, dat Pllsoedskl weer aan de politiek gaat deelnemen, toenemen. Eenige dagen geleden verscheen In .Prager Hageblatt” een bericht, dat Pllsoedskl geestesziek was. Hu zou zyn studeervertrek, waar hy dag in dag uit gebogen zit over tastlsche veldtochten, niet meer verlaten, tastlsiche veldtochten, niet meer verlaten Genoemd blad wist verder nog te vertellen, Op de vragen van het Tweede Kamerlid Knottenbelt betreffende het tydstlp van in diening vaa een wetsontwerp tot wijziging vah de Kieswet, heeft Minister van Staat, MtnMfr V*n Blnnmlandsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat hy met betrek king tot een wetsontwerp tot wijziging' vaa de Kieswet nog «Mthts Omtrent één piint advies wacht; na ontvangst van dit adVles, dat zeer binnenkort mag worden te gemoet geiden, zal het wetsontwerp h«t Departement kunnen verlaten. De indiening er van zal daarna zoo spoedig mogelijk geiyk worden S- a--- e In verband met de by het ontwerp voor te stellen wijziging van art. 125. eerste lid, der Kieswet, strekkende tot vervroeging van den in die bepaling vastgelegden dag der candldaatstelllng. erkent de Minister, dat bet wenscheiyk is, een spoedige indiening te be vorderen, waartoe hy dan ook gaarne zal medewerken. krachtige wijze vóór alle andere besluiten een beslissing over het Sovjet-Russischt voorstel van een algemeene volkomen dht-' tige strevingen in de partij” De toelating wapening Ingeval het voorstel mocht wor- - - - den aangenomen, aldus Litwlnov, wordt het ontwerpverdrag overbodig. 3 De Italiaansche vertegenwoordiger wee# er ,*>oeg. dat deze aangelegenheid geen moel- Thans 2729; een jaar geleden 1120 Zooals bekend, is de stad Helmond met haar belangrijke en grootendeete op export berekende industrieën, procentsgewyze het hoofdslachtoffer van de werkloosheidscrisis in de Zuidelijke industriecentra. Boe zeer ernstig de toestand voor Helmond in een jaar tijde gewerden la. moge blijken uit hst feit, dat bat aantal werkloosen. dat in Fe bruari 1931 het cyfer 1130 had bereikt, thans, oen jaar later, tot niet minder dan 3739 Is gestegen. De werkloozen komen hoofdsakelyk voort uit de textiel-, ijzer- en cacao-tndustrie, als mede uit de bouwvakken Meer vraag naar goedkoope soorten Gibson (Vereen Staten) sloot zich aan by het Engetech-Fransche voorstel. Hy leg de er evenwel den nadruk op dat daarmede het ontwerp-verdrag als zoodanig nog geens zins is aangenomen. Dit zal slechts het ka der kunnen worden voor de algemeene werk zaamheden, waarbinnen beslissende wijzi gingen en aanvullingen zullen zyn toege laten. De Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken. Litwlnov, eischte op In de kerk der pater» Capucijnen te Breda had de uitvaart plaats van den eereerw. pater Bonifaclus (P. H. J. tan Ham. geboren te Utrecht, April 1862). De H. Mis van Requiem werd geneis breerd door pater Gardiaan. met assis tentie van de paters Eliglus uit Tilburg en Paschalls uit Breda. Het geheele ge bouw was gevuld met geloovlgen. die kwa men bidden voor de zlelerust van den overledene, die eenmaal een seer gaarne gehoorde kanselredenaar was. Nabij bet altaar hadden tal van Eerw. beeren geestelijken plaats genomen, o. m. Mgr. J. M. van Oers. vicaris-generaal van het bisdom, plebaan H. O. M Schrauyen. pastoor A. H. Rops. Na de absoute in de kerk, werd bet lyk overgebracht naar de begraafplaats der Capucynen te Langeweg, waar de teraarde bestelling in grooten eenvoud plaats had. GENEVE, 34 Febr. De politieke conferen- tiecommlssle der Ontwapeningsconferentie is Woensdagmiddag onder voorzitterschap van Henderson byeengekomen. Hoewel de com missie slechts bestaat uit de leiders van de delegaties, waren de delegaties niettemin voltallig verschenen. Op voorstel van Henderson werd de Tsje chische Minister van Buitenlandsche Zaken. Benesj, met algemeene stemmen gekozen tot algemeen rapporteur der commissie. Vervolgens werd aangevangen met het de bat over de kwestie van de basis der onder- handellngen. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bimon, lichtte daarby een schrlfte- lyk voorstel toe, waarby de commissie be sluit de verdere werkzaamheden der confe rentie te houden binnen het kader van het ontwerpverdrag van den Volkenbond, even wel zullen alle delegaties haar volledige vrijheid behouden afzonderiyke voorstellen uit te werken en amendementen in te die nen op het ontwerpverdrag. De Fransche premier Tardleu juichte de verkiezing van Benesj toe. Vervolgens legde hij er den nadruk op dat het ontwerpverdrag van den Volken bond de rlchtiyn moet vormen voor de ver dere werkzaamheden en beslissingen. De taak van de conferentie zal, aldus Tardleu. slechts kunnen worden volbracht binnen het kader van den Volkenbond De conferentie heeft tot taak de in het ontwerp-verdrag opengelaten tabellen in te vullen. Een con ferentie welke zoo groot is als deze, heeft een hechte noodig, aan; BERLIJN, 34 Febr. (W.B.). Wie gemeend heeft, dat op de gebeurtenissen tydens de eerste zitting van den Rijksdag heden zake- lyke arbeid zou volgen, heeft helaas geen geiyk gekregen. Afgezien van de verklaring van Dr. Grö ner. die met zyn rustig en duideiyk betoog diepen indruk maakte, en afgezien van de redevoeringen van eenige bejaarde parle mentariërs van aanzien was het uiteriyk beeld van de debatten van Woensdag nog* minder fraai dan Dinsdag. Kwam het toen maar tot één schorsing van de zitting, thans moest het drie maal achtereen gebeuren. Het begon aanstonds by de verklaringen van Dr. Breitscheid namens de Socialisten. Deze zien in Hindenburg weliswaar geen po litiek geestverwant, doch zullen voor hem stemmen, daar het er op aankomt een can- didatuur te steunen, die het fascisme het meeste afbreuk doet. Het hoogtepunt der wanorde werd be reikt, toen de voorzitter Löbe den nat.-so- ciallstischen afg Rosenberg het woord ont nam Een lid der linkerzijde had by wyze van interruptie gevraagd om een tolk, aan gezien niet De .jBtctbevat een opgave van ha« aan tal sterfgevallen aan Influenza en aan ziek ten van bet ademhalingsstelsel (met uit sondering van tuberculose) In de 46 gemeen ten met meer dan 30900 zielen, omvattende op 1 November 1*31 een» bevolking van 3*00331 inwoners, voorgekomen gedurende de week van 14 tot en met 20 Februari 1932: aan influenza 25; bronchitis 16; pneumonie 104; andere ziekten van het ademhaling»- etelael U. Totaal 133. PARAKAN. 33 Febr. (Aneta). Op enkele plaatsen In bet regentschap Temanggoeng werden in de laatste weken plaatseiyke op flikkeringen van bubonenpest, secundaire longpest en ook van de gevreesde primaire longpest geconstateerd. In Parakan stierven in de laatste week zes personen in een huisgezin aan laatstge noemde ziekte. Thans te een haard ontstaan in een dess» tusschen Parakan en de Kledoeng tusacher de Soembing en de Sindoro. Vermoedelyk had de overbrenging plaats door een con tactpersoon Uit Parakan. Zeven personen syn reeds overleden en 50 contactpersonen worden in barakken afgezonderd gehouden. De bede dessa te door veldpolitie geïso leerd. BERLIJN. 24 Febr. (V.D.) Na een onder breking van meer dan anderhalf uur, werd de RJjksdagzitting heropend. President Loebe deelde mede, dat afge vaardigde Rosenberg (Nat.-8oc zyn be dreiging, een lid, dat geïnterrumpeerd had oorvygen te zullen geven terug heeft geno men, nadat was vastgesteld, dat de belee- dlgende interruptie in het algemeen rqmoer was ondergegaan en derhalve niet berispt is. De president berispt vervolgens den communist, die geïnterrumpeerd had Overigens verzocht hy in de toekomst alle beschimpingen, beleediglngen en bedreigngen met de vuist, zooals herhaadeyk door het presidium waren geconstateerd na te laten en steeds op de plaatsen te biyven ten einde den toestand door samenk Uitingen niet onnoodlg te verscherpen. Voorts deelde presldendt mede, dat hy de schorsing afgevaardigde Spreger intrekt, omdat bestrale verzekerd heeft, dat hy de begeestering. Pllsoedskl koestert ook een ontzagiyke bewondering voor Napoleon, dien hy beschouwt als 't grootste genie, dat de wereld ooit gekend heeft. Zyn redevoeringen kenmerken zich door een groote levendigheid en openhartigheid en een directheid van zeggen, die onmiddellijk „pakt.” zy zyn voi dichteriyke vergeiykin- gen en frissche beelden gegrepen uit het da- geliiksch leven. Er te zelfs iets in. dat aan Rabelais herinnert, zyn dagorders, even kort als raak, zyn kleine meesterwerken, die in staat bleken om een wonderbare geestesge meenschap tusschen den aanvoerder en zyn soldaten te scheppen. Een diepe kennis van den mensch en de geschiedenis spreekt eruit. Pllsoedskl’s werken zyn niet als de verzen en tooneetetukken. die groote staatslieden by- wyien uit tydverdrijf plegen te schrijven, maar men zou ze veeleer kunnen beschou wen als een soort Röntgenstralen, die ons tn staat stellen door te dringen in zijn diepe en gecompliceerde natuur. Een van zyn laatste werken is een opstel, getiteld: „Ia Psychologie du Prison nier," hetwelk als een zeer merkwaardig werk wordt beschouwd. Behalve zyn litteraire gaven- bezit Pllsoedskl ook nog de bewonderenswaardlge gave om weersvoorspellingen te doen, welke hy heeft bewezen tydens zyn verbiyf aan boord van het PookAhe oorlogsschip „Wlcher". dat hem van Madeira naar Gdlngen bracht. Toen het Poolsche oorlogsschip op Madeira aankwam, werd aan den maarschalk mededeellng ge daan, dat er op zee een sterke storm stond. Pllsoedskl antwoordde, dat hl), zoodra hy aan boord kwam, de vee zou betooveren. En werkeiyk, toen het schip moest vertrekken, was het weer plotseling omgeslagen en ge durende geheel de reis bleef het prachtig weer tot den laatsten nacht. Toen het schip de Oostzee binnenliep, verklaarde Pllsoedskl: „Vannacht zal het weer slecht worden, want Ik wil niet langer tooveren. Dr. Eoyczynkl (de geneesheer, die den maarschalk verge zelde, moet ook maar eens ondervinden wat het zeggen wil zeeziek te zyn.” En des nachts om 12 uur stak er een hevige storm op, roo dst de passagiers van het kleine oorlogs schip op danige wyze heen en weer werden geslingerd. Toen de reisgezellen de „barome ter-achtige intuïtie” van den maarschalk be wonderden. vertelde deze schertsend, dat hy familie was van een oud Llthauech priester- geslacht uit den heldenschen tyd. hetgeen ook wordt bewezen uit de opvallend borste lige wenkbrauwen van den dictator. Evenals zijn hetdensehe voorvaderen zou ook Pil- soedskl de kunst verstaan om als weerpro- feet op te treden. Econ. party steunt regeering Ten tweede bleek uit de rede van afg. Dr. Bredt. dat de economische party de Ryks- iregeerlng haar vertrouwen niet zal ontzeg gen. Ook al bestond er de laatste dagen zjauweiyks meer vrees, voor gevaar van deze belde zijden voor het kabinet, de huidige ontwikkeling der zaken heeft volledig klaar heid gebracht. Donderdag zal de Rykskanselier zyn el- geniyk voor Woensdag bestemde rede hou den. Zy zal voor alles een beantwoording zyn van de kritiek van den Duttsch-natlo- nalen afg Freytagh-Loringhoven. laatst Vrydagmlddag zal de Ryksdag na den afloop der stemmingen uiteengaan. dat niettegenstaande de uiterst strenge censuur, geheel Polen reeds op de hoogte was van den toestand van maarschalk Pllsoedskl. Thans echter wordt er bericht, dat Pilsoedski zich naar Roemenië zal begeven, teneinde aldaar het 16e regiment infanterie te bezoe ken, waarvan hy eere-commandant te. Het biykt echter wel, dat de gezondheidstoe stand van Pilsoeezkl niet al te best is. want na zyn bezoek aan Roemenië zal hij zich naar Egypte begeven, teneinde aldaar een rustkuur te ondergaan. Dit is niet de eer ste keer dat Pllsoedskl een rustkuur moet nemen. In begin van verleden jaar heeft hy eenige maanden op Madeira vertoefd, ter- w hy "de zomermaanden te Druskleninl, een badplaats in Oost-Polen. doorbracht. Evenals nu heerschte er ook verleden jaar een groote geheimzinnigheid rondom Pllsoedskl en syn plannen. Toen hy met de torpedoboot „Wlcher” van Madeira was vertrokken, wist opeens ^Iemand waar hy zich elgeniyk bevond. De 'Éhkele getrouwen, die het ongewyfeld wis- n^ten, hulden zich in een geheimzinnig zwij gen en deden geen moeite de zonderlinge ge ruchten, welke al spoedig omtrent Pllsoeds- ki de ronde deden, tegen te spreken. Ook de maarschalk zelf, die vrij onverwacht te Gdlngen arriveerde, liet niets los. Maarschalk Pllsoedskl. de feitelijke dicta tor van Polen, hoewel hij zich vergenoegt met den titel van Minister van Militaire Zaken, te geen Pool van geboorte, doch een Letlander. Hy werd geboren In het kleine plaatsje Zulof, nabij Wilna op 19 Maart 1867 en zal dus binnenkort zyn 65en verjaardag herdenken. Over zyn jeugd en over de ge boorte van zyn Poolsch patriotlsme heeft Pllsoedskl eens het volgende geschreven: „Het was ongeveer tien jaren na de on derdrukking van den opstand van 1863. De indruk, dien Mujaref's represailles hadden achtergelaten, was nog zoo levendig, dat alleen het zien van een Russisch ambte- naren-uniform voldoende was. om de men- schen van schrik te doen beven. In dien tijd haalde myn moeder uit een verborgen schuilplaats, die aan haar alleen bekend was, een paar boeken, waaruit zy ons voorlas en waarvan zy ons sommige passages uit het hoofd Het leeren. Het waren de werken on zer groote dichters. Het mysterie, dat deze oogenbllkken doorhuiverde, de gemoedsbe weging. welke mijn moeder beving en die electrisch oversloeg op ons, haar kleine toe hoorders, de verwisseling van het décor, dat plaats vond, zoodra een of andere lastige getuige onze consplratleve byeenkomsten stoorde, dat alles liet in onzen geest sporen achter, welke nooit zyn uit te delgen. Op het Russisch gymnasium, dat ik moest bezoe ken, kwam my het gehate regime in leven den Hjve in de gestalte van het geünifor meerde Russische leeraarscorps tegemoet Dag in dag uit moest ik myn onmeteiyke en machtelooze woede verbyten. Myn moeder troostte my echter en vermaande: „Geduld, myn jongen, geduld. Als je groot bent, zul je wraak nemen.” Volgens een ouderen broeder was de lievelingslectuur van den opgroetenden Pllsoedskl de biografie van Napoleon. Ook de helden der Oudheid, zoo als Mlltiadee, Themistodes, Epaminondas, maakten een diepen indruk op hem. Tegen den Poolschen dichter Sleroeewskl solde Pllsoedskl eens: JZïj ontroerden my tot het diepst van my”. ziel en maakten my ge lukkig.” Niet lang daarna, toen Pllsoedskl student in de medlcUnen te Charkc w was ge—orden, kreeg hy gelegenheid om actief in de gebeur tenissen in te grijpen. Nauwelijks 30 jaar oud. was Pllsoedskl Russisch staatsburger geworden en een der vurigste revolutionnal- ren. Hy koesterde slechte één Ideaal: het tsarenregime te doen vallen en de revolutie uit te roepen. Wegens zijn ideeën kwam Plteoedskl berhaaldeiyk met den rechter in aanraking, totdat hy, 21 jaar oud. werd ver oordeeld om gedurende tien jaar naar Sibe rië te worden verbannen. In Siberië Is hy evenwel niet lang geweest. Met behulp van geestverwanten gelukte het hem te ontsnap pen en onder een anderen naam terug te kf-eren. Na zijn terugkomst uit Siberië ging hy zich interesaee.'en voor de Poolsche arbel- dersparty. Deze party was gevormd door een jBëhtal personen, die een Poolsch rijk wilden stichten, dat geheel los van Rusland stond. Pllsoedskl werd een vurig aanhanger van deze party en hier kwam Mj tot de gedacnte van de schepping eener Poolsche gewapende macht, hetwelk hem ook te gelukt. Ir. 1917 zag Pllsoedskl een zijner idealen verwezen lijkt: de verheffing van Polen tot den zelf standigen staat, waarin Pilsoedski al spoe dig een voorname, zoo niet de voornaamste plaats innam. Door de staatsgreep van Mei 1936 kwam Ptlsoedaki, die een vurig patriot HAMBURG, 23 Febr. (VD.) Tydens een massa vergadering van Hamburgsche winke liers. waaraan vertegenwoordigers van alle mlddenstandsvereerrigingen en -bonden deel name^. Is hedenavond besloten om vanaf Donderdag as. over te gaan tot een licht staking, aangezien de tarieven voor stroom te nadeelig zyn. Onder de organisaties, die zich voor deel neming aan de lichtstaking verklaarden, be vinden zich oa. de bond van bioscopen, en de warenhuizen. Het voornemen bestaat de lichtetaking aldus te voeren, dat Iedere buitenverlichting achterwege zal blyven. De etalages zullen Donderdag heelemaal niet en daarna slechte tot 7 uur des avonds met ongeveer een kwart van de gewone sterkte verHcht wor den. De btnnenverlichtlng zal zooveel moge- iyk tot ongeveer een kwart van de gebruike lijke sterkte worden beperkt. Met Ingang van 1 Maart 1932 te benoemd tot Inspecteur van de Volksgezondheid tn algemeenen dienst Mr. P. A van der Drift, onder toekenning van geiyktydig eervol ont slag als referendaris by he; Departement van Arbeid, Handel en Nyverheid. de van de bestrate verzekerd hand niet dreigend heeft opgeheven tegen den president. Hierna mocht afgevaardigde Rosenberg zyn' redevoering vervolgen. Hy ver klaarde ojn. nog. dat de minachting waarmede het Dultsche Ryk van dq zyde van Uttauen tn het Memel land te bejegend, beschouwd moet worden als een symptoon van de algemeene geringe achting voor Duitschland in het buitenland als gevolg van een jarenlange verwaarloosde buiten landsche politiek. Rosenberg veklaarde voorts, dat nimmer iemand zoo besmeurd te als Hindenburg In het jaar 1925 door Cen trum en Soclaal-Democratie. Het Centrum heeft verhinderd, dat de nationaal-socialte- ten aan de regeering deelneemt. Het vormt een front met de soclaal-democraten en moet derhalve met haar ten gronde gaan. Indien dr Bruening in deze Ruksdagzittlng niet ten val zal worden gebracht, dan zal hy toch over enkele maanden zijn ontslag aanvrage indienen by den Rykspresldent. Deze Rijkspresdient zal Hitler heeten. De ziting wordt dan verdaagd tot Don derdagmiddag 13 uur. waa. aan de regeering en sindsdien te hy elgeniyk degene die Polen regeert. Zyn naamfeest, 19 Maart, wordt in Polen als een soort nationale feestdag beschouwd, welke echter niet altyd even kalm verloopt. Verle den jaar kwam het in Polen tot groote be- tooglngen van de nationaal-democratuche gezinde bevolking Hei zal wel niet algemeen bekend zyn, dat Pllsoedskl zich behalve ate dictator ook als een bekwaam en fijnvoelend psychologisch waarnemer en als een stylist van meer dan gewone litteraire gaven heeft doen kennen In West-Europa kent men Pll soedskl elgeniyk alleen ate veldheer, doch In zyn vaderland staat hy als een knap schrij ver bekend. Niet alleen in de politiek is hy de leider van zyn volk, doch ook op cultu reel gebied. Zyn werken, die achtereenvol gens het licht zagen, zooals „Mijn eerste ge vechten.” „De opstand van het jaar 1863.” zijn hoofdwerk ,De oorlog van 1920" en zün beroemd geworden dagorders, hebben een groote wetenschappeiyk-hlstorlsche en te vens agitatorlsch-polemlsc ie waarde. Vooral zyn werk „De oorlog van 1930”, dat tegelbk met een geschrift van den Russlschen gene raal Tuschatechowskl. in druk is verschenen, doet hem kennen als een machtigen en ver- voorultzlenden denker In dit werk toont hy zich een aanhanger van het strategisch sys teem „de plain air”, in tegenstelling met de z.g. strategie „encadrante et serrée.” Daar voor had hy trouwens zyn goede redenen, want hy had niet over groote legers te be schikken. zyn systeem bleek echter te vol doen, want zyn regimenten behaalden er door een ultelndeiyke overwinning. In zyn redevoeringen laat Pllsoedskl den vrijen loop aan zyn verbeeldingskracht. Onomwonden spreekt hy allea uit, wat hem op het hart ligt en hy doet dit met een welhaast Napo leontische dan het altlsche dialect van Rosenberg: te verstaan was. Hierop antwoordde Rosenberg: U kunt toch naar Gallcië gaan| om Jiddisch te spreken." Er volgden hierop steeds meer interrupties, waarby Rosenberg den Communist Heuck het woord „Jood” toeriep. Rosenberg bood een anderen com munist eenige oorvygen aan. Communisten en nationaal-socialisten drongen dreigend opi rondom de sprekerstribune. President Löbe wees Rosenberg er op. dat het woord ..Jood” een onparlementaire uitdrukking is. Door: bovendien een medelid oorvygen aan te bieden ging Rosenberg, aldus Löbe. zich dermate te buiten, dat hy hem het woord moet ontnemen. Het kabaal duurde nog eenige minuten voort, zoodat de president de zitting ten tweeden male moest schorsen. In parlementaire kringen wordt dit ver- i loop van de zitting zeer betreurd, te meer daar de vorige bijeenkomst van den Ruks- dag nog op ‘n ander peil stond, dat meer I in overeenstemming was met het aanzien van het parlement. GENEVE. 24 Februari (V.D.) In het slotwoord van de plenaire zitting van de Ontwapeningsconferentie vatte de presi dent. Henderson, het resultaat van de nu toe gehouden bespreking samen en con stateerde dat de verklaringen van de re- geeringen getoond hebben, dat alle regee- rlngen eensgezind den vasten wil hebben tot zoo verstrekkend mogelijke practische re sultaten te komen. Hy verklaarde dat de hoop bestaat dat by de as. besprekingen In de commissies overeenstemming zal wor den bereikt. De moeilijkheden zijn inderdaad zeer groot, doch schynen niet onoverwln- neiyk. Over eenige prlncipieele zaken te zekere overeenstemming reeds aanwezig, byv. over het verbod of althans een sterke be perking der offensieve wapens. Absolute overeenstemming bestaat Inzake het ver bod van den oorlog met chemische en bacteriologische middelen. Tegen het in het leven roepen van een permanen te Ontwapeningscommissie, welke toezicht moet houden op de uitvoering van de in verdragen op te leggen verplichtingen en welke in de toekomst de ontwapeningscon ferenties moet voorbereiden, te van geen en kele zyde bezwaar gemaakt. Het Franach voorstel Inzake het in t leven roepen van ‘n internationale strijdmacht, welke ter be schikking van den Volkenbond zal worden gesteld, zal in de Commissie ernstig worden bestudeerd. Henderson verklaarde tenslotte dat de aA onderhandelingen in de commissies waar-, achyniyk zeer langdurig en moeilijk sullen worden, dat zy groot geduld en groote ener gie zullen elschen. dat echter gegronde hoop bestaat, dat de werkzaamheden praetlsche resultaten zullen leiden. De volgende plenaire zitting van de con ferentie zal eerst plaats hebben, wanneer het presidium zulks noodig oordeelt He denmiddag komt de hoofdcommissie eerste zitting bijeen. De gemeentebegrooting voor 1*33 van Smmen sluit met een tekort van 303.000, welk bedrag, krachtens de saneeringsbepalin- gen. zal moeten worden beschikbaar gesteld door het Ryk. De opbrengst van alle belas tingen wordt geraamd op f 244.701.32 Dat te ruim f 6 per inwoner, een opvallend laag bedrag, ate men weet, dat Emmen naar het tarief der derde klasse fondsbelasting heft en dat 120 opcenten geheven worden van alle aanslagen in de personeele belasting. Wanneer men in de uitgaven ziet wat da gemeente voor de armenbedeeling, genees kundige armenverzorging en de verpleging van armlastige krankzinnigen uitgeeft, dan ziet men dat dit bedrag ruim 130.000 hoo- ger te dan de opbrengst van alle belastingen. De ondersteuning van behoeftlgen, onder verdeeld als boven aangegeven en daarby gevoegd de werkverschaffing, kost de ge meente f 376.000, terwijl dan ook nog f 63.000 van de werkverschafflngskosten ten laste van den kapltaald lenst gebracht wordt. Het staat nu wel reeds Vast, dat de mi nister met 130 opcenten op de personeele belasting gfen genoegen zal nemen. Ook van Emmen zal hy elschen de heffing van 300 opcenten, sooAte de minister ook van Sleen geëischt heeft. Voor krotoprulmlng en het bouwen van woningt-n voor de bewone-s dier krotten te i 76.000 uitgetrokken, terwijl ook f 75.000 te geraamd voor den bouw van^ goedkoope arbeiderswoningen tegen een huur van f 34 per week, omdat daaraan zoo’n groote behoefte bestaat. De Minister van Staat. Minister van Bln- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft in vervolg op zyn schrijven van 3 Februari' 11 betreffende Periodieke gegevens over werk- loozenzorg aan de Gemeentebesturen staande circulaire doen toekomen: .Dij bovenvermeld schrijven verzocht Ik Uw College, my maandelyks telkens vóór den 15en der maand gegevens over de werkloozenzorg In de voorafgaande maand te willen doen toekomen. Het biykt my evenwel, dat verschillend» gemeentebesturen niet In staat zyn dien termyn tn acht te nemen. Ik heb daarom besloten, in den vervolge de inzending oo uiteriyk den 20en der maand te stellën Slechts dient een uitzondering te worden gemaakt voor de opgave in zake het aan tel werkloozen op den laatsten Zaterdag de voorafgaande maand. De Regeering acht het van het grootste gewicht, de cyfers van het aantal werkloozen steeds zoo spoedte mogeiyk te kennen. Ik moge u daarom verzoeken, my in den vervolge in de eerste week van elke maand op te geven hoeveel geheel en gedeeltelyk werkloozen op den laatsten Zaterdag van de voorafgaande maand als werkzoekenden by het plaatselyk orgaan der arbeidsbemidde ling stonden ingeschreven. In de eerste week van Maart verneem ik dus gaarne van u hoeveel geheel en hoe veel gedeeltelijk werkloozen ingeschreven stonden op Zaterdag 27 Februari en zoo ver volgens iedere maand. Onder het hlerbedoel- de cyfer dient ook opgenomen te worden het aantal tewerkgestelden by de werkver schaffingen. Ik sou het zeer op prijs stellen, indien Uw College de noodlge voorzieningen wilde treffen, opdkt, hetzy rechtstreeks doer u. hetzy door het plaatselyk orgaan der ar beidsbemiddeling voortaan steeds geregeld voor tijdige inzending wordt gezorgd. PILSOEDSKI

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2