BRUNING OP DE BRES I 1 d TWEEDE KAMER REDE VAN GROOT FORMAAT Surinaamsche begroeting Diepe indruk in den Rijksdag Benoeming leden NEDERLAND EN DE LEIPZIGER MESSE i Drie extra treinen DE VERWORPEN PACHT- HET HOLLANDSCH MELKVEE WETTEN SMOKKELAUTO BESCHOTEN HET KAMERLID BRAAT Vragen van het Kamerlid Hermans n AUTO-ONGELUK BIJ WORKUP BINNENLANDSCH NIEUWS tvtt lichtgewonden GEMENGD NIEUWS r BRAND TE HARKEMA Zoon der eigenares brandstichter? Meisje aan de gevolgen overleden DE NOOD ONDER DE TUINDERS i DE AANSLAG BIJ COEVORDEN ERNSTIGE AANRIJDING Arbeider levensgevaarlijk gewond LAFFE OVERVAL TE OSS De vier daders ontkomen BENZINEVAT ONTPLOFT Een ernstig gewonde I I i Ondanks veroordeeling van den verdachte Opnieuw voorgesteld door de S. D. A. P. NOG STEEDS ANONIEME BRIEVEN GEEN ZIEKE BOOMEN UIT NEDERLAND Eerste gesprek met H. K. H. Prinses Juliana CONTENGENTEERING VAN BROOD? RADIO-INSTALLATIE AAN BOORD VAN DE „PRINSES JULIANA” DOODELIJK VERKEERS ONGEVAL DOOR DOOFHEID Vent met brochure» Een ernstig- en Steun der provincie Noord-Holland zwaar gewond KIND ONDER EEN VRACHTAUTO Waarom Engeland het vrijstelt van de 10 pCt.-tarieven ADVIESCOMMISSIE WERK- LOOSHEIDSVERZEKERING t 1 Jaarlijks de i Douane-beambte Neville den t i werd I I i ij 1 f Den Haag. 25 Febr. 32. beaten, een de gentle stra besproken die r Te Harkema-Opelnde Is de woning van de weduwe P. H. afgebrand. Van den Inboe del is niets gered. Al het kleine vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Een 35-Jarlge zoon van de eigenares is als verdacht van brandstichting aange houden. ■"v L debat, diverse van en Naar bet Messamt der Lelpziger Messe te Amsterdam ons mededeelt. Is de belang stelling voor de in het begin van de volgen de maand te houden Lelpziger Voorjaars- messe grooter dan in verband met de tijds omstandigheden verwacht was. Op Zaterdag 5 Maart, den dag voor de opening, zullen drie extra-treinen uit Nederland naar Leipzig rijden en wel een des morgens te 8.39 uur van Amsterdam, een des morgens te 8.47 uur uit Amsterdam met aansluiting uit Rot terdam, vertrekkende 7.57 uur en een nacht trein, vertrekkende uit Amsterdam te 20.20 uur en uit Rotterdam (Maas) te 18.31 uur. Op den Lemmerweg is Donderdagmorgen de 70-Jarige beer E. uit Woudeend door een auto, die uit de richting Sneek kwam, aan gereden en op slag gedood. E. leed aan doof heid en gezlchtszwakte en stond midden op den weg te praten. De auto reed met matige snelheid. Den chauffeur treft geen schuld. Göbbels eert Hindenburg. Vervolgens kwam nog eens de nationaal socialistische afgevaardigde dr. Göbbels aan het woord, die aan de hand van het steno gram zijner eergisteren uitgesproken rede voering er den nadruk op legde dat hij geen gelegenheid heeft gehad den gewraakten zin te voleindigen en dat hij geenszins de be doeling heeft gehad den Rjjkspresldentte beleedigen. Spr. heeft aan de reeds uitge sproken woorden: geprezen door de asphalt- pers, geprezen door de partij der deserteurs, willen toevoegen de woorden: geprezen door Centrum en Staatspartij, doch eveneens ge prezen door de natlonaal-soclallstea.dat zou ónmogelijk zijn. De nationaal-socialisten staan vol eerbied tegenover den overwinnaar van Tannenberg. In de vergaderzaal der Tweede Kamer ventte het Kamerlid Braai Donderdag met een brochure, getiteld ..Hoe lang nog cu mulatie van functies en pensioenen", welk geschrift hy aan zijn medeleden voor billijken prijs van 15 cent verkocht. Het schrijven van anonieme brieven aan den directeur van de stichting ..Zandber gen”, bij Amersfoort, waarvan ds. R. te Winterswijk werd verdacht en deswege ver oordeeld, neemt nog steeds geen einde. Bjj den commissaris van politie te Amersfoort zijn wederom drie aanklachten ingediend. Donderdagavond omstreeks half zeven is de ongeveer 50-Jarlge arbeider Duivenvoor de uit Katwijk aan Zee, werkzaam op het Landgoed „Ter Horst" van H. M de Ko ningin te Wassenaar bij het oversteken van den Rfjksstraatweg door een met een snel heid van ongeveer 80 K M. rijdenden luxe- auto, bestuurd door den heer De V. uit Lei den, aangereden en met een gecompliceerde schedelbreuk opgenomen. De man is naar bet Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Men vreest voor zijn leven. LONDEN 25 Febr. (Reuter). Op een vraag in het Lagerhuis, of gedurende de laatste drie maanden nog zieke boomen uit Neder land waren ingevoerd, antwoordde Gilmour de minister van landbouw, ontkennend. Het lid der Prov. Staten van Noord-Hoj- land, de heer P. Koeteiyk Pm., heeft vra gen gesteld aan Gedeputeerde Staten betref fende de steeds moeiiyker wordende toe standen. zoowel voor tuinders als voor ge meentebesturen in de koolstreek Langedijk en omgeving. Oed. Staten antwoorden om. het volgen de: De moeilijkheden, waarmede vele tuinders aan den Langendljk en elders in Noordhol- land te worstelen hebben. zUn aan Gedepu teerde Staten niet onbekend gebleven, even min is het hun ontgaan, dat de maatrege len, waarmede de gemeentebesturen trach ten In den meest dringenden nood te voor zien, veelal een zwaren last leggen op de gemeente- financiën. Voor zoover déze maatregelen bestaan in het van gemeentewege te werk stellen van werklooze landarbeiders, hetzij bij eigen werken, hetzij bij het uitbaggeren van bl) waterschapsbesturen in beheer en onderhoud zijnde waterwegen, kunnen provinciale bij dragen in de kosten verleend worden en wel uit den post volgnummer 348 der provin ciale begroeting voor 1933 „bijdragen in de kosten van werkverruiming en verdere kos ten van bestrijding der werkloosheid.” Ook het Rijk draagt In deze kosten bij, terwijl in beginsel mede op rljkssubsldie mag worden gerektnd. indien van de zijde van een gemeente bijdragen aan particulieren werden verstrekt voor het doen verrichten van bepaalde extra werkzaamheden al» bijv. Zooals elders in dit blad wbrdt bericht, heeft de soc. dem. Kamerfractie bjj de Tweede Kamer opnieuw de door de Eerste Kamer verworpen Pachtwetten Ingediend. De verwerping van deze wetten door de Eerste Kamer was voor de voorstellers, aldus schrijven zij In hun Memorie van Toelich ting, evenals voor breede volkskrlngen, een groote teleurstelling: de poging om den pachters, door wetteiyke regelingen een zij het hoogst bescheiden rechtspositie te verzekeren, is hiermee verijdeld. De voorstellers hadden verwacht, dat de Regeerlng na de verwerping onverwijld maatregelen zou hebben getroffen, die tot doel zouden hebben: inwilliging van de bil lijke verlangens der pachters, waarop reeds meer dan een kwart eeuw met steeds sterker wordene kracht is aangedi ongen. Nu uit het antwoord van den Minister van Blnnen- landsche Zaken en Landbouw op de vragen van den heer Hiemstra is gebleken, dat deze maatregelen bij de Regeerlng nog niet het stadium van de overweging hebben bereikt, meenen de voorstellers tot indiening dezer initiatiefvoorstellen te moeten overgaan. De ontwerpen, zooals die op 13 November 1930 met groote meerderheid door de Twee de Kamer zijn aanvaard, worden hierbij on veranderd Ingediend. De voorstellers hebben geen vrijheid kunnen vinden de hlerbedoelde ontwerpen zoodanig te wijzigen, dat de rechtszekerheid van de pachters, in die ont werpen neergelegd, zou worden verzwakt. Zal er inderdaad van een rechtspositie van de pachters kunnen worden gesproken, dan be vatten die ontwerpen toch wel een minimum. Ook hebben zij het beter geacht bij de In diening hunner voorstellen geen gevolg te geven aan hun eigen verlangen, om de rechtszekerheid van de pachters, zooals die in de door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen is geregeld, te versterken. Zij heb ben zich hierbij laten leiden door den wensch om van de aanneming der ontwerpen in de Tweede Kamer zooveel mogelijk verzekerd te kunnen zijn. Blnnenlandsche agitatie moet vermeden BU de voortzetting van zijn rede verklaar - de de Rijkskanseller, dat de Rljksregeering alles zal doen om deflatie te verhinderen. De maatregelen van den commissaris voor de prljzencontröle zijn ongeveer beëindigd. Verdere maatregelen zullen nog slechts noo- dlg zijn voor gas en electricitelt. De regee- rtng zal weten te verhinderen dat de prij zen plotseling weer omhoog gaan. De brood prijs zal stabiel worden gehouden, doch alles hangt er van af of de Duitsche valuta sta biel zal blijven. Teneinde in dezen critleken tijd voor een vaste HJn te zorgen en aangezien de culten- landsche politiek ten zeerste beïnvloed wordt door de blnnenlandsche agitatie, heeft de regeerlng een poging gedaan langs parle mentairen weg de ambtsperiode van den Rljkspresident verlengd te krijgen. Uitvoerig betoogt de Rijkskanseller, dat de verklarin gen van Hitler, dat deze alles langs lega- len weg wil bereiken, in schrille tegenstel ling staan tot de uitlatingen van de onder leiden der nationaal-socialisten. Aan boord van het Instructlevaartulg „Prinses Juliana” van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart is door de N.V. Tele graaf Maatschappij „Radio-Holland” een radlo-lnstallatle, bestemd voor draadlooze telefonie, zoowel als telegrafie, geplaatst. Donderdagmiddag Is deze installatie Inge wijd met een gesprek met H K. H. Prinses Juliana. Het Instructlevaartulg lag in de Coenhaven te Amsterdam en aan boord be vonden zich behalve de directeur van het Onderwijsfonds, de heer G. de Jong, de heeren M. J. van Alphen de Veer, Inspec teur van het Nijverheidsonderwijs, C. Fock, Hoofd-Inspecteur voor de Scheepvaart en H. Janzen, voorzitter var den RK. Bond van Transportarbeiders ,JBt. Bocilfactus”, alien bestuursleden van de afdeellng Practi- sche Vakopleiding van het Onderwijsfonds. H. K. H. Prinses Juliana wenschte den heer de Jong geluk met de tot standkomlng van deze Installatie en aelde gaarne te zul len voldoen aan de draadloos gedane ult- noodlglng het Instructlevaartulg in volle be drijf te bezichtigen. De heer M. J. van Alphen de Veer ver telde H K. H. Prinses Juliana vervolgens in bet kort over het werk van bet door de Prinses het vorige Jaar te water gelaten Instructlevaartulg. Dit eerste offlcieele gesprek en de daarna plaats gehad hebbende proef-gesprekken zxjn uitstekend geslaagd. De radlo-lnstallatle, een 70 Watt sender met afgestemde golven voor 175 M_, 173 M. en 220 M. en voor de scheepegolven 800 M„ 705 M.. en 800 M Is in de eerste plaat» bestemd voor onderwijs aan de leerlingen van see- en binnenvaartscholen aan boord. De Installatie werkt op accumulatoren, die door eigen motoren worden geladen. Te Deurne wilde de beer J. de Jager een benzinevat openen en sloeg daaivoor met een ijzer op het deksel. Er volgde een ontplof fing. waardoor de heer De Jager ernstige brandwonden aan gelaat en hinden en been bekwam. Per auto Is hij naar het gasthuis te Helmond vervoerd. Drie kinderen, die In Nederlandsche nationaliteit blijkt te hebben verloren, doordat deze Bolsjewistische mon teur 'n tijdlang in Russlschen staat dienst is geweest. Het schijnt den ultrarooden broe deren toch niet recht naar den zin te zijn, dat door een verblijf in bet land hunner droomen de band met het land, dat hunne minachting heeft, kan worden doorgeaneden. Eerst thans wordt bekend, dat Zondag ochtend te Oss een overval beeft plaats ge had bij twee oude menschen. wonende in een hut op de beide. Vier personen drongen de woning binnen en grepen den man, J. v. d. Boogaard geheeten en zijn vrouw bij de keel. Twee personen doorzochten het huisje en toen niets gevonden werd, werden de oudjes losgelaten en namen de indringers de vlucht. De maréchaussee stelt een onderzoek in. doch heeft nog geen spoor gevonden. Doch voorspelt Briialng*» val. Onder groot tumult der linkerzijde, be sprak dr. Göbbels de heden door den Rijks kanseller uitgesproken redevoering en ver klaarde daarbij o.m. dat hij den Rijkskanse ller niet kan vrijpleiten van het verwijt de schuldigen van 9 November „salonULhig" te hebben gemaakt. De 13 Maart, aldus besloot Göbbels, zal den val der regeerlng Brtlnlng brengen. Ook de Duitsch-Natlonale afgevaardigde von Freytagh Lorlnghoven ging nog in op de redevoering van den Rijkskanseller. Spr. noemde de Duitsche bultenlandsche politiek ontoereikend en doelloos. Voor de Duitsche Volkspartij sprak de voorzitter, dr. Dingeldey. Hy noemde de maatregelen op het gebied der bultenlandsche politiek eveneens ontoereikend. Ten slotte verklaarde Dingeldey zich voor de verkiezing van Hindenburg, die op het schild van alle nationale krachten van Dultschland moet worden geheven. Roeemann (Soc. Partij D.) bracht naar vo ren dat de sociaal democratische tactiek in het parlement het facisme oen weg naar de macht heeft versperd. Döbrich (Landvolkpartlj) achtte een recon structie van het kabinet onder niet verant woordelijke deelname van alle partijen der rechterzijde dringend noodzakeiyk. Dr. Reinhold (Staatspartij) verdedigde de bultenlandsche politiek van dr. Brtlnlng. De zitting werd daarop verdaagd tot Vrij dagmorgen tien uur. Donderdagmorgen is te Ter Air het 5- Jarlg dochtertje van den heer W. v. d. V. door een vrachtauto overreden. Dr. Kwar tel verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna het meisje naar een ziekenhuis te Lelden werd overgebracht. BIJ aankomst bleek zy echter reeds te zijn overleden. De auto werd bestuurd door den heer R. uit Alphen a. d. Rijn. Hem treft geen schuld. Donderdagmiddag reed een auto van de firma H. Roos uit Bunschoten, geladen met vlsch. met een 70 K.M. vaart in de richting van Workum. komende van Gaast. Dicht by Workum kon de chauffeur de bocht niet ha len, waardoor de wagen den hoogen zeedijk opvloog en vervolgens naar omlaag viel. De auto sloeg driemaal over den kop, waarbij de drie inzittenden door de voorruit vlogen, daarna kwam de wagen In de langs den weg loopende vaart terecht. Slechts een der in zittenden werd ernstig gewond. Deze bekwam wonden aan de polsen, waarbij een slagader werd doorgesneden. Geneeskundige hulp was echter spoedig aanwezig, die het eerste ver band legde. De beide andere Inzittenden lie pen enkele onbeteekenende snij wonden op. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid de volgende vragen gesteld 1 1. Heeft de Minister, na zijne verklaring in de Tweede Kamer op 2 December 1931, „dat het brood een der eerste artikelen 13, waarvan men moet nagaan of het niet voor bescherming in aanmerking komt, ooz om dat de Overheid ten aanzien van het brood heeft ingegrepen door de Tarwewet,” nader overwogen of hier de wet op de contingen- teering moet worden toegepast, en heeft omtrent deze vraag de betrokken commissie reeds advies uitgebracht? 2. Zoo Ja, kan de Minister dan mededee- len welke de resultaten zijn van die overwe ging en tot welke gevolgen dat. eventueel advies zal leiden? langs In de Eerste Kamer strandde? In leder geval lijkt het ons onwaarschijnlijk, dat de Katholieken in de Tweede Kamer, die zulk een „hervorragende” rol speelden bij de door den Senaat verworpen Pachtwet, met animo achter dit roode reclamebord sullen gaan aanloopen. De communist de Visser heeft óók alweer een interpellatie aangevraagd. Over hel ge- val-Reuderlnk, het geval van het Rotter- damsche communistische raadslid, dat de het dlepspltten van gronden, het uitvoeren van werkzaamheden tot verbetering van wa tergangen (keurslooten uitgezonderd), bog- gerwerk in meer dan gewonen omvang. enz. De regeling van laatstbedoeld subsidie is zoodanig, dat te dien aanzien voor een aan vullend provinciaal subsidie geen plaats is. Tot nu toe heeft de Minister van Blnnen landsche Zaken en Landbouw nog niet goed gevonden, dat gemeenten bijdragen verlee nen In de loonen van arbeiders, die in dienst van particuliere land- of tuinbouwers nor malen arbeid verrichten, en voor eene der- gelUke wijze van werkloosheidsbestrijding uiteraard ook geen rljkssubsldie verleend, met het gevolg, dat ook de Provincie zich van het steunen van zoodanige maatregelen heeft moeten onthouden. In verband met de omstandigheid, dat een steeds groeiend aantal land- en tuinbouwers niet meer over de middelen beschikt om het werk te laten verrichten, dat voor het be houd van de cultuurwaarde van hunne gron den noodzakelijk is, en evenzeer in verband met de daarmee gepaard gaande uitbreiding van de werkloosheid onder de landarbeiders, hebben Gedeputeerde Staten zich ten aan zien van deze aangelegenheid nader met den voomoemden Minister In verbinding ge steld. ZD hebben daarbij verzocht, ook voor het verleenen van loonbUslagen door ge meenten voor normaal werk rljkssubsldie te willen verleenen, hetgeen zou medebrengen, dat een dergelljke vorm van crlsls-werkloos- heidsbestrljdlng, welke mede tot behoud van de cultuurwaarde van de gronden strekt, ook van provlnclewege kan worden gesteund. Deze subsidieering zal zich alsdan niet kun nen uitstrekken tot het verrichten "an arbeid in den tuinbouw, voor zoover daaiop de hier onder nader te noemen van rijkswege •'ast- gestelde credletregellng ten behoeve van noodlijdende tuinders van toepassing Is. In verschillende gemeenten zijn voorts ten behoeve van werklooze landarbeiders bepaal de steunregelingen getroffen. Deze regelin gen kunnen op één H)n gesteld worden met soortgelijke regelingen, in vele gevallen ge troffen ten behoeve ook van andere werk- loozen. In de kosten van uitvoering daarvan heeft de Provincie nimmer bijdragen ver leend en Gedeputeerde Staten zijn van oor deel. dat het ook niet op den weg der Pro vincie ligt daartoe over te gaar^ Indien een gemeente mede ten gevolge van de kosten van uitvoering van steunregelingen, als hier- bedoeld, in zoodanlgen toestand komt te verkeeren, dat de kosten der gemeente-huls- houdlng niet meer door de Inkomsten, die de gemeente zich verwerven kan gedekt worden, kan een aanvrage om een provinciale bij drage in de kosten der gemeentehuishouding In overweging worden genomen Zoodanige bijdrage wordt Intusschen slechts in zeer bijzondere gevallen, bij volstrekte noodzake lijkheid verleend en wel uit den daarvoor op de provinciale begroeting ge- brachten poet .bijdragen aan behoeftige ge meenten." Wat betreft de regelingen, in verschillen- gemeenten getroffen tot het verleenen van steun asm zelfstandig werkende tuin ders, staat de zaak eenlgnlns anders. Deze regelingen hebben bepaaldelijk ten doel de bestaande kleine tuinbouwbedrijven voor den ondergang te behoeden en vinden slechts toepassing op hen. die in hun eigen bedrijf aan den arbeid blijven. Provinciale bijdragen In de koeten van uit voering dezer regelingen, in aanvulling van de van rijkswege verleende bijdragen, be hoeven niet van te voren om prlnclpleele redenen te worden afgewezen. Gedeputeerde Staten zijn bereid te over wegen. of bedoelde toelichting ruimer kan worden gesteld, waardoor de gelegenheid tot het verstrekken van provinciale bijdragen zou kunnen worden geopend, en c.q. hiertoe aan de Staten het voorstel te doen. Inmiddels zfjn vele gemeenten reeds in het genot ge steld van eene rljksbljdrage en zal ook de van rijkswege vastgestelde credtetregellng ten behoeve van noodlijdende tuinders eerst daags in werking treden. Eenig uitstel onder vindt dus geen bezwaar. De „Internationale". De beide sprekers die na den RlJkskanae- lier aan het woord kwamen, dr. Siemsen (Soc. Dem. Arb. Partij) en Torgler (Comm.) spraken voor een bijna leeg Huls. Na de redevoering van Torgler hieven de communisten de Internationale aan, waar door vice-president Kardorff zich genood zaakt zag de zitting te schorsen. Twee communistische afgevaardigden wer den na de heropening der zitting wegens de veroorzaakte ordeverstoring uitgesloten. LONDEN, 34 Febr. (Reuter). In het La gerhuis had heden (Woensdag) bij de af handeling der tarievenwet een debat plaats over een conservatief amendement, hetwelk levende viervoeters wilde schrappen van de lijst van goederen, die niet vallen onder de 10 pet. invoertarieven. Een andere conser vatief verzette zich hiertegen. Zijn be zwaar was, dat de Britsche boeren op deze wijze werden benadeeld, daar het hun dan ónmogelijk werd gemaakt stamboek-melk- vee uit Holland in te voeren, om den vee stapel in Engeland te verbeteren. Dit Hollandsche vee aldus de conser vatief 1» van groote waarde als rnelkge- vers. Minister Neville Chamberlain verzette zich eveneens tegen het amendement. De kwestie kon op nauwkeurige wijze worden geregeld door de advlseerende ta- rievencommlsslj. De minister achtte het niet wenschelljk, hinderpalen te leggen op den weg, om den veestapel te verbeteren Daarop werd het amendement Ingetrokken. De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft benoemd voor het tijdvak 1 Januari 1933 tot en met 31 Dec. 1934 In de in art. 33 van het werkloosheidsbesluit 1917 bedoelde commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering: H. de Bordes, te Bussum; mr. L. A. Donker, Rotterdam; W. Drees, "s-Gravenhagemr. dr. A. H. Joe- kes, 's Gravenhage; H. J. Mljs. Rijswijk (ZH.); prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Wassenaar; J. R. Snoeck Henkemans. 's Gravenhage; mr. dr. F. L. G Z. M. Vonk de Both. Tilburg, en tot hun plaatsvervan gers reap. dr. H. J. Lovlnk, Alphen a. d. Rijn; ir. Th. v. d. Woerden. Laren (N.H.); mr. F. W. R. Ulttewaal. Deventer: Jhr. ir. R. R. L. de Muralt. 's Gravenhage; J. J. Talsma, Woerden; mr. J. N. J. E. Heerkens ThlJssen. Haarlem; mr. J. J. de Waal Male- fl)t, Arnhem en O. L. P. van de Loo. Voorts tot leden van genoemde commis sie: J. Jerohimus, Utrecht, N. V. C.; C. Kites, Amsterdam, N. A. 8.; J. Kok. Eind hoven. R. K. W.; K. Kruithof. Utrecht, C. N. V.; O. v. d. Lende, Amsterdam. N, V. V.; J. Th. Nljkamp, Utrecht, R. K W.; G. J. A. Smit, Amsterdam, N. V. V. en F v. d. Walle, Amsterdam. N. V. V en tot hun plaatsver vangers resp. J. G. Valkenburg. Lelden: A. J. P. Hooze, Rotterdam; C. Roestenberg, Kaatsheuvel; H. Amellnk, Utrecht; W. v. d. Hoeven. Amsterdam; J. A Schutte. Utrecht; L. v. d. Wal, Amsterdam en H. Lansink, Amsterdam. Als voorzitter en pl.v. voorzitter der com missie zfjn aangewezen resp. prof. dr. Slote maker de Bruine en H. de Bordes. Surinaamsche begrootlng. De Surinaamsche begrootlng brengt nooit veel nieuw». Het is in de West, waarover leder jaar opnieuw klaagzangen werden aan geheven, thans natuurlijk heelemaal misère. Een optimistisch geluld kon dan ook niet één der sprekers doen hooren. David Wijn koop, die over onwillekeurig welk onder werp een toon van deskundigheid kan aan slaan, dien geen enkel fractleexpert zich aan- matlgd ten opzichte van de materie, waarop hl) zich gespecialiseerd heeft, ziet natuur lijk alleen heil in revolutionnalre actie. De sociaal-democraat Ijzerman, wenscht ter op heffing van het welvaartspeil een groot land bouwbedrijf van gouvemementewege. En de andere sprekers, die voor deze sociaalde mocratische oplossing geen bewondering kunnen koesteren, verschillen in de keuze der middelen, die zij aanprijzen. Een deskundige naar Suriname te zenden, die een algemeen landbouwplan zou moeten ontwerpen, door sommigen, b.v. den VTD- heldsbonder van Rappard, bepleit, acht ir. Feber een hersenschim. Waar zulk een phe- r.omeen te vinden? Van welke ulteenloopende takken van landbouw moet zoo'n man niet op de hoogte zljnl De Katholieke deskundige acht aanwak kering van het particulier initiatief, totnogtoe te zeer verwaarloosd, hoogst noodlg. Hl) staat in die meenlrlg naast jhr. van Boelzelaer, die eveneens den kleinen landbouw en de kleine landbouwers wenscht te helpen. Door deze belde sprekers is bovendien in tegen stelling met den vrljzlnnig-democraat mr. Joekes aangedrongen op krachtig dóór zetten van de proeven met mechanischen landbouw. Reeds tien Jaar geleden is over deze zaak een rapport, een gunstig rapport, uitgebracht door een expert als den heer Pyttersen en thans is men nog niet met een eerste begin van proefneming bezig. De bo dem blijkt op grond van proeven op gelljk- geaarde gronden In Brltsch Guyana zeer geschikt voor dezen mechanlschen landbouw. Ir. Feber ziet als beste oplossing, dat na proeven van Staatswege de landbouwers dese zaak coöperatief aanpakken. Een ander landsbelang zijn behoorlijke scheepvaartverbindingen. De ondcrhandelin- gen, indertijd met de West-Indlsche Com pagnie over overneming van den Landsvaar- tulgendlenst gevoerd, zijn afgebroken. De Landsvaartulgen verkeeren In deplorabelen staat. En daarom werd betreurd, dat met proefnemingen wordt geschipperd en blijk baar tengevolge van de wijze, waarop va& Regeeringswege met de W.I.C. is onderhal»* deld, een definitieve oplossing is uitgebleven. De relletjes te Paramaribo, gevolg van werkloosheld en communistisch gestook, zijn natuurlijk eveneens ter sprake gekomen, al was men over het algemeen van oordeel, dat de gouverneur In zijn optreden niet te kort geschoten is. Alleen de heer van Rap- pard meende, dat de heer Rutgers niet ge noeg in zich heeft van wat des regents is. Zou de crltlseerende Tielsche rechter het zelf beter doen? Ir. Feber drong in dit verband mede in verband met aankondigingen van David Wijnkoop te dezer zake aan op krachtige onderdrukking van communistisch gewroet. Het was een uitermate gerekte middag, waarop blijkbaar geen enkel spreker, die over de West iets zeggen kan, wilde ontbre ken, hoewel er toch, nu eenmaal de aan vankelijk opgeblazen zaak de relletjes te Pa ramaribo tot haar ware proporties is terug gebracht, waarlijk „im Westen nicht» Neuej^' WIJ hebben reeds bericht, dat twee perso nen Dinsdagavond bU Coevorden op den heer J. van Tarel een aanslag pleegden, waarbU de heer Van Tarel met een hamer op het hoofd werd geslagen. De aangevallene wist te ontkomen; een der daders werd gear resteerd. Thans meldt het „Handelsblad" uit Coe vorden, dat de politie den hamer, waarmed* geslagen is en het touw, dat men wensente te gebruiken om het slachtoffer 'de keel dicht te trekken en waaraan een strop be vestigd zat, heeft gevonden. De tweede ver dachte, een reiziger, die Juist verleden week in bet huwelijk Is getreden, is thans te Dalf- sen aangehouden en gevankelijk te Coevor den gebracht. De aanranders kwamen meermalen ten huize van de wed. Van Tarel, de moeder van den aangevallene, en waren dus op de hoogte met de samenstelling van het gezin, zoodot zij wisten dat zij, wanneer de zoon die te Coevorden was. hen bij een Inbraak niet kon overvallen, geen tegenstand van beteekems hadden te verwachten. De aanvallers zijn door den heer Van Ta rel herkend. De aanrander» moeten den aan slag met zorg .hebben voorbereid. BERLIJN, 35 Febr. In het vervolg van zjjn rede kwam de Rijkskanseller te spreken over de Memel-kwestle. Er is, aldus Dr. Brtlnlng, zeer scherpe en ongerechtvaardigde crltiek geoefend op den Dultschen gezant te Kowno, Morath, die vijf jaar lang onder weinig prettige omstan digheden op zijn moeilijken post onvermoeid de Duitsche belangen heeft behartigd en deze crltiek niet verdient. Als Rijkskanseller moet ix weigeren aldus Dr. Brtlnlng op aanvallen der Litausche regeerlng, die ik onverantwoordelijk, In strijd met de verdra gen acht te reageeren met voorbarige repres sieve maatregelen. Dultschland heeft den voorgeschreven weg gevolgd en nu zal moe ten blijken of de Litausche regeerlng de 'nor male toestanden in let Memel-gebleif wil herstellen en of zjj haar internationale ver plichtingen zal nakomen. Indien de om standigheden zulks op het juiste oogenblik noodlg maken zal ik niet aarzelen repres sieve maatregelen tegen Lltauen te nemen (applaus). Het ontslag van Böttcher als Landspresi- dent heeft hij op eigen initiatief genomen zonder eenigen invloed van Duitsche z^de en het heeft mij eigenaardig aangedaan dat bjj een dergelljke ernstige kwestie de afgevaar digde Rosenberg beweert dat 40 k oO pet. van het personeel van het Duitsche gezant schap te Kowno Litausche onderdanen zijn. Op het gezantschap bevindt zich een vrou- welljke tolk Duitsche van geboorte, die met een z.g. Balt getrouwd is (stormachtige vroolljkheld) Geroep: .Rosenberg is ook *n Balt”). Verder zijn er "n Litausche bode een Baltlsche portier en een Baltische hulpbode (groote vroollfkheld). Brtlnlng beantwoordt dan de verschillen de sprekers, die gesproken hebben over het Russisch-Poolsche pact en over de tolunle- plannen met Oostenrijk. Rosenberg op ztjn nummer gezet Het voor de Duitsche toekomst en voor het Duitsche bedrijfsleven belangrijkste pro bleem is het Herstelvraagstuk Zoowel de af gevaardigde Von Frelytagh als de afgevaar digde Rosenberg hebben gedaan alsof aan de behandeling van het Herstelvraagstuk geen bezoek aan Chequers en andere acties zijn voorafgegaan. Er Is In de critleke dagen geen politieke stap ondernomen zonder In het nauwste contact met de Amerikaansche regeerlng te blijven. Daarmee is de bewering weerlegd, dat de Duitsche regeerlng storend heeft gewerkt op het Initiatief van Hoover. Met den Franschen Ministerpresident zijn alle aanhangige vraagstukken besproken, al is men ten aanzien van het ontwapenlngs- probleem dan ook niet veel eerder gekomen. Iedereen weet aldus de RUkskanselier dat het doel van mijn bezoek aan Parijs de voorbereiding van de conferentie van loonden was. Zl>n opmerkingen over het Lay- tonrapport zou de heer Von Frelytagh het beat uit het stenogram van zijn rede kunnen sekrappen (applaus). Het Is ongelooflijk met welk een gebrek aan nauwgezetheid hü de Rltksregeerlng moeilijkheden in den weg durft leggen. In de omgeving van Slebengewald is het Donderdagnacht weder tot een hevig vuur gevecht gekomen tusschen smokkelaar» en Duitsche douanebeambten, bericht bet .Jfandelsblad”. Een auto met smokkelwaar passeerde in razende vaart de Nederlandsch-Dultache grens en bleef, ondanks de sommatie vaa de ambtenaren, doorrijden. De commieaen openden het vuur, doch slaagden er niet in, den wagen tot stilstand te brengen. De op eenigen afstand geplaatste tweede post werd door de schoten gealarmeerd en open de eveneens het vuur op den auto, dat thana door de smokkelaars werd beantwoord. Hierbij werd een der Duitsche ambtenaren boven de hartstreek getroffen. In levensge vaarlijken toestand werd hij naar het zie kenhuis te Goch overgebracht. De smokket» auto wist te ontkomen. De spreker trekt van leer Uitvoerig weerlegde dr. Brtlnlng de natio naal-socialistische opmerkingen over de Rljksweer en over de besluiten van Rljks- weermlnlster Gröner. Het is een sterk staaltje van durf, wan neer dr. Göbbels beweert dat de Rljksregee ring schuldig Is aan den zich ontwikkelen den burger-oorlog. De rechtsche oppositie spreekt steeds van het systeem-B-lining, vaak van het systeem van den negenden November (interrupties *„er nr. tionaal-socia- llsten: „Dat is hetzelfde”). Dr. Brtlnlng antwoordt opgewonden: Op 9 November 1918 was Ik In de groep-Winter feld. die gevormd was geworden om de re volutie tegen te houden. Wanneer de afge vaardigde Rosenberg mijn vaderlandsche gezindheid verdacht maakt, moet Ik erte gen opkomen, dat mij daarover de les wordt gelezen door een man, die Indertijd zelfs nog niet ontdekt had, welk vaderland hij had (applaus links, rumoer rechte). Op den duur kan het niet worden verdragen, dat de op- poeltle-partljen over loyaal gevoerde onder- handeltngen valsche mededeellngen ver spreiden. De bewering, dat ik met mijn persoon, schuld zou zijn aan het niet totstandkomen van een éénhelds-candldatuur van Rljkspre sident Von Hindenburg, moet een bewuste leugen genoemd worden. Meerdere malen heb ik den Rljkspresident mijn ontslag aan geboden om den weg vrij te maken, oin weg vrij voor den opgang, doch niet voor den chaos De ei'chen van een groep, die ten slotte het geheele staatsapparaat In handen wilde krijgen, zijn oorzaak van de misluk king der onderhandellngen. Tot dergelUke experimenten was de Rljkspresident wlen de eenheid zeer na aan het hart ligt, geen oogenblik bereid.” In zijn verder betoog relde dr. Brtlnlng dat de Dultsch-nationalen het In den zomer van 1930 In de hand hebben gehad de macht te veroveren. Wanneer men a> van een schuldvraag voor de politieke gebeurtenissen wil spreken, moet men niet bij 9 November 1918 b-glnnen, doch bij de politieke fouten van vóór den oorlog Van de herkiezing van Hindenburg hangt het thans ook af, of de wereld gelooven zal. dat het Duitechc volk nog eergevoel en eerbied voor histoilsche fi guren bezit. Het slot van dr. Brünlng's rede, begroet door stormachti* anolaua van de meerderheid. Ir. Albarda heeft zjjn verzoek, om tot de Regeerlng vragen te richten over het zen den van de „van Galen” naar Sjanghai en over de wenschelljkheld van maatregelen tegen credletverleenlng en tegen leveranties van oorlogstuig aan de oorlogvoerenden in het verre Oosten, Ingewilligd gezien. Voor zitter van Schalk had aanvankelijk be zwaar, om aan de Kamer voor te stellet), de Interpellatie toe te staan. Om de zeer gegronde reden, dat Ir. Albarda over het dlrigeeren van den torpedojager naar Sjanghai reeds schrlftelljke vragen gesteld heeft en het antwoord daarop nog niet bin nen is. Intusschen zag ook de president wel In, dat de snelle wisseling der omstandig heden aan de zaak eenlge urgentie ver leende. Daarom gaf hy tenslotte in over weging. den heer Albarda de gelegenheid tot het «tellen van vragen te geven. Dat deed de Kamer dan ook. Maar deze kwestie reeds heden te behandelen, nu nog geen ge legenheid bestaan had, haar in finesses te daaraan dacht zl) terecht niet Na waarin besproken werden moeliykheden, die de ur- de crisls-interpellatles-Hlem- -Weltkamp en de noodzakelijk heid van Jhr. Ruys* aanwezigheid in de Eerste Kamer as. Woensdag meebrengen, kwam men tenslotte tot de volgende oplos sing. De heer Hiemstra n«m er genoegen mede, dat zyn Interpellatie over werk loosheidsvraagstukken op de agenda na die van den heer Weltkamp over den nood in den landbouw geplaatst werd. Deze omwisseling want aanvankelijk zou de heer Hiemstra voorgaan. gesug gereerd door den nestor der Kamer, mr. Heemskerk, maakte het mogeUJk. Ir. Albar da heelemaal vooraan te plaatsen, zoodat deze onmlddelUJk na de Surinaamsche be grootlng den Minister aan den tand kan voe len over de Chlneesch-Japansche aangele genheid Jhr. Ruys heeft dus voorlooplg de han den vol. Als Mln ster van Defensie ad In terim sa! hy het zenden van de „van Galen” moeten verdedigen de jager arriveert ver- moedeiyk as. Zondag ter plaatse van be stemming, zoodat de interpellatie vóór Zon dag diende te worden behandeld, als Mi nister van Landbouw zal hy by de Inter pellatie de boerendeskund gen moeten te woord staan, terwyi hy als leider van het kabinet en Minister van Bultenlandsche Za ken in den Senaat by de begrootlngsdebat- ten aanwezig zal moeten zUn. Dit laatste ontheft hem van een taak, die hem de vol gende week dan eigenlijk óók nog wachtte en die wordt overgenomen door Minister Verschuur, het beantwoorden n.m. van wat in de Tweede Kamer by de Socialistische tn- terpellatle-Hlemstra over de werklooeenon- dersteunlng, de werkverschaffingen en maat regelen tot werkverruiming zal worden ge opperd. De BDAJ*. heeft thans inderdaad een ontwerp tot herziening van de regeling in zake de pacht ingediend. Of dit geiykluldend zyn zal aan het Regeeripgsontwerp, dat on-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 17