3 H. H. WINKELIERS! 3 Het adres voor Sponsen, Zeemleer, t Bezems, Boenders, Handschrobbers, E Stoffers, Dweilen enz. E 3 N. V. Drogisterij JAN DE VRIES E ALKMAAR DE ROEKELOOZE JEUGD N.V. NOORDER BANK r oo PROVINCIAAL NIEUWS DE ALKMAARSCHE KRUIDENIERSBEURS ST. MAARTENSBRUG „Ziekenhu’sverpleging” In het lokaal van den heer Kossen, alhier, werd Woens dagavond een algemeene vergadering ge houden. j Telefoon 324 Alkmaar HEER-HUGOWAARD WERVERSHOOF FILMAVOND L. T. B, L. T. B. De officieele opening In Den Haag langzaam zoo de klein gedeelte kan worden gen. Bede burgemeester Wendelaar Christelüken groet. provisie een De heer van ter uur, uur, dat post it de een Nadat de heer Haytema den heer PROVINCIALE COMMISSIE TOT BEVOR DERING VAN DE RUNDVEEFOKKERU IN NOORD-HOLLAND. beurs een zoo groote belangstelling sou weten te trekken. dat men besloten. Raad In naar de ammoniak. Alkmaar terwijl Spr. slechte a’pemeene be- In Alk- gegeven, het café „de Ooievaar". Hauwert op Woensdag 8 April, 130 uur. bü het café van J. Hoek. Binnenwijzend op Donderdag 7 April. 9 uur, bü het café „de Zeven Groene Bootnen" Den Hout op Donderdag 7 April. 1.15 uur, bü het calé van O. Jongewaard. Nieuwe Nledorp op Vrijdag 8 April, 930 uur, op het Kerkplein. Hoogwoud op Vrijdag 8 April. 1.15 uur, op den viersprong aan de Boekel. Wlerlngen op Zaterdag 9 April, 9.30 uur. op het marktplein te Hyppolltushoef. Schagerbrug op Zaterdag 9 April, 130 uur, bü het café van de wed. Broer. De Centrale Keuring zal worden gehouden op Vrijdag 22 April in den Bergéghout te Alkmaar. Afstammingsbewijzen moeten inge zonden zijn aan het kantoor der Commissie te Alkmaar vóór Woensdag 9 Maart. Ter Centrale Keuring worden voor 3-jarige en oudere stieren eenlge geldprijzen uitge loofd. Tenslotte zü hierbij ook vermeld, dat de Provinciale Commissie is besloten, voor het volgende jaar alleen stieren In aan merking kunnen komen voor erkenning en keuring, waarvan een wit model 11 overge legd kan worden. Dus van moeders die In het Stamregister staan of waarvan men redelijkerwijze kan verwachten dat zü Inge schreven kunnen worden. Dit geldt voor de dan éénjarige stieren, dus voor kalveren die nu geboren worden. Daarna werd de film afgedraaid met be geleiding van muziek. werd de tentoonstehlng in oogen- schouw genomen. De 1000ste bezoeker gepasseerd. Slechts weinigen hebben kunnen vermoe den, dat Je eerste Alkmaarsche Krulden ers- van dat ingezonden. Om kwart voor negen gistermorgen wilde de 10-jarige J. Bosman, van achter een paard en' wagen,, waar hl) achteraan holde, vandaan loopen, toen vanuit de tegenover, gestelde richting in de Patemosterstraat een auto, bestuurd door J. K., kwam aanrijden. De jongen kwam gelukkig niet onzacht met den auto In aanraking en bekwam een lichte schaafwond aan zijn rechterbeen. Het scheelde maar weinig, of de roekelooze jon gen was onder den auto terecht gekomen. Na zjjn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat was overgegaan tot oprichting van een onderlinge opratle-kas die reeds 35 leden <25 gezinnen) telt. Uit het jaarverslag 1931 bleek om: Het vorige verslagjaar telde de vereeni- waarvan 1100 betalende. Woensrdagavond om 9 uur reeds is de 1000ste bezoeker de contróle gepaweard. Dit feit zegt reeds genoeg voor degenen, die nog niet een bezoek aan de Harmonie-zalen hebben ge bracht. We vertrouwen, dat niemand ten aehter zal blijven en een ieder zich uit zn - - weten los 1 Is er dagelUksche beslommeringen zal w. te maken en even gaat „beurzen", reuze gezellig- Toen de II-jarige j. Nar ild Woensdagmiddag >m 4 uur met zn makkers op het weilandje aan de Nassaulaan aan het voetballen was, brak.hjj spelenderwijze zün linkerbovenarm. DrjH.verleende de eerste hulp en bracht den jongen naar het Centraal Ziekenhuis ter verdere verpleging <I> We willen hier alleen even opmerken, dat niemand, die alle berichten en arti keltjes in ons blad geregeld volgt, zal kun nen beweren, dat wij niet genoeg aan dacht besteden aam landbouwers, tuinders en hunne nooden. meermalen energie te BIJ de rondvraag vroeg de heer Blokdijk Inlichtingen over den beschikbaar gestelden ammoniak door het Nat. Crlsls-Comlté. Voorzitter deelde mede, dat voor Hugo- waard 23 waggon Is aangevraagd, doch daar alleen de armsten onder de noodlijdenden hiervan zullen proflteeren, achtte spr. het zeer onwaarschljniyk, dat hierop gerekend kan worden. De heer Tromp deelde verder mede, dat het geld vooruit moet worden gestort en dat de verschillende afdeellngsbesturen hiervoor zullen zorgen. In overleg met den voorzitter van het plaateelljk Crlsls-Comlté, Dr. F. J. Splerlngs. is echter besloten geen geld op te sturen alvorens toezegging van een be paald quantum was gedaan. Op verzoek van den heer Blokdijk zal de Jaarvergadering voortaan In het begin van Januari plaats hebben. - De heer P. Beers Azn. stelde voor, dat het bestuur der afdeeling zich belast met een doeltreffende veredeling van speciaal roode kool, om door veredeling der kwaliteit ieder een In de gelegenheid te stellen goede be- waarkoo! op te leggen. Spr. gaf het bestuur in overweging zelfstandig zaadkolen te kie zen uit de beste banen en hiervan zaad onder de leden te dlstribueeren. Hierop volgden nog eenlge besprekingen in dit verband, waarna de voorzitter zei dat het bestuur een en ander zal overwegen. Op verzoek van den heer Th. Kuylboer zal de zaal-machine worden gerepareerd. Aan bet einde dezer buitengewoon zake lijke en geanimeerde vergadering spoorde de Geestelijke Adviseur aan niet als pessimis ten of als criticasters maar éls optimisten te trachten deze crisis door te komen; te luisteren naar de H. Kerk, die dagelijks door de priesters laat bidden: „Sursum corda”. verheft uwe harten! Laten wü, aldus spr., het oog gericht houden op God, HU toch al leen kan slechts wasdom schenken. Hoe heer lijk zou het zUn als de groeten dezer wereld deze waarheid eens begrepen. Wel willen zü een overwinning behalen, maar trachten dit te doen, afgekeerd van God. Omdat de groo- ten dit niet begrijpen, laten wU de kleinen daarom bidden om uitkomst In deze moei lijke tUden. Vertrouwt op uw organisatie, die gaarne meer wil doen maar door omstandig heden dit niet kan en hoeveel bezwaren haar geldelljken steun u ook kost, tracht uw ver plichtingen te volbrengen. Laat ons het nieuwe oogstjaar Ingaan met het oog op God opdat na dit droeve donker de blUde dag aanbreke; na X kruis toch komt de verrijzenis. Aan het einde der vergadering dankte de voorzitter de sprekers van den avond en allen voor de goede medewerking en de groote belangstelling. Voorzitter wenschte, dat de afdeeling altUd zoo eensgezind mag staan tot hell barer leden en sloot met den Jaarvergadering L. T. B. In de zaal van den heer O. Schut te Heerhugowaard Zuid werd de jaarvergadering van den L. T. B. gehouden onder zeer groote belangstelling der leden. De voorzitter, de heer A. Quant, verklaarde bU de opening, dit nog nooit in zulke droeve tijden te hebben gedaan als wel dit jaar. nu de crisis welhaast haar toppunt heeft be reikt. Waren de bedrUfsultkomsten. aldus spr., van de vorige jaren slecht, thans schijnt er haast geen uitkomst meer te zjjn. VOETBAL Zondag speelt V. V. W I thuis een wed strijd tegen Excelsior I, de nieuwe R. K. club uit Enkhulzen. Het tweede speelt ver- moedelUk cok een vriendschappelUken wed strijd, terwijl de Jun. A op bezoek gaan bü De Strukers jun. A te Grootebroek. het café „de Assumburg”. Hoorn op Dinsdag 5 April, 9.15 uur, bjj Burgemeesetr Wendelaar dankt In de eerste plaats de voorzitter, voor de vrién delijke wcorcen tot hem gericht en zegt, dat het zijn echtgenoot* bijzonder spüt h_er niet aanwezig te kunnen zün. Met genoegen heeft spr. zün steun aan deze nieuwigheid verleend, in de eerste plaats, omdat, hetjeen hier alg.meen be kend is, spr. groote belangstel ing heeft voor hetgeen de Middenstand In deze stad pres teert. De Middenstand beleeft moeilijke tijden maar spr. heeft altijd gemeend, dat hü zelf de handen uit de mouwen moet steken, om er uit te geraken. De Alkmaartche Midden stand heeft het ook altijd too ingezien en blijk gegeven over de nood ge beschikken. Een nieuw bewus daarvan ziet men thans; dit is wel niet een uit.ng van den geheelen Middenstand, maar van ven gedeelte ervan. Spr. richt vervolgens eenlge erkentelijke woorden tot den heer Haytema, d e er in betrekkelijk korten tijd in geslaagd te hier .een zoo krachtige aldesling te stichten en tevens deze 1ste Alkmaarsche Krulden.ers- beurs heeft weten te bewerkstelligen. De kruideniers hebben er behoefte De Provinciale Commissie tot bevordering van de rundveefokkerjj in Noord-Holland maakt door deze bekend, dat op de Dinsdag gehouden vergadering de onderstaande rege ling te getroffen Inzake de stierenkeuringen. Voerkeuringen zullen worden gehouden te: Texel op Zaterdag 26 Maart, 11.45 uur, te Den Burg. Uithoorn op Dinsdag 29 Maart. 930 uur, bjj Café Fritachy of nader aan te geven plaats. Alkmaar op Woensdag 30 Maart, 9 uur, bjj Café Noord-Holland voor de Friesche brug. Spierdijk op Woensdag 30 Maart, 130 uur, bij het café van Koopman. Midden-Beemster op Donderdag 31 Maart, 9.45 uur. bU het café 1 Heerenhute. Wieringerwaard op Vrijdag J April. 9.15 uur. bU het café van Van der Woude. Behagen op Zaterdag 3 April, 9.15 uur. bij het café van O. Plevier. Assendelft op Maandag 4 April. 10 uur, bij het café „de Roskam”. Bübecarspel op Dinsdag 5 April, 130 bij het café van de wed. Behagen. Oostwoud op Woensdag 6 April, 9.15 bjj de kerk. Twisk op Woensdag 6 April, 1030 uur, bjj ten van 7831. Hierop werden hartelljke woorden dank gericht tot de plaatselljke doktoren voor hun buitengewone medewerking zake van de zlekenhuisverpleging. De actieve bode, de heer Jongsma. werd hartelijk bedankt voor zjjn buitengewonen Ijver, trouw en accuratesse. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1931 ontleenen wij het volgende: Het jaar 1931 zal. ongetwijfeld, niet al leen voor het bankbedrijf als een ongunstig Jaar In herinnering blijven. Ook op de door ons behaalde resultaten bleef de malaise niet zonder Invloed. Hoewel, ondanks de enorme Inzinking der koersen, de bü ons binnen zeer beperkte grenzen gehouden effectenpoeitles geen zor gen baarden, krompen onze effectenzaken in en droegen derhalve minder dan In de laatste jaren bU tot onze provisie- en com- mtesle-rekening. Ook de ongekende rentestandaard in 1931 beïnvloedde de uitkomsten van het afgeloo- pen jaar ongunstig. Het promessendisconto bü de Nederlandsche Bank bedroeg achter eenvolgens 33 pCt., 3 pCt., 2.5 en 33 pCt. terwijl de gemiddelde prolongatlerente slechts 1.6 pCt. was. De balans per 31 Dec. 1931 vermeldt als: Activa: Kas, coupons en vreemd geld 47.653.16; tegoed bij banken 18.Ö89.74, effecten 11302.— gedisconteerd handels- papler ƒ85.448.74; debiteuren In rekenlng- courant en tegen accept ƒ2.670 186.01; In ventaris ƒ1.gebouw 68.000. Passiva: MaatschappeL kapitaal ƒ750.000; Reserve 250.000; onverdeeld dividend Ao. Po. ƒ9.93338; Crediteuren in Rekening-cou- rant en deposito’s 1.596.148.73; interest en onkosten nog te betalen ƒ19.63433; kassier» 82.992; Nederlandsche Bank, Disconto-re- kenlng 109300. De verlies- en winstrekening staat: Debet: Onkosten en salarissen 53315.65: verlies bultenlandsche valuta LI1534; af schrijving gebouw 4.000.— Credit: Interest 107370.43; 46337.18. De netto-winst bedraagt ƒ94.176.72, waar van 13.110 op de reserve-rekenlng en 51.066.72 naar reserve debiteurenrekening wordt overgeboekt. BU goedkeuring van de balans en winst en verliesrekening en aanneming van de voorgestelde wlnstverdeellng zal dividendbe wijs no. 35 der aandeelen groot 500 betaal baar zün met 25 bü onze kantoren te Alk maar en Hoorn, alsmede bü de Incasso- Bank te Amsterdam. In de Woensdag gehouden aandeelhou dersvergadering werden de balans en verliep en winstrekening goedgekeurd en bet divi dend op 5 pCt. bepaald. De heer J. J. P. Spruyt te Alkmaar werd als commissaris herkozen. Voorts kan nog worden vermeld, dat de commissie, belast met het toekennen van uWraak heeft gedaah: prijzen voor den moolslen stand, de volgende - 19 prV»: 8. KL 8. Koekfabriek te Hooa- car’pel; 2e prüs: .JJelloua Honing, Sant poort; 3e prijs: J. H. Wlgleven, seep en Zeeppoeder, Rotterdam. Het bloembollenbedrüf met de verzending, enz. werd in de finesse vertoond. Daarbü waren vele prachtige blocmbollenvelden te bezichtigen. Het geheel was Interessant en nuttg. De burgemeester sprak na afloop enkele zeer waardeerende woorden. HU beval aan steeds studie te maken van de bloembollen cultuur, wat aanleiding zal zün het bedrijf eens zoo productief te maken. De vcorzjtter dankte In zün slotrede den adviseur voor zün aanwezigheid, den burge meester voor de medewerking en den heer Van der Laan voor den leerzamen avond. Na een propagandistisch woord sloot spr. de büeenkomst. t ging 1201 leden. In 1931 is het ledental gestegen tot 1356, waaronder 1160 betalende Het aantal leden Is dus toegenomen met 55. Deze toename moet voor een belangrük gedeelte, worden toegeschreven aan het feit, dat In den loop van het jaar 1931 om zün toegetreden als lid: le. de bedeelden van het Burgerlijk Armbestuur; 2e. de verpleegden In het Te huis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoe venden. Tengevolge van het groote aantal pa tiënten zag de vereeniging zien genoodzaakt 7 maal „omslag” te heffen (ƒ140 per lid). In totaal werden 25 patiënten opgenomen In een Ziekenhuis, met een gezamenlük aan tal verpleegdagen van 517, Hiervoor werd uitgegeven een bedrag van j 1411. De kos- vervoer van patiënten bedroegen Het verslag van de bevindingen der flnan- cieele commissie werd uitgebracht bü mon de van den heer W. Brouwer. Uit het ver slag bleek dat over 1931 was ontvangen /'»B0.27H en iMtgegeven 1872. 55 H, batig saldo aldus ƒ487.72. De voorzitter deelde nog mede, dat als lid der flnancleele commissie voor het ko mende Jaar in de plaats van den heer Brouwer zal optreden de heer N. Hopman. Aan den heer Brouwei werd dank gebracht voor zün bewezen diensten. BU de bestuursverkiezing werden de aan de beurt van aftreden zlinde neeren J. Reu- sls en M. Bwarthof herkozen. Hierna sluiting. Op initiatief van de afdeeling van den L. T. B. werd In de zaal van den heer J- van Velzen een filmavond gehouden, waar vertoond werd de film „Holland's Glorie”. De voorzitter, de heer C. M Boon sprak het openingswoord en heette allen van harte welkom, In t büzonder de -dviaeur. bur gemeester en mevr. Raat. Tevens het bestuur van de afdeeling Bloemenbollencultuur en den heer Van der Laan uit Lisse, leider van dc film. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Van der Laan tot het houden van een inleiding. Te 2 uur Woensdagmiddag had In de Dan cing van „Harmonie" de officieele open ng van de 1ste Alkmaarsche Knddenlersbeu plaats. Onder de aanwezigen merkten we op buigemeester Mr. W. C. Wendelaar, de ge meentesecretaris Mr. A. Koelma en echtg ..Wethouder T. Bonsema en de raadsleden V. Keüsper, H. van Drur.en en H. Stoutjes- dük. Voorts ce heeren v. d. Linden en Van Gurp, resp. voorzitter en secrctails van den Ned. Kruidemersbond; de heeren Endel er. Goes van „de Hanze”, de he:ren De Raat, Burger en Rentenaar van den Hand Idrij- venden en Industileelen Middenstand, dr Mol; verschillende afgevaardigden van an dere afdeellngen, standhouders en leden. De voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel hadden bericht van verhindering gezonden. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer H. Haytema Fzn., heet de ainwez gen we.kom en in het büzonder burgemeester Wendelaar, dien spr. har.eluk dark ,eg< voor de bereidwilligheid om de tentoonstel ling te openen. Voorts heet spr. de verschil lende aanwezige personen afzonderljk wel kom en dankt de pers vcor d: ondervonden medewerking. Toch zou het beoogde doel niet bereikt kunnen worden, inden er geen standhouders waren, die voor het d:en sla gen van deze beurs zorg dragen. Door het bestuur zün ko.ten noen moeiten gespaard om deze beurs te doen slagen, door hzt ver strooien van reclamebll.etten en verzenden van toegangsbewüzen aan de mee te wm- kellers in N oor delf, k Noord-Ho.land. Dit alles is gedaan, om de beurs te doen slagen, de fabrikanten In de gelegenheid te ste len mee; bekendheid aan hun producten te geven, maar ook in het be.ang van de winkeliers zelf. Voorts is een commissie, bestaande uit 3 personen gevormd, die de ctands zul.en be- oordeelen, waarvoor het bestuur 3 prü-en heeit beschikbaar gesteld. Bpr. geeft hierna het woord aan burge meester Wendelaar. (Applaus). Door de organisaties, aldus de voorzitter, is na veel werk verricht te hebben reeds iets bereikt. Spr. spoort de leden aan het ver trouwen op Gods Voorzienigheid nooit uit het oog te verliezen en te bidden, dat de vrede bewaard moge blüven. De geestelüke adviseur, de Weleerw. heer Kapelaan Dekker, werd met applaus begroet; eveneens de Zeereerw. heer Pastoor van Noort. Ingekomen was o.a. een schrüven van het hoofdbestuur, waarin werd medegedeeld, dat bü verandering van het L. T. B.-orgaan In ,J3e R. K. Boerenstand”, door het hoofdbe stuur een reductie van 40 cent op elk abon nement zal worden toegestaan, waardoor het dus voor niemand bezwaarlük zal zün, den R. K. Boerenstand te lezen. De voorzitter besprak dat onderwerp na der. waarna de vergadering accoord gaat met het voorstel van de L. G. O. tot verlenging van het lidmaatschap. De voorzitter waarschuwde de enkele nlet- georganlseerden, dat door den L. T. B. geen clementie meer wordt verleend, maar dat zü aan de veiling het dubbele procent velllng- kosten hebben te betalen van dat, hetwelk door de leden betaald wordt. Hierna werd door den secretaris, den heer P. Tromp, het Jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek, dat het voorbüe oogstjaar voor büna alle tuinders en boeren een op eenstapeling van mislukkingen en teleurstel lingen is geweest. Als eerste catastrophe werd de aardappelziekte genoemd en verder de onmogelüke lage prijzen der veld- en zuivelproducten. Zonder daadwerkelüken steun wordt het steeds bezwaarlüker, de akkers te bezaaien. De voorzitter bracht den secretaris dank voor diens keurige verslag en verwelkomde den heer Jac. Groen, spreker van dezen avond. De penningmeester, de heer Jac. Groene- veld-Tromp was wegens ziekte afwezig, waar om de secretaris een klein overzicht gaf van den stand der financiën. O.a. bleek hieruit, dat de dorschmachlne aan reparatie 820. had gekost en dat met loondorschen 300.— was verdiend. Verder, dat de veewagen en maalmachlne waren verkocht voor 95. samen. Goedgevonden werd de rekeningen In de eerstkomende bestuursvergadering te con- troleeren. De hierop volgende bestuursverkiezing zag bü acclamatie herkozen de heeren Oer. Krom, Jac. Groenveld-Tromp en K. van Stralen. Hierna volgde de bespreking: ..Hoe komen wü de crisis door". Ingeleid door den heer Jac. Groen uit Zuld-Scharwoude. „Geen enkele Nederlander, aldus de heer Groen, zou X wagen ons de middelen aan te wüzen om de crisis op te lossen, die thans büna de geheele wereld teistert. Maar leder vormt zoo zün Idee over den loop der ge beurtenissen en zoo zal ik, aldus spr., mün meenlng zeggen over enkele middelen die de oplossing der crisis zouden kunnen ver haasten. Spr. schetste den toestand In ons land, hoe een deel van ons volk bedreigd wordt met ondergang, terwül een ander gedeelte nog geen flauw begrip heeft van den ernst der tüden. Het is de persoonlijke meenlng van spr„ dat de nood In den tuinbouw alleen kan worden gelenigd door bescherming van den uitvoer. Hoewel de landbouw de slagen niet zóó aan den lüve voelt, is het met den uitvoer van zuivelproducten toch ook geheel mis, om maar niet te spreken over Invoer van bultenlandsch vleesch. Gelukkig schünt er een kentering te ko men In de Nederlandsche handelspolitiek, aldus spr., en wordt het dus wellicht moge- lük. dat door krachtig samenwerken der or ganisaties, al Is het dan te elfder ure, veel behouden wordt. Spr. noemde eenlge punten die de organisaties het geschiktst hjken, om doel te treffen. Allereerst de toepassing van een onderhandellngstarief met naburige landen. Spr. zei. dat wü de regeering dankbaar moeten zün voor hetgeen reeds voor den bleten- en tarwebouw is gedaan, daar dit voor dc tuinders Indirecte voordeelen op levert. Tevens zün voor bepaalde artikelen contingenten vastgesteld. Hierop zullen de organisaties steeds meer aandringen Verder weidde spr. uit over de groote be- tallngsmoellljkheden van het buitenland en wees hü op de abnormale verhouding tus- schen den Invoer en uitvoer tusschen Duitschland en Nederland. Spr. betoogde oa dat bü voortgang dezer handelspolitiek het renteloos voorschot In een bodemloos vat terechtkomt en slechts kan dienen om het bestaan van vele bedrijven wat te rekken. Spr. zei niet pessimistisch meer te staan tegenover de toezegging van het renteloos voorschot en hoewel hü zich geen Illusies wil scheppen over de aanvrage van 100. toeslag op den waggon slultkooi. zoo geeft hü toeh niet alle hoop verloren. Er zal echter voor gestreden moeten worden, krachtig en misschien lang. Daarom tuinders en boeren, aldus spr., de organisatie hoog! In de organisaties ligt onze kracht! Hier weidde spr. verder over uit en hü zei ten slotte, dat het zün vaste overtui ging is, dat de contributie voor de organi satie de allereerste en allernoodzakelükste bedrüfsultgave Is. Spr. waarschuwde voor het lid worden van nieuwe bonden met soms aanlokkelük programma. Er wordt gaarne in troebel water gevlacht. De eigen organisatie zal er voor vechten, dat de ondernemer in eigen bedrüf zal gehandhaafd blüven, daar zü steeds wil zün een solidaristische organi satie van sterkeren en zwakken, waarin de sterkeren de zwakken helpen. Bpr. vervolgt: als we ooit zouden komen, hetgeen God verhoede, tot een communisti sche maatschappü. zullen, materialistisch gesproken, de zwakken niets meer verliezen kunnen maar de sterkeren alles.” Hierna eindigde spr. en was er gelegen heid vragen te stellen Applaus). Allereerst vroeg de heer G. Krom het woord om het hoofdbestuur van den L.T3., speciaal den heer Groen, openlük dank te zeggen voor het vele wat zü hebben gedaan voor tuinders en boeren, maar hü be treurt het diep dat er zoo weinig Is bereikt. „Hoeveel zorg en werk heeft de steun voor den mislukten aardappeloogst den gemeenten en organisaties niet gekost?" Spr. betreurde het, dat na dagen van arbeid en Inspanning der organisaties het renteloos voorschot nog niet is toegezegd, dat de besturen der orga nisaties hieraan nog moeten twüfelen. De gemeenten hebben zich financieel uitgeput, tot ver boven hun krachten om de noodlü- denden toch maar van het allemoodzakelük- ste te voorzien. Ja. de regeering elscht, dat de gemeenten voor 30 pOt. garant zullen staan voor het renteloos voorschot, terwül het voor sommige gemeenten nog mislukt om tegen 5 S pCt. een leenlng te sluiten. Bpr. betreurde deze handelwüze. De schuld ligt niet bü onze organisatie, maar het molen tje der regeering draalt tergend langzaam. De heer Groen onderstreepte het gespro kene door den heer Krom en zei, dat we niet genoeg kunnen aandringen bü de re geering, want de aanhouder wint! Hierna deelde de voorzitter In verband met een schrüven van de L. G. O., dat een ver andering was gekomen In het afvaardigen van leden naar de jaarvergadering van de L. o. O. Dit jaar zou slechts 5 pOt. der leden op deze vergadering kunnen verachünen, daar ook door de LO.C. bezuinigd wordt De vergadering stemde er mede in, dat het bestuur in zün geheel afgevaardigd wordt De voorzitter deelde verder mede, dat de H. MIs voor levende en overleden leden op Dinsdag van de Kruisdagen opgedragen zal worden. Spr. met aangenomen. Opgemerkt wordt dat het wenschelük Is. dat ook de tulnderü daarin besproken wordt. X Is werkelijk een mooi vakblad. De voorzitter zegt dat de contributie voor de afdeeling 1 bedraagt en dit moet noo- dlg zoo blüven. Vioor het hoofdbestuur moet worden afgedragen 430, zoodat de con tributie 530 bedraagt. Wat de Inning be treft wordt deze bepaald op 1 maal per jaar, maar aan den bode kan gevraagd worden bü de eerste aanbieding om bet in tweeën of in vieren te betalen. Hierna komt de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden vul de heeren Jac. Ben- gers en J. Bchuyt en wegens bedanken van den heer Komen. Herbenoemd worden de heeren Jac. Sengers en J. Bchuyt en in de vacature van den heer Komen wordt gekozen heer A. Dekker. Deze heeren nemen hun benoeming aan. Hierna komt de behandeling van eenlge vragen door een lid der afdeeling gesteld. De secretaris zegt, dat dit bestuur zich, naar aanleiding van deze vragen zich tot bet hoofdbestur heeft gewend, om advies ot meer vragen emfwp te vragen daar het mogelük is, dat aan een of meer vragen reeds gewerkt wordt. De sccreteris leest de vragen voor. De eerste vraag luidt: Het nemen van het Initiatief tot het Indienen van een petitionnement aan de regeering om een actieve handelspolitiek ter bescherming en ten bate der land- en tuin bouw en veehouderij te voeren. De 3e vraag: Instelling van een afzon- derlljk ministerie van Landbouw met aan het hoofd een deskundig minister. De 3e vraag: De afkondiging van de ma'jjlsewet naar het voorbeeld van Dene marken. De meenlng van het hoofdbestuur was echter, dat van een petitionnement weinig succes te verwachten is. Wat een ministerie de molen werkt. De heer v. d. Poel zegt, dat de tarieven van de waterleiding verhoogd zün, doch spr. merkt er op zün briefje niets van. De secretaris merkt op, dat dit betrof kassen en warenhuizen. Doch de heer v. d. Poel zegt, dat het alleen voor den land bouw verhoogd was; voor kassen en waren huizen zou het niet kunnen. Hierna vroeg de heer Wessel distributie van zwavelzure waarop de secretaris opmerkte, dat de aanvragen zoo overweldigend groot zün, dat slechts een toegewezen. licht dit nader toe en zegt, dat zü, die het allernoodzakelijkste noodig hebben, denkelük geholpen zullen worden. De heer Dekker merkt op. dat alleen zü. die noodlüdend zün, geholpen worden. Hierna verkrijgt de geestélüke adviseur, de Zeereerwaarde heer Pastoor, het woorcL Zün Eerwaarde zegt, dat het hem zeer spüt, dat hü op de vorige vergadering, toen de heer Groen gesproken heeft, niet aan wezig kon zün. Dr waren, zooals spr. ver nomen heeft, wel meer dan 100 personen. De afdeeling telt 57 leden, waar zün die andere 43 nu gebleven. X Is nu een klacht tot die 43, die toen aanwez'g waren en geen lid zijn geworden. Spr. dringt er sterk op aan. dat elk lid zün uiterste best zal doen om een nieuw lid bü te wjnnen. Onze eminente Blsschop hamert er voort durend op, dat leder lid zü van zün stands en vakorganisatie. Zegt het den nlet-leden ronduit, dat zü de vruchten plukken van wat de vereeniging doet groeien. Wanneer ze een beetje eergevoel hebben, dan zullen ze zich ongetwüfeld schamen, dat ze bulten de vereeniging blüven staan. De gewüde spreker doet ten slotte een beroep op allen om de uiterste moeiten te doen, om nieuwe Ir den bü te winnen. Hierna sluit de voorzitter, onder dank aan den Zeereerwaarden Geestelüken Adviseur voor zün gesproken woorden en de aanwezigen voor hun opkomst de ver gadering. 4an I gevoeld het publiek wat meer op de hoogte Lh brengen van wat er lp het vak omgaat en rhun de overtuiging bü te brengen, dat de L artikelen geleverd kunnen werden tegen con- ['cürreerende pruzen. De tüden van thans zün veel gecompliceerder dan voorneen. Thans kan men een maaltüd op meer ge.arieerde i wijze samenstellen. dan vrosger mege-ük 1 was, maar het staat nl.t vast, dat hst pu bliek daarmede a. ge meen bekend is. Er is daarom alleszins aanleiding om het publiek deze artikelen te laten zien en spr. hoop: dat vooral de vrouwen in greoten getale naar deze tentoonstelling zul.en komen, waarvan wü mannen later, naar spr. hoopt, de resui- laten zul.en mogen ondervinden door maai- tüden, die aan smaak gewonnen hebben (Gelach). De bedoeling van deze tentoonstelling Is o< k het belang van eigen zaak te bevorde ren. Deze tentoonstelling Is er dus in de eerste plaats voor het algemeen belang en voort* hoopt spr. van ganschsr harte, dat zü ook voor de organisatie rijke vruchten mege v torengen Hiermede verklaarde burgemeester Wendelaar de eerste Alkmaar sche Kruldenlersbeurs voor geopend. De voorzitter dankt den burgemeester voor de we.gemeende woorden, die hü heeft gesproken, waardoor hü de Middenstanders een hart onder den riem heeft gestoken. De heer v. d. Linden, voor.itter van den Ned. Ki uldenlersbond, complimenteert de afdeeling Alkmaar met de eerste Alkmaar sche Ki uidenlersbeurs, en hoopt, dat net verloop dermate moge zün. dat de stand houders In alle opzichten tevreden kunnen zün. Naast flnancleele belangen zün aan een de.gelyke tentoonstel.ing ook moreele be langen verbonden. Hier toch wordt de ge legenheid gebeden om vele ongeorganiseerde kruideniers op het belang van organisatie te wüzen. Spr herinnert aan den feuen strijd die thans In het dl:trlbutle-wezen wordt ge voerd en aan de meermalen gehoo.de op merking, dat de kleinhandel zoo duur Is. Toch is spr. van meenlng. dat In de kleinhandel nog te dlkwül» voor te lage prijzen wordt verkocht, gezien de hooge explaltat.ekosten die op het kleinbedrüf rusten. De prijzen in den kleinhandel kunnen niet gelük dalen met die In den groothandel, omdat de klein handel te veel la ten beeft t3 dragen. In dl: verband noemde spr. ook gas- en electrlcl- teltsprüzen. Door organlsatls alleen ral de kleinhandel opgewassen blüken te zün tegen het grootwlnkelbedrüf. De middenstand moet dan echter zorgen, dat de zaken er zoo uitzien, dat het publier geen behoe.te gevoelt, om naar hit groot bedrijf te gaan, en hierin va.t nog wel wat te verbeteren. Bpr. eindigt met den wensch. dxt de af doening Alkmaar met vreugde op des? eerste Kruldenlersbeurs zal mogen terugzien. (Ap plaus). Nadat de heer Haytema den heer v. d Linden voor de gesproken woorden heeft bs- dankt, werd de tentoonstehlng in oogen- Woensdagavond werd In een der zalen van bet Brunogebouw de jaarvergadering gehouden door de afdeeling Helïoo van den Land- en Tuinbouwbond. De voorzitter, de heer Jac. Sengers, open de de vergadering met den Chrlstelüken groet en heette allen hartelük welkom. Bpr. bad gehoopt en verwacht dat de opkomst aanmerkelük grooter zou zün. Spr. wijst erop, dat de toestand in bet afgeloopen jaar slecht Is geweest. Verder uit spr. de hoop, dat het nu begonnen jaar gunstiger moge zün. Hierna leest de secretaris, de heer Bchuyt. het jaarverslag, waarin spr. wüst op de donkere tüden die we beleven en zegt dat geen der bedrijven, noch landbouw, noch tuinbouw, noch bloemisterij loonend 1* ge weest. Het ledental bedroeg 1 Jan. 1931 54 leden 5 leden bedankten en 7 nieuwe leden zün bügekomen, zoodat het ledental thans 56 bedraagt waarvan 31 in den landbouw en 35 In den tuinbouw, waarvan 19 een ge mengd bedrüf uitoefenen. Verder gaat spr. het verloop over 1931 na en spoort allen aan die nog geen lid zün en toch bü den L.T.B. thuis behooren, lid te worden. Bü de bezuinigingen welke in ons bedrijf moeten worden Ingevoerd, mag de bondscontributle niet begrepen worden. De sombere tüden, welke we beleven, mo?ten een aansporing zün om ons nauw aaneen te sluiten, daardoor kan het hoofdbestuur meer met succes voor aller belangen üveren. Ook deze spr. hoopt dat 1933, hoe somber de toekomst ook moge zün, eenlge licht punten moge opleveren. Met de beste wen- schen voor 1932 sluit spr. zün jaarverslag De voorzitter dankt den secretaris voor zün keurig en uitgebreid samengestelde jaarverslag. Hierna komt het rapport van de finan cieels commissie, welke mededeelde, dat boeken en bescheiden keurig In orde waren. Tot lid van de flnancleele commissie wordt In plaats van den heer P. Kuiper benoemd de heer A. Dekker De secretaris deelt mede, dat de „Boeren stand” door de leden kan gelezen worden voor 50 cent. De wenschelükheid Is in het bestuur be sproken, dat ieder lid dit blad leest. Mocht men het uit de bondskas kas wenschen te betalen, dan zou daar ovv te spreken zün. Doch dit kan eerst In bet najaar bepaald worden, zoodat de geld kwestie nu niet besproken behoeft te wor den. Sj>r. vindt het wenschelük, dat dit voorstel met algemeene stemmen wordt van Landbouw betreft wordt gezegd, dat binnenkort vermoedelük een Directeur- Generaal van landbouw zal komen. De heer v. d. Poel, de steller der vragen, geeft vervolgens een zeer uitvoerige toe lichting van de door nem gestelde vragen. Spr. wüst er op. dat voor een land de vrij handel wel het beste Is, maai In den tegen- woordlgen ongunstigen tüd. nu alle landen hun grenzen sluiten, Is vrijhandel ver keerd. naar sprekers meenlng. Spr. ver werpt steun, daarom wenscht spr. een actieve handelspolitiek. Onze artikelen moeten weer vrü naar het buitenland kun nen gaan.- Maar het beletsel is nu de hooge Invoerrechten en de hooge waarde van onzen gulden. We zün nu niet op den goeden weg. Verder wüst spr er op. dat een goed departement van Landbouw de belangen van den landbouw kan behartl- Een dlrecteur-generaal kan we! met voorstellen bü den minister komen, doch in de Kamer kan hü zün voorstellen niet verdedigen. In het buitenland Is het ver- eenlglngsleven lang zoo goed niet als ten onzent, maar daar i* de landbouw beter verzorgd door het ministerie. Wü moeten een minister van landbouw hebben. die deskundig Is en voelt voor den landbouw. Verder zegt spr., ter toelichting van vraag 3 dat In Denemarken bedoelde wet nog niet Is afgekondlgd. De bedoeling is. dat men zoo maar niet een landbouwer of tuinder van zün gced kan doen en failliet verklaren. Deze menschen zouden door steun of door credleten door de kwade jaren moeten worden heengeholpen. Verder dringt spr. er op aan. dat In de regeering menschen zün, die goed op de hoogte zijn en daarom is het zeer ge- wenscht, dat In de vergaderingen van de klesvereenlgingen de boeren- en tuinders op hun zaak letten en menschen naar voren brengen, die deskundig zün en voelen voor den land- en tuinbouw. De Zeereerwaarde heer Pastoor, geeste lijk adviseur, zegt., naar aanleiding deze toelichting, dat het hem spüt, deze niet bü de vragen zün Spr. acht het van groot belang, dat deze alsnog aan het hoofdbestuur warden op gezonden. De voorzitter spreekt de wenschelükheid uit, dat de heer Van de Poel de vergade ring van het hoofdbestuur bezoekt ende vragen toelicht. Bü de besprekingen wordt er op gewezen, dat bet petitionnement van groot nut Is voor het vereenlglngsleven. De secretaris merkt op, dat tot 9 Maart vragen en voorstellen voor de algemeene vergadering kunnen worden lng?dlend. In Maart wordt de vergadering van den Boerenvakbond gehouden. Spr. vraagt ot bet misschien dienstig is op die vergadering de vragen te behandelen. d. Poel vindt het wenschelük, dat ze op de eerste de beste vergadering behandeld worden. Besloten wordt, dat op de vergadering In Haarlem deze vragen handeld zullen worden. Als afgevaardigde om deze vragen te verdedigen wordt be- noemd^de heer v. d. Poel. De vragen en de toelichtingen zullen woeden Ingezon den. Hierna had, evenals vorige jaren, een gratis verloting plaats van een viertal nuttige landbouwwerktuigen, nJ. een graaf, een mestvork, een hagenschaar en een schop. Gelukkige winnaar was van de graaf de beer W. Westrop, van den mestvork de heer Van Schoten, van de hagenschaar de heer P. Kuiper en van de schop de heer Van Scheten. Hierna komt de rondvraag. De beer v d. Poel zegt, dat het wel UJkt alsof de correspondenten der dagbladen bevreesd zün de ontvredenheid van de boeren en tuinders, wanneer deze zich uit op de vergaderingen, In de courant te plaatsen De menschen in de steden mogen wel eens weten hoe groot de ontevredenheid onder de landbouwers en tuinders Is. Verder wüst spr. er op. dat de heer Beaat vaak genegeerd wordt, wanneer hü wat zegt, doch dere heeft meer verstand In zün pink, dan de redacteuren der dag bladen In hun heele lichaam. Spr. Is geen vriend van den heer Braat, doch spr. vindt het niet goed dat, wat delz zegt, steeds verminkt wordt. Opgemerkt wordt, dat de heer Braat van huis uit zeeman is. De heer Jan Sengers merkt op, dat in het Noord-Hollandsch Dagblad de markten niet of wel te laat worden opgenomen. Opgemerkt wordt, dat er veel te veel plaats noodig is voor rechtszaken en sport Zeer velen denken er ernstig over hun abonement op dit blad op te zeggen. Op voorstel van den Zeereerw. Geeste lijken Adviseur, wordt besloten, dat aan het hoofdbestuur de vraag wordt voorge legd, om aan de redacties van Katholieke dagbladen te verzoeken belangrüke ver slagen van den L. T. B. en van Land- en Tuinbouw in bun geheel op te nemen (1). De heer Vader wüst er op. dat de cre- dletverleenlng stop is gezet. Bpr. dringt er op aan, dat getracht wordt. dat hier mede doorgegaan wordt. Het is nu nog noo- dlger dan tien weken geleden .Er was een post voor uitgetrokken, doch deze Is nu op. De beer A. Dekker zegt, dat een van f 3000 voor dit doei was uitgstrokken. Maar Maandag JJ. was dit geld verbruikt. Reeds Is een verzoek Ingediend om nieuw credlet, doch hierop Is van B. en W. noc geen antwoord ontvangen, maar wordt f 300 per bunder doch dit kan hier niet. Menschen, die een wekelükschen steun genieten, komen hier niet voor m aanmerking. In Alkmaar, zegt de heer Dekker. Is be- trekkelük heel weinig tuingrond, heeft bovendien 30.000 Inwoners, Heiloo slechte 5000 Inwoners telt. Na langdurige discussie, wordt dat de tuinderscommlssie uit den deze ernstig verder zal werken. Verder wordt door den heer VUder ge vraagd of de regeeringssteun voor Kenne- merland nog In behandeling Is. De secretaris zegt, dat hier zeer zeker nog aan gewerkt wordt. Spr. gelooft niet, dat de uitslag ongunstig ral zün. Het hoofdbestuur hoopt, dat dit doel bereikt ral worden doch de organisatie* In Kenne- mer'and zün te zwak. Er zün nog te veel boeren en tuinders, die ongeorganiseerd zün. Breedvoerig wordt deze kwestie be sproken. Algemeen wordt opgemerkt, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6