L I f BLADZIJDE 1 VIERDE BLAD ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 Door den aether HET DRAMA IN DEN TWEEDE KAMER MAJELLATOREN Sjanghai g i VAN ZIJN WAGEN GEVALLEN GEMENGD NIEUWS MOTORBOOT AANGEVAREN naar ..DE STILLE PLANTAGE” - 8 WEG GERUIMD BINNENLANDSCH NIEUWS KATHOLIEKE RADIO- VOLKSUNIVERSITEIT 4 f DROEVIG ONGEVAL KINDJE OVERREDEN OM EEN OPENBARE SCHOOL I DE CHIQUE DAME LIJK OPGEHAALD F r s BRANDSTICHTING TE GOUDERAK? BEGROOTING BINNENL. ZAKEN EN LANDBOUW a o c a BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR I I, a a De „Van Galen” FIETSER VAN ZIJN RIJWIEL GESLINGERD AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN VAN BURINK MOEST UIT DEN DE POGING TOT INBRAAK TE DEN HAAG VLOT GESLEEPT o Mr. Kokraky pleit t ont- le >1 es t die t. de i t maand Requisitoir de r Memorie r l i t o i ft as U Q M d, rd i» t. Steunverleenlng aan gemeenten Op de vraag, welke normen gesteld worden voor de gemeenten by toekennng van subsi dies voor steunverleenlng zy geantwoord, dat voor regelingen, welke zyn goedkeuring beb- er om Zomertij I De minister is. In overeenstemming met zyn toezegging te dezer zake in de Tweede Kamer bij de behandeling van *t onderhavige hoold- stuk dezer begroeting, in overleg getreden met zijn ambtgenoot van Waterstaat over de bepaling van begin en einde van den Zomer tijd. DU overleg is nog niet geëindigd. Ie in i M. Meer reeds Hansa" door sleepbooten is vlot gébracht. Gisterenmorgen heeft de polit'e uit het water van ie van Noord-ïade te Amster dam het lijk van een ruim zeventig- jarige vrouw opgehaald, die sin is Donderdagavond uit haar woning werd vermist. De vrouw .was den laatsten tijd zlekelUk. Men ver moedt dat haar oen ongeluk la (.verkamen. De derde verdachte aangehouden De derde verdachte, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag JJ., toen hij bij een poging tot Inbraak in de Retiefstraat te Den Haag op heeterdaad betrapt werd, wist te o.i’komen. is thans door de recherche aange houden. Het Is een 40-jarige bakker, die bij de politie ongunstig bekend staat. Hij is in bewaring gesteld. Ook het tweede slachtoffer van het or 13 Februari geschiede ongeluk In de Spiri tusfabriek te Bergen op Zoom, de arbeider Loos uit Halsteren, die naar men weet in kokende mélasse was gevalled, 'is thans aan de bekomen verwondingen overleden. opent ten hoogste de mogelijkheid, om het toelaten van deze fondsen tot de officieele beursnoteerlng tegen te houden Blijkt dit gewenscht dan zal hij zich daarover met den Minister van Financiën beraden. Arbeider dood gedrukt Vrijdagmiddag beeft op de ammonlak-fa- brtek te Sluiskil een droevig ongeval plaats gehad. Tusschen de phosphaatbrekers ge raakte op een gegeven oogenblik de 37-jangek werkman E. de Bruyne uit Hoek bekneld, met het noodlottige gevolg, dat hem de borst kas werd ingedrukt en hij verscheidene been breuken opliep. Een ijlings ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat een vrouw en vier kinderen achter. gen Wessendorp, maar toen hebt O met ge sproken over een bekentenis van Wessendorp. Met dat verhaal kwam U pas een maand later." Verd.: ..Dat deed Ik op advies van den rechter-commissaris". De 8. D. A. P. heeft alwéér een initia tief-ontwerp ingediend. Het stuurt ter voor koming van gerechtelijke uitwinningen op een moratorium aan. Het is dus van alge- meener strekking och, die concurrentie I dan het voorstel Ebels, dat alleen op pachtovereenkomsten slaat, het zal vermoe delijk een legislatieve uitwerking zijn van wat Mr. Knottenbelt indertijd in zijn voor een liberaal verwonderlijke motie als wensch stelde, het verhoudt zich tot die motie als het ontwerp-Ebels en de motie-van der Sluis. De lnterpellatie-de Visser over het geval van den communist, die. zonder het te we ten. Rus werd, komt op een nader te be palen dag aan de orde En naar Minister Verschuur op een vraag van Mr. Knottenbelt tF 4 uur mededeelde. Is de volgende week het ontwerp te wach ten. dat het K. B. tot contlngenteering van den vleesqh Invoer in een wet omzet. Dat het .onverwijld” van de machtigingswet tot een langer termijn Is uitgedijd, is een gevolg van het feit, dat zijn departement met werk over kropt is en bovendien nog ziekte van per soneel een spaak in het wiel stak. Tuinder ernstig gewond De tuinder O. J. van K. te Hendrik Ido Ambacht is, toen bij met zijn tuinaerswagen op weg naar de veiling te Zwijndrecht was. Donderdag door een duizeling bevangen, waardoor hij voorover van zijn wagen viel. De wielen gingen hem over de borst en met zware Inwendige kneuzingen Is hij naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Een moordopdracht De praktijken van het communisme ont ledend. heeft de fascist Baars op een verga dering te Maastricht meegedeeld, te Rotter dam opgebeid te zijn door M. onder deed, dat hij, M. De schipper dronken? Eerglsterennacht Is de motorboot van den motorschlpper Schouten uit Alphen aan den Rijn, op het Bra emeimeer door een passeerende motorboot uit Alkmaar, behoorende aan Z. aldaar, aangevaren en gezonken. De boot uit Alkmair voer onge veer 4 M. in den voorsteven asm tt jurboord- zijde van zijn vaartuig, waardoor een zóó groot lek ontstond, dat de boot al spoedig zonk. De opvarenden wisten zich in veilig heid te brengen op de andere boot. Het ongeval Is vermoedelijk een gevolg van bet feit, dat de schipper van het vaar tuig uit Alkmaar alsmede zijn knrcht onder den invloed van steiken drank verkeerden De motorboot van cchlpper Schoulen was verzekerd, doch de lading gr ooien deels n et Men kon slechts een tweetal varkens red den. Toestand in den landbouw De beschouw'ng'n. welke verscheidene le den gaven*ten aanzien van den noodtoestand waarin de landbouw verkeert, moej de minis ter tot zijn leedwezen beamen. Inderdaad Is de crisis diep In het bedrijf dat terecht steeds als brrn van volkskracht is be schouwd, gedrongen; thans worden ook die takken van den landbouw geschaad, welke aanvankelijk voor een wezenlijk :n nood ge spaard bleven. De Minister verklaart gaarne, dat hij niets ongedaan ral laten, wat bum-n de grenzen van het mogeiyke den bitteren nood zal kunnen lenigen. Dat de Regeerlng niet zal aarzelen hiervoor van meer dan ééne zijde offers te doen brengen, kan wel voldoende blijken uit den reeds aan den landbouw ge boden steun, welke zoowel de Overheid als den burgers op niet onbelangrijke verplich- Boerenhofstede door vuur verwoest Vrijdagnacht is In de boerenhofstede van den landbouwer J Kooij te Gouderak brand uiige broken. Het vuur greep snel oni zich heen en korten tijd later stond de botstede in felle vlam De brandspuiten van Berkenwoude en Gouderak gaven water, terwijl later nog met een straal op de waterleiding het vuur werd bestreden. De hofstede brandde nagenoeg geheel dit. Slechts net achtergedeelte' bleet staan. Het vee kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekenl, doch in verband met dit voorval zijn twee personen aangehouden en in verzekerde oe- vzaring gesteld. Donderdagmiddag bevond het 5-Jarlg dochtertje van den heer D. Zaal te Alphen aan den Rijn zich voor de ouderlijke wo ning op straat, toen een vrachtauto van den vrachtrijder Verduin uit Alphen a/d Rijn, M Korteraar den weg opreed. Het kindje werd overreden en Is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. ben verkregen, een subsidie wordt verleend, dat wisselt vin 25 tot 75 pCt. Tot medio Fe bruari van dit jaar waren In 198 gemeenten steunregelingen goedgekeurd. Het is hem niet gebleken, dat e: gemeenten waren die, wanneer de ondergeteekende aandrong een steunregeling In te voeren nalatig bleven aan dit verzoek te voldoex Één persoon gewond Donderdagavond te ongeveer 8 uur heeft op den boek van de Joh. Vermeerttr. en de Hnthorststraat te A'dam 'n botsing plaats gehad tusschen "n luxe-auto en 'n motor rijwiel, wilke veroorzaakt Is door het feit, dat de motor-yder den van rechts komenden auto geen voorrang heeft verleend. De motor die geen groote vaart had, raakte dén auto in het midcengedeelte. De motorrijder, een 39-jarig persoon en Mens 34-jarige broer, die op den duo zat. werden tegen den grond geslingerd. Eerstgenoemde is In bewusteloo sen toestand oer auto van den O G. en G D. naar het Wllhelmmagasthuis vervoerd. De- duorijder oieek nagenoeg niet gewond te zijn. De motcr werd geheel vernield, wat de auto betreft, bepaalde zich het ongeval tot zware mateiieele schade, hoofdzakelijk in t middenstuk. De politie heeft beide wagen» ter onderzoek In beslag genomen. - Ongeveer twee jaar geleden richtte het R.K. kerkbestuur te Sas van Gent in Zeeuwscn- Vlaanderen, zich tot den -raad dier gemeente om medewerking voor de stichting eener R.K. bijzondere lagere school In de wijk Zandstraat onder die gemeente Bij de aanvragen was wettelijk alles In orde, ook het aantal leer lingen. Toch traineerde de iiberaal-socialistl- sche raadsmeerderheld. aan wie de vooruit gang van het R K. lager onderwijs in net in dustriegebied van Zeeuwsch-Vlaandei*n on welgevallig is, dermate met het alleszins re gelmatige verzoek van het RK. kerkbestuur, dat er.... thans nog geen R.K. school in de Zandstraat 1st Het voorwendsel der socialistische en libe rale raadsleden bit deze meer kleinzielige dan werkelijk lichtzinnige houding is, dat er voor alles moest gewaakt voor instandhouding van openbaar onderwijs in de betreffende buurt schap, schrijft de „Volkskrant". Om nu precies t* onderzoeken hoe het met de behoefte aan openbaar onderwijs ter plaat se gesteld is. droegen Ged. Staten van Zee land B. en W. van Sas van Gent op nauw keurig navraag te doen, voor hoeveel kinderen openbaar onderwijs wordt verlangd. Welnu, het resultaat was. dat voor een openbare school 4, zegge en schrijve vier kinderen werden’ opgegeven. En om dit lilllputter-aantalletje nu moest een alleszins wettelyk verzoek van een R.K kerkbestuur worden gedwarsboomd! Het geval is kenschetsend genoeg om overal in den lande te worden voort verteld. f BU de fa. R. te Amersfoort stapte dezer dagen een chique gekieeue dame binnen met een jongetje keurig gekleed, een beige vouwwagen meevoerend De dame zeide dat ze pas uit Indlé was gekomen en zich op nieuw moest installeeren. Ze kocht voor een goede 200 aan goederen en bestelde tevens een salon-ameuolement. Dit moest gebracht worden naar de Bemulphusstraat 46. Het andere goed nam ze vast mee in het vouwwagentje. Ze zou wel netelen als 1 ameublement er was. E-en later reed de bestelauto van de firma naar het opgegeven adres en vond daar. lucht! Er stond geen huls op No. 48. Direct teruggereden en melding gemaakt, doch de vrouw was spoor loos verdwenen, mét het jongetje, mét de vouwwagen, mét de „gekochte" goederen! De politie stelt aatanirlUk een onderzoek in. misdrijf schuldig gemaakt. Door de bijzon dere omstandigheden wordt zijn schuld des te zwaarder. Toen hij eenlge jaren geleden uit Amenka terug kwam is hij, berooid en wel door' Arkenbout in zijn woning opge nomen. „M". zoo roept spr. uit, „heeft zich verrijkt met het bloed van zijn slachtof fer. zijn slachtoffer, dat hem wel deed.” Ver dachte, die afgeschllderd wordt als een bruut en ruw man, spoorde rijn zoon aan om een moerd te plegen. Deze man zal niet in de gelegenheid mo gen worden gesteld om nogmaals een der gelijk onmenscheiyk misdrijf te plegen. Spr. vroeg tenslotte verdachte* veroord re ling tot levenslange gevangenisstraf. van Antwoord verschenen is de Memorie van Antwoord aan de,Eerste Kamzr, nopens het ontwerp van wet tot vaststelling van Hoofdstuk V (Departement van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw) der Rijksbegrootlng voor het dienstjaar 1932. De kustwacht van Vlieland meldt, dat- de op Noordsvaarder gestrande motörschoener AM O stelde. I>ze verklaring zal Ir de eerstvolgende Bezem in afdruk gepubliceerd worden. Het slachtoffer overleden Vrijdagmorgen vond te Oer een ernstige aanrijding plaats. Te ongeveer twaalf uur reed v. d. W„ na beëindiging van zijn werk, per fiets huiswaarts. Bij het nemen van zfjn draal bU den boek Carmelleten- straat-Molenstraat. kwam uit de richting Heesch plotseling een auto, bestuurd door den heer L, uit Reek, die door v. d. W. niet werd opgemerkt. Het gevolg was een he vige botsing, waarbij v. d. W. van zijn flets werd geslingerd en zoodanig ernstig werd verwond, dat hij dadelijk van de H H. Sa cramenten moest worden voorzien. Hierna werd hij per brancard naar het 8t. Anna- zlekenhuis overgebracht, doch onderweg Is de ongelukkige overleden. De politie stelt een onderzoek naar oorzaak van het ongeval In. Gistermorgen zette het Amsterdamscbe Oereoniahof ae behandeling in booger be roep voort van de strafzaak tegen den lel- dekkerspatroon M.. verdacht van moord op zijn compagnon Arkenbout op 39 Maart 1939 in den toren van de Majellakerk. De recht bank te Amsterdam had den man veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Het uitvoerige getuigenverhoor dat twee dagen in beslag nam, werd voortgezet met bet hooren van een getuige A décharge. Deze verklaarde, dat hij een kennis was van de families Arkenbout en M. Volgens hem was toen in 1926—1927 de ver houding tusschen A. en M. uitstekend. Wel had hij den Indruk gekregen, dat mevr. A. toen graag M. tot man zou willen hebben. Ha het echtscheldlngsproces toen A. door zijn vrouw op straat was gezet, had M. zich over hem ontfermd. Volgens getuige was A. geen prima werkkracht. Pres.: Dan is het des te vreemder, dat M. hem tot compagnon nam. Getuige vertelt nog, dat hij vier dagen na het ongeluk ten huize van M. was geweest. M. was n 1 e t zenuwachtig, get. had hem om geld gevraagd, dat verd hem nog schul dig was. M. had hem toen niet uitbetaald, ook had hij niet met get. gesproken over de verzekeringssom, die hij nog moest vangen. Raadsheer mr. Jorinen (tot get.): Hebt u bet geld later van M. nog gekregen? Get.: Neen, hij werd toen gevangen ge. DOBldla Minister de Graaff’s antwoord over de be groot Ing van Suriname was al buitengewoon onbelangrijk. Op vrijwel alle punten, giste ren aangevoerd, hield deze laconieke be windsman een slag om den arm. zoodat ver schillende sprekers in hun repliek dan ook klaagden, geen enkele pertinente verklaring te hebben gehoord. We zouden willen vra gen: hoe kan het ook anders? Het is met de West nu eenmaal droevig gesteld, droe viger dan ooit, nu ook de crisis nog iedere poging, om verbetering te brengen, tegen werkt. Als men nu flink doortast met de proeven met mechanlschen landbouw, kan misschien het volgend je ar eens op iets hoopvoller toon worden gesproken, al zal de aard van den huldigen Minister van Ko loniën. onverstoorbaar en van een wel eens tergend flegma, wel nooit in deze saaie de batten over de West eenlge muziek kun nen tooveren. De rust en de nltte van ,De Stille Plantage" hingen in de Kamer en deden de weinig overgebleven leden welhaast indutten. Hallo, hallo hier radio Berlin. Offi cieele meledeeling der Hitierpartij. Binnen kort vindt de verkiezing plaats voor een rtjkspregldent. Aangezien maar één man tegelijk deze functie kan vervullen is Hitler de man Hitler staat sterk, want hij staat één gedachte voor, namelijk de zijna. En daar Duitschland slechts door eeu gedachte te redden is. is Hitler de reddende gedachte. In de laatste dagen is het In den Rijksdag rumoerig toegegaan hetgeen verschil van meenlng verraadt» Zulks is funest voor bet lar.d. En aangezi.m Hitler slechts éen mee nlng is toegedaan staat bij daardoor boven de partijen, Seic. Euiig, Einig, Elnlg en Hitler Is inderdaad eenig! Hallo, hallo.hier radio Berlin. Hitler is sinds één dag Duitsch staatsburger, en als zoodanig heeft hij het meest blanke verla den. Zijn lel is schooner dan de luier van een pasgeboren kind. Vandaar dan ook dat de Entente-landen tegen zu»k een pasgebo ren Dultscher geheel en al onbevooroordeeld staan. Van he.n k» n niet worden gezegd, dat hij de troepen heeft aangevoerd tegen de Frausche stellingen. Hij zal de nationale ge dachte doen ontvlammen, opdat het volk pol sta tegen de herstelbefallngea. Zoo zal er weer een groot en sterk Duitschland ont staan. dat zijn eigen herstel betaalt en niet meer met credieten geholpen behoeft ft wor- den. De verkiezing van Hitler Is dan ook geheel en al naar den geest der Entente- landeri, al zal het vleeach aldaar er zich miscchlen tegen verze.ten. Hitler heeft met Duitschland het beste vóór, omdat bij de Entente achter zich heeft, zij net dan ook op de hielen. Alleen jammer, dat hij Hindenburg tot tegencandldaat heef'.. Want Hindenburg heeft den naam er het verleden en Hitler slechts het woord, zij het dan ook sen groot woord...» Hallo, hallo.... hier radio Berlin. De verdachte een goedé 'man. President: Dit was pas véél later. De echt, genoote van den eersten getuige sluit zich bij de woorden van haar man aan Volge. j baar la M. altijd een goede man geweest. Pre*.: Maar zijn schulden aan u heeft hij nooft betaald, ofschoon hij 50.000 van de veraekering ontving. Verd.: Meneer en mevrouw krijgen bet la ter met rente. Pre*, (tot getuigen): U hoort het, u krijgt bet nog. schrijft u het maar op. Ook de zoon van de vorige getuigen komt nog vertellen dat M. een goede man Is et» dat de verhouding tusschen de belde com. pagnons goed was. Arkenbout had steeds met lof over hem gesproken. De vrouwelijke getuige k décharge ver telt o.m. nog ditmaal ondervraagd c' >cr verdachte dat Arkenbout had gezegd, ast hij blij was, dat M. in zijn leven was geko men. Volgens haar was de vrouw van Arken bout van alle strubbelingen de schuld. Bij het verdere verhoor van deze getuige k décharge wordt door den president o*, ter sprake gebracht, dat verd reeds jaren ge leden uit de ouderlijke macht werd ontzet Voorts was verd. vroeger veroordeeld tot 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf wegens verduistering van een motorfiets.... doch als klaagster was opgetreden de vrouw van Arkenbout. Vervolgens stelt de president nog eenlge vragen aan verdachte. Verdachte herbegint zijn verhaal over de rgn. bekentenis, die Wessendorp zou heb ben afgelegd in het station te Breda. Pres.: .Hoe handelde O toen? U hoorde dus van W„ dat hij Uw besten vriend bad vermoord." Verd.: ,Jk was gebelgd!" Pre*.: „U hebt vanuit het Huis van Bewa ring een gedetailleerde klacht Ingedlena te gen Wessendorp, maar toen hebt U met ge- Onder adamlooae stilte vangt de verdedi ger. mr. F. A. Kokosky, zijn moeilijke taak aan. Deze verdachte behoort tot de categorie verdachten, die te véél spreken, aldus pl. Hoe stumperig is dikwijls zijn verdediging, zijn dikwijls zijn antwoorden, die hij op de scherp gestelde vragen geeft. Hoe komt dit? Dit moet worden toegeschreven aan' het feit, dat verdachte zich hoe langer hoe machteloozer voelt In zijn woede tegen Wessendorp, als dader van het misdrijf. Verdachte heeft meer dan ergerlijke din gen gedaan, toen hij de brieven In het Huls van Bewaring schreef, doch voelde zich ten onrechte in het nauw gedreven. Is de houding van Wessendorp niet pre cies als die van M Ook Wessendorp heeft oorspronkelijk verklaard, dat er een onge luk was gebeurd. Later, toen bij ge arresteerd werd, is hij gaan praten en.... beeft M. beschuldigd. M moet men zich in zijn cel voorstellen: denkende: ..hoe kan Ik nu toch bewijzen, dat Wessendorp het heeft gedaan.’ Dit en niets anders voert ver dachte tot zyn houding. Ook tegenover mij, aldus pl., heeft verd. In woord en geschrift zijn onschuld volgehouden. De procureur zegt, dat M. anders Is gaan verklaren nk de rapporten van de deskundigen. Dit Is echter onjuist. Reeds daarvoor heeft verd. tegenover pl er over gesproken, dat Wes sendorp het heeft gedaan. Toen fessen dorp hem beschuldigde, sprak M tegenover den rechter-conunlssarls. Inderdaad heeft verd. toen veel te veel willen verklaren. In zijn machtelooze woede en wrok tegen Wessendorp heeft hU onzin neergeschreven. Zijn de aanwijzingen zoo sterk, zoo vroeg pl., zóó sterk, dat daarop een vonnis tot levenslange gevangenisstraf mag worden gebaseerd? Dat mag niet, wanneer de rol van Wessendorp niet volkomen duldeliik is. Is hier de rol van W niet zóó. dat men zich af moet vragen: W. of M. of samen óf W. op Instigatie van M. Wessendorp heeft verklaringen afgelegd, die niet bestand zijn tegen een scherpe crltlek. Bij het gesprek op het bordesje na het gebeurde op den toren heeft W. gezegd: „die arme Leen, nu ta hij to-h dood- ged.derd." Deze woorden: „ik ral je dooi don... ren” had M. tegenover A. ge bruikt en Wessendorp wist dit. Op het bor desje moet hij dus aan moedwil hebben gedacht. Voorts zou M. tegen Wessendo: p hebben gezegd: ..Als je je mond houdt, zal je t beter hebben dan ooit tevoren.” Maar.Wessendorp wist niets van de 50.000 premie, zooals hij zegt. Wat voor Indruk moest dan de belofte van M. op Wessendorp maken? Wessendorp wist toch, dat M. geen cent bezat? Ten slotte zou M. tigen Wessendorp heb ben gezegd: .het Is een koud kunstje om te zeggen, dat JU het gedaan hebt als je me verlinkt." Het Is echter veel logischer, dat Wessen dorp deze woorden heeft gesproken, om dat.... W. wist van de verzekering Toch. In weerwil van het zg.n. gesprek op het bordesje, blijft Wessendorp In de meenlng. dat er een ongeluk is gebeurd. Wanneer men W. als moordenaar aan neemt. wordt alles verklaarbaar. Men ver- getr niet, dat M. beangst was. dat hij voor den dader zou worden aangezien, omdat hij de verzekering had afgesloten. Aanvankelijk kon men niet bewijzen, dat op den ongeluksdag op den toren was. dan 154 Jaar na het gebeurde, toen berichten In de couranten hadden gestaan over de arrestatie van M„ wisten t)fn paar getuigen, die op 100 M. afstand van den toren wonen, te vertellen, dat M op den toren had gestaan. Anderhalf jaar later herkent de get. M. als den man op den toren! Zij kende M. niet! Iedereen zal deze „herkenning” belachelijk vinden. Getuigen hebben verklaard, dat Arken bout een zware, forsche man was, doch de juffrouw uit de Halmaheirastraat zeide een swaren dikken man en een schraal, niet dik persoon te hebben gezién. Die schrale, niet dikke man was...» Wessendorp. Tot de verzekering komende, merkt pl. op, dat die verzekering reeds meer dan een jaar liep. Men mag dus niet zeggen, dat deze ver zekering is gesloten om daarna A. u dooden. Aan de zgn. bedreigingen van M. tegenover Arkenbout mag men geen waarde hechten, hij heeft een ruwe spreekwijze, doch dit be wijst niets. De gescheiden vrouw van Arkenbout. Kaat je In t Veld, is een comedlante. Reeds twee jaar vóór het gebeurde was zij van hem ge scheiden en hier gedraagt zjj zich als de treurende weduwe. Uit een verklaring van Wessendorp blijkt, dat M. niet het plan had op 29 Maart In Amsterdam te komen. Bovendien, als ny moordplannen had. zou hij een wapen hebben meegenomen. Het zou mogelijk zijn, dat M. toen Arkenbout door het luik kroop, plotse ling dacht: Jk sla hem dood". Dan is er sprake van doodslag en vervalt de moord. Pl. brengt nu de premiebetaling ter sprake. M. dacht, dat de verzekering zou vervallen, daar om betaalde hij. toevallig kort voor net onge luk. toen hij geld ontving voor geleverde leien. De verzekering, die M wou afsluiten ten bedrage van 8 ton, is belachelijk, doch be wijst niets misdadigs. Verd. voert aan, dat nlj eens nauwkeurig gekeurd wilde worden, en dat hjj zijn credlet wilde verhoogen H-t éijn argumenten van een dom mensch, maar behoeven daarom niet onwaar te zijn. Het Hof zal nauwkeurig moeten wegen en wikken alvorens een vonnis uit te spreken welke rol Wessendorp In dit drama heeft gespeeld. Er 1* hier twijfel en daarom kan het Hof niet anders doen dan verd. vrijspreken. Na re- en dupliek was bet laatste woord aan den verdachte. „Er staat hier voor u een eerbaar huis vader en geen misdadiger. Ik zit al 16 maan den onschuldig. Ik weet uit wanhoop niet meer wat ik moet doen. Ik word de dupe van mijn vroegere knechts.” Hullend roept verd. nog eens: „mijn geweten en handen zijn schoon.” Arrest 11 Maart, 10 uur. heen men ze exporteeren wil. Intusschen ragen ook wij wel gaarne een drastischer Ingrijpen tegen dezen verderf el (j ken bandek Wat het door Ir. Albarda gewenachie ver bod van emissie hier te lande van oorlogslee- nlngen betreft, handhaafde de bewindsman zijn schriftelijk antwoord Hjj acht bet op de eerste plaats hoogst onwaarschijnlijk, dat voor dit doel op de Nederlandsche geld markt een beroep zal worden gedaan en ziet bovendien niet In. hoe hier zou moeten wor den Ingegrepen. Aritlkel 3 van de Beurswet d. Heul, die getuigen een scnriltelljke verklaring d. Heul, opdracht ont ving van den heer Joban Visscher, In dagen. Juni 1929. redacteur van net dagblad de Tribune, om Gerrit van bunnk, Rotter- damscb gemeenteraadslid, roorneen voor de Comm. Party Holland toen echter gemeen teraadslid namens de Couun. Partij Cen traal Comité, van kant te maken, desnoods met behulp van enkele sluipmoordenaars, wgarvoor de Algemeene Moordorganlsatle. een bedrag van f 1000 beschikbaar Bet woord 1* nu aan den procureur-grne- raal Mr. Baudum, die begon met op for- wieele gronden -vernietiging van het reebt- bankvonols te vragen. Welke is de doodsoorzaak van Arkenbout geweest, vraagt spr. tot de zaak zelve ko mend zich af. Met het oog op de kleedlng en de voorwerpen, dat A. b!J zich droeg is het duidelijk, dat van een val geen sprake ia. Het horlogegUs was nog heel, de tabok- doos ongedeukt, de kleeren onbeschadigd. De pastoor, die In de kerk was. neeft van een val niets gehoord, wél heeft bij gestom mel opgemerKt. Ook de deskundigen zijn unaniem van meenlng, dat Arkenbout slagen op heé hoofd beeft gekregen, de wonden wijzen hier op. Verdachte heeft van den aanvang af gelo gen wat betreft de doodsoorzaak. Eerst verklaarde hij voor de politie, dat A. gevallen was, later kwam hij met het ver haal dat Wessendorp Arkenbout bad neer geslagen. Met dit laatste verhaal kwam bij pa* aan toen de deskundigen het lijk van Arkenbout hadden onderzocht en vastge- 'steld dat er slagen op bet hoofd wazen toe gebracht, Ben tweede zware aanwijzing tegen verd. K dat hij baat had bil Arkenoout’s dood. JU heeeft het misdrijf gepleegd, die de vruchten er van heeft geplukt” is reeds een oude rechtsregel, die niet uit het oog dient te worden verloren. Het mateiieele verlies bfj den dood van Arkenbout was nihil, daar verd. A. een zeer middelmatige arbeids kracht vindt, en toch...» verzekert hij hem voor f 50.000. Verlachte voert aan, dat bU door de premiestorting wilde sparen, dit is onzin; na drie jaren zou hij slechts een klein deel van de premie terug kunnen krijgen. Trouwens, zoo vraagt spr. zich af, wéér meeat verd. de premie (f 3000) vandaan ha len. Hij Is achter met de betaling en weet met moeite. vlAk voor den dood van Arken bout. het geld bijeen te krijgen. Now. sterker spreekt de poging om op een edohomlsch waardeloos object, zooals H. is. een verzeke ring van f 800.000 te sluiten Hampe zou hiervan nóóit proflteeren, slechts M. en fa milie. Een volgende aanwijzing tegen verd. la zijn aanwezigheid op 37 en 28 Maart 1929 op het werk aan het Ambonplein. Verdachte heeft onderzocht, boe hij de ge legenheid kon krijgen om A. neer te slaan. Bpr. komt nu tot den fatalen dag 29 Maart, Arkenbout en Wessendorp, belden als arbei der gekleed, terwijl M. "vanwezig was als heer gekleed. Op den toren »4Jn ..««n heer” en een werkman gerScn De heer moet dus M zijn geweest. De verklaring van Wessendorp diende zeer crltlsch te worden bekeken doch eigenlijk heeft hij niet zoo bijzonder veel verklaard Hij heeft o.m. gezegd, dat M. Arkenbout wel eens bedreigde In gesprek ken met anderen. Deze verklaring wordt be vestigd door anderen getuigen. Door de ge tuigenverklaring staat vast, dat M. op 29 Maart op den toren Is geweest. Voorts wijst ■pr. op het gedrag van verdachte en cp de briefte*, die hij in het Huls van Bewaring heeft geschreven om zich een alibi te ver schaffen M. verklaarde, dat hij nooit meer ta den toren klom, doch verschillende getui gen verklaren het tegendeel. Door al deze aanwijzingen aarzelt spr. niet de schuldig verklaring van verdachte te vragen. Verdachte beeft zich aan een zeer ernstig Den Haag, 36 Februari. We kunnen niet zeggen, dat Ir. Albarda met zijn spoed-Interpellatie over het zenden van de „van Galen" naar Sjanghai succes heeft gehad. Practlsch leverde zij niets op. omdat de Minister-President aan de geulte wenschen niet kon tegemoet komen en de Kamer de belde moties van den sociallstl- schen fractle-voorzltter met groote meer derheid verwierp; bovendien gaf Ir. Albarda blijk, dat hij over deze zaak sprak zonder zich eigenlijk een beeld gevormd te heb ben van wat de torpedoboot jager daar In China precies tot taak zal hebben; en isn slotte was de aangelegenheid, waaraan de rechterzijde terecht geen woord verspilde, een prachtige aanleiding voor de commu nisten, om ieder hun volle twintig minuten te benutten vbor absurde overdrijvingen en aanvallen op de partij van den interpellanL Het minst fraaie van heel dit debat vonden we, dat een motie-Wijnkoop, taged.end na een der meest nonsenslcale phllipplca’s, die we ooit van dezen afgevaardigde hebben aangehoord, en vrijwej'gelijkluidend aan een motie-de Visser, die terecht van niemand buiten de Russische tractie steun kreeg, blijkbaar voor de grap door de Vrijheids- bonders Prof. Eerdmans en Mr. Knottenbelt ondersteund werd. Vooral de liberale fractie leider had hier toch verstandiger moeten zijn en niet er aan moeten medewerken, dat de Kamer, die wel nuttiger werk te doen heeft, nog stemmen moest over een motie die notabene de Kamer een üitnoódlg»ng tot ée arbeiders wilde doen richten, om met alle middelen ta te gaan tegen het conflict ta het verre Oosten, en verder de noodzake lijkheid uitsprak van het terugtrekken van alle troepen uit Nederlandscn-Indlë. Jhr. Ruys heeft óen Interpellant precies uitgelegd, wat de „van Galen" te Sjanghai zal moeten doen, hij heeft de Instructie aan commandant Vreede voorgelezen en nog eens het standpunt ontvouwd, dat de Re giering inneemt tegenover de uitgifte van oorlogsleenlngen en de leveranties van oor logstuig ten behoeve van de oorlogvoerende partijen. Wat de Nederlanders te Sjanghai aan gaat en de bescherming van hunne levens en hunne belangen, heeft de Regeertng het consulaat gemachtigd, zich ter evacucering van de Nederlandsche Ingezetenen de be schikking te verschaffen over een schip van de Java-Chlna-JapanliJn. Dit vond ir. Al barda volkomen afdoende en daarom wensch- te hij. dat de torpedobootjager. die zelfs al zou hij niet met agressieve bedoelingen naar Sjanghai gedirigeerd zijn deze veronder stelling is werkelijk prachtig! alleen maar moeilijkheden scheppen kon. onmlddellijk last zou krijgen, naar zijn basis terug te keeren. Edoch, er zit aan deze zaak meer vast dan de heer Albarda vermoedt. Het schip van de Java-Chlna-JapanliJn. dat eventueel de Nederlanders moet wegvoeren, ligt op stroom voor anker. Gaat bet spannen eu wordt tot evacuatie besloten, dan zullen sloepen de vluchtelingen aan boord mueftn brengen. Wat moet hiervan terecht ‘fóme-n, hoe moet het plaatsnemen in ae eioep» r> behoorlijk verloopen. ind'en T) 1e ide een opgewonden menigte Chineezen kost wat kost aan boord van het schip wil en geen toereikende macht aanwezig is, de orde te handhaven? De bemanning van de schepen der Java-China-Japanlijn be staat vrijwel geheel uit Chineezen en In landers en boe weinig dezen voor dit werk van ordehandhaving dat ook hun werk niet Is geschikt zijn, bleek In 1937, toen een detachement van den kruiser .Suma tra” aan boord van het passagiersschip moest worden ondergebracht, ^mdat het anders spaak liep. De tastrpétle. die de commandant mee kreeg, luidt dan ook. dat de oorlogsbodem zuiver de belangen der Nederlandsche on derdanen moet behartigen, dat hit bij even tueel noodzakelijke evacuatie In overleg met de Nederlandsche diplomatieke vertegen woordigers de leiding zal nemen en dat hij zich zal hebben te onthouden van alles wat Nederland zou kunnen betrekken In Inter nationale verwikkelingen of een der „oor logvoerenden” of andere mogendheden zou kunnen krenken. Zelfs Mr. Marchant kon met den maat regel meegaan. De taak van de „van Galen” aldus de leider van de andere fractie, die steeds de eenzijdige ontwapening predikt, is nu eens een typisch geval van een politie maatregel. waarvoor zelfs de meest verwoe de pacifist een gewapend vaartuig zal noo- nig hebben. Trouwens, ook Ir. Albarda zag na ’s Mi nisters uiteenzetting de zaak wel anders In. Van onmiddellijk terugzenden van den jager zag hij af Maar hl) wenschte en drukte dit In zijn motie uit dat de ..van Galen” onmlddellijk na aankomst te Sjanghai de Nederlanders aan boord van het passagiers schip brengen zou en dan weer even snel vertrekken. Natuurlijk eveneens een onmo gelijke eisch. Hoe kan men nu aldus Mr. Marchant van uit Nederland beoordeelen, wat het aangewezen moment voor de evacu atie zijn zal? Inderdaad. Al te veel spoed te betrachten met het weghalen der Nederlan ders zou niet geraden zijn. Men laat ten slotte by een vlucht alles ta den steek. Ne derlanders. die er jaren gewoond hebben, die er heel een bestaan hebben opgebouwd en allerlei relaties gekweekt, geven heel hun hebben en houden prijs. En de heer Albarda moge nu de stelling in bet debat brengen, dat zy dit dan maar voor het algemeen Nederlandsch belang moeten over hebben, hy vergeet, dat het ock juist een Neder landsch belang Is, de vertegenwoordigers, die ons land daar in den handel, in missie en zending en op ander gebied heeft, zoolang als maar eenlgszlns mogelyk Is, in hun mi lieu te laten. In zooverre was er in 's Hee- ren Albarda’* motie dan ook tegenspraak, dat hy, wanneer hy onmlddellijk vertrek van de Nederlandsche onderdanen voor stond, beter een dadelyk terugzenden van de „van Galen” had kunnen biyven beplei ten. Juist omdat de evacuatie plaats heeft op een moment, dat men noodgedwongen en ta een netelige situatie weg moet, is het schip, zyn de mariniers er noodig. Thans kan men ook nog wel zonder de „van Ga len" behooriyk weg. Met 48 tegen 33 stemmen verwierp de Kamer do motie. En ook de tweede, die maatregelen tegen uitvoer van oorlogstuig aan de oorlogvoerenden die er juridisch niet zyn! vroeg, sneuvelde met 41 tegen 29 stemmen. Hieraan gaven ook de vrijzln- nlg-democraten hun stem. Jhr. Ruys had verklaard. dat de Regeerlng op dit punt leeds zeer ver gaat. Alle consenten voor uitvoer weigeren Is haar wat al te radicaal Maar zy weigert reeds nu T consent, indien haar biykt. dat de wapenen niet bestemd slta tooc de Regeerlng van het land, waar- Voor zegge en schrijve vier leerlingen! Naar het bestuur van den K R. O. ons mededeelt heeft Dinsdag 23 Februari te Ny- megen de oprichting plaats gehad van de Katholieke Radio Volksuniversiteit (KRV.) De bedoeling hiervan Is gedurende het win terseizoen 1932’33 cursorische voordrachten van populalr-wetenschappeiyken aard per microfoon te geven. Deze voordrachten zullen zich bewegen op volgend gebied: Godgelecrdaeld. wysbe- geerte. Recht. Economie en Handelsweten- schap. Wis- en Natuurkunde, Letteren en Geneeskunde. Zij zullen aanvangen half October, eindi gen ta April en gehouden worden lederen Zaterdagavond.. Het program van den winter Is ter verzorging in handen gesteld van de vol gende heeren, die het bestuur uitmaken van de K. R. V.: Prof. Mr. J. v. d. Grinten, prof. Drs. H A. Kaag' prof. dr. J. Kors, Lec tor B. Molkenboer. prof. dr. Ferd Sassen, prof. dr. Alph. Steger, dr. L. A. Veeger. TOt voorzitter werd gekozen prof, dr, Alph. Steger. Getra-.ht zal worden de wetenschappelijke voordrachten zoo populair mogelyk te hou den en de onderwerpen cursusgewyze te be handelen. Met de oprichting van deze Radio Volks universiteit heeft de K. R. O. bereikt wat hy reeds lang beoogde en waarmede hy hoopt bij te dragen tot de godétlenstige en cultu- reele ontwikkeling van ons katholieke volk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11