Naar het land van overzee i a I 1 1 1 tweede blad LENTE-MODESHOW IN CARLTON Een der grootste geldmakers IVAR KREUGER, DE LUCIFERSKONING f '11 BLADZIJDE 1 WOENSDAG 16 MAART 1932 In den tooverban der Doode Zee 1’ KATHOLIEKE ILLUSTRATIE I Hf 1 J EEN BLIK IN DE VERTE i. i a I WL A- '-ri 2 Van dat van De bergen van Moab I purper Dr. FELIX RUITEN. (Wordt vervolgd.) V i nlach meet groeien. Geen enkele groote vroeg terecht stroom 4 het zyn was verder in zulk een verdwaasde wereld te leven. Kreuger was ryHntast. die >t bloed slotte komen. <4 het geslacht van David en stammoeder van Jezus zelf, naar den arenzwaren akker van Booz, als uit een legendenland van lou ter goud en blauw? Maar mUn verbazing gold nog iets anders! Was die Doode Zee dan niet verder af? Ik zag ze daar immers als kon ik er heenloopen in een uur!.... Het leek mij onmogelijk een weg van dertig of vijf en dertig kilometer. Kreuger een groot man in de geli1^*i lid. Ivar maakte namelijk gebruik van den na, den oorlog heerschenden geldnood bij vrij wel alle staten en ontwierp daartoe een even eenvoudig als plausibel plan. Zijn opzet was. om de gelden die hij jaarlijks aan de staten, waar hij zich kon nestelen, als retributie verschuldigd was, reeds op voorhand aan dat land In een leenlng uit te keeren, waarna van jaar tot jaar rente en aflossing als vanzelf zouden worden gecompenseerd met de betalingen, die hij op zijn beurt krach tens de monopolle-overeenkomsten aan die staten was verschuldigd. Zoodoende meende hij ook aan zeer twijfelachtige crediteuren oen leenlng te kunnen verstrekken, daar zijn risico inderdaad beperkt was. als de staten zich slechts aan de eenmaal gesloten mono polies hielden. Als de Fransche regeerlng geld noodig had. wist Kreuger dat geld te verschaffen op lagere rente dan deze op de open markt wist In Christus’ tijd moeten er druiven ge rankt hebben om de gaanderij, waar Hij met Lazarus tafelde, en palmen schaduw gespreid om het huis, waar Martha zorgde en Maria Hem luisterend ten voeten zat: maar dit alles kan ik vergeten voor het vergezicht van het fantastisch gebergte: hier rustte de blik des Heeren dus óók óp het Moabietische land; en dit is bij zonnenlulster en avond- rood een van de wonderen der wereld. Vandaar kwam Ruth, de Moabietische: en komt z*1 niet. de toekomstige moeder van I De haven van Chor-d-Mezraa, aan den Oostkust de Doode zee- Geldkoning. De wijze waarop echter dit concern tot stand kwam was met een fout behept, die groote nadeelige gevolgen met zich mee kon brengen. Meer dan industrieel opbouwer was Ivar Kreuger is niet meer! Het bericht van het overlijden van den Luciferskonlng zooals hij we»l genoemd, bracht Zaterdag middag' in geheel Zweden een groote op schudding teweeg. Men wilde het aanvanke lijk niet gelooven. Kreuger, de organisator van een wereldcombinatle in de Ludferln- dustrle zou in een aanval van zwaarmoedig heid de hand aan zichzelf hebben geslagen? En toch. Ingewonnen inlichtingen bevestlg- deq, de juistheid van het bericht. Ivar Kreu ger was gestorven. Hij had zichzelf ten offer gebracht aan den druk dezer onmenschelUke tijden, die alle berekeningen deden falen. Want het zij -hier aanstonds vastgesteld: allerminst een speculant, of e roekelooze plannen mestte met van aandeelhouders. uitbreidt. Palmen wulven op ter van bananen, waarvan de 1 bogen vormen als ogle ven. sten wemelen langs den weg; peperboomen en eucalyptus wulven over menschenwoningen heen. Egyp tische rozen omranken een hotel, met de volle zwaarte van hun paarse bloementros- sen. Schilderachtige menschengroepen dui ken uit het groen op. waaruit nu sinaas appelen en citroenen ons tegenbllnkenwlt- omsluierde vrouwengestalten, de waterkruik te bedingen. Kreuger vroeg daarop van de Fransche regeerlng op zeer gunstige voor- waarden het monopolie voor de fabricage en den verkoop van lucifers. Frankrijk name lijk was sinds lang een land waar de regee- ring uit het feit, dat iedereen lucifers noo dig had, de conclusie getrokken had, dat de staat zich dan den alleenverkoop van luci fers bij de wet moest verschaffen. Dan werd uit den verkoop van ieder doosje lucifers een zeker bedrag in de schatkist gebracht. De Luclferstrust onder leiding van Ivar Kreu ger verkreeg in 1927 dezen aUeenverkoonffb soortgelijke wijze heeft Kreuger aan ^Wr- scheldene andere regeerlngen geldleenlngen verschaft, aan Polen, Griekenland, Zuid- Slavië, Letland, Roemenië, Hongarije, Dultschland en nog andere. Het gezamenlijk bedrag dezer geldleenlngen loopt over hon derden mlHloenen guldens. Dultschland ver kreeg een leenlng van meer dan 300 mll- lloen guldens. In al deze landen verkreeg Kreuger in den een of anderen vorm de leiding in de fabri cage en den alleenverkoop van lucifers Door al deze geldverstrekkingen werd' de Luclferstrust uitgebouwd tot een vereenlgde wereldlndustrie, met in vele landen afzon derlijke maatschappijen tot beheer van de fabricage en den handel. l f Het landschap der bekoring. Herinner u nu, hoe de Bijbel zegt van het landschap waar de gevloekte steden werden weggebrand, dat het zoo rijk en prachtig was als de tuin van God: „Sicut paradlsus Do mini" (Gen. XIII. 10). En als de Bruid in het hooglied de voortreffelijkheid van haar beminde bezingt, zegt zij dan niet van hem, dat hij is .Als de tros van Cyprische druiven in de wijngaarden van Engaddi” (I, 13); maar ook dit was een oord aan dien oever. Iets van die vroegere heerlijkheid is er nog overgebleven: en wij zien de laatste herinneringen aan dit „paradijs des Heeren" als wij, op onzen tocht naar de Doode Zee zelf, bij Jericho komen. Maar wie geeft q een denkbeeld van deze verrukkingen? Daarvoor zoudt gij de woeste verlatenheid moeten kennen van het landschap van Juda, steenig. eenzaam., uitgestorven .onbebouw- baar. geheel droogte en dorheid, geel, grauw en bruin. Denk u niets dan dorre toppen, koepels en klippen, brandend in de zon, met de tinten van kaneel en van kemelhaar. En dan opeens splijten de bergen open. Daar breidt zich een groene schoot uit, als een zee van groen. Een wijde groene oase in de gele wijdte der woestijn: en tegelijk stijgt een bedwelmende geur naar u op. Het is in die gele eindeloosheid, tegen de blauwe bergen van Moab aan, als een ultge vloeide vlek van tooverachtig groen: een tuin die zingend stijgt, die ruischend nadert en zich aldoor verdeêv een louter loo* zware bladerei Vreemde gewa franje-achtige zeven fabrieken tot de Svenska Tandstlcks- fabriker vereenlgd. In 1917 was de volledige consolidatie der Zweedsche industrie een feit door toetreding der Jonköping-fabrieken, waarna de thans bestaande Svenska Tand- stlcks A. B. met een kapitaal van Kr. 45.000.000 en reserves van 61 millloen tot stand kwam. Toen begon de ontwikkeling eerst recht. Ongetwijfeld behoorde er een geniale blik toe om uit deze Zweedsche kern een wereldzaak op te bouwen, die thans in welhaast leder land ter wereld een mono polie bezit. van de Haan. sonnet doode. Aristide Briand, spreekt een pagina foto’s; E. v. Tol biedt een kijkje in een smokkelarlj-museum. Henryk Nevrolsky ver haalt „Pootech avontuur”. Pair. Cornelissen vergast ons op een „Crisls-diner", waaronder H. de Greeve 8.J. zijn „vijfminuten-preek** houdt en W. de-V. luidt „Nu de lente.... straks de zomer", met een aardig bloemen- artikel in. Met den verderen varianten foto- rijkdom van iedere week, een weer begee- renswaardlge aflevering! Industrieels opbouwer. In 1880 te Kalmar geboren, in 1899 als in genieur aan de Technische Hoogeschool te Stockholm geabsolveerd, was hij direct daar na als architect in Amerika werkzaam, het geen hem in aanraking bracht met niemand minder dan Rockefeller Sr. Vandaar zijn later groot aanzien en crediet in de Ver eenlgde Staten, waar aandeelen Kreuger <fc Toll steeds op groote schaal zijn verhandeld. Eerst in 1907 keerde hij naar Zweden terug, niet dan nadat hij nog een deel der wereld tZuid-Afrlka en Engeland) als architect had gezien. In zijn vaderland stichtte hij de fir ma Kreuger Toll, thans nog wereldver maard. Het was niet zijn bedoeling als lu ciferskonlng op te treden, maar door om standigheden kwam hü in aanraking met de reeds bestaande richting om de Zweedsche luclfersfabr'ei-»n tot een eenheid te versmel ten. Od initiatie! van Ivar Kreuger werden Opgravingen te Jericho. De Johannes-gestalte ia verneveld. De zin nen zijn blijvend geboeid door de matelooze pracht. De betoovering duurt. Maar wij spoeden naar Jericho. De oude stad is blootgelegd. In 1908 begon de systematische opgraving door dr. Sellin, met twee collega's. Zij leverde niet veel op. Men vond de sporen van hulzen en muren, klein en gering. Wat er voor den dag gehaald werd aan voorwerpen, was niets nieuws. De beschaving van Jericho's tijd was bekend, en men wist, welke gereedschappen er tn gebruik waren. Macalteter, die over de op gravingen in Palestina een boek schreef (1925), noemde het ..an essentially ordinary mound". Maar onlangs werd in de kranten aangekondlgd, dat er „de koningsgraven” gevonden waren, alsof het om een Egypti sche konlngsvallei ging en Toet-an-Kamen- schatten. Ook deze vondst van prof. Gar- stang vormde geen verrassende ontdekkin gen. De .konlngen” van Jericho waren in den grond arme chelks, en herders als Abra ham. De verzamelde voorwerpen brachten niets nieuws aan het licht, dat verdere perspectieven opende. Wjj tfetreden en be tasten de donkere aardmuren. Het zegt ons niet veel. Dit is alles zoo vormloos, primitief en grauw. Maar het verhaal doemt voor mij op: hoe Jericho genomen werd en viel en zijn muren scheurden op het bazuingeschal der Israëlieten; hoe Josue's verkenners een schuilplaats vinden bij Rahab, en door haar tusschenkomst aan den dood ontsnappen; hoe de wateren van de Jordaan den door tocht vrijgeven voor de Ark. door de pries ters gedragen; hoe het land veroverd wordt, dat Mozes zien mocht van den berg Nebo. wiens koepel rijst boven de strakke lijn van Moabs gebergte, eer hij ontsliep in de ar men van zijn GodHet land, van melk en honig overvloeiend En *k wordt er mij bewust van. hoe we van Jerusalem afdalend, als langzaam over gegaan zijn naar de wereld van het Oude Verbond. Langs dien weg lag de herberg van den barmhartlgen Samaritaan; dan de berg der bekoring: dan de Dooper bij de JordaanMaar nu is het als kreeg die andere beeldenrij de overhand: Mozes. Josue, Ruth; en niet ver meer van Jericho de Doode Zee. met de schaduwen van Loth en Abraham, en den laaien gloed van het bran dende Sodoma Men schrijft ons uit Amsterdam: Hoog boven ons in de lucht is de dreiging van - sneeuw, bij lederen straathoek tracht de wind onzen hoed te grijpen en we krul pen onwillekeurig dieper in onze kragen. Maar madame Mode tart alle Maartsche buien. Ze wacht ons met haar kleuren, haar grillen en ze ontvangt ons "net muziek, warmte en gezelligheid in Carlton Een der grootste Amsterdamse!» Modehuizen hield er Show. Er was stille verwachting in de oogen der bezoeksters en er heerschte vroo- Hjke bedrijvigheid. En toch bracht deze modeshow niet de overdreven, vaak vreese- iyk dure costumes. De toiletten waren veelal van Hollandse!» afkomst, zij het ook ont worpen naar Fransche teekenlngen. 66ste Jaargang No. 24 Na een prettig praatje over ..Tasmania, .hat eiland-paradljs van Australië”, volgt de spannenfee Limburgse!» roman „Het geheim /witte Kapel", waartusschen Ko de vrij naar Rilke, aan St. Jozef een wijdt. Over den grooten Franschen Nederlandsen fabrikaat waren ook de tal- looze ragfijne stoffen, al waren ze van weid se!» Fransche namen voorzien. Klaterend waren de kleuren waarbij knalrood, mals- geel en blauw in .alle nuances opvielen. Zwart handhaaft zich natuurlijk als altijd, maar de mode-tlnten zullen voor het ko mende seizoen toch de drie genoe-nde zijn. Opmerkelijk is dat de Japonnen voor wan deling en huls korter zijn geworden alsook de rokjes der sportkleedlng. Alleen vcor het avondtoilet of gekleede mlddagtoilet blijft de lange rok gehandhaafd. Voor mlddagtolletjes ziet men veel korte mouwtjes dragen, poffend dan wel gevormd door een pélérine. Soberheid vormt de grootste gratie bij elk dezer creaties, een eenvoud die jeugdig maakt en meisjesachtig en. sportlef doet schijnen. Misschien ook dat de coupe der schouderstukken en schoudergarneerlngen hier toe bijdragen De japonnen en mantels zijn nJ. breeder in de schouders geworden. De taille is zeer hoog, althans hooger dan normaal, terwijl bovendien ieder japonnetje van een ceintuur is voorzien. Wat de ochtend- en mlddagtolletjes be treft, is de stof meestal crêpe lalne. waarvan een zeer fijne en elegante soort de benaming zorka glica" draagt. Nuchter zakenman en verdwaasde wereld. Het is aeer duidelijk, dat een man van het formaat van Ivar Kreuger niet door zuiver persoonlijken geldnood tot zijn nood lottige daad is gebracht. Men kan hier be spiegelingen houden over de aanrakings punten tusschen genie en waanzin, alle Luciferskonlng. Indien Kreuger zich strikt tot deze zaken had bepaald, zou hij vermoedeiyk niet zulk een smadelijk einde hebben gevonden. Tot nog toe zijn er slechts zeer enkele strubbe lingen geweest. Zoo moet de rechtsverkrach ting in Bolivia, dat na "n revolutie eenvou dig zijn monopolie-contract verscheurde, hem wel diep hebben getroffen. Het artikel luci fers behoort echter niet bepaald tot de con- junctuurproducten. Men kan niet Inzien, dat de massa veel minder lucifers zal ver bruiken in slechte tijden en de daling der houtprijzen etc. kan hem slechts voordeel hebben gebracht Echter is Kreuger ook op andere, minder fortuinlijke gebieden werkzaam geweest. Zijn belang bij den Zweedschen ijzerertshandel, belichaamd in de Graengesberg AB moet hem thans als een molensteen naar beneden hebben getrokken. Ook is hij in Dultschland bulten de eigenlijke lucifers - Het hoedje Bijna leder tolletje hetzij japon, compleet of tailleur, heeft een hoedje in dezelfde tint, waarbij rood een voorname plaats Inneemt. Grappig was een mantelpakje van witte crêpe lalne. dat een blouse had, geheel be staande uit een groote, bonten crêpe de Chine zakdoek, waarvan de uiterste punt in een knoop viel. Hierbij werd gedragêh eert* wit mutsje van soepele stof, gegarneerd met een toufre camelia’s, terwtfl dit dingske den niet onaardigen naam droeg „chapeau aux petlts Hts blanc" aldus genoemd naar het weldadigheidsfeest voor zieke kinderen, dat jaarlijks In de Fransche hoofdstad wordt gehouden en waar tevens de schoonheids koningin wordt gekozen. De voor ons vrouwen zoo belangrijke ..hoofdzaak", de hoed, is het komende sei zoen wel zeer gevarieerd. Van héél klein mut’Je gegarneerd met twee pompons, zijn er de matelots met bloemgameerlngen, tot de breedgerande hoeden toe, die versierd zijn De les van den dood. Dezer dagen wapperen de vlaggen half stok van alle gebouwen van het Kreuger- concern en de wereldpers schrijft kolommen over dezen leider, die zoo tragisch aan zijn einde is gekomen. Algemeen verwachtte men, dat het overlijden van Kreuger een ingrijpenden Invloed zou uitoefenen op het economisch leven van Zweden. Een nog niet bevestigd gerucht maakte er zelfs van gewag, dat Kreuger moeilijkheden ondervond bij zijn pogingen om een nieuwe leenlng voor het concern op te nemen, die noodzakelijk zou zijn ter vergrootlng van de liquiditeit, omdat de vorderingen der con- cem-maatschappijen in verschillende lan den bevroren waren. Flnancleele steun zou naar verluidt toegezegd zijn onder voorwaar de, dat het dividend der Kreugermaatschap- pljen zou worden gepasseerd. De Zweedsche Inspecteur voor het bank wezen heeft echter medegedeeld, dat van Kreuger’s dood, voor zoover tot dusver kon worden geoordeeld, geen ernstige gevolgen voor het Zweedsche bdr.kwezen kunnen wor den verwacht. De vorderingen der banken zijn over het algemeen op een wijze gedekt die geen verontrusting teweeg brengt De duidelijke les uit zijn verscheiden is deze, dat de manie der laatste tiet jaren, om steeds meer en ongelijksoortige zaken binnen het verband van een steeds onover zichtelijker wordend super-concern te bren gen, naar aard en wezen verkeerd is. De menschelyke beperktheid gebiedt ook hier een halt Gelijk, Chronos, de God van den Tijd, zijn eigen kinderen verslond, zoo blij ken de door niemand meer overzienbare top zware trustconstructles hun eigen graf te graven. Men mag wel zeggen, dat, ais een genie, gelijk Kreuger ontwijfelbaar te, in zijn eigen creaties vastloopt het stoffelijk heil der menschheld zeker niet ligt in een rich ting. die leder rationeel beheer door over* belasting onmogelijk maakt Het ware te wenschen. dat het mensch- dom deze les voortaan ter harte nam. Voor dat er nog meet en nog aanzlenljjker slacht offers vallen. De Jordaan. Stroomversnelling by Jarmok geen ander verlangen meer daarheen, daarheen!.... Maar ook van Bethanië uit ziet men de bergen van Moab nog beter, nog mooier dan van hier. En hoe heb ik me met dit Bethanië verzoend. dat ik in deze winter dagen zoo bloemeloos r-Biiw en doods-ver- laten en miserabel-melancholisch vind, om dat wondere vergezicht, met de geheim zinnige zee daar in de verte, diep in den dragend op het hoofd, en zwarte mannen bergschoot gevat als een blauw juweel. j koppen in hun vzltte hoofddoeken en ge groete captains of Industry komen op een zeker punt van hun loopbaan tot een werk wijze, die geen verband meer houdt met het geldverdienen in den gewonen zin des woord*. Kreuger was een twintigtal jaren gewend als grootscheepsch leider van we reldzaken op te treden, en zijn grootste acti viteit ontplooide hij feltelljk eerst direct na den oorlog. Na ettelijke andere na-oorlog- sche kometen aan het flnancleele flrnfament (Oustric, Kuchenmeteter, Stlnnes, eh diverse Japansche, Oostenrijksche en Itallaansche nieuw-lichters), te hy een der laatBten, die het moede hoofd in den. schoot helften ge legd. Men heeft in conservatieve flnancleele kringen reeds lang met groote zorg zijn werkwijze gadegeslagen. Het verstrekken van leeningen aan derde rangs staten tegen mo- nopoUe-overeenkomsten nam heel wat wind uit de zeilen van de .gewone" bankiers, die de groote winsten, aan zulke staatsleenlngen verbonden, liever voor zich zelve hadden gereserveerd. Meer dan Iets anders wekte de ongemeen snelle aanwas zijner belangen bewondering, verwondering en vrees. Het blijkt hier weer eens, dat zulke groote zaken feitelijk niet In korten tijd door één man uit den grond kunnen worden gestampt, en dat ook of: juist op dit terrein het gezonde orga nisch meet groeien. Geen enkele groote na- oorlogsche combinatie blijkt thans te hebben stand gehouden, al te het nog veel te vroeg 0,11 kunnen voorspellen, wat er nu ten van zijn luclferscreatle zal zeer belangrijke plaats inneemt. Deze stof, zoowel ate Georgette, crêpe satin en kant, ziet men voor de avondtoiletjes. Als op iedere show waren natuurlijk ook hier weer enkele buitengewone dingen, waar vermoedelijk buitengewone prijzen voor be steed zullen warden. Een lange hermelijnen avondmantel, het blanke vrouwengelaat tee- der wegdoezelend in de schaduw van een zilvervos, geeft even de sfeer van een sprookje. Als bijzonder contrast trippelde naast deze verschijning in hermelijn een slank figuurtje in rood, dat eveneens her melijn droeg, zij het dan ook beperkt tot een korte, kwieke bolero, die geschulpt, nauw sluitend en geserreerd was en voorzien van wt’de mouwen. 1 Was een alleraardigste tegenstelling die veel succes oozstte en deze Amsterdamsche show heeft wel bewezen dat de Nederiand sch e couturier voor zl<n Parijsche collega rrtet behoeft onder te doen. Naast de enkele werkeltfke kostbare creatie vielen er toch ook heel veel mooie en elegante dingen te bewonderen die voor de vrouw niet onbereik baar zijn. De droomen die voorb'l zweefden zullen geen droomen behoeven te blijven. De cri'ls zet ook haar stempel op het modebe- dri’f en dus drukt zij de prijzen sterk naar omlaag. Den dood van Kreuger zelf zien wjj in geheel ander Hcht. Het te veeleer een sym bool van het huidige tijdsgewricht zelve. Kreuger heeft na 1919 klaarblijkelijk een te vast vertrouwen gehad in het gezonde ver stand der menschheld. Kreuger’s werkwijze was steeds strikt nuchter en verstandelijk. Dat het menschdom zich echter nog zoo lang na den oorlog door een slecht gevoel als zeer slechte raadgeefster sou laten lel den. heeft hl) klaarblijkelijk niet in zijn be rekeningen opgenomen. Nu hij sag, dat de staten met eigen hand het internationale bedrijfsleven vernietigen door oorlogsschat tingen, tariefmuren en wat dies meer zij, heeft hij wellicht ingezien, dat het voor een eerlijk en nuchter sakenman niet mogelyk streepten burnous. Zwarte Bedoelnententen rijzen verder-weg uit het gele zand op, tegen den blonden achtergrond der heuvels van Juda: en aldoor schemert het blauwe won der der bergen van Moab door de wijdge- sjirelde weelde van het zonlicht-doorlulster- de groen. Laat ik u zeggen, dat ik hier aan geen Jericho dacht. De ruinen van het oude lig gen verder op, en bet nieuwe plaatsje van dien naam te niet dan een schamele neder zetting. De groote realiteit, de ontzaglijke weldaad van dit oord, dat ziel en zinnen tegelijk verkwikt met zijn geur en zijn kleu ren, te de toover van het groen, de verma king van dit loover. zoo stralend en tnalsch. zoo overvloedig en vol, als het woord van de Schrift het vermeldt van eertijds: „Sicut paradlsus", zooals het paradijs. Het te als een stoornis in een droom. wanneer iemand mij zegt: ,£ijk ginds, naar I het westen, die scherpe, geelgrcuwe berg punt: dat te de berg der bekoring; de top I waarop de Satan den Christus voerde, toen hij Hem beloofde: de rijken der aarde en hun pracht...." Legende of overlevering, hoe het zij: maar van geen anderen bergtop kan de blik over i de wereld meer stralende heerlijkheid van verven ontsluiten, dan van dezen, die ultzlet over de oase van Jericho, over de Jordaan daarginds, in óen sluimerenden droom harer gondelende tamarisken, en den bergwand van Moab, achter de zee der vergeetmijnle- ten, die Doode Zee heet, waar de saffieren luister nu met de paarse schemering strijdt en den gloed van zonsondergang als een le vend woud van rozen laat opvlammen. En het is als zag ik dit aHes weer met andere oogen: deze tuin der aarde, die louter be dwelming en bekoring te. De Jordaanoever. Tusschen deze oase van Jericho en de Jordaan strekt zich weer een strook woestijn uit: dor, geel zand, waartusschen toch nog een warreling van dorens groeit. Wij zien de i wijde dommeHng van dit loome, zandige ge bied, dat opheuvelde als onder den adem van den wind, en nu In kleine rimpels en reepen verstild, daar ligt en slaapt, ver strakt in een eeuwig zwijgen. De auto rom melt en hobbelt door de zandkuilen heen, tusschen stekelige wlsschen en de schaar- sche, verbleekte struiken door, over de wijdte van dit grauw-blonde zand. Maar dén staren wij, als opnieuw betooverd, naar hetgeen nu volgt ..Dat te de Jordaan", heet het. Maar ik zie geen Jordaan. Ik zie geen stroom, doch alleen maar de plaats, waar zU vloeitwant otter heel de lengte van haar stroomlng zijn boomen en planten opge schoten, op het slib dat haar zwellende waters hebben afgezet. Nu vloeit zij daar als or der een eindeloos prlëel, doch niet van groene, maar van gouden struiken. Want het te win ter. En heel die flora staat er In wlnter- pracht, zooals bij ons de bosschen In den herfst, rosslg-geal, goud-bruln, koperrood. Maar geen stervende herfst, en geen bos schen als in ónze landen. De wilgen, die de Jordaan hun schaduwen geven, zijn van een andere soort. Tusschen hun stammen wuiven heele massa's van vergelend en bruin gepluimd riet. Daar zijn groene aman- delboomen en ..zlzyphus jujuba". Maar vooral weeft het teere groeisel der tamaris ken er zijn ijle spinsels. Dit alles te tot louter goud verkeerd. Er beeft als een lange, door zichtige wolk van goud waar de heilige pnkelt, over heel zijn lengte. Maar louter loovers: een weefsel van ver- ijlende en ragfijne groeisels. Géén hard scherm van bladeren, maar een wazig netel doek op gen wind gespreid: een wemelend en doorzichtig kantwerk van purper en goud. Daar doopte Johannes Baptista. En weer sta ik verrast en sprakeloos: in met lint in cor Irasteerende kleuren, hoedjes zijn veelal van Itallaansch strooi, grof, fijn glanzend en mat. Ook vilt en soe pele crêpe-stof wordt veel gebruikt. Effen stoffen Om nog even bij de japonnetjes stil te staan, de imprlmé-stoffen zijn tamelijk ver drongen door de effen stoffen die verreweg den boventoon voeren en daarnaast de ge streepte stoffen. Vooral ook bU de strand- pyama’s valt dit op. Ook de enkele scarf, een kraag- gn manchetgarnituur hier en daar, zijn gestreept en wel in felle tinten blauw, rood, groen of geel. Wel noppen, groot en klein, ziet men op de soepele stof fen waarbij vooral het crêpe Romain een deze fabelachtige betoovering van kleuren, in dit elndeloose feest van tinten en licht, voor die blauwe bergen ginds en de oase van Jericho op de andere zijde, stond de strenge prediker en sprak van harde boete?... Hier te alles weelde voor het oog. Ik zie over de woestijn uit, hier tusschen de bergen van Juda en den stroom gelegerd, als was zij een wemelende vloer van elpen been. waarlangs heel de gamma vaif blonde en bruine tonen in de verte vervluchtigt. Jonge kameelen beuren hun verbaasde kop pen uit de wlsschen en tamarisken op. De hier kampeerende Bedoelnen laten ze vrij randdartelen. Vluchten van wilde eenden zijn snaterend opgevlogen. Een ooievaar drijft statig op zijn gespreide wieken. Patrij zen en duiven schuilen veilig in deze wil dernis, bij het levende water. Een rund komt door het warrig hout geslopen om te drinken van den stroom, waar de Dooper stond en sprak. Nu heerscht er stilte. Alleen bet geluld der tjilpende en snaterende watervogels. Een hut, uit stMcen en takken opgebouwd, geeft den bezoekft een schaduwige zitplaats, waar enkele ververschlngen wachten. Maar wie heeft hier heel den korten rusttijd niet noo dig, om zijn oogen en zijn ziel te vullen en dronken te drinken aan de schoonheid van het gouden visioen? Maar welk een blauw, dat daar marmert! Het te een blauw, dat in paarse tinten ver- vlledt, en toch aldoor weer blauw wordt. Het te een berglandschap van kristal, waarin het zuiverst azuur gevangen zit. Het te als saffier, dat smelt in zilver. Die bergwand zelf schijnt licht door te laten. Of werd hij gebeeldhouwd uit oud ivoor, waarover blau we sluiers zweven? Of te het glanzend por- celein, beschilderd met tinten van pastel?.. En aan den voet van dien bergmuur, blauw alsof het een tuin was van louter vergeet- mij-nletende Doode Zee Nu kan ik mij voorstellen, dat gij dezen laatsten regel gelezen hebt met een zekere ontstemming en by u zelven zegtzóó te toch de Doode Zee niet! Déke schrijver is kleurenblind! Maar ik schreef het immers boven reeds: '*"Jloe‘Wlj verrast en verbaasd elkander aan- keken en zeiden: dit de Doode Zee? Wel- neen!.... Doch het te zoo: de eerste blik op dit wonderbe arlijke landschap waarbij geen an der haalt, waarvan Europa géén voor stelling kan hebben, met het ItaUaansch- blauwe water daar beneden, te ontstellend. Het te van een even onbeschrijfelijke als on gelooflijke schoonheid. Reeds heb ik zelf lk-weet-nlet hoe dik- wyis gezegd, dat ik alles in dit land zoo heel anders heb gevonden, dan "k me dat altijd heb voorgesteld! Zoo was ’k dan ook niet verwonderd, by een Franseh schrijver over Palestina deze woorden te lezen: .Je n’y al rien vu de ce que j’espérate vote." Wanneer Ik vóór myn vertrek naar Pa lestina my voorstelde, dat Ik yzen zou by het gezicht der Zoutzee. my in angst en ontzetting afwenden, op niets anders be dacht dan op spoedige vlucht, by dit éérste ontwaren der werkelijkheid had ik dan dit ééne Niet noodig om op een der terrassen of torens te stijgen, van de platgedakte stad: bet te genoeg om. even bulten haar muren, of van den weg naar Jericho, of achter de Slonspoort, den bUk te slaan naar het Oos ten, waar de bergen van Moab rijzen. En dan ziet ge er reeds een tikje van, een blauwe streep In de diepe bergkom, over welker randen ge heenziet uit het hooggebouwde Jerusalem. Daar ligt zy Ingekorven In de jange vallei, waardoor de Jor daan st(ioomt, veel dieper dan de zee en andere meren, de befaamde Doode Zee. Toen men er ons opmerkzaam op maakte, zagen wij elkander aan, even verrast als verbaasd. Was dit daar het vervloekte landschap? Het was jutet een dag van zeldzame helderheid. Over de grijze, de bruine de grauw gele bergen van Judea straal de de zon In haar volheid van glans, en haar glorie vervulde den diepen hemel boven de lyn der bergen, zuiver getrokken langs den azuren hemel, als door een hand, die maar even haast onmerkbaar heeft gebeefd BB»^Unggetrokken lyn boven de koepelende toppen van het voorplan, als een muzikale toon, waartegen de melodie van bet landschap van Judea haar arabesken teekende. Maar niemand behoefde ons opop die bergen te wijzen. Het gezicht werkte als een visioen. Die bergwand te als gebeeld houwd: zóó te hy doorgroefd en dooraderd met lijntjes in speelsche grilligheid. Maar ook is het geen wand, als een strak geheel Het te een even opkoepe lend. door elkaar geworpen en versplinterd bergland als Ju dea zelf te. Maar in bet zuivere licht, dat al e afstanden schijnt op te heffen, verliest die verte alle relief, en staat dat heele bergland als een strak gesloten geheel voor ons: een blauwe, met wit doaraderde wand. leeningen óm als credletgever opgetreden. O*, nam hy om felteiyk nooit helder ge worden redenen (Caesaren-waan?) In de Young-leenlng deel, waarmede hy, opper vlakkig beschouwd, felteiyk niets te maken had. Ook gaf hy hypothecaire voorschotten, géiyk nog zeer onlangs bleek by de .JStlll- halte” van het Mlchael-concern, dat een thans onverkoopbare collectie vaste goede ren bezit, waar by Kreuger voor Mk. 5.000.000 te betrokken. ZUn belangen by de Zweedsche papiemyverheld, de Zweedsche bank Skan- dlnavteka-Kredlt A B. etc. etc., moeten zwaar onder de conjunctuur hebben geleden. Het te niet te zeggen, of de International Match Corporation, waarin in 1923 het grootste deel van de niet-Zweedsche lucl- fersbelangen werden ondergebracht by een beginkapitaal van 8 128.02 mllHoen. Inder daad ongunstig heeft gewerkt. Afgaande op een onlangs gedane mededeellng uit Kreu ger’s hoofdkwartier wil het ons voorkomen, dat zUn zuiver Industrieele belangen op luci- fersgebied wel hun pUcht hebben gedaan. Laatsteiyk was Kreuger’s onverzadigiyke geest geheel vervuld van een concentratie van telephoonbelangen, waarby hy op de wereldmarkt mln of meer als concurrent op trad met het Morgan-concem, dat in de International Telegraph and Telephon Com pany was belichaamd. Eenlge maanden ge leien heeft Kreuger den gang naar Canossa moeten ondernemen, en zich met Morgan moeten verstaan, wlen hy groote belangen In zyn Ericsson Teleph. My. afstond tegen een poet aandeelen der genoemde Internat. Tel. A Tel. en vermoedeiyk ook tegen credlet-faclUtelten. Deze terugtocht voor een zyner grootste tegenstanders moet hem toen reeds zeer hard zyn gevallen. Of de onlangs geschiede dlvldendpasseering der I.T.T de droppel te geweest, die den emmer deed overloopen, laat zich slechts raden >.4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5