LAATSTE NIEUWS HETV VAN DE 3de VIJANDEN van het BIJENDORP kUETOW LANGS DONKERE PADEN I AANSLAG OP HITLER? DE IJSLANDERS 1500 PERSONEN ONTSLAGEN GROOTE OVERSTROOMINGEN IN TIFLIS Een trein beschoten I NA DE VERKIEZINGEN RADIO-OMROEP WRAAK VAN EX-GEVANGENE LUIPAARD-PROCES TE BERLIJN PAASCHVEE- TENTOONSTELLING TE ’S-HERTOGENBOSCH POLITIEKE GEWELDPLEGERS GESTRAFT COÖP. ZUID-HOLLANDSCHE EIER VEILING e 23 dorpen overstroomd ITALIAANSCH KRANTENMAN GEARRESTEERD 21 Is hun komst al of niet gewenscht? s Het Kruis c Nadere bijzonderheden VWT en re- te wereld Schilder tot 1 jaar veroordeeld Hitler’s eerste rede 10.00 gezicht waren. zoo - V- o. 1. i en (Wordt vervolgd). Giste 1 uitgebrachte 1 een 1130 Dansmuziek uit Rest. ,$Utz”. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M: 1235— lau. 1230—1.50 Concert o.l.v. Wolf. 4.20- 530 Concert. O. Rost (zang), Susy Mayweg A te GramofoonpL Gramofoonpl. M 1 r» wc lei zei leg pit om ha Ge *üi Ve eer hei *0' 1 ha dat wel gee VOO wW pas aut pen B toe veel wor eige hen zal Min „Ier te niet ring ren tisci zeer men T< nleu tent me ti den van kab; twin nen gese gen. ven» Oclo veiLi dad. heef tarid waai den M- wéttl ze lid Te op c moet werk deny clam aan ■an, dat 1 dach repui ten. i Me Ierse staar Enge richt genh van •chijl •prat Bier staat drag ring flng. dat het i treffr on lm than de be a Naar het Engelsch door J. Scheepens sa Ermlgszlns aarzelend legde de verpleegster de kleine weer in haar armen en het was aldus, dat Jim belden vond, toen hy een uur later van Midleford terugkeerde. Liefste, Carina, Je hadt moeten rusten. Ik heb het mevrouw ook al gezegd, zei de miss. Maar mevrouw heeft naar de kleine gevraagd. Leg haar weer in hfet wiegje! zei Jim. Maar Carina drukte de kleine innig tegen zieb aan. Neen, Jim. laat me baar nog even houden. Ze ligt zoo heerlijk warm bij me, nu. Ze staarde hem aan en hij bemerkte, dat y geschreid bad, aan haar roode, gezwollen ■ogleden. HU gaf de verpleegster een toeken, dat zy wel gaan kon en vroeg dan: Lieveling, la er lets gebeurd tijdens mUn MOSKOU, 15 Mrt. (VD). Volgens een bericht uit Tiflis zijn tengevolge van het smelten van sneeuw de rivieren buiten de oevers getreden, waardoor uit gestrekte ge bieden onder water gezet zyn. 23 dorpen zijn overstroomd. Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld, zijn 22 personen om het leven gekomen. i MILAAN, 15 Maart (Reuter) De advo caat IJillppelll, oud-dlrecteur van de „Cor- riere Italiano”, is gearresteerd, onder be schuldiging twee bedienden eener Itallaan- sche maatschappij tot onregelmatigheden te hebben aangezet, ten bedrage van 2 mlllloen lire, waarvan hij rijkeiyk geprofiteerd heeft. Dinsdag werd in de nieuwe veehallen 's-Hertogenbosch. door rnr F. J. van Lan- Bossche waarby Belgische lukkiger dan ooit tevoren. Gelukkiger dan ik ooit gedacht, dat bet mogelijk was te zijn! De verzekering hiervan verdreef enkele van haar sombere gedachten. Ze kon op Jlrik rekenen. Hij beminde haar en Iris had hy nooit waarlijk lief gehad. Hy nam voorzichtig beur haar in de hand Ze waren zacht als zijde. Het warme goud bruin scheen als een gloed er over te lig gen. Zonder dat haar zou Carina kleurloos geschenen hebben, onopgemerkt zijn gewor den. met haar smal, bleek gelaat en baar donkergroene oogen. Zeg me, dat ook JU gelukkig bent, fluis terde hy. Je hebt zooeven geschreid, maar ik had toch niets gezegd of gedaan, dat je moest huilen, wel? Ach, neen, Jim, het was slechts zwak heid van me, bespottelyke Ideeën. Ik ben in tegendeel zeer gelukkig. Den laatsten tyd ben ik zooveel zeker der van je liefde, sprak hij langzaam, terwijl hy haar strak aanstaarde. Ik was daaraan niet gewoon. En dat maakte my ongelukkig, prikkelbaar. Je was zoo jong, zoo onbezorgd. Ik had je ontrukt aan 'u geheel ander leven aan een leven van inspanning, van op- wincJng, van succes, van beroemdheid zelfs. Ze bloosde onder zijn scherpen blik. Jim was niet fyngeestlg, maar hy bezat nochtans een helder doorzicht. Ik heb begrepen, ging bij voort, dat je hetgeen ik je gaf niet altijd als een tegen prestatie beschouwd hebt voor hetgeen ik je b*<l ontnomen - KATTOWTTZ, 15 Mrt. (VD). De directie van de Florentlnen-myn in Hohenllnae heeft het geheele personeel, arbeiders en bedienden, tezamen 1508 man, per 29 Maan onts cgen. Dit ontslag staat in verband met voornemens, om de myn stop te zetten. en jaloersch beide zyn, wilde hy liever al leen alles geven. Neen Jim, dan zal Ik het niet doen, sprak zy eenvoudig. Ze was zich thans bmRut. dat hy in den grond volstrekt niet veranderd waa zyn af keer van haar godsdienst en haar werk was even groot als vroeger. Het was slechts ulter- lyk. dat zyn liefde voor baar hem milder had gestemd. Het deed haar pUn, te moeten constateeren, dat zy ten slotte nog steeds even ver van elkaar verwyderd waren als vroeger. Hun beider zielen waren steeds ge scheiden door een diepe, onoverbrugbare kloof, en zy wist geen middel, die beide uitersten te verbinden om tot hem te ko men. Niemand kon meer teerheid en liefde toonen dan Jim Mallory, maar niemand ook kon harder zyn en koppiger dan by. Hy was thans in een stemming om baar alles te ge ven wat zy naar zyn meening maar kon ver langen. Maar ze had toch niet durven vra gen, dat waaraan zy werkelyk behoefte had een eigen bidkapel In huls en de toe stemming, om, wanneer zy geheel hersteld zou zyn, weer te mogen schryven. Ze wierp een blik op haar kind, dat slui merde in haar armen. Tony.... baar eigen dochter. Het kind, dat moest worden opge- voed in haar geloof, bet geloof. Ja. zy kon baar kind iets nalaten, waarby al de weelde, die Jim Mallory haar bieden kon, in het niet verzonk. Ze had wel gehoopt, dat na de ge boorte van zyn dochter, Jim een anderen kyk zou krygen op haar godsdienst. Hij sou zien Von Othegraven is intusschen veroordeeld tot 1 jaar gevangen's traf en 150 Mark boete, wegens dood door schuld. HALTE. 15 Maart (VD) De aanslag op dén trein, waarfn zich Hitler, Goebels en Frick bevonden, heeft plaats gehad in de nabyhed van» Kahla. In een derde-klasae wagen werd een ruit van een couloir ver nield. Er kon nog niet worden vastgesteld of de trein beschoten is, dan wel door mid del yan een katapult met steenen beko geld In tegenstelling met het eerste be richt Is de wager. eerst naar Beriyn doorge reden en vervolgens voor een onderzoek naar Nauburg gebracht. In de omgeving van Hitler heeft men van het geheel voorval niets gemerkt. Het Wolff-bureau verneemt nog uit Mün chen. dat Hitler niet in den D-trein heeft gezeten. DAVENTRY. 1554 M. 1035 Morgen wy- dlng. 10 50 Tydseln, berichten. 1230 Orgel concert Reg. Foort. 130 Shepherd's Bush Paviljoen orkest. 2.05 Lezing. 235 Voor de scholen. 330 Kerkdienst 435 BBC-Dames koor o.l.v. Lewis. 4.55 Grosvenor House- orkest o.l.v. J. Meeus. 535 Kinderuur. 630 Berichten. 6.50 K. Taylor speelt Mendels sohn's Pianomuziek. 7.10 Dultsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezing. 830 ,J3t. Patrick’s Day”, m.m.v. Sara Allgood (balladen en gedich ten). Oa. .Spring”, spel van T. C. Murray. M-m.v. Belfast Radlo-orkest ol.v. L. White way. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Vaude ville tnm.v. Greta Keiler (Dultsche lied jes), Jeanne de Casalis. 1030 Vastendienst. 11.151230 BBC-Dansorkest oJ.v. Henry Hall. En toen begon de een'ge. laatste klok der kerk te luiden.... dringend, roeoend. In diepe, alwetende, barmhartige goedheid.... Zy luidde Paschen in.... Het feest der op standing. Goede Vrijdag was voorbyi.... Het kruis was leeg en het graf was leeg! Maar de Hemel!.... De Hemel! Zy nam de mand met sneeuwklokjes, die al gereed stond. Wilde zy ze niet naar het kruis bren gen? Ook haar kruis was leeg.... en z( had geen graf.... Maar de liefde.... al die heilige, offerende liefde.... was zy niet ver rezen?.... Me ontnomen? vroeg zy, (erwyi zy de kleine dichter tegen zich aandrukte. Nu. Je weet wel wat ik bedoel. Car. Die schryvery was steeds een doom in myn oog, en ik kon het niet helpen, dat ik dat moest laten merken. Ik had kalm moeten wachten, tot ge je kind hadt. Ik had moeten weten, dat een kind al je gedachten al je krachten zou opelschen. Maar Jim, ik kan je niet beloven, dat hy nooit meer zal terugkeeren, die oude lust tot schryven. Hy was op den achtergrond ge drongen. tot nu toe, omdat al myn gedachten en gebeden zich om Tony concentreerden. Maar later.... Zou je het nu zoo vreeselyk vinden, Jim? Je berooft me van zulk een genot, Jim! Zyn gelaat betrok. Ja. dat zou ik wel. Heeft Grove Je nog over schryven gesproken? Neen ik heb hem nauweiyks gezien. Het eenige was, dat hy me namens Swalne meedeelde, dat ze in bet voorjaar gaarne weer een boek van me hadden. Maar dat is toch in elk geval onmoge- lyk, zei Jim. Onmogeiyk niet, maar moeliyk wel, sprak Carina. En Je zult bet toch niet doen. Car, lief ste? Uit liefde voor my? Meer dan ooit haatte hy de gedachte van eenige openbaring der schryverstalenten van zyn vrouw aan de buitenwereld. Hy vreesde, dat hy bekend zou worden als haar echtge noot. Zooals zoovele mannen, die edelmoedig natpuriyk moest hy leeren zien! b<* schoon deze was, hoe ryk en vol betooveren- do schoonheid. Ik zal een briefje naar Swalne schrij ven en hem meedeelen. dat er niet de minste kans bestaat, dat hy volgend jaar een boek van je krygt, zei hy. Deze woorden maakten op Carina "n ake- ligen indruk. Doch ze sprak slechts: Doe wat Je wilt in deze, Jim. Ik wensch we! eens. dat Je arm was, opdat ik door myn werk in staat zou zyn, jou en Tony te behouden! Wat een vreeseiyke gedachte! Werke lyk.... zei Jim zuurzoet lachend. Hy wist zoo goed, dat hy het niet met ’H overtuiging overeen zou kunnen brengen. Carina te laten dwalen in die eigen wereld van haar gedachten, bezig met personen en dingen, waarvoor hy niet de minste belang stelling koesterde. Hy was nog niet vergeten, hoe diep het hem had gekwetst, toen nü be merkte, haar oogenschyniyke onverschillig heid in alles, wat hem betrof, die weken voor hun huweiyk. toen zy in Cornwall aan haar laatsten roman werkte! Je hebt Tony, nu is dat niet vol doende? vroeg by. Indien Je opnieuw ging schryven, zou je baar verwaar loozen! Thans was bet Carina's beurt, om sens hartelyk te lachen. Een verleden jaar uit de gevangenis te Plauen ontslagen strafgevangene vervoegde zich Dinsdagmorgen aan de gevangenis al daar en vroeg naar den inspecteur. Toen hy dezen niet aantrof, ontmoette hy op de bin nenplaats twee cipiers en een wachtmeester. Plotseling trok hy een revolver en schoot op dé beide cipiers, die 'ernstig gewond wer den. Vervólgens joeg de man zichzelf een kogel door het hoofd. WaarschUnlUk heeft men bier met een wraakneming te doen. KALUNDBORG. 1153 M. 1130—130 Con cert uit het Palace-Hotel. 3.10430 Concert uit Rest. Wivex. 730935 Radio-Sympho- nle-orkest oJ.v. Fritz Busch. M. m. v. Albert Spalding (viool). Oa. Ouv. „J&gerbraut”, Weber, vloolcodbert D-dur, op. 77, Brahms en 3de Leonore-Ouverture, Beethoven. 930 uit Hamburg. 11.20—12.10 Concert ultBres- Men schrijft ons: Veel is er reeds gespro ten en geschreven over het al of niet wen- schelijke van het markten van IJslandsche trawlers in IJmulden. De reeders staan er natuuriyk fel tegenover hetgeen zeer goed te begrijpen Is. Zy toch zyn per saldo de dupe van de historie. Wanneer er een IJs lander aan den afslag is kan het niet anders of de besommingen van de UmuMer booten, met name van de schelvischbooten (die thans geen schelvlsch, maar kabeljauw aanvoeren) worden er nadeellg door beïnvloed. De vlsch- handel denkt er anders over. Vele han delaars zien nog wel kans een gaatje voor de IJslandsche vlsch te vinden en zy zyn over het algemeen van meening, dat het geen kwaad voor den handel zou kunnen als hier geregeld IJslanders aan de markt Kwamen. En thans de meening van de zeevisschers en de vischlossers. De vraag werd gesteld, of de zeevisschers van meening waren, dat er meer Umuider trawlers in de vaart zouden gaan, wanneer er geen IJsIandezs naar IJmulden kwamen. Deze vraag werd algemeen ontkennend be antwoord. Men wees in dit verband op de laatste dagen. Er komen geen IJslanders meer, hoogstens is er één geweest in de laatste tien dagen en toch waren de be sommingen laag en zyn er sedert gerulmen tyd niet zco veel booten opgelegd als thans. Dit aantal bedraagt in de laatste paar weken zeker vijftien. Al mogen zy, zoo redeneeren de zeevisschers, door de lagere besomming ook iets minder verdienen, daar staat tegen over. dat aan eiken IJslander een 30 of 40 vischlcs-ers een half weekgeld verdienen. De vischlossers zien natuuriyk gaarne hoe meer IJslanders hoe liever. Het moge wel licht min of meer overdreven zyn, dat ean het lossen van een IJslander een half week geld wordt verdiend, zeker is het voor velen een goede job. Zoo werd byv. voor het lossen van d? „GylUr” (nl. de eerste keer dat deze boot in IJmulden kwam) byna f 1000 los loon betaald aan ca. 71 havenarbeiders. De reeders houden niet bet minst rekening met de behoefte van de markt te IJmulden. Wan neer het hun voordeellger toeschynt, laten zy hun booten in Engeland markten. En zoolang de reeders daarmee geen rekening houden, zullen wy de komst der IJslanders biyven toejuichen. PARIJS .RADIO-PARI8”. 1725 M. 836. 1230 Gramofoonpl. 9.05 Romantische avond oJ.v. M. Duard en m. m. v. artisten van de „Odeon”. DONDERDAG 17 MAART. HUIZEN. 298 M. 8.00—9.15 KRO. NCRV. 11.00—2.00 KRO. Hierna NCRV. 8.00—935 en 10.00 GramofoonpL 10.15 Zle- kendlensL 10.45 Gramofoonpl. 1130 Oodsd. Halfuurtje. 12.15—2.00 Concert KRO-orkest oJ.v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00—330 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Zieken uurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid V. d. jeugd. 5.45 Harmoniumconcert Tom Bran des. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.15 Sa menkomst van het Leger des Hells te Gro ningen oJ.v. Konun. Bouwe Vlas. Mmv. Muziekcorpsen, Zangbrigades en Kapt. G. B. Bakker (zang). Ensign G. Clays (orgel). 10.15—1135 Russisch Zang-Ensemble ,Bo- jar” oJ.v. A. Wronsky. 1030—10.40 Vaz Dlas. HILVERSUM. 1875 M. AVRO-ultzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramofoonpl 1030 Concert. Bep Tjomsma (piano). Sissy Kalker (zang) en Egb. Veen (begel.). 11.00 Knipcursus Ktn- derkleedlng. 1130 Vervolg concert. 12.00 AVRO-Kleln-orkest o.Lv. N. Treep en Gra mofoonpl. 2.00 Pauze. 230 Vervolg Klein orkest- 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Piano-recltal door Geza Frid. 530630 AVRO-Kamer-orkest o. L v. J. Heykens. 630 Sportpraatje. 7.00 Draaiorgelmuziek 730 Engelsche les, Fred Fry. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw orkest. Ilona Durigo (alt). Mannenkoor .Apollo" oJ.v. Fred. Roeske. Dirigent: dr. W. Mengelberg. Goethe-herdenking. Om Faust-Ouverture. Wagner en fragm. uit .Damnation de Faust", Berlioz. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonpl. 11.0012.00 .Billy en Bully brengen een nacbtelyke serenade”, gramofoonplaten-radlo-tooneeltje v. Emel- vano en Jake. Er was eeens een kleine Jongen en zyn -— -- •--' gjteren zyn 236 Gramofoonpl. 530 Dansmuziek uit Hotel Atlanta, Brussel. 630 Gramofoonpl. 730 Concert uit Motala. Oa. Symphonic slngullère, Fr. Berwald. 930<Concert in de Memlinc-zaal te Antwerpen. 338 M.: 1235 2.05 Gramofoonpl. 530 ..Tannhkuser". 830 Vlool-recltal door H. Wagemans. Werken van Porpora. 830 Spaansche muziek door H. Wagemans (viool). Os. Malaguena, 8a- rasate en Spaansche dans uit .Da vie bréve”. De Falla. 9.30 Radio-tooneel. 930 1030 Dansmuziek (Gramofoonpl.). LANGENBERG. 473 M. 635—7.20 Concert LIMA. 15 Maart (Reuter) Heden is vonnis geveld tegen de bedrijvers van den aanslag op den president van Peru, welke 6 dezer plaats had Twee personen werden ter dood veroordeeld, twee tot 20 jaar dwangarbeid en de tWbe anderen werden vrijgesproken. De Coöperaleve Zuld-Hollandsche EierveL ling heelt te Gouda de jaarvergadering ge houden. Uit het door den directeur jaarverslag bleek, dat de veiling zich In rustlgen vooruitgang mag verheugen. De eleraanvoer In 1930 (8 maanden) be droeg 1.151312 stuks, by c*n gem.ddelden prils van 5,75 per 100 stuks. In 1931 bedroeg die aanvoer 3 196 907 stuks tegen een ge. middelden prijs van 4,52. Hoewel door de daling van den eierprys de winst beneden de verwachtingen bleef, zyn da flnancleele resultaten in alle opzichten bevredigend. Tot leden van het bestuur Werden gekozen de heeren A. L. van Dintel te Oudenhorn. J. J. Broers te Maartensdyk P J. Lekker- kerker te Vlist en.J. A. Koning te Soest. De heer P. v. d. Heuvel tj Moordrecht werd tot lid'van den Raad van Commissarissen benoemd. BERLIJN, 15 Maart. (V.D.) De D-treln tan 7 uur 45 uit München, waarmede Hitler, dr. Goebels en dr. Frick naar Weimar reisden, is, volgens een mededeellng van de directie der rij ksz poor wegen dicht by Jena door tot dusverre onbekende personen be schoten. Een wagen werd getroffen. Personen wer den niet gewond. De wagen is voor het Instellen van een onderzoek naar Haunburg aan de Saaie gebracht. afwezigheid, dat je heeft opgewonden? Neenneenantwoordde Carina. Als er iets geweest is. dat my heeft opge wonden, dan waren het myn eigen krank zinnige gedachten. Het was nochtans onmogelyk, om deze krankzinnige gedachten aan Jim te open baren en zy trachtte het gesprek op een ander onderwerp te brengen. Ze sloeg den wollen omslagdoek een weinig terug, sprak, op het rose gezichtje wyzend: Kyk Tony eens, Jim. Is ze niet lief? Dit had bet verlangde resultaat. Hy boog zich over de kleine heen en hun drie ge zichten raakten elkaar byna. Ja, zei hy. Maar het is een echte Mal lory. Car! Meisjes gelyken meestal op den vader. Peter zy aarzelde even geiykt Peter niet meer op zyn moeder, Jim? V Er viel een schaduw over Jim's gelaat. In sommige opzichten, zei hy kort, maar thans niet meer. Misschien nog een trek om den mond. En dan heeft hy haar diepblauwe oogen, ofschoon ik altyd meen dat ze toch meer op die van myn moeder gelyken. Die had zulke wonderiyk mooie blauwe oogen! Hy wenschte nu niet over Iris te spreken. In zyn gedachten was de herinnering aan haar steeds vermengd met berouw. Wat zou toch de reden zyn, dat Carina er van avond over sprak? Ik houd meer van jou. dan ik ooit vsn Iris deed! verklaarde ny. Ik ben thans ge- WE1MAR, 15 Mrt. (VD.). Hedenavond heeft Hitler voor het eerst na de presidents verkiezingen te dezer stede het woord ge voerd Voor een duizendkoppige menigte. Hy kondigde zyn tegenstanders scherpen strijd aan. Het feit, dat de sociaal-democraten tot den laatsten man voor Hindenburg gestemd hebben, bewyst, dat hun de angst voor de nat.-soc. diep in üet gebeente zit. Het Is een groot succes van de nat.-soclal'stische party thans, na al deze jaren van strijd, de grootste Dultsche party te zyn geworden die er ooit is geweest. Hitler gaf de verzekering, dat er voor hem in de toekomst geen dag zonder stryd meer zou zyn. Wanneer hy vandaag aanvalt, zal hy ook morgen en overmorgen aanvallen. Men moet hem helpen, wanneer men hem van zyn tegenstanders wil losmaken. Onver schillig of de dag der overwinning morgen komt of over 10 jaar: die dag komt. De partyen van het systeem hebben in hem, Hitler, een vüand, dien zy nooit van zich kunnen afschudden. Men zal hem nooit kunnen overhalen de party te doen capi- tuleeren. Onderwerping zal poolt plaats vinden, vooral niet nu men zoo duidelijk kan zien, wat de nat-soc. party bereikt heeft. Onder grooten byval riep Hitler zUn toe hoorders op, omin denze'.fden geest als tot dusverre met denzelfden wil en dezelfde bekwaamheid onmiddeliyk den nieuwen strijd aan te binden. De verdere plannen van de nat.-soc. party zullen beter uitkomen dan de eerste. moeder had een gevoel, alsof het pas gebeurd was, dat zy hem met reiszak en den grootsn gouden Paaschbui] uit het schoolhuis komen zag! Maar of schoon alles nog zoo helder voor haar oogen stond, als was het pas gebeud, was het toch al een poosje geleden. Dertien jaar waren er sindsdien verloopen. En de laatste Jaren telden dubbel, want het wa ren oorlogsjaren Maar toen, In den tyi kleine baby waa. die i Voor de rechtbank te BeriynSchöneberg begon Dinsdag het proces tegen den kunst schilder Von Othegraven, die in zyn woning een luipaard hield. Toen in Januari de por- tlersvrouw Scharrin met haar twee-Jarig dochtertje de woning van den kunstschilder betrad, werden moeder en kind door het dier aangevallen, waarby de vrouw slechts lichte kwetsuren opliep, doch het kind zóó zwaar gewond werd, dat het na eenige mi nuten overleed. Von Othegraven verklaarde voor de recht bank, dat hy ten aanzien van het luipaard alle voorrichtlgheidsmaatregelen had getrof fen. Hy had het dier by een steppenbrand in Centraal-Afrika gevonden. Uit de bran dende steppen was ‘n met zware brandwon den overdekte wijfjes-lulpaard op hem toe gekomen met een pas geboren welp In de muil. Het oude dier moest af gemaakt wor den en het jonge had hy by zich gehouden, zoodat het geheel tam was opgevoed. Het werd dlkwyis by filmopnamen gebruikt. By gelegenheid van het incident in Ja nuari heeft de politie het dier doodgescho ten. Von Othegraven heeft derhalve by het Pruisisch Ministerie van Blnnenlandsche Zaken een eisch tot schadevergoeding van tienduizend Mark ingediind daar het volgens hem In het geheel niet noodlg was het luipaard dood te schieten, aangezien er voldoende andere middelen waren om der- geiyke betreurenswaardlge incidenten in de toekomst te vennüden. Ja. dat was zyn leven. Stralend en ge lukkig had hy uitgedeeld en weggegeven. Hy was altyd rijk en hy had altyd volle handen en een gul hart, en altyd waren er enkelen met leege handen eneen leeg hart! Maar daarom! Juist daarom! Het zalig lachje om den mond der moeder ver dween en de tranen druppelden zwaarder en sneller.... Een andere Paaschdag kwam haar In de gedachte! Een paar jaar geleden. Toen was hy ook de Lindenlaan af gestormd. Lang en slank als zyn groene broeders de boomen. Telkens weer had hy omjekeken en gewenkt en gegroet, de oogen vol glans én de handen...,, waren zy ook toen niet vol geweest, de handen? ,4a, overvol zei de moeder met vaste stem, ofschoon de 16-jarige slechts een paar boeken in de handen hield, toen hy naar de donkere hallen der Academ e stormde als naar een feest. En toen hy bulten kwam had hy met glans het examen donraiaan en toen ging het voorwaarts! Op zjjn 17en verjaardag werd hy vaandrig. En hy vierde hem met het Ijzeren Kruis, dat toenmaals neg een heeriykheld zonder weerga beteekende. Al zyn brieven waren hymnen. Zalige lofliederen der overgave. Voor de geliefden thuis.... van den ge liefden geboortegrondAltyd nog waren hart en handen voi en stroomden uit over allen, die niets hadden. Wat hebben zQ van hem geschreven, zyn kameraden! Hoe bemind was by rijn superieuren. Plotseling kromp de moeder ineen. Zjj herinnerde zich Kerstmis Even te voren was de tydlng gekomen.... zy had het immers altyd wel geweten.... Telkens weer, in al die weken en maanden van eenzaamheid, bad een stem gevraagd: .34aar nu? Jezus' Moeder, toen Hy aan het Kruis hing?Wanneer deze zoon bereid was te geven en wanneer het tenslotte ook bet leven zou zyn?” Neen. neen, het kon niet zyn? Al deze kracht en goedheid en wijsheidHet was het juiste woord voor haar jongen. Hij bezat een groote wijsheid en was wonder baar rijp voor zyn leeftyd. Een.... ach.... een, waarin God zyn welgevallen had! En daarom?.... Hee, zy had toch immers niemand dan hem alleen! En toen was Kerstmis gekomen! en zy had hem niet meer! Niets.... heelemaal niets m-er had zij... Niet eens zyn teer, gekwetst, geliefd lichaam in hakr schoot gekregen... had zy dat maar kunnen wasschen en omhelzen en ter ruste leggen als een klein kindje! Zy wist niet eens waar dit geliefd lichaam ter ruste gekomen was. Niemand wist het! Het was op een dier vele dagen geweest, welke vervuld waren van gruwelen,... ZU bad niets meer. En omdat zy nlet^ raeer had. liet zy in haar tuin voor de stille,.donkere taxlsstrulken een kruis oprichtenjowan sneeuwwit marmer.... sneeuwwit en stra lend als de stel van haar jon "en.... En met Kerstmis bracht zy hem witte Kerst rozen. Maar het kruis was leeg. ZU had alleen het kruis.... Niet echter den ge'lef- de.... En toen was het geboortefeest van het Kerstkindje voorbyEn de harde, ontzettend lange winter viel in.... Was het werkelyk zoo? Had er werkelyk iemand kortgeleden een leeuwerik gehoord? De hand der moeder gleed moede over de oogen.... Wat dan?.... Neen, dat was geen leeuwerik, die daar kweelde.... De zwalu wen kwamen terug!.... Werkelyk?. Waagden zy het nog?.... Geloofden ril nog aan een lente?.... Aan het vaderland?.... Ondanks alles?.... en Pr. Frenz (twee piano's). Egb. Orape (begeleiding). 730 H. Guermanova (alt) zingt liederen van Moussorgsky. BegeL: Grape. 7.50 Concert uit Zweden m.m.v. 2 orkest, 2 koren en solisten. Leiding: Vaclav Tallch. 9.4011.20 Avondconcert oJ.v. Wolf. ROME. 441 M. 8.05 Symphonleconcert o. L v. Rlto Selvaggi. Oa. 1ste Symphonic in C-dur, Beethoven; Kol Nidrei, Bruch en ,JJon Juan”, Strajsz. ZEESEN 1635 M. 6.50 Dansmuziek door Dajoe Bela en zyn orkest. 730 Concert uit Motala. 9.05 Actueele causerie. 930 Berich ten en hierna Dansmuziek uit café Berlin. Vervolgens concert door Symphonie-orkest Efrem Kurtz. ld» dat hy nog een Christiaan gedoopt werd, naar zyn vader, van wlen hy niets wist, dan dat hy hem zoo hoog op kon heffen, dat hy de.zon aan den hemel pak ken kon. toen stelde de kleine Christiaan eens een wonderiyke vraag aan zyn moe der. Dat kwam wel, omdat die twee nie mand dan elkander op de heele hadden en altyd samen waren en de aller beste vrienden. En omdat de moeder haar kleinen jongen reeds heel wat toevertrouwd of verteld had. wat andere kinderen In latere jaren pas te hooren krygen, was de zesjarige Christiaan ook al heel goed in de geschiedenis van het Oude en Nieuwe Testament thuis; de geschiedenis, die de jonge weduwe vaak troost verleend had in eenzame, droeve uren. Wanneer er nu menschen waren, die er aan twyfelden. of hy deze geschiedenissen werkelyk ook reeds begreep, zou ik hun niets anders dan deze wonderiyke Uefeiyke vraag herhalen, waarmede de kleine jongen zyn moeder indertyd verraste: „Moeder,” zei hy, „zoudt u Jezus wel als kind gehad willen hebben?" De moeder. die zelf nog betrekkeiyk Jong was, schrok hevig. Want zy wist eerst niet, wat zy op de vraag antwoorden zou, en of het misschien zelfs niet verkeerd was op zoo iets e antwoorden. Maar om dat zij gewend was haar kind nooit met een „Wees stil” of „Dat begrijp Je nog niet” te antwoorden, dacht zy er ook nu over na, hoe zy deze zonderlinge vraag voor God en haar geweten eerlijk beant woorden kon. En toen zy In de groote blauwe oogen blikte, die met den doordrin genden en tegeiyk liefdevollen blik vast op haar gezicht waren, aarzelde zy niet langer. ,4a, de moeder van Jezus had ik graag willen zyn," anwoordde zy zacht, terwyi een zacht rood haar wangen kleurde. En terwyi de kleine Christiaan sprak, gleed er een wonderbaar lachj- over zyn kindergezichtje, een lach, die zyn moeder de tranen In de oogen deed krijgen. En zy zei: „Hy is niet alleen myn klein zoet kind, hy is veel, veel meer. Ik kan het niet uitdrukken, wat hy voor my ia" ,4a,” vervolgde de knaap met zyn on- uitsprekeiyk lief. veelzeggend lachje en legde zyn handje op de hand van zyn moeder, „dat wil Ut wel gelooven. zoo’n Kerstkindje, dat alle menschen lief had den en geschenken brachten! En de 12- jarige Jezus in den tempel! Die had u ook wel willen hebben. Hoe wys zou hy met mynheer pastoor spreken en hoe verwon derd zou deze staan!” „Maar" en nu keken de oogen van het knaapje zoo ernstig onderzoekend, dat het hart der moeder plotseling Ineenkromp ..maar moeder Jezus aan het kru a. zoudt gy ook de moeder van Jezus aan het kruis willen zUn?” Zy zag hem voortaan altyd met den gou den papieren zak! Hoewel het gisteren pas Goeden Vrijdag geweest en Paschen nog niet gekomen was! Maar misschien kwam het. omdat de llndeknoppen einde- Ujk heeriyk begonnen te glanzen, alsof zy met bruine lak bestreken waren. Spoedig zouden de teere, groene knoppen springen. En plotseling speelde een zalig lachje om den mond der moeder, terwyi heete tranen over haar wangen rolden. Deze goudpapieren zak was aoo geheel het symbool van zUn leven geweest. Tot den rand gevuld met heeriykheden, die de moederliefde by een gegaard had. zoo was deze zak hem door den onderwyaer in de handen gelegd, toen hy voor den eersten keer In school kwam. Maar toen hy er mee thuis kwam, was er niets meer in. .Moeder, er waren er enkelen, die met geheel, geheel leege handen daar stonden!" schot, burgemeester, de negende Paaschveetentoonstelling geopend, een uitgebreid gezelschap, ook gasten, tegenwoordig waren. De Commissaris der Koningin was wegens Echte ongesteldheid verhinderd de officiegie opening der tentoonstelling bU te wonen en werd vertegenwoordigd door den griffier der Staten, den heer Vincent Clandln. Er waren 400 prachtige exemp.aren aan- I gebracht van het beste vee. Voor de prils- 1 winners was een keurcollectie kostbare on derscheidingen aanwezig. Er werden fraaie i geschenk enaangeboden ter versiering van I de nieuwe veemarkthallen. Na de openingsrede van den burgemeester werd het woord gevoerd door den heer C. van Uden, wethouder der gemeente Vught. cm namens den kring Den Bosch van den N. C. Boerenbond een gebrandschilderd raam aan te bieden. De heer Moelands sprak namens den Brabantschen Bond van Veehandelaren, eveneens onder aanbieding van een raam, waarin verzinnebeeld Is de veehandel. Voorts spraken de heeren G. Lugtlgheld, directeur der F. 8. Veeverzekering, Den Haag; A. Hanegraaf, namens de Fok- en Contröle- vereeniging en StLcrhoudery te Orthen en Schuurmans uit Brussels, namens den Lan- deiyken Bond van Beenhouwers en Spek slagers In België. De burgemeester van Hooge- en Lage Mlende was aanwezig met 75 jonge boeren. Inmiddels werden de bekroningen bekend gemaakt en In den namiddag door burge meester van Lanschot in een der restau rants vsn de veemarkthallen uitgereikt. 21. Op de thuiskomst van Jaap moest gefuifd worden. De byen namen het er dien avond eens goed van. Langzamer hand werd Jaap weer dik en begon z.ch vrooiyk te voelen. „Vooruit, Jaap, een polonaise", riepen de feestelingen uit en hoe Jaap ook protesteerde, hy werd voorop gezet en de anderen duwden hem net zoo lang tot ie huppelend op en neer liep. 22. Den volgenden dag, toen Jaap uitgerust was van het feest, ging ie op zoek naar honing. HU ontdekte enkele honderden meters van zUn korf een groot veld waar geweldig veel honing te vinden was. Bloemkweekerf) .De Pioen” stond er op het bord en in een wip was ie by de andere byen om het te vertellen. Maar dat zou zóó niet gaan, want hy moest eerst naar de koningin om verlof te vragen, zóóver van zyn huis te arbeiden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8