VAN HET BINNENHOF I d I 1 I q 1 ff II I I hl IJ 1 I 4 '-I EERSTE KAMER TWEEDE KAMER DE CRISIS Inkrimping van de weermacht DENEMARKEN GAAT VOOR SffiMELKWESTIE I, Wegenfonds, Staatsmijnen en Onderwijs Rede van Dr. H. Colijn Indische Bestuurshervorming Nieuw directorium geëischt v DE MOORD TE NAALDWIJK De verdediger van den dader RECHTSZAKEN TRAGISCH VERDACHTE UIT DE RECHTS- ZAAL VERWIJDERD Hij schold de rechten uit ONDER KIPKARREN GERAAKT GEMENGD NIEUWS DOOR AUTO OVERREDEN EEN 103-JARIGE VON TWARDOWSKI DOOR EEN AUTO OVERREDEN BRANDEN I BRAND IN EEN MANUFACTURENMAGAZIJN SMOKKELEN AAN DE OOSTGRENS KINDERONTVOERDERS KRIJGEN LEVENSLANG Heeft een ongekende hoogte bereikt Zelfs worden goederenwagens gebruikt Elfjarig meisje redt een twee-jarig kindje HET HOOGER BEROEP IN DE ZAAK-ESCHAUZIER NEDERLANDSCH APOST. PREFECT BENOEMD Niet die van Lindbergh UITBETALING VAN MILITAIRE PENSIOENEN I i - reorganisatie van de uit beveztigtng A Slachtoffer overleden Hoe moet er worden geholpen’ neen ven. voor Ongeluk bij de Twentekanalen te Eefde Kind gedood Woensdagmiddag 4 uur had te Ameide een droevig ongeval p'.aats. Het vierjarig zoontje van den arbeider Lakerveld werd bij het on verwacht oversteken van den weg door een vrachtauto overreden. Het kind was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. Met tadfen gespeeld Nader deelt men ons nog mede, dat de oorzaak van den brand moet gezocht wor den in het feit, dat het vijfjarig loontje van den heer Spek met lucifers achter de toon, bank heeft gespeeld Hierdoor Is de inven taris aangestoken en de groote brand ont staan. De politie stelt een ernstig ondersoek In. MOSKOU, 16 Maart (VD) Officieel wordt gemeld, dat de gewonde Duitsche ge- zant&chapsraad te Moskou. Twardowski, Dinsdag uit het slekenhuls Is ontslagen. ZUn toestand is buitengewoon bevredigend, wonde geneest goed. By de werken voor de Twentekanalen te Eefde is op het werk van den aannemer Bleeker een ongeveer 33-jarige Jongeman, genaamd H. Frans, op tot nu toe onbekende wyze tusachen een paar klpkarren, die door een paard werden voortgetrokken, terecht gekomen en met zware hoofdwonden naar het slekenhuls te Zutphen vervoerd. De wonden zün van dien aard, dat de genees heer herstel uitgesloten acht. Als zoodanig kan dienen: een post- identiteitskaart, welke ten poetkantore te verkrijgen is, een abonnement op de spoor wegen, een legltlmatlekaart van den A. N W. B-, een nas of ander deugdelijk bewijs stuk, waaruit de naam van den houder en zijn handteekening blijken en waarop zyn portret voorkomt, De pensloenakte wordt niet meer als een deugdelijk bewijsstuk beschouwd. Kwaadwilligheid ta bet spel? Dinsdagavond is te Geffen (N_B.) een tij delijk onbewoonde boerenwoning tot den grond toe afgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in bet duister, doch bet vermoeden ligt voor de hand, dat kwaadwil ligheid In bet spel is. Verzekering dekt de schade. ROME (agentia tides) BIJ besluit van de Congregatie de Propaganda Fide van 37 Februari 1933 Is benoemd tot Apostolisch Prefect ran PUoomays in Bolivia de Zeer- eerw. Pater Walter Vervoort, van de Obla ten van Onze Lieve Vrouw onbevlekt Ont gon. Den 39sten dezer maand aal de weduwe Postema te Groningen het zeldzame voor recht ten deel vallen, haar 103den verjaar dag te mogen vieren. Het ouae vrouwtje, dat tot voor korten tijd nog bijna dagelijks in de straten van Groningen te zien was, wandel de daarbij achter een wagentje, dat haar tot steun diende. ZU Is in Aurich (Oost-Fries- land) geboren en tweemaal gehuwd geweest. Woensdagmiddag te omstreeks twee uur brak brand uit in het magazijn van manufac turen en confectiegoederen va.1 den heer O. Spek in de Nieuwstraat te Maassluis. De brand, die vermoedeiyk ontstaan is door het vlam vatten van goederen die naast de kachel waren opgestapeld, nam direct een grooten omvang aan. Het gelukte twee voorbijgangers, den heeren C. Rletdljx en O. B. Ravenboer een jongen en een m eis Ie, die zich in de kamer achter den brandenden winkel bevonden, naar bul ten te brengen. Een 11-Jarig dochtertje van den heer Spek slaagde er in een tweejarig kindje, dat in dezelfde kamer in een ledl- kantje lag, naar bulten te brengen. De kin deren kregen geen letsel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur mjt twee stralen op de mo- torspult. Ztf mocht er in slagen, den brand tot den winkel, die vrijwel geheel uitbrandde, te beperken. In een stalhouderij Dinsdagavond brak brand uit in een stal houderij van den heer Klaasaen tn de IX- venterstraat ts Zwolle. De hoolzo'der stond in lichter laaie, toen de buren den brand ontdekten De aanwezige paarden, eenlge kalveren en varkens, werden ten tond uit bet brandende perceel gehaald. De brandweer tastte met vier stralen het vuur aan. De aan - grenzende peroeelen, wa. een brandstoffen magazijn, bleven gespaard. Verzekering dekt ds schade. Dat niettemin in onverminderde mate ge smokkeld wordt, blijkt wel uit de voorvallen van de laatste dagen. Te Haasem. *n plaatsje tusschen Slebengewald en Goch reden met korte tusschenpooaen zwaar beladen voer tuigen naar een boerderij. Dit drukke trans port trok de aandacht van de douaniers, die op de hoeve een onderzoek Instelden. In de schuren troffen zy een partij van 8350 KG. rogge aan. die niet door de vereischte papie ren gedekt was en dan ook tn beslag geno men werd Bil de Geldersche Poort stuitten de kommieaen des nachts op oen smokke laarsbende. bestaande uit acht man. De mannen die per rijwiel waren, trachtten te ontvluchten, maar waren spoedig door eenlge patrouilles omsingeld en werden gearres teerd, terwijl hun rijwielen in beslag geno men werden. De douaniers vonden ISO K.G tabak op hen. het loonpeil. dat In Nederland hooger is dan tn «enig ander land Vooral de hooge loonen in de beschutte bedrijven, sm. de overheidsbe drijven, staan de zoo noodzakeiyke daling van het algemeens loonpeil in den weg. Toch, sullen wy onzen uitvoer niet verlie zen, dkn dienen de kosten omlaag. Dit geldt ook voor de scheepvaart. Spreker roert hier teere punten aan. De krachtige arbeidersorganisaties in de be schutte bedrijven zullen zich tegen loons verlaging verzetten, een der grootste poli tieke partijen geeft bet parool uit: Geen loonsverlaging. Spreker kan begrijpen, dat men bariton-geluiden liever hoort dan een sombere bas. Niemand staat gaarne af. wat hy heeft Maar daarom gaat het niet. Zullen wy onze plaats onder de andere volken hou den, dan moeten do loonen achteruit Neder land betaalt thans reeds de hoogste loonen in'de wereld. Verandert dit niet dan zal bet eens bedrijf na het andere sluiten, en zal de werkloosheid reusachtig toenemen. Spreker heeft sombere dingen gezegd, doch een christen moet de waarheid onder oogen durven zien. Door offervaardigheid en sa. menwerking zal men naar óen mensch ge sproken, de crisis doo-komen. Doch men zie niet alleen den economlschen kant, maar ook den geestelijken kant. Steeds zoeke men God. Men zij in allen tegenspoed geduldig en In allen voorspoed dankbaar. Dinsdagavond Is op den straatweg En schedeOldenmal onder de gemeente Lon- neker de 36-Jarige blerbottelaar Leuslnk, die plotseling uit een zijweg kwam, door een auto aangereden. Hl] werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht, waar ny aan de ge volgen Is overleden, Radiotoestellen en MM graase- pboonplaten vernield. Woensdagnacht Is brand ontstaan in bet perceel aan de Allstldtschestraat te Ensche de, waarin de gramophoonplatenwinkel van den beer Schoo was gevestigd. De wnlkel en het bovenhuis zijn totaal uit gebrand. Er zijn ongeveer 3500 gramophoon- p laten, alsmede eenXantal radiotoestellen en een sprekende film verwoest. Alles was op beunpolls verzekerd. reorganisatie van de departementen van Jhr Buys en Mr Verschuur met 60 tegen *18 stètomen goedgekeurd. Tegen waren de Vrljzinnlg-democraten. de communist Wljn- DzMsche stappen te Londen. LONDEN, 16 Maart. De Duitsche ambas sade te Londen heeft van de Instanties te Berlijn Instructie ontvangen de aandacht der Brltsche regeerlng te vestigen op den ern stiger: toestand welke ontstaan Is door de gebeurtenissen in het Memelgebled. Reeds begin deser week heeft een verte genwoordiger van de ambassade deswege zijn opwachting gemaakt by het ministerie van Bultenlandsche Zaken. Men verwacht thana dat de Duitsche zaakgelastigde, graaf Bern- storff. Donderdag de vooraanstaande per soonlijkheden in deze aangelegenheden zal bezoeken. '■'SH Ondanks het strenge optreden van de douane.beambten, die s.nds eenlgen tyd met politiebonden, llchtkogels en zelfs met prik keldraadversperringen de smokkelaars in bun bedryf trachten te belemmeren, hoeft de sluikhandel In t Nederlandsch-Dultsche grensgebied een ongekende hoogte bereikt, en moet nog steeds een toeneming van do smokkelarij geconstateerd worden, schrijft *t ..Handelsblad". Dit biykt ook weer uit de thans gepubliceerde cijfers van de douane. Inspectie in het grensdistrict Düsseldorf, dat *t grensgebied in Zuld-Gelderland en Noord- Limburg omvat. Blijkens deze publicatie wer. den In dit district gedurende de maand Fe bruari in beslag genomen 115.000 sigaretten, 1700 boekjes sigarettenpapier, 3100 Kg. tabak. 1700 Kg. koffie 31.000 Kg. graan. 3900 Kg. meel, 36.000 Kg. suiker. 13S 000 Kg. aard appelen en 1800 Kg andere smokkelwaren. Uit deze cyfers blijkt, dat de smokkelhan del, In vergelijking met Januari, dat reeds een reoordmaand was, nog aanzleniyk is toe genomen. terwijl vooral de aandacht trekken de groote hoeveelheden suiker en aardappe len. die in beslag genomen werden. Deze artikelen schenen in den laateten tijd een winstgevend object voor de smokkelaars op te leveren, hetgeen vanzelf sprekend in ver. band staat met de nieuwe Duitsche in voertarieven. Ook utt de verdere cyfers bUJkt de sterke toeneming van den smokkelhandel. Er werden 124 rijwielen, 16 vrachtauto’s en een motorrijwiel in beslag genomen en overeenkomstig de nieuwe bepalingen re tain! verklaard. De douane.beamtben slaag den erin niet minder dan 1300 smokkelaars te arresteeren. Nog sprekender zijn de cyfers van de aan de inspectie Düsseldorf grenzende Inspectie Keulen. Daar werden over Februari in be slag genomen 546.000 sigaretten, 1850 Kg. tabak, 5500 Kg. brood en 7000 Kg. suiker. Er werden 9 vrachtauto’s, 7 motorrywleleh en 115 rijwielen verbeurd verklaard en 3431 per sonen gearresteerd! In deze twee districten werden dus in totaal ruim 3700 smokkelaars in één maand gearresteerd, waaruit de geweldige om vang, dien bet smokkelbedrijf genomen heeft, urn WARREN (Ohio). 16 Maart (Reuter.) Do well en Hargraves, die den zoon van den on dernemer James de Jute op weg naar school ontvoerd hebben, op henzelf den dag waarop Lindbergh’s kind ontvoerd is. zijn tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. jj'j omvorming van ons economisch leven. Het oude keert althans voor lange Jaren, niet terug. Men moet tlch instellen op een laveren levensstandaard. Spreker zelde verder, dat slechts van het vrije ruilverkeer redding voor de wereld is te verwachten. Wat den overheidssteun betreft, dr. Ooiyn zelde. dat de overheid moet trachten, er voor te zorgen, dat de bronnen van ons volksbe staan niet te gronde gaan, zy sou met mogen tolereeren. dat de bodem onbebou’ d biyft. dat de Nederland-che handelsvloot moet wor den opgelegd. Slechts uit een oogpunt van a'gemeen vo’ksbelang mag de overheid han delen en dan niet om winsten te maken, maar om het bedrijfsleven voor wegztaklng te behoeden. Voor enkele landbouw- en tuln- bouwartlkelen wordt Leeds steun verleend; verwacht mag worden, dat binnenkort ook de zuivelbereiding zal worden geholpen. Spreker vreest, dat het hierbij niet kan biyven Onze volkswelvaart berust niet alleen op land- en tuinbouw, cok op andere bedrijven. Een tweede vraag Is: Heidebrand b(j Baepben Dinsdagmorgen ontstond een beldsbrand te Schyf onder de gemeente Rucphen. Een op pervlakte van eenlge kilometers lengte en on geveer een halven kilometer breedte werd een prooi der vlammen. Circa twintig hectaren heide, waarop denneboomen en Jonge aan plantingen, alsmede een stuk boech ter grootte van een hectare, verbrandden. Door omwonenden werd bet vuur gebluscht. T» ongeveer één uur middags was men den brand geheel meester. De marechaussee van Sprundel was ter plaatse aanwezig. ziet vergeten, dat onze boteruitvoer vnortdu* rend achteruitgaat, vooral door de handels politieke maatregelen en verminderde koop kracht. In de derde plaats loopt de toestand in de verseti mende provinciën sterk uiteen. Dit alleen maakt een regeling voor het geheele land niet tot een eenvoudige zaak. Hier komt nog by, dat het niet gemakkeiyk te, uit te maken, wat een loonende prijs Is. Een groot deel van de boeren zit op veel te hooge hypotheeklasten of te hooge pachten. Moet die steun nu zoo hoog zyn, dat ook deze lasten en pachten kunnen worden opge- b.-achtr Dan rijst de vraag, of men zoodoende nog wel het landbouwbedrijf en niet de geldschieters en grondeigenaren steunt. Voor wie als spreker van meenlng is, dat de grondprijzen In de laatste jaren De 50-jarige marktkoopman a. K. Overschle is wegens mishandeling van .een buurman, dien hy met een byl aan den pols verwond had. door den politierechter te Rot. terdam veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf. In hooger beroep^ stond K. Woensdagmiddag voor het Haagsche Oe- rechtsboi terecht. Verdachte deed een omstandig verhaal, waarby hy een aantal grieven tegen de Jus. title naar voren bracht. Met groot geduld luisterde het Hof naar zyn verhaal, waarin ook de saag CHessen-Nleuwkerk verwerkt was, doch toen tydens het verhoor van den bvurman-getulge, verdachte zich in het ver. hoor mengde en deswege door den president, jhr. mr. von Weller werd aangemaand zich kalm te houden, trad K. dermate ruw op hy vloekte en schold de leden van het Hof uit dat de president hem door de veld wachters uit de zaal deed verwijderen. In de vestibule van het gebouw ultte K. nog een aantal verwenschingen aan 1 adres van »de rzcbtsverkrachers”. De procureur-generaal vroeg van het vonnis. Breed heeft de vryzlnlg-democraat Mr. Joekes zyn beswaren uitgesponnen. In te genstelling met den Minister, die ook in zyn antwoord weer vooropstelde, dat de ambteiyke reorganisatie, de vorming van de drie groote eüandgewesten. en de Staatkun dige hervorming, het bevorderen van de medewerking der bevolking aan de behar tiging van het p'.aatseiyk en streekbelang, elkander juist onderling moeten stlmuleeren, zette hy in den breede uiteen, dat de In stelling der groote gewesten als maatregel van ontlasting van de centrale bestuurstaak ondoeltreffend en als middel, om toezicht te oefenen op de ontwikkeling der groepsge- meenschappen onnoodig en ongewenscht is Het kostenbezwaar. dat natuurlijk In de zen tijd zeer zwaar weegt, is volgens Minis ter de Graaff by deze beslissing van geen beteekenis. Het geldt hier immers zuiver een beglnseluitspraak, zooals de Volksraad die op 8 September van het vorig jaar met 36 tegen 21 stemmen gaf. Maatregelen tol eventueele verdere uitvoering zullen natuur lijk te zyner tijd vanzelf, zoowel hier als tn Indlë, aan de vertegenwoordigende organen warden voorgelegd. En dAn eerst is het tydstlp daar, om te beslissen, of de uitgave gewettigd is. Morgen volgt over dit ontwerp de stem ming. Van de katholieke fractie heeft dr. Moller den Minister eenlge inlichtingen ge vraagd over eventueele wyzlgbaarheid van de grenzen der groepsgemeenschappzn. Waarom de officier van Justitie appèl aanteekende Het blijkt voor velen onverklaarbaar te zyn, waarom da officier van Justitie by de rechtbank te Den Haag eveneens hooger be roep heeft aangeteekend In de moordsaak- Eschauzier. Men wijst er nameiyk op, dat de officier toch een lagere straf had ge- elscht dan de rechtbank aan beide verdach ten oplegde, soodat er voor het O. M. geen reden sou bestaan om van dit vonnia in appèl te gaan. De officier vroeg In zyn requisitoir ver- oordeellng der verdachten tot resp. 16 en 4 jaar gevangenisstraf wegens vrijheldsberoo- vtng met doodeiyken afloop en medeplich tigheid daaraan. De officier kon tot desen zwaren etsch komen, omdat z.L van vrfjhelds- beroovlng onder verzwarende omstandighe den sprake was; voor den technlker achtte hy den diefstal van het geld, dat de heer Eschauzler by zich had. bewezen en voor den kantoorbediende de heling daarvarf. Den primair ten laste gelegden moord ging de officier voorbij terwijl hy evenmin doodslag aanwezig oordeelde Toen de rechtbank echter het misdry f moord aannam en daarvoor resp. 20 en 5 jaar gevangenisstraf oplegde, sprak zy de verdachten van het overige ten laste ge legde, waaronder dus den diefstal en de he ling van het geld. vry. Men mag aannemen, dat de officier ook appèl heeft aangeteekend om, het Gerechts hof geheel vry te laten In het bepalen van de strafmaat Immers, indien de officier niet In hooger beroep was gegaan, zou het Hof den verdachten den diefstal en de heling niet meer hebben kunnen aanrekenen, om dat zy daarvan in eersten aanleg syn vrijge sproken en een verdachte niet tn appél kan komen van een vrijsprekend vonnis of van dat deel van m veroordeelend vonnis, waarin hy voor mede ten laste gelegde feiten is vrijgesproken. Nu de officier ook beswaar ge maakt heeft tegen de uitspraak der recht bank, kan het Hof <i» mak over de gehe»'» linie - opnieuw berechten, aldus deelt JDe Telegraaf’’ mede. Den Haag 16 Maart 1932. De Eerste Kamer heeft er dit jaar by de behandeling der begrootlr,;shoafdstukken een umpo in, dat waarlijk de bewondering van Triend en tegenstander afowingt. Werkte men •Uteren In een korten achtermiddag Water- etsat. de Postbegrootlng en het Staat vlS- jehershavenbedrijf te Utnulden af heien gat de Senaat zijn zegen aan Onderwijs, het We- jetfonds en de begroeting der Staatsmijnen. BIJ 1 Wegenfonds en by de Onderwysbegroo- ting was eenlg debat, waarop we. omdat het op herhalingen van wat de Tweede Kamer reeds te berde bracht, neerkwam, niet bshoe- ven in te gaan. Er waren professoren Steger en de Sa- eomln Lohman die een lans braken voor eenlge wljsgeerlge scholing vai. de leerlingen van het Middelbaar en Voorbereldeno Hoo ger Onderwijs, en by het Wegenfonds ver- IJlJdde Minister Reljmer den klink erpropa - gandlst Moltmaker met de mededeeling, dat hij onderhandelt over een nieuw contract met de betrokken kringen, dat over een kwantum klinkers, aanzleniyk grooter dan de 25 mll- boen van het vorig contract, loopt. Voordat hl) een definitieve beslissing neemt over de kwestie, waar de brug over het Hol- landscb Diep zal komen, zal Minister Relj-» nier dit beloofde hy prof. Lohman eerst Mg grondig overleg met betrokkenen plegen. Hlstorischen en S.D A.p' verdeeld waren, de de fundamenten. Men mag zich wel eens alvragen, of onze agrarische structuur nog wel goed is. Als de tegenwoordige handelspolitiek der Mogend heden voortduurt, zal men zich moeten af vragen, of men niet liever producten zal verbouwen, die men thans moet invoeren, in plaats van producten, die men niet kan uit voeren. Men zal alle krachten moeten in spannen om onze markten te behouden en uit te breiden, maar als dit niet gelukt, zal men de klok vyftlg Jaar moeten achteruit zetten. Spreker heeft nog slechte gesproken over den landbouw; maar een andere pyier van ons volksbestaan Is de Industrie, die groot gevaar loopt door van den grond gestegen zyn, is deze vraag zeer moeilijk. Voor pachten was nog wel een regeling te vinden, maar by hypotheken zou het niet zoo gemakkeiyk gaan. Zoo zyh er heel wat kwesties, waarom een bombastische rodenaar zich niet bekommert, maar waarmee regeerlng en volksvertegen woordiging wel te maken hebben. Spreker zelf Is voor steun aan landbouw en Indus trie, maar wil op de moeilijkheden wijzen. Ook moet men zich niet op zijwegen laten voeren, zooals het, geroep om vrijstelling van sociale lasten. Deze lasten zyn laag en bet doel moet niet zyn om van deze lasten af te komen, doch bet bedryf zoo loonend tno, geiyk trachten te maken, zoodat deze lasten gemakkeiyk te dragen zullen zyn. Spreker wil niet met een ultgvwerkt plan komen, maar enkele hoofdgedachten geven. Hy neemt de grondstelling, dat een be dryf behalve een bescheiden bestaan voor den boer en zyn arbeiders, de normale las. ten moet kunnen opbrengen. waaronder spreker ook rekent een matige pacht, zooals vóór den oorlog. By een dergeiyke regeling zouden ook de hypotheek boeren gesteund zyn Hoe een derge^jke steun geregeld moet worden, moeten de deskundigen maar uit maken. Men moet de moeilijkheden recht ouder de oogen z'en. Als men dit maar wil inzien en niet als een dwaas een sprong in bet duister waagt, zal men een regeling kunnen treffen die vrucht ral dragen. Dit komt ook aan den spoed ten goede. Snel handelen is alleen mbgeiyk als men welberaden handelt. Wanneer men met dit stichten op gang ia, komt de tyd ook eens een onderzoek In te stellen naar Als verdediger van den 33-Jarigen letter- zeter B, verdacht van den moord op de 16-jarige dienstbode v. d. C, te Naaldwyk, zal optreden mr. Moresco, advocaat en procureur te Den Haag. koop. Floris Voif.» eenlge soelaal-democraten en verschalende Christeiyk-Historische le den. Het ontwerp-Ebels inzake de loopende pachtcontracten komt onmlddeliyk na het Paaschrecea tn behandeling. Dinsdag heeft dr. H. Coiyn te Leeiiwsirfen een rede gehouden. Het economisch gebouw, waarin wy zoo veilig woonden, is, zoo zelde hy, aan het wankelen geraakt. En de zorgen doemen voor de meesten onzer op. Wel zyn er nog velen, die op den gewonen vost kunnen doorleven. En het is verklaarbaar, sl Is 1 dan niet ver dedigbaar, dat dit afgunst wekt by velen. Want bij zeer velen staat de armoede niet meer op den drempel, zy is reeds binnenge treden. Groote inkomens zyn tot een vierde gedaald. Hiernaast zyn velen op een terrein gekomen, waar armoede en schrijnende zorg bun Intrede doen. Dezen gevoelen zich af gunstig Jegens hen, die hun Inkomen niet za gen verminderen door den dalenden levens standaard, doch eer.ier vermeerderen. Men zy voorzichtig Ook de menschen met vaste Inkomens zien hun salaris ingekort. En be driegen de teekenen niet, dan zal dat eerste begin door groote daling gevolgd worden. Want er Is geen sprake van. dat deze crisis slechts een conjunctuurgolving Is. Deze crisis zal ernstiger gevolgen hebben. Het verschil tusschtn deze en vroegere crises is als dat van ziekten van ds takken en die van den wortel van den boom. Deze crisis beperkt zich niet tot bepaalde landen. ZU teistert de geheele wereld, en alle bedrijven worden er door getroffen. Wü staan voor een Maandag vertrok de 70-jarige mevr. v. d. M.. uit Eindhoven, naar haar in Dultschland wonende dochter, die ernstig ziek was. Ds moeder is onderweg In den trein aan hart verlamming overleden. Ook de dochter was inmiddels overleden. Hieromtrent worden vaak de meest dwaze voorstellen gedaan en wat nog erger is: ze vinden gehoor. Men moet zich allereerst af vragen, wat bereiken wil. Om een voorbeeld te ge- Het Is zeer eenvoudig om te seggen: de zuivelbereiding hebben vry 30 of 70 mlllloen gulden aoodlg om de zaak op gang te houden. Maar deze moeten toch ergens vandaan komen. Van botar en kaas vekoo- pen wii greote hoeveelheden naar het buiten land. Hooje Inv >errecnten kunnen hier niet baten. Wanneer men dus spreekt over een toonenden prlis van ds zulvelproductle, moet men op tweeërlei letten: Het deel, dat naar buiten gaat, en het deel, dat in ons land blijft. Men moet dus hebben een doorsnee- prijs. wat tevens een loonende Prijs is. Maar dan stuit men dadelUk op een moeliykheld. De binnenlandsche verbruiker heeft niet al* leen een hcogeren prijs te betalen voor de boter, die hy beneden den kostprUs consu meert. maar ook voor dat deel van onze bo ter, dat naar bet buitenland gaat, Men moet De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat by de inning van chéques voor de betaling van mili taire pensioenen door de Posterijen, over legging van een deugdeiyk identiteitsbewijs wordt gevorderd. Als zoodanig By -den aanvang der vergadering heeft de Kamer in een stemming, waarby Ohristeiyk- KOPENHAGEN, 16 Maart. (Reuter.) In de huidige sitting van den Landstlng (Se naat) is door de gematigde llnkerzyde het voorstel ingediend tot reorganisatie van het defensiewezen, dat uitgewerkt is op grond van onderhandellngen. die sedert geruimen tyd tusschen de gematigde llnkerzyde en de regeerlngspartyen (Sociaal-democraten en radicale llnkerzyde) gevoerd zyn. Het voorstel tot hervorming van de lands verdediging dat met de stemmen der regee- ringspartyen en de gematigde llnkerzyde tegen de conservatieven in zal worden aan genomen, u gebaseerd op een normaal bud get van 24 mlllloen kronen. Hierin zyn de uitgaven van krijgsmaterlaal inbegrepen. De generale staf wordt onder geschikt gemaakt aan den opperbevelhebber. De troepenafdeelingen worden In twee dto vistee samengevat. Delandstorm wordt af- geschaft. Jaariyka zullen 8000 man worden opgeroepen. Bovendien zullen twee duizend man zg garnlzoenstroepen opkomen. Deze gamlzoenstroepen, die uit vrijwilligere zul ten bestaan, hebben de bestemming het -roots’deel van den be-' akiugs- en Inten- dancedlenst op zich te nemen. De infanterie wordt In acht regimenten Ingedeeld De afrlchtlngstjjd bedraagt vyf maanden Het aantal der onderofficieren en kadetten wordt van 10 tot 13 procent ver hoogd. Het getal der actieve en reserve-of« flcleren wordt sterk Ingékrompen. De mu ziekkorpsen worden afgeschaft, met uitzon dering van de lyfgarde. De bepalingen over de zeeweer (marine) behelzen os., dat de drie thans voorhanden zynde pantserschepen tn gevechtswaardigen toestand worden gehouden, doch niet zullen worden vernieuwd. Buiten deze drie schepen en verder ouder scheepsmateriaal zal do vloot 16 torpedo- en onderzeebooten. een mynenlegger en een hulpvaartulg omvatten. Het marinepersoneel zal voornamelijk uit vrijwilligers worden gerecruteerd. doch In- Ujving krachtens dienstplicht is mogeiyk. De africhting duurt vier tot tien maanden. De begrootlog voor de marine bedraagt HA mfl- Uoen kronen jaariyks. (In 't afgeloopen '”*r be^rn—en de be groetingen van oorlog en marine resp. 35 mlllloen en 22 mlllloen kronen). Voor ongeveer een jaar heeft de Folketing (Tweede Kamer) een wetsontwerp aangeno men waarby het leger in een wachtkorps en de vloot in een kustwacht sou worden ver anderd. Deze z.g. ontwapeningswet kon er echter niet definitief doorkomen, zoodat de Deensche Minister-President in het najaar hetzelfde voorstel opnieuw aankondtgde en er op wees, dat bij aanneming de staatson- koeten sterk verminderd konden worden. Daarop werd het nieuwe voorstel samen gesteld, geUJk boven beschreven werd. Den Haag 16 Maart 1933. Een gezaghebbend man als Pref. Vkh Vol- lenhoven heeft van de materie, die de Twee de Kamer thans behandelt, de Indische be stuurshervorming. gezegd, dat men over den aanleg van een accountant en den speur zin van een detective beschikken moet, om uit al de paperassen, die de historie van dit vraagstuk zyn gaan omgeven, wys te worden. Wee derhalve dengene. die -de des kundigen uit de Kamer, natuurlijk -n—---■ aceoutants- en detectlvegeesten, over het thans aan de orde zynde voorstel van Mi nister de Graaff moet aanboorenl De debatten loopen over een memorie- post op een suppletoire begroeting, welker omschrijving luidt: bestuurshervorming met inbegrip van de voorbereiding van de todeëllng van de Buitengewesten in drie gewesten.” Deze drie gewesten zyn dan Su matra. Borneo en de Groote Oort, die teza men geheel den Indlschen Archipel, behalve Java en Madoera. beslaan. In de Memorie van Antwoord heeft de be windsman in den breede uiteengezet, wat eigen!yk zijn bedoelingen zyn. .De strek king van de te nemen beslissing zoo schrijft hy daar. „Is. dat de wetgever, zonder zich ten aanzien van de ultwerkine In détails te binden, zich tal uitspieken over de hoofd- HJnen die geprojecteerd zijn voor de door voering der bestuurshervorming in de ge westen bulten Java en Madoera.** By bet nastreven van bet dubbele doel, dat by de bestuurshervorming voorzit, nl. «enerzijds de stlmuleerlng van de mede werking van de bevolking door middel van vertegenwoordigende organen aan de behar tiging van locale en regionale belangen, an derzijds de afwenteling van een deel der centrale bestuurstaak op daartoe in bet leven te roepen bestuurseenheden, wenscht Minister de Graaft aan te knoopen aan bet historisch gegroeide. Daarvandaan het be houd en het krachtiger maken van de in vele deelen der Buitengewesten bestaande adatgemeenschappen. Het feit echter, dat deze instituten nog niet voldoende rijp zijn, om daaraan een belangryk deel van de hedendaagsche bestuurstaak te kunnen op dragen, en niettemin de toestand, vooral op Sumatra, dusdanig is. dat een voorzie ning niet langer kan uitbiyven, heeft doen besluiten tot het instellen van organen, waarin de regionale autonomie reeds dade lijk meer tot baar reclit kan komen Voor Sumatra rullen dit groepsgemeenschappen rijn, die zooveel trogeiyk sullen samenvallen met het woongebied der verschillende bevol kingsgroepen. Gewyzlgd naar de plaatseiyke omstandig heden zal deze hervorming ook in de andere Buitengewesten worden doorgevoerd. Met deze staatkundige reorganisatie kon men zich In het algemeen vereemgen. Ook de bevolking Interesseert zich vólgens den sociaal-democraat Cramer elgeniyk uitslui tend naar den onderbouw van het ontwor pen bestek, de basis, gevormd door de adat gemeenschappen. en de „tweede étage’ (totals Ir. Feber het uitdrukt), de groepsge- meenschappen of geiykwaardige instituten. De Instelling echter van de drie reuzen gewesten Sumatra. Borneo en de Groote Oost, bestuurd door een ambteiyk gouverne ment en bestemd eenerzyds tot onlastlng van het centraal bestuursapparaat te Ba tavia. andei^jds te belasten met de leiding en he toezicht over de groepsgemeenschap- Pen. stuitte op krachtlgen tegenstand voor al van de heeren Cramer en Joqkes. Toch stelt de Minister ook op deze meer ambte- lyke bestuurshervorming. op dezen top van de gedichte pyramlde. grooten prijs, omdat de bestuurstaak in de Buitengewesten in deze eeuw dusdanig, zoowel intensief als extensief ts ultgebreld. dat het broodnoodlg i». het topzware bestuursstelsel anders in te richten. Baron van Boetzelaer’s bezwaar, dat het toch spot met teder begrip van opbouw, van hoven te beginnen en alvast de eiland- gouvernementen tn te stellen, voordat de lagere instituten voldoende zün gerijpt weerlegde Ir. Feber door te betoogen, dat Juist deze groei der verschillende volksge meenschappen veel beter onder de hoede tan het gedecentraliseerd gezag, dat de Plaatselijke en gewestelyke verhoudingen kent en dat later, als de autonomie dier ge meenschappen volkomen tal zyn gerypt. het provinciaal bestuur zal zün, zal kunnen Plaats hebben dus coder toezicht van de centrale regeerlng. Dat de instelling van deze drie groote gewesten eenvoudig voortvloeit uit een „Ver deel en heersch” politiek, zooals de sociaal- de-Jocraat Cramer Insinueerde, kan nat uur- lyk alleen hy beamen, die met dezen afge vaardigde oe Nederlandsche Regeerlng van allerlei kwaadwillige bedoelingen ten op zichte van de Indische bevolking wenscht te Vardenlror^ De vier mogendheden maken de Llttausche Is het gebruik van goederentreinen. Óp Ne- regeerlng er nadrukkeiyk op opmerkzaam, derlandsch t- zich met hun waren op den trein en ver schuilen zich op of tusschen Ce wagons. Na de douane-vlsltatie klimmen zy dan door de ventilatiekleppen in de verzegelde wagons en wachten dan op een gunstige gelegenheid om den trein weder te verlaten. Het duurde niet lang of de douanc-beambten kwamen achter deze handig opgezette smokkeltruc en zetten een val op om de smokkelaars op heeterdaad te betrappen. Toen Dinsdagnacht weder een goederen trein de grens passeerde werd deze aan het station Dorsten opgehouden. Nog voor de smokkelaars zich goed en wel rekenschap gegeven hadden van wat er gebeurde, waren de wagons geopend en zagen zü zich ont dekt. Het bleek, dat de douane-beambten een uitermate goeden slag geslagen hadden. Een beruchte smokkelbende, bestaande uit tien personen, werd gearresteerd, en onge veer 200 K.G. koffie en tabak werden in be slag genomen. Tijdens de overrompeling sloeg een der smokkelaars op de vlucht, doch werd spoedig door een politiehond tot staan gebracht. De man ging daarop den beambte te iyf, waarop ook de andere smokkelaars in verzet kwamen. Hèt gevolg was dat de douane-beambten van hun vuuntapenen ge bruik maakten waardoor de eerste verzet- pleger door een schot in den butk zwaar ge wond werd. De heele bende werd ten slotte Ingerekend. OENèVE, 16 Maart. De regeerlngen der vier staten-onderteekenaars van het Memel- verdrag: Engeland. Frankrijk. Italië en Ja pan hebben naar thans bekend wordt Dinsdag den Llttauschen gezant te Londen er van in kennis gesteld, dat de vier mo gendheden het voornemen hadden In de eerstvolgende dagen gemeenschappelijk stap pen te ondernemen by de Llttausche regee- ring, waai by nadrukkeiyk zal worden gere fereerd aan de laatste resolutie van den Vol- Intusachen zoeken de smokkelaarz als ge- kenbondsraad en opnieuw verklaard wordt volg van de steeds strengere contróle door i dat het absoluut noodzakeiyk is een consti- de kommlezen naar nieuwe middelen om tut’.oneel directorium In het Memelgebled te hun waren veilig over de grens te brengen, benoemen. De nieuwste truc, die thans toepassing vindt. gebied begeven de smokkelaars dat de juist geschiede vorming van het Me- mel-dlrector.um op geen enkele wijze tn overeenstemming is met de laatste Raads- solutle en niet voldoende kan worden ge acht. Indien niet zeer binnenkort een directo rium zal worden gevormd, dat steunt op da meerderheid in den landdag van Memel, zul len de vier staten-onderteekenaars gedwon gen zyn het geval voor het Haagsche Hof te brengen. De aangekondigde nota der staten-onder teekenaars Is naar verluidt. Woensdagmiddag In Kowno overhandigd. Bi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14